Об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ на 2008 год (Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года N 1224 (выписка)
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить паспорта республиканских бюджетных программ на 2008 год:
Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан согласно приложениям 290 , 291 , 292 , 293 , 294 , 295 , 296 , 297 , 298 , 299 , 300 , 301 , 302 , 303 , 304 , 305 , 306 , 307 , 308 , 309 , 310 , 311 , 312 , 313 , 314 ;
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 290
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
001 "Обеспечение деятельности уполномоченного органа
в сфере энергетики и минеральных ресурсов"
на 2008 год
1. Стоимость : 884902 тысячи тенге (восемьсот восемьдесят четыре миллиона девятьсот две тысячи тенге)
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: п. 4.2 раздела 4 Военной доктрины Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 21 марта 2007 года; Закон Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" от 14 апреля 1997 года; Закон Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" от 27 января 1996 года; статьи 4 , 8 Закона Республики Казахстан "О мобилизационной подготовке и мобилизации" от 16 июня 1997 года; Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе"; статья 8 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании"; постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 108 "Об утверждении Правил предоставления права недропользования в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1105 "Вопросы Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1106 "Вопросы Комитета по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1107 "Вопросы Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1108 "Вопросы Комитета по атомной энергетике Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан"; п.58 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2006 года N 684-16 "О реализации Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Мобилизационного плана Республики Казахстан".

2008 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1224 Қаулысы (үзінді)
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналардың:
290 , 291 , 292 , 293 , 294 , 295 , 296 , 297 , 298 , 299 , 300 , 301 , 302 , 303 , 304 , 305 , 306 , 307 , 308 , 309 , 310 , 311 , 312 , 313 314-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің 2008 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламаларының паспорттары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
290-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Энергетика және минералдық ресурстар саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету"
деген 001 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 884902 мың теңге (сегіз жүз сексен төрт миллион тоғыз жүз екі мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 21 наурыздағы Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Әскери доктринасының 4-бөлімінің 4.2-т.; "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуірдегі N 93 Заңы ; "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңы ; "Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңының 4, 8-баптары ; "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңы ; "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 8-бабы ; "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 108 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1105 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитетінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1106 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1107 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Атом энергетикасы комитетінің мәселелері" 2004 жылғы 28 қазандағы N 1108 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының Жұмылдыру жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 19 шілдедегі N 684-16 қаулысының 58-т.

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: формирование государственной политики и координация процесса управления в сферах энергетики, включая атомную, минеральных ресурсов, нефтехимической и атомной промышленности; определение порядка обеспечения электроэнергией Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, населения Республики Казахстан в период мобилизации, военного положения и в военное время.
5. Задачи бюджетной программы: реализация государственной политики, обеспечение государственного регулирования и совершенствование процесса координации управления в сферах энергетики и минеральных ресурсов, включая атомную, нефтехимической и атомной промышленности; обновление теоретических и практических знаний, умений и навыков по образовательным программам в сфере профессиональной деятельности в соответствии с предъявляемыми квалификационными требованиями для эффективного выполнения своих должностных обязанностей и совершенствования профессионального мастерства; разработка нормативного правового акта на военное время.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Обеспечение
деятельности
уполномочен-
ного органа
в сфере
энергетики и
минеральных
ресурсов
2
001
Аппарат
центрального
органа
Обеспечение функцио-
нирования Аппарата
центрального органа
для реализации
единой государствен-
ной политики в сфере
энергетики и мине-
ральных ресурсов для
развития топливно-
энергетического
комплекса, нефтехи-
мических произ-
водств, обеспечения
энергетической безо-
пасности и независи-
мости, радиационной
безопасности,
воспроизводства
минерально-сырьевой
базы и рациональное
использование мине-
ральных ресурсов.
Обеспечение выдачи
лицензий, контроль
за соблюдением
лицензионных условий
и правил;
проведение инспекций
на подтверждение
квалификационных
требований по видам
деятельности в
области энергетики
и минеральных
ресурсов.
Выполнение функций
лицензиаров:
- установление
соответствия субъек-
тов, претендующих на
занятие лицензируе-
мыми видами
деятельности;
- проведение прове-
рок (инспекций)
выполнения лицен-
зиатами лицензионных
условий и правил;
- приобретение
бланков лицензий с
приложениями.
Предоставление права
недропользования в
Республике Казах-
стан, включая права
на государственное
геологическое изуче-
ние недр, разведку,
добычу, совмещенную
разведку и добычу
полезных ископаемых,
в том числе из
техногенных образо-
ваний, находящихся
в государственной
собственности.
Проведение конкурса
по предоставлению
права недропользова-
ния:
- объявление конкур-
са через средства
массовой информации
по перечню участков
недр, подлежащих
выставлению на кон-
курс, утвержденному
постановлением Пра-
вительства Республи-
ки Казахстан;
- уведомление участ-
ников конкурса о
приобретении геоло-
гической информации
и подачи конкурсных
предложений;
- организация работы
комиссии по проведе-
нию конкурсов, под-
ведение результатов
конкурса и их
публикация.
Осуществление
государственного
мониторинга недр.
Организация и прове-
дение государствен-
ной экспертизы
запасов полезных
ископаемых, геологи-
ческой и экономичес-
кой информации о
предоставляемых в
пользование участках
недр, проектно-
сметной документации
на проведение работ
по государственному
геологическому изу-
чению недр и монито-
рингу, утверждение
запасов полезных
ископаемых.
Транспортные
расходы.
Техническое сопро-
вождение, обслужива-
ние и ремонт средств
организационной
техники и других
основных средств.
Разработка Инструк-
ции о пользовании
электрической
энергией в период
мобилизации,
военного положения
и в военное время.
В те-
чение
года
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
3

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: Энергетика саласында, атом, минералдық ресурстар, мұнай-газ және атом өнеркәсібін қоса алғанда, мемлекеттік саясатты қалыптастыру және басқару процесін үйлестіру; жұмылдыру, әскери жағдай және әскери уақыт кезеңінде Қарулы Күштерді, басқа әскерлер мен әскери құрамаларды, Қазақстан Республикасының халқын электр энергиясымен қамтамасыз ету тәртібін анықтау.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері: Энергетика және минералдық ресурстар саласында мемлекеттік реттеу мен басқарудың үйлестіру процесін жетілдіруді қамтамасыз ету, атом, мұнай-химия және атом өнеркәсібін қоса алғанда мемлекеттік саясатты іске асыру; өзінің лауазымдық міндеттерін тиімді орындау және кәсіптік шеберлігін жетілдіру үшін қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес кәсіптік қызмет саласында білім беру бағдарламалары бойынша теориялық және практикалық білімді, іскерлікті және кәсіби дағдыны шыңдауды жүзеге асыру; әскери уақытқа арналған нормативтік құқықтық актіні әзірлеу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөнінде іс-шаралар жоспары:
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарлама-
ның (кіші
бағдарлама-
ның) атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Энергетика және минералдық ресурстар саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету
2
001
Орталық органның аппараты
Отын-энергетикалық кешенді, мұнай-хи-
мия өндірісін, энергетикалық қауіпсіздік пен тәуелсіздікті, радиациялық қауіп-
сіздікті, минерал-
дық-шикізаттық базаны және мине-
ралдық ресурстарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшін
энергетика және минералдық ресурс-
тар саласында бі-
рыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру
үшін орталық орган аппараттың жұмыс
істеуін қамтамасыз
ету;
лицензиялық шарттар
мен ережелердің
сақталуын бақылау,
лицензиялар беруді
қамтамасыз ету;
энергетика және
минералдық ресурс-
тар саласында
қызмет түрлері
бойынша біліктілік
талаптарын бекітуге
инспекция жүргізу;
Лицензиарлардың функциясын орындау:
- лицензияланатын қызмет түрлерімен айналысуға үмітте-
нуші субъектілерге инспекция жүргізу;
- лицензиялық шарттар мен ереже-
лерді лицензия алу-
шылардың орындалу-
ына тексеріс (инс-
пекция) жүргізу;
- лицензиялық бланкілерді қосым-
шаларымен сатып алу.
Қазақстан Республи-
касында, жер қой-
науын мемлекеттік геологиялық зер-
делеуге құқықты қоса, пайдалы қаз-
баларды барлауға, өндіруге, бірлескен
барлау мен өндіру-
ге, оның ішінде мемлекет меншігін-
дегі техногендік түзілістерді жер қойнауын пайдалану құқығын беру;
Жер қойнауын пай-
далану құқығын беру
жөніндегі конкур-
сты өткізу:
- Қазақстан Респуб-
ликасы Үкіметінің қаулысымен бекітіл-
ген конкурсқа шыға-
руға жататын жер қойнауы учаскеле-
рінің тізбесі жөнінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы конкурсты жариялау;
- геологиялық ақ-
паратты сатып алу және конкурстық ұсыныстарды беру туралы конкурсқа қатысушыларды ха-
бардар ету;
- конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның жұмысын
ұйымдастыру, кон-
курс нәтижелерін шығару және оларды жариялау.
Жер қойнауына мем-
лекеттік монито-
ринг жүргізу.
Пайдалы қазбалар қорларына, пайдала-
нуға берілетін жер қойнауы учаскеле-
рі туралы геоло-
гиялық және эконо-
микалық ақпаратқа, жер қойнауын мемле-
кеттік геологиялық зерделеу жөнінде жұмыс жүргізуге жобалау-сметалық құжаттамаға және мониторингке мем-
лекеттік сараптама ұйымдастыру және жүргізу, пайдалы қазбалар қорын бекіту.
Көлік шығыстары.
Техникалық сүйемел-
деу, ұйымдастыру
техникасы құралда-
рына және басқа
негізгі құралдарға қызмет көрсету және жөндеу. Жұмылдыру, әскери жағдай және әскери уақыт кезеңінде электр энергиясын пайдалану туралы нұсқаулықты әзірлеу.
Жыл бойы
Қазақстан
Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар
министрлігі
3

002
Аппараты
террито-
риальных
органов
Осуществление мони-
торинга недропользо-
вания.
Обеспечение функцио-
нирования террито-
риальных управлений
геологии и недро-
пользования, в том
числе геологических
фондов.
Участие в разработке
и реализации госу-
дарственных и отрас-
левых программ в
пределах своей
компетенции.
Осуществление функ-
ций государственного
заказчика на прове-
дение геологических
исследований для го-
сударственных нужд,
включая научно-
исследовательские и
опытно-конструктор-
ские работы, и
контроль их
выполнения.
Содержание и обслу-
живание зданий,
транспортных
средств, установка
охранной сигнализа-
ции в ТУ
"Востоказнедра" и
ТУ "Южказнедра".
Аренда зданий и
автотранспорта.
Техническое сопро-
вождение, обслужива-
ние и ремонт средств
организационной
техники и других
основных средств.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
4
007
Повышение
квалифика-
ции госу-
дарственных
служащих
Приобретение услуг
по повышению квали-
фикации государ-
ственных служащих
по следующим
направлениям:
- геологии и
недропользования;
- нефтегазовой
отрасли;
- электроэнергетики;
- изучению междуна-
родных стандартов
по соответствующим
отраслям.
Обучение
государственному и
английскому языкам.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
5
009
Материально-
техническое
оснащение
государст-
венных
органов
Материально-техни-
ческое оснащение
деятельности минис-
терства, ведомств и
территориальных
органов.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
6
017
Обеспечение
функциониро-
вания инфор-
мационных
систем и
информацион-
но-техничес-
кое обеспе-
чение госу-
дарственных
органов
Техническое, техно-
логическое и прог-
раммное обеспечение
и сопровождение ин-
формационных систем:
- WEB-сайта минис-
терства, ведомств и
территориальных
управлений;
- "1-С: "Предприятие
7.7";
- ИИС "Формирование
и уточнение планов
финансирования".
Доработка, сопровож-
дение и эксплуатация
информационной
системы:
- "Лицензирование
видов деятельности
в сфере энергетики
и минеральных
ресурсов в рамках
лицензиара".
Приобретение расход-
ных материалов,
комплектующих и
запасных частей.
Системно-техническое
обслуживание и ре-
монт средств вычис-
лительной техники и
оборудования.
Монтаж локальных
сетей.
Приобретение, уста-
новка, монтаж вычис-
лительного, сетево-
го, телекоммуника-
ционного и электри-
ческого оборудования
и программных про-
дуктов для министер-
ства, ведомств и
территориальных
управлений.
Оплата телекоммуни-
кационных услуг.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан

002
Аумақтық
органдардың аппараттары
Жер қойнауын пай-
далану мониторин-
гін жүзеге асыру. Геология және жер қойнауын пайдалану-
дың аумақтық
басқармаларының,
оның геологиялық
қорларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Өз құзыретінің шегінде мемлекет-
тік және салалық бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қаты-
су.
Ғылыми-зерттеу және
тәжірибе-конструк-
торлық жұмыстарды және олардың орын-
далуын бақылауды қоса алғанда мемле-
кеттік қажеттілікке
арналған геология-
лық зерттеу жүргі-
зуге арналған тап-
сырыс берушінің мемлекеттік функ-
цияларын жүзеге асыру.
Ғимараттарды, көлік
құралдарын ұстап тұру және қызмет көрсетуі, "Восто-
казнедра" ТУ мен
"Южказнедра" ТУ-да күзет дабылдамасын орнату. Ғимараттар мен автокөлікті жалға беру. Техникалық сүйемел-
деу, қызмет көрсету
және ұйымдық техни-
калар мен өзге де негізгі құралдарды жөндеу.
Жыл
бойы
Қазақстан
Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
4
007
Мемлекеттік
қызметшілер-
дің білікті-
лігін артты-
ру
Мемлекеттік қызмет-
шілердің біліктілі-
гін арттыру жөнін-
дегі қызметтер көр-
сетуді мына бағыт-
тар бойынша сатып
алу:
- геология және
жер қойнауын
пайдалану;
- мұнай-газ саласы;
- электр энергети-
касы;
- тиісті салалар бойынша халықара-
лық стандарттарды үйрету.
Мемлекеттік және ағылшын тілдерін оқыту.
Жыл
бойы
Қазақстан
Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар
министрлігі
5
009
Мемлекеттік органдарды
материалдық-
техникалық
жарақтандыру
Министрліктің,
ведомстволар мен
аумақтық органдардың
қызметін материалдық-
техникалық
жарақтандыру
Жыл бойы
Қазақстан
Республи-
касы Эне-
ргетика және ми-
нералдық ресурстар
министр-
лігі
6
017
Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу-
ін қамтама-
сыз ету және
мемлекеттік
органдарды
ақпараттық-
техникалық
қамтамасыз
ету
Ақпарат жүйелерін
техникалық,
технологиялық және
бағдарламалық
қамтамасыз ету және
алып жүру:
Министрліктің, ве-
домстволар мен
аумақтық басқарма-
лардың WЕВ-сайтын;
- "1-С: 7.7 кәсіп-
орны";
- "Қаржыландыру
жоспарларын қалып-
тастыру және нақты-
лау" ИИС-і.
Ақпараттық жүйелер-
ді пысықтау, алып жүру және пайда-
лану:
- "Энергетика және
минералдық ресурс-
тар саласында
лицензиар шеңберін-
де лицензияланатын
қызмет түрлерін
лицензиялау".
Шығыс материалдарды
жинақтаманы және
қосалқы бөлшектер-
ді сатып алу.
Есептеу техникалары
мен жабдықтарды
жүйелік-техникалық
қызмет көрсетуі
және жөндеу.
Жергілікті желілер-
ді монтаждау.
Министрлік, ведом-
ство және аумақтық
басқармалар үшін
есептеу, желілік,
телекоммуникациялық
және электр жабдық-
тары мен бағдарла-
малық өнімдерді
сатып алу, орнату,
монтаждау.
Телекоммуникациялық қызметтерді төлеу.
Жыл бойы
Қазақстан
Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар
министр-
лігі

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат:
- реализация государственной политики и государственное регулирование в сферах энергетики, включая атомную, минеральных ресурсов, нефтегазовой, нефтехимической и атомной промышленности, в области энергосбережения, использования возобновляемых и нетрадиционных источников энергии; нормативно-правовой акт, определяющий порядок пользования электрической энергией в период мобилизации и военное время.
- повышение профессионального уровня - 27 человек;
- обучение государственному языку - 92 человек;
- обучение английскому языку - 24 человека.
Конечный результат:
обеспечение устойчивого развития в сферах энергетики, включая атомную, минеральных ресурсов, нефтегазовой, нефтехимической и атомной промышленности, в области энергосбережения, использования возобновляемых и нетрадиционных источников энергии; доведение нормативного правового акта, определяющего порядок пользования электрической энергией в период мобилизации и военное время до территориальных и местных исполнительных органов за их счет.
Финансово-экономическая эффективность:
средние затраты на повышение квалификации одного государственного служащего - 64185 тенге;
средние затраты на обучение государственному языку одного государственного служащего - 27967 тенге;
средние затраты на обучение английскому языку одного государственного служащего - 35000 тенге.
Своевременность: выполнение запланированных мероприятий согласно утвержденным срокам.
Качество: выполнение возложенных на Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан функций; доля государственных служащих, которые перейдут на делопроизводство по государственному языку после прохождения курсов обучения государственному языку - 9 %; доля государственных служащих, которые будут работать с документами на английском языке после прохождения курсов обучения английскому языку - 3 %; доля государственных служащих, которые будут назначены на вышестоящую должность после прохождения курсов повышения квалификации - 1 %; соблюдение действующего законодательства о лицензировании и уменьшение нарушений лицензиатами; оперативное проведение инспекций субъектов, претендующих на занятие лицензируемых видов деятельности; совершенствование и адаптация к рыночным условиям нормативной правовой базы мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 291
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
002 "Обеспечение ведения учета государственного имущества,
право пользования которым подлежит передаче
подрядчикам по нефтегазовым проектам"
на 2008 год

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тура нәтиже:
Энергетика саласында, атом, минералдық ресурстар, мұнай-газ, мұнай-химия және атом өнеркәсіптерін қоса алғанда, энергия үнемдеу, жер қойнауын пайдалану саласында жаңартылатын және дәстүрлі емес энергия көздерін пайдалану саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және мемлекеттік реттеу; жұмылдыру және әскери уақыт  кезеңінде электр энергиясын пайдалану тәртібін анықтайтын нормативтік-құқықтық акті.
- кәсіби деңгейін көтеру - 27 адам;
- мемлекеттік тілде оқыту - 92 адам;
- ағылшын тілінде оқыту - 24 адам.
Түпкі нәтиже:
Энергетика саласында, атом, минералдық ресурстар, мұнай-газ, мұнай-химия және атом өнеркәсібін қоса алғанда, энергия үнемдеу саласында тұрақты дамуды қамтамасыз ету, қайта жаңартылатын және дәстүрлі емес энергия көздерін пайдалану; жұмылдыру және әскери уақыт кезеңінде электр энергиясын пайдалану тәртібін анықтайтын нормативтік құқықтық актіні аумақтық және жергілікті атқару органдарына олардың есебінен жеткізу.
Қаржылық-экономикалық тиімділік:
бір мемлекеттік қызметшінің біліктілігін арттыруға арналған орташа шығын - 64185 теңге;
бір мемлекеттік қызметшіге мемлекеттік тілді оқытуға арналған орташа шығын - 27967 теңге;
бір мемлекеттік қызметшіге ағылшын тілін оқытуға арналған орташа шығын - 35000 теңге.
Уақтылығы: кестемен бекітілген мерзімдерге сәйкес жоспарланған іс-шараларды орындау.
Сапасы: Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігіне жүктелген функцияларды орындау; мемлекеттік тілді үйрету курсынан өткеннен кейін мемлекеттік тіл бойынша іс жүргізуге көшкен мемлекеттік қызметшілердің үлесі - 9%; ағылшын тілін үйрету курсынан өткеннен кейін ағылшын тілінде құжаттармен жұмыс істейтін мемлекеттік қызметшілердің үлесі - 3%; біліктілікті арттыру курстарынан өткеннен кейін жоғары лауазымға тағайындалатын мемлекеттік қызметшілердің үлесі - 1%; лицензиялау туралы қолданыстағы заңнаманы сақтау және лицензия алушылардың жолсыздықтарын азайту; лицензияланатын қызмет түрлерін алуға үміткер субъектілерге оперативті инспекция жүргізу; Қазақстан Республикасында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыруды нормативтік құқықтық базасының нарықтық жағдайларын жетілдіру және оған бейімделу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
291-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Пайдалану құқығы мұнай-газ жобалары жөніндегі мердігерлерге берілуі тиіс мемлекеттік мүлікті есепке алуды жүргізуді қамтамасыз ету" деген 002 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

1. Стоимость: 18192 тысячи тенге (восемнадцать миллионов сто девяносто две тысячи тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Указ Президента Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 422 "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации"; постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 1997 года N 1568 "О некоторых вопросах Окончательного Соглашения о Разделе Продукции по Карачаганакскому нефтегазоконденсатному месторождению"; постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года N 240 "О создании государственного учреждения "Капиталнефтегаз" Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение компетентного органа информацией о наличии и состоянии государственных активов, используемых в рамках нефтегазовых проектов, в целях своевременного принятия мер по обеспечению их сохранности; учет государственных активов, используемых в рамках нефтегазовых проектов.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечение бухгалтерского учета государственного имущества, право пользования которым подлежит передаче подрядчикам по нефтегазовым проектам и принятие на учет имущества, передаваемого подрядчиком государству после возмещения затрат по нефтегазовым операциям.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
002
Обеспечение
ведения учета
государствен-
ного имущест-
ва, право
пользования
которым под-
лежит переда-
че подрядчи-
кам по нефте-
газовым
проектам
2
100
Капиталнефте-
газ
1. Содержание
государственного
учреждения в пре-
делах утвержденной
штатной численнос-
ти - 16 единиц.
2. Учет государ-
ственных активов,
право пользования
которым подлежит
передаче подрядчи-
кам по нефтегазо-
вым проектам.
январь-
декабрь
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: ведение учета государственных активов, подлежащих передаче подрядчикам по нефтегазовым проектам, ведение реестра государственных активов, стоимостью 65 млрд. тенге.
Передача материальных ресурсов снятых с эксплуатации, в коммунальную собственность Западно-Казахстанской области для нужд социального характера.
Конечный результат: надлежащий учет государственного имущества, используемого подрядчиками в нефтегазовых проектах.
Финансово-экономическая эффективность: затраты на содержание одного служащего - 1137 тыс. тенге; эффективность для Республики Казахстан достигается посредством выполнения обязательств по передаче активов согласно условиям окончательного соглашения о разделе продукции и договора концессии.
Своевременность: в соответствии с планом финансирования.
Качество: ведение учета в соответствии с инструкцией "По ведению бухгалтерского учете государственного имущества, находящегося в эксплуатации у подрядчика по Окончательному соглашению о разделе продукции Карачаганакского месторождения и переданного концессионеру по договору концессии внутренней и международной газотранспортных систем и хозяйственной деятельности Республики Казахстан".
ПРИЛОЖЕНИЕ 292
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
003 "Прикладные научные исследования в области
геологии использования недр"
на 2008 год

1. Құны : 18192 мың теңге (он сегіз миллион бір жүз тоқсан  екі мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : Қазақстан Республикасы Президентінің "Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік объектілерінің тізбесі туралы" 2000 жылғы 28 шілдедегі N 422 Жарлығы ; "Қарашығанақ мұнайгаз конденсаты кен орны бойынша Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімнің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 14 қарашадағы N 1568 қаулысы; "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің "Капиталмұнайгаз" мемлекеттік мекемесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 наурыздағы N 240 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : уәкілетті органды олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды уақтылы қабылдау мақсатында мұнайгаз жобалары шеңберінде пайдаланылатын мемлекеттік активтердің болуы және жай-күйі туралы ақпаратпен қамтамасыз ету; мұнай-газ жобалары шеңберінде пайдаланылатын мемлекеттік активтердің есебін жүргізу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : пайдалану құқығы мұнай-газ жобалары бойынша мердігерлерге берілуге жататын мемлекеттік мүліктің бухгалтерлік есебін қамтамасыз ету және мұнай-газ операциялары бойынша шығындар өтелгеннен кейін мемлекетке мердігер беретін мүліктің есебін қабылдау.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
002
Пайдалану құқығы мұнай-газ жобалары жөніндегі мердігер-
лерге бе-
рілуі
тиіс мем-
лекеттік мүлікті есепке алуды жүргізуді қамтама-
сыз ету
2
100
Капитал-
мұнайгаз
1. Мемлекеттік мекемені бекітілген штат саны - 16 бірлік шегінде ұстау.
2. Мұнай-газ жобалары бойынша мердігерлерге пайдалану құқығы берілуге жататын мемлекеттік активтердің есебін жүргізу.
Қаңтар-желтоқ-
сан
Қазақстан
Республи-
касы Эне-
ргетика және ми-
нералдық ресурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тура нәтиже: мұнай-газ жобалары бойынша мердігерлерге берілуге жататын мемлекеттік активтердің есебін жүргізу; құны 65 млрд. теңге мемлекеттік активтердің тізілімін жүргізу.
Пайдаланудан алынған материалдық ресурстарды әлеуметтік сипаттағы мұқтаждығы үшін Батыс Қазақстан облысының коммуналдық меншігіне беру.
Түпкілікті нәтиже: мұнай-газ жобаларында мердігерлер пайдаланылатын мемлекеттік тиісті мүліктің тиісті есебін жүргізу.
Қаржы-экономикалық тиімділігі: бір қызметкерді ұстауға арналған шығын - 1100 мың теңге; Қазақстан Республикасы үшін экономикалық тиімділікке өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімнің шарттарына және концессияның шартына сәйкес активтерді беру жөніндегі міндеттерді орындау жолымен қол жеткізіледі.
Уақтылығы: қаржыландыру жоспарына сәйкес.
Сапасы: "Қарашығанақ кен орнының өнімін бөлу туралы түпкілікті шешім бойынша мердігердің пайдалануында тұрған және Қазақстан Республикасының газ-көлік жүйесі мен шаруашылық қызметінің ішкі және халықаралық концессиясының шарты бойынша концессионерге берілген мемлекеттік мүліктің бухгалтерлік есебін жүргізу" нұсқаулығына сәйкес есепке алуды жүргізу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
292-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Жер қойнауын пайдалану геологиясы саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер" деген 003 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

1. Стоимость: 99881 тысяча тенге (девяносто девять миллионов восемьсот восемьдесят одна тысяча тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статья 18 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; статья 3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: создание и совершенствование эффективной системы геологических исследований, направленных на выявление дополнительных запасов полезных ископаемых для действующих горнорудных и нефтеперерабатывающих предприятий.
5. Задачи бюджетной программы: выявление региональных и локальных закономерностей размещения углеводородного сырья, подземных вод, крупных и богатых месторождений меди, свинца, цинка, золота, редких металлов; разработка новых образцов техники для проведения геологоразведочных работ; разработка новых научных концепций и подходов при проведении геологоразведочных работ.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия по реализации
программы (подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Прикладные
научные
исследования
в области
геологии
использова-
ния недр
Проведение приклад-
ных научных иссле-
дований в области
геологии по следую-
щим направлениям:
1) оценка состояния
и прогноз развития
минерально-сырьевой
базы и ее
информационное
обеспечение;
2) разработка
концепций геологи-
ческого развития
территории
Казахстана;
3) разработка новых
технологий геолого-
разведочных работ;
4) научные разра-
ботки по методике
проведения государ-
ственного геологи-
ческого изучения,
информационное
обеспечение геоло-
гической отрасли;
5) разработка новых
опытно-конструктор-
ских технологий
проведения геолого-
разведочных работ,
их техническое
обеспечение.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: специализированные петрометаллогенические карты по локализации металлогенического прогноза в различных уровнях; два хроноуровня кембрийской системы и Атлас опорных стратиграфических разрезов - базисная основа геологического картирования; методика дешифрирования внутрискважинных видеонаблюдений для оценки технического состояния скважин и геологии околоскважинного пространства; методика ориентирования боковых стволов скважин; космогеологическая карта РК м-ба 1:1000000; Атлас "Геодинамика Каспийского региона и геодинамический атлас территории РК на основе интерпретации космического зондирования Земли"; электронная версия геологических коллекций по Западному Казахстану.
Конечный результат: выявление новых месторождений твердых полезных ископаемых на основе петрометаллогенических карт; стратиграфическая основа для геологического картирования; оценка технического состояния стволов скважин и информация о геологии прискважинного пространства; геодинамические модели Каспийского региона и территории РК; космогеологическая основа для выявления месторождений полезных ископаемых; электронная версия геологических коллекций для решения задач геологического картирования и выявления месторождений полезных ископаемых.
Финансово-экономическая эффективность: общая стоимость проведения прикладных научных исследований в области геологии использования недр составляет:

1. Құны : 99881 мың теңге (тоқсан тоғыз миллион сегіз жүз  сексен бір мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : » "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңының 18-бабы ; "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңының 3-бабы ; "Елдің минералдық-шикізаттық кешені ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қолданыстағы тау-кен және мұнай өңдеу кәсіпорындары үшін пайдалы қазбалардың қосымша қорларын анықтауға жіберген геологиялық зерттеулердің тиімді жүйесін құру және жетілдіру.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : көмірсутегі шикізаттарының, ірі мыс кен орындарының, қорғасын, мырыш, алтын, сирек кездесетін металдарын орналасуының өңірлік және локалды заңдылықтарын анықтау; геология барлау жұмыстарын жүргізу үшін техниканың жаңа үлгілерін әзірлеу; геология барлау жұмыстарын жүргізу кезінде жаңа ғылыми концепциялар мен тәсілдемелерді әзірлеу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдар-
ламаның (кіші
бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Жер қой-
науын пайдала-
ну гео-
логиясы саласын-
дағы қолдан-
балы ғы-
лыми зерттеу-
лер
Жер қойнауын пайдалану
геологиясы саласында қолданбалы ғылыми зерттеулерді келесі бағыт бойынша жүргізу:
1. Минералдық-шикізат базасының даму болжамы
және жағдайына баға
беру және оны
ақпаратпен қамтамасыз
ету.
2. Қазақстан аумағында
геологиялық даму кон-
цепциясын игеру.
3. Геологиялық-барлау
жұмыстарының жаңа технологиясын игеру.
4. Геологиялық саланы ақпаратпен қамтамасыз ету, мемлекеттік гео-
логиялық зерделеуді өткізу әдісін бойынша ғылыми игерулер.
5. Геологиялық барлау жұмыстарын өткізу тех-
нологиясының жаңа тә-
жірибелі-конструк-
турларын және олардың техникамен қамтамасыз етуін игеру.
Жыл бойы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тікелей нәтиже: әртүрлі деңгейде локализациялы металлогенді жобалау бойынша мамандандырылған петрометаллогенді карталар; екі хронодеңгейлі кембрий жүйесі және геологиялық карта құрастыру табаны негізінде - стратиграфиялық тиянақ кесімі Атласы; геологиялық ұңғыма маңы кеңістігі және ұңғыманың техникалық жағдайына баға беру үшін ұңғыма іші бейне суреттерді шрифтау әдісі; бүйірлік оқпаның бағдарлау әдістемесі; 1:1000000 масштабы ҚР космогеологиялық картасы; "Жерді қашықтықтан космостық интерпретациялау негізінде ҚР аумағының геодинамикалық атласын және Каспий маңы геодинамикасының" Атласы; Батыс Қазақстан бойынша геологиялық коллекцияның электронды түрі.
Түпкі нәтиже: петрометаллогенді картаның негізінде жаңа қатты пайдалы қазбалар кен орындарын ашу; геологиялық карта жасау үшін стртиграфиялық негіз; ұңғыма маңындағы кеңістікке геология туралы ұңғымалардың техникалық жағдайына баға және ақпарат; ҚР территориясында және Каспий аймағында геодинамикалық үлгі; пайдалы қазбалар кен орындарын шығару үшін космогеологиялық негіз; пайдалы қазбалар кен орындарын ашу үшін геологиялық карта жасау тапсырмасын шешу үшін геологиялық коллекцияның электрондық түрі.
Қаржы-экономикалық тиімділігі: жер қойнауын пайдаланудағы геология саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге жалпы құны мынаны құрайды:

- по направлению "Оценка состояния и прогноз развития минерально-сырьевой базы и ее информационное обеспечение" (5 отчетов - рекомендаций, завершаемые работы) - 7550 тыс. тенге;
- по направлению "Разработка концепций геологического развития территории Казахстана" (2 отчета - рекомендации, завершаемые работы) - 44838 тыс. тенге;
- по направлению "Разработка новых технологий геологоразведочных работ" (2 разработки - рекомендации, завершаемые работы) - 11000 тыс. тенге;
- по направлению "Научные разработки по методике проведения государственного геологического изучения, информационное обеспечение геологической отрасли" (4 новые разработки) - 28707 тыс. тенге;
- по направлению "Разработка новых опытно-конструкторских технологий проведения геологоразведочных работ, их техническое обеспечение" (1 новая разработка) - 7786 тыс. тенге.
Своевременность: соответствие фактических и установленных сроков проведения научно-технических разработок.
Качество: выявление труднооткрываемых месторождений важнейших видов минерального сырья, углеводородов и подземных вод путем создания научной основы для их открытия; сокращение сроков и затрат геологоразведочных работ при выявлении месторождений полезных ископаемых.
ПРИЛОЖЕНИЕ 293
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
004 "Прикладные научные исследования технологического характера
в области топливно-энергетического комплекса,
нефтехимии и минеральных ресурсов"
на 2008 год
1. Стоимость: 898900 тысяч тенге (восемьсот девяносто восемь миллионов девятьсот тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Закон Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке"; Указ Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 "О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года N 405 "Об утверждении научно-технической программы "Развитие атомной энергетики в Республике Казахстан на 2004-2008 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 822 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы" (второй этап).
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: разработка наукоемких ядерных технологий, методов и систем, направленных на развитие и повышение безопасности и эффективности атомной энергетики; достижение устойчивого развития страны путем диверсификации отраслей экономики, способствующей отходу от сырьевой направленности, подготовка условий для перехода в долгосрочном плане к сервисно-технологической экономике; научная и техническая поддержка экспериментальных исследований на установке КТМ и обеспечение ее эксплуатации; разработка наукоемких технологий, новых методов и систем, направленных на развитие комплексных научных исследований в области физики, химии, биологии с использованием тяжелых ионов.

- "Минералды-шикізаттық базасының болжамының дамуы және оны ақпаратпен қамтамасыз ету жағдайына баға" бағыты бойынша (5 есепнама-ұсыныс, аяқталатын жұмыс) - 7550 мың теңге;
- "Қазақстан территориясында геологиялық даму концепциясын меңгеру" бағыты бойынша (2 есепнама-ұсыныс, аяқталатын жұмыс) - 44838 мың теңге.
- "Геологиялық-барлау жұмыстарының жаңа технологиясын меңгеру" бағыты бойынша (2 есепнама-ұсыныс, аяқталатын жұмыс) - 11000 мың теңге.
- "Геологиялық салаларды ақпаратпен қамтамасыз ету, мемлекеттік геологиялық зерделеуді өткізу әдісі бойынша ғылыми игерулер" бағыты бойынша (4 жаңа меңгеру) - 28707 мың теңге.
- "Геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізуде тәжірибелі-конструкторлық жаңа технологияны жетілдіру" бағыты бойынша (1 жаңа жетілдіру) - 7786 мың теңге.
Уақтылығы: ғылыми-техникалық жетілдірулерді жүргізу бекітілген уақыты және жалпы сәйкестігі.
Сапасы: минералды шикізат, көмірсутекті және жер асты суларының маңызды түрлерінің қиын ашылатын кен орындарын ашу үшін ғылыми  негіз салу; пайдалы қазбалар кен орындарын ашу кезінде геологиялық барлау жұмыстарының шығынын және мерзімін қысқарту.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
293-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Отын-энергетика кешені, мұнай-химия және минералдық ресурстар
саласындағы технологиялық сипаттағы қолданбалы ғылыми зерттеулер"
деген 004 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 898900 мың теңге (сегіз жүз тоқсан сегіз миллион  тоғыз жүз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : » "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңы ; "Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығы ; "Қазақстан Республикасында атом энергетикасын дамытудың 2004-2008 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 405 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы (екінші кезең)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 822 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : атом энергетикасын дамытуға және қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыруға бағытталған ғылымды қажетсінетін ядролық технологияларды әзірлеу; шикізаттық бағыттан алшақтауға ықпал ететін экономиканың салаларын әртараптандыру жолымен елдің орнықты дамуына қол жеткізу, ұзақ мерзімді жоспарда сервистік-технологиялық экономикаға өту үшін шарттар әзірлеу, КТМ қондырғысында тәжірибелік зерттеулерді ғылыми және техникалық тұрғыдан қолдау және оның пайдалануын қамтамасыз ету; ауыр иондарды пайдаланумен физика, химия, биология саласында кешенді ғылыми зерттеулерді дамытуға бағытталған ғылымды қажетсінетін технологияларды, әдістер мен жүйелерді әзірлеу.

5. Задачи бюджетной программы: научно-техническая поддержка атомной отрасли в Казахстане на основе передовых технологий с учетом опыта ведущих атомных держав, развития аппаратурной и методической базы радиоэкологических исследований, создание эффективной системы обращения с радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом на уровне современных международных требований, создание национальной отрасли производства радиофармпрепаратов;
материаловедческие исследования воздействия плазмы на материалы первой стенки и дивертора КТМ; исследование процессов взаимодействия плазмы с поверхностью материалов, образования пристеночной плазмы и пылевых частиц в КТМ; изучение динамических процессов и диагностика плазмы КТМ. Современные компьютерные технологии и информационные системы управления плазмой КТМ; научно-методическое обеспечение обслуживающего персонала КТМ.
разработка методов оценки параметров (запасы, содержание, морфология) слабоизученных малых и средних рудных и нерудных объектов, разработка экспресс-методов проектирования горных работ при освоении малых и средних месторождений твердых полезных ископаемых в условиях неполной информации о рудных и нерудных объектах, разработка методов и программного обеспечения экономической оценки слабоизученных малых и средних объектов недропользования и рисков их освоения с учетом инфраструктурных факторов;
проведение научных исследований с использованием ускорителя тяжелых ионов ДЦ-60 для разработки новых продуктов на основе мембранных нанотехнологий.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Прикладные
научные
исследования
технологи-
ческого
характера в
области топ-
ливно-энер-
гетического
комплекса,
нефтехимии и
минеральных
ресурсов
1. Реализация
научно-технической
программы "Развитие
атомной энергетики
в Республике
Казахстан".
2. Научно-техничес-
кая поддержка созда-
ния и эксплуатации
казахстанского
термоядерного
материаловедческого
реактора Токамак.
3. Развитие геотех-
нологии при освоении
и предтендерной
подготовке средних,
малых месторождений
полезных ископаемых
Республики
Казахстан.
4. Развитие
комплексных научных
исследований в
области физики,
химии, биологии и
передовых технологий
на базе ускорителя
тяжелых ионов ДЦ-60.
5. Перечисление ка-
питальных трансфер-
тов научным органи-
зациям, осуществляю-
щим прикладные науч-
ные исследования,
согласно перечня
приобретаемого обо-
рудования, утверж-
денного приказом
Министра энергетики
и минеральных
ресурсов Республики
Казахстан.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан

5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жетекші атомдық державалардың тәжірибесі есебінен озық технологиялар негізінде Қазақстанда атом саласын ғылыми-техникалық қолдау, радиоэкологиялық зерттеулердің аппаратуралық және әдістемелік базаларын дамыту, қазіргі халықаралық талаптар деңгейінде радиоактивті қалдықтармен және ядролық отынмен игерілген тиімді айналыс жүйесін құру, радиофармпрепараттары өндірісінің ұлттық саласын құру;
плазманың КТМ бірінші қабырға мен дивертор материалдарына әсер етуінің материалтану зерттеулері; плазма материалдарының жоғарғы  бетімен өзара іс-қимыл процестерін, КТМ-де қабырғалық плазма мен тозаңдық бөлшектердің түзілуін зерттеу; динамикалық процестерді зерделеу және КТМ плазмасының диагностикасы; КТМ плазмасын басқарудың қазіргі компьютерлік технологиясы мен ақпараттық жүйесі; КТМ-де қызмет көрсету қызметкерлерін ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету;
жете зерттелмеген шағын және орташа кенді және кенсіз объектілердің өлшемдерін (қоры, құрамы, құрылымы) бағалау әдістерін әзірлеу; қатты пайдалы қазбалардың шағын және орташа кен орындарын игеру кезінде, кенді және кенсіз объектілер туралы толық ақпарат болмаған жағдайда, тау-кен жұмыстарын жобалаудың жылдам әдістерін әзірлеу, жете зерттелмеген жер қойнауын пайдаланудың шағын және орташа кен игеру объектілерін экономикалық бағалау және инфрақұрылымдық факторларын ескере отырып, әдістерін әзірлеу және оларды игеру тәуекелдерін бағдарламалық қамтамасыз ету.
Жаңа өнімдер әзірлеу үшін жарғақтық нанотехнологиялар негізінде ДЦ-60 ауыр иондар пайдаланумен ғылыми зерттеулер жүргізу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдар-
ламаның (кіші
бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Отын энерге-
тика ке-
шені, мұнай-
химия және минерал-
дық ре-
сурстар саласын-
дағы техноло-
гиялық сипатта-
ғы қол-
данбалы ғылыми зерттеу-
лер
1. "Қазақстан Респуб-
ликасында атом энер-
гетикасын дамыту" ғы-
лыми-техникалық бағ- дарламаларын іске асыру.
2. Тоқамақ термоядро-
лық материалтану реак-
торын жасау мен пайда-
лануды ғылыми-техни-
калық қолдау.
3. Қазақстан Респуб-
ликасының пайдалы қазбаларының орташа, шағын кен орындарын игеру және тендер алдындағы дайындық кезіндегі геотехноло-
гиясын дамыту.
4. ДЦ-60 ауыр иондар-
ды жеделдеткіш база-
сында физика, химия, биология және озық технологиялар саласын-
да кешенді ғылыми зерттеулерді дамыту.
5. Қазақстан Респуб-
ликасы Энергетика және
минералдық ресурстар министрлігінің бұйры-
ғымен бекітілген, са-
тылып алынатын жабдық-
тар тізбесіне сәйкес қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйым-
дарға күрделі транс-
ферттерді аудару.
Жыл бойы
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат:
1. Проведение прикладных научных исследований по программе "Развитие атомной энергетики в Республике Казахстан": получены количественные данные, характеризующие радиационную обстановку в местах проведения ядерных взрывов и размещения ядерных установок; организация систем мониторинга окружающей среды и природных ресурсов в рамках Единой государственной системы мониторинга; разработка и осуществление мероприятий по снижению риска от воздействия радиационно-опасных объектов и территорий Республики Казахстан;
разработана экономическая модель развития энергетики в разных регионах Казахстана; оценка геофизического состояния предполагаемых мест размещения атомных станций, разработка технических методов, обеспечивающих ядерную и радиационную безопасность объектов атомной энергетики Республики Казахстан; методы и технологии по повышению безопасности и эффективности ядерной и термоядерной энергетики;
разработаны и освоены технологии производства ряда новых радиофармпрепаратов, радиоизотопов и закрытых источников ионизирующего излучения, разработка радиационной технологии получения водонабухающих полимеров;
развитие системы геофизического мониторинга ядерных испытаний; развитие методов изучения и оценки состояния недр в местах проведения подземных ядерных взрывов, изоляции РАО, строительства и эксплуатации ядерных установок;
продолжены работы по развитию образовательных технологий подготовки кадров для атомной отрасли Казахстана.
2. Проведение прикладных научных исследований по научно-технической поддержке создания и эксплуатации казахстанского термоядерного материаловедческого реактора Токамак:
выявлены особенности изменений микроструктуры и химического состава приповерхностных слоев образцов материалов защиты первой стенки и дивертора КТМ в условиях характерных тепловых нагрузок и эрозивных воздействий;
создан комплекс компьютерных программ для моделирования процессов взаимодействия плазмы с материалом покрытия, диффузии примеси, эволюции дефектной структуры и изменения свойств материалов покрытия;
проведена работа по монтажу отдельных частей стенда для имитационных испытаний диагностических систем, оборудования и материалов КТМ; подготовлены диагностики и разработаны программы работ по наладке оборудования имитационного стенда, отработке отдельных диагностических систем и методик измерения при исследовании взаимодействия плазмы с конструкционными материалами;
разработаны методики калибровки физических диагностик токамака КТМ, данные опытной калибровки и настройки диагностик токамака КТМ;
создана система клиент-серверного ПО для анализа физических процессов по экспериментальным данным с учетом калибровок диагностик токамака КТМ;
экспериментальные данные исследований микроволновых и рентгеновских систем физических диагностик плазмы;
методическая и аппаратурная база для разработки перспективных систем диагностики плазмы;
получены предварительные экспериментальные данные о работоспособности системы и реальных газодинамических характеристиках молекулярного пучка; данные экспериментального исследования взаимодействия изотопов водорода с графитом при условиях, близких к рабочим условиям КТМ;
создана и внедрена автоматизированная система поиска и обмена информации на базе Web-сайта КТМ;
будут получены данные о работоспособности отдельных диагностических систем Токамака КТМ;
продолжена работа по разработке методик научных экспериментов на уникальной установке и организация на их основе тренинга персонала;
продолжены работы по изучению процессов пылеобразования и исследованию свойств пристеночной пылевой плазмы, как на экспериментальных стендах, так и на токамаке Т-10;

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тікелей нәтиже:
1. "Қазақстан Республикасында атом энергетикасын дамыту" бағдарламасы бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу:
ядролық жарылыстар өткізілген және ядролық қондырғылар орнатылған жерлердегі радиациялық жағдайды сипаттайтын сан көрсеткіштері алынады; қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторинг жүйесін мониторингтің мемлекеттік бірыңғай жүйесі шегінде ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының радиациялық қауіпті объектілері мен аумақтарының әсерінен болатын қауіпті төмендету бойынша іс-шаралар әзірлеу және жүзеге асыру; Қазақстанның әртүрлі аймақтарындағы энергетика дамуының экономикалық үлгісі әзірленеді; атом станцияларын орналастыру болжанып отырған орындардың жай-күйін геофизикалық бағалау, Қазақстан Республикасының атом энергетикасы объектілерінің ядролық және радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық әдістер әзірлеу; ядролық және термоядролық энергетиканың қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыру бойынша әдістер мен технологиялар; жаңа радиофармпрепараттар, радиоизотоптар мен иондық сәулелендірудің жабық көздерінің бірқатарын өндіру технологиялары әзірленіп игеріледі, сумен қабынатын полимерлер алудың радиациялық технологияларын әзірлеу; ядролық сынаулардың геофизикалық мониторингі жүйесін дамыту; жерасты ядролық жарылыстар өткізу, РАҚ-ты оқшаулау, ядролық қондырғылар құрылысы мен пайдалану орындарындағы жер қойнауының жай-күйін зерделеу және бағалау;
Қазақстанның атом саласына арналған кадрларды даярлаудың білім беру технологияларын дамыту бойынша жұмыстар жалғастырылды.
2. Тоқамақ термоядролық материалтану реакторын жасауға және пайдалануға ғылыми-техникалық қолдау жөнінде қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу: жылу жүктемесі және эрозия әсері сипатындағы жағдайларда КТМ-ның бірінші қабырғасы мен диверторын қорғау материалдарының үстіңгі қабаттарының микроқұрылымы мен химиялық құрамының өзгеру ерекшеліктері анықталды; плазманың жабу материалдарымен әрекеттесу процестерін, қоспа диффузиясын, жабу материалдарының ақаулық құрылымының эволюциясы мен қасиеттерінің өзгеруін моделдеу үшін компьютерлік бағдарламалар кешені жасалады, КТМ диагностикалық жүйелерін, жабдықтары мен материалдарын имитациялық сынауларға арналған стендтың жекелеген бөлшектерін құрастыру бойынша жұмыстар жүргізілді; диагностикалар даярланды және имитациялық стендтың жабдықтарын реттеу бойынша жеке диагностикалық жүйелерді және плазманың конструкциялық материалдарымен әрекеттесуін зерттеу кезінде өлшеу әдістемесін әзірлеу жұмыстарының бағдарламасы әзірленді;
КТМ тоқамақтың физикалық диагностикалар калибровкасының әдістемесі жасалды, КТМ тоқамақтың тәжірибелік калибровкасы мен диагностикасын қалыптастыру мәліметтері алынды;
КТМ тоқамақ диагностикасының калибровкасын ескере отырып тәжірибелік мәліметтер бойынша физикалық процестерді талдау үшін клиент-серверлік БҚ жүйесі жасалды; плазманың физикалық диагностикасының микротолқындық және рентгендік жүйелерінің тәжірибелік мәліметтері алынады. Плазма диагностикасының жаңа жүйелерін жасау үшін әдістемелік және аспаптық базасы құрылды; жүйенің жұмысқа дайындығы және молекулалық шоғырдың нақты газодинамикалық сипаттамалары туралы тәжірибелік мәліметтер алынды.
КТМ-ның жұмыс шарттарына жақын жағдайдағы сутегі изотоптарының графитпен әрекеттесуінің тәжірибелік зерттеу деректері жүргізілді; КТМ-ның WEB-сайтында ақпаратты іздеу мен алмасудың автоматтандырылған жүйесі жасалды және енгізілді;
КТМ тоқамақтың жеке диагностикалық жүйелерінің жұмысқа дайындығы туралы мәліметтер алынатын болады;
бірегей қондырғыда ғылыми эксперименттердің әдістемелерін әзірлеу және олардың негізінде персонал тренингін ұйымдастыру бойынша жұмыстар жалғастырылды;
эксперименттік стендттерде және Т-10 тоқамақтада тозаң түзілу процестерін зерттеу және қабырғалық тозаңдық плазманың қасиеттерін зерттеу бойынша жұмыстар жалғастырылды;

получены результаты реального физического эксперимента на токамаке Т-10 и их анализ; изучение принятых в мире стандартов обработки и представления данных на таких уникальных установках как Т-10.
3. Проведение прикладных научных исследований по развитию геотехнологии при освоении и предтендерной подготовке средних, малых месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан:
сформирована схема построения трехмерных моделей на основе неоднородных, неравномерно расположенных в пространстве геологических данных; начато формирование банка данных технологических свойств руд; обоснованы возможности использования внутрискважинных теленаблюдений с применением погружных минителекамер для уточнения естественного и пространственного положения сложных геологических структур; предложены компоновочные схемы внутрискважинных навигационных систем контроля за пространственным положением боковых направленных стволов многоствольных скважин;
разработана структурно-функциональная система геологической, горно-технической, технологической, экономической изученности по этапам и стадиям намечаемых к освоению объектов недропользования с показателями эффективности горно-геологического объекта; предложены эффективные методы георыхления рудных и нерудных пластов в околоскважинной зоне для повышения извлечения полезных компонентов скважинным способом;
разработаны методики оценки конкурентоспособности слабоизученных малых и средних месторождений в рыночных условиях.
4. Проведение прикладных научных исследований по развитию комплексных научных исследований в области физики, химии, биологии и передовых технологий на базе ускорителя тяжелых ионов ДЦ-60:
режимы ускорения, транспортировки и формирования пучков тяжелых ионов в ускорителе ДЦ-60 для проведения запланированных работ;
усовершенствованные экспериментальные установки по имплантации тяжелых ионов низкой и высокой энергии при заданных условиях облучения;
предварительные результаты исследования дефектной структуры и вторичных процессов при облучении конструкционных материалов низко- и высокоэнергетичными тяжелыми ионами;
результаты научных и технологических работ по ионной имплантации в материалах и радиационному формированию сверхпроводящих наноматериалов при облучении тяжелыми ионами различной энергии;
установка для проведения корреляционных экспериментов и пакет программного обеспечения для обработки и расчета полученных результатов;
проведение экспериментальных и теоретических исследований для изучения ядерной материи при энергиях взаимодействия вблизи кулоновского барьера;
освоенная технология обработки облученной полиэтилентерефталатной пленки; отработанная технология травления пленки и тестирования полученных трековых мембран;
данные теоретических и экспериментальных исследований для обоснования комплексной технологии очистки сточных вод от искусственных радионуклидов с использованием трековых мембран;
нормативно-методическая документация для проведения на ускорительном комплексе ДЦ-60 научных экспериментов по ядерной физике, материаловедению, радиационной технологии, технологии получения и применения ядерных трековых мембран и другим наукоемким технологиям.
Конечный результат:
- по прикладным научным исследованиям в области атомной энергетики: научно-техническая и технологическая поддержка и сопровождение большого комплекса работ, направленных на сопровождение дальнейшего роста промышленного производства, импортозамещения и организацию выпуска экспортоориентированной продукции, создание новых наукоемких и высокотехнологичных производств и в целом на инновационное преобразование экономики;
- по научно-технической поддержке создания и эксплуатации казахстанского термоядерного материаловедческого реактора Токамак: созданы и введены в эксплуатацию экспериментальные стенды для диагностики плазмы; изучены физические свойства кандидатных материалов приемно-диверторных пластин и внутрикамерных элементов КТМ; разработаны новые методы исследования образцов материалов до и после экспонирования на установке КТМ; разработаны методики научных экспериментов на уникальной установке КТМ;
- по развитию геотехнологии при освоении и предтендерной подготовке средних, малых месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан: будут созданы методики и программное обеспечение, применение которых позволяет повысить достоверность оценки слабоизученных объектов недропользования для их дальнейшего освоения потенциальными недропользователями и цену намечаемых к освоению слабоизученных объектов недропользования на стадии предтендерной подготовки;
- по развитию комплексных научных исследований в области физики, химии, биологии и передовых технологий на базе ускорителя тяжелых ионов ДЦ-60: комплексные научные исследования в области физики, химии, биологии и передовых технологий на базе ускорителя тяжелых ионов ДЦ-60, формирование научной среды в области естественных наук в новой столице Казахстана.
Финансово-экономический результат: стоимость прикладных научных исследований (включая проведение научно-технической экспертизы) по направлениям:

Т-10 тоқамақта нақты физикалық эксперимент нәтижелері алынды және оларды талдау; әлемде қабылданған өңдеу стандарттарын зерделеу және Т-10 секілді бірегей қондырғыларда деректерді ұсыну.
3. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалардың орта, шағын кен орындарын игеру және тендер алдындағы дайындық кезінде геотехнологияларды дамыту жөнінде қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу:
геологиялық деректер кеңістігінде орналасқан әртекті, ретсіз негізде үшөлшемді модельдерді құрудың схемасы қалыптасты;
кендердің технологиялық қасиеттерінің деректер банкісін құру басталды; геологиялық құрылымдардың табиғи және кеңістіктік орналасуын нақтылау үшін батқыш кіші телекамераларды қолданумен ұңғыма ішін телебақылауды пайдаланудың мүмкіндігі негізделді;
көпбағаналы ұңғымалардың бүйірлік бағытталған бағандарының кеңістіктік қалпын бақылайтын ұңғыма ішіндегі навигациялық жүйелердің құрамдас жүйелері ұсынылды;
жете зерттелмеген шағын және орташа кенорындарын бағалауда қолданылатын кен-геологиялық объектінің тиімділік көрсеткіштері белгілі жер игеру объектілерін кезеңдер мен игеру сатылары бойынша геологиялық, кен-техникалық, технологиялық, экономикалық зерттелудің құрылымдық-функционалдық жүйесі әзірленеді;
ұңғымалы әдіспен пайдалы құрылымдарын алу көлемін арттыру үшін ұңғыма жанының аймағындағы кенді және кенсіз қабаттарын геоқопсытудың тиімді әдістері ұсынылды;
нарықтық жағдайда жете зерттелмеген шағын және орташа кенорындарының бәсекеге қабілеттілігін бағалау әдістемелері әзірленді.
4. ДЦ-60 ауыр иондарды жеделдеткіш базасында физика, химия, биология және озық технологиялар саласында кешенді ғылыми зерттеулерді дамыту жөнінде қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу:
жоспарланған жұмыстарды жүргізу үшін ДЦ-60 жеделдеткішінде ауыр иондар шоғын үдету, тасымалдау және қалыптастыру режимдері;
берілген сәулелендіру жағдайындағы төмен және жоғары энергиялы ауыр иондарды енгізу бойынша жетілдірілген эксперименттік қондырғылар;
төмен және жоғары энергиялы ауыр иондармен құралымдық материалдарды сәулелендірудегі ақаулық құрылым мен екінші реттік процестерді зерттеудің алғы нәтижелері;
әртүрлі энергиялы ауыр иондармен сәулелендірудегі асқын өткізгіштік наноматериалдардың радиациялық қалыптасуы мен материалдардағы иондық енгізу бойынша ғылыми және технологиялық жұмыстардың нәтижелері;
корреляциялық эксперименттерді жүргізуге арналған қондырғы мен алынған нәтижелерді өңдеуге және есеп жүргізуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету топтамасы;
кулондық тосқауыл жанындағы өзара әрекеттесу энергияларында ядролық материяны зерттеу үшін эксперименттік және теориялық зерттеулер өткізу;
сәулелендірілген полиэтилентерефталатты үлпекті технологиялық өңдеуді игеру үлпектің желінуінің жасалып біткен технологиясы және алынған ізді жарғақты тестілеу;
ізді жарғақты пайдалану арқылы ақаба суларды жасанды радинуклидтерден тазарту кешенді технологиясын негіздеу үшін теориялық және эксперименттік зерттеулердің деректері;
ізді жарғақты қолдану бойынша мамандандырылушы студенттерге арналған оқу-әдістемелік құралдар;
ДЦ-60 үдеткіш базасында үдеткіш кешенді пайдалану бойынша, ядролық физика бойынша, материалтану бойынша, радиациялық технология бойынша, ядролық ізді жарғақтарды алу және қолдану технологиясы бойынша және басқа да ғылымды қажетсінетін технологиялар бойынша нормативті-әдістемелік құжаттама.
Түпкі нәтиже:
- атом энергетикасы саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша:
өнеркәсіптік өндірісті одан әрі өсіруге бағытталған жұмыстардың ірі кешенін ғылыми-техникалық және технологиялық қолдау, импортты алмастыратын және сараптық бағдарланған өнімдерді шығаруды ұйымдастыру, жаңа ғылымды қажетсінетін және жоғары технологиялық өндірістерді құру және тұтас экономиканы инновациялық қайта құру;
- Тоқамақ термоядролық материалтану реакторын жасау мен пайдалануды ғылыми-техникалық қолдау қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша:
плазма диагностикасына арналған тәжірибелік стендтер пайдалануға енгізілді; КТМ-нің камераішілік элементтері мен қабылдау-диверторлық пластиналарының кандидат материалдарының физикалық қасиеттері зерделенді; материалдар үлгілерін КТМ қондырғысына экспонаттауға дейінгі және кейінгі зерттеудің жаңа әдістері әзірленді; КТМ бірегей қондырғысында ғылыми эксперименттердің әдістемелері әзірленді;
- Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларының орташа және шағын кен орындарын игерудің және тендер алдындағы дайындық кезінде геотехнологияларды дамыту жөнінде: жер қойнауын ықтимал пайдаланушылар ары қарай игеру үшін жете зерттелмеген кенді игеру объектілерін бағалаудың шынайылығын растауға және тендер алдындағы дайындық кезеңінде игеруге көзделген жете зерттелмеген кенді игеру объектілерінің бағасын жоғарылатуға мүмкіндік беретін әдістемелер мен бағдарламалық қамтамасыз ету әзірленетін болады;
- ДЦ-60 ауыр иондарды жеделдеткіш базасында физика, химия, биология және озық технологиялар саласында кешенді ғылыми зерттеулерді дамыту бойынша: ғылымды қажетсінетін озық технологияларды дамыту, Қазақстанның жаңа астанасында жаратылыстану ғылымы саласында ғылыми ортаны қалыптастыру.
Қаржы-экономикалық нәтиже: бағыттар бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулердің құны (ғылыми-техникалық сараптауды қоса алғанда):

развитие атомной энергетики - 652744 тыс. тенге; научно-техническая поддержка создания и эксплуатации казахстанского термоядерного материаловедческого реактора - 79602 тыс. тенге; развитие геотехнологии при освоении и предтендерной подготовке средних, малых месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан - 34593 тыс. тенге; развитие комплексных научных исследований в области физики, химии, биологии и передовых технологий на базе ускорителя тяжелых ионов ДЦ-60 - 107 000 тыс. тенге;
перечислены капитальные трансферты научным организациям для приобретения научного оборудования в сумме 24961 тыс. тенге, в том числе по направлениям: развитие атомной энергетики - 13007 тыс. тенге; научно-техническая поддержка создания и эксплуатации казахстанского термоядерного материаловедческого реактора - 5487 тыс. тенге; развитие геотехнологии при освоении и предтендерной подготовке средних, малых месторождений полезных ископаемых Республики Казахстан - 6467 тыс. тенге.
Своевременность: в течение года в соответствии с заключаемыми договорами.
Качество: повышение уровня безопасности и эффективности ядерной и термоядерной энергетики и промышленности;
усовершенствованные методики оценки рудных и нерудных объектов.
ПРИЛОЖЕНИЕ 294
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
005 "Создание Казахстанского термоядерного
материаловедческого реактора Токамак"
на 2008 год
1. Стоимость: 758090 тысяч тенге (семьсот пятьдесят восемь миллионов девяносто тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Указ Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 "О стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы"; распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 июля 1998 года N 143-Р "О мерах по развитию деятельности в рамках решения 6 сессии совета ИТЭР от 28 июля 1994 года о включении Республики Казахстан в Международный проект термоядерного реактора".
3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: создание первой в Республике Казахстан термоядерной установки Токамак (КТМ) для реакторного материаловедения, развитие наукоемких и ядерных технологий в Республике Казахстан, развитие научного потенциала в Республике, проведение исследований конструкционных материалов термоядерных реакторов, отработка новых комплексных методов исследований материалов.

атом энергетикасын дамытуға - 652744 мың теңге; Тоқамақ қазақстандық термоядролық материалтану реакторын жасау және пайдалануды ғылыми-техникалық қолдауға - 79602 мың теңге; Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларын орташа, шағын кен орындарын игеруді және тендер алдындағы дайындық кезінде геотехнологияларды дамытуға - 34593 мың теңге; ДЦ-60 ауыр иондарды жеделдеткіш базасында физика, химия, биология және озық технологиялар саласында кешенді ғылыми зерттеулерді дамытуға - 107 000 мың теңге;
ғылыми жабдықтарды сатып алу үшін ғылыми ұйымдарға 24961 мың теңге сомасында күрделі трансферттер аударылды, оның ішінде мына бағыттар бойынша: атом энергетикасын дамытуға - 13007 мың теңге; Тоқамақ қазақстандық термоядролық материалтану реакторын жасауды және пайдалануды ғылыми-техникалық қолдауға - 5487 мың теңге; Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларының орташа және шағын кен орындарын игеру кезінде және тендер алдындағы геотехнологияларды дамытуға - 6467 мың теңге.
Уақыттылығы: жыл бойы жасалатын шарттарға сәйкес.
Сапасы: ядролық және термоядролық энергетика мен өнеркәсіптің қауіпсіздігі мен тиімділігі деңгейін арттыру; кенді және кенсіз объектілерді бағалаудың әдістемелерін жетілдіру.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
294-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қазақстандық Тоқамақ термоядролық материалтану реакторын құру"
деген 005 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 758090 мың теңге (жеті жүз елу сегіз миллион тоқсан мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :
"2003-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Индустриалдық-инновациялық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығы ; "Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясының квотасы бойынша Халықаралық термоядролық реактор жобасына енгізу туралы ИТЭР 1994 жылғы 28 шілдедегі 6-сессиясы шешімдерінің шеңберіндегі қызметті дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 1998 жылғы 22 шілдедегі N 143-Ө өкімі .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : реакторлық материалтану үшін Қазақстан Республикасында бірінші Тоқамақ термоядролық қондырғыны (КТМ) құру, Қазақстан Республикасында ғылымды қажетсінетін және ядролық технологияларды дамыту, Республикада ғылыми әлеуетті дамыту, термоядролық реакторлардың конструкциялық материалдарын зерттеулерді жүргізу, зерттеу материалдарының жаңа кешенді әдістерін пысықтау.

5. Задачи бюджетной программы: обеспечение условий для разработки и освоения методик и систем физических диагностик для проведения исследований, отработки методов испытаний конструкционных материалов; создание методической базы измерений; проведение организационных мероприятий создания международной лаборатории для проведения исследований в области управляемого термоядерного синтеза.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия по реализации
программы (подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Создание
Казахстан-
ского термо-
ядерного
материало-
ведческого
реактора
Токамак
Выполнение меро-
приятий по созда-
нию Казахстанско-
го термоядерного
материаловедчес-
кого реактора
Токамак в соот-
ветствии с
утвержденной в
установленном
законодательством
порядке проектно-
сметной
документацией:
1. Монтаж уста-
новки КТМ на
штатном рабочем
месте. Начало
подключения к
установке КТМ
технологических
систем. Автоном-
ные испытания
установки КТМ.
2. Завершение
изготовления,
комплектация и
поставка оборудо-
вания вспомога-
тельных техноло-
гических систем и
систем контроля
комплекса КТМ.
3. Продолжение
изготовления и
комплектация обо-
рудования системы
высокочастотного
нагрева плазмы.
4. Продолжение
изготовления,
комплектация и
поставка физичес-
ких диагностик
установки КТМ.
Автономные
проверки
оборудования.
5. Продолжение
изготовления,
комплектация и
поставка оборудо-
вания, монтаж
систем вакуумной
откачки, газона-
пуска и гашения
плазмы.
6. Продолжение
изготовления,
комплектация и
поставка оборудо-
вания, и монтажа
системы техноло-
гического
охлаждения.
7. Продолжение
изготовления,
комплектация и
поставка оборудо-
вания и монтажа
системы автомати-
зации эксперимен-
тов. Начало
автономных пуско-
наладочных работ.
8. Продолжение
комплектации и
поставки оборудо-
вания системы
импульсного
электроснабжения.
Продолжение мон-
тажа оборудования
на штатных
рабочих местах.
Начало автономных
пуско-наладочных
работ.
9. Начало пуско-
наладочных работ
на системе
внешнего
электроснабжения.
Подготовка систе-
мы к приемке в
эксплуатацию.
10. Продолжение
работ по благоус-
тройству и озеле-
нению площадки
комплекса КТМ.
11. Подготовка
кадров для обес-
печения эксплуа-
тации комплекса
КТМ и проведения
научных
исследований.
12. Охрана
комплекса КТМ.
Обеспечение
эксплуатации сис-
тем физической
защиты, электро-
снабжения, отоп-
ления и инженер-
ных систем.
Закупка топлива.
февраль-
декабрь
Министерство энергетики и
минеральных ресурсов
Республики
Казахстан

5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : зерттеу жүргізу, конструкциялық материалдарды сынау әдістерін пысықтау үшін физикалық диагностикалар әдістемелері мен жүйелерін әзірлеу және игеруге арналған жағдайларды қамтамасыз ету; өлшемдердің әдістемелік базасын құру; басқарылатын термоядролық синтез саласында зерттеулерді жүргізу үшін халықаралық зертхананы құрудың ұйымдық іс-шараларын жүргізу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Қазақс-
тандық Тоқамақ термояд-
ролық материал-
тану реакторын құру
Белгіленген тәртіппен
бекітілген жобалық-
сметалық құжаттамалық
тәртіпке сәйкес Тоқа-
мақ Қазақстан термо-
ядролық материалтану
реакторын құру жөнін-
дегі іс-шараларды орындау:
1. КТМ қондырғысын штаттық жұмыс орнында
монтаждау. КТМ қонды-
рғысына технологиялық
жүйелерді қосуды бас-
тау. КТМ қондырғысы-
ның автономдық сынаулары.
2. КТМ кешенінің қосалқы технологиялық
жүйелері мен бақылау жүйелерінің жабдықта-
рын дайындауды, жиын-
тықтау мен жеткізуді аяқтау.
3. Плазманы жоғары жиілікте қыздыру жүйесінің жабдықтарын
дайындауды және жиын-
тықтауды жалғастыру.
4. КТМ қондырғысының физикалық диагности-
каларын дайындауды,
жиынтықтылауды және жеткізуді жалғастыру.
Жабдықтарды автоно-
миялық тексерулер.
5. Жабдықтарды дайын-
дауды, жиынтықтылау
және жеткізуді жал-
ғастыру, плазманың вакуумдық сорып шыға-
ру, газ жіберу және сөндіру жүйесін монтаждау.
6. Жабдықтарды дайын-
дауды, жиынтықтылауды
және жеткізуді, және
технологиялық салқын-
дату жүйесін монтаж-
дауды жалғастыру.
7. Жабдықтарды дайын-
дауды, жиынтықтылау
мен жеткізуді және тәжірибелерді авто-
маттандыру жүйесін монтаждауды жалғас-
тыру. Автономдық іске
қосу-реттеу жұмыста-
рын бастау.
8. Импульсті электр-
мен жабдықтау жүйесі-
нің жабдықтарын жиын-
тықтылау мен жеткізу-
ді жалғастыру. Штат-
тағы жұмыс орындарын-
да жабдықтарды мон-
таждауды жалғастыру. Автономдық іске қосу-
реттеу жұмыстарын бастау.
9. Сыртқы электрмен жабдықтау жүйесіндегі
іске қосу-реттеу жұ-
мыстарын бастау. Жүйені пайдалануға қабылдауға даярлау.
10. КТМ кешенінің алаңын абаттандыру және көгалдандыру жұ-
мыстарын жалғастыру.
11. КТМ кешенін пай-
даланылуын қамтамасыз
ету үшін кадрлар даярлау және ғылыми зерттеулер жүргізу.
12. КТМ кешенін күзе-
ту. Физикалық қорғау,
электрмен жабдықтау,
жылыту жүйелерін және
инженерлік жүйелердің
пайдаланылуын қамта-
масыз ету. Отын сатып
алу.
Ақпан -желтоқсан
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
выполнен монтаж установки КТМ на штатном рабочем месте;
изготовлено и поставлено оборудование вспомогательных технологических систем и систем контроля комплекса КТМ;
изготовлено и поставлено оборудование систем вакуумной откачки, газонапуска и гашения плазмы;
изготовлено оборудование и выполнен монтаж системы технологического охлаждения;
изготовлена основная часть системы автоматизации экспериментов, проведены автономные пуско-наладочные работы;
изготовлена основная часть оборудования системы высокочастотного нагрева плазмы, физических диагностик, системы импульсного электроснабжения;
подготовлена к эксплуатации система внешнего электроснабжения;
выполнены работы по благоустройству комплекса КТМ;
закуплено топливо для отопительного сезона, обеспечена эксплуатация инженерных систем и охрана комплекса КТМ;
выполнены работы по подготовке персонала комплекса КТМ.
Конечный результат: ввод в эксплуатацию Казахстанского термоядерного материаловедческого реактора Токамак в 2009 году.
Финансово-экономическая эффективность: экономическая эффективность для Республики Казахстан достигается посредством реализации новых технологических укладов, развития национального научно-технического персонала, преодоление разрыва между наукой и производством, стимулирования инновационной деятельности.
Своевременность: согласно планам-графикам работ в соответствии с заключенными договорами.
Качество: согласно строительным нормам и правилам.
ПРИЛОЖЕНИЕ 295
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
006 "Совершенствование нормативно-технической базы
в топливно-энергетическом комплексе"
на 2008 год
1. Стоимость: 99799 тысяч тенге (девяносто девять миллионов семьсот девяносто девять тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статья 8 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года "Об использовании атомной энергии"; статьи 3 -6, 9, 12 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 1997 года "Об энергосбережении", статья 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике"; статьи 18 , 21, 22, 26 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании"; постановление Правительства от 20 августа 2002 года N 926 "Концепция развития урановой промышленности и атомной энергетики Республики Казахстан на 2002-2030 годы".

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тура нәтиже:
Штаттағы жұмыс орнында КТМ қондырғысының монтажы орындалды;
КТМ кешенінің қосалқы технологиялық жүйелері мен бақылау жүйелерінің жабдығы дайындалды және жеткізілді;
вакуумды сорғызып алу, газ жіберу және плазманы сөндіру жүйелерінің жабдығы дайындалды және жеткізілді;
технологиялық суыту жүйесінің жабдығы дайындалды және монтажы орындалды; тәжірибелерді автоматтандыру жүйесінің негізгі бөлігі дайындалды, автономдық іске қосу-реттеу жұмыстары жүргізілді;
плазманы жоғары жиілікте қыздыру, физикалық диагностикалар, импульстік электрмен жабдықтау жүйелері жабдықтарының негізгі бөлігі дайындалды;
сыртқы электрмен жабдықтау жүйесі пайдалануға дайындалды;
КТМ кешенін абаттандыру бойынша жұмыстар орындалды;
Жылу беру маусымына отын сатып алынды, инженерлік жүйелерді пайдалану және КТМ кешенін күзету қамтамасыз етілді;
КТМ кешенінің персоналын дайындау бойынша жұмыстар орындалды.
Түпкілікті нәтиже: қазақстандық Тоқамақ термоядролық материалтану реакторын (КТМ) 2009 жылы пайдалануға іске қосу.
Қаржы-экономикалық тиімділік: Қазақстан Республикасы үшін экономикалық тиімділік жаңа технологиялық дағдыларды іске асыру, ұлттық ғылыми-техникалық персоналды дамыту, ғылым мен өндіріс арасындағы алшақтықты жеңу, инновациялық қызметті ынталандыру арқылы қол жеткізіледі.
Уақтылығы: жасалған шарттарға сәйкес жұмыстардың жоспар-кестесіне сәйкес.
Сапасы: құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
295-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Отын-энергетика кешендегі нормативтік-техникалық базаны жетілдіру"
деген 006 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 99 799 мың теңге (тоқсан тоғыз миллион жеті жүз тоқсан тоғыз мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуірдегі Заңының 8-бабы ; "Энергия үнемдеу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 25 желтоқсандағы Заңының 3-6 9, 12-баптары ; "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 5-бабы ; "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 18, 21, 22, 26-баптары ; "Қазақстан Республикасының уран өнеркәсібі мен атом энергетикасын дамытудың 2002-2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 20 тамыздағы N 926 қаулысы .

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: 1) создание условий для повышения качества и конкурентоспособности угольной продукции и перехода угольной отрасли на международные стандарты;
2) создание системы постоянного контроля за качеством электрической и тепловой энергии в Республике Казахстан, обеспечение надежности энергоснабжения и безопасности при эксплуатации установок энергопредприятиями;
3) выработка системы и политики энергосбережения и путей поэтапного снижения энергоемкости продукции и повышения энергетической эффективности;
5. Задачи бюджетной программы: 1) гармонизация нормативных документов угольной отрасли с международными требованиями;
2) разработка и пересмотр нормативно-технических документов в области электроэнергетики;
3) выработка комплекса целевых проектов, направленных на научно- и технически-обоснованное снижение энергопотреблений в сфере материального производства. Выработка механизмов осуществления целевых проектов по каждому из энергоемких отраслей экономики, нормативно-техническое сопровождение программы;
4) обеспечение нормативной проектной документацией действующих и строящихся новых предприятий по добыче угля в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Совершен-
ствование
нормативно-
технической
базы в
топливно-
энергети-
ческом
комплексе
2
101
В угольной
отрасли
1. Разработка
государственных
стандартов:
1) СТ РК Угли место-
рождения Каражыра.
Технические условия.
2) СТ РК Угли место-
рождения Сарыадыр.
Технические условия.
3) СТ РК Угли
Кендерлыкского
месторождения.
Технические условия.
4) СТ РК Порядок
проведения подтверж-
дения соответствия
углей и продуктов
их переработки.
5) СТ РК Угли.
Петрографический
анализ. Часть 4.
Определение микроли-
тотипного состава.
6) СТ РК Угли.
Петрографический
анализ. Часть 5.
Определение показа-
теля отражения.
7) СТ РК Топливо
твердое минеральное.
Термины и определе-
ния. Часть 1.
Обогащение.
8) СТ РК Топливо
твердое минеральное.
Термины и определе-
ния. Часть 2.
Контроль, испытание,
анализ.
9) СТ РК Топливо
твердое минеральное.
Отбор пластовых
проб.
10) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Ручной отбор проб.
11) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 1.
Общее руководство.
12) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 2.
Уголь. Отбор проб из
движущихся потоков.

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : 1) көмір өнімдерінің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру және көмір саласының халықаралық стандарттарға көшуіне жағдай жасау;
2) Қазақстан Республикасында электр және жылу энергиясының сапасына тұрақты бақылау жүйесін құру, энергетикалық кәсіпорындардың қондырғыларын пайдалану кезінде энергиямен жабдықтау сенімділігі мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
3) энергия үнемдеу жүйесі мен саясатын әзірлеу және өнімнің энергия сыйымдылығын кезең-кезеңімен төмендету және энергетикалық тиімділікті арттыру жолдары.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :
1) көмір саласының нормативтік құжаттарын халықаралық талаптармен үйлестіру;
2) электр энергетика саласында нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу және қайта қарау;
3) материалдық өндіріс саласында энергия тұтынуды азайтуға негізделген ғылыми және техникалық бағытталған мақсатты жобалардың кешенін әзірлеу. Экономиканың әрбір энергияны қажет ететін салаларынан мақсатты жобаларды жүзеге асырудың тетіктерін әзірлеу, бағдарламаны нормативтік-техникалық сүйемелдеу;
4) жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан жаңа кәсіпорындарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көмір өндіру бойынша нормативтік жобалау құжаттамасымен қамтамасыз ету.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Отын-
энергети-
ка кешен-
дегі нор-
мативтік-техника-
лық база-
ны жетіл-
діру
2
101
Көмір саласында
1. Мемлекеттік стан-
дарттарды әзірлеу:
1) ҚР СТ Қаражыра көмір кенорны.
Техникалық шарттар.
2) ҚР СТ Сарыадыр
көмір кенорны.
Техникалық шарттар.
3) ҚР СТ Кендірлі
көмір кенорны.
Техникалық шарттар.
4) ҚР СТ Көмір мен
оның қайта өңделген
өнімдерінің сәйкесті-
гіне растау жүргізу тәртібі.
5) ҚР СТ Көмірлер. Петрографиялық талдау. 4-бөлім. Микролитотиптік құрамды анықтау.
6) ҚР СТ Көмірлер. Петрографиялық тал-
дау. 5-бөлім. Көріну көрсеткішін анықтау.
7) ҚР СТ Қатты минералдық отын. Терминдер мен анықтамалар. 1-бөлім.
Байыту.
8) ҚР СТ Қатты мине-
ралдық отын. Термин-
дер мен анықтамалар.
2-бөлім. Бақылау,
сынау, талдау.
9) ҚР СТ Қатты мине-
ралдық отын. Қабаттық
сынамаларды іріктеу.
10) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды қолмен іріктеу.
11) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық іріктеу. 1-бөлім.
Жалпы басшылық.
12) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 2-бөлім. Көмір. Сынамаларды қозғала-
тын ағындардан іріктеу.

13) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 3.
Уголь. Отбор проб из
неподвижных потоков.
14) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 4.
Уголь. Подготовка
проб для испытаний.
15) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 5. Кокс.
Отбор проб из
движущихся потоков.
16) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 6. Кокс.
Подготовка проб для
испытаний.
17) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 7.
Методы определения
сходимости отбора,
приготовления и
испытания проб.
18) СТ РК Уголь
каменный и кокс.
Механический отбор
проб. Часть 8.
Методы определения
отклонений.
2. Разработка изме-
нения N 1 к дейст-
вующему стандарту:
СТ РК 1246-2004
Топливо твердое
минеральное. Опреде-
ление удельной
эффективной актив-
ности естественных
радионуклидов.
3. Разработка ката-
логов и классифика-
торов угольной
продукции:
1) месторождения
Каражыра;
2) месторождения
Сарыадыр;
3) Кендерлыкского
месторождения.
4. (Исключена - постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ).
январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
3
102
В области
электро-
энергетики
и нефтедо-
бычи
1. Разработка
нормативно-техничес-
кой документации в
области электроэнер-
гетики в соот-
ветствии с
требованиями:
1) Методические ука-
зания по организации
технического обслу-
живания поверхностей
нагрева котлов
тепловых
электростанций.
2) Методические ука-
зания по ультразву-
ковому контролю тол-
стостенных элементов
пароперегревателей
и паропроводов.
3) Типовое положение
о службах релейной
защиты и электроав-
томатики.
4) Методические ука-
зания по контролю
качества твердого,
жидкого и газообраз-
ного топлива для
расчета удельных
расходов топлива на
тепловых электро-
станциях.
5) Инструкция по
контролю металла
котельных барабанов
давлением до 4 МПа.
6) Типовая инструк-
ция по эксплуатации
систем отопления и
вентиляции тепловых
электростанций.
7) Типовая инструк-
ция по эксплуатации
индивидуальных сис-
тем пылеприготовле-
ния с паровыми бара-
банными мельницами
и промбункером.
8) Пособие для изу-
чения Правил техни-
ческой эксплуатации
электрических стан-
ций и сетей (тепло-
механическая часть).
9) Пособие для изу-
чения Правил техни-
ческой эксплуатации
электрических
станций и сетей
(электрическое
оборудование).
10) Методические
указания по контролю
металла и продлению
срока службы
трубопроводов II,
III, IV категорий.
11) Методические
указания по опреде-
лению места повреж-
дения силовых кабе-
лей напряжением до
10 кВ.

13) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 3-бөлім. Көмір. Сынамаларды қозғал-
майтын ағындардан
іріктеу.
14) ҚР СТ Тас көмір
және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 4-бөлім. Көмір. Сынамаларды сынау үшін дайындау.
15) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 5-бөлім. Кокс. Сынамаларды қозғала-
тын ағындардан ірік-
теу.
16) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 6-бөлім. Кокс.
Сынамаларды сынау үшін дайындау.
17) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 7-бөлім. Сынама-
ларды іріктеудің,
дайындаудың және сынаудың ұқсастығын
анықтау әдістері.
18) ҚР СТ Тас көмір және кокс. Сынамалар-
ды механикалық ірік-
теу. 8-бөлім. Ауытқуларды анықтау әдістері.
2. Қолданылып жүрген стандартқа 1 өзгеріс-
ті әзірлеу:
ҚР СТ 1246-2004 Қатты
минералдық отын. Табиғи радионуклид-
тердің меншікті тиімді активтілігін анықтау.
3. Көмір өнімдерінің
каталогтары мен топ-
тастырғыштарын әзір-
леу:
1) Қаражыра кен орнының;
2) Сарыадыр кен орнының;
3) Кендірлік кен орнының.
4. Алынып тасталды.
Қаңтар-желтоқ-
сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ресурстар министр-
лігі
3
102
Электро-
энергети-
ка және
мұнай
өңдеу
саласында
1. Электр энергетика-
сы саласындағы нор-
мативтік-техникалық құжаттамаларды талап-
тарға сәйкес әзірлеу:
1) Жылу электр стан-
циялары қазандықта-
рының қызатын бетте-
рінде техникалық қыз-
мет көрсетуді ұйым-
дастыру бойынша әдіс-
темелік нұсқаулар.
2) Бумен асқын қыз-
дырғыштар мен бу өткізгіштердің қалың
қабатты элементтерін ультрадыбыстық бақы-
лау бойынша әдістеме-
лік нұсқаулар.
3) Реле қорғанысы жә-
не электр автоматика-
сы қызметі туралы үл-
гі ереже.
4) Жылу электр стан-
цияларындағы отынның
үлесті шығынын есеп-
теу үшін қатты, сұйық
және газ тәрізді отын
сапасын бақылау бойынша әдістемелік нұсқаулар.
5) Қысымы 4 МПа-ға
дейінгі қазандық қа-
ғырандарының металын
бақылау бойынша нұс-
қаулық.
6) Жылу электр
станцияларының жылыту
және желдету жүйеле-
рін пайдалану бойынша
үлгі нұсқаулық.
7) Шар қағыранды диірмендер мен өнді-
рістік бункерлі тозаң
дайындағыштардың жеке-дара жүйелерін пайдалану бойынша үлгі нұсқаулық.
8) Электр станциялары
және желілерін (жылу
-механикалық бөлім)
техникалық пайдалану ережелерін оқып үйре-
нуге арналған оқу құралы.
9) Электр станциялары
және желілерін (электр құрал-жабдық-
тарын) техникалық пайдалану ережелерін оқып үйренуге арнал-
ған оқу құралы.
10) Металға бақылау жасау және II, III, IV категориялы құбыр-
лардың қызмет мерзі-
мін ұзарту бойынша
әдістемелік нұсқау-
лар.
11) Кернеуі 10 кВ-ға дейінгі ток жеткіз-
гіш кабельдердің бүлінген жерлерін анықтау бойынша әдіс-
темелік нұсқаулар.

12) Типовая инструк-
ция по компенсации
емкостного тока
замыкания на землю
в электрических
сетях 6-35 кВ.
13) Методические
указания по расчету
и учету ограничения
мощности
электростанции.
14) Методические
указания по проведе-
нию натурных обсле-
дований железобетон-
ных оболочек
градирен.
15) Типовая методика
натурных испытаний
по определению срока
службы мелющих орга-
нов вентилируемых
углеразмольных
мельниц (шаровых
барабанных, молотко-
вых среднеходных
мельниц и мельниц-
вентиляторов).
16) Инструкция по
организации эксплуа-
тации, порядку и
срокам проверки
предохранительных
устройств котлов
теплоэлектростанций.
17) Методические
указания по опреде-
лению готовности
систем теплоснабже-
ния к прохождению
отопительного
сезона.
18) Типовая инструк-
ция по эксплуата-
ционным химическим
очисткам водогрейных
котлов.
19) Типовая инструк-
ция по эксплуатации
автоматизированных
деаэрационных
установок подпитки
теплосети.
20) Трансформаторы
силовые масляные.
Способ нагрева
токами нулевой
последовательности.
2. Разработка
нормативов
энергопотребления:
1) Проведение обсле-
дования энергопред-
приятий Казахстана
для определения
энергетической
эффективности.
2) Мониторинг исход-
ной информации для
разработки энерго-
потребления (2-3
этапы).
3) Разработка поло-
жения по нормирова-
нию расхода топлива,
тепловой и электри-
ческой энергии в
отраслях экономики.
январь-
декабрь
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
1) 18 государственных стандартов и 1 изменение к действующим стандартам в 2008 году и с начала выполнения программы 42 стандарта и 6 изменений к действующим стандартам;
2) разработаны каталоги и классификаторы угольных продукций месторождений Каражыра, Сарыадыр, Кендерлыкского;
3) (Исключена - постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ) ;
4) разработано 20 нормативно-технических документов в области электроэнергетики в 2008 году и с начала выполнения программы - 143;
5) подготовка нормативной базы энергосбережения: 10 инструкций и методических указаний;
Конечный результат:
1) угольная отрасль в целом будет обеспечена стандартами, соответствующими международным требованиям в 2008 году на 54,3 %;
2) электроэнергетика в целом будет обеспечена нормативно-технической документацией на 15,4 %;
3) повышение эффективности использования топливно-энергетических ресурсов, создание условий для перевода экономики страны на энергосберегающий путь;

12) 6-35 кВ. электр желілеріндегі жерге тұйықталу сыйымдылық тогының орнын толық-
тыру бойынша Үлгі нұсқаулық.
13) Электр станциясы-
ның қуатын шектеуді есептеу және есебін жүргізу бойынша әдіс-
темелік нұсқаулар.
14) Тұзды судың тұзын
алу үшін қолданылатын
буландырғыштың (гра-
дирня) темір-бетон қаптамаларына тікелей
тексеру жүргізу бойынша әдістемелік
нұсқаулар.
15) Желдетілетін кө-
мір ұсақтағыш диір-
мендердің (шар қағы-
ранды, орта жүрісті үгіткіш диірмендер мен диірмен-желдет-
кіштер) үгіткіш ор-
гандарының пайдалану
мерзімін анықтау бойынша тікелей сынақ
жүргізудің үлгі әдіс-
темесі.
16) Жылу электр стан-
циялары қазандықтары
сақтандыру құрылғыла-
рын пайдалану, тексе-
ру тәртібі мен мер-
зімдерін ұйымдастыру
бойынша нұсқаулық.
17) Жылыту маусымына қарай жылумен қамта-
масыз ету жүйелерінің
дайындығын анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар.
18) Су жылытқыш қа-
зандықтарды химиялық
жолмен тазартуды пайдалану бойынша үлгі нұсқаулық.
19) Жылу жүйелерін қосымша қоректендіру-
дің автоматты деаэра-
циялық қондырғыларын
пайдалану бойынша үлгі нұсқаулық.
20) Ток жеткізгіш майлы трансформатор-
лар. Нөлдік кезекті-
лікпен ток арқылы  қыздыру тәсілі.
2. Қуат тұтыну норма-
тивтерді өңдеу:
Энергетикалық тиімді-
лікті айқындау үшін
Қазақстан энергетика
кәсіпорындарына тек-
серу жүргізу.
Энергия тұтыну норма-
тивтерін әзірлеу үшін
бастапқы ақпарат мо-
ниторингі 2-3-кезеңдер.
Экономика саласында отын, жылу және электр энергиясы шы-
ғынын мөлшерлеу бойынша ережелер әзірлеу.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тура нәтиже:
1) 2008 жылы 18 мемлекеттік стандарт және қолданыстағы стандарттарға 1 өзгеріс және бағдарламаны орындаудан бастап 42 стандарт және қолданыстағы стандарттарға 6 өзгеріс әзірленді;
2) Қаражыра, Сарыадыр, Кендірлі кенорындары көмір өнімдерінің каталогтары мен жіктеуіштері әзірленді;
3) алыныа тасталды;
4) 2008 жылы электр энергетикасы саласындағы 20 нормативтік-техникалық құжат және бағдарламаның орындалуынан бастап - 143 әзірленді;
5) энергия үнемдеудің нормативтік базасын дайындау: 10 нұсқаулық пен әдістемелік нұсқау.
Түпкілікті нәтиже:
1) тұтастай алғанда, көмір саласы тиісті халықаралық талаптарға 2008ж. - 54,3%, 2009ж. - 75,3%, 2010ж. - 100% стандарттармен қамтамасыз етілетін болады;
2) тұтастай алғанда, электр энергетикасы нормативтік-техникалық құжаттамамен 15,4 %-ға қамтамасыз етілетін болады;
3) жол энергия үнемдеу үшін отын-энергетика қоры пайдалану тиімділігін арттыру, ел экономикасы аудармасына арналған шарттарды жасау;

4) снижение энергоемкости продукции, повышение ее конкурентоспособности.
Финансово-экономическая эффективность: средняя стоимость разработки: государственного стандарта - 1554,0 тыс. тенге; изменения к действующему стандарту - 1070,0 тыс. тенге; каталога и классификатора - 2268,0 тыс. тенге; нормативно-технического документа в области электроэнергетики - 1516,0 тыс. тенге.
Своевременность: соответствие календарным планам работ.
Качество: нормативно-правовое, научно-техническое обеспечение конкурентоспособности продукции топливно-энергетического комплекса в соответствии с международными требованиями.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
ПРИЛОЖЕНИЕ 296
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
007 "Создание технопарка "Парк ядерных технологий"
в городе Курчатове"
на 2008 год
1. Стоимость: 2685000 тысяч тенге (два миллиарда шестьсот восемьдесят пять миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: постановление Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2005 года N 832 "О создании акционерного общества "Парк ядерных технологий".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: создание и внедрение новых технологий и высокотехнологичных разработок в сфере ядерной энергетики.
5. Задачи бюджетной программы: формирование уставного капитала акционерного общества "Парк ядерных технологий", обеспечивающего создание современной инфраструктуры для продвижения высокотехнологичных разработок на рынок, внедрения их в промышленное производство, развития новых технологий и решения существующих социально-экономических проблем г. Курчатова.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Создание
технопарка
"Парк
ядерных
технологий"
в городе
Курчатове
Увеличение уставного
капитала АО "Парк
ядерных технологий"
для создания техно-
парка "Парк ядерных
технологий" на
мероприятия по:
1. обеспечению
функционирования
АО "Парк ядерных
технологий";
2. продолжению
строительства
комплекса радиацион-
ных технологий;
3. приобретению и
монтажу оборудования
комплекса радиацион-
ных технологий;
4. продолжению раз-
работки проектно-
сметной документации
ядерного реакторного
комплекса;

4) өнімнің энергия сыйымдылығының төмендеуі, оның бәсекеге қабілеттілігінің артуы.
Қаржы-экономикалық тиімділігі: әзірленімнің орташа құны: мемлекеттік стандартқа - 1554,0 мың теңге; қолданыстағы стандартты өзгертуге - 1070,0 мың теңге; каталог пен жіктеуішке - 2268,0 мың теңге; электр энергетикасы саласындағы нормативтік-техникалық құжатқа - 1516,0 мың теңге.
Уақытылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарларына сәйкес.
Сапасы: отын-энергетикалық кешен өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін халықаралық талаптарға сәйкес нормативтік-құқықтық, ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
296-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Курчатов қаласында "Ядролық технологиялар паркі" технопаркін құру"
деген 007 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 2685000 мың теңге (екі миллиард алты жүз сексен бес миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Ядролық технологиялар паркі" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 12 тамыздағы N 832 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : ядролық энергетика саласында жаңа технологиялар мен технологиялық әзірлемелерді құру және енгізу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жоғары технологиялық әзірлемелерді нарыққа шығаруды жылжыту үшін, олардың өндірістік өнеркәсіпке енуін және жаңа технологияларды дамыту мен Курчатов қаласының әлеуметтік-экономикалық мәселелерін шешу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Курчатов қаласында "Ядролық техноло-
гиялар паркі" технопар-
кін құру
"Ядролық технология-
лар паркі технопаркін
құру үшін төмендегі іс-шаралар бойынша жарғылық капиталын ұлғайту:
1. Ядролық техноло-
гиялар паркі АҚ-тың жұмыс істеуін қамта-
масыз ету;
2. радиациялық техно-
логиялар кешенінің құрылысын бастау;
3. радиациялық техно-
логиялар кешенінің құрал-жабдықтарын сатып алу және монтаждау;
4. ядролық реактор-
лық кешеннің жобалық-сметалық
құжаттамасын
әзірлеуді жалғастыру;

5. разработке
проектно-сметной
документации науко-
емких производств;
6. созданию сети
информационно-
телекоммуникационной
связи;
7. продолжению
подготовки и пере-
подготовки
специалистов;
8. внедрению инно-
ваций путем долевого
участия в уставном
капитале фондов и
компаний, реализую-
щих инновационные
проекты на базе
технопарка "Парк
ядерных технологий",
созданию наукоемких
производств, в том
числе совместных.
Январь-
декабрь
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: обеспечение функционирования АО "Парк ядерных технологий"; строительство комплекса радиационных технологий;
приобретение и монтаж оборудования комплекса радиационных технологий; разработка рабочей документации ядерного реакторного комплекса; разработка проектно-сметной документации наукоемких производств; завершение работ по созданию сети информационно-телекоммуникационной связи; продолжение подготовки и переподготовки специалистов;
внедрение инноваций путем долевого участия в уставном капитале фондов и компаний, реализующих инновационные проекты на базе технопарка "Парк ядерных технологий", созданию наукоемких производств, в том числе совместных.
Конечный результат: создание к 2011 году инфраструктуры технопарка "Парк ядерных технологий" позволит развить наукоемкие производства на основе отечественных разработок в сфере ядерных и сопутствующих технологий и обеспечить использование в полной мере имеющегося в республике научно-технического потенциала.
Финансово-экономический результат: развитие инновационных производств с использованием ядерных и сопутствующих технологий.
Своевременность: согласно плану-графику.
Качество: соответствие выполненных работ строительным нормам и правилам.
ПРИЛОЖЕНИЕ 297
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
008 "Консервация и ликвидация урановых рудников,
захоронение техногенных отходов"
на 2008 год
1. Стоимость: 635812 тысяч тенге (шестьсот тридцать пять миллионов восемьсот двенадцать тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 1998 года N 1311 "О создании Республиканского государственного предприятия "Уранликвидрудник"; постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2001 года N 1006 "Об утверждении Программы консервации уранодобывающих предприятий и ликвидации последствий разработки урановых месторождений на 2001-2010 годы".

5. ғылымды қажетсіне-
тін кең өндірістердің
жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу;
6. ақпараттық-теле-
коммуникациялық бай-
ланыстар желісін құру;
7. мамандарды даяр-
лау және қайта даяр-
лауды жалғастыру;
8. "Ядролық техноло-
гиялар паркі" техно-
паркі базасында ин-
новациялық жобаларды іске асырушы қорлар
мен компаниялардың
жарғылық капиталына
үлестік қатынас жолы-
мен инновацияларды
енгізу, ғылымды
қажетсінетін, оның
ішінде бірлескен
өндірістерді құру.
Қаңтар -желтоқсан
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тікелей нәтиже:
"Ядролық технологиялар паркі" АҚ-тың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
радиациялық технологиялар кешенін салу; радиациялық технологиялар кешенінің жабдықтарын сатып алу және монтаждау ядролық реакторлық кешенінің жұмыс құжаттамасын әзірлеу; ғылымды қажетсінетін жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу; ақпараттық-телекоммуникациялық байланыстар желісін құру бойынша жұмыстың басталуы; мамандарды даярлау және қайта даярлауды жалғастыру; "Ядролық технологиялар паркі" паркі базасында
инновациялық жобаларды іске асырушы қорлар мен компаниялардың қаржылық капиталына үлестік қатынас жолымен инновацияларды енгізу,
ғылымды қажетсінетін оның ішінде бірлескен өндірістерді құру.
Түпкі нәтиже: 2011 жылға қарай»"Ядролық технологиялар паркі" технопаркінің инфрақұрылымын құру ядролық және ілеспе технологиялар саласындағы отандық әзірленімдер негізінде ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамытуға және республикада бар ғылыми-техникалық әлеуетті барынша пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: ядролық және ілеспе технологиялар көмегімен инновациялық өндірістерді дамыту.
Уақтылығы: жоспар-кестеге сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
297-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Уран кеніштерін консервациялау және жою, техногендік қалдықтарды көму" деген 008 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 635812 мың теңге (алты жүз отыз бес миллион сегіз жүз он екі мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Уранликвидрудник" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 желтоқсандағы N 1311 қаулысы ; "Уран өндіретін кәсіпорындарды консервациялаудың және уран кен орындарын өндірудің салдарларын жоюдың 2001-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 шілдедегі N 1006 қаулысы .

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение радиационной безопасности населения и окружающей среды в районах ликвидируемых уранодобывающих предприятий.
5. Задачи бюджетной программы: консервация и ликвидация урановых рудников, рекультивация территорий и захоронение техногенных урановых отходов, размещенных на промплощадках рудников и прилегающей к ним территории.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Консервация
и ликвидация
урановых
рудников,
захоронение
техногенных
отходов
1. Завершение лик-
видации Западного
рудника (месторож-
дение Кызылсай).
Жамбылская область,
Мойынкумский район.
2. Рекультивация
двух радиационно
опасных участков
хвостохранилища
"Кошкар-Ата" -
продолжение работ.
Мангистауская
область, г. Актау.
3. Ликвидация
Карасайского рудни-
ка (месторождения
Джидели, Костобе,
Безымянное) -
начало работ.
Карагандинская
область, Жана-
Аркинский район.
4. Рекультивация
поверхности урано-
вых объектов прош-
лой геологоразве-
дочной деятельности
на территории
Восточно-Казахстан-
ской области -
начало и завершение
работ.
5. Рекультивация
поверхности урано-
вых объектов прош-
лой геологоразве-
дочной деятельности
на территории
Жамбылской области
- начало и
завершение работ.
6. Разработка
рабочего проекта
рекультивации
промплощадки место-
рождения Маныбай
(Рудоуправление
N 2).
7. Разработка
рабочего проекта
рекультивации ура-
новых объектов
прошлой геологораз-
ведочной деятель-
ности на территории
Алматинской
области.
8. Мониторинг
законсервированных
и ликвидированных
урановых рудников
(N 3 РУ-4, N 12
РУ-5, месторождения
Косачиное и рудни-
ков N 8, N 9 и
N 14 РУ-3) - начало
и завершение работ.
Северо-Казахстан-
ская область,
Целинный и Айыртау-
ский районы; Акмо-
линская область,
Енбекшильдерский
район.
Январь-
декабрь
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
1) Завершение ликвидации Западного рудника (месторождение Кызылсай). Объект будет ликвидирован и сдан Государственной комиссии.
2) Рекультивация двух радиационно опасных участков хвостохранилища "Кошкар-Ата" - продолжение работ. Будет выполнен объем работ не менее 73 % от общей сметной стоимости объекта в соответствии с рабочим проектом.
3) Ликвидация Карасайского рудника (месторождения Джидели, Костобе, Безымянное) - начало работ. Будет выполнен объем работ не менее 30,4 % от общей сметной стоимости объекта в соответствии с рабочим проектом.

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : таратылатын уран өндіруші кәсіпорындар аудандарындағы тұрғындар мен қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : уран кеніштерін консервациялау және жою, аумақты қайт өңдеу және кеніштердің өнеркәсіптік алаңдары мен оған іргелес аумақта орналасқан техногендік уран қалдықтарын көму.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Уран ке-
ніштерін  консер-
вациялау
және жою,
техноген-
дік қал-
дықтарды көму
1. Батыс кенішін тарату (Қызыл сай кенорны) таратуды аяқтау. Жамбыл облысы, Мойынқұм ауданы.
2. "Қошқар Ата" қалдық қоймасының екі радиациялық қауіпті учаскелерін қайта өңдеу жұмыста-
рын жалғастыру. Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы.
3. Қарасай кенішін (Жиделі, Қостөбе, Безымянное кенорында-
ры) тарату - жұмысты бастау. Қарағанды облысы, Жаңаарқа ауданы.
4. Шығыс Қазақстан облысы аумағындағы
өткен геологиялық
барлау қызметінің
уран объектілерінің
үстіңгі қабатын қайта өңдеу - жұмысты
бастау және аяқтау.
5. Жамбыл облысының аумағында өткен гео-
логиялық барлау қыз-
метінің уран объекті-
лерінің үстіңгі қаба-
тын қайта өңдеу - жұмысты бастау және аяқтау.
6. Маныбай кенорны (N 2 кен басқармасы)
өндіріс алаңын қайта өңдеудің жұмыс жоба-
сын әзірлеу.
7. Алматы облысының аумағында өткен гео-
логиялық барлау қыз-
метінің уран объек-
тілерін қайта өңдеу-
дің жұмыс жобасын
әзірлеу.
8. Консервацияланған және таратылған уран кеніштерінің (N 3 РУ-4, N 12 РУ-5, Қосашы кен орны мен N 8, N 9 және N 14 РУ-3 кеніштері) мониторингі - жұмысты
бастау және аяқтау. Солтүстік Қазақстан облысы, Целинный және
Айыртау аудандары; Ақмола облысы, Еңбекшілдер ауданы.
Қаңтар -желтоқсан
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тура нәтиже:
1) Батыс кенішін (Қызылсай кенорны) таратуды аяқтау. Объекті таратылатын және Мемлекеттік комиссияға өткізілетін болады.
2) "Қошқар-Ата" қалдық қоймасының екі радиациялық қауіпті учаскелерін қайта өңдеу - жұмысты жалғастыру. Жұмыс жобасына сәйкес объектінің жалпы сметалық құнының кемінде 73% жұмыс көлемі орындалатын болады.
3) Қарасай кенішін (Жиделі, Қостөбе, Безымянное кенорындары) тарату - жұмысты бастау. Жұмыс жобасына сәйкес объектінің жалпы сметалық құнының кемінде 30,4% жұмыс көлемі орындалатын болады.

4) Рекультивация поверхности урановых объектов прошлой геологоразведочной деятельности на территории Восточно-Казахстанской области - начало и завершение работ. Объекты будут рекультивированы и сданы Государственной комиссии.
5) Рекультивация поверхности урановых объектов прошлой геологоразведочной деятельности на территории Жамбылской области - начало и завершение работ. Объекты будут рекультивированы и сданы Государственной комиссии.
6) Разработка рабочего проекта рекультивации промплощадки месторождения Маныбай (Рудоуправление N 2). Будет выполнено проектирование и получено заключение Госэкспертизы.
7) Разработка рабочего проекта рекультивации урановых объектов прошлой геологоразведочной деятельности на территории Алматинской области. Будет выполнено проектирование и получено заключение Госэкспертизы.
8) Мониторинг законсервированных и ликвидированных урановых рудников (N 3 РУ-4, N 12 РУ-5, месторождения Косачиное и рудников N 8, N 9, N 14 РУ-3) - начало и завершение работ. На промплощадках перечисленных рудников и месторождении Косачиное будет выполнена гамма-съемка санитарно-защитной зоны, опробованы грунты и водоемы, отобраны пробы воды из наблюдательных скважин, измерена эсхаляция радона, восстановлены нарушенные участки противорадиационных укрытий и проанализированы отобранные пробы воды и грунта.
Конечный результат: уровень радиационного загрязнения территории после окончания работ не должен превышать проектных показателей в соответствии с проектно-сметной документацией.
Финансово-экономическая эффективность: реализация проекта в пределах утвержденной стоимости проектно-сметной документации.
Своевременность: в соответствии с календарным планом работ.
Качество: в соответствии с проектами.
ПРИЛОЖЕНИЕ 298
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
009 "Закрытие шахт Карагандинского угольного бассейна"
на 2008 год
1. Стоимость: 533499 тысяч тенге (пятьсот тридцать три миллиона четыреста девяносто девять тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: постановление Правительства Республики Казахстан от 01 ноября 1995 года N 1415 "О вопросах реорганизации структуры Государственной холдинговой компании "Карагандауголь"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1999 года N 1479 "О дальнейшем закрытии нерентабельных шахт Карагандинского угольного бассейна".

4) Шығыс Қазақстан облысының аумағында өткен геологиялық барлау қызметінің уран объектілерінің үстіңгі қабатын қайта өңдеу - жұмысты бастау және аяқтау. Объектілер қайта өңделетін және Мемлекеттік комиссияға тапсырылатын болады.
5) Жамбыл облысының аумағында өткен геологиялық барлау қызметінің уран объектілерінің үстіңгі қабатын қайта өңдеу - жұмысты бастау және аяқтау. Объектілер қайта өңделетін және Мемлекеттік комиссияға тапсырылатын болады.
6) Маныбай кенорнының (N 2 кен басқармасы) өндіріс алаңын қайта өңдеудің жұмыс жобасын әзірлеуі. Жобалау орындалатын және Мемлекеттік сараптаманың тұжырымы алынатын болады.
7) Алматы облысының аумағында өткен геологиялық барлау қызметінің уран объектілерін қайта өңдеудің жұмыс жобасын әзірлеуі. Жобалау орындалатын және Мемлекеттік сараптаманың тұжырымы алынатын болады.
8) Консервацияланған және таратылған уран кеніштерінің (N 3 РУ-4, N 12 РУ-5, Қосашы кенорны мен N 8, N 9, N 14 РУ-3 кеніштері) мониторингі - жұмысты бастау және аяқтау. Аталған кеніштер мен кенорындарының өнеркәсіп алаңдарында санитариялық-қорғау аймақтарын гамма-түсіру орындалатын, топырақ пен су қоймалары сынақтан өткізілетін, бақылау ұңғымаларының суынан сынама алынатын, радон эксхаляциясы өлшенетін, радиацияға қарсы баспаналардың бұзылған учаскелері қалпына келтірілетін және су мен топырақтың алынған сынамаларына талдау жасалынатын болады.
Түпкілікті нәтиже: жұмыстар аяқталғаннан кейін аумақтың радиациялық ластану деңгейі жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жобалық көрсеткіштерден аспауы тиіс.
Қаржы-экономикалық тиімділігі: жобаны бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманың бекітілген құнының шегінде жобаны іске асыру.
Уақтылылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарына сәйкес.
Сапасы: жобаларға сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
298-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қарағанды көмір бассейнінің шахталарын жабу"
деген 009 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 533499 мың теңге (бес жүз отыз үш миллион төрт жүз  тоқсан тоғыз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Қарағандыкөмір" мемлекеттік холдингтік компаниясының құрылымын қайта ұйымдастыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 1 қарашадағы N 1415 қаулысы ; "Қарағанды көмір бассейнінің тиімсіз шахталарын одан әрі жабу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 29 қыркүйектегі N 1479 қаулысы .

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение безопасных условий жизнедеятельности населения Карагандинской области от возможного отрицательного воздействия закрываемых газообильных шахт.
5. Задачи бюджетной программы: выполнение технических мероприятий по ликвидации шахт Карагандинского угольного бассейна и рекультивация нарушенных горными работами земель.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
009
Закрытие шахт Кара-
гандинского угольного
бассейна
1. Закрытие шах-
ты N 1 АООТ "Ка-
рагандакомир":
1) проведение
ликвидационных
работ;
2) общешахтные и
прочие;
3) проектно-
изыскательские
работы.
2. Закрытие шах-
ты N№2 АООТ "Ка-
рагандакомир":
1) проведение
ликвидационных
работ;
2) общешахтные и
прочие;
3) проектно-
изыскательские
работы.
3. Закрытие шах-
ты N№3 АООТ "Ка-
рагандакомир":
1) проведение
ликвидационных
работ;
2) общешахтные
и прочие;
3) проектно-
изыскательские
работы.
Январь-декабрь
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
полная ликвидация шахты N 1 АООТ "Карагандакомир"; продолжение ликвидационных работ по двум шахтам в соответствии с проектами; объем выполненных ликвидационных работ по шахтам с начала их закрытия:
шахты N 2 АООТ "Карагандакомир" - 79,7 %; N 3 АООТ "Карагандакомир" - 65,4 %.
Конечный результат: площадь рекультивированных земель, переданных местным исполнительным органам по Актам в 2008 году 56,8 га и с начала реализации программы - 3153,8 га.
Финансово-экономическая эффективность: финансирование работ осуществляется в соответствии с утвержденными проектно-сметными документами; возврат земель в хозяйственный оборот.
Своевременность: в соответствии с календарным планом работ.
Качество: выполнение работ в соответствии с проектно-сметной документацией.
ПРИЛОЖЕНИЕ 299
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
011 "Обеспечение радиационной безопасности"
на 2008 год
1. Стоимость: 862385 тысяч тенге (восемьсот шестьдесят два миллиона триста восемьдесят пять тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : жабылатын газы мол шахталардан болуы мүмкін жағымсыз әсерлерден Қарағанды облысы тұрғындарының өмір тіршілігін қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : Қарағанды көмір бассейнінің шахталарын тарату жөніндегі техникалық іс-шараларды орындау және тау-кен жұмыстарынан бүлінген жерлерді қайта өңдеу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
009
Қарағанды көмір бассейні-
нің шах-
таларын жабу
1. "Қарағанды көмір" АҮАҚ N 1 шахтасын жабу:
1) тарату жұмыстарын жүргізу;
2) жалпы шахталық және басқа;
3) жобалау-іздестіру жұмыстары.
2. "Қарағанды көмір" АҮАҚ N 2 шахтасын жабу:
1) тарату жұмыстарын жүргізу;
2) жалпы шахталық және басқа;
3) жобалау-іздестіру жұмыстары.
3. "Қарағанды көмір" АҮАҚ N 3 шахтасын жабу:
1) тарату жұмыстарын жүргізу;
2) жалпы шахталық және басқа;
3) жобалау-іздестіру жұмыстары.
Қаңтар- желтоқ-
сан
Қаңтар- желтоқ-
сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тура нәтиже:
"Қарағандыкөмір" АҮАҚ-тың N 1 шахтасын толық тарату; жобаларға сәйкес екі шахтаның тарату жұмыстарын жалғастыру; шахталар бойынша оларды жабу басталғаннан орындалған тарату жұмыстарының көлемі:
"Қарағандыкөмір" АҮАҚ N 2 шахтасы - 79,7%;
"Қарағандыкөмір" АҮАҚ N 3 шахтасы - 65,4% шахталары.
Түпкілікті нәтиже: Акті бойынша жергілікті атқарушы органдарға тапсырылған шұрайландырылған жердің көлемі 2008 жылы - 56,8 га және бағдарламаны іске асырудан бастап - 3153,8 га.
Қаржы-экономикалық тиімділігі: жұмыстарды қаржыландыру бекітілген жобалау-смета құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады; жерді шаруашылық айналымға қайтару.
Уақтылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарына сәйкес.
Сапасы: жобалау-смета құжаттамасына сәйкес жұмыстарды орындау.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
299-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету"
деген 010 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 862 385 мың теңге (сегіз жүз алпыс екі миллион үш жүз сексен бес мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.

2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 4 , 5, 13 Закона Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года "Об использовании атомной энергии"; статьи 5 , 6, 9 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение радиационной и ядерной безопасности территорий Казахстана.
5. Задачи бюджетной программы: оценка современной радиационной обстановки на территории Республики Казахстан и радиологической ситуации для населения; зонирование радиационно-загрязненных территорий и площадей для проведения последующего радиоэкологического мониторинга; подготовка по результатам исследований рекомендаций по реабилитации загрязненных радионуклидами территорий и защите населения от случаев сверхнормативного радиационного облучения; предотвращение неконтролируемого распространения радиоактивных веществ и отходов на территориях, прилегающих к Иртышскому химико-металлургическому заводу (далее - ИХМЗ); обеспечение радиационной и ядерной безопасности бывшего Семипалатинского испытательного полигона (далее - СИП) для ведения хозяйственной деятельности с учетом особенностей его территории, оценка запасов отходов ядерной оружейной деятельности на территории СИП, изучение текущей сейсмической обстановки мест проведения подземных ядерных испытаний на территории бывшего СИП, информирование и просвещение по вопросам радиоэкологии; преодоление последствий проведения подземных ядерных взрывов и снижение уровня стресса населения, обусловленного проживанием в близости от радиационно-опасного объекта путем оценки эффективности реабилитационных работ, создания технической базы и проведения научных исследований миграции техногенных радионуклидов с подземными водами.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
011
Обеспечение
радиационной
безопасности
1. Изучение радиа-
ционной обстановки
на территории
Республики:
1) завершение ла-
бораторных анали-
зов по полевым
работам 2007 года;
2) завершение
работ по составле-
нию: карт радиа-
ционно-химического
загрязнения,
радиационно-
гигиенических
паспортов, карт
зонирования терри-
тории по сумме
радиационных фак-
торов и оконча-
тельный отчет.

2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Атом энергиясын пайдалану туралы" 1997 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 4, 5, 13-баптары ; "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 5, 6, 9-баптары .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : Қазақстанның радиациялық және ядролық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : Қазақстан Республикасының аумағындағы қазіргі радиациялық жағдайды және халық үшін радиологиялық ахуалды бағалау; кейінгі радиоэкологиялық мониторингті жүргізу үшін радиациялық-ластанған аумақтар мен алаңдарды белдемдеу; зерттеулер нәтижелері бойынша радионуклидтермен ластанған аумақтарды оңалту және нормативтен жоғары радиоактивтік сәулелену жағдайларынан халықты қорғау жөніндегі ұсыныстарды дайындау; Ертіс химия-металлургия зауытына (бұдан әрі - ЕХМЗ) іргелес аумақтарда радиоактивтік заттар мен қалдықтардың бақылаусыз таралуын болдырмау; оның аумағының ерекшеліктерін ескерумен шаруашылық қызметін жүргізу үшін бұрынғы Семей сынақ полигонының (бұдан әрі - ССП) радиациялық және ядролық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ССП аумағындағы ядролық қару-жарақ қызметі қалдықтарының қорларын бағалау, бұрынғы ССП аумағында ядролық жерасты сынақтарын өткізу орындарының ағымды сейсмикалық жағдайын зерттеу, радиоэкология мәселелері жөнінде ақпараттандыру және түсіндіру; Қазақстан Республикасы территориясында құрамына мониторингтік мәліметтер базасы мен геоақпараттық жүйені қамтитын аймақтық және жергілікті мониторинг жүйесін құру; жерасты ядролық жарылыстарын жүргізу салдарын жеңу және радиациялық қауіпті объектіге жақын тұрып жатқан тұрғындардың күйзелу деңгейін оңалту жұмыстарының тиімділігін бағалау жолымен төмендету, техникалық базаны жасау және жерасты суларымен техногендік радионуклидтердің көшуіне ғылыми зерттеулер жүргізу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
010
Радиация-
лық қауіпсіз-
дікті қамтам-
сыз ету
1. Қазақстан Респуб-
ликасының аумағында радиациялық жағдайды зерделеу:
1) 2007 жылдың дала-
лық жұмыстары бойынша
барлық зертханалық талдаулар аяқталатын болады;
2) құрастыру бойынша
жұмыстардың аяқталуы:
радиациялық-химиялық
ластану, радиациялық-
гигиеналық паспорттар
картасы, радиациялық
факторлардың сомасы
бойынша зондылау аймағының картасы және соңғы есеп.

2. Проведение
работ по ликвида-
ции радиационно-
опасной ситуации
на территориях
бывшего Иртышского
химико-металлурги-
ческого завода
(ИХМЗ), пунктах
захоронения радио-
активных отходов и
прилегающей к нему
территориях:
1) окончание работ
по созданию систе-
мы радиационного
мониторинга грун-
товых и сточных
вод на территории
ИХМЗ и пос.
Первомайский,
выполнение работ
мониторинга.
2) завершение
природоохранных и
восстановительных
мероприятий на
траншейных захоро-
нениях, обнаружен-
ных в 2005 году.
3) Начало работ по
демонтажу оборудо-
вания цеха 22а и
перевозки его на
объект "Байкал-
1". Комплектация
производства по
ликвидации радиа-
ционной опасности
в цеху 22а.
4) разработка
проектно-сметной
документации ирри-
гационной системы
пункта хранения
радиоактивных
отходов.
3. Обеспечение
безопасности
бывшего СИП:
1) Провести реви-
зию и обустройство
границ бывшего
Семипалатинского
испытательного
ядерного полигона
и разработать
нормативно-техни-
ческую базу,
регламентирующую
безопасное прове-
дение работ и мо-
ниторинг ведения
хозяйственной
деятельности:
1.1 Поддержание в
работоспособном
состоянии маркеров
границ эксперимен-
тальных площадок
и СИП в целом;
1.2 Мониторинг
хозяйственной
деятельности на
территории СИП и
прилегающих
территориях;
1.3 Создание и
поддержание в
работоспособном
состоянии систем
ограничения досту-
па на загрязненные
территории СИП;
1.4 Разработка мер
и систем ограниче-
ния доступа на
территории потен-
циально опасной с
точки зрения воз-
никновения явлений
катастрофического
характера (образо-
вание провальных
воронок, газовых
выбросов и т.д.)
и контроль
осуществления дея-
тельности на них.
2) (Исключена - постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ).
3) Провести
комплекс мероприя-
тий по ликвидации
и консервации
отходов ядерной
оружейной деятель-
ности, радиоактив-
ных и токсичных
отходов и по
ремедиации (вос-
становлению)
радиационно-
загрязненных
территорий:
3.1 Подготовка
полного перечня
загрязненных
объектов и участ-
ков СИП и проведе-
ние рекогносциро-
вочных работ по
оценке уровня
загрязнения ранее
не исследованных
объектов с целью
инвентаризации
радиоактивно за-
грязненных участ-
ков и их
ранжирования;
3.2 Разработка
проекта ограниче-
ния загрязнения на
одной из штолен с
водопроявлением
горного массива
Дегелен, проведе-
ние исследований
характера мигра-
ционных процессов
радионуклидов в
водотоках горного
массива Дегелен;
3.3 Разработка
типового проекта
ремедиации участ-
ков загрязнения
боевыми
радиоактивными
веществами;
3.4 Оценка уровней
загрязнения
"условно-чистых
территорий" и их
ранжирование,
верификация имею-
щихся данных об
уровнях загрязнен-
ности северной
части СИП, подго-
товка санитарно-
гигиенических пас-
портов на исследо-
ванные территории.

2. Бұрынғы Ертіс хи-
мия-металлургия зауы-
тының (ЕХМЗ), радио-
активті қалдықтарды көму пункттерінде және оған іргелес аумақтардағы радиа-
циялық қауіпті жағ-
дайларды жою жөнінде-
гі жұмыстарды жүргі-
зу:
1) ЕХМЗ мен Первомай
кенті аумақтарындағы жер асты және ағынды
суларды радиациялық мониторингтеу жүйеле-
рін құру бойынша жұ-
мыстары аяқталды, 2008 жылға мониторинг
жұмысын орындау.
2) 2005 жылы табылған
оржолдық көмулерді қалпына келтіру және
табиғатты қорғау іс-
шаралары аяқталды.
3) 22а цехында радиа-
циялық қауіпсіздікті жою бойынша өндірісті
топтау.
4) радиоактивтік қал-
дықтарды сақтау пунк-
тінде ирригациялық жүйенің жобалық-
сметалық құжаттарын әзірлеу.
3. Бұрынғы ССП-ның қауіпсіздігін қамта-
масыз ету:
1) Бұрынғы Семей сы-
нақ ядролық полигоны-
ның аумағының шекара-
сын тексеру және жай-
ластыруды жүргізу және шаруашылық жұ-
мыстарын қауіпсіз жүргізудің регламент-
телген тәртібін, нор-
мативтік-техникалық базасын әзірлеу.
1.1. Тәжірибелік
алаңдардың және жалпы
ССП шекараларының
маркерларын жұмыс
істеу қалпында ұстау 1.2. ССП аумағында және оған іргелес аумақтағы шаруашылық қызмет мониторингі 1.3. ССП ластанған аумағына енуді шектеу
жүйесін құру және жұ-
мыс істеу қалпында ұстау
1.4. Апаттық сипат-
тағы (ойық шұңқырлар-
дың пайда болуы, газ бөлінісі және т.б.) көріністер орын алуы мүмкін деп саналатын қауіптілігі ықтимал аумақтарға ену жүйе-
сін және шараларын әзірлеу және олардың қызметін бақылауға алу.
2) алынып тасталды;
3) Ядролық қару қыз-
метінің қалдықтарын,
радиоактивті және улы
қалдықтарды консерва-
циялау және жою және
радиациялық-ластанған
аумақтарды ремидация-
лау бойынша кешенді
шаралар өткізу.
3.1. Радиоактивті
ластанған төлімдерді түгендеу және оларды ранжирлеу мақсатында ССП телімдерінің және
ластанған нысандардың
толық тізбесін дайын-
дау және бұдан бұрын зерттелмеген нысан-
дардың ластану дең-
гейін бағалау бойынша
алдын ала тексеру жұмыстарын жүргізу.
3.2. Дегелең таулы массивінен аққан су-
лардағы радионуклид-
тердің жылыстау про-
цесінің сипатын зерт-
теуді өткізу, Дегелең
таулы массивінің су
шыққан штольняларының
бірінде ластануды шектеу жобасын әзір-
леу.
3.3. Әскери радиоак-
тивті заттармен лас-
танған төлімдерді ре-
медиациялаудың типтік
жобасын әзірлеу.
3.4. "Шартты-таза аумақтардың" ластану деңгейін бағалау және
оларды ранжирлеу (бөлу), ССП солтүстік
бөлігінің ластану деңгейі жайлы дерек-
терді верификациялау,
зерттелген аумақтарға
санитарлық-гигиеналық
төлқұжаттарды дайын-
дау.

4) Оценить масшта-
бы поствзрывных
явлений и создать
достоверные карты
радиационной
обстановки на
территории бывшего
Семипалатинского
испытательного
ядерного полигона:
4.1 Подготовка
полного перечня
объектов водополь-
зования, оценка их
гидрогеологических
характеристик для
дальнейшей систе-
матической оценки
их уровней загряз-
нения и инвентари-
зации объектов
водопользования
на СИП;
4.2 Проведение
работ по оценке
риска поствзрывных
локальных явлений
катастрофического
характера (образо-
вание провальных
воронок, пожаров
и т.д.), обуслов-
ленного СИП, вклю-
чая чистку сква-
жин, проведение
топоработ на
исследуемых опас-
ных локальных
участках; исследо-
вание и оценка
современной
сейсмичности и
тектонической
активности сущест-
вующих разломов на
территории полиго-
на; паспортизация
мест проведения
подземных ядерных
взрывов (боевые
скважины площадок
Балапан,
Сарыузень) с
исследованием и
оценкой масштабов
и опасности
современной
приповерхностной
глубинной деструк-
ции геологической
среды;
4.3 Отработка ме-
тодологии исследо-
вания локальных
температурных
аномалий, наличия
и характера
газовыделения в
местах проведения
подземных ядерных
взрывов (ПЯВ) в
скважинах, с целью
оценки риска воз-
никновения пожа-
ров, провальных
воронок и выбро-
сов, изучение
применимости мето-
дов ртутометрии и
радонометрии для
картирования зон
поствзрывных и
естественных
разуплотнений;
4.4 Создание новых
скважин для мони-
торинга подземных
вод за пределами
горного массива
Дегелен с целью
развития сети
наблюдательных
скважин для мони-
торинга подземных
вод;
4.5 Создание сис-
темы сейсмического
мониторинга СИП и
его окрестностей
(сеть полевых
станций). Сейсми-
ческий мониторинг
площадок Балапан,
Сары-Узень.
5) Создать инфор-
мационную систему
принятия управлен-
ческих решений и
организовать рабо-
ту по информирова-
нию и просвещению
населения по
вопросам радиоэко-
логии бывшего
Семипалатинского
испытательного
ядерного полигона:
5.1 Создание общей
структуры ГИС-
проекта "СИП" и
слоя "объекты
водопользования и
разработка и соз-
дание веб-сайта,
по проблемам СИП,
создание страницы
"СИП" на веб-сайте
НЯЦ РК с целью
осуществления
информационно-
просветительских
мероприятий;
5.2 Создание
информационно-
просветительского
центра на базе
музея СИП Институ-
та радиационной
безопасности и
экологии, обновле-
ние экспозиций
музея и организа-
ция на регулярной
основе лекционных
занятий со школь-
никами, проживаю-
щими в районах,
прилегающих к СИП;
5.3 Подготовка
научно-популярной
брошюры о произ-
водстве сельхоз-
продукции на СИП;
5.4 Подготовка
публикаций в мест-
ных и республикан-
ских СМИ о резуль-
татах работ по
обеспечению безо-
пасности СИП на
государственном и
русском языках.

4) Бұрынғы Семей сы-
нақ ядролық полигоны аумағының радиациялық
жағдайының шынайы картасын құру және
жарылысалды көрініс-
тердің ауқымын бағалау
4.1. ССП су пайдалану
нысандарын түгендеу және ластану деңгейін
бағалау, су пайдалану
нысандарының толық тізбесін дайындау,
олардың гидрогеоло-
гиялық сипатын бағалау.
4.2. ССП шартталған апатты сипаттағы
(өрттің, ойық шұңқыр-
лардың пайда болуы
және т.б.) ауқымды
жарылысалды көрініс-
тің қатерін бағалау
жұмыстарын өткізу,
сонымен қатар ұңғыма-
ларды тазалау, зерт-
теліп жатқан аумақта-
ғы ауқымды қауіпті
телімдерде топографи-
калық жұмыстарды
өткізу; полигон аума-
ғында қазіргі уақытта
орын алған тектоника-
лық және сейсмикалық
белсенділігін бағалау
және зерттеу; жерасты
ядролық жарылыстар өткізілген жерлерді паспорттау (Балапан, Сарыөзен алаңдарының әскери ұңғымалары) және олардың ауқымы-
ның бағасын зерттей отырып, қазіргі уақыттағы жерүстілік қаупі және геология-
лық ортаның тереңдік-
тегі деструкциясының қаупін зерттеу және бағалау.
4.3. Жерасты ядролық жарылыстары өткізіл-
ген жерлердегі ұңғы-
маларда газ бөліну сипаты мен олардың орын алуын, ойық шұңқырлар мен шыға-
рындылардың, өрт шығу
қаупін бағалау мақса-
тында ауқымды темпе-
ратуралық ауытқулар әдістемесін жасау, радонометрия және ртутометрия әдістерін
табиғи тығыздық және
жарылысалды аймақтар-
ды карталандыру үшін пайдалану мүмкіндігін
зерттеу.
4.4. Жерасты сулары-
ның мониторингі үшін бақылаушы ұңғымалар желілерін жетілдіру мақсатында Дегелең таулы массивінен тыс
жерлердегі жерасты суларының мониторингі үшін жаңа ұңғымаларды
құру.
4.5. ССП және оның маңайындағы (далалық
стансалардың желіле-
рі) жерлердің сейсми-
калық мониторинг жүйесін құру. Бала-
пан, Сарыөзен алаңда-
рының сейсмикалық мо-
ниторингі.
5) Бұрынғы Семей сы-
нақ ядролық полигоны-
ның радиоэкология мә-
селесі жөнінде халық-
ты хабардар ету және ақпараттандыру бойын-
ша жұмыстарды ұйым-
дастыру және басқару-
шылық шешімдерді қа-
былдаудың ақпараттық жүйесін құру
5.1. "ССП" ГАЖ-жоба-
сының ортақ құрылымын
және "су пайдалану нысандары" қабатын құру, ақпараттық-
ағарту шараларын іске
асыру мақсатында, ССП
мәселелері бойынша веб-сайт әзірлеу және
құру, ҚР ҰЯО веб-сай-
тында "ССП" беттерін құру
5.2. Радиациялық қауіпсіздік және эко-
логия институтының ССП мұражайының негі-
зінде ақпараттық-
ағарту орталығын құ-
ру, мұражай экспози-
циясын жаңарту және ССП-ға іргелес жатқан
аудандардың оқушыла-
рына тұрақты түрде баяндама негізінде дәрістер беруді ұйым-
дастыру.
5.3. ССП ауылшаруа-
шылық өнімдерінің өндірісі жайлы ғылы-
ми-танымал кітапша дайындау.
5.4. Жергілікті және республикалық БАҚ мемлекеттік және орыс
тілдерінде ССП қауіп-
сіздікті қамтамасыз
ету бойынша жұмыстар-
дың нәтижелері жайлы ақпараттарды дайын-
дау.

6) Секретно.
4. (Исключена - постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ).
5. Секретно
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат:
1. Изучение радиационной обстановки на территории Республики Казахстан:
1) составлены карты радиационно-химического загрязнения почв и природных вод масштаба 1:1000000 по всем областям Казахстана в цифровом виде - 280 карт, карты радиационных нагрузок на население по областям Республики - 14 карт;
2) составлены: рациационно-гигиенические паспорта по 9 административным районам, в пределах которых размещены типовые участки; рациационно-гигиенические паспорта по 40 горнорудным объектам и 40 локальным участкам радиоактивного загрязнения различной природы; рациационно-гигиенические паспорта по 14 областям;
3) выделены площади и структуры для проведения мониторинговых наблюдений; составлен окончательный отчет с приложением карт и паспортов, а также результирующих карт зонирования территории Республики по сумме радиационных факторов в целом по Республике и по областям (15 карт).
2. Проведение работ по ликвидации радиационно-опасной ситуации на территориях бывшего Иртышского химико-металлургического завода (ИХМЗ), пунктах захоронения радиоактивных отходов и прилегающей к нему территориях:
создание системы радиационного мониторинга грунтовых и сточных вод на территории ИХМЗ и пос. Первомайский; комплектация производства (закупка стандартного оборудования и изготовление контейнеров для перевозки РАО) по демонтажу загрязненного технологического оборудования цехов 22 и 22а; очистка территории вокруг траншей, обнаруженных в 2005 году и перемещение твердых радиоактивных отходов (ТРО) в траншеи пункта захоронения радиоактивных отходов (ПХРО) в соответствии с проектом, разработка и согласование проектно-сметной документации на создание ирригационной системы пункта захоронения РАО.
3. Обеспечение безопасности бывшего СИП:
По направлению 1 "Провести ревизию и обустройство границ бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона и разработать нормативно-техническую базу, регламентирующую безопасное проведение работ и мониторинг ведения хозяйственной деятельности":
1.1 Обеспечено работоспособное состояние маркеров границ экспериментальных площадок и СИП в целом (1020 знаков общей границы, 600 км общего периметра границ экспериментальных площадок)
1.2 Обеспечен регулярный контроль деятельности 54 хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность на территории СИП
1.3 Созданы сооружения для ограничения доступа на наиболее радиоактивно загрязненные территории СИП (3 сооружения на Опытном поле и площадке испытания боевых радиоактивных веществ); будет обеспечено работоспособное состояние существующих систем ограничения доступа на территорию СИП
1.4 Определены критические объекты и территории с точки зрения возникновения явлений катастрофического характера (образование провальных воронок, газовых выбросов и т.д.) и будет регулярно осуществляться контроль деятельности на них.
По направлению 2 "Обеспечить безопасность ядерных и радиационно-опасных объектов и провести мероприятия по поддержанию режима нераспространения":

6) Құпия
4. Алынып тасталды.
5. Құпия.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тікелей нәтиже:
1. Қазақстан Республикасының аумағындағы радиациялық жағдайды зерттеу:
1) Қазақстан бойынша масштабы 1:1000 000 топырақ пен судың радиациялық-химиялық ластану карталары, барлығы 280 карта жасалатын болады; Республиканың облыстары бойынша тұрғындарға арналған радиациялық жүктемелердің карталары - 14 карта;
2) үлгілік учаскелер орналасқан шектерде 9 әкімшілік аудан бойынша рациациялық-гигиеналық паспорт; түрлі табиғаттың радиоактивтік ластануының 40 тау-кен объектісі және 40 локальды учаскесі бойынша радиациялық-гигиеналық паспорт; 14 облыс бойынша радиациялық-гигиеналық паспорт жасалды;
3) мониторингтік қадағалауларды жүргізу үшін алаңдар мен құрылымдар бөлінді; карталар мен паспорттардың, сондай-ақ Республика және облыстар бойынша толық радиациялық факторлардың сомасы жөнінде Республиканың аумағында нәтижеленуші зондылау картасының қосымшасымен бірге түпкілікті есебі жасалды (15 карта).
2. Бұрынғы Ертіс химия-металлургия зауыты (ЕХМЗ) аумағында, радиоактивтік қалдықтарды көму пункттері мен оған іргелес аймақтарда радиациялық-қауіпті жағдайларды жою жөніндегі жұмыстарды жүргізу:
ЕХМЗ мен Первомай кенті аумағындағы ағынды және жер асты суларының радиациялық мониторинг жүйесін құру; өндірісті топтау (стандартты жабдықтарды сатып алу және Радиоактивті қалдықтарды (РҚ) тасымалдау үшін контейнерлер дайындау) 22а цехының ластанған технологиялық жабдықтарын демонтаждау; 2005 жылы табылған оржолдар аумағын тазалау және қатты радиоактивті қалдықтарды (ҚРҚ) РҚКП оржолдарына орын ауыстыру. РҚ көму пунктінің ирригациялық жүйесін құруға жобалы-сметалық құжатты келісімдеу және әзірлеу, ағынды және жер асты суларын мониторингтеу.
3. Бұрынғы ССП-ның қауіпсіздігін қамтамасыз ету:
1. "Бұрынғы Семей сынақ ядролық полигонының аумағының шекарасын тексеру және жайластыруды жүргізу және шаруашылық жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің регламенттелген тәртібін, нормативтік-техникалық базасын әзірлеу" бағыты бойынша
1.1. Тәжірибелік алаңдардың және жалпы ССП шекараларының маркерларын жұмыс істеу қалпында ұстау (жалпы шекарада 1020 белгілер, тәжірибелік алаңдардың шекараларының ортақ периметрі 600 км)
1.2. ССП аумағында қызметін жүзеге асырып жасап жатқан 54 шаруашылық етуші субъектілердің қызметін әрдайым бақылауда ұстау қамтамасыз етілген
1.3. ССП радиоактивті ластанған аумақтарына енуді шектеу үшін құрылғылар жасалған (Сынақ алаңында және әскери радиоактивті заттар сыналған алаңдардағы 3 құрылғы); ССП алаңына енуді шектеудің қолда бар жүйесін жұмыс істеу қалпында ұстау қамтамасыз етіледі
1.4. Апаттық сипаттағы (ойық шұңқырлардың пайда болуы, газ бөлінісі және т.б.) көріністер орын алуы мүмкін деп саналатын қауіптілігі ықтимал аумақтар мен нысандар анықталды және олардың қызметі әрдайым бақылауда болады
2. "Ядролық және радиациялық қауіпті нысандардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және таратуға жол бермеу режимін қолдау бойынша шараларды өткізу" бағыты бойынша

2.1 Проведена инвентаризация штольни горного массива Дегелен, площадки гидроядерных испытаний
2.2 Регулярное осуществление контроля 26 штолен горного массива Дегелен, носителей чувствительной информации.
По направлению 3 "Провести комплекс мероприятий по ликвидации и консервации отходов ядерной оружейной деятельности, радиоактивных и токсичных отходов и по ремедиации (восстановлению) радиационно-загрязненных территорий":
3.1 Подготовлен полный перечень загрязненных объектов и участков СИП, проведены рекогносцировочные работы по оценке уровня загрязнения ранее не исследованных объектов, включая экспериментальные площадки Опытного поля (П-1, 2, 7), скважины с нештатной ситуацией площадки Сары-Узень (2 объекта), площадки испытания боевых радиоактивных веществ с целью инвентаризации радиоактивно загрязненных участков и их ранжирования;
3.2 Разработан проект ограничения загрязнения на одной из штолен с водопроявлением горного массива Дегелен; будут проведены детальные исследования характера миграционных процессов радионуклидов, ландшафтных и геологических условий двух штолен с водопроявлением горного массива Дегелен и получены необходимые исходные данные для проектирования;
3.3 Разработан типовой проект ремедиации участков загрязнения боевыми радиоактивными веществами;
3.4 Проведена детальная оценка уровней загрязнения части "условно-чистых территорий" и их ранжирование (северная часть полигона общей площадью 3000 км 2 ) и подготовлены санитарно-гигиенические паспорта на исследованные территории.
По направлению 4 "Оценить масштабы поствзрывных явлений и создать достоверные карты радиационной обстановки на территории бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона":
4.1 Подготовлен полный перечень объектов водопользования и проведена оценка их основных радиационных, гидрогеологических и гигиенических характеристик;
4.2 Проведена паспортизация мест проведения подземных ядерных взрывов (10 боевых скважин площадок Балапан, 2 скважины площадки Сарыузень) с исследованием и оценкой масштабов и опасности современной приповерхностной и глубинной деструкции геологической среды;
4.3 Получены первичные результаты относительно масштабов и наличия локальных температурных аномалий, наличия и характера газовыделения в местах проведения ПЯВ на площадке Балапан и определен перечень "критических" скважин;
4.4 Созданы 3 новые скважин для мониторинга подземных вод за пределами горного массива Дегелен;
4.5 Модернизирована сеть полевых станций для сейсмического мониторинга СИП. Получены данные, характеризующую современную сейсмическую обстановку на СИП.
По направлению 5 "Создать информационную систему принятия управленческих решений и организовать работу по информированию и просвещению населения по вопросам радиоэкологии бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона";
5.1 Создана общая структура ГИС-проекта "СИП" и слой "объекты водопользования"; создана страница "СИП" на веб-сайте НЯЦ РК с целью осуществления информационно-просветительских мероприятий;
5.2 Обновлены экспозиции музея Института радиационной безопасности и экологии, создана экспозиция "Современная радиационная обстановка на СИП"; организация на лекционных занятий со школьниками, проживающими в районах, прилегающих к СИП (10 занятий);
5.3 Подготовлена научно-популярная брошюра о производстве сельхозпродукции на СИП;
5.4 Публикации в местных и республиканских СМИ о результатах работ по обеспечению безопасности СИП на государственном и русском языках (не менее 10 публикаций).
4. (Исключен - постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ).
Конечный результат: защита населения от случаев сверхнормативного облучения на территории площадью не менее 55 % всей территории Казахстана с начала реализации программы;
ликвидация радиационно-опасной ситуации на территориях бывшего ИХМЗ, пунктах захоронения радиоактивных отходов и прилегающих к нему территориях;
обеспечено снижение коллективной дозовой нагрузки населения Республики Казахстан, за счет оптимизации деятельности на СИП;
разработан ряд природоохранных проектов: проекты по ремедиации наиболее опасных участков радиоактивного загрязнения, проекты по ограничению вторичного загрязнения на СИП;

2.1 Дегелең таулы массивіндегі штольняларды, гидроядролық сынақ алаңдарын түгендеу жүргізілді.
2.2. Дегелең таулы массивіндегі 26 штольнясын, сезімтал ақпарат ұстанушыларды тұрақты бақылауға алу;
3. "ССП аумағындағы ядролық қару қызметінің қалдықтарын, радиоактивті және улы қалдықтарды консервациялау және жою және радиациялық-ластанған аумақтарды ремидациялау бойынша кешенді шаралар өткізу" бағыты бойынша
3.1. ССП ластанған телімдері мен нысандарының толық тізбесі дайындалды, сонымен қатар тәжірибелік Сынақ алаңыңда (П-1, 2, 7), Сарыөзен (2 нысан) алаңындағы штаттан тыс жағдайдағы ұңғымалар, әскери радиоактивті заттектер сыналған алаңдарда радиоактивті ластанған телімдерді тізімдеу және ранжирлеу мақсатында бұдан бұрын зерттелмеген нысандардың ластану деңгейін бағалау бойынша алдын ала тексеру жұмыстары жүргізілді
3.2. Дегелең таулы массивінің су шыққан штольняларының бірінде ластануды шектеу жобасын әзірленді; Дегелең таулы массивінің су шыққан екі штольнясының геологиялық және ландшафтық жағдайлары, радионуклидтердің жылыстау процесінің сипаты жете зерттелетін болады және жобаландыру үшін қажетті алдыңғы деректер алынды
3.3. Әскери радиоактивті заттармен ластанған телімдерді ремедиациялаудың типтік жобасы әзірленді
3.4. "Шартты-таза аумақтардың" ластану деңгейін бағалау және оларды ранжирлеу (полигонның солтүстік жақ бөлігі жалпы аумағы 3000 км2) өткізілді, зерттелген аумақтарға санитарлық-гигиеналық паспорттар дайындалды
4. "Бұрынғы Семей сынақ ядролық полигоны аумағының радиациялық жағдайының шынайы картасын құру және жарылысалды көріністердің ауқымын бағалау бағыты бойынша
4.1. ССП су пайдалану нысандарын толық тізбесі дайындалды және олардың негізгі радиациялық, гидрогеологиялық және гигиеналық сипаттарына бағалау жүргізілді.
4.2. Жерасты ядролық жарылыстары өткізілген жерлерді паспорттау жүргізілді (Балапан алаңындағы 10 әскери ұңғыма, Сарыөзен алаңындағы 2 ұңғыма) және олардың ауқымының бағасын зерттей отыра қазіргі уақыттағы жерүстілік қаупі және геологиялық ортаның тереңдіктегі деструкциясының қаупі зерттелді және бағаланды.
4.3. Балапан алаңдарындағы ЖЯЖ өткізілген жерлердегі ұңғымаларда газбөліну сипаты мен олардың орын алуын, ауқымды температуралық ауытқулардың орын алуы мен ауқымын алғашқы нәтижелері алынды және "қатерлі" ұңғымалардың тізбесі анықталды
4.4. Дегелең таулы массивінен тыс жерлердегі жерасты суларының мониторингі үшін жаңа 3 ұңғыма құрылды
4.5. ССП сейсмикалық мониторингі үшін далалық стансалардың желілері жетілдірілді. ССП қазіргі уақыттағы сейсмикалық жағдайын сипаттайтын, деректер алынды
5. "Бұрынғы Семей сынақ ядролық полигонының радиоэкология мәселесі жөнінде халықты хабар ету және ақпараттандыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және басқарушылық шешімдерді қабылдаудың ақпараттық жүйесін құру бағыты бойынша
5.1. "ССП" ГАЖ-жобасының ортақ құрылымын және "су пайдалану нысандары" қабатын құру. Ақпараттық-ағарту іс-шараларын іске асыру мақсатында, ҚР ҰЯО веб-сайтында "ССП" беттерін құру.
5.2. Радиациялық қауіпсіздік және экология институтының мұражайының экспозициясы жаңартылды, "ССП қазіргі уақыттағы радиациялық жағдайы" экспозициясы құрылды; ССП жақын жатқан аудандардың оқушыларына тұрақты түрде баяндама негізінде дәрістер беруді ұйымдастыру (10 дәріс)
5.3. ССП ауылшаруашылық өнімдерінің өндірісі жайлы ғылыми-танымал кітапша дайындау
5.4. Жергілікті және республикалық БАҚ мемлекеттік және орыс тілдерінде ССП қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша жұмыстардың нәтижелері жайлы ақпараттарды дайындау.
4. Алынып тасталды .
Түпкі нәтиже: бағдарламаны іске асырудан бастап, Қазақстанның барлық аумағының 55 % кем емес алаңында нормативтен жоғары сәулелену жағдайларынан халықты қорғау;
бұрынғы ЕХМЗ аумағында, радиоактивтік қалдықтарды көму пункттерінде және оған іргелес аумақтарда радиациялық-қауіпті жағдайды жою;
ССП қызметін жетілдіру есебінен Қазақстан Республикасындағы тұрғындардың ұжымдық дозалық жүктемесін төмендету қамтамасыз етілген;
табиғат қорғау жобаларының бірқатары әзірленген: ССП екінші рет қайта ластануы бойынша жобалар, радиоактивті ластануы көбірек байқалған телімдерді ремидиациялау бойынша жобалар;

проведены практические работы по ремедиации наиболее опасных участков радиоактивного загрязнения (не менее 50000 м2), проекты по ограничению вторичного загрязнения на СИП (все штольни с водопроявлениями на горном массиве Дегелен;
проведены масштабные исследования "условно-чистых" территорий (около 7000 км2), на часть из них подготовлены необходимые материалы для передачи в народно-хозяйственный оборот;
разработана система комплексного мониторинга СИП и начата его систематическая реализация;
создана система радиационного мониторинга по всей территории Республики Казахстан, обеспечивающая принятие решений по предупреждению и ограничению необоснованного облучения населения от природных и техногенных радиоактивных источников.
Финансово-экономический результат: приведение радиационной обстановки в соответствии с установленными нормами и обеспечение ее комплексом мероприятий, ограничивающих радиационное воздействие на население и окружающую среду.
Своевременность: соответствие календарным планам работ.
Качество: обеспечение радиационной безопасности населения района.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
ПРИЛОЖЕНИЕ 300
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
012 "Формирование геологической информации"
на 2008 год
1. Стоимость: 123932 тысячи тенге (сто двадцать три миллиона девятьсот тридцать две тысячи тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 106 "Об утверждении Положения о государственном мониторинге недр в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1107 "Вопросы Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение государственных органов и недропользователей полной и достоверной информацией о недрах и недропользовании в Республике Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы: учет недр и выполнение условий недропользования; анализ инвестиций в минерально-сырьевой комплекс Республики Казахстан; сбор, хранение и предоставление в пользование геологической информации; техническое и технологическое администрирование компьютерного банка данных о недрах.

ССП екінші рет қайта ластануын шектеу бойынша (Дегелең таулы массивіндегі су шыққан барлық штольнялар), радиоактивті ластанған (50000 м2 кем емес) қауіптілігі жоғары телімдерді ремидиациялау бойынша тәжірибелік жұмыстар жүргізілді;
"шартты-таза" аумақтардың ауқымды зерттеулері жүргізілді (7000 км2 шамасында), олардың кейбіріне ауыл шаруашылығына пайдалануға беруге қажетті материалдары дайындалған;
ССП кешенді мониторингілік жүйесі әзірленді және оларды жүйелі түрде іске асыру басталды.
Қаржы-экономикалық нәтиже: радиациялық жағдайды белгіленген нормаларға сәйкес келтіру және оны халыққа және қоршаған ортаға радиациялық әсерді шектейтін іс-шаралар кешенімен қамтамасыз ету.
Уақыттылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарына сәйкестігі.
Сапасы: аудан халқының радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
300-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
Геологиялық ақпаратты қалыптастыру
деген 012 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 123932 мың теңге (жүз жиырма үш миллион тоғыз жүз  отыз екі мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Қазақстан Республикасында жер қойнауының мемлекеттік мониторингі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 106 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1107 қаулысы ; "2003-2010 жылдарға арналған елдің минералдық-шикізат кешенінің ресурстық базасын дамыту бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : Қазақстанның радиациялық және ядролық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жер қойнауының есептілігі және жер қойнауын пайдаланушылардың шарттарын орындау; Қазақстан Республикасының минералдық-шикізат кешенінде инвестицияларды талдау; геологиялық ақпаратты пайдалануда жинақтау, сақтау және беру; жер қойнауы туралы компьютерлік банк дерекқорын техникалық және технологиялық әкімшілік ету.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
012
Формиро-
вание
геологи-
ческой
информации
Обеспечение деятель-
ности Республиканского
центра геологической
информации (РЦГИ
"Казгеоинформ") для
выполнения возложенных
на него задач и функ-
ций в пределах утверж-
денной штатной числен-
ности - 71 единица.
1. Учет недр и выпол-
нение условий недро-
пользования:
- формирование госу-
дарственного баланса
запасов месторождений
полезных ископаемых;
- формирование госу-
дарственного кадастра
месторождений и прояв-
лений полезных
ископаемых;
- формирование переч-
ней объектов, выстав-
ляемых на открытый
конкурс инвестиционных
программ на представ-
ление права недрополь-
зования;
- геоинформационное
обеспечение и регис-
трация объектов недро-
пользования, участие в
согласовании проектов
контрактов на недро-
пользование;
- организация и учет
выполнения недрополь-
зователями
лицензионно-контракт-
ных условий;
- статистическая обра-
ботка результатов
недропользования по
формам 1-4 ЛКУ;
- подготовка и выдача
горных и геологических
отводов.
2. Анализ инвестиций в
минерально-сырьевой
комплекс Республики
Казахстан:
- анализ инвестиций по
видам минерального
сырья;
- анализ инвестиций по
административным
областям.
3. Сбор, хранение и
предоставление в поль-
зование геологической
информации:
- принятие на хранение
в республиканский
геологический фонд
отчетов о результатах
работ на объектах
недропользования;
- подготовка соглаше-
ний о конфиденциаль-
ности геологической
информации, разрешений
на вывоз геологической
информации за пределы
Республики Казахстан,
пакетов геологической
информации;
- государственная
регистрация работ по
геологическому изуче-
нию недр, ведение
геологической и геофи-
зической изученности
территории Республики
Казахстан.
4. Техническое и тех-
нологическое адми-
нистрирование компью-
терного банка данных
о недрах.
5. Осуществление в
пределах своей компе-
тенции методического
руководства деятель-
ностью территориальных
управлений геологии и
недропользования.
6. Осуществление функ-
ций государственного
заказчика на работы по
развитию информацион-
ной системы о недрах и
недропользователях:
- компьютерная архива-
ция текстовых геологи-
ческих отчетов, храня-
щихся в геологических
фондах Республики
Казахстан;
- компьютерная архива-
ция графических геоло-
гических материалов,
хранящихся в геологи-
ческих фондах
Республики Казахстан;
- наполнение информа-
ционного банка аэро-
геофизических данных
по Республики
Казахстан;
- сопровождение
программных продуктов
к Государственному
банку данных о
недрах;
- наполнение компью-
терного банка сейсмо-
разведочной изученнос-
ти по территории
Республики Казахстан;
- наполнение информа-
ционного банка грави-
метрических данных по
Республике Казахстан;
- оцифровка исходной
сейсмической информа-
ции аналоговой
регистрации по
Западному Казахстану.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
012
Геология-
лық
ақпаратты
қалып-
тастыру
Бекітілген штат саны-
ның шегінде оған
жүктелген міндеттер
мен функцияларды
орындау үшін
республикалық геоло-
гиялық ақпарат орта-
лығының ("Казгеоин-
форм" РГАО) қызметін
қамтамасыз ету - 71 бірлік.
1. Жер қойнауының есебі мен жер қойнау-
ын пайдалану шартта-
рының орындалуы:
- пайдалы қазбалар кен орындары қорлары-
ның мемлекеттік ба-
лансын қалыптастыру;
- кен орындарының және пайдалы қазба-
лардың көріністерінің
мемлекеттік кадастрын
қалыптастыру;
- жер қойнауын қорғау
құқығын беруге арнал-
ған инвестициялық бағдарламалардың ашық
конкурсына шығарыла-
тын объектілердің
тізбесін жасау;
- геоақпараттық қам-
тамасыз ету және жер қойнауын пайдалану объектілерін тіркеу, жер қойнауын пайдала-
нуда келісім-шарт жо-
баларын келісуге қатысу;
- жер қойнауын пайда-
ланушылардың келісім-
шарт-лицензия шартта-
рын орындау барысын ұйымдастыру және есепке алу;
- 1-4 ЛКШ нысаны бойынша жер қойнауын пайдалану нәтижелері-
нің статистикалық айналымы;
- тау-кен және геоло-
гиялық бөліністерді дайындау мен тапсыру.
2. Қазақстан Респуб-
ликасы минералды-ши-
кізат кешенінде ин-
вестицияларды талдау:
- минералдық шикізат
түрлері бойынша ин-
вестицияларды талдау;
- әкімшілік облыстар бойынша инвестиция-
ларды талдау.
3. Геологиялық ақпа-
раттарды пайдалануда жинақтау, сақтау және
беру:
- жер қойнауын пайда-
лану объектілерінде
жұмыстың нәтижелері
туралы есептердің республикалық геоло-
гиялық қорларын сақ-
тауға қабылдау;
- геологиялық ақпа-
ратты сатып алуға арналған келісімдер-
ді, геологиялық ақпа-
ратты Қазақстан Рес-
публикасынан тыс жер-
лерге шығаруға рұқ-
саттарды, геологиялық
ақпарат пакеттерін дайындау;
- Геологиялық зерттеу
жөніндегі жұмыстарды мемлекеттік тіркеу, Қазақстан Республика-
сының геологиялық және геофизикалық зерттелуін жүргізу.
4. Жер қойнауы туралы
компьютерлік банк дерекқорын техникалық
және технологиялық әкімшілік ету.
5. Өзінің құзыреті шегінде геология және
жер қойнауын пайдала-
нуды аумақтық басқару
қызметіне әдістемелік
басшылық жасауды жү-
зеге асыру.
6. Жер қойнауы және жер қойнауын пайдала-
ну туралы ақпараттық
жүйені дамыту жөнін-
дегі жұмысқа мемле-
кеттік тапсырыс беру-
шінің функцияларын жүзеге асыру:
- Қазақстан Республи-
касының геологиялық қорларында сақталына-
тын геологиялық есеп-
намалар мәтіндерін компьютерлік архива-
циялау;
- Қазақстан Республи-
касының геологиялық
қорларында сақталына-
тын графикалық геоло-
гиялық материалдарды компьютерлік архива-
циялау;
- Қазақстан Республи-
касы бойынша аэрогео-
физикалық деректердің
ақпараттық банкін толтыру;
- жер қойнауы туралы деректердің Мемлекет-
тік банкінің бағдар-
ламалық өнімдерін
сүйемелдеу;
- Қазақстан Республи-
касы аумағының сейс-
микалық барлаулануын зерделеу бойынша ком-
пьютерлік банкті толтыру;
- Қазақстан Республи-
касы бойынша грави-
метриялық деректердің
ақпараттық банкін толтыру;
- Батыс Қазақстан бойынша ұқсастық тір-
кеудің бастапқы сейс-
микалық ақпаратын цифрлау.
Жыл бойы
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: Ведение государственных балансов запасов месторождений полезных ископаемых - 108 балансов; обслуживание государственного геологического фонда с использованием ГИС - технологий и предоставление в пользование геологической информации; согласование проектов контрактов на недропользование, подготовка и выдача горных и геологических отводов; подготовка ежеквартальных обзоров результатов инвестиционной деятельности недропользователей - 4 обзора. Компьютерный банк данных будет пополнен информацией: о сейсморазведочной изученности - 6259 единиц отчетов;
аэрогеофизическими данными - 9370 кв. км; гравиметрическими данными 17895 пунктов наблюдений; оцифровке сейсмической информации аналоговой регистрации по Западному Казахстану - 12987 аналоговых лент; архивация текстовых геологических отчетов - 3300 томов и графических геологических материалов - 50 тыс. кв. см.
Конечный результат: Своевременное обеспечение пользователей полной и достоверной геологической информацией по состоянию изученности на 01 января 2008 года.
Финансово-экономическая эффективность: эффективность: затраты на одного сотрудника - 1007,6 тыс. тенге; поступление от недропользователей в республиканский бюджет платы за предоставленную геологическую информацию.
Своевременность: Сдача установленной отчетности в определенные сроки.
Качество: Отчетность, подготовленная на основе полной и достоверной информации.
ПРИЛОЖЕНИЕ 301
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
013 "Государственное геологическое изучение"
на 2008 год
1. Стоимость: 3798796 тысяч тенге (три миллиарда семьсот девяносто восемь миллионов семьсот девяносто шесть тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статья 18 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 93 "Об утверждении отраслевой программы "Питьевые воды" на 2002-2010 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: укрепление и расширение минерально-сырьевой базы страны.

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тура нәтиже: Пайдалы қазбалар кен орындары қорларының мемлекеттік балансын жүргізу - 108 баланс; геологиялық ақпаратты қолдануда технология мен беру ГЗҰ-ны пайдаланумен мемлекеттік геологиялық қорға қызмет көрсету; жер қойнауын пайдалануда келісім-шарт жобаларын келісуге; Тау-кен және геологиялық бөліністерді дайындау және беру; жер қойнауын пайдаланушылардың инвестициялық қызметі нәтижелерінің тоқсанаралық шолуларын дайындау - 4 шолу. Деректердің компьютерлік банкі мына ақпараттармен толықтырылады: сейсмикалық барлаумен зерделену туралы - 6259 есеп бірлігі; Аэрогеофизикалық деректермен - 9370 шар. км; гравиметриялық деректермен 17895 бақылау пункттері; Батыс Қазақстан бойынша ұқсастық тіркеудің бастапқы сейсмикалық ақпаратын цифрлау - 12987 ұқсас таспалар; мәтіндік геологиялық есептердің - 3300 томын және графикалық геологиялық материалдардың 50 мың.кв.см. мұрағаттау.
Түпкілікті нәтиже: 2008 жылғы 1 қаңтардағы зерделеудің жай-күйі бойынша пайдаланушыларды толық, уақтылы және сенімді геологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету.
Қаржы-экономикалық нәтиже: бір қызметкерді ұстауға арналған шығын - 1007,6 мың теңге; іске асқан геологиялық ақпарат үшін республикалық бюджетке төлемдердің түсуі.
Уақытылығы: Белгіленген есептерді белгіленген мерзімінде өткізу.
Сапасы: Толық және сенімді ақпарат негізінде дайындалған есептілік.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
301-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Мемлекеттік геологиялық зерделеу"
деген 013 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 3798796 мың теңге (үш миллиард жеті жүз тоқсан  сегіз миллион жеті жүз тоқсан алты мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы ; "2002-2010 жылдарға арналған "Ауыз су" салалық бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 23 қаңтардағы N 93 қаулысы ; "Елдің минералдық-шикізат кешені ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысы .       3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : елдің минералдық-шикізат базасын нығайту және кеңейту.

5. Задачи бюджетной программы: создание современной картографической основы для поисков месторождений полезных ископаемых и подземных вод; определение прогнозных ресурсов различных видов минерального сырья; создание прогнозно-минерагенической основы для определения направлений поисков полезных ископаемых; изучение новых нефтегазоперспективных территорий, выявление нефтегазоперспективных структур, поиск и геолого-экономическая оценка месторождений нефти и газа; получение прироста запасов твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья, подземных вод; выявление новых участков и месторождений подземных питьевых вод с целью водообеспечения населенных пунктов Республики Казахстан, а также оценка эксплуатационных запасов геотермальных вод для теплоснабжения, горячего водоснабжения и других целей.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
013
Государ-
ственное
геологи-
ческое
изучение
2
100
Региональ-
ные и
геолого-
съемочные
работы
1. Геологическое
доизучение масштаба
1:200000 на площади
41,63 тыс. кв. км.
2. Региональные
гидрогеологические
работы на площади
20,93 тыс. кв. км.
3. Геолого-
минерагеническое
картирование рудных
районов на площади
16,5 тыс. кв. км.
4. Подготовительные
мероприятия при прове-
дении региональных и
геологосъемочных работ
(подготовка мелкомас-
штабных карт; опере-
жающие геофизические,
геохимические работы;
разработка инструктив-
ных, методических и
нормативных докумен-
тов).
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
3
101
Поисково-
оценочные
работы
1. Проведение
поисково-оценочных
работ на твердые
полезные ископаемые на
площади 220 кв. км.
2. Продолжение
поисково-оценочных
работ на углеводород-
ное сырье в пределах
участка Бекет-Бесоба,
в Центральной части
Прикаспийской впадины.
3. Завершение
поисково-оценочных
работ на углеводород-
ное сырье в пределах
участка Музбель в
юго-восточной части
Тенизской впадины.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
4
102
Поисково-
разведоч-
ные
работы
1. Завершение
поисково-разведочных
работ для питьевого
водообеспечения 197
сельских населенных
пунктов.
2. Начало поисково-
разведочных работ для
питьевого водообеспе-
чения 108 сельских
населенных пунктов
Республики Казахстан.
3. Завершение
поисково-разведочных
работ на геотермальные
воды участка Жаркент.

5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жер асты сулары  және пайдалы қазбалардың кен орындарын іздестіру үшін қазіргі картографиялық негіз құру: минералдық-шикізаттың әртүрлі түрлерінің болжамды ресурстарын анықтау; пайдалы қазбаларды іздестіру бағытын анықтау үшін болжамды-минерагениялық негіз құру; мұнай және газ кенорындарына геологты-экономикалық баға беру және іздестіру, мұнайгазперспективті құрылымдарды ашу, жаңа мұнайгазперспективті территорияларды зерделеу; қатты пайдалы қазбалар, көмірсутекті шикізатының және жер асты суларының қорларының өсуі; Қазақстан Республикасының тұрғылықты пункттерін сумен қамтамасыз ету мақсатымен жер асты ауыз су кенорындарын және жаңа телімдерді ашу және жер асты суларының қорларын қайта бағалау, сонымен қатар жылумен қамтамасыз ету, ыстық сумен қамтамасыз ету және басқа да мақсаттарда геотермальды су қорларын эксплуатациялауға баға.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
013
Мемлекет-
тік гео-
логиялық
зерделеу
100
Өңірлік
және гео-
логиялық түсіру жұмыстары
1. 1:200000 масштабта
41,63 мың шаршы кв алаңда геологиялық жете зерттеулер;
2. 20,93 мың шаршы кв
аймақтық гидрогеоло-
гиялық жұмыстар;
3. 16,5 мың шаршы кв алаңда кенді аудан-
дарды геологиялық минерагендік карта жасау;
4. Өңірлік және гео-
логиялық-суретке
түсіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі дайындық іс-шаралары (ұсақ масштабты кар-
таны дайындау; алға
кеткен геофизикалық,
геохимиялық жұмыстар,
инструктивтік, әдіс-
темелік және норма-
тивтік құжаттарды әзірлеу).
Жыл бойы
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
3
101
Іздестіру-бағалау жұмыстары
1. 220,0 кв. шаршы алаңда қатты пайдалы қазбаларға іздестіру -бағалау жұмыстарын жүргізу.
2. Каспий маңы ойысы-
ның орталық бөлігінде
Бекет - Бесоба телі-
мінің шектерінде із-
дестіру-бағалау жұмыстарын жүргізу басталды.
3. Теңіз ойысының оң-
түстік-шығыс бөлігі-
нің Мұзбел телімінің шегінде көмірсутек шикізаттарына іздестіру-бағалау жұмыстарын аяқтау.
Жыл бойы
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
4
102
Іздестіру-барлау жұмыстары
1. 197 ауылдық елді мекендерін ауыз сумен
қамтамасыз ету үшін іздестіру-бағалау
жұмыстарын аяқтау;
2. 108 ауылдық елді мекендерді ауыз сумен
қамтамасыз ету үшін іздестіру-бағалау жұмыстары басталды;
3. Жаркент тиілімін-
де геотермальды
суларды пайдалануға іздестіру-бағалау жұмыстары аяқталды;

4. Начало доразведки
и переутверждения
запасов подземных вод
Толагайского месторож-
дения (участки Берды-
кольский и Кусаман-
ский) в Кызылордин-
ской области и
Шардаринского
месторождения в Южно-
Казахстанской области.
В те-
чение
года
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: геологическая основа нового поколения масштаба 1:200000 на площадь 41,63 тыс. кв. км; выделение участков общей площадью не менее 1000 кв. км, перспективных на выявление месторождений полезных ископаемых; гидрогеологические карты нового поколения на площади 20,93 тыс. кв. км с выделением перспективных водоносных горизонтов и участков на поиски подземных вод с целью водоснабжения населения; геолого-минерагеническое картирование рудных районов на площади 16,5 тыс. кв. км; подготовительные мероприятия при проведении региональных и геолого-съемочных работ - 5 отчетов-рекомендаций; начало разработки 2-х новых отчетов; поисково-оценочные работы на твердые полезные ископаемые на площади 220 кв. км в пределах 13 участков; водообеспечение 197 сельских населенных пунктов и начало поисково-разведочных работ для 108 сельских населенных пунктов; оценка эксплуатационных запасов геотермальных вод на участке Жаркент; начало доразведки и переутверждения запасов подземных вод Толагайского месторождения (участки Бердыкольский и Кусаманский) в Кызылординской области и Шардаринского месторождения в Южно-Казахстанской области; оценка перспектив нефтегазоносности участка Музбель юго-восточной части Тенизской впадины, участка Бекет-Бесоба.
Конечный результат: повышение уровня обеспеченности предприятий горнодобывающего и нефтегазодобывающего комплексов сырьевыми ресурсами в результате прироста запасов золота - 10 тонн, меди - 50 тыс. тонн, полиметаллов - 100 тыс. тонн; оценка прогнозных ресурсов по выделенным перспективным водоносным горизонтам, комплексам и участкам; обеспечение сельского населения Республики Казахстан эксплуатационными запасами питьевых подземных вод и оценка эксплуатационных запасов геотермальных вод для теплоснабжения, горячего водоснабжения и других целей.
Финансово-экономическая эффективность: средняя стоимость 1 км2 геологического доизучения масштаба 1:200000 - 9319,2 тенге; средняя стоимость 1 км2 региональных гидрогеологических работ - 5992 тенге, средняя стоимость одного объекта поисково-оценочных работ на твердые полезные ископаемые - 28333,0 тыс. тенге; стоимость работ в пределах участках Музбель на углеводородное сырье - 580764 тыс. тенге; стоимость работ в пределах участка Беккет-Бесоба - 1087300 тыс. тенге на углеводородное сырье; средняя стоимость поисково-разведочных работ по водообеспечению 1 сельского населенного пункта - 5732,0 тыс. тенге.
Своевременность: проведение работ в соответствии с пообъектным планом, утвержденным уполномоченным органом.
Качество: соответствие инструктивным требованиям.
ПРИЛОЖЕНИЕ 302
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
014 "Мониторинг недр и недропользования"
на 2008 год

4. Топтық су құбыр-
ларды сумен қамтама-
сыз ету үшін Қызыл-
орда облысындағы Толағай кен орнында (Бердікөл және Құса-
мансай участкелерінде)
Оңтүстік Қазақстан
облысындағы Шардара
кен орнында жер асты
су қорларын қайта
бағалау үшін барлау жұмыстарын бастау.
Жыл бойы
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тікелей нәтиже: 1:200000 масштабта 41,63 мың шаршы 2 алаңда жаңа буынның геологиялық негізі, пайдалы қазбалардың кен орындарын табуға перспективалы жалпы ауданы 1000 шаршы 2 кем емес телімдерді бөлу; халықты сумен жабдықтау мақсатында жер асты суларын іздестіруге арналған перспективалы сулы көкжиектер мен телімдерді бөлумен 20,93 мың шаршы алаңында жаңа болашақтың гидрогеологиялық карталары; 16,5 мың шаршы алаңда кенішті аудандарды геологиялық-минерагеникалық карталау; өңірлік және геологиялық-суретке түсіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі дайындық іс-шаралары - 5 есеп-ұсыныстар; 2 жаңа есеп берулерді әзірлеуді бастау; 13 телімдердің шегіндегі 220,0 шаршы алаңда қатты пайдалы қазбаларға іздестіру-бағалау жұмыстары; 197 елді мекендерін сумен қамтамасыз ету және 108 елді мекендері үшін іздестіру-бағалау жұмыстарын жүргізуді бастау; топтық су құбырларын сумен қамтамасыз ету үшін жер асты суларының қорларын қайта бағалау жұмыстары; Жаркент телімінде геотермальды су қорларына эксплуатациялық баға; Топтық су құбырларды сумен қамтамасыз ету үшін Қызылорда облысындағы Толағай кен орнында (Бердікөл және Құсамансай участкелерінде) Оңтүстік Қазақстан облысындағы Шардара кен орнында жер асты су қорларын қайта бағалау үшін барлау жұмыстарын бастау; Теңіз ойысының оңтүстік-шығыс бөлігіндегі Мұзбел учаскесінің, Бекет-Бесоба учаскесінің мұнайгазды перспективасын бағалау.
Түпкі нәтиже: алтынның - 10 тонна, мыстың - 50 мың тонна, полиметалдың - 100 мың тонна қорларының өсуі нәтижесінде тау-кен өндіру және мұнай-газ өндіру кешендері кәсіпорындарын шикізат ресурстарымен қамтамасыз ету деңгейін көтеру; Қазақстан Республикасының ауылдық елді мекендерді жер асты ауыз суының эксплуатациялық қорларымен қамтамасыз ету; қорларына және басқа да мақсатта ыстық, жылы сумен қамтамасыз ету үшін геотермальды су қорларына баға беру.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: 1:200000 масштабта 1 шаршы2 геологиялық жете зерттеудің орташа құны - 9319,2 теңге; өңірлік гидрогеологиялық жұмыстардың 1 ш орташа құны - 5992 теңге; қатты пайдалы қазбаларға іздестіру-бағалау жұмыстарының бір объектісі бойынша орташа құны - 28333,0 мың теңге; Мұзбел учаскелері шектерінде көмірсутек шикізатына жұмыс құны - 580764 мың теңге; Бекет-Бесоба учаскесі шектерінде көмірсутек шикізатына жұмыс құны - 1087300 мың теңге; 1 ауылдық елді мекенді сумен қамтамасыз ету бойынша іздестіру-бағалау жұмыстарының орташа құны - 5732,0 мың теңге.
Уақтылығы: уәкілетті органдармен бекітілген объектілер бойынша жоспарға сәйкес жұмыстарды жүргізу.
Сапасы: нұсқаулық талаптарға сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
302-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану мониторингі"
деген 014 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

1. Стоимость: 663674 тысячи тенге (шестьсот шестьдесят три миллиона шестьсот семьдесят четыре тысячи тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 58 , 59, 60 Водного Кодекса Республики Казахстан от 09 июля 2003 года; статьи 8-1 , 56, 58, 59 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года N 1288 "Об утверждении Правил государственной экспертизы недр Республики Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 106 "Об утверждении Положения о государственном мониторинге недр в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1378 "Об утверждении Правил ведения государственного водного кадастра"; постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2004 года N 85 "Об утверждении Правил ведения государственного мониторинга водных объектов, государственного учета вод и их пользования"; постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1997 года N 1286 "О мерах по снижению ущерба от разрушительных землетрясений в сейсмоопасных регионах республики".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: определение реального состояния минерально-сырьевой базы основных видов полезных ископаемых Республики Казахстан в современных экономических условиях и прогноз развития минерально-сырьевого комплекса Республики Казахстан на перспективу; информационное обеспечение государственных органов управления данными о состоянии подземных вод Республики Казахстан и опасных геологических процессов.
5. Задачи бюджетной программы: ведение мониторинговых баз данных и карт по лицензионным и тендерным объектам; мониторинг минерально-сырьевой базы РК на основе справочно-аналитической системы (модернизация САС МСБ РК и пополнение новыми данными, включая нефть, конденсат, газ и подземные воды); подготовка системы требований в рамках межгосударственной программы "стандартизация, метрология и сертификация в области геологического изучения недр"; прогноз развития минерально-сырьевого комплекса Республики Казахстан и моделирование состояния минерально-сырьевой базы на период до 2030 года (свод материалов по 30 видам полезных ископаемых с отображением перспектив развития горнорудной промышленности Республики Казахстан); разработка методического руководства по проведению Государственного мониторинга за состоянием разработки месторождений углеводородного сырья Республики Казахстан; мониторинг состояния аналитического обеспечения геологоразведочных работ в Республике Казахстан; подготовка информационно-аналитической системы по геолого-экономической оценке месторождений твердых полезных ископаемых и технико-экономическим показателям горнодобывающих предприятий РК (Модернизация системы и пополнение новыми данными); мониторинг состояния результатов геологической изученности геологоразведочных работ на УВС, обеспечение отраслевыми нормативно-методическими документами исполнителей государственного заказа (потенциальные поставщики работ и услуг), выполняющих проведение работ по государственному геологическому изучению недр и мониторингу; ведение мониторинга и оценка состояния недр, включая подземные воды и опасные геологические процессы; ведение государственного водного кадастра (ГВК) подземных вод, сопровождение проведения мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов.

1. Құны : 663674 мың теңге (алты жүз алпыс үш миллион алты жүз жетпіс төрт мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :
2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 58,   59, 60-баптары ; "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 Заңының 8-1 , 56, 58, 59-баптары ; "Қазақстан Республикасының Жер қойнауын мемлекеттік сараптау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы N 1288 қаулысы ; "Қазақстан Республикасындағы Жер қойнауының мемлекеттік мониторингі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 106 қаулысы ; "2003-2010 жылдарға арналған елдің минералдық-шикізат кешенінің ресурстық базасын дамыту бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысы ; "Мемлекеттік су кадастрын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1378 қаулысы ; "Су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізу, суды мемлекеттік есепке алу және оны пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қаңтардағы N 85 қаулысы ; "Республиканың сейсмикалық қауіпті аймақтарында қиратқыш жер сілкіністерінің залалын төмендету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 тамыздағы N 1286 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қазіргі экономикалық жағдайда Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларының негізгі түрлерінің минералдық-шикізат базасының нақты жай-күйін белгілеу және Қазақстан Республикасының перспективаға минералдық-шикізат кешенін дамытуды болжамдау; мемлекеттік басқару органдарын Қазақстан Республикасының жер асты сулары мен қауіпті геологиялық процестердің жай-күйі туралы деректермен ақпараттық қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : мониторингтік дерекқор базасын және лицензиялық және тендерлік объектілер бойынша карталарды жүргізу; аналитикалық-анықтама жүйесінің негізінде Қазақстан Республикасы минералдық-шикізат базасының мониторингісі (ҚР МШБ ААЖ және мұнай, конденсат, газ бен жер асты суларды қоса, жаңа деректермен толтыру); мемлекетаралық»Жер қойнауын геологиялық зерттеу саласындағы стандарттау, метрология және сертификациялау бағдарламамен шектелу талаптар жүйесін әзірлеу; Қазақстан Республикасының минералдық-шикізат базасын 2030 жылға дейін даму болжамы және жай-күйін модельдеу (пайдалы қазбалардың 30 түрі бойынша Қазақстан Республикасындағы кен өндіріс даму перспективасы көрсетілген материалдардың жинағы); Қазақстан Республикасындағы көмірсутекті кен орындардың өңдеу жай-күйі Мемлекеттік мониторингісін жүргізу бойынша әдістемелік нұсқауды дайындау; Қазақстан Республикасындағы геологиялық-барлау жұмыстарының аналитикалық қамтамасыз ету жай-күйінің мониторингісі; Қазақстан Республикасындағы қатты пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық-экономикалық бағалау және кен өңдеу өндірістік кәсіпорындардың техникалық-экономикалық көрсеткіштері бойынша ақпараттық-аналитикалық жүйесін даярлау (жүйесін жаңарту және жаңа деректермен толтыру); көмір сутектілерге арналған геологиялық-барлау жұмыстардың жай-күйі мониторингісі, мемлекеттік тапсырманы мониторинг және мемлекеттік геологиялық жер қойнауын зерттеу бойынша жұмыс жүргізу орындаушыларды салалық нормативтік-әдістемелік құжаттармен қамтамасыз ету (жұмыс пен қызметті әлуеттік беруші); жер асты суларын және қауіпті геологиялық процестерді қоса алғанда, жер қойнауының жай-күйін бақылау; жер асты суларын және қауіпті геологиялық процестерді дамуының жай-күйін бағалау; жер асты суларының ластану және сарқылу учаскелері мен ошақтарын, қауіпті геологиялық процестерді жандандыру учаскелерін табу; жер асты суларын мемлекеттік су кадастрын (МСК) жүргізу; жер асты суларының және қауіпті геологиялық процестерінің мониторингін жүргізуді сүйемелдеу.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
014
Мониторинг
недр и
недрополь-
зования
2
100
Мониторинг
минерально-
сырьевой
базы и
недрополь-
зования
1. Мониторинг и
прогноз развития
минерально-сырьевой
базы Республики
Казахстан:
1) 7 переходящих
объектов: 6
- мониторинг МСБ РК
на основе справочно-
аналитической систе-
мы (нефть, газ,
конденсат и подзем-
ные воды);
- подготовка системы
требований в рамках
межгосударственной
программы "стандар-
тизация, метрология
и сертификация в
области геологичес-
кого изучения недр;
- прогноз развития
МСК РК на период до
2030 года (свод ма-
териалов по 30 видам
полезных ископаемых
с отображением
перспектив развития
горнорудной промыш-
ленности РК);
- разработка методи-
ческого руководства
по проведению госу-
дарственного монито-
ринга за состоянием
разработки месторож-
дений углеводородно-
го сырья Республики
Казахстан (заверше-
ние в 2008 году);
- подготовка
информационно-
аналитической систе-
мы по геолого-
экономической оценке
месторождений твер-
дых полезных иско-
паемых и технико-
экономическим пока-
зателям горнодобы-
вающих предприятий
РК (модернизация
системы и пополнение
новыми данными);
- мониторинг баз
данных и карт по
лицензионным и
тендерным объектам;
- мониторинг состоя-
ния результатов гео-
логической изучен-
ности геолого-
разведочных работ на
УВС;
2. Подготовка спра-
вочника по отраслям
производства и раз-
работка нормативно-
технических и
нормативно-методи-
ческих документов:
1) 2 переходящих
объекта (1 справоч-
ник, 4 методических
руководства), завер-
шающиеся 2008 году.
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
3
101
Мониторинг
подземных
вод и
опасных
геологи-
ческих
процессов
1. Мониторинг
подземных вод:
1) ведение монито-
ринга подземных вод
на 5000 пунктах
наблюдений;
2) ведение наблюде-
ний на 13 постах по
изучению предвестни-
ков землетрясений;
3) ведение режимных
наблюдений на 4 по-
лигонах техногенного
загрязнения
подземных вод;
4) завершение созда-
ния Рудненско-
Костанайского поли-
гона мониторинга
техногенного загряз-
нения подземных вод;
5) ведение государ-
ственного водного
кадастра (подземные
воды);
2. Мониторинг опас-
ных геологических
процессов:
1) создание и веде-
ние мониторинга на
42 постах по изуче-
нию опасных геологи-
ческих процессов;

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
014
Жер қой-
науы және жер қойнауын пайдалану монито-
рингі
2
100
Минерал-
дық-шикі-
зат база-
сы және жер қой-
науын пайдалану монито-
рингі
1. Қазақстан Респуб-
ликасының минералдық-
шикізат базасын дамы-
ту мониторингі және болжау: 1) 6 көшпелі объектілер:
- аналитикалық-анық-
тама жүйесінің негі-
зінде Қазақстан Рес-
публикасы минералдық-
шикізат базасының мониторингісі (мұнай,
конденсат, газ және жер асты сулары);
- мемлекеттік-аралық
"Жер қойнауын
геологиялық зерттеу саласындағы стандарт-
тау, метрология және сертификациялау" бағ-
дарламамен шектелу
талаптар жүйесін әзірлеу;
- Қазақстан Республи-
касының минералдық-
шикізат базасын 2030 жылға дейін даму болжамы (пайдалы қазбалардың 30 түрі бойынша Қазақстан Республикасындағы кен
өндіріс даму перспек-
тивасы көрсетілген материалдардың жинағы);
- Қазақстан Республи-
касындағы көмір су-
текті кен орындардың өңдеу жай-күйі Мем-
лекеттік мониторин-
гісін жүргізу бойынша
әдістемелік нұсқауды дайындау (2008 жылда аяқталады);
- Қазақстан Республи-
касындағы қатты пай-
далы қазбалар кен орындарын геологиялық
-экономикалық бағалау
және кен өңдеу өнді-
рістік кәсіпорындар-
дың техникалық-эко-
номикалық көрсеткіш-
тері бойынша ақпарат-
тық-аналитикалық жүйесін даярлау ҚР (жүйесін жаңарту және жаңа деректер-
мен толықтыру);
- дерекқор базасының және лицензиялық пен тендерлік объектіле-
рінің карталарын жүр-
гізу мониторингісі;
- көмір сутектілерге арналған геологиялық-
барлау жұмыс нәтиже-
лерінің жай-күйі мо-
ниторингісі.
2. Өндіріс салалары бойынша анықтаманы және нормативтік-тех-
никалық пен норматив-
тік-әдістемелік құ-
жаттарды әзірлеу:
1) 2008 жылда аяқта-
латын 2 өтпелі объек-
тілер (1 анықтама, 4 әдістемелік нұсқау).
Қаңтар- желтоқ-
сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
3
101
Жер асты
сулары және қауіпті геология-
лық про-
цестер монито-
рингі
1. Жер асты суларының
мониторингі:
1) 5000 бақылау пунк-
ттарында жер асты суларына мониторинг жүргізу;
2) 13 поста жер сіл-
кіну болуын зерттеу жөнінде бақылау жүр-
гізу;
3) 4 полигонда жер асты суларының техно-
генді ластануына ре-
жимді бақылау жүргізу;
4) Рудный-Қостанай полигонының жер асты суларының техногенді ластану мониторингін құруды аяқтау;
5) мемлекеттік су кадастрын (жер асты сулары) жүргізу.
2. Қауіпті геология-
лық процестер мони-
торингі:
1) қауіпті геология-
лық процесті зерт-
теуге 42 поста мони-
торинг құру және жүргізу;

2) ведение монито-
ринга за опасными
геологическими
процессами на 2
полигонах.
3. Сопровождение
проведения монито-
ринга подземных вод
и опасных геологи-
ческих процессов (9
объектов).
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
1. Подпрограмма 100:
1) 1 (один) аналитический отчет; 1 (одно) методическое руководство;
2) ведение мониторинга минерально-сырьевой базы Республики Казахстан по переходящим объектам;
3) 1 (один) справочник и 4 (четыре) методических руководства; начаты работы по подготовке 1 (одного) методического и 6 нормативных документов с завершением в 2008 году;
2. Количественные и качественные данные (показатели) мониторинга подземных вод (подпрограмма 101):
1) на 5000 пунктах государственной сети государственного мониторинга подземных вод (ГМПВ);
2) на 13 постах по изучению предвестников землетрясений;
3) на 4 полигонах техногенного загрязнения подземных вод (Илекский, Кошкаратинский, Миргалимсай-Туркестанский и Семипалатинский);
4) завершение создания Рудненско-Костанайского полигона техногенного загрязнения подземных вод;
5) ведение государственного водного кадастра (подземные воды);
3. Количественные и качественные данные (показатели) мониторинга опасных геологических процессов:
1) на 42 постах мониторинга опасных геологических процессов;
2) на 2 полигонах (Каскелен-Талгарский и Иртышский);
4. Сопровождение проведения мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов (9 объектов).
Конечный результат:
1. Обеспечение экономической безопасности государства путем выявления и прироста запасов минерального сырья; обеспечение недропользователей новыми нормативно-техническими документами (методические руководства), регулирующими Классификацию запасов к месторождениям.
2. Обеспечение пользователей полной, своевременной и достоверной информацией о состоянии подземных вод и опасных геологических процессах в Республике Казахстан по состоянию изученности на 01.01.2008 года.
Финансово-экономическая эффективность:
Средние затраты на проведение работ по одному объекту (подпрограмма 100) - 5360,9 тыс. тенге;
Средние затраты на проведение работ по одному объекту (подпрограмма 101):
1) Мониторинг подземных вод:
- ведение мониторинга подземных вод на 1 пункте наблюдений - 62000 тенге;
- ведение наблюдений по изучению предвестников землетрясений на 1 пункте - 3000 тенге;
- ведение наблюдений на 1 полигоне техногенного загрязнения подземных вод - 8333 тенге;
- создание Рудненско-Костанайского полигона техногенного загрязнения подземных вод - 30000 тенге;
- ведение государственного водного кадастра (подземные воды) - 20000 тыс. тенге;

2) 2 полигонда қауіп-
ті геологиялық про-
цестерге мониторинг жүргізу.
3. Қауіпті геология-
лық процестерге және
жер асты суларына мониторинг жүргізуді жолдау (9 объект).
Қаңтар-желтоқ-сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тікелей нәтиже:
1. Кіші бағдарлама 100:
1) 1 (біреу) аналитикалық есепнама; 1 (біреу) әдістемелік нұсқау;
2) Қазақстан Республикасының минералдық-шикізат базасындағы өтпелі объектілер бойынша мониторингті жүргізу;
3) 1 (біреу) анықтамалық және 4 (төрт) әдістемелік нұсқау; 2008 жылда аяқталатын 1 әдістемелік және 6 нормативтік құжаттарды әзірлейтін жұмыстар басталады;
2. Жер асты сулары мониторингінің сапалы және сандық мәліметтері (көрсеткіштері) (101 кіші бағдарлама):
1) мемлекеттік сетьтің 5000 бақылау пункттарында жер асты суларына мониторинг жүргізу; (ЖСММ);
2) 13 поста жер сілкіну болуын зерттеу жөнінде;
3) 4 полигонда жер асты суларының техногендік ластануы (Елек, Қошқарата, Мырғалымсай-Түркістан және Семей);
4) жер асты суларының техногенді ластану мониторингына Рудный-Қостанай полигонын құруды аяқтау;
5) мемлекеттік су кадастрын (жер асты сулары) жүргізу.
3. Қауіпті геологиялық процестер мониторингінің сапалы және сандық мәліметтері (көрсеткіштері):
1) 42 поста қауіпті геологиялық процестер мониторингі;
2) 2 полигонда (Қаскелең-Талғар және Ертіс);
4. Қауіпті геологиялық процестерге және жер асты суларына мониторинг жүргізуді жолдау (9 объект).
Түпкі нәтиже:
1. Минералдық шикізаттардың қорын табу және өсіру жолымен мемлекеттің экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету; жер қойнауын пайдаланушыларды кен орындардың қоры жіктемелерін реттейтін жаңа нормативтік-техникалық құжаттармен қамтамсыз ету.
2. 2008 жылдың 01.01. зерттеу жағдайы бойынша Қазақстан Республикасында тұтынушыларды қауіпті геологиялық процесс және жер асты суларының жағдайы туралы өз уақытында және толық ақпаратпен қамтамасыз ету.
Қаржы-экономикалық тиімділігі:
Бір объектісіндегі жұмыс жүргізу орта шығындары (кіші бағдарлама 100) - 5360,9 мың теңге;
Бір объект бойынша жұмыс жүргізудегі орташа шығын (101 кіші бағдарлама):
1) Жер асты суларына мониторинг:
- 1 бақылау пунктында жер асты суларына мониторинг жүргізу - 62000 теңге;
- 1 пунктта жер сілкіну болуын зерттеу бойынша бақылау жүргізу - 3000 теңге;
- 1 полигонда жер асты суларының техногенді ластануына бақылау жүргізу - 8333 теңге;
- жер асты суларының техногенді ластануына Рудный-Қостанай полигонын құра - 30000 теңге;
- мемлекеттік су кадастрын жүргізу (жер асты сулары) - 20000 мың теңге;

2) Мониторинг опасных геологических процессов:
- создание поста и ведение наблюдений на 1 посту мониторинга опасных геологических процессов - 1250 тенге;
- ведение наблюдений на 1 полигоне за опасными геологическими процессами - 19 450 тенге;
3) Сопровождение мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов: 1 объект - 7130,2 тыс. тенге.
Своевременность:
1. Оперативное обеспечение государственных органов управления РК нормативно-правовой, картографической и справочно-аналитической информацией о состоянии минерально-сырьевой базы основных видов полезных ископаемых для принятия обоснованных решений по их рациональному использованию и воспроизводству с предложением первоочередных объектов для недропользования, что позволит увеличить объем инвестиций в сферу недропользования.
2. Своевременное представление информации о состоянии подземных вод и проявлениях опасных геологических процессов, выявлении истощения запасов и загрязнении подземных вод для принятия управленческих решений по их устранению.
Качество:
1. Удовлетворение получателей государственных услуг (геологоразведочных работ, оцененного полезного ископаемого, картографической и справочно-аналитической информации) в области недропользования и проведения работ по государственному геологическому изучению недр и мониторингу позволит в условиях рыночных отношений обеспечить экономическую независимость государства.
2. Подготовка отчетности на основании полной и достоверной информации о состоянии подземных вод и опасных геологических процессов.
ПРИЛОЖЕНИЕ 303
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
016 "Развитие информационных систем"
на 2008 год
1. Стоимость: 447860 тысяч тенге (четыреста сорок семь миллионов восемьсот шестьдесят тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статья 6 Закона Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти"; статья 8 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 108 "Об утверждении Правил предоставления права недропользования в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1444 "О порядке создания Единой государственной системы мониторинга недропользования Республики Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы".

2) Қауіпті геологиялық процесс мониторингі:
- пост құру және 1 поста қауіпті геологиялық процеске мониторинг жүргізу - 1250 теңге;
- 1 полигонда қауіпті геологиялық процеске бақылау жүргізу - 19450 теңге;
3) Қауіпті геологиялық процестерге және жер асты суларына мониторинг жүргізуді жолдау: 1 объект - 7130,2 мың теңге.
Уақтылығы:
1. Тиімділікті пайдалану және ұдайы өндіру, бірінші кезектегі объектілерді ұсыну бойынша дәлелдік шешім алу үшін жер қойнауын пайдалану саласына инвестиция өсіру үшін пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің минералдық-шикізат базасының жай-күйі туралы ҚР мемлекеттік басқару органдарын нормативтік-құқықтық, картографиялық және анықтамалық-аналитикалық ақпараттармен тікелей қамтамасыз ету.
2. Жер асты суларының ластануы мен қорлардың жоюлы, қауіпті геологиялық процестердің білінуі мен жер асты суларының жағдайы, оларды жоюға басқармалық шешім қабылдау үшін өз уақытында ақпараттар тапсыру.
Сапасы:
1. Мониторинг және жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша жұмыс жүргізудегі және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік көмек (геологиялық-барлау жұмыстар, бағаланған пайдалы қазба, картографиялық және анықтамалық-аналитикалық ақпарат) алушыларды қанағаттандыруы сауда қарым-қатынас жағдайда мемлекеттің экономикалық тәуелсіздігін қамтамасыз етеді.
2. Қауіпті геологиялық процесс және жер асты сулары жағдайы туралы толық және толымды ақпарат негізінде есеп дайындау.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
303-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Ақпараттық жүйені дамыту"
деген 016 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 447860 мың теңге (төрт жүз қырық жеті миллион сегіз жүз алпыс мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 маусымдағы Заңының 6-бабы ; "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңының 8-бабы ; Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 108 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1444 қаулысы ; "Елдің минералдық шикізаттық кешені ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысы .

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: развитие Государственного банка данных о недрах.
5. Задачи бюджетной программы: формирование цифровой геологической информации для принятия оперативных решений государственными органами в сфере недр и недропользования; обеспечение сохранности, возможности накопления, стандартизации и доступности информации о недрах, включая первичную геолого-геофизическую информацию.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
016
Развитие
информа-
ционных
систем
2
100
О недрах
и недро-
пользо-
вании
1. Организация
электронного архива
геолого-геофизических
материалов в рамках
Государственного банка
данных о недрах (II
этап):
1) развитие электрон-
ного архива республи-
канского и террито-
риального уровней,
разработка и интегра-
ция программного
обеспечения;
2) развитие банка
картографической
информации Республики
Казахстан.
2. Организация терри-
ториальных компьютер-
ных банков данных о
недрах:
1) разработка
программного обеспече-
ния для банков данных
территориального
уровня;
2) организация банков
данных о недрах в
территориальных
управлениях;
3. Разработать
компьютерную систему
подготовки данных для
портала "Электронное
правительство":
1) разработка
программного обеспече-
ния для интеграции
информационных
ресурсов.
2) разработка web-
портала государствен-
ного органа изучения
и использования недр.
4. Создание ситуацион-
ного центра Комитета
геологии и недрополь-
зования:
1) разработка
программной и функцио-
нальной части
ситуационного центра.
2) формирование техни-
ческой инфраструктуры
ситуационного центра.
5. Создание системы
решения геологических
задач на основе Госу-
дарственного банка
данных о недрах:
1) разработка компью-
терных технологий ре-
шения задач геологи-
ческого изучения недр
на основе Государ-
ственного банка данных
о недрах Республики
Казахстан.
6. Наполнение Государ-
ственного банка данных
о недрах цифровой
геологической
информацией.
7. Приобретение
компьютерной техники и
лицензионного
программного
обеспечения.
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: создание системы электронного архива геолого-геофизических материалов; создание территориальных компьютерных центров Государственного банка данных о недрах; разработка компьютерной системы подготовки данных для портала "Электронное правительство"; создание ситуационного центра Комитета геологии и недропользования; создание системы решения геологических задач на основе Государственного банка данных о недрах; наполнение Государственного банка данных геологической информацией.

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : жер қойнауы туралы деректердің мемлекеттік банкін дамыту.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік органдардың жедел шешім қабылдауға арналған сандық геологиялық ақпараттарын қалыптастыру; ішіне бастапқы геологиялық-геофизикалық ақпараттар енгізу, жер қойнауы туралы ақпараттық материалдардың бүтіндігін, жинақталу мүмкіншілігін, стандарттау және рұқсатпен енуді қамтамасыз ету.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
016
Ақпарат-
тық жүйені дамыту
2
100
Жер қой-
науы және
жер қой-
науын пайдалану туралы
1. Жер қойнауы туралы
деректер Банкі шеңбе-
рінде геологиялық- геофизикалық мате-
риалдардың электрон-
дық архивін ұйымдас-
тыру (II-кезең):
1) республикалық және
аумақтық деңгейдегі
электронды архивті дамыту. Бағдарламалық
қамтамасыз етуді өң-
деу және біріктіру;
2) Қазақстан Респуб-
ликасы картографиялық
ақпаратының банкін
дамыту.
2. Жер қойнауы туралы
деректердің аумақтық
компьютерлік банкте-
рін ұйымдастыру (I-кезең):
1) аумақтық деңгейде-
гі деректер банкі үшін бағдарламалық
қамтамасыз етуді өңдеу;
2) аумақтық басқарма-
ларда жер қойнауы
туралы деректер банкін ұйымдастыру.
3. "Электрондық үкімет" порталы үшін
деректер даярлаудың компьютерлік жүйесін жасау:
1) ақпараттық ресур-
старды біріктіру үшін
бағдарламалық қамсыз-
дандыруды өңдеу;
2) Жер қойнауын пай-
далану және зерделеу-
дің мемлекеттік ор-
ганына Web-портал өңдеу.
4. Геология және жер
қойнауын пайдалану комитетінің ситуация-
лық орталығын құру:
1) ситуациялық орта-
лықтың бағдарламалық
және функционалдық бөлігін өңдеу ситуа-
циялық орталықтың техникалық инфрақұ-
рылымын қалыптастыру.
5. Жер қойнауы туралы
деректер банкінің негізінде геологиялық
мәселелерді шешу жүйесін құру:
1) Қазақстан Респуб-
ликасының жер қойнауы
туралы ақпараттардың Мемлекеттік банкінің негізінде жер қойнау-
ын геологиялық зерде-
леу мәселелерін ше-
шудің компьютерлік технологияларын өңдеу.
6. Деректер банкін
сандық геологиялық ақпаратпен толықтыру.
7. Компьютерлік тех-
никаны және бағдарла-
малық қамтамасыз ету-
ді сатып алу.
Қаңтар-желтоқ-сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тікелей нәтиже: Геологиялық-геофизикалық материалдардың электрондық архивін құру; аумақтық компьютерлік орталықтарын құру; "Электрондық үкімет" порталы үшін деректер даярлаудың компьютерлік жүйесін жасау; Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің ситуациялық орталығын құру; жер қойнауы туралы деректер банкінің негізінде геологиялық мәселелерді шешу жүйесін құру; деректер банкін сандық геологиялық ақпаратпен толықтыру.

Конечный результат: 3000 доступных к обработке текстов геологических отчетов; 2 территориальных управления, подключенных к Государственному банку данных о недрах.
Финансово-экономический результат: сокращение затрат на поиск геологической информации на 20 %. Повышение инвестиционной привлекательности объектов недропользования и минерально-сырьевого комплекса.
Своевременность: соответствие календарным планам работ.
Качество: создаваемые программные разработки соответствуют международным стандартам, созданы на современной технологической и технической базе.
ПРИЛОЖЕНИЕ 304
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
017 "Ликвидация и консервация самоизливающихся скважин"
на 2008 год
1. Стоимость: 692770 тысяч тенге (шестьсот девяносто два миллиона семьсот семьдесят тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 48 , 56 Закона Республики Казахстана "О недрах и недропользовании" от 27 января 1996 года; постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 1999 года N 1019 "Об утверждении Единых правил охраны недр при разработке месторождений твердых полезных ископаемых, нефти, газа, подземных вод в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: предотвращение нефтяного, радионуклидного и химического загрязнения недр, потерь естественных водных ресурсов.
5. Задачи бюджетной программы: ликвидация и консервация нефтяных скважин в зоне затопления, ликвидация и консервация самоизливающихся гидрогеологических скважин с повышенным содержанием радионуклидов, высокодебитных, изливающих пресные воды.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
017
Ликвидация и
консервация
самоизливаю-
щихся
скважин
1. Ликвидация и
консервация неф-
тяных скважин в зоне затопления
Каспийским морем.
2. Ликвидация и консервация са-
моизливающихся
гидрогеологичес-
ких скважин.
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан

Түпкі нәтиже: 3000 өңдеуге мүмкіндіктері бар геологиялық есептер мәтіндері; ОДБ-на қосылған 2 аумақтық басқарма.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: геологиялық ақпаратты іздеу шығындарды 20%-ға қысқарту; минералдық-шикізаттық кешеннің инвестициялық тартымдылығын бүтіндей жоғарылату.
Уақыттылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарға сәйкестілігі.
Сапасы: жасалып жатқан бағдарламалар халықаралық стандарттарға сай, осы заманғы технология мен техникалық база негізінде жасалған.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
304-ҚОСЫМША
231 ң Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Өздігінен төгіліп жатқан ұңғымаларды жою және консервациялау"
деген 017 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 692 770 мың теңге (алты жүз тоқсан екі миллион жеті жүз жетпіс мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 48, 56-баптары ; "Қазақстан Республикасында қатты пайдалы қазбалар, мұнай, газ, жер асты сулары кен орындарын әзірлеу жер қойнауын қорғаудың бірыңғай ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 21 шілдедегі N 1019 қаулысы ; "Елдің минералдық-шикізаттық кешені ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : жер қойнауын мұнайлық, радионуклидтік және химиялық ластанудың, табиғи су ресурстары ысырабының алдын алу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : су басу аймағында мұнай ұңғымаларын жою және тұмшалау, құрамында радионуклидті, жоғары дебитті, төгілетін тұщы сулы өздігінен ағатын гидрогеологиялық ұңғымаларды жою және тұмшалау.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
017
Өздігінен төгіліп жатқан ұңғыма-
ларды жою және консерва-
циялау
1. Каспий теңізінің су басу аумағында мұнай ұңғымасын жою.
2. Өздігінен ағатын гидрогеологиялық ұңғыманы жою және тұмшалау.
Қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
1) ликвидировано и законсервировано с начала выполнения работ 2002-2008 годы 80 нефтяных скважины на суше и в зоне затопления Каспийским морем, в том числе в 2008 году 4 нефтяных скважин, что составляет 86,9 % от общего количества скважин;
2) ликвидировано и законсервировано с начала выполнения работ 2002-2008 годы 433 самоизливающихся гидрогеологических скважины, в том числе в 2008 году 73 скважин, что составляет 19,61 % от общего количества скважин;
Конечный результат: снижение угрозы нефтяного, радионуклидного и химического загрязнения недр, а также сокращение потерь естественных водных ресурсов в объеме 243 тыс. куб. м/сут., осушение территории площадью более 2582,8 тыс. кв. м. с начала работ.
Финансово-экономический результат:
- средние затраты на ликвидацию одной скважины на море составят 80000 тыс. тенге;
- средние затраты на ликвидацию одной гидрогеологической скважины составят 5106,4 тыс. тенге.
Своевременность: проведение работ в соответствии с пообъектным планом, утверждаемым уполномоченным органом.
Качество: работы выполнены в соответствии с проектно-сметной документацией и приняты межведомственной комиссией, состоящей из представителей МЧС, МООС, санэпиднадзора и других заинтересованных государственных органов.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
ПРИЛОЖЕНИЕ 305
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
018 "Представление интересов государства в контрактах на
проведение нефтяных операций, а также при транспортировке,
переработке и реализации углеводородов"
на 2008 год
1. Стоимость: 300000 тысяч тенге (триста миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статья 6 Закона Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти"; статья 8 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; Указ Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095 "О государственной программе освоения казахстанского сектора Каспийского моря".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение открытой политики использования природных ресурсов, соблюдение интересов государства в контрактах на проведение нефтяных операций, а также при транспортировке, переработке и реализации углеводородов.

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тікелей нәтиже:
1) құрлықта және Каспий теңізінің су басу аймағында 2002-2008 жылдары істелінген жұмыстардан бастап 80 мұнай ұңғымасы, оның ішінде 2008 жылы ұңғыманың жалпы көлемінен 86,9 құрайтын 4 мұнай ұңғымасы жойылды және консервацияланды;
2) 2002-2008 жылдары істелінген жұмыстардан бастап, оның ішінде 2008 жылы ұңғыманың жалпы көлемінен 19,61% құрайтын 433 өздігінен ағатын 73 гидрогеологиялық ұңғыма жойылды және консервацияланды.
Түпкі нәтиже: жер қойнауының мұнайлық, радионуклидтік және химиялық ластану қаупін төмендету, сондай-ақ 243 мың т.м/күн көлемінде табиғи су ресурстарының ысырабын азайту, алаңы 2582,8 мың ш.м астам аумақты құрғату.
Қаржылық-экономикалық нәтиже:
- теңізде бір ұңғыманы жоюға арналған орташа шығын 80000 мың теңгені құрайды;
- бір гидрогеологиялық ұңғыманы жоюға арналған орташа шығын 5106,4 мың теңгені құрайды.
Уақтылығы: уәкілетті орган бекітетін объектінің жоспарына сәйкес жұмыс жүргізу.
Сапасы: жұмыстар жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес орындалды және құрамында ТЖМ, ҚОҚМ, санэпидқадағалау және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері бар мемлекеттік комиссия қабылдады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
305-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Мұнай операцияларын жүргізуге арналған келісім-шарттарда, сондай-ақ көмірсутегін тасымалдау, қайта өңдеу және
өткізу кезінде мемлекет мүддесін білдіру"
деген 018 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 300000 мың теңге (үш жүз миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 маусымдағы Заңының 6-бабы , "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңының 8-бабы ; "Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1095 Жарлығы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : мұнай операцияларын жүргізуге келісім-шарттарда, сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, қайта өңдеу және сату кезінде мемлекеттің мүдделерін сақтау.

5. Задачи бюджетной программы: организация и совершенствование мониторинга за соблюдением условий контрактов на нефтяные операции, обеспечение соответствия заключаемых контрактов на проведение нефтяных операций законодательству Республики Казахстан, представление интересов государства по вопросам, связанным с реализацией нефтегазовых проектов, а также проектов по транспортировке, переработке и реализации углеводородов, совершенствование нормативной правовой базы в сфере проведения нефтяных операций, безопасности продукции и услуг нефтегазовой отрасли, а также транспортировки, переработки и реализации углеводородов.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
018
Представле-
ние интере-
сов государ-
ства в конт-
рактах на
проведение
нефтяных
операций, а
также при
транспорти-
ровке, пере-
работке и
реализации
углеводоро-
дов
1. Консультацион-
ное сопровождение
мониторинга за
соблюдением усло-
вий контрактов на
нефтяные
операции.
2. Подготовка
проектов контрак-
тов на проведение
нефтяных опера-
ций, в том числе
соглашений о раз-
деле продукции.
3. Привлечение
консультантов по
совершенствованию
нормативной
правовой базы в
сфере проведения
нефтяных опера-
ций, безопасности
продукции и услуг
нефтегазовой
отрасли, а также
транспортировки,
переработки и
реализации
углеводородов.
4. Привлечение
консультантов по
разрешению спор-
ных вопросов вы-
полнению подряд-
чиками условий
проведения нефтя-
ных операций и
другим вопросам
при реализации
нефтегазовых
проектов.
февраль-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
1) отчеты по результатам анализа выполнения контрактных обязательств, не менее 70 контрактов на проведение нефтяных операций;
2) обеспечение потребностей компетентного органа по представлению интересов государства при подготовке проектов контрактов на проведение нефтяных операций, в том числе соглашений о разделе продукции, а также при внесении в них изменений и дополнений в количестве не менее 6 контрактов;
3) проекты нормативных правовых актов, рекомендации по совершенствованию нормативных правовых актов в сфере проведения нефтяных операций, технического регулирования операций по недропользованию, а также транспортировки, переработки и реализации углеводородов (не менее 5);

5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : мұнай операцияларына келісім-шарттардың сақталу мониторингін ұйымдастыру және жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұнай операцияларын жүргізуге жасалған келісім-шарттарды қамтамасыз ету, мұнай-газ жобаларын, сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, қайта өңдеу және сату бойынша жобаларды іске асырумен байланысты мәселелері жөнінде мемлекеттің мүдделерін білдіру, мұнай операцияларын жүргізу саласында нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, мұнай-газ саласындағы өнімдермен қызметтердің, сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, қайта өңдеу және сатудың қауіпсіздігі.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
018
Мұнай операция-
ларын жүргізуге арналған келісім-
шарттар-
да, сон-
дай-ақ көмірсу-
тегін тасымал-
дау, қайта өңдеу және өт-
кізу кезінде мемлекет мүддесін білдіру
1. Мұнай операцияла-
рына келісім-шарттар талаптарының орындалу
мониторингін консуль-
тациялық сүйемелдеу. 2. Мұнай операцияла-
рын жүргізуге келі-
сім-шарттардың, соның
ішінде өнімді бөлу туралы келісімдердің жобаларын дайындау.
3. Мұнай операцияла-
рын жүргізу саласында
нормативтік құқықтық базаны жетілдіру бойынша консультант-
тарды тарту, мұнай-
газ саласындағы өнімдермен қызметтер-
дің сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, қайта өңдеу және сатудың қауіпсіздігі.
4. Даулы мәселелерді шешу, мұнай операция-
ларын жүргізудің шарттарын мердігер-
лердің орындауы және мұнай-газ жобаларын іске асыру кезіндегі басқа мәселелер жө-
нінде консультант-
тарды тарту.
Ақпан-
желтоқ-сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тікелей нәтиже:
1) мұнай операцияларын жүргізуге арналған кем дегенде 70 келісім-шарттардың мониторинг нәтижелері бойынша есептер;
2) мұнай операцияларын жүргізуге арналған келісім-шарттардың, соның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдердің жобаларын дайындау кезінде, сондай-ақ саны кем дегенде 6 келісім-шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде мемлекеттің мүдделерін білдіру бойынша құзыретті органның қажеттілігін қамтамасыз ету;
3) нормативтік құқықтық актілердің жобалары, мұнай операцияларын жүргізу, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды техникалық реттеу, сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, өңдеу және сатуды техникалық реттеу, сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, өңдеу және сату саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсыныстар (5-тен кем емес);

4) обеспечение интересов государства по спорным вопросам, связанным с реализацией проектов в нефтегазовой отрасли, а также проектов по транспортировке, переработке и реализации углеводородов путем привлечения консультантов.
Конечный результат: обеспечение открытой политики использования природных ресурсов, путем совершенствования нормативной правовой базы в сфере проведения нефтяных операций, безопасности продукции и услуг нефтегазовой отрасли; предотвращение потерь государства при реализации контрактов на проведение нефтяных операций, а также при транспортировке, переработке и реализации углеводородов.
Финансово-экономическая эффективность: привлечение прямых инвестиций в нефтегазовую отрасль.
Своевременность: в соответствии со сроками, определенными договором и техническими заданиями.
Качество: оказание услуг в полном объеме и в установленные сроки.
ПРИЛОЖЕНИЕ 306
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
019 "Возмещение ущерба работникам ликвидированных
шахт, переданных в РГСП "Карагандаликвидшахт""
на 2008 год
1. Стоимость: 117990 тысяч тенге (сто семнадцать миллионов девятьсот девяносто тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Глава 47 Гражданского кодекса Республики Казахстан (особенная часть) от 1 июля 1999 года.
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: реализация прав граждан на возмещение ущерба, нанесенного здоровью работникам ликвидированных шахт.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечение своевременных выплат возмещения ущерба, нанесенного здоровью работникам ликвидированных шахт.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
019
Возмещение
ущерба работ-
никам ликви-
дированных
шахт, пере-
данных в РГСП
"Караганда-
ликвидшахт"
1. Выплаты по
возмещению ущерба
работникам ликви-
дированных шахт с
учетом индекса-
ции.
2. Затраты по
доставке и
пересылке сумм.
ежеме-
сячно
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан

4) мұнай-газ саласының жобаларын, сондай-ақ консультанттарды тарту жолымен көмірсутектерін тасымалдау, қайта өңдеу және сату жөніндегі жобаларды іске асыруға байланысты даулы мәселелер бойынша мемлекеттің мүдделерін қамтамасыз ету.
Түпкі нәтиже: мұнай-газ салаларының өнімдері мен қызметтерінің қауіпсіздігін мұнай операцияларын жүргізу саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жолымен табиғи ресурстарды пайдаланудың ашық саясатын қамтамасыз ету, мұнай операцияларын жүргізуге, сондай-ақ көмірсутектерін тасымалдау, қайта өңдеу және сату келісім-шарттарды іске асыру кезінде мемлекеттің шығындарының алдын-алу.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: мұнай-газ саласына тікелей инвестициялар тарту.
Уақтылығы: анықталған шарттар мен техникалық тапсырмалар мерзімдеріне сәйкес.
Сапасы: толық көлемде және белгіленген мерзімде қызмет көрсету.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
306-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қарағандышахтатарату" РМБК-ке берілген, жабылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген зиянды өтеу"
деген 019 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 117990 мың теңге (бір жүз он жеті миллион тоғыз жүз тоқсан мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының азаматтық кодексінің 47-тарауы (Ерекше бөлім).
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: жойылған шахталар қызметкерлерінің денсаулығына келтірілген залалдың өтемінде азаматтардың құқықтарын жүзеге асыру.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жойылған шахталар қызметкерлерінің денсаулығына келтірілген залалдың өтемін өз уақытында төлеуді қамтамасыз ету.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
018
"Қараған-
ды шах-
таларын тарату" РМБК-ке берілген, жабылған шахталар қызмет-
керлеріне келтіріл-
ген зиян-
ды өтеу
1. Жойылған шахталар қызметкерлеріне ин-
дексацияны ескере отырып, залалдың орнын толтыру жөнін-
дегі ай сайынғы тө-
лемдері.
2. Сомаларды жеткізу және жіберу шығында-
ры.
Ай сайын
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямые результаты: выплата возмещения ущерба, нанесенного здоровью работникам ликвидированных шахт, переданных РГСП "Карагандаликвидшахт" в количестве 668 человека.
Своевременность: ежемесячно своевременная выплата до 25 числа.
Качество: 100 % выплата возмещения ущерба, нанесенного здоровью работникам ликвидированных шахт.
ПРИЛОЖЕНИЕ 307
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
021 "Целевые трансферты на развитие областному бюджету
Актюбинской области на строительство подводящего
газопровода Мартукского района"
на 2008 год
1. Стоимость: 988857 тысяч тенге (девятьсот восемьдесят восемь миллионов восемьсот пятьдесят семь тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2004 года N 669 "Об утверждении Программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2004-2010 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение населенных пунктов Мартукского района Актюбинской области дешевым видом топлива - попутным газом.
5. Задачи бюджетной программы: строительство подводящего газопровода Актобе-Мартук протяженностью 69,8 км.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
021
Целевые
трансферты
на развитие
областному
бюджету
Актюбинской
области на
строитель-
ство подво-
дящего газо-
провода
Мартукского
района
Перечисление целе-
вых инвестиционных
трансфертов област-
ному бюджету
Актюбинской области
в соответствии с
утвержденным ПСД
(заключение РГП
"Госэкспертиза" от
24 июня 2006 года
N№2-313/06) для
реализации проекта
строительства под-
водящего газопрово-
да Актобе-Мартук.
январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан;
Акимат
Актюбинской
области.
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: объем строительно-монтажных работ по строительству подводящего газопровода Актобе-Мартук.
Конечный результат: ввод в эксплуатацию газопровода для удовлетворения потребностей населенных пунктов Мартукского района в дешевом топливе (попутном газе).
Финансово-экономический результат: экономический эффект для республики достигается посредством обеспечения населенных пунктов Мартукского района Актюбинской области дешевым видом топлива - попутным газом.
Качество: согласно строительных норм и правил.
Примечание:
*) Перечень проектов и мероприятия по строительству подводящего газопровода Актобе-Мартук в соответствии с утвержденной в установленном законодательством порядке проектно-сметной документацией, а также количественные и качественные показатели, характеризующие ожидаемые результаты, отражаются в паспортах соответствующих местных бюджетных программ.
ПРИЛОЖЕНИЕ 308
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
024 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на развитие теплоэнергетической системы"
на 2008 год

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тікелей нәтиже: 663 адам санымен "Қарағандышахтатарату" РМБК-ге берілген, жойылған шахталар қызметкерлерінің денсаулығына келтірілген залалды өтеу төлемдері.
Уақтылығы: ай сайын 25-дейін уақтылы төлем.
Сапасы: жойылған шахталар қызметкерлерінің денсаулығына келтірілген залалды өтеу төлемі - 100%.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
307-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Ақтөбе облысының облыстық бюджетіне Мәртөк ауданында жеткізуші газ құбырын салуға берілетін нысаналы даму трансферттері"
деген 021 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 988857 мың теңге (тоғыз жүз сексен сегіз миллион  сегіз жүз елу жеті мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 маусымдағы N 669 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданының елді мекендерін арзан отын түрімен - ілеспе газбен қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : ұзындығы 69,8 км. Ақтөбе-Мәртөк газ құбырын жүргізу құрылысы.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кіші
бағдарла-
маның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
021
Ақтөбе облысының облыстық бюджетіне Мәртөк ауданында жеткізуші газ құбы-
рын салу-
ға бері-
летін ны-
саналы даму трансфер-
ттері
Ақтөбе-Мәртөк газ құбырын салу құрылысының жобасын іске асыру үшін бекітілген ЖСҚ-ге сәйкес ("Мемсарапта-
ма" РМК-нің 2006 жылғы 24 маусымдағы N 2-313/06 қорытын-
дысы) Ақтөбе облысы-
ның облыстық бюджетін
дамытуға арналған мақсатты трансферт-
терді аудару.
Қаңтар-желтоқ-сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : Тікелей нәтиже: Ақтөбе-Мәртөк газ құбырын жүргізу құрылысы бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемі.
Түпкі нәтиже: Мәртөк ауданының елді мекендерінің арзан отынға (ілеспе газға) қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін газ құбырларын пайдалануға қосу.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: республика үшін экономикалық тиімділік Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының елді мекендерін отынның арзан түрімен - ілеспе газбен қамтамасыз ету арқылы қол жеткізіледі.
Сапасы: құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес.
Ескерту:
*) Жобалық-сметалық белгіленген заңнамалық тәртіппен бекітілген құжаттамаға сәйкес Ақтөбе-Мәртөк газ құбырын жүргізуші жөніндегі жобалар мен іс-шаралардың тізбесі, сондай-ақ күтілетін нәтижелерді сипаттайтын сандық және сапалық көрсеткіштер жергілікті бюджеттік бағдарламаларға сәйкес паспорттардан көрінеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
308-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жылу-энергетика жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері"
деген 024 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

1. Стоимость: 33601251 тысяча тенге (тридцать три миллиарда шестьсот один миллион двести пятьдесят одна тысяча тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2007 года "О республиканском бюджете на 2008 год"; Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2006 года N 111 "О Государственной программе социально-экономического развития города Астаны на 2006-2010 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2004 года N 669 "Об утверждении Программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2004-2010 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 624 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы социально-экономического развития города Астаны на 2006-2010 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2007 года N 1007 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2007-2010 годы (второй этап)".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение жилых зон и общественных зданий надежным тепло- и электроснабжением, газификация населенных пунктов.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечение условий для расширения и реконструкции тепловых сетей; повышения надежности электроснабжения, развития газотранспортной инфраструктуры.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
024
Целевые
трансферты
на развитие
областным
бюджетам,
бюджетам
городов
Астаны и
Алматы на
развитие
теплоэнер-
гетической
системы
Перечисление целе-
вых трансфертов на
развитие областным
бюджетам, бюджетам
городов Астаны и
Алматы в пределах
сумм согласно
постановлению Пра-
вительства Респуб-
лики Казахстан "О
реализации Закона
Республики Казах-
стан "О республи-
канском бюджете на
2008 год" на реали-
зацию следующих
инвестиционных
проектов в соответ-
ствии с утвержден-
ной в установленном
законодательством
порядке ПСД:
1. Расширение и
реконструкция
ТЭЦ-2, тепловых
сетей и энергосете-
вых объектов города
Астаны (заключения
РГП "Госэкспертиза"
по ПСД N 2-705/05
от 10 октября 2005
года; N 2-239/2003
от 4 июля 2003
года);

1. Құны : 33 601 251 мың теңге (отыз үш миллиард алты жүз бір миллион екі жүз елу бір мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :
Қазақстан Республикасының "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" 2007 жылғы 6 желтоқсандағы Заңы ; "Астана қаласының 2006-2010 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының мемлекеттік бағдарламасы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 4 мамырдағы N 111 Жарлығы ; "Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 маусымдағы N 669 қаулысы ; "Астана қаласының 2006-2010 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 624 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2007-2010 жылдарға арналған (екінші кезең) бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 қазандағы N 1007 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : тұрғын үй аймақтары мен қоғамдық ғимараттарды сенімді жылу және электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету, елді мекенді пункттерді газдандыру.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : жылу желілерінің жабдықтарын кеңейту және жаңғырту үшін жағдайларды қамтамасыз ету; электрмен жабдықтаудың сенімділігін арттыру, газ-көлік инфрақұрылымын дамыту.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағдарлама
коды
Кіші
бағдарлама
коды
Бағдарламаның (кіші
бағдарламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
024
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалала-
рының
бюджет-
теріне
жылу-
энерге-
тика
жүйесін
дамытуға
берілетін
нысаналы
даму
трансфер-
ттері
Облыстық бюджеттеріне,
Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне мақсатты
даму трансферттерін
"2007 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан
Республикасының
Заңын іске асыру
туралы" Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің сәйкес
сомалар шегінде
белгіленген
заңнамалық тәртіппен
бекітілген ЖСҚ
тәртібіне сәйкес
мынадай инвестициялық
жобаларды іске
асыруға аудару:
1. Астана қаласының 2-ЖЭО, жылу желілері мен электр желілері объектілерін кеңейту және жаңарту (Мемсараптау" РМК-ның 2005 жылғы 10 қазандағы N 2-705/05; 2003 жылғы 4 шілдедегі N 2-239/2003 ЖСҚ бойынша қорытындысы);

2. Расширение
ТЭЦ-2 с установкой
котлоагрегата ст.
N 7, 8 турбоагре-
гатов ст. N 5, 6 и
водогрейной котель-
ной города Астаны
(заключения РГП
"Госэкспертиза" по
ТЭО N 2-364/05 от
23 июня 2005 года,
на ПСД (1 этап)
N 2-331/06 от 30
июня 2006 года), в том числе перечисление аванса для заказа материалов и оборудования в размере не более пятидесяти процентов от его стоимости.
3. Строительство
ПС 110/10 кВ
"Жилая зона 14"
(Жанажол)"
(заключения РГП
"Госэкспертиза" по
ПСД N 2-735/06 от
29 декабря 2006
года);
4. Строительство
тепломагистрали в
левобережную часть
города Астаны 3
ввод (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД N 2-338/06
от 6 июля 2006
года);
5. Реконструкция
существующих ма-
гистральных тепло-
вых сетей в городе
Астане (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО N 2-536/05
от 12 августа 2005
года);
6. Реконструкция
существующих
электрических сетей
в городе Астане
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ТЭО N 2-666/05 от
21 сентября 2005
года);
7. Реконструкция
ТЭЦ-1 города Астаны
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД N 2-146/06 от
28 марта 2006
года);
8. Строительство
подстанции
110/10 кВ "ПНФ"
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД N 2-389/06 от
22 июля 2006 года);
9. Строительство
ПС 110/35/10 кВ
"Восточная" в
городе Астане
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД N 2-310/06 от
23 июня 2006 года);
10. Реконструкция
и расширение
районной котельной
Орбита в городе
Алматы (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 19 мая
2005 года
N 7-53-2/2005);
11. Реконструкция
тепловых сетей
города Алматы
(заключение)
12. Строительство
соединительной
тепломагистрали
ТЭЦ-2-ТЭЦ-1 с
насосной станцией
города Алматы
(заключение)
13. Строительство
и реконструкция
объектов электро-
снабжения города
Атырау и Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
по ТЭО от 6 марта
2006 года
N 2-113/06);
14. Газификация
населенных пунктов
Атырауской области,
в том числе:
1) "микрорайон Новокирпично-Заводский и ст. Тендык в городе Атырау (заключение РГП "Госэкспертиза" на объект от 11 сентября 2008 года № 08-170/2008)";
2) "с. Зарослый города Атырау Атырауской области, 2-очередь (заключение РГП "Госэкспертиза" на объект от 11 сентября 2008 года № 08-148/2008)";
3) "мкр. Правая-Нижняя Перетаска, от поселка Курсая до поселка Таскала-2 города Атырау (заключение РГП "Госэкспертиза" на объект от 26 августа 2008 года № 08-162/2008);
4) микрорайон
Сельстрой (3
очередь) города
Атырау (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 26 апреля
2006 года

2. Астана қаласының N 7, 8 станцияларының қазандық агрегатта-
рын, 5, 6 станцияла-
рының құбыр агрегат-
тарын және су жылыту қазандығын орнатып 2-ЖЭО кеңейту және қайта құру, оның ішінде, материалдар мен жабдықтарға тапсырыс үшін оның құнының елу пайызынан көп емес мөлшерде аванс аудару. ("Мемсараптау" РМК-ның 2005 жылғы 23 маусымдағы N 2-364/05 ТЭН бойынша қорытындысы және 2006
жылғы 30 маусымдағы N 2-331/06 ЖСҚ қорытындысы);
3. Астана қаласында
"14 Тұрғын үй аймағы
(Жаңа жол)" 110/10
кВ ҚС құрылысы ("Мем-
сараптау" РМК-ның
2006 жылғы 29 желтоқ-
сандағы N 2-735/06
ЖСҚ қорытындысы);
4. Астана қаласының
сол жақ жағалау бөлі-
гінде жылу магистра-
лінің құрылысы,
3-іске қосу ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2006
жылғы 6 шілдедегі N
2-338/06 ЖСҚ
қорытындысы);
5. Астана қаласының
қолданыстағы магист-
ральды жылу желілерін
қалпына келтіру
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
12 тамыздағы N
2-536/05 ТЭН бойынша
қорытындысы);
6. Астана қаласындағы
электржелілерін
қалпына келтіру
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
21 қыркүйектегі N
2-666/05 ТЭН бойынша
қорытындысы);
7. Астана қаласындағы
ЖЭО-1-ді жаңарту
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
28 наурыздағы N
2-146/06 ЖСҚ
қорытындысы);
8. Астана қаласындағы
"ПНФ" 110/35/10
ҚС-ын қайта құру
("Мемсараптау" РМК-ның 2006 жылғы
22 шілдедегі N
2-389/06 ЖСҚ
қорытындысы);
9. Астана қаласындағы
"Восточная" 110/35/10
ҚС-ын қайта құру
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
23 маусымдағы N
2-310/06 ЖСҚ
қорытындысы);
10. Алматы қаласында-
ғы "Орбита" аудандық
қазандығын қайта
жаңарту және кеңейту
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
19 маусымдағы N
7-53-2/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
11. Алматы қаласының
жылу желілерін қайта
жаңғырту (қорытынды).
12. Алматы қаласының
сорғы станциясымен
жалғастыратын 2-ЖЭО
1-ЖЭО жылу магистра-
льдарын салу
(қорытынды).
13. Атырау қаласы мен
Атырау облысының
электрмен қамтамасыз
ету объектілерін
жаңарту және құрылысы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы 6
наурыздағы N 2-113/06
ТЭН бойынша
қорытындысы).
14. Атырау облысының
елді мекендерін
газдандыру, оның
ішінде:
1) Атырау қаласында
Новокирпично-Заводс-
кий шағын ауданы мен
Теңдік станциясы
(объектіге
"Мемсараптама"
РМК-ның 2008 жылғы 11
қыркүйектегі N
08-170/2008
қорытындысы)";
2) "Атырау облысы,
Атырау қаласындағы
Зарослый ауылы,
2-кезек (объектіге
"Мемсараптама"
РМК-ның 2008 жылғы 11
қыркүйектегі N
08-148/2008
қорытындысы)";
3) "Атырау қаласының
Оңжақ-Төменгі
перетаска шағын
ауданы Атырау
қаласының Курсая
кентінен Тасқала-2
кентіне дейін
(объектіге
"Мемсараптама"
РМК-ның 2008 жылғы 26
тамыздағы N
08-148/2008
қорытындысы);
4) Атырау қаласы
Сельстрой (3 кезекті)
ықшам ауданы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
26 сәуірдегі N

N 08-41/2006);
5) село Енбекшил
Махамбетского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект 30
декабря 2004 года
N 08-23/2004);
6) (исключен - постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 581д ) ;
7) село Акжайык
Махамбетского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 30
декабря 2004 года
N 08-258/2004) и скорректированное заключение РГП "Госэкспертиза" на объект от 26 мая 2008 года № 08-69/2008);
8) село Есбол
Махамбетского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 24
января 2005 года
N 08-08/2005);
9) село Ортакшыл
Махамбетского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 13
января 2005 года
N 08-03/2005);
10) село Кызылжар
Индерского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
объект от 3 декабря
2004 года
N 08-216/2004)и скорректированное заключение РГП "Госэкспертиза" на объект от 14 мая 2008 года № 08-56/2008);
11) село Курылыс
Индерского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД от 6 апреля
2004 года
N 08-58/2004);
12) Индерборский (мкр. Восток и мкр. Болашак) Индерского района Атырауской области (заключение РГП "Госэкспертиза" на объект от 15 сентября 2008 года № 08-171/2008 и от 16 сентября 2008 года № 08-172/2008);
13) село Забурунье
Исатайского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД от 13 января
2005 года
N 08-02/2005);
14) село Жана
Жанбай Исатайского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 26
декабря 2005 года
N 08-261/2005);
15) село Жанбай
Исатайского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД от 20 декабря
2005 года
N 08-252/2005);
16) село Нарын
(13 разъезд)
Исатайского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД от 20 декабря
2005 года
N 08-253/2005);
17) село Чапаев
(аул Комплекс и
Нурман подводящий
газопровод низкого
давления)
Исатайского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД от 24 мая 2006
года
N 08-59/2006);
18) село Исатай
(7-ый аул подводя-
щий газопровод
низкого давления)
Исатайского района
Атырауской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ПСД от 25 мая 2006
года
N 08-60/2006);
19) село Дашино
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 26
января 2005 года
N 08-09/2005);
20) село Сафоновка
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 27
января 2005 года
N 08-10/2005);
21) село Богатое
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 20
января 2005 года
N 08-05/2005);

08-41/2006 ЖСҚ
қорытындысы);
5) Атырау облысы
Махамбет ауданы
Еңбекші ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2004 жылғы
30 желтоқсандағы N
08-23/2004 объекті
бойынша қорытындысы);
6) (алынып тасталды) ;
7) Атырау облысы
Махамбет ауданы
Ақжайық ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2004 жылғы
30 желтоқсандағы N
08-258/2004 объекті
бойынша қорытындысы
және объектіге
Мемсараптау РМК-ның
2008 жылғы 26
мамырдағы N
08-69/2008 түзетілген
қорытындысы);
8) Атырау облысы
Махамбет ауданы Есбол
ауылы ("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
24 қаңтардағы N
08-08/2005 объекті
бойынша қорытындысы);
9) Атырау облысы
Махамбет ауданы
Ортақшыл ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
13 қаңтардағы N
08-03/2005 объекті
бойынша қорытындысы);
10) Атырау облысы
Индер ауданы Қызылжар
ауылы ("Мемсараптау"
РМК-ның 2004 жылғы 3
желтоқсандағы N
08-216/2004 объекті
бойынша қорытындысы
және объектіге
Мемсараптау РМК-ның
2008 жылғы 14 мамыр-
дағы N 08-59/2008
түзетілген
қорытындысы);
11) Атырау облысы
Индер ауданы Құрылыс
ауылы ("Мемсараптау"
РМК-ның 2004 жылғы 6
сәуірдегі N 08-58/2004 ЖСҚ
қорытындысы);
12) Атырау облысы
Индер ауданы
Индерборский кенті
(Восток және Болашақ
шағын аудандары)
(объектіге
Мемсараптау" РМК-ның
2008 жылғы 15
қыркүйектегі N
08-171/2008 және 2008
жылғы 16 қыркүйектегі
N 08-172/2008
қорытындысы);
13) Атырау облысы
Исатай ауданы Забуру-
нье ауылы ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2005
жылғы 13 қаңтардағы
N 08-02/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
14) Атырау облысы
Исатай ауданы Жаңа-
жанбай ауылы ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2005
жылғы 26 желтоқсанда-
ғы N 08-261/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
15) Атырау облысы
Исатай ауданы Жанбай
ауылы ("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
20 желтоқсандағы N
08-252/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
16) Атырау облысы
Исатай ауданы Нарын
ауылы (N 13 разъезі)
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
20 желтоқсандағы N
08-253/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
17) Атырау облысы
Исатай ауданы (төмен
қысымды газ құбыры
жүргізілген Комплекс
және Нұрман ауылдары)
Чапаев ауылы ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2006
жылғы 24 мамырдағы N
08-59/2006 ЖСҚ
қорытындысы);
18) Атырау облысы
Исатай ауданы (төмен
қысымды газ құбыры
жүргізілген 7-ші
ауыл) Исатай ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
25 мамырдағы N
08-60/2006 ЖСҚ
қорытындысы);
19) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Дашино ауылы ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2005
жылғы 26 қаңтардағы
N 08-09/2005 объекті
бойынша қорытындысы);
20) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Сафоновка ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
27 қаңтардағы N
08-10/2005 объекті
бойынша қорытындысы);
21) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Богатое ауылы ("Мем-
сараптау" РМК-ның
2005 жылғы 20 қаңтар-
дағы N 08-05/2005
объекті бойынша
қорытындысы);

22) село Орлы
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 29
сентября 2004 года
N 08-156/2004 и от
31 мая 2004 года
N 08-83/2004);
23) село Приморье
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 23
апреля 2004 года
N 08-68/2004 и от
29 сентября 2004
года
N 08-154/2004);
24) село Ганюшкино
мкр. (район
"Аэропорт, район
Самаркино, большая
Красиловка, малая
Красиловка, мкр.
Строительный,
большое Ганюшкино,
малое Ганюшкино)
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на объект от 30
марта 2004 года
N 08-51/2004
N 08-52/2004 на ПСД
от 29 ноября 2005
года N 08-212/2005
и N 08-213/2005);
25) село Нуржау
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 26 мая
2006 года
N 08-56/2006);
26) село Жумекен
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 23
декабря 2005 года
N 08-256/2005);
27) село Кадырка
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
по ПСД от 30
сентября 2005 года
N 08-170/2005);
28) село
Даулеткерей
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 20
декабря 2005 года
N 08-251/2005);
29) село Иманово
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 21
декабря 2005 года
N 08-255/2005);
30) село Алга
Курмангазинского
района Атырауской
области (заключение
РГП "Госэкспертиза"
на ПСД от 23
декабря 2005 года
N 08-254/2005);
15. Перевод
теплоисточников и
жилого сектора в
городе Кызылорде
на попутный газ
(второй этап)
(заключения РГП
"Госэкспертиза" по
ТЭО N 7-63/06 от
10 февраля 2006
года);
16. Присоединение к
газопроводу-отводу
от магистрального
газопровода
"Бухара-Урал"
проектируемых
газопровода-отвода
и АГРС для газо-
снабжения села
Камысты Камыстин-
ского района
Костанайской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
по ТЭО N 14-19/06
от 4 февраля 2006
года);
17. Строительство
магистрального
газопровода-отвода
"Перелески-
Денисовка" с газо-
распределительной
станцией и домом
операторов в
Костанайской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО N 14-216/05
от 27 сентября
2005 года);
18. Строительство
сетей газопровода
в поселке Карабалык
Карабалыкского
района Костанайской
области (район ЦРБ)
(заключения РГП
"Госэкспертиза" на
ТЭО N 14-176/05 от
29 июля 2005 года);
19. Строительство
магистрального га-
зопровода к
центральной усадьбе
Байганина Актюбин-
ской области
(заключения РГП
"Госэкспертиза" на
ТЭО N 2-82/06 от
16 февраля 2006
года);

22) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Орлы ауылы ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2004
жылғы 29 қыркүйектегі
N 08-156/2004 және
2004 жылғы 31 мамыр-
дағы N 08-83/2004
объекті бойынша
қорытындысы);
23) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Приморье ауылы ("Мем-
сараптау" РМК-ның
2004 жылғы 23 сәуір-
дегі N 08-68/2004
және 2004 жылғы 29
қыркүйектегі N
08-154/2004 объекті
бойынша қорытындысы);
24) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
("Аэропорт" ауданы,
Самаркино ауданы,
үлкен Красиловка,
кіші Красиловка,
Строительный ықшам
ауданы, үлкен
Ганюшкино, кіші
Ганюшкино) Ганюшкино
ауылы ("Мемсараптау"
РМК-ның 2004 жылғы
30 наурыздағы N
08-51/2004, N
08-52/2004 объекті
бойынша қорытындысы
және 2005 жылғы 29
қарашадағы N
08-212/2005, N
08-213/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
25) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Нұржау ауылы ("Мемса-
раптау" РМК-ның 2006
жылғы 26 мамырдағы N
08-56/2006 ЖСҚ
қорытындысы);
26) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Жұмекен ауылы ("Мем-
сараптау" РМК-ның
2005 жылғы 23 желтоқ-
сандағы N 08-256/2005
ЖСҚ қорытындысы);
27) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Қадырқа ауылы ("Мем-
сараптау" РМК-ның
2005 жылғы 30 қыр-
күйектегі N
08-170/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
28) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Дәулеткерей ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы 20
желтоқсандағы N
08-251/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
29) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Иманова ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
21 желтоқсандағы N
08-255/2005 ЖСҚ
қорытындысы);
30) Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Алға ауылы
("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
23 желтоқсандағы N
08-254/2005 ЖСҚ
қорытындысы).
15. Қызылорда қала-
сындағы жылыту көз-
дері мен жеке сектор-
ды ілеспе газға
көшіру (екінші саты)
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
10 ақпандағы 7-63/06
ТЭН бойынша
қорытындысы);
16. Қостанай облысы-
ның әкімдігі Қостанай
облысы Қамысты ауда-
ны Қамысты селосын
газбен жабдықтау үшін
жобаланатын бұрып
апаратын газ құбыры
мен АГТС-ті "Бұхара-
Орал" магистралды
газ құбырының бұрып
апаратын газ құбырына
қосу ("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы 4
ақпандағы N 14-19/06
ТЭН бойынша
қорытындысы);
17. Қостанай облысын-
дағы ГТС мен ОҮ-нен
Перелески-Денисовка
магистралды бұрып
апаратын газ құбырын
салу ("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылға
27 қыркүйектегі N
14-216/05 ТЭН бойынша
қорытындысы);
18. Қостанай облысын-
дағы Қарабалық
ауданының Қарабалық
кент (ОАА аумағында)
газ құбырының желісін
салу ("Мемсараптау"
РМК-ның 2005 жылғы
26 мамырдағы N
14-52/03 ЖСҚ
қорытындысы);
19. Ақтөбе облысында-
ғы Байғанин орталық
мекеніне магистралды
газ құбырын салу
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
16 ақпандағы N
2-82/06 ТЭН бойынша
қорытындысы);
Қаңтар-желтоқ-сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі,
Облыс,
Алматы,
және Астана қалала-
рының
әкімдері

20. Строительство
подводящего газо-
провода высокого
давления к поселку
Новоалексеевка"
(Кобда) Актюбинской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО N 2-83/06
от 16 февраля 2006
года);
21. Строительство
подводящего газо-
провода Алга-Тамды-
Павловка-Кайнар в
Актюбинской области
(заключения РГП
"Госэкспертиза" на
ТЭО N 6-423/07 от
18 июля 2007 года);
22. Газоснабжение
природным газом
приграничных
населенных пунктов
Сарыагашского
района в том числе:
1) село Кожахан
Южно-Казахстанской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО
N 18-397/2006
от 17 августа
2006 года);
2) село Акжол,
Кауншы Аульный
округ "Алпамыс"
Южно-Казахстанской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО
N 18-393/2006 от 17
августа 2006 года);
3) село 20 лет
Казахстана Аульный
округ "Капланбек"
Южно-Казахстанской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО
N 18-395/2006 от 17
августа 2006 года);
4) село Жана Турмыс
Аульный округ
"Жибек Жолы" Южно-
Казахстанской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО
N 18-394/2006 от 17
августа 2006 года);
5) село Кызыл-
Саркырама Аульный
округ "Жибек Жолы"
Южно-Казахстанской
области (заключения
РГП "Госэкспертиза"
на ТЭО
N 18-398/2006 от 17
августа 2006 года).
23. Газификация
поселков Акбастау,
Карасаз, Зыковка,
Дуйсебайулы,
Амансай, Шакпаката,
Ынтымак, Туктыбай в
Жуалынском районе
Жамбылской области
(заключение РГП
"Госэкспертиза" на
ТЭО N 10-264/07 от
24 августа 2007
года);
24. Строительство
газопровода 5,5 МПа
"Кайрат-Муратсай"
с АГРС в селе
Муратса1 Бокейор-
динского района
Западно-Казахстан-
ской области;
25. Модернизация существующих мощностей котельных и теплоэнергоцентра-
лей, сохранившихся в схеме центрального теплоснабжения, реконструкция тепловых сетей в городе Семей Восточно-Казахстан-
ской области.
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан,
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ; от 12.11.2008 N 581д .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: выполнение объема по проектам:
1. Расширение и реконструкция ТЭЦ-2, тепловых сетей и энергосетевых объектов города Астаны;
2. Расширение ТЭЦ-2 с установкой котлоагрегата ст. N 7, 8, турбоагрегатов ст. N 5, 6 и водогрейной котельной города Астаны;
3. Строительство ПС 110/10 кВ "Жилая зона 14" (Жанажол)";
4. Строительство тепломагистрали в левобережную часть города Астаны 3 ввод;
5. Реконструкция существующих тепловых сетей г. Астаны;
6. Реконструкция существующих электрических сетей в г. Астане;
7. Реконструкция ТЭЦ-1 г. Астаны;

20. Ақтөбе облысында-
ғы "Новоалексеевка"
кент (Қобда) жоғары
қысымды жалғастыратын
газ құбырын салу
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
16 ақпандағы N
2-83/06 ТЭН бойынша
қорытындысы);
21. Ақтөбе облысында-
ғы Алға-Тамды-Павлов-
ка-Қайнар жүргізіле-
тін газ құбырының
құрылысы ("Мемсарап-
тау" РМК-ның 2007
жылғы 18 шілдедегі N
6-423/07 ТЭН бойынша
қорытындысы);
22. Сарыағаш ауданы-
ның шекаралас елді
мекендерін табиғи
газбен жабдықтау:
1) Оңтүстік Қазақстан
облысындағы Қожахан
ауылы ("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
17 тамыздағы N
18-397/2006 ТЭН
қорытындысы);
2) Оңтүстік Қазақстан
облысындағы Ақжол
ауылы, Алпамыс Қауын-
шы ауылдық округі
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы 17
тамыздағы N
18-393/2006 ТЭН
қорытындысы);
3) Оңтүстік Қазақстан
облысындағы Қазақс-
танның 20 жылдығы
ауылы Қапланбек
ауылдық округі ("Мем-
сараптау" РМК-ның
2006 жылғы 17 тамыз-
дағы N 18-395/2006
ТЭН қорытындысы);
4) Оңтүстік Қазақстан
облысындағы Жаңа
Тұрмыс ауылы "Жібек
жолы" ауылдық округі
("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
17 тамыздағы N
18-394/2006 ТЭН
қорытындысы);
5) Оңтүстік Қазақстан
облысындағы
Қызыл-сарқырама ауылы
"Жібек жолы" ауылдық
округі ("Мемсараптау"
РМК-ның 2006 жылғы
17 тамыздағы N
18-398/2006 ТЭН
қорытындысы).
23. Жамбыл облысы
Жуалы ауданының
Ақбастау, Қарасаз,
Зыковка, Дүйсебайұлы,
Амансай, Шақпақата,
Ынтымақ, Түктібай
елді мекендерін
газдандыру
("Мемсараптау"
РМК-ның 2007 жылғы
24 тамызындағы N
10-264/07 ТЭН
қорытындысы);
24. Батыс Қазақстан
облысы Бөкейорда
ауданы Мұратсай кен-
тінде АГРС-пен
"Қайрат-Мұратсай"
5,5 МПа газқұбырын
салу.
25. Шығыс Қазақстан
облысы Семей
қаласында орталық
жылумен жабдықтау
схемасында сақталған
қазандықтар мен жылу
энергия орталықтары-
ның жұмыс істеп тұр-
ған қуаттарын жаңғыр-
ту, қайта жаңарту.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 , 2008.11.12. N 581д Қаулысымен. Қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тікелей нәтиже: жобалар бойынша жұмыс көлемін орындау: 1. Астана қаласының 2-ЖЭО, жылу желілері мен электр желілері объектілерін кеңейту және жаңарту;
2. Астана қаласының N 7, 8 станцияларының қазандық агрегаттарын, N 5, 6 станцияларының құбыр агрегаттарын және су жылыту қазандығын орнатып 2-ЖЭО кеңейту және қайта құру;
3. Астана қаласында "14 Тұрғын үй аймағы (Жаңа жол)" 110/10 кВ ҚС құрылысы;
4. Астана қаласының сол жақ жағалау бөлігінде жылу магистралінің құрылысы, 3-іске қосу;
5. Астана қаласының қолданыстағы магистральды жылу желілерін қалпына келтіру;
6. Астана қаласындағы электр желілерін қалпына келтіру;
7. Астана қаласындағы ЖЭО-1-ді жаңарту;

8. Строительство подстанции 110/10 кВ "ПНФ";
9. Строительство ПС "Восточная" 110/10 Кв 2*10 мВА с ВЛ 110 кВ;
10. Реконструкция и расширение районной котельной Орбита в г. Алматы;
11. Реконструкция тепловых сетей города Алматы;
12. Строительство соединительной тепломагистрали ТЭЦ-2 - ТЭЦ-1 с насосной станцией города Алматы;
13. Строительство и реконструкция объектов электроснабжения г. Атырау и Атырауской области;
14. Газификация населенных пунктов Атырауской области;
15. Перевод теплоисточников и жилого сектора в городе Кызылорде на попутный газ;
16. Присоединение к газопроводу-отводу от магистрального газопровода "Бухара-Урал" проектируемых газопровода-отвода и АГРС для газоснабжения села Камысты Камыстинского района Костанайской области;
17. Строительство магистрального газопровода-отвода "Перелески-Денисовка" с ГРС и ДО в Костанайской области;
18. Строительство сетей газопровода в п.Карабалык Карабалыкского района (район ЦРБ);
19. Строительство магистрального газопровода к центральной усадьбе Байганина;
20. Строительство подводящего газопровода высокого давления к п. "Новоалексеевка" (Кобда);
21. Строительство подводящего газопровода Алга-Тамды-Павловка-Кайнар в Актюбинской области;
22. Газоснабжение природным газом приграничных населенных пунктов Сарыагашского района;
23. Газификация поселков Акбастау, Карасаз, Зыковка, Дуйсебайулы, Амансай, Шакпаката, Ынтымак, Туктыбай в Жуалынском районе Жамбылской области;
24. Строительство газопровода 5,5 МПа "Кайрат-Муратсай" с АГРС в селе Муратсай Бокейординского района Западно-Казахстанской области;
25. Модернизация существующих мощностей котельных и теплоэнергоцентралей, сохранившихся в схеме центрального теплоснабжения, реконструкция тепловых сетей в городе Семей Восточно-Казахстанской области.
Конечный результат: ввод в эксплуатацию объектов для обеспечения жилых зон и общественных зданий надежным тепло-электро, и газоснабжением.
Финансово-экономический результат: экономический эффект для республики достигается посредством реализации мероприятий по улучшению тепло-энерго и газоснабжения населенных пунктов.
Своевременность: согласно планам-графикам работ в соответствии с заключенными договорами.
Качество: согласно строительным нормам и правилам.
Примечание:
*) Перечень проектов и мероприятия по строительству энергетических объектов в соответствии с утвержденной в установленном законодательством порядке проектно-сметной документацией, а также количественные и качественные показатели, характеризующие ожидаемые результаты, отражаются в паспортах соответствующих местных бюджетных программ.

8. Астана қаласындағы»"ПНФ" 110/35/10 ҚС-ын қайта құру;
9. Астана қаласындағы "Восточная" 110/35/10 ҚС-ын қайта құру;
10. Алматы қаласындағы "Орбита" аудандық қазандығын қайта жаңарту және кеңейту;
11. Алматы қаласының жылу желілерін қайта құру;
12. Алматы қаласының сорғы станциясымен жалғастыратын 2-ЖЭО, 1-ЖЭО жылу магистральдарын салу;
13. Атырау қаласы мен Атырау облысының электрмен қамтамасыз ету объектілерін жаңарту және салу;
14. Атырау облысының елді мекендерін газдандыру;
15. Қызылорда қаласындағы жылыту көздері мен жеке секторды ілеспе газға көшіру;
16. Қостанай облысы Қамысты ауданы Қамысты селосын газбен жабдықтау үшін жобаланатын бұрылып апаратын газ құбыры мен АГТС-ті "Бұхара-Орал" магистралды газ құбырының бұрылып апаратын газ құбырына қосу;
17. Қостанай облысындағы ГТС мен ОҮ-нен "Перелески-Денисовка" магистралды бұрып апаратын газ құбырын салу;
18. Қарабалық ауданының Қарабалық к. (ОАА аумағында) газ құбырының желісін салу;
19. Байғанин орталық мекеніне магистралды газ құбырын салу;
20.«"Новоалексеевка" к. (Қобда) жоғары қысымды жалғастыратын газ құбырын салу;
21. Ақтөбе облысындағы Алға-Тамды-Павловка-Қайнар жүргізілетін газ құбырының құрылысы;
22. Сарыағаш ауданының шекаралас елді мекендерін табиғи газбен жабдықтау;
23. Жамбыл облысы Жуалы ауданының Ақбастау, Қарасаз, Зыковка, Дүйсебайұлы, Амансай, Шақпақата, Ынтымақ, Түктібай елді мекендерін газдандыру;
24. Батыс Қазақстан облысы Бөкейорда ауданы Мұратсай кентінде АГРС-пен "Қайрат-Мұратсай" 5,5 МПа газ құбырын салу.
25. Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласында орталық жылумен жабдықтау схемасында сақталған қазандықтар мен жылу энергия орталықтарының жұмыс істеп тұрған қуаттарын жаңғырту, қайта жаңарту.
Түпкі нәтиже: тұрғын үй аймақтары мен қоғамдық ғимараттарды сенімді жылу-электрмен және газбен жабдықтаумен қамтамасыз ету үшін объектілерді пайдалануға қосу.
Қаржы-экономикалық нәтиже: республика үшін экономикалық тиімділікке елді мекендерді жылу- және энергиямен және елді мекенді пункттерді газдан жабдықтауды жақсарту жөніндегі іс-шараларды іске асыру арқылы қол жеткізіледі.
Уақыттылығы: жасалған шарттарға сәйкес жұмыстардың жоспар-кестесіне сәйкес.
Сапасы: құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес.
Ескерту:
*) Белгіленген заңнамалық тәртіппен бекітілген жобалық-сметалау құжаттамасына сәйкес энергетикалық объектілердің құрылысы жөніндегі жобалар мен іс-шаралардың тізбесі, сондай-ақ күтілетін нәтижелерді сипаттайтын сандық және сапалық көрсеткіштер тиісті жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көрсетіледі.

1. Стоимость: 56245 тысяч тенге (пятьдесят шесть миллионов двести сорок пять тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Закон Республики Казахстан от 14 декабря 2001 года "О ратификации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний"; Закон Республики Казахстан от 3 июня 2002 года "О ратификации Соглашения в форме обмена нотами между Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Посольством Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан по вопросу продления Соглашения между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия от 13 декабря 1993 года"; Указ Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение надежности хранения и передачи информации о ядерных взрывах и землетрясениях; модернизированная система сейсмического группирования "Курчатов-Крест", обеспечивающая непрерывную круглосуточную регистрацию сейсмических событий (землетрясений, взрывов) в Центральном и Восточном Казахстане.
5. Задачи бюджетной программы: проведение инвентаризации архивных бумажных и магнитных записей ядерных взрывов, полученных за 1965-1998 гг., хранящихся в подразделениях ИГИ НЯЦ РК (в Боровом, Курчатове, Актюбинске), в архиве, перешедшем под управление предприятия "Казселезащита" МЧС РК (станции Семипалатинск, Талгар и др.). Отбор для оцифровки и переформатирования сейсмограмм, зарегистрированных на фотобумагу и магнитные ленты.
Поддержание в рабочем состоянии 2-х технологических линий по переводу записей с бумажных носителей (Центр данных, Курчатов) и создание 2-3-х технологических линий по переводу магнитных записей в современные цифровые форматы (ГО Боровое, Курчатов).
Перевод архивных бумажных и магнитных записей 1965-1998 гг. на новые (электронные) носители в современных международных форматах с ориентировкой на требования Международного центра данных ОДВЗЯИ.
Пополнение базы данных по ядерным взрывам в Центре сбора и обработки специальной сейсмической информации.
Полное восстановление и техническое переоснащение сейсмической группы "Курчатов-Крест" в Курчатове для повышения качества сейсмического мониторинга территории Восточного и Центрального Казахстана и, особенно, Семипалатинского испытательного полигона.

1. Құны : 56245 мың теңге (елу алты миллион екі жүз қырық бес мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Ядролық сынақтарға жан-жақты тыйым салу туралы шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 14 желтоқсандағы Заңы ; "1993 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттарының арасындағы Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісімді ұзарту мәселесі жөнінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі мен Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшілігі арасындағы ноталар алмасу нысанындағы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 маусымдағы Заңы ; Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздік тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 Жарлығы ; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885 қаулысымен бекітілген Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесін бекіту туралы".
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : ядролық жарылыстар мен жер сілкіністері туралы ақпаратты сақтау мен берудің сенімділігін қамтамасыз ету; орталық және Шығыс Қазақстанда сейсмикалық оқиғаларды (жер сілкіністерін, жарылыстарды) үздіксіз тәулік бойы тіркеуді қамтамасыз ететін "Курчатов-Крест" сейсмикалық топтаудың жаңғыртылған жүйесі.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : ҚР ҰЯО ГЗИ-нің бөлімшелерінде (Бурабайда, Курчатовта, Ақтөбеде) және ҚР ТЖМ-нің "Қазселқорғау" кәсіпорнының басқаруына көшкен (Семей, Талғар станциялары және т.б.) мұрағатта 1965-1998 жылдардағы ядролық жарылыстардың мұрағаттық қағаз және магниттік жазбаларына түгендеу жүргізу. Фотоқағазға және магнитті таспаларға тіркелген сейсмограммаларды цифрлау және қайта форматтау үшін іріктеу.
Қағаз тасушылардан (Деректер орталығы, Курчатов) жазбаларды көшіру бойынша 2 технологиялық желілерді жұмысқа жарамды күйде ұстау және магниттік жазбаларды қазіргі цифрлық форматтарға (Бурабай, Курчатов АҚ) көшіру бойынша 2-3 технологиялық желілерді құру.
1965-1998 жылдардағы мұрағаттық қағаз және магниттік жазбаларды ОДВЗЯИ Халықаралық деректер орталығының талаптарының бағдарымен қазіргі халықаралық цифрлық форматтарға жаңа (электрондық) тасығыштарға көшіру. Арнайы сейсмикалық ақпаратты жинақтау мен өңдеу орталығында ядролық жарылыстар бойынша деректер базасын толықтыру.
Орталық және Шығыс Қазақстан, әсіресе Семей сынау полигоны, аумағында сейсмикалық мониторингтің сапасын жоғарылату үшін "Курчатов-Крест" сейсмикалық тобын толық қалпына келтіру және техникалық қайта жарақтау.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
030
Мониторинг
ядерных
испытаний
1. Ревизия, отбор и
документирование
архивных сейсмограмм
за период с 1975 г.
по 1985 г. на бумаж-
ных носителях (стан-
ции Семипалатинск,
Боровое, Талгар и
др.) и магнитных
носителях (станции
Актюбинск, Курчатов,
Боровое, Талгар и
др.)
2. Создание
аппаратурно-
программного комплек-
са в ГО "Боровое" для
перезаписи магнитных
архивных сейсмограмм
формата 80-х годов на
новые электронные
носители.
3. Оцифровка отобран-
ных архивных бумажных
сейсмограмм. Переза-
пись архивных магнит-
ных сейсмограмм в
современные форматы
4. Передача по кана-
лам связи данных в
ЦСОССИ, заполнение
баз данных по ядерным
взрывам и другим
событиям на испыта-
тельных полигонах,
обмен записями с
мировыми центрами
данных, создание
каталогов.
5. Проведение
ремонтно-восстанови-
тельных работ на
комплексе технических
сооружений, подъезд-
ных дорогах.
6. Приобретение обо-
рудования для времен-
ных сетей станций.
7. Восстановление
сетей электроснабже-
ния аппаратуры.
январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат:
Каталог архивных сейсмограмм ядерных взрывов на бумажных и магнитных носителях по группе станций (за период с 1975 г. до 1985 г.)
Технологическая линия для перезаписи сейсмограмм на магнитных лентах стандарта 1980 г. в Боровом.
Оцифрованные архивные сейсмограммы ядерных взрывов с бумажных и магнитных носителей за период с 1975 г. до 1985 г.
Завершение восстановления комплекса технических и приборных сооружений системы сейсмического группирования "Курчатов-Крест" (инженерно-геологические, гидрогеологические работы, восстановление подъездных путей между площадками внутри системы "Курчатов-Крест" протяженностью порядка 45 км, восстановление основного подъездного пути к центру системы группирования "Курчатов-Крест" протяженностью порядка 12 км.)
Техническое дооснащение сейсмологическим оборудованием, разработанным на современной элементной базе (для регистрации сейсмических событий, происходящих в ближней (до 30 км) и промежуточной (от 30 до 300 км) зонах вокруг системы "Курчатов-Крест").
Завершение создания многоступенчатой системы резервирования электроснабжения сейсмологического оборудования и аппаратуры сбора, обработки и передачи данных для защиты от несанкционированных перебоев в получении данных сейсмического мониторинга.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары:
N п/п
Бағ- дар- лама коды
Кіші бағ- дар- лама  коды
Кіші бағдарла- малардың атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушы- лар
1
2
3
4
5
6
7
1
030
Ядролық
сынау-
лардың
мониторингі
1. 1975 жылдан
1985 жылға дейінгі кезеңіне
қағаз тасушылар
(Семей, Бурабай,
Талғар станция-
лары және т.б.) мен магниттік
тасушылардағы (Ақтөбе, Курчатов,
Бурабай, Талғар
станциялары ж.б.) мұрағаттық
сейсмограмма-
ларды тексеру,
іріктеу және
құжаттау.
2. Магниттік
мұрағаттық
сейсмограммаларды
80 жылдардағы
үлгідегі жаңа
электрондық
тасушыларға қайта
жазу үшін
"Бурабай" ГО-да
аппаратура-бағ-
дарламалық кеше-
нін құру.
3. Іріктелген
қағаздағы
мұрағаттық
сейсмограммаларды
цифрлау. Мұрағаттық
магниттік
сейсмограммаларын
қазіргі заманғы
форматтарында
қайта жазу.
4. Байланыс
арналары бойынша
АСАЖӨО-ға де-
ректерді беру,
сынақ полигонда-
рында ядролық
жарылыстар мен
басқа да оқиғалар
бойынша деректер
базасын толтыру,
дүниежүзілік
деректер орталығымен
жазбалар алмасу,
каталогтар жасау.
5. Техникалық
ғимараттар
кешенінде және
жолдарда жөндеу-
қалпына келтіру
жұмыстарын жүргізу.
6. Станциялардың
уақытша желілері
үшін жабдықтар
сатып алу.
7. Электрмен жабдықтау
қаңтар- желтоқ- сан
Қазақстан Республи-
касы Энергети-
ка және минерал-
дық ре-
сурстар министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тура нәтиже:
Станциялар тобы бойынша қағаз және магниттік тасушылардағы ядролық жарылыстардың мұрағаттық сейсмограммаларының каталогы (1975 жылдан 1985 жылға дейінгі кезеңге).
Бурабайда 1980 жылғы стандарттың магниттік тасушыларындағы сейсмограммаларды қайта жазуға арналған технологиялық желі.
1975 жылдан 1985 жылға дейінгі кезеңдегі ядролық жарылыстардың қағаз және магниттік тасушылармен цифрланған мұрағаттық сейсмограммалары.
"Курчатов-Крест" сейсмикалық тобының техникалық және аспаптық құрылыстарының кешенін қалпына келтіруін аяқтау (инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық жұмыстары, "Курчатов-Крест" жүйесінің ішіндегі жолдарын, ұзақтығы шамасы 45 км., "Курчатов-Крест" сейсмикалық тобы орталығына баратын жолын, ұзақтығы шамасы 12 км., қалпына келтіру;
Қазіргі заманғы элементтік базасында әзірленген сейсмикалық жабдықтарымен техникалық жарақтау; ("Курчатов-Крест" жүйесінің айналасында жақын (30 км. дейін) және аралық (30 дан 300 км. дейін) белдемдерінде болып жатқан сейсмикалық оқиғаларын тіркеу үшін;
Сейсмикалық мониторингі деректерін алуында санкциясыз іркілістерінен қорғау үшін деректер жинау, өңдеу және жіберуіне сейсмикалық жабдықтары мен аппаратурасын электр қамсыздануының көпсатылы резервтеу жүйесін құруын аяқтау.
"Курчатов-Крест" топтастыру жүйесінен Алматы қ. Арнаулы сейсмикалық ақпаратын жинау және өңдеу орталығына (АСАЖӨО) деректерін жіберу жүйесін жетілдіру.

Усовершенствование системы передачи данных от системы группирования "Курчатов-Крест" в Центр сбора и обработки сейсмологической информации (ЦСОССИ) г. Алматы (установка специального оборудования и ПМО для сбора данных в режиме реального времени в центральной точке системы "Курчатов-Крест" от временных сетей, передача данных по радиотелеметрическим каналам в пункт первичной обработки, а затем в ЦСОССИ со скоростью передачи информации порядка 5,5 и 11 Мбит/с).
Конечный результат: единая база оцифрованных и цифровых записей подземных ядерных взрывов, химических исследовательских взрывов и землетрясений, близких к испытательным ядерным полигонам, интегрированная в базу данных ЦСОССИ, имеющего статус национального центра данных с окончанием работ в 2010 году; оцифрованы архивные записи ядерных взрывов с бумажных носителей; увеличение объема станционной сейсмической информации до 100 Гб (вместо 4 Гб); улучшение контроля сейсмической безопасности территории Восточно-Казахстанского региона.
Своевременность: в соответствии с календарным планом работ.
Финансово-экономическая эффективность: значительное сокращение времени на получение и передачу информации в необходимом объеме.
Качество: достоверность и полнота представляемой информации.
ПРИЛОЖЕНИЕ 312
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
031 "Предоставление кредитных ресурсов АО "Достык Энерго""
на 2008 год
1. Стоимость: 2551500 тысяч тенге (два миллиарда пятьсот пятьдесят один миллион пятьсот тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2007 года "О республиканском бюджете на 2008 год".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: урегулирование долговых обязательств и требований между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
5. Задачи бюджетной программы: урегулирование задолженности акционерного общества "Западно-Казахстанская региональная электросетевая компания" перед открытым акционерным обществом РАО "Единая энергетическая система России" и Минатома (Росатома) России перед казахстанской стороной (товарищество с ограниченной ответственностью "КАТЭП").
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1

("Курчатов-Крест" жүйесінің орталық нүктесінде уақытты желілерінен нақты уақыт режимінде деректерін жинау үшін арнайы жабдықтары мен ПМЖ орнату, деректерін радиотелеметрлік арналары арқылы бастапқы өңдеу пунктіне, одан кейін АСАЖӨО-на, ақпарат жіберу жылдамдығы шамасы 5,5 және 11 Мбит/с).
Тура түпкілікті: 2010 жылы жұмыстарды аяқтаумен ұлттық деректер орталығы мәртебесі бар, АСАЖӨО дерекқорына интеграцияланған ядролық сынақ полигондарына жақын жерасты ядролық жарылыстарының, химиялық зерттеу жарылыстарының және жер сілкіністерінің цифрланған және цифрлы жазбаларының бірыңғай базасы; қағаз жеткізушілермен ядролық жарылыстардың мұрағаттық жазбалары цифрланды; станциялық сейсмикалық ақпарат көлемін 100 Гб-ға дейін (4 гб. орнына) ұлғайту; Шығыс Қазақстан өңірі аумағының сейсмикалық қауіпсіздігін бақылауды жақсарту.
Уақтылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарына сәйкес.
Қаржы-экономикалық тиімділігі: қажетті көлемде ақпаратты алуға және беруге уақытты едәуір қысқарту.
Сапасы: ұсынылатын ақпараттың растығы және толықтығы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
312-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
""Достық Энерго" АҚ-на кредиттік ресурстарды беру"
деген 031 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 2551500 мың теңге (екі миллиард бес жүз елу бір миллион бес жүз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 желтоқсандағы Заңы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы борышқорлық міндеттемелері мен талаптарды реттеу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : "Батыс Қазақстан өңірлік электр желілік компаниясы" акционерлік қоғам "Ресей бірыңғай энергетикалық жүйе" РАО ашық акционерлік қоғамы алдындағы және Ресей Атомминінің (Росатом) қазақстандық тарап ("КАТЭП" жауапкершілігі шектеулі серіктестік) алдындағы берешегін реттеу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
№N п/п
Бағ- дар- лама коды
Кіші бағ- дар- лама коды
Кіші бағдарлама- лардың атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1

031
Предостав-
ление
кредитных
ресурсов
АО "Достык
Энерго"
Выделение кредита АО
"Достык Энерго" для
приобретения прав
требований ТОО "КАТЭП"
к акционерному
обществу "Западно-
Казахстанская регио-
нальная электросетевая
компания" за постав-
ленную электроэнергию
в 1998-1999 годах из
Российской Федерации
потребителям Западно-
Казахстанской области
в порядке, определяе-
мом Правительством.
В те-
чение
года
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: погашение задолженности перед российскими поставщиками электрической энергии.
Конечный результат: урегулирование долговых обязательств и требований с Российской Федерацией.
Финансово-экономический результат: обеспечение энергетической стабильности Казахстана.
Своевременность: в соответствии с детальным планом финансирования.
ПРИЛОЖЕНИЕ 313
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
036 "Проведение мероприятий по выплате долгов юридических лиц
Республики Казахстан перед хозяйствующими субъектами Туркменистана"
на 2008 год
1. Стоимость: 95000 тысяч тенге (девяносто пять миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2007 года "О республиканском бюджете на 2008 год", постановление Правительства от 8 августа 2007 года N 680 "О некоторых вопросах погашения задолженности в электроэнергетической отрасли".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: урегулирование долговых обязательств и требований.
5. Задачи бюджетной программы: погашение задолженности перед организациями Туркменистана.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
036
Проведение
мероприятий
по выплате
долгов юри-
дических лиц
Республики
Казахстан
перед хозяй-
ствующими
субъектами
Туркменистана
Увеличение устав-
ного капитала АО
"Достык Энерго" на
мероприятия по
выкупу прав требо-
ваний по долгам
Республиканского
государственного
предприятия "НЭС
Казахстанэнерго"
перед хозяйствую-
щими субъектами
Туркменистана:
1) ГЭК
"Туркменэнерго"
(ТГЭК "Кувват") за
поставленную в
1996-1997 годах
электроэнергию в сумме эквивалентной 542965,72 долларов США;

031
"Достық Энерго" АҚ-на кре-
диттік ре-
сурстарды беру
Үкімет белгі-
леген тәртіп-
пен "КАТЭП" ЖСШ-тің Батыс Қазақстан өңірлік электр желілік
компаниясы ак-
ционерлік қо-
ғамына талап
қою құқығына
ие болу үшін
1998-1999 жыл-
дары Батыс Қа-
зақстан облы-
сының тұтыну-
шыларына
Ресей Федера-
циясынан жет-
кізілген
электр энер-
гиясы үшін
"Достық-Энер-
го" АҚ-қа
несие бөлу.
Жыл бойы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тікелей нәтиже: Ресей электр энергиясын жеткізушілері алдындағы берешекті өтеу.
Түпкі нәтиже: Ресей Федерациясымен борыштылық міндеттемелер мен талаптарды реттеу.
Қаржы-экономикалық нәтиже: Қазақстанның энергетикалық тұрақтылығын қамтамасыз ету.
Уақыттылығы: қаржыландырудың егжей-тегжейлі жоспарына сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
313-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Түркіменстанның шаруашылық жүргізуші субъектілер алдында борыштарын төлеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу"
деген 036 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 95000 мың теңге (тоқсан бес миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 желтоқсандағы Заңы ; "Электр энергетикасы саласындағы берешекті өтеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 тамыздағы N 680 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : борыш міндеттемелері мен талаптарын реттеу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : Түркіменстан ұйымдарының алдында берешектерді өтеу.
6. Бюджеттік бағдарламаның іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ- дар- лама коды
Кіші
бағ- дар- лама коды
Кіші бағдарла- малардың атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушы- лар
1
2
3
4
5
6
7
1
036
Қазақстан
Республи-
касы заңды
тұлғалары-
ның Түрік-
менстан
шаруашылық
субъектіле-
рі алдында-
ғы борышта-
рын төлеу
жөнінде
іс-шаралар-
ды жүргізу
Түркіменстан
шаруашылық
жүргізуші
субъектілері
алдында
"Қазақстанэнер-
гия ҰЭЖ"
республикалық
мемлекеттік
кәсіпорынының
берешектері
бойынша талаптар
құқығын сатып
алу жөніндегі
іс-шараларға
"ДостықЭнерго"
АҚ-ның жарғылық
капиталын
қалыптастыру;
Олар:
1) 542965,72
млрд. АҚШ долла-
рына барабар
сомада 1996-1997
жылдары электр
энергиясы жет-
кізгені үшін
"Түркмен энерго"
ГЭК ("Кувват" ТГЭК);

2) Обеспечение функционирования АО "Достык Энерго".
Январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: увеличение уставного капитала Акционерного общества "Достык Энерго".
Конечный результат: погашение долгов Республиканского государственного предприятия "НЭС Казахстанэнерго" перед хозяйствующими субъектами Туркменистана.
Своевременность: погашение долговых обязательств в сроки январь-декабрь.
Качество: урегулирование долговых обязательств перед хозяйствующими субъектами Туркменистана.
ПРИЛОЖЕНИЕ 314
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
049 "Подготовительная работа по развитию атомной энергетики"
на 2008 год
1. Стоимость: 763953 тысяч тенге (семьсот шестьдесят три миллиона девятьсот пятьдесят три тысячи тенге)
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года "Об использовании атомной энергии"; постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: подготовка комплекта документации, содержащей научно-обоснованные доказательные материалы о целесообразности и предпочтительности начала проектирования и строительства атомных электростанций в Казахстане в ближайшие годы и на перспективу до 2030 года, служащей обоснованием для принятия постановления Правительства по вопросу строительства АЭС и первичными исходными данными для последующей разработки технико-экономического обоснования проекта АЭС.
создание нормативно-правовых и технических документов, определяющих правила и порядок проведения тендера на строительство АЭС в Казахстане.
5. Задачи бюджетной программы: анализ существующих материалов и определение пунктов в Западно-Казахстанской и Костанайской областях, наиболее подходящих для строительства атомных станций, разработка технического регламента выбора площадок строительства АЭС;
определение предполагаемых сроков ввода в эксплуатацию атомных энергоисточников в Западно-Казахстанской и Костанайской областях с указанием типа, мощности станции, единичной мощности блоков (пределы регулирования);
анализ перспективных проектов АЭС, обеспечивающих необходимые уровни ядерной, радиационной и экологической безопасности, а также экономическую эффективность производства электроэнергии;
оценка безопасности строительства и эксплуатации АЭС для населения и окружающей среды;
проведение экономических исследований по обоснованию строительства АЭС в Западно-Казахстанской и Костанайской областях, в том числе оценка сметной стоимости и технико-экономических показателей строительства АЭС, включая социально-экономические последствия строительства АЭС, предполагаемые финансовые вложения и схемы организации финансирования;
анализ возможностей использования мощностей промышленных предприятий Казахстана для нужд атомной энергетики с точки зрения организации производства комплектующих для атомных энергетических установок, их обслуживания, ремонта, включая обращение с ядерным топливом и радиоактивными отходами, и разработка предложений и рекомендаций по необходимым объемам реконструкции, модернизации и вводу новых производственных мощностей.
Анализ действующих законов и правил РК, разработка современных нормативно-правовых и технических документов и методических указаний, определяющих правила и порядок проведения тендера на строительство АЭС в Казахстане и учитывающих международный опыт и требования МАГАТЭ в этой области;
Разработка технических требований к проекту Казахстанской АЭС и формирование на основе проведенных аналитических исследований комплекта конкурсной документации на проектирование и строительство АЭС в Казахстане.

2) "Достық Энерго" АҚ жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
қаңтар- желтоқ- сан
Қазақстан Республи- касы Энергетика  және минералдық ресурстар министрлігі
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер : Тікелей нәтиже: "ДостықЭнерго" Акционерлік қоғамның жарғылық капиталын ұлғайту.
Түпкі нәтиже: Түркіменстанның шаруашылық жүргізуші субъектілері алдында "Қазақстанэнергия" ҰЭЖ республикалық мемлекеттік кәсіпорнының борыштарын өтеу.
Уақыттылығы: қаңтар-желтоқсан мерзімдерінде борыштық міндеттемелерді өтеу.
Сапасы: Түркіменстанның шаруашылық жүргізуші субъектілері алдында борыштық міндеттемелерді реттеу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
314-ҚОСЫМША
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Атом энергетикасын дамыту жөніндегі дайындық жұмысы"
деген 049 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 763953 мың теңге (жеті жүз алпыс үш миллион тоғыз жүз елу үш мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылдың 14 сәуірдегі Заңы ; "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : бағдарламаның мақсаты құжаттама АЭС жобасының техника-экономикалық негіздемесін әзірлеуге арналған бастапқы алғашқы деректер болып табылатын және АЭС құрылысы мәселесі бойынша Үкімет қаулысын қабылдауға негіз болатын 2030 жылға дейінгі жуық келешекте атом электр станцияларын жобалау және салуды бастаудың мақсатқа лайықтылығы мен дұрыстығы туралы ғылыми-негізделген материалдардан тұратын құжаттар топтамасын даярлау болып табылады.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : Қолда бар материалдарды талдау және Батыс-Қазақстан және Қостанай облыстарында атом станцияларын салуға неғұрлым жарамды пункттер анықтау, АЭС құрылысына арналған алаңшалар таңдаудың техникалық регламентін әзірлеу;
Батыс-Қазақстан және Қостанай облыстарындағы атом энергия көздерінің болжамалы пайдалануға енгізілу мерзімдерін тұрпатын, станциясының қуатын, блоктарының бірлік қуаттарын (бабына келтіру шектерін) көрсете отырып анықтау;
ядролық, радиациялық және экологиялық қауіпсіздіктің қажетті деңгейін, сонымен қатар электр энергиясы өндірісінің экономикалық тиімділігін қамтамасыз ететін АЭС келешекті жобаларын талдау;
АЭС салу мен пайдаланудың халық пен қоршаған орта үшін қауіпсіздігін бағалау;
Батыс Қазақстан және Қостанай облыстарында АЭС салуды негіздеу бойынша экономикалық зерттеулер жүргізу, соның ішінде АЭС құрылысының әлеуметтік-экономикалық салдарын, жорамалданып отырған қаржылық салымдар мен қаржыландыруды ұйымдастырудың сызбаларын қоса, АЭС салудың техника-экономикалық көрсеткіштері мен сметалық құнын бағалау;
Қазақстанның өнеркәсіптік қуаттарын атом энергетикалық қондырғыларының құрамдауыш бөлшектерін ядролық отын мен радиоактивті қалдықтармен айналысуды қоса, ұйымдастыру, оларды күту, жөндеу тұрғысынан атом энергетикасының мұқтаждықтары үшін пайдалану мүмкіндіктерін талдау және қайта құрылмалау, жаңғыртудың қажетті көлемдері мен жаңа өндірістік қуаттарды енгізу бойынша ұсыныстар мен кеңестер әзірлеу.
ҚР әрекеттегі заңдары мен ережелерінің талдауларын, Қазақстанда АЭС құрылысына тендер жүргізу тәртіптері мен ережелерін анықтаушы және осы салада халықаралық тәжірибе мен Халықаралық атом энергиясы агенттігінің (ХААТЭА) талаптарын ескеретін қазіргі заманға сай нормативтік-құқықтық және техникалық құжаттар мен әдістемелік нұсқауларды әзірлеу;
Қазақстанда АЭС жобалауға және құрылысына конкурстық құжаттарының толық жинағына жүргізілген талдаулық зерттеулерінің негізінде қалыптастыру мен жобаларына техникалық талаптарды әзірлеу.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
049
Подготови-
тельная
работа по
развитию
атомной
энергетики
1. Разработка
нормативно-правовых и
технических докумен-
тов, определяющих
правила и порядок
проведения тендера на
строительство АЭС в
Казахстане:
1) Разработка тома
N 2 технических
требований к проекту
Казахстанской АЭС,
определяющего общие
требования к реактор-
ной части казахстан-
ских АЭС.
2) Разработка тома
N 3 технических тре-
бований к проекту
Казахстанской АЭС,
определяющего общие
требования к электро-
генерирующей части
казахстанских АЭС.
3) Разработка проекта
конкурсной документа-
ции по проведению
тендера на проектиро-
вание и строительство
атомных электростан-
ций в Республике
Казахстан.
2. Проведение
технико-экономических
исследований в обос-
нование строительства
атомных станций в
Республике Казахстан:
1) Анализ существую-
щих материалов,
определение пунктов в
Республике Казахстан,
наиболее подходящих
для строительства
атомных станций, раз-
работка технического
регламента выбора
площадок строитель-
ства АЭС.
2) Определение пред-
полагаемых сроков
ввода в эксплуатацию
атомных энергоисточ-
ников в Республике
Казахстан с указанием
типа, мощности стан-
ции, единичной мощ-
ности энергоблоков
(пределы регулирова-
ния), наличия водных
ресурсов,
сейсмичности;
3) Анализ перспектив-
ных проектов АЭС,
обеспечивающих необ-
ходимые уровни ядер-
ной, радиационной и
экологической безо-
пасности, а также
экономическую эффек-
тивность производства
электроэнергии.
4) Оценка безопаснос-
ти строительства и
эксплуатации АЭС для
населения и окружаю-
щей среды.
3. Разработка технико-экономическо-
го обоснования и технических проектов основного оборудования атомной станции с реакторной установкой ВБЭР-300 в Мангистауской области:
1) Разработка технико-экономическо-
го обоснования инвестиционного проекта "Строительство атомной станции с РУ ВБЭР-300 в Мангистауской области";
2) (исключен - постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 581д );
3) ( исключен - постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 581д );
4) ( исключен - постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 581д );
январь-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан,
Акционерное
общество
"Казахстано-
российская
компания
Атомные
станции"
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ; от 12.11.2008 N 581д .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
определены требования к реакторной части проекта Казахстанской АЭС, изложенные в томе N 2 технических требований к проекту Казахстанской АЭС;
определены требования к электрогенерирующей части проекта Казахстанской АЭС, изложенные в томе N 3 технических требований к проекту Казахстанской АЭС;
разработан комплект конкурсной документации по проведению тендера на проектирование и строительство атомных электростанций в Республике Казахстан;
определены пункты, наиболее подходящие для строительства АЭС;
определены перспективные проекты АЭС, обеспечивающие необходимые уровни ядерной, радиационной и экологической безопасности, экономическую эффективность производства электроэнергии;
проведена оценка безопасности строительства и эксплуатации АЭС для населения и окружающей среды;
проведено технико-экономическое исследование строительства АЭС в городе Актау.
Конечный результат:
Комплект документации, содержащей материалы о целесообразности и предпочтительности начала проектирования и строительства АЭС в Казахстане, служащей обоснованием для принятия Правительством решения по вопросу строительства АЭС и первичными исходными данными для последующей разработки технико-экономического обоснования проектов АЭС.
Подготовлена нормативно-правовая и техническая документация для определения на основе конкурса наиболее перспективного проекта АЭС для сооружения атомных станций на территории Республики Казахстан.
Разработано технико-экономическое обоснование инвестиционного проекта "Строительство атомной станции с РУ ВБЭР-300 в Мангистауской области". Начало разработки технического проекта реакторной установки (РУ).
Финансово-экономическая эффективность: развитие атомно-энергетической отрасли страны, ориентированной на наиболее экономически выгодные проекты АЭС.
Своевременность: согласно календарному плану работ.
Качество: соблюдение действующих нормативно-технических требований в области использования атомной энергии.

6. Бюджеттік бағдарламаның іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ- дар- лама коды
Кіші
бағ- дар- лама коды
Кіші бағдарла- малардың атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушы- лар
1
2
3
4
5
6
7
1
049
Атом энер-
гетикасын
дамыту жө-
ніндегі
дайындық
жұмысы
1. Қазақстанда АЭС құрылысы бойынша тендер өткізудің ереже-
сі мен тәртібін анықтайтын нор-
мативтік-құқық-
тық және техни-
калық құжаттар-
ды әзірлеу:
1) Қазақстандық АЭС реакторлық бөлігінің жалпы талаптарын анық-
тайтын Қазақстан
АЭС жобасына техникалық та-
лаптардың 2-томын әзірлеу.
2) Қазақстандық
АЭС электрлік генерлеуші бөлі-
гінің жалпы та-
лаптарын анық-
тайтын Қазақстан
АЭС жобасына техникалық та-
лаптардың 3-томын әзірлеу.
3) Қазақстан Республикасында атом электрос-
танциясын жоба-
лау мен құрылы-
сына тендер жүр-
гізу бойынша конкурстік құ-
жаттардың толық жинағын әзірлеу.
2. Қазақстан Республикасында атом станциясын салу негіздеме-
сінде техника-
экономикалық зерттеулер жүргізу:
1) Қолда бар материалдарды талдау және атом
станцияларын са-
луға неғұрлым жарамды пункттер
анықтау, АЭС құрылысына ар-
налған алаңша-
лар таңдаудың техникалық рег-
ламентін әзірлеу.
2) Қазақстан Республикасында атом энергия көздерінің бол-
жамалы пайдала-
нуға енгізілу мерзімдерін тұр-
патын, станция-
сының қуатын, блоктарының бір-
лік қуаттарын (бабына келтіру
шектерін),
сейсмикалылық-
тың, су ресурс-
тарының болуын
көрсете отырып анықтау;
3) ядролық, ра-
диациялық және экологиялық қауіпсіздіктің
қажетті деңгей-
ін, сонымен қа-
тар электр энер-
гиясын өндірудің
экономикалық
тиімділігін қам-
тамасыз ететін АЭС келешекті жобаларын тал-
дау.
4) АЭС салу мен пайдаланудың
халық пен қорша-
ған орта үшін қауіпсіздігін бағалау.
3. Маңғыстау
облысында ВБЭР-
300 реакторлық
қондырғысы бар
атом станциясы-
ның техникалық-
экономикалық
негіздемесін жә-
не негізгі жаб-
дықтарының тех-
никалық жобала-
рын әзірлеу:
1) (алынып
тасталды) ;
2) (алынып
тасталды) ;
3) (алынып
тасталды) ;
4) (алынып
тасталды) .
қаңтар- желтоқ- сан
Қазақстан Республи- касы Энергетика  және минералдық ресурстар министрлігі
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 , 2008.11.12. N 581д Қаулыларымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін
нәтижелер :
Тура нәтиже:
Қазақстандық АЭС жобасына техникалық талаптарының 2-томында мазмұндалған Қазақстан АЭС жобасының реакторлық бөлігіне талаптар анықтауды;
Қазақстандық АЭС жобасына техникалық талаптардың 3-томында мазмұндалған Қазақстан АЭС электрлік генерлеуші бөлігіне талаптар анықтауды;
Қазақстан Республикасында атом электростанциясын жобалау мен құрылысына тендер жүргізу бойынша конкурстік құжаттардың толық жинағын әзірлеуді орындау керек.
Қазақстанда атом станцияларын салуға неғұрлым жарамды пункттер анықталуы;
ядролық, радиациялық және экологиялық қауіпсіздіктің қажетті деңгейін, сонымен қатар электр энергиясын өндірудің экономикалық тиімділігін қамтамасыз ететін АЭС келешекті жобаларының анықталуы;
АЭС салу мен пайдаланудың халық пен қоршаған орта үшін қауіпсіздігін бағалаудың өткізілуі.
Ақтау қаласында АЭС салудың техника-экономикалық зерттеуі жүргізілді.
Соңғы нәтиже:
АЭС жобасының техника-экономикалық негіздемесін кейіннен әзірлеуге арналған АЭС салу және бастапқы алғашқы деректер мәселесі бойынша Үкімет қаулысын қабылдауға негіз болатын Қазақстанда атом электр станцияларын жобалау және салуды бастаудың мақсатқа лайықтылығы мен дұрыстығы туралы ғылыми-негізделген материалдардан тұратын құжаттар топтамасы.
Қазақстан Республикасы аумағында атом станцияларын құру үшін конкурс негізінде неғұрлым перспективті АЭС жобасын анықтау үшін нормативтік-құқылы және техникалық құжаттар дайындалды.
Маңғыстау облысында ВБЭР-300 РҚ-бар атом станциясын салу" инвестициялық жобасының техникалық-экономикалық негіздемесі әзірленді. Реакторлық қондырғының (РҚ) техникалық жобасын әзірлеудің басы.
Қаржылық-экономикалық тиімділігі: елдің АЭС неғұрлым тиімді жобаларына бағытталған атом-энергетикалық саласын дамыту.
Уақытылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарына сәйкес.
Сапасы: атом энергиясы саласындағы қолданылып жүрген нормативтік-техникалық талаптардың сақталуымен.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ; от 12.11.2008 N 581д .
ПРИЛОЖЕНИЕ 314-1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
Сноска. Паспорт дополнен приложением 314-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
053 "Предоставление кредитных ресурсов АО "Банк Развития Казахстана" на строительство инфраструктуры первого интегрированного комплекса в Атырауской области"
на 2008 год
Сноска. Заголовок паспорта в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
1. Стоимость: 10000000 тысяч тенге (десять миллиардов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года"; постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2004 года N 101 "Об утверждении Программы развития нефтехимической промышленности Республики Казахстан на 2008-2013 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2006 года N 989 "Об утверждении Плана мероприятий по формированию в Казахстане нефтехимических комплексов мирового уровня и созданию первого казахстанского нефтехимического комплекса".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы: ускоренное развитие нефтехимической отрасли Казахстана с созданием инновационных технологий и действующих производств по глубокой очистке и комплексной переработке углеводородного сырья с выпуском товарной нефтехимической продукции по цепочке добавленных стоимостей в соответствии с мировыми достижениями, интеграция в общемировую систему производства и сбыта нефтехимической продукции, создание инновационной продукции в соответствии с международными стандартами (ИСО).
5. Задачи бюджетной программы:
- создание инфраструктуры первого интегрированного нефтехимического комплекса;
- создание отечественной базы сырьевых ресурсов для нефтехимических предприятий с участием ведущих мировых инвесторов;

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 , 2008.11.12. N 581д Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
314-1-ҚОСЫМША
Ескерту. 314-1-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 , тақырыбы жаңа редакцияда - 2008.11.12.  N 581д Қаулыларымен.
231 - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Атырау облысында бірінші интеграцияланған инфрақұрылым салуға
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ның кредиттік ресурстарын беру"
деген республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны: 10000000 мың теңге (он миллиард теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік-құқықтық негізі: Қазақстан Республикасы Президентінің "2030 жылға дейін Қазақстанның даму Стратегиясын іске асыру жөніндегі әрі қарай қолдану іс-шаралары туралы" 2007 жылғы 6 ақпандағы N 310 Жарлығы; "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 Қаулысы; "2008-2013 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы мұнай-химия өндірісін дамыту бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 қаңтардағы N 101 Қаулысы; Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстанда әлемдік деңгейдегі мұнай-химия кешенін қалыптастыру және алғашқы қазақстандық мұнай-химия кешенін құру жөніндегі іс-шаралардың жоспары туралы" 2006 жылғы 13 қазандағы N 989 Қаулысы.
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қосылған құн тізбегі бойынша әлемдік жетістіктерге сәйкес тауарлық мұнай-химия өнімін шығарып, көмірсутек шикізатты терең тазалау және кешенді өңдеу бойынша инновациялық технологияларды және жұмыс істейтін өндірістерді құрумен, Қазақстанның мұнай-химия саласының жедел дамуы, мұнай-химия өнімдерінің өндірісі мен өткізудің жалпы әлемдік жүйесіне бірігуі, халықаралық стандарттарға (ИСО) сәйкес инновациялық өнімді құру.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері:
- алғашқы біріккен мұнай-химия кешені үшін инфрақұрылымды құру;
- жетекші әлемдік инвесторлардың қатысуымен мұнай-химия кәсіпорындары үшін шикізат қорларының отандық базасын құру.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответствен-
ные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
053
Предоставление
кредитных
ресурсов АО
"Фонд устойчи-
вого развития
"Казына" на
строительство
инфраструктуры
первого инте-
грированного
газохимичес-
кого комплекса
в Атырауской
области
Кредитование АО
"АО "Kazakhstan
Petrochemical
Industries" через
АО "Банк Развития Казахстана" на строительство
инфраструктуры первого
интегрированного
газохимического
комплекса в
Атырауской области.
Июль-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан,
АО "ФУР
"Қазына", АО
"Kazakhstan
Petrochemical
Industries".
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
- проведены проектно-изыскательские работы, начало разработки проектно-сметной документации по следующим объектам: объекты водоснабжения на нефтехимический комплекс (водопроводы и т.д.); вахтовый городок, инфраструктура временного городка; сортировочная железнодорожная станция; газотурбинная электростанция; инфраструктура газосепарационной установки (трубопроводы, подъездные пути и т.д.); пруды испарители;
- завершение разработки проектно-сметной документации по следующим объектам: подъездные пути к нефтехимическому комплексу (железная дорога, автодорога); линия электропередач;
- строительство подъездных путей к нефтехимическому комплексу (железная дорога, автодорога);
- строительство линии электропередач.
Конечный результат:
Ввод в эксплуатацию первого интегрированного нефтехимического комплекса с производственной мощностью 1,25 млн.тонн/год. В рамках проекта планируется производство гранулированного полиэтилена (800 000 тонн в год) и полипропилена (450 000 тонн в год);
- создание отечественной базы сырьевых ресурсов для нефтехимических предприятий на основе модернизации и технологического обновления, существующих нефте- и газоперерабатывающих мощностей республики с созданием новых нефтехимических комплексов за счет реализации целевых инвестиционных проектов строительства;
- переработка значительных объемов попутного газа, сжигаемого в настоящее время в факелах со сверхнормативными выбросами вредных веществ в атмосферный воздух.
Финансово-экономический результат: для Республики Казахстан достигается посредством реализации новых нефтехимических продуктов, развития национального нефтехимического комплекса, экспорта продуктов нефтехимии.
Своевременность: согласно плану мероприятий.
Качество: формирование в Казахстане эффективного рынка нефтехимической продукции, диверсификация структуры экономики страны с увеличением объемов производств, ориентированных на развитие несырьевого сектора.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары:
Рет-
тік
N
Бағ-
дарла-
маның
коды
Кіші
бағдар-
ламаның
коды
Бағдарла-
маның
(кіші бағ-
дарлама-
ның) атауы
Бағдарламаны
(кіші бағдарла-
маның) іске асыру
жөніндегі іс-ша-
ралары
Іске
асыру
мерзім-
дері
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
053
Атырау
облысында
бірінші
интегра-
цияланған
мұнай-хи-
мия кеше-
нін салуға
"Қазына"
орнықты
даму қоры"
АҚ-на
кредиттік
ресурстар-
ды беру
Атырау облысында
бірінші интегра-
цияланған мұнай-
химия кешенін
салуға "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ арқылы "Kazakhstan Petrochemical Industries" АҚ-ды
несиелеу
Шілде-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Энерге-
тика
және
минера-
лдық
ресурс-
тар
минист-
рлігі,
"Қазы-
на"
ТДҚ",
"Kazak-
hstan Petroc-
hemical
Indus-
tries" АҚ
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің - 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаның орындалуынан күтілетін нәтижелер:
Тікелей нәтиже:
- жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу, жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеуді мынадай объектілер бойынша бастау: мұнай-химия кешенінде сумен жабдықтау объектілері (су құбырлары және т.б.); вахталық қалашық, уақытша қалашықтың инфрақұрылымы; сұрыптау темір жол станциясы; турбиналық газ электр станциясы; газды сепарациялау қондырғысының инфрақұрылымы (құбыр тасымалы, кірме жолдары және т.б.); буландыру тоғандары;
- жобалау-сметалық әзірлеуді мынадай объектілер бойынша аяқтау: мұнай-химия кешеніне жүріп-өту жолдары (теміржол, автожол); электр тарату желісі;
- мұнай-химия кешеніне жүріп-өту жолдарының (теміржол, автожол) құрылысы;
- электр тарату желісінің құрылысы.
Соңғы нәтиже:
Өндірістік қуаты жылына 1,25 млн.тоннаны құрайтын бірінші интеграцияланған мұнай-химия кешенін іске кіргізу. Жобаның шеңберінде түйіршектелген полиэтилен (жылына 800000 тонна) және полипропилен (жылына 450 000 тонна) өндірісі жоспарлануда;
- мұнай-химия кәсіпорындары үшін құрылыстың нысанды инвестициялық жобасын іске асыру есебінен, жаңа мұнай-химия кешендерін құрып, республикадағы мұнай- және газ өңдеу қуаттылығы бар үлгілендіру және технологиялық жаңарту негізінде шикізат қорларының отандық негізін құру;
- қазіргі уақытта өртенетін алаулардағы атмосфералық ауаға зиянды заттардың нормадан тыс тастамасы, ілеспелі газдың маңызды көлемін өңдеу.
Қаржы-экономикалық нәтиже: жаңа мұнай-химия өнімін өткізу, ұлттық мұнай-химия кешені дамуы мұнай-химия өнімін экспортқа шығару арқылы.
Уақтылығы: іс-шаралар жоспарына сәйкес.
Сапасы: Қазақстанда мұнай-химия өнімінің тиімді нарығын қалыптастыру, шикізат емес сектордың дамуына бағытталған өндіріс көлемдерінің ұлғаюымен ел экономикасы құрылымының жан-жақты дамуы.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
ПРИЛОЖЕНИЕ 314-2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
Сноска. Паспорт дополнен приложением 314-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
054 "Развитие сети магистрального газопровода Бейнеу-Шымкент"
на 2008 год
1. Стоимость: 2000000 тысяч тенге (два миллиарда тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года"; Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2004 года N 669 "Об утверждении Программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2004-2010 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы: обеспечение потребности южных регионов Казахстана в природном газе.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечить начало разработки проектно-сметной документации проекта строительства магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Самсоновка" (Бейнеу-Шымкент) проведение инженерных изысканий, выбора и оформления земельных отводов, получение технических условий на пересечения и подключение инженерных сетей для разработки проектно-сметной документации проекта строительства магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Самсоновка" (Бейнеу-Шымкент).
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программ
(подпро-
грамм)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответствен-
ные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
054
Развитие
сети
магистраль-
ного
газопровода
"Бейнеу-
Шымкент"
Начало разработки
проектно-сметной
документации по
проекту строитель-
ства магистрального
газопровода
"Бейнеу-Шымкент"
Июль-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: начало разработки проектно-сметной документации по проекту строительства магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Самсоновка" (Бейнеу-Шымкент).

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің - 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
314-2-ҚОСЫМША
Ескерту. 314-2-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Бейнеу-Шымкент магистралді газқұбырының желілерін дамыту"
деген 054 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны: 2000000 мың теңге (екі миллиард теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік-құқықтық негізі: "Қазақстанның 2030 жылға дейін Стратегиялық даму жөніндегі іс шаралардың жүзеге асырылуы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 ақпандағы N 310 жарлығы; "Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 маусымдағы N 669 қаулысы; "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 Қаулысы.
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: Қазақстанның оңтүстік өңірінің табиғи газ мұқтаждығын қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеті: "Бейнеу-Бозой-Самсоновка" ("Бейнеу-Шымкент") магистралды газ құбыры құрылысы жобасының жобалық-сметалық құжаттарын әзірленуінің басталуын қамтамасыз ету, "Бейнеу-Бозой-Самсоновка" ("Бейнеу-Шымкент") магистралды газ құбырының құрылысы жобасының жобалық-сметалық құжаттарын әзірлеу үшін инженерлік іздеулерді өткізу, инженерлік желілерді қосу және қиылысындағы техникалық жағдайды алу және бөлінген жерді таңдау және рәсімдеу.
6. Бюджеттік бағдарламаны орындау жөніндегі іс шаралар жоспары:
N
Бағ-
лар-
лама
коды
Бағда-
рлама
коды
Бағдарламала-
рдың атауы
Бағдарламаларды
жүзеге асыру
жөніндегі іс-ша-
ралар
Іске
асырылу
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
054
"Бейнеу-Шым-
кент магис-
тралді газ
құбырының
желілерін
дамыту
"Бейнеу-Шымкент"
магистральдық
газ құбырын салу
жобасының жобалық
-сметалық құжат-
тамасын әзірлеуді
бастау
Шілде-
желтоқ-
сан
Қазақстан
Республи-
касының
Энергети-
ка және
минерал-
дық
ресурстар
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер:
Тікелей нәтиже: "Бейнеу-Бозой-Самсоновка" ("Бейнеу-Шымкент") магистральдық газ құбырын салу жобасының жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеуді бастау.

Конечный результат: обеспечение потребности южных регионов Казахстана в природном газе по итогам ввода I - очереди объекта в эксплуатацию в 2011 году в объеме 5 млрд. куб.м.
Финансово-экономический результат:
повышение уровня и качества жизни населения южных регионов Казахстана, повышение конкурентоспособности предприятий за счет использования недорогого экологически чистого топлива. Диверсификация поставок природного газа.
Своевременность: согласно плану мероприятий.
Качество: в соответствии со СНИП Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 314-3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
Сноска. Паспорт дополнен приложением 314-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
056 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам для обеспечения
бесперебойного теплоснабжения малых городов"
на 2008 год
1. Стоимость: 500000 тысяч тенге (пятьсот миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года"; Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года N 384 "О Программе развития электроэнергетики до 2030 года"; Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы"; Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 мая 2007 года N 147-р "Об утверждении плана мероприятий по развитию электроэнергетической отрасли Республики Казахстан на 2007-2015 годы"
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы: приобретение и создание запаса топлива в городах Жанатас, Каратау Жамбылской области для бесперебойной подачи тепловой энергии потребителям. Приобретение парового котла и замена накопительной емкости третьего подъема приведет к надежности предприятия и качественной поставки тепловой энергии. Реконструкция газо-мазутных горелок приведет к снижению расхода топлива, тепловых потерь и повышению КПД котельной.
5. Задачи бюджетной программы: развитие электроэнергетической отрасли Казахстана;

Соңғы нәтиже: 2011 жылы объекттің І-ші кезегі пайдалануға берілгеннен соң 5 млрд. текше метр көлемде Қазақстанның оңтүстік өңірінің табиғи газ мұқтаждығын қамтамасыз ету.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: Қазақстанның оңтүстік өңірінің тұрғындарының тұрмысының деңгейін жоғарлату, арзан экологиялық таза жанармайды пайдалану арқасында кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттігін арттыру. Табиғи газ жеткізуді диверсификациялау.
Уақтылығы: іс-шаралар жоспарына сәйкес.
Сапасы: Қазақстан Республикасының ҚНМЕ-не сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
314-3-ҚОСЫМША
Ескерту. 314-3-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Облыстық бюджеттерге кіші қалаларды үздіксіз жылумен қамтамасыз
етуге берілетін ағымды нысаналы трансферттері"
деген 056 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны: 500000 мың теңге (бес жүз миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік-құқықтық негізі:
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 ақпандағы N 310 "Қазақстанның 2030 жылға дейін Стратегиялық даму жөніндегі іс шаралардың жүзеге асырылуы туралы" жарлығы; "Электр энергетикасын дамытудың 2030 жылға дейінгі бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 9 сәуірдегі N 384 Қаулысы; "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 Қаулысы; "Қазақстан Республикасының 2007-2015 жылдарға арналған электр энергетикасы саласын дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы N 147-ө Қаулысы.
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: Жамбыл облысының Қаратау және Жаңатас қалалардың тұтынушыларын үздіксіз жылумен қамтамасыз етуге. Бу қазандығын сатып алуға және үшінші көтерім жинау сыйымдылығын ауыстыру сапалы жылу энергиясының тасымалдауын қамтамасыз етеді. Газ-мазуттық жанарғыларды қайта құру отын май шығыстары қысқарады, жылу жоғалтуды азайтып және котельнидің ПӘК-тін ұлғайтады.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеті: Қазақстанда электрэнергетикалық саланың дамуы.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответствен-
ные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
056
Целевые
текущие
трансферты
областным
бюджетам для
обеспечения
бесперебой-
ного тепло-
снабжения
малых
городов
Передача целевых
текущих трансфертов
областному бюджету
Жамбылской области
на:
- приобретение
топлива;
- приобретения
парового котла,
- замена накопитель-
ной емкости;
- модернизация
газо-мазутных
горелок;
- капитальный
ремонт котла.
Июль-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат:
- приобретение топлива для обеспечения теплоснабжения в городах Жанатас, Каратау Жамбылской области;
- монтаж парового котла, замена накопительной емкости, модернизация газо-мазутных горелок в центральной котельной города Каратау, капитальный ремонт парового котла центральной котельной города Жанатас Жамбылской области.
Конечный результат: эффективное функционирование и бесперебойное предоставление услуг теплоснабжения в городах Жанатас и Каратау Жамбылской области.
Финансово-экономический результат: экономический эффект для республики достигается посредством реализации мероприятий по улучшению теплоснабжения и снижению тепловых потерь и расхода топлива.
Своевременность: согласно плану-графику работ в соответствии с заключенными договорами.
Качество: бесперебойная и качественная поставка тепловой энергии потребителям.
ПРИЛОЖЕНИЕ 314-4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
Сноска. Паспорт дополнен приложением 314-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
057 "Повышение уровня энергоэффективности отраслей экономики"
на 2008 год
1. Стоимость: 200000 тысяч тенге (двести миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 7 , 11 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 1997 года "Об энергосбережении", статья 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: создание условий для повышения качества и конкурентоспособности отечественной продукции;
5. Задачи бюджетной программы: Проведение обследования и определения энергоэффективности отраслей (организаций) Казахстана с целью определения энергоемкости продукции с последующим составлением энергетических паспортов предприятий"

6. Бюджеттік бағдарламаны орындау жөніндегі іс шаралар жоспары:
N
Бағ-
лар-
лама
коды
Бағда-
рлама
коды
Бағдарламала-
рдың атауы
Бағдарламаларды
жүзеге асыру
жөніндегі іс-ша-
ралар
Іске
асырылу
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
056
Облыстық
бюджеттерге
кіші қалалар-
ды үздіксіз
жылумен қам-
тамасыз етуге
берілетін
ағымды ныса-
налы транс-
ферттері
Жамбыл облысының
облыстық бюдже-
тіне нысаналы
ағымдағы транс-
ферттерді беру:
- отын сатып алу;
- бу қазандығын
сатып алу,
- жинақтау сыйым-
дылығын ауыстыру;
- газ-мазут
шілтерлерін
жаңғырту;
- қазандықты
күрделі жөндеу.
Шілде-
желтоқ-
сан
Қазақстан
Республи-
касының
Энергети-
ка және
минерал-
дық
ресурстар
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер:
Тікелей нәтиже:
- Жамбыл облысының Жаңатас және Қаратау қалаларын жылумен қамтамасыз ету үшін отынды сатып алу;
- Жамбыл облысының Қаратау қаласының орталық қазандығындағы бу қазанын жөндеу, жинақтау сыйымдылығын ауыстыру, газ-мазут шілтерін жаңғырту, Жаңатас қаласының орталық қазандығының бу қазанын күрделі жөндеу.
Соңғы нәтиже: Жамбыл облысының Жаңатас және Қаратау қалаларында тиімді жұмыс істеу және жылумен жабдықтау қызметтерін үзіксіз ұсынуы.
Қаржы-экономикалық нәтиже: республика үшін экономикалық тиімділікке жылумен жабдықтауды жақсарту жөніндегі іс-шараларды іске асыру мен жылу шығынын және отын шығынын төмендету арқылы қол жеткізіледі.
Уақтылығы: жасалған шарттарға сәйкес жұмыстың жоспар-кестесіне сай.
Сапасы: тұтынушыларға жылу энергиясын үздіксіз және сапалы жеткізу.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
314-4-ҚОСЫМША
Ескерту. 314-4-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Экономика салаларын энерготиімділігінің деңгейін ұлғайту"
деген 057 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны: 200000 мың теңге (екі жүз миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі: "Энергия үнемдеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1997 жылғы 25 желтоқсандағы 7, 11-баптары , "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9 шілдедегі 2004 жылғы.
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері:
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: отандық өнімдердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасау.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері: Қазақстанның салаларында (ұйымдарда) энерго тиімділігін зерттеу мен анықтау, өнімнің энергосыйымдылығын белгілеу кейіннен кәсіпорындардың энергетикалық төлқұжаттарын дайындау мақсатында жүргізу.

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответствен-
ные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
057
Повышение
уровня
энергоэф-
фективности
отраслей
экономики
1. Обследование
энергоэффективности
отраслей (предприя-
тий) Республики
Казахстан.
2. Разработка
аналитической модели
определения опти-
мального комплекса
мероприятий по обес-
печению современного
уровня энергоэффек-
тивности в разрезе
отраслей в предприя-
тиях и страны в
целом.
3. Составление
энергетического
паспорта отраслей в
период до 2030 г. с
указанием количест-
венных показателей
энергоэффективности
и комплекса мер по
их обеспечению.
Июль-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: Анализ итогов энергетического обследования отраслей организации на энергетическую эффективность.
Наличие энергетических паспортов энергоэффективности для поэтапного снижения энергоемкости продукции и ВВП в целом по стране.
Конечный результат: Выделение реального уровня энергоэффективности отраслей. Определение параметров снижения удельной энергоемкости продукции.
Финансово-экономический результат: Охват обследованием на определение удельной энергоемкости продукции в отраслях электроэнергетического и нефтегазового комплексов, нефтехимии, строительства и стройиндустрии,
горнодобывающего и металлургического комплексов, других отраслей экономики.
Своевременность: соответствие календарным планам работ.
Качество: научно-техническое обеспечение конкурентоспособности продукции топливно-энергетического комплекса в соответствии с международными требованиями.
ПРИЛОЖЕНИЕ 314-5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
Сноска. Паспорт дополнен приложением 314-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
231 - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
112 "Создание электронного правительства"
на 2008 год
1. Стоимость: 58250 тысяч тенге (пятьдесят восемь миллионов двести пятьдесят тысяч тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статья 6 Закона Республики Казахстан от 28 июня 1995 года N 2350 "О нефти"; статья 8 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года N 2828 "О недрах и недропользовании"; постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 108 "Об утверждении Правил предоставления права недропользования в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1444 "О порядке создания Единой государственной системы мониторинга недропользования Республики Казахстан"; пункт 293 постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года N 1155-1 "Об утверждении Программы развития "электронного правительства" Республики Казахстан на 2008-2010 годы".

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары:
N
Бағ-
лар-
лама
коды
Бағда-
рлама
коды
Бағдарламала-
рдың атауы
Бағдарламаларды
іске асыру
жөніндегі іс-ша-
ралар
Іске
асырылу
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
057
Экономика
салаларының
энерготиімді-
лігінің
деңгейін
ұлғайту
1. Қазақстан
Республикасының
салаларын
(ұйымдарын)
энергия тиімді-
лігін зерттеу.
2. Қолайлы
іс-шаралардың
кешені салалар
кесігі, ұйымдар-
дың және жалпы
елдің талдау
моделін әзірлеу.
3. 2030 жылға
дейін сандық
көрсеткіштерге
нұсқап энергети-
калық төлқұжат-
тарын дайындау
және оларды
қамтамасыз ету
үшін кешенді
іс-шаралар.
Шілде-
желтоқ-
сан
Қазақстан
Республи-
касының
Энергети-
ка және
минерал-
дық
ресурстар
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаның орындалуынан күтілетін нәтиже:
Тікелей нәтиже: Ұйымның салаларына энергетикалық тиімділігіне энергетикалық зерттеу қорытындысын талдау. Тұтас еліміз бойынша өнімнің және ІВӨ энергосыйымдылығын кезең-кезеңімен төмендеткен энерготиімді энергетикалық төлқұжаттардың бары.
Соңғы нәтиже: Салалардың энерготиімділігі шынайы деңгейін ерекшелеу. Өнімнің меншікті энергосыйымдылық параметрлерін төмендеуін анықтау.
Қаржы-экономикалық нәтиже: Электрэнергетикалық және мұнай-газ кешендерінің, мұнай химия, құрылыс пен құрылыс индустриясының, тау өндіруші мен металлургия кешендерінің, экономиканың басқа да салаларында өнімнің меншікті энергосыйымдылығын анықтауды зерттеумен қамту.
Уақтылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарға сәйкестілігі.
Сапасы: Халықаралық талаптарға сәйкес отын-энергетикалық кешені өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігіне ғылыми-техникалығын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
314-5-ҚОСЫМША
Ескерту. 314-5-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
231 - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Электронды үкімет құру"
деген 112 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны: 58250 мың теңге (елу сегіз миллион екі жүз елу мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі:
"Мұнай туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 маусымдағы Заңының 6-бабы ; "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 Заңының 8-бабы ; "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 108 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1444 қаулысы ; "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысының 293 тармағы; "Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметті" дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 1155-1 Қаулысы .

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: повышение эффективности и прозрачности системы государственного управления недропользованием.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечение эффективного взаимодействия центральных и местных исполнительных органов в сфере недропользования путем внедрения современных информационных технологий в систему государственного управления недропользованием.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпро-
граммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограммы)
Сроки
реали-
зации
Ответствен-
ные
исполнители
1
2
3
4
5
6
7
1
112
Создание
электрон-
ного
прави-
тельства
1. Проведение пред-
проектных обследований
для внедрения платфор-
мы Oracle в систему
управления ЕГСУ НП.
2. Разработка специфи-
каций требований к
платформе Oracle.
3. Разработка техно-
рабочего проекта для
перехода системы ЕГСУ
НП на платформу Oracle.
4. Разработка макета
системы ЕГСУ НП на
платформе Oracle и
проведение тестовых
испытаний.
Июль-
декабрь
Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: разработан макет системы ЕГСУ НП на платформе Oracle.
Конечный результат: повышение качественного уровня государственного управления в сфере недропользования, 100 % охват всех центральных и местных исполнительных органов, участвующих в сфере недропользования, и недропользователей по вопросам согласования, мониторинга, контроля и управления в пределах их компетенции.
Финансово-экономический результат: повышение экономической эффективности добывающих секторов экономики на основе оперативного управления и контроля деятельности недропользователей в рамках системы ЕГСУ НП РК. Сокращение сроков выявления нарушений контрактных условий и своевременная подготовка предложений для принятия решения по вопросам управления в сфере недропользования.
Своевременность: соответствие календарным планам работ.
Качество: соответствие информационной системы ЕГСУ НП РК стандартам информационных технологий Республики Казахстан и новым международным стандартам информационной безопасности ISO 17799:2005 и ISO 27001:2005

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: жер қойнауын пайдалануды басқару жүйесінің ашықтығы мен тиімділігін арттыру.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері: жер қойнауын пайдаланудың мемлекеттік басқару жүйесіне қазіргі ақпараттық технологияларды енгізу арқылы жер қойнауын пайдалану саласында орталық және жергілікті атқарушы органдардың тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары:
N
п/п
Бағ-
лар-
лама
коды
Кіші
бағда-
рлама
коды
Кіші бағдарламала-
рдың атауы
Бағдарламаларды
іске асыру
жөніндегі іс-ша-
ралар
Іске
асырылу
мерзімі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
112
Электронды үкімет құру
1. ҚР ЖҚП ББМЖ
басқару жүйесіне
ORACLE тұғырнама-
сын енгізу үшін
жобалау алдындағы
зерттеулерді
жүргізу.
2. ORACLE тұғыр-
намасына талаптар
ерекшеліктерін
дайындау.
3. ҚР ЖҚП ББМЖ
ақпараттық жүйе-
сінің ORACLE
тұғырнамасына
көшу үшін
техно-жұмыстық
жобасын дайындау.
4. ҚР ЖҚП ББМЖ
ақпараттық жүйе-
сінің ORACLE
тұғырнамасында
макеті дайындала-
ды және тестік
сынақтар жүргізу
Шілде-
желтоқ-
сан
Қазақстан
Республи-
касының
Энергети-
ка және
минерал-
дық
ресурстар
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер:
Тікелей нәтижесі: ҚР ЖҚП ББМЖ ақпараттық жүйесінің ORACLE тұғырнамасында макеті дайындалады.
Соңғы нәтиже: жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқаруды сапалы деңгейге көтеру.
Қаржы-экономикалық нәтиже: ҚР ЖҚП ББМЖ жүйесінің шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылардың қызметін жедел бақылау негізінде экономиканың өндіруші салаларының экономикалық тиімділігін арттыру.
Уақтылығы: жұмыстардың күнтізбелік жоспарға сәйкестілігі.
Сапасы: ҚР ЖҚП ББМЖ жүйесінің Қазақстан Республикасы ақпараттық технологияларының стандарттарына және ақпараттық қауіпсіздік ISO 17799:2005 және ISO 27001:2005 жаңа халықаралық стандарттарына сәйкестігі.