Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Карабулакского сельского округа Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 15-17/11
В соответствии статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 15 "Земельного кодекса" Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Карабулакского сельского округа Зайсанского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
приложение к решению
маслихата Зайсанского района
№ 15-17/11 от 24 декабря 2021 года
План по управлению пастбищами и их использованию Карабулакского сельского округа Зайсанского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Карабулакском сельском округе на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Карабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;

Зайсан ауданы Қарабұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 15-17/11 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Жер кодексінің" 15-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Зайсан ауданы Қарабұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 15-17/11 шешіміне
қосымша
Зайсан ауданы Қарабұлақ ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Қарабұлақ ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөптерге деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үдерісінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспарда көрсетіледі:
1) Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуш іқұжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Қарабұлақ ауылдық округының аумағында жайылымдардың орналасу картасы (1 қосымша);
2) Жайылым айналымының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта (3 қосымша);

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в Карабулакском сельском округе не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными по которым установлен режим выпаса как весенне-летне-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ 1982 года, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Карабулакскомсельском округе имеется 4населенных пункта.
Общая площадь территории Карабулакского сельского округа – 108293 га, из них:пашни – 4624га,залежи – 807 га, сенокосов – 4076 га, пастбищ – 87903га; огороды – 32 га; прочие земли – 10851га.
По категориям земли пригодные для выпаса скота подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 78281 га;
земли населенных пунктов –9622 га.
По климатическим условиям территория Карабулакского сельского округа относится к пустынно-степной сухой и альпийской тундрово-луговой зонам. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 280-300 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.
Почвенный покров в основном горные черноземы, темно-каштановые, каштановые и светло-каштановые почвы.
На 1 января 2021года в Карабулакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 9603голов,из них: маточное поголовье 4514 голов, овцы и козы7434 голов, лошадей4104 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в Карабулакском сельском округе по видам распределились следующим образом:
28 стада крупного рогатого скота;
13 отар мелкого рогатого скота;
22 табуна лошадей.
В Карабулакском сельском округе действуют 2 ветеринарно-санитарных объекта, из них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт.
В Карабулакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Карабулакскому сельскому округу
№
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные коровы
Всего
в том числе дойные коровы
Всего
в том числе дойные коровы
Карабулакский с/о

4) Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру үшін және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5 қосымша);
6) ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график (6 қосымша).
Отарлы мал шаруашылығы үшін табиғи-климаттық жағдайлардың сай келмеуіне байланысты және көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар ретінде мал жаю режимі тағайындалған геоботаникалық деректерге байланысты Қарабұлақ ауылдық округінде жеке және заңды тұлғалардың отарлы жайылымдарында ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру схемасы қарастырылмаған.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеу күйі туралы 1982 жылғы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Қарабұлақ ауылдық округында 4 елді мекен бар.
Қарабұлақ ауылдық округының аумағының жалпы ауданы – 108293 га, соның ішінде: егіндік жерлер – 4624 га, тыңайған жерлер – 807 га, шабындықтар – 4076 га, жайылымдар– 87903 га; бақшалар – 32 га; өзге жерлер – 10851 га.
Мал жаю үшін жарамды санаттары бойынша жер былай бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер– 78281 га;
Елді мекендердегі жерлер–9622 га.
Климаттық жағдайы бойынша Қарабұлақ ауылдық округінің аумағы шөл-далалық құрғақ және альпілік тундра-шалғындық аймақтарға жатады. Климаты күрт континентальды. Жылына орташа есеппен 280-300 мм жауын-шашын түседі. Жауын-шашынның максималды мөлшері жаз мезгілінде түседі.
Топырақтары негізінен таулы қара топырақ, қошқыл-сарғылт, сарғылт және ақшыл сарғылт топырақ.
2021 жылғы 1 қаңтардағы күйі бойынша Қарабұлақ ауылдық округінде (тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылығы және шаруашылықтардың және шаруа қожалықтары мен ЖШС-ң мал басы) 9603 ірі қара мал бар, олардың арасында: төлдейтін мал 4514 бас, қойлар мен ешкілер 7434бас, жылқылар 4104 бас (1-кесте).
Қарабұлақ ауылдық округінде ауылшаруашылығы малдарының қалыптасқан табындар, отарлар түрлері бойынша былайша бөлінді:
28 табын ірі қара мал;
13 отар ұсақ малдар;
22 табын жылқы.
Қарабұлақ ауылдық округінде 2 ветеринарлық-санитарлық нысан жұмыс жасайды, олардың ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Қарабұлақ ауылдық округінде малды айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
1-кесте
№
Елді мекендер
Тұрғындары
Ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
Барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Қарабұлақ а/о

5596,5
1054,3
2230,8
8881,6
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере – 39709,2 га необходимо восполнить за счет перераспределения свободных пастбищ крестьянских хозяйств и ТОО для нужд местного населения на площади 12435,3 га и выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях запаса и лесного фонда Зайсанского района.
Поголовье в крестьянских хозяйствах и ТОО Карабулакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 4521 голов, овцы и козы – 1066 голов, лошадей 2673 голов.
Потребность в пастбищах для крестьянских хозяйств и ТОО в Карабулакском сельском округе не выявлена (таблица 4).
Таблица 4
Потребность в пастбищах для крестьянских хозяйств и ТОО в выпасе сельскохозяйственных животных
№
Наименование округа
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Карабулакский

5596,5
1054,3
2230,8
8881,6
Жайылымдардың 39709,2 га көлеміндегі қалыптасқан қажеттілігін ЖШС мен шаруа қожалықтарының бос жайылымдарын жергілікті тұрғындардың қажеттілігі үшін 12435,3 га ауданға қайта бөлу арқылы және тұрғындардың ауылшаруашылығы жануарларын Зайсан ауданының қордағы жерлеріне және орман қорына жаю арқылы толықтыру қажет.
Қарабұлақ ауылдық округінің ЖШС мен шаруа қожалықтарында: ірі қара мал - 4521 бас, қойлар мен ешкілер – 1066 бас, жылқылар – 2673 бас.
Қарабұлақ ауылдық округінің ЖШС мен шаруа қожалықтарының жайылымдарға деген қажеттілігі анықталған жоқ (4-кесте).
4-кесте
ЖШС мен шаруа қожалықтарына ауылшаруашылығы малдарын жаю үшін қажеттілігі
№
Округтың атауы
Ауданы (га)
Түрлері бойынша малдар (бас)
1 мал басына шаққандағы тұтыну нормасы(га)
Жайылымдардың қажеттілігі(га)
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
Барлығы (га)
1
Қарабұлақ

64057
4521
1066
2673
6,5
1,3
7,8
29386,5
1385,8
20849,4
51621,7
Для снижения потребности в пастбищных угодьях и их рационального использования в Карабулакском сельском округе, крестьянским хозяйствам и ТОО рекомендуется использовать залежные земли под высев однолетних кормовых трав для сенокошения, проведение коренных мелиораций (разрыхление верхнего почвенного слоя и подсев многолетних трав на сбитых пастбищах), подсев многолетних трав на сенокосных участках с целью увеличения их урожайности для заготовки сена и сенажа в зимний период. Местному населению рекомендуется часть сельскохозяйственных животных отдавать в весенне-летне-осенний период на выпас крестьянским хозяйствам согласно нагрузкам на пастбищные угодья.
приложение 1 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Карабулакскому
с.о на 2022-2023 годы
Карта расположения пастбищ на территории Карабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Карабулакскому
с.о на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
приложение 3 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Карабулакскому
с.о на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Карабулакскому
с.о на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
приложение 5 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Карабулакскому
с.о на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
приложение 6 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Карабулакскому
с.о на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Преобладающая растительность
Средняя урожайность, ц/га сух. массы
Срок выгона животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
Карабулакский
Дерновиннозлаково-разнотравные
7,1
апрель - май
сентябрь-октябрь
Кустарниково-дерновиннозлаково-разнотравные
5,6
июнь
август
Мягкостебельнозлаково-разнотравные

64057
4521
1066
2673
6,5
1,3
7,8
29386,5
1385,8
20849,4
51621,7
Жайылымдық жерлерді қажетсінуді төмендету үшін және оларды ұтымды пайдалану үшін Қарабұлақ ауылдық округіне, ЖШС мен шаруа қожалықтарына тыңайған жерлерді пішен шабу үшін бір жылдық жемшөптерді егуге, тамырлық мелиорацияны жүргізуге (топырақтың беткі қабатын қопсыту және жапырылған жайылымдарға көп жылдық шөптерді егу), қыс мезгілінде пішен мен пішендемені дайындау үшін олардың шығымдылығын арттыру мақсатында шабындық учаскелерге көп жылдық шөптерді егуге кеңес беріледі. Жергілікті тұрғындарға ауыл шаруашылығы малдарының бір бөлігін көктем-жаз-күз мезгілінде жайылымдық жерлердің жүктемесіне сәйкес шаруа қожалықтарына мал жаю үшін беруге кеңес беріледі.
Қарабұлақ а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуш іқұжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Қарабұлақ ауылдық округының аумағында жайылымдардың орналасу картасы
Қарабұлақ а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Қарабұлақ а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Қарабұлақ а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы
Қарабұлақ а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру үшін және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Қарабұлақ а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график
Ауылдық округ
Басымөсімдіктер
Орташа шығымдылығы, ц/га,құрғақ масса
Малдарды жайылымдарға шығару мерзімі
Малдарды жайылымнан қайтару мерзімі
Қарабұлақ
Шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
7,1
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Бұталы-шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
5,6
маусым
тамыз
Жұмсақсабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер

11,9
апрель - май
сентябрь-октябрь
Грубостебельнозлаково-разнотравные
13,2
апрель - май
сентябрь-октябрь

11,9
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Ірісабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
13,2
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан