"Қаржы ұйымдарын қоспағанда, жария мүдделі ұйымдар, бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметі үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 45 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 1284 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 128 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 19 желтоқсанда № 31142 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қаржы ұйымдарын қоспағанда, жария мүдделі ұйымдар, бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметі үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 45 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22602 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарын қоспағанда, жария мүдделі ұйымдар, бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметі үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 5 және 6-тармақтарына және 143-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жария мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда) қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;

"О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 45 "Об утверждении проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности для организаций публичного интереса, за исключением финансовых организаций, деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров и аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 1284 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2022 года № 31142
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 45 "Об утверждении проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности для организаций публичного интереса, за исключением финансовых организаций, деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров и аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22602) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности для организаций публичного интереса, за исключением финансовых организаций, деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров и аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении организаций публичного интереса (за исключением финансовых организаций) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;

4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес рұқсаттама талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес рұқсаттама талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес 4, 5, 6-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 128 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1284 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

4) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2 и 3 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 4, 5, 6 согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан __________А. Куантыров
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов
Республики Казахстан __________Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 128 и
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1284
Приложение 1
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Критерии оценки степени риска в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабына және 143-бабына және "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) бақылау субъектісі (объектісі) – жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда), бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар;
2) болмашы бұзушылықтар – бақылау объектілерінің қызметіне қатысты расталған бір немесе екі шағымның, өтініштің болуы;
3) елеулі бұзушылықтар – әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырмайтын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарын бұзу немесе бақылау объектілерінің қызметіне қатысты расталған үш шағымның, өтініштің болуы;
4) өрескел бұзушылықтар – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартуға әкеп соқтыратын Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарын бұзу немесе бақылау объектілерінің қызметіне қатысты бес және одан да көп расталған шағымдар, өтініштердің болуы;
5) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
6) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 141 и статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), для отнесения субъектов контроля, осуществляющих деятельность в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности, к степеням риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъект (объект) контроля – организации публичного интереса (за исключением финансовых организаций), аккредитованные профессиональные организации бухгалтеров и аккредитованные организации по профессиональной сертификации бухгалтеров;
2) незначительные нарушения – наличие одной либо двух подтвержденных жалоб и (или) обращений относительно деятельности объектов контроля;
3) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, не влекущие административную ответственность либо наличие трех подтвержденных жалоб, обращений относительно деятельности объектов контроля;
4) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, влекущие наложение административной ответственности согласно Кодексу Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" либо наличие пяти и более подтвержденных жалоб, обращений относительно деятельности объектов контроля;
5) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;

7) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) рұқсаттама талаптарға сәйкестігін (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.
2-тарау. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел.
4. Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

7) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие разрешительным требованиям (далее - проверка на соответствие требованиям) с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
9) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. При осуществлении профилактического контроля субъекта (объекта) контроля и (или) проверки в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности на соответствие требованиям относит субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеням риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск.
4. Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, и внеплановая проверка.

5. Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
6. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
7. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің екі дәрежесі (жоғары және орта) бойынша бөлінеді.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда) жатады.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар және бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары жатады.
2-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқор қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Дерекқор қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулердің нәтижелері.
12. Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттарға сәйкес және осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін субъективті өлшемшарттарға сәйкес өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.

5. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии оценки степени риска
6. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
7. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска (высокая и средняя).
8. По объективным критериям к субъектам контроля с высокой степенью риска относятся организации публичного интереса (за исключением финансовых организаций).
9. По объективным критериям к субъектам контроля со средней степенью риска относятся аккредитованные организации по профессиональной сертификации бухгалтеров и аккредитованные профессиональные организации бухгалтеров.
Параграф 2. Субъективные критерии оценки степени риска
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
12. При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных и незначительных нарушений в соответствии с субъективными критериями для проведения профилактического контроля согласно приложению 1 к настоящим Критериям и в соответствии с субъективными критериями для проведения проверки на соответствие требованиям согласно приложению 2 к настоящим Критериям.

13. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне.
3-тарау. Тәуекелдерді басқару
15. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
16. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осындай негіздер көзделген болса, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес тәуекелдерді бағалау мен талдаудың, аудиттің, сараптамалардың қолданылатын баламалы (тәуелсіз) жүйелері негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талапқа сәйкестігіне тексеру жүргізуден босату мүмкін болады.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
17. Осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.

13. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом, при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критерий рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно.
Параграф 3. Управление рисками
15. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый критериями оценки степени риска, посредством применения субъективных критериев.
16. Освобождение от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проведения проверки на соответствие требованиям возможно на основании применяемых альтернативных (независимых) систем оценки и анализа рисков, аудита, экспертиз в соответствии с критериями оценки степени риска, если такие основания предусмотрены в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
17. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 14 настоящих Критерий применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
Бухгалтерлік есеп және
қаржылық есептілік
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1 қосымша
Профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі төменде келтірілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска в соответствии с пунктом 14 настоящих Критерий.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Субъективные критерии для проведения профилактического контроля
Критерии (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Степень нарушения

1. Жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда) бойынша
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
Өрескел
2
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
Өрескел
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы
Өрескел
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
Өрескел
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
Өрескел
2
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
Өрескел
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы
Өрескел
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
Өрескел
5
Коммерциялық құпияны құрайтын бухгалтерлік ақпаратты оған рұқсаты бар тұлғалардың жария етпеуі
Өрескел
2. Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары бойынша
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымы аккредиттелген кезден бастап бір ай ішінде Консультативтік органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ) дипломының, не "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігінің, не кәсіби бухгалтер сертификатының, экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласындағы (ғылыми) дәрежесінің бар екенін растай отырып бір өкілді ұсыну
Елеулі
2
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген бір немесе бірнеше ұйымдармен өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу
Елеулі
3
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына кірген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есепті ұсыну
Өрескел
4
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есепті ұсыну
Өрескел
5
Есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есепті ұсыну
Өрескел
6
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының жұмыс органдары құрылымының өзгеруі туралы есепті ұсыну
Өрескел
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымының аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымы аккредиттелген кезден бастап бір ай ішінде Консультативтік органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ) дипломының, не "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігінің, не кәсіби бухгалтер сертификатының, экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласындағы (ғылыми) дәрежесінің бар екенін растай отырып бір өкілді ұсыну
Елеулі
2
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген бір немесе бірнеше ұйымдармен өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу
Елеулі
3
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына кірген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есепті ұсыну
Грубое
4
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есепті ұсыну
Грубое
5
Есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есепті ұсыну
Грубое
6
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымының жұмыс органдары құрылымының өзгеруі туралы есепті ұсыну
Грубое
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымының аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі
Қанағаттандырылған шағымдардың, өтініштердің және мәліметтердің болуы
9
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының қызметіне қатысты расталған бір немесе екі шағымның, өтініштің болуы
Болмашы
10
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының қызметіне қатысты расталған үш шағымның және өтініштің болуы
Елеулі
11
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының қызметіне қатысты бес және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
Өрескел

1. По организациям публичного интереса (за исключением финансовых организаций)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
Грубое
2
Представление финансовой отчетности без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
Грубое
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера
Грубое
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
Грубое
2
Представление финансовой отчетности без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
Грубое
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера
Грубое
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
Грубое
5
Неразглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней
Грубое
2. По аккредитованным профессиональным организациям бухгалтеров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
1
В течение одного месяца с момента аккредитации профессиональной организации бухгалтеров представление в состав Консультативного органа одного представителя с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), либо Certified Public Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо (ученой) степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита
Значительное
2
Заключение соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
Значительное
3
Представление в уполномоченный орган отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
4
Представление в уполномоченный орган отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
5
Представление в уполномоченный орган отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
8
Переоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
В течение одного месяца с момента аккредитации профессиональной организации бухгалтеров представление в состав Консультативного органа одного представителя с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), либо Certified Public Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо (ученой) степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита
Значительное
2
Заключение соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
Значительное
3
Представление в уполномоченный орган отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
4
Представление в уполномоченный орган отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
5
Представление в уполномоченный орган отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
8
Переоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное
Наличие удовлетворенных жалоб, обращений и сведений
9
Наличие одной или двух подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров
Незначительное
10
Наличие трех подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров
Значительное
11
Наличие пяти и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров
Грубое

3. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар бойынша
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және зейнетақы заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды сертификаттау бағдарламалары бойынша материалдарды әзірлеу, басып шығару және тарату, емтихан процесін ұйымдастыру
Елеулі
3
Кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификаттаудан қабылдау үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі бар тұлғаны қоспағанда мынадай құжаттарды:

3. По аккредитованным организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
1
Наличие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и пенсионное законодательство)", "Этика" и представление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности и законодательство Республики Казахстан
Значительное
2
Разработка, издание и распространение материалов по программам сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, организация экзаменационного процесса
Значительное
3
Допуск кандидата в профессиональные бухгалтеры на сертификацию, за исключением лица, имеющего квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор", выданное Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы, при наличии следующих документов:

1) пәннің (пәндердің) атауы көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есепке алу-талдау салаларында немесе жоғары, орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарындағы бухгалтерлік есеп және аудит жөніндегі ғылыми-оқытушылық жұмыс саласында кемінде соңғы үш жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттардың нотариат немесе кадр қызметі немесе жұмыс беруші куәландырған көшірмелері;

1) заявление с указанием названия дисциплины (дисциплин);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая высшее образование;
4) заверенная нотариально или кадровой службой, или работодателем копии документов, подтверждающих стаж работы не менее последних трех лет в области бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической работы или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования;

5) адвокаттың немесе нотариустың не соттың (бар болса) біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) тиісті халықаралық сертификаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
7) жазбаша хабарлама немесе жекелеген емтихандарды тапсырғаны туралы өзге де құжат (бар болса).
Елеулі
4
Өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіби ұйыммен бірлесіп бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша емтихандар өткізу
Елеулі
5
Уәкілетті органға бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым таныған және берген сертификаттары туралы есепті емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап үш ай ішінде ұсыну
Грубое
6
Емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап үш ай ішінде пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихан модульдерінің өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға ұсыну
Грубое
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі
9
Емтихан онлайн режимінде өткізілген жағдайда комиссияның өзінің қашықтықтан веб-порталы, сондай-ақ онлайн режимінде емтихан өткізудің үздіксіз және сапалы тәртібін қамтамасыз ететін және оған тәуелсіз бақылаушылардың қол жеткізуін қамтамасыз ететін өз бағдарламасы (платформасы) болады.
Елеулі
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және зейнетақы заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды сертификаттау бағдарламалары бойынша материалдарды әзірлеу, басып шығару және тарату, емтихан процесін ұйымдастыру
Елеулі
3
Кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификаттаудан қабылдау үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі бар тұлғаны қоспағанда мынадай құжаттарды:

5) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая сдачу квалификационного экзамена на адвоката или нотариуса, либо судью (при его наличии);
6) копии соответствующих международных сертификатов (при их наличии);
7) письменное уведомление или иной документ о сдаче отдельных экзаменов (при наличии).
Значительное
4
Проведение экзаменов по профессиональной сертификации бухгалтеров совместно с профессиональной организацией, с которой заключено соглашение о взаимодействии
Значительное
5
Представление в уполномоченный орган отчета о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров в течение трех месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей в течение трех месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Грубое
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
8
Переоформление свидетельства об аккредитации организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное
9
При проведении экзамена в режиме онлайн комиссия имеет свой дистанционный веб-портал, а также свою программу (платформу), обеспечивающую непрерывный и качественный порядок проведения экзамена в режиме онлайн и обеспечивающую доступ к нему независимых наблюдателей
Значительное
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Наличие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и пенсионное законодательство)", "Этика" и представление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности и законодательство Республики Казахстан
Значительное
2
Разработка, издание и распространение материалов по программам сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, организация экзаменационного процесса
Значительное
3
Допуск кандидата в профессиональные бухгалтеры на сертификацию, за исключением лица, имеющего квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор", выданное Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы, при наличии следующих документов:

1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша;
2) бухгалтерлердің біліктілігін арттыру бойынша;
3) әдеп мәселелері бойынша;
4) дауларды қарау бойынша жұмыс органдарының болуы
Елеулі
3
Өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуы
Елеулі
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
Кәсіби ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтерлердің болуы
Елеулі
2
Мынадай:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша;
2) бухгалтерлердің біліктілігін арттыру бойынша;
3) әдеп мәселелері бойынша;
4) дауларды қарау бойынша жұмыс органдарының болуы
Елеулі
3
Өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуы
Елеулі
Қанағаттандырылған шағымдардың, өтініштердің және мәліметтердің болуы
4
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының қызметіне қатысты расталған бір немесе екі шағымның, өтініштің болуы
Болмашы
5
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының қызметіне қатысты расталған үш шағымның және өтініштің болуы
Елеулі
6
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының қызметіне қатысты бес және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
Өрескел
2. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар бойынша
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және зейнетақы заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Емтихан нәтижелерін бағалау тәртібінде:
1) емтихан билеттерін қалыптастыру қағидаларының;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидаларының;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидаларының болуы
Өрескел
3
Аккредиттеу туралы куәлік берілген кезден бастап алты ай өткен соң бір немесе бірнеше бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарымен өзара іс-қимыл туралы келісімнің болуы
Елеулі
4
Оқытуға тәуелсiз емтихан жүйесiнiң болуы
Елеулі
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және зейнетақы заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Емтихан нәтижелерін бағалау тәртібінде:

1) по международным стандартам финансовой отчетности;
2) по повышению квалификации бухгалтеров;
3) по вопросам этики;
4) по рассмотрению споров
Значительное
3
Наличие системы повышения квалификации своих членов
Значительное
Результаты предыдущего внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Наличие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров
Значительное
2
Наличие рабочих органов:
1) по международным стандартам финансовой отчетности;
2) по повышению квалификации бухгалтеров;
3) по вопросам этики;
4) по рассмотрению споров
Значительное
3
Наличие системы повышения квалификации своих членов
Значительное
Наличие удовлетворенных жалоб, обращений и сведений
4
Наличие одной или двух подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
Незначительное
5
Наличие трех подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
Значительное
6
Наличие пяти и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
Грубое
2. По аккредитованным организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
1
Наличие экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и пенсионное законодательство)", "Этика"
Значительное
2
Наличие порядка оценки результатов экзаменов:
1) правил формирования экзаменационных билетов;
2) правил оценки результатов экзамена;
3) правил кодирования/раскодирования экзаменационных работ
Грубое
3
Наличие соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров по истечении шести месяцев с момента выдачи свидетельства об аккредитации
Значительное
4
Наличие не зависимой от обучения экзаменационной системы
Значительное
Результаты предыдущего внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Наличие экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и пенсионное законодательство)", "Этика"
Значительное
2
Наличие порядка оценки результатов экзаменов:

1) емтихан билеттерін қалыптастыру қағидаларының;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидаларының;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидаларының болуы
Өрескел
3
Аккредиттеу туралы куәлік берілген кезден бастап алты ай өткен соң бір немесе бірнеше бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарымен өзара іс-қимыл туралы келісімнің болуы
Елеулі
4
Оқытуға тәуелсiз емтихан жүйесiнiң болуы
Елеулі
Қанағаттандырылған шағымдардың, өтініштердің және мәліметтердің болуы
5
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметіне қатысты расталған бір немесе екі шағымның, өтініштің болуы
Болмашы
6
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметіне қатысты расталған үш шағымның және өтініштің болуы
Елеулі
7
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметіне қатысты бес және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 128 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1284 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тексеру парағы
__________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы_________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
_____жария мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда)_____ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылау тағайындау туралы акті ________________________________________
күні №
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы_________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
2
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
5
Коммерциялық құпияны құрайтын бухгалтерлік ақпаратты оған рұқсаты бар тұлғалардың жария етпеуі
Лауазымды адам (-дар) _________________________________ ______________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы __________________________ ______________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 128 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1284 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Тексеру парағы
__________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
_______бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарына________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылау тағайындау туралы акті ________________________________________
күні №
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымы аккредиттелген кезден бастап бір ай ішінде Консультативтік органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ) дипломының, не "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігінің, не кәсіби бухгалтер сертификатының, экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласындағы (ғылыми) дәрежесінің бар екенін растай отырып бір өкілді ұсыну
2
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген бір немесе бірнеше ұйымдармен өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу
3
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына кірген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есепті ұсыну
4
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есепті ұсыну
5
Есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есепті ұсыну
6
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымының жұмыс органдары құрылымының өзгеруі туралы есепті ұсыну
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымының аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Лауазымды адам (-дар) _________________________________ _____________
лауазымы                         қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы __________________________ _____________
лауазымы                   қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 128 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1284 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Тексеру парағы
___________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы_________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
________бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарына________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Субъектіге (объектіге) тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________
_____________________________________________________________________
Субъектіге (объектіге) тексеруді тағайындау туралы акті ____________________
күні №
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Кәсіби ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтерлердің болуы
2
Мынадай:

1) правил формирования экзаменационных билетов;
2) правил оценки результатов экзамена;
3) правил кодирования/раскодирования экзаменационных работ
Грубое
3
Наличие соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров по истечении шести месяцев с момента выдачи свидетельства об аккредитации
Значительное
4
Наличие не зависимой от обучения экзаменационной системы
Значительное
Наличие удовлетворенных жалоб, обращений и сведений
5
Наличие одной или двух подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
Незначительное
6
Наличие трех подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
Значительное
7
Наличие пяти и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аккредитованных организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 128 и
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1284
Приложение 2
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист
_________в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности__________ в
соответствии со статьей 138
____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении _________организаций публичного интереса__________________
наименование однородной группы
_________________(за исключением финансовых организаций)_____________
субъектов (объектов)контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с
посещением субъекта (объекта) контроля ________________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________
дата №
____________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ______________________________________
Адрес места нахождения_______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
2
Представление финансовой отчетности без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
5
Неразглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________       _____________
должность                         подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________       _____________
должность                   подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 128 и
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1284
Приложение 3
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист
_________в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности___________ в
соответствии со статьей 138
_____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении__аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров__
наименование однородной группы субъектов (объектов)
_____________________________________________________________________
контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с
посещением субъекта (объекта) контроля _________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ____________________________________________
дата №
_____________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ______________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
В течение одного месяца с момента аккредитации профессиональной организации бухгалтеров представление в состав Консультативного органа одного представителя с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), либо Certified Public Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо (ученой) степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита
2
Заключение соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
3
Представление в уполномоченный орган отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
4
Представление в уполномоченный орган отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
5
Представление в уполномоченный орган отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
6
Представление в уполномоченный орган отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
8
Переоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________       ____________
должность                         подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________       ____________
должность                         подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 128 и
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1284
Приложение 4
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист
__________в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности__________ в
соответствии со статьей 138
_____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении__аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров__
наименование однородной группы субъектов (объектов)
_____________________________________________________________________
контроля
Государственный орган, назначивший проверку субъекта (объекта) контроля
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки субъекта (объекта) контроля __________________
дата №
_____________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ______________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров
2
Наличие рабочих органов: