Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды хабарлау тәртiбi және мемлекеттiк есептеудi жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнің 1997 жылғы 24 наурыздағы N 7 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 мамыр тіркелді. Тіркеу N 308. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 2005 жылғы 20 мамырдағы N 469 бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді---------
"Заңға тәуелдi актiлердi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Өнеркәсiптегі жұмыстардың қауiпсiз жүргiзiлуiн қадағалау және тау-кен қадағалау комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi төрағасының кейбір шешімдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы
Өнеркәсiптегi жұмыстардың қауiпсiз жүргізілуін қадағалау
және тау-кен қадағалау комитетiнiң, Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекеттiк комитетiнiң,
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi
төрағасының күші жойылған кейбiр шешімдерінің тізбесі
2. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттiк есепке алуды хабарлау және жүзеге асыру тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997 жылғы 24 наурыздағы N 7 қаулысы...
------------------------------------
Қазақстан Республикасының "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" заңына сәйкес халықты және ұйымдарды болжамдағы және пайда болған төтенше жағдайлар, олардың алдын алу және жою шаралары туралы жариялау мен хабарлау халықты, қоршаған ортаны және шаруашылық объектiлерiн төтенше жағдайлардан қорғаудың негiзгi принциптерiнiң бiрi болып табылады.
Ұйымдар, меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, белгiленген тәртiп бойынша хабар беруге, жұмысшылар мен халықты төтенше жағдайлардың қауiп-қатерi төнiп тұрғаны және пайда болуы туралы құлақтандыруға мiндеттi.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы хабарларды жасыруына, уақытысында ұсынбауына немесе лауазымды адамдар бiле тұра әдейi жалған хабарлар ұсынуларына жол берiлмейдi.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы хабарларды жасыруына, уақытысында ұсынбауына немесе лауазымды адамдар бiле тұра әдейi жалған хабарлар ұсынуларына жол берiлмейдi.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттiк есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:

О порядке информирования и осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 24 марта 1997 г. N 7. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 мая 1997 г. N 308. Утратило силу - приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.05.2005г. N 469
Извлечение из приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК
от 20.05.2005г. N 469
"В соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" ПРИКАЗЫВАЮ:
Признать утратившими силу некоторые решения Комитета по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору при Кабинете Министров Республики Казахстан, Государственного Комитета Респубилки казахстан по чрезвычайным ситуациям соглано приложению.
Министр
Приложение
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям РК
от 20.05.2005г. N 469
...
2. Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 24 марта 1997 г. N 7 "О порядке информирования и осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера"...".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z960019_ "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" гласность и информирование населения и организаций о прогнозируемых и возникших чрезвычайных ситуациях, мерах по их предупреждению и ликвидации являются одним из основных принципов защиты населения, окружающей среды и объектов хозяйствования от чрезвычайных ситуаций.
Организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, обязаны представлять в установленном порядке информацию, оповещать работников и население об угрозе возникновения и о возникновении чрезвычайных ситуаций.
Не допускается сокрытие, несвоевременное представление или представление должностными лицами заведомо ложной информации в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
В целях осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям постановляет:

1. Қоса берiлiп отырған Төтенше жағдайлардың критерийлерi бекiтiлсiн.
2. Қоса берiлiп отырған Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi хабарларды ұсыну тәртiбi туралы Ереже бекiтiлсiн.
3. Ұйымдар, меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi хабарларды ұсыну тәртiбi туралы Ережеге сәйкес төтенше жағдайдың қауiп-қатерi төнiп тұрғанын немесе пайда болған 1 сағат iшiнде хабар беруге, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдары, жұмысшылар мен халықты төтенше жағдайлардың қауiп-қатерi төнiп тұрғаны немесе пайда болғаны туралы құлақтандыруға мiндеттенсiн.
4. Орталық атқарушы органдары төтенше жағдайларға әкеп соққан авариялардың, апаттардың және зiлзалалардың есебiмен қамтамасыз етсiн және Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi хабарларды ұсыну тәртiбi туралы Ережеге сәйкес мәлiметтер ұсынсын.
5. Iшкi iстер министрлiгiнiң оперативтiк кезекшiлерi, Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң бас диспетчерлiк пунктi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң бас диспетчерлiк пунктi, Алматы қалалық өртке қарсы қызметi, Республикалық мемлекеттiк автоинспекциясы, Алматы қалалық жедел көмегi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң оперативтiк кезекшiсiне күн сайын сағат 6-дан 7-ге дейiн жағдай туралы баяндама ұсынсын.
6. Iшкi iстер министрлiгiнiң оперативтiк кезекшiлерi мен оның облыстық басқармалары, Қорғаныс министрлiгi, Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң бас диспетчерлiк пунктi мен облыстық басқармалары, Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң бас диспетчерлiк пунктi мен облыстық басқармалары, облыстық қалалардың өртке қарсы қызметтерi, Республикалық мемлекеттiк автоинспекциясы, облыстық қалалардың жедел көмектерi төтенше жағдайдың қауiп-қатерi төнiп тұрғаны немесе пайда болуы туралы белгi алғаннан бастап 15 минут iшiнде ол туралы аумақтық органдар мен Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң орталық аппаратына хабар берсiн.
7. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13 және 16 тарауларына сәйкес, облыс және Алматы қаласының әкiмдерi, Төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық, Алматы қалалық басқармалары:
әр тоқсанның бiрiншi онкүндiгiнде халықты осы аумақтағы қауiп факторларының мүмкiндiгi туралы, төтенше жағдайлардың алдын алу шаралары және олардан қорғану туралы хабарлауды ұйымдастырсын;
халықты төтенше жағдайдың пайда болуы (Төтенше жағдайлардың критерийлерiне сәйкес) оның пайда болғаннан кейiн 1 сағат iшiнде, кейiнгi зардаптарының анықтамасымен және оны жою жөнiндегi жасалып жатқан шаралар туралы хабарлауды қамтамасыз етсiн.

1. Утвердить прилагаемые Критерии чрезвычайных ситуаций.
2. Утвердить прилагаемое Положение о порядке представления информации по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
3. Обязать организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, в течение 1 часа с момента угрозы возникновения или возникновения чрезвычайной ситуации передавать информацию в соответствии с Положением о порядке представления информации по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, в территориальные органы Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, оповещать работников и население об угрозе возникновения и о возникновении чрезвычайных ситуаций.
4. Центральным исполнительным органам обеспечить учет аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций, и представлять данные в соответствии с Положением о порядке представления информации по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций в Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
5. Оперативным дежурным Министерства внутренних дел, главного диспетчерского пункта Министерства энергетики и природных ресурсов, главного диспетчерского пункта Министерства транспорта и коммуникаций, Алматинской городской противопожарной службы, Республиканской государственной автоинспекции, Алматинской городской скорой помощи ежедневно с 6 до 7 часов представлять доклад об обстановке оперативному дежурному Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
6. Оперативным дежурным Министерства внутренних дел и его областных управлений, Министерства обороны, главного диспетчерского пункта и областных управлений Министерства энергетики и природных ресурсов, главного диспетчерского пункта и областных управлений Министерства транспорта и коммуникаций, противопожарной службы областных городов, Республиканской государственной автоинспекции, скорой помощи областных городов в течение 15 минут с момента получения сигнала об угрозе или возникновении чрезвычайной ситуации представлять информацию о ней в территориальные органы и центральный аппарат Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
7. В соответствии со статьями 13 и 16 Закона Республики Казахстан "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" акимам областей и г. Алматы, областным, Алматинскому городскому управлениям по чрезвычайным ситуациям:
- в первой декаде каждого квартала организовывать информирование населения о возможных факторах риска на данной территории, о мерах по предупреждению чрезвычайных ситуаций и защите от них;
- обеспечить информирование населения о возникновении чрезвычайной ситуации (в соответствии с Критериями чрезвычайных ситуаций) в течение 1 часа после ее возникновения с последующими уточнениями последствий и принимаемых мер по ее ликвидации.

8. ҚСРО Азаматтық қорғанысы Бастығының 1988 жылғы 29 наурыздағы N 12 бұйрығының күшi жойылған деп есептелсiн.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
төрағасы
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
1997 жылғы 24 наурыздағы
N 7 Қаулысымен бекiтiлдi
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
жөнiндегi хабарларды ұсыну тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Нақты Ереже төтенше жағдайлардың (ТЖ) пайда болуының қауiп-қатерi туралы, пайда болуы және жою туралы хабарларды ұсыну тәртiбiн белгiлейдi.
2. Төтенше жағдайдың пайда болуының қауiп-қатерi туралы және пайда болуы туралы хабар, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен белгiленген Төтенше жағдайлардың критерийлерiне сәйкес берiледi:
- кәсiпорындар мен ұйымдардан, меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан - ТЖМК аумақтық органдары мен ведомстволық аумақтық органдарына;
- ведомстволық аумақтық органдардан - ТЖМК аумақтық органына және лайықты ведомствоның орталық аппаратына;
- ТЖМК аумақтық органынан - ТЖМК орталық аппараты мен жергiлiктi атқарушы органдарына.
Одан басқа, аумақтық және глобальды ауқымда төтенше жағдайдың пайда болуының қауiп-қатерi немесе пайда болуы кезiнде хабар берiледi:
- ТЖМК аумақтық органдарынан - төтенше жағдайлардың трансшекаралық тарауы кезiнде Қазақстан Республикасының көршiлес аумақтарына;
- орталық ведомстволық аппараттардан - ТЖМК орталық аппаратына;
- ТЖМК орталық аппаратынан - Қазақстан Республикасының Үкiметiне, әскери қолбасшылар органдарына, жақын және алыс шет елдерге, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар жөнiндегi Мемлекетаралық кеңеске.
3. Төтенше жағдайдың пайда болуының қауiп-қатерi немесе пайда болған кезде хабарландыру сигналдары мен ТЖ алдын алу және жою жөнiндегi Мемлекеттiк жүйесiнiң күш пен құралдарға басқару командасының бұйрықтары ТЖМК орталық аппараттарынан аумақтық органдарына, ведомстволық ұйымдарға және жергiлiктi атқарушы органдарға берiледi.
ТЖМК аумақтық органдары төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық комиссияларын iрi масштабты төтенше жағдайдың пайда болуының қауiп-қатерi туралы немесе пайда болуы туралы дереу хабарлайды, жергiлiктi атқарушы органдармен және ТЖ жөнiндегi комиссиялармен бiрiге отырып, халыққа көп таралымды құралдар немесе қажет болған жағдайда хабарлау жүйесiн iске қосу арқылы, хабар беру туралы шешiм қабылдайды.
Хабарлар формальдi мәлiметтер түрiнде берiледi, ал белгiленген формасы болмаған жағдайда - еркiн түрде.

8. Считать утратившим силу приказ Начальника Гражданской обороны СССР от 29 марта 1988 года N 012.
Председатель Государственного
Комитета Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
Утверждено
Постановлением Государственного
Комитета Республики Казахстан по
чрезвычайным ситуациям
от 24 марта 1997 г. N 7
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке представления информации
по предупреждению и ликвидации чрезвычайных
ситуаций
1. Настоящее Положение определяет порядок представления информации об угрозе возникновения, о возникновении и ликвидации чрезвычайных ситуаций (ЧС).
2. Информация об угрозе возникновения и о возникновении чрезвычайной ситуации передается в соответствии с Критериями чрезвычайных ситуаций, устанавливаемыми Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям (ГКЧС):
- от предприятий и организаций, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности - территориальным органам ГКЧС и ведомственным территориальным органам;
- от ведомственных территориальных органов - территориальному органу ГКЧС и в центральный аппарат соответствующего ведомства;
- от территориального органа ГКЧС - в центральный аппарат ГКЧС и местные исполнительные органы.
Кроме того, при угрозе возникновения или возникновении чрезвычайной ситуации регионального и глобального масштаба информация передается:
- от территориальных органов ГКЧС - в соседние регионы Республики Казахстан при трансграничном распространении чрезвычайных ситуаций;
- от центральных ведомственных аппаратов - в центральный аппарат ГКЧС;
- от центрального аппарата ГКЧС - в Правительство Республики Казахстан, органы военного командования, в страны ближнего и дальнего зарубежья, в Межгосударственный совет по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера.
3. Сигналы оповещения и команды управления силами и средствами Государственной системы по предупреждению и ликвидации ЧС при угрозе возникновения или при возникновении чрезвычайной ситуации передаются от центрального аппарата ГКЧС его территориальным органам, подведомственным организациям и местным исполнительным органам.
Территориальные органы ГКЧС немедленно информируют территориальные комиссии по чрезвычайным ситуациям об угрозе возникновения или о возникновении крупномасштабной чрезвычайной ситуации, совместно с местными исполнительными органами и комиссиями по ЧС, принимают решения об информировании населения через средства массовой информации или задействовании, при необходимости, системы оповещения.
Информация передается в виде формализованных донесений, а при отсутствии установленной формы - в произвольном виде.

4. Төтенше жағдайлар туралы хабарлар компьютераралық торап желi бойынша, ал олар болмаған немесе бұзылған жағдайларда - телеграф, телефон, радиожелiмен кейiнгi уақытша мiнездемелерiмен берiледi:
глобальды, аймақтық және жергiлiктi масштабтағы төтенше жағдайлардың пайда болуының қауiп-қатерi болып тұрған немесе пайда болуы туралы жедел хабары (мәлiметтерi), жарылғыш заттардың табылуы, төтенше жағдайлардың алдын алу күштерi мен құралдарына жедел басқару жөнiндегi хабарлар, басқа жедел хабар - қоса берiлiп отырған ТЖ-1 нысаны бойынша - шапшаң;
төтенше жағдайлар кезiндегi жағдайдың дамуы туралы және оларды жою жөнiндегi iстелiп жатқан жұмыстар туралы анықталған хабар кейiнгi 30 минут iшiнде;
анықталатын мәлiметтер - авариядан соң құтқару жұмыстарын өткiзу кезiнде, егер одан басқа ерекше ескертiлмеген болса, 2 сағат мерзiмде;
анықтама мәлiметтерi - анықтама хабарға сұрау салу кезiнен бастап 1 сағаттан кешiктiрiлмей;
төтенше жағдайларды жою жөнiнде өткiзiлiп жатқан жұмыстар кезiндегi бiр күндiк оқиғалар туралы жинақталып қорытындыланған хабар, радиациялық, химиялық, биологиялық және гидрометеорологиялық жағдай туралы жедел емес (тығыз емес) мазмұнды туралы мерзiмдi фонолық хабар - күн сайын 7.30 бен
16.00 сағаттарында (ТЖМК Төрағасының ерекше өкiмiне дейiн);
төтенше жағдайлар аумақтарындағы табиғат орталығының жағдайы және әлеуметтi қауiп объектiлер туралы хабар және мазмұны жедел емес басқа хабарлар түрлерi - белгiленген регламент бойынша;
сейсможағдай туралы хабар - 8.00 мен 20.00 да, ал қауiптi мерзiмде (жоғары дайындық тәртiбi) әр 3 сағат сайын;
гидрометеорологиялық құбылыстар бойынша хабар - күн сайынғы болжам
17.00 де, дауыл ескертулерi - қауiптi метеорологиялық құбылыстардың пайда болуының қауiп-қатерi болып тұрғанда немесе табиғат орталығының улы заттармен ластанған жағдайында - дереу;
облыстар аумақтарында өткен төтенше жағдайлар бойынша анықталған материалдық залал туралы хабар - қоса берiлiп отырған ТЖ-2 түрi бойынша әр тоқсан сайын келесi айдан 10 жұлдызына дейiн;
санитариялық-эпидемиологиялық жағдай және медико-санитарлық зардаптары туралы хабар - күн сайын 7.30 бен 15.30 да.
5. ТЖМК ТЖ саласындағы арнайы өкiлеттi мемлекеттiк орган ретiнде табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың мемлекеттiк есебiн iске асырады, болып өткен төтенше жағдайларға сараптама өткiзедi, мәлiметтердiң автоматтандырылған банкiн жүргiзедi, ТЖ мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдардың шешiмдерiне хабар-ақпараттық, статистикалық талдауды қамтамасыз етудi ұйымдастырады, төтенше жағдайлар саласында хабарлар берудiң тәртiбi мен нысанын белгiлейдi.

4. Информация о чрезвычайных ситуациях передается по межкомпьютерным каналам связи, а в случае их отсутствия или неисправности - по телеграфным, телефонным радиоканалам связи со следующими временными характеристиками:
экстренная информация (доклады) об угрозе возникновения или о возникновении чрезвычайных ситуаций глобального, регионального и местного масштаба, обнаружении взрывчатых веществ, информация по экстренному управлению силами и средствами ликвидации чрезвычайных ситуаций, другая экстренная информация - незамедлительно, по прилагаемой форме ЧС-1;
уточненная информация о развитии обстановки при чрезвычайных ситуациях и о ходе работ по их ликвидации - в течение последующих 30 минут;
уточняющие данные - с периодичностью 2 часа в течение проведения аварийно-спасательных работ, если иное не оговорено особо;
справочная информация - не позднее 1-го часа с момента запроса справочной информации;
обобщенная информация о событиях за сутки при ведении работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций, периодическая фоновая информация о радиационной, химической, биологической и гидрометеорологической обстановке не экстренного(не срочного) содержания - ежедневно в 7.30 и 16.00 часам (до особого распоряжения Председателя ГКЧС);
информация о состоянии природной среды и потенциально опасных объектов в зонах чрезвычайных ситуаций и другие виды информации не экстренного содержания - по установленному регламенту;
информация о сейсмообстановке - в 8.00 и 20.00, а в угрожаемый период (режим повышенной готовности) через каждые 3 часа;
информация по гидрометеорологическим явлениям - ежедневный прогноз в 17.00, штормовые предупреждения - немедленно при угрозе возникновения опасных метеорологических явлений или при загрязнении природной среды вредными веществами;
информация об уточненном материальном ущербе по происшедшим на территориях областей чрезвычайным ситуациям - ежеквартально до 10 числа следующего месяца по прилагаемой форме ЧС-2;
информация о санитарно-эпидемиологической обстановке и медико-санитарных последствиях - в 7.30 и 15.30 ежедневно.
5. ГКЧС как специально уполномоченный государственный орган в области ЧС осуществляет государственный учет чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, проводит анализ происшедших чрезвычайных ситуаций, ведет автоматизированный банк данных, организует информационное, статистическое, аналитическое обеспечение решений государственных органов по вопросам ЧС, определяет порядок и формы представления информации в области чрезвычайных ситуаций.

6. Төтенше жағдайлардың iс жүзiндегi критерийлерiмен ескерiлмеген, төтенше жағдайлар туралы хабарларды басқару органдарына жiберу қажеттiгi туралы шешiм, нақты жағдайда оның маңыздылығын ескере отырып, хабар дерегiмен қабылданады.
7. Төтенше жағдайлар туралы хабар, белгiленген тәртiппен жаңалықтарға қол қою құқығы берiлген адамдардың қолымен берiледi. Хабарға қол қойған адам, берiлген хабар үшiн толық жауапкершiлiктi мойнына алады.
Ерекше жағдайларда, жедел хабар беруге қажет кезiнде, келешекте қол қоюға құқықты лайықты лауазымды адамның хабарды растауымен, жедел қызметтiң жоғары лауазымды адамымен хабарға қол қоюына болады.
8. Республика аумағында (облыстар бөлшегiнде) болып өткен төтенше жағдайлар бойынша анықталған материалдық залал өсiмдi қорытындысымен ТЖ-2 түрi бойынша бiр тоқсан сайын ұсынылады:
- Iшкi iстер министрлiгi (өрттер, жарылыстар, жол көлiктегi оқиғалар туралы мәлiметтер);
- Қорғаныс министрлiгi (жарылыстар мен жарылғыш заттардың табылуы туралы мәлiметтер);
- Денсаулық сақтау министрлiгi (адамдардың жұқпалы аурулары туралы мәлiметтер);
- Ауыл шаруашылық министрлiгi (малдардың қауiптi ауырулары туралы, өсiмдiктердiң жойылуы мен эпифитотипi, табиғи өртенiстер туралы, гидроқұрылыстардағы авариялар туралы мәлiметтер);
- Көлiк және коммуникациялар министрлiгi (байланыс жүйесiндегi, темiр жолындағы, әуе, көлiк, су көлiгiндегi авариялар және көлiктер коммуникациялары элементтерiнiң құлауы туралы мәлiметтер);
- Экономика және сауда министрлiгi (халыққа өмiрлiк қамтамасыз ету және тазалау құрылыстарындағы инженерлiк жүйелерiндегi авариялар туралы, адам тұратын, әлеуметтiк-тұрмыстық және мәдениетке тағайындалған ғимараттар және құрылыстардың кенеттен құлауы туралы мәлiметтер);
- Экология және биоресурстар министрлiгi (экологиялық және радиоактивтiк жағдай туралы, атмосфералық ауаның ластануы, жердiң, теңiз және өзен суларының бетi ластануы туралы мәлiметтер);
- гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы (қауiптi гидрометеорологиялық құбылыстар туралы, қоршаған ортаның ластануы туралы мәлiметтер);
- Энергетика және табиғат ресурстары министрлiгiн (өрттер, энергетикалық жүйелердегi жарылыстар, кәсiпорындар мен магистралды құбыр өткiзгiштердегi, тұрғындардың өмiрiн қамтамасыз ету жүйелерiндегi авариялар туралы мәлiметтер);
- Ғылым министрлiгiнiң - Ғылым академиясы сейсмология институты (жер сiлкiнiстерi туралы мәлiметтер);
- Атом энергетикасы жөнiндегi агентство (атом электростанцияларындағы, ғылыми-зерттеу институттарындағы радиоактивтiк заттар тастаумен байланысты авариялар туралы, қоршаған ортаның радиоактивтiк ластануы туралы мәлiметтер);
- Еңбек және әлеуметтiк қорғау министрлiгi (өндiрiсте бақытсыздық жағдайлар және авариялар нәтижесiнде зақымданғандар туралы мәлiметтер);
- Орталық суда құтқару ұйымы (суда қаза болғандар туралы мәлiметтер).
Басқару органдарының жедел қызметтерiне өзара әрекеттестiк басқару органдарынан осы басқару органдарының құзыры шегiнде, төтенше жағдайлар саласындағы хабар сұрастыруға және алуына құқық берiледi.

6. Решение о необходимости направления в органы управления информации о чрезвычайных ситуациях, не предусмотренных действующими критериями чрезвычайных ситуаций, принимается источником информации с учетом ее значимости в конкретной обстановке.
7. Информация о чрезвычайных ситуациях передается за подписью лиц, которым в установленном порядке определено право подписи сообщений. Подписавший сообщение несет всю полноту ответственности за переданную информацию.
В исключительных случаях, при необходимости передать экстренное сообщение, информация может быть подписана старшим должностным лицом оперативной службы органа управления с последующим подтверждением информации соответствующим должностным лицом, имеющим право подписи.
8. Ежеквартальные отчеты с уточненным материальным ущербом нарастающим итогом по происшедшим на территории республики (в разрезе областей) чрезвычайным ситуациям представляются по форме ЧС-2:
- Министерством внутренних дел (данные о пожарах, взрывах, дорожно-транспортных происшествиях);
- Министерство обороны (данные о взрывах и обнаружении взрывных устройств);
- Министерством здравоохранения (данные об опасных заболеваниях людей);
- Министерством сельского хозяйства (данные об опасных заболеваниях животных, гибели и эпифитотии растений, природных пожарах, об авариях на гидросооружениях);
- Министерством транспорта и коммуникаций (данные об авариях в системе связи, на железно-дорожном, авиа-, авто-, водном транспорте и обрушениях элементов транспортных коммуникаций);
- Министерством экономики и торговли (данные об авариях в инженерных системах жизнеобеспечения населения и очистных сооружениях, о внезапных обрушениях зданий и сооружений жилого, социально-бытового и культурного назначения);
- Министерством экологии и биоресурсов (данные об экологической и радиоактивной обстановке, о загрязнении атмосферного воздуха, загрязнении почв, загрязнении поверхностных морских и речных вод);
- Главным управлением по гидрометеорологии (данные об опасных гидрометеорологических явлениях, о загрязнении окружающей среды);
- Министерством энергетики и природных ресурсов (данные о пожарах, взрывах на энергетических системах, авариях на предприятиях и магистральных трубопроводах, системах жизнеобеспечения населения);
- Институтом сейсмологии Министерства науки - Академия наук (данные о землетрясениях);
- Агентством по атомной энергии (данные об авариях с выбросом радиоактивных веществ на атомных электростанциях, в научно- исследовательских институтах, о радиоактивном загрязнении окружающей среды);
- Центрспасвод (данные о погибших на водах);
- Министерством труда и социальной защиты (данные о пострадавших в результате несчастных случаев и аварий на производстве).
Оперативным службам органов управления предоставляется право запрашивать и получать информацию в области чрезвычайных ситуаций от взаимодействующих органов управления в пределах компетенции этих  органов управления.

9. Телефонмен байланыс каналы бойынша төтенше жағдайлар туралы жедел хабарлар "Бедствие" паролi бойынша, телеграфпен байланыс каналы бойынша - кезектен тыс категориясы бойынша - телеграмма "Шторм" iске асырылады.
10. Телефон және телеграф каналы бойынша төтенше жағдайлар туралы жедел хабар, хабарды жiберушi-ұйымдарға бекiтiлген iс жүзiндегi категорияларымен және парольдармен iске асырылады.
11. Төтенше жағдайлар туралы жедел емес сипаттағы хабарлар телефон және телеграф байланысы каналымен жалпы негiзде iске асырылады.
1-Қосымша
ТЖ 1-нсаны
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
Телеграмма     ТЖ  ________
ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ЖӨНIНДЕ ХАБАРЛАМА
(дерек, жоюлар)
1. ТЖ ДАТАСЫ -  ........ж.
УАҚЫТ (АЛМАТЫ, ЖЕРГIЛIКТI)- ___._____  алм. _____.______жер.
2. ТЖ АТАУЫ- _________________________________________________
ТЖ себебi- ________________________________________________
3. ТЖ ОРНЫ - область _________________________________________
аудан _____________________________________________________
мекен жай (қала, ауыл және т.б.)___________________________
анықтайтын координаты _____________________________________
4. ОБЪЕКТIНIҢ АТАУЫ - ________________________________________
_____________________________________________________________
5. КҮЙЗЕЛГЕНДЕРДIҢ САНЫ, СОНЫҢ IШIНДЕ ҚАЗА ТАПҚАНДАР (адам):
(жою кезiндегi өсу қорытындысымен)
| Жалпы    |Қайтарыл. |Санитарлық|Хабар-ошарсыз|Қоныс
|шығындар  |майтын    |          |жоқ болып    | аударды
|          |          |          |кеткен       |
6. ТЖ СИПАТЫ ЖӘНЕ МАСШТАБЫ - _________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жою кезiндегi өсу қорытындысымен)
Тұрғын қорына залал - _____________________________тұрғын үйлер.
Мат. залал - ______________________________________(мың теңге)
Материалдық залал шеккен тұрғын (адам) - _____________________
IҚМ бас өлдi _ _____________________қойлар _ _________________
7. Х/Ш БАСҚА САЛАЛАРЫНЫҢ ЖҰМЫСЫНА ӘСЕРIН ТИГIЗУ - ____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. ТЭ ӨЗ КҮШIМЕН ЖЕҢIП ШЫҒУҒА МҮМКIНДIГI (ия, жоқ) - _________
___________________________________________________________________
ТЖ жоюдың шама мерзiмi _______________________________________

9. Передача экстренной информации о чрезвычайных ситуациях по  каналам телефонной связи осуществляется по паролю "Бедствие", по  каналам телеграфной связи - по категории внеочередная - телеграмма  "Шторм".
10. Передача срочной информации о чрезвычайных ситуациях по каналам телефонной и телеграфной связи осуществляется по действующим категориям и паролям, закрепленным за организациями-отправителями информации.
11. Передача информации о чрезвычайных ситуациях не срочного характера по каналам телефонной и телеграфной связи осуществляется на общих основаниях.
Приложение 1
Форма ЧС-1
Государственный комитет Республики
Казахстан по чрезвычайным ситуациям
Телеграмма НР. ЧС-______/ДСП
Донесение по чрезвычайной ситуации
(факт, ликвидация)
1. Дата ЧС - _______________г.
Время (Алматинское, местное) - ___.__алм.,____.____ мест.
2. Наименование ЧС -_______________________________________________
Причина ЧС -____________________________________________________
3. Место ЧС - область______________________________________________
район___________________________________________________________
населенный пункт (город, село и т.д.)____________________________
уточняющие координаты____________________________________________
4. Наименование объекта - __________________________________________
_________________________________________________________________
5. Количество пострадавших, в том числе погибших (чел.):
(при ликвидации нарастающим итогом)
Общие потери!Безвозвратные!Санитарные!Пропало без вести!Эвакуировано
--------------------------------------------------------------------
6. Характеристика и масштаб ЧС - ___________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(при ликвидации нарастающим итогом)
Ущерб жилому фонду- _____жилых домов. Мат. ущерб- ____(тыс. тен.)
Население, понесшее материальный ущерб (чел.) - _________________
Погибло голов КРС - __________, овец - __________________________
7. Влияние на работу других отраслей Н/Х - _________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Возможность справиться с ЧС собственными силами (да, нет)- ______
Ориентировочные сроки ликвидации ЧС _____________________________

1. Техногендiк сипаттағы жағдайлар:
|
1.1. Көлiк апаттары:         |
|
темiр жол көлiгiнде          |қаза тапқандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
|темiр жол көлiгiндегi өрттер,
|жарылыстар;
|жылжымалы составтың iстен шығуы;
|поездар қозғалысын 1 сағаттан артық
|уақытқа тоқтатуға әкеп соқтырған
|полотноның бүлiнуi;
автокөлiк жолдарында         |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|көлiк жолдарындағы өрттер, жарылыстар;
әуе апаттары және қақтығыстар|жердегi және ауадағы әуе кемелерiмен
|қақтығыстар;
|ұшу алаңындағы және әуе портындағы
|өрттер, жарылыстар;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
су көлiгiнде                 |өрттер, жарылыстар, батып кету;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
магистральды құбырларда      |магистральдық құбырлардағы бүлiнулер,
|үзiлiстер;
|өрттер, жарылыстар;
|қаза тапқандардың, жаралғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
1.2. Өндiрiстiк апаттар мен  |
оқиғалар:               |
шахтадағы апаттар            |құлаулар, үйiндiлер;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
өндiрiс объектiсiндегi       |1 тоннадан артық мұнай мен мұнай
апаттар                      |өнiмдерiнiң тасталуы;
|өндiрiстiк ғимараттар мен
|құрылыстардың кенеттен құлауы;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
қауiпсiздiк техникасының     |өндiрiстегi жарақаттар;
бұзылуы                      |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
1.3. Өрттер, жарылыстар, от  |
және газдың кенеттен    |
тастауы:                |
өндiрiс объектiлерiнде       |фондық мәнiн немесе шектi мүмкiндiк
|концентрацияларын (ШМК), шектi
|мүмкiндiк деңгейiн (ШМД) елеулi
|арттыратын қоршаған ортаның ластануы;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
энергетикалық жүйелерде      |электроэнергияның беруiне әсер
және энергия блоктарында     |ететiн кез келген жағдайлар;
(ГЭС, ГРЭС, ТЭЦ).            |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
шахталарда, жер асты және    |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
кен өндiрулерде              |зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
тұрғын, әлеуметтiк-тұрмыстық |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
ғимараттарда, өкiмет         |зақымданғандардың және басқа
органдарында және т.б.       |күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
ауыл шаруашылығы             |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
объектiлерiнде               |зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
көшелерде және басқа да      |қаза тапқандардың, жараланғандардың,
көпшiлiк орындарында         |зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
жарылғыш құралдарды          |жарылыстың кез келген жағдайлары;
залалсыздандыру кезiндегi    |
жарылыстар                   |
|
жарылғыш заттарды немесе     |жарылғыш заттардың немесе жарылғыш
жарылғыш құрылғыларды табу   |құрылғылардың табылуының немесе
(жоғалту)                    |жоғалуының кез келген жағдайлары;
|

1. Ситуации техногенного характера:
1.1.Транспортные аварии:
на железнодорожном          наличие погибших, раненых, травмированных
транспорте                  и иных пострадавших один человек и более;
прямой материальный ущерб более 100 тыс.
тенге;
пожары,взрывы на железнодорожном
транспорте;
сход подвижного состава;
повреждение полотна, приведшее к
перерыву движения поездов на время
более 1 часа
на автодорогах              наличие погибших,
раненых, травмированных и иных
пострадавших один человек и более;
пожары, взрывы на автодорогах
Сноска. Донесения представляются при фиксировании хотя бы
одного из показателей приведенных критериев чрезвычайных ситуаций
авиакатастрофы и инциденты  инциденты с воздушными судами на
земле и в воздухе;
пожары, взрывы на летном поле и
в аэропорту;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на водном транспорте       пожары, взрывы, потопление;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на магистральных            повреждения, разрывы на
трубопроводах               магистральных трубопроводах;
пожары, взрывы;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
1.2. Производственные
аварии и происшествия:
авария на шахте             обрушения, завалы;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
авария на промышленном      сброс нефти и нефтепродуктов
объекте                     свыше 1 тонны;
внезапное обрушение
производственных зданий и сооружений;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
нарушение техники           травмы на производстве;
безопасности                наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
1.3 Пожары, взрывы,
внезапные выбросы огня и
газа:
на промышленных объектах    загрязнение окружающей среды,
значительно превышающее фоновые
значения или предельно допустимые
концентрации (ПДК), предельно
допустимые уровни (ПДУ);
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на энергетических системах  любые случаи, влияющие на подачу
и энергоблоках (ГЭС, ГРЭС,  электроэнергии;
ТЭЦ)                        наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на шахтах, подземных и      наличие погибших, раненых,
горных выработках           травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
в зданиях жилого,           наличие погибших, раненых,
социально-бытового          травмированных и иных пострадавших один
назначения, органов власти  человек и более;
и др.                       прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на сельскохозяйственных     наличие погибших, раненых,
объектах                    травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на улицах и других          наличие погибших, раненых,
общественных местах         травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальных ущерб более
100 тыс. тенге
взрывы при обезвреживании   любые случаи взрыва
взрывных устройств
обнаружение (утрата)        любые случаи обнаружения или утраты
взрывчатых веществ или      взрывчатого вещества или взрывного
взрывного устройства        устройства

1.4. Тастамамен қатты әсер   |
ететiн улы заттардың    |
(ҚӘЕУЗ) апаттары        |
|халықтың зақымдану қаупi; ҚӘЕУЗ
қатты әсер ететiн улы        |тастауымен немесе ҚӘЕУЗ тарауымен
заттарды тастауымен          |болған апаттарды тiркеудiң кез келген
автокөлiк апаттары           |жағдайлары;
ҚӘЕУЗ тастаумен темiр жол    |ҚӘЕУЗ тастауымен немесе ҚӘЕУЗ тарауымен
апаттары                     |болған апаттар тiркеудiң кез келген
|жағдайлары;
ҚӘЕУЗ тастаумен жердегi      |ҚӘЕУЗ тастауымен немесе ҚӘЕУЗ тарауымен
авиаапаттар мен қақтығыстар  |болған апаттар тiркеудiң кез келген
|жағдайлары;
ҚӘЕУЗ тастаумен  су          |ҚӘЕУЗ тастауымен немесе ҚӘЕУЗ тарауымен
көлiгiндегi апаттар          |болған апаттарды тiркеудiң кез келген
|жағдайлары;
химиялық қауiптi             |ҚӘЕУЗ тастауымен немесе ҚӘЕУЗ тарауымен
объектiлердегi апаттар       |болған апаттарды тiркеудiң кез келген
|жағдайлары;
ҚӘЕУЗ көздерiнiң табылуы     |ҚӘЕУЗ көздерiнiң жоғалуының немесе
(жоғалуы)                    |табылуының кез келген
|жағдайлары;
(БҚЗ) биологиялық қауiптi    | БҚЗ тастауымен тiркелген аппаттардың
заттарды тастаумен автомобиль|кез келген жағдайлары;
апаттары                     |
|
БҚЗ тастаумен темiр жол      |БҚЗ тастауымен тiркелген аппараттардың
апаттары                     |кез келген жағдайлары;
|
БҚЗ тастаумен жердегi        |БҚЗ тастауымен тiркелген аппараттардың
авиапаттары және қақтығыстар |кез келген жағдайлары;
|
БҚЗ тастаумен су көлiгiндегi |БҚЗ тастауымен тiркелген аппараттардың
апаттар                      |кез келген жағдайлары;
|
БҚЗ тастаумен кәсiпорындарда,|1 және 2 топты патогендiк, 1 және
ғылыми-зерттеу               |2 сыныптағы қауiптi химиялық
институтындағы апаттар       |заттармен, мал мен өсiмдiктердiң аса
|қауiптi жұқпалы қоздырушылармен
|жұғатын жұқпалы аурулары;
БҚЗ көздерiнiң табылуы       |БҚЗ жоғалуы немесе табылуының кез
(жоғалуы)                    |келген жағдайлары;
|
1.5. Радиоактивтi заттар     |радиоактивтi заттарды тасталуының
тастаумен апаттар       |кез келген жағдайлары;
|
атым электростанцияларында,  |100 ШМД және одан көп санитарлық-қорғау
ғылыми-зерттеу мекемелерiнде |аумағынан тыс қоршаған ортаның
|радиоактивтi ластануы;
|осы АЭС (қондырғы) үшiн тәулiктiк
|тастауды мүмкiндiгiнен 10 есе артық
|радиоактивтi тастаулар;
|олардың трансшекаралық таралуына
|әкеп соғатын радиоактивтiк заттардың
|шығуымен кез келген апаттар;
|мемлекеттiк шекарасының 30 км
|шегiндегi радиацияның жоғары деңгейiнiң
|тiркелуiнiң кез келген жағдайлары;
радиоактивтiк заттардың      |радиоактивтiк заттардың табылуының
табылуы (жоғалуы)            |(жоғалуының) кез келген жағдайлары
|

1.4. Аварии с выбросом,     угроза поражения населения
выброс сильнодействующих
ядовитых веществ(СДЯВ)
автомобильные аварии с      любые случаи регистрации аварии
выбросом сильнодействующих  с выбросом СДЯВ или утечки СДЯВ
ядовитых веществ
железнодорожные аварии с    любые случаи регистрации аварии
выбросом СДЯВ               с выбросом СДЯВ или утечки СДЯВ
авиакатастрофы и инциденты  любые случаи регистрации аварии
на земле с выбросом СДЯВ    с выбросом СДЯВ или утечки СДЯВ
аварии на водном            любые случаи регистрации аварии
транспорте с выбросом СДЯВ  с выбросом СДЯВ или утечки СДЯВ
на химически опасных        любые случаи регистрации аварий
объектах                    с выбросом СДЯВ или утечки СДЯВ
обнаружение (утрата)        любые случаи утраты или обнаружения
источников СДЯВ             источника СДЯВ автомобильные аварии
любые случаи
регистрации аварий с
с выбросом биологически     выбросом БОВ  опасных веществ (БОВ)
железнодорожные аварии с    любые случаи регистрации аварии
выбросом БОВ                с выбросом БОВ авиакатастрофы и
любые случаи
регистрации аварии
инциденты на земле          с выбросом БОВ с выбросом БОВ
аварии на водном            любые случаи регистрации аварии
транспорте с выбросом БОВ   с выбросом БОВ аварии с выбросом БОВ на
факты заражения
возбудителями
предприятии, в              инфекционных заболеваний 1 и 2
научно-исследовательском    групп патогенности, токсическими
институте                   химическими веществами 1 и 2
класса опасности, заражения животных
и растений возбудителями особо
опасных инфекций обнаружение (утрата)
любые случаи утраты или
обнаружения
источников БОВ              БОВ
1.5. Аварии с выбросом      любые случаи регистрации аварий
радиоактивных веществ:      с выбросом радиоактивных веществ
на атомных электростанциях, радиоактивное загрязнение окружающей
в научно-исследовательских  среды вне санитарно-защитной зоны
учреждениях                 100 ПДУ и более;
выброс радиоактивности, в 10 раз
превышающий допустимый суточный
выброс для данной АЭС (установки);
любые аварии с выходом радиоактивных
веществ, которые могут привести к
трансграничному их распространению;
любые случаи регистрации высоких
уровней радиации в пределах 30 км
от государственной границы
обнаружение (утрата)        любые случаи обнаружения (утраты)
радиоактивных веществ       радиоактивных веществ

1.6. Өмiрлiк қамтамасыз ету  |
жүйесiндегi апаттар мен |
құлаулар                |
бөгеттердiң үзiлуi           |шаруашылықтың басқа салаларының
(дамбалар,шлюздер және т.б.) |қызметiне әсерiн тигiзу;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандардың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
электроэнергетикалық         |электроэнергияны беруге әсер ететiн
жүйелерде                    |кез келген жағдайлар;
|шаруашылықтың басқа салаларының
|қызметiне әсерiн тигiзу;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың,
|зақымданғандарың және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
өмiрлiк қамтамасыз етуiн     |шаруашылықтың басқа салаларының
коммуналдық жүйелерiнде      |қызметiне әсерiн тигiзу;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
ағын сулардың тазалағыш      |шаруашылықтың басқа салаларының
құрылыстарында               |қызметiне әсерiн тигiзу;
|қаза тапқандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
көлiк коммуникациялары       |шаруашылықтың басқа салаларының
элементтерiнiң (көпiр,       |қызметiне әсерiн тигiзу;
тоннель және басқа да        |қаза тапқандардың, жараланғандардың
құрылыстардың) кенеттен      |зақымданғандардың  және басқа
құлауы                       |күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
тұрғын үй, әлеуметтiк-тұрмыс |қаза тапқандардың, жараланғандардың
және мәдени құрылыстардың    |зақымданғандардың  және басқа
кенеттен құлауы              |күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
1.7. Табиғи ортаның аса      |
жоғары ластануы         |
атмосфералық ауаның ластануы |ауадағы зиянды қоспалардың ШМК
|50 мен одан да көп рет;
|8 сағат iшiнде - 30-49 рет;
|2 тәулiк iшiнде 20-29 рет;
|қышқыл жауын-шашындардың кең
|аумағының құрылуы;
теңiз (өзен)  сулары бетiнiң |үстiңгi, жер астындағы және теңiз
ластануы                     |суларының ластандыру заттарының,
|егер осы акваториялар созылмалы
|барынша бiр реттiк ШМК 100 және
|одан да көп рет;
|4 балдан аса судың және суға тән
|бұрын болмаған иiстiң пайда болуы;
|ерiтiлген кислород мөлшерiнiң
|азаюы, сондай-ақ балықтардың және
|басқа су организмдерiнiң өлуiне
|әкеп соққан токсикалық заттардың
|түсуi;
|ерiтiлген кислород құрамының
|2 мг/л және одан да төмен азаюы;
|суат көлемiнiң, 6 кв. км көлемiмен

1.6. Аварии и обрушения в
системах жизнеобеспечения:
прорывы плотин (дамб,       влияние на функционирование других
шлюзов и т.д.)              отраслей хозяйства;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на электроэнергетических    любые случаи, влияющие на подачу
системах                    электроэнергии;
влияние на функционирование
других отраслей хозяйства;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на коммунальных системах    влияние на функционирование
жизнеобеспечения            других отраслей хозяйства;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на очистных сооружениях     влияние на функционирование
сточных вод                 других отраслей хозяйства;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
внезапные обрушения         влияние на функционирование
элементов транспортных      других отраслей хозяйства;
коммуникаций (мостов,       наличие погибших, раненых,
тоннелей и др. сооружений), травмированных и иных пострадавших один
в том числе строящихся      человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
внезапные обрушения зданий  наличие погибших, раненых,
и сооружений жилого,        травмированных и иных пострадавших один
социально-бытового и        человек и более;
культурного назначения      прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
1.7. Экстремально высокое
загрязнение природной
среды:
загрязнение атмосферного    превышение ПДК вредных примесей
воздуха                     в атмосфере в 50 и более раз;
в 30-49 раз в течение 8 часов:
в 20-29 раз в течение 2 суток;
образование обширной зона
кислотных осадков
загрязнение поверхностных   максимальное разовое превышение
морских (речных) вод        ПДК загрязняющих веществ в
поверхностных, подземных и морских
водах в 100 и более раз, если эти
акватории не являются зонами
хронического загрязнения;
появление запаха воды интенсивностью
более 4 баллов и несвойственного
воде ранее;
снижение содержания растворенного
кислорода, а также поступление
токсических веществ, повлекших гибель
рыбы и других водных организмов;
снижение содержания растворенного
кислорода до 2 мг/л и менее;

|1/3 және одан да аса қабыршықпен
|жабылуы;
|ШМК (ШМД) үстiн ауыр металдардың
|(сонымен қатар радиоактивтi) және
|басқа зиянды заттардың болуы;
жердiң ластануы              |ШМК (ШМД)  ауыр металл (сонымен қатар
|радиоактивтi) және басқа зиянды
|заттардың болуы;
|ШМК (ШМД) химиялық қауiптi және
|экологиялық зиянды заттардың 50 есе
|көп немесе радиоактивтi заттардың
|1070 және одан да көптiгi;
|жер мен жер қойнауының өндiрiстiк
|токсиканттармен 50 ШМК немесе
|фондық жағдайда 100 рет көп
|ластануы;
|жердiң санитарлық-токсикологиялық
|белгiсi бойынша 50 ШМК пестицидтарымен
|немесе ШМК фитотоксикологиялық
|белгiсi бойынша 100 га аса көлемде
|ластануы
2. Табиғи сипаттағы жағдайлар:
2.1. Жер сiлкiнiстерi        | 2 және одан да жоғары баллдар
2.2. Геологиялық қауiптi     |
құбылыстар              |
|
тасқындар, опырылып құлау,   |шаруашылықтың басқа салаларының
жер қабаттардың құйылуы      |қызметiне әсерiн тигiзу;
|қаза болғандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
2.3. Метеорологиялық         |қаза болғандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
қатты жел (с.i. құйындар     |30 м/с және одан да көбiрек
мен дауылдар)                |желдiң жылдамдығы
|
iрi бұршақ                   |бұршақтардың диаметрi 20 мм және
|одан да көбiрек;
қатты жаңбыр (нөсер)         |12 сағат iшiнде жауын-шашынның
|мөлшерi 50 мм және азды-көптi, ал
|таулы, селдi, және нөсер қаупi бар
|аудандарда - 12 сағатта 30 мм және
|азды-көптi;
күштi қар жауу               |12 сағат iшiнде жауын-шашынның
|мөлшерi 20 мм және азды-көптi;
күштi қарлы боран (қар       |желдiң жылдамдығы 15 м/с және
басып қалу)                  |одан көбiрек кезде, ұзақтылығы
|12 сағат және одан да көбiрек;
күштi көк тайғақ             |сымдардағы қабаттану диаметрi
|20 мм және одан да көбiрек;
қатты аяз, қатты аптап       |аумақтық органдармен белгiленедi;
|
қатқақтар                    |вегетативтiк кезеңде ауа
|температурасының төмендеуi 0 С төмен;
|ауыл шаруашылық мәдени белсендi
|вегетациялану кезеңiнде, олардың
|жойылуына әкеп соғатын (көктем-
|жаздың басы) мерзiмi және
|(жаз-күздiң басы) экстремальды-ерте
|мерзiмдер;
құрғақшылық                  |өсiмдiктердiң зақымдануына әкеп
|соғатын, 20 күн және одан да көп
|мерзiм iшiнде 35 мм ылғалдың жер
|бетiнiң бiр метр қабатындағы 30%
|құрғақшылықтың сақталуы;
күштi тұман                  |12 сағат және одан көбiрек уақыт
|iшiнде 100 м және одан да азырақ
|көрiну;
күштi шаңды (құмды)          |желдiң жылдамдығы 15 м/с және
дауылдар                     |одан көбiрек кезде ұзақтылығы
|12 сағат және одан да көбiрек;
аңызақ                       |гүлдеу, суғару және дақылдың өну
|кезiндегi ауа орташа температурасы
|5 күн бойы 25 С-тан көп 5 м/с-ден
|жел кезiнде және ауаның ылғалдылығы
|30% -тен аз болса;

покрытие пленкой 1/3 и более
площади водоема, при его площади
до 6 кв. км;
наличие тяжелых металлов (в том
числе радиоактивных) и других
вредных веществ сверх ПДК (ПДУ)
загрязнение почв            наличие тяжелых металлов (в том
числе радиоактивных) и других
вредных веществ сверх ПДК (ПДУ);
превышение ПДК (ПДУ) по химически
опасным и экологически вредным
веществам в 50 и более раз или по
радиоактивным веществам в 1070 и
более раз;
загрязнение земель и недр токсикантами
промышленного происхождения более 50
ПДК или 100-кратное превышение фоновых
значений;
загрязнение почв пестицидами более 50
ПДК по санитарно-токсикологическим
критериям или более 10 ПДК по
фитотоксикологическим критериям на
площади более 100 га
2. Ситуации природного характера:
2.1. Землетрясения          2 и более баллов
2.2. Геологические опасные
явления:
оползни                     влияние на функционирование других
обвалы, осыпи               отраслей хозяйства;
осадка земной поверхности   наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
2.3. Метеорологические      наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
сильный ветер (в т.ч.       скорость ветра при порывах 30
смерчи и шквалы)            м/с и более
крупный град                диаметр градин 20 мм и более
сильный дождь (ливень)      количество осадков 50 мм и более
в течение 12 часов и менее, а в
горных, селевых и ливнеопасных
районах - 30 мм и более за 12 часов
и менее
сильный снегопад            количество осадков 20 мм м более за
12 часов и менее
сильная метель (снежные     продолжительность 12 часов и более,
заносы)                     при преобладающей скорости ветра
15 м/с и более
сильный гололед             диаметр отложений на проводах
20 мм и более
сильный мороз, сильная      устанавливается территориальными
жара                        органами
заморозки                   в вегетативный период понижение
температуры воздуха (на поверхности
почвы) ниже 0 С;
сроки (весна-начало лета) и
экстремально-ранние сроки (лето-начало
осени) в период активной вегетации
сельхозкультур, приводящие к их гибели
засуха                      сохранение в течение 20 дней
и более относительной влажности
воздуха днем 30% и менее при
запасах влаги 35 мм и менее в
метровом слое почвы, вызывающее
повреждение растений
сильный туман               видимость 100 м и менее
в течение 12 часов и более
сильные пыльные (песчаные)  продолжительность 12 часов и
бури                        более, при преобладающей скорости
ветра 15 м/с и более
суховеи                     сохранение в течение 5 дней
среднесуточной температуры воздуха
более 25 С при ветре более 5 м/с
и относительной влажности воздуха
менее 30% в период цветения, налива
и созревания зерна

2.4. Гидрологиялық қауiптi   |қаза болғандардың, жараланғандардың
құбылыстар              |зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
қатты су тасығанда, жаңбырлы |нақты тұрғын мекендер мен
тасқындар, бөгелiп қалуда    |шаруашылық объектiлер үшiн аса
және сеңнiң тоқтауында,      |қауіптi (жоғары) деңгейден асуы
жел нагондарында             |
|
судың төменгi деңгейi        |бiр ай және одан да көбiрек мерзiм
|iшiнде iрi қалалардағы суды қоршау
|құрылыстарын, өнеркәсiп аудандары
|және суландыру жүйелерiнiң, кеме
|жүзетiн өзендердiң навигациялық
|деңгейлерiндегi жобадағы
|белгiлерден төмен;
селдер                       |тұрғын мекендерге, шаруашылық кешен
|объектiлерiне жылжыған жағдайда;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
көшкiндер                    |талқандалу аумағында қалған тұрғын
|мекендер, шаруашылық кешен
|объектiлерiне қар көшкiндерiнiң
|түсуi;
|қаза болғандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
2.5. Табиғи өрттер:          |
орман өрттерi                |iрi, 50 га алаңдағы бақылаусыз
|өрттер;
|қаза болғандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
дала алабындағы өрттер       |20 га және одан көбiрек алаңдағы
|бақылаусыз өрттер;
|қаза болғандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
|100 бас және одан да көбiрек
|малдың өлуi;
|300 т және одан да көбiрек шөптiң
|өртенуi;
нан алабындағы өрттер        |20 га және одан да көбiрек алаңда
|бақылаусыз өрттер;
|қаза болғандардың, жараланғандардың
|зақымданғандардың  және басқа
|күйзелгендердiң бiр адам және көп
|болуы;
|100 мың теңгеден артық тiкелей
|материалдық залал;
мұнай және газ-конденсанттық |өрттiң кез келген жағдайлары;
кен орындарында              |
|
жанғыш пайдалы қазбаның жер  |кез келген жер асты орындарында
астында өртенуi              |тұтануы.
|
2.6. Жұқпалы аурулар мен     |
уланулар:               |
жұқпалы аурулар              |аса қауiптi жұқпалы карантин
|аурулар - чума, тырысқақ, сары
|безгек және т.б. аурулармен
|ауырғандарды немесе жұқтырушыны
|тапқанда;
|аса қауiптi жұқпалы - бруцеллез,
|бөртпе сүзек, түйнеме, құтыру,
|туляремия, крымдық геморогиялық
|безгек, Эбол безгегi және басқа
|жұқпалы аурулар диагнозымен немесе
|ауру екендiгi күмән болған әр
|өлiммен аяқталған кезде;
|құтыру, жапон энцефалитi,малярия
|ауруларының анықталған әр
|жағдайы;
|аса қауiптi жұқпалы ауруларда;
|аудан аумағында бiр кезде немесе
|бiр инкубаторлық дәуiрде - түйнеме,
|бруцеллез, туляремия, эпидемиялық
|бөртпе сүзекпен 5 және одан да
|көбiрек адам ауырғанда;
|бiр кезде немесе бiр инкубациялық
|дәуiрде пайда болған 10 және одан
|көбiрек адам ауырғандар санымен
|iш сүзек, паратиф, геморрогиялық
|безгек, лептоспироз, кене
|энцифалитет, Ку безгегi және басқа
|риккетсиоздар;
|15 адам және одан көбiрек ауырғандар
|санымен менингококовалық инфляция;
|25 адам және одан көбiрек ауырғандар
|санымен дизентерия, сальмлнеллез,
|вирустық гепатит және басқа
|этиологияның белгiленген және
|белгiленбеген қатты iшек аурулары;
|бiр мезгiлде пайда болған 20
|адам және одан көбiрек ауырғандар
|санымен анықталмаған этиологиямен
|ауырғанда, 15 адам және одан
|көбiрек ауырған санымен безгек
|ауруларымен белгiленбеген диагнозбен;
|50 адам және одан көбiрек ауырғандар
|санымен олардың этиологиясына
|байланыссыз топты ауруларда;
сәулемен зақымдану           |қатты немесе асқынған сәуле
|ауруларының, жергiлiктi сәулемен
|зақымдану диагнозын белгiлеген
|әр жағдайда;
тамақтан улану               |өнеркәсiп, тамақ кәсiпорнымен,
|көпшiлiк тамақтандыру және балалар
|мен емдеу-профилактикалық тамақ
|блоктарымен байланысты,
|өнеркәсiп саласының күйзелгендердiң
|санына қарамастан, тамақтан
|уланған жағдайларда.

2.4. Гидрологические        наличие погибших, раненых,
опасные явления             травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
высокие уровни воды         превышение особо опасных (высоких)
(наводнения) при            уровней для конкретных населенных
половодьях, дождевых        пунктов и хозяйственных объектов
паводках, заторах
и зажорах, ветровых
нагонах
низкие уровни воды          ниже проектных отметок водозаборных
сооружений крупных городов,
промышленных районов и оросительных
систем, навигационных уровней на
судоходных реках в течение месяца и
более
сели                        в случае возникновения и движения к
населенным пунктам, объектам
хозяйственного комплекса;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
лавины                      сход снежных лавин, в зоне поражения
которых оказались населенные пункты,
объекты хозяйственного комплекса;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
2.5. Природные пожары:
лесные пожары               крупные, не контролируемые пожары
на площади 50 га;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
пожары степных массивов     крупные, не контролируемые пожары
на площади 200 га;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге;
гибелью скота 100 голов и более;
сгорело сена 300 тонн и более
пожары хлебных массивов     не контролируемые пожары на
площади 20 га и более;
наличие погибших, раненых,
травмированных и иных пострадавших один
человек и более;
прямой материальный ущерб более
100 тыс. тенге
на нефтяных и               любые случаи пожара газоконденсатных
месторождениях
подземный пожар горючих     любые случаи возгорания в
полезных ископаемых         подземных выработках
2.6. Инфекционные болезни и
отравления:
инфекционные заболевания    при выявлении заболевших или
вирусоносителей особо опасных
инфекционных карантинных заболеваний -
чума, холера, желтая лихорадка и др.;
при каждом летальном исходе с диагнозом
или подозрением на заболевание
особо опасной инфекцией - бруцеллез,
сыпной тиф, сибирская язва, бешенство,
туляремия, крымская геморрагическая
лихорадка, лихорадка Эбола и другие
вирусные заносы;
при каждом выявленном случае
заболевания - бешенством, японским
энцефалитом, малярией;
при опасных инфекционных заболеваниях;
с числом больных 5 и более, возникших
одновременно или в течение одного
инкубационного периода на территории
района - сибирская язва, бруцеллез,
туляремия, эпидемический сыпной тиф;
с числом заболевших 10 человек и
более, возникших одновременно или в
в течение одного инкубационного
периода - брюшной тиф, паратиф,
геморрагическая лихорадка, лептоспироз,
клещевой энцефалит, лихорадка Ку и
другие риккетсиозы;
менингококковая инфекция с числом
заболевших 15 человек и более;
дизентерия, сальмонеллез, вирусный
гепатит и другие острые кишечные
заболевания установленной и
неустановленной этиологии с числом
заболевших 25 человек и более;
при заболеваниях невыясненной этиологии
с числом заболевших 20 человек и более,
возникших одновременно, лихорадочных
заболеваний неустановленного диагноза с
числом заболевших 15 человек и более;
при групповых заболеваниях независимо от
их этиологии с числом заболевших 50
человек и более лучевые поражения
при каждом случае установления диагноза
острой или хронической лучевой болезни,
местного лучевого поражения
пищевые отравления          при случаях пищевых отравлений,
связанных с предприятиями пищевых
отраслей промышленности, общественного
питания и пищеблоками детских и
лечебно-профилактических учреждений,
независимо от числа пострадавших

2.7. Малдардың аурулары      | жаппай қырылуы (ауыруы), соның
және өлiмi              |iшiнде жабайы, орта статистиканы
|3 есе және одан жоғары шектен
|шыққанда.
2.8. Өсiмдiктердiң аурулары  |
және өлiмi              |
(ауыл шаруашылық             |0,25 га алаңда өсiмдiктердiң,
өсiмдiктерiнiң аса қауiптi   |сонымен қатар орман және ауыл
немесе жаппай ауыруы;        |шаруашылық және ауыл шаруашылық
жабайы өсiмдiктердiң;        |өсiмдiктерiнiң өлуi (күйiп қалуы,
|солуы, және басқа белгiлерi);
аса қауiптi немесе           |жаппай жыртқыштардың тарауы;
жаппай өлуi)                 |
|
2.9. Суға батқандар          |батқандардың саны бiр және одан
|көбiрек болғанда.
|
3. Астрономиялық қауiптi құбылыстар:
|
3.1. Аспан денелерiнiң       |аспан денелерiнiң кез келген
құлауы                  |құлаулары;
|
3.2. Ғарыш ұшу аппараттарының|олардың құлауын тiркеудiң кез
және олардың            |келген жағдайлары;
сынақтарының құлауы     |
|
3.3. Жер маңындағы әуе       |5х10 см алаңдағы протон мен
кеңiстiгiндегi          |энергия потогiнiң 25 мэв артық
радиациялық жағдайдың   |тығыздығы
нашарлауы               |
|
3.4. Аномальдық атмосфералық |аномальдық атмосфералық
құбылыстардың пайда     |құбылыстардың тiркелуiнiң кез
болуы                   |келген жағдайлары

2.7. Заболевание и гибель   массовая гибель (заболевание), в том
животных                    числе диких, когда падеж (количество)
заболеваний) превышает
среднестатистические в 3 и более раз
2.8. Заболевание и гибель
растений
(особо опасная или массовая  гибель растительности(ожоги,
болезнь сельскохозяйственных усыхание и другие признаки),
растений;                    в том числе лесов и
особо опасная или массовая   сельскохозяйственных растений
гибель дикорастущих          на площади 0,25 га;
растений)                    массовое распространение вредителей
2.9. Утонувшие на водах     наличие утонувших, один человек и
более
3. Астрономические опасные явления:
3.1. Падение небесных тел   любые случаи падения небесных тел
3.2. Падение космических    любые случаи регистрации их падения
летательных аппаратов и их
обломков
3.3. Ухудшение радиационной плотность потока протонов с энергией
обстановки в околоземном    более 25 мэв на площади 5х10 см
космическом пространстве
3.4. Появление аномальных   любые случаи  регистрации
атмосферных явлений         аномальных атмосферных явлений