Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (жол учаскесін) Павлодар - Қалбатау ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2023 жылғы 21 қыркүйектегі № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қыркүйекте № 33460 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) I-б, ІІ санаттағы Ресей Федерациясының шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (Қытай Халық Республикасына) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Павлодар – Семей – Қалбатау 427+000 – 903+700 километр (бұдан әрі - км) учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылатыны;
2) жүріп өту мынадай баламалы жол арқылы жүзеге асырылуы мүмкін: "Ертіс өзені арқылы өтетін көпір өткелі" республикалық маңызы бар автомобиль жолы, "Ленин – Ақсу – Көктөбе – Үлкен Ақжар – Курчатов" республикалық маңызы бар автомобиль жолы, "Семей – Курчатов" облыстық маңызы бар автомобиль жолы, "Өскемен – Таврия – Семей" республикалық маңызы бар автомобиль жолы, "Алматы – Өскемен" республикалық маңызы бар автомобиль жолының "Өскемен – Қалбатау" учаскесі;
3) ақылы жолдың бастапқы пункті – 427+000 км, ақылы жолдың соңғы пункті – 903+700 км;
4) ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі осы бұйрыққа 1- қосымшаға сәйкес;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – I-б, ІІ санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту белдеуінің ені - кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс жолақтарының саны - екі бағытта 2 және 1 белдеу;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзындығы – 453 километр;
7) ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес айқындалатыны;
8) басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения Павлодар - Калбатау на платной основе
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 21 сентября 2023 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2023 года № 33460
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Павлодар - Семей - Калбатау километр (далее-км) 427+000 – 903+700 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б, ІІ категории граница Российской Федерации (на Омск) – Майкапшагай (на Китайскую Народную Республику) (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: автомобильная дорога республиканского значения "Мостовой переход через реку Иртыш", автомобильная дорога республиканского значения "Ленинский – Аксу – Коктобе – Болшой Акжар – Курчатов", автомобильная дорога областного значения "Семей – Курчатов", автомобильная дорога республиканского значения "Усть-Каменогорск – Тавричекое - Семей", участок "Усть-Каменогорск – Калбатау" автомобильной дороги республиканского значения "Алматы - Усть-Каменогорск";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 427+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 903+700;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-б, ІІ основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 2 и 1 полоса в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 453 километра;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
көлік министрі
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 9 Бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі
Қиылысулар мен қосылулар мекенжайы км + метр
Көзделген қиылысу мен қосылу бойынша елді мекендердің атауы
434 км
Долгое ауылы
431 км
Заря ауылы
428 км
Бірлік ауылы
460 км
Новоямышево ауылы
464 км
Ямышево ауылы
479 км
Тілектес ауылы
486 км
Қызылқоғам ауылы
491 км
Черное ауылы
497 км
Шәмші ауылы
500 км
Шабар ауылы
513 км
Жаңатаң ауылы
517 км
Жамбыл ауылы
524 км
Аққулы ауылы
562 км
Шарбақты ауылы
Қазақстан Республикасының
көлік министрі
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 9 Бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 9
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
км 434
село Долгое
км 431
село Заря
км 428
село Бирлик
км 460
село Новоямышево
км 464
село Ямышево
км 479
село Тлектес
км 486
село Кызылкогам
км 491
село Черное
км 497
село Шамши
км 500
село Шабар
км 513
село Жанатан
км 517
село Джамбул
км 524
село Аккулы
км 562
село Шарбакты
Приложение 2 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 9
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)

I-б, II санаттағы Ресей Федерациясының шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (Қытай Халық Республикасына) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының автомобиль жолының Павлодар – Семей - Қалбатау 427+000 км – 903+700 км учаскесі:
Айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК):
Аймақтар
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері

Участок Павлодар – Семей - Калбатау км 427+000 – 903+700 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б, ІІ категории граница Российской Федерации (на Омск) – Майкапшагай (на Китайскую Народную Республику):
месячный расчетный показатель (далее - МРП):
Зона
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 тонны (далее - т)
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т

2,626
3,283
1) абоненттік төлем - автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
2) абоненттік төлем жергілікті автокөлік үшін автокөлік құралының түріне және жүк көтергіштігіне қарай белгіленеді.
бір айға (күнтізбелік 30 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
1 АЕК
2 АЕК
3 АЕК
4 АЕК
5 АЕК
бір жылға (күнтізбелік 365 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
12 АЕК
24 АЕК
36 АЕК
48 АЕК
60 АЕК
3) аймақ – жүк көтергіштігі мен көлік құралының түріне байланысты өзінің ұзақтығы мен жол ақысының белгілі бір мөлшері бар ақылы учаскенің жол сегменті;
4) алдын ала төлеу – ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
5) жергілікті көлік – бір аудан шегінен тыс қозғалу кезінде ақылы учаскесіне іргелес әкімшілік-аумақтық бірлікте (облыстың ауданы) белгіленген тәртіппен тіркелген көлік құралы.
Қазақстан Республикасының
көлік министрі
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 9 Бұйрығына
3-қосымша
Басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі
№ п\п
Елді мекеннің атауы
1
Долгое ауылы
2
Заря ауылы
3
Бірлік ауылы
4
Новоямышево ауылы
5
Ямышево ауылы
6
Тілектес ауылы
7
Қызылқоғам ауылы
8
Черное ауылы
9
Шәмші ауылы
10
Шабар ауылы
11
Жаңатаң ауылы
12
Жамбыл ауылы
13
Аққулы ауылы
14
Шарбақты ауылы

2,626
3,283
1) абонентская плата - плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
2) абонентская плата устанавливается для местного автотранспорта в зависимости от типа автотранспортного средства и грузоподъемности.
на месяц (30 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
для Автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
для Автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
для Автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью от 10 т до 15 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
1 МРП
2 МРП
3 МРП
4 МРП
5 МРП
на год (365 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
для Автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
для Автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
для Автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью от 10 т до 15 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
12 МРП
24 МРП
36 МРП
48 МРП
60 МРП
3) зона – отрезок дороги платного участка, имеющий свою протяженность и определенную ставку платы за проезд в зависимости от грузоподъемности и типа автотранспортного средства;
4) предварительная оплата – денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
5) местный автотранспорт – автотранспортное средство, зарегистрированный в установленном порядке на административно-территориальной единице (район области), прилегающей к платному участку при перемещении за пределами одного района.
Приложение 3 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 9
Перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге
№ п\п
Наименование населенного пункта
1
село Долгое
2
село Заря
3
село Бирлик
4
село Новоямышево
5
село Ямышево
6
село Тлектес
7
село Кызылкогам
8
село Черное
9
село Шамши
10
село Шабар
11
село Жанатан
12
село Джамбул
13
село Аккулы
14
село Шарбакты