Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию поселка Ленинский города Павлодара на 2022 - 2023 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 18 ноября 2021 года № 81/11
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию поселка Ленинский города Павлодара на 2022 - 2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Секретарь Павлодарского городского маслихата С. Калижанова
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата
от18 ноября 2021 года
№ 81/11
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Ленинский на 2022 - 2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Ленинский города Павлодара на 2022 - 2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принят с учетом сведений о состояний геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Павлодар қаласы Ленин кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2021 жылғы 18 қарашадағы № 81/11 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Ленин кентінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихаттың хатшысы С. Қалижанова
Павлодар қалалық
мәслихатының
2021жылғы 18 қарашадағы
№ 81/11 шешімімен
бекітілген
Павлодар қаласы Ленин кенті жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Павлодар қаласы Ленин кенті жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридттік жайылымдарды ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории поселка Ленинский в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории поселка Ленинский, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту поселка Ленинский с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточником (озҰрам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории поселка Ленинский, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории поселка Ленинский, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе на территории поселка Ленинский согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
Территория поселка Ленинский находится на левом берегу реки Иртыш. В пределах Прииртышской плосковолнистой равнины области Западно-Сибирской низменности. Рельеф богарной части представлен плоско волнистой аллювиальной равниной, расположенной в пределах в первой, второй и третьей надпойменных террас р. Иртыш.
Своеобразие гидрографического облика данной территории обусловлено рядом физико-географических факторов, из которых являются резко континентальный климат с малым количеством осадков и равнинный рельеф с наличием западин.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,1-2,5 центнер/гектар. Средняя урожайность воздушно – сухой массы 3,8-5,8 ц/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Земли поселка Ленинский расположены в западной части, на севере и юге граничит с территорией Алгабасского сельского округа; на востоке город Павлодар.
По природно-климатическим условиям территория поселка Ленинский входит в III сухостепную зону с резко-континентальным климатом для которого свойственны засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточное и неустойчивое по годам и периодам года количество атмосферных осадков и значительная ветровая деятельность в течение всего года.

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ленин кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Ленин кенті аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Ленин кенті жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Ленин кенті жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Ленин кенті аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Ленин кенті маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күндізбелік кестесңн қамтиды.
Ауылдың аумағы Ертіс өзенінің сол жақ жағасында орналасқан. Батыс- Сібір ойпатының Ертіс жазық толқынды жазығы шегінде. Жаңбырлы бөліктің бедері Ертіс өзенінің жайылмасынан бірінші, екінші және үшінші террасалар шегінде орналасқан тегіс толқынды аллювиалды жазықпен ұсынылған.
Бұл аумақтың гидрографиялық көрінісінің өзіндік ерекшелігі бірқатар физикалық-географиялық факторларға байланысты, оның ішінде шұғыл континенталды климат аз жауын-шашынмен және ойпаттар болған кезде жазық рельефпен. Мұнда каштан, шалғынды-каштан топырақтары және каштан тұзды жалаулар пайда болды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 1,1-2,5 центнер/гектар. Ауадағы құрғақ массаның орташа өнімділігі 3,8-5,8 ц / га құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ленин кенті жерлері батыс бөлігінде орналасқан, солтүстікте және оңтүстік Алгабасс ауылдық округі аумағымен шектеседі; шығысында Павлодар қаласымен.
Табиғи-климаттық жағдайларға сәйкес Ленин кенті аумағы көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жаздың жоғары болуымен және қысқы ауа температурасының төмен болуымен сипатталатын, континентальды континентті III құрғақ далалық аймаққа кіреді. және жылдар мен маусымдардағы тұрақсыз жауын-шашын, және жыл бойында желдің белсенділігі.

Общая площадь территории поселка Ленинский 7608,0 га, из них пастбищные земли – 4721,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 5438,0 га;
земли населенных пунктов – 651,7 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1406,4 га;
земли лесного фонда –50,0 га;
земли запаса - нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 834 голов крупного рогатого скота, 1127 голов мелкого рогатого скота, 294 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
2 стада крупного рогатого скота; 1 отара мелкого рогатого скота;
1 табун лошадей.
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью, относятся к природным пастбищам, и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории села нет.
Основными пользователями пастбищ являются население поселка Ленинский.
На территории поселка Ленинский действует 1 ветеринарный пункт.
В поселке Ленинский 2 сервитута для прогона скота.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
поселка Ленинский
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Ленинский в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
поселка Ленинский города
Павлодара на 2022 - 2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории поселка Ленинский
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию поселка
Ленинский города Павлодара
на 2022 - 2023 годы
Карта поселка Ленинский с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
поселка Ленинский
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды на территории поселка Ленинский
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
поселка Ленинский
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории поселка Ленинский
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
поселка Ленинский
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории поселка Ленинский
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
поселка Ленинский
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

Ленинт кенті жалпы жер қоры 7608,0 гектар (бұдан әрі – га) соның ішінде жайылымдар – 4721,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –5438,0 га;
елді мекендердің жерлері – 651,7 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1406,4 га;
орман қорының жерлері – 50,0 га;
босалқы жерлер – жоқ.
Кенжекөл ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 834 бас ірі қара мал, 1127 бас ұсақ мал, 294 бас жылқы.
Ленин кенті шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
Ірі қара мал 2 табын, 1 отар бас ұсақ мал, 1 табын жылқы.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауыл аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Кенжекөл ауылдық округінің ауылының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесстерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ленин кентінде 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Ленин кентінде малды айдап өтуге арналған 2 сервитут белгіленген.
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі 2022 – 2023
жылдарға арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ленин кентінің жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ленин кентінің жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Ленин кентінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Ленин кентінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Ленин кентінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Ленин кентінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Ленин кентінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1- қаша
2- қаша
3- қаша
4- қаша

2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий сезон
2023
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Условные обозначения:

2022
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
демалатын
маусым
2023
демалатын маусым
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
Шартты белгілер: