"Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 745 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 28 ақпандағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 ақпанда № 34080 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 745 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12494 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Тергеп-тексерулер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігінің Төрағасы
М. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 745 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 745 бұйрығына
1-қосымша
Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 199-бабына сәйкес әзірленді және әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 745 "Об утверждении Правил выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы"
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 28 февраля 2024 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2024 года № 34080
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 745 "Об утверждении Правил выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12494) следующие изменения:
приложения 1 и 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту расследований Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее – Агентство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства по
защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
М. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Агентства по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 28 февраля 2024 года № 2
Приложение 1 к приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 745
Правила
выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 199 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.

2. Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) монополияға қарсы орган нарық субъектісіне, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органға, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымға (бұдан әрі – Хабарлама берілген тұлға) бекітілген нысанға сәйкес жібереді.
3. Хабарлама беру үшін монополияға қарсы органның мынадай белгілерді анықтауы негіз болып табылады:
1) Кодекстің 169-бабының 2-тармағында көрсетілген нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы сатылас келісімдері;
2) Кодекстің 174-бабының 1) тармақшасында көрсетілген белгілерді қоспағанда, үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану;
3) нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісілген әрекеттері;
4) жосықсыз бәсекелестік;
5) мемлекеттiк, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның бәсекелестiкке қарсы әрекеттерi (әрекетсіздігі), келiсiмдерi.
4. Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бұзушылықтар белгілері туралы мәліметтер көздері:
1) мемлекеттік органдардан түскен материалдар;
2) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтініштері;
3) бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары;
4) монополияға қарсы органның жеке зерттеулері болаып табылады.
5. Мынадай белгілер бойынша хабарлама берілмейді:
1) Кодекстің 169-бабының 1 және 3-тармақтарында көрсетілген нарық субъектілері арасындағы бәсекелестікке қарсы келісімдер;
2) Кодекстің 174-бабының 1) тармақшасында көрсетілген үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану;
3) нарық субъектілерінің экономикалық қызметін үйлестіру;
4) сатып алуды жеткізушілердің және сауда-саттыққа қатысушылардың қызметін үйлестіру.
6. Монополияға қарсы орган Хабарлама берілген тұлғаның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) осы Қағидалардың 3-тармағында санамаланған Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын сол бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарлама шығарған сәттен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде табылған кезде, монополияға қарсы орган хабарлама жібермей тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім шығарады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, монополияға қарсы органның хабарлама шығармай және оны орындау мерзімі аяқталғанға дейін осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілері бойынша тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім қабылдауына жол берілмейді.

2. Уведомление о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции (далее – Уведомление), согласно утвержденной форме, направляется антимонопольным органом субъекту рынка, государственному, местному исполнительному органу, организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка (далее – Лицо, которому выдано уведомление).
3. Основанием для выдачи уведомления является установление антимонопольным органом признаков:
1) антиконкурентных вертикальных соглашений субъектов рынка, указанных в пункте 2 статьи 169 Кодекса;
2) злоупотребления доминирующим или монопольным положением, за исключением признаков, указанных в подпункте 1) статьи 174 Кодекса;
3) антиконкурентных согласованных действий субъектов рынка;
4) недобросовестной конкуренции;
5) антиконкурентных действий (бездействия), соглашений государственного, местного исполнительного органов, организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка.
4. Источниками сведений о признаках нарушений, указанных в пункте 3 Правил, являются:
1) материалы, поступившие от государственных органов;
2) обращения физических и (или) юридических лиц;
3) сообщения средств массовой информации;
4) собственные исследования антимонопольного органа.
5. Уведомление не выносится по признакам:
1) антиконкурентных соглашений между субъектами рынка, указанных в пунктах 1 и 3 статьи 169 Кодекса;
2) злоупотребления доминирующим или монопольным положением, указанных в подпункте 1) статьи 174 Кодекса;
3) координации экономической деятельности субъектов рынка;
4) координации деятельности поставщиков закупок и участников торгов.
6. При обнаружении в течение одного календарного года с момента вынесения уведомления антимонопольным органом о наличии в действиях (бездействии) того же Лица, которому выдано уведомление, признаков того же нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, антимонопольный орган выносит решение о проведении расследования без направления уведомления.
7. Принятие антимонопольным органом решения о проведении расследования по признакам нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, указанных в пункте 3 настоящих Правил, без вынесения уведомления и до завершения срока его исполнения не допускается, за исключением случаев, указанных в пункте 5 настоящих Правил.

2-тарау. Хабарламаны беру тәртібі
8. Хабарлама монополияға қарсы органға осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген белгілердің болуы туралы белгілі болған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хабарламасы бар тапсырысты хатпен немесе хабарламаның тиісінше жеткізілу фактісін тіркеуге (куәландыруға) мүмкіндік беретін байланыстың өзге де тәсілдері арқылы тапсырылады не жіберіледі.
9. Хабарлама берілген адам, егер хабарлама өзіне, оның заңды өкіліне не хат-хабар алуға уәкілеттік берілген қызметкерге жеке өзі тапсырылса немесе жөнелту және алу фактісімен расталатын өзге де тәсілмен алынса, тиісінше хабарланды деп есептеледі.
Хабарлама берілген адам да тиісті түрде хабарланған болып есептеледі:
тіркелетін пошта жөнелтілімін алудан бас тартуды қамтамасыз етеді және пошта жөнелтілімінде немесе хабарламада қолы қойылған тиісті белгі қояды. Адресат тіркелетін пошта жөнелтілімін алудан бас тартқан жағдайда, адресат пошта жөнелтілімінде немесе хабарламаға қол қойып тиісті белгі жасайды. Егер адресат тіркелетін пошта жөнелтілімін алудан бас тартса және қолын қойып тиісті белгі жасамаса, пошта операторының жұмыскері пошта жөнелтілімінде және хабарламада "Адресат пошта жөнелтілімінен және қол қоюдан бас тартты" деп белгі жасайды;
пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірі (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-коды) бойынша қайтару мәртебесін беру.
Хабарлама берілген адамның орналасқан жерінің мекенжайы белгісіз болған жағдайда, хабарлама берілген адамның орналасқан жерінің соңғы белгілі мекенжайы бойынша хабарлама жіберу тиісті хабардар ету деп есептеледі.
10. Хабарлама монополияға қарсы органның қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.
11. Хабарламаны орындау және оның орындалуы туралы ақпарат беру мерзімі хабарлама берілген тұлға оны алған күннен бастап күнтізбелік отыз күнді құрайды.
3-тарау. Қорытынды ережелер
12. Хабарлама жіберілген тұлға Хабарламаны осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген мерзімде міндетті түрде қарауға тиіс.
Хабарлама берілген тұлға белгіленген мерзім ішінде хабарламада көрсетілген талаптардың және (немесе) шаралардың орындалғаны туралы монополияға қарсы органға хабарлайды (хатқа хабарламада көрсетілген талаптардың және (немесе) шаралардың орындалғанын растайтын материалдар (құжаттар, мәліметтер, ақпарат) қоса беріледі).
13. Қосымша уақыт шығындары қажет болған жағдайда, Хабарлама берілген тұлға хабарламаны орындау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарламаны орындау мерзімін ұзарту туралы өтінішпен монополияға қарсы органға жүгінеді.
Хабарлама берілген тұлғаның өтінішінде хабарламаны орындау бойынша қабылданатын шаралар және хабарламаны орындау мерзімін ұзартудың объективті себептері баяндалады.
Монополияға қарсы орган онда баяндалған дәйектерді ескере отырып өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламаны орындау мерзімін ұзарту туралы немесе дәлелді негіздемемен ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Хабарламаны орындауды ұзарту мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайды.

Глава 2. Порядок выдачи уведомления
8. Уведомление вручается либо направляется заказным письмом с уведомлением или через иные способы связи, позволяющие фиксировать (удостоверять) факт надлежащего доставления уведомления, в срок не позднее десяти рабочих дней со дня, когда антимонопольному органу стало известно о наличии признаков, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
9. Лицо, которому выдано уведомление, считается надлежащим образом извещенным, если уведомление вручено лично ему, его законному представителю либо сотруднику, уполномоченному на получение корреспонденции или получено иным способом, что подтверждается фактом отправки и получения.
Лицо, которому выдано уведомление, также считается надлежащим образом, извещенным в случае:
отказа от получения регистрируемого почтового отправления и производит соответствующую отметку с подписью на почтовом отправлении или извещении. Если адресат отказывается от получения регистрируемого почтового отправления и не производит соответствующую отметку с подписью, работник оператора почты делает на почтовом отправлении и извещении отметку "Адресат отказался от почтового отправления и от проставления подписи";
присвоения почтовому отправлению по номеру почтовой регистрации (идентификационный буквенно-цифровой штрих-код) статуса возврата.
В случае если адрес места нахождения лица, которому выдано уведомление, неизвестен, надлежащим извещением считается направление извещения по последнему известному адресу места нахождения лица, которому выдано уведомление.
10. Уведомление оформляется на бланке строгой отчетности антимонопольного органа.
11. Срок исполнения уведомления и предоставления информации о его исполнении составляет тридцать календарных дней со дня его получения лицом, которому выдано уведомление.
Глава 3. Заключительные положения
12. Уведомление подлежит обязательному рассмотрению лицом, которому оно направлено, в срок, указанный в пункте 11 настоящих Правил.
Лицо, которому выдано уведомление, сообщает в антимонопольный орган о выполнении требований и (или) мер, указанных в уведомлении, в течение установленного срока (к письму прилагаются материалы (документы, сведения, информация), подтверждающие выполнение требований и (или) мер, указанных в уведомлении).
13. В случае необходимости дополнительных временных затрат лицо, которому выдано уведомление обращается не позднее трех рабочих дней до истечения срока исполнения уведомления в антимонопольный орган с заявлением о продлении срока исполнения уведомления.
В заявлении лицом, которому выдано уведомление излагаются меры, которые будут приняты по исполнению уведомления, и объективные причины продления срока исполнения уведомления.
Антимонопольный орган в течение трех рабочих дней со дня получения заявления с учетом изложенных в нем доводов принимает решение о продлении срока исполнения уведомления или об отказе в продлении с мотивированным обоснованием.
Срок продления исполнения уведомления составляет не более тридцати календарных дней.

14. Аралық жауапты ұсыну немесе хабарламаның ішінара орындалуы туралы ақпаратты ұсыну оның орындалуы болып табылмайды.
15. Хабарлама орындалған жағдайда монополияға қарсы орган коммерциялық ақпаратты қоспағанда, үш жұмыс күні ішінде хабарламаның орындалуы туралы Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілері туралы мәліметтерді ұсынған мемлекеттік органды, жеке немесе заңды тұлғаны хабардар етеді.
16. Монополияға қарсы орган хабарламаны орындау немесе оны ұзарту күнінен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11 және 13-тармақтарында белгіленген мерзімдерде тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім шығарады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 745 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 745 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарлама
(шығарылған күні) (шығарылған орны)
Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық туралы мәліметтерді талдау нәтижесі бойынша
_______________________ әрекеттерінде (әрекетсіздігінде)
(хабарлама объектісінің атауы көрсетіледі)
_____анықталды
(хабарлама объектісі бұзған Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың анықталған белгілері сипатталады)
Мазмұндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 199-бабының 1-тармағын басшылыққа ала отырып, ХАБАРЛАЙМЫН:
1.______________________________________________________________
(анықталған Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілері, сондай-ақ нарық субъектісі, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдар, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйым бұзған құқық нормалары сипатталады).
2. Хабарлама алынған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде орындалсын.
Қосымша уақыт шығындары қажет болған жағдайда хабарламаны орындау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарламаны орындау мерзімін ұзарту туралы өтінішпен монополияға қарсы органға жүгіну қажет.
Өтініште хабарламаны орындау бойынша қабылданатын шаралар және хабарламаны орындау мерзімін ұзартудың объективті себептері баяндалады.

14. Представление промежуточного ответа или представление информации о частичном исполнении уведомления не является его исполнением.
15. В случае исполнения уведомления антимонопольный орган в течение трех рабочих дней, за исключением коммерческой информации, уведомляет государственный орган, физическое или юридическое лицо, предоставившее сведения о признаках нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции об исполнении уведомления.
16. Антимонопольный орган выносит решение о проведении расследования в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем исполнения уведомления или его продления, в сроки установленные в пунктах 11 и 13 настоящих Правил.
Приложение 2 к приказу
Агентства по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 28 февраля 2024 года № 2
Приложение 2 к приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 745
Форма
Уведомление о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции
(дата вынесения)                                           (место вынесения)
По результатам анализа сведений о нарушении законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции в действиях (бездействии)
______________________________________________________________
(указывается наименование объекта уведомления)
установлено_____________________________________________________
(описываются установленные признаки нарушения законодательства
Республики Казахстан в области защиты конкуренции, которые были
нарушены объектом уведомления)
На основании изложенного, руководствуясь пунктом 1 статьи 199 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, УВЕДОМЛЯЮ:
1.______________________________________________________________
(указываются действия, которые совершит субъект рынка, государственный, местный исполнительный органы, организация, наделенная государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, для устранения признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и (или) от совершения которых воздержатся)
2. Уведомление исполнить в срок не позднее тридцати календарных дней со дня его получения.
В случае необходимости дополнительных временных затрат не позднее трех рабочих дней до истечения срока исполнения уведомления организация, наделенная государством функцией регулирования деятельности субъектов рынка, государственный, местный исполнительный органы, субъект рынка обращается в антимонопольный орган с заявлением о продлении срока исполнения уведомления.
В заявлении излагаются меры, которые будут приняты по исполнению уведомления, и объективные причины продления срока исполнения уведомления.

3. Хабарламаның орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзім ішінде растайтын материалдармен (ол болған кезде) қоса жіберу қажет.
Осы хабарламаны орындамау, оны толық көлемде орындамау, оны орындау мерзімін бұзу әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы тергеп-тексеру тағайындау үшін негіз болып табылады.
Төраға ______________________________________________________
(монополияға қарсы органның аумақтық бөлімшесінің басшысы
(Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, қолы)) (мөрдің орны)

3. Направить информацию об исполнении уведомления с приложением подтверждающих материалов (при его наличии) в течение установленного срока.
Неисполнение настоящего уведомления, исполнение его не в полном объеме, нарушение сроков его исполнения, является основанием для назначения расследования о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Председатель _____________________________________________________________
(Руководитель территориального подразделения антимонопольного
органа (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)) (место печати)