Қазақстан Республикасының аумағына құрақ қанты шикізатын әкелудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2023 жылғы 1 маусымдағы № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 маусымда № 32679 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 14 мамырдағы № 158 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.05.2024 № 158 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай кедендік-тарифтік реттеуі туралы" Кеден одағы комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімінің 7-тармағы 7.1.57 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тауарлардың нысаналы мақсатын растау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тауарлардың нысаналы мақсатын растау нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 22 сәуірден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Ә. Тамабек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және
интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 1 маусымдағы
№ 212 бұйрығына
1-қосымша
Тауарлардың нысаналы мақсатын растау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарлардың нысаналы мақсатын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай кедендік-тарифтік реттеуі туралы" Кеден одағы комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімінің (бұдан әрі – Шешім) 7-тармағы 7.1.57 тармақшасына сәйкес әзірленді және тауарлардың нысаналы мақсатын растау тәртібін айқындайды.

О некоторых вопросах ввоза сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2023 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2023 года № 32679. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 мая 2024 года № 158.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 14.05.2024 № 158 (вводится в действие после дня его официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и подпунктом 7.1.57 пункта 7 Решения Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Евразийского экономического союза" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила подтверждения целевого назначения товаров согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму подтверждения целевого назначения товаров согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 22 апреля 2023 года.
Исполняющий обязанности министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
Ә. Тамабек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июня 2023 года № 212
Правила подтверждения целевого назначения товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подтверждения целевого назначения товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и подпунктом 7.1.57 пункта 7 Решения Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Евразийского экономического союза" (далее – Решение) и определяют порядок подтверждения целевого назначения товаров.

2- тарау. Тауарлардың нысаналы мақсатын растау тәртібі
2. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік өңдеуге арналған, 350 000 (үш жүз елу мың) тонна көлемінде әкелінетін құрақ қанты шикізатының (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды: 1701 13; 1701 14 субпозициялар) нысаналы мақсатын растауды жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасында өндірістік өңдеуге арналған құрақ қанты шикізатының нысаналы мақсатына растауды алу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың нысаналы мақсатына растауды алуға өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді.
Өтінімге:
келісімшарттардың (шарттардың) көшірмелері, олардың негізінде құрақ қанты шикізатын әкелуді жүзеге асыру жоспарланған;
декларациялауға жататын тауарлардың төленуін растайтын төлем құжаттары көшірмелері қоса беріледі.
4. Шет тілінде жасалған құжаттар қазақ не орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады. Бір тілден екінші тілге аударманың дұрыстығын не аудармашының қолының түпнұсқалылығы "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариалды түрде куәландырылуы қажет.
5. Өтінім берушінің бірінші басшысы не уәкілетті адам өкілеттіктерін растайтын тиісті құжаттың негізінде қол қойған өтінім және өтінімге қоса берілетін құжаттар уәкілетті органның кеңсесі арқылы қолма-қол түрде немесе уәкілетті орган кеңсесінің электрондық мекенжайына электрондық түрде беріледі.
Өтінім және өтінімге қоса берілген құжаттар уәкілетті органның кеңсесіне келіп түскен күні тіркеу нөмірі мен күні беріле отырып, қабылданады және тіркеледі, құжаттарды қарауды тікелей жүзеге асыратын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) жолданады.
Өтінім беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және әкелінетін тауардың нысаналы мақсатын растауды беру одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Құрылымдық бөлімше өтінімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді қарайды және толықтығы мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді.
Ұсынылған мәліметтердің толық еместігі және (немесе) өтінімнің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес еместігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінім берушіге хабарлама жібереді, онда ұсынылған өтінім қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетеді. Хабарлама өтінім беруші өтінімде көрсеткен электрондық мекенжайға жолданады.
Өтінімді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестендіру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер өтінім беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестендірмеген жағдайда, уәкілетті орган өтінім беруші өтінімде көрсеткен электрондық мекенжайға өтінімді одан әрі қараудан нақты бас тарту себептері көрсетілген уәжді бас тартуды жолдайды.

Глава 2. Порядок подтверждения целевого назначения товаров
2. Уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) осуществляет подтверждение целевого назначения ввозимого сахара-сырца тростникового (код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза: субпозиции 1701 13; 1701 14), предназначенного для промышленной переработки в Республике Казахстан, в размере 350 000 (триста пятьдесят тысяч) тонн.
3. Для получения подтверждения целевого назначения сахара-сырца тростникового, предназначенного для промышленной переработки в Республике Казахстан, заявителем подается заявка на получение подтверждения целевого назначения товаров по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявка).
К заявке прилагаются:
копии контрактов (договоров), на основании которых планируется осуществить ввоз сахара-сырца тростникового;
копии платежных документов, подтверждающих оплату декларируемого товара.
4. Документы, составленные на иностранном языке, предоставляются с переводом на казахский либо русский язык. Верность перевода с одного языка на другой либо подлинность подписи переводчика необходимо нотариально засвидетельствовать в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
5. Заявка, подписанная первым руководителем заявителя, либо уполномоченным лицом на основании соответствующего документа, подтверждающего полномочия, и прилагаемые к заявке документы предоставляются нарочно через канцелярию уполномоченного органа или в электронном виде на электронный адрес канцелярии уполномоченного органа.
Заявка и прилагаемые к заявке документы принимаются и регистрируются в канцелярии уполномоченного органа в день их поступления с присвоением регистрационного номера и даты, и направляются в структурное подразделение уполномоченного органа, непосредственно осуществляющее рассмотрение документов (далее – структурное подразделение).
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача подтверждений целевого назначения ввозимого товара осуществляются в ближайший следующий за ним рабочий день.
6. Структурное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заявки рассматривает и проверяет заявку на предмет полноты и соответствия требованиям настоящих Правил.
В случае установления неполноты представленных сведений и (или) несоответствия заявки требованиям настоящих Правил, уполномоченный орган в срок, указанный в части первой настоящего пункта, направляет заявителю уведомление, в котором указывает, каким требованиям не соответствует представленная заявка. Уведомление направляется на электронный адрес, указанный заявителем в заявке.
Срок для приведения заявки в соответствие требованиям настоящих Правил составляет 2 (два) рабочих дня.
В случае, если в течение 2 (двух) рабочих дней заявитель не привел заявку в соответствие требованиям настоящих Правил, уполномоченный орган направляет на электронный адрес заявителя, указанный в заявке, мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении заявки.

7. Өтінім бойынша оң шешім қабылданған жағдайда құрылымдық бөлімше осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган басшысы не оның міндеттерін атқарушы тұлға қол қойған тауарлардың нысаналы мақсатын растау жобасын дайындайды.
Тауарлардың нысаналы мақсатын растау өтінім берушіге тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберіледі немесе уәкілетті органның кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
8. Шешімнің 7-тармағының 7.1.57 тармақшасына сәйкес тарифтік жеңілдікті қолдана отырып, ішкі тұтыну үшін шығарылған, кедендік рәсімдеуге жатқызылған құрақ қанты шикізаты тек оның нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға жол беріледі. Шешімнің 7-тармағының 7.1.57 тармақшасында көзделген тарифтік жеңілдікті пайдалана отырып әкелінетін құрақ қанты шикізатын өнеркәсіптік өңдеу нәтижесінде алынған ақ қант тек Қазақстан Республикасының аумағында ғана пайдаланылуы және (немесе) сатылуы мүмкін және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттерге шығарылмайды.
Шешімнің 7-тармағының 7.1.57 тармақшасында көзделген тарифтік жеңілдікті қолдана отырып, ішкі тұтыну үшін шығарылған, кедендік рәсімдеуге жатқызылған құрақ қанты шикізатын пайдалануға және (немесе) иелік етуге шектеулер құрақ қанты шикізатын өнеркәсіптік өңдеуді жүзеге асыратын ұйымның қоймасына келіп түскенге дейін қолданыста болады, бірақ ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес осындай тауарлар шығарылған күннен бастап 1 жылдан аспауы тиіс. Қабылдау актісінің немесе осындай тауарларды қабылдау-тапсыру актісінің көшірмесі тауарлардың ұйымның қоймасына келіп түскенін растайтын құжат болып табылады.
9. Өтініш беруші өтінімді қарастыру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, уәкілетті органның шешіміне Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-тармағына сәйкес шағымданады.
Тауарлардың нысаналы
мақсатын растау қағидаларына
қосымша
Нысан
Тауарлардың нысаналы мақсатын растауды алуға арналған өтінім
_________________ _________________________________________ (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай кедендік-тарифтік реттеуі туралы" Кеден одағы комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімінің 7-тармағы 7.1.57 тармақшасына сәйкес_______________ тонна мөлшерінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 1701 13 және 1701 14 субпозицияларындағы құрақ қанты шикізатын әкелуге тарифтік жеңілдікті бөлуді, сондай-ақ әкелінетін құрақ қанты шикізатының нысаналы мақсатын растауды беруді сұрайды.
Тарифтік жеңілдікті қолдана отырып әкелінген құрақ қанты шикізатын өнеркәсіптік өңдеу нәтижесінде алынған ақ қанттың тек Қазақстан Республикасының аумағында ғана пайдаланылатына және (немесе) өткізілетініне, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағына қайта жіберілмейтініне кепілдік беремін.

7. В случае положительного рассмотрения заявки структурное подразделение готовит проект подтверждения целевого назначения товаров по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу за подписью руководителя уполномоченного органа либо лица, исполняющего его обязанности.
Подтверждение целевого назначения товаров направляется заявителю по почте заказным письмом с уведомлением о вручении либо представляется нарочно через канцелярию уполномоченного органа.
8. Использование сахара-сырца тростникового, помещенного под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением тарифной льготы в соответствии с подпунктом 7.1.57 пункта 7 Решения, допускается исключительно в соответствии с его целевым назначением. Сахар белый, полученный в результате промышленной переработки ввезенного с применением тарифной льготы сахара-сырца тростникового, предусмотренной подпунктом 7.1.57 пункта 7 Решения, может использоваться и (или) реализовываться исключительно на территории Республики Казахстан, и не подлежит вывозу в иные государства-члены Евразийского экономического союза.
Ограничения по пользованию и (или) распоряжению сахаром-сырцом тростниковым, помещенным под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с применением тарифной льготы, предусмотренной подпунктом 7.1.57 пункта 7 Решения, действуют до момента его поступления на склад организации, осуществляющей промышленную переработку сахара-сырца тростникового, но не более 1 года со дня выпуска такого товара в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления. Документом, подтверждающим поступление товара на склад организации является копия акта приема или акта приема-передачи такого товара.
9. В случае несогласия с результатом рассмотрения заявки заявитель обжалует решение уполномоченного органа в соответствии с пунктом 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам подтверждения
целевого назначения товаров
Форма
Заявка на получение подтверждения целевого назначения товаров
_______________________________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
просит выдать подтверждение целевого назначения на ввоз сахара-сырца тростникового (код
Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического
союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС): субпозиций 1701 13 и 1701 14), предназначенного для
промышленной переработки в Республике Казахстан, в количестве _____________ тонн,
согласно подпункту 7.1.57 пункта 7 Решения Комиссии Таможенного союза от 27 ноября
2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Евразийского
экономического союза".
Гарантирую, что сахар белый, полученный в результате промышленной переработки
ввезенного с применением тарифной льготы сахара-сырца тростникового, будет использован
и (или) реализован исключительно на территории Республики Казахстан, а также не будет
перенаправлен на территории других государств-членов Евразийского экономического
союза.

Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 2-бабының 1-бөлігіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет кәсіпкер атынан, оның тәуекел етуімен және мүліктік жауапкершілігімен жүзеге асырылатынынан хабардармын.
Өтінім беруші
Қызмет түрі (экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышы бойынша коды)
Өтінім берушінің орналасқан мекенжайы (заңды мекенжайы)
Өтінім берушінің телефоны, электрондық почтасы
Өтінім берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Келісімшарттың (шарттың) нөмірі
Келісімшарттың (шарттың) күні
Тауар өткізілетін кеден органы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Тауардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Төлемнің валюта бірлігіндегі бағасы
Төлем валютасындағы сома
Өндіруші
Өндіруші ел
Құрақ қанты шикізатын өнеркәсіптік өңдейтін ұйым
Басшы _________________________________ ___________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20__ жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 1 маусымдағы
№ 212 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Тауарлардың нысаналы мақсатын растау
___________________________________________________________ (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________________________________сәйкес (келісімшарттың (шарттың) деректемелері, оның негізінде құрақ қанты шикізатын әкелу жүзеге асырылатын) әкелетін________________________________________________________ ________________________________________________________________ ___________________________________________________________ (тауардың атауы, саны, келісімшарт (шарт) валютасындағы құны)
өндірістік өңдеуге арналған.
Министр _____________ ____________________________________ (қолы) (аты-жөні, тегі) Мөр орны 20__ жылғы "____" ____________

В соответствии с частью 1 статьи 2 Предпринимательского кодекса Республики
Казахстан уведомлен, что предпринимательская деятельность осуществляется от имени, за
риск и под имущественную ответственность предпринимателя.
Заявитель
Вид деятельности (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
Адрес местонахождения (юридический адрес) заявителя
Телефон, электронная почта заявителя
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заявителя
Номер контракта (договора)
Дата контракта (договора)
Таможенный орган, через который будет произведен ввоз товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Наименование товара
Единица измерения
Количество
Цена за единицу в валюте платежа
Сумма в валюте платежа
Производитель
Страна-производитель
Организация, осуществляющая промышленную переработку сахара-сырца тростникового
Руководитель __________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
"____" __________ 20___ года
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июня 2023 года № 212
Форма
Подтверждение целевого назначения товаров
Ввозимые _______________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица) индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-
идентификационный номер)
согласно ______________________________________________________________________-
(реквизиты контракта (договора), на основании которого осуществляется ввоз
сахара-сырца тростникового)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование товара, количество, стоимость в валюте контракта (договора))
предназначены для промышленной переработки.
Министр _____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Место печати
"____" ____________ 20___ года