"Ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қыркүйекте № 29652 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 1), 2), 3) - тармақшалары алынып тасталсын;
4, 5, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22 және 23-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2022 года № 29652.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20030) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 22) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункты 1), 2), 3) пункта 1 исключить;
приложения 4, 5, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22 и 23 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
Ж. Шаймарданов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология
және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 4-қосымша
Дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтарында және жұртшылық шаруашылықтарында мал шаруашылығы өнімдерін өндіру
А-008 тоқсандық есепті кезең тоқсан жыл
Іріктемеге түскен, мал мен құсы бар дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтары ұсынады
Байқауды өткізу мерзімдері – 11-інен бастап 25 наурыз, 11-інен бастап 25 маусым, 11-інен бастап 25 қыркүйек, 11-інен бастап 25 желтоқсан аралықтарындағы кезең
Сауал салуды бастау уақыты: сағат
минут
1-бөлім: Респонденттерді сәйкестендіру бойынша сұрақтар
1. Респондент туралы келесі ақпаратты жазыңыз
1.1. Респонденттің ЖСН/БСН
1.2. Респонденттің
ТАӘ/атауы____________________________________________________________
1.3. Респонденттің
мекенжайы____________________________________________________________
1.4. Телефон нөмірі (стационарлық/ұялы телефон)
__________________________________________
2-бөлім: Есептікезең ішіндегі мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісі
2. Есепті кезең ішінде шаруашылығыңызда мал мен құс болды ма? Иә
Жоқ
3. Мал мен құсты өсіру және мал шаруашылығы өнімін өндіру
бойынша қызметті нақты жүзеге асыратын аумақты
(облысты, қаланы, ауданды) көрсетіңіз
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне
(ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды
Ірі қара мал (ІҚМ)
4. Сіз есепті кезеңде ірі қара мал өсірдіңіз бе Иә
Жоқ
5. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас ІҚМ болды?
Сүтті бағыттағы ІҚМ
Сүтті-етті бағыттағы ІҚМ
Өзге де ІҚМ мен енекелер
6. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша ірі қара малды етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Сүтті бағыттағы ІҚМ
Сүтті-етті бағыттағы ІҚМ
Өзге де ІҚМ мен енекелер
Сиыр

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2023 года.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Ж. Шаймарданов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 4 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Производство продукции животноводства у индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств и хозяйств населения
А-008 квартальная отчетный период квартал год
Представляют попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, крестьянские или фермерские хозяйства, хозяйства населения, имеющие скот и птицу.
Сроки проведения наблюдения – период с 11 по 25 марта, с 11 по 25 июня, с 11 по 25 сентября, с 11 по 25 декабря
Время начало опроса: час
минут
Раздел 1: Вопросы по идентификации респондента
1. Запишите следующую информацию о респонденте
1.1. ИИН/БИН респондента
1.2. Наименование/ФИО респондента
____________________________________________________
1.3. Адрес респондента
_________________________________________________________________
1.4. Номер телефона (стационарный/мобильный телефон)
_____________________________________
Раздел 2: Производство продукции животноводства в течение отчетного периода
2. Имели ли Вы в хозяйстве скот или птицу в течение отчетного периода? Да
Нет
3. Укажите территорию (область, город, район) фактического
осуществления деятельности по выращиванию скота и птицы
и производству продукции животноводства
Код территории согласно Классификатору
административно-территориальных объектов (КАТО)
Крупный рогатый скот (КРС)
4. Вы выращивали в отчетном периоде крупный рогатый скот? Да
Нет
5. Сколько голов КРС имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
КРС молочного стада
КРС молочно-мясного стада
КРС прочий и буйволы
6. Сколько КРС Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
головв живом весе, кг
КРС молочного стада
КРС молочно-мясного стада
КРС прочий и буйволы
Корова

7. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас сиыр болды?
Сүтті бағыттағы сиырлар
Сүтті-еттібағыттағы сиырлар
8. Сіз есепті кезеңде орта есеппен қанша бас сиыр саудыңыз?
(егер сиырды саумасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Сүтті бағыттағы сиырлар
Сүтті-етті бағыттағы сиырлар
9. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм сиыр сүтін алдыңыз?
(егер сиырды саумасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
сүтті бағыттағы сиырлардан
сүтті-етті бағыттағы сиырлардан
10. Сіз сауылған сиыр сүтінің жалпы көлемінен қанша килограммын бұзаулар мен торайларға сүт беруге қолдандыңыз?
(егер сиырды саумасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Жылқы
11. Сіз есепті кезеңде жылқы өсірдіңіз бе Иә
Жоқ
12. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас жылқы болды?
13. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша жылқыны етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас
тірідей салмағы, кг
14. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм бие сүтін алдыңыз?
(егер биені саумасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Түйе
15. Сіз есепті кезеңде түйе өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
16. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас түйе болды?
17. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша түйені етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас
тірідей салмағы, кг
18. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм түйе сүтін алдыңыз?
(егер түйені саумасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
19. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм түйе жүнін алдыңыз?
(егер түйені қырықпасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Қой
20. Сіз есепті кезеңде қой өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
21. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас қой болды?
22. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша қойды етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бастірідей салмағы, кг
23. Сіз есепті кезеңде қанша бас қой қырықтыңыз?
(егер қойдықырықпасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
24. Сіз есепті кезеңдеқанша килограмм жуылмаған (тобымен жуылғанды қоса
алғанда) қой жүнін алдыңыз? (егер қойды қырықпасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
25. Елтірі қозы терілерінің саны, дана ?
(егер тері алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Ешкі
26. Сіз есепті кезеңде ешкі өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
27. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас ешкі болды?
28. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша ешкіні етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бастірідей салмағы, кг

7. Сколько голов коров имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
Коровы молочного стада
Коровы молочно-мясного стада
8. Сколько в среднем голов коров вы доили в отчетном периоде?
(если не доили корову, то пропустите данный вопрос)
Коровы молочного стада
Коровы молочно-мясного стада
9. Сколько килограмм коровьего молока Вы надоили в отчетном периоде?
(если не доили корову, то пропустите данный вопрос)
от коров молочного стада
от коров молочно-мясного стада
10. Из общего количества надоенного коровьего молока сколько килограмм Вы использовали на выпойку телят и поросят? (если не доили корову, то пропустите данный вопрос)
Лошади
11. Вы выращивали в отчетном периоде лошадей? Да
Нет
12. Сколько голов лошадей имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
13. Сколько лошадей Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
14. Сколько килограмм кобыльего молока Вы надоили в отчетном периоде?
(если не доили кобылу, то пропустите данный вопрос)
Верблюды
15. Вы выращивали в отчетном периоде верблюдов? Да
Нет
16. Сколько голов верблюдов имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
17. Сколько верблюдов Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
18. Сколько килограмм верблюжьего молока Вы надоили в отчетном периоде?
(если не доили верблюда, то пропустите данный вопрос)
19. Сколько килограмм шерсти верблюжьей Вы получили в отчетном периоде?
(если не стригли верблюдов, то пропустите данный вопрос)
Овцы
20. Вы выращивали в отчетном периоде овец? Да
Нет
21. Сколько голов овец имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
22. Сколько овец Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
23. Сколько голов овец Вы подвергли стрижке в отчетном периоде? (если не стригли овец, то пропустите данный вопрос)
24. Сколько килограмм немытой овечьей шерсти (включая промытую руном)
Вы получили в отчетном периоде? (если не стригли овец, то пропустите данный вопрос)
25. Количество полученных шкурок ягнят смушковых, штук?
(если не получали шкуры, то пропустите данный вопрос)
Козы
26. Вы выращивали в отчетном периоде коз? Да
Нет
27. Сколько голов коз имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
28. Сколько коз Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг

29. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм ешкі сүтін алдыңыз?
(егер ешкіні саумасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
30. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм ешкі жүні мен түбіт алдыңыз?
(егер ешкіні қырқымасаңыз және ешкі түбітін алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
қырқылған ешкі жүні
алынған ешкі түбіті
Шошқа
31. Сіз есепті кезеңде шошқа өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
32. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша бас шошқа болды?
33. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша шошқаны етке сойдыңыз немесесоюға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас
тірідей салмағы, кг
Құс
34. Сіз есепті кезеңде үй құстарын өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
35. Сіз есепті кезеңде тауық өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
36. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша тауық болды?
37. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша тауықты етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бастірідей салмағы, кг
38. Шаруашылығыңызда есепті кезеңде орта есеппен қанша мекиен тауық болды?
(егер жұмыртқа алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
39. Сіз есепті кезеңде неше дана тауық жұмыртқасын алдыңыз?
(егер жұмыртқа алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
40. Сіз есепті кезеңде күркетауық өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
41. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша күркетауық болды?
42. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша күркетауықты етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас тірідей салмағы, кг
43. Сіз есепті кезеңде неше дана күкетауық жұмытқасын алдыңыз?
(егер жұмыртқа алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
44. Сіз есепті кезеңде қаз өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
45. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша қаз болды?
46. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша қазды етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бастірідей салмағы, кг
47. Сіз есепті кезеңде неше дана қаз жұмытқасын алдыңыз?
(егер жұмыртқа алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
48. Сіз есепті кезеңде үйрек өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
49. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша үйрек болды?
50. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша үйректі етке сойдыңыз немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас тірідей салмағы, кг
51. Сіз есепті кезеңде неше дана үйрек жұмытқасын алдыңыз?
(егер жұмыртқа алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)

29. Сколько козьего молока Вы доили в отчетном периоде?
(если не стригли коз, то пропустите данный вопрос)
30. Сколько килограмм козьей шерсти и пуха Вы получили в отчетном периоде?
(если не стригли коз и не получали козьего пуха, то пропустите данный вопрос)
настригли козьей шерсти
получили козьего пуха
Свиньи
31. Вы выращивали в отчетном периоде свиней? Да
Нет
32. Сколько голов свиней имелось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
33. Сколько свиней Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
Птица
34. Вы выращивали в отчетном периоде домашнюю птицу? Да
Нет
35. Вы выращивали в отчетном периоде кур? Да
Нет
36. Сколько голов кур осталось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
37. Сколько кур Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
38. Сколько в среднем голов кур-несушек было в Вашем хозяйстве в отчетном периоде?
(если не получали яйца, то пропустите данный вопрос)
39. Сколько штук куриных яиц Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали яйца, то пропустите данный вопрос)
40. Вы выращивали в отчетном периоде индюков? Да
Нет
41. Сколько голов индюков осталось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
42. Сколько индюков Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
43. Сколько штук яиц индеек Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали яйца, то пропустите данный вопрос)
44. Вы выращивали в отчетном периоде гусей? Да
Нет
45. Сколько голов гусей осталось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
46. Сколько гусей Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
47. Сколько штук гусиных яиц Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали яйца, то пропустите данный вопрос)
48. Вы выращивали в отчетном периоде уток? Да
Нет
49. Сколько голов уток осталось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
50. Сколько уток Вы забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
51. Сколько штук утиных яиц Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали яйца, то пропустите данный вопрос)

52. Сіз есепті кезеңде құстың басқа түрлерін өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
53. Құстың түрлерін көрсетіңіз
54. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша _____________ болды?
55. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша _____________етке сойдыңыз
немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас тірідей салмағы, кг
56. Сіз есепті кезеңде неше дана _______ жұмыртқасын алдыңыз?
( егер жұмыртқа алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
Өзге
57. Сіз есепті кезеңде жануарлардың басқа түрлерін өсірдіңіз бе? Иә
Жоқ
(жоғарыда көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларынан басқа,мысалы: қоян, бұғы, марал және т.б.)
58. Жануарлардың түрлерін көрсетіңіз
59. Есепті кезеңнің соңына шаруашылығыңызда қанша __________ болды?
60. Есепті кезеңде шаруашылығыңызда қанша ___________етке сойдыңыз
немесе союға өткіздіңіз?
(егер шаруашылықта етке соймасаңыз немесе союға өткізбесеңіз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
бас тірідей салмағы, кг
61. Шаруашылығыңызда неше бірлік балара ұясы бар?
(егер балара ұясы болмаса, онда келесі сұраққа көшіңіз)
62. Сіз есепті кезеңде қанша килограмм табиғи бал алдыңыз?
(егер бал алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
63. Сіз есепті кезеңде нешедана тері алдыңыз?
(егер тері алмасаңыз, онда келесі сұраққа көшіңіз)
ірі терілер
ұсақ терілер
Сауал салудың аяқталу уақыты: сағат
минут
Пікіртерім жүргізілген немесе деректерді ұсынған адамның қолы _________________
Интервьюердің қолы ______________________
Ескертпе:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 10 ақпандағы
№ 21 бұйрығына
5-қосымша
"Дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтарында және жұртшылық шаруашылықтарында мал шаруашылығы өнімдерін өндіру" (индексі А-008, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық "Дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтарында және жұртшылық шаруашылықтарында мал шаруашылығы өнімдерін өндіру" (индексі А-008, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.Осы нысан бойынша жұртшылық шаруашылықтары (іріктемелі әдіспен) 3 жылда бір рет тапсырады.

52. Вы выращивали в отчетном периоде другие виды птиц? Да
Нет
53. Укажите какие виды птиц
54. Сколько голов ________осталось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
55. Сколько _________ забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
56. Сколько штук __________ яиц Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали яйца, то пропустите данный вопрос)
Прочее
57. Вы выращивали в отчетном периоде другие виды животных? Да
Нет
(кроме вышеуказанных сельскохозяйственных животных, например: кролики, маралы, олени и т.д.)
58. Укажите какие виды животных
59. Сколько голов _____осталось у Вас в хозяйстве на конец отчетного периода?
60. Сколько _________ забили в хозяйстве или реализовали на убой в отчетном периоде?
(если не забивали в хозяйстве или не реализовывали на убой, то пропустите данный вопрос)
голов
в живом весе, кг
61. Сколько единиц пчелосемей у Вас в хозяйстве?
(если нет пчелосемей, то пропустите данный вопрос)
62. Сколько килограмм натурального меда Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали мед, то пропустите данный вопрос)
63. Сколько штук шкур Вы получили в отчетном периоде?
(если не получали шкуры, то пропустите данный вопрос)
крупных шкур
мелких шкур
Время завершения опроса: час
минут
Подпись опрошенного или предоставившего данные _________________________
Подпись интервьюера _________________________
Примечание:
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 2 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Производство продукции животноводства у индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств и хозяйств населения"
(индекс А-008, периодичность квартальная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Производство продукции животноводства у индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств и хозяйств населения" (индекс А-008, периодичность квартальная) (далее – статистическая форма). По данной форме хозяйства населения (выборочном методом) обследуются один раз в 3 года.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) жұртшылық шаруашылығы – халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары, ұжымдық бақтар мен бақшалар, саяжай телімдері;
2) тұлғалардың дара кәсiпкерлiктi жүзеге асыруы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердi ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiру үшін пайдалануға, сондай-ақ осы өнiмдi қайта өңдеумен және өткiзумен тығыз байланысты еңбек бiрлестiгi шаруа немесе фермер қожалығы деп танылады.
Шаруа немесе фермер қожалығы:
кәсiпкерлiк қызмет ортақ бiрлескен меншiк базасына негiзделген отбасылық кәсiпкерлiк нысанында жүзеге асырылатын шаруа қожалығы;
өзiндiк кәсiпкерлiктi жүзеге асыруға негiзделген фермер қожалығы;
бiрлескен қызмет туралы шарт негiзiнде ортақ үлестiк меншiк базасында жай серiктестiк нысанында ұйымдастырылған фермер қожалығы нысандарында болады;
3. Есепті жылғы 1-тоқсанда байқау өткізу кезінде деректер 1 қаңтардан бастап 31 наурызға дейінгі, 2-тоқсанда 1 сәуірден бастап 30 маусымға дейінгі, 3-тоқсанда 1 шілдеден бастап 30 қыркүйекке дейінгі, 4-тоқсанда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңге толтырылады. Сауал салу есепті тоқсанның соңғы айында, яғни оның нақты бітуіне дейін жүргізілетіндіктен, өнімдерді өндіру туралы деректер кезеңді есепке ала отырып толтырылады.
Мал шаруашылығы саласындағы қызметті бірнеше аудан және (немесе) облыс аумағында жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтары статистикалық нысанды мал мен құсты өсіру және мал шаруашылығы өнімін өндіру бойынша қызметті нақты жүзеге асыру орны бойынша көрсететін, әр аумақ бойынша ақпаратты көрсете отырып, жеке бланкілерде ұсынады.
4. 1-бөлімде респонденттердің сәйкестендіру деректері көрсетіледі.
5. 2-бөлімнің 3-тармағындамал мен құсты өсіру және мал шаруашылығы өнімін өндіру бойынша қызметті нақты жүзеге асыру аумағы (облыс, қала, аудан) көрсетіледі.
6. 2-бөлім 5,7,12,16,21,27,32,36,41,45,49,54-тармақтарында шаруашылықтың мал қорасында немесе жайлауда жайылымда болғанына қарамастан, есепті кезеңнің соңына шаруашылықтамал мен құстың нақты қолда бары көрсетіледі.
Сүтті, етті және сүтті-етті бағыттағы сиырлар санына негізгі табынға қосқаннан кейін бұзаулаған қашарларды, суалған және қысыр сиырларды және 27 айға жеткен қашарларды қоса алғанда негізгі табынның сиырлары жатады.
Сүтті бағыттағы сиырларға қараала, голштинфриз, қырдың қызыл, әулиеата, айршир, латвиялық қоңыр тұқымды сиырлар жатады. Етті бағыттағы сиырларға қазақтың ақ бас тұқымды сиырлары, әулиекөл, ангус, герефорд, обрак, шароле, лимузин, санта-гертруда, галловей және қалмақ сиырлары жатады. Сүтті-етті бағыттағы сиырларға алатау сиырлары, симментал және швиц сиырлары жатады. Асыл тұқымды емес малды пайдалану мақсатына (ет немесе сүт алу) қарай сүтті, етті немесе сүтті-етті табынға жатқызады. Егер сиырдан сүт адамның әрі қарай тұтынуы немесе өткізуі үшін алынатын болса, онда мұндай сиырларды сүтті табынға жатқызады.
2-бөлімнің 6,13,17,22,28,33,37,42,46,50,55-тармақтарында шаруашылықта сойылған (өзі немесе қасапханада) немесе союға өткізілген, еті жеке қажеттілікке пайдалануға, сатуға немесе ұйымдарға, кәсіпорындарға және шаруашылық қызметкерлеріне, оның ішінде айырбас мәмілелері бойынша беруге арналған мал мен құс басының саны мен тірі салмағы көрсетіледі. Осы жолда дайындаушы ұйымдарға, қайта өңдеу кәсіпорындарына, қоғамдық тамақтандыру желісі (асханалар, мейрамханалар, дәмханалар), базарларды қоса, сауда желісі арқылы және экспортқа союға сатылған мал мен құс басының саны көрсетіледі.
Қой бойынша қаракөл елтірісіне сойылған төл де есептеледі (етке сойылған бір қойдың тірідей салмағын анықтау кезінде қаракөл елтірісіне сойылған төлдің салмағы есепке алынбайды).

2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
1) хозяйства населения – личные подсобные хозяйства населения, коллективные сады и огороды, дачные участки;
2) крестьянским или фермерским хозяйством признается трудовое объединение лиц, в котором осуществление индивидуального предпринимательства неразрывно связано с использованием земель сельскохозяйственного назначения для производства сельскохозяйственной продукции, а также переработкой и сбытом этой продукции.
Крестьянское или фермерское хозяйство выступает в формах:
крестьянского хозяйства, в котором предпринимательская деятельность осуществляется в форме семейного предпринимательства, основанного на базе общей совместной собственности;
фермерского хозяйства, основанного на осуществлении личного предпринимательства;
фермерского хозяйства, организованного в форме простого товарищества на базе общей долевой собственности на основе договора о совместной деятельности;
3. При проведении наблюдения за 1 квартал отчетного года данные заполняются за период с 1 января по 31 марта, за 2 квартал - с 1 апреля по 30 июня, за 3 квартал - с 1 июля по 30 сентября и за 4 квартал - с 1 октября по 31 декабря. Так как опрос проводится в последний месяц отчетного квартала, то есть до его фактического окончания, данные о производстве продукции заполняются с учетом периода.
Индивидуальные предприниматели, крестьянские или фермерские хозяйства, осуществляющие деятельность в сфере животноводства на территории нескольких районов и (или) областей, заполняют или представляют статистическую форму на отдельных бланках, выделяя информацию по каждой территории, отражающую по месту фактического осуществления деятельности по выращиванию скота и птицы и производству продукции животноводства.
4. В разделе 1 указывается идентификационные данные респондента.
5. В пункте 3 раздела 2 указывается территория (область, город, район) фактического осуществления деятельности по выращиванию скота и птицы и производству продукции животноводства.
6. В пунктах 5,7,12,16,21,27,32,36,41,45,49,54 и 59 раздела 2 отражается фактическое наличие в хозяйстве скота и птицы на конец отчетного периода независимо от того, находился он на скотном дворе хозяйства или в отгоне на пастбищах.
К числу коров молочного, мясного и молочно-мясного стада относятся коровы основного стада, включая отелившихся телок после перевода их в основное стадо, сухостойных и яловых коров и телки, достигшие 27 месяцев.
К коровам молочного направления относят коров черно-пестрой, голштинофризской, красно-степной, аулиеатинской, айрширской, бурой латвийской породы. К коровам мясного направления относят коров пород казахской белоголовой, аулиекольской, ангус, герефорд, обрак, шароле, лимузин, санта-гертруда, галловейской и калмыцкой. К коровам молочно-мясного направления относят коров алатауской, симментальской, швицкой породы. Беспородный скот относят к молочному, мясному или молочно-мясному стаду в зависимости от цели использования (получения мяса или молока). Если от коровы получают молоко для дальнейшего его потребления человеком или реализации, то таких коров относят к молочному стаду.
В пунктах 6,13,17,22,28,33,37,42,46,50,55 и 60 раздела 2 указывается количество голов и вес забитых или реализованных на убой в живой массе скота и птицы, забитых хозяйством (самостоятельно или на бойне), мясо которых предназначено для использования на собственные нужды, для продажи или выдачи организациям, предприятиям и работникам хозяйства, в том числе по бартерным сделкам. В данной строке отражается количество голов скота и птицы, проданных на убой заготовительным организациям, перерабатывающим предприятиям, через сеть общественного питания (столовые, рестораны, кафе), торговую сеть, включая рынки и экспорт.
По овцам учитывается поголовье приплода, забитого на каракульские смушки (при определении живого веса одной головы забитых на мясо овец, живой вес приплода, забитого на каракульские смушки, не учитывается).

7. Сиыр, қой, ешкі, түйе, биенің шикі сүтінің өндірісі бойынша, өткізілгеніне немесе оның бір бөлігі шаруашылықта пайдаланылғанына, оның ішінде бұзаулар мен торайларға сүт беруге кеткеніне қарамастан,тоқсанда нақты сауылған көрсетіледі. Емізуде ұстау кезінде бұзаулар, қозылар, лақтар, құлындар және боталар емген сүт өнімге және жалпы өндіріске енгізілмейді.
Жүн өндірісі көрсеткіші бойынша өткізілгеніне немесе шаруашылықтыңішкі қажеттілігіне пайдаланылғанына қарамастан,қой, ешкі, түйеден барлық нақты қырқылған жүн көрсетіледі. Қой терісін былғарыға өнеркәсіптік өңдеу кезінде алынған жүн ("қышқыл жүн" деп аталатын) өнімге енгізілмейді. Жүннің салмағы қойды қырыққаннан кейін табиғи салмақта көрсетіледі.
Тауық жұмыртқасын, күркетауық, үйрек, қаз, мысыр тауығы, бөдене және түйеқұс жұмыртқаларын өндіру бойынша құсты ұдайы өсіруге (оның ішінде инкубация) пайдаланылатын жұмыртқаны қоса, есепті тоқсанда жиналған жұмыртқалар саны көрсетіледі.
Елтірі қозылардың терілеріне қаракөлше, қаракөл және елтірі жатады.
Ірі терілерге жаңа сойылған ірі қара малдың, жылқының, түйенің салмағы 10 килограммнан асатын терісі және басқа да терілер жатады.
Ұсақ терілерге жаңа сойылған қойдың, ешкінің, бұзаудың, құлынның, ботаның салмағы 10 килограммнан аз терілері және басқа да терілер жатады.
2-бөлімнің 10-тармағында өзінің жеке тұтынуына пайдаланылған сиыр сүтінің жалпы көлемінен бұзаулар мен торайларға сүт беруге пайдаланылған сиыр сүтінің көлемі көрсетіледі.
8. 2-бөлімнің 8,23,38-тармақтарында есепті тоқсанда өнім алынған мал мен құстың жеке түрлерінің саны көрсетіледі, орташа саны тоқсандағы мал азығы күні санының сомасын осы тоқсанның күндері санына бөлу арқылы есептеледі. Бір бас малдың бір тәулік ішінде шаруашылықта болуы мал азығы күні деп есептеледі. Қырқылған мал басы бойынша есепті тоқсанда жүн алынған қойдың саны көрсетіледі.
9. Жұртшылық шаруашылық бойынша статистикалық нысан интервьюерлармен үй шаруашылығы басшысының сөзінен толтырылады. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастырылған "Респонденттің кабинеті" (https://cabinet.stat.gov.kz/) арқылы онлайн режимде жүзеге асырылады.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау:
2-бөлім:
егер 6-тармақта "бас" бағаны> 0 барлық жолдар бойынша, онда "тірідей салмақтағы, кг" бағаны> 0 барлық жолдар бойынша;

7. По производству молока сырого коровьего, козьего, кобыльего, верблюжьего отражается фактически надоенное за квартал, независимо от того, было ли оно реализовано или часть его потреблена в хозяйстве, в том числе на выпойку телят и поросят. Молоко, высосанное телятами, ягнятами, козлятами, жеребятами и верблюжатами при подсосном их содержании, в продукцию и валовое производство не включается.
По производству шерсти указывается вся фактически настриженная овечья, козья, верблюжья шерсть, независимо от того, была ли она реализована или использована на внутрихозяйственные нужды. Шерсть, полученная с овчин при промышленной переработке их на кожу (называемая "кислая шерсть") в продукцию не включается. Вес шерсти показывается физический, непосредственно после стрижки овец.
По производству куриных яиц, яиц индеек, уток, гусей, цесарок, перепелок и страусов указывается количество полученных яиц за отчетный квартал, включая яйца, использованные на воспроизводство птицы (в том числе инкубацию).
К шкуркам смушковых ягнят относятся каракульча, каракуль и смушка.
К крупным шкурам относятся шкуры крупного рогатого скота, лошадей, верблюдов и другие шкуры в парном состоянии весом свыше 10 килограмм.
К мелким шкурам относятся шкуры овец, коз, телят, жеребят, верблюжат и другие шкуры в парном состоянии весом менее 10 килограмм.
В пункте 10 раздела 2 указывается из общего объема использованного на собственное потребление коровьего молока объем коровьего молока, использованного на выпойку телят и поросят.
8. В пунктах 8,23,38 раздела 2 указывается поголовье отдельных видов скота и птицы, от которых получена продукция в отчетном квартале, среднее поголовье рассчитывается путем деления суммы кормодней поголовья за квартал на число дней этого квартала. Кормоднем считается пребывание в хозяйстве одной головы скота в течение суток. По поголовью, подверженному стрижке, показывается поголовье овец, с которых получена шерсть в отчетном квартале.
9. Статистическая форма по хозяйству населения заполняется со слов главы домашнего хозяйства интервьюерами. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме онлайн.
10. Арифметико-логический контроль:
Раздел 2:
если в пункте 6 графа "голов" > 0 по всем строкам, то графа "в живом весе, кг" > 0по всем строкам;

егер 7-тармақ> 0 барлық жолдар бойынша, онда 5-тармақ> 0 барлық жолдар бойыншажәне керісінше;
егер 9-тармақ> 0 барлық жолдар бойынша, онда 8-тармақ> 0 барлық жолдар бойынша және керісінше;
егер 10-тармақ> 0, онда 9-тармақ> 0 барлық жолдар бойынша және керісінше;
егер 13-тармақтың "бас" бағаны > 0 барлық жолдар бойынша, онда "тірідей салмақтағы, кг" бағаны > 0 барлық жолдар бойынша;
егер 17-тармақтың "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг" бағаны > 0;
егер 22-тармақтың "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг" бағаны > 0;
егер 23-тармақ > 0, онда 24-тармақ > 0 және керісінше;
егер 28-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 33-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 37-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 38-тармақ > 0, онда 39-тармақ > 0 және керісінше;
егер 42-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 46-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 50-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 55-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 60-тармақта "бас" бағаны > 0, онда "тірідей салмақтағы, кг"
бағаны > 0;
егер 62-тармақ > 0, онда 61-тармақ > 0 және керісінше.
11. Қосымша бақылаулар рұқсат етілген болып табылады және респонденттердің жаңылысып жазуы және көңіл қоймауы себебінен туындайтын тіркеудің кездейсоқ қателерінің пайда болуы ықтималдығын төмендету мақсатында көзделген:
мал мен құстың тірідей салмағын толтыру кезіндебір бас мал мен құстың орташа тірідей салмағы келесі шектерден шықпайтыны ескеріледі: бір бас ірі қара малдың орташа тірі салмағының ең төмен рұқсат етілген мәні – 230 килограмм (бұдан әрі – кг), ең жоғары рұқсат етілген мәні – 550 кг; жылқы – 270 кг және 600 кг, түйе – 370 кг және 1000 кг, қой-ешкі – 30 кг және 65 кг, шошқа – 70 кг және 150 кг, үй құсы – 0,5 кг және 8 кг, фермада өсірілген құстар 1 кг және 8 кг құрайды.
мал шаруашылығы өнімінің өндірісін толтыру кезінде бір сиырға есептегендегі сүт сауымы күніне 23 кг-дан (алынған сиыр сүтінің сауылатын сиырдың орта санына қатынасы), ал бір қойдан орташа жүн қырқу 4,5 кг-дан (алынған жүн салмағының қырқылған қой санына қатынасы),мекиен тауықтардың орташа жұмыртқалағыштығы айына 30 дана (алынған тауық жұмыртқасының мекиен тауықтар санына қатынасы) аспайтындығы ескеріледі;
Егер жоғарыда келтірілген қандай да бір шектеулер сақталмаса, статистикалық нысанға тиісті түсіндірмелер қоса ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 14-қосымша
Приложение 14 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года №21
Егін себу қорытындылары туралы есеп
Отчет об итогах сева под урожай
Индексі
Индекс
4-сх
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің "Бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру" 01.1, "Көпжылдық дақылдарды өсіру" 01.2, "Өсімдіктердің ұдайы өндірісі" 01.3 және "Аралас ауыл шаруашылығы" 01.5 кодтары бойынша негізгі және қосалқы қызмет түрлерімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным и вторичным видами деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 01.1 "Выращивание одно или двухлетних культур", 01.2 "Выращивание многолетних культур", 01.3 "Воспроизводство растений" и 01.5 "Смешанное сельское хозяйство"
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 15 маусымына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 15 июня (включительно) отчетного периода
БСН коды
Код БИН

если пункт 7 > 0 по всем строкам, то пункт 5 > 0 по всем строкам и наоборот;
если пункт 9 > 0 по всем строкам, то пункт 8> 0 по всем строкам и наоборот;
если пункт 10 > 0, то пункт 9> 0 по всем строкам и наоборот;
если в пункте 13 графа "голов" > 0 по всем строкам, то графа "в живом весе, кг" > 0по всем строкам;
если в пункте 17 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 22 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если пункт 23 > 0, то пункт 24 > 0 и наоборот;
если в пункте 28 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 33 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 37 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если пункт 38 > 0, то пункт 39 > 0 и наоборот;
если в пункте 42 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 46 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 50 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 55 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если в пункте 60 графа "голов" > 0, то графа "в живом весе, кг" > 0;
если пункт 62> 0, то пункт 61> 0 и наоборот.
11. Дополнительные контроли являются допустимыми и предусмотрены с целью снижения вероятности появления случайных ошибок регистрации, которые возникают из-за описок и невнимательности респондентов:
при заполнении живого веса скота и птицы учитывается, что средний живой вес одной головы скота и птицы, не выходит за следующие пределы: минимальное допустимое значение среднего живого веса одной головы крупного рогатого скота – 230 килограмм (далее – кг), максимально допустимое 550 кг; лошадей – 270 кг и 600 кг, верблюдов – 370 кг и 1000 кг, овец и коз – 30 кг и 65 кг, свиней – 70 кг и 150 кг, домашней птицы – 0,5 кг и 8 кг, птицы, выращиваемой на ферме – 1 кг и 8 кг;
при заполнении производства продукции животноводства учитывается, что надой молока в расчете на одну корову не превышает 23 кг в день (отношение произведенного коровьего молока к среднему поголовью дойных коров), а средний настриг шерсти с одной овцы – 4,5 кг (отношения произведенного количества шерсти к количеству овец подверженных стрижке), средняя яйценоскость кур-несушек – 30 штук в месяц (отношение производства яиц куриных к среднему поголовью кур-несушек).
В случае если какие-либо вышеприведенные ограничения не соблюдаются, к статистической форме прилагаются соответствующие пояснения.
Приложение 3 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 14 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 14-қосымша
Егін себу қорытындылары туралы есеп
Отчет об итогах сева под урожай
Индексі
Индекс
4-сх
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің "Бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру" 01.1, "Көпжылдық дақылдарды өсіру" 01.2, "Өсімдіктердің ұдайы өндірісі" 01.3 және "Аралас ауыл шаруашылығы" 01.5 кодтары бойынша негізгі және қосалқы қызмет түрлерімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным и вторичным видами деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 01.1 "Выращивание одно или двухлетних культур", 01.2 "Выращивание многолетних культур", 01.3 "Воспроизводство растений" и 01.5 "Смешанное сельское хозяйство"
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 15 маусымына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 15 июня (включительно) отчетного периода
БСН коды
Код БИН
_______________________________________________

1. Осы нұсқаулық "Егін себу қорытындылары туралы есеп" (индекс 4-сх, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ағымдағы жылдың егініне күздік дақылдар – ағымдағы жылдың егініне күзде себілген ауыл шаруашылығы дақылдарының алқаптары;
2) ағымдағы жылдың егініне себілген жаздық дақылдар – ағымдағы жылдың егініне көктемде себілген ауыл шаруашылығы дақылдарының (дәндік, бұршақты, майлы, қант қызылшасы, темекі, шитті мақта, картоп, көкөніс, азық-түліктік бақша, азықтық дақылдар) алқаптары;
3) жабынды шөптер – сол бір алаңда қандай да бір ауыл шаруашылығы дақылдарымен егілген шөптер.
3. Егер ауыл шаруашылығы қызметі бірнеше ауданның және (немесе) облыстың/қаланың аумақтарында жүзеге асырылса, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері статистикалық нысанды жеке статистикалық нысандарда әр аумақ бойынша ұсынады, яғни деректер егістік алқаптарының орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
Заңды тұлға құрылымдық бөлімшеге статистикалық нысанды тапсыру жөніндегі өкілеттіктерді берген жағдайда, онда статистикалық нысан өзінің орналасқан жері бойынша статистика бөлімшесіне тапсырады.
4. Статистикалық нысанда ағымдағы жылғы егінге ауыл шаруашылығы дақылдары, есепті және өткен жылдардағы себілген шөптер алқабының нақты жалпы көлемдері көрсетіледі. Бұл ретте шаруашылық ішіндегі жер орналасу жоспарында қарастырылмаған уақытша егіс жолдары егіс алқабынан шығарылмайды.
5. 1-бөлімде тіркелген жеріне қарамастан, егістік алқаптарының орналасқан жері (облыс, қала, аудан) көрсетіледі.
6. 2-бөлімнің 1-бағанында ағымдағы жылдың егініне өткен жылы күзде себілген қатты күздік бидай, күздік күшті жұмсақ бидай, күздік жұмсақ бидай, күздік қара бидай, күздік арпа және күздік рапс егістерінің көлемдері көрсетіледі.
2-бөлімнің 2-бағанында жаздық дақылдарды егудің соңына қарай сақталған қатты күздік бидай, күздік күшті жұмсақ бидай, күздік жұмсақ бидай, күздік қара бидай, күздік арпа және күздік рапс егістерінің көлемдері көрсетіледі.
2-бөлімнің 3-бағанында ағымдағы жылы көктемгі себу науқаны аяқталғанға дейін пайдаланылған балауса азық пен жайылымға пайдаланылған күздік дақылдардың алқабы көрсетіледі. Егер осы алқапқа жаздық дақылдар себілген болса, онда осы жазғы дақылдардыңегістігі статистикалық нысанда сәйкес жаздық дақыл көрсетіледі бойынша негізгі егістік болып және жалпы егістік алқабына қосылады. Осы жағдайда балауса азық пен жайылымға пайдаланылған күзгі дақыл егістігі 3-бағанда аралық егістік болып есепке алынады және жалпы егістік алқабына қосылмайды.
Сонымен қатар, жазғы кезіңде ішінара солып қалған және қайта себілмеген дәнді дақылдар егістігі дәнді дақылдар қатарынан алып тасталмайды, демек, азықтық дақылдар санына аударылмайды.

1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об итогах сева под урожай" (индекс 4-сх, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
1) озимые культуры под урожай текущего года – площади посевов сельскохозяйственных культур осенью под урожай текущего года;
2) яровые культуры под урожай текущего года – площади посевов сельскохозяйственных культур весной под урожай текущего года (зерновые, бобовые, масличные, сахарная свекла, табак, хлопчатник, картофель, овощи, бахчи продовольственные, кормовые культуры);
3) подпокровные травы – посевы трав на одной и той же площади с какими-либо сельскохозяйственными культурами.
3. Если сельскохозяйственная деятельность осуществляется на территории нескольких районов и (или) областей/городов, юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения представляют статистическую форму, по каждой территории на отдельных статистических формах, то есть данные отражаются по месту нахождения посевных площадей.
В случае если структурному подразделению делегированы полномочия по сдаче статистической формы юридическим лицом, то статистическая форма представляется по месту своего нахождения в территориальные подразделения статистики.
4. В статистической форме отражаются фактические общие размеры посевной площади сельскохозяйственных культур под урожай текущего года, трав посева отчетного года и прошлых лет. При этом временные полевые дороги, не предусмотренные планами внутрихозяйственного землеустройства, из посевной площади не исключаются.
5. В разделе 1 указывается место (область, город, район) нахождения посевных площадей, независимо от места регистрации.
6. В графе 1 раздела 2 указываются размеры посевов пшеницы твердой озимой, пшеницы мягкой озимой сильной, пшеницы мягкой озимой, посевов озимой ржи, ячменя озимого и рапса озимого, произведенные осенью прошлого года под урожай текущего года.
В графе 2 раздела 2 указываются размеры посевов пшеницы твердой озимой, пшеницы мягкой озимой сильной, пшеницы мягкой озимой, посевов озимой ржи, ячменя озимого и рапса озимого, сохранившихся к концу сева яровых культур.
В графе 3 раздела 2 указываются площади озимых культур, использованных на зеленый корм и выпас в текущем году до окончания весеннего сева. Если на данной площади были произведены посевы яровых культур, то посевы этих яровых культур указываются в статистической форме по соответствующей яровой культуре как основные посевы и включаются в общую посевную площадь. В этом случае посевы озимых культур, использованные на зеленый корм и выпас, учитываются как промежуточные посевы в графе 3 и в общую посевную площадь не включаются.
Вместе с тем посевы зерновых культур, погибшие частично в летний период и не пересеянные (в том числе и использованные на выпас, сено, зеленый корм и силос), из числа зерновых культур не исключаются и, следовательно, не переводятся в число кормовых культур.

7. 3-бөлімнің 1-бағанында ағымдағы жылдың егініне көктемде себілген жаздық ауыл шаруашылығы дақылдарының (дәндік, бұршақты, майлы, қант қызылшасы, темекі, шитті мақта, картоп, көкөніс, азық-түліктік бақша, азықтық дақылдар) егістік алқабы көрсетіледі.
Қорытынды есеп жасалғанға дейін балауса азыққа, сүрлемге және жайылымға пайдаланылған күздік дақылдардың алқаптарына егілген жаздық дақылдар да енгізіледі. Солып қалған күздік дақылдардың алқаптарына егілген жаздық дақылдар егісі, қайта себілгендақылдардың алқабына енгізіледі.
Көктемгі кезеңде жаздық және күздік дақылдардың солып қалуы орын алса және орнына жаздық дақылдар қайта себілсе, онда солып қалған бастапқы дақылдардың егіс алқабы (қосымша себілген шөп сақталған, көктемде солып қалған күздіктің алқабын қоса) нақты қайта себілген мөлшерінде статистикалық нысаннан шығарылады, ал статистикалық нысанға солып қалған дақылдың орнына қайта себілген жаздық дақылдардың егіс алқабы енгізіледі. Көктемгі кезеңде солып қалған жаздық және күздік дақылдардың қайта себілмеген алқабы (күздік дақылдар солып қалған, ал қосымша себілген шөп сақталған жағдайлардан басқа) есептен шығарылмайды.
3-бөлімнің 2-бағанындаосындай егістер іс жүзінде алып жатқан алқап мөлшерінде шаруашылықтың егіс алқабының қорытындысына енгізілген, бақтардың қатараралықтарына себілген егістер көрсетіледі. Жас ағаштар оларға арналған алқапты бірнеше жылдар бойы пайдаланбайды, сондықтан қатар аралықтарында өзге де дақылдарды өсіруге болады.
Жерді шалғынға айналдыру үшін көпжылдық шөптер себуге топырақты әзірлеу мақсатында жыртылған шабындықтар мен жайылымдарға алдын ала себілген дақылдар тиісті дақыл егісінің жалпы алқабына енгізіледі және жеке бағанмен көрсетіледі. Бұл ретте, алдын ала себілетін дақылдарды себу шабындықтар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту жобасына сәйкес жүргізіледі және белгілі бір алқапта 2 – 3 жыл қатарынан жүргізілмейді3-бөлімнің 4-бағанына осы дақылдардың егісі аталған мерзімнен көп жүргізілсе енгізілмейді, онда олар жалпы егіс алқабында ескеріледі (тиісті дақыл бойынша).
8. 4-бөлімде өткен жылдары себілген көпжылдық шөптермен жабынды шөптер алқабы туралы ақпарат көрсетіледі.
4-бөлімнің 4.1-жолы бойынша есепті жүргізу сәтінде сақталған өткен жылдардағы жабынсыз және жабынды көпжылдық егістер алқабы көрсетіледі. Оған пішенге, тұқымға, балауса азыққа, жайылымға және сүрлемге пайдаланылатын көпжылдық шөптер алқабы енгізіледі.
Көпжылдық шөптердің барлық түрінің шабылатын алқабы өткен жылдардың егісі бойынша тұтас көрсетіледі, тек жоңышқа (астық тұқымдас шөп қосылғаны), сондай-ақ таза егілген астық және бұршақ тұқымдас шөп егісі 4.1-бөлімшенің 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3-жолдарында бөлек көрсетіледі. 4.1.3.1-жол бойынша таза бұршақ тұқымдас шөп егісінен жоңышқа көрсетіледі.
4-бөлімнің 4.2-жолы бойынша жабынды астындағы көпжылдық шөптердің алқабы (қосымша себілгені, күзден бері қосымша себілгені) көрсетіледі. Көпжылдық шөптерден жабынды астындағы шөп ретінде бұршақты және астық тұқымдастардың шөптері (мысалы, қызыл жоңышқа, жоңышқа, эспарцет, тимофеевка, бозот, мысыққұйрық, көпжылдық люпин); біржылдық және екі жылдықтардан ерте-сераделла, донник, судан шөбi, бiр жылдық райграс, түктi вика, күздік рапс, сәбiз, турнепс қолданылады. Жабынды астындағы шөп жабынды жиналғаннан кейін ғана дербес алаңды иеленді.

