"Темекі өнімдеріне арналған дербес сәйкестендіру нөмірлерін-кодтарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 15 ақпандағы № 102 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 1190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 қарашада № 25223 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Темекі өнімдеріне арналған дербес сәйкестендіру нөмірлерін-кодтарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 15 ақпандағы № 102 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14914 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-5) тармақшасы мен "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темекі өнімдеріне арналған дербес сәйкестендіру нөмірлерін-кодтарын беру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік корпорация арқылы өтінімді қабылдау қызметті алушының тіркелген жері бойынша "электрондық" кезек тәртібінде жеделдетілмеген қызмет көрсету түрінде жүзеге асырылады, электрондық кезекті брондауға болады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация арқылы өтінімді ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға өтінімнің қабылданғаны туралы қолхат беріледі. Мемлекеттік корпорация қабылданған өтінімді көрсетілетін қызметті берушіге курьер қызметі арқылы жолдайды. Сонымен бірге Мемлекеттік корпорациямен қағаз түрінде өтінімді қабылданған күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдауға жауапты құрылымдық бөлімшесі құжаттар түскен күні қабылдауды, және тіркеуді жүзеге асырады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер қабылдау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері өтінімдер түскен күні олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды.
Құжаттарды өңдеуге жауапты қызметкер "Акцизделетін тауарлар мен жекелеген мұнай өнімдерінің түрлерін өндіру және айналымына бақылау жасау" ақпараттық жүйесіне өтінімдерді енгізеді және құжат алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өңдейді, нәтижесі бойынша ДСН-код береді немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты қалыптастырады.
ДСН-кодтарды беруді темекі өнімдерінің дербес сәйкестендіру нөмірлер-кодтарының тізілімге енгізу арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жүзеге асырады.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2017 года № 102 "Об утверждении Правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов на табачные изделия"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 1190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2021 года № 25223
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2017 года № 102 "Об утверждении Правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов на табачные изделия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14914) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах присвоения персональных идентификационных номеров-кодов на табачные изделия, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Прием заявки через Государственную корпорацию осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно посредством бронирования электронной очереди.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае предоставления услугополучателем заявки через Государственную корпорацию, услугополучателю выдается расписка о приеме заявки. Заявка, принятая Государственной корпорацией, направляется услугодателю через курьерскую связь. При этом день принятия Государственной корпорацией заявки на бумажном носителе не входит в срок оказания государственных услуг.
Cтруктурное подразделение услугодателя, ответственное за прием заявок, в день поступления заявок осуществляет прием и регистрацию (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Работник ответственного структурного подразделения уполномоченного органа в день поступления заявок рассматривает их на соответствие требованиям настоящих Правил.
Работник, ответственный за обработку документов, вводит заявки и обрабатывает в информационной системе "Контроль за производством и оборотом подакцизной продукции и отдельных видов нефтепродуктов" в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения документов, по итогам присваивает ПИН-код либо формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги, который направляется в Государственную корпорацию.
Присвоение ПИН-кода осуществляется посредством включения его в реестр персональных идентификационных номеров-кодов на табачные изделия согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Доставка результата государственной услуги в Государственную корпорацию осуществляется услугодателем не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.

Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты (не өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжаттың негізінде әрекет ететін оның өкілін) және (немесе) "Цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжаттарды қалыптастыру, тексеру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 352/НҚ бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21329 болып тіркелген) қалыптастырылатын цифрлық құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация құжаттардың 1 (бір) ай сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оларды көрсетілетін қызметті берушіге сақтауға береді.
Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай мерзім өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) күн ішінде дайын құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін жолдайды.";
1, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 17 қарашадағы
№ 1190 Бұйрыққа
1-қосымша
Темекі өнімдеріне арналған
дербес сәйкестендіру
нөмірлерін-кодтарын беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Темекі өніміне (-деріне) ДСН-кодын (-тарын) беруге арналған өтінім
Көрсетілетін қызметті алушының атауы: _______________________
Көрсетілетін қызметті алушының жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
________________________________________________
Өтініш берушінің типі (өндіруші және (немесе) импорттаушы):
_____________________________________________________
Темекі өнімінің таңбасы
Темекі өнімінің атауы (сигареттер, папиростар, сигаралар, сигариллалар, қыздырылатын темекісі бар бұйымдар, кальянға арналған темекі, темекі және темекіден жасалған өзге де өнімдер, құрамында никотин бар сұйықтық)
Қораптағы темекі өнімінің бірлік саны (дана, грамм, миллилитр)
Сүзгінің бар-жоғы, (бар/жоқ)
1.
2.
Басшы _______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған кезде)       (қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 17 қарашадағы
№ 1190 Бұйрыққа
2-қосымша
Темекі өнімдеріне арналған
дербес сәйкестендіру
нөмірлерін-кодтарын беру
қағидаларына
3-қосымша
Темекі өнімдерінің дербес сәйкестендіру нөмірлер-кодтарының тізілімі
Өтініш берушінің атауы
Жеке/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің заңды мекежайы
Темекі өнімінің таңбасы
Темекі өнімінің атауы (сигареттер, папиростар, сигаралар, сигариллалар, қыздырылатын темекісі бар бұйымдар, кальянға арналған темекі, темекі және темекіден жасалған өзге де өнімдер, құрамында никотин бар сұйықтық)
Қораптағы темекі өнімінің бірлік саны (дана, грамм, миллилитр)
Сүзгінің бар-жоғы (бар/жоқ)
ДСН-коды
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 17 қарашадағы
№ 1190 Бұйрыққа
3-қосымша
Темекі өнімдеріне арналған
дербес сәйкестендіру
нөмірлерін-кодтарын беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Фасеттік кодтау жүйесінің құрылымы
ДСН-кодтарының құрылымы мынадай сызбада ұсынылған:
Бірінші фасет (бірінші топ төрт цифрдан) – темекі өнімдерін өндіретін және (немесе) импорттайтын заңды (жеке) тұлғаның коды.

В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется при предъявлении удостоверения личности (либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя), и (или) цифровых документов, формируемых в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 352/НҚ "Об утверждении Правил формирования, проверки и использования электронных документов с применением сервиса цифровых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21329).
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.";
приложения 1, 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 ноября 2021 года № 1190
Приложение 1
к Правилам присвоения
персональных
идентификационных номеров-
кодов на табачные изделия
Форма
Заявка на присвоение ПИН-кода(-ов) на табачное(-ые) изделие(-я)
Наименование услугополучателя: ________________________________
Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер услугополучателя:
_______________________________________________________________
Тип заявителя (производитель и (или) импортер): ____________________
Марка табачного изделия
Наименование табачного изделия (сигареты, папиросы, сигары, сигариллы, изделия с нагреваемым табаком, табак для кальяна, табак и прочие изделия из табака, никотиносодержащая жидкость)
Количество единиц табачного изделия в пачке (штук, грамм, миллилитр)
Наличие фильтра, (есть/нет)
1.
2.
Руководитель ________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 ноября 2021 года № 1190
Приложение 3
к Правилам присвоения
персональных
идентификационных номеров-
кодов на табачные изделия
Реестр персональных идентификационных номеров-кодов на табачные изделия
Наименование заявителя
Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер
Юридический адрес заявителя
Марка табачного изделия
Наименование табачного изделия (сигареты, папиросы, сигары, сигариллы, изделия с нагреваемым табаком, табак для кальяна, табак и прочие изделия из табака, никотиносодержащая жидкость)
Количество единиц табачного изделия в пачке (штук, грамм, миллилитр)
Наличие фильтра (есть/нет)
ПИН-код
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 ноября 2021 года № 1190
Приложение 4
к Правилам присвоения
персональных
идентификационных номеров-
кодов на табачные изделия
Форма
Структура фасетной системы кодирования
Структура ПИН-кода представлена следующей схемой:
Первый фасет (первая группа из четырех цифр) – код юридического (физического) лица, производящего и (или) импортирующего табачные изделия.

Екінші фасет (екінші топ екі саннан) – тауарлар тобы (сүзгісі бар сигареттер – 01; сүзгісі жоқ сигареттер – 02; папиростар – 03; сигаралар – 04; сигариллалар – 05; қыздырылатын темекісі бар бұйымдар – 06; кальянға арналған темекі – 07; темекі және темекіден жасалған өзге де бұйымдар – 08; құрамында никотин бар сұйықтық– 09).
Үшінші фасет (үшінші топ төрт цифрдан) – темекі өнімінің таңбасы.
Төртінші фасет (төртінші топ екі саннан) – қораптағы немесе бумадағы темекі өнімінің саны.

Второй фасет (вторая группа из двух чисел) – группа товаров (сигареты с фильтром – 01; сигареты без фильтра – 02; папиросы – 03; сигары – 04; сигариллы – 05; изделия с нагреваемым табаком – 06; табак для кальяна – 07; табак и прочие изделия из табака – 08; никотиносодержащая жидкость – 09).
Третий фасет (третья группа из четырех цифр) – марка табачного изделия.
Четвертый фасет (четвертая группа из двух чисел) – количество табачного изделия в пачке или упаковке.