"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 11 сәуірдегі N 136 Заңы
1-бап.  "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 17, 102-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) кіріспеде "пайдалану" деген сөз "тұтыну" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) өңіраралық және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілері - өңірлер және (немесе) мемлекеттер арасында электр энергиясын беруді қамтамасыз ететін, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілері;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ұлттық электр желісі - жекешелендіруге және оның алдындағы сатыларға жатпайтын шағын станциялардың, тарату құрылғыларының, кернеуі 220 кВ және одан жоғары өңіраралық және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілерінің және электр станцияларының электр энергиясын беруді жүзеге асыратын электр беру желілерінің жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) жылу желілерінің күзет аймағы - жылу желілерін сақтауды қамтамасыз ету, пайдаланудың қалыпты жағдайларын жасау, олардың зақымдануының, сондай-ақ осы желілердің күзет аймағында қалған тұрғындар арасында жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында бөлінген жер учаскелері;
13-2) электр желілерінің күзет аймағы - электр желілерін сақтауды қамтамасыз ету, пайдаланудың қалыпты жағдайларын жасау, олардың зақымдануының, сондай-ақ осы желілердің күзет аймағында қалған тұрғындар арасында жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында бөлінген жер учаскелері, су және әуе кеңістігі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) электр энергиясын беру - электр энергиясын беруші ұйымдардың электр энергиясын беруге жасалған шарттарға сәйкес көрсететін қызметі;";
16) тармақшада "пайдаланатын" деген сөз "тұтынатын" деген сөзбен ауыстырылсын;
34) тармақшада "пайдалану" деген сөз "тұтыну" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 3-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "пайдалану" деген сөз "тұтыну" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
5) тармақшада "пайдалану" деген сөз "тұтыну" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жүйелік операторды және электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы нарығының операторын белгілейді;";
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Электр станцияларын, электр беру желілері мен
шағын станцияларды жобалау және салу

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике"
Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2006 года N 136
Статья 1.  Внести в  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 17, ст. 102) следующие изменения и дополнения:
1) в преамбуле слово "использования" заменить словом "потребления";
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) межрегиональные и (или) межгосударственные линии электропередачи - линии электропередачи напряжением 220 кВ и выше, обеспечивающие передачу электрической энергии между регионами и (или) государствами;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) национальная электрическая сеть - совокупность подстанций, распределительных устройств, межрегиональных и (или) межгосударственных линий электропередачи и линий электропередачи, осуществляющих выдачу электрической энергии электрических станций, напряжением 220 кВ и выше, не подлежащих приватизации и ее предварительным стадиям;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) охранная зона тепловых сетей - земельные участки, отведенные в целях обеспечения сохранности тепловых сетей, создания нормальных условий эксплуатации, предотвращения их повреждений, а также несчастных случаев среди населения, оказавшегося в охранной зоне этих сетей;
13-2) охранная зона электрических сетей - земельные участки, водное и воздушное пространство, отведенные в целях обеспечения сохранности электрических сетей, создания нормальных условий эксплуатации, предотвращения их повреждения, а также несчастных случаев среди населения, оказавшегося в охранной зоне этих сетей;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) передача электрической энергии - услуга, оказываемая энергопередающими организациями в соответствии с заключенными договорами передачи электрической энергии;";
в подпункте 16) слово "использующее" заменить словом "потребляющее";
в подпункте 34) слово "использования" заменить словом "потребления";
3) в подпункте 5) пункта 2 статьи 3 слово "использование" заменить словом "потребление";
4) в статье 5:
в подпункте 5) слово "использования" заменить словом "потребления";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) определяет системного оператора и оператора рынка централизованной торговли электрической энергией;";
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Проектирование и строительство электрических станций, линий электропередачи и подстанций

1. Қосалқы (шунтталатын) электр беру желілері мен шағын станцияларды жобалау және салу уәкілетті органға, табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органға және жүйелік операторға алдын ала хабарлай отырып және олармен келісе отырып жүзеге асырылады.
2. Электр станцияларын, электр беру желілері мен шағын станцияларды жобалау және салу, сондай-ақ оларды пайдалану концессиялық келісімдер негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Концессиялық келісімдер негізінде салынған кернеуі 220 кВ және одан жоғары өңіраралық және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілері, шағын станциялар мен тарату құрылғылары осы келісімдердің қолданылу кезеңінде концессионердің уақытша иеленуінде және пайдалануында болады және концессиялық келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін ұлттық электр желісі құрамына беріледі.
4. Концессиялық келісімдер негізінде салынған кернеуі 220 кВ және одан жоғары өңіраралық және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілерін, шағын станцияларды, тарату құрылғыларын орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, сондай-ақ пайдалануды жүйелік оператор шарттар негізінде жүзеге асырады.";
6) 14-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Энергия өндіруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын кепілдікпен берушілер және электр энергиясын кейін сату мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар электр энергиясын орталықтандырылған сауда-саттықта уәкілетті орган белгілеген тәртіппен сатып алуға немесе сатуға тиіс.";
7) 16-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
8) 17-баптың 1-тармағындағы "жөнінде" деген сөздің алдынан ", электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 19-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "пайдаланған" деген сөз "тұтынылған" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қосымша қуаттарды қосқан кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен электр энергетикасы қондырғылары объектілерін кеңейту және реконструкциялау үшін энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардың шығындарын өтеуге міндетті.";
10) 22-баптың 2-тармағы "жылу желілерін күзету" деген сөздерден кейін ", электр және жылу желілерінің күзет аймақтарында жұмыс жүргізу" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 24-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 13-бабының 6-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.";

1. Проектирование и строительство дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций осуществляются с предварительного уведомления и согласования с уполномоченным органом, государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, и системным оператором.
2. Проектирование и строительство электрических станций, линий электропередачи и подстанций, а также их эксплуатация могут осуществляться на основании концессионных соглашений.
3. Межрегиональные и (или) межгосударственные линии электропередачи, подстанции и распределительные устройства напряжением 220 кВ и выше, построенные на основании концессионных соглашений, на период их действия находятся во временном владении и пользовании концессионера и передаются в состав национальной электрической сети по окончании срока действия концессионного соглашения.
4. Централизованное оперативно-диспетчерское управление, а также эксплуатацию межрегиональных и (или) межгосударственных линий электропередачи, подстанций, распределительных устройств напряжением 220 кВ и выше, построенных на основании концессионных соглашений, осуществляет системный оператор на основании договоров.";
6) пункт 4 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"4. Энергопроизводящие, энергоснабжающие организации, гарантирующие поставщики электрической энергии и организации, осуществляющие покупку электрической энергии в целях последующей продажи, должны покупать или продавать на централизованных торгах электрическую энергию в порядке, установленном уполномоченным органом.";
7) пункт 3 статьи 16 исключить;
8) в пункте 1 статьи 17 после слов "балансированию производства-потребления электрической энергии" дополнить словами ", организации и функционированию централизованных торгов электрической энергией";
9) в статье 19:
в подпункте 4) пункта 1 слово "использованную" заменить словом "потребленную";
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) при подключении дополнительных мощностей  компенсировать затраты  энергопроизводящих и энергопередающих организаций для расширения и реконструкции объектов электроэнергетических установок в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
10) в пункте 2 статьи 22 после слов "тепловых сетей" дополнить словами ", производства работ в охранных зонах электрических и тепловых сетей";
11) в статье 24:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) пункта 6 статьи 13, который вводится с 1 января 2008 года.";

2-тармақтағы "2005" деген цифрлар "2007" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

в пункте 2 цифры "2005" заменить цифрами "2007".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан