"Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 қаңтарда № 26577 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 384-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқаруда мемлекеттік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" министрідің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 352 бұйрық (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 106516 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
С. Кожаниязов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 14 бұйрығына
1-қосымша
Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысаны
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru интернет-ресурста, сонымен қатар қалдықтардың мемлекеттік кадастры сайтында орналастырылған.
Индекс: 1-ҚТ.
Кезеңділігі: Жылдық.
Есепті кезең: ______ 20__ж.
Нысанды ұсынатын тұлғалар тобы:
Меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі - Объект операторы).

"Об утверждении формы отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению"
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 января 2022 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2022 года № 26577
В соответствии с пунктом 2 статьи 384 Экологического кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму отчета по инвентаризации отходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению отчета по инвентаризации отходов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 352 "Об утверждении формы отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14234).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Кожаниязов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу и.о. министра
экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 14
Форма отчета по инвентаризации отходов
Форма, предназначенная для сбора административных данных.
Представляется: в уполномоченный орган охраны окружающей среды.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru, а также на сайте государственного кадастра отходов.
Индекс: 1-ИО.
Периодичность: Годовая
Отчетный период: ______ 20_ г.
Круг лиц, представляющих информацию:
Физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду (далее – Оператор объекта).

1. Осы қалдықтарды түгендеу жөніндегі есепті толтыру жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 384-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлға қалдықтарды түгендеу жөніндегі есепті қағаз жеткізгіште және (немесе) мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінде толтыру және және объект операторының ақпаратты беруге жауапты лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы электрондық нысанда ұсынады.
3. Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23903) бекітілген қалдықтар сыныптауышының, қалдықтарды бастапқы есепке алу жөніндегі деректердің және басқа да құжаттардың негізінде жасалады. Бастапқы есепке алу болмаған кезде нысанды толтыру материалдық баланс бойынша есептеулер, бағалар және басқа да деректер негізінде жүргізіледі.
4. Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есепке ұсынылған деректердің дұрыстығына, есептің дұрыс жасалуына және белгіленген мерзімде ұсынылуына жауапты болатын ақпаратты ұсынуға жауапты лауазымды тұлға қол қояды.
Белгіленген мерзімде ақпарат ұсынылмаған, толық емес және (немесе) дұрыс емес ақпарат ұсынылған, сондай-ақ қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп берілмеген кезде ақпарат беруге жауапты лауазымды адам "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 327-1-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
2 тарау. Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есепті толтыру жөніндегі нұсқаулық
5. Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің әрбір толтырылатын жолында 2-ден 27-ге дейінгі бағандарда қауіпті қалдықтар бойынша деректер көрсетіледі, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің әрбір толтырылатын жолында 2-ден 27-ге дейінгі бағандарда қауіпті емес қалдықтар бойынша деректер көрсетіледі. Қалдықтың әрбір түрі үшін бөлек жол бөлінеді.
Қалдықтар туралы деректер есепте тоннамен көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 2-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 2-бағанында барлық жолдар бойынша тиісті қалдықтар тобы көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 3-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 3-бағанында барлық жолдар бойынша тиісті қалдықтардың кіші тобы көрсетіледі.

1. Настоящая Инструкция по заполнению отчета по инвентаризации отходов (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 384 Экологического кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. Физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду, предоставляет отчет по инвентаризации отходов на бумажном носителе и (или) в электронной форме посредством ее заполнения в информационной системе государственного кадастра отходов и подписания электронной цифровой подписью должностного лица, ответственного за предоставление информации.
3. Отчет по инвентаризации отходов составляется на основании Классификатора отходов, утверждҰнного приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23903), данных по первичному учету отходов и других документов. При отсутствии первичного учета заполнение формы производится на основании расчетов по материальному балансу, оценок и других данных.
4. Отчет по инвентаризации отходов подписывается должностным лицом, ответственного за предоставление информации, который несет ответственность за достоверность представленных данных, правильность составления отчета и представление в установленный срок.
При непредставлении, предоставлении неполной и (или) недостоверной информации, а также не предоставлении отчета по инвентаризации отходов в установленный срок, должностное лицо, ответственный за предоставление информации, несет ответственность в соответствии со статьей 327-1 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Глава 2. Инструкция по заполнению отчета по инвентаризации отходов
5. В каждой заполняемой строке таблицы инвентаризации опасных отходов в графах со 2 по 27 указываются данные по опасным отходам, в каждой заполняемой строке таблицы инвентаризации неопасных отходов в графах со 2 по 27 указываются данные по неопасным отходам. Для каждого вида отхода выделяется отдельная строка.
Данные об отходах указываются в отчете в тоннах.
В графе 2 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 2 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается группа соответствующего отхода.
В графе 3 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 3 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается подгруппа соответствующего отхода.

Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 4-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 4-бағанында барлық жолдар бойынша тиісті қалдықтардың коды көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 5-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 5-бағанында барлық жолдар бойынша тиісті тәсіл түрі көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 6-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 6-бағанында барлық жолдар бойынша есепті кезеңнің басында объектіде тиісті қалдықтардың болуы немесе көлемінің қалдығы көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 7-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 7-бағанында барлық жолдар бойынша есепті кезеңде түзілген тиісті қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 8-12-бағандарында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 8-12-бағандарында барлық жолдар бойынша есепті кезеңде жеке және (немесе) заңды тұлғалардан (оның ішінде импорт бойынша) алынған тиісті қалдықтардың көлемі деректемелер мен растайтын құжаттарды көрсете отырып көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 13-16-бағандарында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 13-16-бағандарында барлық жолдар бойынша есепті кезеңде объектіде қалпына келтірілген (қайта пайдаланылған, қайта өңделген, кәдеге жаратылған) тиісті қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 17-бағанында барлық жолдар бойынша есепті кезеңдегі залалсыздандырылған қауіпті қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 17-бағанында барлық жолдар бойынша есепті кезеңдегі сұрыпталған қауіпті емес қалдықтардың көлемі көрсетілед.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 18-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 18-бағанында барлық жолдар бойынша тиісті қалдықтарды қалпына келтіру (қайта пайдалану, қайта өңдеу, кәдеге жарату үшін) бойынша пайдаланылған технологиялар көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 19-20-бағандарында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 19-20-бағандарында барлық жолдар бойынша меншікті объектілерде (полигондарда, қалдық қоймаларында және тағы басқа) жойылған (көмілген, жойылған) тиісті қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 21-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 21-бағанында барлық жолдар бойынша кейіннен қалпына келтіру (немесе) бөгде ұйымдарға беру үшін жинақталған тиісті қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 22-26-бағандарында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 22-26-бағандарында барлық жолдар бойынша жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қалпына келтіруге және (немесе) жоюға, оның ішінде есепті кезеңде экспортқа берілген тиісті қалдықтардың көлемі деректемелер мен растайтын құжаттарды көрсете отырып көрсетіледі.

В графе 4 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 4 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается код соответствующего отхода.
В графе 5 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 5 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается вид соответствующего отхода.
В графе 6 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 6 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам отражается наличие или остаток объема соответствующих отходов на объекте на начало отчетного периода.
В графе 7 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 7 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, образованных за отчетный период.
В графах 8-12 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графах 8-12 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, полученный от физических и (или) юридических лиц (в том числе по импорту) за отчетный период, с указанием реквизитов и подтверждающих документов.
В графах 13-16 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графах 13-16 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, восстановленных (повторно использованных, переработанных, утилизированных) на объекте за отчетный период.
В графе 17 таблицы инвентаризации опасных отходов по всем строкам указывается объем обезвреженных опасных отходов за отчетный период.
В графе 17 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем отсортированных неопасных отходов за отчетный период.
В графе 18 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 18 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указываются использованные технологии по восстановлению соответствующих отходов (для повторного использования, переработки, утилизации).
В графах 19-20 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графах 19-20 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, удаленных (захороненных, уничтоженных) на собственных объектах (полигонах, хвостохранилищах и так далее).
В графе 21 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 21 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, накопленных для последующего восстановления (или) передачи сторонним организациям.
В графах 22-26 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графах 22-26таблицыинвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, переданных физическим и (или) юридическим лицам, на восстановление и (или) удаление, в том числе на экспорт за отчетный период, с указанием реквизитов и подтверждающих документов.

Қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінің 27-бағанында, қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 27-бағанында барлық жолдар бойынша есепті кезеңнің соңында объектіде тиісті қалдықтардың болуы немесе көлемінің қалдығы көрсетіледі.
6. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) қауіпті қалдықтарды түгендеу кестесінде:
Қауіпті қалдық тобының жалпы көлемі қауіпті қалдықтар түрінің (түрлерінің) көлемінен құралады.
8-баған ≥ 9-бағаннан (барлық жолдар бойынша);
22-баған ≥ 23-бағаннан (барлық жолдар бойынша);
27-баған = 6-баған + 7-баған + 8-баған – 13-баған – 14-баған – 15-баған – 16-баған – 19-баған – 20-баған – 22-баған (барлық жолдар бойынша).
2) қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінде:
Қауіпті қалдық тобының жалпы көлемі Қауіпсіз қалдықтар түрінің(түрлерінің) көлемінен құралады.
8-баған ≥ 9-бағаннан (барлық жолдар бойынша);
22-баған ≥ 23-бағаннан (барлық жолдар бойынша);
27-баған = 6 – баған + 7 – баған + 8 – баған – 13 – баған - 14 – баған-15-баған-16-баған-19-баған-20-баған-22-баған (барлық жолдар бойынша).

В графе 27 таблицы инвентаризации опасных отходов, в графе 27 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам отражается наличие или остаток объема соответствующих отходов на объекте на конец отчетного периода.
6. Арифметико-логический контроль:
1) в таблице инвентаризации опасных отходов:
Общий объем группы опасного отхода складывается из объема вида(ов) опасного отходов.
Графа 8 ≥ Графы 9 (по всем строкам);
Графа 22 ≥ Графы 23 (по всем строкам);
Графа 27 = Графа 6 + Графа 7 + Графа 8 – Графа 13 – Графа 14 – Графа 15 – Графа 16– Графа 19 -Графа 20– Графа 22 (по всем строкам).
2) в таблице инвентаризации неопасных отходов:
Общий объем группы опасного отхода складывается из объема вида(ов) неопасного отходов.
Графа 8 ≥ Графы 9 (по всем строкам);
Графа 22 ≥ Графы 23 (по всем строкам);
Графа 27 = Графа 6 + Графа 7 + Графа 8 – Графа 13 – Графа 14 – Графа 15 – Графа 16 – Графа 19 - Графа 20 – Графа 22 (по всем строкам).