"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 желтоқсанда № 33754 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.02.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру мыналарды:
1) шығындардың экономикалық негізділігін ескере отырып, олардың тарифте ескерілетін түрлері мен мөлшерлерін шектеуді;
2) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде айқындалған шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды, персоналдың нормативтік санын қолдануды;
3) бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды айқындауды;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамағаны үшін уақытша өтемдік тарифті және бақыланбайтын шығындарды бекітуді;
5) инвестицияланған капиталды қайтаруды және инвестицияланған капиталдың кірістілік нормасын, сондай-ақ субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде қолданысқа енгізілген активтерінің теңгерімдік құнын және осы Қағидаларға сәйкес есептелген пайда мөлшерлемесін ескере отырып пайданы айқындауды;
6) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін айқындауды;
7) субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін айқындауды;
8) тозуды есепке жазудың тікелей әдісін қолдануды;
9) инвестициялық бағдарламаны бекітуді;
10) электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі бойынша тарифті айқындаудың ерекшеліктерін көздейді.
Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілерді тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифтерді қалыптастыру және бекіту осы Қағидалардың 18-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тарауда:
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2023 года № 33754
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Формирование тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;
2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
3) определение контролируемых и неконтролируемых затрат;
4) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат;
5) определение прибыли с учетом возврата инвестированного капитала и норм доходности инвестированного капиталам, также балансовой стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной в соответствии с настоящими Правилами;
6) определение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
7) определение показателей эффективности деятельности субъектов;
8) применение прямолинейного метода начисления износа;
9) утверждение инвестиционной программы;
10) особенности определения тарифа по стимулирующему методу тарифного регулирования для субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сфере передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергии.
Формирование и утверждение тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъектов, оказывающих регулируемые услуги передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергии осуществляется в соответствии с Главой 18 настоящих Правил.";
в Главе 2:
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"48. Осы Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігі:
табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
индекстеу әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді;
жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 3-1 – параграфпен толықтырылсын:
"3-1 параграф. Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеу"
1-бөлім. Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеудің ерекшеліктері
1-кіші бөлім. Жалпы ережелер
208-1. Осы ынталандыру әдісі электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, сондай-ақ топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілерге қолданылады.
208-2. Тарифтер субъект үшін ұзақтығы бес және одан астам жыл болатын реттеу кезеңіне бекітіледі. Тарифтер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынғаны үшін жол берілетін кірісті өтеу үшін есептеледі.
208-3. Реттеу кезеңінің әрбір жылы ішінде жыл сайынғы түзету қолданылады. Жыл сайынғы түзету тарифті бекіту кезінде пайдаланылатын осы Қағидалардың 208-151-тармағына сәйкес бекітілген және нақты көрсеткіштер арасындағы айырмашылықтарды айқындайды. Келесі реттеу жылына бекітілген тариф осы параграфтың 8-бөліміне сәйкес жыл сайынғы түзету тәртібіне сәйкес өзгертіледі.
208-4. Реттеу кезеңі деп уәкілетті органның ведомствосы белгілейтін, субъектінің жол берілетін кірісі белгіленетін кезең түсініледі.

"48. Настоящий Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий определяет:
расчет тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий;
расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий;
расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения и производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией;
расчет тарифа с учетом применения метода индексации;
расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.";
дополнить параграфом 3-1 следующего содержания:
"Параграф 3-1. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения и производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией
Раздел 1. Особенности расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения и производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией
Подраздел 1. Общие положения
208-1. Настоящий стимулирующий метод распространяются на субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, а также по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений.
208-2. Тарифы утверждаются для субъекта на регуляторный период продолжительностью в пять и более лет. Тарифы рассчитываются для возмещения допустимого дохода за предоставление регулируемых услуг.
208-3. В течение каждого года регуляторного периода применяется ежегодная корректировка. Ежегодная корректировка определяет различия между утвержденными и фактическими показателями, в соответствии с пунктом 208-151 настоящих Правил, используемыми при утверждении тарифа. Утвержденный тариф на следующий регуляторный год изменяется в соответствии с порядком ежегодной корректировкой согласно разделу 8 настоящего параграфа.
208-4. Под регуляторным периодом понимается период, устанавливаемый ведомством уполномоченного органа, на который устанавливается допустимый доход субъекта.

208-5. Реттеу жылы деп бекітілген тариф қолданысқа енгізілген күннен басталатын 12 ай түсініледі.
208-6. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын және бақыланбайтын шығындарды орындамағаны үшін уақытша өтемдік тариф Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-кіші бөлім. Тарифті бекітуге арналған өтінімді қарау
208-7. Реттеу кезеңі жыл сайын әр жылғы 1 шілдеден басталады.
208-8. Субъект реттеу кезеңі басталғанға дейін жүз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 143-қосымшаға сәйкес тарифтерді нысандар бойынша тарифтерді бекітуге арналған өтінім береді. Өтінім электрондық нысанда "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы ұсынылады және осы Қағидаларға сәйкес ұсынылатын жол берілетін кірістің барлық құрауыштарын, ұсынылатын тарифтерді қамтиды.
208-9. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді ұсынған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде оны қарайды.
208-10. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтің (не салалық ерекшеліктер ескерілген прейскуранттың) жобасы;
2) тарифті бекітудің қажет екені туралы анықтама-негіздеме;
3) инвестициялық бағдарламаның жобасы немесе бекітілген инвестициялық бағдарлама;
4) алдыңғы күнтізбелік екі жыл үшін қаржылық есептілік;
5) мынадай:
қаржы-шаруашылық қызмет туралы, инвестициялық қызмет туралы;
мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысандар бойынша негізгі қорлардың жай-күйі, жекелеген лауазымдар мен кәсіптер бойынша және алдыңғы күнтізбелік екі жылғы еңбек бойынша жұмыскерлер жалақысының мөлшері туралы есептер;
6) пайданың есептемесі;
7) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал саны, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттіліктерінің және техникалық ысыраптардың есептемелері;
8) қарыз ресурстарды қаржыландыру және өтеу шарттары туралы растайтын құжаттар;
9) субъектінің жобалық қуаты және оның нақты пайдаланылуы туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты көлемдері көрсетілген шарттар тізілімі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің төмендеуін растайтын құжаттар, субъектінің сапалы жалпыға бірдей қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктері негізге алынған реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің есептемелері, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдердің азаюына жол берілмеуі, тұтынушылық сұраныстарды маркетингтік зерттеу материалдары);
11) негіздеуші материалдар қоса берілген, осы Қағидаларға 143-қосымшаның 9-нысанына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің және субъект қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің жобалары.

208-5. Под регуляторным годом понимается 12 месяцев со дня введения в действие утвержденного тарифа.
208-6. Временный компенсирующий тариф за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат применяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Подраздел 2. Рассмотрения заявки на утверждение тарифа
208-7. Регуляторный период наступает ежегодно с 1 июля каждого года.
208-8. Субъект не позднее, чем за сто рабочих дней до начала регуляторного периода, представляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение тарифов по формам согласно приложению 143 к настоящим Правилам. Заявка представляется в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" и включает все компоненты предлагаемого допустимого дохода, предлагаемые тарифы, согласно настоящим Правилам.
208-9. Заявка рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение девяноста рабочих дней со дня ее представления.
208-10. К заявке прилагаются:
1) проект тарифа (либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей);
2) справка-обоснование о необходимости утверждения тарифа;
3) проект инвестиционной программы или утвержденная инвестиционная программа;
4) финансовая отчетность за два предшествующих календарных года;
5) отчеты:
о финансово-хозяйственной деятельности, об инвестиционной деятельности;
о состоянии основных фондов, размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям и по труду за два предшествующих календарных года по формам, утвержденным ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики;
6) расчет прибыли;
7) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
8) подтверждающие документы об условиях финансирования и возмещения заемных ресурсов;
9) данные о проектной мощности субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (реестр договоров с указанием фактических объемов потребления регулируемых услуг, документы, подтверждающие снижение объемов потребления регулируемых услуг, расчеты объемов потребления регулируемых услуг, исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, материалы маркетинговых исследований потребительского спроса);
11) проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъекта, согласно форме 9 приложения 143 настоящих Правил, с приложением обосновывающих материалов.

208-11. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей қоса беріліп отырған есептемелердің және негіздеуші материалдардың толықтығын тексереді және өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе осы Қағидалардың 208-13-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде субъектіні хабардар етеді.
208-12. Осы Қағидалардың 208-10-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін есептемелер мен негіздеуші материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
208-13. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға:
1) субъектінің осы Қағидалардың 208-10-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 208-12-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу негіз болып табылады.
208-14. Егер өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны субъектіден жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
Бұл ретте, уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімдерде қосымша ақпараттың ұсынылмауы, уәкілетті орган ведомствосының субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-15. Уәкілетті органның ведомствосы субъект ұсынған тариф жобаларын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға шығарады.
Жария тыңдаулар рәсімін тариф бекітілген кезде Қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы жүргізеді.
208-16. Уәкілетті органның ведомствосы талдау жүргізу арқылы субъект ұсынған негіздеуші құжаттармен және есептемелермен қоса берілген тариф жобасын қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын тариф жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады
Бұл ретте, уәкілетті органның ведомствосы тиісті шығындарды тарифте ескерілетін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес түзетеді.
208-17. Уәкілетті органның ведомствосы субъект тарифінің жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде тарифтің қолданылу мерзімін көрсете отырып, оны бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
208-18. Уәкілетті орган ведомствосының тарифті бекіту немесе тарифті бекітуден бас тарту туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы субъектіге жібереді.

208-11. Ведомство уполномоченного органа не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов и в письменном виде информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 208-13 настоящих Правил.
208-12. Прилагаемые в соответствии с пунктом 208-10 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
208-13. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление субъектом документов, предусмотренных пунктом 208-10 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 208-12 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
208-14. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом, в случае не представления дополнительной информации в сроки, установленных ведомством уполномоченного органа является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения в рамках представленных данных субъектом.
208-15. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемые субъектом проекты тарифа на обсуждение при проведении публичных слушаний.
Процедура публичных слушании проводятся ведомством уполномоченного органа при утверждении тарифа в соответствии с Правилами осуществления деятельности.
208-16. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифа с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа.
При этом, ведомство уполномоченного органа корректирует соответствующие затраты в соответствии с перечнем затрат, учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
208-17. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа субъекта, принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
208-18. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении тарифа или отказе в утверждении тарифа оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.

208-19. Субъект тарифтің бекітілгені туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді және күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына тұтынушыларды тарифтің енгізілгені туралы хабарландыру фактісі туралы ақпарат ұсынады.
208-20. Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтерді оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастырады
208-21. Бекітілген тарифтер осы Қағидалардың 208-7-тармағында көрсетілген мерзімде күшіне енеді.
3-кіші бөлім. Инвестициялық бағдарламаны әзірлеуге және тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, оны өзгертуге қойылатын талаптар
208-22. Инвестициялық бағдарламаның жобасына инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш беру кезінде орындалған іс-шаралар енгізілмейді.
208-23. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы Қазақстан Республикасының даму басымдықтары мен Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері ескеріле отырып әзірленеді және онда мыналарға:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, жаңа активтерді құруға;
2) энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шаралар көзделеді.
208-24. Инвестициялық бағдарламаны жоспарлау және қалыптастыру Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес субъект әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.
208-25. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы осы Қағидалардың 343-тармағында көзделген өлшемшарттардың кем дегенде біреуіне сәйкес келетін іс-шаралардың мазмұнымен әзірленеді.
208-26. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
208-27. Инвестициялық бағдарлама неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды, энергия аудиті негізінде әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ескере отырып қалыптастырылады.

208-19. Субъект доводит до сведения потребителей информацию об утверждении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до его введения в действие и в течение пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифа.
208-20. Утвержденные тарифы ведомство уполномоченного органа размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
208-21. Утвержденные тарифы вступают в силу в срок, указанный в пункте 208-7 настоящих Правил.
Подраздел 3. Требования к разработке инвестиционной программы и ее изменения с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
208-22. В проект инвестиционной программы не включаются мероприятия, которые на момент подачи заявления на утверждение инвестиционной программы исполнены.
208-23. Инвестиционная программа субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, и предусматривает мероприятия, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;
2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
208-24. Планирование и формирование инвестиционной программы осуществляется в соответствии Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, а также на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
208-25. Проект инвестиционной программы субъекта разрабатывается с содержанием мероприятий, соответствующих не менее одному из критериев, предусмотренных пунктом 343 настоящих Правил.
208-26. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
208-27. Инвестиционная программа формируется с учетом наиболее эффективных методов и технологий, а также реализации планов мероприятий по энергосбережению и энергоэффективности, разработанных на основе энергоаудитов.

208-28. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару:
бар борыштық міндеттемелер есебінен;
жаңа борыштық міндеттемелер есебінен;
амортизациялық аударымдардан және жол берілетін пайдадан ақша ағындары есебінен;
гранттар есебінен;
капитал құю немесе акциялар шығару есебінен жүзеге асырылады.
208-29. Инвестициялық бағдарламаның құрамына пайыздық төлемдер мен қарыздың негізгі сомасын өтеуді қоса алғанда, бар және болжамды борыштық міндеттемелерге қызмет көрсетуге арналған шығындарды бағалау және болжау кіреді.
208-30. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру мынадай тәсілдермен айқындалады:
1) реттеліп көрсетілетін қызметке болжамды амортизациялық аударымдардың ең аз үлесі күрделі шығындарды ақшалай қаржыландыруға немесе күрделі шығындарды қаржыландыру мақсатында пайдаланылатын борышқа қызмет көрсетуге қосылады;
2) болжамды жол берілетін пайданың ең аз үлесі күрделі шығындарды ақшалай қаржыландыруға немесе күрделі шығындарды қаржыландыру мақсатында пайдаланылатын борышқа қызмет көрсетуге қосылады.
208-31. Осы Қағидалардың 208-30-тармағында көрсетілген ең аз үлестерді уәкілетті органның ведомствосы субъект ұсынған материалдар негізінде айқындайды. Ең аз үлестер амортизацияның болжамды нормасының 100%-ы деңгейінде және болжамды жол берілетін пайданың 50%-ы деңгейінде белгіленеді.
208-32. Субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеусіз негізде бөлінетін гранттар тарифтің шығынды бөлігінде есепке алынбайды.
208-33. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өтуге байланысты субъект бұрын қолданыста болған инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау бойынша аяқталмаған міндеттемелерді ескере отырып, инвестициялық бағдарламаның жобасын қалыптастырады.
208-34. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өтуге байланысты бұрын қолданыста болған инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі бойынша бірінші реттеу кезеңіне инвестициялық бағдарламаның жобасына қосылады.
4-кіші бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту
208-35. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімді тарифті бекітуге арналған өтініммен бір мезгілде электрондық нысанда "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы:
Субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген субъект уәкілетті органның ведомствосына және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға бір мезгілде;
осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді қоспағанда, Субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъект уәкілетті органның ведомствосына және жергілікті атқарушы органға бір мезгілде ұсынады.

208-28. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации осуществляются:
за счет существующих долговых обязательств;
за счет новых долговых обязательств;
за счет денежных потоков от амортизационных отчислений и допустимой прибыли;
за счет грантов;
за счет вливания капитала или выпуск акций.
208-29. В состав инвестиционной программы включается оценка и прогноз затрат на обслуживание существующих и прогнозируемых долговых обязательств, включая процентные платежи и погашение основной суммы долга.
208-30. Финансирование инвестиционной программы определяется нижеследующими способами:
1) минимальная доля прогнозируемых амортизационных отчислений на регулируемую услугу включается на денежное финансирование капитальных затрат или обслуживание долга, используемого для целей финансирования капитальных затрат;
2) минимальная доля прогнозируемой допустимой прибыли выделяется на денежное финансирование капитальных затрат или обслуживание долга, используемого для целей финансирования капитальных затрат.
208-31. Минимальные доли, указанные в пункте 208-30 настоящих Правил, определяются ведомством уполномоченного органа на основании представленных субъектом материалов. Минимальные доли устанавливаются на уровне 100% от прогнозируемой нормы амортизации и на уровне 50% от прогнозируемой допустимой прибыли.
208-32. Выделяемые субъектам гранты из средств государственного бюджета на безвозмездной основе, не учитываются в затратной части тарифа.
208-33. В связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, субъект формирует проект инвестиционной программы с учетом незавершенных обязательств по выполнению мероприятий ранее действующей инвестиционной программы.
208-34. В связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, мероприятия ранее действующие инвестиционной программы включаются в проект инвестиционной программы в первый регуляторный период по стимулирующему методу тарифного регулирования.
Подраздел 4. Рассмотрение и утверждение инвестиционной программы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
208-35. Заявка на утверждение инвестиционной программы представляется одновременно с заявкой на утверждение тарифа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист":
Субъектом, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов, одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях;
Субъектом, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные частью первой настоящего пункта одновременно в ведомство уполномоченного органа и местный исполнительный орган.

208-36. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге:
1) осы Қағидаларға 143-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы;
2) іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділігін есептеу, оның ішінде субъектінің технологиялық процесін басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелері, технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу көзделетін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың, баға деңгейін салыстырмалы талдауды қоса бере отырып, құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнын көрсетумен, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпарат, оның ішінде осындай жұмыстарды, жиынтық сметалық есептерді, объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды әрбір объект бойынша жеке-жеке жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама (болған жағдайда);
4) осы Қағидалардың 208-28-тармағында көрсетілген қаражатты тарту туралы растайтын құжаттар;
5) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар;
6) субъектінің тарифтік сметасының жобасын қоса бере отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының іске асырылу кезеңінде оның тарифтеріне әсер ету болжамы;
7) электр энергиясын беру саласында көрсетілетін қызмет ұсынатын субъектілер үшін техникалық сараптама қорытындысы;
8) "Энергия аудитінің қорытындылары бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) нысан бойынша субъектінің бірінші басшысы бекіткен энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.

208-36. К заявлению на утверждение инвестиционной программы прилагаются:
1) проект инвестиционной программы субъекта по форме 5 согласно приложению 143 к настоящим Правилам;
2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе внедрение информационных систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом;
3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу (в случае наличия);
4) подтверждающие документы о привлечений средств, указанных в пункте 208-28 настоящих Правил;
5) документы, подтверждающие размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноз влияния проекта инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта;
7) заключение технической экспертизы для субъектов, предоставляющих услуги в сфере передачи электрической энергии;
8) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, утвержденный первым руководителем субъекта по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958).

208-37. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасын ол бекітуге ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
208-38. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы субъектіні және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органды және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдағаны не осы Қағидалардың 345-тармағында көзделген жағдайларда оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша хабардар етеді.
208-39. Егер инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті органның ведомствосы оны жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады. Бұл ретте өтінімге талдау жүргізу мерзімі қажетті ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
208-40. Уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімдерде қосымша ақпарат бермеу, уәкілетті орган ведомствосының осы субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-41. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей инвестициялық бағдарлама жобасының технологиялық негізділігі тұрғысынан тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен жобаны бірлесіп талқылауды жүргізеді.
Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау нәтижелері бойынша тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
208-42. Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен талқылау қорытындысы бойынша осы Қағидалардың 343-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін және (немесе) негіздеуші деректермен расталмайтын іс-шаралар анықталған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасына ескертулер береді. Бұл ретте өтінімге талдау жүргізу мерзімі уәкілетті орган ведомствосының ескертулері жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.

208-37. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.
208-38. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа письменно уведомляет субъекта и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению в случаях предусмотренных пунктом 345 настоящих Правил.
208-39. В случае, если при рассмотрении заявки на утверждение инвестиционной программы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней. При этом срок проведения анализа заявки приостанавливается до получения необходимой информации.
208-40. Не предоставление дополнительной информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения в рамках представленных данных субъектом.
208-41. Ведомство уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней с даты получения проекта инвестиционной программы проводит совместные обсуждения проекта с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих областях и (или) местным исполнительным органом на предмет технологической обоснованности проекта инвестиционной программы.
По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
208-42. В случае выявления мероприятий по итогам обсуждения с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих областях и (или) местным исполнительным органом, несоответствующих требованию пункта 343 настоящих Правил и (или) не подтверждающихся обосновывающими данными, ведомство уполномоченного органа предоставляет замечания к проекту инвестиционной программы. При этом срок проведения анализа заявки приостанавливается до устранения замечаний ведомства уполномоченного органа.

208-43. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасына мыналар:
энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-қимыл жоспарларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының немесе тиісті саланың даму басымдықтарына сәйкес келмеуі;
ұсынылатын іс-шаралардың орынсыздығы;
негіздеуші құжаттармен расталмауы;
технологиялық немесе экономикалық тиімсіздігі;
қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеуі;
амортизациялық аударымдардан қаржыландырудың ең аз үлесіне және жол берілетін пайдаға сәйкес келмеуі;
Қазақстан Республикасының немесе инвестициялық бағдарлама іске асырылатын өңірдің әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне сәйкес келмеуі туралы ескертулерді көрсетеді.
208-44. Субъект күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде уәкілетті орган ведомствосының ескертулерін ескере отырып, пысықталған инвестициялық бағдарламаны ұсынады.
208-45. Инвестициялық бағдарламаның пысықталған жобасы ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының ескертулерін ескере отырып, амортизациялық аударымдардың сомасы және инвестициялық бағдарлама жобасы іс-шараларының бір бөлігін іске асыру үшін болжамды қаражаттың тиісті мөлшеріне пайда алып тасталады.
208-46. Егер субъект ұсынған инвестициялық бағдарлама жобасын қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы оны өзгертуді жүргізген жағдайда, өзгеріс туралы шешім қабылдау алдында тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның қатысуымен келісу мақсатында кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарлама жобасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті органның ведомствосы тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның атына субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекіту туралы шешімнің жобасымен бірге жібереді.
208-47. Инвестициялық бағдарламаны бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
208-48. Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады және Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
5-кіші бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту
208-49. Субъект уәкілетті органның ведомствосына және (немесе) тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға бір мезгілде тарифті өзгертусіз, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен ағымдағы реттеу жылының 1 қаңтарынан кешіктірмей жүгінеді.

208-43. К проекту инвестиционной программы ведомством уполномоченного органа указываются следующие замечания о:
не соответствии приоритетам развития Республики Казахстан или соответствующей отрасли, включая планы действий по энергоэффективности и энергосбережению;
нецелесообразности предлагаемых мероприятий;
не подтверждении обосновывающими документами;
технологической или экономической неэффективности;
необеспечении источником финансирования;
не соответствии минимальной доле финансирования из амортизационных отчислений и допустимой прибыли;
не соответствии социально-экономическим показателям Республики Казахстан или региона, в котором реализовывается инвестиционная программа.
208-44. Субъект в срок не более тридцати календарных дней представляет доработанную инвестиционную программу с учетом замечаний ведомства уполномоченного органа.
208-45. В случае непредставления доработанного проекта инвестиционной программы, с учетом замечаний ведомства уполномоченного органа, исключается сумма амортизационных отчислений и прибыль на соответствующий размер средств, прогнозируемых для реализации части мероприятий проекта инвестиционной программы.
208-46. В случае, если в ходе рассмотрения представленного субъектом проекта инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа проводит ее изменение, перед принятием решения об изменении проводится совещание с участием государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях и (или) местного исполнительного органа в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности изменения проекта инвестиционной программы. По итогам совещания оформляется протокол, который направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы субъекта.
208-47. Решение об утверждении или об отказе в утверждении инвестиционной программы оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа.
208-48. Отказ в утверждении инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении тарифа и осуществляется в соответствии с Законом.
Подраздел 5. Изменение утвержденной инвестиционной программы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
208-49. Субъект обращается одновременно в ведомство уполномоченного органа и (или) государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без изменения тарифа до 1 января текущего регуляторного года.

208-50. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны түзету үшін мыналар:
1) ұлттық немесе өңірлік саясаттағы, сондай-ақ даму жоспарларындағы өзгерістер;
2) болжамдарға қатысты электр энергиясына, суға және жылытуға нақты ұсыныс пен сұраныстағы өзгерістер;
3) еңсерілмейтін күш мән-жайлары;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру көздерінің қолжетімділігі мен құнындағы өзгерістер;
5) анықталған қажеттілікті қанағаттандырудың неғұрлым тиімді тәсілдерін анықтау;
6) инвестициялық бағдарлама шеңберінде іс-шараларды іске асыру кезінде мерзімдердің кешігуі негіз болып табылады.
208-51. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге арналған өтінішке осы Қағидалардың 363-тармағына сәйкес құжаттар қоса беріледі.
208-52. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларда көзделген тәртіппен субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішін қарайды.
208-53. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы жобаны ол ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және субъектінің өзгертілген инвестициялық бағдарламасының жобасын бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау нәтижелері бойынша тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
208-54. Өзгертілген инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
208-55. Субъект субъектіге тәуелді емес себептер бойынша бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаған жағдайда (шарттың екінші тарапының міндеттемелерін орындамауы, еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан), бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдері келесі күнтізбелік жылға, оларды іске асыру жылынан кейінгі жылғы 1 мамырға дейін ауыстырылады. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдерін қайта ауыстыруға жол берілмейді.

208-50. Основаниями для корректировки утвержденной инвестиционной программы являются:
1) изменения в национальной или региональной политике, а также планах развития;
2) изменения в фактическом предложении и спросе на электроэнергию, воду и отопление относительно прогнозов;
3) обстоятельства непреодолимой силы;
4) в связи с изменениями в доступности и стоимости источников финансирования утвержденной инвестиционной программы;
5) выявление более эффективных способов удовлетворения выявленной потребности;
6) задержки сроков при реализации мероприятий в рамках инвестиционной программы.
208-51. К заявлению на изменение утверждҰнной инвестиционной программы прилагаются документы в соответствии с пунктом 363 настоящих Правил.
208-52. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган рассматривают заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы субъекта, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
208-53. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект об изменении инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления и принимают решения об утверждении или отказе в утверждении измененного проекта инвестиционной программы субъекта.
По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
208-54. Решение об утверждении измененной инвестиционной программы оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа.
208-55. В случае неисполнения субъектом мероприятий утвержденной инвестиционной программы по причинам, не зависящим от субъекта (неисполнение обязательств другой стороной договора, вследствие обстоятельств непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы переносятся на следующий календарный год до 1 мая года, следующего за годом их реализации. Не допускается повторный перенос сроков исполнения мероприятий инвестиционной программы.

208-56. Субъект инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылғы 15 ақпаннан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның мекенжайына осы Қағидалардың 208-55-тармағында көзделген жағдайлардың басталғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтініш жібереді.
208-57. Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган 15 наурызға дейінгі мерзімде уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасына өзгерістер енгізудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
208-58. Субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен жылдың 1 мамырынан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді.
2-бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифті қалыптастыру тетігі
1-кіші бөлім. Жол берілетін кіріс
208-59. Субъектінің жол берілетін кірісі реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін реттеу кезеңі ішінде алатын жол берілетін кірісі;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын есептік бақыланатын операциялық шығысы;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын бақыланбайтын шығындарының болжамы;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде реттелетін активтерден алатын амортизациялық аударымдары;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын жол берілетін пайдасы.
208-60. Бекітілген орташа базалық тариф реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– реттеу кезеңінің t жылындағы бекітілген орташа базалық тариф;
– реттеу кезеңінің t жылындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі.
208-61. Жол берілетін кіріс реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша шығындарды өтеуді және субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуіне бағытталған пайданы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарды алуды қамтамасыз етеді. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру жеткіліксіз болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы жол берілетін кірісті ұлғайту жағына қарай түзету мүмкіндігін қарайды.
208-62. Егер Қағидаларда өзгеше айқындалмаса, тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне көшуге байланысты субъектінің алдыңғы реттеу кезеңі бойынша барлық құқықтары мен міндеттемелері бірінші реттеу кезеңіне өтеді.

208-56. Субъект, в срок не позднее 15 февраля года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы, направляет в адрес ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных в пункте 208-55 настоящих Правил.
208-57. Государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган, в срок до 15 марта, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности проведения изменений инвестиционной программы субъекта.
208-58. Решение об изменении инвестиционной программы субъекта оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях и (или) местного исполнительного органа в срок не позднее 1 мая года.
Раздел 2. Механизм формирования тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
Подраздел 1. Допустимый доход
208-59. Допустимый доход субъекта определяется за каждый год регуляторного периода по следующей формуле:
где:
– допустимый доход субъекта получаемый в течении регуляторного периода для предоставления регулируемых услуг;
– расчетный контролируемый операционный расход субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода;
– прогноз неконтролируемых затрат субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода;
– амортизационные отчисления субъекта, получаемые от регулируемых активов в течение года t регуляторного периода;
– допустимая прибыль субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода.
208-60. Утвержденный средний базовый тариф определяется для каждого года регуляторного периода по следующей формуле:
где:
– утвержденный средний базовый тариф за год t регуляторного периода;
– прогнозируемый объем регулируемых услуг в год t регуляторного периода.
208-61. Допустимый доход обеспечивает возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан. В случае недостаточности финансирования инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа рассматривает возможность корректировки допустимого дохода в сторону увеличения.
208-62. Если иное не определено в Правилах, в связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, все права и обязательства субъекта по предыдущему регуляторному периоду переходят в первый регуляторный период.

3-бөлім. Операциялық шығындар
1-кіші бөлім. Операциялық шығыстарды есепке алу қағидаттары
208-63. Жол берілетін кіріске енгізілген операциялық шығыстар субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға жататын тиімді шығыстарының болжамын білдіреді.
208-64. Субъект тариф жобасын (кірістер мен шығыстар туралы ақпарат) қалыптастыру кезінде шығындарды бақыланатын және бақыланбайтын шығындарға бөледі.
208-65. Негізгі қызметпен байланысты емес мақсаттар үшін бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды пайдалануға жол берілмейді.
208-66. Бақыланбайтын шығындарға мынадай:
1) стратегиялық тауарларға және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтерге шығындар;
2) тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейімен байланысты шығыстар;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар жатады.
208-67. Мемлекеттік бюджетке төленетін айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, өсімпұлдар бақыланбайтын шығыстарға жатпайды.
208-68. Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланбайтын шығындарға жатпайтын шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланатын шығындарға жатады.
208-69. Егер уәкілетті органның ведомствосы өзгеше айқындамаса, барлық өзге шығыстар бақыланатын шығыстар болып табылады.
208-70. Реттеу кезеңінің бірінші жылының шығындарын қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
208-71. Тарифті қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес субъект Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына сәйкес әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.
208-72. Субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің шығын бөлігінде есепке алынбаған шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
2-кіші бөлім. Бақыланбайтын шығындарды есептеу
208-73. Келесі реттеу кезеңіне тариф бекітуге арналған өтінім шеңберінде субъект уәкілетті органның ведомствосына келесі реттеу кезеңінің әрбір жылына бақыланбайтын шығындардың болжамын ұсынады. Бақыланбайтын шығындар болжамы өтінім бергенге дейінгі соңғы күнтізбелік жылғы нақты деректерді талдауды ескере отырып, негіздемелермен, есептеулермен, растайтын құжаттармен және мәліметтермен бірге реттеу кезеңіндегі санаттар бойынша қалыптастырылады.

Раздел 3. Операционные расходы
Подраздел 1. Принципы учета операционных расходов
208-63. Операционные расходы, включенные в допустимый доход, представляют собой прогноз эффективных расходов субъекта, которые относятся к предоставлению регулируемых услуг.
208-64. Субъект при формировании проекта тарифа (информации о доходах и расходах) распределяет затраты на контролируемые и неконтролируемые.
208-65. Не допускается использование контролируемых и неконтролируемых затрат для целей, не связанных с основной деятельностью.
208-66. К неконтролируемым затратам относятся следующие расходы:
1) затраты на стратегические товары и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
2) расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь, произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
208-67. Штрафы, неустойка, пени, выплачиваемые в государственный бюджет, не относятся к неконтролируемым расходам.
208-68. Расходы на предоставление регулируемой услуги, не относящиеся к неконтролируемым затратам, относятся к контролируемым затратам на предоставление регулируемой услуги.
208-69. Если уполномоченным органом не определено иное, все прочие расходы являются контролируемыми затратами.
208-70. Формирование затрат первого года регуляторного периода осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
208-71. Формирование тарифа осуществляется на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
208-72. Выделяемые субъектам субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
Подраздел 2. Расчет неконтролируемых затрат
208-73. В рамках заявки на утверждение тарифа на следующий регуляторный период, субъект предоставляет ведомству уполномоченного органа прогноз неконтролируемых затрат на каждый год следующего регуляторного периода. Прогноз неконтролируемых затрат формируется по категориям за регуляторный период с обоснованиями, расчетами и подтверждающими документами и сведениями, с учетом анализа фактических данных за последний календарный год до подачи заявки.

208-74. Субъект ұсынған бақыланбайтын шығындар болжамын қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы қажет болған жағдайда жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
208-75. Уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуы бойынша белгілеген мерзімдерде тиісті ақпаратты бермеу уәкілетті орган ведомствосының субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-76. Уәкілетті органның ведомствосы бақыланбайтын шығындардың болжамын қарайды және оны субъект ұсынған редакцияда немесе ол енгізген өзгерістермен жалпы тарифті айқындау шеңберінде бекітеді. Уәкілетті органның ведомствосы бақыланбайтын шығындар болжамын белгілеген кезде:
1) растайтын құжаттардың, есептемелер мен мәліметтердің болмауы және/немесе көлемі толық болмауы;
2) технологиялық немесе экономикалық тиімсіздігі;
3) алдыңғы күнтізбелік жыл үшін болжамды және нақты мәндер арасындағы айырмашылыққа сәйкес іске асырылмауы кезінде субъект болжамына өзгерістер енгізеді.
208-77. Уәкілетті органның ведомствосы бақыланбайтын шығындар болжамын бекіту кезінде субъект ұсынған растайтын құжаттарды, есептемелер мен мәліметтерді талдау негізінде шешім қабылдайды.
208-78. Реттеу кезеңі ішінде бекітілген және нақты бақыланбайтын шығындар арасындағы айырмашылық осы параграфтың 8-бөліміне сәйкес жыл сайынғы түзету тетігінің көмегімен айқындалады.
3-кіші бөлім. Бақыланатын шығындарды есептеу
208-79. Реттеу кезеңінің басында есептелген және реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін жол берілетін кіріске енгізілген бақыланатын шығыстар База - Ауқым - Серпін өлшемшарттарына сәйкес төмендеу тәсілі пайдаланыла отырып айқындалады.
База - Ауқым - Серпін жол берілетін кірістің бақыланатын шығындарының құрауышын айқындау үшін қолданылатын өлшемшарт болып табылады.
208-80. Субъект бақыланатын шығыстарға арналған пайдаланылмаған қаражаттың белгілі бір көлеміне дербес билік етеді.
208-81. Бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылының бақыланатын шығыстары егжей-тегжейлі талдау жүргізу жолымен айқындалған және инфляцияның нақты деңгейін ескере отырып, осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес өтінім берудің алдындағы күнтізбелік жылғы нақты шығындардың көрсеткіштері (параметрлері) бойынша қабылданады.
208-82. Келесі реттеу кезеңдерінің бірінші жылының бақыланатын шығындары осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес егжей-тегжейлі талдау жүргізу арқылы өтінім берудің алдындағы алдыңғы реттеу кезеңінің соңғы екі жылындағы нақты шығындардың көрсеткіштері (параметрлері) ескеріле отырып қабылданады.
Бұл шығындар өтініш берудің алдындағы алдыңғы реттеу кезеңінің соңғы екі жылындағы бақыланатын шығындардың жалпы көрсеткіштері серпінінің орташа мәнінің коэффициентіне, осы жылдарға арналған нормативтік анықтамаға енгізілетін тиімділік коэффициентін ескере отырып түзетіледі.

208-74. В ходе рассмотрения прогноза неконтролируемых затрат, представленного субъектом, ведомство уполномоченного органа при необходимости запрашивает дополнительную информацию в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
208-75. Не предоставление соответствующей информации по запросу ведомства уполномоченного органа в установленные сроки является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения в рамках представленных субъектом данных.
208-76. Ведомство уполномоченного органа рассматривает прогноз неконтролируемых затрат и утверждает его в представленной субъектом редакции или с внесенными им изменениями в рамках определения общего тарифа. Ведомство уполномоченного органа при установлении прогноза неконтролируемых затрат вносит изменения в прогноз субъекта при:
1) отсутствии и/или неполном объеме подтверждающих документов, расчетов и сведений;
2) технологической или экономической неэффективности;
3) отсутствии реализации в соответствии с разницей между прогнозируемыми и фактическими значениями за предыдущий календарный год.
208-77. Ведомство уполномоченного органа при установлении прогноза неконтролируемых затрат принимает решении на основании анализа представленных субъектом подтверждающих документов, расчетов и сведений.
208-78. Разница между утвержденными и фактическими неконтролируемыми затратами в течение регуляторного периода определяются с помощью механизма ежегодной корректировки согласно разделу 8 настоящего параграфа.
Подраздел 3. Расчет контролируемых затрат
208-79. Контролируемые расходы, рассчитанные в начале регуляторного периода и включенные в допустимый доход за каждый год регуляторного периода, определяются с использованием нисходящего подхода, в соответствии с критериями База - Масштаб - Динамика.
База - Масштаб - Динамика является критериями, применяемые для определения компонента контролируемых затрат допустимого дохода.
208-80. Субъект самостоятельно распоряжается определенным объемом неиспользованных средств, предназначенных для контролируемых расходов.
208-81. Контролируемые расходы первого года первого регуляторного периода принимаются по показателям (параметрам) фактических затрат за календарный год, предшествующий подачи заявки, определенных путем проведения детального анализа и в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, с учетом фактического уровня инфляции.
208-82. Контролируемые затраты первого года последующих периодов регулирования принимаются с учетом показателей (параметров) фактических затрат за последние два года предыдущего регуляторного периода, предшествующего подаче заявки путем проведения детального анализа в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
Данные затраты корректируются на коэффициент среднего значения динамики общих показателей контролируемых затрат последних двух лет предыдущего регуляторного периода, предшествующего подаче заявления, с учетом среднего фактического уровня инфляции на эти годы, и коэффициента эффективности, включаемого в нормативное определение на эти годы.

208-83. Бірінші реттеу кезеңінің нормаланатын бақыланатын шығындарын уәкілетті органның ведомствосы базалық жылға субъектінің шығындарын талдау негізінде, соңғы күнтізбелік жылғы нақты расталған бақыланатын шығындарды талдауды негізге ала отырып, бірақ өнім бірлігін өндіру үшін шикізатқа, материалдарға, отынға және энергияға қажеттілік деңгейінен асырмай, тиісті салада қолданылатын нормалар мен стандарттарды және субъект тарифті бекітуге арналған өтінімді бергенге дейін сатып алынған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағаларды негізге ала отырып айқындайды.
Бақыланбайтын шығындар деп есептелетін шығыстар осы Қағидаларға сәйкес бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылының айқындалатын құнына (мәніне) енгізілмейді.
208-84. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Заңның 23-бабына сәйкес жүзеге асырады.
208-85. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың электрондық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
208-86. Бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылындағы персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нормативтік саннан аспайтын нақты санына және өтінім берудің алдындағы жылға статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) орташа айлық номиналды жалақыны негізге ала отырып айқындалады.
208-87. Ауқымның өзгеруіне байланысты шығыстардағы өзгерістерді ескере отырып, ауқымды өзгерту жөніндегі ұсыныстарды субъект міндеттемелерді өзгертудің қажет екенін немесе үшінші тарап немесе мемлекеттік орган енгізген өзгерістің басқа себебін растаумен, түсіндірме жазбаны және осындай мәндердің өзгергені туралы растайтын құжаттарды ұсына отырып береді.
208-88. Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға мүлікті өтеусіз пайдалануға алған кезде оны теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан алу бақыланатын шығындардың ауқымын өзгерту үшін негіз болып табылады.
208-89. Реттеу кезеңінің әрбір келесі жылының жол берілетін бақыланатын шығыстары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішін ескере отырып түзетілген бірінші жылдың мәнін көбейту арқылы есептеледі.

208-83. Нормируемые контролируемые затраты первого регуляторного периода ведомством уполномоченного органа определяется за базовый год на основе анализа затрат субъекта, основываясь на анализе фактических подтвержденных контролируемых затрат за последний календарный год, но не выше уровня потребности в сырье, материалах, топливе и энергии для производства единицы продукции на основе норм и стандартов, действующих в соответствующей отрасли, и цен на товары, работы, услуги, закупленные субъектом до подачи заявки на утверждение тарифа.
Расходы, которые считаются неконтролируемыми затратами, не включаются в определяемую стоимость (значение) первого года первого регуляторного периода в соответствии с настоящими Правилами.
208-84. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются в соответствии со статьей 23 Закона.
208-85. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются посредством информационной системы электронных закупок, интегрированной с информационной системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
208-86. Расходы на оплату труда персонала первого года первого регуляторного периода определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной номинальной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год, предшествующей подаче заявки.
208-87. Предложения по изменению масштаба с учетом изменений в расходах, обусловленных изменениями масштаба, предлагаются субъектом с подтверждением о необходимости изменения обязательств или другой причины изменения наложенной третьей стороной или государственным органом, с представлением пояснительной записки и подтверждающих документов о изменениях таких значений.
208-88. Получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектом, от местных исполнительных органов в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование является основанием для изменения масштаба контролируемых затрат.
208-89. Допустимые контролируемые затраты каждого последующего года регуляторного периода рассчитываются путем умножения значения первого года, скорректированного с учетом показателя прогноза социально - экономического развития Республики Казахстан.

208-90. Серпін шамасы реттеу кезеңінің бірінші жылын қоспағанда, реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай мәндер:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы ескеріліп есептеледі. Егер ресми болжам диапазон түрінде көрсетілсе, онда диапазонның орташа нүктесі қолданылады;
2) уәкілетті орган ведомствосының шешімі бойынша реттеу кезеңіндегі өнімділікті арттыру есебінен шығындарды төмендетудің есептеу қарқыны ескеріліп есептеледі, мұнда теріс мән көрсеткіштердің жақсаруын білдіреді.
208-91. Еңбек өнімділігін арттыру есебінен шығындарды азайтудың есептемелік көрсеткіші субъектіге еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыру үшін қосымша ынталандыруды қамтамасыз етеді.
208-92. Өнімділікті арттыру есебінен шығындарды азайту көрсеткішінің қолданылатын мәні жылына азайту -2%-ды құрайды, мұнда теріс мән өнімділіктің жақсаруын білдіреді.
4-кіші бөлім. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп
208-93. Жыл сайын реттеу кезеңінде әрбір жыл аяқталғанға дейін жылдың 1 мамырынан кешіктірмей субъект уәкілетті органның ведомствосына, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 145-тармағына сәйкес бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті бір мезгілде "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда мынадай мәліметтерді:
1) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары, көздері және мөлшері туралы ақпаратты;
2) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларға 144-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштер тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
3) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерінің негіздерін;
4) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалуын растайтын материалдарды (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құнын, қызмет ету мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілік тізбесі) көрсете отырып, инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті ұсынады.
6-бөлім. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, субъектілер үшін амортизацияға түзету
1-кіші бөлім. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы
208-94. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы субъек ол бойынша амортизациялық аударымдар сомасын және жол берілетін пайда алатын активтер құнын көрсетеді.

208-90. Величина динамики рассчитывается для каждого года регуляторного периода, за исключением первого года регуляторного периода, с учетом следующих значений:
1) показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан. Если официальный прогноз указан в виде диапазона, то используется средняя точка;
2) расчетного темпа снижения затрат за счет повышения производительности за регуляторный период по решению ведомства уполномоченного органа, где отрицательное значение означает улучшение показателей.
208-91. Расчетный показатель снижения затрат за счет повышения производительности обеспечивает субъекту дополнительный стимул для повышения эффективности и производительности.
208-92. Применяемое значение показателя снижения затрат за счет повышения производительности составляет минус 2% в год, где отрицательное значение представляет собой улучшение производительности.
Подраздел 4. Отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы
208-93. Ежегодно не позднее 1 мая года до окончания каждого года в течение регуляторного периода, субъект представляет в ведомство уполномоченного органа, государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" отчет об исполнении инвестиционной программы по форме согласно приложению 145 к настоящим Правилам с указанием следующих сведений:
1) информация о фактических условиях, источниках и размерах финансирования инвестиционной программы;
2) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей по форме согласно приложению 144 к настоящим Правилам;
3) обоснование причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
4) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
Раздел 6. Регулируемая база задействованных активов и корректировка на амортизацию для субъектов с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
Подраздел 1. Регулируемая база задействованных активов
208-94. Регулируемая база задействованных активов отражает стоимость активов, по которым субъект получает сумму амортизационных отчислений и допустимую прибыль.

208-95. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын қажетті активтер қосылады.
208-96. Субъект өзінің аудиттелген қаржылық есептілігіне қолданысқа енгізілген активтерді қайта бағалауды немесе басқа түзетулерді қоса алғанда, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына қосылған активтердің құнын тиісінше көрсетуге жауапты болады.
208-97. Бірінші реттеу кезеңі үшін осы тарауға сәйкес тариф белгілеудің ынталандыру әдісі қолданылған жағдайда, қолданысқа енгізілген активтердің бастапқы реттелетін базасы бірінші реттеу кезеңінің басталуының алдындағы күнге аудиттелген қаржылық есептілікте тіркелген активтердің қалдық құнының сомасын білдіреді. Реттеу кезеңінің басындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы алдыңғы реттеу кезеңінің жабылу күніндегі активтердің қалдық құнының сомасын білдіреді.
208-98. Әрбір реттеу кезеңі үшін кезең ішінде әр жыл үшін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының ашылуы мен жабылуы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t жылы жабылу күніне қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы, теңге;
– t-1 жабылу күніне қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына балама болатын, t жылы қолданысқа енгізілген активтердің бастапқы реттелетін базасы, теңге;
– субъектінің реттелетін кезеңнің t жылы ішінде реттелетін активтерден алатын амортизациялық аударымдары, теңге;
– активтерді басқа тараптарға сату, беру немесе есептен шығарудың болжамды шамасымен байланысты субъектінің ақпараты негізінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған t жылындағы активтердің шығуының болжамды құны, теңге;
– бекітілген инвестициялық бағдарламаға сәйкес t жылы пайдалануға енгізілетін активтердің болжамды құны.
208-99. Активтер пайдалануға берілген күнге дейін аяқталмаған болып саналады. Аяқталмаған активтерге амортизациялық аударымдар немесе жол берілетін пайда есептелмейді, бірақ қажет болған кезде пайыздық шығыстар капиталдың орташа өлшемді құнын есептеуде қолданылатын борыш құны бойынша пайыздық мөлшерлемені пайдалана отырып капиталдандырылады.
208-100. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын есептеу мақсаты үшін активтерді қайта бағалауға жол берілмейді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын активтер уәкілетті органның ведомствосымен келісіледі.
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуі кезінде қолданысқа енгізілген активтерді субъектінің шығаруы уәкілетті органның ведомствосымен келісіледі.

208-95. В регулируемую базу задействованных активов включаются необходимые активы используемые для предоставления регулируемых услуг.
208-96. Субъект несет ответственность за надлежащее отражение стоимости активов, включенных в регулируемую базу задействованных активов, в своей аудированной финансовой отчетности, включая переоценку задействованных активов или другие корректировки.
208-97. В случае применения стимулирующего метода тарифообразования в соответствие с настоящей Главой для первого регуляторного периода, начальная регулируемая база задействованных активов представляет собой сумму остаточной стоимости активов, зарегистрированных в аудированной финансовой отчетности на день, непосредственно предшествующий началу первого регуляторного периода. Регулируемая база задействованных активов на начало регуляторного периода представляет собой сумму остаточной стоимости активов на дату закрытия предыдущего регуляторного периода.
208-98. Для каждого регуляторного периода открытие и закрытие регулируемой базы задействованных активов за каждый год в течение периода рассчитывается по следующей формуле:
где:
– регулируемая база задействованных активов на дату закрытия в году t, тенге;
– начальная регулируемая база задействованных активов в году t, которая эквивалентна регулируемой базе задействованных активов на дату закрытия в году t-1, тенге;
– амортизационные отчисления субъекта, получаемые от регулируемых активов в течение года t регуляторного периода, тенге;
– прогнозируемая стоимость выбытия активов в году t, определенная ведомством уполномоченного органа на основе информации субъекта, связанной с прогнозируемой величиной продажи, передачи или списания активов другим сторонам, тенге;
– прогнозируемая стоимость активов, вводимых в эксплуатацию в год t в соответствии с утвержденной инвестиционной программой, тенге.
208-99. Активы считаются незавершенными до даты ввода в эксплуатацию. На незавершенные активы не начисляются амортизационные отчисления или допустимая прибыль, но процентные расходы при необходимости капитализируются с использованием процентной ставки по стоимости долга, применяемой в расчете средневзвешенной стоимости капитала.
208-100. Не допускается переоценка активов для целей расчета регулируемой базы задействованных активов.
Используемые активы при предоставлении регулируемых услуг согласовываются с ведомством уполномоченного органа.
Вывод субъектом активов, задействованных при оказаний регулируемых услуг субъекта, согласовывается с ведомством уполномоченного органа.

208-101. 208-151-тармаққа сәйкес жыл сайынғы түзету шеңберінде реттелетін жылдың соңындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын және келесі жылдың басындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын қайта есептеу жүргізіледі. Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау қорытындылары бойынша қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы инвестициялық бағдарламаның нақты орындалу сомасына түзетіледі.
208-102. Реттелетін жылдың басына қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын есептеуде осы жыл ішіндегі күрделі шығындардың сомасы қосылады.
208-103. Бір жыл ішінде амортизацияға түзету қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын қайта есептеу ескеріле отырып қайта қаралады. Амортизациялық аударымдардың бастапқы бекітілген және қайта есептелген шамасы арасындағы айырма жыл сайынғы түзетуге енгізіледі.
208-104. Есептік жылдан кейінгі жылы алдыңғы есептік жылдың соңындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы амортизациялық аударымдарды қайта есептеуді ескере отырып, есептік жылғы нақты күрделі шығындар мен есептік жылдан кейінгі жылғы болжамды күрделі шығындарды ескере отырып түзетіледі.
2-кіші бөлім. Капиталдың орташа өлшемді құны
208-105. Капиталдың жол берілетін пайдасы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы құнының және капиталдың орташа өлшемді құнының негізінде айқындалады.
208-106. Капиталдың орташа өлшемді құнын әрбір реттеу кезеңі үшін уәкілетті органның ведомствосы субъектінің ұсынған есептері мен ақпараты негізінде айқындайды.
208-107. Капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу әдістемесі осы Қағидалардың 208-108-тармағына сәйкес формула бойынша есептеледі. Бұл ретте капиталдың орташа өлшемді құнының шамасы әрбір субъект үшін жеке айқындалады.
208-108. Капиталдың орташа өлшемді құны мынадай формула бойынша салық төлегеннен кейінгі номиналды құнды пайдалана отырып есептеледі:
СВСК=DEBT ×(1-T) ×GEAR+EQTY ×(1-GEAR), мұндағы:
– субъект капиталының орташа өлшемді құны,%;
– қарыз капиталдың құны, %;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі, %;
– меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы;
– меншікті капиталдың құны, %.
208-109. Меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің қарыз капиталының құнын борыштың жиынтық құнынан және кәсіпорынның меншікті капиталынан үлес ретінде көрсетеді.
208-110. Меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің ол бойынша толық деректер бар соңғы жылғы меншікті және қарыз капиталының нақты арақатынасына тең.
Меншікті және қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің борыштық міндеттемелерінің құнын борыштың және кәсіпорынның меншікті капиталының жиынтық құнының үлесі ретінде көрсетеді және мынадай формула бойынша есептеледі:
GEAR= D/(D+E), мұндағы:
GEAR – субъекті қарыз капиталының үлесі;
D – жиынтық салынған капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы;
E – жиынтық салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы.

208-101. В рамках ежегодной корректировки в соответствии с пунктом 208-151 настоящих Правил, производится перерасчет регулируемой базы задействованных активов на конец регулируемого года и регулируемой базы задействованных активов на начало следующего года. По итогам рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы регулируемая база задействованных активов корректируется на фактическую сумму исполнения инвестиционной программы.
208-102. В расчете регулируемой базы задействованных активов на начало регулируемого года добавляется сумма капитальных затрат в течение этого года.
208-103. Корректировка на амортизацию за год пересматривается с учетом перерасчета регулируемой базы задействованных активов. Разница между первоначально утвержденной и пересчитанной величиной амортизационных отчислений включается в ежегодную корректировку.
208-104. В году, следующем за отчетным, регулируемая база задействованных активов на конец предыдущего отчетного года корректируется с учетом фактических капитальных затрат за отчетный год и прогнозных капитальных затрат в году, следующих за отчетным с учетом перерасчета амортизационных отчислений.
Подраздел 2. Средневзвешенная стоимость капитала
208-105. Допустимая прибыль капитала определяется на основе стоимости регулируемой базы задействованных активов и средневзвешенной стоимости капитала.
208-106. Средневзвешенная стоимость капитала определяется ведомством уполномоченного органа для каждого регуляторного периода на основании представленных расчетов и информации субъекта.
208-107. Методология расчета средневзвешенной стоимости капитала рассчитывается по формуле согласно пункту 208-108 настоящих Правил. При этом величина средневзвешенной стоимости капитала определяется для каждого субъекта индивидуально.
208-108. Средневзвешенная стоимость капитала рассчитывается с использованием номинальной стоимости после уплаты налогов по следующей формуле:
СВСК=DEBT ×(1-T) ×GEAR+EQTY ×(1-GEAR), где:
СВСК – средневзвешенная стоимость капитала субъекта, %;
DEBT – стоимость заемного капитала, %;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %;
GEAR – соотношение собственного и заҰмного капитала;
EQTY – стоимость собственного капитала, %.
208-109. Соотношение собственного и заҰмного капитала указывает стоимость заемного капитала субъекта как долю от совокупной стоимости долга и собственного капитала предприятия.
208-110. Соотношение собственного и заҰмного капитала равно фактическому соотношению собственного и заҰмного капитала субъекта за последний год, по которому имеются полноценные данные.
Соотношение собственного и заҰмного капитала указывает стоимость долговых обязательств субъекта как долю от совокупной стоимости долга и собственного капитала предприятия и рассчитывается по следующей формуле:
GEAR= D/(D+E), где:
GEAR – доля заемного капитала субъекта;
D – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале;
E – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале.

208-111. Егер нақты арақатынас осы субъектіде қолданылатын қаржыландыру құрылымы үшін тиімсіз болып табылса, уәкілетті органның ведомствосы субъектінің нақты коэффициентінен ерекшеленетін меншікті және қарыз капитал арақатынасының коэффициентін белгілейді.
208-112. Субъектінің меншікті және қарыз капиталының тиімді болып табылатынын айқындау кезінде уәкілетті органның ведомствосы мыналарды:
1) Қазақстан Республикасындағы басқа субъектілерге қатысты қолданылатын меншікті және қарыз капиталдың арақатынасын;
2) Қазақстан Республикасы үшін экономикалық, климаттық немесе әлеуметтік-экономикалық жағдайлары ұқсас елдердегі реттеуші органдар қолданатын меншікті және қарыз капиталдың арақатынасын бағалау тәсілін;
3) жалпыға қолжетімді деректер жиынтығын пайдалана отырып, электр энергетикасы, жылу энергетикасы және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру салаларындағы субъектілер үшін қаржыландырудың тиімді құрылымдарын ескереді.
208-113. Корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленеді.
208-114. Қарыз капиталының құны мынадай формула бойынша есептеледі:
, мұндағы:
– қарыз капиталының құны;
– тәуекелсіз мөлшерлеме;
– борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы;
208-115. Тәуекелсіз мөлшерлеме Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің ағымдағы базалық мөлшерлемесіне сәйкес белгіленеді.
208-116. Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы субъектінің қарыздары мен базалық мөлшерлеме бойынша орташа өлшемді пайыздық мөлшерлемелер арасындағы айырмашылықты білдіреді және субъектіге кредит берумен байланысты қосымша тәуекелді, демек, кредиторлар талап ететін неғұрлым жоғары кірісті көрсетеді.
208-117. Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақыны уәкілетті органның ведомствосы айқындайды. Егер уәкілетті органның ведомствосы мұндай шешім қабылдамаса, онда борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы 3,5% мөлшерінде белгіленеді.
208-118. Қаржыландыру бойынша қосымша шығыстар борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақының құрамына енгізілмейді.
208-119. Меншікті капиталдың құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– меншікті капиталдың құны;
– тәуекелсіз мөлшерлеме;
– меншікті капитал бойынша тәуекел үшін сыйлықақы;
– меншікті капиталдың бета-коэффициенті.
208-120. Тәуекелсіз мөлшерлеме осы Қағидалардың 208-115-тармағына сәйкес белгіленеді.
208-121. Меншікті капитал бойынша тәуекел үшін сыйлықақы кредиттеу субъектісіне кредит берумен байланысты қосымша тәуекелді, демек, кредиторлар талап ететін жоғары кірісті көрсетеді.

208-111. Если фактическое соотношение является неэффективным для структуры финансирования, действующей у данного субъекта, ведомство уполномоченного органа устанавливает коэффициент соотношения собственного и заҰмного капитала, который отличается от фактического коэффициента субъекта.
208-112. При определении эффективности соотношения собственного и заҰмного капитала субъекта, ведомство уполномоченного органа учитывает:
1) соотношение собственного и заҰмного капитала, применяемое в отношении других субъектов в Республике Казахстан;
2) подход к оценке соотношения собственного и заҰмного капитала, применяемый регулирующими органами в странах, подходящих со схожими для Республики Казахстан экономическими, климатическими, или социально-экономическими условиями;
208-113. эффективные структуры финансирования для субъектов в сферах электроэнергетики, теплоэнергетики и водоснабжения и (или) водоотведения в мире с использованием общедоступных наборов данных. Ставка корпоративного подоходного налога устанавливается в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
208-114. Стоимость заемного капитала рассчитывается по следующей формуле:
, где:
DEBT – стоимость заемного капитала;
– безрисковая ставка;
– премия за риск по долговым обязательствам.
208-115. Безрисковая ставка устанавливается, в соответствии с текущей базовой ставкой Национального банка Республики Казахстан.
208-116. Премия за риск по долговым обязательствам представляет собой разницу между средневзвешенными процентными ставками по займам субъекта и базовой ставкой, и отражает дополнительный риск, связанный с кредитованием субъекта, а следовательно, более высокую доходность, требуемую кредиторами.
208-117. Премия за риск по долговым обязательствам определяется ведомством уполномоченного органа. Если ведомство уполномоченного органа не принимает такого решения, то премия за риск по долговым обязательствам устанавливается в размере 3,5%.
208-118. Дополнительные расходы по финансированию не включаются в состав премии за риск по долговым обязательствам.
208-119. Стоимость собственного капитала рассчитывается по следующей формуле:
где:
EQUTY – стоимость собственного капитала;
RFR– безрисковая ставка;
ERP– премия за риск по собственному капиталу;
Beta– бета-коэффициент собственного капитала.
208-120. Безрисковая ставка устанавливается в соответствии с пунктом 208-115 настоящих Правил.
208-121. Премия за риск по собственному капиталу отражает дополнительный риск, связанный с кредитованием субъекта кредитования, и, следовательно, более высокую доходность, требуемую кредиторами.

208-122. Меншікті капиталдың бета-коэффициенті субъектілердің жалпы Қазақстан Республикасындағы акцияларға инвестициялау тәуекеліне қатысты тәуекелін көрсетеді.
208-123. Айқындылық пен ашықтықты қамтамасыз ету мақсатында меншікті капитал тәуекелі және меншікті капиталдың бета-коэффициенті үшін сыйлықақы мәнін уәкілетті органның ведомствосы әрбір реттеу кезеңі басталар алдында белгілейді.
208-124. Уәкілетті органның ведомствосы түзейтін бастапқы тіркелген мәндер:
1) меншікті капитал тәуекелі үшін сыйлықақы 6%;
2) меншікті капиталдың бета-коэффициенті 0,89 болып табылады.
208-125. Бір жылда жол берілетін пайда қайта есептелген қолданысқа енгізілген активтерді пайдаланумен жыл сайын қайта есептеледі. Бастапқыда бекітілген және қайта есептелген жол берілетін пайда арасындағы айырмашылық жыл сайынғы түзетуге енгізіледі.
7-бөлім. Өнімділік пен тиімділікті ынталандыру
208-126. Реттеу кезеңінің әрбір жылында өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі қолданылады, оның мақсаты субъектіні сапа мен сенімділік көрсеткіштеріне, оның ішінде инновациялық шешімдерді ескере отырып қол жеткізуге ынталандыру болып табылады. Уәкілетті органның ведомствосы субъект үшін осы Қағидалардың 208-131, 208-132 және 208-133-тармақтарында көзделген сапа және сенімділік көрсеткіштерінің тізбесінен тиімділік көрсеткіштерін айқындайды.
208-127. Өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі жыл сайынғы түзету арқылы іске асырылады, ол тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәндеріне қатысты қол жеткізілген тиімділік көрсеткіштеріне қарай субъектінің жол берілетін кірісіне енгізілетін жол берілетін пайданы төмендету түріндегі айыппұл санкцияларын көздейді.
208-128. Түзету инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға бағытталған жол берілетін пайданың үлесін қоспағанда, реттеу кезеңінің әрбір жылындағы жол берілетін пайданың үлесіне көбейтілген тиімділікке қол жеткізу дәрежесінен пайызбен есептеледі.
208-129. Жол берілетін пайданың үлесін әрбір реттеу кезеңі үшін уәкілетті органның ведомствосы айқындайды. Әдепкі қалпы бойынша мән инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға бөлінетін жол берілетін пайданың ең төменгі үлесін шегергендегі жол берілетін пайданың 50% -ына дейін құрайды.
208-130. Уәкілетті органның ведомствосы барлық реттеу кезеңінің ішінде тиімділік пен өнімділікті өлшеу үшін осы Қағидалардың 208-131, 208-132 және 208-133-тармақтарында айқындалған сапа және сенімділік көрсеткіштеріне салмақ коэффициенттерін белгілейді.

208-122. Бета-коэффициент собственного капитала отражает риск субъектов по отношению к риску инвестиций в акции в целом в Республике Казахстан.
208-123. В интересах обеспечения определенности и прозрачности значения премии за риск собственного капитала и бета-коэффициента собственного капитала устанавливается ведомством уполномоченного органа перед началом каждого регуляторного периода.
208-124. Первоначальными фиксированными значениями, которые корректируются ведомством уполномоченного органа, являются:
1) премия за риск собственного капитала 6%;
2) бета-коэффициент собственного капитала 0,89.
208-125. Допустимая прибыль за год пересчитывается ежегодно с использованием пересчитанной регулируемой базы задействованных активов. Разница между первоначально утвержденной и пересчитанной допустимой прибылью включается в ежегодную корректировку.
Раздел 7. Стимулирование производительности и эффективности
208-126. В каждом году регуляторного периода применяется механизм стимулирования производительности и эффективности, целью которого является стимулирование субъекта к достижению показателей качества и надежности, в том числе, с учетом инновационных решений. Ведомство уполномоченного органа определяет для субъекта показатели эффективности из перечня показателей качества и надежности, предусмотренных пунктами 208-131, 208-132 и 208-133 настоящих Правил.
208-127. Механизм стимулирования производительности и эффективности реализуется посредством ежегодной корректировки, которая предусматривает штрафные санкции в виде снижения утвержденной допустимой прибыли, включаемой в допустимый доход субъекта, в зависимости от достигнутых показателей эффективности по отношению к целевым значениям показателей эффективности.
208-128. Корректировка рассчитывается в процентах от степени достижения эффективности, умноженной на долю допустимой прибыли в каждом году регуляторного периода, за исключением доли допустимой прибыли, направленной на финансирование инвестиционной программы.
208-129. Доля допустимой прибыли определяется ведомством уполномоченного органа для каждого регуляторного периода. Значение по умолчанию составляет до 50% от допустимой прибыли за минусом минимальной доли допустимой прибыли, выделяемой на финансирование инвестиционной программы.
208-130. Ведомство уполномоченного органа устанавливает весовые коэффициенты к показателям качества и надежности, определенным в пунктах 208-131, 208-132 и 208-133 настоящих Правил для измерения эффективности и производительности в течение всего регуляторного периода.

208-131. Уәкілетті органның ведомствосы реттеу кезеңі үшін электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) жүйенің жұмысындағы үзіліс ұзақтығының орташа индексі (SAIDI) – әлемде жалпыға ортақ қабылданған қағидаларға сәйкес ұзақ мерзімді жоспардан тыс ажыратулардың орташа ұзақтығы, сағат;
2) жүйенің жұмысындағы үзіліс ұзақтығының орташа индексі (SAIFI) – әлемде жалпыға ортақ қабылданған қағидаларға сәйкес ұзақ мерзімді жоспардан тыс ажыратулардың орташа жиілігі, сағат;
3) инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шараларды уақтылы орындау;
4) желілердегі аварияларды жою уақыты, сағат;
5) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірл.;
6) нормативтік ысыраптар деңгейін төмендету, %;
7) тұтынушылардың сұрауларына жауап беру уақыты, минут;
8) жөндеуді (реконструкциялауды, жаңғыртуды, ауыстыруды) уақтылы аяқтау;
9) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық өнімді енгізу;
10) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтау;
11) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэфиценттерін бекітеді.
208-132. Уәкілетті органның ведомствосы жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) бір жылда жылу энергиясын өндіру көздері бойынша температуралық кестенің жол берілетін мәндерінен ауытқу болуы расталған күндер саны, күндер;
2) авариялар саны, бірлік;
3) инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шараларды уақтылы орындау;
4) жылу энергиясының нормативтік ысыраптарының деңгейін төмендету, %;
5) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
6) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық өнімді енгізу;
7) жөндеуді (реконструкциялауды, жаңғыртуды, ауыстыруды) уақтылы аяқтау;
8) тұтынушылардың сұрауларына жауап беру уақыты, минут;
9) желілердегі аварияларды жою уақыты, сағат;
10) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтауы;
11) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэффиценттерін бекітеді.
208-133. Уәкілетті органның ведомствосы сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) ауыз суды тасымалдаудың технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының тасымалданатын су көлемінің бірлігіне (кВт*сағ/текше м) үлес шығысы;
2) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының мерзімінде толық көлемде орындалуы;

208-131. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по передаче электрической энергии за регуляторный период, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) средний индекс длительности перерыва в работе системы (SAIDI) – средняя длительность долгосрочных внеплановых отключений в соответствии с общепринятыми в мире правилами, час;
2) средний индекс длительности перерыва в работе системы (SAIFI) – средняя частота долгосрочных внеплановых отключений в соответствии с общепринятыми в мире правилами, час;
3) своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой;
4) время устранения аварий в сетях, час;
5) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
6) снижение уровня нормативных потерь, %;
7) время ответа на запросы потребителей, минут;
8) своевременное завершение ремонта (реконструкции, модернизации, замены);
9) внедрение инновационной продукции в предприятии по регулируемой услуге;
10) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
11) снижение износа основных средств.
208-132. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) количество подтвержденных дней в году с отклонениями от допустимых значений температурного графика по источникам производства тепловой энергии, дней;
2) количество аварий, единиц;
3) своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой;
4) снижение уровня нормативных потерь тепловой энергии, %;
5) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
6) внедрение инновационной продукции в предприятии по регулируемой услуге;
7) своевременное завершение ремонта (реконструкции, модернизации, замены);
8) время ответа на запросы потребителей, минут;
9) время устранения аварий в сетях, час;
10) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
11) снижение износа основных средств.
208-133. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по водоснабжению и (или) водоотведению, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) удельный расход электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе транспортировки питьевой воды, на единицу объема транспортируемой воды (кВт*час/куб.м);
2) исполнение в полном объеме мероприятий инвестиционной программы в сроки;

3) судың нормативтік ысыраптары деңгейінің төмендеуі, %;
4) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
5) жөндеу жұмыстарын уақтылы орындау;
6) авариялар саны, бірлік;
7) рұқсат етілген төгінділердің белгіленген нормативтеріне, төгінділерге арналған лимиттерге сәйкес келмейтін сарқынды сулар сынамаларының үлесі/ауыз су сапасын өндірістік бақылау нәтижесі бойынша пайдаланылған сынамалардың жалпы көлемінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тарату су құбыры желісіндегі ауыз су сынамаларының үлесі, %;
8) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық өнімді енгізу;
9) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтауы;
10) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэффиценттерін, % бекітеді.
208-134. Уәкілетті органның ведомствосы субъект үшін сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің салмақ коэффиценттерін айқындау кезінде мынадай басымдықтарды:
1) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, уәкілетті органның ведомствосы және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатында белгілеген тиісті сектор (сала) үшін мақсаттарды;
2) сапа және сенімділіктің тиісті көрсеткіші бойынша қызмет нәтижелерін бағалау үшін қажетті деректерді алу үшін қажетті деректердің немесе процестердің болуын;
3) субъектінің инвестицияларын;
4) әрбір реттеу кезеңінде субъект үшін таңдалған сапа және сенімділік көрсеткіштерінің өзгерістерін барынша азайту арқылы бір реттеу кезеңінен артық әрекет ететін өнімділік және ынталандыру әдістерін қолдауды;
5) кәсіпорындарда реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша инновациялық шешімдерді енгізуді пайдаланады.
208-135. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің сыйлықақыларын есептеу мақсаттары үшін сапа мен сенімділіктің әрбір көрсеткішіне салмақ коэффициенттерін белгілейді.
208-136. Субъект үшін сапа мен сенімділіктің барлық көрсеткіштері бойынша салмақ коэффициенттерінің сомасы бірге тең.
208-137. Субъект үшін сапа және сенімділік көрсеткіштерінің салмақтық коэффициенттерін белгілеу кезінде уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 208-134-тармағына сәйкес сапа және сенімділік көрсеткішінің салыстырмалы маңыздылығын ескереді.
208-138. Уәкілетті органның ведомствосы субъектілердегі сапа және сенімділік және ресурстардың болуы көрсеткішін жинау, мониторингтеу және тексеру рәсімдерін әзірлеу қажеттілігін негізге ала отырып, белгілі бір реттеу кезеңі шегінде сапаның және сенімділіктің жекелеген көрсеткіштеріне қолданылатын салмақтық коэффициенттерді өзгертеді.
208-139. Белгілі бір реттеу кезеңіне сапа және сенімділік көрсеткішінің салмақ коэффициенттері өзгерген кезде уәкілетті органның ведомствосы субъектілер үшін ортақ тәсілдерге сүйенеді.

3) снижение уровня нормативных потерь воды, %;
4) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
5) своевременное выполнение ремонтных работ;
6) количество аварий, единиц;
7) доля проб сточных вод, несоответствующих установленным нормативам допустимых сбросов, лимитам на сбросы/доля проб питьевой воды в распределительной водопроводной сети, несоответствующих установленным требованиям, в общем объеме проб, отработанных по результату производственного контроля качества питьевой воды, %;
8) внедрение инновационной продукции в предприятии по регулируемой услуге;
9) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
10) снижение износа основных средств, %.
208-134. Ведомство уполномоченного органа при определении для субъекта весовых коэффициентов показателей качества и надежности учитывает следующие приоритеты:
1) цели для соответствующего сектора (отрасли), установленные Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, ведомством уполномоченного органа и (или) документом Системы государственного планирования;
2) наличие данных или процессов, необходимых для получения данных, необходимых для оценки результатов деятельности по соответствующему показателю качества и надежности;
3) инвестиции субъекта;
4) поддержку методов производительности и стимулирования, которые действуют более одного регуляторного периода, путем минимизации изменений показателей качества и надежности, выбранных для субъекта в каждом регуляторном периоде;
5) внедрение инновационных решений в предприятиях по регулируемой услуге.
208-135. Ведомство уполномоченного органа устанавливает весовые коэффициенты к каждому показателю качества и надежности для целей расчета штрафов субъекта.
208-136. Сумма весовых коэффициентов по всем показателям качества и надежности для субъекта равна единице.
208-137. При установлении весовых коэффициентов показателей качества и надежности для субъекта ведомство уполномоченного органа учитывает относительную важность показателя качества и надежности, в соответствии с пунктом 208-134 настоящих Правил.
208-138. Ведомство уполномоченного органа меняет весовые коэффициенты, применяемые к отдельным показателям качества и надежности в пределах определенного регуляторного периода, исходя из необходимости разработки процедур сбора, мониторинга и проверки показателя качества и надежности и наличия ресурсов в субъектах.
208-139. При изменении весовых коэффициентов показателя качества и надежности на определенный регуляторный период ведомство уполномоченного органа основывается на общих для субъектов подходах.

208-140. Тарифтік өтінім шеңберінде субъект уәкілетті органның ведомствосына соңғы үш жылдың нақты көрсеткіштерін ескере отырып, субъект үшін белгіленген тиімділік көрсеткіштерінің нақты мәндері туралы деректерді ұсынады.
208-141. Мұндай деректер болмаған жағдайда субъект тиімділік көрсеткіштерімен белгіленген параметрлерді айқындау үшін алдыңғы үш жылдағы нақты мәндері бар мәндерді ұсынады.
208-142. Уәкілетті органның ведомствосы қажет болған жағдайда субъектіден тиімділік көрсеткіштерінің тиісті параметрлерін айқындау үшін қосымша ақпарат пен деректерді сұратады.
208-143. Тарифті айқындау шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы тиімділіктің әрбір көрсеткіші үшін мынадай:
1) төменгі шекаралық нысаналы мән,
2) жоғарғы нысаналы мән,
3) нысаналы көрсеткіштен асып кеткені және оған қол жеткізбегені үшін айыппұл мөлшері (нысаналы мәннен пайызбен көрсетілген), сондай-ақ негіздемемен берілген айыппұлдың ең жоғары рұқсат етілген шектері параметрлерін белгілейді.
208-144. Жыл сайынғы түзету шеңберінде субъект жыл сайын уәкілетті органның ведомствосына:
1) әрбір көрсеткіш бойынша – жоспарлы және нақты көрсеткіштер;
2) нысаналы көрсеткішпен салыстырғанда нақты көрсеткіштер негізінде есептелген әрбір көрсеткіш бойынша әр жылғы айыппұл мөлшерлемесі бойынша тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есеп береді.
208-145. Неғұрлым жоғары балл көрсеткіштердің жақсарғанын көрсететін әрбір тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті былайша есептеледі:
1) егер нақты көрсеткіштер төменгі шекаралық нысаналы мән мен жоғарғы шекаралық нысаналы мән арасындағы диапазоннан 0-ден 20% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті 100% деңгейінде белгіленеді;
2) егер нақты көрсеткіштер төменгі және жоғарғы нысаналы мәндер арасындағы диапазоннан 20% - дан 80% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті мынадай формулаға сәйкес көрсеткіштер жақсарған сайын пропорционалды түрде азаяды:
мұндағы:
- t жылы қолданылатын i тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті;
– t жылындағы i тиімділік көрсеткішінің нақты мәні;
i – i тиімділік көрсеткіші нысаналы мәнінің төменгі шекарасы;
UKTi – i тиімділік көрсеткішінің жоғарғы шекаралық мәні;
3) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазонның 80% -ынан асатын болса, онда айыппұл коэффициенті 0% деңгейінде белгіленеді.
208-146. Сапа мен сенімділіктің әрбір көрсеткіші үшін, егер неғұрлым төмен баға неғұрлым жоғары көрсеткіштерге дәлел болса, айыппұл коэффициенті былайша есептеледі:

208-140. В рамках тарифной заявки субъект представляет в ведомство уполномоченного органа данные о фактических значениях показателей эффективности, установленных для субъекта, с учетом фактических показателей последних трех лет.
208-141. В случае отсутствия таких данных субъект предоставляет имеющие фактические значения за три предыдущих года для определения параметров, установленных показателями эффективности.
208-142. Ведомство уполномоченного органа при необходимости запрашивает у субъекта дополнительную информацию и данные для определения соответствующих параметров показателей эффективности.
208-143. В рамках определения тарифа ведомство уполномоченного органа устанавливает следующие параметры для каждого показателя эффективности:
1) нижнее граничное целевое значение;
2) верхнее целевое значение;
3) размер штрафа (выраженный в процентах от целевого значения) за превышение и недостижение целевого показателя, а также максимально допустимые пределы штрафа, с обоснованием.
208-144. В рамках ежегодной корректировки субъект ежегодно представляет в ведомство уполномоченного органа отчет о достижении показателей эффективности:
1) по каждому показателю – плановые и фактические показатели;
2) ставка штрафа в каждом году по каждому показателю, рассчитанная на основе фактических показателей по сравнению с целевым показателем.
208-145. Для каждого показателя эффективности, где более высокий балл свидетельствует об улучшении показателей, коэффициент штрафа рассчитывается следующим образом:
1) если фактические показатели находятся в диапазоне от 0 до 20% от диапазона между нижним граничным целевым значением и верхним граничным целевым значением, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 100%;
2) если фактические показатели находятся в диапазоне от 20% до 80% от диапазона между нижним и верхним целевыми значениями, то штрафной коэффициент пропорционально уменьшается по мере улучшения показателей в соответствии со следующей формулой:
, где:
– штрафной коэффициент для показателя эффективности i, применяемый в году t;
– фактическое значение эффективности i в году t;
– нижняя граница целевого значения показателя эффективности i;
– верхнее граничное значение показателя эффективности i;
3) если фактические показатели превышают 80% диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 0%.
208-146. Для каждого показателя качества и надежности, где более низкая оценка свидетельствует о более высоких показателях, штрафной коэффициент рассчитывается следующим образом:

1) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазоннан 80-нен 100% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті 100% деңгейінде белгіленеді;
2) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазоннан 20 - дан 80% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті мынадай формулаға сәйкес көрсеткіштердің жақсаруына қарай пропорционалды түрде азаяды:
мұндағы:
– t жылы қолданылатын i тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті;
– t жылындағы i тиімділік көрсеткішінің нақты мәні;
– i тиімділік көрсеткіші нысаналы мәнінің төменгі шекарасы;
UKTi – i тиімділік көрсеткішінің жоғарғы шекаралық мәні;
3) егер нақты өнімділік төменгі және жоғарғы шекара арасындағы диапазонның 20%-ынан төмен болса, айыппұл коэффициенті 0% - ға тең болып белгіленеді.
208-147. Жалпы ынталандыру айыппұлын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
– t жылғы тиімділікті ынталандыру үшін айыппұл;
– субъект t жылы қамтамасыз ететін жол берілетін пайда, теңге;
– реттеу кезеңіндегі өнімділік үшін ынталандыруға жататын жол берілетін пайданың үлесі;
– реттеу кезеңінде тиісті сапа және сенімділік көрсеткішіне қол жеткізбегені үшін айыппұлға келетін салмақ (бірге тең салмақ коэффициенттерінің қосындысы кезінде);
– t-2 жылы нақты көрсеткіштер негізінде есептелген сапа мен сенімділіктің тиісті көрсеткішіне қол жеткізбегені үшін айыппұл коэффициенті, %.
208-148. Өнімділік үшін айыппұл жыл сайынғы түзету жүргізумен бір мезгілде келесі жылы жол берілетін кірістен ұсталады, ал жол берілетін тарифтер осы параграфтың 8-бөліміне сәйкес қайта есептеледі.
208-149. Субъект жалпы ынталандыру айыппұлының 0,7 шамасына алып келген және реттеу кезеңінде екі реттен астам тиімділік көрсеткіштеріне жүйелі түрде қол жеткізбеген кезде, уәкілетті органның ведомствосы тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, келесі реттеу кезеңіне арналған тарифті бекітуді шектейді.
8-бөлім. Жыл сайынғы түзетулер
1-кіші бөлім. Жалпы ережелер
208-150. Реттеу кезеңі ішінде әрбір реттеу жылының қорытындылары бойынша жыл сайынғы түзету жүргізіледі және реттеу кезеңінің екінші және кейінгі жылдарында қолданылады.
Реттеу кезеңінің соңғы жылын түзету келесі реттеу кезеңінің бірінші реттеу жылында жол берілетін кірістің бекітілетін шамасында ескеріледі.
208-151. Жыл сайынғы түзету мындай мәндердің сомасы ретінде есептеледі:

1) если фактические показатели находятся в диапазоне от 80 до 100% от диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 100%;
2) если фактические показатели находятся в диапазоне от 20% до 80% от диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент пропорционально уменьшается по мере улучшения показателей в соответствии со следующей формулой:
где:
– штрафной коэффициент для показателя эффективности i, применяемый в году t;
– фактическое значение показателя эффективности i в году t;
– нижняя граница целевого значения показателя эффективности i;
– верхнее граничное значение показателя эффективности i;
3) если фактическая производительность ниже 20 % диапазона между нижней и верхней границей, штрафной коэффициент устанавливается равным 0 %.
208-147. Расчет общего стимулирующего штрафа производится по следующей формуле:
, где:
– штраф за стимул эффективности в году t;
– допустимая прибыль, которую субъект обеспечивает в году t, тенге;
– доля допустимой прибыли, которая подлежит стимулированию за производительность в регуляторный период;
– вес, приходящийся на штраф за недостижение соответствующего показателя качества и надежности в регуляторный период (при сумме весовых коэффициентов, равной единице);
– штрафной коэффициент за недостижение соответствующего показателя качества и надежности, рассчитанный на основе фактических показателей в году t-2, %.
208-148. Штраф за производительность удерживается, с допустимого дохода в последующем году одновременно с проведением ежегодной корректировки, а допустимые тарифы пересчитываются согласно разделу 8 настоящего параграфа.
208-149. При систематическом недостижении субъектом показателей эффективности, приведшем к величине общего стимулирующего штрафа 0,7 и больше более двух раз регуляторного периода, ведомство уполномоченного органа ограничивает утверждение тарифа на следующий регуляторный период с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования.
Раздел 8. Ежегодные корректировки
Подраздел 1. Общее положение
208-150. В течение регуляторного периода по итогам каждого регуляторного года производится ежегодная корректировка и применяется во второй и последующие годы регуляторного периода.
Корректировка последнего года регуляторного периода учитывается в утверждаемой величине допустимого дохода в первом регуляторном году следующего регуляторного периода.
208-151. Ежегодная корректировка рассчитывается как сумма следующих значений:

1) бекітілген тарифтерді есептеу үшін пайдаланылатын реттеу кезеңінің t жылы ішінде ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің бекітілген көлемі мен реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі арасындағы айырма;
2) жол берілетін кіріске енгізілген бақыланбайтын шығындардың болжамды мәні мен бақыланбайтын шығындардың нақты мәні арасындағы айырма;
3) амортизациялық аударымдарды және (немесе) жол берілетін пайданы түзету түріндегі бекітілген және нақты күрделі шығындар арасындағы айырма үшін өтемақы;
4) 5 пайыздық тармақтан асқан жағдайларда нақты және болжамды инфляция арасындағы айырма. Мұндай жағдайда бақыланатын шығындар, реттеу кезеңінің бірінші жылының бақыланатын шығындарын қоспағанда, субъектінің негіздеме қоса берілген өтінімі негізінде өткен жылдың нақты инфляциясы деңгейіне түзетіледі.
Пайыздық тармақ пайызбен көрсетілген екі мән айырмашылығының өлшем бірлігі болып табылады.
2-кіші бөлім. Жыл сайынғы түзетуді қарау тәртібі
208-152. Жыл сайын реттеу жылы аяқталғанға дейінгі жылғы 1 мамырдан кешіктірмей субъект уәкілетті органның ведомствосына әрбір реттеу жылының 9 айындағы нақты көрсеткіштерді және 3 айындағы болжамды көрсеткіштерді ескере отырып түзетуге өтінім береді, ол мыналарды:
1) келесі жылдан бастап қолдануға ұсынылатын бақыланбайтын шығындарды, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемін;
2) осы Қағидаларға сәйкес активтердің қалдық құнының өзгерістерін, тиімділік көрсеткіштерінің сақталуын және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуын ескере отырып, амортизациялық аударымдар мен жол берілетін пайданы;
3) тариф түзетілгеннен кейін келесі жылға ұсынылатын тарифті растайтын құжаттар мен есептемелер негізінде қалыптастырылды.
208-153. Келесі жылдар үшін жыл сайынғы түзетуді есептеуде нақты қалыптасқан көрсеткіштермен, өткен жылдардағы жыл сайынғы түзетудің шамасын айқындау кезінде пайдаланылған алдыңғы реттеу жылының үш айының жол берілетін кірісін құрайтын болжамды мәндер арасындағы айырмашылық есепке алынады.
208-154. Егер жыл сайынғы түзетуге өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті органның ведомствосы оны субъектіден жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
208-155. Уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімдерде ақпаратты ұсынбау уәкілетті орган ведомствосының ұсынылған деректер шеңберінде тиісті көрсеткіш бойынша шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-156. Уәкілетті органның ведомствосы келесі реттеу жылы басталғанға дейін күнтізбелік алты күннен кешіктірмей, келесі реттеу жылына түзетілген тарифті бекітеді, өзінің интернет-ресурсында жариялайды және субъектіге хабарлама жібереді.

1) разница между утвержденным объемом регулируемой услуги, предоставляемой в течение года t регуляторного периода, которая используется для расчета утвержденных тарифов, и фактическим объемом регулируемой услуги;
2) разница между прогнозным значением неконтролируемых затрат, включенных в допустимый доход, и фактическим значением неконтролируемых затрат;
3) компенсация за разницу между утвержденными и фактическими капитальными затратами в виде корректировки амортизационных отчислений и (или) допустимой прибыли;
4) разница между фактической и прогнозируемой инфляцией в случаях превышения 5 процентных пунктов. В таком случае корректируются контролируемые затраты, за исключением контролируемых затрат первого года регулируемого периода, на уровень фактической инфляции предыдущего года, на основании заявки субъекта с приложением обоснования.
Процентный пункт является единицей измерения разности двух значений, выраженных в процентах.
Подраздел 2. Рассмотрение ежегодной корректировки
208-152. Ежегодно не позднее 1 мая года до окончания регуляторного года, субъект представляет ведомству уполномоченного органа заявку на корректировку с учетом фактических показателей за 9 месяцев и прогнозных показателей за 3 месяца каждого регуляторного года, которая формируется на основании подтверждающих документов и расчетов:
1) неконтролируемых затрат, объемов регулируемых услуг, предлагаемую к применению со следующего года;
2) амортизационных отчислений и допустимой прибыли, с учетом изменений остаточной стоимости активов, соблюдения показателей эффективности и исполнения утверждҰнной инвестиционной программы, в соответствии с настоящими Правилами;
3) предлагаемого тарифа на следующий год после его корректировки.
208-153. Для последующих лет расчет ежегодной корректировки учитывает разницу между прогнозными значениями составляющих допустимого дохода трех месяцев предыдущего регуляторного года, которые использовались при определении величины ежегодной корректировки в предыдущие годы, с фактически сложившими значениями.
208-154. Если при рассмотрении заявки на ежегодную корректировку, необходима дополнительная информация ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
208-155. Не предоставление информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения по соответствующему показателю в рамках представленных данных.
208-156. Ведомство уполномоченного органа не позднее чем за шесть календарных дней до начала следующего регуляторного года, утверждает скорректированный тариф на следующий регуляторный год, публикует на своем интернет-ресурсе и направляет уведомление субъекту.

208-157. Субъект тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей ақпаратты кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастырумен, өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы бұл туралы тұтынушыларды хабардар етеді.
208-158. Субъект бес жұмыс күні ішінде тұтынушыларды хабардар ету фактісі туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
208-159. Егер жыл сайынғы түзетуді бекіту кейінге қалдырылса, онда субъектінің жол берілетін кірісі бекітілген тарифке сәйкес қолданылуы мүмкін тарифтер мен реттеу кезеңінің жаңа жылының басталуы және жаңа тарифтердің күшіне енуі сәтінің арасындағы кезеңде алдыңғы тарифке сәйкес алынатын тарифтер арасындағы айырмаға түзетіледі.
3-кіші бөлім. Жыл сайынғы түзетулерді есептеу тетігі
208-160. Жыл сайынғы түзету мыналарды:
1) шекті кірістілікті түзетуді;
2) бақыланбайтын шығындар бойынша түзетуді;
3) күрделі шығындарды толық қамтамасыз етпеуге байланысты амортизациялық аударымдарды түзетуді өтейтін амортизациялық аударымдар бойынша түзетуді;
4) күрделі шығындарды толық қамтамасыз етпеуге байланысты жол берілетін пайдадағы түзетуді өтейтін жол берілетін пайда бойынша түзетуді;
5) болжамды және нақты инфляция арасындағы 5%-дан астам айырмаға бақыланатын шығындар бойынша түзетуді қамтиды.
208-161. Жыл сайынғы түзету келесі жылы жол берілетін кіріске қолданылады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t жылғы жыл сайынғы түзету, теңге;
– t жылғы шекті кірістілікті түзету, теңге;
– t жылғы бақыланбайтын шығындар бойынша түзету, теңге;
– t жылғы амортизациялық аударымдар бойынша түзету, теңге;
– t жылғы жол берілетін пайда бойынша түзету, теңге;
IFA (t ) – t жылғы болжамды және нақты инфляция арасындағы 5%-дан астам айырмаға бақыланатын шығындар бойынша түзету, теңге.
208-162. Жыл сайынғы түзетуді есептеу кезінде алдыңғы жыл сайынғы түзетулерде пайдаланылған болжамды мәндер мен өткен жылы берілген үш айдың нақты мәндері және кейін алынған факт арасындағы оң немесе теріс айырмашылық ескеріледі.
208-163. Шекті кірісті түзету көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлеміне қарамастан субъектілер алатын толық жол берілетін кірісті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
208-164. Шекті кірісті түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– шекті кірісті түзету;
– сатулар бойынша орташа өлшемді, t-1 жылы бекітілген орташа тариф, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірлігі үшін теңге;
– t-1 жылы тасымалданатын немесе жеткізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі;
– t-1 жылы тасымалданатын немесе жеткізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі.

208-157. Субъект не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации на своем интернет-ресурсе с последующим размещением в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
208-158. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа в течение пяти календарных дней информацию о факте уведомления потребителей.
208-159. Если утверждение ежегодной корректировки откладывается, то допустимый доход субъекта корректируется на разницу между тарифами, которые применялись бы в соответствии с утвержденным тарифом, и тарифами, взимаемыми в соответствии с предыдущим тарифом, в период между началом нового года регуляторного периода и моментом вступления в силу новых тарифов.
Подраздел 3. Механизм расчета ежегодной корректировки
208-160. Ежегодная корректировка включает следующее:
1) корректировка предельной доходности;
2) корректировка по неконтролируемым затратам;
3) корректировка по амортизационным отчислениям, которая компенсирует корректировки амортизационных отчислений, в связи с недообеспечением капитальных затрат;
4) корректировка по допустимой прибыли, которая компенсирует корректировки в допустимой прибыли в связи с недообеспечением капитальных затрат;
5) корректировка по контролируемым затратам на разницу более 5% между прогнозируемой и фактической инфляцией.
208-161. Ежегодная корректировка применяется к допустимому доходу в следующем году и рассчитывается по следующей формуле:
где:
– ежегодная корректировка в году t, тенге;
– корректировка предельной доходности в году t, тенге;
– корректировка по неконтролируемым затратам в году t, тенге;
– корректировка по амортизационным отчислениям в году t, тенге;
– корректировка по допустимой прибыли в году t, тенге;
– корректировка по контролируемым затратам на разницу более 5% между прогнозируемой и фактической инфляцией в году t, тенге.
208-162. При расчҰте ежегодной корректировки учитывается положительная или отрицательная разница, между прогнозными значениями, использованными в предыдущих ежегодных корректировках и фактическими значениями трех месяцев, поданных в предыдущем году и фактом, полученным после.
208-163. Корректировка предельного дохода осуществляется в целях обеспечения полного допустимого дохода, получаемого субъектов, вне зависимости от объема оказанных регулируемых услуг.
208-164. Корректировка предельной доходности рассчитываться по следующей формуле:
где:
– корректировка предельного дохода;
– средневзвешенный по продажам, утвержденный средний тариф в году t-1, тенге за единицу предоставляемых регулируемых услуг;
– прогнозируемые объемы предоставляемых регулируемых услуг, транспортируемые или поставляемые в году t-1;
– фактические объемы предоставляемых регулируемых услуг, транспортируемые или поставляемые в году t-1.

208-165. Бақыланбайтын шығындар бойынша түзету субъектінің нақты бақыланбайтын шығындарды өтеуін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
208-166. Бақыланбайтын шығындар бойынша түзету, егер нақты шығындар болжанғаннан жоғары болса, оң болады немесе нақты шығындар болжанғаннан төмен болса, теріс болады.
208-167. Бақыланбайтын шығындарды түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– бақыланбайтын шығындарды түзету;
– t-1 жылғы нақты жиынтық бақыланбайтын шығындар;
– t-1 жылғы болжамды бақыланбайтын шығындар.
208-168. Бақыланатын шығындар бойынша инфляцияға түзету реттеу кезеңінің өткен жылындағы нақты инфляция бақыланатын шығындарды белгілеу кезінде қолданылатын, осы жылға болжамды инфляциядан ең аз дегенде 5 пайыздық тармаққа жоғары немесе төмен нақты инфляция ретінде есептеледі.
208-169. Мұндай жағдайда субъект инфляцияның ықпалына ұшыраған бақыланатын шығындар бөлігінде негіздейтін құжаттарды ұсына отырып, тиісті бақыланатын шығындар үшін инфляцияға түзетуді сұратады.
208-170. Инфляцияға түзету жыл сайынғы түзетуде болжамды және инфляцияның ықпалына ұшыраған бақыланатын шығындардың үлесіне көбейтілген нақты инфляцияның арасындағы пайыздық тармақтардағы айырмаға тең тарифтің ұлғаюы немесе төмендеуі ретінде көзделеді.";
345-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті беру кезінде субъект осы Қағидалардың 341-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш беру кезінде субъект осы Қағидалардың 363-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш беру кезінде субъект осы Қағидалардың 208-36-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;";
осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес 143, 144 және 145-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 182 Бұйрыққа
1-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
143-қосымша
1-нысан
Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру және жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тариф бекітуге өтінім ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Бақыланатын шығыстар
теңге
2.
Бақыланбайтын шығыстар
теңге
3.
Амортизация, оның ішінде:
теңге
3.1
инвестициялық бағдарламада ескерілген
теңге
3.2
Активтердің реттелетін базасы (АРБ)
теңге
4
Жол берілетін пайда (тиімділігі үшін сыйақы төлеуге дейін), оның ішінде:
теңге
4.1
инвестициялық бағдарламаға жатқызылған
теңге
4.2
тиімділігі үшін сыйақыны ескере отырып
теңге
5
Кірістердің барлығы
теңге
6
Ұсынылған қызметтердің көлемі
кВтсағ (жылытуға Гкал)
7
Тариф (ҚҚС-сыз)
теңге/кВтсағ
(жылытуға теңге/Гкал)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
2-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланатын шығындар (бірінші реттеу кезеңі) ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Бап
Өлшем бірлігі
2-жыл**
1-жыл*
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
Нақты операциялық шығыстар
мың теңге
2.1
Нақты инфляция
%
2.2
Болжамды инфляция
%
3
Өнімділіктің нысаналы мәні
%
4
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін өзгерістер
мың теңге
4.1
мың теңге
4.2
мың теңге
4.3
мың теңге
мың теңге
5
Қадамдық өзгерістер
мың теңге
5.1
мың теңге
5.2
мың теңге
5.3
мың теңге
A-1
Базалық операциялық шығыстар (1 жыл)
мың теңге
A-2
Базалық операциялық шығыстар (кейінгі жылдар)
мың теңге
B
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін қадамдық өзгерістер
мың теңге
C
Қадамдық өзгерістер
мың теңге
D
Инфляцияның өзгеруіне түзету
мың теңге
E
Өнімділікті түзету
мың теңге
F
Бақыланатын шығыстар
мың теңге
Ескертпе:
*тариф белгілеудің ынталандыру әдісі бойынша тарифті енгізудің бірінші жылының алдындағы реттеу жылы
** тариф белгілеудің ынталандыру әдісі бойынша тарифті енгізудің бірінші жылының алдындағы екінші күнтізбелік жыл
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
3-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланатын шығындар (кейінгі реттеу кезеңдері) ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
3 жыл
2 жыл
1 жыл
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Нақты операциялық шығыстар
мың теңге
2.1.
Нақты инфляция
%
2.2.
Болжамды инфляция
%
3.
Өнімділіктің нысаналы мәні
%
4.
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін қадамдық өзгерістер
мың теңге
4.1.
мың теңге
4.2.
мың теңге
4.3.
мың теңге
мың теңге
5.
Біржолғы қадамдық өзгерістер
мың теңге
5.1.
мың теңге
5.2.
мың теңге
5.3.
мың теңге
A-1
Базалық операциялық шығыстар (1 жыл)
мың теңге
A-2
Базалық операциялық шығыстар (кейінгі жылдар)
мың теңге
B
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін қадамдық өзгерістер
мың теңге
C
Біржолғы қадамдық өзгерістер
мың теңге
D
Инфляцияның өзгеруіне түзету
мың теңге
E
Өнімділікті түзету
мың теңге
F
Бақыланатын шығыстар
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
4-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланбайтын шығындар ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейімен байланысты шығыстар, оның ішінде
мың теңге
1.1.
Ысыраптардың көлемі
кВтсағ/Гкал
1.2.
Бірлік құны
кВтсағ/теңге немесе Гкал/теңге
2.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар, оның ішінде:
мың теңге
2.1.
1-салық
мың теңге
2.2.
2-салық
мың теңге
2.3.
3-салық
мың теңге
3.
Стратегиялық тауарларға және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтерге шығындар
мың теңге
3.1.
Отын көлемі
Көрсету
3.2.
Отын бірлігінің құны
Көрсету
4.
Өзге де шығындар
мың теңге
4.1.
1-өзге де шығындар
мың теңге
4.2.
2-өзге де шығындар
мың теңге
4.3.
3-өзге де шығындар
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
5-нысан

208-165. Корректировка по неконтролируемым затратам осуществляется в целях обеспечения возмещения субъектом фактических неконтролируемых затрат.
208-166. Корректировка по неконтролируемым затратам является положительной, если фактические затраты выше прогнозируемых, или является отрицательной, если фактические затраты ниже прогнозируемых.
208-167. Корректировка по неконтролируемым затратам рассчитывается по следующей формуле:
где:
– корректировка по неконтролируемым затратам;
– фактические совокупные неконтролируемые затраты в году t-1;
– прогнозируемые неконтролируемые затрат в году t-1.
208-168. Корректировка на инфляцию по контролируемым затратам рассчитывается, когда фактическая инфляция в предыдущем году регуляторного периода как минимум на 5 процентных пунктов выше или ниже прогнозной инфляции на этот год, применяемой при установлении контролируемых затрат.
208-169. В таком случае субъект запрашивает корректировку на инфляцию для соответствующих контролируемых затрат, с предоставлением обосновывающих документов в части контролируемых затрат, подвергшихся влиянию инфляции.
208-170. Корректировка на инфляцию предусматривается в ежегодной корректировке как увеличение или уменьшение тарифа, равная разнице в процентных пунктах между прогнозируемой и фактической инфляцией, умноженной на долю контролируемых затрат, подвергшихся влиянию инфляции.";
подпункт 1) пункта 345 изложить в следующей редакции:
"1) при подаче заявления на утверждение инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 341 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 363 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 208-36 настоящих Правил;";
дополнить приложениями 143, 144 и 145, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 февраля 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 декабря 2023 года № 182
Приложение 143
к Правилам формирования
тарифов
Форма 1
Заявка на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования на регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения и производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Контролируемые расходы
тенге
2.
Неконтролируемые расходы
тенге
3.
Амортизация, в том числе:
тенге
3.1
учтенная в инвестиционной программе
тенге
3.2
Регулируемая база активов (РБА)
тенге
4
Допустимая прибыль (до выплаты вознаграждения за эффективность), в том числе:
тенге
4.1
отнесенная к инвестиционной программе
тенге
4.2
с учетом вознаграждения за эффективность
тенге
5
Всего доходов
тенге
6
Объем предоставленных услуг
кВтч (Гкал на отопление)
7
Тариф (без НДС)
тенге/кВтч
(тенге/Гкал на отопление)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ______________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 2
Контролируемые затраты (первый регуляторный период) на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Статья
Единица измерения
2-й год**
1-й год*
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
Фактические операционные расходы
тысяч тенге
2.1
Фактическая инфляция
%
2.2
Прогнозная инфляция
%
3
Целевое значение производительности
%
4
Изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
4.1
тысяч тенге
4.2
тысяч тенге
4.3
тысяч тенге
тысяч тенге
тысяч тенге
5
Пошаговые изменения
тысяч тенге
5.1
тысяч тенге
5.2
тысяч тенге
5.3
тысяч тенге
тысяч тенге
A-1
Базовые операционные расходы (1 год)
тысяч тенге
A-2
Базовые операционные расходы (последующие годы)
тысяч тенге
B
Пошаговые изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
C
Пошаговые изменения
тысяч тенге
D
Корректировка на изменение инфляции
тысяч тенге
E
Корректировка производительности
тысяч тенге
F
Контролируемые расходы
тысяч тенге
Примечание:
* - регуляторный год, предшествующий первому году ввода тарифа по стимулирующему методу тарифообразования;
** - второй календарный год, предшествующий первому году ввода тарифа по стимулирующему методу тарифообразования.
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 3
Контролируемые затраты (последующие регуляторные периоды) на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
3-й год***
2-й год**
1-й год*
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Фактические операционные расходы
тысяч тенге
2.1.
Фактическая инфляция
%
2.2.
Прогнозная инфляция
%
3.
Целевое значение производительности
%
4.
Пошаговые изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
4.1.
тысяч тенге
4.2.
тысяч тенге
4.3.
тысяч тенге
тысяч тенге
5.
Разовые пошаговые изменения
тысяч тенге
5.1.
тысяч тенге
5.2.
тысяч тенге
5.3.
тысяч тенге
тысяч тенге
A-1
Базовые операционные расходы (1 год)
тысяч тенге
A-2
Базовые операционные расходы (последующие годы)
тысяч тенге
B
Пошаговые изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
C
Разовые пошаговые изменения
тысяч тенге
D
Корректировка на изменение инфляции
тысяч тенге
E
Корректировка производительности
тысяч тенге
F
Контролируемые расходы
тысяч тенге
Примечание:
* - регуляторный год, предшествующий первому году нового регуляторного периода;
** - второй календарный год, предшествующий первому году нового регуляторного периода;
*** - третий календарный год, предшествующий первому году нового регуляторного периода.
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 4
Неконтролируемые затраты на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), в том числе
тысяч тенге
1.1.
Объем потерь
кВтч/Гкал
1.2.
Стоимость единицы
тенге/кВтч или тенге/Гкал
2.
Расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, в том числе:
тысяч тенге
2.1.
Налог 1
тысяч тенге
2.2.
Налог 2
тысяч тенге
2.3.
Налог 3
тысяч тенге
3.
Затраты на стратегические товары и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров
тысяч тенге
3.1.
Объем топлива
Указать
3.2.
Стоимость единицы топлива
Указать
4.
Прочие затраты
тысяч тенге
4.1.
Прочие затраты 1
тысяч тенге
4.2.
Прочие затраты 2
тысяч тенге
4.3.
Прочие затраты 3
тысяч тенге
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 5
Инвестиционная программа субъекта естественной монополии _________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)

Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі) Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 20__ 20 __ жыл аралығында
Р/с
Қызметтің атауы
Бірлік
Саны
Бекітілген сома - Жалпы
Нақты сома - Жалпы
Бүгінгі күнге жұмсалған нақты сома
Бекітілген сома - Жыл
Нақты сома - Жыл
Қаржыландыру көзі
Кез келген ауытқуларға түсініктемелер
Реттелетін қызметтен түсетін түсімдер
Борыш
Қолма-қол ақша резервтері
Бюджет қаражаты немесе субсидиялар
Реттелмеген қызметтер
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
6-нысан
Амортизациялық аударымдар және пайда Капиталдың есептік орташа өлшемді құны __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Атауы
Өлшем бірлігі
Бағалау
1.
Борыштық міндеттемелердің құны
%
1.1.
Тәуекелсіз мөлшерлеме
%
1.2.
Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы
%
2.
Меншікті капитал құны
%
2.1.
Меншікті капитал тәуекелі үшін сыйлықақы
%
2.2.
Акционерлік капиталдың бета-коэффициенті
3.
Меншікті және қарыз капиталдың арақатынасы
%
3.1.
Компанияның қарыз капиталын бағалау
мың теңге
3.2.
Компанияның меншікті капиталын бағалау
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
7-нысан
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және амортизация __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Активтің атауы
Актив санаты
Активтің қызмет ету мерзімі
(жылдармен)
Пайдалануға берілген күні (жыл)
Қызметтің қалған мерзімі
(жылдармен)
Пайдалануға беру кезіндегі активтің құны (теңгемен)
Жыл басындағы активтің қалдық құны (теңгемен)
Амортизация
(теңгемен)
Активтің шығуы
(теңгемен)
Жыл соңындағы активтің қалдық құны (теңгемен)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
8-нысан
Амортизация және жол берілетін пайда __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Инвестицияларды қаржыландыруға жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдардың үлесі
%
2.
Инвестицияларды қаржыландыруға бөлінуге тиіс жол берілетін пайданың үлесі
%
3.
Амортизациялық аударымдар
мың теңге
4.
Капитал пайдасы
мың теңге
5.
Қарызға қызмет көрсетуге арналған шығындар
мың теңге
6.
Қайта инвестициялануға тиіс амортизациялық аударымдарды және капитал пайдасын бағалау
мың теңге
7.
Инвестициялық бағдарламаны бағалау
мың теңге
8.
Жол берілетін амортизация
мың теңге
9.
Қайта инвестициялау үшін жол берілетін пайда
мың теңге
10.
Еркін пайдалану үшін жол берілетін пайда
мың теңге
11.
Амортизациялық аударымдар мен пайдадан ақша ағындары есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама
мың теңге
12.
Жаңа борыштық міндеттемелер есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
9-нысан
Сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері Алдыңғы кезеңдерде сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштерін орындау нәтижелері __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
1
2
3
4
5
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 182 Бұйрыққа
2-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
144-қосымша
1-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп (жыл сайынғы есептілік, реттеу жылының соңында ұсынылады) ______________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Бас тарту себептері
1
Бақыланатын операциялық шығыстар, оның ішінде:
теңге
1.1
Салық аударымдарын есепке алмағанда, еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
теңге
1.2
Әлеуметтік салықтар және әлеуметтік аударымдар
теңге
1.3
МӘМС
1.4
Шикізат және материалдар
теңге
1.5
Жанар-жағармай материалдары
теңге
1.6
Отын
теңге
1.7
Энергия
1.8
Өзге де сатып алынған бұйымдар
теңге
1.9
Өзге де шығындар (таратылып жазылсын)
теңге
2
Бақыланбайтын операциялық шығыстар, оның ішінде:
теңге
2.1
Ысыраптар
теңге

Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование деятельности
Единица
Количество
Утвержденная сумма – Общая
Фактическая сумма – Общая
Фактическая сумма, израсходованная на сегодняшний день
Утвержденная сумма – Год
Фактическая сумма – Год
Источник финансирования
Пояснения к любым отклонениям
Поступления от регулируемой деятельности
Долг
Резервы наличности
Бюджетные средства или субсидии
Нерегламентированные услуги
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 6
Амортизационные отчисления и прибыль Расчетная Средневзвешенная стоимость капитала __________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
Наименование
Единица измерения
Оценка
1.
Стоимость долговых обязательств
%
1.1.
Безрисковая ставка
%
1.2.
Премия за риск по долговым обязательствам
%
2.
Стоимость собственного капитала
%
2.1.
Премия за риск собственного капитала
%
2.2.
Бета-коэффициент акционерного капитала
3.
Соотношение собственного и заемного капитала
%
3.1.
Оценка заемного капитала компании
тысяч тенге
3.2.
Оценка собственного капитала компании
тысяч тенге
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 7
Регулируемая база задействованных активов и амортизация
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Наименование актива
Категория актива
Срок службы актива
(в годах)
Дата ввода в эксплуатацию (год)
Оставшийся срок службы
(в годах)
Стоимость актива при вводе в эксплуатацию
(в тенге)
Остаточная стоимость актива на начало года
(в тенге)
Амортизация
(в тенге)
Выбытие актива
(в тенге)
Остаточная стоимость актива на конец года
(в тенге)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 8
Амортизация и допустимая прибыль
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Доля амортизационных отчислений, которая должна быть отнесена на финансирование инвестиций
%
2.
Доля допустимой прибыли, которая должна быть выделена на финансирование инвестиций
%
3.
Амортизационные отчисления
тысяч тенге
4.
Прибыль капитала
тысяч тенге
5.
Затраты на обслуживание задолженности
тысяч тенге
6.
Оценка амортизационных отчислений и прибыли капитала, которые должны быть реинвестированы
тысяч тенге
7.
Оценка инвестиционной программы
тысяч тенге
8.
Допустимая амортизация
тысяч тенге
9.
Допустимая прибыль для реинвестирования
тысяч тенге
10.
Допустимая прибыль для свободного использования
тысяч тенге
11.
Инвестиционная программа, финансируемая за счет денежных потоков от амортизационных отчислений и прибыли
тысяч тенге
12.
Инвестиционная программа, финансируемая за счет новых долговых обязательств
тысяч тенге
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 9
Ключевые показатели качества и надежности Результаты исполнения ключевых показателей качества и надежности в предыдущие периоды
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Ключевые показатели качества и надежности
Единица измерения
Год
(указать)
Год
(указать)
Год
(указать)
Год
(указать)
Год
(указать)
1
2
3
4
5
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Приложение 2 к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 декабря 2023 года № 182
Приложение 144 к
Правилам формирования
тарифов
Форма 1
Отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Причины отклонения
1
Контролируемые операционные расходы, в том числе:
тенге
1.1
Расходы на оплату труда, без учета налоговых отчислений
тенге
1.2
Социальный налог и социальные отчисления
тенге
1.3
ОСМС
1.4
Сырье и материалы
тенге
1.5
Горюче-смазочные материалы
тенге
1.6
Топливо
тенге
1.7
Энергия
тенге
1.8
Прочие покупные изделия
тенге
1.9.
Прочие затраты (расшифровать)
тенге
2
Неконтролируемые операционные расходы, в том числе:
тенге
2.1
Потери
тенге

=1+2+3+4+5+6
8
Көрсетілген қызметтер көлемі
кВтсағ [жылытуға арналған Гкал]
9
Тариф (ҚҚС-сыз)
кВтсағ/жылытуға арналған Гкал]
=7 ÷ 8
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
2-нысан
Табиғи монополия субъектісінің қаржылық көрсеткіштері _____________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1.1
Тоқсан басындағы берешек
теңге
1.2
АҚШ доллары
2.1
Борыштың негізгі сомасын тоқсан ішінде өтеу
теңге
2.2
АҚШ доллары
3.1
Тоқсан ішіндегі жаңа берешек
теңге
3.2
АҚШ доллары
4.1
Тоқсанның соңындағы берешек
теңге
4.2
АҚШ доллары
5.1
Тоқсанның аяғында борыштық міндеттемелердің көлемі бойынша орташа өлшемді қалған қолданылу мерзімі теңгемен
Тоқсанның аяғында борыштық міндеттемелердің көлемі бойынша орташа өлшемді қалған қолданылу мерзімі АҚШ долларымен
теңге
5.2
АҚШ доллары
6.1
Тоқсан ішінде төленген борыш бойынша пайыздар
теңге
6.2
АҚШ доллары
7.1
Борыштық міндеттемелер бойынша орташа мәндегі пайыздық мөлшерлеме, теңгемен
%
7.2
Борыштық міндеттемелер бойынша орташа мәндегі пайыздық мөлшерлеме, AҚШ долларымен
%
8.1
Комиссиялар, сыйлықақылар және т.б.
теңге
8.2
АҚШ доллары
9.1
Тоқсанның соңындағы резервтік қордағы қаражат
теңге
9.2
АҚШ доллары
10.1
Тоқсан ішінде резервтік қор қаражатының өзгеруі
теңге
10.2
АҚШ доллары
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
3-нысан
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының орындалуы _____________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Қызмет атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бекітілген сома жиыны
Нақты сома жиыны
Ағымдағы күнге жұмсалған нақты сома
Жыл бойғы бекітілген сома
Жыл бойғы нақты сома
Бас тарту себептері
1.
теңге
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 182 Бұйрыққа
3-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
145-қосымша
1-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуі (жыл сайынғы түзету туралы қысқаша ақпарат) ______________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Атауы
Мәні (мың теңге)
1
Шекті кірістілікті түзету
2
Бақыланбайтын операциялық шығыстарды түзту
3
Амортизациялық аударымдарды түзету
4
Жол берілетін пайданы түзету
5
Инфляцияның өзгеруіне түзету
6
Жиыны
Бекітілген тарифке сәйкес келесі жылға арналған болжамды көлем Прогнозируемый объем (кВтсағ немесе Гкал)
Тарифтерді түзету (кВтсағ үшін теңге немесе Гкал үшін теңге)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
2-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзету __________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мән
Ағымдағы жылғы нақты мән
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мән
(3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) нақты мән
Түсіндіру
Нақты мәндер
(9 ай)
Есептік мәндер
(3 ай)
1
Бекітілген орташа тариф
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
2
Бекітілген көлем
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
3
Нақты көлем
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
A
Шекті кірістілікті түзету
мың теңге

=1+2+3+4+5+6
8
Объем предоставляемых услуг
кВтч [Гкал на отопление]
9
Тариф (без НДС)
кВтч/Гкал на отопление]
=7 ÷ 8
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 2
Финансовые показатели субъекта естественной монополии
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Показатель
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1.1
Задолженность на начало квартала
тенге
1.2
долларов США
2.1
Погашение основной суммы долга в течение квартала
тенге
2.2
долларов США
3.1
Новая задолженность в течение квартала
тенге
3.2
долларов США
4.1
Задолженность на конец квартала
тенге
4.2
долларов США
5.1
Средневзвешенный по объему оставшийся срок действия долговых обязательств в тенге на конец квартала
Средневзвешенный по объему оставшийся срок действия долговых обязательств в долларах США на конец квартала
тенге
5.2
долларов США
6.1
Проценты по долгу, выплаченные в течение квартала
тенге
6.2
долларов США
7.1
Средневзвешенная процентная ставка по долговым обязательствам в тенге
%
7.2
Средневзвешенная процентная ставка по долговым обязательствам в долларах США
%
8.1
Комиссии, премии и т.п.
тенге
8.2
доллары США
9.1
Средства в резервном фонде на конец квартала
тенге
9.2
долларов США
10.1
Изменение средств резервного фонда в течение квартала
тенге
10.2
долларов США
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 3
Исполнение инвестиционной программы субъекта естественной монополии
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование деятельности
Единица измерения
Количество
Итого утвержденная сумма
Итого фактическая сумма
Фактическая сумма, израсходованная на текущую дату
Утвер
жденная сумма за год
Фактическая сумма за год
Причины отклонения
1.
тенге
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Приложение 3 к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 декабря 2023 года № 182
Приложение 145
к Правилам формирования
тарифов
Форма 1
Ежегодная корректировка субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования (краткая информация о ежегодной корректировки) _____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Значение (тысяч тенге)
1
Корректировка предельной доходности
2
Корректировка неконтролируемых операционных расходов
3
Корректировка амортизационных отчислений
4
Корректировка допустимой прибыли
5
Корректировка на изменение инфляции
6
Итого
Прогнозируемый объем (кВтч или Гкал) на следующий год, согласно утверждҰнному тарифу
Корректировка тарифов (тенге за кВтч или тенге за Гкал)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 2
Корректировка предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение
(3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения
(9 месяцев)
Расчетные значения
(3 месяца)
1
Утвержденный средний тариф
тенге/кВтч или тенге/Гкал
2
Утвержденный объем
тысяч кВтч или Гкал
3
Фактический объем
тысяч кВтч или Гкал
A
Корректировка предельной доходности
тысяч тенге

=1x(3-2) ағымдағы жылға плюс 1x (есептік мән – нақты мән) өткен жыл үшін
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
3-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзету __________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мән
Ағымдағы жылғы нақты мән
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мән
(3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) нақты мән
Түсіндіру
Нақты мәндер
(9 ай)
Есептік мәндер
(3 ай)
1
Бақыланбайтын шығындардың жиыны
мың теңге
2
Ысыраптарды өтеуге арналған шығындар
2.1
Ысыраптар көлемі
кВтсағ/Гкал
2.2
Бірліктің өзіндік құны
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
3
Бюджетке салықтар және өзге де міндетті төлемдер
мың теңге
3.
1-салық
мың теңге
3.2
2-салық
мың теңге
3.3
3-салық
мың теңге
4
Отын
мың теңге
4.1
Отын көлемі
Көрсетілсін
4.2
Отын бірлігінің өзіндік құны
Көрсетілсін
5
Өзге де шығындар
мың теңге
5.1
1-өзге де шығындар
көрсетілсін
5.2
2-өзге де шығындар
көрсетілсін
5.3
3-өзге де шығындар
көрсетілсін
B
Бақыланбайтын шығындарды түзету
мың теңге
=Нақты мән минус ағымдағы жылғы/жылға бекітілген мән плюс нақты мән минус өткен жылғы есептік мән
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
4-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштері __________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Көрсеткіш
Бағалау
X = неғұрлым төмен мән жақсырақ тиімділікті көрсетеді
Төменгі шекті нысаналы мән
Жоғарғы шекті нысаналы мән
Тиімділіктің нақты көрсеткіштері
Есептелген айыппұл коэффиценті
1.
Жол берілетін пайда (АРБ x СВСК)
2.
Тиімділік үшін сыйақы есепке алынған жол берілетін пайда үлесі
50%
3.
Айыппұл мөлшері
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________

=1x(3-2) за текущий год плюс 1x (расчетное значение – фактическое значение) за предыдущий год
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 3
Корректировка неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение (3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения (9 месяцев)
Расчетные значения
(3 месяца)
1
Итого неконтролируемые затраты
тысяч тенге
2
Затраты на возмещение потерь
2.1
Объем потерь
кВтч/Гкал
2.2
Себестоимость единицы
тенге/кВтч или тенге/Гкал
3
Налоги и иные обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
3.
Налог 1
тысяч тенге
3.2
Налог 2
тысяч тенге
3.3
Налог 3
тысяч тенге
4
Топливо
тысяч тенге
4.1
Объем топлива
Указать
4.2
Себестоимость единицы топлива
Указать
5
Прочие затраты
тысяч тенге
5.1
Прочие затраты 1
тысяч тенге
5.2
Прочие затраты 2
тысяч тенге
5.3
Прочие затраты 3
тысяч тенге
B
Корректировка неконтролируемых затрат
тысяч тенге
=Фактическое значение минус утвержденное значение за/на текущий год плюс фактическое значение минус расчетное значение за предыдущий год
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 4
Показатели качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Показатель
Оценка
X = более низкое значение указывает на лучшую эффективность
Нижнее граничное целевое значение
Верхнее граничное целевое значение
Фактические показатели эффективности
Рассчитанный штрафной коэффициент
1.
Допустимая прибыль (РБА x СВСК)
2.
Доля допустимой прибыли с учетом вознаграждения за эффективность
50%
3.
Размер штрафа
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.