Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2023 жылғы 23 қазандағы № 36 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қазанда № 33584 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп жəне құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп жəне құрылыс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 376) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп жəне құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп жəне құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп жəне құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
И. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушының
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 36 Бұйрығымен
бекітілген
Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп жəне құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп жəне құрылыс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 376) тармақшасына сәйкес әзірленген және екі және одан да көп облыстардың (не олардың бөліктерінің), агломерациялардың, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын есептемегенде әлеуметтік-экономикалық немесе экологиялық аймақтардың аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын (бұдан әрі – Өңіраралық схемалар) әзірлеу, келісу және бекіту тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 октября 2023 года № 36. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2023 года № 33584
В соответствии с подпунктом 376) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
И. Оспанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 36
Правила разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 376) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и устанавливают порядок разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития для двух и более областей (либо их частей), агломераций, а также социально-экономических или экологических районов без учета границ административно-территориальных единиц (далее – Межрегиональные схемы).

2-тарау. Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі
2. Өңіраралық схемалар Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасына сәйкес әзірленеді, екі және одан да көп облыстардың (не олардың бөліктерінің), агломерациялардың, сондай-ақ әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң шекараларын есептемегенде, әлеуметтiк-экономикалық немесе экологиялық аймақтардың аумақтарында өзара келісілген (біріктірілген) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі үшін қызмет етеді және мыналарды:
1) жоспарланатын аумақты аймаққа бөлуді;
2) аумақтың қала құрылысын игеруді және дамытуды;
3) қоныстандыру, өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндіргіш күштерді, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шараларды;
4) табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды айқындайды.
3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – Тапсырыс беруші) жергілікті атқарушы органдармен (бұдан әрі – ЖАО) бірігіп өңіраралық схемаларды әзірлеуді ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 41-бабы 4-1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірлеушіні (бас жобалаушыны) айқындайды.
4. Тапсырыс беруші жобалауға арналған тапсырманы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ресімдейді және бекітеді, онда Өңіраралық схемалардың құрылымын, бастапқы деректерді алу және Өңіраралық схемаларды келісу тәртібін айқындайды.
5. Аумақтың шекарасы жобалауға арналған тапсырмада белгіленеді, оның шегінде Өңіраралық схема әзірленеді.
6. Өңіраралық схемаларды әзірлеуге арналған бастапқы материалдар жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес мүдделі мемлекеттік органдармен, сондай-ақ тиісті ЖАО-мен дайындалады және сұрау салу түскен күнен бастап он жұмыс күні ішінде әзірлеушіге (бас жобалаушыға) беріледі.
7. Тапсырыс беруші Өңіраралық схемалардың жобаларын түпкілікті қарауға және келісуге мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді, олар он жұмыс күні ішінде өз қорытындыларын жібереді.
Агломерацияларды аумақтық дамытудың өңіраралық схемаларының жобасы да агломерациялардың жергілікті кеңестерімен келісіледі.
8. Өңіраралық схемалардың жобасы бекітілгенге дейін "Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12414 болып тіркелген) Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтеді.

Глава 2. Порядок разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития
2. Межрегиональная схема разрабатывается в соответствии с генеральной схемой организации территории Республики Казахстан, служит для взаимно согласованной (консолидированной) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территориях двух и более областей (либо их частей), агломераций, а также социально-экономических или экологических районов без учета границ административно-территориальных единиц и определяет:
1) зонирование планируемой территории;
2) градостроительное освоение и развитие территории;
3) меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктур регионального и межрегионального значений;
4) меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды.
3. Организация разработки Межрегиональных схем осуществляется уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – Заказчик) совместно с местными исполнительными органами (далее – МИО).
Заказчик определяет разработчика (генерального проектировщика) в соответствии с подпунктом 18) пункта 4-1 статьи 41 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
4. Заказчик составляет и утверждает задание на проектирование согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в котором определяет структуру Межрегиональной схемы, порядок получения исходных данных и согласования Межрегиональной схемы.
5. Заданием на проектирование устанавливаются границы территории, в пределах которых разрабатываются Межрегиональные схемы.
6. Исходные материалы для разработки Межрегиональных схем подготавливаются в соответствии с заданием на проектирование заинтересованными государственными органами, а также соответствующими МИО и передаются разработчику (генеральному проектировщику) в течение десяти рабочих дней со дня поступления запроса.
7. Заказчик направляет проекты Межрегиональных схем на окончательное рассмотрение и согласование в заинтересованные государственные органы, которые в течение десяти рабочих дней направляют свои заключения.
Проект межрегиональных схем территориального развития агломераций также согласовывается с местными советами агломераций.
8. Проект Межрегиональной схемы до утверждения проходит комплексную градостроительную экспертизу согласно Правилам проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 706 "Об утверждении Правил проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12414).

9. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткен және оны бекіткенге дейін оң қорытындысын алған Өңіраралық схемаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
10. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтпеген және оң қорытындысын алмаған Өңіраралық схемалар келісуге жатпайды.
11. Өңіраралық схемаларды Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
12. Өңіраралық схемалардың бекітілетін бөлігі Өңіраралық схеманың негізгі ережелері, негізгі сызбасы және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Аумақты дамытудың өңіраралық схемалары жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері болып табылады.
13. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін векторлық түрдегі бекітілген Өңіраралық схемаларды ұсыну "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Аумақты дамытудың өңіраралық
схемаларын әзірлеу,
келісу және бекіту
қағидаларына
1-қосымша
Жобалауға арналған тапсырма
БЕКІТЕМІН:
(лауазымы, ұйым)
______________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
______________________
(қолы)
______________________
(күні)
1. Қала құрылысы жобасының түрі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Тапсырыс беруші
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Жобалау ұйымы (әзірлеуші)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

9. Не допускается внесение изменений и дополнений в Межрегиональные схемы, прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и получившие положительное заключение до его утверждения.
10. Межрегиональные схемы, не прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и не получившие ее положительное заключение не подлежат утверждению.
11. Межрегиональные схемы утверждаются Правительством Республики Казахстан.
12. Утверждаемой частью Межрегиональной схемы являются основные положения, основной чертеж и основные технико-экономические показатели проекта Межрегиональной схемы территориального развития согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Предоставление утвержденных Межрегиональных схем в векторном виде для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра осуществляется в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111).
Приложение 1
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
межрегиональных схем
территориального развития
Задание на проектирование
УТВЕРЖДАЮ:
________________________
(должность, организация)
______________________
(фамилия, имя и отчество
(при его наличии))
______________________
(подпись)
______________________
(дата)
1. Вид градостроительного проекта ________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
2. Заказчик
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
3. Проектная организация (исполнитель)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

4. Жобалау үшін негіздеме
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Қала құрылысын жоспарлау немесе аумақтарда құрылыс салу объектісі, оның негізгі сипаттамалары
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Жобалау кезеңдері бойынша ұсынылатын материалдардың құрамына, мазмұнына және нысанына қойылатын негізгі талаптар, жұмыстарды орындау реті мен мерзімдері
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
7. Жобалау үшін бастапқы ақпаратты ұсынудың құрамы, орындаушылары, мерзімдері мен тәртібі
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
8. Қала құрылысы жобасының осы түрін келісетін уәкілетті мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесі
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
9. Келісуші ұйымдардың қала құрылысы жобасының әзірленетін түріне қойылатын талаптары
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
10. Жобалау алдындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен инженерлік іздестірулерді жүргізудің құрамы мен тәртібі (қажет болған жағдайда)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
11. Әзірленетін қала құрылысы жобасына келісу және сараптама жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
12. Өзге талаптар мен шарттар: орындаушыдан ______________________________
(лауазымы, ұйым)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)), (қолы)
__________________________________________________________________________
(күні) уәкілетті (немесе жергілікті атқарушы) сәулет, қала құрылысы және құрылыс
істері және құрылыс ____________________________________________________
(лауазымы, ұйым)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)), (қолы)
__________________________________________________________________________
(күні)
өзге Келісуші ұйымдардан ________________________________________________
(толық атауы) (лауазымы, ұйым)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)), (қолы)
_________________________________________________________________________
(күні)
Ескертпе. Тапсырманың мазмұны қала құрылысы құжаттамасының жекелеген түрлерін және қала құрылысын жоспарлау мен құрылыс салу объектісінің ерекшелігін әзірлеуге қойылатын талаптарға сәйкес нақтылануы мүмкін.
Аумақты дамытудың өңіраралық
схемаларын әзірлеу,
келісу және бекіту
қағидаларына
2-қосымша
Аумақты дамытудың өңіраралық схемалары жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жағдайы
Бірінші кезең
Есептік
кезең
Болжамды кезең
1
2
3
4
5
6
7
1
Аумақ

4. Основание для проектирования
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
5. Объект градостроительного планирования или застройки территорий,
его основные характеристики
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
6. Основные требования к составу, содержанию и форме представляемых материалов
по этапам проектирования, последовательность и сроки выполнения работ
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
7. Состав, исполнители, сроки и порядок предоставления исходной информации
для проектирования
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
8. Перечень уполномоченных государственных органов и местных исполнительных
органов, согласовывающих данный вид градостроительного проекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Требования согласовывающих организаций к разрабатываемому виду
градостроительного проекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
10. Состав и порядок проведения (в случае необходимости) предпроектных научно
исследовательских работ и инженерных изысканий
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
11. Порядок организации проведения согласования и экспертизы разрабатываемого
градостроительного проекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
12. Иные требования и условия:
от исполнителя
______________________________________________________________________
(должность, организация)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(дата)
от уполномоченных (или местных исполнительных) органов по делам архитектуры,
градостроительства и строительства
______________________________________________________________________
(должность, организация)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)), (дата)
от иных согласовывающих организаций
______________________________________________________________________
(полное наименование) (должность, организация)
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
__________________________________________ (дата)
Примечание: Содержание задания уточняется в соответствии с требованиями
к разработке отдельных видов градостроительной документации и специфики объекта
градостроительного планирования и застройки.
Приложение 2
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
межрегиональных схем
территориального развития
Основные технико-экономические показатели проекта Межрегиональной схемы территориального развития
п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап
Расчетный срок
Прогнозный период
1
2
3
4
5
6
7
1
Территория

1)
Барлығы
мың гектар
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
мың гектар /%
елді мекендердің жерлері, оның ішінде:
-//-
қалалық
-//-
ауылдық
-//-
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер
-//-
ерекше қорғалатын аумақтардың жері
-//-
сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер
-//-
орман қорының жері
-//-
су қорының жерлері
-//-
босалқы жер
-//-
2
Халық
-//-
1)
Барлығы
мың адам
оның ішінде:
қала халқының саны
мың адам/халықтың жалпы санының%
ауыл халқының саны
-//-
2)
Халықтың табиғи қозғалысының көрсеткіштері:
туғандар саны
-//-
өлгендер саны
өсуі/кемуі
3)
Халықтың көші-қон көрсеткіштері:
келгендердің саны
кеткендер саны
өсуі/кемуі
-//-
4)
Қалалар санынан, барлығы
бірлік
ірі (есептік саны 501,0 мың адамнан асатын)
-//-
үлкен (халықтың есептік саны 101,0-ден 500,0 мың адамға дейін)
-//-
орташа (халықтың есептік саны 51,0-ден 100,0 мың адамға дейін)
-//-
шағын (халықтың есептік саны 50,0 мың адамға дейін)
-//-
5)
Кенттер
-//-
6)
Ауылдар
-//-
7)
Халықтың тығыздығы
мың адам /100 километр2
8)
Ауыл халқының тығыздығы
-//-
9)
Халықтың жас құрылымы:
15 жасқа дейінгі балалар
мың адам/халықтың жалпы санының%
еңбекке қабілетті жастағы халық
(ерлер 16-62 жас,
әйелдер 16-59 жас)
-//-
еңбекке қабілетті жастан асқан халық
-//-
10)
Жұмыспен қамтылған халық саны-барлығы
мың адам
11)
Экономикалық қызмет түрлері бойынша жұмыспен қамтылған халық
мың адам/жұмыспен қамтылған халық санының%
оның ішінде:
-//-
өнеркәсіп
-//-
құрылыс
-//-
ауыл шаруашылығы
-//-
білім
-//-
денсаулық сақтау және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
-//-
өзгелері
-//-
3
Экономикалық әлеует
1)
Өнеркәсіп өндірісінің көлемі
миллиард теңге
2)
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі
-//-
4
Тұрғын үй қоры
1)
Барлығы
жалпы ауданның мың метр2,%
оның ішінде:
қалалық елді мекендерде
-//-
ауылдық елді мекендерде
-//-
2)
Халықтың тұрғын үйдің жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі:
метр2/
адам
қалалық елді мекендерде
-//-
ауылдық елді мекендерде
-//-
5
Халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілері
1)
Жоғары оқу орындары
бірлік/
студенттер
2)
Мектепке дейінгі, бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары
тиісті бірліктер
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары
бірлік/оқушлары
Күндізгі жалпы білім беретін мектептер
бірлік/
мың орын
Мектепке дейінгі ұйымдар
бірлік/
мың орын
3)
Мәдениет және өнер ұйымдары:
тиісті бірліктер
оның ішінде:
театрлар
бірлік/орын
кинотеатры
бірлік/орын
кітапханалар
бірлік/мың том
клуб типтес ұйымдар
бірлік/орын

1)
Всего
тысяч гектар
в том числе:
земли сельскохозяйственного назначения
тысяч гектар/%
земли населенных пунктов, из них:
-//-
городских
-//-
сельских
-//-
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
-//-
земли особо охраняемых территорий
-//-
земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения
-//-
земли лесного фонда
-//-
земли водного фонда
-//-
земли запаса
-//-
2
Население
-//-
1)
Всего
тысяч человек
в том числе:
численность городского населения
тысяч человек/% общей численности населения
численность сельского населения
-//-
2)
Показатели естественного движения населения:
число родившихся
-//-
число умерших
прирост/ убыль
3)
Показатели миграции населения:
число прибывших
число выбывших
прирост /убыль
-//-
4)
Из числа городов, всего
единиц
крупные (с расчетной численностью свыше 501,0 тысяч человек)
-//-
большие (с расчетной численностью населения от 101,0 до 500,0 тысяч человек)
-//-
средние (с расчетной численностью населения от 51,0 до 100,0 тысяч человек)
-//-
малые (с расчетной численностью населения до 50,0 тысяч человек)
-//-
5)
Поселки
-//-
6)
Села
-//-
7)
Плотность населения
тысяч человек/100 километров2
8)
Плотность сельского населения
-//-
9)
Возрастная структура населения:
дети до 15 лет
тысяч человек/% общей численности населения
население в трудоспособном возрасте (мужчины 16-62 лет, женщины 16-59 лет)
-//-
население старше трудоспособного возраста
-//-
10)
Численность занятого населения - всего
тысяч человек
11)
Занятое население по видам экономической деятельности
тысяч человек/% численности занятого населения
в том числе:
-//-
промышленность
-//-
строительство
-//-
сельское хозяйство
-//-
образование
-//-
здравоохранение и социальные услуги
-//-
прочие
-//-
3
Экономический потенциал
1)
Объем промышленного производства
миллиард тенге
2)
Объем производства продукции сельского хозяйства
-//-
4
Жилищный фонд
1)
Всего
тысяч метр2 общей площади,%
В том числе:
в городских населенных пунктах
-//-
в сельских населенных пунктах
-//-
2)
Обеспеченность населения общей площадью жилья:
метр2/человек
в городских населенных пунктах
-//-
в сельских населенных пунктах
-//-
5
Объекты социального и культурно-бытового обслуживания населения
1)
Высшие учебные заведения
единиц/студентов
2)
Организации дошкольного, начального и среднего профессионального образования
соответствующие единицы
Организации технического и профессионального образования
единиц/учащихся
Дневные общеобразовательные школы
единиц/тысяч мест
Дошкольные организации
единиц/тысяч мест
3)
Организации культуры и искусства:
соответствующие единицы
в том числе:
театры
единиц/мест
кинотеатры
единиц/мест
библиотеки
единиц/тысяч томов
организации клубного типа
единиц/мест

4)
Денсаулық сақтау ұйымдары (ауруханалар, емханалар, перзентханалар, фельдшерлік-акушерлік пункттер және басқа да медициналық пунктер):
-//-
оның ішінде:
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар
төсек
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар
ауысымға келу
5)
Шипажай-курорт мақсаттағы, демалыс және туристтік (шипажайлар, пансионаттар, демалыс үйлері, лагерь және басқалар) объектілер
төсек-орын
6)
Әлеуметтік қамтамасыз ету ұйымдары
оның ішінде:
Медициналық-әлеуметтік мекемелер
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелер
Стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі балаларға арналған ұйымдар (оның ішінде психоневрологиялық патологиялар және тірек- қимыл аппаратының бұзылуы)
бірлік/орын
7)
Халыққа әлеуметтік және мәдениет-тұрмыстық қызмет көрсетудің өзге де объектілері
тиісті бірліктер
6
Көліктік инфрақұрылым
1)
Қатынас темір жолдарының ұзындығы
километр
2)
Кепілді тереңдігі бар кеме жүзетін өзен жолдарының ұзындығы
-//-
3)
Автомобиль жолдарының ұзындығы, барлығы
километр
оның ішінде:
республикалық маңызы бар (халықаралық маңызы бар)
-//-
облыстық маңызы бар
-//-
аудандық маңызы бар
-//-
4)
Газ құбырларының ұзындығы
километр
5)
Мұнай құбырларының ұзындығы
километр
6)
Көлік желісінің тығыздығы:
километр /100 километр 2
теміржол
-//-
автомобиль
-//-
7)
Әуежайлар
бірлік
оның ішінде:
халықаралық маңызы бар
-//-
мемлекеттік (ұлттық)
-//-
жергілікті
-//-
жеке
-//-
7
Инженерлік инфрақұрылым
1)
Сумен жабдықтау:
Жерасты көздерінің ресурстары
миллион метр3/ жылына
Жерүсті көздерінің ресурстары
-//-
Су тұтыну - барлығы
мың метр3/ тәулігіне
оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтаждарына
-//-
өнеркәсіптік қажеттіліктерге
-//-
ауыл шаруашылығы мұқтаждарына
-//-
1 адамға орташа тәуліктік су тұтыну.
литр/тәулігіне бір адамға
Су бұру-барлығы:
миллион метр3/жылына
су объектілеріне
-//-
2)
Электрмен жабдықтау:
Орнатылған қуат, барлығы
МегаВатт
оның ішінде:
гидроэлектростанциялар
%
жылу электр станциялары
-//-
атом электр станциялары
жаңартылатын энергия көздері
%
Есептік қажеттілік:
миллион килоВатт/сағатына
оның ішінде:
коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер
-//-
өндірістік қажеттіліктер
-//-
Кернеуі 35 килоВольт және одан жоғары электр беру желілерінің ұзындығы
километр
3)
Жылумен жабдықтау:
Орнатылған қуат
мың Гига калория/сағатына
Есептік қажеттілік:
Миллион Гигак алория
оның ішінде:
коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер
-//-
өндірістік қажеттіліктер
-//-
4)
Газбен жабдықтау:
Есептік қажеттілік:
миллион метр3/ жылына
оның ішінде:
-//-
коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер
өндірістік қажеттіліктер
-//-
5)
Байланыс және теледидар
Интернетті пайдаланушылар саны
барлық халықтың %
8
Табиғатты қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану

4)
Организации здравоохранения (больницы, поликлиники, родильные дома, фельдшерско-акушерские пункты и другие медицинские пункты):
-//-
в том числе:
Организации, оказывающие стационарную помощь
коек
Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь
посещений в смену
5)
Объекты санаторно-курортного назначения, отдыха и туризма (санатории, пансионаты, дома отдыха, лагеря и другие)
койко-мест
6)
Организации социального обеспечения
в том числе:
Медико-социальные учреждения
единиц/мест
Психоневрологические медико-социальные учреждения
единиц/мест
Организации для детей стационарного и полустационарного типов (в том числе с психоневрологическими патологиями и нарушением опорно-двигательного аппарата)
единиц/мест
7)
Прочие объекты социального и культурно-бытового обслуживания населения
соответствующие единицы
6
Транспортная инфраструктура
1)
Протяженность железнодорожных путей сообщения
километров
2)
Протяженность судоходных речных путей с гарантированными глубинами
-//-
3)
Протяженность автомобильных дорог, всего
километров
в том числе:
республиканского значения (международного значения)
-//-
областного значения
-//-
районного значения
-//-
4)
Протяженность газопроводов
километров
5)
Протяженность нефтепроводов
километров
6)
Плотность транспортной сети:
километров/100 километров2
железнодорожной
-//-
автомобильной
-//-
7)
Аэропорты
единица
в том числе:
международного значения
-//-
государственные (национальные)
-//-
местные
-//-
частные
-//-
7
Инженерная инфраструктура
1)
Водоснабжение:
Ресурсы подземных источников
миллион метр3/год
Ресурсы поверхностных источников
-//-
Водопотребление - всего
тысяч метр3/сутки
в том числе:
на хозяйственно питьевые нужды
-//-
на промышленные нужды
-//-
на сельскохозяйственные нужды
-//-
Среднесуточное водопотребление на 1 человек
литр/сутки на человека
Водоотведение - всего:
миллионов метр3/год
в водные объекты
-//-
2)
Электроснабжение:
Установленная мощность, всего
МегаВатт
в том числе:
гидроэлектростанции
%
тепловые электростанции
-//-
атомные электростанции
возобновляемые источники энергии
%
Расчетная потребность:
миллион килоВатт/час
в том числе:
коммунально-бытовые нужды
-//-
производственные нужды
-//-
Протяженность линий электропередач напряжением 35 килоВольт и выше
километров
3)
Теплоснабжение:
Установленная мощность
тысяч Гига калорий/час
Расчетная потребность:
миллион Гига калорий
в том числе:
коммунально-бытовые нужды
-//-
производственные нужды
-//-
4)
Газоснабжение:
Расчетная потребность:
Миллион
метр3/год
В том числе:
-//-
коммунально-бытовые нужды
производственные нужды
-//-
5)
Связь и телевидение
Количество пользователей Интернет
%
Охват населения цифровым эфирным телевизионным вещанием
% всего населения
8
Охрана природы и рациональное природопользование

1)
Табиғи ортаның ластану деңгейі жоғары қалалар саны
бірлік
2)
Ластаушы заттардың жалпы шығарындылары нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі
мың тонна/ жылына
3)
Қатты тұрмыстық қалдықтар жалпы көлемінен қалдықтарды өңдеу үшін
%
4)
Ластаушы заттардың төгінділері нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі
мың тонна/ жылына
5)
Мемлекеттік орман қоры жерінің орманмен қамтылған ауданы
мың гектар
6)
Өңірдің жалпы алаңына қарағанда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың үлесі
%
9
Гидротехникалық құрылыстар
бірлік
10
Өрт сөндіру депосының ғимараты
депо/автомобильдер саны

1)
Число городов с высоким уровнем загрязнения природной среды
единиц
2)
Объем установленных значений нормативов валовых выбросов загрязняющих веществ
тысяч тонн/год
3)
Доля переработки отходов от общего объема твердо-бытовых отходов
%
4)
Объем установленных значений нормативов сбросов загрязняющих веществ
тысяч тонн/год
5)
Площадь покрытых лесом угодий государственного лесного фонда
тысяч гектар
6)
Доля особо охраняемых природных территорий к общей площади региона
%
9
Гидротехнические сооружения
единиц
10
Здания пожарного депо
количество депо/автомобилей