Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 1108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қазанда № 24948 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-1-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 1108 бұйрығымен
бекітілген
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемін, нысандарын және оны жасау тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
3. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджеттік және қаржылық есептілік негізінде қалыптастырылатын есептеу әдісі бойынша қаржылық жағдай, таза активтердің, міндеттемелердің, кірістер мен шығыстардың қозғалысы мен нәтижелері туралы макроэкономикалық көрсеткіштермен байланыстырылған ақпаратты білдіреді.

Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 1108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2021 года № 24948.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 3.
В соответствии с пунктом 3 статьи 61-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года № 1108
Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету,
бюджету города республиканского значения, столицы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 61-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
2. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.
3. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляет собой увязанную с макроэкономическими показателями информацию о финансовом положении, движении и результатах чистых активов, обязательств, доходов и расходов по методу начисления, формируемую на основе бюджетной и финансовой отчетности.

2-тарау. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемі мен нысандары
4. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімі жобасының құрамына кіреді және:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-1ЖБ нысаны бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепті;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-2ЖБ нысаны бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепті;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-3ЖБ нысаны бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепті;
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-4ЖБ нысаны бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепті;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес түсіндірме жазбаны қамтиды.
5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігінің, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ДТ-ЖБ нысаны бойынша Бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе), осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес МС-ЖБ нысаны (бұдан әрі – МС-ЖБ нысаны) бойынша жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы бойынша ақпараттың, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес МЖӘ-ЖБ нысаны (бұдан әрі – МЖӘ-ЖБ нысаны) бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ақпараттың, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес БК-ЖБ нысаны (бұдан әрі – БК-ЖБ нысаны) бойынша бюджеттік кредиттер жөніндегі ақпараттың негізінде жасайды.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында айқындалған нысандарға сәйкес облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Тізбені жасау және өзара салыстыру жолымен қамтамасыз етіледі.
7. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген) сәйкес айқындалатын әлеуметтік-экономикалық даму болжамының үш жылдық бюджеттік параметрлері бөлігінде стратегиялық жоспарлаумен байланыстырылады.

Глава 2. Объем и формы прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
4. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы входит в состав проекта решения маслихата о местном бюджете и включает:
1) прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении по форме ПКФО-1МБ согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) прогнозный консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по форме ПКФО-2МБ согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) прогнозный консолидированный отчет о движении денег по форме ПКФО-3МБ согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) прогнозный консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме ПКФО-4МБ согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительную записку согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы на основании прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, Перечня данных по структуре бюджета по форме ПД-МБ согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень), информации по заимствованию местными исполнительными органами по форме ГЗ-МБ согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – форма ГЗ-МБ), информации по государственным обязательствам по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, по форме ГЧП-МБ согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – форма ГЧП-МБ), информации по бюджетным кредитам по форме БК-МБ согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – форма БК-МБ)
6. Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в соответствии с формами, определенными пунктом 4 настоящих Правил, обеспечивается путем составления и взаимной сверки Перечня.
7. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы увязывается со стратегическим планированием в части трехлетних бюджетных параметров прогноза социально-экономического развития, определяемых в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10555).

8. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік нақты (нақты), бағалау (бағалау), болжамды (болжам) ретінде ұсынылған нақты, өлшенетін және нақты, жоспарланған кезеңмен шектелген көрсеткіштерді қамтиды.
Факті есептеу әдісі бойынша облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған нәтижелер мен тиісті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есептің қорытындысын көрсетеді.
Бағалау ағымдағы қаржы жылындағы облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің көрсеткіштерін көрсетеді.
Болжам жоспарланған кезеңге арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет жобасына сәйкес жоспарлы көрсеткіштерді көрсетеді.
9. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба есеп саясатының негізгі ережелерін және көрсеткіштердің өзгерістерін ескере отырып, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірмелерді қамтиды.
Активтер мен міндеттемелер бойынша түсіндірмелер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Кірістер, шығыстар және қаржылық нәтижелер бойынша түсіндірмелер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі түсіндірмелер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Таза активтердің/капиталдың баптары бойынша түсіндірмелер таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбадағы ескертпелердің осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандардың тиісті жолдарының кодтарын көрсететін толассыз нөмірленуі болады.
3-тарау. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
10. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 1.1-ден 1.31-ге дейінгі кестелерді қамтитын Тізбе негізінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастырады.

8. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы содержит конкретные, измеримые и реалистичные, ограниченные планируемым периодом показатели, представленные как фактические (факт), оценочные (оценка), прогнозные (прогноз).
Факт отражает итоги результатов, представленных в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы по методу начисления и отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за соответствующий финансовый год.
Оценка отражает показатели областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за текущий финансовый год.
Прогноз отражает плановые показатели в соответствии с проектом областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на планируемый период.
9. Пояснительная записка к прогнозной консолидированной финансовой отчетности включает основные положения учетной политики и пояснения к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы с учетом изменений показателей.
Пояснения по активам и обязательствам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
Пояснения по доходам, расходам и финансовым результатам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
Пояснения по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
Пояснения по статьям чистых активов/капитала представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету об изменениях чистых активов/капитала.
Примечания в пояснительной записке к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы имеют сквозную нумерацию, которая указывает на коды соответствующих строк форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности
по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
10. Местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы на основе Перечня, включающего таблицы 1.1 - 1.31 Перечня.

11. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға көрсеткіштердің толтырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының қолымен Тізбенің 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерін "факті" және "бағалау" бағандарын толтыра отырып, Тізбенің 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелерін "бағалау" бағандарын толтыра отырып, МЖӘ-ЖБ нысаны бойынша ақпаратты ұсынады.
МЖӘ-ЖБ нысаны бойынша деректерді қалыптастыруды жергілікті атқарушы орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен түскен ақпарат негізінде жүзеге асырады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік міндеттемелерді төлеуді көздейтін жергілікті атқарушы органға тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ағымдағы қаржы жылының 1 сәуіріне МЖӘ-ЖБ нысаны бойынша ақпаратты жергілікті атқарушы органға ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға МС-ЖБ және БК-ЖБ нысандарын ұсынады.
12. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган "факті" және "бағалау" бағандары бойынша Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерін қалыптастыруды жергілікті атқарушы орган ұсынған Тізбенің 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерінің деректері бойынша жүзеге асырады.
13. Тізбені қалыптастыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 1.1 және 1.2-кестелердің "факті" бағаны есепті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады. Тізбенің 1.1, 1.2, 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерін қоспағанда, кестелердің "факті" бағаны толтырылмайды.
Тізбе кестелерінің "бағалау" бағаны түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының және/немесе ағымдағы кезеңнің облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады.
1.1, 1.5 және 1.15-кестелердің "болжам" бағаны "Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып тіркелген) сәйкес облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне түсетін түсімдерді болжау деректері негізінде толтырылады;

11. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета (далее – местный исполнительный орган) представляет таблицы 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 Перечня с заполнением граф "факт" и "оценка", таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 Перечня с заполнением графы "оценка", информацию по форме ГЧП-МБ к 1 июля текущего финансового года в местный уполномоченный орган по государственному планированию за подписью первого руководителя местного исполнительного органа, ответственного за составление показателей.
Формирование данных по форме ГЧП-МБ осуществляется местным исполнительным органом на основе информации от администраторов бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ по зарегистрированным в местном исполнительном органе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, предусматривающим выплату государственных обязательств, представляют информацию по форме ГЧП-МБ к 1 апреля текущего финансового года в местный исполнительный орган.
Местный исполнительный орган представляет формы ГЗ-МБ и БК-МБ к 1 мая текущего финансового года в местный уполномоченный орган по государственному планированию.
12. Местный уполномоченный орган по государственному планированию формирование таблиц 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня по графам "факт" и "оценка" осуществляет по данным таблиц 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 Перечня, предоставленных местным исполнительным органом.
13. Формирование Перечня осуществляется в следующем порядке:
1) графа "факт" таблиц 1.1 и 1.2 заполняется на основании данных отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год. Графа "факт" таблиц Перечня, за исключением таблиц 1.1, 1.2, 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31, не заполняется.
Графа "оценка" таблиц Перечня заполняется на основании данных сводного плана поступлений и финансирования по платежам и/или отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы текущего периода.
Графа "прогноз" таблиц 1.1, 1.5 и 1.15 заполняется на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10322);

2) 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 және 1.16-кестелер "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктерімен байланыстыра отырып, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің шығыстары бойынша толтырылады;
3) операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы бойынша 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 және 1.17-кестелер 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелерден деректерді көшіру жолымен толтырылады;
4) 1.18 және 1.19-кестелерде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
5) 1.20 және 1.21-кестелерде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижесі туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
6) активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер бойынша 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелер 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелер деректерінің негізінде толтырылады;
7) 1.28 және 1.29-кестелерде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
8) 1.30 және 1.31-кестелерде таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады.
14. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандарды толтыру үшін Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелері пайдаланылады.
15. Жоспарланған кезеңге арналған бюджет параметрлерінің есебі Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерінде былайша жүргізіледі:
таза операциялық сальдоны және операциялық қызметтің нәтижесіне енгізілген өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалатын операциялық қызметтің нәтижесі (33-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жолының коды бойынша көрсетіледі);
операциялық қызмет нәтижесінен мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы шегерумен айқындалатын операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі (34-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі);

2) таблицы 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 и 1.16 заполняются по расходам областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в увязке со спецификами экономической классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756);
3) таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 и 1.17 по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности заполняются путем переноса данных из таблиц 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
4) в таблицах 1.18 и 1.19 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о движении денежных средств по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
5) в таблицах 1.20 и 1.21 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о результате финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
6) таблицы 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 по изменениям в активах и обязательствах заполняются на основании данных таблиц 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
7) в таблицах 1.28 и 1.29 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
8) в таблицах 1.30 и 1.31 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала.
14. Для заполнения форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, используются таблицы 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня.
15. Расчет бюджетных параметров на планируемый период производится в таблицах 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня следующим образом:
результат операционной деятельности (отражается в примечании 33, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемым сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности;
результат операционной деятельности (ненефтяной) (отражается в примечании 34, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами;

қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдодан шегерумен айқындалатын таза кредиттеу (қарыз алу) (35-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жолының коды бойынша көрсетіледі);
саясат шараларын жүзеге асыру үшін таза кредит беруді (қарыз алуды) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (36-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі);
бюджеттің жалпы сальдосынан мұнай кірістері мен мұнай емес шығыстардың арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) жасалатын операциялардан айырманы шегерумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес) (37-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі);
операциялық қызметтен түсетін таза ақша қаражатының сомасынан қаржылық емес активтерге таза инвестицияларды шегерумен айқындалатын ақша профициті (тапшылығы) (41-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жол коды бойынша көрсетіледі);
саясат шараларын жүзеге асыру үшін ақша профицитін (тапшылығын) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (42-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі);
мұнай түсімдер мен операциялық қызметтен (мұнай) түсетін ақша қаражатының шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) жасалатын операциялардан түсетін ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы жалпы профициттен (тапшылығынан) шегерумен айқындалатын ақшаның (мұнай емес) жалпы профициті (тапшылығы) (43-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі);
қарыз алу сомасы бойынша айқындалатын борыш (18-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жолының коды бойынша көрсетіледі);

чистое кредитование (заимствование) (отражается в примечании 35, по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемое вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов;
общее сальдо бюджета (отражается в примечании 36, по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемое сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общее сальдо бюджета (ненефтяной) (отражается в примечании 37, по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемое вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 41, по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы;
общий профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 42, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной) (отражается в примечании 43, по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
долг (отражается в примечании 18, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый по сумме заимствования;

мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражатын және олардың баламаларын шегерумен айқындалатын таза борыш (19-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі).
16. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау және ұсыну мерзімдері облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті жобасын дайындау және ұсыну мерзіміне ұқсас.
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың бюджеті
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
1-қосымша
БШҚЕ – 1ЖБ нысан
Қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есеп ___________________________ (жергілікті бюджеттің атауы) ____________ жылдар
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР Ескертпе № Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх жыл 20хх жыл 20хх жыл
1 2 3 4 5 6 7 8
I. Қаржы активтері
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1

