"Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2023 жылғы 25 мамырдағы № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 мамырда № 32593 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9890 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларында:
1, 2 және 3-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 18) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын (бұдан әрі – өнім беру жоспары) қалыптастыру және "Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесіне енгізу" мемлекеттік қызметін көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) вагон-норма – сұйытылған мұнай газының отыз алты тоннаға тең салмағы;
2) жиынтық өтінім – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүгінуі;
3) өнеркәсіптік тұтынушы – өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін газ сатып алатын заңды тұлға;
4) өнім беруші – өнім беру жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру және өткізу міндеті Заңмен жүктелген сұйытылған мұнай газын өндіруші немесе өзіне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иесі;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2023 года № 32593
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9890) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах).
2. Правила определяют порядок формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – план поставки) и оказания государственной услуги "Включение в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции" (далее – государственная услуга).
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) вагононорма – масса сжиженного нефтяного газа, равная тридцати шести тоннам;
2) сводная заявка – обращение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы в уполномоченный орган согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) промышленный потребитель – юридическое лицо, приобретающее газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве;
4) поставщик – производитель сжиженного нефтяного газа или собственник сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего ему на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, на которого Законом возложена обязанность поставки и реализации сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан в соответствии с планом поставки;

5) өтінім – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүгіну;
6) өтініш – осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға жүгіну;
7) Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін пайдалану мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесіне енгізуге арналған өтініштерді қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында көрсетілетін қызметті беруші жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
8) уәкілетті орган – газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Заңға сәйкес қолданылады.";
2-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. "Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесіне енгізу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі.
7. Мемлекеттік қызметті уәкілетті орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Процестің сипаттамаларын, нысаны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
8. Осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес өтініш келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті беруші олар келіп түскен күні ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші осы Қағидалардың 3-1-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтер топтамасын толық ұсынбаған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 3-1-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтердің толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигіне сәйкес өтінішті қабылдау және тіркеу жүзеге асырылады.
Өтінішті қосымшаларымен бірге қабылдағанын растау қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті қабылдаған адамның тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда) көрсете отырып, тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-1-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын және мәліметтерді ұсынымдар алу үшін Комиссияға жібереді.
Комиссия мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде сұйытылған мұнай газын пайдалану мәселелері бойынша уәкілетті органның жанынан құрылады және химия өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органның, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының, ғылыми-зерттеу ұйымдарының өкілдерінен, сондай-ақ мұнай-газ өңдеу және мұнай-газ-химия салаларының тәжірибелі мамандарынан тұрады.
Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Энергетика министрі бекітеді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды және кемінде 10 (он) адамды құрайды, оның жартысы мемлекеттік органның өкілдерінен тұрады.
Комиссия отырысын өткізу үшін кворум Комиссия мүшелері санының кемінде жартысын құрайды.

5) заявка – обращение в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
6) заявление - обращение в уполномоченный орган по форме, согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам;
7) Комиссия по вопросам использования сжиженного нефтяного газа для производства нефтегазохимической продукции (далее – Комиссия) – консультативно-совещательный орган по выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений на включение в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
8) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.";
главу 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Включение в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается уполномоченным органом (далее – услугодатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
8. При поступлении заявления согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам услугодатель в день их поступления проверяет полноту представленных документов.
При представлении заявителем неполного пакета документов и сведений, указанными в пункте 9 приложения 3-1 настоящих Правил, услугодатель отказывает в приеме заявления.
9. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов и сведений, указанными в пункте 9 приложения 3-1 настоящих Правил, осуществляется прием и регистрация заявления в соответствии с графиком работы услугодателя.
Подтверждением принятия заявления с приложениями является регистрация (штамп, входящий номер и дата) с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего заявления с прилагаемыми документами.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления заявления направляет пакет документов и сведения, указанные в пункте 9 приложения 3-1 настоящих Правил в Комиссию для получения рекомендаций.
Комиссия создается при уполномоченном органе по вопросам использования сжиженного нефтяного газа в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции и состоит из представителей уполномоченного органа в сфере химической промышленности, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", научно-исследовательских организаций, а также опытных специалистов нефтегазоперерабатывающей и нефтегазохимической отраслей.
Состав Комиссии утверждается Министром энергетики Республики Казахстан. Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число и не менее 10 (десяти) человек, половина из которого состоит из представителей государственного органа.
Для проведения заседания Комиссии кворум составляет не менее половины от количества членов Комиссии.

9-1. Комиссия осы Қағидалардың 3-1-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушіден келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Комиссияның қорытындысы электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушіге жіберіледі.
9-2. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 3-1-қосымшасының 9-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Комиссияның ұсынымдарын ескере отырып, Комиссия қорытындысын алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) бекітеді және оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады және ол бекітілген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыны тізбеге енгізілгені туралы хабардар етеді.
9-3. 3-1-қосымшаның 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Комиссияның қорытындысы теріс болған кезде, көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізілетін уақыт пен орны туралы хабарлама жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-ның 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші бас тарту үшін негіздер жойылған кезде тізбеге енгізе отырып шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Көрсетілетін қызметті беруші Комиссия шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тізбеге енгізу туралы шешімді өтініш берушіге жібереді.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану үшін шағым көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік актіні қабылдағаны немесе әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) жасағаны туралы белгілі болған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей:
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға;
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті беруші басшылығының атына беріледі.

9-1. Комиссия рассматривает документы и сведения, указанные в пункте 9 приложения 3-1 настоящих Правил, в срок не более 10 (десяти) рабочих дней с момента их поступления от услугодателя.
9-2. Услугодатель после рассмотрения документов и сведений, представленных согласно пункту 9 приложения 3-1 настоящих Правил в течение 7 (семи) рабочих дней с момента получения рекомендации о включении от Комиссии утверждает перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции (далее – перечень) по форме согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам и размещает его на своем официальном интернет-ресурсе и уведомляет услугополучателя о включении в перечень в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его утверждения.
9-3. При получении рекомендации Комиссии по отказу в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 10 приложения 3-1, услугодатель не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению по форме, согласно приложению 3-4 к настоящим Правилам.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 АППК РК.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение во включении в перечень при устранении оснований для отказа или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия решения Комиссией направляет решение о включении в перечень заявителю.
Параграф 2. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги.
10. Для обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда услугополучателю стало известно о принятии административного акта или совершении действий (бездействий) услугодателем:
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
на имя руководства услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу.

Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушіде – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органда – оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарауы 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу үшін.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезде шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген өтініш иесіне ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті беруші шағымды келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші шағымды қолайлы акт қабылдаған, шағымды көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасаған кезде шағымды қарайтын органға жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
10-1. Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген кезде көрсетілетін қызметті алушы ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес, егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
18-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"18. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарауына мынадай:
1) толық емес және (немесе) қате мәліметтерді қамтитын;
2) ағымдағы тоқсанның алдындағы тоқсанның барлық айлары үшін сұйытылған мұнай газын өткізу туралы мәліметтерді ұсынбаған немесе қате мәлімет ұсынған тұлғалардың;
3) сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингі шеңберінде оларға қатысты Заңмена белгіленген, сұйытылған мұнай газын өткізу тәртібін жоймаған бұзушылықтары анықталған тұлғалардың;

Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
услугодателем, непосредственно оказывающим государственную услугу, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
При поступлении жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК услугодателем направляется жалоба в орган, рассматривающий жалобу не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу при принятии им благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющих требованиям, указанным в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
10-1. При несогласии с решением органа в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";
пункт 18 изложить в
новой редакции:
"18. Не принимаются к рассмотрению местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы заявки:
1) содержащие неполные и (или) недостоверные сведения;
2) лиц, не представивших или предоставивших недостоверные сведения о реализации сжиженного нефтяного газа за все месяцы квартала, предшествующие текущему;
3) лиц, в отношении которых в рамках мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа выявлены неустраненные нарушения порядка реализации сжиженного нефтяного газа, установленного Законом;

4) тізбеге енгізілмеген сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың өтінімдері қабылданбайды.
Бұл ретте өтінім берушінің қате мәліметтер, оның ішінде сұйытылған мұнай газын өткізу көлемі, инфрақұрылымның болуы және оның қуаты бойынша қате мәлімет ұсыну фактісі анықталған кезде, мұндай тұлғаның өтінімдері қате мәліметтер жойылғанға дейін тікелей берілетін тоқсанға қарауға қабылданбайды.";
20-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"20. Сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия) ұсынылған өтінімдерді осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес өңірдің сұйытылған мұнай газына деген қажеттілігін ескере отырып, олардың негізділігі мәніне қарайды.
Бұл ретте сұйытылған мұнай газының көлемін газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері арасында бөлуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген Газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газының көлемін айқындау тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес;
2) сұйытылған мұнай газын теміржол көлігімен тиеп-жөнелткен кезде – вагон-нормаға еселігі көлемінде жүзеге асырады.";
23-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Жиынтық өтінім жобасын қарау нәтижелері бойынша Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия жиынтық өтінім жобасын мақұлдау туралы не оны өзгерту қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
Жиынтық өтінім жобасын өзгертуді Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия:
1) Тетікке сәйкес келтіру;
2) сұйытылған мұнай газын теміржол көлігімен тиеп-жөнелткен кезде – бөлінген көлемдердің вагон-нормаға еселігін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 23-1 және 23-2-тармақтармен толықтырылсын:
"23-1. Жиынтық өтінім жобасын қалыптастыру немесе өзгерту кезінде Тетікке сәйкес бөлінген көлемнің барлығы немесе бір бөлігі:
1) 18 (он сегіз) және одан аз тоннаны құраса– мұндай өтінім берушіге сұйытылған мұнай газы бөлінбейді;
2) 18 (он сегіз) тоннадан артық, бірақ вагон-нормадан аз болса – мұндай өтінім берушіге вагон-норма көлемінде сұйытылған мұнай газы бөлінеді.
Осы тармақта көзделген ережелер сұйытылған мұнай газын автомобиль көлігімен жеткізу жағдайларына қолданылмайды.

4) промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, не включенных в перечень.
При выявлении фактов предоставления заявителем недостоверных сведений, в том числе по объемам реализации сжиженного нефтяного газа, наличию инфраструктуры и их мощностей, заявки такого лица не принимаются к рассмотрению непосредственно на подаваемый квартал до устранения недостоверных сведений";
пункт 20 изложить в новой редакции:
"20. Представленные заявки рассматриваются комиссией по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа (далее – Комиссия по формированию сводных заявок) на предмет их обоснованности, с учетом потребности региона в сжиженном нефтяном газе согласно пункту 19 настоящих Правил.
При этом распределение объемов сжиженного нефтяного газа между владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций осуществляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы:
1) в соответствии с Механизмом определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций, приведенным в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – Механизм);
2) при отгрузке сжиженного нефтяного газа железнодорожным транспортом – в объемах, кратных вагононорме.";
пункт 23 изложить в новой редакции:
"23. По результатам рассмотрения проекта сводной заявки, Комиссия по формированию сводных заявок принимает решение об одобрении проекта сводной заявки, либо о необходимости его изменении.
Изменение проекта сводной заявки осуществляется Комиссией по формированию сводных заявок в целях:
1) приведения в соответствие с Механизмом;
2) при отгрузке сжиженного нефтяного газа железнодорожным транспортом – обеспечения кратности распределенных объемов вагононорме.";
дополнить пунктами 23-1 и 23-2 следующего содержания:
"23-1. При формировании проекта сводной заявки или при его изменении, весь объем или его часть, распределенная согласно Механизму, составляет:
1) 18 (восемнадцать) и менее тонн – то такому заявителю сжиженный нефтяной газ не выделяется;
2) более 18 (восемнадцати) тонн, но менее вагононормы – то такому заявителю выделяется сжиженный нефтяной газ в объеме вагононормы.
Положения, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на случаи поставки сжиженного нефтяного газа автомобильным транспортом.

23-2. Сұйытылған мұнай газын автомобиль көлігіне де, темір жол көлігіне де тиеп-жөнелту жөніндегі өндірістік қуаты бар өндірушілер үшін сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) сұйытылған мұнай газын автомобиль көлігіне тиеп-жөнелту өндіруші орналасқан өңірдің алушыларына басым тәртіппен жүзеге асырылады;
2) өндіруші орналасқан өңір болып табылмайтын өңірдің алушысына 150 (бір жүз елу) тоннадан астам көлем бөлінген кезде сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту темір жол көлігімен жүзеге асырылады.";
40-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"40. Өнім берушінің сұйытылған мұнай газын өндірудің нақты көлемі есепті айда жоспарланатын көлемнен асып кеткен кезде, сондай-ақ өнім берушіде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тартуына байланысты өнім беру жоспары шеңберінде көзделген тауар биржаларынан тыс Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізу үшін міндетті сұйытылған мұнай газының тиеп-жөнелтілмеген көлемдері пайда болған кезде, мұндай өнім беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органды сұйытылған мұнай газының қосымша көлемінің пайда болуы туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының сұйытылған мұнай газының қосымша көлемдерін бөлу туралы сұрау салуларының негізінде өнім берушілердің өндірістік қуаттарының географиялық орналасуын негізге ала отырып, оны тиісті өңірлер арасында қайта бөледі.";
мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
"40-1. Тиісті өңір үшін өнім беру жоспарына қосымша бөлінген сұйытылған мұнай газының көлемін бөлу:
қосымша көлемі 1000 (бір мың) тоннадан аз және теміржол көлігімен әкетілген кезде – осы Қағидаларға және Тетікке сәйкес сұйытылған мұнай газының қосымша көлеміне өтінім берген өңірдің газ толтыру станцияларының иелері арасында;
қосымша көлемі 1000 (бір мың) тоннадан артық және теміржол көлігімен әкету кезінде – осы Қағидалар мен Тетікке сәйкес сұйытылған мұнай газының қосымша көлеміне өтінім берген, осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалар арасында;
автомобиль көлігімен әкету кезінде – осы Қағидаларға және Тетікке сәйкес сұйытылған мұнай газының қосымша көлеміне өтінім берген, осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың арасында жүзеге асырылады.
Өңірдің республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға және оларға іргелес тиісті облыстарға арналған газ толтыру станцияларына республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумағында да, сол сияқты оларға іргелес тиісті облыстардың аумағында да орналасқан газ толтыру станциялары жатады.";

23-2. Для производителей, имеющих производственные мощности по отгрузке сжиженного нефтяного газа как на автомобильный, так и на железнодорожный транспорт, отгрузка сжиженного нефтяного газа осуществляется в следующем порядке:
1) отгрузка сжиженного нефтяного газа на автомобильный транспорт осуществляется в приоритетном порядке получателям региона местонахождения производителя;
2) при выделении получателю региона, не являющегося регионом местонахождения производителя, в объеме более 150 (ста пятидесяти) тонн, отгрузка сжиженного нефтяного газа осуществляется железнодорожным транспортом.";
пункт 40 изложить в новой редакции:
"40. При превышении поставщиком фактического объема производства сжиженного нефтяного газа в отчетном месяце от планируемого объема, а также при возникновении у поставщика неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан вне товарных бирж, предусмотренных в рамках плана поставки, в связи с отказом лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, от приобретения сжиженного нефтяного газа, такой поставщик в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляет уполномоченный орган о появлении дополнительного объема сжиженного нефтяного газа.
Комиссия по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан на основе запросов местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы о выделении дополнительных объемов сжиженного нефтяного газа перераспределяет его среди соответствующих регионов, исходя из географического расположения производственных мощностей поставщиков.";
дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
"40-1. Распределение выделенного дополнительно к плану поставки объема сжиженного нефтяного газа для соответствующего региона осуществляется:
при дополнительном объеме менее 1000 (одной тысячи) тонн и вывозе железнодорожным транспортом – в соответствии с настоящими Правилами и Механизмом среди подавших заявки на дополнительный объем сжиженного нефтяного газа владельцев газонаполнительных станций региона;
при дополнительном объеме более 1000 (одной тысячи) тонн и вывозе железнодорожным транспортом – в соответствии с настоящими Правилами и Механизмом среди подавших заявки на дополнительный объем сжиженного нефтяного газа лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
при вывозе автомобильным транспортом – в соответствии с настоящими Правилами и Механизмом среди подавших заявки на дополнительный объем сжиженного нефтяного газа лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
К газонаполнительным станциям региона для городов республиканского значения, столицы и соответствующих прилегающих к ним областей относятся газонаполнительные станции, расположенные как на территории городов республиканского значения, столицы, так и на территории соответствующих прилегающих к ним областей.";

мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Сұйытылған мұнай газын теміржол көлігімен тиеп-жөнелту кезінде өнім берушіде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғаларға өнім беру жоспарына сәйкес ол беруге міндетті сұйытылған мұнай газының вагон-нормадан аз көлемінде тиеп-жөнелтілмеген қалдықтары пайда болған кезде:
көлемі 18 (он сегіз) тоннадан және одан аз болған кезде – тиеп-жөнелту жүзеге асырылмайды;
көлемі 18 (он сегіз) тоннадан артық, бірақ вагон-нормадан аз болған кезде – тиеп-жөнелту вагон-норма көлемінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың ережелері сұйытылған мұнай газын автомобиль көлігімен жеткізу жағдайларына қолданылмайды.";
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына 3-қосымша алып тасталсын;
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 3-1, 3-2, 3-3 және 3-4-қосымшалармен толықтырылсын;
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына 4-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнай-газ-химия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
Ж. Нурмаганбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 189 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің, мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың және сұйытылған мұнай газы сауда-саттығына қатысушылардың сұйытылған мұнай газын жеткізуге арналған өтінімі
_________________________________________________________________________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________,
(алушының атауы)
орналасқан жері ____________________________________________________________
(тоқсан) _____________________жыл, жеткізу өңірі ______________________________
_________________________________________________________________________
(жеткізу өңірі көрсетіледі) тоннамен
Сұратылатын жеткізілім көлемі, тоннамен
Оның ішінде әрі қарай өткізу түрлері бойынша бөле отырып
моноблоктарды қоса алғанда, автогаз құю станциялары арқылы
газ толтыру пункттері (тұрмыстық баллондар) арқылы
топтық резервуарлық қондырғылар арқылы*
сыйымды газ
меншікті
бөгде
меншікті
бөгде
тұрмыстық тұтынушыларға
коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларға
өнеркәсіптік тұтынушыларға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі (бар болған жағдайда)
Түсіру орны: меншікті газ толтыру станциясының және/немесе сақтау (ауыстырып тиеу) шарты бойынша мекенжайы**.
10
11
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес пайдаланылуы табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғылар бойынша ғана толтырылады;
** Сұйытылған мұнай газын зауыттардан автомобиль көлігімен жеткізген кезде газ толтыру станциясымен сақтау (ауыстырып тиеу) шарты талап етілмейді.
Өтінімде көрсетілетін мәліметтер өзгерген кезде газ толтыру станцияларының, топтық резервуарлық қондырғылардың, газ толтыру пункттерінің, автогаз құю станцияларының иелері үш жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына өзгерген мәліметтер бойынша растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.

дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. При возникновении у поставщика неотгруженных остатков сжиженного нефтяного газа во время его отгрузки железнодорожным транспортом в объеме меньше вагононормы, которые он обязан поставить согласно плану поставки лицам, указанным в пункте 5 настоящих Правил, то:
при объеме 18 (восемнадцать) и менее тонн – отгрузка не осуществляется;
при объеме более 18 (восемнадцати) тонн, но менее вагононормы – отгрузка осуществляется в объеме вагононормы.
Положения настоящего пункта не распространяются на случаи поставки сжиженного нефтяного газа автомобильным транспортом.";
приложение 2 к Правилам формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан исключить;
дополнить приложениями 3-1, 3-2, 3-3 и 3-4 к Правилам формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра энергетики Республики Казахстан
Ж. Нурмаганбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра энергетики
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 189
Приложение 2
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний
рынок Республики Казахстан
Заявка на поставку сжиженного нефтяного газа владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций, промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции и участников торгов сжиженного нефтяного газа
_____________________________________________________________________________,
бизнес-идентификационный номер
_____________________________________________________________________________,
(наименование получателя)
местонахождение _________________________________________________________ на
_______________________________________
(квартал) ____________ года, регион поставки ______________________________________
______________________________________________________________________________
(указывается регион поставки) в тоннах
Запрашиваемый объем поставки
в том числе, с разбивкой по видам дальнейшей реализации
через автогазозаправочные станции, включая моноблоки
через газонаполнительные пункты (бытовые баллоны)
через групповые резервуарные установки*
емкостной газ
собственные
сторонние
собственные
сторонние
бытовым потребителям
коммунально-бытовым потребителям
промышленным потребителям
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции (при наличии)
Место разгрузки: адрес собственной газонаполнительной станции и/или по договору хранения (перевалки)**.
10
11
Примечание:
* заполняется только по групповым резервуарным установкам, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
**Договор хранения (перевалки) с газонаполнительной станцией не требуется при поставке сжиженного нефтяного газа с заводов автомобильным транспортом.
При изменении сведений, указываемых в заявке, владельцы газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций в течение трех рабочих дней предоставляет в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы копии подтверждающих документов по изменившимся сведениям.

Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын пайдаланатын өнеркәсіптік кәсіпорындар 1 және 10-бағандарды толтырады.
Осы арқылы __________________________, (алушының атауы)
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді және:
1) ұсынылған ақпараттың дұрыстығын, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің (бұдан әрі – Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс) 170-бабына сәйкес анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы хабардар болуын;
2) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 170-бабына сәйкес оған қатысты тарату, оңалту немесе банкроттық рәсімдері басталмағанын, сондай-ақ оның қызметі тоқтатылмағанын;
3) мәлімделген өңірде сұйытылған мұнай газын өткізуін растайды.
Күні, қолы.
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына

Промышленные предприятия, использующие сжиженный нефтяной газ для производства нефтегазохимической продукции, заполняют графы 1 и 10.
Настоящим ______________________________________________________________,
(наименование получателя)
дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, и подтверждает:
1) достоверность представленной информации, осведомленность об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии со статьей 170 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс об административных правонарушениях);
2) что в его отношении не начаты процедуры ликвидации, реабилитации или банкротства, а также то, что его деятельность не приостановлена в соответствии со статьей 170 Кодекса об административных правонарушениях;
3) реализацию сжиженного нефтяного газа в заявленном регионе.
Дата, подпись.
Приложение 2 к
приказу

3-1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесіне енгізу
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап 21 (жиырма бір) жұмыс күні
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

Приложение 3-1
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний
рынок Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Включение в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции
2
Наименование услугодателя
Министерство энергетики Республики Казахстан
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя.
4
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем – 21 (двадцать один) рабочих дней
5
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
6
Результат оказания государственной услуги

1) Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесіне енгізу;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін белгіленген жұмыс графигіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін
9.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі

1) включение в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
2) мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя
C понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс)
9
Перечень документов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги

1) осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) мұнай-газ-химия кәсіпорнын пайдалануға беру актісі;
3) мұнай-газ-химия кәсіпорнының жұмыс істеуі бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының растау хаты;
4) бекітілген жобалау-сметалық құжаттама;
5) осы технологияның сипаттамасын келтіре отырып, технология лицензиарларымен немесе технология мен технологиялық жабдықты жеткізушілермен келісім;
6) жобалау құжаттамасына сәйкес тұтынылатын сұйытылған мұнай газының, шығарылатын мұнай-газ-химия өнімінің (атауларын көрсете отырып) және мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі (айына және жылына мың тонна).
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Сонымен қатар көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 19-1-бабының 5-тармағына сәйкес көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
11.
Қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін өзге де талаптар

1) заявление по форме согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам;
2) акт ввода в эксплуатацию нефтегазохимического предприятия;
3) письмо – подтверждение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы по функционированию нефтегазохимического предприятия;
4) утвержденная проектно-сметная документация;
5) соглашение с лицензиарами технологии или поставщиками технологии и технологического оборудования с приведением описания данной технологии;
6) по объемам потребляемого сжиженного нефтяного газа, выпускаемой нефтегазохимической продукции (с указанием наименований) и сжиженного нефтяного газа, не подвергающийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции согласно проектной документации (тысяч тонн в месяц и в год).
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона о государственных услугах, услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения данной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Вместе с тем, услугодатель отказывает в оказании указанной государственной услуги согласно пункту 5 статьи 19-1 Закона о государственных услугах.
11
Иные требования с учетом особенностей услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қордың интернет-ресурсында көрсетілген – https:// fms. kz/, Қордың байланыс орталығы 1406 тегін нөмірі бойынша. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
3-2-қосымша
Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесіне енгізуге арналған өтініш
кімге_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
кімнен____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, орналасқан
жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғада бизнес-сәйкестендіру нөмірі
болмаған кезде – шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде
пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне енгізуді
сұраймын ______________________________________________
(өнімнің атауын көрсету)
қағаз жеткізгіште __________________________________________________________
(қағаз жеткізгіште бұйрық алу қажет болған жағдайда Х белгісін қою)
Заңды тұлғаның мекенжайы __________________________________________________
__________________________________________________________________________
(пошта индексі, ел (шетелдік заңды тұлға үшін), облыс, қала, аудан, елді мекен, көше
атауы, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі)
Электрондық пошта ________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________________
Факс ____________________________________________________________________
Қызметті жүзеге асыру объектісінің мекенжайы
_________________________________________________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
______ парақ қоса беріледі.
Осымен:
барлық көрсетілген деректер ресми байланыстар болып табылатыны және оларға өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне енгізу мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін екені;
барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатыны;
өтініш беруші өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне енгізу кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
Басшы ________________ _____________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
Бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Фонда – https://fms.kz/, контакт-центр Фонда по бесплатному номеру 1406. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777,1414.
Приложение 3 к
приказу
Приложение 3-2
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний
рынок Республики Казахстан
Заявление
на включение в перечень промышленных потребителей, использующих
сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства
нефтегазохимической продукции
кому _____________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ______________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер
юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-
идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица –при отсутствии бизнес-идентификационного номера у
юридического лица)
Прошу включить в перечень промышленных потребителей, использующих
сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической
продукции_______________________________________________________________________
(указать наименование продукции)
на бумажном носителе ______________________________________________________
(поставить знак Х, если необходимо получить Приказ на бумажном носителе)
Адрес юридического лица ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город,
район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения))
Электронная почта _________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________________
Факс _____________________________________________________________________
Адрес объекта осуществления деятельности
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания)
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них направляется
любая информация по вопросам включение в перечень промышленных потребителей;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются
действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при
включении в перечень промышленных потребителей;
Руководитель _________________ ____________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата заполнения: "___" __________ 20__ года
Приложение 4 к
приказу

3-4-қосымша
Нысан
Хабарлама
___________________________________________________________________ берілді.
Осымен мемлекеттік орган ______________________________________________
Сіздің ____ жылғы [өтінім күні] № [Өтінім нөмірі] өтінішіңізді қарағаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
"Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері бойынша алдын ала шешім бойынша сіздің ұстаным білдіруге мүмкіндігіңіз бар екені туралы хабарлайды___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тыңдау өткізілетін күні, уақыты және орыны)
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы ___________________________________
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Хабарламаны жіберу күні мен уақыты:
20__ жылғы "___" ________
Бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газының көлемін айқындау тетігі
1. Газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің ұсынған өтінімдері мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып қарастырылады:
1) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес пайдаланылуы табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғыларды қоспағанда, мәлімделген өңірде газ толтыру станциясының, топтық резервуарлық қондырғысының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының иесі пайдаланатын осы Тетіктің 5-тармағында көрсетілген объектілердің жобалау қуаты (бұдан әрі – P1 көрсеткіші);
2) топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізуді қоспағанда, сұйытылған мұнай газын мәлімделген өңірде өткен кезеңдерде өткізудің нақты көлемдері (бұдан әрі – P2 көрсеткіші);

Приложение 3-4
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний
рынок Республики Казахстан
Форма
Уведомление
Выдано___________________________________________________________________
Настоящим государственный орган ___________________________________________
рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки] услугодатель
уведомляет о возможности выразить
________________________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
позицию по предварительному решению по результатам оказания государственной услуги
"Включение в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной
газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции" в _______________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(дата, время и место проведения заслушивания)
Руководитель услугодателя __________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность руководителя услугодателя)
Дата и время направления уведомления:
"___" ________20__ года "__"
Приложение 6 к
приказу
Приложение 4
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний
рынок Республики Казахстан
Механизм определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций
1. Представленные заявки владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций рассматриваются исходя из следующих критериев:
1) проектной мощности эксплуатируемых владельцами газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций в заявленном регионе объектов, указанных в пункте 5 настоящего Механизма, за исключением групповых резервуарных установок, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях (далее – показатель P1);
2) фактических объемов реализации сжиженного нефтяного газа в предыдущие периоды в заявленном регионе, за исключением реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки (далее – показатель P2);

3) сұйытылған мұнай газын мәлімделген өңірде тұрмыстық баллондарда өткізу (бұдан әрі – P3 көрсеткіші).
2. Әрбір өлшемшарт бойынша жалпы мәннен пайыздық арақатынастағы үлесі шығарылады. Газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғысы, газ толтыру пункттері, автогаз құю станцияларының иелері көрсеткішінің қорытынды мәні пайыздық көрсеткіштердің орташа өлшенген мәні ретінде анықталады.
3. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес пайдаланылуы табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғылар (бұдан әрі – топтық резервуарлық қондырғылар) арқылы өткізу үшін қажетті сұйытылған мұнай газының көлемі алдыңғы күнтізбелік үш айдағы орташа айлық тұтынуды ескере отырып, толық көлемде бөлінеді.
4. Жалпы көлемнен үлес:
1) газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің инфрақұрылымы ұлғайған кезде;
2) газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің орташа айлық өткізу көлемі өскен кезінде ұлғаюға жатады.
5. P1 көрсеткішін бағалау кезінде мәлімделетін өңірде орналасқан газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иесінің пайдаланылатын қуаттарының жалпы көлемінің жиынтық көрсеткіші көрсетіледі:
1) газ толтыру станциялары;
2) газ толтыру пункттері;
3) моноблоктарды қоса алғанда, автогаз құю станциялары.
Аталған қуаттардың болуын растау үшін газ толтыру станциялары, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясының иелері әрбір объект үшін құқық белгілейтін құжаттар мен шарттардың, жалпы сыйымдылығы мен жобалық қуатын белгілейтін, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі уәкілетті органда қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың тіркелгенін растайтын құжаттардың (өтініш берушіге ресімделген қауіпті техникалық құрылғыны есепке қою туралы хабарлама), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) бекітілген деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының тіркеу карточкаларының көшірмелерін ұсынады.
Көрсетілген деректер жыл сайын немесе тиісті мәліметтер өзгерген кезде ұсынылады.
Бұл ретте мәліметтер өзгерген кезде газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің үш жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына өзгерген мәліметтер бойынша растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.

3) реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах в заявленном регионе (далее – показатель P3).
2. По каждому из критериев выставляется доля в процентном соотношении от общего значения. Итоговое значение показателя владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении.
3. Объемы сжиженного нефтяного газа, необходимые для реализации через групповые резервуарные установки, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях (далее – групповые резервуарные установки), выделяются в полном объеме с учетом среднемесячного потребления за предыдущие три календарных месяца.
4. Доля от общего объема подлежит увеличению:
1) при увеличении инфраструктуры владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций;
2) при увеличении объема среднемесячной реализации владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций.
5. При оценке показателя P1 указывается суммарный показатель общего объема эксплуатируемых мощностей владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции, находящиеся в заявляемом регионе:
1) газонаполнительные станции;
2) газонаполнительные пункты;
3) автогазозаправочные станции, включая моноблоки.
Для подтверждения наличия указанных мощностей владельцы газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции предоставляют для каждого объекта копии правоустанавливающих документов и договоров, документов устанавливающих общую емкость и проектную мощность, подтверждающих регистрацию сосудов под давлением в уполномоченном органе по промышленной безопасности (уведомление о постановке на учет опасного технического устройства оформленное на заявителя), а также регистрационных карточек контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16508).
Указанные данные предоставляются ежегодно или при изменении соответствующих сведений.
При этом при изменении сведений владельцы газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций в течение трех рабочих дней предоставляет в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы копии подтверждающих документов по изменившимся сведениям.

6. P2 көрсеткішін бағалау кезінде топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізу көлемін және осы өңірдің жиынтық өтініміне енгізілген тұлғаларға өткізу көлемін қоспағанда, тиісті өңірде алдыңғы күнтізбелік үш айдағы сұйытылған мұнай газын өткізудің нақты көлемі көрсетіледі.
Сұйытылған мұнай газының көлемдерін өткізу туралы мәліметтерді растау үшін газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті және автогаз құю станциясының иелері өтініммен бір мезгілде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізу көлемін және осы өңірдің жиынтық өтініміне енгізілген тұлғаларға өткізу көлемін қоспағанда, мәлімделген өңірде алдыңғы күнтізбелік үш айдағы сұйытылған мұнай газын өткізу жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ сұйытылған мұнай газын сатып алу көлемін растайтын құжаттардың көшірмелерін (жеткізу шарттары, электрондық шот-фактуралар, электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде тіркеу нөмірлері бар тауарға ілеспе жүкқұжаттар, өзгеге қорларды босатуға арналған жүкқұжаттар, тауар-көлік немесе теміржол жүкқұжаттары) ұсынады.
7. P3 көрсеткішін бағалау кезінде тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізетін газ толтыру станциялары мен газ толтыру пункттері иелерінің өткізудің нақты көлемі көрсетіледі.
8. Өлшемшарттардың әрқайсысының үлесі мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
P1 көрсеткіш – өңірдің газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелері қуатының жалпы көлемінен үлес;
P (көлем) - газ толтыру станциясының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының иесі қуаттарының нақты көлемі;
P жалпы (көлем) - өңірдің газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станцияларының иелері қуаттарының жалпы көлемі;
мұнда:
P2 көрсеткіш (%) - өңірдің газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иелерінің алдыңғы үш күнтізбелік айдағы өткізу көлемінің үлесі;
P (өткізу көлемі) - алдыңғы күнтізбелік үш айда газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иелерінің нақты өткізу көлемі;
P жалпы (өткізу көлемі) - өңірдің газ толтыру станциясының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының алдыңғы күнтізбелік үш айда өткізуінің жалпы көлемі.
мұнда:
P3 көрсеткіш (%) - тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үлесі;

6. При оценке показателя P2 указывается фактический объем реализации сжиженного нефтяного газа за предыдущие три календарных месяца в соответствующем регионе, за исключением объемов реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки и объемов реализации лицам, которые включены в сводную заявку данного региона.
Для подтверждения сведений о реализации объемов сжиженного нефтяного газа владельцы газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов и автогазозаправочных станций одновременно с заявкой предоставляют в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы информацию по реализации сжиженного нефтяного газа за предыдущие три календарных месяца в заявленном регионе за исключением объемов реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки и объемов реализации лицам, которые включены в сводную заявку данного региона, а также копии документов, подтверждающих объем закупа сжиженного нефтяного газа (договоры поставки, электронные счета-фактуры, сопроводительные накладные на товар с регистрационными номерами в информационной системе электронных счетов-фактур, накладные на отпуск запасов на сторону, товарно-транспортные или железнодорожные накладные).
7. При оценке показателя P3 указывается фактический объем реализации владельцев газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов, реализующих сжиженный нефтяной газ в бытовых баллонах.
8. Доля каждого из критериев рассчитывается по формулам:
где:
P1 показатель - доля от общего объема мощностей владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции региона;
P (объем) - фактический объем мощностей владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции;
P общий (объем) - общий объем мощностей владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции региона;
где:
P2 показатель (%) - доля объема реализации владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции региона за предыдущие три календарных месяца;
P (объем реал) - фактический объем реализации владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции за предыдущие три календарных месяца;
P общий (объем реал) - общий объем реализации владельцами газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции региона за предыдущие три календарных месяца.
где:
P3 показатель (%) – доля реализация сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах;

