Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29 декабря 2022 года № 6-26 c.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 8 настоящего решения.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 683 992,9 тысяч тенге:
налоговые поступления – 32 916,8 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 202 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 409,2 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 649 464,9 тысяч тенге;
2) затраты – 687 545,2 тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -3 552,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита)
бюджета – 3 552,3 тысяч тенге:
поступление займов - 0 тысяч тенге;
погашение займов - 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств –3 552,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 6-3 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.09.2023 № 6-7 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 15.11.2023 № 6-10 с (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы бюджета Кишкенекольского сельского округа на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа;

2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 6-26 c шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 8-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 683 992,9 мың теңге:
салықтық түсімдер – 32 916,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер –1 202 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 409,2 мың теңге;
трансферттер түсімі – 649 464,9 мың теңге;
2) шығындар – 687 545,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге;
қаржы активтерін сатыпалу - 0 мыңтеңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -3 552,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 552,3 мың теңге;
қарыздар түсімі - 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары –3 552,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 6-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.09.2023 № 6-7 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.11.2023 № 6-10 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2023 жылға арналған Кішкенекөл ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының 2008 жылға 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;
2) ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;

3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;
4) налог на транспортные средства с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
5) плата за пользование земельными участками;
6) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений:
- продажи основного капитала являются деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета сельского округа;
- от продажи земельных участков, находящихся в государственной собственности, в частную собственность или предоставления их в постоянное или временное землепользование либо реализованных иным способом в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан;
5. Установить, что поступления трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 71 023 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2023 год целевые трансферты из районного бюджета в том числе на:
1) содержание аппарата;

3) ауылдың аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
5) жерді пайдаланғаны үшін төлем;
6) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
ауылдағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
ауылдық округтің аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) ауылдық округ бюджеттіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері
- негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша қаражаты болып белгіленсін;
- мемлекет меншігіндегі жер учаскелерін жеке меншікке сатудан немесе оларды тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға беруден не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен өзге де тәсілмен өткізуден.
5. Ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттердің түсімдері аудандық бюджеттен берілетін трансферттер болып белгіленсін.
6. Аудандық бюджеттен ауылдық бюджетке берілетін бюджеттік субвенциялар 71 023 мың теңге сомасында қамтамасыз етілсін.
7. "2023 жылға арналған ауылдық бюджетте аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер, оның ішінде:
1) аппаратқа қызмет көрсетуге;

2) освещение улиц населенных пунктов;
3) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
4) обеспечение функционирования автомобильных дорог;
5) реконструкция центральной площади имени Ш.Уалиханова в селе
Кишкенеколь;
6) реконструкция электросетей уличного освещения улицы Гагарина в селе Кишкенеколь;
7) реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанных целевых текущих трансфертов из районного бюджета определяется решением акима Кишкенекольского сельского округа О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы".

2) елді мекендердің көшелерін жарықтандыруға;
3) елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыруға;
4) автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
5) Кішкенекөл ауылында Ш. Уәлиханов атындағы орталық алаңды
қайта құруға;
6) Кішкенекөл ауылында Гагарин көшесін жарықтандыру электр желілерін қайта жаңартуға;
7) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға.
Аудандық бюджеттен көрсетілген нысаналы трансферттерді бөлу "2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Кішкенекөл ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады".

Сноска. Пункт 7 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 6-3 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.09.2023 № 6-7 с (вводится в действие с 01.01.2023).
7-1. Предусмотреть в бюджете сельского округа расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 3 552,3 тысяч тенге, согласно приложению 4;

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 6-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.09.2023 № 6-7 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
7-1. 4-қосымшаға сәйкес ауылдық округтің бюджетінде қаржылық жылдың басында 3 552,3 мың теңге соммасында қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығындар қарастырылсын.

Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 6-3 с (вводится в действие с 01.01.2023).
7-2. Учесть в сельском бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".

Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 6-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7-2. "2023 жылға арналған ауылдық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен "Ауыл - ел бесігі" жобасы аясында ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға нысаналы даму трансферттерінің түсімі ескерілсін.

Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан определяетсярешением акима Кишкенекольского сельского округа "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы".
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-2 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 05.09.2023 № 6-7 с (вводится в действие с 01.01.2023).

Аудандық бюджеттен көрсетілген нысаналы трансферттерді бөлу "2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы Кішкенекөл ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады".
Ескерту. Шешім 7-2-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 05.09.2023 № 6-7 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Уалихановского районного маслихата М.Абдулов
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 29 декабря 2022 года № 6-26 с
Бюджет Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2023 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 6-3 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.09.2023 № 6-7 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 15.11.2023 № 6-10 с (вводится в действие с 01.01.2023).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3

8. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының хатшысы М.Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 желтоқсанындағы
№ 6-26 с шешіміне 1-қосымша
2023 жылға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 6-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.09.2023 № 6-7 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.11.2023 № 6-10 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
1
2
3