Мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен оның аумақтық органдарының тексеруден өткізу Ережелерін бекіту
Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі 1999 жылғы 2 тамыз N 61 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 6 тамызда тіркелді. Тіркеу N 865. Күші жойылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2001 ж. 22 қаңтардағы N 7-17-5-2001 және Әділет министрлігінің 2000 ж. 29 желтоқсандағы N 108 бірлескен бұйрығымен. ~V011419
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 11 наурыздағы Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы Ереженің 13-тармағын жүзеге асыру мақсатында және "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12 желтоқсандағы N 1272 және 1999 жылғы 11 наурыздағы N 223  P990223_  қаулыларына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 14 маусымдағы N 733  P990733_  қаулысына сәйкес бұйырамын:
1. Мемлекеттік тіркеуге жататын мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен оның аумақтық органдарының тексеруден өткізуінің қоса беріліп отырған Ережелері бекітілсін.
2. Әділет министрлігінің аумақтық органдары:
1) прокуратура органдарымен өзара іс-әрекеттерді жолға қойсын;
2) тиісті прокуратура органдарына мемлекеттік тіркеуден өтпеген нормативтік құқықтық актілеріне наразылық білдіру ұсыныстарын тексерулердің нәтижелері бойынша ресімдесін;
3) тексеру материалдарының көшірмелерін, сондай-ақ қатар тиісті аумақта мемлекеттік тіркеуден өтпеген нормативтік құқықтық актілердің заңсыз қолданылғаны туралы мәліметтерді Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу департаментінің нормативтік құқықтық актілерді талдау бөліміне берсін;
4) жергілікті өкілді және атқарушы органдардың наразылық білдірілген актілері туралы мәліметтерді прокуратура органдарынан тоқсан сайын сұратып алдырсын;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әділет вице-Министрі Қ.Ә. Мәмиге жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
1999 жылғы 2 тамыз N 61
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасы мемлекеттік
органдары нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі мен оның аумақтық органдарының
тексеруден өткізу Ережелері
"Нормативтік құқықтық актілері туралы"  Z980213_  1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының, "Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімі және олардың мемлекеттік тіркелуін ретке келтіру шаралары туралы"  U973379_  , "Азаматтар мен заңды тұлғалардың кәсіпкерлік қызмет бостандығына құқықтарын қорғау туралы" N 3928  U983928_  Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 27 сәуірдегі Жарлығының, "Қазақстан Республикасының Үкіметінің құрамына кіретін және кірмейтін орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерін және Қазақстан Республикасының жергілікті өкілді және атқарушы органдарының актілерін мемлекеттік тіркеу Ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12 желтоқсандағы N 1278  P981278_  қаулысының сақталуына тексерулер өткізу кезіндегі осы Ережелер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 11 наурыздағы N 223  P990223_  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі туралы Ережелерінің 13-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил проведения проверок нормативных правовых актов государственных органов Республики Казахстан, подлежащих государственной регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан и его территориальными органами
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 61 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 1999г. за N 865ю Утратил силу - совместным приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 22 января 2001 года N 7-17-5-2001 и Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 108 ~V011419
В целях реализации пункта 13 P990223_ Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1999 года N 223 и в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 1999 года N 733 P990733_ "О внесении дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1998 года N 1278 и от 11 марта 1999 года N 223" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения проверок нормативных правовых актов государственных органов, подлежащих государственной регистрации, Министерством юстиции Республики Казахстан и его территориальными органами.
2. Территориальным органам Министерства юстиции:
1) наладить взаимодействие с органами прокуратуры;
2) по результатам проверок оформлять представления соответствующим органам прокуратуры на опротестование нормативных правовых актов, не прошедших государственную регистрацию;
3) копии материалов проверок, а также сведения о незаконно применяемых на соответствующей территории нормативных правовых актов, не прошедших государственную регистрацию, предоставлять в Отдел анализа нормативных правовых актов Департамента государственной регистрации нормативных правовых актов;
4) ежеквартально запрашивать в органах прокуратуры сведения об опротестованных актах местных представительных и исполнительных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице- Министра юстиции Мами К.А.
Министр
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 2 августа 1999 года N 61
Правила проведения проверок нормативных правовых актов
государственных органов Республики Казахстан, подлежащих государственной
регистрации, Министерством юстиции Республики Казахстан и его
территориальными органами
Настоящие Правила при проведении проверок соблюдения Закона Республики Казахстан Z980213_ "О нормативных правовых актах", Указа Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 года U973379_ "О Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан и мерах по упорядочению их государственной регистрации", Указа Президента Республики Казахстан от 27 апреля 1998 года N 3928 U983928_ "О защите прав граждан и юридических лиц на свободу предпринимательской деятельности", постановления Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1998 года N 1278 "Об утверждении Правил государственной регистрации нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов как входящих, так и не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, и актов местных представительных и исполнительных органов Республики Казахстан" разработаны, в соответствии с пунктом 13 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1999 года N 223.

1. Ережелер Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен оның аумақтық органдары қызметкерлерінің тексерулерді ұйымдастыруы мен жүзеге асыруының тәртібін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына тексерулер өткізудің ұйымдастыру негізі:
- Әділет министрлігінің орталық аппараты қызметкерлерінен құрылатын топтар (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу департаментінің нормативтік құқықтық актілерді талдау бөлімі)
- Әділет министрлігі аумақтық органдарының қызметкерлерінен құрылатын топтар болып табылады.
Аумақтық әділет органдары топтарының құрамына Әділет министрлігі орталық аппараты қызметкерлерінің ұсынылуы мүмкін.
3. Тексеруге мыналар жатады:
- Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кіретін және кірмейтін орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдар;
- Қазақстан Республикасының жергілікті өкілді және атқарушы органдары.
4. Орталық мемлекеттік органдарды тексеруді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Жергілікті мемлекеттік органдарды тексеруді Әділет министрлігінің аумақтық басқару органдары жүзеге асырады.
5. Тексерулер нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу туралы заңдарда белгіленген нормалардың бұзылғандығы жөнінде ақпарат алынған жағдайда әділет органдарының (министрліктің жұмыс жоспарына сәйкес) бастамашылығымен, азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініштері бойынша, сондай-ақ мемлекет Басшысының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Үкіметінің тапсыруы бойынша өткізіледі.
6. Тексеру өткізу туралы шешім бірінші басшының тиісті бұйрығына сәйкес ресімделеді. Тексерілетін топтың басшысына тексеру өткізудің объектісі мен мерзімі көрсетілген бұйрықтың көшірмесі беріледі.
7. Тексеруді бастау алдында тексеруші топтың мүшелері қызметтік куәліктерін ұсынады, топтың жетекшісі тексеру өткізу туралы бұйрықтың көшірмесін тексерілетін органның бастығына табыс етеді.
8. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында тексеру жүргізудегі негізгі міндет - мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу саласында қолданылып жүрген заңдарда белгіленген нормалардың сақталуын тексеру болып табылады.
Тексеруші топтың қызметкерлері:
- тиісті мемлекеттік органдардың бұйрық кітаптарын тексеруді жүзеге асырады;
- мемлекеттік тіркеуге жататын нормативтік құқықтық актілерді іріктеуді жүзеге асырады;
- қажет болған жағдайларда нормативтік құқықтық актілерді зерттеу және құқықтық сараптамадан өткізу үшін талап етеді;
- сол немесе басқа нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеудің қажеттігі туралы мәселелерді шешеді;
- өткізілген тексеру туралы анықтама дайындайды, онда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары нормаларының байқалған бұзушылықтары көрсетіледі;
- тексеруді тиімді өткізілуін қамтамасыз ету жөнінде заңдармен көзделген басқа да әрекеттерді орындайды.
Тексерілетін топтардың міндеттері мен функцияларын толықтыруды және нақтылауды бірінші басшылар жүзеге асырады.

1. Правила устанавливают порядок организации и осуществления проверок сотрудниками Министерства юстиции Республики Казахстан и его территориальными органами.
2. Организационной основой проведения проверок в государственных органах Республики Казахстан, являются:
- группы, создаваемые из числа сотрудников центрального аппарата Министерства юстиции (Отдел анализа нормативных правовых актов Департамента государственной регистрации нормативных правовых актов);
- группы, создаваемые из числа сотрудников территориальных органов Министерства юстиции.
В состав групп территориальных органов юстиции могут быть рекомендованы сотрудники центрального аппарата Министерства юстиции.
3. Проверке подлежат:
- центральные исполнительные и иные центральные государственные органы как входящие, так и не входящие в состав Правительства Республики Казахстан;
- местные представительные и исполнительные органы Республики Казахстан.
4. Проверку центральных государственных органов осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан.
Проверку местных государственных органов осуществляют территориальные органы управления Министерства юстиции.
5. Проверки проводятся по инициативе органов юстиции (согласно плану работы министерства), при получении информации о нарушениях установленных норм законодательства о государственной регистрации нормативных правовых актов, по обращениям граждан и юридических лиц, а также по поручению Главы государства, Премьер-Министра и Правительства Республики Казахстан.
6. Решение о проведении проверки оформляется соответствующим приказом первого руководителя. Руководителю проверяемой группы выдается копия приказа с указанием объекта и срока проведения проверки.
7. Перед началом проверки члены проверяющей группы предъявляют служебные удостоверения, руководитель группы вручает копию приказа о проведении проверки, руководителю проверяемого органа.
8. Основной задачей при проведении проверки в государственных органах Республики Казахстан является - проверка соблюдения государственными органами установленных норм действующего законодательства в области государственной регистрации нормативных правовых актов.
Сотрудники проверяемых групп:
- осуществляют проверку книг приказов соответствующих государственных органов;
- осуществляют выборку нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации;
- при необходимости истребуют нормативные правовые акты для изучения и проведения правовой экспертизы;
- решают вопросы о необходимости государственной регистрации того или иного нормативного правового акта;
- составляют справку о проведении проверки, в которой отражают выявленные нарушения норм действующего законодательства Республики Казахстан;
- выполняют иные действия, предусмотренные действующим законодательством, по обеспечению эффективного проведения проверок.
Дополнения и уточнения задач и функций проверяемых групп осуществляются первыми руководителями.

9. Тексеру өткізу кезінде тексеретін топтардың қызметкерлері:
- Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, басқа да нормативтік құқықтық актілерді және осы ережелерді қатаң басшылыққа алуға;
- тексерілетін субъектілерге қатысты объективсіздік пен ағаттыққа жол бермеуге;
- тексеру барысында алынған, заңдармен қорғалатын ақпараттардың жария етілуіне жол бермеуге міндетті.
10. Мемлекеттік тіркеу туралы заңдардың сақталуын тексерудің нәтижелері жөнінде акт жасалады, оған тексеруші топтың басшысы мен мүшелері, тексерілетін органның басшысы қол қояды.
Акт екі данада жасалады. Бір данасы тексерілетін органның басшысына ұсынылады, екіншісі тексеретін топтың басшысына қалады.
Тексерілетін субъектінің өкілі қол қоюдан бас тартқан жағдайда, актіде тиісті жазба жасалады.
11. Тиісті үлгі бойынша ресімделген тексеру материалдарын, одан әрі қарау және қолданылып жүрген заңдарда белгіленген шараларды қабылдау үшін, өз құзыреттері шегінде әділет органдары пайдаланады.

9. При проведении проверок сотрудники проверяемых групп обязаны:
- строго руководствоваться Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящими правилами;
- не допускать необъективности и предвзятости по отношению к проверяемым субъектам;
- не допускать разглашения полученной в ходе проверки, охраняемой законодательством информации.
10. По результатам проверки соблюдения законодательства о государственной регистрации составляется акт, который подписывается руководителем проверяемой группы и ее членами, руководителем проверяемого органа.
Акт составляется в двух экземплярах. Один экземпляр вручается руководителю проверяемого органа, другой остается у руководителя проверяющей группы.
В случае отказа представителя проверяемого субъекта от подписания, в акте производится соответствующая запись.
11. Материалы проверки, оформленные надлежащим образом, используются органами юстиции в пределах своей компетенции, для последующего рассмотрения и принятия установленных действующим законодательством мер.
(Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)