Іле ауданының 2022-2024 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14-50 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 5 қаңтарда № 26369 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Іле аудандық мәслихаты ШЕШТI:
1. 2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кiрiстер 196 087 238 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер 186 501 838 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер 234 704 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер 878 798 мың теңге;
трансферттер түсiмі 8 471 898 мың теңге;
2) шығындар 198 706 526 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу 42 599 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 110 268 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 67 669 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 2 661 887 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) 2 661 887 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 712 732 мың теңге;
қарыздарды өтеу 1 251 747 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 2 200 902 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 14.12.2022 № 29-102 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте 154 875 048 мың теңге сомасында облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі көзделсін.
3. Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 25 580 628 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2022 жылға арналған резерві 148 703 мың теңге сомасында бекiтiлсiн.
5. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 135 071 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

О бюджете Илийского района на 2022-2024 годы
Решение Илийского районного маслихата Алматинской области от 27 декабря 2021 года № 14-50. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2022 года № 26369.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Илийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы 196 087 238 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 186 501 838 тысяч тенге;
неналоговые поступления 234 704 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 878 798 тысяч тенге;
поступления трансфертов 8 471 898 тысяч тенге;
2) затраты 198 706 526 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 42 599 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 110 268 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 67 669 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 2 661 887 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 2 661 887 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 1 712 732 тысячи тенге;
погашение займов 1 251 747 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 2 200 902 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 14.12.2022 № 29-102 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год объем бюджетных изъятий в областной бюджет в сумме 154 875 048 тысяч тенге.
3. Предусмотреть целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на возмещение затрат вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства в сумме 25 580 628 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в сумме 148 703 тысячи тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 135 071 тысяча тенге, в том числе:

Қараой ауылдық округіне 29 256 мың теңге;
Күрті ауылдық округіне 68 810 мың теңге;
Чапай ауылдық округіне 37 005 мың теңге.
6. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Іле ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Караойскому сельскому округу 29 256 тысяч тенге;
Куртинскому сельскому округу 68 810 тысяч тенге;
Чапаевскому сельскому округу 37 005 тысячи тенге.
6. Учесть, что в районном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам поселка и сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам поселка и сельских округов определяется на основании постановления акимата Илийского района.

7. Осы шешiм 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Іле аудандық мәслихатының хатшысы Р. Абилова
Іле аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14-50 шешіміне 1-қосымша
2022 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 14.12.2022 № 29-102 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Илийского районного маслихата Р. Абилова
Приложение 1 к решению Илийского районного маслихата от 27 декабря 2021 года № 14-50
Районный бюджет на 2022 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 14.12.2022 № 29-102 (вводится в действие с 01.01.2022).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

59 695
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 099 490
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 094 338
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 094 338
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 094 338
2
Әлеуметтiк көмек
1 892 132
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 892 132
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
680 300
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
96 286
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
9 990
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
181 694
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
12 152
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
232 244
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
570 546
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
108 920
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
113 020
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
94 611
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 625
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
7 476
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
550
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
11 960
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
18 409
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
18 409
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
7 713 761
1
Тұрғын үй шаруашылығы
4 729 595
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
3 182 252
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау

59 695
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 099 490
1
Социальное обеспечение
1 094 338
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 094 338
005
Государственная адресная социальная помощь
1 094 338
2
Социальная помощь
1 892 132
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 892 132
002
Программа занятости
680 300
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
96 286
006
Оказание жилищной помощи
9 990
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
181 694
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
12 152
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
232 244
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью
570 546
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
108 920
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
113 020
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
94 611
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
74 625
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
7 476
021
Капитальные расходы государственного органа
550
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
11 960
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
18 409
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
18 409
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
7 713 761
1
Жилищное хозяйство
4 729 595
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
3 182 252
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда

492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
25 186
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
25 186
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 982 406
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
2 039 650
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 039 650
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
2 039 650
2
Әлеуметтiк көмек
1 783 602
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 783 602
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
913 832
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
72 359
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
11 980
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
168 266
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
13 970
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
159 541
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
371 941
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
71 714
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
159 153
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
109 265
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
64 689
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
32 734
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 536
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
9 306
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
49 888
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
49 613
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу

492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
25 186
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
25 186
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 982 406
1
Социальное обеспечение
2 039 650
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 039 650
005
Государственная адресная социальная помощь
2 039 650
2
Социальная помощь
1 783 602
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 783 602
002
Программа занятости
913 832
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
72 359
006
Оказание жилищной помощи
11 980
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
168 266
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
13 970
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
159 541
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными стредствами передвижения, обязательными гигиеническими средствам, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
371 941
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
71 714
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
159 153
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
109 265
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
64 689
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
32 734
021
Капитальные расходы государственного органа
2 536
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
9 306
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
49 888
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
49 613
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)