Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Биржанского сельского округа Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 15-17/7
В соответствии статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 15 "Земельного кодекса" Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Биржанского сельского округа Зайсанского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
Приложение
к решению маслихата
Зайсанского района
№ 15-17/7 от 24 декабря
2021 года
План по управлению пастбищами и их использованию Биржанского сельского округа Зайсанского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Биржанском сельском округе на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Биржанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов; (приложение 1)
2) приемлемые схемы пастбище оборотов; (приложение 2)
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры; (приложение 3)

Зайсан ауданы Біржан ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 15-17/7 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Жер кодексінің" 15-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Зайсан ауданы Біржан ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 15-17/7 шешіміне қосымша
Зайсан ауданы Біржан ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Біржан ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспарда көрсетіледі:
1) жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Біржан ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу картасы (1 қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта (3 қосымша);

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды; (приложение 4)
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища; (приложение 5)
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в Биржанском сельском округе не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными по которым установлен режим выпаса как весенне-летне-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ 1982 года, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Биржанскомсельском округе имеется 3населҰнных пункта.
Общая площадь территории Биржанского сельского округа – 87445,9 га, из них: пашни – 1932,7 га, залежи – 267,2 га, сенокосов – 7827 га, пастбищ – 76341,3 га; огороды – 44,0 га; прочие земли – 1033,7 га.
По категориям земли пригодные для выпаса скота подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 69673 га;
земли населенных пунктов –3303 га.
По климатическим условиям территория района относится к предгорной зоне. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 240-270 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.
Почвенный покров представлен в основном каштановыми и светло-каштановыми почвами.
На 1 января 2021года в Биржанском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 10003 голов, из них: маточное поголовье 3998 голов, овцы и козы 5036 голов, лошадей 1883 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в Биржанском сельском округе по видам распределились следующим образом:
16 стада крупного рогатого скота;
12 отар мелкого рогатого скота;
8 табунов лошадей.
В Биржанском сельском округе действуют 4 ветеринарно-санитарных объекта, из них 3 скотомогильника и 1 ветеринарный пункт.
В Биржанском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Биржанскому сельскому округу
Населенные пункты
Население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
Биржанский с/о

4) суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5 қосымша);
6) ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график (6 қосымша).
Отарлы мал шаруашылығы үшін табиғи-климаттық жағдайлардың сай келмеуіне байланысты және көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар ретінде мал жаю режимі тағайындалған геоботаникалық деректерге байланысты Біржан ауылдық округінде жеке және заңды тұлғалардың отарлы жайылымдарында ауыл шаруашылығы мал бастарын жайғастыру схемасы қарастырылмаған.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеу күйі туралы 1982 жылғы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал бастарының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Біржан ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Біржан ауылдық округінің аумағының жалпы ауданы – 82377 га, соның ішінде: егіндік жерлер – 2731 га, тыңайған жерлер – 360 га, шабындықтар – 9540 га, жайылымдар – 64957 га; бақшалар – 6 га;өзге жерлер – 4783 га.
Мал жаю үшін жарамды санаттары бойынша жер былай бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 61654 га;
елді мекендердегі жерлер – 3303 га.
Климаттық жағдайы бойынша ауданның аумағы тау маңы аймағына жатады. Климаты күрт континентальды. Жылына орташа есеппен 240-270 мм жауын-шашын түседі. Жауын-шашынның максималды мөлшері жаз мезгілінде түседі.
Топырақтары негізінен сарғылт және ақшыл сарғылт топырақ.
2021 жылғы 1 қаңтардағы күйі бойынша Біржан ауылдық округінде (тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылығы және шаруашылықтардың және шаруа қожалықтары мен ЖШС-ң мал басы) 10003 ірі қара мал бар, олардың арасында: төлдейтін мал 3998 бас, қойлар мен ешкілер 5036 бас, жылқылар 1883 бас (1-кесте).
Біржан ауылдық округінде ауыл шаруашылығы малдарының қалыптасқан табындар, отарлар түрлері бойынша былайша бөлінді:
16 табын ірі қара мал;
12 отар ұсақ малдар;
8 табын жылқы.
Біржан ауылдық округінде 4 ветеринарлық-санитарлық нысан жұмыс жасайды, олардың ішінде 3 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Біржан ауылдық округінде малды айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
1-кесте
Біржан ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректер
Елді мекендер
тұрғындар
ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауын
сиырлар
барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Біржан а/о

3184
1231
898
7,5
1,5
9
23880
1846,5
8082
33808,5
Для снижения потребности в пастбищных угодьях и их рационального использования в Биржанском сельском округе, крестьянским хозяйствам и ТОО рекомендуется использовать залежные земли под высев однолетних кормовых трав для сенокошения, проведение коренных мелиораций (разрыхление верхнего почвенного слоя и подсев многолетних трав на сбитых пастбищах), подсев многолетних трав на сенокосных участках с целью увеличения их урожайности для заготовки сена и сенажа в зимний период. Местному населению рекомендуется часть сельскохозяйственных животных отдавать в весенне-летне-осенний период на выпас крестьянским хозяйствам согласно нагрузкам на пастбищные угодья.
приложение 1
к Плану по управлению пастбищ
и их использованию по
Биржанскому с.о
на 2022-2023 годы
Карта расположения пастбищ на территории Биржанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2
к Плану по управлению пастбищ
и их использованию по
Биржанскому с.о
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
приложение 3
к Плану по управлению пастбищ
и их использованию по
Биржанскому с.о
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4
к Плану по управлению пастбищ
и их использованию по
Биржанскому с.о
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
приложение 5
к Плану по управлению пастбищ
и их использованию по
Биржанскому с.о
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
приложение 6
к Плану по управлению пастбищ
и их использованию по
Биржанскому с.о
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Преобладающая растительность
Средняя урожайность, ц/га сух. массы
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Биржанский
Дерновиннозлаково-разнотравные
4,9
апрель - май
сентябрь-октябрь
Кустарниково-дерновиннозлаково-разнотравные
4,2
апрель - май
сентябрь-октябрь
Мягкостебельнозлаково-разнотравные
8,5
апрель - май
сентябрь-октябрь
Грубостебельнозлаково-разнотравные

3184
1231
898
6,5
1,3
7,8
20696
1600,3
7004,4
29300,7
Жайылымдық жерлерді қажетсінуді төмендету үшін және оларды ұтымды пайдалану үшін Біржан ауылдық округіне, ЖШС мен шаруа қожалықтарына тыңайған жерлерді пішен шабу үшін бір жылдық жемшөптерді егуге, тамырлық мелиорацияны жүргізуге (топырақтың беткі қабатын қопсыту және жапырылған жайылымдарға көп жылдық шөптерді егу), қыс мезгілінде пішен мен пішендемені дайындау үшін олардың шығымдылығын арттыру мақсатында шабындық учаскелерге көп жылдық шөптерді егуге кеңес беріледі. Жергілікті тұрғындарға ауыл шаруашылығы малдарының бір бөлігін көктем-жаз-күз мезгілінде жайылымдық жерлердің жүктемесіне сәйкес шаруа қожалықтарына мал жаю үшін беруге кеңес беріледі.
Біржан а.о бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Біржан ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу картасы
Біржан а.о бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Біржан а.о бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Біржан а.о бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы
Біржан а.о бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Біржан а.о бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график
Ауылдық округ
Басым өсімдіктер
Орташа шығымдылығы, ц/га,құрғақ масса
Малдарды жайылымдарға шығару мерзімі
Малдарды жайылымнан қайтару мерзімі
Біржан
Шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер
4,9
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Бұталы-шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер
4,2
маусым
тамыз
Жұмсақсабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер
8,5
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Ірісабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер