Ішкі істер органдарының қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 283 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 сәуірде № 32258 болып тіркелді
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарының қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оларға қатысты бөлігінде лауазымды адамдарға жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 283 Бұйрыққа
қосымша
Ішкі істер органдарының қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік қорғау туралы заң) 1-бабын іске асыру мақсатында әзірленді және ішкі істер органдарының қылмыстық процеске қатысушы адамдарға қатысты қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Ішкі істер органдары Мемлекеттік қорғау туралы заңның 7-бабында көзделген қауіпсіздік шараларын қолдану арқылы қылмыстық процеске қатысушы адамдарға, олардың отбасы мүшелеріне және жақын туыстарына және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық сот ісін жүргізудің өзге де қатысушыларына (бұдан әрі - қорғалатын адам) қатысты қауіпсіздік шараларын қолданады.
2 тарау. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру тәртібі
3. Мемлекеттік қорғау туралы заңның 21-бабына сәйкес қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешім қабылдайтын орган шығарған дәлелді қаулы белгіленген тәртіпте келіп түскен кезде қауіпсіздік шараларын өз құзыреті шегінде дербес жүзеге асыратын бөлініс Мемлекеттік қорғау туралы заңның 7-бабында көзделген қажетті қауіпсіздік шараларын дербес таңдайды.

Об утверждении Правил осуществления мер безопасности органами внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 283. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2023 года № 32258.
В соответствии пунктом 3 статьи 1 Закона Республики Казахстана "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мер безопасности органами внутренних дел.
2. Департаменту по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
Приложение к приказу
министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 283
Правила осуществления мер безопасности органами внутренних дел
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации статьи 1 Закона Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (далее – Закон о гос.защите) и определяют порядок осуществления органами внутренних дел мер безопасности в отношении лиц, участвующих в уголовном процессе.
2. Органами внутренних дел применяются меры безопасности в отношении лиц, участвующих в уголовном процессе, членов их семей и близких родственников и иных участников уголовного судопроизводства (далее - защищаемое лицо) органов внутренних дел Республики Казахстан, путем применения установленных в статье 7 Закона о гос.защите мер безопасности.
Глава 2. Порядок осуществления мер безопасности
3. При поступлении в установленном порядке мотивированного постановления, вынесенного органом, принимающим решение о применении мер безопасности согласно статье 21 Закона о гос.защите, подразделение, осуществляющее меры безопасности, самостоятельно, в пределах своей компетенции, избирает предусмотренные в статье 7 Закона о гос.защите необходимые меры безопасности.

4. Қорғалатын адамның жеке күзетін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, тактикасы, нысандары мен әдістері қорғалатын адам туралы мәліметтер негізінде осы мақсаттар үшін тартылған бөліністердің құзыреті шегінде айқындалады.
5. Қауіпсіздік шаралары қорғалатын адам және оған қатысты қолданылатын қауіпсіздік шаралары туралы мәліметтердің (Мемлекеттік қорғау туралы заңның 9, 11, 12 және 17-баптарында көзделген) құпиялылығын сақтай отырып жүзеге асырылады
6. Қорғалатын адамның тұрғынжайы мен мүлкін қорғауды қамтамасыз етуді оларды жоюдың немесе бүлдірудің нақты қатері болған кезде мемлекеттік қорғау функциялары жүктелген бөлініс қамтамасыз етеді, сондай-ақ көрсетілген бөліністерде күштер мен құралдар жеткіліксіз болған жағдайда қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс басшысының шешімі бойынша қорғалатын адамның тұрғынжайы мен мүлкін қорғауды қамтамасыз етуге қорғалатын адам туралы мәліметтердің құпиялылығын сақтай отырып осы органның өзге де бөліністері (қызметтері) тартылуы мүмкін.
Қажет болған жағдайда қорғалатын адамның тұрғынжайын орталықтандырылған бақылау пультіне қоса отырып, күзет-өрт және дабыл сигнализациясы құралдарымен бірінші кезекте жарақтандыру шараларын қабылдайды.
Орталықтандырылған күзетті ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда қорғалатын адамның тұрғынжайы дербес сигнал беру құралдарымен жабдықталады. Қорғалатын адамның тұрғынжайын күзет-өрт және дабыл сигнализациясы құралдарымен жарақтандыру жөнінде шаралар қабылдау үшін аталған қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар тартылуы мүмкін.
Мемлекеттік қорғау функцияларын жүзеге асыратын бөлініс қорғалатын адамның тұрғынжайы мен мүлкін қорғау жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету кезінде қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөліністін басшылығына аталған тұрғынжай мен мүлікке қатысты әрбір қауіп төнген немесе құқыққа қарсы іс-қимылдарды жүзеге асыру әрекеті туралы дереу хабарлайды.
Қорғалатын адамның тұрғын үйі мен мүлкін техникалық бақылау құралдарымен жабдықтауды қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс қамтамасыз етеді.
7. Қорғалатын адамның өзін-өзі қорғауы мен жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс қажет болған жағдайда қорғалатын адамға жеке қорғанудың, байланыстың және қауіп туралы хабарлаудың арнайы құралдарын береді.
Арнайы құралдар ретінде қорғалатын адамға оқ өтпейтін жилет, электрошокер құрылғысы, тітіркендіргіш құрамы бар аэрозольді бүріккіш берілуі мүмкін.
Қорғалатын адамды байланыс және қауіп туралы хабарлау құралдарымен қамтамасыз ету үшін қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс қажет болған жағдайда қорғалатын адамға тасымалданатын портативті радио құрылғысын, тұрақты немесе ұялы байланыс телефонын береді.
Қорғалатын адамға жеке қорғанудың, байланыстың және қауіп туралы хабарлаудың арнайы құралдарын беру "Жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жүргізіледі.
Қорғалатын адамға байланыс және қауіп туралы хабарлау, арнайы және жеке қорғаныс құралдарын қолдану, алып жүру, сақтау және пайдалану бойынша нұсқама мен оқу-жаттығу жүргізу бойынша тиісті акт жасалады.

4. Организация, тактика, формы и методы работы по обеспечению личной охраны защищаемого лица определяются в пределах компетенции, задействованных для этих целей подразделений на основании сведений о защищаемом лице.
5. Меры безопасности осуществляются с соблюдением конфиденциальности сведений (предусмотренные статьями 9, 11, 12 и 17 Закона о гос.защите) о защищаемом лице и применяемых в отношении него мерах безопасности.
6. Обеспечение охраны жилища и имущества защищаемого лица при наличии реальной угрозы их уничтожения или повреждения обеспечивается подразделением, на которые возложены функции государственной защиты, а также в случае недостаточности в указанных подразделениях сил и средств по решению руководителя подразделения, осуществляющего меры безопасности, к обеспечению охраны жилища и имущества защищаемого лица могут привлекаться другие подразделения (службы) органа внутренних дел, с соблюдением конфиденциальности сведений о защищаемом лице.
При необходимости принимают меры к первоочередному оснащению жилища защищаемого лица средствами охранно-пожарной и тревожной сигнализации с подключением к пультам централизованного наблюдения.
В случае отсутствия технической возможности организации централизованной охраны жилище защищаемого лица оборудуется средствами автономной сигнализации. Для принятия мер по оснащению жилища защищаемого лица средствами охранно-пожарной и тревожной сигнализации могут привлекаться организации, имеющие лицензию на осуществление указанной деятельности.
Подразделения осуществляющие функции государственной защиты, при обеспечении мероприятий по охране жилища и имущества защищаемого лица немедленно информируют руководство подразделения, осуществляющего меры безопасности, о каждом случае угрозы или попытке осуществить противоправные действия в отношении указанных жилища и имущества.
Оборудование жилища и имущества защищаемого лица техническими средствами наблюдения обеспечивается подразделением, осуществляющим меры безопасности.
7. Для обеспечения самообороны и личной безопасности защищаемого лица подразделение, осуществляющее меры безопасности, в случае необходимости выдает защищаемому лицу средства индивидуальной защиты, связи и оповещения об опасности.
В качестве средств индивидуальной защиты защищаемому лицу могут выдаваться бронежилет, электрошоковое устройство, аэрозольный распылитель с раздражающим составом.
Для обеспечения защищаемого лица средствами связи и оповещения об опасности подразделение, осуществляющие меры безопасности, в случае необходимости выдает защищаемому лицу переносное портативное радиоустройство, фиксированное либо подвижное средство связи.
Выдача защищаемому лицу средств индивидуальной защиты, связи и оповещения об опасности производится в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
По проведению обучения или инструктажа защищаемого лица в части правил хранения, ношения, обращения и применения средств индивидуальной защиты, связи и оповещения об опасности составляется соответствующий акт.

8. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс жеке қорғанудың, байланыстың және қауіп туралы хабарлаудың, арнайы құралдарын сақтау, алып жүру және қолдану қағидалары бөлігінде қорғалатын адамды оқытуды немесе нұсқама беруді жүргізеді, сондай-ақ қорғалатын адамның көрсетілген құралдармен жұмыс істеу қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
9. Жеке қорғанудың, байланыстың және қауіп туралы хабарлаудың арнайы құралдарын алған қорғалатын адам жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын жүзеге асыратын бөлініспен жасалатын адамның қауіпсіздік шараларын қолдану шарттары туралы шартқа сәйкес олардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз етеді
Қауіпсіздік шаралары жойылған кезде қорғалатын адамға берілетін жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс құралдары, қауіп туралы хабарлау және техникалық құралдар акт бойынша қайтарылуға жатады.
10. Қорғалатын адамның тегін, атын, әкесінің атын және ол туралы басқа да мәліметтерді өзгертуге байланысты жеке басын куәландыратын құжаттарды, өзге де құжаттарды ауыстыру, сондай-ақ қорғалатын адамның сыртқы түрін өзгерту Мемлекеттік қорғау туралы заңның 7-бабының 2-тармағына сәйкес ауыр және аса ауыр қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша жүзеге асырылады және Мемлекеттік қорғау туралы заңның 7-бабына сәйкес егер қорғалатын адамның қауіпсіздігін оған қатысты басқа да қауіпсіздік шараларын қолдану арқылы қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда ғана қолданылады.
Құжаттарды ауыстыру және (немесе) қорғалатын адамның сыртқы келбетін өзгерту туралы шешім қабылдаған кезде қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс қорғалатын адаммен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзара міндеттемелер және өзара жауапкершілік туралы жазбаша нысанда шарт жасаса алады.
Жеке басын куәландыратын құжаттарды және басқа құжаттарды ауыстыру уақытша немесе тұрақты болуы мүмкін.
Ауыстыруға жататын құжаттардың тізбесін қорғалатын адамға қауіп төндіретін мән-жайлар мен қауіптілік дәрежесіне қарай қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс айқындайды.
Қорғалатын адамның құжаттарын ауыстырған кезде қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс ауыстырылатын құжаттардың түпнұсқалығын белгілеуді қамтамасыз етуге міндетті. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс мемлекеттік билік органдарына, жергілікті өзін - өзі басқару органдарына және құжаттарды ауыстыруға және беруге жауапты ұйымдарға (бұдан әрі-құжаттарды ауыстыруға және беруге жауапты ұйымдар) ұсынылатын қорғалатын адам туралы мәліметтердің дұрыстығына, сондай-ақ қорғалатын адам туралы мәліметтердің құпиялылығын сақтауға жауапты болады.
Қауіпсіздік шарасын қолдану туралы қаулы аталған құжаттарды қорғалатын адамға тапсыруға немесе ауыстыруға негіз болып табылады.

8. Подразделение, осуществляющие меры безопасности, проводит обучение или инструктаж защищаемого лица в части правил хранения, ношения и применения средств индивидуальной защиты, связи и оповещения об опасности, а также осуществляет контроль за соблюдением защищаемым лицом правил обращения с указанными средствами.
9. Защищаемое лицо, получившее специальные средства индивидуальной защиты, связи и оповещения об опасности, обеспечивает их целостность и сохранность согласно договору об условиях приминения мер безопасности заключаемого с подразделением, осуществляющим меры обеспечения личной безопасности.
При отмене мер безопасности, выдаваемые защищаемому лицу средства индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств подлежат возврату по акту.
10. Замена документов, удостоверяющих личность, иных документов защищаемого лица в связи с изменением его фамилии, имени, отчества и других сведений о нем, а также изменение внешности защищаемого лица в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона о гос.защите, осуществляются только по уголовным делам о тяжких и особо тяжких преступлениях и в соответствии статье 7 Закона о гос.защите производятся только в случае, если безопасность защищаемого лица не может быть обеспечена путем применения в отношении его других мер безопасности.
При принятии решения о замене документов и (или) изменении внешности защищаемого лица орган внутренних дел, может заключить с защищаемым лицом договор в письменной форме о взаимных обязательствах и взаимной ответственности в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Замена документов, удостоверяющих личность, и иных документов может носить как временный, так и постоянный характер.
Перечень документов, подлежащих замене, определяется подразделением, осуществляющим меры безопасности, в зависимости от обстоятельств и степени опасности, угрожающей защищаемому лицу.
При замене документов защищаемого лица подразделение, осуществляющие меры безопасности, обязано обеспечить установление подлинности заменяемых документов. Подразделение, осуществляющие меры безопасности, обеспечивает достоверность сведений о защищаемом лице, предоставляемых в органы государственной власти, органы местного самоуправления и организации, отвечающие за замену и выдачу документов (далее - организации, ответственные за замену и выдачу документов), а также соблюдает конфиденциальность сведений о защищаемом лице.
Основанием для замены и выдачи защищаемому лицу указанных документов является постановление об избрании меры безопасности.

Қорғалатын адамға жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыру және беру "Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі мен босқын куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысында белгіленген мерзімдер шегінде қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын орган айқындайтын мерзімдерде жүргізіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыру және беру қорғалатын адамның тұрғылықты жері бойынша да, тұрған жері немесе нақты тұрғылықты жері бойынша да жүргізіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстырған кезде қорғалатын адам өз құжаттарын қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініске сақтауға береді. Қорғалатын адамның ауыстырылған құжаттарын есепке алуды және сақтауды қауіпсіздік шараларын қолданудың барлық кезеңі ішінде қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлімшесі қамтамасыз етеді. Оларды сақтау және қорғалатын тұлға туралы мәліметтердің құпиялылығын сақтауды қамтамасыз ету тәртібін қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс айқындайды.
11. Қорғалатын адамтуралы мәліметтердің құпиялылығын сақтау мақсатында қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлімше жеке басын куәландыратын құжаттарды және өзге де құжаттарды ауыстыруға және беруге жауапты ұйымдардың лауазымды адамдарына қорғалатын адамға қатысты тиісті қауіпсіздік шарасын қолдануға байланысты өздеріне сеніп тапсырылған немесе белгілі болған мәліметтерді жария етпеу туралы ескерту жолдайды. Жеке басын куәландыратын құжаттарды және өзге де құжаттарды ауыстыру және беру туралы мәліметтерді есепке алу ақпараттың құпиялылығын сақтай отырып жүргізіледі.
12. Қорғалатын адамның сыртқы түрін өзгерту – бұл ерекше қауіпсіздік шарасы болып табылады. Аталған қауіпсіздік шарасы уақытша және тұрақты (тері-пластикалық хирургияны қолдана отырып) сипатта болуы мүмкін.
Ерекше жағдайларда, қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын ішкі істер органы мен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның көмегімен тері-пластикалық хирургияны жүзеге асыруға лицензиясы бар медициналық мекеме арасында жазбаша нысанда жасалатын шарт негізінде осы қауіпсіздік шарасының тиімділігін қамтамасыз ететін шектерде сыртқы түрін өзгерту бойынша операция жасалуы мүмкін
13. Қорғалатын адамның жұмыс (қызмет) немесе оқу орнын өзгертуді қауіпсіздік шарасы ретінде қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс қорғалатын адамның өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында ауыр және аса ауыр қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша қолданады.
Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс халықты жұмыспен қамту органдарын, білім беру саласындағы басқаруды жүзеге асыратын органдарды және жергілікті өзін-өзі басқару органдарын тарта отырып, бұрынғыға ұқсас уақытша немесе тұрақты (қорғалатын адамға лайықты) жұмыс (қызмет) немесе оқу орнына іріктеуге және орналастыруға жәрдем көрсетеді.
Жұмыс (қызмет) орнын өзгерту Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес зейнетақыға құқық беретін сақтандыру (еңбек) өтілі сақтала отырып, мамандығы бойынша баламалы лауазым не өзге де лауазым беріле отырып жүзеге асырылады. Оқу орнын өзгерту Қазақстан Республикасының Білім туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қорғалатын адамды уақытша жұмыс (қызмет) немесе оқу орнына орналастырған кезде оның бұрынғы немесе ұқсас жұмыс (қызмет) немесе оқу орны бойынша қалпына келтіру мүмкіндігі сақталады.
Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс тиісті ұйымдардың басшыларына оларға сеніп тапсырылған немесе қорғалатын адамға қатысты белгілі болған мәліметтерді жария етпеу туралы жазбаша ескертеді.

Замена и выдача защищаемому лицу документов, удостоверяющих личность, производятся в сроки, определяемые органом, осуществляющим меры безопасности, в пределах сроков, установленных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, удостоверения беженца и проездного документа".
Замена и выдача документов, удостоверяющих личность, производятся как по месту жительства, так и по месту пребывания или фактического проживания защищаемого лица.
При замене документов, удостоверяющих личность, защищаемое лицо передает свои документы на хранение подразделению, осуществляющему меры безопасности. Учет и хранение замененных документов защищаемого лица обеспечиваются подразделением, осуществляющим меры безопасности, в течение всего периода применения меры безопасности.
11. В целях сохранения конфиденциальности сведений о защищаемом лице, подразделение, осуществляющее меры безопасности, направляет предупреждение должностным лицам организаций, ответственных за замену и выдачу документов, удостоверяющих личность, и иных документов, о неразглашении сведений, которые были им доверены или стали известны в связи с применением соответствующей меры безопасности в отношении защищаемого лица. Учет сведений о замене и выдаче документов, удостоверяющих личность, и иных документов производится с соблюдением конфиденциальности сведений.
12. Изменение внешности защищаемого лица является исключительной мерой безопасности, которая носить как временный, так и постоянный (с применением кожно-пластической хирургии) характер.
В исключительных случаях на основании договора, заключаемого в письменной форме между органом внутренних дел, осуществляющим меры безопасности и медицинским учреждением имеющими лицензию на осуществление кожно-пластической хирургии при содействии уполномоченного органа в области здравоохранения может быть произведена операция по изменению внешности в пределах, обеспечивающих эффективность этой меры безопасности.
13. Изменение места работы (службы) или учебы защищаемого лица как мера безопасности применяется подразделением, осуществляющим меры безопасности, по уголовным делам о тяжких и особо тяжких преступлениях в целях защиты жизни и здоровья защищаемого лица.
Подразделение, осуществляющий меры безопасности, оказывает содействие в подборе и устройстве на временное или постоянное (подходящее защищаемому лицу) место работы (службы) или учебы, аналогичное прежнему, с привлечением органов занятости населения, органов, осуществляющих управление в сфере образования, и органов местного самоуправления.
Изменение места работы (службы) осуществляется в соответствии Трудовым кодексом Республике Казахстан, Законом о гос.защите с предоставлением равноценной должности либо иной должности по специальности с сохранением страхового (трудового) стажа, дающего право на пенсию. Изменение места учебы осуществляется в соответствии с законом Республики Казахстан "Об образовании".
При устройстве защищаемого лица на временное место работы (службы) или учебы за ним сохраняется возможность на восстановление по-прежнему или аналогичному месту работы (службы) или учебы.
Подразделение, осуществляющее меры безопасности, письменно предупреждает руководителей соответствующих организаций о неразглашении сведений, которые были им доверены или стали известны в отношении защищаемого лица.

14. Қорғалатын адамның бұрынғы қызмет немесе оқу орнын қалпына келтіру туралы өтініші жазбаша нысанда беріледі және оны қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс тіркейді. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын бөлініс мекеменің кадр органының алдына қорғалатын адамды тең бос орынға не оның келісімі бойынша төменгі лауазымға тағайындау туралы өтініш жасайды.
3 тарау. Қауіпсіздік шараларын тоқтату
15. Мемлекеттік қорғау туралы Заңның 24-бабына сәйкес қауіпсіздік шаралары сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның, прокурордың, соттың, қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын органның уәкілетті лауазымды адамының дәлелді қаулысымен немесе сот үкімімен Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде және Мемлекеттік қорғау туралы заңда көзделген тәртіпте жойылады.
16. Қауіпсіздік шараларын тоқтату Мемлекеттік қорғау туралы заңның 4-бабына сәйкес оларды қолдану үшін негіздер жойылса, сондай-ақ қорғалатын адам осы шараларды жүзеге асыру үшін қажетті шарттарды бұзуы салдарынан оларды одан әрі қолдану мүмкін болмаған жағдайда жүзеге асырылады.
____________________________

14. Заявление защищаемого лица о восстановлении на прежнем месте службы или учебы подается в письменной форме и фиксируется подразделением, осуществляющим меры безопасности. Подразделение, осуществляющее меры безопасности, ходатайствует перед кадровым органом учреждения о назначении защищаемого лица на равную вакантную либо по его согласию на низшую должность.
Глава 3. Отмена мер безопасности
15. Меры безопасности отменяются в порядке статьи 27 Закона о гос.защите соответствующим постановлением лица, осуществляющего досудебное расследование, прокурора, суда, уполномоченного должностного лица подразделения, осуществляющего меры безопасности предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом о гос.защите.
16. Отмена мер безопасности осуществляется если устранены основания для их применения, предусмотренные статьей 4 Закона о гос.защите, а также в случае невозможности их дальнейшего применения вследствие нарушения защищаемым лицом условий, необходимых для осуществления этих мер.