"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 7 наурыздағы № 83/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 наурызда № 32029 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заң);
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Мемлекеттік мүлік туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Ақпараттандыру туралы" Заң);
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 164/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20537 болып тіркелген) Бюджет қаражаты есебінен картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты (бұдан әрі – Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулық);
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии"
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 83/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 марта 2023 года № 32029
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23760) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон "О геодезии, картографии и пространственных данных")
Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон "О государственном имуществе");
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон "Об информатизации");
инструкции по созданию картографической продукции за счет бюджетных средств, утвержденную приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 164/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20537) (далее – Инструкция по созданию картографической продукции);
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Лауазымдық міндеттері:
Өз құзіреті шегінде кәсіпорынның техникалық саясатын және техникалық даму бағыттарын айқындайды, мемлекеттік басқару органында, мүдделі министрліктер мен ведомстволарда кәсіпорынның мүдделерін білдіреді, бірінші басшының актілері мен тапсырмаларын орындайды, кәсіпорын мен оның филиалдарының қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, берілген өкілеттіктер шегінде әкімшілік-шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бөлімшелер қызметінде және олардың шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда, қаржылық басқару кезінде құқықтық құралдарды пайдалануда, шарттық және қаржылық тәртіпті, әлеуметтік-еңбек қатынастарын нығайтуда, қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді, мемлекеттік сатып алу саласында жұмысты ұйымдастырады, кәсіпорынның құзіреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастырады, кәсіпорындағы еңбек тәртібінің жай-күйін қамтамасыз етуді жүзеге асырады, кәсіпорын қызметін кадрлық, қаржылық, заңдық, әкімшілік, құжаттамалық қамтамасыз етуге, мемлекеттік тілді дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауға жауапты құрылымдық бөлімшелердің қызметіне жетекшілік етеді.
Кәсіпорынның орталық аппаратының өндірістік қызмет бойынша жұмысын ұйымдастырады.
Техникалық жобалардың әзірленуіне бақылауды жүзеге асырады, бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жабдықтау жобаларын қарауды және енгізуді, жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Жабдықтың техникалық пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын бақылауды жүзеге асырады.
Тиісті жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердің) өндірістік қызметінің тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіптің жай-күйін бақылайды.
Мемлекеттік тапсырма, сондай-ақ шарттық жұмыстар бойынша өндірістік жұмыстың іс-шараларын әзірлеуді басқарады.
Өндірістік жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы (техникалық ерекшеліктерді, техникалық шарттарды, технологиялық карталарды, картограммаларды) уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Шарттық жұмыстарды, тауарларды (қызметтерді) өндіру көлемін кеңейтуге ықпал етеді.
Өндірістік жұмыстардың толық циклын, шарттық жұмыстардың орындалуын, орындалған жұмыстардың қабылдау актілеріне қол қоюды қамтамасыз етеді, кәсіпорында цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу жөніндегі іс-шаралардың әзірленуін, жобалануын және іске асырылуын басқарады.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу бойынша техникалық құжаттаманы және техникалық тапсырмаларды уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізумен байланысты нұсқаулықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеуді басқарады.
Кәсіпорын бөлімшелеріне цифрландыру, автоматтандыру және инновациялық технологияларды енгізу үшін бастапқы деректерді дайындауда әдістемелік көмек көрсетеді.
Кәсіпорынды басқаруды цифрландыру мен автоматтандыруды енгізудің отандық және шетелдік тәжірибесін зерделеуді, көрсетілген мәселелер бойынша мамандардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігі бойынша іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
Бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жабдықтау жобаларын қарауды және енгізуді, бағдарламалық қамтылым мен ұйымдастыру техникасын сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Ұйымдастыру техникасының техникалық пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын бақылауды жүзеге асырады.
Цифрландыруды, бағдарламалық қамтылымды және ұйымдастыру техникасын енгізу бойынша техникалық құжаттаманы уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Должностные обязанности:
в пределах своей компетенции определяет техническую политику и направления технического развития предприятия, представляет интересы предприятия в органе государственного управления, заинтересованных министерствах и ведомствах, исполняет акты и поручения первого руководителя, организует организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности предприятия и его филиалов, решает вопросы административно-хозяйственной деятельности, в пределах предоставленных полномочий, обеспечивает соблюдение законности в деятельности подразделений и осуществлении их хозяйственно-экономических связей, в использовании правовых средств при финансовом управлении, укреплении договорной и финансовой дисциплины, социально-трудовых отношений, созданию благоприятных и безопасных условий труда, организует работу в сфере государственных закупок, организует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции предприятия, осуществляет обеспечение за состоянием трудовой дисциплины в предприятии, курирует деятельность структурных подразделений, ответственных за кадровое, финансовое, юридическое, административное, документационное обеспечение деятельности предприятия, реализацию единой государственной политики в сфере развития государственного языка, а также за выполнение процедур организации и проведения государственных закупок.
Организует работу центрального аппарата предприятия по производственной деятельности.
Осуществляет контроль над разработкой технических проектов, организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение оборудования.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оборудования.
Обеспечивает эффективность производственной деятельности соответствующих курируемых структурных подразделений (служб), контролирует результаты их работы, состояние трудовой и производственной дисциплины.
Руководит разработкой мероприятий по производственным работам, как государственного задания, так и договорных работ.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по производственным работам (технической спецификаций, технических условий, технологических карт, картограмм).
Способствует расширению объемов производства договорных работ, товаров (услуг).
Обеспечивает полный цикл производственных работ, выполнение договорных работ, подписание актов приема выполненных работ, руководит разработкой, проектированием и реализацией мероприятий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий в предприятии.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации и технических заданий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Руководит разработкой инструкций, методических и нормативных материалов, связанных с внедрением цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Проводит оказание методической помощи подразделениям предприятия в подготовке исходных данных для внедрения цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Организует изучение отечественного и зарубежного опыта внедрения цифровизации и автоматизации управления предприятием, повышение квалификации специалистов по указанным вопросам.
Организует проведение мероприятий по информационной безопасности предприятия.
Организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение программного обеспечения и оргтехники.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оргтехники.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по внедрению цифровизации, программного обеспечения и оргтехники."
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 319 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14172 болып тіркелген) Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды (бұдан әрі – Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидалар);
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;
геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Лауазымдық міндеттері:
Ғылыми-техникалық экономикалық білімді арттыру және кәсіпорынның сыртқы және ішкі ақпараттық ортасын құру мақсатында ғылымның, техниканың, экономиканың және озық өндірістік тәжірибенің отандық және шетелдік жетістіктері туралы арнайы дайындалған ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша жаңа жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйе технологияларын пайдалана отырып жұмысты ұйымдастырады.
Кәсіпорын басшылары мен мамандарының нарық конъюнктурасын зерттеу және кәсіпорын өнімінің бәсекеге қабілеттілігі проблемаларын зерделеу, техникалық және ұйымдастырушылық шешімдер қабылдау, өндірістік процестерді жетілдіру, еңбекті ұйымдастыру және кәсіпорынды басқару жөніндегі іс-шараларды дайындауға қажетті ғылыми-техникалық және экономикалық ақпаратқа қажеттіліктерін анықтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Референц станциялар желісін құру және дамыту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Тұтынушылардың түзетуші ақпаратпен дер кезінде қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асырады.
Референц станциялар желілерін пайдалану бойынша нұсқаулықтың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Компьтерлік техниканы пайдалануды жақсарту және компьтерлік техниканы тиімді пайдалану бойынша іс-шаралар жүргізуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігін жасауға қатысады, ақпаратты қорғаудың ұйымдастырушылық құралдары кешенін әзірлейді.
Компьтерлік техниканың құрамдас бөлшектермен және материалдармен дер кезінде қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асырады.
Компьютерлік техниканың пайдаланылуын жақсарту және компьютерлік техниканы тиімді пайдалану бойынша шаралар жүргізуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ғылыми-техникалық және экономикалық бәсекеге қабілеттілігін арттыру және кәсіпорынның тұтас ақпараттық ортасын құру мақсатында озық технологияларды зерделеу және қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық жүйелерін жобалау, әзірлеу, енгізу және дамыту барысында бөлім жұмысын ұйымдастырады.
Басқа бөлімшелермен бірлесіп жаңа техникалар мен технологияларды енгізу жоспарын әзірлеу және іске асыруды ұйымдастыруға қатысады.
Кәсіпорынның ақпараттық жүйелерін жобалауға, әзірлеуге, енгізуге, дамытуға және инновациялық жобаларын іске асыруға арналған шығындарды жоспарлауға және негіздеуге қатысады.
Кәсіпорынның ақпараттық деректерінің архитектурасын әзірлеуге басшылық жасайды.
Кәсіпорынның ақпараттық қорын жасау процестеріне қатысады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закон "О государственном имуществе";
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "Об информатизации";
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О государственном имуществе";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
Правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов, утвержденные приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 319 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14172 (далее – Правила об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов);
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Должностные обязанности:
Организует работу с использованием новых глобальных навигационных спутниковых систем технологий по обеспечению специально подготовленной информацией об отечественных и зарубежных достижениях науки, техники, экономики и передового производственного опыта с целью повышения научно-технических экономических знаний и создания внешней и внутренней информационной среды предприятия.
Организует работу по выявлению потребностей руководителей и специалистов предприятия в научно-технической и экономической информации, необходимой для исследования конъюнктуры рынка и изучения проблем конкурентоспособности продукции предприятия, принятия технических и организационных решений, подготовки мероприятий по совершенствованию производственных процессов, организации труда и управления предприятием.
Организует работу по созданию и развитию сети референцных станций.
Осуществляет контроль за своевременным обеспечением корректирующей информаций потребителей.
Осуществляет контроль за соблюдением инструкций по эксплуатации сети референцных станций.
Организует проведение мер по улучшению эксплуатации компьютерной техники и эффективному использованию компьютерной техники.
Участвует в создании информационной безопасности предприятия, разрабатывает комплекс организационных средств защиты информации.
Осуществляет контроль за своевременным обеспечением компьютерной техники запасными частями и материалами.
Организует проведение мер по улучшению эксплуатации компьютерной техники и эффективному использованию компьютерной техники.
Организует работу по изучению и применению передовых технологий с целью повышения научно-технической и экономической конкурентоспособности предприятия и создания целостной информационной среды предприятия.
Организует работу отдела в ходе проектирования, разработки, внедрения и развития информационных систем предприятия.
Совместно с другими подразделениями принимает участие в организации разработки и реализации планов внедрения новой техники и технологий.
Участвует в планировании и обосновании затрат на проектирование, разработку, внедрение, развитие информационных систем и реализацию инновационных проектов предприятия.
Руководит разработкой архитектуры информационных данных предприятия.
Участвует в процессах создания информационного фонда предприятия.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;
геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 171/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20570 болып тіркелген) Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын (бұдан әрі – Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құны);
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 164 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10137 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын (бұдан әрі – Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидалары);
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;

"17. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "Об информатизации";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств, утвержденные приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 171/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20570 (далее – Сметные нормы, расценки, цены на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств);
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан, утвержденные приказом Министра национальной экономики РК от 23 декабря 2014 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10137 (далее – Правила формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда);
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;

"35. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және корректор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Лауазымдық міндеттері:
Жасалатын карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша жұмыстардың барлық кезеңдерінде қателер мен кемшіліктерді уақтылы анықтау бойынша редакциялық-бақылау тексерісін жүргізеді, оларды жою шараларын қабылдайды, далалық дешифрлеу деректерін пайдалану мен пысықтаудың толықтығы мен дұрыстығын камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға көшіруді қамтамасыз етеді, карталардың (жоспарлардың) түпнұсқаларын редакциялайды, материалдарды кезекші карталармен, индекстермен келіседі елді мекендердің атаулары далалық тексеруден кейін кезекші редакциялық схемалармен, анықтамалық материалдармен жұмыс істейді.
Карталарды (жоспарларды) жобалау, жасау және басып шығару үшін далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындайтын қызметкерлерге арналған редакциялық нұсқаулықтар жасайды, далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезінде күрделілік санатын анықтау үшін эталондар әзірлеуге қатысады.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу жоспарларын орындау туралы есептерді құруға қажетті мәліметтерді жүйеге келтіреді және дайындайды.
Отандық және шетелдік ұқсас өнімге салыстырмалы талдауды, олардың техникалық және эстетикалық деңгейін бағалауды жүргізеді.
Топографиялық және басқа да карталардың (жоспарлардың) тұтынушылық қасиетін жақсарту жөніндегі міндеттерді шешуге байланысты ғылыми-зерттеу және эксперименталды жұмыстардың кезеңдері мен бағыттарын орындауға қатысады, картографиялауға жататын объектіге техникалық жобалар құрау үшін қажетті құжаттарды әзірлейді.".

"35. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картографияобразование и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картографияобразование и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности корректора не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"Проводит редакционно-контрольную проверку по своевременному выявлению ошибок и недостатков на всех этапах работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению, обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, редактирует оригиналы карт (планов), согласует материалы с дежурными картами, с индексами названий населенных пунктов после полевого обследования, работает с дежурными редакционными схемами, справочными материалами.
Составляет редакционные указания для работников, выполняющих полевые и камеральные топографо-геодезические и картографические работы, для проектирования, составления и издания карт (планов), в разработке эталонов для определения категорий трудности при выполнении полевых и камеральных топографо-геодезических и картографических работ.
Систематизирует и подготавливает данные, необходимые для составления отчетов о выполнении планов проведения топографо-геодезических и картографических работ.
Проводит сравнительный анализ аналогичной отечественной и зарубежной продукции, оценку их технического и эстетического уровня.
Принимает участие в выполнении этапов и направлений научно-исследовательских и экспериментальных работ, связанных с решением задач по улучшению потребительских свойств топографических и других карт (планов), в разработке документации для составления технических проектов на объект, подлежащий картографированию.".

2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а.
А. Оразбек
Қазақстан Республикасының
Цифрлық
даму, инновациялар және
аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің м.а.
2023 жылғы 7 наурыздағы
№ 83/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылардың лауазымдары
1-параграф. Директор (бас директор)
1. Лауазымдық міндеттері:
Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, оның теңгеріміндегі ұйым мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді.
Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындайды.
Басқа ұйымдармен немесе басқа заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәмілелер, операциялар жасайды, өкімдер, бұйрықтар шығарады, іскерлік кездесулерде ұйымның мүддесін көздейді.
Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңашылдықтар мен нарықтық жағдайдың өзгеруіне жылдам жауап бере алатын тауарлар мен қызметтердің икемді және ұтқыр өндірісін дамыту мен жетілдіруге бағыттайды.
Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды, өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді сатудың өсуін және пайданы ұлғайтуды, өндірілетін өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, олардың отандық және шетелдік нарықтарды жаулап алу мақсатында мемлекеттік стандарттар мен дамыған елдер мен үздік компаниялардың стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ұйымның банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер мен кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарының (келісімшарттардың), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
Жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының қолданыстағы ғылыми негізделген нормативтерін пайдалану, өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірісті қарқындатуды, еңбек өнімділігін, экономикалық тиімділікті арттыру, өндірістік резервтерді ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді жұмсау мақсатында нарық конъюнктурасы мен озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады.
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфера қалыптастыру бойынша шаралар қабылдайды.
Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін, өндірістік және өзге де мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбекке ынтасын, бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға ықпал етеді.
Ұйымның қаржы-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді оған заңнамада берілген құқықтар шегінде шешеді, қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді басқа лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, филиалдардың, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелердің басшыларына тапсырады.
Ұйымның қызметінде және оның шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда заңдылықтың сақталуын, қаржылық басқару және нарықтық жағдайларда жұмыс істеу, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу, бизнесті (кәсіпкерлік қызметті) қолдау және ауқымын кеңейту мақсатында ұйымның инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету үшін құқықтық құралдарды пайдалануды қамтамасыз етеді.
Сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда ұйымның мүліктік және басқа да мүдделерін білдіреді.

2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Оразбек
Утверждены приказом
и.о. Министра цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 7 марта 2023 года
№ 83/НҚ
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии
Глава 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор (генеральный директор)
1. Должностные обязанности:
Руководит производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
Определяет политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
Заключает договора, совершает сделки, операции со сторонними организациями или другими юридическими лицами, издает распоряжения, приказы.
Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
Обеспечивает повышение эффективности работы организации, рост продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли, повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежных рынков.
Обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
Организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества продукции (услуг), роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
Обеспечивает сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Решает вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности другим должностным лицам, заместителям директора, руководителям филиалов, а также функциональных и производственных подразделений.
Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации и осуществлении ее хозяйственно-экономических связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений, обеспечения инвестиционной привлекательности организации в целях поддержания и расширения масштабов бизнеса (предпринимательской деятельности).
Представляет имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заң);
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Мемлекеттік мүлік туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Ақпараттандыру туралы" Заң);
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 164/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20537 болып тіркелген) Бюджет қаражаты есебінен картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулық);
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе жерге орналастыру және/немесе экономика және/немесе бизнес, құқық бағыттары бойынша және басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
2-параграф. Директордың (бас директордың) орынбасары
4. Лауазымдық міндеттері:
өз құзіреті шегінде кәсіпорынның техникалық саясатын және техникалық даму бағыттарын айқындайды, мемлекеттік басқару органында, мүдделі министрліктер мен ведомстволарда кәсіпорынның мүдделерін білдіреді, бірінші басшының актілері мен тапсырмаларын орындайды, кәсіпорын мен оның филиалдарының қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, берілген өкілеттіктер шегінде әкімшілік-шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бөлімшелер қызметінде және олардың шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда, қаржылық басқару кезінде құқықтық құралдарды пайдалануда, шарттық және қаржылық тәртіпті, әлеуметтік-еңбек қатынастарын нығайтуда, қолайлы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді,мемлекеттік сатып алу саласында жұмысты ұйымдастырады, кәсіпорынның құзіреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастырады, кәсіпорындағы еңбек тәртібінің жай-күйін қамтамасыз етуді жүзеге асырады, кәсіпорын қызметін кадрлық, қаржылық, заңдық, әкімшілік, құжаттамалық қамтамасыз етуге, мемлекеттік тілді дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауға жауапты құрылымдық бөлімшелердің қызметіне жетекшілік етеді.
Кәсіпорынның орталық аппаратының өндірістік қызмет бойынша жұмысын ұйымдастырады.
Техникалық жобалардың әзірленуіне бақылауды жүзеге асырады, бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жабдықтау жобаларын қарауды және енгізуді, жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Жабдықтың техникалық пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын бақылауды жүзеге асырады.
Тиісті жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердің) өндірістік қызметінің тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіптің жай-күйін бақылайды.
Мемлекеттік тапсырма, сондай-ақ шарттық жұмыстар бойынша өндірістік жұмыстың іс-шараларын әзірлеуді басқарады.
Өндірістік жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы (техникалық ерекшеліктерді, техникалық шарттарды, технологиялық карталарды, картограммаларды) уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Шарттық жұмыстарды, тауарларды (қызметтерді) өндіру көлемін кеңейтуге ықпал етеді.
Өндірістік жұмыстардың толық циклын, шарттық жұмыстардың орындалуын, орындалған жұмыстардың қабылдау актілеріне қол қоюды қамтамасыз етеді, кәсіпорында цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу жөніндегі іс-шаралардың әзірленуін, жобалануын және іске асырылуын басқарады.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізу бойынша техникалық құжаттаманы және техникалық тапсырмаларды уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.
Цифрландыруды, автоматтандыруды және инновациялық технологияларды енгізумен байланысты нұсқаулықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеуді басқарады.
Кәсіпорын бөлімшелеріне цифрландыру, автоматтандыру және инновациялық технологияларды енгізу үшін бастапқы деректерді дайындауда әдістемелік көмек көрсетеді.
Кәсіпорынды басқаруды цифрландыру мен автоматтандыруды енгізудің отандық және шетелдік тәжірибесін зерделеуді, көрсетілген мәселелер бойынша мамандардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігі бойынша іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады. Бөгде ұйымдар әзірлеген техникалық қайта жабдықтау жобаларын қарауды және енгізуді, бағдарламалық қамтамасыз ету мен ұйымдастыру техникасын сатып алуға өтінімдер жасауды ұйымдастырады.
Ұйымдастыру техникасының техникалық пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын бақылауды жүзеге асырады.
Цифрландыруды, бағдарламалық қамтылымды және ұйымдастыру техникасын енгізу бойынша техникалық құжаттаманы уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді.

2. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон "О геодезии, картографии и пространственных данных")
Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон "О государственном имуществе");
Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон "Об информатизации");
Инструкции по созданию картографической продукции за счет бюджетных средств, утвержденную приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 164/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20537 (далее – Инструкция по созданию картографической продукции);
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или землеустройство и/или экономика и/или бизнес, право и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора (генерального директора)
4. Должностные обязанности:
в пределах своей компетенции определяет техническую политику и направления технического развития предприятия, представляет интересы предприятия в органе государственного управления, заинтересованных министерствах и ведомствах, исполняет акты и поручения первого руководителя, организует организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности предприятия и его филиалов, решает вопросы административно-хозяйственной деятельности, в пределах предоставленных полномочий, обеспечивает соблюдение законности в деятельности подразделений и осуществлении их хозяйственно-экономических связей, в использовании правовых средств при финансовом управлении, укреплении договорной и финансовой дисциплины, социально-трудовых отношений, созданию благоприятных и безопасных условий труда, организует работу в сфере государственных закупок, организует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции предприятия, осуществляет обеспечение за состоянием трудовой дисциплины в Предприятии, курирует деятельность структурных подразделений, ответственных за кадровое, финансовое, юридическое, административное, документационное обеспечение деятельности предприятия, реализацию единой государственной политики в сфере развития государственного языка, а также за выполнение процедур организации и проведения государственных закупок.
Организует работу центрального аппарата предприятия по производственной деятельности.
Осуществляет контроль над разработкой технических проектов, организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение оборудования.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оборудования.
Обеспечивает эффективность производственной деятельности соответствующих курируемых структурных подразделений (служб), контролирует результаты их работы, состояние трудовой и производственной дисциплины.
Руководит разработкой мероприятий по производственным работам, как государственного задания, так и договорных работ.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по производственным работам (технической спецификаций, технических условий, технологических карт, картограмм).
Способствует расширению объемов производства договорных работ, товаров (услуг).
Обеспечивает полный цикл производственных работ, выполнение договорных работ, подписание актов приема выполненных работ, руководит разработкой, проектированием и реализацией мероприятий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий в Предприятии.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации и технических заданий по внедрению цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Руководит разработкой инструкций, методических и нормативных материалов, связанных с внедрением цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Проводит оказание методической помощи подразделениям предприятия в подготовке исходных данных для внедрения цифровизации, автоматизации и инновационных технологий.
Организует изучение отечественного и зарубежного опыта внедрения цифровизации и автоматизации управления предприятием, повышение квалификации специалистов по указанным вопросам.
Организует проведение мероприятий по информационной безопасности предприятия.
Организует рассмотрение и внедрение проектов технического переоснащения, разработанных сторонними организациями, составление заявок на приобретение программного обеспечения и оргтехники.
Осуществляет контроль за технической эксплуатацией, ремонтом и модернизацией оргтехники.
Обеспечивает своевременную подготовку технической документации по внедрению цифровизации, программного обеспечения и оргтехники.

5. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
Картографиялық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және/немесе жерге орналастыру және/немесе автоматтандыру және басқару және/немесе экономика және/немесе бизнес және/немесе құқық бағыттары бойынша және басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
3-параграф. Геодезия және картография басқармасының бастығы
7. Лауазымдық міндеттері: нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес басқарманың өндірістік қызметіне, өндірістің тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларына жаңа техникалар мен технологиялар енгізу жоспарының жобаларын дайындауға, карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуге, бөлімше қызметкерлеріне жетекшілік етеді.
Ұйымның (кәсіпорынның) өндірістік бөлімшелерінің перспективалық, жылдық, тоқсандық және айлық жоспарларының жобаларын дайындауға басшылық жасайды.
Бағынысты бөлімшелердің жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіп жағдайын бақылайды.
Басқарманың жұмысын, далалық және камералдық өндірісінің өзара тиімді іс-қимылын ұйымдастырады.
Олардың қызметін озық техника мен технологияны, еңбекті, өндірістік және басшылықты ғылыми ұйымдастыруды кеңінен енгізу негізінде еңбек өндірісі мен өнім сапасын (жұмысты) барынша арттыруға бағыттайды.
Бөлімшенің белгіленген жұмыс жоспарларының орындауын, мемлекеттік тапсырыс қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жоспарлау тапсырмасын орындауды қамтамасыз етеді.
Өзіне берілген құқықтардың шегінде барлық мәселелерді шешеді және ұйымның кейбір құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарына өндірістік-шаруашылық функцияларын орындауды тапсырады.
8. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;

5. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закон "О государственном имуществе";
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "Об информатизации";
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или землеустройство и/или автоматизация и управление и/или экономика и/или бизнес, и/или право и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Параграф 3. Начальник управления геодезии и картографии
7. Должностные обязанности:
Руководит производственной деятельностью управления в соответствии с нормативными правовыми актами, подготовкой проектов планов внедрения новой техники и технологий организационно-технических мероприятий по повышению эффективности производства, разработкой рабочих проектов при обновлении карт и планов, работниками подразделения.
Возглавляет подготовку проектов перспективных, годовых, квартальных и месячных планов производственного подразделения организации (предприятия).
Контролирует результаты работы, состояние трудовой и производственной дисциплины в подчиненных подразделениях.
Организует работу и эффективное взаимодействие полевого и камерального производства управления.
Направляет их деятельность на всемерное повышение производительности труда и качества продукции (работы) на основе широкого внедрения передовой техники и технологии, научной организации труда, производства и управления.
Обеспечивает выполнение подразделением установленных планов работ, выполнение заданий по планированию топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств государственного заказа.
Решает все вопросы в пределах предоставленных ему прав и поручает выполнение отдельных производственно-хозяйственных функций руководителям структурных подразделений организации.
8. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О государственном имуществе";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 319 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14172 болып тіркелген) Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды (бұдан әрі – Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидалар);
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
4-параграф. Жобалау және жоспарлау бөлімінің бастығы
10. Лауазымдық міндеттері:
нормативтік құқықтық актілерге сәйкес бөлімнің өндірістік-шаруашылық қызметін, құзіреті шегінде бөлім қызметкерлерін, мамандарды іріктеу және орналастыруды басқаруды жүзеге асырады.
Жұмыс өндірісінде жаңа құралдар мен әдістерін экономикалық тиімді енгізудің есебін жүргізеді.
Бөлім қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік және еңбек тәртібі қағидалары мен нормаларын сақтауын бақылайды.
Бөлімде ерекше көзге түскен қызметкерлерді марапаттау туралы, қажет болған жағдайда материалдық ықпал ету мен тәртіптік жаза қолдану ұсыныстарын енгізеді.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар өндірісінде техникалық жобалар мен есеп сметасын жасау, бөлім қызметін жоспарлау, есепке алу, жасау және ұсынуды ұйымдастырады.
Мемлекеттік тапсырыс қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жоспарлау тапсырмасын орындауды, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдарды техникалық дұрыс пайдалануды, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
11. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
5-параграф. Бөлім бастығы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары)

Правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов, утвержденные приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 319 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14172 (далее – Правила об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов);
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
Параграф 4. Начальник отдела проектирования и планирования
10. Должностные обязанности:
Осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью отдела в пределах компетенции работниками отдела, подбор и расстановку кадров.
Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов производства работ.
Контролирует соблюдение работниками отдела порядок по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины.
Представляет предложения о поощрении отличившихся работников отдела, применении при необходимости мер материального воздействия и дисциплинарного взыскания.
Организует работу по составлению технических проектов и расчетных смет на производство топографо-геодезических и картографических работ, планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности отдела.
Обеспечивает выполнение заданий по планированию топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств государственного заказа, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.
11. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
12. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или экономика и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 5. Начальник отдела
(топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ)

17. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Ақпараттандыру туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңын;
Картография өнімдерін жасау жөніндегі нұсқаулықты;
геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
18. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе автоматтандыру және/немесе ақпараттық жүйелер білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
7-параграф. Бөлім бастығы (сараптама, карталарды редакциялау)
19. Лауазымдық міндеттері:
бөлім қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады, нормативтік құжаттар мен техникалық шарттардың талаптарына сәйкес жұмыстардың орындалуын, картографиялық өнімді редакциялауды ұйымдастырады, картографиялық өнімнің мазмұнын түзету және ресімдеу кезінде жұмысқа әдістемелік басшылықты қолданады.
Жоғары техникалық деңгей мен өнім сапасын қамтамасыз ету бойынша шаралар жүргізеді.
Объектілер бойынша карталар мен жоспарлар жасауға редакциялық нұсқама жасайды.
Жұмыс барысында, жасалынатын карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша қателіктер мен кемшіліктерді уақытылы анықтап, оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
Картографиялық және топографиялық жұмыстар өндірісінде техникалық жобаларын әзірлеуге қатысады.
Карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуге, камералды өңдеу кезінде далалық дешифрлеу мәліметтерін түпнұсқаға пайдаланылу тасымалының толықтығы мен дұрыстығын түзетуге, өлшеу құралдары мен құрылғылардың мүліктік түзеу жағдайын және сақталуын қамтамасыз етеді.
20. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 171/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20570 болып тіркелген) Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын (бұдан әрі – Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын);

17. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "Об информатизации";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
18. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или автоматизация и/или информационные системы и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 7. Начальник отдела (экспертизы, редактирования карт)
19. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельности отдела, организует выполнение работ в соответствии с требованиями нормативных документов и технических условий, редактирование картографической продукции, применяет методическое руководство работами при корректуре содержания и оформления картографической продукции.
Проводит мероприятия по обеспечению высокого технического уровня и качества продукции.
Составляет редакционные указания на создание карт и планов по объектам.
Своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры по их устранению.
Принимает участие в разработке технических проектов на производство картографических и топографических работ.
Обеспечивает разработку рабочих проектов при обновлении карт и планов, полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрования на оригиналы при камеральной обработке, сохранность и исправное состояние инвентаря, измерительных приборов и приспособлений.
20. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств, утвержденные приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 171/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20570 (далее – Сметные нормы, расценки, цены на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств);

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 164 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10137 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын (бұдан әрі – Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидалары);
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
21. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және картограф лауазымындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
8-параграф. Техникалық бақылау бөлімінің бастығы
22. Лауазымдық міндеттері:
ұйым шығаратын өнімнің сапасын арттыру бойынша жұмыстар жүргізуді ұйымдастырады.
Өнім (жұмыс) сапасын, бақылау-өлшеу құралдарының жағдайын және оны мемлекеттік тексеруге дер кезінде ұсынуды куәландыратын құжаттарды рәсімдеуді бақылайды.
Наразылықты талдау, ақау себептерін зерттеу жұмыстарына басшылық жасайды.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдердің, өзінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері бойынша ғылым мен техниканың даму деңгейіне, сараптамалық талаптарға жауап беретін жұмыстардың сапасын арттыруды жоспарлауға қатысады.
Келіп түсетін материалдар мен материалдық ресурстарды, жинақтаушы бұйымдарды тексеруді, олардың сапасының стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды дайындауды, өндіріс процесінің барлық сатысында операциялық бақылауды, дайын өнімнің сапасы мен жинақтылығын бақылауды, сондай-ақ шығарылатын материалдардың ұйым бөлімшелерінде сақталу талаптарының дұрыстығын тексеруді қамтамасыз етеді.
23. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 935 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18086 болып тіркелген) Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.

Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан, утвержденные приказом Министра национальной экономики РК от 23 декабря 2014 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10137 (далее – Правила формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда);
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
21. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа не менее 4 лет.
Параграф 8. Начальник отдела технического контроля
22. Должностные обязанности:
Организует проведение работ по повышению качества выпускаемой организацией продукции.
Контролирует оформление документов, удостоверяющих качество продукции (работ), состояние контрольно-измерительных средств и своевременность их представления для государственной поверки.
Возглавляет работу по анализу рекламаций, изучению причин брака.
Принимает участие в планировании повышения качества топографо-геодезической и картографической продукции, работ, отвечающих по своим технико-экономическим показателям уровню развития науки и техники, экспертным требованиям.
Обеспечивает проверку поступающих материалов и материальных ресурсов, комплектующих изделий, подготовку заключений о соответствии их качества стандартам и техническим условиям, операционный контроль на всех стадиях производственного процесса, контроль качества и комплектности готовой продукции, а также правильности условий хранения выпускаемых материалов в подразделениях организации.
23. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
правил проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 935 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18086);
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.

24. Біліктілікке қойылатын талаптар кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
9-параграф. Бөлім бастығы (картографиялық, материалдарды дайындау және сақтау)
25. Лауазымдық міндеттері:
цехтің өндірістік-шаруашылық қызметіне, геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерін геодезиялық мәліметтер және картографиялық материалдармен қамтамасыз ету жұмысын, ақпараттық жұмыстардың жеделділігін арттыруын басқаруды жүзеге асырады.
Өндіріс жұмысында жаңа құралдар мен әдістерді енгізудің экономикалық тиімділігінің есептерін жүргізеді.
Цех қызметі туралы есепті жоспарлау, есептеу, жасау және ұсынуды, еңбекті нормалауды жақсарту жұмысын, жалақы мен материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану, құрастыру және балама өнім өндірудің құрылымы мен технологиясының озық отандық және шетелдік тәжірибесін зерттеу және енгізу жұмыстарын ұйымдастырады.
Жоспарлы тапсырмаларды орындауды, жоғары сапалы картографиялық өнімдерді бір қалыпты шығарылуын, картографиялық-геодезиялық қор материалдары мен мәліметтерінің сақталуын, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуының орындалуын қамтамасыз етеді.
26. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
27. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
10-параграф. Топ бастығы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар)
28. Лауазымдық міндеттері:
топтың өндірістік-шаруашылық қызметіне және топ қызметкерлеріне, мамандарды іріктеу және орналастыруда, олармен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалары мен нормаларының сақталуын басқаруды жүзеге асырады.
Топ қызметі туралы есепті жоспарлау, есептеу, жасау және ұсынуды, жалақы мен материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану, балама өнімнің алдыңғы қатардағы отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және енгізуді ұйымдастырады.
Жоспарлы тапсырмаларды, қазіргі заманғы талаптарды қанағаттандыратын жоғары сапалы фотограмметриялық, топографиялық-сәулет және құрылыс өнімдер шығаруды, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.

24. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
Параграф 9. Начальник отдела
(картографического, подготовки и хранения материалов)
25. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельности цеха, работу по обеспечению геодезическими данными и картографическими материалами субъектов геодезической и картографической деятельности, повышению оперативности информационной работы.
Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов производства работ.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности цеха, работу по улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем заработной платы и материального стимулирования, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта конструирования и технологии производства аналогичной продукции.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, ритмичный выпуск картографической продукции высокого качества, сохранность материалов и данных картографо-геодезического фонда, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств.
26. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
27. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
Параграф 10. Начальник группы
(тематической картографии, фотограмметрических работ)
28. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью группы и работниками группы, подбор и расстановку кадров, контролирует соблюдение ими порядок по безопасности и охране труда.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности группы, правильное применение форм и систем заработной платы и материального стимулирования, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта производства аналогичной продукции.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, выпуск фотограмметрической, топографо-геодезической, картографической продукции высокого качества, удовлетворяющей современным требованиям, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.

29. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және аэрофотогеодезист лауазымындағы 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) мамандығы бойынша білім және ұйымның тиісті бағытындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
11-параграф. Топографиялық-геодезиялық партияның бастығы
31. Лауазымдық міндеттері:
топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындайтын партияның өндірістік қызметіне, жұмыстың сапасын тұрақты бақылауды және әрбір орындаушымен қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын басқаруды жүзеге асырады.
Орындаушыларға техникалық ұйғарымдар, өндірістік тапсырмалар мен топографиялық-геодезиялық материалдар тапсыру кестелерін береді.
Еңбек өнімділігін арттыру бойынша іс-шаралар қабылдайды.
Орындаушыларға өндірістік-техникалық нұсқаулық жүргізеді.
Орындаушылардан орындалған топографиялық-геодезиялық жұмысты қабылдауды және тапсыруды жүргізеді.
Қаржылық-техникалық есепті жүргізеді.
Партия қызметінің нәтижесін талдайды.
Партияның өндірістік тапсырмаларды сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес орындауын, бригадаларды құралдармен, аспаптармен, жабдықтармен, керек-жарақтармен және азықтармен (қамтамасыз ету базасынан) қамтамасыз етеді.
32. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
33. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
12-параграф. Картографиялық өнімдерді жасау тобының меңгерушісі

29. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, внутреннего трудового распорядка.
30. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
Параграф 11. Начальник топографо-геодезической партии
31. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственной деятельностью партии, выполняющей топографо-геодезические работы, регулярный контроль качества работ и соблюдения правил по технике безопасности каждым исполнителем.
Выдает исполнителям технические предписания, производственные задания и графики сдачи топографо-геодезических материалов.
Принимает меры по повышению производительности труда.
Проводит производственно-технический инструктаж исполнителей.
Производит приемку от исполнителей и сдачу выполненных топографо-геодезических работ.
Ведет финансово-техническую отчетность.
Анализирует результаты деятельности партии.
Обеспечивает выполнение работниками партии производственных заданий согласно количественным и качественным показателям, бригады инструментами, приборами, оборудованием, снаряжением и продовольствием (с баз обеспечения).
32. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
33. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет.
Параграф 12. Заведующий группой по созданию картографической продукции

34. Лауазымдық міндеттері:
Карталар, жоспарлар және басқа да топографиялық-геодезиялық және картографиялық, графикалық материалдарды жасау жұмысын орындайды.
Бригаданың жұмыс уақытының есебін жүргізеді.
Картографиялық жұмыстарды жүргізудің отандық және шетелдік тәжірибесін зерттейді.
Шартты белгілер мен таңбалар әзірлеуге, шрифттарды таңдауға, картографиялық жұмыстарды жүргізуге тиісті есептер және жобаларды жасауға, әртүрлі мазмұндағы карталарды шығару (көбейту) дайындығына қатысады.
Графикалық материалдарды құрастыру үшін топографиялық-аэрофотогеодезиялық мәліметтерді таңдауды, карталарды (жоспарларды) шығаруға дайындау кезінде сызба-рәсімдеу жұмыстарын, технологиялық жабдықтарды дәлдіктің белгіленген нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Берілген проекциялар мен координаттар жүйесінде топографиялық (географиялық) негіздердің түпнұсқаларын жасайды.
35. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Еңбек кодексін;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
36. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және картограф лауазымындағы 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім . Мамандардың лауазымдары
1-параграф. Аэрофотогеодезист
37. Лауазымдық міндеттері:
топографиялық және арнайы карталарды (жоспарларды) құру бойынша фотограмметриялық және геодезиялық жұмыстар кешенін орындайды.
Түсірілімдердің аэроғарыштық және жер бетіндегі әдістерін қолданады, қозғалатын және басқа да объектілердің координаталарын анықтайды.
Аспаптарды тексерудің күнтізбелік кестелерін әзірлейді.
Мазмұны тиісті техникалық нұсқаулықтарды, сонымен қатар бірыңғай өнімділік (уақыт) нормаларында анықталған фотограмметриялық, стереотопографиялық және басқа да аэрофотогеодезиялық жұмыстарды орындайды.
Жаңа техниканы енгізудің перспективалық және жылдық жоспарын орындауға, аэрофотогеодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарды жүргізуге арналған салалық жоспарларға, топографиялық-геодезиялық өнімдерді жетілдіру бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарларына ұсыныстар беруге, жобалауға арналған техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысады.
Технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

34. Должностные обязанности:
Выполняет работы по составлению карт, планов и других топографо-геодезических и картографических, графических материалов.
Ведет учет рабочего времени бригады.
Изучает отечественный и зарубежный опыт проведения картографических работ.
Принимает участие в разработке условных знаков и обозначений, подборке шрифтов, в составлении соответствующих отчетов и проектов на проведение картографических работ, в подготовке к изданию (размножению) карт различного содержания.
Осуществляет подбор топографо-аэрофотогеодезических данных для составления графических материалов, чертежно-оформительские работы при подготовке к изданию карт (планов), проверку технологического оборудования на соответствии установленным нормам точности.
Составляет оригиналы топографической (географической) основы в заданной проекции и системе координат.
35. Знание:
Конституции Республики Казахстан;
Трудового кодекса;
Закона "О языках в Республике Казахстан";
Закона "О геодезии, картографии и пространственных данных";
Закона "О противодействии коррупции";
инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
36. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа не менее 5 лет.
Глава 2. Должности специалистов
Параграф 1. Аэрофотогеодезист
37. Должностные обязанности:
выполняет комплекс фотограмметрических и геодезических работ по созданию топографических и специальных карт (планов).
Применяет аэрокосмические и наземные методы съемок, определяет координаты движущихся и других объектов.
Разрабатывает календарные графики поверок приборов.
Выполняет фотограмметрические, стереотопографические и другие аэрофотогеодезические работы, содержание которых определено в соответствующих технических инструкциях, а также в единых нормах выработки (времени).
Принимает участие в подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к отраслевым планам проведения аэрофотогеодезических и фотограмметрических работ, к планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию топографо-геодезической продукции, в подготовке технических заданий на проектирование.
Осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.

38. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18094 болып тіркелген) Өлшем құралдарына салыстырып тексеруді жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің кезеңділігін белгілеу қағидалары және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификат нысанын (бұдан әрі – өлшем құралдарына салыстырып тексеруді жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің кезеңділігін белгілеу қағидалары және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификат нысаны);
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 923 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18059 болып тіркелген) бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде әзірлеу, бекіту, тіркеу және өлшем құралдарын тексеру әдістемелерін қолдану қағидаларын (бұдан әрі – Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде әзірлеу, бекіту, тіркеу және өлшем құралдарын тексеру әдістемелерін қолдану қағидалары);
Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі геодезия және картография білімі және аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)геодезия және картография білімі болуы керек, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:

38. Знание:
Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18094 (далее – Правила проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений);
Правил разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 923 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18059 (далее – Правила разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений);
Инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
39. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картографиябез предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:

жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және аэрофотогеодезист лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
2-параграф. Геодезист
40. Лауазымдық міндеттері:
жоғары дәлдікті негізгі астрономиялық-геодезиялық жұмыстарды, гравиметриялық және спутниктік бақылауды, мемлекеттік геодезиялық желіні құру, жалпы жердің және оның жеке бөліктерінің нысаны мен түрін мөлшерлерін анықтау, жер қыртысының қозғалысын және жердің гравитациялық өрісін зерделеу бойынша жұмыстар кешенін орындайды; бағдарламалық өнімдерді қолдана отырып, геодезиялық өлшемдердің нәтижелеріне математикалық өңдеуді орындайды; теңіз түбін картографиялауға және елдің теңіз шельфінің табиғи ресурстарын зерделеуге қажетті топографиялық-геодезиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындайды; көліктік және гидротехникалық құрылыстарды, өнеркәсіптік және қалалық объектілерді іздестіру кезінде геодезиялық жұмыстарды жобалайды және жүргізеді; қуатты электр станциялары, жоғары тегеурінді бөгеттер сияқты инженерлік құрылыстарды салу және монтаждау кезінде дәл бөлу жұмыстарын орындайды; құрылыстар мен конструкциялардың өзгеруін зерттейді.
Жаңа техниканы енгізудің перспективалық және жылдық жоспарын орындауға, геодезиялық жұмыстарды жүргізу үшін салалық жоспарларға және топографиялық-геодезиялық өнімдер өндірісінің құралдары мен әдістерін жетілдіру бойынша техникалық-ұйымдық іс-шаралар жоспарына ұсыныстар беруге қатысады; аспаптарды тексерудің күнтізбелік кестелерін әзірлейді, жобалауға арналған техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысады.
Технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Геодезиялық құралдар мен аспаптарды тексеруді және юстировкасын орындайды, оларды дұрыс пайдалануын және сақталуын қамтамасыз етеді. Өндірістік құжаттарды және есептілікті рәсімдейді.

высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное)геодезия и картография образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Геодезист
40. Должностные обязанности:
выполняет основные астрономо-геодезические работы высокой точности, гравиметрические и спутниковые наблюдения, комплекс работ по построению государственной геодезической сети, определению формы и размеров земли в целом и отдельных частей; изучению гравитационного поля земли и движения земной коры; выполняет математическую обработку результатов геодезических измерений с использованием программных продуктов; проводит геодезические работы специального назначения; выполняет в морских условиях топографо-геодезические и гравиметрические работы, необходимые для картографирования морского дна и изучения природных ресурсов морского шельфа страны; проектирует и производит геодезические работы при изыскании транспортных и гидротехнических сооружений, промышленных и городских объектов; выполняет точные разбивочные работы при строительстве и монтаже инженерных сооружений типа мощных электростанций, высоконапорных плотин; исследует деформации сооружений и конструкций.
Принимает участие в подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к отраслевым планам проведения геодезических работ и к планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию средств и методов производства топографо-геодезической продукции; разрабатывает календарные графики поверок приборов, в подготовке технических заданий на проектирование.
Осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности. Выполняет поверку и юстировку геодезических приборов и инструментов, обеспечивает их правильную эксплуатацию и хранение. Оформляет производственную документацию и отчетность.

41. Білуі тиіс:
өлшем құралдарына салыстырып тексеруді жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің кезеңділігін белгілеу қағидалары және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификат нысанын;
Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде әзірлеу, бекіту, тіркеу және өлшем құралдарын тексеру әдістемелерін қолдану қағидаларын;
Картографиялық өнімдерді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
42. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және геодезист лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы геодезист лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және геодезист лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
3-параграф. Картограф
43. Лауазымдық міндеттері:
цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларды, сонымен қатар әртүрлі тематикалық карталарды жасау, құрастыру және басып шығаруға дайындау жұмыстарын орындайды. Берілген проекцияда және координат жүйесінде топографиялық (географиялық) негіздердің түпнұсқаларын құрастырады.
Картография мәселелері бойынша нормативтік құжаттар әзірлеуге және енгізуге, шартты таңбалар мен белгілерді, шрифттерді таңдайды, картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған тиісті есептерді және жобалар бөлімдерін құруға қатысады.
Түрлі мазмұндағы карталарды баспаға шығаруға (көбейтуге) дайындауды, технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

41. Знание:
правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений;
Правил разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений;
Инструкции по созданию картографической продукции;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
42. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности геодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности геодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности геодезиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности геодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности геодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности геодезиста не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Картограф
43. Должностные обязанности:
выполняет работы по созданию, составлению и подготовке к изданию цифровых топографических карт и планов, а также различных тематических карт.
Составляет оригиналы топографической (географической) основы в заданной проекции и системе координат.
Принимает участие в разработке и внедрении нормативных документов по вопросам картографии, условных знаков и обозначений, подбирает шрифты, в составлении соответствующих отчетов и разделов проектов на проведение картографических работ.
Осуществляет подготовку к изданию (размножению) карт различного содержания, проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.

44. Білуі тиіс:
Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулық;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағаларын, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
45. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және картограф лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы картограф лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және картограф лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
4-параграф. Карталардың корректоры
46. Лауазымдық міндеттері:
жасалып жатқан карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша жұмыс барысында қателіктер мен кемшіліктерді уақтылы анықтайды; оларды жоюға шара қабылдайды.
Қолданыстағы ғылыми және техникалық терминдер мен анықтамаларды қолданады.
Камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға далалық дешифрлеу мәліметтерінің толықтығы мен және дұрыс тасымалдауын және пысықталуын, артографиялық өнімнің мемлекеттік тілде түзетуді, түпнұсқалар мазмұнына лексикалық, стилистикалық және мағыналық аудармаларының нақты сәйкестігін қамтамасыз етеді.

44. Знание:
инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
45. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности картографа не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности картографа не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Корректор карт
46. Должностные обязанности:
Своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению.
Применяет используемые научные и технические термины и определения.
Обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, корректировку картографической продукции на государственном языке, точное соответствие переводов лексическому, стилистическому и смысловому содержанию оригиналов.

47. Білуі тиіс:
Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге техникалық жобалар мен сметаларды жасау жөніндегі әдістемені;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
48. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және корректор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы корректор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және корректор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
5-параграф. Маркшейдер
49. Лауазымдық міндеттері:
маркшейдерлік, геодезиялық жұмыстарды және тірек (маркшейдерлік, геодезиялық, жерсеріктік) желісін құру, жер бетіндегі және шахтадағы түсірілім, тау-кен қазбалары мен технологиялық кешенді өлшеу және сканерлеу, түсірілім материалдарын камералдық өңдеу бойынша есептеулерді орындайды.
Жару жұмыстарының техникалық есептеріне арналған құжаттама мен материалдарды дайындайды.
Құрылыс алаңының немесе тау-кендік бөлініс шегіндегі карьердің аумағына іргелес геодезиялық белгілердің жай-күйін бақылайды, есебін жүргізеді және сақталуын қамтамасыз етеді.
Топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу жоспарларын және жобалардың тиісті бөлімдерін жасауға, сондай-ақ олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру кезінде, объектілерді салуға жер бөлуді ресімдеу үшін геодезиялық материалдарды келісуге қатысады және дайындайды.
Геодезиялық аспаптар мен құралдарды тексеруді және туралауды орындайды, олардың дұрыс пайдаланылуы мен сақталуын қамтамасыз етеді.
Тау-кен қазбаларының, құрылыстардың, трассалардың және басқа да объектілердің жобаларын жергілікті жер жағдайларына байланыстыруды жүзеге асырады және оларды натураға көшіреді, жабдықтарды орналастыра отырып, технологиялық кешен құрылыстарын салу және қайта жаңарту кезіндегі бөлу жұмыстарын, қажетті геодезиялық өлшеулерді жүргізеді және далалық құжаттаманы, материалдарды камералдық өңдеуді жүргізеді, есептеу жұмыстарын орындайды, жоспарлар, схемалар, профильдер және басқа графикалық материалдар жасайды.
Өндірістік құжаттаманы және есептілікті ресімдейді.
Жер асты тау-кен қазбаларын бағдарлау және шахтаға биіктік белгісін беру; жер асты маркшейдерлік тірек желісін құру, дамыту және қайта құру; шахта оқпандары мен өткізгіштерін бейіндеу; көтергіш қондырғылардың геометриялық элементтерінің арақатынасын тексеру; тасу жолдарын нивелирлеу; қазбаларды қарсы кенжарлармен үңгілеу бойынша маркшейдерлік жұмыстар жүргізеді.
Бақылау станцияларын құру және тау жыныстары мен жер бетінің жылжуын бақылау, тау-кен жұмыстарына байланысты тау жыныстары мен жер бетінің деформациялану үдерістерін зерттеу және бақылау және олардың тау-кен қазбаларына, ғимараттарға, құрылыстарға және табиғи объектілерге әсері жөніндегі жұмыстарды орындайды.

47. Знание:
Инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
48. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности корректора не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картографияобразование и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картографияобразование и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности корректора не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Маркшейдер
49. Должностные обязанности:
выполняет маркшейдерские, геодезические работы и вычисления по созданию опорной (маркшейдерской, геодезической, спутниковой) сети, съемки на земной поверхности и в шахте, замеры и сканирование горных выработок и технологического комплекса, камеральную обработку материалов съемок.
Подготавливает документацию и материалы для технических расчетов взрывных работ.
Следит за состоянием, ведет учет и обеспечивает сохранность геодезических знаков, прилегающих к территории строительной площадки или карьера в пределах горного отвода.
Принимает участие в составлении планов и соответствующих разделов проектов проведения топографо-геодезических и маркшейдерских работ, а также при осуществлении контроля за их выполнением, в согласовании и подготавливает геодезические материалы для оформления земельных отводов под строительство объектов.
Выполняет поверку и юстировку геодезических приборов и инструментов, обеспечивает их правильную эксплуатацию и хранение. Осуществляет привязку проектов горных выработок, сооружений, трасс и других объектов к условиям местности и переносит их в натуру, разбивочные работы при строительстве и реконструкции сооружений технологического комплекса с размещением оборудования, необходимые геодезические измерения и ведет полевую документацию, камеральную обработку материалов, выполняет расчетные работы, составляет планы, схемы, профили и другие графические материалы.
Оформляет производственную документацию и отчетность.
Выполняет производство маркшейдерских работ по ориентированию подземных горных выработок и передаче высотной отметки в шахту; созданию, развитию и реконструкции подземной маркшейдерской опорной сети; профилированию шахтных стволов и проводников; проверке соотношения геометрических элементов подъемных установок; нивелированию откаточных путей; проходке выработок встречными забоями.
Выполняет работы по созданию наблюдательных станций и наблюдениям за сдвижением горных пород и земной поверхности, изучению и контролю процессов деформации горных пород и земной поверхности в связи с горными работами и их влияние на горные выработки, здания, сооружения и природные объекты.

50. Білуі тиіс:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексін;
Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің кезеңділігін және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификат нысанын белгілеу қағидаларын;
Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде әзірлеу, бекіту, тіркеу және өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелерін қолдану қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
51. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) маркшейдер ісі білімі және бірінші санаттағы маркшейдер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) маркшейдер ісі білімі және екінші санаттағы маркшейдер лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) маркшейдер ісі білімі және маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) маркшейдер ісі білімі болуы керек, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) маркшейдер ісі білімі және бірінші санаттағы маркшейдер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) маркшейдер ісі білімі және екінші санаттағы маркшейдер лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) маркшейдер ісі) білімі және маркшейдер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) маркшейдер ісі білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
6-параграф. Карталардың редакторы
52. Лауазымдық міндеттері:
жасалатын карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша жұмыстардың барлық кезеңдерінде қателер мен кемшіліктерді уақтылы анықтау бойынша редакциялық-бақылау тексерісін жүргізеді, оларды жою шараларын қабылдайды, далалық дешифрлеу деректерін пайдалану мен пысықтаудың толықтығы мен дұрыстығын камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға көшіруді қамтамасыз етеді, карталардың (жоспарлардың) түпнұсқаларын редакциялайды, материалдарды кезекші карталармен, индекстермен келіседі елді мекендердің атаулары далалық тексеруден кейін кезекші редакциялық схемалармен, анықтамалық материалдармен жұмыс істейді.
Карталарды (жоспарларды) жобалау, жасау және басып шығару үшін далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындайтын қызметкерлерге арналған редакциялық нұсқаулықтар жасайды, далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезінде күрделілік санатын анықтау үшін эталондар әзірлеуге қатысады.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу жоспарларын орындау туралы есептерді құруға қажетті мәліметтерді жүйеге келтіреді және дайындайды.
Отандық және шетелдік ұқсас өнімге салыстырмалы талдауды, олардың техникалық және эстетикалық деңгейін бағалауды жүргізеді.
Топографиялық және басқа да карталардың (жоспарлардың) тұтынушылық қасиетін жақсарту жөніндегі міндеттерді шешуге байланысты ғылыми-зерттеу және эксперименталды жұмыстардың кезеңдері мен бағыттарын орындауға қатысады, картографиялауға жататын объектіге техникалық жобалар құрау үшін қажетті құжаттарды әзірлейді.

50. Знание:
Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании"
Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений;
Правил разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
51. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: маркшейдерское дело и стаж работы в должности маркшейдера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: маркшейдерское дело и стаж работы в должности маркшейдера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: маркшейдерское дело и стаж работы в должности маркшейдера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: маркшейдерское дело без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) маркшейдерское дело образование и стаж работы в должности маркшейдера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) маркшейдерское дело образование и стаж работы в должности маркшейдера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) маркшейдерское дело образование и стаж работы в должности маркшейдера не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) маркшейдерское дело образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Редактор карт
52. Должностные обязанности:
проводит редакционно-контрольную проверку по своевременному выявлению ошибок и недостатков на всех этапах работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению, обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, редактирует оригиналы карт (планов), согласует материалы с дежурными картами, с индексами названий населенных пунктов после полевого обследования, работает с дежурными редакционными схемами, справочными материалами.
Составляет редакционные указания для работников, выполняющих полевые и камеральные топографо-геодезические и картографические работы, для проектирования, составления и издания карт (планов), в разработке эталонов для определения категорий трудности при выполнении полевых и камеральных топографо-геодезических и картографических работ.
Систематизирует и подготавливает данные, необходимые для составления отчетов о выполнении планов проведения топографо-геодезических и картографических работ.
Проводит сравнительный анализ аналогичной отечественной и зарубежной продукции, оценку их технического и эстетического уровня.
Принимает участие в выполнении этапов и направлений научно-исследовательских и экспериментальных работ, связанных с решением задач по улучшению потребительских свойств топографических и других карт (планов), в разработке документации для составления технических проектов на объект, подлежащий картографированию.

53. Білуге тиіс:
Картографиялық өнімді жасау жөніндегі нұсқаулықты;
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге техникалық жобалар мен сметаларды жасау жөніндегі әдістемені;
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құнын;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, ішкі еңбек тәртібін;
өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік тәртібін.
54. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі және карта редакторы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және бірінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және екінші санаттағы карта редакторы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі және карта редакторы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) геодезия және картография білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

53. Знание:
Инструкции по созданию картографической продукции;
Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств;
Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи документов Национального картографо-геодезического фонда;
порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда;
порядка производственной санитарии и противопожарной безопасности.
54. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картографияи стаж работы в должности редактора карт первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картографияи стаж работы в должности редактора карт второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и стаж работы в должности редактора карт не менее1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности редактора карт первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности редактора карт второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование и стаж работы в должности редактора не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) геодезия и картография образование без предъявления требований к стажу работы.