чистый долг (отражается в примечании 19, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
16. Сроки подготовки и представления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы аналогичны срокам подготовки и представления проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Приложение 1
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности
по областному бюджету,
бюджету города
республиканского значения, столицы
Форма ПКФО-1МБ
Прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении
_________________________________________________________
(наименование местного бюджета)
_____________годы
Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
№ примечания
Код строки
факт
оценка
прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Финансовые активы
Денежные средства и их эквиваленты
1

1. Жалпы мәліметтер:
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-1 және 74-баптарында көзделген. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет туралы заң жобасының құрамында ұсынылады.
_________(жергілікті бюджеттің атауы)________ жылдарға арналған болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік _____________________ кірістері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары болжамының деректері негізінде есептеу әдісі бойынша жасалған.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізілмейді.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің өлшем бірлігі - мың теңге.
2. Есеп саясатының негізгі ережелері
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына және "Есеп саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген) бекітілген есеп саясатының қағидаттарына сәйкес қалыптастырылады.
Ақша қаражаты және олардың баламалары
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке алуға және бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруға байланысты барлық операциялар Бірыңғай қазынашылық шотта көрсетіледі. Бірыңғай қазынашылық шот бойынша облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктегі ақша ағындары облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетілген. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоты және ақша қаражатының басқа да шоттары бойынша ағындар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетіледі.
Қаржылық инвестициялар
Қаржылық инвестицияларға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және өзге де ұйымдарға қаржылық инвестициялар, бюджеттік кредиттер енгізіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялар нақты жұмсалған шығындар (өзіндік құн) бойынша көрсетіледі. Бюджеттік кредиттер өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Қаржылық инвестициялар облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қорлар
Қорлар олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоспарланған кезеңнің қорларын сатып алу құны шығыстарда көрсетіледі. Қорлардың қалдықтары облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Негізгі құралдар
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте негізгі құралдар жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезеңнің есептелген амортизациясынан шегерумен айқындалатын теңгерімдік құны бойынша көрсетіледі.

1. Общие сведения
Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы предусмотрено статьями 61-1 и 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы представляется в составе проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность ____________________(наименование местного бюджета) на ______________годы составлена _________________________________(наименование местного государственного органа) на основании данных прогноза доходов ________________________(наименование местного бюджета) и расходов администраторов местных бюджетных программ по методу начисления.
В прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы не включаются субъекты квазигосударственного сектора.
Единица измерения прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы - тысяч тенге.
2. Основные положения учетной политики
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы формируется в соответствии с Правилами составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы и принципами учетной политики, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6505).
Денежные средства и их эквиваленты
Все операции, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, отражаются на Едином казначейском счете. Денежные потоки по Единому казначейскому счету в прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы отражены в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы отражаются потоки по контрольному счету наличности областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, контрольному счету наличности платных услуг и другим счетам денежных средств в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Финансовые инвестиции
В финансовые инвестиции включаются финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора и прочие организации, бюджетные кредиты. Финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора отражаются по фактически понесенным затратам (себестоимости). Бюджетные кредиты отражаются по себестоимости. Финансовые инвестиции включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Запасы
Запасы отражаются по их фактической себестоимости. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы стоимость приобретения запасов планируемого периода отражается в расходах. Остатки запасов включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Основные средства
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы основные средства отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации соответствующего планируемого периода.

Негізгі құралдардың амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары) бекітілген амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Негізгі құралдар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістер туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Аяқталмаған құрылыс
Аяқталмаған құрылыс нақты шығындар бойынша өлшенеді. Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың балансына өтеді. Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шоттарына оларға жүргізілген шығындардың толық сомасында жатқызылады. Аяқталмаған құрылыс облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Материалдық емес активтер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте материалдық емес активтер жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезең үшін есептелген амортизациядан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.
Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу кезінде Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларында айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Материалдық емес активтер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешек
Дебиторлық және кредиторлық берешек облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қарыздар
Алынған қарыздарды есепке алу өзіндік құны және/немесе номиналдық құны бойынша жүргізіледі. Қарыздар облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелері
Зейнетақы міндеттемелері облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелерінің өзгерістері бойынша болжамды көрсеткіштер жоспарланатын кезең шегінде көрсетілген.
Кірістер

При начислении амортизации основных средств используются годовые нормы амортизации, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443) (далее – Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях).
Основные средства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Незавершенное строительство
Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат. Незавершенное строительство включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Нематериальные активы
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы нематериальные активы отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации за соответствующий планируемый период.
При начислении амортизации нематериальных активов используются годовые нормы амортизации, определенными Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях.
Нематериальные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Дебиторская и кредиторская задолженность
Дебиторская и кредиторская задолженность включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Займы
Учет полученных займов производится по себестоимости и/или номинальной стоимости. Займы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Пенсионные обязательства
Пенсионные обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Прогнозные показатели по изменениям пенсионных обязательств отражены в пределах планируемого периода.
Доходы

Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер "Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып тіркелген) (бұдан әрі - Бюджет түсімдерін болжау әдістемесі) сәйкес жүзеге асырылатын облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы есепте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Концессиялық активтер мен міндеттемелер
Концессиялық активтер мен міндеттемелер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
3. ____________(жергілікті бюджеттің атауы) болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке ашу.
1-ескертпе.
1.1-кесте. Ақша қаражаты және олардың баламалары (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 010-жол коды)
Атауы Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту
012
Кезең соңындағы сальдо
013
Түсіндірме: Ақша қаражатының сальдосы … қамтиды
2-ескертпе.
2.1-кесте. Қаржылық инвестициялар (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 011-жол коды)
Атауы Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына қаржылық инвестициялар,
заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың бағалы қағаздары
Кезең басындағы сальдо

Прогнозные данные по доходам областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджетов города республиканского значения, столицы, осуществляемых в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета" от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10322).
Доходы от налоговых и неналоговых поступлений по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в отчете об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Концессионные активы и обязательства
Концессионные активы и обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
3. Раскрытия к прогнозной консолидированной финансовой отчетности __________________________(наименование местного бюджета)
Примечание 1.
Таблица 1.1 Денежные средства и их эквиваленты (код строки 010 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код
строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх
год
20хх
год
20хх
год
20хх
год
20хх
год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение
012
Сальдо на конец
013
Пояснение: Сальдо денежных средств включает …
Примечание 2.
Таблица 2.1 Финансовые инвестиции (код строки 011 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Финансовые инвестиции в уставный капитал субъектов квазигосударственного сектора, ценные бумаги юридических лиц и международных организаций
Сальдо на начало периода

3.1-кесте. Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 012-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту
012
Кезең соңындағы сальдо
013
Түсіндірме: үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
4-ескертпе.
4.1-кесте. Берілген аванстар (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 013-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту
012
Кезең соңындағы сальдо
013
Түсіндірме: аванстық төлемдер "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
5-ескертпе.
5.1-кесте. Өзге дебиторлық берешек (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 014-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту
012
Кезең соңындағы сальдо
013
Түсіндірме: Өзге дебиторлық берешектің құрамына сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің, жалдау бойынша, бюджетпен есеп айырысу бойынша, қызметкерлердің есеп беретін сомалар бойынша дебиторлық берешегі, алуға сыйақы және басқа берешек кіреді.
6-ескертпе.
6.1-кесте. Қорлар (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 111-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту
012
Кезең соңындағы сальдо
013
Түсіндірме: Қорлардың құрамына материалдар, аяқталмаған өндіріс, дайын өнім, тауарлар мен жолдағы қорлардың сальдосы енгізіледі.
"Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді.
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
- … пайдалану
- … есептен шығару
- басқа да өзгерістер … нәтижесінде ескерілді.
7-ескертпе.
7.1-кесте. Негізгі құралдар (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 112-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо

Таблица 3.1 Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия (код строки 012 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение
012
Сальдо на конец
013
Пояснение: Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия, включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Примечание 4.
Таблица 4.1 Авансы выданные (код строки 013 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение
012
Сальдо на конец
013
Пояснение: Авансовые платежи осуществляются в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934).
Примечание 5.
Таблица 5.1 Прочая дебиторская задолженность (код строки 014 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение
012
Сальдо на конец
013
Пояснение: В состав прочей дебиторской задолженности включается дебиторская задолженность покупателей и заказчиков, по аренде, по расчетам с бюджетом, работников по подотчетным суммам, вознаграждения к получению и прочая задолженность.
Примечание 6.
Таблица 6.1 Запасы (код строки 111 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение
012
Сальдо на конец
013
Пояснение: В состав запасов включаются сальдо материалов, незавершенного производства, готовой продукции, товаров и запасов в пути.
Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
- использования …
- списания
- прочих изменений
Примечание 7.
Таблица 7.1 Основные средства (код строки 112 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало

010
Ұлғайту
011
Азайту ˗ барлығы, оның ішінде
012
Есептелген амортизация
013
Кезең сонындағы сальдо
014
Түсіндірме: Негізгі құралдардың құрамына жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар, аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал және өзге де негізгі құралдар, оның ішінде концессия шарттары бойынша қабылданған құралдар кіреді.
Жер амортизацияланбайды және деректер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
"Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді.
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
- өтеусіз берілген объектілердің бастапқы құнын есептен шығару …
- есептелген амортизация сомасы …
- басқа өзгерістер … нәтижесінде ескерілді.
8-ескертпе.
8.1-кесте. Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 113-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту
012
Кезең соңындағы сальдо
013
Түсіндірме: Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар күрделі жұмыстардың аяқталмаған циклі бар және есепті күнге пайдалануға берілмеген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер объектілерін салуға, реконструкциялауға, сатып алуға жинақталған шығындардың сомасын қамтиды. Аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар сальдосының құрамына құрылыс аяқталғанға дейінгі шығындар құны бойынша концессия шарттары бойынша объектілердің аяқталмаған құрылысы бойынша сальдо да қосылады.
"Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді.
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
- аяқталмаған құрылыс объектілерін және күрделі салымдарды негізгі құралдар және/немесе материалдық емес активтер құрамына ауыстыру …
- өзге де операцияларды … нәтижесінде ескерілді
9-ескертпе.
9.1-кесте. Материалдық емес активтер (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 114-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Кезең басындағы сальдо
010
Ұлғайту
011
Азайту ˗ барлығы, оның ішінде
012
Есептелген амортизация
013
Кезең сонындағы сальдо
014
Түсіндірме: "Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді.
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
- амортизацияны есептеу …
- өтеусіз беру …
- өзге де операциялар … нәтижесінде ескерілді
10-ескертпе
10.1-кесте. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтер құрамында (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің негізгі құралдары (112-жол коды), аяқталмаған құрылысы және күрделі салымдары (113-жол коды), материалдық емес активтері (114-жол коды) құрамында)
Активтің атауы Жол коды Концессия шартының қол қойылған күні және нөмірі Концессия шартының қазынашылық органдарында тіркелген күні және тіркеу нөмірі Концессия шарты бойынша объектіні құру кезеңі немесе концессионерге беру күні Концессия шарты бойынша объектіні пайдалану кезеңі (жылдар және жылдардың жалпы саны) факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Барлық концессиялық активтер, оның ішінде:

010
Увеличение
011
Уменьшение всего, в том числе:
012
Начислено амортизации
013
Сальдо на конец
014
Пояснение: В состав основных средств, входят земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудование, инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь и прочие основные средства, в том числе принятые по договорам концессии.
Земля не амортизируется и данные включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
- списание первоначальной стоимости переданных безвозмездно объектов
- сумму начисленной амортизации
- прочие изменения
Примечание 8.
Таблица 8.1 Незавершенное строительство и капитальные вложения (код строки 113 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение
012
Сальдо на конец
013
Пояснение: Незавершенное строительство и капитальные вложения включают суммы накопленных затрат на возведение, реконструкцию, приобретение объектов основных средств и нематериальных активов с незаконченным циклом капитальных работ и не сданных в эксплуатацию на отчетную дату. В состав сальдо незавершенного строительства и капитальных вложений также включается сальдо по незавершенному строительству объектов по договорам концессии по стоимости затрат до завершения строительства.
Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
- перевода объектов незавершенного строительства и капитальных вложений в состав основных средств и/или нематериальных активов
- прочих операций
Примечание 9.
Таблица 9.1 Нематериальные активы (код строки 114 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало
010
Увеличение
011
Уменьшение всего, в том числе:
012
Начислено амортизации
013
Сальдо на конец
014
Пояснение: Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
- начисления амортизации
- безвозмездной передачи
- прочих операций
Примечание 10.
Таблица 10.1 Увеличение в составе долгосрочных активов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии (в составе основных средств (код строки 112), незавершенного строительства и капитальных вложений (код строки 113), нематериальных активов (код строки 114) прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование актива
Код строки
Дата подписания и номер договора концессии
Дата регистрации и регистрационный номер договора концессии в органах казначейства
Период создания или дата передачи концессионеру объекта по договору концессии
Период эксплуатации объекта по договору концессии (годы и общее количество лет)
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего концессионных активов, в том числе:

100
Негізгі құралдар, оның ішінде (объектілер бойынша):
200
201
Материалдық емес активтер, оның ішінде (объектілер бойынша):
300
301
Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар, оның ішінде (объектілер бойынша):
400
401
Түсіндірме: 10.1-кестеде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтер құрамында негізгі құралдар, материалдық емес активтер, аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар құрамында ұлғайту көрсетілген.
11-ескертпе.

100
Основные средства, в том числе (по объектам):
200
201
Нематериальные активы, в том числе (по объектам):
300
301
Незавершенное строительство и капитальные вложения, в том числе (по объектам):
400
401
Пояснение: В таблице 10.1 отражено увеличение в составе долгосрочных активов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии в составе: основных средств, нематериальных активов, незавершенного строительства и капитальных вложений.
Примечание 11.

12.6-кесте. Концессия шарттары бойынша анықтамалық ақпарат
Концессия объектісінің атауы Жол коды Концессия шартының қол қойылған күні және нөмірі Қазынашылық органдарында концессия шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі Концессия шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде: Өспелі қорытындымен өтеудің жалпы сомасы Болжамды кезеңнің аяғындағы шарт бойынша өтелмеген міндеттеме сальдосы
(8-баған – 9-баған)
инвестициялық шығындар пайдалану шығындары өзгелер жалпы сомасы

Таблица 12.6 Справочная информация по договорам концессии
Наименование объекта концессии
Код строки
Дата подписания и номер договора концессии
Дата регистрации и регистрационный номер договора концессии в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору концессии всего, в том числе:
Общая сумма погашения с нарастающим итогом
Сальдо непогашенного обязательства по договору на конец прогнозного периода (графа 8-графа 9)
инвестиционные затраты
эксплуатационные затраты
прочие

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: 16.1-кестеде деректер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы есеп туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде ұсынылады.
17-ескертпе.
17.1-кесте. Өзге міндеттемелер (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 215-жол коды)
Атауы Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Басындағы сальдо
100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: Өзге міндеттемелер бюджетке төленетін төлемдер бойынша, басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша, ведомстволық есеп айырысулар бойынша, жалдау және басқа да міндеттемелер бойынша кредиторлық берешекті қамтиды.
18-ескертпе.
"Борыш" көрсеткіші қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және қарыз алу сомасы бойынша айқындалады.
19-ескертпе.
"Таза борыш" көрсеткіші Қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жол коды бойынша көрсетіледі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражаты мен олардың баламаларын шегерумен айқындалады.
20-ескертпе.

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: В таблице 16.1 данные представляются в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Примечание 17.
Таблица 17.1 Прочие обязательства (код строки 215 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало:
100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: Прочие обязательства включают кредиторскую задолженность по платежам в бюджет, по другим обязательным и добровольным платежам, по ведомственным расчетам, по аренде и прочим обязательствам.
Примечание 18.
Показатель "Долг" отражается по коду строки 500 Прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении и определяется по сумме заимствования.
Примечание 19.
Показатель "Чистый долг" отражается по коду строки 600 Прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении и определяется вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
Примечание 20.

20.1-кесте Салық түсімдерінен түсетін кірістер (мұнай емес) (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 021-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Салықтық түсімдерден түсетін кірістер, оның ішінде:
100
Табыс салығы
011
Әлеуметтік салық
012
Меншiкке салынатын салықтар
013
Акциздер
014
Табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер
015
Кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алымдар
016
Ойын бизнесіне салық
017
Басқа салықтар
019
Түсіндірме: Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер Бюджет түсімдерін болжау әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылатын облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша айырбастау және айырбас емес операциялардан түскен кірістер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
21-ескертпе.
21.1-кесте Сыйақылар (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 022-жол коды )
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Сыйақылар
010
Түсіндірме: Сыйақылар жөніндегі кірістерге облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен берілген кредиттер бойынша сыйақылар және уақытша бос бюджет ақшасын орналастырғаны үшін сыйақылар сомалары енгізіледі.
22-ескертпе.
22.1-кесте Заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер және кірістер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсуі кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 023-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсуі
010
Түсіндірме: Коммуналдық меншітегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне дивидендтер мен кірістер түсімдері, сонымен бірге коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсуі "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
23-ескертпе.
23.1-кесте Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 024-жол коды)
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрінің атауы Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен барлық кірістер, оның ішінде:

Таблица 20.1 Доходы от налоговых поступлений (ненефтяные) (код строки 021 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Доходы от налоговых поступлений, в том числе:
100
Подоходный налог
011
Социальный налог
012
Налоги на собственность
013
Акцизы
014
Поступления за использование природных и других ресурсов
015
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
016
Налог на игорный бизнес
017
Прочие налоги
018
Пояснение: Прогнозные данные по доходам областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджетов города республиканского значения, столицы, осуществляемых в соответствии с Методикой прогнозирования поступлений бюджета.
Доходы от обменных и необменных операций по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Примечание 21.
Таблица 21.1 Вознаграждения (код строки 022 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Вознаграждения
010
Пояснение: В доходы по вознаграждениям включаются суммы вознаграждений по кредитам, выданным из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и вознаграждений за размещение временно свободных бюджетных денег.
Примечание 22.
Таблица 22.1 Дивиденды и доходы на доли участия в юридических лицах, поступление части чистого дохода государственных предприятий (код строки 023 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Дивиденды и доходы на доли участия в юридических лицах, поступление части чистого дохода государственных предприятий
010
Пояснение: Поступления дивидендов и доходов на доли участия в юридических лицах, находящихся в коммунальной собственности, а также поступление части чистого дохода коммунальных государственных предприятий осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Примечание 23.
Таблица 23.1 Доходы от реализации товаров (работ, услуг) (код строки 024 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование вида товаров (работ, услуг)
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Всего доходов от реализации товаров (работ, услуг), в том числе:

100
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер
011
Мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер
012
Түсіндірме: тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін кірістерге облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерден және мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерден түсетін кірістер кіреді.
24-ескертпе.

100
Поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
011
Поступления от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
012
Пояснение: в доходы от реализации товаров (работ, услуг) включаются доходы от поступлений от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и доходы от поступлений от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Примечание 24.

24.1-кесте Өзге де кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 026-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Басқа да кірістер барлығы, оның ішінде:
010
011
012
Түсіндірме: өзге кірістерге қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің басқа жолдары бойынша көрсетілмеген кірістер кіреді.
25-ескертпе.
25.1-кесте Еңбекке ақы төлеу (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 131-жол коды)
Атауым
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Еңбек ақы төлеу
010
Түсініктеме: Еңбекақы төлеу бойынша шығыстарға лауазымдық міндеттерін орындағаны үшін мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер, тұрақты сипаттағы және заңнамамен белгіленген лауазымдық жалақыға қосымша ақылар, үстемеақылар және жоғарылатулар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының шешімі бойынша қосымша жұмыстар үшін ақшалай төлемдер кіреді.
26-ескертпе.
26.1-кесте Тауарлар мен қызметтер (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 132-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Тауарлар мен қызметтер, оның ішінде:
010
Қорлар бойынша шығыстар
011
Коммуналдық шығыстар
012
Байланыс қызметтері
013
Имидждік іс-шараларға және өзге де шығыстарға арналған қызметтер
014
Түсіндірме: Тауарлар мен қызметтер үшін шығыстарға қорлар бойынша шығыстар, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне арналған шығыстар, ұзақ мерзімді активтерді ұстау бойынша шығыстар енгізіледі.
27-ескертпе.
27.1-кесте Басқа ағымдағы шығындар (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 133-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Басқа ағымдағы шығындар
010
Түсіндірме: басқа ағымдағы шығындар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңдегі өзгерістер туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
28-ескертпе.
28-кесте Активтердің амортизациясы (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 134-жол коды)
Атауы Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Активтердің амортизациясы
010
Түсіндірме: Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігіне сәйкес айқындалған.
Ұзақ мерзімді активтер бойынша амортизация сомаларын есептеу Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесінде айқындалған жылдық тозудың жылдық нормалары бойынша жүзеге асырылады.
29-ескертпе.

Таблица 24.1 Прочие доходы (код строки 026 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Прочие доходы всего, в том числе:
010
011
012
Пояснение: В прочие доходы входят доходы, не отраженные по другим строкам прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности.
Примечание 25.
Таблица 25.1 Оплата труда (код строки 131 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Оплата труда
010
Пояснение: В расходы по оплате труда входят денежные выплаты работникам государственных учреждений за исполнение должностных обязанностей, доплаты, надбавки и повышения к должностному окладу, носящие постоянный характер и установленные законодательством, а также за дополнительную работу по решению руководителя государственного учреждения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Примечание 26.
Таблица 26.1 Товары и услуги (код строки 132 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Товары и услуги, в том числе:
010
Расходы по запасам
011
Коммунальные расходы
012
Услуги связи
013
Услуги на имиджевые мероприятия и прочие расходы
014
Пояснение: В расходы за товары и услуги включаются расходы по запасам, расходы на коммунальные услуги, услуги связи, расходы по содержанию долгосрочных активов.
Примечание 27.
Таблица 27.1 Другие текущие затраты (код строки 133 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Другие текущие затраты
010
Пояснение: Другие текущие затраты включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Примечание 28.
Таблица 28.1 Амортизация активов (код строки 134 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Амортизация активов
010
Пояснение: Расходы по амортизации основных средств и нематериальных активов определены согласно прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ.
Расчет сумм амортизации по долгосрочным активам осуществляется по годовым нормам износа, определенным Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях.
Примечание 29.

29.1-кесте Бюджеттік субсидиялар (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 135-жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Бюджеттік субсидиялар
010
Түсіндірме: бюджеттік субсидияларға мемлекеттік мекемелер және қоғамдық бірлестіктер болып табылмайтын шаруа (фермер) қожалықтарына, жеке және заңды тұлғаларға субсидиялар кіреді.
30-ескертпе.
30.1-кесте Бюджеттің басқа деңгейлеріне берілетін трансферттер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 136-жол коды )
Атауы Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Бюджеттің басқа деңгейлеріне берілетін трансферттер
010
Түсіндірме: бюджеттің басқа деңгейлеріне трансферттерге субвенциялар, нысаналы даму трансферттері, нысаналы ағымдағы трансферттер енгізіледі.
31-ескертпе.
31.1-кесте Өзге де трансферттер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 137- жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Өзге де трансферттер
010
Түсіндірме: өзге трансферттерге бюджеттің басқа деңгейлеріне трансферттерден басқа трансферттердің барлық түрлері жатады.
32-ескертпе.
32.1-кесте Сыйақылар (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 138- жол коды)
Атауы
Жол коды факті бағалау болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
1 2 3 4 5 6 7
Сыйақылар
010
Түсіндірме: ішкі қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі капитал нарықтарында (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында және басқа да нысандарда) қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды төлеуді қамтиды.
33-ескертпе.
"Операциялық қызмет нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және операциялық қызмет нәтижесіне енгізілген таза операциялық сальдо мен өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалады.
34-ескертпе.
"Операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі" көрсеткіші қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалады.
35-ескертпе.
"Таза кредит беру (қарыз алу)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жолының коды бойынша көрсетіледі) және қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалады.
36-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша таза кредит беру (қарыз алу) мен ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы көрсетіледі.
37-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен көрсетіледі.
38-ескертпе.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы салықтар, баждар мен айыппұлдар түріндегі, тауарларды сатудан және қызметтер көрсетуден түскен ақша қаражатының түсімдерін, үкімет немесе қоғамдық сектордың басқа да субъектілері ұсынған гранттар немесе трансферттер түріндегі ақша қаражатының түсімдерін, тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге ақшалай төлемдерді; еңбекақы төлеу жөніндегі персоналға және Мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қызметі бойынша басқа да төлемдерді қамтиды.
39-ескертпе.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы ұзақ мерзімді активтерді (әзірлеуге капиталдандырылатын шығындарды қоса алғанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және басқа да ұзақ мерзімді активтерді сатып алу жөніндегі төлемдер және негізгі құралдарды салу кезіндегі төлемдер; ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін түсімдер), бюджеттік кредиттерді бере отырып, бюджеттік кредиттерді өтеу нәтижесінде және қаржылық инвестициялар бойынша басқа да операциялармен қаржылық инвестицияларды сатып ала отырып, сатып алуды және өткізуді қамтиды.
40-ескертпе
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы субъектінің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамындағы өзгерістерді көрсетеді.
41- ескертпе.
"Ақша профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі және қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалады.
42-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша ақша профицитін (тапшылығын) және ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы айқындалады.
43-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнай емес)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі және ақшаның жалпы профицитінен (тапшылығынан) операциялық қызметтен (мұнай емес) ақша қаражатының мұнай түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы шегерумен айқындалады.
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың бюджеті
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
6-қосымша
ДТ-ЖБ нысан
Бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесі ______________________________________ (жергілікті бюджеттің атауы) ______________ жылдар

Таблица 29.1 Бюджетные субсидии (код строки 135 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Бюджетные субсидии
010
Пояснение: В бюджетные субсидии входят субсидии крестьянским (фермерским) хозяйствам, физическим и юридическим лицам, не являющимся государственными учреждениями и общественными объединениями.
Примечание 30.
Таблица 30.1 Трансферты другим уровням бюджета (код строки 136 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Трансферты другим уровням бюджета
010
Пояснение: В трансферты другим уровням бюджета включаются субвенции, целевые трансферты на развитие, целевые текущие трансферты.
Примечание 31.
Таблица 31.1 Прочие трансферты (код строки 137 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Прочие трансферты
010
Пояснение: К прочим трансфертам относятся все виды трансфертов кроме трансфертов другим уровням бюджета.
Примечание 32.
Таблица 32.1 Вознаграждения (код строки 138 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Вознаграждения
010
Пояснение: Сумма выплат вознаграждений по внутренним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными на внутренних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и других формах).
Примечание 33.
Показатель "Результат операционной деятельности" отражается по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и определяется сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности.
Примечание 34.
Показатель "Результат операционной деятельности (ненефтяной)" отражается по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами.
Примечание 35.
Показатель "Чистое кредитование (заимствование)" отражается по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов.
Примечание 36.
Показатель "Общее сальдо бюджета" отражается по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 37.
Показатель "Общее сальдо бюджета (ненефтяной)" отражается по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Примечание 38.
Движение денежных средств от операционной деятельности включает поступления денежных средств в виде налогов, пошлин и штрафов, от продажи товаров и предоставления услуг, поступлениями денежных средств в виде грантов или трансфертов, предоставленных правительством или другими субъектами общественного сектора, денежными платежами поставщикам за товары и услуги; персоналу по оплате труда и другие платежи по текущей деятельности государственных учреждений.
Примечание 39.
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности включает приобретение и реализацию долгосрочных активов (платежи по приобретению основных средств, нематериальных активов, и других долгосрочных активов, включая капитализируемые затраты на разработку, и платежи при строительстве основных средств; поступления от продажи долгосрочных активов), с приобретением финансовых инвестиций, с предоставлением бюджетных кредитов, с поступлениями в результате погашения бюджетных кредитов и другими операциями по финансовым инвестициям.
Примечание 40.
Движение денежных средств от финансовой деятельности отражает изменения в размере и составе заемных средств субъекта.
Примечание 41.
Показатель "Профицит (дефицит) денег" отражается по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы.
Примечание 42.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег" отражается, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 43.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной)" отражается по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Приложение 6
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма ПД-МБ
Перечень данных по структуре бюджета
_______________________________________________
(наименование местного бюджета)
__________ годы

Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол-800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезең басындағы ақша қаражаты*****
920
Кезең соңындағы ақша қаражаты
930
Көрсеткіштер:
Ақша профициті (тапшылығы) (Операциялық қызмет және қаржылық емес активтермен операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысы) (300-жол-550-жол)
940
Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (940-жол+560-жол)
950
Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнай емес) (950-жол -(110-жол -210-жол)-(410-жол -510-жол)
960
* Ескертпе: шикі мұнайға кедендік әкету баждары

Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700- строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода*****
920
Денежные средства на конец периода
930
Показатели:
Профицит (дефицит) денег (Чистое движение денежных средств по операционной деятельности и операций с нефинансовыми активами) (строка 300-строка 550)
940
Общий профицит (дефицит) денег (строка 940+строка 560)
950
Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной) (строка 950-(строка 110-строка 210)-(строка 410-строка 510)
960
*Примечание: вывозные таможенные пошлины на сырую нефть

** Ескертпе: мұнай операцияларынан түсетін түсімдер (111, 112-жолдар бойынша көрсетілген түсімдерді қоспағанда) және ақшаның шығуы
*** Ескертпе: салық түсімдері бойынша деректер Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы есептің деректері бойынша көрініс тапқан
**** Ескертпе: 3-баған бойынша деректер Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы есептің деректері бойынша көрініс тапқан

**Примечание: поступления (за исключением поступлений, указанных по строкам 111, 112) и выбытие денег от нефтяных операций
***Примечание: данные по налоговым поступлениям отражены по данным отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
****Примечание: данные по графе 3 отражены по данным отчета об исполнении об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы

Қарыздар түсімі Борышты өтеу Бағамдық айырма және өзге де түзетулер Кезең соңындағы борыш (3-баған қосу 4-баған алу 5-баған алу 6-баған қосу / 7-баған алу) Сыйақы сомасы_______жылда
облыстық бюджеттен, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың
бюджеттен
басқа көздерден есептелгені төлеуге
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы алатын қарыздар
2
Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдармен шығарылатын, мемлекеттік бағалы қағаздар шығару,
Барлығы
* Ескертпе: МҚ-ЖБ нысан есепті қаржы жылына (факті), ағымдағы қаржы жылына (бағалау), жоспарлы кезең әр жылға (болжам) бөлек жасалады.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына
8-қосымша
МЖӘ-ЖБ нысаны
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ақпарат ___________ жыл (факті, бағалау, болжам)* ______________________________________ (жергілікті бюджеттің атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы, шарттың нөмірі мен жасалған және қазынашылықта тіркелген күні, төлем кезеңі (күні және жылдардың жалпы саны) Концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының басталған жылы Мемлекеттік қолдау шаралары Шарт бойынша мемлекеттік міндеттемелердің сомасы Өтемақы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындардың сомасы Кезең басындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы _жыл үшін мемлекеттік міндеттемелерді өтеуге төлемдер сомасы Кезең соңындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы Жобаны іске асыру басталғаннан бастап төленген мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1.Концессия шарттары бойынша
1.1
Инвестициялық шығындарды өтеу
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер **
ХХХ
Жиыны
1.2
100
Х
Х
Концессия шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
101
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
102
Х
Х
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
ХХХ
Х
Х
Өзге де төлемдер **
ХХХ
2.Өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша
2.1
ХХХ
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер **
ХХХ
Жиыны
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
ХХХ
201
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
202
Х
Х
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
203
Х
Х
Өзге де төлемдер **
ХХХ
*Ескертпе: жергілікті атқарушы органмен және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қазынашылықта тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша есепті қаржы жылы үшін (факті), ағымдағы қаржы жылы үшін (бағалау),жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы үшін (болжам) жеке жасалады.
**Ескертпе: өзге төлемдерге инвестициялық және операциялық шығындарды өтеуді қоспағанда, сыйақылар сомалары, концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған өзге де төлемдер енгізіледі.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына
9-қосымша
БК-ЖБ нысаны
_______ жылғы бюджеттік кредиттер бойынша ақпарат (факті, бағалау, болжам)* ______________________________________ (жергілікті бюджеттің атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштердің атауы Шарт бойынша бюджеттік кредиттің сомасы Кезең басындағы негізгі борыштың қалдығы _____ жылға бюджеттік кредиттер беру _______ жылғы өтеу Кезең соңындағы негізгі борыштың қалдығы _____жыл үшін алуға сыйақы сомасы
есептелген алынған
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1
Бюджеттік кредиттер, оның ішінде:
1.1
мамандандырылған ұйымдарға
1.2
аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) жергілікті атқарушы органдарға
1.3
мамандандырылған ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларға
1.4
жеке тұлғаларға
* Ескертпе: БК-ЖБ нысаны есепті қаржы жылы (факті) үшін, ағымдағы қаржы жылы (бағалау) үшін, жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы (болжам) үшін жеке жасалады.

Долг на конец периода (графа 3 плюс графа 4 минус графа 5 минус графа 6 плюс/минус графа 7)
Сумма вознаграждения за _______год
из областного бюджета, города республиканского значения, столицы
из других источников
начислено
к выплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Займы, получаемые местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы
2
Выпуск государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы
Итого
*Примечание: форма ГЗ-МБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз).
Приложение 8
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма ГЧП-МБ
Информация по государственным обязательствам по договорам государственно- частного партнерства,
в том числе концессии за ___________год (факт, оценка, прогноз)*
______________________________________________________
(наименование местного бюджета)
Единица измерения: тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Наименование проекта государственно-частного партнерства, номер и дата заключения договора и регистрации в казначействе, период выплат (даты и общее количество лет)
Год начала выплаты компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Меры государственной поддержки
Сумма государственных обязательств по договору
Сумма государственных обязательств по компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Остаток непогашенных государственных обязательств на начало периода
Сумма выплат в погашение государственных обязательств за _______ год
Остаток непогашенных государственных обязательств на конец периода
Сумма оплаченных государственных обязательств с начала реализации проекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.По договорам концессии
1.1
Компенсация инвестиционных затрат
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
1.2
100
Х
Х
Всего обязательств по договорам концессии, в том числе:
101
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
102
Х
Х
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
ХХХ
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
2.По прочим договорам государственно-частного партнерства
2.1
ХХХ
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
Компенсация операционных затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Всего обязательств по прочим договорам государственно-частного партнерства, в том числе:
ХХХ
201
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
202
Х
Х
Компенсация операционных затрат
ХХХ
203
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
*Примечание: составляется местным исполнительным органом и администраторами бюджетных программ отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз) по зарегистрированным в казначействе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии.
**Примечание: в прочие выплаты включаются суммы вознаграждений, плата за доступность объекта концессии и прочие платежи, определенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О концессиях" и Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", за исключением компенсации инвестиционных и операционных затрат.
Приложение 9
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма БК-МБ
Информация по бюджетным кредитам за
_________ год (факт, оценка, прогноз)*
_______________________________________________________
(наименование местного бюджета)
Единица измерения: тысяч тенге
Наименование показателей
Сумма бюджетного кредита по договору
Остаток основного долга на начало периода
Предоставление бюджетных кредитов за ______год
Погашение за ______год
Остаток основного долга на конец периода
Сумма вознаграждения к получению за _____год
начислено
получено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Бюджетные кредиты, в том числе:
1.1
специализированным организациям
1.2
местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
1.3
юридическим лицам, за исключением специализированных организаций
1.4
физическим лицам
*Примечание: форма БК-МБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз).