Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы
Решение Есильского районного маслихата Акмолинской области от 19 ноября 2021 года № 14/3
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Есильский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Есильского районного маслихата С.Агымбаева
Утвержден
решением Есильского
районного маслихата
от 19 ноября 2021 года
№ 14/3
План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. Схему (карту) расположения пастбищ на территории Есильского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2. Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 2);
3. Схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 3);
4. Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 4);

Есіл ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 2021 жылғы 19 қарашадағы № 14/3 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Есіл аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Есіл ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Есіл аудандық мәслихатының хатшысы С.Ағымбаева
Есіл аудандық мәслихатының
2021 жылғы 19 қарашадағы
№ 14/3 шешімімен
бекітілді
Есіл ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы жоспар Есіл ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасының ауылшаруашылығы Министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының ауылшаруашылығы Министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Есіл ауданында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2. Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары және жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (2-қосымша);
3. Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (3-қосымша);
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (4-қосымша);

5. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Есильскому району (приложение 5);
6. В Есильском районе отсутствуют отгонные пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По природным условиям территория Есильского района находится в пределах центрального Казахского мелкосопочника. В целом территорию землепользования Есильского района можно разделить на две части: северо-западная – равнинная и юго-восточная – холмистая. Речная сеть развита слабо, имеются искусственные водоемы. Вода круглогодично сохраняется пригодной для питья и водопоя скота. Пастбища полностью обводнены.
По агроклиматическим показателям территория района расположена в зоне сухих степей, которая характеризуется резкой континентальностью климата: продолжительной устойчивой холодной зимой с редкими оттепелями, засушливостью весеннего – летнего периода, высокими летними и низкими зимними температурами, неожиданными поздними весенними и ранними осенними заморозками, большой амплитудой суточных и годовых температур, резкими сменами температур при переходе от одного сезона к другому, малым количеством атмосферных осадков, интенсивным испарением и высокой инсоляцией.
Почвы в основном темно-каштановые, характеризующиеся невысокой гумусностью, бесструктурностью, высокой карбонатностью, нередко засолением.
Общая площадь территории Есильского района 707321 гектар, в том числе: пашни – 580193 гектара, многолетние насаждения – 33 гектара, сенокосы – 1163,5 гектар, пастбищные земли – 125923,5 гектар.
На 1 июля 2021 года в Есильском районе насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота (КРС) 21513 голов, из них маточное поголовье – 9309 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 20666 голов, лошадей – 6815 голов.
Потребность по Есильскому району:
Для КРС – 6,2 гектар на 1 голову;
Для МРС – 1,3 гектар на 1 голову;
Для лошадей – 6,5 гектар на 1 голову.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Есильскому району

5. Есіл ауданы бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер (5-қосымша);
6. Есіл өңірінде шалғайдағы жайылымдар жоқ.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Табиғи жағдайлар бойынша Есіл ауданы Қазақтың биік шыңында орналасқан. Жалпы, Есіл ауданының жер пайдалану аумағын екі бөлікке бөлуге болады: солтүстік-батыс – жазық және оңтүстік-шығыс – төбелі. Өзен желісі нашар дамыған, жасанды су қоймалары бар. Су ішуге жарамды және жыл бойы мал суаруға жарамды. Жайылымдар толығымен суарылады.
Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақтар негізінен қара каштан, гумустың аздығымен, құрылымсыздығымен, карбонатты құрамының жоғары болуымен және жиі сортаңдануымен сипатталады.
Есіл ауданы аумағының жалпы ауданы 707321 гектар, оның ішінде егістік – 580193 гектар, көпжылдық екпелер – 33 гектар, шабындықтар – 1163,5 гектар, жайылымдық жерлер – 125923,5 гектар.
2021 жылғы 1 шілдеге Есіл ауданында жалпы ірі қара мал (ІҚМ) басы 21513 бас, оның ішінде аналық мал басы 9309 бас, ұсақ мүйізді мал (ҰММ) басы 20666 бас, 6815 бас жылқы бар.
Есіл ауданы бойынша қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 басқа 6,2 гектар,
ҰММ үшін – 1 басқа 1,3 гектар,
жылқылар үшін – 1 басқа 6,5 гектар.
Есіл ауданындағы
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану

Примечание: Недостающее количество 3012,7 га пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет выкупа для государственных нужд согласно подпункту 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса.

Ескерту: Сауын сиырларға арналған 3012,7 га жайылымдық жердің жетіспейтін көлемі Жер кодексінің 84-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін өтеу арқылы беріледі.