Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2021-2022 годы
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 27 июля 2021 года № 76. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 "Земельного Кодекса Республики Казахстан" и со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2021-2022 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Хромтауского
районного маслихата
Д. Мулдашев
Приложение 1 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года № 76
План по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государствен-ной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

Хромтау ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 76 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Жер кодексінің" 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Хромтау ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Хромтау аудандық
мәслихат хатшысы
Д. Мулдашев
Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 76 шешіміне 1 қосымша
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Абай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Абайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Абайского сельского округа 99 230 гектар, из них пастбищные земли – 59 635 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 64 755 гектар;
земли населенных пунктов – 10 052 гектар;
земли запаса – 24 423 гектар.
По природным условиям территория Абайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Абайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 581 голов крупного рогатого скота, из них 495 голов маточного поголовья, 629 голов мелкого рогатого скота, 58 голов лошадей. Из них:
в селе Абай:
255 головы крупного рогатого скота, из них 215 голов маточного поголовья, 298 голов мелкого рогатого скота, 12 голов лошадей.

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Абай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Абай ауылдық округ жалпы көлемі 99 230 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 59 635 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 64 755 гектар;
елді мекендердің жері – 10 052 гектар;
қордағы жерлер – 24 423 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Абай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Абай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 581 бас, оның ішінде аналық мал басы 495 бас, 629 бас ұсақ мал, 58 бас жылқы бар. Оның ішінде: Абай ауылында:
ірі қара мал 255 бас, оның ішінде аналық мал 215 бас, ұсақ мал 298 бас, жылқы 12 бас.

Площадь пастбищ составляет 2 893 гектар.
В селе Аралтобе:
40 голов крупного рогатого скота, из них 30 голов маточного поголовья, 47 голов мелкого рогатого скота, 6 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 170 гектар.
В селе Тассай:
212 голов крупного рогатого скота, из них 195 голов маточного поголовья, 182 голов мелкого рогатого скота, 11 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 260 гектар.
В селе Жарбутак:
74 голов крупного рогатого скота, из них 55 голов маточного поголовья, 102 голов мелкого рогатого скота, 11 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 729 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Абайского сельского округа составляет: 7 464 голов крупного рогатого скота, 9 014 голов мелкого рогатого скота, 1 606 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 52 330 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Абайскому сельскому округу имеются всего 59 635 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 10 052 гектар пастбищ.
В Абайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Абай, село Аралтобе, село Тассай, село Жарбутак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4 950 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов потребность не возникает.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 581 голов* 10 гектаров/голов = 5 810 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 629 голов * 2 гектара/голов = 1 258 гектаров;

Жайылым көлемі 2 893 гектар.
Аралтөбе ауылында:
ірі қара мал 40 бас, оның ішінде аналық мал 30 бас, ұсақ мал 47 бас, жылқы 6 бас.
Жайылым көлемі 1 170 гектар.
Тассай ауылында: ірі қара мал 212 бас, оның ішінде аналық мал 195 бас, ұсақ мал 182 бас, жылқы 11 бас.
Жайылым көлемі 3 260 гектар.
Жарбұтақ ауылында: ірі қара мал 74 бас, оның ішінде аналық мал 55 бас, ұсақ мал 102 бас, жылқы 11 бас.
Жайылым көлемі 2 729 гектар
Абай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 7 464 бас, ұсақ қара мал 9 014 бас, жылқы 1 606 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 52 330 гектарды құрайды.
Абай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 59 635 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 10 052 гектар жайылым бар.
Абай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Абай ауылы, Аралтөбе ауылы, Тассай ауылы, Жарбұтақ ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 4 950 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-581 бас. * 10 гектар/бас=5810 гектар;
ұсақ мал үшін-629 бас. * 2 гектар/бас= 1258 гектар;

для лошадей- 58 голов * 12 гектаров/голов.= 696 гектаров.
5810+1258+696= 7 764 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

жылқы үшін-58 бас. * 12 гектар/бас= 696 гектар.
5810 +1258 +696 =7764 гектар.
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Абай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 6 қосымша
Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 2 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года № 76
План по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Акжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Акжарском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 76 шешіміне 2 қосымша
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақжар ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақжар ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Акжарского сельского округа 49 409 гектар, из них пастбищные земли – 25 739 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 41 409 гектар;
земли населенных пунктов – 7 604 гектар;
земли промышленности – 300 гектар;
По природным условиям территория Акжарского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Акжарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1 517 голов крупного рогатого скота, из них 713 голов маточного поголовья, 2 568 голов мелкого рогатого скота, 116 голов лошадей. Из них:
в селе Акжар:
1 349 голов крупного рогатого скота, из них 650 голов маточного поголовья, 2 120 голов мелкого рогатого скота, 98 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 900 гектар.
в станции Жазык:
168 голов крупного рогатого скота, из них 63 голов маточного поголовья, 448 голов мелкого рогатого скота, 18 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 704 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Акжарского сельского округа составляет: 615 голов крупного рогатого скота, 1 619 голов мелкого рогатого скота, 349 голов лошадей, 30 голов свиней.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 19 613 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Акжарскому сельскому округу имеются всего 25 719 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 604 гектар пастбищ.
В Акжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Акжар, станция Жазык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 130 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 14 094 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота– 2 гектаров/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1517 голов* 10 гектаров/голов = 15 170 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2568 голов * 2 гектара/голов = 5 136 гектаров;
для лошадей- 116 голов * 12 гектаров/голов = 1 392 гектаров.
15170+5136+1392=21 698 гектара.

Ақжар ауылдық округ жалпы көлемі 49 409 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 25 739 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41 409 гектар;
елді мекендердің жері – 7 604 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 300 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Ақжар ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 517 бас, оның ішінде аналық мал басы 713 бас, 2 568 бас ұсақ мал, 116 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақжар ауылында:
ірі қара мал 1 349 бас, оның ішінде аналық мал 650 бас, ұсақ мал 2 120 бас, жылқы 98 бас.
Жайылым көлемі 5 900 гектар.
Жазық станциясында:
ірі қара мал 168 бас, оның ішінде аналық мал 63 бас, ұсақ мал 448 бас, жылқы 18 бас.
Жайылым көлемі 1 704 гектар.
Ақжар ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 615 бас, ұсақ қара 1 619 бас, 349 бас жылқы, шошқа 30 бас.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 19 613 гектарды құрайды.
Ақжар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 719 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 604 гектар жайылым бар.
Ақжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақжар ауылы, Жазық бекеті) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7 130 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 14 094 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1517 бас * 10 гектар/бас =15170 гектар;
ұсақ мал үшін-2568 бас * 2 гектар/бас = 5136 гектар;
жылқы үшін-116 бас * 12 гектар/бас = 1392 гектар.
15170 +5136 +1392 =21698 гектар.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақжар ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары

Приложение 3 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года № 76
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аккудык на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аккудык на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Аккудык имеется 1 населенный пункт.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 76 шешіміне 3 қосымша
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Аққұдық ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққұдық ауылының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аққұдық ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории села Аккудык 77 143 гектар, из них пастбищные земли – 11 232 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 24 672 гектар;
земли населенных пунктов – 12 086 гектар;
земли запаса – 40 385 гектар.
По природным условиям территория села Аккудык по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почва в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в селе Аккудык насчитывается (личное подворье населения) 542 голов крупного рогатого скота, из них 214 голов маточного поголовья, 545 голов мелкого рогатого скота, 72 голов лошадей. Из них:
в селе Аккудык:
542 голов крупного рогатого скота, из них 214 голов маточного поголовья, 545 голов мелкого рогатого скота, 72 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 12 086 гектар.
Поголовье в крестьянских хозяйствах села Аккудык составляет: 1 173 голов крупного рогатого скота, 1 326 голов мелкого рогатого скота, 240 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 20 483 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в селе Аккудык имеются всего 11 232 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 086 гектар пастбищ.
В селе Аккудык сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Аккудык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2 140 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов потребность не возникает.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 542 голов* 10 гектаров/голов = 5 420 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 545 голов * 2 гектара/голов = 1 090 гектаров;

Аққұдық ауылы жалпы көлемі 77 143 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 11 232 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 24 672 гектар;
елді мекендердің жері – 12 086 гектар;
қордағы жерлер – 40 385 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Аққұдық ауылы аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Аққұдық ауылы (халықтың жеке ауласы) ірі қара 542 бас, оның ішінде аналық мал басы 214 бас, 545 бас ұсақ мал, 72 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Аққұдық ауылында:
ірі қара мал 542 бас, оның ішінде аналық мал 214 бас, ұсақ мал 545 бас, жылқы 72 бас.
Жайылым көлемі 12 086 гектар.
Аққұдық ауылы бойынша шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1 173 бас, ұсақ мал 1 326 бас, 240 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 20 483 гектарды құрайды.
Аққұдық ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 11 232 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 12 086 гектар жайылым бар.
Аққұдық ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аққұдық ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 2 140 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-542 бас. * 10 гектар/бас =5420 гектар;
ұсақ мал үшін-545 бас. * 2 гектар/бас = 1090 гектар;

для лошадей- 72 голов * 12 гектаров/голов = 864 гектаров.
5420+1090+864=7 374 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в селе Аккудык на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккудыкского села в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в селе Аккудык на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

жылқы үшін-72 бас. * 12 гектар/бас = 864 гектар.
5420+1090 +864=7374 гектар.
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққұдық ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аққұдық ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары

Приложение 4 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года № 76
План по управлению пастбищами и их использованию в Богетсайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Богетсайском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Богетсайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Богетсайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 76 шешіміне 4 қосымша
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөгетсай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бөгетсай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Богетсайкого сельского округа 110 023 гектар, из них пастбищные земли – 106 114 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 109 320 гектар;
земли населенных пунктов – 8 171 гектар.
По природным условиям территория Богетсайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Богетсайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1 890 голов крупного рогатого скота, из них 895 голов маточного поголовья, 2124 голов мелкого рогатого скота, 458 голов лошадей. Из них:
в селе Богетсай:
1646 голов крупного рогатого скота, из них 700 голов маточного поголовья, 1 893 голов мелкого рогатого скота, 432 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 577 гектар.
в селе Карлау:
244 голов крупного рогатого скота, из них 195 голов маточного поголовья, 231 голов мелкого рогатого скота, 26 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 594 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Богетсайского сельского округа составляет: 3 181 голов крупного рогатого скота, 3 727 голов мелкого рогатого скота, 1 114 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 62 648 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Богетсайскому сельскому округу имеются всего 106 114 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 171 гектар пастбищ.
В Богетсайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Богетсай, село Карлау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8 950 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 20473 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов., мелкого рогатого скота– 2 гектаров/голов., лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1890 голов* 10 гектаров/голов = 18 900 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2124 голов * 2 гектара/голов = 4 248 гектаров;
для лошадей- 458 голов * 12 гектаров/голов = 5 496 гектаров.
18900+4248+5496=28 644 гектара.

Бөгетсай ауылдық округ жалпы көлемі 110 023 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 106 114 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 109 320 гектар;
елді мекендердің жері – 8 171 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Бөгетсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Бөгетсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 890 бас, оның ішінде аналық мал басы 895 бас, ұсақ мал 2 124 бас, 458 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Бөгетсай ауылында:
ірі қара мал 1 646 бас, оның ішінде аналық мал 700 бас, ұсақ мал 1 893 бас, жылқы 432 бас.
Жайылым көлемі 3 577 гектар.
Қарлау ауылында:
ірі қара мал 244 бас, оның ішінде аналық мал 195 бас, ұсақ мал 231 бас, жылқы 26 бас.
Жайылым көлемі 4 594 гектар.
Бөгетсай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 3 181 бас, ұсақ қара 3 727 бас, 1 114 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 62 648 гектарды құрайды.
Бөгетсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 106 114 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8 171 гектар жайылым бар.
Бөгетсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бөгетсай ауылы, Қарлау ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 8 950 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 20 473 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-1890 бас * 10 гектар/бас =18900 гектар;
ұсақ мал үшін-2124 бас * 2 гектар/бас = 4248 гектар;
жылқы үшін-458 бас * 12 гектар/бас = 5496 гектар.
18900 +4248 +5496 =28644 гектар.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Богетсайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Богетсайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Богетсайском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөгетсай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бөгетсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары

Приложение 5 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Дөң на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Дөң на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Дөң в
разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в сельском округе Дөң имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 76 шешіміне 5 қосымша
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Дөң ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дөң ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Дөң ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории сельского округа Дөң 55 712 гектар, из них пастбищные земли – 8 021 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 49 503 гектар;
земли населенных пунктов – 8 209 гектар;
земли промышленности – 2 100 гектар;
По природным условиям территория сельского округа Дөң по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в сельском округе Дөң насчитывается (личное подворье населения) 1 070 голов крупного рогатого скота, из них 309 голов маточного поголовья, 1 423 голов мелкого рогатого скота, 77 голов лошадей. Из них:
в селе Дөң:
789 голов крупного рогатого скота, из них 211 голов маточного поголовья, 1023 голов мелкого рогатого скота, 52 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 076 гектар.
в селе Онгар:
281 голов крупного рогатого скота, из них98 голов маточного поголовья, 400 голов мелкого рогатого скота, 25 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 945 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах сельского округа Дөң составляет: 288 голов крупного рогатого скота, 4191 голов мелкого рогатого скота, 58 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 20 994 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Дөң имеются всего 13 121 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 021 гектар пастбищ.
В сельском округе Дөң сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Дөң, село Онгар) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 090 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6 449 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:

Дөң ауылдық округ жалпы көлемі 55 712 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 8 021 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 49 503 гектар;
елді мекендердің жері – 8 209 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2 100 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Дөң ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Дөң ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 070 бас, оның ішінде аналық мал басы 309 бас, 1 423 бас ұсақ мал, 77 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Дөң ауылында:
ірі қара мал 789 бас, оның ішінде аналық мал 211 бас, ұсақ мал 1 023 бас, жылқы 52 бас.
Жайылым көлемі 4 076 гектар.
Оңғар ауылында:
ірі қара мал 281 бас, оның ішінде аналық мал 98 бас, ұсақ мал 400 бас, жылқы 25 бас.
Жайылым көлемі 3 945 гектар.
Дөң ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 288 бас, ұсақ қара 4 191 бас, 58 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 20 994 гектарды құрайды.
Дөң ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 13 121 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8 021 гектар жайылым бар.
Дөң ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Дөң ауылы, Оңғар ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3 090 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 6 449 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 1070 голов* 10 гектаров/голов=10 700 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1423 голов * 2 гектаров/голов=2 846 гектаров;
для лошадей- 77 голов * 12 гектаров/голов=924 гектаров.
10700+2846 +924=14 470 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Дөң на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Дөң в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-1070 бас * 10 гектар/бас =10 700 гектар;
ұсақ мал үшін-1423 бас * 2 гектар/бас = 2 846 гектар;
жылқы үшін-77 бас * 12 гектар/бас = 924 гектар.
10700 +2846 +924 =14 470= гектар.
Дөң ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дөң ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 6 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использовани в Коктауском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коктауском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Коктауского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Коктауском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 6 қосымша
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Көктау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктау ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көктау ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Коктауского сельского округа 89 912 гектар, из них пастбищные земли – 82 381 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 86 759 гектар;
земли населенных пунктов – 7 304 гектар.
По природным условиям территория Коктауского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Коктауском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 852 голов крупного рогатого скота, из них 368 голов маточное поголовье, 664 голов мелкого рогатого скота, 87 голов лошадей. Из них:
в селе Коктау:
852 голов крупного рогатого скота, из них 368 голов маточного поголовья, 664 голов мелкого рогатого скота, 87 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 7304 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Коктауского сельского округа составляет: 1 217 голов крупного рогатого скота, 1 189 голов мелкого рогатого скота, 216 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 21 438 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коктаускому сельскому округу имеются всего 82 381 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 304 гектар пастбищ.
В Коктауском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Коктау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 680 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3 588 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота– 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:

Көктау ауылдық округ жалпы көлемі 89 912 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 82 381 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 86 759 гектар;
елді мекендердің жері – 7 304 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Көктау ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Көктау ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 852 бас, оның ішінде аналық мал басы 368 бас, 664 бас ұсақ мал, 87 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Көктау ауылында:
ірі қара мал 852 бас, оның ішінде аналық мал 368 бас, ұсақ мал 664 бас, жылқы 87 бас.
Жайылым көлемі 7 304 гектар.
Көктау ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1 217 бас, ұсақ қара 1 189 бас, 216 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 21 438 гектарды құрайды.
Көктау ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 82 381 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 304 гектар жайылым бар.
Көктау ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көктау ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3 680 гектар бар жацылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 3 588 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 852 голов* 10 гектаров/голов=8 520 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 664 голов * 2 гектаров/голов=1 328 гектаров;
для лошадей- 87 голов * 12 гектаров/голов=1 044 гектаров.
8520+1328 +1044 =10 892 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Коктауском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-852 бас * 10 гектар/бас =8 520 гектар;
ұсақ мал үшін-664 бас * 2 гектар/бас = 1 328 гектар;
жылқы үшін-87 бас * 12 гектар/бас = 1 044 гектар.
8520 +1328 +1044 =10 892 гектар.
Көктау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 7 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в Коктобинском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коктобинском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Коктобинского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Коктобинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 7 қосымша
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктөбе ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көктөбе ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Коктобинского сельского округа 41 801 гектар, из них пастбищные земли –11 597 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –13 394,7 гектар;
земли населенных пунктов –7 663 гектар;
земли запаса – 7 382,4 гектар.
По природным условиям территория Коктобинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые и малогумусные.
На 1 января 2021 года в Коктобинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 884 голов крупного рогатого скота, из них 313 голов маточного поголовья, 970 голов мелкого рогатого скота, 107 голов лошадей. Из них:
в селе Майтобе:
763 голов крупного рогатого скота, из них 283 голов маточного поголовья, 777 голов мелкого рогатого скота, 94 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 100 гектар.
в селе Коктерек:
121 голов крупного рогатого скота, из них 30 голов маточного поголовья, 193 голов мелкого рогатого скота, 13 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 563 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Коктобинского сельского округа составляет: 505 голов крупного рогатого скота, 2 235 голов мелкого рогатого скота, 151 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 5 149 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коктобинскому сельскому округу имеются всего 11 597 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 663 гектар пастбищ.
В Коктобинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Майтобе, село Коктерек.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 130 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4 401 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:

Көктөбе ауылдық округ жалпы көлемі 41 801 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 11 597 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13 394,7 гектар;
елді мекендердің жері – 7 663 гектар;
қордағы жерлер – 7 382,4 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Көктөбе ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Көктөбе ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 884 бас, оның ішінде аналық мал басы 313 бас, 970 бас ұсақ мал, 107 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Майтөбе ауылында:
ірі қара мал 763 бас, оның ішінде аналық мал 283 бас, ұсақ мал 777 бас, жылқы 94 бас.
Жайылым көлемі 5 100 гектар.
Көктерек ауылында:
ірі қара мал 121 бас, оның ішінде аналық мал 30 бас, ұсақ мал 193 бас, жылқы 13 бас.
Жайылым көлемі 2563 гектар.
Көктөбе ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 505 бас, ұсақ қара 2 235 бас, 156 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 5 149 гектарды құрайды.
Көктөбе ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 11 597 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 663 гектар жайылым бар.
Көктөбе ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Майтөбе ауылы, Көктерек ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3 130 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 4 401 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 884 голов* 10 гектаров/голов=8 840 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 970 голов * 2 гектаров/голов=1 940 гектаров;
для лошадей- 107 голов * 12 гектаров/голов=1 284 гектаров.
8840+1940+1284=12 064 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Коктобинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-884 бас * 10 гектар/бас = 8 840 гектар;
ұсақ мал үшін-970 бас * 2 гектар/бас = 1 940 гектар;
жылқы үшін-107 бас * 12 гектар/бас = 1 284 гектар.
8840 +1940 +1284 =12 064 гектар.
Көктөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

План по управлению пастбищами и их использованию в Кудыксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кудуксайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кудуксайского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кудыксайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құдықсай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Құдықсай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Кудыксайского сельского округа 113 502 гектар, из них пастбищные земли – 33 689 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –44 077 гектар;
земли населенных пунктов –8 649 гектар;
земли запаса – 27 087 гектар.
По природным условиям территория Кудыксайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кудыксайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 566 голов крупного рогатого скота, из них 211 голов маточного поголовья, 1 962 голов мелкого рогатого скота, 193 голов лошадей. Из них:
в селе Кудыксай:
316 голов крупного рогатого скота, из них 120 голов маточного поголовья, 1 557 голов мелкого рогатого скота, 130 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 005 гектар.
в селе Ойсылкара:
250 голов крупного рогатого скота, из них 91 голов маточного поголовья, 405 голов мелкого рогатого скота, 63 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 139 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Кудыксайкого сельского округа составляет: 2 174 голов крупного рогатого скота, 6 785 голов мелкого рогатого скота, 897 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 34 315 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кудыксайскому сельскому округу имеются всего 33 689 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 649 гектар пастбищ.
В Кудыксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Кудыксай, село Ойсылкара) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2 110 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3 251 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:

Құдықсай ауылдық округ жалпы көлемі 113 502 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 33 689 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 077 гектар;
елді мекендердің жері – 8 649 гектар;
қордағы жерлер – 27 087 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Құдықсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Құдықсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 566 бас, оның ішінде аналық мал басы 211 бас, 1 962 бас ұсақ мал, 193 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Құдықсай ауылында:
ірі қара мал 316 бас, оның ішінде аналық мал 120 бас, ұсақ мал 1 557 бас, жылқы 130 бас.
Жайылым көлемі 3 005 гектар.
Ойсылқара ауылында:
ірі қара мал 250 бас, оның ішінде аналық мал 91 бас, ұсақ мал 405 бас, жылқы 63 бас.
Жайылым көлемі 2 139 гектар.
Құдықсай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2 174 бас, ұсақ қара 6 785 бас, 897 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 34 315 гектарды құрайды.
Құдықсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 33 689 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8 649 гектар жайылым бар.
Құдықсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құдықсай ауылы, Ойсылқара ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 2 110 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 3 251 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 566 голов* 10 гектаров/голов=5 660 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1962 голов * 2 гектаров/голов=3 924 гектаров;
для лошадей- 193 голов * 12 гектаров/голов=2 316 гектаров.
5660+3924+2316=11 900 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кудыксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кудыксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-566 бас * 10 гектар/бас = 5 660 гектар;
ұсақ мал үшін-1962 бас * 2 гектар/бас = 3 924 гектар;
жылқы үшін-193 бас * 12 гектар/бас = 2 316 гектар.
5660 +3924 +2316 =11 900 гектар.
Құдықсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құдықсай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 9 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в Копинском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Копинском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Копинского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Копинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 9 қосымша
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Қопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қопа ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қопа ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Копинского сельского округа 100 584 гектар, из них пастбищные земли – 65 509 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 65 509 гектар;
земли населенных пунктов – 35 075 гектар;
По природным условиям территория Копинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Копинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 2056 голов крупного рогатого скота, из них 680 голов маточного поголовья, 2501 голов мелкого рогатого скота, 233 голов лошадей. Из них:
в селе Копа:
1331 голов крупного рогатого скота, из них 420 голова маточного поголовья, 1 823 голов мелкого рогатого скота, 175 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 32 508 гектар.
в селе Тамды:
725 голов крупного рогатого скота, из них 260 голов маточного поголовья, 678 голов мелкого рогатого скота, 58 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 567 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Копинского сельского округа составляет: 1 234 голов крупного рогатого скота, 1 267 голов мелкого рогатого скота, 452 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 30 434 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Копинскому сельскому округу имеются всего 65 509 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 35 075 гектар пастбищ.
В Копинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Копа, село Тамды) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 800 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, не возникает.
Потребность:

Қопа ауылдық округ жалпы көлемі 100 584 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 65 509 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 65 509 гектар;
елді мекендердің жері – 35 075 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қопа ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Қопа ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2 056 бас, оның ішінде аналық мал басы 680 бас, 2 501 бас ұсақ мал, 233 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қопа ауылында:
ірі қара мал 1 331 бас, оның ішінде аналық мал 420 бас, ұсақ мал 1 823 бас, жылқы 175 бас.
Жайылым көлемі 32 508 гектар.
Тамды ауылында:
ірі қара мал 725 бас, оның ішінде аналық мал 260 бас, ұсақ мал 678 бас, жылқы 58 бас.
Жайылым көлемі 2 567 гектар.
Қопа ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1 234 бас, ұсақ қара 1 267 бас, 452 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 30 434 гектарды құрайды.
Қопа ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 65 509 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 35 075 гектар жайылым бар.
Қопа ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қопа ауылы, Тамды ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 6 800 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 2056 голов* 10 гектаров/голов=20 560 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 2501 голов * 2 гектаров/голов=5 002 гектаров;
для лошадей- 233 голов * 12 гектаров/голов=2 796 гектаров.
20560+5002+2796=28 358 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Копинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Копинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-2056 бас * 10 гектар/бас =20 560 гектар;
ұсақ мал үшін-2501 бас * 2 гектар/бас = 5 002 гектар;
жылқы үшін-233 бас * 12 гектар/бас = 2 796 гектар.
20560 +5002 +2796 =28 358 гектар.
Қопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қопа ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 10 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылсуском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылсуском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылсуского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылсуском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 10 қосымша
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылсу ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылсу ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Кызылсуского сельского округа 123 289 гектар, из них пастбищные земли – 28 000 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 36 066 гектар;
земли населенных пунктов – 19 016 гектар;
земли запаса – 68 207 гектар.
По природным условиям территория Кызылсуского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кызылсуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1370 голов крупного рогатого скота, из них 529 голов маточного поголовья, 1450 голов мелкого рогатого скота, 150 голов лошадей. Из них:
в селе Сарысай:
747 голов крупного рогатого скота, из них 279 голов маточного поголовья, 856 голов мелкого рогатого скота, 92 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 13 618 гектар.
в селе Кызылсу:
623 голов крупного рогатого скота, из них 250 голов маточного поголовья, 594 голов мелкого рогатого скота, 58 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 398 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Кызылсуского сельского округа составляет: 865 голов крупного рогатого скота, 1 001 голов мелкого рогатого скота, 1 055 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 43 941 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылсускому сельскому округу имеются всего 28 000 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 19 016 гектар пастбищ.
В Кызылсуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Сарысай, село Кызылсу) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5 290 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения.
Потребность:

Қызылсу ауылдық округ жалпы көлемі 123 289 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 28 000 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 36 066 гектар;
елді мекендердің жері – 19 016 гектар;
қордағы жерлер – 68 207 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылсу ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Қызылсу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1 370 бас, оның ішінде аналық мал басы 529 бас, 1 450 бас ұсақ мал, 150 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Сарысай ауылында:
ірі қара мал 747 бас, оның ішінде аналық мал 279 бас, ұсақ мал 856 бас, жылқы 92 бас.
Жайылым көлемі 13 618 гектар.
Қызылсу ауылында:
ірі қара мал 623 бас, оның ішінде аналық мал 250 бас, ұсақ мал 594 бас, жылқы 58 бас.
Жайылым көлемі 5 398 гектар.
Қызылсу ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 865 бас, ұсақ қара 1 001 бас, 1 055 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 43 941 гектарды құрайды.
Қызылсу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 28 000 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 19 016 гектар жайылым бар.
Қызылсу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қызылсу ауылы, Сарысай ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 5 290 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 1370 голов* 10 гектаров/голов=13 700 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1450 голов * 2 гектаров/голов=2 900 гектаров;
для лошадей- 150 голов * 12 гектаров/голов=1 800 гектаров.
13700+2900+1800=18 400 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кызылсуском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылсуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Ірі қара мал үшін-1370 бас * 10 гектар/бас=13 700 гектар;
ұсақ мал үшін-1450 бас * 2 гектар/бас= 2 900 гектар;
жылқы үшін-150 бас * 12 гектар/бас= 1 800 гектар.
13700 +2900 +1800 =18 400 гектар.
Қызылсу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылсу ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 11 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Никельтау на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Никельтау на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Никельтау в разрезе
категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Никельтау имеется 1 сельский населенный пункт.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 11 қосымша
Никельтау ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Никельтау ауылы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Никельтау ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Никельтау ауылы аумағында 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории села Никельтау 3 560 гектар, из них пастбищные земли – 3 060 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 3 060 гектар.
По природным условиям территория села Никельтау по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в селе Никельтау насчитывается (личное подворье населения) 156 голов крупного рогатого скота, из них 90 голов маточного поголовья, 120 голов мелкого рогатого скота, 48 голов лошадей.
В село Никельтау крестьянские хозяйства не зарегистрированы.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Никельтау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 900 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения.
Потребность:

Никельтау ауылы жалпы көлемі 3 560 гектар, оның ішінде жайылым жерлері 3 060 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3 060 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Никельтау ауылы аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Никельтау ауылы (халықтың жеке ауласы) ірі қара 156 бас, оның ішінде аналық мал басы 90 бас, 120 бас ұсақ мал, 48 бас жылқы бар.
Никельтау ауылы шаруа қожалықтары тіркелмеген.
Никельтау ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 3 060 гектар жайылымдық жерлер бар. Никельтау ауылы мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Никельтау ауылды) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 900 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 156 голов* 10 гектаров/голов=1 560 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 120 голов * 2 гектаров/голов=240 гектаров;
для лошадей- 48 голов * 12 гектаров/голов=576 гектаров.
1560+240+576=2 376 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в селе Никельтау на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Никельтау в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Ірі қара мал үшін-156 бас * 10 гектар/бас = 1 560 гектар;
ұсақ мал үшін-120 бас * 2 гектар/бас = 240 гектар;
жылқы үшін-48 бас * 12 гектар/бас = 576 гектар.
1560 +240 +576 = 2 376 гектар.
Никельтау ауылы аумағында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Никельтау ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 12 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в Табанталском сельском округ на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Табантальском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Табантальского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Табанталском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 12 қосымша
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Табантал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Табантал ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Табантал ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Табанталкого сельского округа 79 830 гектар, из них пастбищные земли – 10 200 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 68 755 гектар;
земли населенных пунктов – 8 922 гектар.
По природным условиям территория Табанталского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Табанталском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 980 голов крупного рогатого скота, из них 368 голов маточного поголовья, 917 голов мелкого рогатого скота, 84 голов лошадей. Из них:
в селе Табантал:
756 голов крупного рогатого скота, из них 269 голов маточного поголовья, 619 голов мелкого рогатого скота, 50 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6 635 гектар.
в селе Коптогай:
108 голов крупного рогатого скота, из них 61 голов маточного поголовья, 170 голов мелкого рогатого скота, 1 голова лошади.
Площадь пастбищ составляет 853 гектар.
в селе Жайлаусай:
48 голов крупного рогатого скота, 20 голов мелкого рогатого скота, 27 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 884 гектар.
в селе Бакай:
68 голов крупного рогатого скота, из них 18 голов маточного поголовья, 108 голов мелкого рогатого скота, 6 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 550 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Табанталского сельского округа составляет: 1 617 голов крупного рогатого скота, 2 263 голов мелкого рогатого скота, 1 293 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 27 382 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Табанталскому сельскому округу имеются всего 10 200 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8 922 гектар пастбищ.
В Табанталском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Табантал, село Коптоғай, село Жайлаусай, село Бакай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 680 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3 720 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:

Табантал ауылдық округ жалпы көлемі 79 830 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 10 200 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 68 755 гектар;
елді мекендердің жері – 8 922 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Табантал ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Табантал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 980 бас, оның ішінде аналық мал басы 368 бас, 917 бас ұсақ мал, 84 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Табантал ауылында: ірі қара мал 756 бас, оның ішінде аналық мал 269 бас, ұсақ мал 619 бас, жылқы 50 бас.
Жайылым көлемі 6 635 гектар.
Көптоғай ауылында:
ірі қара мал 108 бас, оның ішінде аналық мал 61 бас, ұсақ мал 170 бас, жылқы 1 бас.
Жайылым көлемі 853 гектар.
Жайлаусай ауылында:
ірі қара мал 48 бас, , ұсақ мал 20 бас, жылқы 27 бас.
Жайылым көлемі 884 гектар.
Бақай ауылында:
ірі қара мал 68 бас, оның ішінде аналық мал 18 бас, ұсақ мал 108 бас, жылқы 6 бас.
Жайылым көлемі 550 гектар.
Табантал ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1 617 бас, ұсақ қара 2 263 бас, 1 293 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 27 382 гектарды құрайды.
Табантал ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 10 200 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8 922 гектар жайылым бар.
Табантал ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Табантал ауылы, Көптоғай ауылы, Жайлаусай ауылы, Бақай ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3 680 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы –12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 3 720 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 980 голов* 10 гектаров/голов=9 800 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 917 голов * 2 гектаров/голов=1 834 гектаров;
для лошадей- 84 голов * 12 гектаров/голов=1 008 гектаров.
9800+1834+1008=12 642 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Табанталском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Табанталского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-980 бас * 10 га/бас= 9 800 га;
ұсақ мал үшін-917 бас * 2 га/бас= 1 834 га;
жылқы үшін-84 бас * 12 га/бас= 1 008 га.
9800 +1834 +1008 = 12 642 га.
Табантал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Табантал ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 13 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в Тасоткельском сельском округ на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тасоткельском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тасоткельского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тасоткельском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 13 қосымша
Тасөткел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Тасөткел ауылдық округі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасөткел ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тасөткел ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Тасоткелького сельского округа 145 093 гектар, из них пастбищные земли – 37 082 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 72 700 гектар;
земли населенных пунктов – 20 309 гектар.
По природным условиям территория Тасоткельского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Тасоткельском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 998 голов крупного рогатого скота, из них 381 голов маточного поголовья, 1 610 голов мелкого рогатого скота, 87 голов лошадей. Из них:
в селе Тасоткель:
624 голов крупного рогатого скота, из них 241 голов маточного поголовья, 837 голов мелкого рогатого скота, 45 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14 201 гектар.
в селе Акбулак:
285 голов крупного рогатого скота, из них 116 голов маточного поголовья, 543 голов мелкого рогатого скота, 31 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 503 гектар.
в селе Актасты:
89 голов крупного рогатого скота, из них 24 голов маточного поголовья, 230 голов мелкого рогатого скота, 432 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 605 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Тасоткельского сельского округа составляет: 359 голов крупного рогатого скота, 1 812 головы мелкого рогатого скота, 144 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 31 852 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тасоткельскому сельскому округу имеются всего 37 082 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 20 309 гектар пастбищ.
В Тасоткельском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Тасоткель, село Акбулак, село Актасты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 810 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
При норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектаров/голов, лошадей – 12 гектаров/голов, не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения.
Потребность:

Тасөткел ауылдық округ жалпы көлемі 145 093 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 37 082 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 72 700 гектар;
елді мекендердің жері – 20 309 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Тасөткел ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Тасөткел ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 998 бас, оның ішінде аналық мал басы 381 бас, 1 610 бас ұсақ мал, 87 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тасөткел ауылында:
ірі қара мал 624 бас, оның ішінде аналық мал 241 бас, ұсақ мал 837 бас, жылқы 45 бас.
Жайылым көлемі 14 201 гектар.
Ақбұлақ ауылында:
ірі қара мал 285 бас, оның ішінде аналық мал 116 бас, ұсақ мал 543 бас, жылқы 31 бас.
Жайылым көлемі 3 503 гектар.
Ақтасты ауылында:
ірі қара мал 89 бас, оның ішінде аналық мал 24 бас, ұсақ мал 230 бас, жылқы 432 бас.
Жайылым көлемі 2 605 гектар.
Тасөткел ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 359 бас, ұсақ қара 1 812 бас, 144 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 31 852 гектарды құрайды.
Тасөткел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 37 082 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 20 309 гектар жайылым бар.
Тасөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тасөткел ауылы, Ақбұлақ ауылы, Ақтасты ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3 810 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал басына – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 998 голов* 10 гектаров/голов=9 980 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1610 голов * 2 гектаров/голов=3 220 гектаров;
для лошадей- 87 голов * 12 гектаров/голов=1 044 гектаров.
9980+3220+1044=14 244 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Тасоткельском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тасоткельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-998 бас * 10 гектар/бас= 9 980 гектар;
ұсақ мал үшін-1610 бас * 2 гектар/бас= 3 220 гектар;
жылқы үшін-87 бас * 12 гектар/бас= 1 044 гектар.
9980 +3220 +1044 = 14 244 гектар.
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасөткел ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 14 к решению Хромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в Тассайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тассайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тассайского сельского
округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тассайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 14 қосымша
Тассай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Тассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тассай ауылдық округ аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тассай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Тассайского сельского округа 72 353 гектар, из них пастбищные земли – 33 312 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 49 436 гектар;
земли населенных пунктов – 6 980 гектар;
земли промышленности – 1 095 гектар;
земли запаса – 14 842 гектар.
По природным условиям территория Тассайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Тассайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 643 голов крупного рогатого скота, из них 289 голов маточного поголовья, 313 голов мелкого рогатого скота, 151 голов лошадей. Из них:
в селе Тассай:
507 голов крупного рогатого скота, из них 250 голов маточного поголовья, 277 голов мелкого рогатого скота, 134 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 600 гектар.
в селе Кокпекти:
132 голов крупного рогатого скота, из них 39 голов маточного поголовья, 36 голов мелкого рогатого скота, 17 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 061 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Тассайского сельского округа составляет: 833 голов крупного рогатого скота, 695 голов мелкого рогатого скота, 231 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 16 830 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тассайскому сельскому округу имеются всего 33 312 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 6 661 гектар пастбищ.
В Тассайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Тассай, село Кокпекти) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2 890 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 2 207 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота– 2 гектара/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:

Тассай ауылдық округ жалпы көлемі 72 353 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 33 312 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 49 436 гектар;
елді мекендердің жері – 6 980 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1 095 гектар;
қордағы жерлер – 14 842 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Тассай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Тассай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 643 бас, оның ішінде аналық мал басы 289 бас, 313 бас ұсақ мал, 151 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тассай ауылында:
ірі қара мал 507 бас, оның ішінде аналық мал 250 бас, ұсақ мал 277 бас, жылқы 134 бас.
Жайылым көлемі 4 600 гектар.
Көкпекті ауылында:
ірі қара мал 132 бас, оның ішінде аналық мал 39 бас, ұсақ мал 36 бас, жылқы 17 бас.
Жайылым көлемі 2 061 гектар.
Тассай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 833 бас, ұсақ қара 695 бас, 231 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 16 830 гектарды құрайды.
Тассай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 33 312 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6 661 гектар жайылым бар.
Тассай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тассай ауылы, Көкпекті ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 2 890 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 2 207 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 643 голов* 10 гектаров/голов=6 430 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 313 голов * 2 гектаров/голов=626 гектаров;
для лошадей- 151 голов * 12 гектаров/голов=1 812 гектаров.
6430+626+1812=8 868 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Тассайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тассайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-643 бас * 10 гектар/бас = 6 430 гектар;
ұсақ мал үшін-313 бас * 2 гектар/бас = 626 гектар;
жылқы үшін-151 бас * 12 гектар/бас = 1 812 гектар.
6430 +626 +1812 = 8 868 гектар.
Тассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тассай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 15 к решениюХромтауского районного маслихата от 27 июля 2021 года №76
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан ""О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса селькохозяйственных животных.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Хромтау в разрезе
категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Хромтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 шілдедегі №76 шешіміне 15 қосымша
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Хромтау қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстурі ескертіледі.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Хромтау қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Общая площадь территории города Хромтау 7 844 гектар, из них пастбищные земли – 6 455 гектар.
По природным условиям территория города Хромтау по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года по городу Хромтау насчитывается (личное подворье населения) 817 голов крупного рогатого скота, из них 346 голов маточного поголовья, 1 234 голов мелкого рогатого скота, 21 голов лошадей. Из них:
в город Хромтау:
817 голов крупного рогатого скота, из них 346 голов маточного поголовья, 1 234 голов мелкого рогатого скота, 21 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6 455 гектар.
По городу Хромтау крестьянские хозяйства не зарегистрированы.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Хромтау имеются всего 6 455 гектар пастбищных угодий.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (город Хромтау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 460 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4 435 гектаров, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 10 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектаров/голов, лошадей – 12 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 817 голов* 10 гектаров/голов=8 170 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1234 голов * 2 гектаров/голов=2 468 гектаров;

Хромтау қаласы бойынша жалпы көлемі 7 844 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 6 455 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Хромтау қаласы бойынша агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Хромтау қаласы бойынша (халықтың жеке ауласы) ірі қара 817 бас, оның ішінде аналық мал басы 346 бас, 1 234 бас ұсақ мал, 21 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Хромтау қаласы бойынша:
ірі қара мал 817 бас, оның ішінде аналық мал 346 бас, ұсақ мал 1 234 бас, жылқы 21 бас.
Жайылым көлемі 6 455 гектар.
Хромтау қаласы бойынша шаруа қожалықтары тіркелмеген.
Хромтау қаласы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 6 455 гектар жайылымдық жерлер бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Хромтау қаласы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 3 460 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 10 гектар/бас, ұсақ мал – 2 гектар/бас, жылқы – 12 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 4 435 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-817 бас. * 10 гектар/бас =8170 гектар;
ұсақ мал үшін-1234 бас. * 2 гектар/бас = 2468 гектар;

для лошадей- 21 голов * 12 гектаров/голов=252 гектаров.
8170+2468+252=10 890 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Хромтау в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

жылқы үшін-21 бас. * 12 гектар/бас = 252 гектар.
8170 +2468 +252 =10890 гектар.
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Хромтау қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2021-2022 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Хромтау на 2021-2022 годы
Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Хромтау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 6 қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы