Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 152. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 3 октября 2023 года № 18.
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 03.10.2023 № 18.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Ответственного секретаря Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан и Министра и экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания, за исключением подпунктов 32), 33), 45) и 62) пункта 15 Положения, которые действуют до 1 января 2024 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
Приложение 1 к приказу
Положение
Республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан"

"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 14 наурыздағы № 152 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 3 қазандағы № 18 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 03.10.2023 № 18 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жауапты хатшысының және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтан туындайтын басқа да шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын Ереженің 15-тармағы 32), 33), 45) және 62) тармақшаларын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
М. Қарабаев
бұйрығына 1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі

Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет) является государственным органом и ведомством в пределах компетенции Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в сферах государственного геологического изучения недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом, подведомственным Министерству, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура, штатная численность Комитета утверждается Руководителем аппарата Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Руководитель аппарата), после согласования с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министр).
8. Юридический адрес Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Сарыарка", улица Әзірбайжана Мәмбетова, дом 32.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
10. Комитет имеет подведомственные организации и территориальные органы согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Положению.
11. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
12. Финансирование деятельности Комитета осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы, Министрлікке ведомстволық бағынысты заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілде өзінің атауы, мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Комитет егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі (бұдан әрі - Министр) келіскеннен кейін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің аппарат басшысы (бұдан әрі - Аппарат басшысы) бекітеді.
8. Комитеттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, Әзірбайжан Мәмбетов көшесі, 32-үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Комитеттің осы Ережеге 1 және 2-қосымшаларына сәйкес ведомстволық бағынысты ұйымдары және аумақтық органдары бар.
11. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Егер Комитетке заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
14. Задача: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы.
15. Функции:
1) осуществление регулятивных, реализационных и контрольно-надзорных функций и участие в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции Комитета;
2) утверждение нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в приказах Министра, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
3) осуществление международного сотрудничества в пределах своей компетенции;
4) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
5) руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности в пределах своей компетенции;
6) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
7) организация работ по разработке технических регламентов в пределах своей компетенции;
8) организация деятельности Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан в соответствии с Положением о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 330, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16970);
9) проведение анализа регуляторного воздействия в отношении разрабатываемых проектов документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
10) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства результата проведенного анализа регуляторного воздействия;
11) осуществление наблюдения и проверки на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
12) реализация государственной политики в области государственного контроля и надзора в соответствующей сфере;

2-тарау. Комитеттің негізгі функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Миссиясы: еліміздің барлық өндірістік салаларын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
14. Міндет: жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
15. Функциялары:
1) ведомствоның құзыреті шегінде реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыру және Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысу;
2) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, ведомствоның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша және Министрдің бұйрықтарында оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
3) өз құзыретi шегiнде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
5) өз құзыреті шегінде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық ету;
6) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз ету;
7) өз құзыретi шегiнде техникалық регламенттер әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
8) Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның қызметін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 330 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16970 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ережеге сәйкес ұйымдастыру;
9) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабының 3-тармағында көзделген әзірленетін құжаттардың жобаларына қатысты реттеушілік әсерді талдау;
10) жүргізілген реттеушілік әсерді талдаудың нәтижесін Министрліктің ресми интернет-ресурсында орналастыру;
11) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды және тексеруді жүзеге асыру;
12) тиісті салада мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;

13) разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также полугодовых графиков проведения проверок;
14) проведение государственного контроля и надзора в соответствии с законами Республики Казахстан;
15) проведение мониторинга эффективности государственного контроля и надзора;
16) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля и надзора;
17) осуществление лицензирования отдельных видов деятельности или действий, подлежащих лицензированию, в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
18) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении акционерных обществ и государственных учреждений;
19) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
20) выполнение обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан;
21) учет, хранение, систематизация, обобщение и представление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
22) разработка правил стадийности геологоразведки;
23) разработка правил выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых;
24) разработка правил учета, хранения, систематизации, обобщения и представления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
25) определение порядка хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операций по недропользованию;
26) определение порядка проведения государственной экспертизы геологического отчета;
27) контроль за соблюдением недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
28) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
29) разработка правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр;
30) разработка правил проведения государственной экспертизы недр, Положения о государственной комиссии по экспертизе недр;

13) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
14) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу;
15) мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
16) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
17) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялануға жататын қызметтiң немесе іс-қимылдың жекелеген түрлерiн лицензиялауды жүзеге асыру;
18) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ акционерлік қоғамдар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
19) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
20) Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелерді орындау;
21) мемлекеттің меншігіндегі, сондай-ақ оның иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
22) геологиялық барлау кезеңділігінің қағидаларын әзірлеу;
23) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу;
24) мемлекеттің меншігіндегі, сондай-ақ оның иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру қағидаларын әзірлеу;
25) жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін сақтау және есепке алу тәртібін айқындау;
26) геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу тәртібін айқындау;
27) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарын сақтауын бақылау;
28) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
29) жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын әзірлеу;
30) жер қойнауының мемлекеттік сараптама жүргізу қағидаларын, Жер қойнауының мемлекеттік сараптама комиссиясы туралы ережені әзірлеу;

31) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 32) действует до 01.01.2024 в соответствии с п. 5 настоящего приказа.
32) разработка положения о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан и ее состав;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 33) действует до 01.01.2024 в соответствии с п. 5 настоящего приказа.
33) разработка положения о межрегиональных комиссиях по запасам;
34) разработка инструкции по составлению проектных документов по геологическому изучению недр;
35) разработка инструкции по составлению проекта эксплуатации пространства недр;
36) выдача геологических и горных отводов, за исключением общераспространенных полезных ископаемых;
37) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
38) разработка формы геологического отчета;
39) взаимодействие и координация с компетентным органом по определению границ предоставляемых в пользование участков недр, использованию геологической информации и другим вопросам, предусмотренным Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
40) организация и проведение государственной экспертизы геологического отчета;
41) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
42) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
43) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;
44) предоставление права недропользования для геологического изучения и использования пространства недр;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 45) действует до 01.01.2024 в соответствии с п. 5 настоящего приказа.
45) подтверждение обоснованности уменьшения ресурсов в отчете об оценке ресурсов твердых полезных ископаемых более чем на двадцать пять процентов от запасов промышленных категорий, ранее утвержденных в соответствии со статьей 121 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании";
46) выдача заключения государственной экспертизы отчета о результатах геологоразведочных работ, подтверждающей отсутствие ресурсов или перспективы ресурсов твердых полезных ископаемых, не являющихся общераспространенным полезным ископаемым, на заявленном участке недр;
47) согласование положительного заключения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки при проектировании и строительстве населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов;

31) тарихи шығындардың мөлшерiн, геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
32) тармақша 01.01.2024 дейін қолданыста болады – осы бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
32) Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені әзірлеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
33) тармақша 01.01.2024 дейін қолданыста болады – осы бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
33) қорлар жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ережені әзірлеу;
34) жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша жобалау құжаттарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
35) жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
36) кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, геологиялық және тау-кен бөлiнiсiн беру;
37) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
38) геологиялық есептің нысанын әзірлеу;
39) пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелерінің шекараларын айқындау, геологиялық ақпаратты пайдалану және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген басқа да мәселелер бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасау және үйлестіру;
40) геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
41) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
42) жеке және заңды тұлғалар жүргiзетiн су объектiлерiнiң сарқылуын болғызбауға бағытталған су қорғау iс-шараларын келісу;
43) су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жарату) қорытындылар беру;
44) жер қойнауын геологиялық зерттеу және кеңістігін пайдалану үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
45) тармақша 01.01.2024 дейін қолданыста болады – осы бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
45) пайдалы қатты қазбалардың ресурстарын бағалау туралы есепте ресурстардың "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 121-бабына сәйкес бұрын бекітілген өнеркәсіптік санаттар қорларының жиырма бес пайызынан астам емес азаюы негізділігін растау;
46) өтініш берілген жер қойнауы учаскесінде кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтын пайдалы қатты қазбалар ресурстарының жоқ екендігін немесе ресурстар перспективасының жоқ екендігін растайтын геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есептің мемлекеттік сараптама қорытындысын беру;
47) елді мекендерді, өнеркәсіп кешендерін және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органының аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы оң қорытындысын келісу;

48) согласование разрешения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на застройку территорий залегания полезных ископаемых;
49) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
50) регулирование операций по геологическому изучению и использованию пространства недр;
51) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
52) осуществление государственного контроля за проведением операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых;
53) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;
54) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также информации о выданных им лицензиях на недропользование;
55) разработка форм отчетов по геологическому изучению недр;
56) разработка карты идентификации блоков с соответствующими координатами и индивидуальными кодами;
57) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
58) разработка правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и представления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых;
59) осуществление государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;
60) осуществление ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся гидрогеологических и аварийных нефтегазовых скважин;
61) представление информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 62) действует до 01.01.2024 в соответствии с п. 5 настоящего приказа.
62) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
63) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или представления к ней открытого доступа;
64) выдача разрешения на вывоз кернов за пределы Республики Казахстан;
65) выдача разрешения на отчуждение недропользователем природных носителей геологической информации в виде проб и (или) вывоз им проб за пределы Республики Казахстан;
66) подтверждение обнаружения открытия новой залежи (совокупности залежей) посредством документально подтвержденного получения притока углеводородов из скважины, в том числе при проведении ее опробования пластоиспытателем, и (или) лабораторных исследований породы-коллектора на нефтегазонасыщенность;

48) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының рұқсатын келісу;
49) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу ұйымдастыру және жүргізу;
50) жер қойнауын геологиялық зерттеу және оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды реттеу;
51) жер қойнауын геологиялық зерттеу, сондай-ақ оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
52) уранды және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
53) жер қойнауын пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
54) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға берілген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
55) жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша есептер нысандарын әзірлеу;
56) тиісті координаттары мен жеке кодтары бар блоктарды сәйкестендіру картасын әзірлеу;
57) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерін мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
58) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын енгізу және пайдалы қазбалар қорын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты ұсыну қағидаларын әзірлеу;
59) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыру;
60) өздігінен ағып жататын иесіз және авариялық мұнай-газ ұңғымаларды жоюды және консервациялауды жүзеге асыру;
61) пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
62) тармақша 01.01.2024 дейін қолданыста болады – осы бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
62) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын жүргізу;
63) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы ашып көрсету;
64) керндерді Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге рұқсат беру;
65) жер қойнауын пайдаланушының геологиялық ақпараттың сынамалар түріндегі табиғи жеткізгіштерін иеліктен шығаруы және (немесе) сынамаларды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге рұқсат беру;
66) ұңғымадан көмірсутектердің ағымын құжатпен растау арқылы алу, оның ішінде қабатты сынағышпен сынамалау жүргізген кезде және (немесе) мұнай-газдың мол болуына коллектор-жынысты зертханалық зерттеу кезінде растаған жаңа кенжатынның (кенжатындар жиынтығының) ашылуын растау;

67) согласование изменений в проекты поисково-оценочных работ на подземные воды по выданным лицензиям на геологическое изучение недр;
68) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод;
69) принятие и передача недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
70) определение порядка осуществления государственного мониторинга недр;
71) разработка норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр;
72) разработка порядка проведения государственной экспертизы недр;
73) разработка положения о государственной комиссии по экспертизе недр и ее состав;
74) разработка формы заявлений на получение лицензии на использование пространства недр;
75) определение порядка осуществления государственного мониторинга недр;
76) разработка правила подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование;
77) разработка правила выдачи и переоформления геологического и горного отводов;
78) разработка методики классификации запасов месторождений и прогнозных ресурсов, инструкций по подсчету запасов полезных ископаемых, в том числе относящихся к нетрадиционным углеводородам;
79) утверждает совместно с компетентным органом перечень и состав сведений по участкам недр, включенным в программу управления государственным фондом недр, подлежащих публикации в открытом доступе;
80) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра Республики Казахстан.
16. Права и обязанности Комитета:
права Комитета:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности Комитета;
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Обязанности Комитета:

67) жер қойнауын геологиялық зерттеуге берілген лицензиялар бойынша жерасты суларына арналған іздестіру-бағалау жұмыстары жобаларына өзгерістерді келісу;
68) жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
69) жер қойнауын пайдаланушының балансына ұңғымаларды, технологиялық бірліктерді қабылдау және беру;
70) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асыру тәртібін айқындау;
71) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт нормалары мен бағасын әзірлеу;
72) жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібін әзірлеу;
73) жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені және оның құрамын әзірлеу;
74) жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия алуға өтініш нысандарын әзірлеу;
75) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асыру тәртібін айқындау;
76) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (көрінуін) растау қағидаларын әзірлеу;
77) геологиялық және тау-кен бөлулерін беру және қайта ресімдеу қағидаларын әзірлеу;
78) кен орындарының қорлары мен болжамды ресурстарды сыныптау әдістемесін, пайдалы қазбалардың, оның ішінде дәстүрлі емес көмірсутектерге жатқызылатындарының қорларын есептеу жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу;
79) ашық қолжетімділікте жариялануға жататын, мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына енгізілген жер қойнауы учаскелері жөніндегі мәліметтердің тізбесі мен құрамын құзыретті органмен бірлесіп бекітеді;
80) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
16. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Комитет құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтарды шығару;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрау және алу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге шараларды өткізу;
5) қызметінің жетекшілік ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізу;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тарту;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыру.
Комитеттің міндеттері:

1) обеспечивать реализацию возложенных на Комитет задач и функций;
2) в пределах своей компетенции обеспечивать соблюдение законов и иных нормативных правовых актов, в том числе, в области защиты государственных секретов прав и охраняемых законом интересов физических и юридических лиц;
3) готовить разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
5) вести бухгалтерский учет, составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Комитету;
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
8) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
9) своевременно и качественно выполнять возложенные в соответствии с настоящим Положением на Комитет функции.
Глава 3. Организация деятельности Комитета
17. Руководство Комитета осуществляется председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
18. Комитет возглавляет председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
19. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей приказом Руководителем аппарата в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия председателя Комитета:
1) в пределах своей компетенции подписывает приказы;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, (за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц);
3) по согласованию с Министерством назначает на должности и освобождает от должностей руководителей подведомственных организаций;
4) назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей подведомственных организаций;
5) по представлению руководителей подведомственных организаций назначает на должности и освобождает от должности директоров филиалов и их заместителей;
6) назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей территориальных подразделений;
7) вносит предложение в Министерство о привлечении к дисциплинарной ответственности руководителей территориальных подразделений;

1) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз ету;
2) өз құзыреті шегінде заңдарды және өзге нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде мемлекеттік құпияларды қорғау және заңмен қорғалатын жеке және заңды тұлғалардың мүдделері саласындағы заңдарды сақтауды қамтамасыз ету;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер дайындау;
4) Комитет теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу, бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Министрлікке беру;
6) Комитетке бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу;
8) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
9) Осы ережеге сәйкес Комитетке жүктелген функцияларды уақтылы және толық орындау.
3-тарау. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
17. Комитет басшылығын төраға жүзеге асырады, Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
18. Комитетті Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрығымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын төраға басқарады.
19. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Аппарат басшысының бұйрығымен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары бар.
20. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) өзінің құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
2) заңнамаға сәйкес Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады (еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда);
3) Министрліктің келісімі бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдары басшыларының ұсынымы бойынша филиалдардың директорларын және олардың орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) аумақтық бөлімшелердің басшы орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) Министрге аумақтық органдардың басшыларын тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы ұсыныстар енгізеді;

8) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций Комитета;
9) в пределах своей компетенции принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции;
10) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Комитета (за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц), а также на руководителей подведомственных организаций и их заместителей;
11) решает вопросы командирования (за исключением командирования заграницу), оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок руководителям территориальных подразделений;
12) в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, выплаты надбавок и премирования заместителей территориальных органов, руководителей подведомственных организаций и их заместителей, а также работников Комитета (за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц);
13) утверждает Положения структурных подразделений Комитета и в пределах своей компетенции учредительные документы подведомственных организаций Комитета, а также положения территориальных органов, находящихся в ведении Комитета;
14) утверждает должностные инструкции сотрудников Комитета, руководителей подведомственных организаций и их заместителей (за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц);
15) согласовывает структуру и штатные расписания подведомственных организаций Комитета;
16) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
17) определяет компетенцию и порядок взаимодействия территориальных органов с Комитетом;
18) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов территориальных органов и подведомственных организаций;
19) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях без доверенности;
20) осуществляет общее руководство финансово-хозяйственной деятельности и проведения государственных закупок в Комитете;

8) өзінің орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты ұйымдары басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
9) өзінің құзыреті шегінде Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасауға бағытталған шаралар қолданады және сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасау бойынша шаралар қолданылуы үшін дербес жауаптылықта болады;
10) Комитет қызметкерлерін (еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда), сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын ынталандырады және оларға тәртіптік жаза қолданады;
11) аумақтық бөлімшелердің басшыларына іссапарға жіберу (шетелге іссапарға жіберуді қоспағанда), материалдық көмек көрсету, даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу мәселелерін шешеді;
12) заңнамада белгіленген тәртіппен аумақтық органдардың басшылардың орынбасарларын, ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын, сондай-ақ Комитет қызметкерлерін (еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда) іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, үстемақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
13) құрылымдық бөлімшелердің ережелерін және өзінің құзыреті шегінде Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарының құрылтай құжаттарын, сондай-ақ Комитеттің қарамағындағы аумақтық органдардың ережелерін бекітеді;
14) Комитет қызметкерлерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларының (еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда) лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
15) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарының құрылымы мен штат кестелерін келісімдейді;
16) реттелмелі салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар тұжырымдайды;
17) аумақтық органдардың Комитетпен өзара іс-қимыл жасау құзыреті мен тәртібін айқындайды;
18) аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдар актілерінің күшін жояды немесе қолданылуын толық немесе ішінара тоқтатады;
19) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Комитеттің өкілі болады;
20) Комитетте қаржы-шаруашылық қызметіне және мемлекеттік сатып алуды өткізуге жалпы басшылықты жүзеге асырады;

21) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия заместителей председателя Комитета:
1) координировать деятельность Комитета в пределах своих полномочий;
2) в период отсутствия председателя осуществлять общее руководство деятельностью Комитета;
3) осуществлять иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Комитета
22. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
24. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
25. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
1. Акционерное общество "Национальная геологическая служба".
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Комитета
1. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра".
2. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра".
3. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра".
4. Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра".
5. Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Южказнедра".
Приложение 2 к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов Ответственного секретаря Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан и Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан

21) Қазақстан Республикасының заңдары мен Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Комитет төрағасы орынбасарларының өкілеттіктері:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитет қызметін үйлестіру;
2) төраға болмаған кезеңде Комитет қызметінің жалпы басшылығын жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес өзге қызметтерді жүзеге асыру.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
22. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге анықталмаса, Комитет өзіне бекітілген және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен жеке өкілдік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Ұлттық геологиялық қызмет" акционерлік қоғамы.
Комитеттің қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитетiнiң "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңiраралық геология департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитетiнiң "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңiраралық геология департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитетiнiң "Солтүстiкқазжерқойнауы" Солтүстiк Қазақстан өңiраралық геология департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитетiнiң "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңiраралық геология департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитетiнiң "Оңтүстiкқазжерқойнауы" Оңтүстiк Қазақстан өңiраралық геология департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі.
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Жауапты хатшысының және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1) Приказ Ответственного секретаря Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 7-П "Об утверждении Положения о Комитете геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
2) Приказ Ответственного секретаря Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 27-Ө "О внесении изменений и дополнения в приказ Ответственного секретаря Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 7-П "Об утверждении Положения о Комитете геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
3) Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 февраля 2021 года № 45-п "О внесении изменений в приказ Ответственного секретаря Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 7-П "Об утверждении Положения о Комитете геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

1) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жауапты хатшысының 2019 жылғы 1 тамыздағы № 7-Ө бұйрығы;
2) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жауапты хатшынысының 2019 жылғы 1 тамыздағы № 7-Ө бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жауапты хатшысының 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 27-Ө бұйрығы;
3) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жауапты хатшысының 2019 жылғы 1 тамыздағы № 7-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 24 ақпандағы № 45-ө бұйрығының күші жойылды деп танылсын.