P (тб) - тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үшін инфрақұрылымның болуы (болған кезде =1, болмағанда= 0);
Pжалпы (тб) - тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үшін инфрақұрылымы бар өңірдің газ толтыру станцияларының, газ толтыру пунктілерінің иелерінің жиынтық саны.
Тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үшін инфрақұрылым деп жиынтығында тиісті өңірде арнайы автокөліктің, авариялық-диспетчерлік қызметтің, тұтынушыларды абоненттік есепке алудың, тұрмыстық баллондардың газ толтыру цехының және тұрмыстық баллондарды жөндеу және кәдеге жарату цехының болуы түсініледі.
Көрсетілген мүліктің болуын растау үшін газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелері тиісті құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
9. Газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелері көрсеткішінің қорытынды мәні көрсеткіштердің пайыздық мәндегі орташа өлшенген мәні ретінде айқындалады:
Р қ(%) = Р112233,
мұнда:
К1 – 20%;
К2 – 75%;
К3 – 5%.
10. Тауар биржаларынан тыс өнім беру жоспары шеңберінде газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иелерінің өткізу көлемінің қорытынды мәні мынадай формула бойынша көлемдік мәнде айқындалады:
мұнда:
V (жө) - әрбір газ толтыру станциясының, топтық резервуарлық қондырғысының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының иесі үшін тауарлық биржадан тыс жиынтық өтініммен бекітілген көлем.
Vжоспар - топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізу үшін бөлінген сұйытылған мұнай газының көлемін қоспағанда, әрбір өңір үшін тауарлық биржадан тыс жиынтық өтінімде көзделген жалпы көлем.
V(трқ) - әрбір топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі.
11. Газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станцияларының иелері бойынша деректер:
1) алдыңғы күнтізбелік үш айдағы өткізу көлемі бойынша;
2) жобалық қуаттар бойынша жаңартылуға жатады.
12. Газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғысының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының иесі осы Тетіктің 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес есептелгеннен сұйытылған мұнай газының көлеміне өтінім берген кезде, онда сұйытылған мұнай газының аз қалған көлемі осы Қағидалар мен Тетікке сәйкес қалған өтініш берушілерге қайта бөлінеді.

P (бб) - наличие инфраструктуры для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах (при наличии =1, отсутствии= 0);
P общий (бб) - суммарное количество владельцев газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов региона, имеющих в наличии инфраструктуры для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах.
Под инфраструктурой для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах понимается в совокупности наличие в соответствующем регионе специального автотранспорта, аварийно-диспетчерской службы, абонентского учета потребителей, газонаполнительного цеха бытовых баллонов и цеха по ремонту и утилизации бытовых баллонов.
Для подтверждения наличия указанного имущества владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций предоставляют копии соответствующих документов.
9. Итоговое значение показателя владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении:
Р и(%) = Р112233,
где:
К1 – 20%;
К2 – 75%;
К3 – 5%.
10. Итоговое значение объема реализации владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций в рамках плана поставки вне товарных бирж определяется в объемном выражении по формуле:
где:
V(сз) - объем, утвержденный сводной заявкой вне товарных бирж для каждого владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции.
Vплан - общий объем, предусмотренный в сводной заявке вне товарных бирж для каждого региона, за исключением объема сжиженного нефтяного газа, выделенного для реализации через групповые резервуарные установки.
V(ГРУ) – объемы сжиженного нефтяного газа, реализуемые через групповые резервуарные установки.
11. Данные по владельцам газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций подлежат обновлению:
1) по объемам реализации за предыдущие три календарных месяца;
2) по проектным мощностям.
12. При представлении владельцем газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции заявки на объем сжиженного нефтяного газа, меньший, чем рассчитано в соответствии с пунктами 8, 9 и 10 настоящего Механизма, то оставшийся объем сжиженного нефтяного газа перераспределяется остальным заявителям в соответствии с настоящими Правилами и Механизмом.

13. Газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иесінің қызметі тоқтатыла тұрған кезде, сұйытылған мұнай газының толық жеткізілмеген көлемі осы Қағидалар мен Тетікке сәйкес қалған өтініш берушілерге қайта бөлінеді.
14. Заңды тұлға тиісті өңірде жаңа газ толтыру станциясын пайдалануға берген кезде, мұндай газ толтыру станциясының иесіне алғашқы үш ай бойы өңірге бөлінетін сұйытылған мұнай газының жалпы көлемін ұлғайту арқылы осы Тетіктің 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес бөлінген көлемге қосымша бір жүз сексен тоннадан сұйытылған мұнай газын бөледі.
15. Газ толтыру станциясының, топтық резервуарлық қондырғысының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының иесі осындай тұлғаның кінәсінен тауарлық биржадан тыс жеткізу жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газының көлемдерінен бас тартқан кезде, осы Тетіктің 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес есептелетін сұйытылған мұнай газының көлемі осындай тұлға үшін келесі тоқсанға сатып алынбаған көлемдердің шамасына азайтылуға жатады.
Бұл ретте сұйытылған мұнай газының қалған көлемін тиісті өңірдің қалған газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің пайдасына пропорционалды түрде қайта бөлу жүргізіледі.

13. При приостановлении деятельности владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции недопоставленные объемы сжиженного нефтяного газа перераспределяются остальным заявителям в соответствии с настоящими Правилами и Механизмом.
14. При вводе юридическим лицом в эксплуатацию новой газонаполнительной станции в соответствующем регионе в течение первых трех месяцев такому владельцу газонаполнительной станции выделяется по сто восемьдесят тонн сжиженного нефтяного газа дополнительно к объему, распределенному согласно пунктам 8, 9 и 10 настоящего Механизма, посредством увеличения общего объема сжиженного нефтяного газа, выделяемого на регион.
15. При отказе владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции от объемов сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки вне товарных бирж по вине такого лица, объем сжиженного нефтяного газа, рассчитываемый в соответствии с пунктами 8, 9 и 10 настоящего Механизма для такого лица на последующий квартал подлежит уменьшению на величину неприобретенных объемов.
При этом производится пропорциональное перераспределение оставшегося объема сжиженного нефтяного газа в пользу остальных владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций соответствующего региона.