7. В графе 1 раздела 3 указываются площади посевов яровых сельскохозяйственных культур весной под урожай текущего года (зерновые, бобовые, масличные, сахарная свекла, табак, хлопчатник, картофель, овощи, бахчи продовольственные, кормовые культуры).
Также включаются яровые культуры, посеянные до составления заключительного отчета на площадях озимых культур, использованных на зеленый корм, силос и выпас. Посевы яровых культур, произведенные на площадях погибших озимых, включаются в площади посева тех культур, которыми произведен пересев.
В случае если в весенний период имела место гибель яровых и озимых культур, и их пересев производился яровыми культурами, то площадь погибшего посева первоначальной культуры (включая площадь погибших озимых весной, на которой сохранились подсеянные травы) исключается из статистической формы в размере фактического пересева, а в статистическую форму включается площадь посева тех яровых культур, которыми произведен пересев погибших культур. Не пересеянная площадь погибших яровых и озимых культур в весенний период (кроме случаев, когда озимые погибли, а подсеянные травы сохранились) из статистической формы не исключается.
В графе 2 раздела 3 отражаются посевы в междурядьях садов, включенные в итог посевной площади хозяйства в размерах площади, фактически занятой такими посевами. Молодые деревья в течение ряда лет не используют всю отведенную им площадь, поэтому в междурядьях можно выращивать другие культуры.
Посевы предварительных культур на распаханных сенокосах и пастбищах, произведенные с целью подготовки почвы для посева многолетних трав на залужение, включаются в общую площадь посева соответствующей культуры, и выделяются самостоятельной графой. При этом учитывается, что посевы предварительных культур производятся в соответствии с проектом на коренное улучшение сенокосов и пастбищ и не повторяются на одной и той же площади более 2-3 лет подряд. В графу 4 раздела 3 не включаются посевы этих культур, если они производятся сверх указанного срока, тогда они учитываются только в общей посевной площади (по соответствующей культуре).
8. В разделе 4 указывается информация о площади многолетних трав посева прошлых лет и подпокровных трав.
По строке 4.1 раздела 4 указываются площади посевов беспокровных и подпокровных многолетних трав в прошлые годы, сохранившихся на момент проведения учета. Включаются площади многолетних трав, используемых на сено, семена, зеленый корм, выпас и силос.
Укосные площади всех видов многолетних трав показываются в целом по посевам прошлых лет, и только люцерна (в смеси со злаковыми травами), а также злаковые и бобовые травы чистого посева выделяются отдельными строками 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3 подраздела 4.1. По строке 4.1.3.1 отдельно указывается из бобовых трав чистого посева люцерна.
По строке 4.2 раздела 4 указывается площадь подпокровных многолетних трав (подсев, включая подсев с осени). Из многолетних трав как подпокровные травы используют травы семейства бобовых и злаковых (клевер красный, люцерна, эспарцет, тимофеевка, овсяница, житняк, многолетний люпин); из однолетних и двулетних ранний – сераделлу, донник, суданскую траву, райграс однолетний, вику мохнатую, озимый рапс, морковь, турнепс. Подпокровная трава занимает самостоятельную площадь только после уборки покровной.

9. Деректер статистикалық нысанда екі ондық белгімен көрсетіледі, өлшем бірлігі – гектар.
10. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналып бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларында белгіленген тәртіппен ұсынады.
11. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Деректерді онлайн режимде жинау" ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
12. Арифметика-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
2-баған + 3-баған ≤ 1-бағаннан, әр жол үшін;
2) 3 бөлім:
2-баған ≤ 1-бағаннан, әр жол үшін;
3-баған ≤ 1-бағаннан, әр жол үшін;
3) 4 - бөлім:
4.1-жол ≥ 4.1.1-жолдан + 4.1.2-жол + 4.1.3-жол;
4.1.3-жол ≥ 4.1.3.1-жолдан.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 18-қосымша
Приложение 18 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года №21
Ауыл шаруашылығы құралымының қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности сельхозформирования
Индексі
Индекс
1-сх
жылдық
годовая
Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5-кодтары бойынша негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрлерімен барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері; ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 кодтары бойынша негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрлерімен іріктемеге іліккен, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют: все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5; попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 наурызға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 марта (включительно) после отчетного периода
БСН/ЖСН коды
код БИН/ИИН

9. Данные в статистической форме указываются с двумя десятичными знаками, единица измерения – гектар.
10. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
11. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе или в электронном виде. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется посредством использования информационной системы "Сбор данных в oнлайн режиме", размещенной на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (https://cabinet.stat.gov.kz/).
12. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
графа 2 + графа 3 ≤ графе 1, для каждой строки;
2) Раздел 3:
графа 2 ≤ графе 1, для каждой строки;
графа 3 ≤ графе 1, для каждой строки;
3) Раздел 4:
строка 4.1 ≥ строке 4.1.1 + строка 4.1.2 + строка 4.1.3;
строка 4.1.3 ≥ строке 4.1.3.1.
Приложение 5 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 18 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 18-қосымша
Ауыл шаруашылығы құралымының қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности сельхозформирования
Индексі
Индекс
1-сх
жылдық
годовая
Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5-кодтары бойынша негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрлерімен барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері; ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 кодтары бойынша негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрлерімен іріктемеге іліккен, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют: все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5; попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 наурызға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 марта (включительно) после отчетного периода
БСН/ЖСН коды
код БИН/ИИН

8. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование _____________________ Адрес (респондента) _____________________
Телефоны (респонденттің) Телефон
(респондента) __________________________ __________________________________
стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель __________________________________ ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности __________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности _______________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 10 ақпандағы
№ 21 бұйрығына
19-қосымша
"Ауыл шаруашылығы құралымының қызметі туралы есеп" (индексі 1-сх, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

8. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование __________________________________________________________
Адрес (респондента) _____________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон(респондента) ________________________________ ___________________
стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
_______________________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель
______________________________________ _________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________ ____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 6 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 19 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о деятельности сельхозформирования"
(индекс 1-сх, периодичность годовая)

1. Осы нұсқаулық "Ауыл шаруашылығы құралымының қызметі туралы есеп" (индексі 1-сх, кезеңділігі жылдық)жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) бастапқы кіріске алынған салмақ – өнімді жинау кезінде шөп-шаламымен және минералдық қоспаларымен (топырақ, шаң-тозаң, собық масағы және басқа қоспалармен), сонымен бірге артық ылғалдығымен өңдеусіз алынған нақты салмағы;
2) мал шаруашылығының өнімі – ауыл шаруашылығы малдарын өсіру және шаруашылықта пайдалану нәтижесінде алынған дайын өнімдер (сүт, жұмыртқа, жүн, терілер және тағы басқасы), тірі салмақта мал және құстың барлық түрлерін шаруашылықта сою немесе союға өткізу, ара шаруашылығының өнімі және қымбат терілі жануарларды өсіру;
3) өнімнің өзіндік құны – өнімді өндіруге және өткізуге кеткен шығындардың ақшалай тұлғалануы;
4) өңдеуден кейінгі салмақ (есепке алынатын салмақ) – өнімді тазартқаннан жəне кептіргеннен кейінгі алынған, яғни ылғалдылық жəне ластану дəрежесін шегергендегі нақты салмағы;
5) өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс – сүдігер жерлерді жырту, таза сүрі жерлерді көтеру, алдағы кезеңдердегі түсімге күздік дақылдарды егу үшін жерді дайындау, бауларды егу, өңдеу және ұстауға жұмсалған шығындар;
6) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерi – ауыл шаруашылығы дақылдарын (дәндi, майлы дақылдар, көкөністер, қант қызылшасы, мақта және басқалар) өңдеу процесінде алынған өнiм;
7) өткізілген өнім құны – қосымша құн салығын, акциздерді, сондай-ақ қайтарылған тауарлар құнын, сатып алушыға берілген сату және баға жеңілдіктерін алып тастағандағы, жіберілген (жөнелтілген) дайын ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуден алынған және алынуға тиісті табыс сомасы;
8) өткізілген өнімнің өзіндік құны – жіберілген (жөнелтілген) дайын өнімнің нақты өзіндік құны;
9) экономикалық қызметтің басқа түрлері – өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, ауыл шаруашылығы қызметтерін көрсету, аңшылық, орман, балық шаруашылығы қызметтерінен басқа, Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5-кодтары бойынша негізгі экономикалық қызмет түрімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері жүзеге асыратын экономикалық қызмет түрлері;
10) экономикалық қызметтің негізгі түрі – қосылған құны субъекті жүзеге асыратын кез келген басқа экономикалық қызмет түрлерінің қосылған құнынан асатын экономикалық қызмет түрі.

1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности сельхозформирования" (индекс 1-сх, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
1) первоначально оприходованный вес – физическая масса, полученная при уборке урожая без ее доработки, с сорными и минеральными примесями (земля, частицы земли, стержни колосков и другие примеси), а также с избыточной влажностью;
2) продукция животноводства – готовые продукты, полученные в результате выращивания и хозяйственного использования сельскохозяйственных животных (молоко, яйца, шерсть, шкуры и другое), забой в хозяйстве или реализация на убой всех видов скота и птицы в живом весе, продукция пчеловодства и пушного звероводства;
3) себестоимость продукции – денежное выражение затрат на производство и реализацию продукции;
4) вес после доработки (зачетный вес) – физическая масса, полученная после очистки и сушки урожая, то есть со скидкой на степень влажности и засоренности;
5) незавершенное производство в растениеводстве – затраты на вспашку зяби, поднятие чистых паров, подготовку почвы для посева озимых культур под урожай будущих периодов, на закладку, обработку и содержание садов;
6) продукция растениеводства – продукция, полученная в процессе возделывания сельскохозяйственных культур (зерновых, масличных, овощей, сахарной свеклы, хлопка и других);
7) стоимость реализованной продукции – сумма полученного и подлежащего к получению дохода от реализации отпущенной (отгруженной) готовой сельскохозяйственной продукции за минусом налога на добавленную стоимость, акцизов, а также стоимости возвращенных товаров, скидки с продаж и скидки с цены, представленных покупателю;
8) себестоимость реализованной продукции – фактическая себестоимость отпущенной (отгруженной) готовой продукции;
9) другие виды экономической деятельности – виды экономической деятельности, помимо деятельности в растениеводстве, животноводстве, оказании сельскохозяйственных услуг, охотничьем, лесном и рыбном хозяйстве, которые осуществляло юридическое лицо и (или) его структурное и обособленное подразделение с основным видом экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5;
10) основной вид экономической деятельности – вид экономической деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида экономической деятельности, осуществляемого субъектом.

3. Егер заңды тұлға құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерге статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкілеттік берген жағдайда, онда ол статистика органдарына өзінің тұрғылықты орны бойынша осы статистиалық нысанды ұсынады.
Егер ауыл шаруашылығы қызметі бірнеше аудандар және/немесе облыстар/қалалар аумағында жүзеге асырылса, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері мен шаруа немесе фермер қожалықтары қоса алғанда дара кәсіпкерлер, статистикалық нысанды әрбір аумақ бойынша жеке статистикалық нысандарда ұсынады, яғни деректер ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын орны бойынша көрсетіледі, тиісті аумақ 1-бөлімде келтіріледі.
Ауыл шаруашылығы қызметі жүзеге асырылатын аумақтың кодын Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақтық статистика органдарының қызметкері 1.1-ішкі бөлімде көрсетеді.
4. Статистикалық нысанда деректер есепті жылға толтырылады. Статистикалық нысан ауыл шаруашылығы өнімдері түрлерінің бөлінісінде Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (тауарларының және көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына (бұдан әрі – АШӨСЖ) сәйкес толтырылады.
2-бөлімнің 2-бағанында (шаруашылықта өсірілген немесе өндірілген сатып алынған өнімді ескере отырып) жыл басындағы қоймалардағы өнімнің қорлары көрсетіледі.
2-бөлімнің 3-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін өндіру көлемі туралы мәліметтер заттай көріністе, үтірден кейін екі белгісі бар центнерде, ал данада бүтін сандармен көрсетіледі.
Әртүрлі дақылдар үшін өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру бастапқы кіріске алынған немесе өңделгеннен кейінгі салмақта (есепке алу салмағында) көрсетіледі.
Дәнді және бұршақ дақылдары, қант қызылшасы, шитті мақта, темекі, майлы дақылдар тұқымдарының өндірісі өңделгеннен кейінгі салмақта, картоп, ашық және қорғалған топырақта өсірілетін көкөністер, азықтық дақылдар (тамыржемісті мал азықтық, мал азықтық бақша дақылдары, азықтық жүгері, біржылдық және көпжылдық шөптер, балауса мал азығы, пішен, шөп ұны және түйіршіктер мен брикеттер алуға, өріске, тұқымға), жеміс-жидек дақылдары және жүзім өндірісі бастапқы кіріске алынған салмақпен көрсетіледі.
Қант қызылшасы бойынша қант зауыттарына өңдеу үшін өткізуге арналған егістіктерден жиналған қант қызылшасы көрсетіледі. Темекі бойынша барлық негізгі және қосымша терім көрсетілуі тиіс. Картоп бойынша картоптың бүкіл өнімі есепке алынады, соның ішінде негізгі жиын-теріннен кейін картоп егілген алқапты қайта жырту және тырмалау нәтижесінде алынған картоп та енеді. Көкөністер бойынша сондай-ақ жаппай жинауға дейінгі және одан кейінгі ішінара жиналған көкөністер де көрсетіледі.
Мал шаруашылығы өнімдері бойынша ауыл шаруашылығындағы мал мен құсты өсіру жəне шаруашылықта пайдалану нəтижесінде алынған шикі өнімдерді (ет, сүт, жүн, жұмыртқа жəне тағы басқасы) өндіру көрсетіледі. Ет өндіру сойылған немесе союға өткізілген мал мен құс тірідей салмақта түрлері бойынша көрсетіледі.
2-бөлімнің 4-бағанындаалдыңғы жылдан қалған өнім қалдықтарын қоса есепті жылы өткізілген ауыл шаруашылығы өнімдерінің саны (шаруашылықта өсірілген немесе өндірілген, сатып алынған өнімді ескере отырып) заттай көріністе үтірден кейін екі ондық таңбамен центнерде көрсетіледі, ал данада бүтін сандармен көрсетіледі. 2-бөлімнің 5-бағанындаауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуден түскен табыс көрсетіледі,6-бағанда жөнелтілген ауыл шаруашылығы өнімін өндіруге және өткізуге кеткен нақты шығын көрсетіледі.
6-баған бойынша өткізілген өнімнің нақты түрі бойынша өзіндік құнын анықтау қиын болған жағдайда келесі тәсілді пайдалану ұсынылады. Өнімнің нақты түрін өндіруге кеткен жалпы шығындарды заттай көріністегі осы өнімнің өндірілген көлеміне бөлгенде осы өнім түрінің бір бірлігін өндірудің өзіндік құны анықталады. Одан соң осы өнім түрінің бір бірлігін өндірудің өзіндік құнын заттай көріністегі өткізілген өнімнің санына көбейтіп және осы өнімді өткізу бойынша шығындарды (буып түю, сақтау, тасымалдау, тиеу және түсіруге, жарнамаға кеткен коммерциялық шығындар) қосқанда, сұратылып отырған өткізілген өнімнің өзіндік құны анықталады. Өткізілген өнімнің бірнеше түрлері бойынша жалпы шығындар кеткен жағдайда өнімнің түрлері бойынша осы шығындарды бөлу шығындар сомасын жалпы өткізілген көлемінің өткізілген өнімдерінің әрбіреуінің бағасына пропорционалды түрде бөлу жолымен жүзеге асырылады.
2-бөлімнің 7-бағанында статистикалық нысанда көрсетілген ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу каналдары көрсетіледі.
8-бағанда жыл соңына қоймалардағы өнімдердің қорлары (шаруашылықта өсірілген немесе өндірілген, сатып алынған өнімді ескере отырып) көрсетіледі.

3. В случае если структурному и обособленному подразделению делегированы полномочия по сдаче статистической формы юридическим лицом, оно представляет статистическую форму по месту своего нахождения в территориальные органы статистики.
Если сельскохозяйственная деятельность осуществляется на территории нескольких районов и (или) областей/городов, юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, представляют статистическую форму, по каждой территории на отдельных статистических формах, то есть данные отражаются по месту осуществления сельскохозяйственной деятельности, соответствующая территория указывается в разделе 1.
Код территории, на которой осуществляется сельскохозяйственная деятельность, указывается соответствующим работником территориального органа статистики в соответствии с Классификатором административно-территориальных объектов в подразделе 1.1.
4. Данные в статистической форме заполняются за отчетный год. Статистическая форма заполняется в разрезе видов сельскохозяйственной продукции в соответствии со Справочником продукции (товаров и услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (далее – СКПСХ).
В графе 2 раздела 2 указываются запасы продукции на складах на начало года (выращенной или произведенной в хозяйстве с учетом приобретенной продукции).
В графе 3 раздела 2 указываются сведения об объемах производства сельскохозяйственной продукции в натуральном выражении, в центнерах с двумя знаками после запятой, а в штуках в целых числах.
Производство продукции растениеводства указывается для различных культур либо в первоначально оприходованном весе либо в весе после доработки (в зачетном весе).
Производство зерновых и бобовых культур, сахарной свеклы, хлопка-сырца, табака, семян масличных культур указывается в весе после доработки; картофеля, овощей открытого и закрытого грунта, кормовых культур (кормовые корнеплоды, бахчи кормовые, кукуруза на корм, однолетние и многолетние травы на сено, зеленый корм, сенаж, травяную муку и для получения гранул и брикетов, на выпас, на семена), плодово-ягодных культури винограда – в первоначально оприходованном весе.
По сахарной свекле указывается сбор с посевов, предназначенных для сдачи продукции на сахарные заводы для переработки. По табаку учитываются все ломки, как основные, так и дополнительные. По картофелю включается весь урожай, в том числе полученный в результате перепашки и боронования картофельных массивов после основной уборки. По овощам указывается также продукция частичного сбора овощей до и после массовой уборки.
По продукции животноводства указывается производство сырых продуктов, полученных в результате выращивания и хозяйственного использования сельскохозяйственных животных и птицы (мясо, молоко, шерсть и другое). По производству мяса по видам указываются забитые или реализованные на убой скот и птица в живом весе.
В графе 4 раздела 2 указывается количество реализованной сельскохозяйственной продукции за отчетный год, включая остатки продукции прошлых лет, в натуральном выражении (собственного выращивания или производства, без учета приобретенной продукции), в центнерах с двумя десятичными знаками, а в штуках в целых числах. В графе 5 раздела 2 указывается доход от реализации сельскохозяйственной продукции, в графе 6 – фактические затраты на производство и реализацию отгруженной сельскохозяйственной продукции.
В случае затруднений в определении по графе 6 себестоимости реализованной продукции конкретного вида, рекомендуется использование следующего подхода. Делением общих затрат на производство конкретного вида продукции на объем производства этой продукции в натуральном выражении определяется себестоимость производства единицы данного вида продукции. Затем умножением себестоимости производства единицы данного вида продукции на количество реализованной продукции в натуральном выражении и добавлением затрат по реализации этой продукции (коммерческих расходов на упаковку, хранение, транспортировку, погрузку и разгрузку, рекламу) определяется искомая себестоимость реализованной продукции. В случае если были понесены общие затраты по реализации нескольких видов продукции, разделение этих затрат по видам продукции можно осуществить путем распределения суммы затрат пропорционально стоимости каждого из реализованных продуктов в общем объеме реализации.
В графе 7 раздела 2 указываются каналы реализации сельскохозяйственной продукции указанных в статистической форме.
В графе 8 указываются запасы продукции на складах на конец года (выращенной или произведенной в хозяйстве с учетом приобретенной продукции).

5. 3-бөлімде үй құсы санын жаңарту үшін пайдаланылған жұмыртқа саны көрсетіледі.
6. 4-бөлімде АШӨСЖ-ға сәйкес ауыл шаруашылық дақылдарының жекелеген түрлерін күтіп-баптауға және өсіруге кеткен, өнім өндірумен байланысты бөгде ұйымдардың көрсеткен қызметтерін қоса алғанда барлық қаражат пен еңбек шығындары көрсетіледі.
ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5-кодтары бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлерімен шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер, тек қана 01.1, 01.2 және 01.3 қорытынды жолдарын толтырады.
Өткізілген өнімнің бірнеше түрлері бойынша жалпы шығындар кеткен жағдайда өнімнің жекелеген түрлерін өндіруге кеткен шығындарды құндық көріністегі жалпы өткізілген көлемінің үлес салмағы бойынша пропорционалды түрде бөлу жолымен жүзеге асырылады.
2-бағанда күрделі салымдар есебінен егу жүргізілетін көпжылдық екпе ағаштарынан басқа, есепті жылы тиісті ауылшаруашылық дақылдар мен екпелерді егуге (отырғызуға) пайдаланылатын сатып алынған және өз өндірісінің тұқымы мен отырғызылатын материалының құны көрсетіледі. Бұл ретте өз өндірісінің тұқымы мен отырғызылатын материалы – өзіндік құнымен, сатып алынғаны сатып алу бағасымен бағаланады.
3-бағанда есепті жылдың жекелеген ауыл шаруашылық дақылдарына себілген өнеркәсіппен өндірілген минералдық тыңайтқыштардың құны, сондай-ақ органикалық тыңайтқыштар: тезек, шымтезек, қорда көрсетіледі.
4-бағанда есепті жылы өсімдік шаруашылығының нақты түрін өндіру үшін жұмсалған мұнай өнімдерінің құны көрсетіледі.
5-бағанда есепті жылы өсімдік шаруашылығының нақты түрін өндіру үшін жұмсалған энергияның құны көрсетіледі. Бұл ретте, сатып алынған энергия – сатып алу бағалары бойынша, өзі өндірген энергия өзіндік құны бойынша бағаланады.
6-бағанда су шаруашылығы жүйелерінен алынған және нақты өнім түрін өндіру үшін өсімдік шаруашылығының мұқтаждықтарына жұмсалған суға төленген төлем көрсетіледі.
7-бағанда негізгі құралдарға жатпайтын, негізгі құралдар, мүліктер, аспаптар, саймандар және басқа да еңбек құралдары үшін қосалқы бөлшектер және материалдар құны көрсетіледі.
8-бағанда бөгде субъектілер орындаған өндірістік сипаттағы жұмыстар мен көрсетілген қызметтер құнына төлем көрсетіледі: өнім әзірлеу, шикізат пен материалдарды өңдеу, белгіленген технологиялық процестердің сақталуын бақылау жөнінде жекелеген операцияларды орындау, егіншіліктегі, ашық топырақта, қорғалған топырақта көкөністер өсіру, өсімдіктерді аурулар мен зиянкестерден қорғау, тыңайтқыштарды әзірлеу және енгізу, өсімдік шаруашылығының өнімдерін тиеу, түсіру және тасымалдау бойынша жұмыстар, бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы мен басқа да көпжылдық өсімдіктер плантациясындағы жұмыстар, агромелиоративтік жұмыстар және тағы басқа.
9-бағанда кәсіпорынның өнім өндіру кезінде жұмсалған, шығындардың алдыңғы баптарына кірмеген қалған шығындардың барлығы көрсетіледі. Оларға: негізгі құрал-жабдықтарды ұстауға арналған шығындар, атап айтқанда олардың бастапқы құны мен нормативтік қызмет ету мерзіміне сүйене отырып есептелген, қызмет көрсету, пайдалану, жөндеу жұмыстарына шығындар және негізгі құралдар өтелімінің жалпы сомасы, еңбекақы шығыстары көрсетіледі, бұл шығыстар ақшалай және (немесе) заттай түрдегі қызметкерлерге есептелген кез келген төлемдер, ынталандыратын төлемдер мен үстемеақылар, жұмыс режиміне немесе еңбек жағдайына байланысты өтемдік төлемдер, сыйақылар мен біржолғы ынталандыратын төлемдер, еңбек шартымен (келісімшартымен) және (немесе) ұжымдық шартпен, заңнамалық нормаларда көзделген осы қызметкерлерді ұстауға байланысты шығыстар. Өсімдіктерді қорғауға арналған құралдарға жұмсалған шығындар (пестицидтер, гербицидтер, дәрілеуіштер және басқалар), егістікке тұқымдарды дайындау бойынша (дәрілеу және басқалар), тұқымды тиеу және егістікке жеткізу бойынша шығындар, егістіктерді сақтандыру бойынша шығындар, салықтар, жер салығын қоса алғандағы салықтар, арнайы бюджеттен тыс қорларға алымдар мен аударымдар, жаңалық ашу және өнертапқыштық ұсыныстарға сыйлықақы беру және тағы басқалар жатады.
10-бағанда есепті жылы солған дақылдарды егуге жұмсалған нақты шығындар көрсетіледі.

5. В разделе 3 указывается количество яиц, использованное для возобновления поголовья домашней птицы.
6. В разделе 4 отражаются все затраты средств и труда на возделывание и выращивание отдельных видов сельскохозяйственных культур в соответствии с СКПСХ, включая услуги сторонних организаций, связанные с производством продукции.
Индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, с основным и вторичным видами экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 заполняют только итоговые строки 01.1, 01.2 и 01.3.
В случае если были понесены общие затраты на производство нескольких видов продукции, затраты на производство отдельных видов продукции определяются путем пропорционального их распределения по удельному весу в общем объеме реализации в стоимостном выражении.
В графе 2 отражается стоимость семян и посадочного материала собственного производства и покупных, используемых на посев (посадку) соответствующих сельскохозяйственных культур и насаждений в отчетном году, кроме молодых многолетних насаждений, закладка которых производится за счет капитальных вложений. При этом стоимость семян и посадочного материала собственного производства оценивается по себестоимости, покупных – по ценам приобретения.
В графе 3 отражается стоимость вносимых в почву под отдельные сельскохозяйственные культуры в отчетном году минеральных удобрений, производимых промышленностью, а также органических удобрений: навоза, торфа, компоста.
В графе 4 отражается стоимость нефтепродуктов, израсходованных за отчетный год для производства конкретного вида продукции растениеводства.
В графе 5 отражается стоимость энергии, израсходованной за отчетный год для производства конкретного вида продукции растениеводства. При этом покупная энергия оценивается по ценам приобретения, энергия собственного производства - по себестоимости.
В графе 6 отражается плата за воду, забираемую из водохозяйственных систем и израсходованную на нужды растениеводства для производства конкретного вида продукции.
В графе 7 отражается стоимость запасных частей и материалов для ремонта основных средств, инвентаря, приборов, инструментов и других средств труда, не относимых к основным средствам.
В графе 8 указывается оплата стоимости работ и услуг производственного характера, выполненных сторонними субъектами: выполнение отдельных операций по изготовлению продукции, обработке сырья и материалов, контроля за соблюдением установленных технологических процессов, работы в полеводстве, овощеводстве открытого грунта, в защищенном грунте, по защите растений от болезней и вредителей, подготовке и внесению удобрений, погрузке, разгрузке и транспортировке продукции растениеводства, работы в садоводстве, виноградарстве и на плантациях других многолетних насаждений, работы агромелиоративные и другие.
В графе 9 отражаются все остальные затраты, понесенные предприятием при производстве продукции, которые не вошли в предыдущие статьи затрат. К ним относятся: на содержание основных средств, а именно затраты на обслуживание, эксплуатацию, ремонт и общая сумма начисленной амортизации основных средств, рассчитанной исходя из их первоначальной стоимости и нормативного срока службы, расходы на оплату труда, это расходы, включающие любые начисления работникам в денежной и (или) натуральной формах, стимулирующие начисления и надбавки, компенсационные начисления, связанные с режимом работы или условиями труда, премии и единовременные поощрительные начисления, расходы, связанные с содержанием этих работников, предусмотренные нормами законодательства, трудовыми договорами (контрактами) и (или) коллективными договорами. Затраты на средства защиты растений (пестициды, гербициды, протравливатели и другие), затраты по подготовке семян к посеву (протравливание и другие), погрузке и транспортировке семян к месту сева, затраты по страхованию посевов, налоги, включая налоги на землю, сборы и отчисления в специальные внебюджетные фонды, вознаграждения за изобретения и рациональные предложения, и другие.
В графе 10 отражаются фактические затраты на посев культур, погибших в отчетном году.

7. 5-бөлімде өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріске жұмсалған шығындар бойынша ақпараттар көрсетіледі.
1-жол бойынша таза сүрі жер алқаптарына:
қара сүрі жерлер, яғни ағымдағы жылдың күздік егісіне өткен жылы күзде жыртылған таза сүрі жерлер;
қыста алқапта қар тоқтату және топырақ эрозиясымен күресу мақсатында ұзын сабақты дақыл егілген ықтырмалы таза сүрі жерлер; көк тыңайтқыш үшін бұршақты дақыл егілген жасыл сүрі жерлер;
өңделуі сүрі жерлерді дайындау жылы көктемде басталатын ерте сүрі жерлер, яғни таза сүрі жерлер енгізіледі.
Таза сүрі жерлер алқабына мыналар: егілген сүрі жерлер (жасыл сүрі жерлерден басқа), сүрі жерді қайта жырту, өткен жылы күзде жыртылған, бірақ іс жүзінде ағымдағы жылы жаздық дақылдар егісіне пайдаланылған қара сүрі жерлер енгізілмейді.
Таза сүрі жерлер алқабына ағымдағы жылы жаңадан игерілген тыңайған жерлердің жыртылған алқабы енгізілмеуі тиіс.
2-жолда күзде өнімді жинағаннан кейін топырақты негізгі өңдеудің (жырту, ауыр дискілі тырмалармен тырмалау, топырақты сыдыра және қопсыта жырту, терең қопсыту) әртүрлі технологиялары бойынша өңделген және алдағы жылы көктемде ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге арналған алқап көрсетіледі.
Сүдігерге әзірленіп, қысқа қарсы жаздық дақыл егілген алқап, сүдігердің жалпы өңделген алқабынан алынып тасталмайды.
Қалған түйнектерді жинау мақсатында картоп егісін қайта жырту сүдігер алқабына енгізіледі.
Сүдігер алқабына мыналар:
ағымдағы жылы қайта жыртылған тыңайған жер алқабы;
ағымдағы жылы көктемде және жазда игеріліп, келесі жылдың жаздық дақылдары егісіне қалдырылған сүрі жерлер;
алдағы жылдың өнімі үшін күзде игерілген қара сүрі жерлер;
егер де осы алқапта топырақтың келесі негізгі өңдеуі жүргізілмесе, сыдыра жыртылған аңыз;
қызылша қазғышпен және қызылша комбайнымен жинағаннан кейін қант қызылшасы егістігінің алқабы енгізілмейді.
8. 6-бөлімде АШӨСЖ-ға сәйкес өнім өндірумен байланысты бөгде ұйымдардың көрсетілетін қызметтерін қоса алғанда мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерін өсіруге кеткен барлық қаражат пен еңбек шығындары көрсетіледі.
ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5-кодтары бойынша негізгі және қосалқы экономикалық қызмет түрлерімен шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер, тек қана 01.4 қорытынды жолын толтырады.
Өнімнің бірнеше түрлерін өндіру бойынша жалпы шығындар, жекелеген өнім түрлерін өндіруге кеткен шығындар жағдайында құндық көріністегі жалпы өткізілген көлемінің үлес салмағы бойынша пропорционалды түрде бөлу жолымен анықталады.
2-бағанда есепті жылы мал мен құсты азықтандыруға кеткен барлық мал азығы түрлерінің құны көрсетіледі. Бұл ретте өз өндірісінің өнімдері - өзіндік құнымен, сатып алынғаны сатып алу бағасымен бағаланады.
Қалған бағандар бойынша 4-бөлімдегідей мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруге кеткен шығындар көрсетіледі.
8-бағанда кәсіпорынның өнім өндіру кезінде жұмсалған, шығындардың алдыңғы баптарына кірмеген қалған шығындардың барлығы көрсетіледі. Оларға: негізгі құралдарды ұстауғаи, атап айтқанда қызмет көрсетуге, пайдалануға, жөндеуге арналған шығындар және олардың бастапқы құны мен нормативтік қызмет ету мерзімін негізге ала отырып есептелген негізгі құралдардың есептелген амортизациясының жалпы сомасы бөгде субъектілер орындаған өндірістік сипаттағы жұмыстар мен көрсетілген қызметтер құнына ақы төлемі көрсетіледі: өнім әзірлеу, шикізат пен материалдарды өңдеу, белгіленген технологиялық процестердің сақталуын бақылау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау, малға күтім жасау, азықтандыруға мал азығын дайындау, жануарларды суару, мал шаруашылығы өнімдерін тасымалдау, жануарларды жасанды ұрықтандыру, малды етке союға дайындау, қораны тазарту бойынша жұмыстар және тағы басқалары. Жануарларға арналған заттарға жұмсалған шығындар (пайдаланылатын биопрепараттар, дәрі-дәрмектер мен залалсыздандырғыш құралдар және оларды мал шаруашылығында пайдалануға байланысты шығыстар), мал шаруашылығына техникалық қызмет көрсету, жануарларды өз күштерімен жасанды ұрықтандыру бойынша жұмыстарға жұмсалған шығындар, сақтандыру бойынша шығындар, салықтар, жер салығын қоса алғандағы салықтар, арнайы бюджеттен тыс қорларға алымдар мен аударымдар, жаңалық ашу және өнертапқыштық ұсыныстарға сыйлықақы беру және тағы басқалар жатады.
Осы статистикалық нысанға жұмыс және өсімтал малды сатып алуға жұмсалған шығындар қосылмайды, себебі бұл шығындар ауыл шаруашылығы мақсатында негізгі құралдарды салып алуға жұмсалған күрделі салымдар болып табылады.

7. В разделе 5 указывается информация по затратам на незавершенное производство в растениеводстве.
По строке 1 в площадь чистых паров включаются:
черные пары, то есть чистые пары, поднятые осенью прошлого года под посевы озимых текущего года;
кулисные чистые пары, на которых произведен посев высокостебельных культур с целью задержания зимой снега на полях и борьбы с эрозией почв; сидеральные пары, на которых произведен посев бобовых культур на зеленое удобрение;
ранние пары, то есть чистые пары, обработка которых начинается весной в год парования.
Не включаются в площадь чистых паров: занятые пары (кроме сидеральных), перепашка паров, черные пары, поднятые осенью прошлого года, но фактически использованные под посев яровых культур текущего года.
В площадь чистых паров не включаются площади, вспаханные на вновь осваиваемых в текущем году залежных землях.
В строке 2 указывается площадь, обработанная по различным технологиям основной обработки почвы (вспашка, дискование тяжелыми дисковыми боронами, безотвальная и плоскорезная обработка, фрезерование) осенью после сбора урожая и предназначенная для посева сельскохозяйственных культур весной будущего года.
Площадь, подготовленная на зябь, на которой произведен подзимний посев яровых культур, из общей обработанной площади на зябь не исключается.
Перепашка картофельного поля с целью подборки оставшихся клубней включается в площадь зяби.
Не включаются в площадь зяби:
площадь вновь распаханных в текущем году залежных земель;
пары, поднятые весной и летом текущего года, оставленные под посев яровых культур в будущем году;
черные пары, поднятые осенью под урожай будущих лет;
взлущенная стерня, если на этой площади не произведена последующая основная обработка почвы;
площади посевов сахарной свеклы после уборки свеклоподъемниками и свеклокомбайнами.
8. В разделе 6 отражаются все затраты средств и труда на выращивание отдельных видов продукции животноводства в соответствии с СКПСХ, включая услуги сторонних организаций, связанные с производством продукции.
Индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, с основным и вторичным видами экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 заполняют только итоговую строку 01.4.
В случае если были понесены общие затраты на производство нескольких видов продукции, затраты на производство отдельных видов продукции определяются путем пропорционального их распределения по удельному весу в общем объеме реализации в стоимостном выражении.
В графе 2 отражается стоимость всех видов кормов, скормленных скоту и птице за отчетный год. При этом стоимость этой продукции собственного производства оценивается по себестоимости, покупной – по ценам приобретения.
По остальным графам, аналогично разделу 4, указываются затраты, понесенные на производство отдельных видов продукции животноводства.
В графе 8 отражаются все остальные затраты, понесенные предприятием при производстве продукции, которые не вошли в предыдущие статьи затрат. К ним относятся: на содержание основных средств, а именно затраты на обслуживание, эксплуатацию, ремонт и общая сумма начисленной амортизации основных средств, рассчитанной исходя из их первоначальной стоимости и нормативного срока службы, оплата стоимости работ и услуг производственного характера, выполненных сторонними субъектами: выполнение отдельных операций по изготовлению продукции, обработке сырья и материалов, контроля за соблюдением установленных технологических процессов, работы по уходу за скотом, подготовке кормов к скармливанию, поению животных, транспортировке продукции животноводства, искусственному осеменению животных, подготовке к забою скота, очистке помещений для содержания животных и другие, затраты на средства животных (стоимость используемых биопрепаратов, медикаментов и дезинфицирующих средств и расходы, связанные с их использованием в животноводстве), затраты на работы по техническому обслуживанию животноводства, искусственному осеменению животных собственными силами, затраты по страхованию, налоги, включая налоги на землю, сборы и отчисления в специальные внебюджетные фонды, вознаграждения за изобретения и рациональные предложения, и другие.
Затраты на покупку рабочего и продуктивного скота в данной статистической форме не включаются, так как эти затраты являются капитальными вложениями на приобретение основных фондов сельскохозяйственного назначения.

9. 7-бөлімді ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5-кодтары бойынша негізгі экономикалық қызмет түрлерімен тек қана заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері толтырады. Осы бөлімде өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, ауыл шаруашылығы қызметтерін көрсету, аңшылық, орман және балық шаруашылығы қызметтерінен басқа өзге қызмет түрлеріндегі өндіріс көлемі туралы ақпарат көрсетіледі.
10. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
11. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz) орналастырылған "Деректерді онлайн режимде жинау" ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
12. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
егер 4-баған > 0, онда 5-баған > 0 және 6-баған > 0, әрбір жол үшін;
егер 5-баған > 0, онда 4-баған > 0 және 6-баған > 0, әрбір жол үшін;
егер 4-баған > 0, онда 3-баған > 0, әрбір жол үшін;
2) 4-бөлім:
1-баған = 2–9 бағандар сомасы;
10-баған = 2–9 бағандар сомасы;
егер 2-бөлімнің 3-бағаны > 0, онда 4-бөлімнің бағандары > 0, әрбір жол үшін.
3) 5-бөлім: егер 1-баған > 0, онда 2-баған > 0, сондай-ақ 2-баған > 0, онда 1-баған > 0, әрбір жол үшін.
4) 6-бөлім: егер 2-бөлімнің 3-бағаны > 0, онда 6-бөлімнің бағандары > 0, әрбір жол үшін.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 20-қосымша
Приложение 20 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года №21
Ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы
О сборе урожая сельскохозяйственных культур
Индексі
Индекс
29-сх
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) 01.1, 01.2, 01.3, 01.5-кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрлерімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері; ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.5 кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрлерімен, іріктемеге іліккен, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют: юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.5; попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.5
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 2 қарашасына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 2 ноября (включительно) отчетного периода
БСН / ЖСН коды
код БИН / ИИН

9. Раздел 7 заполняется только юридическими лицами и (или) их структурными и обособленными подразделениями с основным видом экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5. В данном разделе указывается информация об объемах производства в других видах деятельности, помимо деятельности в растениеводстве, животноводстве, оказании сельскохозяйственных услуг, охотничьем, лесном и рыбном хозяйстве.
10. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год, представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
11. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе или в электронном виде. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется посредством использования информационной системы "Сбор данных в режиме онлайн", размещенной на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (https://cabinet.stat.gov.kz/).
12. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
если графа 4> 0, то графа 5> 0 и графа 6> 0, для каждой строки;
если графа 5> 0, то графа 4> 0 и графа 6> 0, для каждой строки;
если графа 4> 0, то графа 3>0, для каждой строки;
2) Раздел 4:
графа 1 = сумме граф 2–9;
графа 10 = сумме граф 2–9;
если графа 3 раздела 2 > 0, то графы раздела 4 > 0, для каждой строки.
3) Раздел 5: если графа 1 > 0, то графа 2 > 0, также графа 2 > 0,
то графа 1 > 0, для каждой строки;
4) Раздел 6: если графа 3 раздела 2 > 0, то графы раздела 6 > 0, для каждой строки.
Приложение 7 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 20 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 20-қосымша
Ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы
О сборе урожая сельскохозяйственных культур
Индексі
Индекс
29-сх
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) 01.1, 01.2, 01.3, 01.5-кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрлерімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері; ЭҚЖЖ 01.1, 01.2, 01.3, 01.5 кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрлерімен, іріктемеге іліккен, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют: юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.5; попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам ОКЭД 01.1, 01.2, 01.3, 01.5
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 2 қарашасына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 2 ноября (включительно) отчетного периода
БСН / ЖСН коды
код БИН / ИИН

7.2. Қорғалған топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының тыңайтылған алқабытуралы ақпаратты көрсетіңіз, шаршы метрмен
Укажите информацию об удобренной площади сельскохозяйственных культур защищенного грунта, в квадратных метрах
АШӨСЖ1 сәйкес ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
Наименование сельскохозяйственных культур в соответствии с СКПСХ1
АШӨСЖ бойынша коды
Код по СКПСХ
Минералдық тыңайтқыштармен тыңайтылған алқап
Площадь, удобренная минеральными удобрениями
Органикалық тыңайтқыштармен тыңайтылған алқап
Площадь, удобренная органическими удобрениями
А
Б
1
2
8. Дәнді дақылдарды өсіргенде топырақ ресурсын сақтау технологиясын қолдану туралы мәліметті көрсетіңіз, гектармен
Укажите сведения о применении почво-, ресурсосберегающих технологий при возделывании зерновых культур, в гектарах
8.1.Сабанды ұсақтау және шашу арқылы жиналған дәнді дақылдар алқабы
Убранная площадь зерновых культур с измельчением и разбрасыванием соломы
8.2.Себу кешенімен, сондай-ақ тікелей сепкіштермен себілген дәнді дақылдар алқабы
Площадь зерновых культур, засеянная посевными комплексами, а также стерневыми сеялками
8.3.Құрамында глифосаты бар гербицидтермен өңделген дәнді дақылдар алқабы
Площадь зерновых культур, обработанная глифосатсодержащими гербицидами
9. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                           Мекенжайы(респонденттің)
Наименование ______________________ Адрес (респондента) _____________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _____________________________ ________________________
стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель __________________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности ______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ____________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
"Ауыл шаруашылығы
дақылдары түсімін жинау
туралы" статистикалық
нысанға (индексі 29-сх,
кезеңділігі жылына бір рет)
1-қосымша
"Жеке ауылшаруашылық дақылдарының түсімділігі" көрсеткіші бойынша жол берілетін мәндердің шектері
АШӨСЖ¹ коды
Атауы
Шектеу, центнер гектардан

7.2. Қорғалған топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының тыңайтылған алқабытуралы ақпаратты көрсетіңіз, шаршы метрмен
Укажите информацию об удобренной площади сельскохозяйственных культур защищенного грунта, в квадратных метрах
АШӨСЖ1 сәйкес ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
Наименование сельскохозяйственных культур в соответствии с СКПСХ1
АШӨСЖ бойынша коды
Код по СКПСХ
Минералдық тыңайтқыштармен тыңайтылған алқап
Площадь, удобренная минеральными удобрениями
Органикалық тыңайтқыштармен тыңайтылған алқап
Площадь, удобренная органическими удобрениями
А
Б
1
2
8. Дәнді дақылдарды өсіргенде топырақ ресурсын сақтау технологиясын қолдану туралы мәліметті көрсетіңіз, гектармен
Укажите сведения о применении почво-, ресурсосберегающих технологий при возделывании зерновых культур, в гектарах
8.1. Сабанды ұсақтау және шашу арқылы жиналған дәнді дақылдар алқабы
Убранная площадь зерновых культур с измельчением и разбрасыванием соломы
8.2. Себу кешенімен, сондай-ақ тікелей сепкіштермен себілген дәнді дақылдар алқабы
Площадь зерновых культур, засеянная посевными комплексами, а также стерневыми сеялками
8.3. Құрамында глифосаты бар гербицидтермен өңделген дәнді дақылдар алқабы
Площадь зерновых культур, обработанная глифосатсодержащими гербицидами
9. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ________________________________________________________
Адрес (респондента) ___________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон(респондента) __________________________________________________
______________________________________________________________________
стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
_______________________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель
____________________________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 1
к статистической форме
"О сборе урожая
сельскохозяйственных культур"
(индекс 29-сх, периодичность
один раз в год)
Пределы допустимых значений по показателю
"Урожайность отдельных сельскохозяйственных культур"
Код СКПСХ¹
Наименование
Ограничение, центнеров с гектара

1. Осы нұсқаулық "Ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы" (индексі 29-сх, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) бастапқы кіріске алынған салмақ – түсімді жинау кезінде тазартпай алғандағы, арамшөбімен және минералдық қоспаларымен (топырақ, топырақ түйірі, собық масағы және өзге де қоспалар), сондай-ақ артық ылғалдығымен қоса нақты салмағы;
2) егістік жерлер – ауыл шаруашылығы дақылдары егілген жердің ауданы;
3) жалпы жинау – әртүрлі ауыл шаруашылығы дақылдарының барлық егістігінен, ауыл шаруашылығы екпелерінен немесе басқа ауыл шаруашылық жерлерінен өндірілген (жиналған) өнім;
4) жиналған алқап – ауыл шаруашылығы дақылдарының түсімі жиналған нақты алқап;
5) жылыжай – бұл жылыжай өсімдіктерін және көшеттерді жыл бойы өсіруге арналған, кез келген жарық өткізетін материалмен жабылған арнаулы үй-жай;
6) жылыжайлардың жалпы алаңы – өндірістік алаң (өсімдіктерді өсіруге пайдаланылады, олардың арасынан өтуге арналған орын), сондай-ақ қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық, қосалқы өндірістік үй жайлардың алаңы;
7) көпжылғы дақылдар – жүзім, цитрус жемістері, дәндік, тұқымдас және сүйекті жемістер, жеміс ағаштары, бұталар және өзге жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;
8) маусымдық дақылдар – дәнді, бұршақ дақылдары және майлы тұқымдар, көкөністер және бақша, тамыр-жемісті және түйнекжеміс (картоп, қант қызылшасы), темекі, талшықты дақылдар (мақта, зығыр, кендір), басқа да маусымдық дақылдар (азықтық дақылдар, гүлдер);
9) органикалық өсімдік шаруашылығы – жабайы өсімдіктерді жинауды қоса есептегенде, синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді пайдаланбай, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
10) өңдеуден кейінгі салмақ (есепке алынатын салмағы) – түсімді тазартқаннан және кептіргеннен кейінгі алынған, яғни ылғалдылық және ластану дәрежесін шегергендегі нақты салмағы;
11) себу кешені – бұл топырақты алдын ала өңдеу, тегістеу, себу, тыңайтқыш енгізу және нығыздау сияқты бірнеше агротехнологиялық операцияларды бір мезгілде жүргізе алатын кешен;

1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "О сборе урожая сельскохозяйственных культур" (индекс 29-сх, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
1) первоначально оприходованный вес – физическая масса, полученная при уборке урожая без ее доработки, с сорными и минеральными примесями (земля, частицы земли, стержни колосков и другие примеси), а также с избыточной влажностью;
2) посевная площадь – это площадь пашни, засеянная сельскохозяйственными культурами;
3) валовой сбор – продукция, произведенная (собранная) со всей площади посева различных сельскохозяйственных культур, сельскохозяйственных насаждений или других сельскохозяйственных угодий;
4) убранная площадь – фактическая площадь, с которой собран урожай сельскохозяйственных культур;
5) теплица – это специальное помещение, покрытое любым светопрозрачным материалом, предназначенное для круглогодичного выращивания тепличных растений и рассады; различаются теплицы зимние и весенние. Зимние теплицы включают в себя остекленные обогреваемые теплицы, используемые в течение круглого года, а также обогреваемые теплицы под пленкой, обеспечивающие выход продукции в зимний и ранее-весенний периоды. Весенние теплицы обогреваются естественным путем.
6) общая площадь теплиц – производственная площадь (используемая для культивации растений, места для прохода между ними), а также площадь подсобных, административно-бытовых, вспомогательных производственных помещений;
7) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;
8) культуры сезонные – культуры зерновые, бобовые, семена масличные, овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды(картофель, сахарная свекла), табак, культуры волокнистые прядильные(хлопок, лен, конопля), культуры сезонные прочие (культуры кормовые, цветы);
9) органическое растениеводство – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе.
10) вес после доработки (зачетный вес) – физическая масса, полученная после очистки и сушки урожая, то есть со скидкой на степень влажности и засоренности;
11) посевной комплекс – это комплекс, который одновременно проводит несколько агротехнических операций за один проход, таких как предварительная обработка почвы, ее выравнивание, посев, внесение удобрении и прикатывание;

12) суармалы ауыл шаруашылығы алқаптары – ауыл шаруашылығында пайдалануға және суаруға жарамды тұрақты немесе уақытша суару желісі бар жерлер;
13) тікелей сепкіш – анкерлі немесе қашау тісті сіңіргіштермен жабдықталған сепкіш;
14) топырақ ресурсын сақтау технологиясы – топырақты механикалық ең аз, қысқартылған өңдеуге және тікелей себу технологиясына (топырақты механикалық өңдеусіз өсіруге) негізделген дақыл алмастыратын ауыспалы егісте ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру технологиясы.
3. Егер ауылшаруашылық қызметі бірнеше аудандар мен (немесе) облыстардың аумақтарында жүзеге асырылса, респонденттер статистикалық нысанды жеке бланктерде әр аумақ бойынша ақпаратты көрсете отырып ұсынады, демек деректер ауылшаруашылық қызметін нақты жүзеге асыру орны бойынша көрсетіледі.
Егер заңды тұлға құрылымдық бөлімшеге статистикалық нысанды тапсыру жөніндегі өкілеттіктерді берсе, онда осы құрылымдық бөлімше статистикалық нысанды өзінің орналасқан жері бойынша аумақтық статистика бөлімшелеріне ұсынады.
4. Статистикалық нысанда егістік алқабының көлемі, нақты жиналған алқап (гектармен), түсімді нақты жинау (центнерде) және Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығының кодына сәйкес нысанда қарастырылған жекелеген дақылдар және суарылатын жерлер бойынша деректерді көрсетумен жаздық дақылдардың солған алқаптары туралы нақты деректер көрсетіледі.
5. 1-бөлімде тіркелген жеріне қарамастан, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру саласында қызметті нақты жүзеге асыру аумағы (облыс, қала, аудан) көрсетіледі.
6. 2-бөлімде нақтыланған егістік және өнім жиналатын алқаптың, жиналған түсімнің көлемі екі ондық белгісімен тұтас сандармен көрсетіледі.
2-бөлімнің 3-бағанында нақтыланған егістік алқаптары туралы деректер, ағымдағы жылдың түсіміне кеш егілетін дақылдардың шаруашылықтағы нақты егілген алқабын (мәселен, жазда отырғызылған картоп), күздік дақылдар егісінің толық солған нақты мөлшерін, сондай-ақ егістің шаруашылықта пайдалануын (дәнге, пішенге тағы сол сияқты) ескере отырып, көрсетіледі. Бұл орайда солған (есептен шығарылған) егіс алқабы актілермен расталады.
Оның құрамына қысқы солғандарын есептен шығарғандағы өткен жылғы егілген күздіктер, дербес ауданға, соның ішінде солған күздіктердің орнына қайта себілгендерді қоса, ағымдағы жылы егілген жаздық дақылдар және осы жылы егілген көпжылдық шөптер (бүркемесіз), өткен жылдары егілген көпжылдық шөптердің биыл жиналатын ауданы (яғни, көктемге сақталған шабындық ауданы) кіреді.
Егер көк азыққа немесе сүрлемге пайдаланылған күздік дақылдар алқабына ағымдағы жылы көктемгі себу аяқталғанға дейін жаздық дақылдар егілсе, осы жаздық дақылдар егісі, тиісті жаздық дақылдар негізгі егіс ретінде есепте көрсетіліп, жалпы егіс көлеміне енгізіледі. Көк азыққа немесе сүрлемге пайдаланылған күздік дақылдар егісі аралық егіс болып саналып, жалпы егіс алқабына енгізілмейді, сондай-ақ қайталама (аңыздық), қатараралық (тығыз отырғызылған) егістер де жалпы егіс алқабына енгізілмейді.
Жаз кезеңінде солған дәнді және дәндібұршақ дақылдар (олар жайылымға, пішенге, көк азық пен сүрлемге пайдаланылған жағдайдың өзінде) дәнді дақылдар қатарынан шығарылмайды, демек, мал азықтық дақылдар тобына ауыстырылмайды да, бастапқы белгіленген қолданылуы бойынша көрсетіледі.
Егер жазғы кезеңде солған дақылдар орнына басқа дақылдар қайтадан себілсе, қайтадан себілген дақылдың егіс алқабы және осы дақылдан жиналған өнім көрсетіледі.
Егер пішенге, көк азыққа немесе сүрлемге арналған дәнді дақылдар егісі іс жүзінде дәнге жиналса, олар дәнді дақылдар тобында тиісті дақылдар бойынша көрсетіледі.
Егер көктемде дәнге арналған егістіктің (солғандарының ішінен) жекелеген учаскелері іс жүзінде (ерекшелік ретінде) пішенге, көк пішенге, сүрлемге орылып, тағы сол сияқты қолданылса, статистикалық нысанда міндетті түрде дәнді егістің азықты дақылға ауыстырылу себептерін түсіндіріп, оны құжаттық растай отырып, біржылдық шөп немесе сүрлемдік егіс тобында көрсетіледі. Алайда күріш, тары, қарақұмық секілді дақылдар егісінің ерекшеліктері бар, олар тек дәнге арналған.
Бақтардың қатараралықтарында себілген егістері нақты осындай егістер шаруашылықтың егіс алқабы көлемінің жиынтығына енгізіледі.
2-бөлімнің 5-бағаны бойынша есепті жылы жинау жұмыстары жүргізілген нақты жиналған алқап: дәнді дақылдар, техникалық дақылдардың және шөп тұқымдары бойынша – өнімі бастырылған алқап (комбайнмен жиналғанын қоса), қалған дақылдар бойынша – есепті мерзімге барлық нақты жиналған алқап, соның ішінде өнімі жиналған, бірақ, толығымен есепке алынбаған және кіріске алынбаған алқапты қоса көрсетіледі.
Егер әрбір ауыл шаруашылығы дақылы бойынша жиналған алқап егіс алқабынан кем болған жағдайда (егістіктің жазда солуы немесе ауыстыру нәтижесінде), шаруашылық солған егістікті есептен шығарудың растауын ұсынады және осындай ауыстыру себебінің дұрыстығын түсіндіреді.
Қайтадан егілген (аңыздық), қатараралық (тығыз отырғызылған) дақылдардың алқаптары тиісті дақылдардың негізгі егістігіне қосылады және жиналған жалпы алқапта көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарын жинау негізінен 1 қарашаға дейін аяқталып, осы кезде егістің нақты пайдалануы белгілі болғандықтан, оларды нақты пайдалануы бойынша әрбір дақыл түсімінің орылған және жиналған алқабының көлемі туралы деректердің дұрыстығы мұқият тексеріледі.
Дәнді дақылдар, күнбағыс, қант қызылшасы, мақта және темекінің жалпы жинауы ұсақтатудан кейінгі (таза, кіріс салмақта) орнатылады, басқа дақылдар бойынша – бастапқы кіріске алынған (бункерлі) салмағында белгіленеді.
2-бөлімнің 7, 9-бағандарында дәнді және бұршақты дақылдар бойынша комбайнмен орғанда, дән бастырғышпен бастырғанда және қолмен жинағанда алынған астықтың барлық мөлшері көрсетіледі. Сондай-ақ жерге түскен өнімдердің жиналғаны да ескеріледі. Барлық айналымнан жалпы жинау көрсетіледі. Алаң бірінші айналымнан ғана көрсетіледі.
Жүгері шаруашылыққа пайдалану түрлері бойынша есептеледі:

12) орошаемые сельскохозяйственные угодья – земли, пригодные для сельскохозяйственного использования и полива, имеющие постоянную или временную оросительную сеть;
13) стерневая сеялка – это сеялка, оборудованная анкерными или долотовидными сошниками;
14) почво-, ресурсосберегающая технология – технология выращивания сельскохозяйственных культур в плодосменном севообороте, основанная на механической минимальной, сокращенной обработке почвы и технологии прямого посева (выращивании без механической обработки почвы).
3. Если сельскохозяйственная деятельность осуществляется на территории нескольких районов и (или) областей, респонденты представляют статистическую форму, выделяя информацию по каждой территории на отдельных бланках, значит данные отражаются по месту фактического осуществления сельскохозяйственной деятельности.
В случае если структурному подразделению делегированы полномочия по сдаче статистической формы юридическим лицом, данное структурное подразделение представляет статистическую форму по месту своего нахождения в территориальные подразделения статистики.
4. В статистической форме указывается уточненные данные о размерах посевных площадей, фактически убранная площадь (в гектарах), фактический сбор урожая (в центнерах) и площади погибших посевов яровых культур с выделением данных по орошаемым землям и отдельных культур, предусмотренных формой, согласно кодам Справочника продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства.
5. В разделе 1 указывается территория (область, город, район) фактического осуществления деятельности в области выращивания сельскохозяйственных культур, независимо от места регистрации.
6. В разделе 2 размеры уточненных посевных и уборочных площадей, сбора урожая указываются в целых числах с двумя десятичными знаками.
В графе 3 раздела 2 данные об уточненных посевных площадях отражаются с учетом фактических посевов поздних культур под урожай текущего года, (например, летних посадок картофеля), с учетом фактических размеров полностью погибших посевов озимых культур, а также с учетом хозяйственного использования посевов (на зерно, сено и так далее). При этом площади погибших (списанных) посевов подтверждаются актами.
В ее состав входят: озимые посевы прошлого года за вычетом зимней гибели, яровые, посеянные в текущем году на самостоятельной площади, включая пересев озимых и многолетние травы посева данного года (беспокровные), многолетние травы посева прошлых лет на площади, убираемой в текущем году (укосная площадь, сохранившаяся к весне).
Если на площади озимых культур, использованных на зеленый корм или силос в текущем году до окончания весеннего сева, были произведены посевы яровых культур, такие посевы яровых культур указываются по соответствующей яровой культуре как основные посевы и включаются в общую посевную площадь. Посевы озимых культур, использованные на зеленый корм или силос, являются промежуточными посевами и в общую посевную площадь не включаются, также не включаются в общую посевную площадь повторные (пожнивные), междурядные (уплотненные) посевы.
Погибшие в летний период зерновые и зернобобовые культуры (даже в том случае, если они были использованы на выпас, сено, зеленый корм и силос) из числа зерновых не исключаются и, следовательно, не переводятся в группу кормовых культур, а указываются по первоначальному назначению.
Если погибшие в летний период культуры были пересеяны другими культурами, указываются посевные площади тех культур, которыми произведен пересев, и сбор урожая этих культур.
Если посевы зерновых культур, произведенные на сено, зеленый корм или силос, фактически убирались на зерно, они указываются в группе зерновых культур по соответствующей культуре.
Если отдельные участки посевов (из числа погибших) весной предназначались на зерно, а фактически (в виде исключения) были убраны и использованы на сено, зеленый корм, силос и так далее, в статистической форме указываются в группе однолетних трав или посевов на силос, с обязательным объяснением причин перевода зерновых в кормовые культуры и его документальным подтверждением. Исключение составляют посевы некоторых культур, таких как рис, просо, гречиха, предназначенных только на зерно.
Посевы, произведенные в междурядьях садов, включаются в итог посевной площади хозяйства в размерах площади, фактически занятой такими посевами.
По графе 5 раздела 2 указывается фактически убранная площадь, на которой в отчетном году были произведены уборочные работы: по зерновым культурам, семенам масличных культур и трав – площадь, с которой произведен обмолот (включая уборку комбайнами), по остальным культурам – вся фактически убранная к отчетному сроку площадь, включая и ту площадь, с которой собран урожай, но еще полностью не учтен и не оприходован.
Если площадь уборки по каждой сельскохозяйственной культуре окажется меньше посевной площади (за счет летней гибели посевов или вследствие перевода посевов), хозяйства представляют подтверждение списания погибших посевов и объяснения причин правильности такого перевода.
Убранные площади повторных (пожнивных), междурядных (уплотненных) посевов суммируются с основными посевами соответствующей культуры и указываются в общей площади уборки.
Так как уборка сельскохозяйственных культур в основном заканчивается к 1 ноябрю и фактическое использование посевов уже известно, тщательно проверяется правильность данных о размере площади уборки и сборе урожая каждой культуры по их фактическому использованию.
Валовой сбор зерновых культур, подсолнечника, сахарной свеклы, хлопка и табака устанавливается в весе после доработки (зачетном весе), по остальным культурам – в первоначально оприходованном (бункерном) весе;
В графах 7, 9 раздела 2 по зерновым и бобовым культурам указывается все количество зерна, полученное от уборки комбайнами, от обмолота молотилками и вручную. Также учитывается сбор падалицы. Валовой сбор указывается со всех оборотов. Площадь указывается только с первого оборота.
Кукуруза учитывается по видам хозяйственного назначения:

1) толық піскен астыққа арналған жүгері дәні – дәнді дақылдар есебінде;
2) жүгері сүттеніп-балауызданып піскенге дейін, сүттеніп-балауызданып және балауызданып піскенде сүрлемге, көк азыққа (собығы мен сабағын) пайдаланғанда – мал азықтық дақылдар есебінде.
Жүгері өнімін астыққа жинау толық піскен сатысында есептеледі және жүгері собығының салмағы құрғақ дәнге қайта есептеп көрсетіледі. Толық піскен жүгері собығын құрғақ астыққа қайта есептеу, белгілі бір астық қабылдау пунктерінде собықтағы дәннің базистік ылғалдылығын ескере отырып, тәуліктік орташа үлгіні бастыру арқылы собықтан алынған нақты астық шығымы бойынша жүргізіледі. Осыған орай жүгері дақылы бойынша шаруашылық астыққа жүгеріні собығымен сатқанда, астықтың сатып алушы белгілеген есептік салмағы қабылданады.
Толық піскен жүгері собықтарының шаруашылықта қалғанын дәнге аударғанда, сатылған жүгері собықтарындағы дән шығымының орташа пайызымен есептеледі. Осы орташа пайыз қабылдаған дәнге алынған жөнелтпе құжаттың тізілімі бойынша белгіленеді.
Собық дәні шығымының орташа пайызы мынадай қатынаспен есептеледі:
дәннің есепке алынған салмағы ––––––––––––––––––––––––––––– x 100%, собықтың табиғи салмағы
мұндағы,
дәннің есепке алынған салмағы, ылғалдылық пен ластану дәрежесінің заттай үстемесі шегерілген немесе қосылған дәннің нақты салмағына тең, собықтың табиғи салмағы собықтың ластануы мен ылғалдылығы ескерілген нақты салмағына тең.
Дәнге арналған, сабаны сыпыртқыға пайдаланылатын қонақ жүгері егісі дәнді дақылдар тобына енгізіледі.
Картоп бойынша бүкіл жиналған жас картоптың, сондай-ақ, негізгі жинап алудан кейін картоп алқаптарынан жырту және тырмалаудың нәтижесінде алынған картоп та ескеріледі.
Темекі бойынша есепті жылғы түсімнің барлық кіріске алынған өнімдері сатылғаны да, сондай-ақ шаруашылықта қалдырылғаны да немесе жұмсалғаны да (есепке алынған салмағына қайта есептегенде) ескеріледі. Темекінің барлық сынықтары (негізгісі де, сондай-ақ қосымшасы да) ескерілуі тиіс.
Қант қызылшасы жиналатын алқап және оның жиналған өнімі пайдалануына байланысты техникалық дақылдар бойынша қант қызылшасы (фабрикалық) ретінде, немесе тамыржемісті мал азықтары бойынша мал азығына арналған қант қызылшасы ретінде көрсетіледі.
Жүгері бойынша сүттеніп-балауызданып піскенге дейінгі, сүттеніп-балауызданып және балауызданып піскен жүгерінің сабағы мен собығы сүрлемге және көк азыққа (көк көлемінің салмағы) пайдаланылғаны жалпы жиынтықпен көрсетіледі.
Жүгерінің сабағы мен собығының көк жемшөбінің нақты жиналымы осы жемшөпті өлшеу арқылы белгіленеді. Жалпы көлемнен соның ішінде жүгерінің көк жемшөбі сүрлемге және көк мал азығы мен пішендемеге арналған мөлшерін көрсетеді. Малды жаю арқылы азықтандырылған жүгерінің өнімі статистикалық нысанда көрсетілмейді.
Сүрлемдік дақылдар бойынша барлық сүрлемдік дақылдардың (жүгеріден басқасы) алқабы және тек осы алқаптан алынған көк жемшөп өнімінің түсімі көрсетіледі. Жабайы өсімдіктердің, қырыққабат жапырағының, пәлектің, картоп, азықтық тамыржемістілер, қант қызылшасы, тағы сол сияқтылардың, сондай-ақ табиғи шабындықтан орылған шөптерінің көлемі бұл көрсеткішке енгізілмейді.
Біржылдық және көпжылдық шөптер (көпжылдық жабынды шөптер, жаздықтарды егу аяқталғанда сақталған, ағымдағы жылы егілген көпжылдық жабынсыз шөп егісі, өткен жылғы көпжылдық шөптер) бойынша 2-бөлімнің 5-бағанында пішенге, тұқымға, көк жемшөпке және жайылымға пайдаланылған жиналған алқап, соның ішінде жабынсыз көпжылдық шөптердің өткен жылы күзде егілгені, ал біржылдық шөптер бойынша – оны жинағаннан кейін жаздық дақылдар егілмеген көк жемшөпке пайдаланылған күздік егістер көрсетіледі.
Екпе шөптің, табиғи шабындық пен жайылымның, екпе жайылым мен жақсартылған шабындықтың пішенін статистикалық нысанға алу бойынша 2-бөлімнің 5-бағанына кіріске алынған, соның ішінде қоғамдық мал азығына пайдаланылған, жұмыскерлерге берілген, тапсырылған және сатылған, пішен ұнтағын әзірлеуге пайдаланылған, пішен жиналған алқап енгізіледі.
Екпе шөптің жиналған түсімі, көк жемшөпке (соның ішінде витаминді шөп ұнтағы мен пішендеме әзірлеуге пайдаланылған көк жемшөбін) шабылғаны, ал көпжылдық шөптер бойынша – сүрлемге шабылғаны да, есепте көк жемшөптің салмағымен көрсетіледі. Егер біржылдық және көпжылдық шөптер егісі малды жаюға пайдаланылған болса, яғни тек мал жаюға пайдаланылған алқап жазылады, статистикалық нысанда малды жаю арқылы азықтандырылған екпе шөп көк жемшөбінің түсімі көрсетілмейді.
Сүрлемге пайдаланылған көпжылдық шөптер, "сүрлемге (жүгерісіз) арналған мал азықтық дақылдар" бойынша есепте көрсетілмейді.
Егер ауыл шаруашылығы құралымында екінші және үшінші шабындық болса, статистикалық нысанда 2-бөлімнің 5-бағаны бойынша шөптің нақты (табиғи) жиналған алқабының, яғни тек бірінші шабындықтағы алқабы ғана көрсетіледі де, ал жиналған түсімге барлық шабындықтан алынған өнім енгізіледі.
Бірінші шабындық пішенге, екіншісі – көк жемшөпке пайдаланылған жағдайда, статистикалық нысанда 2-бөлімнің 5-бағанында нақты жиналған алқап екі рет, біріншісінде – пішенге, екіншісінде – көк жемшөпке жиналған ретінде көрсетіледі.
Егістік шөбінің солуына немесе белгілі бір алқаптың екі рет пайдалануына байланысты біржылдық және көпжылдық шөптердің себілген алқабымен жиналған алқабы сәйкес келмеуі мүмкін.
Пішендемеге ылғалдылығы 50-55% кептірілген шөп жұмсалатындықтан, ол жаңадан шабылған шөпке ауыстырылады. Кептірілген шөпті жаңа шабылған шөпке ауыстыру үшін осы статистикалық нысанға 2-қосымшаға сәйкес шартты коэффициенттер қолданылады:
Сүрлемге немесе көк жемшөп ретінде пайдаланылған шөп ешқандай ауыстырусыз табиғи салмағында көрсетіледі.
2-бөлімнің 5-бағаны бойынша табиғи шабындықтардың жиналған алқабына мемлекеттік жер қорынан және орман ұйымдарынан, сондай-ақ басқа шаруашылықтан уақытша пайдалануға бөлінген алқаптан шабылғаны да қоса қамтылады.
Дақылдық жайылымдар және жақсартылған (түбегейлі жақсартылған) шабындықтар бойынша пішенге және көк жемшөпке, пішендемеге, сүрлемге, шөп ұнтағына жиналған алқап пен осы алқаптан алынған өнім көрсетіледі.
Толық піскен жүгері собығының жиналған түсімі бөлек көрсеткішпен көрсетіледі.
Көкөністер бойынша тек ашық топырақтан алынған көкөніс өнімдері статистикалық нысанға алынады, соның ішінде есепте жаппай жиын-терінге дейін және одан кейін ішінара жиналған өнімдер де көрсетіледі.
Тұқымға арналған асбұршақтың көкөністік сортының (жасыл асбұршақ) егістік алқабы, түсімі тұқымдық мақсатқа қалдырылған жағдайда, дәндік дақылдар қатарында емес, көкөніс дақылдарының тұқымдық құрамында есепке алынуы тиіс.
Екі жылдық көкөніс дақылдары аналықтарының және көкөніс дақылдары тұқымдықтарының алқабы және жалпы жинауы, көкөністің алқабына, әрі жалпы түсіміне енгізілмей, жеке көрсетіледі. Біржылдық көкөніс (қияр, қызанақ, тағы басқалар) тұқымдықтарына, өнімі толығымен көкөніс тұқымын алу үшін пайдаланылатын алқап жатады. Біржылдық көкөністерді тұқым алуға ішінара (іріктеп) пайдаланған жағдайда, олардың алқабы мен өнімі тиісті көкөніс дақылы бойынша көрсетіледі.
Ашық топырақтан жаңадан кесіп алынған гүлдер мың данамен көрсетіледі.
2-бөлімнің 7, 9-бағандарында барлық дақылдар бойынша оны жинаған жұмысы үшін заттай төлем түрінде берілген өнім де көрсетіледі.

1) кукуруза на зерно в полной спелости – в числе зерновых культур;
2) кукуруза в до молочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости на силос, на зеленый корм (початки и стебли) – в числе кормовых культур.
Сбор урожая кукурузы на зерно учитывается в стадии полной спелости и указывается вес початков кукурузы в пересчете на сухое зерно. Пересчет початков кукурузы в полной спелости на сухое зерно производится по фактическому выходу зерна из початков, определенному хлебоприемными пунктами. В связи с этим по зерну кукурузы, проданной хозяйством в початках, принимается зачетный вес зерна, определенный покупателем.
Початки кукурузы в полной спелости, оставленные в хозяйстве, переводятся в зерно по среднему проценту выхода зерна из початков проданной кукурузы. Этот средний процент устанавливается по данным реестров накладных на принятое зерно.
Средний процент выхода зерна початков исчисляется как отношение:
зачетный вес зерна –––––––––––––––––––––––– x 100%, физический вес початков
где, зачетный вес зерна равен фактическому весу зерна плюс или минус натуральная надбавка или скидка на степень влажности и засоренности, физический вес початков равен фактическому весу початков с учетом засоренности и влажности.
Посевы сорго на зерно, солома которого используется на веники, включаются в группу зерновых культур.
По картофелю учитывается весь сбор свежего картофеля, а также картофель, полученный в результате перепашки и боронования картофельных массивов после основной уборки.
По табаку учитывается вся оприходованная продукция урожая отчетного года – как проданная, так и оставшаяся или израсходованная в хозяйстве (в пересчете на зачетную массу). Учитываются все ломки (как основные, так и дополнительные).
Площадь уборки сахарной свеклы и ее сбор, в зависимости от использования, указывается либо как сахарная свекла по техническим культурам, либо как сахарная свекла на корм по кормовым корнеплодам.
По кукурузе в до молочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости стебли и початки на силос, и зеленый корм (вес зеленой массы) указываются общим итогом.
Фактический сбор зеленой массы стеблей и початков кукурузы, устанавливается путем взвешивания этой массы. Из общего количества указывается, в том числе продукция зеленой массы кукурузы на силос и на зеленый корм и сенаж. Урожай кукурузы, скормленной путем выпаса, в статистической форме не отражается.
По силосным культурам указываются площади всех культур на силос (кроме кукурузы) и сбор урожая зеленой массы, полученной только с этой площади. Засилосованная масса дикорастущих растений, листьев капусты, ботвы: картофеля, кормовых корнеплодов, сахарной свеклы и так далее, а также трав с естественных сенокосов в этот показатель не включается.
По однолетним и многолетним травам (подпокровные многолетние травы, многолетние беспокровные травы посева текущего года, сохранившиеся к концу сева яровых многолетние травы посева прошлых лет) в графе 5 раздела 2 указывается убранная площадь, использованная на сено, семена, зеленый корм и выпас, включая по беспокровным многолетним травам посевы осени прошлого года, а по однолетним – посевы озимых, использованных на зеленый корм, на которых после их уборки не производились посевы яровых культур.
По учету сена сеяных трав, естественных сенокосов и пастбищ, культурных пастбищ и улучшенных сенокосов в статистическую форму по графе 5 раздела 2 включается площадь, с которой оприходовано сено, включая сено, использованное на корм общественному скоту, выданное работникам, сданное и проданное, использованное на приготовление сенной муки.
Сбор урожая сеяных трав, скошенных на зеленый корм (включая зеленую массу, использованную на приготовление витаминно-травяной муки и сенажа), а по многолетним травам и скошенных на силос, указывается в статистической форме в весе зеленой массы. Если посевы однолетних и многолетних трав использованы на корм скоту путем выпаса, в таких случаях записывается только площадь, использованная на выпас, урожай зеленой массы сеяных трав, скормленной скоту путем выпаса, в статистической форме не указывается.
Многолетние травы, использованные на силос, в статистической форме по "культурам кормовым на силос (без кукурузы)" не указываются.
Если в сельскохозяйственном формировании имели место вторые и третьи укосы, в статистической форме по графе 5 раздела 2 указывается физическая убранная площадь трав, значит указывается площадь, на которой произведен только первый укос, а в сбор урожая включается вся продукция, полученная от всех укосов.
В тех случаях, когда один укос использовался на сено, а другой – на зеленый корм, в статистической форме фактически убранная площадь в графе 5 раздела 2 указывается два раза, один раз – как убранная на сено и второй раз – как убранная на зеленый корм.
Сумма убранных площадей однолетних и многолетних трав может не совпадать с посевной площадью этих трав за счет гибели посевов или двукратного использования одних и тех же площадей.
Так как на сенаж расходуется провяленная трава с влажностью 50 – 55%, она переводится на свежескошенную траву. Для перевода провяленной травы на свежескошенную используются примерные коэффициенты согласно приложению 1 к настоящей статистической форме.
Трава, израсходованная на силос или зеленую подкормку, указывается в физическом весе без какого-либо перевода.
По естественным сенокосам в убранную площадь по графе 5 раздела 2 включается также площадь, с которой производилось сенокошение на землях государственного земельного запаса и лесных организаций, а также на отведенных, на временное пользование землях других хозяйств.
По культурным пастбищам и улучшенным (коренного улучшения) сенокосам указывается убранная площадь и продукция с этой площади, собранная на сено и зеленый корм, сенаж, силос, травяную муку.
Отдельным показателем указывается сбор стеблей кукурузы, убранной в полной спелости.
По овощам учитывается продукция овощей только с открытого грунта, причем в статистической форме указывается также продукция и частичного сбора овощей до и после массовой уборки.
Площадь посева овощных сортов гороха (зеленого горошка) на семена, урожай с которого оставлен на семенные цели, должна учитываться не в числе зерновых культур, а в составе семенников овощных культур.
Площадь и валовой сбор маточников двухлетних овощных культур и семенников овощных культур, не включаются в площади и валовой сбор овощей и указываются отдельно. К семенникам однолетних овощей (огурцы, помидоры и так далее) относится площадь, урожай с которой полностью используется для получения семян овощей. При частичном (выборочном) использовании однолетних овощей на семена площадь и продукция их полностью указывается по соответствующей овощной культуре.
Цветы, срезанные свежие открытого грунта, указываются в тысячах штук.
В графах 7, 9 раздела 2 по всем культурам также включается урожай, выданный в виде натуроплаты за работы по его уборке.

Егер шаруашылық түсімді элеваторға тікелей егістік алқабы немесе бастапқы өңдеуден кейін апарған жағдайда 2-бөлімнің 9-бағанында астықтың элеваторда анықталған салмағын көрсету қажет.
Шаруашылықта осы статистикалық нысанды құрастыру кезінде ауыл шаруашылығы дақылдары тұтастай орылып бітпеген болса, жиналуға тиісті орылмай қалған алқап ауыл шаруашылығы дақылдарынан жиналатын болжамды түсімді бастапқы кіріске алынған салмақта және ұқсатудан кейінгі салмақта, қалыптасқан орташа түсімділікке сүйене отырып анықталады. Бұл ретте ағымдағы жылы өнімді жинау жағдайы ескеріледі және 1 қарашадан кейін жағдайлары осыған ұқсас жылдардағы нақты алынған өнім мөлшері туралы деректер қолданылады.
Бастапқы өңдеу статистикалық нысанды ұсыну мерзімінен кейін аяқталған жағдайда ұқсатудан кейінгі салмақтағы жалпы жинауы туралы деректер бастапқы өңдеуден өткен легі туралы деректердің негізінде есептеледі.
7. 2.1-ішкі бөлімінде ашық топырақтағыерте пісетін ауылшаруашылық дақылдарын жалпы жинау айлар бойынша бөліністе көрсетіледі.
8. 3-бөлімнің 1-бағанында барлық жастағы оқшауланған бақтардың, жидектіктердің және жүзімдіктердің алқабы, ал 3-бөлімнің 3-бағанында – соның ішінде, ағымдағы жылы осы екпе ағаштардан түсім алынғанына немесе алынбағанына қарамастан, жеміс беретін жастағыларының алқабы көрсетіледі.
Жеміс-жидек және жүзім ағаштарының жалпы және жеміс беретін алқабы, соның ішінде есептен шығарылған (есептен шығарылған уағына қарамастан), бірақ томарлары қопарылмаған алқап ескеріледі, осы бағандарға бақтардың оқшауланған учаскелерінің сиреген (сиреу дәрежесіне қарамастан) нақты алқабы да енгізіледі. 3-бөлімнің 3-бағанына есепті жылы өнім алынған, бірақ статистикалық нысанды құрастыру кезеңіне дейін томарлары қопарылған алқап екпе ағаш алқабына енгізіледі.
Шаруашылықтың белгілі бір оқшауланған учаскесінде екпе ағаштың әртүрлі тұқымдық тобы болған жағдайда (шекілдеуікті және дәнекті), сол тұқымның 1 гектарға отырғызылатын түбір санының қабылданған нормасына аудару арқылы, екпе ағаштардың жалпы көлемі тұқымдық топтар бойынша (шекілдеуікті және дәнекті) бөлінеді. Егер жеміс беретін екпе ағаштардың осындай жолмен есептелген жекелеген тұқымдық топтарының көлемі оқшауланған учаскенің нақты жалпы көлеміне сәйкес келмесе, оның айырмашылығы екпе ағаш тұқымдық тобының есептелген көлеміне пропорционалды бөлінеді.
Бақтарда жеміс ағаштарының аралығында (қатар аралықтарында) отырғызылған жидекті екпе ағаштары болса (құлпынай, қарақат, қарлыған, тағы сол сияқты), 3-бөлімнің 1 және 3-бағандарында жидекті екпе ағаштарының ауданы жекелеген алқаптардан және жемісті екпе ағаштарының қатар аралықтарындағы алқаптарынан қалыптастырылады.
3-бөлімнің 5-бағанында жеміс беретін кезеңге жеткен екпе ағаштардан жемістерді жинау көрсетіледі. Жидектіктер бойынша жидектіктердің оқшауланған алқабынан, сондай-ақ қатар аралықтарына отырғызылғандардан да жиналған жалпы түсім көрсетіледі.
Жабайы жеміс ағаштары және олардан алынған өнім статистикалық нысанға енгізілмейді.
Өсірілген және өткізілген көшеттік материал – шекілдеуікті жемістердің тікпе көшеттері және сүйекті жемістердің тікпе көшеттері, жидекті дақылдардың тікпе көшеттері және жүзімнің тікпе көшеттері мың данамен көрсетіледі.

Если хозяйство вывозит урожай на элеватор напрямую с поля, или после первичной подработки на току, в графе 9 раздела 2 отражается вес зерна, определенный на элеваторе.
В тех случаях, когда в хозяйстве к моменту составления данной статистической формы не все сельскохозяйственные культуры еще убраны, предполагаемый сбор урожая сельскохозяйственных культур и в первоначально оприходованном весе, и в весе после доработки определяется с оставшейся площади, подлежащей уборке, исходя из средней сложившейся урожайности. При этом учитываются условия уборки урожая текущего года, использовать данные о количестве продукции фактически полученной после 1 ноября в предыдущие годы с аналогичными условиями.
В случае, когда первичная подработка заканчивается после срока представления статистической формы, данные о валовом сборе в весе после доработки, рассчитываются на основе имеющихся данных о подработанных партиях.
7. В подразделе 2.1 указывается валовой сбор ранних сельскохозяйственных культур в открытом грунте с разбивкой по месяцам.
8. В графе 1 раздела 3 указывается площадь обособленных садов, ягодников и виноградников всех возрастов, а в графе 3 раздела 3 – в том числе площадь в плодоносящем возрасте, независимо от того, получали фактически с этих насаждений в текущем году урожай или нет.
Учитывается общая и плодоносящая площадь плодово-ягодных и виноградных насаждений, включая списанные (независимо от времени списания), но не раскорчеванные площади, в эти же графы включается фактическая площадь изреженных (независимо от степени изреженности) обособленных участков садов. В графу 3 раздела 3 включаются и площади насаждений, с которых в отчетном году была получена продукция, но к моменту составления статистической формы эти площади были раскорчеваны.
При наличии в хозяйстве на одном и том же обособленном участке насаждений разных породных групп (семечковых и косточковых) общая площадь насаждений распределяется по породным группам (семечковым и косточковым) путем перевода числа деревьев каждой породы на принятую норму посадки корней данной породы на 1 гектар. Если исчисленная таким путем площадь под отдельными группами плодовых насаждений не совпадает с фактической площадью обособленного участка, разница распределяется пропорционально исчисленным площадям под насаждениями породных групп.
При наличии в садах между плодовыми деревьями (в междурядьях) посадок ягодных насаждений (клубники, смородины, крыжовника и так далее) в графах 1 и 3 раздела 3 площадь ягодных насаждений складывается из обособленной площади и площади в междурядьях плодовых насаждений.
В графе 5 раздела 3 указывается сбор с насаждений, достигших плодоносящего возраста. По ягодникам указывается общий сбор урожая, как с обособленной площади ягодников, так и сбор с междурядных посадок.
Дикорастущие плодовые деревья и полученная с них продукция в статистическую форму не включается.
Выращенный и реализованный посадочный материал – саженцы плодовые семечковые и саженцы плодовые косточковые, саженцы ягодных культур и саженцы винограда указываются в тысячах штук.

9. 4-бөлімде ағымдағы жылғы түсімге пайдаланылатын жабық топырақ алқабы жəне жабық топырақ құрылысының барлық түрінен жиналған түсім түгел көрсетіледі. Алаң тек бірінші айналымнан көрсетіледі.
Қорғалған топырақ маусымдық кезең емес кезде көкөністер мен басқа да ауылшаруашылық өсімдіктерін өсіру үшін пайдаланылатын, арнайы үй-жай немесе өсімдіктер үшін қолайлы жасанды микроклиматы бар жер учаскелері болып табылады. Қорғалған топырақтың негізгі мақсаты – күздік-қыстық және көктем мезгілдерінде көкөністерді өсіру; ашық топырақтағы көкөніс дақылдарының көшеттерін өсіру. Қорғалған топырақ культивациялық имараттар (жылыжайлар, парниктер) және жылытылған топырақтар болып бөлінеді.
Парниктердің негізгі мақсаты – ашық топырақтағы көкөністердің көшеттерін және ерте шығатын көкөністерді өсіру, ауа райының қолайсыз жағдайларынан өсімдіктерді қорғау үшін жылытылмайтын шағын құрылыс болып табылады.
Жылытылған топыраққа және үлдір астындағы егістікке жылытылған қатарлар және жекелеген учаскелерде немесе далалық ауыспалы егістерде қарапайым үлдір жабындар жатады.
4, 4.1 және 4.2-бөлімдерінде ішкі тұтыну үшін өндірілген өнімдерден басқа, барлық қорғалған топырақ имараттарынан жалпы түсімі көрсетіледі.
Гүлдер мен гүлдер көшеттерін, көкөніс көшеттерін, жидек дақылдарын өсіру мың данамен көрсетіледі.
Саңырауқұлақты (мицелия) жерлер бойынша саңырауқұлақ өнімін өсіру үшін пайдаланылатын алқапты есепке алады және жалпы түсімді көрсетеді.
10. 5-бөлімде органикалық өнім үшін топыраққа қойылатын фитосанитариялық нормалардың талаптарына сәйкес келетін жер учаскелерінде өндірілген өнім көрсетіледі. Органикалық өсімдік шаруашылығы минералды тыңайтқыштарды, өсуді синтетикалық реттегіштерді, синтетикалық бояуларды, полихлорид негізіндегі материалдарды, синтетикалық гербицидтерді, фунгицидтерді, инсектицидтерді және пестицидтерді қолданбай жүзеге асырылады. Органикалық өнімді өндіру үшін органикалық өндірілген тұқымдар мен көшет материалдары пайдаланылады.
Осы бөлімді толтыру кезінде осы бөлім бойынша ақпарат 2, 3, 4-бөлімдерде көрсетілген дақылдар бойынша тиісті деректерден аспайтындығы ескеріледі.
11. 6-бөлімде тыңайтқыштардың себілген уақытына қарамастан, ашық және жабық жердің ауылшаруашылық дақылдары егісіне, сондай-ақ көпжылдық екпе ағаштарға (бақ, жидектік, жүзімдік, тұт ағаштары), табиғи шабындықтар мен ағымдағы жылдың түсіміне енгізілген минералдық және органикалық тыңайтқыштар мөлшері көрсетіледі. Алдағы жылдың түсіміне ағымдағы жылы енгізілген тыңайтқыштар мөлшері статистикалық нысанға енгізілмейді.
Статистикалық нысанда минералдық тыңайтқыштар мөлшері құрамындағы қоректік заттардың 100 пайызына қайта есептеліп, сонымен қатар физикалық салмақта көрсетіледі.
Қоректік заттар мөлшерінің пайызы туралы деректер тыңайтқыштарды жеткізушілерінің құжаттарынан алынады.

9. В разделе 4 указывается площадь защищенного грунта, используемая под урожай текущего года, и весь сбор урожая со всех видов сооружений защищенного грунта. Площадь указывается только с первого оборота.
Защищенный грунт представляет собой специальные помещения или земельные участки с искусственным благоприятным для растений микроклиматом, используемые для выращивания овощей и других сельскохозяйственных растений во внесезонное время. Основное назначение защищенного грунта – производство овощей в осенне-зимнее и весеннее время; выращивание рассады овощных культур для открытого грунта. Защищенный грунт подразделяется на культивационные сооружения (теплицы, парники) и утепленный грунт.
Основное назначение парников –выращивание рассады для открытого грунта и ранних овощей, представляет собой малогабаритное неотапливаемое строение для защиты растений от воздействия неблагоприятных погодных условий.
К утепленному грунту и посевам под пленкой относятся утепленные гряды и простейшие пленочные укрытия на отдельных участках или в полевых севооборотах.
В подразделах 4, 4.1 и 4.2. указывается валовой сбор со всех сооружений защищенного грунта, кроме продукции, произведенной для внутреннего потребления.
Производство цветов и цветочной рассады, рассады овощей, культур ягодных и так далее указывается в тысячах штук.
По грибницам (мицелию) учитывают площадь, используемую для выращивания грибной продукции, и указывают валовой сбор.
10. В разделе 5 указывается органическая продукция, произведенная на участках земли, соответствующих требованиям фитосанитарных норм, предъявляемых к почвам. Органическое растениеводство осуществляется без применения минеральных удобрений, синтетических регуляторов роста, синтетических красителей, материалов на основе полихлорида, синтетических гербицидов, фунгицидов, инсектицидов и пестицидов. Для производства органической продукции используются органически произведенные семена и рассадные материалы.
При заполнении данного раздела учитывается, что информация по данному разделу не превышает соответствующие данные по культурам, указанным в разделах 2, 3, 4.
11. В разделе 6 указывается количество минеральных и органических удобрений, внесенных под урожай текущего года, независимо от времени внесения удобрений, под посевы сельскохозяйственных культур как открытого, так и защищенного грунта, а также под многолетние насаждения (сады, ягодники, виноградники, шелковицу), естественные сенокосы и пастбища. Количество удобрений, внесенных в текущем году под урожай будущего года, в статистическую форму не включается.
В статистической форме указывается количество минеральных удобрений в пересчете на 100% содержание питательных веществ, а также в физическом весе.
Данные о проценте содержания питательного вещества берутся из сопроводительных документов поставщиков удобрений.

Респонденттердің енгізілген тыңайтқыштар мөлшерін қоректік заттардың 100 пайызына қайта есептеуін есептеу үшін тыңайтқыштардың әр түрі бойынша атауы, физикалық салмақтағы көлемі, қоректік заттардың 100 пайызы есептелген тыңайтқыштар мөлшері жазылынып алынады, ол физикалық салмақтың қоректік заттардың пайызына көбейтілумен және 100 бөлу жолымен есептеледі (мысалы, аммоний сульфатында 21% азот бар, бұл тыңайтқыштың 200 тоннасы енгізілді; қоректік заттардың 100 пайызына қайта есептелгенде ол: 200*21/100=42 тоннаны құрайды).
Күрделі тыңайтқыштар бойынша (мысалы, нитрофоска) физикалық салмағында екі ұдай есептеуге жол бермеу үшін тыңайтқыштардың салмағы тек фосфорлық тыңайтқыштар бойынша жазылады. Қоректік заттар бойынша әр тыңайтқыш статистикалық нысанда тиісті топ бойынша – азоттық, фосфорлық, калийлік, микротыңайтқыш жазылады.
Статистикалық нысанда әр тыңайтқыш тиісті тобы: азотты, фосфорлы, калийлі, микротыңайтқыш бойынша жазылады. Ағымдағы жылдың түсіміне негізгі тыңайтқышта, сондай-ақ үстеме қорек ретінде де енгізілетін минералдық тыңайтқыштардың мөлшері көрсетіледі.
12. 7.1 және 7.2-бөлімдерде минералдық және органикалық тыңайтқыштармен нақты тыңайтылған алқап көрсетіледі.
Нақты тыңайтылған алқап сол немесе басқа учаскелердегі дақылдардың жалпы егіс көлемінен (қорғалған топырақта өсірілген ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша - жылыжайдың пайдаланылатын алқабы) ағымдағы жылдың түсіміне мүлдем тыңайтқыш енгізілмеген алқаптың көлемін шегеру арқылы анықталады.
Тыңайтылған алқап жалпы жиынтығы бойынша, сондай-ақ əрбір дақылдар бойынша да жалпы егіс көлемінен (қорғалған топырақта өсірілген ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша – жылыжайдың пайдаланылатын алқабынан) аспайды.
13. 8-бөлімнің 8.1-ішкі бөлімінде есепті жылғы сабанды ұсақтағышпен жабдықталған комбайндармен егін жинау кезінде сабанды ұсақтау және шашу арқылы дәнді дақылдардың жиналған алқаптары туралы деректер көрсетіледі.
8-бөлімнің 8.2-ішкі бөлімінде сепкіш кешенімен, сондай-ақ анкерлі және қашау тісті сіңіргіштермен жабдықталған тікелей сепкіштермен есепті жылы себілген дәнді дақылдардың алқабы туралы деректер көрсетіледі.
8-бөлімнің 8.3-ішкі бөлімінде арам шөпке қарсы құрамында глифосаты бар гербицидтермен өңделген алқаптарға есепті жылы себілген дәнді дақылдардың алқабы туралы деректер енгізіледі.
8-бөлімді толтыру кезінде осы бөлім бойынша ақпараттың 2-бөлімде көрсетілген дәнді дақылдар бойынша тиісті деректерден аспау қажеттілігі ескеріледі.
14. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.

Для расчета респондентом количества внесенных удобрений в пересчете на 100% содержание питательных элементов по каждому виду удобрений выписывается название, количество в физическом весе, процент содержания питательного вещества и количество удобрения в пересчете на 100% питательного вещества, исчисляемое путем умножения количества в физическом весе на процент содержания питательного вещества и деления на 100 (например, в сульфате аммония содержится 21% азота, внесено этого удобрения 200 тонн; в пересчете на 100% питательного вещества это составит: 200* 21/100 = 42 тонны).
По сложным удобрениям (например, нитрофоска) во избежание двойного счета удобрений в физическом весе, количество удобрений записывают только по фосфорным удобрениям.
Каждое удобрение в статистической форме записывается по соответствующей группе – азотные, фосфорные, калийные, микроудобрения. Количество минеральных удобрений внесенных под урожай текущего года указывается, как основное удобрение, так и в виде подкормки.
12. В разделах 7.1 и 7.2 указывается площадь, фактически удобренная минеральными и органическими удобрениями.
Фактически удобренная площадь получается путем вычитания из общей посевной площади (по сельскохозяйственным культурам защищенного грунта – используемой площади теплиц) той или иной культуры тех участков, на которые вовсе не вносились удобрения под урожай текущего года.
Удобренная площадь, как по общему итогу, так и по каждой культуре не превышает общую посевную площадь (по сельскохозяйственным культурам защищенного грунта – используемую площадь теплиц).
13. В подразделе 8.1 раздела 8 указываются данные об убранных в отчетном году площадях зерновых культур с измельчением и разбрасыванием соломы непосредственно в момент уборки урожая комбайнами, оборудованными измельчителями соломы.
В подразделе 8.2 раздела 8 указываются данные о посевных площадях зерновых культур, посеянных в отчетном году посевными комплексами, а также стерневыми сеялками, оборудованными анкерными и долотовидными сошниками.
В подразделе 8.3 раздела 8 заносятся данные о посевных площадях зерновых культур обработанных в отчетном году глифосатсодержащими гербицидами сплошного действия против сорняков.
При заполнении раздела 8 учитывается, что информация по данному разделу не превышает соответствующие данные по зерновым культурам, указанным в разделе 2.
14. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год, представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).

15. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастырылған "Респонденттің кабинеті" (https://cabinet.stat.gov.kz/) арқылы онлайн режимде жүзеге асырылады.
16. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
1-баған ≤ 3-бағаннан, әр жол үшін;
1-баған ≥ 2-бағаннан, әр жол үшін;
2-баған ≤ 4-бағаннан, әр жол үшін;
3-баған ≥ 5-бағаннан, әр жол үшін;
3-баған ≥ 4-бағаннан, әр жол үшін;
4-баған ≥ 6-бағаннан, әр жол үшін;
5-баған ≥ 6-бағаннан, әр жол үшін;
7-баған ≥ 8-бағаннан, әр жол үшін;
7-баған ≥ 9-бағаннан, әр жол үшін;
8-баған ≥ 10-бағаннан, әр жол үшін;
9-баған ≥ 10-бағаннан, әр жол үшін;
егер 7-баған ≠ 0, онда 5-баған да ≠ 0, әр жол үшін;
егер 8-баған ≠ 0, онда 6-баған да ≠ 0, әр жол үшін;
2) 3-бөлім:
1-баған ≥ 3-баған, әр жол үшін;
1-баған ≥ 2-баған, әр жол үшін;
2-баған ≥ 4-баған, әр жол үшін;
3-баған ≥ 4-баған, әр жол үшін;
5-баған ≥ 7-баған, әр жол үшін;
5-баған ≥ 6-баған, әр жол үшін;
6-баған ≥ 8-баған, әр жол үшін;
7-баған ≥ 8-баған, әр жол үшін;
егер 5-баған ≠ 0, 1-баған да ≠ 0, әр жол үшін;
егер 6-баған ≠ 0, 2-баған да ≠ 0, әр жол үшін;
егер 7-баған ≠ 0, 3-баған да ≠ 0, әр жол үшін;
егер 8-баған ≠ 0, 4-баған да ≠ 0, әр жол үшін;
3) 4-бөлім:
егер 2-баған ≠ 0, онда 1-бағанда ≠ 0, әр жол үшін;
егер 1-баған ≠ 0, онда 2-бағанда ≠ 0, әр жол үшін;
4) 4.1-ішкі бөлім:
егер 2-баған ≠ 0, онда 1-бағанда ≠ 0, әр жол үшін;
егер 1-баған ≠ 0, онда 2-бағанда ≠ 0, әр жол үшін;
5) 6-бөлім:
1-баған ≥ 2-баған, әр жол үшін;
3-баған ≥ 4-баған, әр жол үшін;
5-баған ≥ 6-баған, әр жол үшін;
7-баған ≥ 8-баған, әр жол үшін;
9-баған ≥ 10-баған, әр жол үшін;
11-баған ≥ 12-баған, әр жол үшін;
13-баған ≥ 14-баған, әр жол үшін;
15-баған ≥ 16-баған, әр жол үшін;
17-баған ≥ 18-баған, әр жол үшін;
6) 7-бөлім:
1-баған ≥ 2-баған, әр жол үшін;
3-баған ≥ 4-баған, әр жол үшін.
7) Бөлімдер арасындағы бақылау:
2.1-ішкі бөлімінің 1-7-бағандарының S ≤ әр жол үшін 2-бөлімнің 7 және 8-бағандарының S.
16. Қосымша бақылау (келтірілген бақылауға жол беріледі және қате толтырудан және респонденттердің ұқыпсыздығынан пайда болатын, тіркеу кезіндегі кездейсоқ қателердің пайда болу ықтималдығын азайту мақсатында көзделген): 2 және 3-бөлімдерді толтыру кезінде жеке ауылшаруашылық дақылдарының түсімділігі осы нысанға "Жеке ауыл шаруашылық дақылдарының түсімділігі" көрсеткіші бойынша жол берілетін мәндердің шектері" қосымшасында көрсетілген шектерге шықпайтындығы ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
9-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығына 22-қосымша
Жұртшылық шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы
Индексі А-005 (үш жылда бір рет) есепті кезеңжыл
Байқауға іріктемеге түскен егістік алқабы, шабындығы жəне жайылымы, көпжылдық екпелері және жылыжайлары бар жұртшылық шаруашылықтары қатысады
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 2 қарашасына (қоса алғанда) дейін
Пікіртерімнің басталу уақыты: сағат
минут
1 Бөлім: Респондентті сәйкестендіру бойынша сұрақтар

15. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме онлайн.
16. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
графа 1 ≤ графе 3, для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 2, для каждой строки;
графа 2 ≤ графе 4, для каждой строки;
графа 3 ≥ графе 5, для каждой строки;
графа 3 ≥ графе 4, для каждой строки;
графа 4 ≥ графе 6, для каждой строки;
графа 5 ≥ графе 6, для каждой строки;
графа 7 ≥ графе 9, для каждой строки;
графа 7 ≥ графе 8, для каждой строки;
графа 8 ≥ графе 10, для каждой строки;
графа 9 ≥ графе 10, для каждой строки;
если графа 7 ≠ 0, то и графа 5 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 8 ≠ 0, то и графа 6 ≠ 0, для каждой строки;
2) Раздел 3:
графа 1 ≥ графе 3, для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 2, для каждой строки;
графа 2 ≥ графе 4, для каждой строки;
графа 3 ≥ графе 4, для каждой строки;
графа 5 ≥ графе 7, для каждой строки;
графа 5 ≥ графе 6, для каждой строки;
графа 6 ≥ графе 8, для каждой строки;
графа 7 ≥ графе 8, для каждой строки;
если графа 5 ≠ 0, то и графа 1 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 6 ≠ 0, то и графа 2 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 7 ≠ 0, то и графа 3 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 8 ≠ 0, то и графа 4 ≠ 0, для каждой строки;
3) Раздел 4:
если графа 2 ≠ 0, то и графа 1 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 1 ≠ 0, то и графа 2 ≠ 0, для каждой строки;
4) Подраздел 4.1:
если графа 2 ≠ 0, то и графа 1 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 1 ≠ 0, то и графа 2 ≠ 0, для каждой строки;
5) Раздел 6:
графа 1 ≥ графе 2, для каждой строки;
графа 3 ≥ графе 4, для каждой строки;
графа 5 ≥ графе 6, для каждой строки;
графа 7 ≥ графе 8, для каждой строки;
графа 9 ≥ графе 10, для каждой строки;
графа 11 ≥ графе 12, для каждой строки;
графа 13 ≥ графе 14, для каждой строки;
графа 15 ≥ графе 16, для каждой строки;
графа 17 ≥ графе 18, для каждой строки;
6) Раздел 7:
графа 1 ≥ графе 2, для каждой строки;
графа 3 ≥ графе 4, для каждой строки;
7) Контроль между разделами:
S граф 1-7 подраздела 2.1 ≤ ∑ граф 7 и 8 раздела 2 для каждой строки.
17. Дополнительный контроль (приведенный контроль является допустимым и предусмотрен с целью снижения вероятности появления случайных ошибок регистрации, возникающих из-за опечаток и невнимательности респондентов): при заполнении разделов 2 и 3 учитывается, что урожайность отдельных сельскохозяйственных культур, не выходит за пределы, указанные в приложении "Пределы допустимых значений по показателю "Урожайность отдельных сельскохозяйственных культур" к данной статистической форме.
Приложение 9 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 22 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
О сборе урожая сельскохозяйственных культур в хозяйствах населения
Индекс А-005 (один раз в три года) отчетный период год
В наблюдении принимают участие попавшие в выборку хозяйства населения,
имеющие посевные площади, сенокосы и пастбища, многолетние насаждения и теплицы
Срок представления – до 2 ноября (включительно) отчетного периода
Время начало опроса: час
минут
Раздел 1: Вопросы по идентификации респондента

1. Респондент туралы келесі ақпаратты толтырыңыз
1.1. Респонденттің ИИН
1.2. Респонденттің аты-жөні
___________________________________________________________
1.3. Респонденттің мекенжайы
___________________________________________________________
1.4. Телефон нөмірі (станионарлық/ұялы телефоны)
___________________________________________________________
2 Бөлім: Ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімін өндіру
2. Есепті жыл ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша Сіз қызметті жүзеге асырдыңызба?
Иә
Жоқ
3. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру саласындағы қызметті нақты жүзеге асыратын аумақты (облыс, қала, аудан) көрсетіңіз
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды
4. Есепті жылы Сіз қандай маусымдық дақылдар түрлерін өсірдіңіз?
АШӨСЖ1 сәйкес ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
Жиналған алқап
(шаршы метрмен)
Жалпы түсім
(килограммен)
(алғашқы кіріске алынған салмақтағы)
А
Б
1
2
5. Есепті жылы Сіз ашық топырақта гүлдер өсірдіңіз бе? (5.1 Кестесіне сәйкес)
Иә
Жоқ
5.1 Есепті жылы Сіз ашық топырақта қандай гүлдер түрлерін өсірдіңіз?
Гүлдердің атауы
Жалпы түсім, данамен
А
Б
1
1
Кесілген раушан гүлдер
2
Кесілген қалампыр гүлдер
3
Кесілген бақыт гүлдер
4
Өзге де кесілген гүлдер
6. Сіз көпжылдық дақылдар өсірдіңіз бе? (6.1 Кестесіне сәйкес)
Иә
Жоқ
6.1 Көпжылдық дақылдардың түсімін жинау туралы ақпаратты көрсетіңіз
АШӨСЖ1 сәйкес екпе ағаштар атауы
Жеміс салу жасындағы көпжылдық екпелер алқабы
(шаршы метрмен)
Жеміс салу жасындағы көпжылдық екпелер алқабынан жалпыт үсімі
(килограммен)
А
Б
1
2
7. Қорғалған топырақтағы жекелеген ауыл шаруашылық дақылдарының түсімін жинау туралы ақпаратты көрсетіңіз
АШӨСЖ1сәйкес ауылшаруашылық дақылдарының атауы
Жылыжайлардың пайдаланылатын алаңы,
(шаршы метрмен)
Жалпы түсім
(килограммен)
А
Б
1
2

1. Запишите следующую информацию о респонденте
1.1. ИИН респондента
1.2. Наименование/ФИО респондента
_________________________________________________________________
1.3. Адрес респондента
_________________________________________________________________
1.4. Номер телефона (стационарный/мобильный телефон)
_________________________________________________________________
Раздел 2: Производство продукции сельскохозяйственных культур
2. Осуществляли ли Вы деятельность по выращиванию сельскохозяйственных
культур в течение отчетного периода?
Да
Нет
3. Укажите территорию (область, город, район) фактического
осуществления деятельности по выращиванию сельскохозяйственных культур
Код территории согласно Классификатору
административно-территориальных объектов (КАТО)
4. Какие виды сезонных культур Вы выращивали в отчетном году?
Наименование сельскохозяйственных культур в соответствии с СКПСХ1
Укажите убранную площадь (в квадратных метрах)
Укажите валовый сбор (в килограммах) (в первоначально оприходованном весе)
А
Б
1
2
5. Выращивали ли Вы цветы в открытом грунте в отчетном году? (согласно Таблице 5.1)
Да
Нет
5.1 Какие виды цветов открытого грунта Вы выращивали в отчетном году?
Наименование цветов
Валовой сбор, в штуках
А
Б
1
1
Розы срезанные
2
Гвоздики срезанные
3
Хризантемы срезанные
4
Цветы, срезанные прочие
6. Выращивали ли Вы многолетние культуры? (согласно Таблице 6.1)
Да
Нет
6.1 Укажите информацию о сборе урожая многолетних культур
Наименование насаждений в соответствии с СКПСХ1
Площадь многолетних насаждений в плодоносящем возрасте
(в квадратных метрах)
Валовой сбор с площади многолетних насаждений в плодоносящем возрасте
(в килограммах)
А
Б
1
2
7. Укажите информацию о сборе урожая отдельных сельскохозяйственных культур в защищенном грунте
Наименование сельскохозяйственных культур в соответствии с СКПСХ1
Используемая площадь теплиц,
(в квадратных метрах)
Валовой сбор,
(в килограммах)
А
Б
1
2

9. Сіз ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру кезінде органикалық тыңайтқыштарды қолдандыңыз ба? (9.1 Кестесіне сәйкес)
Иә
Жоқ
9.1 Қорғалған топырақтағы ауылшаруашылық дақылдарының тыңайтылған алқабы туралы ақпаратты көрсетіңіз
АШӨСЖ1 сәйкес ауылшаруашылық дақылдарының атауы
Органикалық тыңайтқыштармен тыңайтылған алқап
(шаршы метрмен)
Органикалық тыңайтқыштарды енгізу
(килограммен)
А
Б
1
2
Пікіртерімнің аяқталу уақыты:
сағатминут
Пікіртерім жүргізілген немесе деректерді ұсынған адамның қолы _________________
Интервьюердің қолы _______________________
Ескертпе:
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсындағы "Жіктеуіштер" бөлімінде орналасқан "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің анықтамалығы АШӨСЖ1"
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
"Жұртшылық
шаруашылықтарындағы
ауыл шаруашылығы дақылдары
түсімін жинау туралы"
(индексі А-005, кезеңділігі
үш жылда бір рет)
статистикалық нысанға
қосымша
"Жеке ауылшаруашылық дақылдарының түсімділігі" көрсеткіші бойынша жол берілетін мәндердің шектері
АШӨСЖ1 коды
Атауы
Шектеу, центнер гектардан

9. Применяли ли Вы органические удобрения при выращивании сельскохозяйственные культуры? (согласно Таблице 9.1)
Да
Нет
9.1 Укажите информацию об удобренной площади сельскохозяйственных культур открытого грунта
Наименование сельскохозяйственных культур в соответствии с СКПСХ1
Площадь, удобренная органическими удобрениями
(в квадратных метрах)
Внесение органических удобрений
(в килограммах)
А
Б
1
2
Время завершения опроса: час
минут
Подпись опрошенного или предоставившего данные_________________________
Подпись интервьюера_________________________
Примечание:
СКПСХ1 – "Справочник продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства", размещенный на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Классификаторы"
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение
к статистической форме
"О сборе урожая
сельскохозяйственных культур
в хозяйствах населения"
(индекс А-005, периодичность
один раз в три года)
Пределы допустимых значений по показателю
"Урожайность отдельных сельскохозяйственных культур"
Код СКПСХ¹
Наименование
Ограничение, центнеров с гектара

01.15.10
Темекі
35 дейін
01.16.11
Шитті мақта
35 дейін
01. 19. 10. 300
Азықтық жүгері
350 дейін
01. 19. 10. 510
Пішенге табиғи шабындықтар шөптері
40 дейін
01.21
Жүзім
100 дейін
01.24
Шекілдеуікті және дәнекті жемістер
250 дейін
01.25.1
Жидектер
200 дейін
01.25.3
Жаңғақтар
100 дейін
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 24 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 10 ақпандағы
№ 21 бұйрығына
23-қосымша
"Жұртшылық шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы" (индексі А-005, кезеңділігі үш жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық "Жұртшылық шаруашылықтарындағы ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы" (индексі А-005, кезеңділігі үш жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiсi – ауыл шаруашылығы өнiмiнің тауарлы өндiрісімен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;
2) бастапқы кіріске алынған салмақ – түсімді жинау кезінде тазартпай алғандағы, арамшөбімен және минералдық қоспаларымен (топырақ, топырақ түйірі, собық масағы және өзге де қоспалар), сондай-ақ артық ылғалдығымен қоса нақты салмағы;
3) жалпы жинау - әртүрлі ауыл шаруашылығы дақылдарының барлық егістігінен, ауыл шаруашылығы екпелерінен немесе басқа ауыл шаруашылығы жерлерінен өндірілген (жиналған) өнім;
4) жиналған алқап – ауыл шаруашылығы дақылдарының түсімі жиналған нақты алқап;
5) жұртшылық шаруашылығы – халықтың жеке қосалқы шаруашылықтары, ұжымдық бақтар мен бақшалар, саяжай учаскелері;
6) жылыжай – бұл жылыжай өсімдіктерін және көшеттерді жыл бойы өсіруге арналған, кез келген жарық өткізетін материалмен жабылған арнаулы жай;
7) көпжылдық дақылдар – жүзім, цитрустық жемістер, шекілдеуікті және дәнекті жемістер, жеміс ағаштары, бұта және өзге де жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;
8) маусымдық дақылдар – дәнді, бұршақ дақылдары, майлы тұқымдар, көкөніс және бақша, тамыржемісті және түйнекжемістілер (картоп, қант қызылшасы), темекі, талшықты иіру дақылдары (шитті мақта, зығыр, кендір), басқа да маусымдық дақылдар (азықтық дақылдар, гүлдер).
3. Статистикалық байқауға іріктемеге түскен, егістік алқабы, шабындығы жəне жайылымы, көпжылдық екпелері және жылыжайлары бар жұртшылық шаруашылықтары қатысады.
Статистикалық нысанды интервьюер жұртшылық шаруашылығы басшысының сөзі бойынша толтырады немесе респонденттің өзі толтырады.

01.15.10
Табак
до 35
01.16.11
Хлопок
до 35
01.19.10.300
Кукуруза на корм
до 350
01.19.10.510
Травы естественных сенокосов на сено
до 40
01.21
Виноград
до 100
01.24
Плоды семечковые и косточковые
до 250
01.25.1
Ягоды
до 200
01.25.3
Орехи
до 100
Приложение 10 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 24
Приложение 23 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 февраля 2020 года № 21
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"О сборе урожая сельскохозяйственных культур в хозяйствах населения"
(индекс А-005, периодичность один раз в три года)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "О сборе урожая сельскохозяйственных культур в хозяйствах населения" (индекс А-005, периодичность один раз в три года) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
1) сельскохозяйственный товаропроизводитель – физическое или юридическое лицо, занимающееся товарным производством сельскохозяйственной продукции;
2) первоначально оприходованный вес – физическая масса, полученная при уборке урожая без ее доработки, с сорными и минеральными примесями (земля, частицы земли, стержни колосков и другие примеси), а также с избыточной влажностью;
3) валовой сбор – продукция, произведенная (собранная) со всей площади посева различных сельскохозяйственных культур, сельскохозяйственных насаждений или других сельскохозяйственных угодий;
4) убранная площадь – фактическая площадь, с которой собран урожай сельскохозяйственных культур;
5) хозяйства населения – личные подсобные хозяйства населения, коллективные сады и огороды, дачные участки;
6) теплица – это специальное помещение, покрытое любым светопрозрачным материалом, предназначенное для круглогодичного выращивания тепличных растений и рассады;
7) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;
8) культуры сезонные – культуры зерновые, бобовые, семена масличные, овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды (картофель, сахарная свекла), табак, культуры волокнистые прядильные(хлопок-сырец, лен, конопля), культуры сезонные прочие (культуры кормовые, цветы).
3. В статистическом наблюдении принимают участие попавшие в выборку хозяйства населения, имеющие посевные площади, сенокосы и пастбища, многолетние насаждения и теплицы.
Статистическая форма заполняется интервьюером со слов главы домашнего хозяйства, либо самим респондентом.

4. 3-тармақтың 2-бөлімінде тіркелген жеріне қарамастан, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру саласындағы қызметті нақты жүзеге асырудың аумағы (облыс, қала, аудан, елді мекен) көрсетіледі.
5. 4-тармақтың 1-бағанында есепті жылы жинау жұмыстары жүргізілген нақты жиналған алқап: дәнді дақылдар, майлы дақылдар тұқымдары және шөп бойынша – өнімі бастырылған алқап (комбайнмен жиналғанын қоса), қалған дақылдар бойынша – есепті мерзімге нақты жиналған барлық алқап, оның ішінде өнімі жиналған, бірақ толығымен есепке алынбаған және кіріске алынбаған алқап қоса көрсетіледі.
Толық піскен жүгері собықтарын құрғақ дəнге есептеу былайша жүзеге асырылады: жүгері собықтарының нақты салмағы 0,7 коэффициентіне – собықтағы жүгері дəнінің орташа шығымына көбейтіледі.
Темекі бойынша есепті жылғы түсімнің барлық кіріске алынған өнімдері сатылғанымен қатар шаруашылықта қалдырылғаны немесе жұмсалғаны (есепке алынған салмағына қайта есептегенде) ескеріледі. Темекінің барлық сынықтары (негізгісімен қатар қосымшасы да) ескерілуі тиіс.
Майлы тұқымдар жəне май құрамды жемістер бойынша күнбағыстың, рапстың, мақсарының, қышаның, сояның, күнжіттің жəне басқа да майлы дақылдардың жиналған алқабы жəне жалпы жиналған тұқымы мен жемісі көрсетіледі.
Картоп бойынша көктемде жəне жазда отырғызылған картоптың жиналған алқабы мен жалпы жиналған өнімі көрсетіледі.
Азық-түліктік бақшалар бойынша қарбыз бен қауынның жиналған алқабы мен жалпы жиналған өнімі көрсетіледі.
Көкөністер бойынша жиналған алқабы ашық топырақта өсірілген көкөністерді жалпы жинау көрсетіледі.
Мал азықтық дақылдар бойынша мал азығына арналған қант қызылшасының, тамыржемістілердің, бақшалықтардың, балауса азықтық жүгерінің жиналған алқаптары, сондай-ақ шөпке, көк азыққа, тұқымға жəне жайылымға арналған себілмелі біржылдық жəне көпжылдық шөптердің шабылу алқаптары көрсетіледі. Шөптер екі және одан да көп шабылған жағдайда сауалнамада тек қана бірінші шабылған алқап көрсетіледі.
Мал азықтық жүгері бойынша мал азығына және көк азыққа арналған сүттеніп-балауызданғанға дейін, сүттеніп-балауызданып жəне балауызданып піскен жүгерінің жиналған алқабы көрсетіледі.
Біржылдық шөптер жəне көпжылдық шөптер бойынша біржылдық шөптердің (балауса азықтық күздіктерсіз), өткен жылы күзде егілген алқаптарын қоса көп жылдық шөптердің шабылу алқабы көрсетіледі.
Табиғи шабындықтар мен жайылымдар бойынша шөпке жəне балауса азыққа арналған табиғи шабындықтар мен жайылымдардың шабылу алқабы көрсетіледі.
Пішен бойынша өз учаскелерінің барлық шабыстарынан жиналған пішен, сондай-ақ ауыл шаруашылық құрылымдарының қоймаларына өткізілгенінен басқа, ауылшаруашылық кəсіпорындарының жəне басқа да жер пайдаланушылардың жерінде жиналған пішен көрсетіледі.
Ашық топырақтан жаңадан кесіп алынған гүлдер данада көрсетіледі.

4. В пункте 3 указывается территория (область, город, район, населенный пункт) фактического осуществления деятельности в области выращивания сельскохозяйственных культур, независимо от места регистрации.
5. В графе 1 пункта 4 указывается фактически убранная площадь, на которой в отчетном году были произведены уборочные работы: по зерновым культурам, семенам масличных культур и трав – площадь, с которой произведен обмолот (включая уборку комбайнами), по остальным культурам – вся фактически убранная к отчетному сроку площадь, включая и ту площадь, с которой собран урожай, но еще полностью не учтен и не оприходован.
Пересчет початков кукурузы в полной спелости на сухое зерно осуществляется следующим образом: физический вес початков кукурузы умножается на коэффициент 0,7 – средний выход зерна кукурузы из початков.
По табаку учитывается вся оприходованная продукция урожая отчетного года – как проданная, так и оставшаяся или израсходованная в хозяйстве (в пересчете на зачетную массу). Учитываются все ломки (как основные, так и дополнительные).
По масличным семенам и плодам маслосодержащим указываются убранные площади и валовой сбор семян и плодов подсолнечника, рапса, сафлора, горчицы, сои, арахиса, кунжута и других масличных культур.
По картофелю указываются убранные площади и валовой сбор картофеля весенней и летней посадки.
По бахчам продовольственным указывают убранные площади и валовой сбор арбузов и дынь.
По овощам указываются убранные площади и валовой сбор овощей, выращиваемых в открытом грунте.
По кормовым культурам указываются убранные площади сахарной свеклы, корнеплодов, бахчей, предназначенных на корм скоту, кукурузы на зеленый корм, а также укосные площади сеяных однолетних и многолетних трав, предназначенных для уборки на сено, зеленый корм, семена и выпас. При проведении двух и более укосов трав в анкете отражается площадь только одного укоса.
По кукурузе на корм указывается укосная площадь кукурузы в до молочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости на силос и зеленый корм.
По однолетним травам, многолетним травам указывается укосная площадь однолетних трав (без озимых на зеленый корм), площадь многолетних трав, включая площади, засеянные осенью прошлого года.
По естественным сенокосам и пастбищам указывается укосная площадь естественных сенокосов и пастбищ на сено и зеленый корм.
По сену указывается весь валовой сбор сена, полученный со всех укосов на своем участке, а также сено, заготовленное на землях сельскохозяйственных предприятий и других землепользователей кроме сена, сданного на склады сельскохозяйственных формирований.
Цветы, срезанные свежие открытого грунта, указываются в штуках.

6. 6.1-тармақшаның 1-бағанында ағымдағы жылы осы екпелерден түсім алынғанына немесе алынбағанына қарамастан, оқшауланған бақтардың, барлық жастағы жидектер мен жүзімдіктердің алқабы көрсетіледі.
Жеміс-жидек және жүзім екпелерінің жалпы және жеміс беретін алқабы, оның ішінде есептен шығарылған (есептен шығарылған уақытына қарамастан), бірақ томарлары қопарылмаған алқап ескеріледі, осы бағандарға бақтардың оқшауланған учаскелерінің сиреген (сиреу дәрежесіне қарамастан) табиғи алқабы да енгізіледі. 6.1-тармақшаның1-бағанына есепті жылы өнім алынған, бірақ статистикалық нысанды ұсыну сәтінде томарлары қопарылған екпелер алқаптары енгізіледі.
Бақтарда жеміс ағаштарының аралығында (қатар аралықтарында) отырғызылған жидекті екпелері (құлпынай, қарақат, қарлыған, тағы сол сияқты) болса, 6.1-тармақшаның1-бағанына жидекті екпелердің алқабы оқшауланған алқаптардан және жемісті екпелердің қатар аралықтарындағы алқаптардан қалыптастырылады.
7. 7-тармақта бірінші айналымнан ғана ағымдағы жылғы түсімге пайдаланылатын қорғалған топырақ алқабы және қорғалған топырақ имаратының барлық түрлерінен түсімді барлық жинау көрсетіледі. Екінші және кейінгі айналымдарға пайдаланылатын алқап көрсетілмейді.
Қорғалған топырақ маусымдық кезең емес кезде көкөністер мен басқа да ауылшаруашылық өсімдіктерін өсіру үшін пайдаланылатын арнайы үй-жай немесе өсімдіктер үшін қолайлы жасанды микроклиматы бар жер учаскелері болып табылады. Қорғалған топырақтың негізгі мақсаты – күздік-қыстық және көктем мезгілдерінде көкөністерді өсіру, ашық топырақтағы көкөніс дақылдарыңың көшеттерін өсіру. Қорғалған топырақ культивациялық имараттар (жылыжайлар, парниктер) және жылытылған топырақтар болып бөлінеді. Жылыжайдың жалпы алаңы – бұл өндірістік алаң (өсімдіктерді өсіруге, олардың арасынан өтуге арналған кеңістік), сондай-ақ қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық, қосалқы өндірістік үй-жайлардың алаңы.
Парниктердің негізгі мақсаты – ашық топырақтағы көкөністердің көшеттерін және ерте шығатын көкөністерді өсіру, ауа райының қолайсыз жағдайларынан өсімдіктерді қорғау үшін жылытылмайтын, шағын құрылыс болып табылады.
Жылыжайлар қыстық және көктемдік болып бөлінеді. Қыстық жылыжайлар жыл бойы қолданылатын жылытылатын шыныланған, сондай-ақ қысқы және ерте көктемгі кезеңде өнімдердің шығуын қамтамасыз ететін, үлдірмен қапталған жылытылатын жылыжай болып табылады. Көктемдік жылыжайлар табиғи жолмен жылынады.
Жылытылған топыраққа және үлдір астындағы егістікке жылытылған қатарлар және жекелеген учаскелерде немесе далалық ауыспалы егістерде қарапайым үлдір жабындар жатады.

6. В графе 1 подпункта 6.1 указывается площадь обособленных садов, ягодников и виноградников всех возрастов, был ли фактически получен с этих насаждений в текущем году урожай или нет.
Учитывается общая и плодоносящая площадь плодово-ягодных и виноградных насаждений, включая списанные (независимо от времени списания), но не раскорчеванные площади, в эти же графы включается фактическая площадь изреженных (независимо от степени изреженности) обособленных участков садов. В графу 1 подпункта 6.1 включаются и площади насаждений, с которых в отчетном году была получена продукция, но на момент сдачи статистической формы эти площади были раскорчеваны.
При наличии в садах между плодовыми деревьями (в междурядьях) посадок ягодных насаждений (клубники, смородины, крыжовника и так далее) в графе 1 подпункта 6.1 площадь ягодных насаждений складывается из обособленной площади и площади в междурядьях плодовых насаждений.
7. В пункте 7 указывается площадь защищенного грунта, используемая под урожай текущего года только с первого оборота, и весь сбор урожая со всех видов сооружений защищенного грунта. Площадь, используемая под второй и последующие обороты, не указывается.
Защищенный грунт представляет собой специальные помещения или земельные участки с искусственным благоприятным для растений микроклиматом, используемые для выращивания овощей и других сельскохозяйственных растений во внесезонное время. Основное назначение защищенного грунта – производство овощей в осеннее-зимнее и весеннее время; выращивание рассады овощных культур для открытого грунта. Защищенный грунт подразделяется на культивационные сооружения (теплицы, парники) и утепленный грунт. Общая площадь теплиц – это производственная площадь (используемая для культивации растений, места для прохода между ними), а также площадь подсобных, административно-бытовых, вспомогательных производственных помещений;
Основное назначение парников – выращивание рассады для открытого грунта и ранних овощей; представляет собой малогабаритное неотапливаемое строение для защиты растений от воздействия неблагоприятных погодных условий.
Различаются теплицы зимние и весенние. Зимние теплицы включают в себя остекленные обогреваемые теплицы, используемые в течение круглого года, а также обогреваемые теплицы под пленкой, обеспечивающие выход продукции в зимний и ранневесенний периоды. Весенние теплицы обогреваются естественным путем.
К утепленному грунту и посевам под пленкой относятся утепленные гряды и простейшие пленочные укрытия на отдельных участках или в полевых севооборотах.

7-тармақтың және 8.1-тармақшаның 2-бағанында ішкі тұтыну үшін өндірілген өнімдерден басқа барлық қорғалған топырақ имараттарының жалпы түсімі көрсетіледі.
Гүлдер мен гүл көшеттерін, көкөніс көшеттерін, жидек дақылдарын өсіру данамен көрсетіледі.
Саңырауқұлақ (мицелия) бойынша саңырауқұлақ өнімдерін өсіруге пайдаланылатын алқап ескеріледі және жалпы жиналған өнім көрсетіледі.
8. 9.1-тармақшада тыңайтқыштардың енгізілген уақытына қарамастан, ағымдағы жылдың түсіміне, ашық топырақтағы ауылшаруашылық дақылдарының егістігіне, көпжылдық екпелерге (бақтар, жидектер, жүзімдіктер және тұт ағаштары), табиғи шабындықтар мен жайылымдарға енгізілген органикалық тыңайтқыштардың мөлшері көрсетіледі. Алдағы жылдың түсіміне ағымдағы жылы енгізілген тыңайтқыштар мөлшері статистикалық нысанға енгізілмейді. Сондай-ақ органикалық тыңайтқыштармен нақты тыңайтылған алқап көрсетіледі.
Тыңайтылған алқап жалпы жиынтығы бойынша, сондай-ақ əрбір дақыл бойынша да жалпы егіс алқабынан аспайды.
9. Деректер бір ондық белгімен көрсетіледі.
10. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастырылған "Респонденттің кабинеті" (https://cabinet.stat.gov.kz/) арқылы онлайн режимде жүзеге асырылады.
11. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 9.1-тармақша:
егер 2-баған ≠ 0, онда 1-бағанда ≠ 0, әрбір жол үшін;
егер 1-баған ≠ 0, онда 2-бағанда ≠ 0, әрбір жол үшін.

В графах 2 пункта 7 и подпункта 8.1 указывается валовой сбор со всех сооружений защищенного грунта, кроме продукции, произведенной для внутреннего потребления.
Производство цветов и цветочной рассады, рассады овощей, культур ягодных указывается в штуках.
По грибницам (мицелию) учитывают площадь, используемую для выращивания грибной продукции, и указывают валовой сбор.
8. В подпункте 9.1 указывается количество органических удобрений, внесенных под урожай текущего года, независимо от времени внесения удобрений, под посевы сельскохозяйственных культур открытого грунта, а также под многолетние насаждения (сады, ягодники, виноградники, шелковицу), естественные сенокосы и пастбища. Количество удобрений, внесенных в текущем году под урожай будущего года, в статистическую форму не включается. А также указывается площадь, фактически удобренная органическими удобрениями.
Удобренная площадь, как по общему итогу, так и по каждой культуре не превышает общую посевную площадь.
9. Данные указываются с одним десятичным знаком.
10. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме онлайн.
11. Арифметико-логический контроль:
1) Подпункт 9.1:
если графа 2 ≠ 0, то и графа 1 ≠ 0, для каждой строки;
если графа 1 ≠ 0, то и графа 2 ≠ 0, для каждой строки.