Шетелдік мамандар мен жұмысшылардың жұмыс орындарын уақытша алғандығы үшін өтемақылық төлемдерді өндіріп алудың және оны жұмсаудың, Қазақстан Республикасына әкелінетін және әкелінетін жұмыс күші үшін кепілдеме және кепіл жарналарын шоғырландырудың және экономикалық алымдар мен кепіл жарналарды пайдаланудың тәртібі жөніндегі Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылдың 7 тамызында N 348 ~V970348 Нұсқаулығына тіркелген өзгерістер
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің Бұйрығы 1998 жылғы 27 мамыр N 120-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 29 маусымда тіркелді. Тіркеу N 89. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2004 жылғы 4 қарашадағы N 256-ө бұйрығымен.
---------------Бұйрықтан үзінді--------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213 Заңына сәйкес бұйырамын:
1. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау Министрiнiң 1998 жылғы 27 мамырдағы N 120-ө "Шетелдiк жұмыс күшін тарту және шетелге әкетуден алынатын кепілдік жарналарды  шоғырландыру және экономикалық алымды пайдалану, шетелдiк мамандар мен жұмыс күшіне жұмыс орындарын алмастыру үшін өтемақы төлемдерін төлеудің және алудың тәртiбi туралы" Нұсқаулыққа енгізілетін өзгертулерді бекіту туралы" бұйрығы (мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1998 жылғы 29 маусымда N 89 тіркелген) ...
Министр
______________________________________________
1. Нұсқаулық атындағы "пайдалану" деген сөзден кейін "экономикалық алым және кепіл" сөздері оның орнына "кепілдік және кепілдеме" сөздері алынсын, одан әрі текст бойынша оқылсын.
2. 1. "Жалпы ережелердің бөлімінің 1-тармағындағы "Халықты еңбекпен қамту туралы "Заң" деген сөзден кейін 1990 жылдың 15 желтоқсаны" деп жазылып, одан әрі текст бойынша оқылсын.
3. 1 "Жалпы ережелер" бөлімінен 3 тармақ алынып тасталсын.
4. 1 "Жалпы ережелер" бөлімінде 3-тармақ 4-тармақ болып өзгертіліп, мынадай редакцияда жазылсын.
"3. Шетелдік мамандар мен жұмысшыларды тұратын еліне кепілдікпен қайтаруды қамтамасыз ету мақсатында лицензияттар шетелдік еңбекшінің әрқайсысы үшін банк салымдарына кепілдеме және кепілдік жарналарын салуға міндетті".
5. "Жалпы ережелердің" 1-бөлімінің 5-тармағы 4-тармақ болып өзгертіліп, ол мынадай редакцияда жазылсын.
"Өтемақылық төлемдер, шартты және кепілдік жарналарды Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі лицензия беру жөнінде шешім қабылдағаннан кейін лицензиат төлейтін болады. Көрсетілген төлемдерді аумақтық органның өкілетті лицензиаты жазған квитанциялар бойынша лицензиаттың өзі төлеп, банкке тапсыртады. Өтемақылық төлемдердің төленгеннің, сондай-ақ шартты және кепілдік жарналардың салымдарға енгізілгеннің растайтын құжаттарды, сонымен қатар банктегі есепшот келісімінің шартының көшірмесін лицензиат рұқсат алғанға дейін Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ұсынуға тиіс".

Изменения в Инструкцию "О порядке взимания и расходования компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими, аккумулирования и использования экономического сбора и залоговых взносов, взимаемых за ввозимую и вывозимую рабочую силу", зарегистрированную в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 1997 года за N 348
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 мая 1998г. N 120-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 29.06.1998 г. N 89. Утратил силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2004 г. N 256-п
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан
от 4 ноября 2004 г. N 256-п
О признании утратившими силу
некоторых приказов Министра труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. № 213 "О нормативных правовых актах", приказываю:
1. Признать утратившими силу:
... 2) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 мая 1998 года N 120-П "Об утверждении изменений в Инструкцию о порядке взимания и расходования компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими, аккумулирования и использования экономического сбора и залоговых взносов, взимаемых за ввозимую и вывозимую рабочую силу" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации 29 июня 1998 года за N 89)...
Министр".
----------------------------------------------------
1. В названии Инструкции после слова "использования" исключить слова "экономического сбора и залоговых" и вставить слова "гарантийного и залогового", далее по тексту.
2. В п.1 части 1 "Общие положения" после слов "Закона "О занятости населения" вставить слова "от 15 декабря 1990 года", далее по тексту.
3. В части 1 "Общие положения" - п.3 исключить.
4. В части 1 "Общие положения" - п.4 считать п.3 и изложить в следующей редакции:
"3. С целью обеспечения гарантийного возврата иностранных специалистов и рабочих в страну проживания лицензиаты обязаны вносить во вклады в банки гарантийный и залоговый взносы за каждого иностранного трудящегося".
5. В части 1 "Общие положения" п.5 считать п.4 и изложить его в следующей редакции:
"Компенсационные выплаты, гарантийный и залоговый взносы уплачиваются лицензиатом после принятия Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан решения о выдаче лицензии. Указанные выплаты уплачиваются и вносятся в банк лицензиатом самостоятельно по квитанциям, выписанным уполномоченным лицензиаром территориальным органом. Документы, подтверждающие уплату компенсационных выплат и внесение во вклады гарантийного и залогового взносов, а также копия договора банковского счета представляются лицензиатами в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан до получения лицензии".

6. "Жалпы ережелердің" 1-бөліміндегі 6-тармақ 7-тармақ болып саналсын және алтыншы абзацтан кейін "Қазақстандық теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелеріне" деген жаңа абзац қосылсын.
7. "Жалпы ережелердің" 1-бөліміне 5-тармақ қосылып, ол мынадай редакцияда жазылсын.
"5. Өтемақы төлемдерін, шартты және кепіл-жарналарды есептеудің дұрыстығына аумақтық органның өкілетті лицензиаты жауапты".
8. "Жалпы ережелер" 1-бөліміне 6-тармақ қосылып, ол мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жарналар мен жинақтардың дер уақытында толық төленуі жөнінде жауапкершілік лицензиатқа жүктеледі".
9. 2-бөлімнің атынан "Экономикалық алымдар мен кепілдік жарналар" деген сөз алынсын.
10. 2-бөлімнің 1-тармағындағы "Базалық ұлғаю жолында" деген сөздер алынып, одан әрі текст бойынша оқылсын.
11. 2-бөлімнің 2-тармағындағы бірінші абзац "4 есептеу көрсеткіштерінің есебінен" деген сөзден кейін "әрбір қызметкерге лицензия берілген мерзімнің әр айы үшін" деген сөздермен толықтырылып, абзацтың қалған бөлігі алынып тасталсын.
12. 2-бөлімнің 2-тармағындағы үшінші абзацта "540" цифры "Есептеу көрсеткішінің ықпалдық маңызы" "1036800" цифры "Өтемақы төлемдерінің сомасы" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 2-бөлімнің 3-тармағындағы "Еңбекпен қамтуға ықпал етудің Мемлекеттік Қорындағы атқарушы дирекцияның" деген сөздер "Еңбекпен қамтуға ықпал етудің мемлекеттік қорының" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 2-бөлімнен 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 тармақтар алынып тасталсын.
15. "Әкелінетін жұмыс күшіне салынатын кепілдеме және кепіл жарналарын шоғырландырудың және оны пайдаланудың тәртібі" деген тақырыппен 3-бөлім қосылып, ол мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кепілдеме және кепіл жарналарын құрау үшін лицензиаттар республика банктерінің біріндегі арнайы банкілік депозиттерге өз атына салымдар салады. Бұл ретте банк пен лицензиар арасында жасалған банкілік салып келісімінде мұндай салымды немесе оның бір бөлігін лицензиат Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жазбаша түрде беретін рұқсатынсыз пайдалана алмайтындығы міндетті түрде көзделеді. Банктің мұндай салымдар үшін төлейтін сыйақылары (мүддесі) лицензиаттың жеке меншігі болып саналады және ол теңге немесе валюта түрінде оның шотына аударылады.
2. Кепілдеме жарнасының мөлшері АҚШ-тың 1000 долларына бара бар сома және ол шетелдік валюта, не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің сол салым салынған күнгі ресми курсы бойынша теңге түрінде салынады.
3. Кепілдеме жарнасы атаулы болып саналады және ол арнайы салынған шоттан сол арнап салынған мамандар немесе жұмысшылар өз еліне кеткеннен кейін кедендік тұрақтың мөрі арқылы куәландырылған және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне өткізілген тізім негізінде алынады.

6. В части 1 "Общие положения" п.6 считать п.7 и после шестого абзаца
добавить новый абзац "членам экипажей казахстанских морских и речных
судов;".
7. В часть 1 "Общие положения" добавить п.5 и изложить его в
следующей редакции:
"5. Ответственность за правильность исчисления компенсационных
выплат, гарантийного и залогового взносов несет уполномоченный
лицензиаром территориальный орган".
8. В часть 1 "Общие положения" добавить п.6 и изложить его в
следующей редакции:
"6. Ответственность за полноту и своевременность уплаты взносов и
сборов возлагается на лицензиата".
9. В названии части 2 исключить слова "экономического сбора и
залогового взноса".
10. В части 2 п.1 - исключить слова "За базовую величину",
далее по тексту.
11. В п.2 части 2 в первом абзаце после слов "из расчета 4 расчетных показателей" дополнить словами "на каждого работника за каждый месяц срока, на который выдана лицензия", остальную часть абзаца исключить.
12. В п.2 части 2 в третьем абзаце цифры "540" заменить на "Действующее значение расчетного показателя", цифры "1036800" заменить на слова "Сумма компенсационных выплат".
13. В п.3 части 2 слова "Исполнительной Дирекции в Государственный фонд содействия занятости" заменить на слова "Государственного Фонда содействия занятости".
14. Из части 2 исключить пункты 4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15.
15. Добавить часть 3:
"Порядок аккумулирования и использования гарантийного и залогового взносов, взимаемых за ввозимую рабочую силу" и изложить его в следующей редакции:
"1. Для формирования гарантийного и залогового взносов лицензиаты обязаны вносить вклады на свое имя на специальные банковские депозитные счета в один из банков республики, при этом в договоре банковского вклада, заключаемого между банком и лицензиатом, в обязательном порядке предусматривается, что такой вклад или его часть не могут быть использованы лицензиатом без письменного согласия Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. Вознаграждение (интерес), выплачиваемое банком за такие вклады, является собственностью лицензиата и перечисляется на его счет в тенге или в иностранной валюте.
2. Размер гарантийного взноса равен сумме, эквивалентной 1000 долларов США и вносится в иностранной валюте, либо в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на день внесения.
3. Гарантийный взнос является именным и снимается со специальных счетов лицензиата после отъезда тех специалистов или рабочих, за которых он был перечислен, на основании списков, заверенных печатью таможенного поста и представленных в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

4. Мыналар кепілдеме жарнасын төлеуден босатылады:
шетелдік мамандар мен жұмысшыларды ТМД елдеріне әкелетін лицензиаттар;
шетелдік мамандар мен жұмысшыларды тегін көмек көрсету (қайырымдылық) үшін әкелетін лицензиаттар;
шетелдік мамандарды инвесторлар - инвестицияланатын фирмалардың жеке тұлғалары және басшылары ретінде әкелетін лицензиаттар.
5. Кепілдеме жарнасының мөлшері өзі тұратын елге жақын жердегі аэропортқа дейінгі экономикалық класс билетінің бағасына қажетті шығындарды жабу үшін оның 20 процентін қосқандағы құнына тең болады. Мамандарды немесе жұмысшыларды ТМД елдерінен әкелген кезде кепілдеме жарнасының мөлшері елге жақын жердегі темір жол стансасына дейінгі билет құнын қажетті шығындарды жабу үшін оның 20 процентіне өсіргендегі бағамен тең болады.
Мәселен, егер лицензиат республикаға шетелдік 5 маманды немесе жұмысшыны әкелетін болса, кепілдікті жарна сомасы 5000 АҚШ долларына барабар болады. Бұл ретте егер қайту жолының авиабилеті 200 доллар тұратын болса, онда кепілдікті жарна сомасы 1200 долларды [200 доллар + (200 доллар * 20%)] * 5 құрайды. Бұл жағдайда лицензиат арнайы депозит шотына 6200 АҚШ долларына бара-бар соманы салады.
6. Кепілдеме жарнасы мына реттерде:
шетелдік еңбеккердің қайту жолының билеті болса;
шетелдік жұмыс күшін әкелу үшін лицензиаттың өзінің жеке көлігі немесе жалға алған көлігі болған ретте;
лицензиат жұмыс күшін әкелу үшін көлік ұйымдарымен келісім жасасқан жағдайда салынбайды.
Бұл арада билеттердің, шарттардың, өз көлік құралы бар екенін растайтын құжаттардың көшірмелері лицензиарға беріледі.
7. Кепілдеме жарнасы лицензиаттың арнайы шотынан қолданылу мерзімі біткеннен кейін немесе шетелдік еңбекшілермен жасасқан контрактіні мерзімінен бұрын бұзғанда, оларда өз еліне қайтуға визасы болғанда (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жазбаша түрдегі рұқсаты болғанда) алынады.
8. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі соманың бір бөлігін беруге рұқсат беретіні сияқты оның тұтас сомасынан беруге де жазбаша түрде рұқсат береді".

4. От внесения гарантийного взноса освобождаются: лицензиаты, ввозящие иностранных специалистов и рабочих из стран СНГ; лицензиаты, ввозящие иностранных специалистов и рабочих в порядке оказания безвозмездной (благотворительной) помощи; лицензиаты, ввозящие иностранных специалистов в качестве инвесторов-физических лиц и руководителей инвестирующих фирм.
5. Размер залогового взноса равен цене обратного билета экономического класса до ближайшего аэропорта страны проживания иностранного трудящегося, увеличенной на 20 процентов, для покрытия необходимых расходов. При ввозе специалистов или рабочих из стран СНГ размер залогового взноса равен цене железнодорожного билета до ближайшей станции страны их проживания, увеличенной на 20 процентов. Например: если лицензиат завозит в республику 5 иностранных специалистов и рабочих - гарантийный взнос равен сумме, эквивалентной 5000 долларов США. При этом если цена обратного авиабилета составляет 200 долларов, то сумма залогового взноса составит 1200 долларов США (200 долларов + (200 долларов х 20%)х5). В данном случае лицензиат вносит на специальный депозитный счет сумму, эквивалентную 6200 долларов США.
6. Залоговый взнос не вносится в случаях когда: у иностранного трудящегося имеется в наличии обратный билет; у лицензиата имеются в наличии собственные или арендованные транспортные средства для иностранной рабочей силы; лицензиатом заключены договора с транспортными организациями на вывоз иностранной рабочей силы. При этом копии билетов, договоров, документов, подтверждающих наличие собственных транспортных средств, представляются лицензиару.
7. Залоговый взнос снимается со специальный счетов лицензиата после истечения срока действия, либо досрочного расторжения контракта с иностранными трудящимися, при наличии у них выездной визы в страну проживания (после письменного разрешения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан).
8. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан выдает письменное разрешение как на выдачу всей суммы вклада, так и его части".