"Цифрлық майнерлерге қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 164/НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 49 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 662/НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 184 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 желтоқсанда № 33828 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Цифрлық майнерлерге қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 164/НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 49 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32394 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық майнерлерге және цифрлық майнингтік пулдарға қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) цифрлық майнерлерге қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парағы;
2) цифрлық майнингтік пулдарға қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген цифрлық майнерлерге қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парағында:
жоғарғы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 49 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 164/НҚ бірлескен бұйрығымен бекітілген";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
Техникалық шарттардың болуы:
Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесіне қосылмаған, энергия өндіруші ұйымдардың өндіруші қондырғылары өндіретін электр энергиясын пайдаланатын цифрлық майнерлерді қоспағанда
энергия беруші ұйымдардан кернеуі 35 киловольт және одан жоғары рұқсат етілген қуаты кемінде бір мегаватт трансформаторлық қосалқы станциялардан техникалық шарттар алған цифрлық майнерлер үшін;
2023 жылғы 1 сәуірге дейін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдардың электр желілеріне қосуды жүзеге асырған цифрлық майнерлер үшін
";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"
7.
Цифрлық майнинг жөніндегі қызметін цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығын пайдалана отырып, цифрлық майнингтік пул арқылы жүзеге асыру
";
осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес цифрлық майнингтік пулдарға қатысты цифрлық активтер саласындағы тексеру парағымен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2023 года № 164/НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 49 "Об утверждении проверочного листа в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнеров"
Совместный приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 662/НҚ и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2023 года № 33828
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2023 года № 164/НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 49 "Об утверждении проверочного листа в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32394) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении проверочных листов в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнеров и цифровых майнинговых пулов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) проверочный лист в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнеров;
2) проверочный лист в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнинговых пулов.";
в проверочном листе в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнеров, утвержденном указанным совместным приказом:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Утвержден
совместным приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 апреля 2023 года № 49
и Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 25 апреля 2023 года № 164/НҚ";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"
5.
Наличие технических условий:
для цифровых майнеров, получивших технические условия от энергопередающих организаций исключительно от трансформаторных подстанций напряжением 35 киловольт и выше с разрешенной мощностью не менее одного мегаватта;
для цифровых майнеров, осуществивших подключение к электрическим сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организаций до 1 апреля 2023 года за исключением цифровых майнеров, приобретающих электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, генерирующие установки которых не подключены к единой электроэнергетической системе Республики Казахстан
";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"
7.
Осуществление деятельности по цифровому майнингу через цифровой майнинговый пул с использованием центра обработки данных цифрового майнинга
";
дополнить проверочным листом в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнинговых пулов согласно приложению к настоящему совместному приказу.

2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Электрондық өнеркәсіпті және цифрлық активтер индустриясын дамыту департаменті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
__________Т. Жаксылыков
Қазақстан РеспубликасыныңЦифрлық даму, инновациялар жәнеаэроғарыш өнеркәсібі министрініңміндетін атқарушы__________А. Турысов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 184 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 662/НҚ бірлескен бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 26 сәуірдегі
№ 49 және
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2023 жылғы 25 сәуірдегі
№ 164/НҚ бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Тексеру парағы
цифрлық майнингтік пулдарға қатысты цифрлық активтер саласында
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
___________________________________________________________ №, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Цифрлық майнингтік пулдың аппараттық-бағдарламалық кешенінің Қазақстан Республикасының аумағында нақты орналасуы
2.
Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтардың оң нәтижесі бар сынақтар актісінің болуы
3.
Қазақстан Республикасының өзге елді мекенінде (астанада, республикалық маңызы бар қалада, облыстық маңызы бар қалада, аудандық маңызы бар қалада) орналасқан кемінде бір резервтік аппараттық-бағдарламалық кешеннің болуы
4.
Цифрлық майнингтік пулының (негізгі және резервтік) аппараттық-бағдарламалық кешенінің әрқайсысын байланыс қызметтерін әртүрлі жеткізушілерден (провайдерлерден) бөлінген екі байланыс арнасымен қамтамасыз ету
5.
Ақпараттық жүйеде техникалық қолдау қызметінің цифрлық майнингтік пулының және клиенттердің тәулік бойы жұмыс істейтін режимдегі жолданымдарының болуы
6.
Цифрлық майнингтік пулының ақпараттық жүйесінің мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде пайдаланушы интерфейсінің болуы
7.
Дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисімен интеграциялау туралы оң жауабы бар хатының болуы
8.
Цифрлық активтер саласындағы уәкілетті органға және салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға цифрлық майнингтік пулдың цифрлық майнерлердің кірістері туралы сенімді мәліметтерді салық салу мақсаттары үшін цифрлық майнингтік пул ай сайын цифрлық активтерді бөлу орын алған айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей уақтылы ұсынуы
Лауазымды тұлға (лар) __________________________ _________________
лауазымы                   қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бақылау субъектісі (объектісі) ___________________________ __________
лауазымы             қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

2. Департаменту развития электронной промышленности и индустрии цифровых активов Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Жаксылыков
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
__________ А. Турысов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 184
и исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года
№ 662/НҚ
Утвержден
совместным приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 апреля 2023 года № 49
и Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 25 апреля 2023 года
№ 164/НҚ
Проверочный лист
в сфере цифровых активов в отношении цифровых майнинговых пулов
Государственный орган, назначивший проверку ____________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________
_______________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________
______________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Физическое местонахождение аппаратно-программного комплекса цифрового майнингового пула на территории Республики Казахстан
2.
Наличие акта испытаний с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности
3.
Наличие не менее одного резервного аппаратно-программного комплекса, находящегося в ином населенном пункте Республики Казахстан (столице, городе республиканского значения, городе областного значения, городе районного значения)
4.
Обеспечение каждого из аппаратно-программного комплекса цифрового майнингового пула (основной и резервный) двумя выделенными каналами связи от разных поставщиков (провайдеров) услуг связи
5.
Наличие в информационной системе цифрового майнингового пула службы технической поддержки и обращения клиентов в круглосуточном режиме
6.
Наличие пользовательского интерфейса на государственном, русском и английском языках информационной системы цифрового майнингового пула
7.
Наличие положительного письма об интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным
8.
Своевременное представление цифровым майнинговым пулом достоверных сведений о доходах цифровых майнеров для целей их налогообложения не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за месяцем, в котором произошло распределение цифровых активов, уполномоченному органу в сфере цифровых активов и уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет
Должностное (ые) лицо (а) __________________________ _________
должность подпись
___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Субъект (объекта) контроля _________________________ _________
должность подпись
___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)