Об утверждении Хромтауского районного бюджета на 2024-2026 годы
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 22 декабря 2023 года № 101
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 921 396 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 10 187 300 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 713 996 тысяч тенге;
2) затраты – 16 033 901,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 158 658 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 197 336 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 38 678 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -2 271 163,6 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
2 271 163,6 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 197 336 тысяч тенге;
погашение займов – 38 678 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 112 505,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 04.04.2024 № 154 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты;
индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты;
социальный налог;
налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
регистрационный сбор, зачисляемый в местный бюджет;
плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет;
доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
другие неналоговые поступления в местный бюджет, за исключением поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования;
поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета.

2024-2026 жылдарға арналған Хромтау ауданының бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 101 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 9 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2024 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 13 921 396 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 10 187 300 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 15 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 713 996 мың теңге;
2) шығындар – 16 033 901,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 158 658 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 197 336 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 38 678 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -2 271 163,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 271 163,6 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 197 336 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 38 678 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 112 505,6 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 04.04.2024 № 154 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттің кірісіне есептелетін болып белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
жергілікті бюджетке төленетін тіркелгені үшін алым;
қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
жергілікті бюджетке төленетін мемлекеттік баж;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер;
білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, жергілікті бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024 - 2026 годы" установлено:
с 1 января 2024 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 57 853 тенге;
3) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 692 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 43 407 тенге.
4. Установить в районном бюджете на 2024 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 60 процентов;
2) по социальному налогу 60 процентов;
3) корпоративный подоходный налог с предприятий, исключая доходы организаций нефтяного сектора 60 процентов.
5. Учесть в районном бюджете на 2024 год трансферты, изъятие из районного бюджета в областной бюджет 5 260 568 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2024 год субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов в сумме 586 437 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление кредитов из республиканского бюджета на:
1) реализацию мер социальной поддержки специалистов. Распределение указанных текущих трансфертов определяется на основании постановления районного акимата.
8. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление целевых текущих трансфертов и трансферты на развитие:
1) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
2) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
3) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
4) на выплату государственной адресной социальной помощи;

3. Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 57 853 мың теңге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 692 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 43 407 теңге.
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте салық түсімдерінің жалпы сомасын келесі мөлшерде бөлу белгіленсін:
1) төлем көзінен кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша 60 пайыз;
2) әлеуметтік салық бойынша 60 пайыз;
3) мұнай секторындағы ұйымдардың кірістерін қоспағанда, кәсіпорындардан корпоративтік табыс салығы 60 пайыз.
5. 2024 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 5 260 568 мың теңге көлемінде ескерілсін.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық манызы бар қала, ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар 586 437 мың теңге сомасында ескерілсін.
7. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
1) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттер түскені ескерілсін:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
2) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
3) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;

5) на реконструкцию автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов;
6) на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
7) на развитие объектов сельского хозяйства;
8) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 168 000 тысяч тенге.

5) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді – мекендердің көшелерін қайта құруға;
6) ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
7) ауыл шаруашылығы объектілерін дамытуға;
8) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу үшін;
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
9. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 168 000 мың теңге сомасында бекітілсін.

459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
3 707
003
Проведение оценки имущества в целях налогооблажения
2 219
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1 488
9
Прочие государственные услуги общего характера
2 434 050
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 347 468
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
53 940
013
Капитальные расходы государственного органа
12 771
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
2 280 757
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
86 582
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
77 382
015
Капитальные расходы государственного органа
9 200
02
Оборона
89 983
1
Военные нужды
11 788
122
Аппарат акима района (города областного значения)
11 788
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
11 788
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
78 195
122
Аппарат акима района (города областного значения)
78 195
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
45 193
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
33 002
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
527 703
1
Социальное обеспечение
43 939
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
43 939
005
Государственная адресная социальная помощь
43 939
2
Социальная помощь
354 124
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
354 124
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
14 200
006
Оказание жилищной помощи
2 735
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
138 242
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью

459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
3 707
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
2 219
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1 488
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
2 434 050
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 347 468
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 940
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12 771
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
2 280 757
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
86 582
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 382
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9 200
02
Қорғаныс
89 983
1
Әскери мұқтаждар
11 788
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
11 788
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
11 788
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
78 195
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
78 195
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
45 193
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
33 002
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
527 703
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
43 939
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
43 939
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
43 939
2
Әлеуметтiк көмек
354 124
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
354 124
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
14 200
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 735
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
138 242
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну

010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
12 000
3
Информационное пространство
92 157
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
20 000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
20 000
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
72 157
006
Функционирование районных (городских) библиотек
72 157
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
85 761
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
61 987
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
18 742
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
43 245
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
23 774
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
23 774
9
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
1 500
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
1 500
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 500
036
Развитие газотранспортной системы
1 500
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
66 865
1
Сельское хозяйство
57 958
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
57 958
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и земельных отношений на территории района (города областного значения)
54 220
009
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
2 250
011
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельского округов, поселков, сел
1 488
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
8 907
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
8 907
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
8 907
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
116 961
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
116 961
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)

010
Әр түрлі спорт түрлеріне ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командаларының мүшелерін дайындау және қатысу
12 000
3
Ақпараттық кеңiстiк
92 157
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
20 000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
20 000
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
72 157
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
72 157
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
85 761
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
61 987
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
18 742
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
43 245
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
23 774
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 774
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
1 500
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
1 500
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 500
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
1 500
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
66 865
1
Ауыл шаруашылығы
57 958
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі
57 958
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және жер қатынастары саласында мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
54 220
009
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
2 250
011
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердiң, кенттердiң, ауылдардың, шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
1 488
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
8 907
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
8 907
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
8 907
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
116 961
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
116 961
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі