О мерах по совершенствованию системы управления Махамбетского района
Постановление акимата Махамбетского района Атырауской области от 19 декабря 2022 года № 340
В соответствии со статьей 45 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года "Гражданский Кодекс Республики Казахстан", со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 18, 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Махамбетского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать государственное учреждение "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства" путем выделения государственного учреждения "Махамбетский районный отдел строительства, архитектуры и градостроительства".
Переименовать государственное учреждение "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства" в государственное учреждение "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог".
2. Реорганизовать государственное учреждение "Махамбетский районный отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства" путем разделения на государственное учреждение "Махамбетский районный отдел земельных отношений" и государственное учреждение "Махамбетский районный отдел предпринимательства и сельского хозяйства".
3. Утвердить положения государственного учреждения "Махамбетский районный отдел строительства, архитектуры и градостроительства", государственного учреждения "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог", государственного учреждения "Махамбетский районный отдел земельных отношений", государственного учреждения "Махамбетский районный отдел предпринимательства и сельского хозяйства" согласно приложениям 1, 2, 3, 4, прилагаемым к настоящему постановлению.
4. Руководителям реорганизованных государственных учреждений провести работы по государственной регистрации и перерегистрации согласно действующему законодательству.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Махамбетского района Н.Х.Бигали.

Махамбет ауданының мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру туралы
Атырау облысы Махамбет ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 340 қаулысы
"Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексі" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексінің 45 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31 бабына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 18, 124 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Махамбет аудандық әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі "Махамбет аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі "Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып қайта аталсын.
2. "Махамбет аудандық ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі және "Махамбет аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы" мемлекеттік мекемесі бөлу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
3. Қоса беріліп отырған "Махамбет аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің, "Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің, "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің, "Махамбет аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы" мемлекеттік мекемесінің ережелері осы қаулының 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
4. Қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік мекемелерінің басшыларына заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу жұмыстарын жүргізсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылауды Махамбет ауданы әкімінің орынбасары Н.Х.Биғалиға жүктелсін.

6. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2023 года.
Аким Махамбетского района К. Нурлыбаев
Приложение 1
к постановлению акимата
Махамбетского района от "19"
декабря 2022 года № 340
Утверждено постановлением
акимата Махамбетского района
"19" декабря 2022 года № 340
ПОЛОЖЕНИЕ государственного учреждения "Махамбетский районный строительства, архитектуры и градостроительства"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Махамбетский районный отдел строительства, архитектуры и градостроительства" (далее-Учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительства, архитектуры и градостроительства.
2. Учреждение не имеет ведомств.
3. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличий), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства с законодательством Республики Казахстан.
5. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Махамбетский районный отдел строительства, архитектуры и градостроительства" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Атырауская область, Махамбетский район, село Махамбет, улица Абая, №16.
10. Настоящее положение является учредительным документом учреждение.
11. Финансирование деятельности учреждения осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями учреждение.
Если учреждение законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственной бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

6. Осы қаулы 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Махамбет ауданының әкімі К. Нурлыбаев
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысына 1 қосымша
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысымен бекітілген
"Махамбет аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Махамбет аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Мекеме) құрылыс, сәулет және қала құрылысы салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Махамбет аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Махамбет ауданы, Махамбет ауылы, Абай көшесі №16.
10. Осы Ереже мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Мекеме кәсіпкерлік субъектілерімен мекеме өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мекеме заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) задачами государственного учреждения являются предоставление услуг в области строительства и реконструкции, а также обеспечение инфраструктуры по мере необходимости района строительству жилья, школ, больниц, обеспечения инфраструктурой потребностей района и социальных обьектов с государственными программами и формирование полноценной среды обитания и жизнедеятельности населения населенных пунктов.
2) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) Права: запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, учреждений, организаций, должностных лиц необходимую информацию; вести служебную переписку с государственными и негосударственными организациями по вопросам, отнесенным к ведению учреждения;
участвовать в заседаниях акимата района, районного маслихата по вопросам, входящим в компетенцию; отчитывается перед районным акиматом и вышестоящими органами; осуществляет контроль за производством строительно-монтажных работ, с соблюдением строительных норм и правил, и при необходимости выдать предписания по ходу строительства, вплоть до приостановления работ;
организация и участие в проверках поступивших предложений, жалоб и заявлений от коллективов и частных лиц; принимает участие в проведении тендера по определению потенциального поставщика (подрядчика) по исполнению обьемов строительных и ремонтных работ в масштабе района; выступает заказчиком по строительству новых обьектов а также по ремонту обьектов коммунальной собственности.
2) Обязанности: подготовка документов, обоснований и рекомендаций к решениям, принимаемым Акимом района и другими органами местного самоуправления в районе архитектуры, строительства, землеустройства, планирования, застройки, благоустройства и озеленения, в соответствии компетенцией этих органов; организация рассмотрения заявок, предоставление заказчикам, инвесторам, застройщикам, разработчикам градостроительной документации, включая индивидуальных застройщиков. Выдача исполнителям работ, и пользователям объектов инвестиционной и градостроительной деятельности разрешительной документации, согласование по проектам строительства всех видов; осуществлением контроля над исполнением градостроительного, земельного законодательства, за материалами проектов детальной планировки населенных пунктов; определяет потребность и обьемы работ по капитальному строительству, капитальному и текущему ремонту производственных обьектов на год и перспективу; анализирует выполнение обьемов работ предоставленных из местного бюджета и спонсорской помощи. Проверяет оформление и обьемы по предоставленным актам №2 "Акт о приемке промежуточных строительных работ" и форма №3 "Акт о приемке окончательно завершившихся работ" и визирует их. обеспечение соблюдения норм архитектурно-градостроительной деятельности в градостроительном освоении и утвержденной в установленном порядке архитектурно-градостроительной документации и иной проектной документации; рассмотрение и согласование проектно-планировочной документации, проектов зданий и сооружений, подлежащих строительству в районе; обеспечение доступности стандартов государственных услуг; обеспечение перевода государственных услуг, входящих в компетенцию одела через Центры обслуживания населения, в устанорвленном законодательством порядке;
обеспечение информированности потребителей государственных услуг о порядке оказание государственных услуг;
рассмотрение жалоб и обращений потребителей государственных услуг;
осуществление надзора за реализацией проектов строительства в соответствии с утвержденной градостроительной документации, соблюдением градостроительной дисциплины, территориальных правил застройки;
осуществление иных задач в сфере архитектурной и градостроительной деятельности в пределах полномочий, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
выдача справки по определению адреса обьектов недвижимости на территории Республики Казахстан;
предоставление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки и переоборудования);
выдача разрешения на выполнение комплекса работ по последующей утилизации объектов (снос зданий и сооружений);
согласование эскиза (эскизного проекта).

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) мемлекеттік мекеменің мақсаттары құрылыс және қайта жаңғырту саласында қызмет көрсетумен қатар аудан қажеттілігіне қарай инфрақұрылыммен қамту, мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес тұрғын үй, мектеп, аурухана және әлеуметтік нысандарды салу және елді мекендер халқының толыққанды тіршілік ету ортасы мен тіршілік қызметін қалыптастыру болып табылады.
2) Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де мақсаттар.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары: мемлекеттік органдардан, мекемелерден, ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан белгіленген тәртіпте қажетті ақпаратты сұрату және алу; мекеме құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
құзыретіне жататын мәселелер бойынша аудан әкімдігінің, аудандық мәслихаттың отырыстарына қатысу; аудан әкімдігі мен тиісті облыстық басқарма алдында бекітілген бағдарламалар мен жоспарларды іске асыру жөнінде өз жұмысынан есептер беру; өндірістік құрылыс-монтаждау жұмыстарына бақылауды жүзеге асырады, құрылыс нормасы мен ережесінің сақталуын қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда, құрылыстың жүру барысына жұмысты тоқтатуға дейін нұсқаулар мен ескертулер беруге;
жеке адамдар мен заңды тұлғалардан түскен арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды тексеруді ұйымдастыру және қатысу; аудан көлеміндегі құрылыс және жөндеу жұмыстарын орындауда мүмкіндігі бар мердігерлерді анықтауда өткізілетін тендерге қатысу;
жаңа нысандардың құрылысына және коммуналдық меншіктегі нысандардың жөндеу жұмыстарына тапсырысшы болу;
2) Міндеттері: аудандық әкім және жергілікті ауылдық, селолық округ әкімі құзіреттеріне сәйкес құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы жерге орналастыру, жоспарлау, құрылыс салу, абаттандыру мен көгалдандыру бойынша құжаттары, дәйектемелер мен ұсыныстарды дайындау;
тапсырыстарды қарауды ұйымдастыру, жеке құрылыс салушыларды қоса отырып, тапсырыс берушілерге, инвесторларға, жұмыстары орындаушыларға қала құрылысы құжаттарын ұсыну. Жұмысты атқарушыларға, инвестициялық және қала құрылысы нысандары қызметін қолдаушыларға рұқсат беретін құжаттарды беру, меншік түріне қарамастан жоба бойынша барлық түрдегі құрылысты келісу; қала құрылысы және жер пайдаланушы заңдарының орындалуын, елді мекендердегі бөлшектеп жоспарлау жобасының материалдарын дайындау; құрылыс бойынша жұмыс қажеттіліктері мен жұмыс көлемдерін, өндірістік обьектілерінің жыл бойғы және болашақтағы күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарының қажеттігін анықтау; жергілікті бюджеттен және демеушілік көмектен берілген жұмыс көлемінің орындалуын талдайды. №2 "Жүргізілген құрылыстардың, жөндеулердің аралық орындалысы жөнінде" және №3 "Жүргізілген құрылыстардың толық орындалысы жөнінде" формалармен берілген рәсімдеу және көлемдерді тексеріп, бұрыштама соғу;
белгіленген тәртіппен бекітілген сәулет-қала құрылысы құжаттамасы мен өзге де жобалау құжаттамасы нормаларының сақталуын қамтамсыз ету; аудандық коммуналдық мүлікті аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға бекітіп беру; мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарына қолжетімділікті қамтамасыз ету; заңнамалық белгіленген тәртіппен Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік (жергілікті) атқарушы органның құзыретіне кіретін мемлекеттік қызметтерді атқаруды қамтамасыз ету;
мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы мемлекеттік қызмет тұтынушыларының хабардар болуын қамтамасыз ету; мемлекеттік қызмет көрсетілетін тұтынушылардың шағымдары мен өтініштерін қарау; бекітілген қала құрылысы құжаттамасына сәйкес, қала құрылысы тәртібін, аудан аумағында құрылыс салу ережелерін сақтай отырып құрылыс жобаларының іске асыруын қадағалауды жүзеге асыру;
жоба-жоспарының құжаттарын, аудан құрылысына жататын ғимараттардың жобаларын қарау және келісу;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген өкілеттіктер шегінде құрылыс, сәулет және қала құрылысы қызметі саласындағы өзге міндеттерді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын айқындау бойынша анықтама беру; құрылыс және реконструкция (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды ұсыну;
Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге рұқсат беру; Эскизді келісуден өткізу.

15. Функции: определяет направления своей работы, взаимодействуя с отделами аппарата акима района в реализации программ, разработанных акиматом района, области;
оказывает содействие и контроль в деятельности промышленных, строительных предприятием;
готовит и контролирует материалы для рассмотрения на заседании акимата, обеспечивает сбор и анализ информации, подготавливает проекты постановление и распоряжение акима района.
проведение государственной архитектурно-градостроительной политики в районе и реализация градостроительных программ, направленных на решение текущих и перспективных задач комплексного социально-экономического развития района, совершенствование среды обитания и улучшение архитектурного облика;
рассмотрение и согласование проектно-планировочной документации, проектов зданий и сооружений, подлежащих строительству в районе;
участие в приемке в установленном порядке законченных объектов жилищно-гражданского строительства производственного и непроизводственного назначения;
разработка и передача заказчику (застройщику) архитектурно-планировочных заданий для проектирования;
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство учреждение осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на задачи и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель учреждения назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя учреждения:
1) исполнение полномочий и обязанности первого руководителя отдела;
2) определяет полномочий и обязанности специалистов отдела и руководителей подведомостных отделении;
3) работников отдела назначает и освобождает от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) в пределах своей компетенции издает приказ;
5) без доверенности представлять интересы отдела в государственных органах и других организациях;
6) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников отдела;
7) обладает правом пользования и управления имуществом, финансовыми средствами, принадлежащими отделу, и несет персональную ответственность за соблюдение финансовой дисциплины;
8) в пределах своей компетенции осуществляет иные полномочие в соответствии с действующим законодательством;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в отделе и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
19. Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного учреждения

15. Функциялары:
аудан, облыс әкімдігі әзірлеген бағдарламаларды жүзеге асыруда аудан әкімі аппаратының бөлімдерімен өзара байланысты әрекет ете отырып өз жұмысының бағдарын анықтайды;
өнеркәсіптік, құрылыс кәсіпорындарының қызметіне көмек көрсетеді және бақылау жасайды;
аудандық әкімдігінің отырысында қаралатын мәліметтереді дайындайды, мәліметтерді жинап, талдау жасайды;
аудан әкімінің өкімдері мен қаулы жобаларын дайындайды, оның жүзеге асырылуына қатысады және бақылау жүргізуге қатысады;
ауданда мемлекеттік сәулет- қала құрылысы саясатын жүргізу және ауданның кешенді әлеуметтік-экономикалық дамуының ағымдағы және перспективалық міндеттерін шешуге, тіршілік ету ортасын жетілдіру мен сәулеттік келбетті жақсартуға бағытталған қала құрылысы бағдарламаларын жүзеге асыру;
ауданда құрылысын салуға жататын ғимараттар мен құрылыстардың жобалау-жоспарлау құжаттамасын, жобаларын қарау және оларды келісу;
белгіленген тәртіппен өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы тұрғын үй-азаматтық құрылысының аяқталған обьектілерін қабылдауға қатысу.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мекеме басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мекеме бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Мекеме бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) бөлімнің қызметіне басшылық жасайды және оған жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді;
2) өз қызметкерлерінің құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттері мен өкілеттерін айқындайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамаға сәйкес Бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
5) бөлімнің атынан сенім хатсыз іс-әрекет етеді, мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда оның мүдделерін білдіреді;
6) заңнамамен белгіленген тәртіппен бөлім қызметкерлерін көтермелейді, сондай-ақ оларға тәртіптік шаралар қолданылады;
7) бөлімге тиесілі мүлікті, қаржы қаражатын пайдалану, иелену және басқару құқығын иеленеді және қаржы тәртібінің сақталу үшін дербес жауап береді;
8) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз құзыреті шегінде өзге де өкілеттерді жүзеге асырады;
9) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады.
19. Мекеме бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

20. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способам распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения
23. Реорганизация и упразднение учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению акимата
Махамбетского района от "19"
декабря 2022 года № 340
Утверждено постановлением
акимата Махамбетского района
"19" декабря 2022 года № 340
ПОЛОЖЕНИЕ государственного учреждения "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" (далее-Учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог.
2. Учреждение не имеет ведомств.
3. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в законодательством Республики Казахстан.
5. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Махамбетский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя учреждение и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

20. Мекеме заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мекемемен бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Махамбет аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысына 2 қосымша
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысымен бекітілген
"Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Мекеме) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Махамбет аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Атырауская область, Махамбетский район, село Махамбет, улица Абая, №16, индекс 060700.
10. Настоящее положение является учредительным документом учреждение.
11. Финансирование деятельности учреждения осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями учреждение.
Если учреждение законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственной бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) проведение государственной политики в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог на территории Махамбетского района;
2) осуществление полномочий, направленных на решение задач комплексного формирования застройки, транспортной и социальной инфраструктуры и благоустройства населенных пунктов в соответствии с требованиями экологии и охраны окружающей среды;
3) оказание государственных услуг физическим и юридическим лицам в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог;
4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) Права:
вносить в акимат района на рассмотрение предложения по целям, приоритетам стратегии в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, учреждений, организаций, должностных лиц необходимую информацию;
вести служебную переписку с государственными и негосударственными организациями по вопросам, отнесенным к ведению учреждения;
участвовать в заседаниях акимата района, районного маслихата по вопросам, входящим в компетенцию;
отчитывается перед районным акиматом и вышестоящими органами;
ведет контроль за соответствие требования нормативов ведущие работы строительства, ремонта, реконструкции и содержание автомобильных дорог общего пользования районного значения;
осуществляет контроль за производством строительно-монтажных работ, с соблюдением строительных норм и правил, и при необходимости выдать предписания по ходу строительства, вплоть до приостановления работ; оказание содействия и контроль за деятельностью промышленных, строительных, коммунально-транспортных, энергетических предприятий; организация и участие в проверках поступивших предложений, жалоб и заявлений от коллективов и частных лиц;
организация за работой субъектов, обеспечивающих население водой, газом, теплом и электроэнергией и другими коммунальными услугами;
содействие и участие в организации эксплуатации и содержания жилищно- коммунального фонда, объектов социальной и инженерно-коммунальной инфраструктуры различных форм собственности; организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума и определение перечня периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего объекта кондоминиума;
рассмотрение дел и оформление протоколов об административных правонарушениях;
Государственная учреждения при вводе в эксплуатацию жилого дома (жилого здания) определяет на трехмесячный срок обслуживающую организацию, которая осуществляет функции органа управления обьектом кондаминиума;
осуществление иных полномочий, определенных настоящим Положением, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
принятие участия в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания жилых домов (жилых зданий), территории прилегающей к объекту кондоминиума и предоставлению коммунальных услуг, а также оказание консультационной помощи владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим эксплуатацию жилых домов (жилых зданий) и придомовых территорий;
посещает любые объекты строительства, предприятия и организации, выпускающие строительные материалы, изделия и конструкции в пределах своей компетенций;
привлекать в необходимых случаях в качестве экспертов специалистов других отраслей производства, научно – иследовательских и проектно – конструкторских организаций;

8. Мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі 060700, Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Махамбет ауданы, Махамбет ауылы, Абай көшесі №16.
10. Осы Ереже мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Мекеме кәсіпкерлік субъектілерімен мекеме өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мекеме заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Махамбет ауданының аумағында тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) Экология және қоршаған ортаны қорғаудың талаптарына сәйкес елді мекендердің құрылыс салуы, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымы, абаттандыруды кешенді қалыптастыру міндеттерін шешуге бағытталған өкілеттіктерді жүзеге асыру;
3) Жеке және заңды тұлғаларға тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласында көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді ұсыну;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де мақсаттар.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
аудан әкімдігінің қарауына тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы стратегиялардың мақсаттары, басымдылықтары бойынша ұсыныстарды енгізу;
мемлекеттік органдардан, мекемелерден, ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан белгіленген тәртіпте қажетті ақпаратты сұрату және алу;
мекеме құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу; құзыретіне жататын мәселелер бойынша аудан әкімдігінің, аудандық мәслихаттың отырыстарына қатысу; аудан әкімдігі мен тиісті облыстық басқарма алдында бекітілген бағдарламалар мен жоспарларды іске асыру жөнінде өз жұмысынан есептер береді;
аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды қайта жаңғырту, жөндеу және ұстау кезінде нормативтік талаптардың сақталуына тексеру жүргізуге; өндірістік құрылыс-монтаждау жұмыстарына бақылауды жүзеге асырады, құрылыс нормасы мен ережесінің сақталуын қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда, құрылыстың жүру барысына жұмысты тоқтатуға дейін нұсқаулар мен ескертулер беруге; өндірістік, құрылыстық, коммуналдық-транспорттық, энергетикалық мекемелердің қызметіне бақылау жасауға және көмектесу; жеке адамдар мен заңды тұлғалардан түскен арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды тексеруді ұйымдастыру және қатысу; елді-мекендерді сумен, газбен, жылумен және электро-энергиямен қамтамасыз етуді және басқа да коммуналдық қызмет көрсететін мекемелердің жұмысын ұйымдастыру;
әлеуметтік және әр түрлі меншік үлгісіндегі инженерлік-коммуналдық инфрақұрылым объектілерінің, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қорларын күтіп ұстау мен эксплуатацияға алуды ұйымдастыруға көмектесу; кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастыру, ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің, мерзімділігін және кезектілігін айқындау; әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау және олар туралы істерді қарау; мемлекеттік мекеме тұрғын үй (тұрғын ғимарат) пайдалануға берілген кезде үш ай мерзімге кондоминиум обьектісін басқару органының функцияларын жүзеге асырушы қызмет көрсететін ұйымды айқындайды; Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады; тұрғын-үй инспекциясы тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты күтіп ұстау және коммуналдық қызмет көрсету сапасын бақылау жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады, сондай-ақ бақыланатын объектілердің иелеріне, кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты пайдаланатын азаматтарға консультациялық көмек көрсетеді; материалдарын, бұйымдарын және құрастырма бөлшектерін шығаратын кәсіпорын, мекемелерге, құрылыс объектілеріне бара алады; қажетті жағдайларда сарапшы ретінде өндірістің басқа салаларының, ғылыми-зерттеу және конструкторлық-жобалау ұйымдарының мамандарын шақыра алады.

2) Обязанности:
определяет потребность и объемы работ по капитальному и текущему ремонту производственных и жилищно-коммунальных объектов на год и перспективу;
осуществление государственного контроля за качеством и приемкой выполненных дорожных работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию автомобильных дорог районного значения и икусственных сооружений на них, а также осуществляет проведения конкурса по определению потенциального поставщика (подрядчика) по исполнению объемов ремонтных работ в сфере жилищно-коммунального хозяйства масштабе района;
обеспечивает набор технических заданий по объектам ремонта, составляет договора с подрядчиками и контролирует их выполнение и проверяет правильность и достоверность проектно-сметной документации предприятий и организаций, касающихся объектов строительства и ремонта зданий и сооружении производимых в пределах района;
осуществляет технический контроль за производством строительно монтажных работ, с соблюдением Строительных норм и правил, и при необходимости выдает предписания и замечани по ходу строительства, вплоть до приостановления ведения работ и участвует в рабочих и государственных комиссиях по приемке объектов в эксплуатацию;
дает согласие на распределение земельных участков в соответствии соблюдения нормативов инженерно-коммуникационных объектов по выделению земельных участков;
осуществляет работу субсидирования объектов водоснабжения и водоотведения для нужд коммунально-хозяйственных объектов и пастбищь;
координирует свою работу с отделами и аппаратом акима и самостоятельными отделами при взаимсвязанной деятельности по осуществлению программ выработанных акимом района и области;
следят за соблюдением санитарного состояния улиц и дорог, занимаются охраной окружающей среды и благоустройством населенных пунктов района. разрабатывает государственную политику в сфере автомобильного транспорта;
утверждает типовой договор организации регулярных автомобильных перевозок;
пассажиров и багажа;
утверждает правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом;
оказывают содействие и контроль в деятельности коммунально-транспортным, энергетическим предприятиям;
организует и участвует в проверках поступивших предложении, жалоб и заявлении от коллективов и частных лиц; готовит материалы для рассмотрения на заседании акимата, обеспечивает сбор и анализ информации, подготавливает проекты решения, распоряжения, постановления акимата района;
контролирует работу субъектов обеспечивающих население водой, газом, теплом и электроэнергией и другими коммунальными услугами; содействует и участвует в организации эксплуатации и содержания жилищно-коммунального фонда, объектов социальной и инженерно-коммунальной инфраструктуры различных форм собственности; организует пассажирские перевозки между населенными пунктами района и контролирует их работу; обеспечивают контроль за использованием и сохранностью районного коммунального имущества; закрепляют районное коммунальное имущество за районными коммунальными юридическими лицами;
осуществляют контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления районным коммунальным имуществом;
обеспечение доступности стандартов государственных услуг; обеспечение перевода государственных услуг, входящих в компетенцию государственного (местного) исполнительного органа через Центры обслуживания населения, в установленном законодательством порядке;
обеспечение информированности потребителей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
рассмотрение жалоб и обращений потребителей государственных услуг;
осуществление совместно с соответствующими органами контроля за соблюдением инженерно-строительных норм и правил, а также за качеством строительства по стоящимся объектам на территории района;
участие в решении разногласии между заказчиками, подрядными организациями и другими участниками строительного процесса;
предоставление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки и переоборудования);
положение, осуществляет свою деятельность законами Республики Казахстан и иными актами Правительства Республики Казахстан.

2) Міндеттері: тұрғын үй-коммуналдық объектілерінің күзгі-қысқы маусымға дайындығымен, жыл бойғы және болашақтағы күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарының қажеттіліктерін анықтайды; мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаларына сәйкес, аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды жөндеу және ұстау бойынша, сонымен қатар, аудандық көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, сондай-ақ аудан көлеміндегі тұрғын үй-коммуналдық объектілерінің жөндеу жұмыстарын орындауда мердігерлерді анықтау үшін өткізілетін конкурстарды ұйымдастырады;
тұрғын үй-коммуналдық объектілерінің жөндеу жұмыстары және сатып алатын құрал-жабдықтардың техникалық тапсырмалар жинағын қамтамасыз етеді, мердігерлермен келісім-шартқа отырып, оның орындалуын бақылайды;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің және әлеуметтік сала нысандарының жобалау сметалық құжаттарының дұрыстығын, жөндеу жұмыстарын қадағалайды;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік сала объектілеріне бақылауды жүзеге асырады, құрылыс нормасы және ережесінің сақталуымен қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда, құрылыстың жүру барысына нұсқаулар мен ескертулер береді, объектілерді пайдалануға қабылдауға жұмысшы және мемлекеттік комиссияларына қатысады;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік сала объектілерінің инженерлік желілерінің құрылысына жер телімдерін бөлу кезінде нормативтік нормаға сәйкес жүруіне келісім береді;
аудан елді мекендерінің коммуналдық-тұрмыстық қажетті және мал бастары үшін жайылымдыққа су жеткізу қызметін субсидиялау қызметін жүзеге асырады;
аудан, облыс әкімдігімен жасалған бағдарламаларды жүзеге асыруда аудан әкімі аппараты, бөлімдермен өзара байланысты әрекет ете отырып, өз жұмысының бағдарын анықтайды;
жыл бойы елді мекендерді көркейту, көгалдандыру, абаттандыру және қоршаған ортаны қорғау жұмыстарының іс-шараларын жасақтап, санитарлық талаптарға сәйкес күтіп, ұсталуын қадағалайды;
автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлейді:
жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекітеді; автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекітеді; коммуналдық-транспорттық, энергетикалық мекемелердің қызметіне бақылау жасайды; жеке адамдар мен заңды тұлғалардан түскен арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды тексеруді ұйымдастырады және шешуі бойынша ұсыныс бере алады; аудан әкімдігінің мәжілісіне қаралатын мәліметтерді дайындайды, мәліметтерді жинап сараптама жасап, аудан әкімінің өкімдері мен қаулы жобаларын дайындайды; елді мекендерді сумен, газбен, жылумен және электроэнергиямен қамтамасыз ететін және басқа да коммуналдық қызмет көрсететін мекемелердің жұмысын бақылайды; әлеуметтік және әртүрлі меншік үлгісіндегі инженерлік-коммуналдық инфрақұрылымдар объектілерінің, тұрғын үй-коммуналдық қорларын күтіп ұстау мен эксплуатацияға алуды ұйымдастыруға қатысады және көмектеседі; аудан елді мекендері арасында жолаушылар қатынасын ұйымдастырады және олардың жұмыстарын бақылайды; аудандық коммуналдық мүліктің пайдаланылуын және сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді; аудандық коммуналдық мүлікті аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға бекітіп береді; сенімгерлікпен басқарушының аудандық коммуналдық мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асырады; мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарына қолжетімділікті қамтамасыз ету;
заңнамалық белгіленген тәртіппен Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік (жергілікті) атқарушы органның құзыретіне кіретін мемлекеттік қызметтерді атқаруды қамтамасыз ету;
мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы мемлекеттік қызмет тұтынушыларының хабардар болуын қамтамасыз ету; мемлекеттік қызмет көрсетілетін тұтынушылардың шағымдары мен өтініштерін қарау; тиісті органдармен бірлесіп инженерлік құрылыс нормалары мен ережелерінің сақталуына және салынып жатырған құрылыс сапасына бақылау жүргізу;
тапсырыс берушілер мердігерлік ұйымдар және басқа құрылыс процесіне қатысушылар арасындағы келіспеушілікті шешуге қатысу. құрылыс және реконструкция (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды ұсыну; осы Ереже, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде айқындалған өзге де өкілеттерді жүзеге асырады.

15. Функции: разработка соответствующих нормативных правовых актов по оказанию государственных услуг; выработка предложений по внесению изменений и дополнений в Реестр государственных услуг, оказываемых физическими и юридическими лицами, в части государственных услуг, входящих в компетенцию государственного (местного) исполнительного органа; согласование и выдача технических условий на примыкание и пересечение автомобильными дорогами районного значения;
согласование пересечения автомобильными дорог районного значения инженерными коммуникациями, линиями электропередач и связи; согласование устройства опор наружного освещения в полосе отвода и придорожной полосе отвода автомобильных дорог районного значения; ведение реестра автостанций; утверждение порядка размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения; утверждение перечня автомобильных дорог общего пользования районного значения;
ведет работы по ремонту водо-канализационных объектов и контроль за ходом работы;
ведет контроль за ходом установки приборов учета электро, тепла, газ и водоснабжения в частном секторе; ведет контроль за ходом содержания и уходом имущества общего пользования в объектах кондоминиума; ведет контроль за качеством работы ремонта за исключением капитального ремонта объектов общего пользования; ведет работы по постановке на учет очередности граждан нуждающихся жилище из государственного жилищного фонда; принимает участия в работе комиссии по передаче объектов водоочистных сооружений на доверительное управление; взаимодействие с республиканскими и территориальными подразделениями государственной экспертизы проектов, государственной архитектурно-строительной инспекции, органами лицензирования по вопросам защиты государственных, общественных и частных интересов в сфере строительной деятельности на подведомственной территории;
осуществление за реализацией проектов строительства в соответствии с утвержденной строительной документацией, соблюдением строительной дисциплины, правил застройки;
организация и проведение государственных закупок как единый организатор;
обеспечение своевременного рассмотрения заявлений и жалоб физических и юридических лиц; предоставление предложении и отчета акиму района, аппарату акима района, районному акимату, маслихату касающихся работ отдела; контроль за соблюдением порядка проведения строительства, технологии работ в соответствии с проектом, строительным нормам и правилам;
подготовление технических задании, технических спецификации строительным объектам и получение технических требовании от соответствующих учреждениях проводящимся строительным объектам и реконструкциям;
подготовление проекта плана финансирования, задания финансирования;
информирование населения о планируемой застройке территории либо иных градостроительных изменениях;
принятие решений о строительстве, инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строительства незавершенных объектов, проведении комплекса работ по постутилизации объектов районного значения;
рассмотрение и утверждение предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов и комплексов, финансируемых за счет местного бюджета, а также республиканского бюджета, выделенного на финансирование местного бюджетного инвестиционного проекта;
ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке, установленном уполномоченным органом по делам строительства, архитектуры и градостроительства; обеспечение надлежащего профессионального уровня в деятельности работников отдела, повышении их квалификации;
организация мероприятий по противодействию коррупции (публиковать статьи, проводить семинары, круглые столы и т.д.); проводить в установленном порядке конференции, семинары и совещания по проблемам, относящимся к его компетенции; работать через единый портал для вневедомственной экспертизы строительных проектов и через портал государственных закупок Республики Казахстан;
организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
соблюдение порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума и территорий прилегающией к объекту кондоминиума; наличие в жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло-энерго-газо и водоресурсов;
современное выполнение работ по содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства, технического состояния общего имущества собственников помещений в объекте кондоминиума и его инженерного оборудования; осуществление мероприятий по подготовке жилого дома (жилого здания) к сезонной эксплуатации; выполнение принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
осуществление государственного контроля за качеством работ выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа

15. Функциялары: мемлекеттік қызмет көрсету бойынша тиісті нормативтік құқықтық актілер әзірлеу; мемлекеттік (жергілікті) атқарушы органның құзыретіне кіретін мемлекеттік қызмет бөлігінде жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін, мемлекеттік қызметтер тізіліміне өзгерістермен, толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын қиып өтуге және қиылысуға техникалық шарт беру және келісу; аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының инженерлік коммуникация, электр және байланыс желілерімен кесіп өтуіне келісу; аудандық маңызы бар автомобиль жолдары бойында бөлу жолағы және бөлу жолағының аумағында сыртқы жарық бағаналарын орналастыруға келісім беру; автобекеттердің тізілімін жүргізу; аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібін бекіту; аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының тізбесін бекіту. кәріз, су құбырлары нысандарының жөндеу жұмыстарын жүргізіп, күнделікті бақылауда ұстау; тұрғын үйлерде жылу, энерго, газ және су ресурстарын есептейтін құралдарының бар болуын бақылау; кондоминиум нысанындағы бөлме иелерінің жалпы қолданылатын мүліктің техникалық жағдайына, оның инженерлік құрал жабдықтарына және олардың күтімімен, жөндеу жұмыстарының қолданыстағы сәйкес уақытында жүргізілуіне бақылау жасау; кондоминиум нысанындағы жалпы қолданылатын мүліктің күрделі жөндеудің бөлек түрлерімен орындалған жұмыстарының сапасын бақылау;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке алу және кезекке қою; су тазарту қондырғыларын сенімгерлік басқаруға беру комиссиясының жұмысына қатысады. мемлекеттік сараптаманы республикалық және аумақтық бөлімшелерімен, мемлекеттік сәулет-қала құрылыс инспекциясы жобаларымен, аудан көлеміндегі бағынышты құрылыс қызметі саласында мемлекеттік, қоғамдық, жеке мүдделерді қорғау сұрақтары бойынша лицензиялау органдарымен байланыс жасау;
бекітілген құрылыс құжаттарына сәйкес құрылыс жобаларын жүзеге асыруда құрылыс тәртібін, құрылыс салу ережесін сақтау арқылы жүзеге асыру; жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен шағымдарын уақытылы қарауды қамтамасыз ету; бөлімге қатысты жұмыстар бойынша аудан әкіміне, аудан әкімі жанындағы аппарат мәжілістеріне, аудан әкімдігіне, мәслихатқа мәселелер ұсыну және есеп беру; құрылыс мөлшерлері мен ережелеріне және жобаларға сәйкес құрылыс тәртібін, жұмыс технологиясын сақтауды бақылау; құрылыс нысандарына техникалық тапсырма, техникалық ерекшелік дайындау және құрылыс жұмысы жүргізілетін құрылыс, қайта жаңарту нысандарына тиісті мекемелерден техникалық шарттар алу; қаржы тапсырысын, қаржыландыру жоспарының жобасын дайындау; аумақта жоспарланып отырған құрылыс салу не өзге де қала құрылысының өзгерiстерi туралы халыққа хабарлап отыру; аудандық маңызы бар құрылыс, аумақты инженерлiк жағынан дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, аяқталмаған объектiлер құрылысын тоқтатып қою, объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жөнiнде жұмыстар кешенiн жүргiзу туралы шешiмдер қабылдау; жергілікті бюджет, сондай-ақ жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыруға бөлінген республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын объектілердің және кешендердің құрылысының жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларын қарау және бекіту;
салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүргізу; бөлім қызметкерлерінің жұмысында, олардың біліктіліктерін арттыруда тиісті кәсіби деңгейді қамтамасыз ету; сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мақсатында іс-шаралар ұйымдастыру (мақалалар жариялау, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу және т.б.); бөлімге қатысты мәселелер бойынша бекітілген тәртіппен конференциялар, семинарлар, жиналыстар өткізуге;
құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған бірыңғай портал арқылы, мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жұмыс жасау;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тұрғын-үй инспекциясының лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізуі болып табылады;
кондоминиум объектіснде және үй маңындағы аумақты үй-жай (пәтер) меншік иесінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына;
кондоминиум объектісіндегі үй-жай меншік иелерінің ортақ мүліктің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, қолданыстағы нормативтік-техникалық және жобалық құжаттамаларға сәйкес оны күтіп ұстау мен жөндеу бойынша жұмыстарды уақытында орындалуына;
тұрғын үйді (тұрған ғимаратты) маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс- шараларды жүзеге асыруға;
қабылданған шешімдерді және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаманы орындауға;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асырады.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері

16. Руководство учреждение осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на задачи и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель учреждение назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя учреждение:
1) исполнение полномочий и обязанности первого руководителя отдела;
2) определяет полномочий и обязанности специалистов отдела и руководителей подведомостных отделении;
3) работников отдела назначает и освобождает от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) в пределах своей компетенции издает приказ;
5) без доверенности представлять интересы отдела в государственных органах и других организациях;
6) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников отдела;
7) обладает правом пользования и управления имуществом, финансовыми средствами, принадлежащими отделу, и несет персональную ответственность за соблюдение финансовой дисциплины;
8) в пределах своей компетенции осуществляет иные полномочие в соответствии с действующим законодательством;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в отделе и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
19. Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного учреждения
20. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником и иных источников, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иными способами распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения
23. Реорганизация и упразднение учреждение осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к постановлению акимата
Махамбетского района от "19"
декабря 2022 года № 340
Утверждено постановлением
акимата Махамбетского района
"19" декабря 2022 года № 340
Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений Махамбетского района"

16. Мекеме басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мекеме бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Мекеме бірінші басшысының өкілеттіктері:
10) бөлімнің қызметіне басшылық жасайды және оған жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді;
11) өз қызметкерлерінің құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттері мен өкілеттерін айқындайды;
12) Қазақстан Республикасының заңнамаға сәйкес Бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
13) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
14) бөлімнің атынан сенім хатсыз іс-әрекет етеді, мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда оның мүдделерін білдіреді;
15) заңнамамен белгіленген тәртіппен Бөлім қызметкерлерін көтермелейді, сондай-ақ оларға тәртіптік шаралар қолданылады;
16) бөлімге тиесілі мүлікті, қаржы қаражатын пайдалану, иелену және басқару құқығын иеленеді және қаржы тәртібінің сақталу үшін дербес жауап береді;
17) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз құзыреті шегінде өзге де өкілеттерді жүзеге асырады;
18) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады.
19. Мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Мекеме заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мекемемен бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мекеме өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысына 3 қосымша
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысымен бекітілген
"Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ

1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Махамбетского района" (далее-Учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений.
2. Учреждение не имеет ведомств.
3. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в законодательством Республики Казахстан.
5. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя учреждение и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Атырауская область, Махамбетский район, село Махамбет, улица Абая Кунанбаева №22.
10. Настоящее Положение является учредительным документом учреждение.
11. Финансирование деятельности учреждения осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями учреждение.
Если учреждение законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельности, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного учреждения "Отдела земельных отношений Махамбетского района"
13. Задачи:
Система работ по исполнению законодательства по регулированию земельных отношений. Защита земли и его рациональное использование.

1. Жалпы ережелер
1. "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Мекеме) жер қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы. 7. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мекеме құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Махамбет ауданы, Махамбет ауылы, Абай Құнанбаев көшесі, №22.
10. Осы Ереже мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Мекеме кәсіпкерлік субъектілерімен мекеме өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады. Егер мекеме заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаттары мен өкілеттектері
13. Мақсаттары: Жерді қорғау мен тиімді пайдалануды ұымдастыру, жерді ұтымды пайдалану, жер ресурстарының жағдайын зерделеу деңгейін көтеру.

14. Полномочия:
1) Права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, должностных лиц и граждан необходимую информацию по вопросам использования и охраны земель;
вносить предложения об отмене решений местных исполнительных и представительных органов, противоречащих земельному законодательству.
2) Обязанности:
выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, города областного значения по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района, города областного значения по установлению публичных сервитутов для целей недропользования, связанных с геологическим изучением и разведкой полезных ископаемых;
подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
определение делимости и неделимости земельных участков;
организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель районов, городов областного значения;
организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
проведение экспертизы проектов и схем городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
составление баланса земель районов, городов областного значения;
ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
переоформление договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения в случае, предусмотренном подпунктом 5-1) части шестой пункта 1 статьи 33 Земельного Кодекса;
подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района, города областного значения на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса;
подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
подготовка предложений по резервированию земель;
утверждение земельно-кадастрового плана.
организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
является рабочим органом Земельной комиссии.

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары: мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан және азаматтардан жерді пайдалану мен қорғау мәселелері жөнінде қажетті ақпаратты сұратуға және алуға; жергілікті атқарушы және өкілетті органдардың жер заңнамасына қайшы келетін шешімдерін тоқтату туралы ұсыныс енгізуге.
2) Міндеттері: иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру; жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру; ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау; геологиялық зерттеуге және пайдалы қазбаларды барлауға байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жария сервитуттарды белгілеу бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы ұсыныстарының және шешімдерінің жобаларын дайындау; мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау; жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау; жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту; аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру; елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу; аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер балансын жасау; жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу; ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру; жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру; Жер Кодексінің 33-бабы 1-тармағы алтыншы бөлігінің 5-1) тармақшасында көзделген жағдайда ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартын қайта ресімдеу; Жер Кодексінің 71-бабына сәйкес ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау; ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау; пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау; жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау; жер-кадастрлық жоспарды бекіту; жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру; жер комиссиясының жұмыс органы болып табылады.

15. Функции:
поставка на учет бесхозяйных земельных участков;
подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
определение делимости и неделимости земельных участков;
организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
составление баланса земель районов;
ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования;
подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органам района на использование изыскательных работ;
защита интересов государства в области земельных отношений;
рассмотрение писем обращений граждан и юридических лиц в рамках действующего земельного законодательства;
организовывать мероприятий по противодействию коррупции (публиковать статьи, проводить семинары, круглые столы и т.д).
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдела земельных отношений Махамбетского района"
16. Руководство учреждение осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на задачи и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель учреждение назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя:
1) руководит деятельностью отдела и обеспечивает выполнение возложенных на него задач;
2) в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан назначает на работу и освобождает от работы работников отдела;
3) в пределах своей компетенции издает приказы;
4) без доверенности представлять интересы отдела в государственных органах и других организациях;
5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников отдела;
6) обладает правом пользования и управления имуществом, финансовыми средствами, принадлежащими отделу, и несет персональную ответственность за соблюдение финансовой дисциплины;
7) в пределах своей компетенции осуществляет иные полномочие в соответствии с действующим законодательством;
8) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в отделе и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.

15. Функциялары: иесіз жер учаскелерін есепке алу; ауданның жергілікті атқарушы органның жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсынастары мен шешімдерінің жобаларын дайындау; жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау; жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту; елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру, аудандардың жер балансын жасау; жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу; жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасау; ауданның жергілікті атқарушы органның іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау; мемлекеттің жер қатынастары саласындағы мүдделерді қорғау;
қолданыстағы жер заңнамасы шеңберінде азаматтардан және заңды тұлғалардан келіп түскен хаттар мен өтініштерді қарау; сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мақсатында іс-шаралар ұйымдастыру (мақалалар жариялау, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу және т.б.)
3. "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мекеме басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мекеме бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Мекеме басшысының өкілеттіктері:
1) бөлімнің қызметіне басшылық жасайды және оған жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамаға сәйкес Бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4) бөлімнің атынан сенім хатсыз іс-әрекет етеді, мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда оның мүдделерін білдіреді;
5) заңнамамен белгіленген тәртіппен Бөлім қызметкерлерін көтермелейді, сондай-ақ оларға тәртіптік шаралар қолданылады;
6) бөлімге тиесілі мүлікті, қаржы қаражатын пайдалану, иелену және басқару құқығын иеленеді және қаржы тәртібінің сақталу үшін дербес жауап береді;
7) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз құзыреті шегінде өзге де өкілеттерді жүзеге асырады;
8) бөлімде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады.

19. Исполнение полномочий первого руководителя учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений Махамбетского района"
20. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способам распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения
23. Реорганизация и упразднение учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к постановлению акимата
Махамбетского района от "19"
декабря 2022 года № 340
Утверждено постановлением
акимата Махамбетского района
"19" декабря 2022 года № 340
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Махамбетский районный отдел предпринимательства и сельского хозяйства"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Махамбетский районный отдел предпринимательства и сельского хозяйства" (далее-Учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах предпринимательства и сельского хозяйства.
2. Учреждение не имеет ведомств.
3. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличий), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства с законодательством Республики Казахстан.
5. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19. Мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
20. Мекеме заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін. Мекеме мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мекемемен бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мекеме өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Махамбет аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысына 4 қосымша
Махамбет аудандық әкімдігінің
2022 жылғы "19" желтоқсандағы
№ 340 қаулысымен бекітілген
"Махамбет аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлiмi" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Махамбет аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлiмi" (бұдан әрі-Мекеме) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы

7. Государственное учреждение "Махамбетский районный отдел предпринимательства и сельского хозяйства" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Атырауская область, Махамбетский район, село Махамбет, улица 50 лет газеты Жайык Шугыласы, №29.
10. Настоящее положение является учредительным документом учреждение.
11. Финансирование деятельности учреждения осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями учреждение.
Если учреждение законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Осуществление полномочий по формированию и реализации основных направлений развития предпринимательства, сферы услуг и сельского хозяйства на территории района.
14. Полномочия:
Права:
участвовать в установленном порядке в разработке, рассмотрении и согласовании вопросов социально-экономического развития района, входящих в компетенцию отдела; разрабатывать методические материалы и рекомендации по вопросам, отнесенным к его компетенции, а также проводить инструктажы, семинары, совещания, форумы; запрашивать и получать в установленном порядке от местных исполнительных органов и хозяйствующих субъектов статические и отчетные данные, другие материалы и сведения, необходимые отделу для осуществления своих функций; предоставлять информацию о деятельности отдела в средства массовой информации;
образовывать, при необходимости советы и экспертные группы.
2) Обязанности:
участие в формировании реализации региональных программ социально-экономического развития района;
анализ состояния и прогноз развития предпринимательства, сферы услуг и развития сельского хозяйства района;
осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с действующим законодательством, государственными, отраслевыми (секторальными), региональными программами и содействие реализации сельскохозяйственной продукции для удовлетворения потребностей населения.

7. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Махамбет аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлiмi" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Махамбет ауданы, Махамбет ауылы, Жайық Шұғыласы газетіне 50 жыл көшесі, №29 үй.
10. Осы Ереже мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Мекеме кәсіпкерлік субъектілерімен мекеменің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мекеме заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
Аудан аумағында кәсіпкерлікті, қызмет көрсету саласын және ауыл шаруашылығын дамытудың негізгі бағыттарын қалыптастыру және іске асыру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
белгіленген тәртіппен бөлімнің құзыретіне кіретін ауданның әлеуметтік-экономикалық даму мәселелерін әзірлеуге, қарауға және келісуге қатысуға;
оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша әдістемелік материалдар мен ұсыныстарды әзірлеуге, сондай-ақ нұсқамалар, семинарлар, кеңестер өткізуге;
белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдарынан, мекемелері мен ұйымдардан бөлімнің өз функцияларын іске асыруға қажетті статистикалық және есептік деректерді, басқа материалдар мен мәліметтерді сұратуға және алуға;
бұқаралық ақпарат құралдарына бөлімнің қызметі туралы ақпаратты беруге;
қажет болған жағдайда кеңестер мен сарапшылар топтарын құруға құқылы.
2) Міндеттері:
ауданның өңірлік әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларын қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
аудан аумағында кәсіпкерліктің, қызмет көрсету саласының және ауыл шаруашылығын дамуының жай-күйін талдау және дамуын болжау;
қолданыстағы заңнамаға, мемлекеттік, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламаларға сәйкес агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру және тұрғындар қажеттілігін қанағаттандыру үшін ауыл шаруашылық өнімдерінің іске асырылуына жәрдемдесу.

15. Функции: содействие экономическому и социальному развитию предпринимательства, сферы услуг и торговли района;
содействие в создании конкурентоспособных новых технологий при развитии отдела предпринимательства и сельского хозяйства;
проведение мониторинга и анализа состояния развития малого и среднего бизнеса района;
взаимодействие с общественными объединениями района и Махамбетской районной палатой предпринимателей по поддержке малого и среднего предпринимательства района;
издание и распространение информационных сборников для товаропроизводителей, предпринимателей;
организует проведение семинаров, выставок, конкурсов, форумов, бизнес-встреч;
содействие в развитии народных промыслов и ремесел;
организует разработку региональных программ поддержки малого и среднего бизнеса;
вносит предложения по поддержке и развитию инфраструктуры малого предпринимательства посредством льготного предоставления субъектам малого предпринимательства зданий, сооружений, призводственных помещений и иного имущества, находящегося в коммунальной собственности;
проведение государственной политики в области торговли;
контроль за торговлей в неустановленных местах;
организация мероприятий по противодействию коррупции (публиковать статьи, проводить семинары, круглые столы и т.д.);
работа с информационной системой "Е-қызмет";
обеспечение продовольственной безопасности в районе, развитие сферы агропромышленного комплекса, организация работы, направленной на повышение уровня конкурентоспособности аграрного производства в регионе.
проведение мониторинга цен на продукты питания для социально- значимых товаров;
организация работы по увеличению поголовья животных и развитию племенного животноводства;
усовершенствование маркетинговой системы правления аграрным сектором, подготовка документов, содействие сельскохозяйственным товаропроизводителям в получении субсидий;
включаться в мероприятия по ведению хозяйства, несмотря на собственность субъектов, принимать отчетность по оперативной, статистической и бухгалтерской деятельности в целях экономического анализа, участвовать в регулировании финансово – экономической деятельности и в ликвидации хозяйствующих субъектов постоянно работающих в убытке;
способствовать защите интересов сельскохозяйственных товаропроизводителей, создавать благоприятные условия для их производственной деятельности, оказывать содействие в решении проектов в осуществлении финансовой и кредитной политики;
осуществлять меры по эффективному использованию земель землепользователями, сохранению качества почвы и контроля за их развитием;
предоставлять право на ведение рыбного хозяйства и закрепление рыбохозяйственных водоемов за природопользователями района;
производить систематический сбор данных, анализ и оценку экономических ситуаций в рыбном и лесном хозяйствах района, реализовывать мероприятия, направленные на защиту окружающей среды в районе, в случаях необходимости выдвигать рекомендации и предложения по вопросам принятия управленческих решений акиматом района;
осуществлять руководство гражданской обороной аграрного сектора и другими видами действий мобилизационного характера;
контролировать за качеством выпускаемой сельскохозяйственной продукции, перерабатываемой и реализуемой в соответствии с применяемыми стандартами и технологическими условиями;
осуществлять контроль трудовой, пожарной безопасности, технического состояния машинно-тракторного парка хозяйственных субъектов;
обеспечить контроль за исполнением нормативов и стандартов технического использования машино-тракторного парка согласно правилам;
Оказание государственной услуги по государственной регистрации (перерегистрации), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них;
проведение ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них;
выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости;
осуществляет внутренний финансовый контроль по направлениям деятельности государственного органа с целью повышения качества производительности его работы;
организация работы по выполнению задач правового обслуживания, подготовка проекта нормативных актов, приказов, решений и других документов правового характера
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа

15. Функциялары:
кәсіпкерліктің, қызмет көрсету саласының және сауданың экономикалық және әлеуметтік дамуына жәрдемдесу;
ауданның кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы саласында бәсекеге қабілетті жаңа технологиялар енгізуге жұмыстану;
ауданның шағын және орта кәсіпкерлік саласының дамуын талдау және мониторингілеу;
ауданның шағын және орта кәсіпкерлік өкілдеріне қолдау көрсету мақсатында, аудандағы қоғамдық бірлестіктермен және Махамбет аудандық кәсіпкерлік палатасымен өзара іс-қимыл жасау;
тауар өндірушілер мен кәсіпкерлерге арналған ақпараттық жинақтар жасау, тарату;
семинарларды, көрме-жәрмеңкелерді, конкурстарды, форумдарды, бизнес кездесулерді ұйымдастыру;
халық кәсіпшілігі және қолөнерді дамытуға жәрдемдесу;
8) өңірлік шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
шағын кәсіпкерлік субьектілеріне ғимараттарды, өндірістік үй-жайларды және коммуналдық меншіктегі өзге де мүлікті жеңілдікпен беру арқылы шағын кәсіпкерлік инфрақұрылымын қолдау мен дамыту жөнінде ұсыныстар береді;
сауда саласында мемлекеттік саясатын жүргізу;
кәсіпорындарға Мемлекеттік көмек бағдарламасын іске асыру бойынша түсінік жұмыстарын жүргізу ("Бизнестің жол картасы 2025 бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы", "Нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың бағдарламасы");
сауданы орынсыз жерлерде сатуды қадағалау;
ауданда туризм саласының дамуы бойынша жұмыстар жүргізу;
аудан аумағында туристік ресурстарды қорғау, туристік индустрия обьектілерін жоспарлау және салу жөніндегі ұсыныстар енгізу;
аудандағы туристік маршруттар мен соқпақтардың тізілім жүргізу; сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мақсатында іс-шаралар ұйымдастыру (мақалалар жариялау, семинарлар, дөңгелеке үстелдер өткізу және т.б.);
"Е-қызмет" ақпараттық жүйесімен жұмыс жасау;
ауданда азық-түлік қауіпсіздігін және агроөнеркәсіптік кешен салаларының тұрақты дамытуды, аграрлық өндірістің аймақтық бәсекеге қабілеттілігінің жаңа деңгейіне жетуге бағытталған жұмыстарды ұйымдастыру;
әлеуеметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағаларына мониторинг жүргізу;
мал басын көбейту, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағытындағы жұмыстарды ұйымдастыру;
аграрлық секторды басқарудың маркетингтің жүйесін жетілдіру, ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне берілетін субсидиялардың алынуына ықпал ету, құжаттарын дайындау;
агроөнеркәсіп кешеніндегі меншіктің алуан түрлі нысандары мен шаруашылық жүргізу, жұмыс істеу жағдайларына экономикалық талдау жасау мақсатында оперативтік, статистикалық және бухалтерлік есеп алуға, оларды қаржы – экономикалық жағынан ретке салу (санация) немесе ұдайы шығынмен жұмыс істейтін шаруашылық субьектілерін тарату жөніндегі шараларға араласу;
ауылшаруашылығы тауар өндірушілерінің мүдделерін қорғауда, аграрлық сектордың қызметі үшін қолайлы жағдайлар туғызуға, әсіресе селода кіші және орта бизнесті дамытуға бағытталған қаржы, кредит саясатын жүзеге асыру жөніндегі жобалық ұсыныстарды әзірлеуге ықпал жасау;
шаруашылық жүргізуші субъектілердің жерді пайдалану және оның құнарлығын сақтауына бақылау жасауға, сонымен қатар ол жөніндегі мүдделі шараларды іске асыру;
балық шаруашылығын құруға, балық шаруашылығы су көздерін ауданның табиғат пайдаланушыларына бекітіп беру;
ауданның балық, орман шаруашылығы құрылымдарының экономикалық жағдайларына сараптама жасап, ауданда қоршаған ортаны қорғауға бағытталған шараларды жүзеге асыру, қажетті жағдайда шара алу үшін аудан әкімдікке ұсыныс беру;
аграрлық сектордың азаматтық қорғаныс, басқа да жұмылдырушылық шараларына басшылық жасау;
агроөнеркәсіп кешенінің барлық салаларының кәсіпорындары мен шаруашылық жүргізуші субьектілерінде өнімге қолданылып жүрген стандарттарды, технологиялық шарттарды сақтай отырып, өндірілетін, ұқсатылатын және өткізілетін ауылшаруашылық өнімдері сапасын бақылау;
шаруашылық субъектілеріндегі еңбекті қорғау, өрттен қорғану, машина–трактор паркінің техникалық жай–күйін қадағалауын жүзеге асыру;
машина-трактор паркінің техникалық пайдалану Ережелері бойынша нормативтері мен стандарттарының сақталуына бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
тракторлардың және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерінің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті немесе телнұсқасын беру, немесе машина кепілінің тіркелгені туралы хабарлама беру;
тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнаулы машиналарды жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық қарап-тексеруден өткiзу;
тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру мемлекеттік қызметін көрсету;
тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына куәліктер беру;
мемлекеттік орган жұмысының сапасы мен өнімділігін арттыру мақсатында оның қызметінің бағыттары бойынша ішкі қаржылық бақылауды жүзеге асырады;
құқықтық қамтамасыз етудегі тапсырмалардың орындалуы бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, нормативтік актілер, бұйрықтар, шешімдер және құқықтық нысандағы басқа да құжаттардың жобаларын дайындайды.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру

16. Руководство учреждение осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на задачи и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель учреждения назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя:
1) Руководит деятельностью отдела и обеспечивает исполнение возложенных на него задач;
2) Распределяет полномочия и обязанности специалистов отдела;
3) Назначает на должность и освобождает от должности работников отдела;
4) Представляет отдел во всех органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
5) Представляет на утверждение акиму района положение, структуру отдела;
6) Утверждает штатное расписание отдела в пределах установленной численности работников и фонда оплаты труда;
7) В пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию, приказы отдела;
8) В установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок, премирования и наложения дисциплинарных взысканий на работников отдела;
9) Обладает правом пользования и управления имуществом, финансовыми средствами, принадлежащими отделу, и несет персональную ответственность за соблюдение финансовой дисциплины;
10) Принимает меры, направленные на противодействие коррупции в отделе и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
19. Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного учреждения
20. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способам распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

16. Мекеме басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Мекемесі бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңамасына сәйкес лазазымға тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Мекеме бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) бөлім қызметін басқарады және оған жүктелген тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
2) бөлім қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттігін айқындайды;
3) бөлім қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, тәртіптік жаза қолданады;
4) қолданыстағы заңнамаға сәйкес барлық органдарда және мекемелерде бөлімінің атынан өкілдік етеді;
5) аудан әкіміне бөлімнің Ережесін, құрылымын бекітуге ұсынады;
6) бөлімінің штат кестесін белгіленген қызметкер санына және төлемақы қорына сәйкес бекітеді;
7) заңнамамен белгіленген тәртіпте бөлім қызметкерлерін іссапарға жіберу, оларға демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақы төлеу және сыйлықақы беру, тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
8) өз құзіреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, бөлімнің қызметтік құжаттамасына, бұйрықтарына қол қояды;
9) оның құзырына жататын басқа мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
10) бөлімдегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қолданады және сыбайлас жемқорлықтың алдын-алу үшін жасалатын шараларға дербес жауапты болады.
19. Мекеме бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Мекеме заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкiнің болуы мүмкін.
Мекеменің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мекемемен бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мекеме өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.