Шетелдің қатысуымен құрылған банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру ережесін бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі басқармасы 1999 жылғы 18 маусымдағы N 128 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 856. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысымен. ~V001189
Қазақстан Республикасындағы екiншi деңгейдегi банктер қызметiнің нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Басқармасы қаулы етеді:
1. Шетелдің қатысуымен құрылған банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастан күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (Сизова С.И.) Банктiк қадағалау департаментiмен (Жұмағұлов Б.Қ.) бiрлесiп осы қаулыны және Шетелдің қатысуымен құрылған банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзсiн.
3. Есептеу жұмысы департаментi (Денисов Ю.Л.) бiр ай мерзiмде Шетелдiң қатысуымен құрылған банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру ережесiне сәйкес шетелдің қатысуымен құрылған банктердің қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру жөнiндегі мәлiметтердi жинау және өңдеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлесiн.
4. Банктiк қадағалау департаментi (Жұмағұлов Б.Қ.) осы қаулыны және Шетелдің қатысуымен құрылған банктер қаражатының бiр бөлiгiн ішкi активтерге орналастыру ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзген күннен бастап екi апта мерзiмде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 18 маусымдағы N 128 қаулысымен бекітілген
Шетелдің қатысуымен құрылған банктер қаражатының
бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру ережесі
Осы ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң Z952444_ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасына салынатын инвестицияны арттыру үшiн әзiрленген және шетелдiң қатысуымен құрылған банктер үшiн өз қаражатын iшкi активтерге орналастырудың мiндеттi нормаларын белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 июня 1999 года N 128 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 1999г. за N 856 Утратил силу - постановлением Правления Нацбанка РК от 2 июня 2000г. N 262 ~V001189
В целях совершенствования нормативной правовой базы деятельности банков второго уровня в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее постановление и Правила размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы.
3. Департаменту вычислительных работ (Денисов Ю.Л.) в месячный срок разработать программное обеспечение по сбору и обработке сведений о размещении части средств банков с иностранным участием во внутренние активы в соответствии с Правилами размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы.
4. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в двухнедельный
срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики
Казахстан довести настоящее постановление и Правила размещения части
средств банков с иностранным участием во внутренние активы до сведения
областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков
второго уровня.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Правила
размещения части средств банков с иностранным участием
во внутренние активы
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" в целях увеличения инвестиций в Республику Казахстан и определяют обязательные для банков с иностранным участием нормы размещения собственных средств во внутренние активы.
Глава 1. Общие положения

1. Қаражатты iшкi активтерге орналастыру коэффициентiнiң ең аз шамасы ("К(ва)") 1-ден (бiрлiктен) кем болмауға тиiс және ол iшкi активтер сомасының банктiң есеп беретiн айдан кейiнгi айдың бiрiндегi жағдай бойынша анықталатын меншiктi капиталының шамасына қатысына қарай есептеп шығарылады.
К (ва)=ВА/К, мұндағы
К (ва) - банктiң iшкi активтерiне қаражат орналастыру коэффициентi.
ВА - банктiң iшкi активтерiнiң сомасы,
К - банктiң меншiк капиталының шамасы.
Төленген жарғылық капиталдың шамасы меншiктi капиталдың сомасынан артық болған жағдайда банктердiң қаражаты iшкi активтерге орналастыру коэффициентi төленген жарғылық капиталдың шамасына қарай есептеп шығарылады және банктiң iшкi активтер сомасының есеп беретiн айдан кейiнгi айдың бiрiндегi жағдай бойынша алынған банктiң төленген жарғылық капиталының шамасына қатысы болып табылады.
К (ва)=ВА/УК, мұндағы
К (ва) - К (ва) - банктiң iшкi активтерiне қаражат орналастыру коэффициентi.
ВА - ВА - банктiң iшкi активтерiнiң сомасы,
УК - банктiң төленген жарғылық капиталының шамасы.
Банк осы ережеде белгiленген талаптарды бұзған сайын немесе есеп берудi уақытында тапсырмағаны үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы банктiң iшкi активтерiне қаражат орналастыру коэффициентiнiң ең аз шамасын осы банк үшiн есеп беретiн кезеңнен кейiнгi күннен бастап үш ай мерзiмге дейiн 0,1 немесе 10 процентке көбейтедi.
2. Банктiң меншiк капиталының шамасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 қаулысымен бекiтiлген Пруденциалдық нормативтер туралы ережесiне сәйкес есептеп шығарылады.
3. Банктiң шетел валютасындағы активтерi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген бағам бойынша теңгемен қайта есептеледi.
4. Банктiң iшкi активтерi мыналардан тұрады:
- қолма-қол ақша - баланстық шоттары: 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"; 1002 "Жолдағы банкноттар мен металл ақша"; 1003 "Айырбас пункттерiндегi қолма-қол ақша"; 1005 "Банкоматтардағы қолма-қол ақша";
- резидент емес банктер мен шетелдiң қатысуымен құрылған банктерге орналастырылғаннан басқа аффиниирленген қымбат металл - баланстың шоты 1004 "Аффиниирленген қымбат металл"; 1006 "Жолдағы аффиниирленген қымбат металл"; 1601 "аффиниирленбеген қымбат металл";
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi қаражат-баланстық шоттары: 1051 "Банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шоты", 1101 "Овернайт кредитi - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде"; 1103 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi мiндеттi депозиттер";
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң және Қазақстан Республикасының басқа да резиденттерiнiң борыштық мiндеттемелерi - баланстық шоттары: 1201 "Сатуға арналған кесiмдi кiрiсi бар бағалы қағаздар", 1202 "Сатуға арналған кесiмдi кiрiсi бар бағалы қағаздар"; 1202 "Сатуға арналған кiрiсi кесiмдi емес бағалы қағаздар"; 1151 "Ұлттық Банктiң қысқа мерзiмдi ноттары"; 1152 "Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық мiндеттемелерi"; 1153 "Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық облигациялары", 1154 "Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық бондары"; 1102 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi мерзiмдi депозиттер"; 1155 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қайта қаржыландыруға қабылдап алатын басқа да жоғары өтiмдi бағалы қағаздар"; 1451 "Өтелгенге дейiн ұсталатын кесiмдi кiрiсi бар бағалы қағаздар"; 1452 "Сатуға жарайтын, кесiмдi кiрiсi бар бағалы қағаздар", 1454 "Сатуға жарайтын, кiрiсi кесiмдi емес бағалы қағаздар"; 1456 "Керi Репо" операциялары", 1405 "Клиенттердiң еске алынған вексельдерi"; 1471 "Еншiлес компанияларға салынатын инвестиция"; 1472 "Қауымдастырылған компанияларға салынатын инвестиция" - Қазақстан Республикасының резиденттерi;
- шетелдiң қатысуымен құрылған банктерден басқа резидент-банктерге теңгемен және шетел валютасымен берiлген кредиттер, депозиттер және қаржылық лизингтер - баланстық шоттары: 1251 "Басқа банктерде орналастырылған овернайт депозиттерi", 1252 "Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзiмдi депозиттер (1 айға жетпейтiн)", 1254 "Басқа банктерде орналастырылған орта мерзiмдi депозиттер"; 1255 "Басқа банктерде орналастырылған ұзақ мерзiмдi депозиттер"; 1256 "Басқа банктердiң депозиттер бойынша мерзiмi өткiзiлген берешегi"; 1257 "Басқа банктердiң депозиттер бойынша тыйым салынған берешегi"; 1302 "Басқа банктерге берiлген қысқа мерзiмдi кредиттер"; 1303 "Басқа банктерге берiлген орта мерзiмдi кредиттер"; 1304 "Басқа банктерге берiлген ұзақ мерзiмдi кредиттер"; 1305 "Басқа банктерге берiлетiн қаржы лизингi"; 1306 "Басқа банктердiң кредит бойынша мерзiмi өткiзiлген берешегi"; 1307 "Басқа банктердiң кредит бойынша тыйым салынған берешегi";

1. Минимальная величина коэффициента размещения средств во внутренние активы ("К(ва)") должна быть не менее 1 (единицы) и рассчитывается как отношение суммы внутренних активов к величине собственного капитала банка, определяемого по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным.
К(ва) = ВА/К, где
К(ва) - коэффициент размещения средств во внутренние активы банка,
ВА - сумма внутренних активов банка,
К - величина собственного капитала банка.
В случае, если величина оплаченного уставного капитала больше величины собственного капитала, коэффициент размещения средств банков во внутренние активы рассчитывается, исходя из величины оплаченного уставного капитала, и представляет собой отношение суммы внутренних активов банка к величине оплаченного уставного капитала банка, взятой по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным.
К(ва) = ВА/УК, где
К(ва) - коэффициент размещения средств во внутренние активы банка,
ВА - сумма внутренних активов банка,
УК - величина оплаченного уставного капитала банка.
За каждое нарушение банком требований, установленных настоящими Правилами или несвоевременном предоставлении им отчетности минимальная величина коэффициента размещения средств во внутренние активы банка для данного банка может быть увеличена Правлением Национального Банка Республики Казахстан на 0.1 или 10 процентов на срок до трех месяцев, начиная с даты, следующей за отчетным периодом.
2. Величина собственного капитала банка рассчитывается согласно Правилам о пруденциальных нормативах, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23.05.97 г. N 219.
3. Активы банка в иностранной валюте пересчитываются в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Внутренние активы банка состоят из:
- наличных денег - балансовые счета: 1001 "Наличность в кассе"; 1002 "Банкноты и монеты в пути"; 1003 "Наличность в обменных пунктах"; 1005 "Наличность в банкоматах";
- аффинированных драгоценных металлов - балансовый счет 1004 "Аффинированные драгоценные металлы"; 1006 "Аффинированные драгоценные металлы в пути"; 1601 "Неаффинированные драгоценные металлы", за исключением размещенных в банках-нерезидентах и банках с иностранным участием;
- средств в Национальном Банке Республики Казахстан - балансовые счета: 1051 "Корреспондентский счет банка в Национальном Банке Республики Казахстан"; 1101 "Кредиты овернайт - в Национальном Банке Республики Казахстан"; 1103 "Обязательные депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан";
- долговых обязательств Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и других резидентов Республики Казахстан - балансовые счета: 1201 "Ценные бумаги с фиксированным доходом, предназначенные для продажи"; 1202 "Ценные бумаги с нефиксированным доходом, предназначенные для продажи"; 1151 "Краткосрочные ноты Национального Банка"; 1152 "Казначейские обязательства Министерства финансов"; 1153 "Казначейские облигации Министерства финансов"; 1154 "Казначейские боны Министерства финансов"; 1102 "Срочные депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан"; 1155 "Прочие высоколиквидные ценные бумаги, приемлемые для рефинансирования Национальным Банком Республики Казахстан"; 1451 "Ценные бумаги с фиксированным доходом, удерживаемые до погашения"; 1452 "Ценные бумаги с фиксированным доходом, годные для продажи"; 1454 "Ценные бумаги с нефиксированным доходом, годные для продажи"; 1456 "Операции "Обратное Репо"; 1405 "Учтенные векселя клиентов"; 1471 "Инвестиции в дочерние компании"; 1472 "Инвестиции в ассоциированные компании" - резиденты Республики Казахстан;
- кредитов, депозитов и финансовых лизингов, предоставленных банкам-резидентам, кроме банков с иностранным участием, в тенге и иностранной валюте - балансовые счета: 1251 "Депозиты овернайт, размещенные в других банках", 1252 "Краткосрочные депозиты, размещенные в других банках (менее 1 месяца)", 1253 "Краткосрочные депозиты, размещенные в других банках (менее 1 года)"; 1254 "Среднесрочные депозиты, размещенные в других банках"; 1255 "Долгосрочные депозиты, размещенные в других банках"; 1256 "Просроченная задолженность других банков по депозитам"; 1257 "Блокированная задолженность других банков по депозитам"; 1302 "Краткосрочные кредиты, предоставленные другим банкам"; 1303 "Среднесрочные кредиты, предоставленные другим банкам"; 1304 "Долгосрочные кредиты, предоставленные другим банкам"; 1305 "Финансовый лизинг другим банкам"; 1306 "Просроченная задолженность других банков по кредитам"; 1307 "Блокированная задолженность других банков по кредитам";

- шетелдiң қатысуымен құрылған банктерден басқа резидент-банктердегi теңгелiк және шетел валютадағы ностро шоттар - баланстық шоттары: 1301 "Басқа банктердiң корреспонденттiк шоттары бойынша овердрафттары", 1052 "Банктiң басқа банктердегi корреспонденттiк шоттары";
- негiзгi құралдар, материалдық қорлар және материалдық емес активтер - баланстық шоттары: 1602 "Басқа материалдық қорлар"; 1651 "Салынып (орнатылып) жатқан негiзгi құралдар"; 1652 "Жер, ғимарат және құрылыстар"; 1653 "Компьютер жабдығы"; 1654 "Басқа да негiзгi құралдар"; 1655 "Қаржылық лизингке қабылданған негiзгi құралдар"; 1656 "Жалға беруге арналған негiзгi құралдар"; 1657 "Жалға берiлген ғимараттар бойынша күрделi шығындар"; 1659 "Материалдық емес активтер";
- заңды және жеке тұлға резиденттерге теңгемен және шетел валютасымен берiлетiн кредиттер;
- басқа да дебиторлар және осы ережелерге сәйкес iшкi активтерге жатқызылған сомаларға байланысты клиенттермен есеп айырысу.
5. Банктер өз қаражатын есеп беретiн айдың iшiнде iшкi активтерге iшкi активтердiң орташа айлық сомасының банктiң есеп беретiн айдан кейiнгi айдың бiрiнде есептелген меншiктi капиталының шамасына қатысы 1-ден кем болмайтындай етiп орналастырады.
6. Шетел қатысуымен құрылған банктердiң iшкi активтерiнiң орташа айлық шамасы iшкi активтердiң жалпы сомасының тиiстi есеп беретiн айдағы жұмыс күндерiнiң санына қатысы ретiнде есептен шығарылады.
7. Банктер қаражаттың бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру коэффициентiн осы ережелерге N 1 қосымшаға сәйкес үлгi бойынша есептеп шығарады және оны есеп беретiн айдан кейiнгi айдың 10-ынан кешiктiрмей Ұлттық Банкке тапсырады.
8. Берiлетiн есептiң нанымдылығы үшiн банктер қолданылып жүрген
заңдарда көзделгендегiдей жауап бередi.
2-тарау. Қорытынды ережелер
9. Осы ережелердiң талаптарын банк бұзған жағдайда, Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкi оған ықпал етудiң шектеулi шараларын немесе
санкция қолдануға құқылы.
10. Осы ережелерде реттелмеген мәселелер қолданылып жүрген заңдарға
сәйкес шешiлуге тиiс.
11. Осы ережелердi Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi Басқармасының
шешiмi бойынша шетелдiң қатысуымен құрылған банк болып табылмайтын екiншi
деңгейдегi банктерге қолдануға болады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 18 маусымдағы N 128 қаулысымен бекітілген Шетелдің қатысуымен құрылған банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру ережесіне N 1 қосымша
Шетелдің қатысуымен құрылған банктер
қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге
орналастыру туралы
Мәлімет
(банктің атауы)
1999 жылғы "__" __________
__________________________________________________________________________
|Есепшот N   |                      Күні                      |   Барлығы
|____________|________________________________________________|____________

- счетов ностро в банках-резидентах, кроме банков с иностранным участием, в тенге и иностранной валюте - балансовые счета: 1301 "Овердрафты по корреспондентским счетам других банков", 1052 "Корреспондентские счета банка в других банках";
- основных средств, материальных запасов и нематериальных активов - балансовые счета: 1602 "Прочие материальные запасы"; 1651 "Строящиеся (устанавливаемые) основные средства"; 1652 "Земля, здания и сооружения"; 1653 "Компьютерное оборудование"; 1654 "Прочие основные средства"; 1655 "Основные средства, принятые в финансовый лизинг"; 1656 "Основные средства, предназначенные для сдачи в аренду"; 1657 "Капитальные затраты по арендованным зданиям"; 1659 "Нематериальные активы";
- кредитов юридическим и физическим лицам-резидентам в тенге и иностранной валюте;
- прочих дебиторов и расчетов с клиентами в части сумм, относящихся к внутренним активам в соответствии с настоящими Правилами.
5. Банки размещают свои средства во внутренние активы в течение отчетного месяца так, чтобы отношение среднемесячной суммы внутренних активов к величине собственного капитала банка, рассчитанного на первое число месяца, следующего за отчетным был не менее 1.
6. Среднемесячная величина внутренних активов банка с иностранным участием рассчитывается как отношение общей суммы внутренних активов к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.
7. Банки рассчитывают коэффициент размещения части средств во внутренние активы по форме согласно Приложению N 1 к настоящим Правилам и представляют в Национальный Банк не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным.
8. За достоверность представляемой отчетности банки несут ответственность, предусмотренную действующим законодательством.
Глава 2. Заключительные положения
9. В случае нарушения банком требований настоящих Правил Национальный Банк Республики Казахстан вправе применить к нему ограниченные меры воздействия или санкции.
10. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с действующим законодательством.
11. Действие настоящих Правил по решению Правления Национального Банка Республики Казахстан может быть распространено на банки второго уровня, не являющиеся банками с иностранным участием.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Приложение N 1
к Правилам размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от "___"________199___г. N_______
Сведения
о размещении части средств банка с иностранным участием
во внутренние активы
(наименование банка)
на "_____"_________________199  г.
______________________________________________________________________
N счета  !                      Дата                   !   Всего
___________!_____________________________________________!____________