Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Мойылды города Павлодара на 2022 - 2023 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 18 ноября 2021 года № 83/11
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию села Мойылды города Павлодара на 2022 - 2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Секретарь Павлодарского городского маслихата С. Калижанова
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата
от 18 ноября 2021 года
№ 83/11
План по управлению пастбищами и их использованию села Мойылды города Павлодара на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Мойылды города Павлодара на 2022 - 2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принят с учетом сведений о состояний геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Павлодар қаласы Мойылды ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2021 жылғы 18 қарашадағы № 83/11 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Мойылды ауылының жайылымдарын басқару оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала құрылысы мен экология жөніндегі қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихаттың хатшысы С. Қалижанова
Павлодар қалалық мәслихатының 2021 жылғы
18 қарашадағы № 83/11
шешімімен бекітілді
2022 - 2023 жылдарға арналған Павлодар қаласының Мойылды ауылы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Павлодар қаласының Мойылды ауылында 2022 - 2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына және "жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді растайтын құжаттар қоса беріледі.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Мойылды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Мойылды, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту села Мойылды с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточником (озҰрам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Мойылды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории села Мойылды, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе на территории села Мойылды, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
Земли села Мойылды расположены в северо-западной части города Павлодара. В геоморфологическом отношении село Мойылды находится в пределах Прииртышской правобережной супесчаной равнины, характеризуемой слабоволнистым рельефом с легкоочерченным гривами и межгривными понижениями, вытянутыми с юго-запада на северо-восток.
По природно-климатическим условиям территория села Мойылды входит в ІІІ сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойствены засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточное и неустойчивое по годам и периодам года количество атмосферных осадков и значительная ветровая деятельность в течение всего года.
Средняя урожайность возушно-сухой массы 1,5-6,7 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
По природно-климатическим условиям территория села Мойылды расположено в подзоне сухих степей с резко континентальным климатом, для которого свойственны засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое погодам количество атмосферных осадков и значительная ветровая деятельность в течение всего года.

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мойылды ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);;
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес Мойылды ауылы аумағындағы жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Мойылды ауылының картасын; ;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Мойылды ауылы аумағында суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы бекітілсін;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Мойылды ауылының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы бекітілсін;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Мойылды ауылының аумағында ауылдың жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Мойылды ауылының жерлері Павлодар қаласының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. Геоморфологиялық тұрғыдан Мойылды ауылы оңтүстік-батыстан солтүстік-шығысқа қарай созылған,жеңіл-желпі манежі бар және қырат аралық құламалары бар әлсіз толқынды рельефпен сипатталатын Ертіс оң жағалауындағы құмды жазықтың шегінде орналасқан.
Табиғи-климаттық жағдайлары бойынша Мойылды ауылының аумағы күрт континенталды климаты бар ІІІ құрғақ дала аймағына кіреді, ол үшін көктемгі-жазғы кезеңнің қуаңдығы, жоғары жазғы және төмен қысқы воздлуха температурасы, атмосфералық жауын-шашынның жылдар және жыл кезеңдері бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз мөлшері және жыл бойы елеулі жел қызметі тән.
Құрғақ ауа массасының орташа өнімділігі 1,5-6,7 центнер/га құрайды.
Жайылымдардың жемшөп қоры ұзақтығы 170-180 күн жайылымдық кезеңде пайдаланылады.
Табиғи-климаттық жағдайлары бойынша Мойылды ауылының аумағы күрт континенталды климаты бар құрғақ дала кіші аймағында орналасқан, ол үшін көктем-жаз мезгілінің қуаңшылығы, жоғары жазғы және төмен қысқы температуралар, атмосфералық жауын-шашынның жеткіліксіз және тұрақсыз ауа райы, олардың жазғы максимумы және жыл бойы айтарлықтай жел қызметі тән.

Общая площадь территории села Мойылды 4042,0 га, из них пастбищные земли – 1829,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1829,0 га;
земли населенных пунктов – 85,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 109,0 га;
земли лесного фонда – нет;
земли запаса - нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории села: 495 голов крупного рогатого скота, 766 голов мелкого рогатого скота, 200 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
1 стадо крупного рогатого скота.
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью сельского округа относятся к природным пастбищам, и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории села нет.
Основными пользователями пастбищ являются население села Мойылды.
На территории села Мойылды действует 1 ветеринарный пункт.
В селе Мойылды сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их спользованию
села Мойылды города
Павлодара на 2022 - 2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Мойылды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Мойылды
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Мойылды
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села
Мойылды города Павлодара
на 2022 - 2023 годы
Карта села Мойылды с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Мойылды
города Павлодара на
2022 - 2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды на территории села Мойылды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Мойылды города
Павлодара на 2022 - 2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории села Мойылды
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Мойылды города
Павлодара на 2022 - 2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории села Мойылды
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Мойылды города
Павлодара на 2022 - 2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

Мойылды ауылы аумағының жалпы ауданы 4042,0 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 1829,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-1829,0 га;
елді мекендердің жерлері - 85,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 109,0 га;
орман қорының жері – жоқ.
босалқы жер-жоқ.
Ауыл аумағындағы ауыл шаруашылығы мал басының саны: 495 бас ірі қара мал, 766 бас ұсақ мал, 200 бас жылқы.
Қалыптасқан табындар, отарлар, ауыл шаруашылығы жануарларының табындары түрлері бойынша мынадай түрде бөлінді:
1 Ірі қара мал табыны;
Ауылдық округтің табиғи-климаттық ерекшеліктеріне байланысты жайылымдар табиғи жайылымдарға жатады және негізінен мал жаю үшін пайдаланылады. Ауыл аумағында Мәдени және құрғақ жайылымдар жоқ.
Жайылымдардың негізгі пайдаланушылары Мойылды ауылының тұрғындары болып табылады.
Мойылды ауылы аумағында 1 ветеринарлық пункт жұмыс істейді.
Мойылды ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мойылды ауылының жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мойылды ауылының жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Мойылды ауылының жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Мойылды ауылының жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Мойылды ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты бельгілер:
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Мойылды ауылының маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты бельгілер:
Павлодар қаласы
Мойылды ауылының
жайылымдарын басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1- қаша
2- қаша
3- қаша
4- қаша

2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий сезон
2023
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Условные обозначения

2022
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
демалатын
маусым
2023
демалатын маусым
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
Шартты белгілер: