Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу"
Постановление акимата города Аксу Павлодарской области от 6 июня 2022 года № 420/4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу" согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Отменить некоторые постановления акимата города Аксу согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города М.Б. Зенова.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Н. Дюсимбинов
Приложение 1
к постановлению акимата
города Аксу от
"6" июня 2022 года
№ 420/4
Положение о государственном учреждении “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере жилищно-коммунального хозяйства, организации и проведении государственных закупок товаров, работ и услуг, пассажирского транспорта и автомобильных дорог, государственного контроля в области жилищного фонда, управление коммунальной собственностью на территории города Аксу.
2. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” имеет ведомства:
1) Коммунальное государственное предприятие "Теплосервис –Аксу" на праве хозяйственного ведения государственного учреждения "Отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу, акимата города Аксу";
2) Коммунальное государственное предприятие "Аксу су арнасы" на праве хозяйственного ведения акимата города Аксу";
3) Коммунальное государственное учреждение "Аксусервис" отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу.

"Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Павлодар облысы Ақсу қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 6 маусымдағы № 420/4 қаулысы.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабы 8-тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес, қала әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Ақсу қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары М.Б. Зеновке жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Н. Дүйсенбинов
Ақсу қаласы
әкімдігінің 2022 жылғы
6 маусымдағы № 420/4
қаулысына 1-қосымша
“Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі Ақсу қаласының аумағында тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу, тұрғын үй қорында, коммуналдық меншікті басқаруда мемлекеттік бақылау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Pecпубликасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомстволары бар:
1) "Ақсу қаласы әкімдігінің, Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Теплосервис-Ақсу" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Ақсу қаласы әкімдігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы" Ақсу су арнасы " коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
3) Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің "Ақсусервис"коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

4) Товарищество с ограниченной ответственностью "АҚСУ-ЖЫЛУ" государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу".
Сноска. Пункт 2 - с изменением, внесенным постановлением акимата города Аксу Павлодарской области от 02.05.2023 № 355/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и Законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”, и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”: Республика Казахстан, Павлодарская область, 140100, город Аксу, улица Пушкина, 72/1.

4) "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "АҚСУ -ЖЫЛУ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақсу қаласы әкімдігінің 02.05.2023 № 355/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімi” мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің, егер Қазақстан Республикасының заннамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігіжәне автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша, заңнамада белгіленген тәртіппен, “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Pecпубликасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140100, Ақсу қаласы, Пушкин көшесі,72/1,

10. Режим работы государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”: дни работы: понедельник – пятница с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, выходные дни: суббота, воскресенье.
11. Полное наименование государственного учреждения на государственном языке – “Ақсу қаласының тұрғын үй-шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі, на русском языке - государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”.
12. Учредителем государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” является государство в лице акимата города Аксу Павлодарской области.
13. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”.
14. Финансирование деятельности государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” осуществляется из городского бюджета.
15. Государственному учреждению “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”.
Если государственному учреждению “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”
16. Задачи:
1.) организация системы мониторинга за качеством и своевременностью оказания государственных услуг физическим и юридическим лицам в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
2.) совершенствование форм и методов работы в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
3.) при оказании государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства обеспечение соблюдения действующих стандартов и регламентов оказания государственных услуг.

10. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің жұмыс күндері: дүйсенбі-жұма сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі, жексенбі”.
11. Мемлекеттік мекеменің мемлекеттік тілдегі толық атауы - “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі, орыс тілінде - государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”.
12. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы,жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Павлодар облысы Ақсу қаласының әкімдігі атынан мемлекет болып табылады.
13. Осы Ереже "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру қалалық бюджеттен жүзеге асырылады.
15. "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі"мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, егер алынған кірістер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің міндеттері мен өкілеттіктері.
16. Mақсаттары:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында жеке және заңды тұлғаларға сапалы және уақытында мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингісінің жүйесін ұйымдастыру;
2) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы жұмыстың нысандары мен әдістерін жетілдіру;
3) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде мемлекеттік қызметтер көрсетудің қолданыстағы стандарттары мен регламенттерінің сақталуын қамтамасыз ету.

17. Полномочия:
1. Права:
1.1) вносить на рассмотрение акимата и акима города предложения по основным направлениям развития, оперативному решению проблем в сфере жилищно-коммунального хозяйства, функционирования и развития автомобильных дорог, пассажирского транспорта, перевозок;
1.2) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций и граждан необходимую информацию по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
1.3) проводить информационно-разъяснительную работу в средствах массовой иформации, обмениваться опытом работы с аналогичными государственными органами региона, взаимодействовать с работодателями по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
1.4) представлять интересы государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” в государственных органах, суде;
1.5) заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
1.6) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Обязанности:
2.1) организует работы по реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования районного значения, улиц города в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и о концессиях;
2.2) управляет сетью автомобильных дорог районного значения общего пользования, внутри территорий города;
2.3) управляет дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности города;
2.4) участвует в проведении расследования технологических нарушений на тепловых сетях (магистральных, внутриквартальных);
2.5) согласовывает плановый ремонт тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);
2.6) проводит мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности на городском уровне;
2.7) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
2.8) в пределах своей компетенции осуществляет мониторинг за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями, а также обеспечивает модернизацию паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп;
2.9) организует утилизацию ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения;
2.10) ведет реестр маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозов и багажа;

17. Өкілеттіктер:
1. Құқықтары:
1.1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, автомобиль жолдары, жолаушылар көлігін, тасымалдауды қолдану және дамыту саласындағы мәселелерді жедел шешу және дамытудың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстарды қала әкімдігі мен әкімінің қарауына енгізу;
1.2) “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелері жөнінде мемлекеттік органдардан, сондай-ақ басқа ұйымдар мен азаматтардан қажетті ақпаратты сұрату және алу;
1.3) бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуге, аймақтың ұқсас мемлекеттік органдарымен жұмыс тәжірибесімен алмасуға, "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жасауға;
1.4) мемлекеттік органдарда, сотта" Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі " мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіру;
1.5) Өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу;
1.6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2. Міндеттері:
2.1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алулар туралы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес елді мекендердің көшелерін, аудандық маңызы бар жалпықолданыстағы автомобиль жолдарын қайта жанғырту, жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
2.2) аудандық маңызы бар жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарының желісін, елді мекендердің көшелерін баскарады;
2.3) қаланың коммуналдық меншігінде тұрған жолдарды және жол кәсіпорындарын басқарады;
2.4) жылу желілерінде (магистральдық,аулаішілік) технологиялық ақаулықтарға тексepic жүргізеді;
2.5) жылу желілерін (магистральдық,аулаішілік) жоспарлы жөндеуге келісім береді;
2.6) энергияны үнемдеу және энергияның тиімділігін арттыру бойынша қалалық деңгейде ic-шаралар жүргізеді;
2.7) энергияны үнемдеу және энергияның тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатты өз құзіреті шегінде іске асырады;
2.8) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың энергетикалық стандарттарға сәйкестігін бақылайды, сондай-ақ энергияны үнемдейтін шамдарды пайдалануды есепке ала отырып, саябақтар мен көшелерді жарықтандыруды жаңғыртуды қамтамасыз етеді;
2.9) халық қолданысында болған сынаптан жасалған энергияны үнемдеу шамдарын жоюды ұйымдастырады;
2.10) жолаушыларды және жүкті қалалық (ауылдық), қала сыртындағы және ауданішілік тұрақты автомобильдік тасымалдау маршруттарының тізімін жүргізеді;

2.11) осуществляет субсидирование убытков перевозчиков при осуществлении социально-значимых перевозок пассажиров на городских (сельских), пригородных сообщениях;
2.12) осуществляет возмещение затрат по бесплатному и льготному проезду граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2.13) решает вопросы благоустройства и внешнего оформления общественных мест;
2.14) разрабатывает и представляет на утверждение маслихата города нормы образования и накопления коммунальных отходов;
2.15) разрабатывает и представляет на утверждение маслихата города тарифы на сбор, вывоз, захоронение и утилизацию коммунальных отходов;
2.16) реализует государственную политику в области обращения с коммунальными отходами;
2.17) проводит реконструкцию объектов водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности города;
2.18) организует работу в сфере санитарной очистки территории города;
2.19) обеспечивает содержание мест захоронений и погребение безродных;
2.20) организует работу по содержанию и обслуживанию объектов уличного освещения города;
2.21) выдача разрешительных документов на производство земляных работ и снос (пересадку) зеленых насаждений через информационную систему “Е-лицензирование”;
2.22) выдача разрешения на размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
2.23) распределение и предоставление служебного жилья, входящего в состав государственного жилищного фонда;
2.24) рассмотрение вопроса о приватизации служебного жилища (для местных исполнительных органов);
2.25) представление счета на оплату стоимости жилища при его приватизации (для местных исполнительных органов);
18. Функций:
1) осуществляет государственный контроль при производстве работ по реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог районного значения общего пользования, улиц в городе;
2) выдает паспорта готовности энергопроизводящим и энергопередающим организациям с установленной электрической мощностью 5 МВт и менее, свыше 5 МВт или установленной тепловой мощностью 100 Гкал/час и выше, а также имеющим на своем балансе электрические сети напряжением 35 кВ и ниже, 110 кВ и выше к работе в осенне-зимних условиях;
3) организует регулярные городские (сельские), пригородные перевозки пассажиров и багажа, утверждает их маршруты, организует и проводит конкурсы на право их обслуживания и утверждает расписания движения по маршрутам;

2.11) қалалық (ауылдық), қала сыртындағы қатынастарды әлеуметтік маңызы бар жолаушыларды тасымалдауды іске асыруда тасымалдаушылар шығындарын қаражаттандыруын іске асырады;
2.12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, азаматтардың тегін және жеңілдікпен жол жүру бойынша шығындарын өтеуін іске асырады;
2.13) қоғамдық орындарды абаттандыру және сыртқы безендіру мәселелерін шешеді;
2.14) коммуналдық қалдықтардың пайда болу нормаларын және жиынтығын қала мәслихатының бекітуіне дайындайды және ұсынады;
2.15) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға, шығаруға, көмуге және пайдаға жаратуға тарифтерді қала мәслихатының бекітуіне дайындайды және ұсынады;
2.16) коммуналдық қалдықтармен жұмыс саласында мемлекеттік саясатты іске асырады;
2.17) қаланың коммуналдық меншігінде тұрған сумен жабдықтау объектілерін, тазалау, дренаждық жүйелерін, кәріз, жылу және электр желілерін қайта жаңғыртуды жүргізеді;
2.18) қаланың елді мекендерін санитарлық тазарту саласында жұмыс жүргізеді;
2.19) жерлеу орындарын күтіп-ұстауды және туысқандары жоқ адамдарды жерлеуді қамтамасыз етеді;
2.20) қалалық елді мекендерде көшелерді жарықтандыру құралдарын ұстау және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
2.21) “Е-лицензиялау” ақпараттық жүйесі арқылы жер жұмыстарына және жасыл екпелерді бұзуға (тасымалдауға)рұқсат беру;
2.22) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына бөлінген белдеуде, жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыруға рұқсат беру;
2.23) мемлекеттік тұрғын үй қорының құрамына кіретін қызметтік тұрғын үйді бөлу және беру;
2.24) қызметтік тұрғын үйді жекешелендіру (жергілікті атқарушы органдар үшін) сұрағын қарастыру;
2.25) қызметтік тұрғын үйді жекешелендірген кезде оның құнын төлеуге шот ұсыну (жергілікті атқарушы органдар үшін);
18. Функциялары:
1) Қала және өзге де елді мекендердің көшелеріндегі аудандық маңызы бар жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын, көшелерін қайта жаңғырту, жөндеу және ұстау бойынша жұмыстарды жүргізген кезде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) Күзгі-қысқы жағдайлардағы жұмысқа электр қуаты 5 МВт немесе одан төмен, 5МВт-тан жоғары немесе 100 Гкал/сағат және одан жоғары жылу сыйымдылығы орнатылған, сондай-ақ 35 кВ және одан төмен, 110 кВ және одан жоғары кернеуімен электр желілері өз балансында тұрған электр қуаты бар энергияны өндіретін және энергия тарататын ұйымдарға дайындық паспорттарын береді;
3) Жолаушыларды және жүкті қалалық (ауылдық),қала сыртындағы тұрақты тасымалдауын ұйымдастырады, олардың маршрутын бекітеді оларға қызмет көрсету құқығына конкурстарды ұйымдастырады және өткізеді және маршруттар бойынша қозғалыс кестесін бекітеді;

4) организует работы по благоустройству и озеленению территории города;
5) содействует обеспечению водоснабжением, водоотведением, теплоснабжением, электроснабжением и телефонной связью территорий города;
6) осуществляет иные функции, в пределах полномочий, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”
19. Руководство государственного органа “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” задач и осуществление им своих полномочий.
20. Первый руководитель государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” назначается на должность и освобождается от должности акимом города Аксу в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”:
1) определяет полномочия и обязанности работников государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
2) назначает на должности и освобождает от должности работников государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
3) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
4) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
5) представляет государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” во всех государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

4) қалалық елді мекендерде көшелерді жарықтандыру құралдарын ұстау және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
5) қаланың елді мекендерін сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және телефон байланысымен қамтамасыз етуге жәрдем көрсетеді;
6) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өкілеттігі шегінде басқа да қызметтерді жүзеге асырады;
3-тарау. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
19. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесіне басшылықты “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға жеке жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
20. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, Ақсу қаласының әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
21. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің өкілеттіктерін және міндеттерін белгілейді;
2) “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін ынталандыруды, оларға материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
4) өзінің құзыретіндегі мәселелер бойынша “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері орындауға міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, барлық мемлекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдарда “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесін ұсынады;

6) проводит совещания с участием руководителей подведомственных организаций;
7) обеспечивает разработку структуры государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
8) утверждает перспективные и текущие планы работы государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”;
9) противодействует корупции и несет за это персональную ответственность;
10) осуществляет личный прием граждан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” в период его отсутствия осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”
22. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”, относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу”
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения “Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу” осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6) қарамағындағы ұйымдардың басшыларының қатысуымен кеңесулер өткізеді;
7) “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің құрылымын әзірлеуді қаматамасыз етеді;
8) “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің перспективті және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді және ол үшін жеке жауапты болады;
10) азаматтардың жеке қабылдауын өткізеді.
“Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін, қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің мүлкі
22. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесінің заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген,өзінің балансында тұрған мүлікті Қазақстан Республикасының атынан иелену, пайдалану және оған билік ету құқықтарын дербес жүзеге асырады.
23. "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебіне сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және қысқарту
25. "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

26. Перечень коммунальных организаций, находящихся в ведении государственного учреждения “ Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу ” и его ведомств:
1) Коммунальное государственное предприятие "Теплосервис –Аксу" на праве хозяйственного ведения государственного учреждения "Отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу, акимата города Аксу";
2) Коммунальное государственное предприятие "Аксу су арнасы" на праве хозяйственного ведения акимата города Аксу";
3) Коммунальное государственное учреждение "Аксусервис" отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу.
4) Товарищество с ограниченной ответственностью "АҚСУ-ЖЫЛУ" государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Аксу".
Сноска. Пункт 26 - с изменением, внесенным постановлением акимата города Аксу Павлодарской области от 02.05.2023 № 355/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к постановлению акимата
города Аксу от "6" июня
2022 года № 420/4
Перечень отмененных некоторых постановлений акимата города Аксу
1) постановление акимата города Аксу от 29 января 2019 года № 55/1 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомомбильных дорог города Аксу";
2) постановление акимата города Аксу от 2 мая 2019 года № 304/4 "О внесении дополнения в постановление акимата города Аксу от 29 января 2019 года № 55/1 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомомбильных дорог города Аксу";
3) постановление акимата города Аксу от 2 апреля 2021 года № 217/б "О внесении изменения в постановление акимата города Аксу от 29 января 2019 года № 55/1 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомомбильных дорог города Аксу";
4) постановление акимата города Аксу от 26 мая 2021 года № 392/12 "О внесении дополнения в постановление акимата города Аксу от 29 января 2019 года № 55/1 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомомбильных дорог города Аксу".
5) постановление акимата города Аксу от 23 июня 2021 года № 432/12 "О внесении дополнений в постановление акимата города Аксу от 29 января 2019 года № 55/1 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомомбильных дорог города Аксу";

26. "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің және оның ведомстволарының қарамағындағы коммуналдық ұйымдардың тізбесі:
1) "Ақсу қаласы әкімдігінің, Ақсу қаласының Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Теплосервис-Ақсу" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Ақсу қаласы әкімдігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы" Ақсу су арнасы " коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
3) Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің "Ақсусервис" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4) "Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "АҚСУ -ЖЫЛУ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі".
Ескерту. 26-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақсу қаласы әкімдігінің 02.05.2023 № 355/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ақсу қаласы
әкімдігінің 2022 жылғы
6 маусымдағы № 420/4
қаулысына 2-қосымша
Ақсу қаласы әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізбесі
1) Ақсу қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 29 қаңтардағы № 55/1 “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы” қаулысы;
2) Ақсу қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 2 мамырдағы № 304/4 “Ақсу қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 29 қаңтардағы № 55/1 “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы” қаулысына толықтыру енгізу туралы” қаулысы;
3) Ақсу қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 217/б “Ақсу қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 29 қаңтардағы № 55/1 “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы” қаулысына толықтыру енгізу туралы” қаулысы;
4) Ақсу қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № 392/12 “Ақсу қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 29 қаңтардағы № 55/1 “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы” қаулысына толықтыру енгізу туралы” қаулысы;
5) Ақсу қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 23 маусымдағы № 432/12 “Ақсу қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 29 қаңтардағы № 55/1 “Ақсу қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі” мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы” қаулысына толықтыру енгізу туралы” қаулысы;