Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Аршалинском сельском округе Жарминского района на 2022-2023 годы
Решение Жарминского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 11 ноября 2021 года № 9/120-VII
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 3 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Жарминский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Аршалинском сельском округе Жарминского района на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение направить в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде для официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года после его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата М. Оспанбаев
Приложение к решению
Жарминского районного
маслихата
от 11 ноября 2021 года
№ 9/120-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Аршалинском сельском округе Жарминского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аршалинском сельском округе Жарминского района на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ, с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План содержит:

Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Жарма аудандық мәслихатының 2021 жылғы 11 қарашадағы № 9/120-VII шешімі
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 3 - тармағымен.
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15-бабының 1-тармағының 2-1)-тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 13)-тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1)-тармақшасына сәйкес, Жарма аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жолдансын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін 2021 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы М. Оспанбаев
Жарма аудандық мәслихатының
2021 жылғы 11 қарашадағы
№ 9/120-VII шешіміне
қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайлымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аршалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану);
2) приемлемую схему пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе (приложение 6 к Плану);

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аршалы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (Жоспарға 1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (Жоспарға 2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (Жоспарға 3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (Жоспарға 4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (Жоспарға 5 қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (Жоспарға 6 қосымша);

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану).
Аршалинский сельский округ в зависимости экологическо-географической особенностей расположен в степной, в том числе сухой степной зоне. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Максимально низкая температура воздуха –45, максимально высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68%. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвенный покров представлен светло-каштановой и темно-каштановой почв. На некоторых местах незначительное распространение получили черноземы южные.

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (Жоспарға 7 қосымша) қамтиды.
Аршалы ауылдық округі экологиялық-географиялық орналасу ерекшелігіне байланысты далалы, оның ішінде құрғақ далалы аймақта орналасқан. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Ауа температурасы ең төменгі -45, ең жоғарғы +40. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы 68%. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақ жамылғысы ашық қызғылт және қою қызыл қоңыр топырақ. Кейбір жерлерде шамалы оңтүстік қара топырақ таралған.

В участках рельефа отмечается разнотравье: лапчатка, подмаренник, кровохлебка, солодка и др. Растительный покров характеризуется значительной пятнистостью, что связано с распространением солонцов. Основным компонентом на пятнах солонцов является полынь черная, иногда ежовник, камфоросма, лебеда бородавочная. Проективное покрытие не превышает 10-20%.
Среди пастбищ преобладает ковыльно-типчаково-полынные закустаренные типы пастбищ. Средняя продолжительность пастбищного периода составляет 210-230 дней.
В округе всего действует 2 ветеринарно-санитарных объектов, в том числе:
Убойные площадки
Пункты искусственного осеменения
Скотомогиль-ники
Сибиреязвенные захоронения
Ветеринарные пункты
-
-
1
-
1
По состоянию на 1 января 2021 года численность поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц составило:
Наименование
Коли-чество
Крупный рогатый скот
из них маточное поголовье:
Овцы и козы
из них маточное поголовье:
Лощади
из них маточное поголовье:
Физические лица (ЛПХ)
54

Бедердің учаскелерінде шөптердің әр түрлілігі байқалады: қазтабан, қызылбояу, қандышөп, мия және т.б. Сортаң топырақтың таратылуына байланысты, өсімдік жамылғысы елеулі теңбіл болып сипатталады. Сортаң топырақтың теңбілінің негізгі компоненті қара жусан, кейде бұйырғын, камфоросма, қотыр көкпек болып табылады. Жобалық жамылғы 10-20% аспайды.
Жайылымдардың ішінде көделі-бетегелі бұталанған жусанды жайылымдар типі басым келеді. Жайылым кезеңінің орташа ұзақтығы 210-230 күнді құрайды.
Округте барлығы 2 ветеринариялық-санитариялық объектілер жұмыс істейді, соның ішінде:
Мал сою алаңдары
Жасанды ұрықтандыру пунктілері
Мал қорымдары
Сібір жарасы көмінділері
Ветеринариялық пунктілер
-
-
1
-
1
2021 жылғы 1 қаңтар жағдайына округтегі жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны келесіні құрады:
Атауы
Саны
Ірі қара мал
оның ішінде аналық бас:
Қой мен ешкілер
оның ішінде аналық бас:
Жылқы-лар
оның ішінде аналық бас:
Жеке тұлғалар (ӨҚШ)
54

11,4
2 907,0
Всего:
1 210
8 901,5
Удовлетворение нужд местного населения в пастбищах для выпаса других сельскохозяйственных животных:
Потребность в пастбищах, га
Восполнение:
Отклонение, га
("-" нехватка,
"+" излишки)
За счет пастбищных угодий из состава земель населенных пунктов округа, га
За счет пастбищных угодий из состава земель запаса округа, га
8 901,5
13 558,1
9 939,0
14 595,6
Всего избыток пастбищ на территории округа составляет 14 595,6 гектар. Потребность в пастбищах для содержания сельскохозяйственных животных местного населения не имеется.
В целях рационального использования пастбищ в дальнейшем необходимо усилить разъяснительной работы среди пастбищепользователей, в том числе с использованием средств массовой информации о проведении мероприятий по рациональному использованию пастбищ, а также принять соответствующие меры по выявлению и возврату в государственную собственность земель, не используемых, нерационально используемых или используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Аршалинском сельском округе
Жарминского района на 2022
2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аршалинского сельского округа Жарминского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов масштаб 1: 300 000
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аршалинском
сельском округе Жарминского
района на 2022-2023 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Аршалинского сельского округа Жарминского района масштаб 1: 300 000
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аршалинском
сельском округе Жарминского
района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Аршалинского сельского округа Жарминского района масштаб 1: 300 000
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аршалинском
сельском округе Жарминского
района на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды Аршалинского сельского округа Жарминского района масштаб 1: 300 000
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аршалинском
сельском округе Жарминского
района
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Аршалинского сельского округа Жарминского района масштаб 1: 300 000
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аршалинском
сельском округе Жарминского
района на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Аршалинском сельском округе Жарминского района масштаб 1: 300 000
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аршалинском
сельском округе Жарминского
района на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Аршалинскому сельскому округу Жарминского района
Наименование округа
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Аршалинский
апрель - май
сентябрь - октябрь

11,4
2 907,0
Барлығы:
1 210
8 901,5
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға мұқтажын қанағаттандыру:
Жайылымдарға қажеттілік, га
Толықтыру:
Ауытқу, га
("-" жетіспеушілік,
"+" артық)
Округтің елді мекендер жері құрамындағы жайылымдық алқаптар есебінен, га
Округтің босалқы жерлері құрамындағы жайылымдық алқаптар есебінен, га
8 901,5
13 558,1
9 939,0
14 595,6
Округ аумағында жайылымдардың артықшылығы 14 595,6 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау үшін жайылымдарға қажеттілік жоқ.
Жайылымдарды ұтымды пайдалану мақсатында алдағы уақытта жайылым пайдаланушылар арасында жайылымдарды ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, түсіндіру жұмыстарын күшейту қажет, сондай-ақ пайдаланылмай жатқан, ұтымды пайдаланылмай жатқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерлерді анықтау және мемлекеттік меншікке қайтару жөніндегі тиісті шаралар қабылдау қажет.
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аршалы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) масштаб 1: 300 000
Шартты белгілер:
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары масштаб 1: 300 000
Шартты белгілер:
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінің жайылымдарының, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы масштаб 1: 300 000
Шартты белгілер:
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы масштаб 1: 300 000
Шартты белгілер:
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы масштаб 1: 300 000
Шартты белгілер:
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы масштаб 1: 300 000
Шартты белгілер:
Жарма ауданы Аршалы ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Жарма ауданы Аршалы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Округ атауы
Жануарларды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Аршалы
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан