Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 30 қарашадағы № 479-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 желтоқсанда № 33724 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 479-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 28 ақпандағы № 75 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14886 нөмірімен тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыруға мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республикалық деңгейде мемлекеттік ақпарат саясатын жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес жарғылық капиталына мемлекет қатысатын бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне таратылатын мемлекеттік тапсырманы орындау;

О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 479-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2023 года № 33724
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 30 ноября 2023 года
№ 479-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение
1. В приказе Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2017 года № 75 "Об утверждении Правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14886):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный заказ по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне осуществляется следующими способами:
1) выполнение государственного задания в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, которое распространяется на собственников средств массовой информации с участием государства в уставном капитале;

2) мемлекеттік тапсырысты орындау – бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпарат саясатын жүргізу үшін республикалық бюджет қаражаты есебінен жұмыс көрсетуге тапсырыс (бұдан әрі – республикалық тапсырыс).
Республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырыс мынадай субъектілер түрлеріне:
1) мерзімді баспа басылымдарына;
2) теле -, радиоарналарға;
3) интернет-ресурстарға беріледі.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Республикалық деңгейде ұйымдастырушы республикалық тапсырыстың өткізілетін күніне дейін он бір жұмыс күні бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарын қоса бере отырып, уәкілетті органның интернет-ресурсында республикалық тапсырысты өткізу туралы ақпараттық хабарды орналастырады.
8. Республикалық тапсырысқа қатысу үшін үміткер Ақпараттық хабарлама орналастырылған келесі күннен бастап Астана қаласының уақыты бойынша сағат 17:00 – ге дейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді (бұдан әрі-өтінім), сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесін ұсынады.
Үміткерлер қоса берілген құжаттардың түпнұсқалығы мен дұрыстығы қамтамасыз етеді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Республикалық комиссия шешімінің қорытындылары бойынша республикалық тапсырыстың жеңімпаздарымен қорытындылар хаттамасына қол қойылған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде республикалық тапсырысты өткізуге шарт жасалады.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Ұйымдастырушы өңірлік деңгейде өзінің интернет-ресурсында Мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлік тапсырысты орналастыруды өткізу туралы ақпараттық хабарламаны оны өткізу күніне дейін он бір жұмыс күні бұрын өңірлік деңгейде орналастырады.
45. Өңірлік тапсырысқа қатысу үшін үміткер Ақпараттық хабарлама орналастырылған келесі күннен бастап сағат 17:00-ге дейін Астана қаласының уақыты бойынша он жұмыс күні ішінде өтінімді, сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құжаттардың тізбесін ұсынады.
Үміткерлер қоса берілген құжаттардың түпнұсқалығы мен дұрыстығы қамтамасыз етеді.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Ұйымдастырушы өңірлік деңгейде республикалық комиссияның қарауына үміткерлердің шығармашылық ұсыныстарын және қорытындылардың алдын ала хаттамасының үзінді көшірмесін қоса бере отырып, қорытынды хаттамасы қалыптастырылғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей өтінімдер жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада бекітілген Республикалық тапсырысқа қатысуға арналған құжаттар тізбесіне орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада бекітілген Өңірлік тапсырысқа қатысуға арналған құжаттар тізбесіне орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. "Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 150 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22683 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-6-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-6-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді.

2) выполнение государственного заказа – заказ на оказание услуг за счет средств республиканского бюджета для проведения государственной информационной политики через средства массовой информации (далее – республиканский заказ).
Государственный заказ по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне предоставляется следующим видам субъектов:
1) периодическим печатным изданиям;
2) теле-, радиоканалам;
3) интернет-ресурсам.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Организатор на республиканском уровне размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа информационное сообщение о проведении размещения республиканского заказа по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением тематических направлений государственной информационной политики на республиканском уровне за одиннадцать рабочих дней до дня его проведения.
8. Для участия в республиканском заказе претендент в течение десяти рабочих дней со следующего дня размещения информационного сообщения до 17:00 часов по времени города Астана представляет заявку по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка), а также перечень документов согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Претендентом обеспечивается подлинность и достоверность приложенных документов.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. По итогам решения Республиканской комиссии с победителями республиканского заказа заключается договор на проведение республиканского заказа в течение двадцати рабочих дней со дня подписания протокола итогов.";
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Организатор на региональном уровне размещает на своем интернет-ресурсе информационное сообщение о проведении размещения регионального заказа по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением тематических направлений государственной информационной политики на региональном уровне за одиннадцать рабочих дней до дня его проведения.
45. Для участия в региональном заказе претендент в течение десяти рабочих дней со следующего дня размещения информационного сообщения до 17:00 часов по времени города Астана представляет заявку, а также перечень документов, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Претендентом обеспечивается подлинность и достоверность приложенных документов.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Организатор на региональном уровне направляет на рассмотрение Республиканской комиссии заявки с приложением творческого предложения претендентов и выписку из предварительного протокола итогов не позднее чем за три рабочих дня до формирования протокола итогов.";
в Перечне документов для участия в республиканском заказе, утвержденных приложением 3 к указанным Правилам:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) портфолио по произведенной аудиовизуальной продукции в виде презентации на бумажном носителе;";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) портфолио по произведенной аудио продукции в виде презентации на бумажном носителе;";
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) справка о наличии либо отсутствии произведенной видеопродукции за последний год с указанием ссылки о ее размещении на собственном интернет-ресурсе, с приложением произведенной видеопродукции на сменном носителе (флеш-карты, CD, DVD и HDD диски), которая удостоверяется подписью первого руководителя претендента или лицом, его замещающим и печатью (при ее наличии);";
в Перечне документов для участия в региональном заказе, утвержденных приложением 5 к указанным Правилам:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) портфолио по произведенной аудиовизуальной продукции в виде презентации на бумажном носителе;";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) портфолио по произведенной аудио продукции в виде презентации на бумажном носителе;";
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) справка о наличии либо отсутствии произведенной видеопродукции за последний год с указанием ссылки о ее размещении на собственном интернет-ресурсе, с приложением произведенной видеопродукции на сменном носителе (флеш-карты, CD, DVD и HDD диски), которая удостоверяется подписью первого руководителя претендента или лицом, его замещающим и печатью (при ее наличии);".
2. В приказе Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 150 "Об утверждении положения о Республиканской комиссии по вопросам формирования государственной информационной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22683):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 4-6 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Положении о Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики, утвержденное указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
1. Настоящее положение Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 4-6 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" (далее - Закон).

2. Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Заңның 4-3-бабы 7-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 28 ақпандағы № 75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14886 болып тіркелген) және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшасымен толықтырылсын:
"4) жыл сайын, 5 желтоқсанға дейін орталық мемлекеттік органдардан алдағы жылға арналған тақырыптық бағыттардың сұратады.".
3. "Республикалық деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 14 маусымдағы № 209 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23084 нөмірімен тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-3-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме), "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық бюджет есебінен мемлекеттік ақпараттық саясатын жүргізу үшін сатып алынатын бұқаралық ақпарат құралдары көрсететін қызметтерінің құнын алгоритмін айқындайды.";
осы Қағидаларға қосымша Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
қосымша
Республикалық деңгейде
бұқаралық ақпарат
құралдарында мемлекеттік
ақпараттық саясатты жүргізу
үшін сатып алынатын
көрсетілетін қызметтердің
құнын айқындау әдістемесіне
қосымша
Республикалық деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын қызметтердің базалық бағасы
Қызметтердің атауы
Өлшем бірлігі
Базалық бағасы
1
2
3
4
1.
Газетте ақпараттық материалдарды орналастыру (Bn)
см2

2. Республиканская комиссия по вопросам государственной информационной политики (далее – Комиссия) осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Правилами размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях, утвержденными приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2017 года № 75 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14886) (далее – Правила) и настоящим Положением.";
пункт 11 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) ежегодно, до 5 декабря запрашивает от центральных государственных органов предложения для формирования перечня тематических направлений государственной информационной политики на предстоящий год.".
3. В приказе Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 14 июня 2021 года № 209 "Об утверждении Методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на республиканском уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23084):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-2) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Методика определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на республиканском уровне (далее – Методика), разработана в соответствии с подпунктом 7-2) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" и определяет алгоритм стоимости услуг средств массовой информации, закупаемых для проведения государственной информационной политики за счет средств республиканского бюджета.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение.
Приложение
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнение
Приложение
к Методике определения
стоимости услуг, закупаемых
для проведения государственной
информационной политики
в средствах массовой информации
на республиканском уровне
Базовые цены на услуги, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на республиканском уровне
Наименование услуги
Единица измерения
Базовая цена
1
2
3
4
1.
Размещение информационного материала в газете (Bn)
см2