Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскому району на 2024-2025 годы
Решение Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 27 марта 2024 года № 177
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Айтекебийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова согласно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу согласно приложению 9 к настоящему решению;
10) план по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу согласно приложению 10 к настоящему решению;
11) план по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу согласно приложению 11 к настоящему решению;
12) план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу согласно приложению 12 к настоящему решению;
13) план по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу согласно приложению 13 к настоящему решению;
14) план по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу согласно приложению 14 к настоящему решению;
15) план по управлению пастбищами и их использованию по Ушкатинскому сельскому округу согласно приложению 15 к настоящему решению;

Әйтеке би ауданы бойынша 2024-2025 жылдары жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 наурыздағы № 177 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15-бабының 1-тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Әйтеке би аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес, Ақкөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес, Ақтасты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес, Аралтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес, Тұмабұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес, Әйке ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес, Жабасақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес, Жамбыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына сәйкес, Темірбек Жүргенов ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес, Қайрақты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
10) осы шешімнің 10-қосымшасына сәйкес, Қарабұтақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
11) осы шешімнің 11-қосымшасына сәйкес, Құмқұдық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
12) осы шешімнің 12-қосымшасына сәйкес, Қызылжұлдыз ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
13) осы шешімнің 13-қосымшасына сәйкес, Сарат ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
14) осы шешімнің 14-қосымшасына сәйкес, Сұлукөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
15) осы шешімнің 15-қосымшасына сәйкес, Үшқатты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;

2. ГУ "Аппарат Айтекебийского райнного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) опубликование настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на официальном интернет-ресурсе маслихата Айтекебийского района, после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председтель Айтекебийского
районного маслихата
Б. Д. Сейлханов
Приложение 1 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округуна 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккольском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.

2. "Әйтеке би аудандық мәслихатының аппараты" ММ-сі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялауды қамтамасыз етсін;
2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Әйтеке би ауданы мәслихатының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би аудандық
мәслихатының төрағасы:
Б. Д. Сейлханов
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
1-қосымша
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақкөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақкөл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Аккольского сельского округа 180005 гектар, из них пастбищные земли –135606 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 109079 гектар;
земли населенных пунктов –28350 гектар;
земли запаса - 42576 гектар.
По природным условиям территория Аккольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Аккольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 814 голов, из них маточное поголовье 500 голов, мелкого рогатого скота 2401 голов, 162 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 27270 гектаров.
Поголовье крестьянских хозяйствах Аккольского селького округа составляет: крупного рогатого скота 2432 головы, мелкого рогатого скота 3259 головы, 2154 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 78280 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аккольскому сельскому округу имеются всего 108336 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 27270 гектаров пастбищ.
В Аккольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Акколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4000 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-814 гол * 0,8 га/гол* 10 га =6512 га;
Для МРС-2401 гол * 0,1 га/гол * 2 га =480,2 га;
Для лошадей -162 гол * 1,0 га/гол * 12 га = 1944 га;

Ақкөл ауылдық округінің жалпы көлемі 180005 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –135606 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 109079 гектар;
елді мекендердің жері – 28350 гектар;
қордағы жерлер–42576 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақкөл ауылдық окургі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Ақкөл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 814 бас, оның ішінде аналық мал басы 500 бас, 2401 бас ұсақ мал, 162 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 27270 гектар.
Ақкөл ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2432 бас, ұсақ қара 3259 бас, 2154 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 78280 гектарды құрайды.
Ақкөл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 108336 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекеншегінде 27270 гектар жайылым бар.
Ақкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақкөл а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4000 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы - 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-814 бас. * 0,8 га/бас* 10 га =6512 га;
ұсақ мал үшін-2401 бас. * 0,1 га/бас * 2 га =480,2 га;
жылқы үшін-162 бас. * 1,0 га/бас * 12 га = 1944 га;

6512 га + 480,2 га + 1944 га =8936,2 га.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Аккольскому
сельскому округу на 2024-2025
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Аккольского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на 1 условну голову
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"ALT&ZAQ" КХ

6512 га + 480,2 га + 1944 га =8936,2 га.
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Ақкөл ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақкөл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
1
"ALT&ZAQ" ШҚ

2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Аккольскому
сельскому округу на 2024-2025
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Аккольскому
сельскому округу на 2024-2025
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Аккольского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Аккольский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 2 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі – жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Ақкөл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Ақкөл ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Ақкөл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
2-қосымша
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актастинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Актастинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Актастинского сельского округа 402162 гектар, из них пастбищные земли – 147023 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 93189 гектар;
земли населенных пунктов –57136 гектар;
земли промышленности –2412 гектар;
земли запаса – 249425 гектар.
По природным условиям территория Актастинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Актастинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1084 голов, из них маточное поголовье 597 голов, мелкого рогатого скота 2200 голов, 567 голов лошадей. Из них:
в селе Актасты:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақтасты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5- қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақтасты ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Ақтасты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 402162 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –147023 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –93189 гектар;
елді мекендердің жері – 57136 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2412 гектар;
қордағы жерлер-249425 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақтасты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Ақтасты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1084 бас, оның ішінде аналық мал басы 597 бас, 2200 бас ұсақ мал, 567 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақтасты ауылында:

крупного рогатого скота 518 головы, из них маточное поголовье 285 голова, мелкого рогатого скота 897 голов, 241 головы лошадей. Площадь пастбищ составляет 26112 гектар.
в селе Толыбай:
крупного рогатого скота 566 головы, из них маточное поголовье 312 голов, мелкого рогатого скота 1303 головы, 326 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 30477 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Актастинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1339 голов, мелкого рогатого скота 404 голов, 2004 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 43589 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Актастинскому сельскому округу имеются всего 90434 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 56589 гектар пастбищ.
В Актастинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Актасты, с.Толыбай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4776 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол, лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

ірі қара мал 518 бас, оның ішінде аналық мал 285 бас, ұсақ мал 897 бас, жылқы 241 бас. Жайылым көлемі 26112 гектар.
Толыбай ауылында:
ірі қара мал 566 бас, оның ішінде аналық мал 312 бас, ұсақ мал 1303 бас, жылқы 326 бас. Жайылым көлемі 30477 гектар.
Ақтасты ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1339 бас, ұсақ қара 404 бас, 2004 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 43589 гектарды құрайды.
Ақтасты ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 90434 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 56589 гектар жайылым бар.
Ақтасты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақтасты а., Толыбай а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша-4776 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда, ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС-1084 гол. * 0,8 га * 10 га = 8672 га;
Для МРС-2200 гол * 0,1 га * 2 га =440 га;
Для лошадей-567 гол * 1,0 га * 12 га = 6804 га;
8672 га + 440 га + 6804 га = 15916 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актастинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Актастинского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Orekee" КХ

ІҚМ үшін-1084 бас. * 0,8 га * 10 га = 8672 га;
ұсақ мал үшін-2200 бас * 0,1 га * 2 га =440 га;
жылқы үшін-567 бас * 1,0 га * 12 га = 6804 га;
8672 га + 440 га + 6804 га = 15916 га.
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Ақтасты ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтасты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Orekee" ШҚ

6804
15916
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Актастинского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Актастинского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 году
1
2
3
4
1
Актастинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 3 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

6804
15916
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Ақтасты ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Ақтасты ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Ақтасты ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Ақтасты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
3-қосымша
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару жәнеолардыпайдаланужөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұданәрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі№ 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аралтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аралтогайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Аралтогайского сельского округа 247410 гектар, из них пастбищные земли – 239097 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 138142 гектар;
земли населенных пунктов –75987 гектар;
земли промышленности – 50 гектар;
земли запаса – 33231 гектар.
По природным условиям территория Аралтогайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Аралтогайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 4162 голов, из них маточное поголовье 2985 голов, мелкого рогатого скота 3790 голов, 208 голов лошадей. Из них:
в селе Аралтогай:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аралтоғай ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5- қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аралтоғай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Аралтоғай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 247410 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –239097 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 138142 гектар;
елді мекендердің жері – 75987 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 50 гектар;
қордағы жерлер-33231 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Аралтоғай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Аралтоғай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 4162 бас, оның ішінде аналық мал басы 2985 бас, 3790 бас ұсақ мал, 208 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Аралтоғай ауылында:

крупного рогатого скота 2122 головы, из них маточное поголовье 1565 голов, мелкого рогатого скота 2288 голов, 58 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 32687 гектар.
в селе Киякты:
крупного рогатого скота 562 головы, из них маточное поголовье 364 голов, мелкого рогатого скота 628 головы, 24 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9508 гектар.
в селе Улгайсын:
крупного рогатого скота 714 головы, из них маточное поголовье 588 голов, мелкого рогатого скота 265 головы, 80 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17885 гектар.
в селе Милы:
крупного рогатого скота 764 головы, из них маточное поголовье 468 голов, мелкого рогатого скота 609 головы, 46 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14363 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Аралтогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 8298 голов, мелкого рогатого скота 17311 головы, 3871 голов лошадей, 26 голов верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 104391 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аралтогайскому сельскому округу имеются всего 135927 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 75987 гектар пастбищ.
В Аралтогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аралтогай, с.Киякты, с.Улгайсын, с.Милы) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 23880 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных у местного населения не имеется, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол., верблюдов – 12 га / гол.
Потребность:

ірі қара мал 2122 бас, оның ішінде аналық мал 1565 бас, ұсақ мал 2288 бас, жылқы 58 бас.
Жайылым көлемі 32687 гектар.
Қияқты ауылында:
ірі қара мал 562 бас, оның ішінде аналық мал 364 бас, ұсақ мал 628 бас, жылқы 24 бас.
Жайылым көлемі 9508 гектар.
Ұлғайсын ауылында:
ірі қара мал 714 бас, оның ішінде аналық мал 588 бас, ұсақ мал 265 бас, жылқы 80 бас.
Жайылым көлемі 17885 гектар.
Милы ауылында:
ірі қара мал 764 бас, оның ішінде аналық мал 468 бас, ұсақ мал 609 бас, жылқы 46 бас.
Жайылым көлемі 14363 гектар.
Аралтоғай ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 8298 бас, ұсақ қара 17311 бас, 3871 бас жылқы, 26 түйе.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 104391 гектарды құрайды.
Аралтоғай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 135927 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 75987 гектар жайылым бар.
Аралтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аралтоғай а., Қияқты а., Ұлғайсын а, Милы а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 23880 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас, түйе -12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС- 4162 гол * 0,8 га * 10 га = 33296 га;
Для МРС-3790 гол * 0,1 га * 2 га =758 га;
Для лошадей- 208 гол * 1,0 га * 12 га =2496 га;
33296 га + 758 га + 2496 га =36550 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аралтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Аралтогайского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
верблюд
КРС
МРС
Лошади/вербл
1
Абылайхан Р.Ж КХ

ІҚМ үшін- 4162 бас * 0,8 га * 10 га = 33296 га;
ұсақ мал үшін-3790 бас * 0,1 га * 2 га =758 га;
жылқы үшін- 208 бас * 1,0 га * 12 га =2496 га;
33296 га + 758 га + 2496 га =36550 га.
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Аралтоғай ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аралтоғай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы/
түйе
1
Абылайхан Р.Ж ШҚ

2496
36550
приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Аралтогайского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округе на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Аралтогайского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Аралтогайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 4 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2496
36550
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Аралтоғай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Аралтоғай ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Аралтоғай ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Аралтоғай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
4-қосымша
Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тумабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тумабулакском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тумабулакского сельского округа 505144 гектаров, из них пастбищные земли – 467272 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –143507 гектар;
земли населенных пунктов –108809 гектар;
земли промышленности – 3295 гектар;
земли запаса – 249533 гектар.
По природным условиям территория Тумабулакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Тумабулакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1292 голов, из них маточное поголовье 715 голов, мелкого рогатого скота 3435 голов, 775 голов лошадей. Из них:
в селе Тумабулак:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тұмабұлақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тұмабұлақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Тұмабұлақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 505144 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –467272 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –143507 гектар;
елді мекендердің жері – 108809 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 3295 гектар;
қордағы жерлер-249533 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Тұмабұлақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1292 бас, оның ішінде аналық мал басы 715 бас, 3435 бас ұсақ мал, 775 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тұмабұлақ ауылында:

крупного рогатого скота 816 головы, из них маточное поголовье 455 голов, мелкого рогатого скота 1788 голов, 457 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 62160 гектар.
в селе Сарыбулак:
крупного рогатого скота 476 головы, из них маточное поголовье 260 голов, мелкого рогатого скота 1647 головы, 318 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 44797 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Тумабулакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3390 головы, мелкого рогатого скота 5776 головы, 3410 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 139683 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тумабулакскому сельскому округу имеются всего 142173 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 106957 гектар пастбищ.
В Тумабулакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Тумабулак, с.Сарыбулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5720 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

ірі қара мал 816 бас, оның ішінде аналық мал 455 бас, ұсақ мал 1788 бас, жылқы 457 бас.
Жайылым көлемі 62160 гектар.
Сарыбұлақ ауылында:
ірі қара мал 476 бас, оның ішінде аналық мал 260 бас, ұсақ мал 1647 бас, жылқы 318 бас.
Жайылым көлемі 44797 гектар.
Тұмабұлақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 3390 бас, ұсақ қара 5776 бас, 3410 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 139683 гектарды құрайды.
Тұмабұлақ ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 142173 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 106957 гектар жайылым бар.
Тұмабұлақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тұмабұлақ а., Сарыбұлақ а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5720 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС- 1292 гол * 0,8 га * 10 га = 10336 га;
Для МРС-3435 гол * 0,1 га * 2 га =687 га;
Для лошадей- 775 гол * 1,0 га * 12 га =9300 га;
10336 га +687 га + 9300 га =20323 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тумабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Тумабулакского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Айдын Жүрек" КХ

ІҚМ үшін- 1292 бас * 0,8 га * 10 га = 10336 га;
ұсақ мал үшін-3435 бас * 0,1 га * 2 га =687 га;
жылқы үшін- 775 бас * 1,0 га * 12 га =9300 га;
10336 га + 687 га + 9300 га =20323 га.
Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тұмабұлақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Айдын Жүрек" ШҚ

2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Тумабулакского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 году
1
2
3
4
1
Тумабулакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 5 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Тұмабұлақ ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Тұмабұлақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
5-қосымша
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Айкенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Айкенском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айкенского сельского округа 255899 гектар, из них пастбищные земли – 100850 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –74915 гектар;
земли населенных пунктов – 42497 гектар;
земли промышленности – 1781 гектар;
земли запаса – 136706 гектар.
По природным условиям территория Айкенского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Айкенском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1531 голов, из них маточное поголовье 908 голов, мелкого рогатого скота 2246 голов, 266 голов лошадей. Из них:
в селе Айке:
крупного рогатого скота 711 голов, из них маточное поголовье 401 голов, мелкого рогатого скота 1315 голов, 90 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 20744 гектар.
в селе Теренсай:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Әйке ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Әйке ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Әйке ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 255899 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –100850 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –74915 гектар;
елді мекендердің жері – 42497 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1781 гектар;
қордағы жерлер-136706 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Әйке ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Әйке ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1531 бас, оның ішінде аналық мал басы 908 бас, 2246 бас ұсақ мал, 266 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Әйке ауылында:
ірі қара мал 711 бас, оның ішінде аналық мал 401 бас, ұсақ мал 1315 бас, жылқы 90 бас. Жайылым көлемі 20744 гектар.
Тереңсай ауылында:

крупного рогатого скота 820 голов, из них маточное поголовье 507 голов, мелкого рогатого скота 931 голов, 176 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 19629 гектар.
Поголовье ТОО и крестьянских хозяйствах Айкенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1376 голов, мелкого рогатого скота 1221 голов, 1608 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 59672 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Айкенскому сельскому округу имеются всего 60477 гектаров пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40373 гектар пастбищ.
В Айкенском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Айке, с.Теренсай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7264 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.

ірі қара мал 820 бас, оның ішінде аналық мал 507 бас, ұсақ мал 931 бас, жылқы 176 бас. Жайылым көлемі 19629 гектар.
Әйке ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1376 бас, ұсақ қара 1221 бас, 1608 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 59672 гектарды құрайды.
Әйке ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 60477 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекеншегінде 40373 гектар жайылым бар.
Әйке ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Әйке а., Тереңсай а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша-7264 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на условную голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
для КРС- 1531 гол. * 0,8 га/гол* 10 га =12248 га;
для МРС- 2246 гол. * 0,1 га/гол* 2 га= 449,2 га;
для лошадей - 266 гол. * 1,0 га/гол* 12 га= 3192 га;
12248га+ 449,2 га + 3192 га = 15889,2 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Айкенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Айкенского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Азамат" КХ

Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1531 бас. * 0,8 га/бас* 10 га =12248 га;
ұсақ мал үшін-2246 бас. * 0,1 га/бас* 2 га= 449,2 га;
жылқыүшін-266 бас. * 1,0 га/бас* 12 га= 3192 га;
12248 га + 449,2 га + 3192 га= 15889,2 га.
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Әйке ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Әйке ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы/
1
"Азамат" ШҚ

3192
15889,2
приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Айкенского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Айкенского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 году
1
2
3
4
1
Айкенский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

3192
15889,2
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Әйке ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Әйке ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Әйке ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Әйке
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
6-қосымша
Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жабасакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жабасакском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жабасакского сельского округа 383416 гектар, из них пастбищные земли – 358496 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –178118 гектар;
земли населенных пунктов –85909 гектар;
земли промышленности – 1206 гектар;
земли запаса – 118183 гектар.
По природным условиям территория Жабасакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Жабасакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2212 голов, из них маточное поголовье 959 голов, мелкого рогатого скота 3032 голов, 1041 голов лошадей. Из них:
в селе Жабасак:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жабасақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жабасақ ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Жабасақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 383416 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –358496 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 178118 гектар;
елді мекендердің жері – 85909 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1206 гектар;
қордағы жерлер-118183 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жабасақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Жабасақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2212 бас, оның ішінде аналық мал басы 959 бас, 3032 бас ұсақ мал, 1041 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жабасақ ауылында:

крупного рогатого скота 1313 головы, из них маточное поголовье 623 голов, мелкого рогатого скота 1325 голов, 347 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 47359 гектар.
в селе Байжанкол:
крупного рогатого скота 520 голов, из них маточное поголовье 183 голов, мелкого рогатого скота 470 голов, 195 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 20446 гектар.
в селе Аккум:
крупного рогатого скота 379 головы, из них маточное поголовье 153 голов, мелкого рогатого скота 1237 головы, 499 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15892 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Жабасакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2252 головы, мелкого рогатого скота 1221 голов, 2665 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 101777 гектар.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жабасак, с.Аккум, с.Байжанкол) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7672 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

ірі қара мал 1313 бас, оның ішінде аналық мал 623 бас, ұсақ мал 1325 бас, жылқы 347 бас.
Жайылым көлемі 47359 гектар.
Байжанкөл ауылында:
ірі қара мал 520 бас, оның ішінде аналық мал 183 бас, ұсақ мал 470 бас, жылқы 195 бас.
Жайылым көлемі 20446 гектар.
Аққұм ауылында:
ірі қара мал 379 бас, оның ішінде аналық мал 153 бас, ұсақ мал 1237 бас, жылқы 499 бас.
Жайылым көлемі 15892 гектар.
Жабасақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2252 бас, ұсақ қара 1221 бас, 2655 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 101777 гектарды құрайды.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жабасақ а., Ақкұм а., Байжанкөл а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 7672 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда, ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС- 2212 гол * 0,8 га * 10 га = 17696 га;
Для МРС-3032 гол * 0,1 га * 2 га =606,4 га;
Для лошадей - 1041 гол * 1,0 га * 12 га =12492 га;
17696 га + 606,4 га + 12492 га = 30794,4 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жабасакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Жабасакского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Tomirisnur" КХ

ІҚМ үшін- 2212 бас * 0,8 га * 10 га = 17696 га;
ұсақ мал үшін-3032 бас * 0,1 га * 2 га =606,4 га;
жылқы үшін- 1041 бас * 1,0 га * 12 га =12492 га;
17696 га + 606,4 га + 12492 га =30794,4 га.
Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Жабасақ ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жабасақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Tomirisnur" ШҚ

12492
30794,4
приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жабасакского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Жабасакского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Жабасакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

12492
30794,4
Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Жабасақ ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Жабасақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Жабасақ ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылдарғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Жабасақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау.
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
7-қосымша
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жамбылском сельском округе имеется 1 сельский населҰнный пункт.
Общая площадь территории Жамбылского сельского округа 136336 гектаров, из них пастбищные земли – 89094 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –61992 гектар;
земли населенных пунктов –16634 гектар;
земли промышленности –2266 гектар;
земли запаса- 55444 гектар.
По природным условиям территория Жамбылском сельском округе по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Жамбылском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 428 голов, из них маточное поголовье 200 голов, мелкого рогатого скота 749 голов, 79 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 16065 гектар.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жамбыл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте(5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жамбыл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Жамбыл ауылдық округінің жалпы көлемі 136336 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –89094 га, 0 га - басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 61992 гектар;
елді мекендердің жері – 16634 гектар;
өнеркәсіп жерлері –2266 гектар;
қордағы жерлер–55444 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жамбыл ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Жамбыл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 428 бас, оның ішінде аналық мал басы 200 бас, 749 бас ұсақ мал, 79 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 16065 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Жамбылском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 289 голов, мелкого рогатого скота 267 голов, 31 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 17059 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жамбылскому сельскому округу имеются всего 22760 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16065 гектаров пастбищ.
В Жамбылском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жамбыл) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1600 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребности не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

Жамбыл ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 289 бас, ұсақ қара 267 бас, 31 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 17059 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 22760 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 16065 гектар жайылым бар.
Жамбыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жамбыл а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1600 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС-428 бас * 0,8 га * 10 га = 3424 га;
Для МРС-749 бас * 0,1 га * 2 га =149,8 га;
Для лошадей -79 бас * 1,0 га * 12 га = 948 га;
3424 га +149,8 га + 948 га =4521,8 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округев разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Жамбылского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Азамат" КХ

ІҚМ үшін-428 бас * 0,8 га * 10 га = 3424 га;
ұсақ мал үшін-749 бас * 0,1 га * 2 га = 149,8 га;
жылқы үшін-79 бас * 1,0 га * 12 га = 948 га;
3424 га + 149,8 га + 948 га =4521,8 га.
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Жамбыл ауылының аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жамбыл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Азамат" ШҚ

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жамбылского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Жамбылского сельского округе не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Жамбылский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 8 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в нормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Жамбыл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Жамбыл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 5 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Жамбыл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
8-қосымша
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылға арналған жоспар
Осы Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Темирбека Жургенова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в сельском округе Темирбека Жургенова имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории сельского округа Темирбека Жургенова 228810 гектаров, из них пастбищные земли – 130070 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –159120 гектар;
земли населенных пунктов –33113 гектар;
земли промышленности – 2029 гектар;
земли запаса – 34548 гектар.
По природным условиям территория сельского округа Темирбека Жургенова по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в сельском округе Темирбека Жургенова насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3186 голов, из них маточное поголовье 1281 голов, мелкого рогатого скота 5905 голов, 270 голов лошадей. Из них:
в селе Темирбека Жургенова:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Темірбек Жүргенов ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 228810 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –130070 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –159120 гектар;
елді мекендердің жері – 33113 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2029 гектар;
қордағы жерлер-34548 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Темірбек Жүргенов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 3186 бас, оның ішінде аналық мал басы 1281 бас, 5905 бас ұсақ мал, 270 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Темірбек Жүргенов ауылында:

крупного рогатого скота 2296 головы, из них маточное поголовье 978 голов, мелкого рогатого скота 4438 голов, 209 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17509 гектар.
в селе Талдысай:
крупного рогатого скота 890 головы, из них маточное поголовье 303 голов, мелкого рогатого скота 1467 головы, 61 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 13599 гектаров.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах сельского округа Темибека Жургенова составляет: крупного рогатого скота 591 голов, мелкого рогатого скота 4981 голов и 478 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 57672 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Темирбека Жургенова имеются всего 72319 гектаров пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 31108 гектар пастбищ.
В сельском округе Темирбека Жургенова сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Темирбека Жургенова, с.Талдысай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 10248 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

ірі қара мал 2296 бас, оның ішінде аналық мал 978 бас, ұсақ мал 4438 бас, жылқы 209 бас.
Жайылым көлемі 17509 гектар.
Талдысай ауылында:
ірі қара мал 890 бас, оның ішінде аналық мал 303 бас, ұсақ мал 1467 бас, жылқы 61 бас.
Жайылым көлемі 13599 гектар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 591 бас, ұсақ қара 4981 бас, 478 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 57672 гектарды құрайды.
Темірбек Жүргенов ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 72319 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 31108 гектар жайылым бар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Темірбек Жүргенов а., Талдысай а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 10248 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы - 10 га/бас болғанда, ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС 3186 бас * 0,8 га * 10 га = 25488 га;
Для МРС-5905 бас * 0,1 га * 2 га =1181 га;
Для лошадей- 270 бас * 1,0 га * 12 га = 3240 га;
25488 га +1181 га + 3240 га =29909 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Темирбека Жургенова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Темирбека Жургенова
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Айасыл" КХ

ІҚМ үшін-3186 бас * 0,8 га * 10 га = 25488 га;
ұсақ мал үшін-5905 бас * 0,1 га * 2 га =1181 га;
жылқы үшін- 270 бас * 1,0 га * 12 га = 3240 га;
25488 га +1181 га + 3240 га = 29909 га.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Айасыл" ШҚ

3240
29909
приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для сельского округа Темирбека Жургенова
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории сельского округа Темирбека Жургенова не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Темирбек Жургенов
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 9 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округуна 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

3240
29909
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Темірбек Жүргенов ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Темірбек Жүргенов
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
9-қосымша
Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кайрактинского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кайрактинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кайрактинского сельского округа 376605 гектар, из них пастбищные земли –310932 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –143760 гектар;
земли населенных пунктов –100148 гектар;
земли промышленности – 1602 гектар;
земли запаса- 131095 гектар.
По природным условиям территория Кайрактинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Кайрактинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 907 голов, из них маточное поголовье 582 голов, мелкого рогатого скота 1423 голов, 251 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 99743 гектар.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қайрақты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қайрақты ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Қайрақты ауылдық округінің жалпы көлемі 376605 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –310932 га, 0 га - басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 143760 гектар;
елді мекендердің жері – 100148 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1602 гектар;
қордағы жерлер–131095 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қайрақты ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Қайрақты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 907 бас, оның ішінде аналық мал басы 582 бас, 1423 бас ұсақ мал, 251 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 99743 гектар.

Поголовье в крестьянских хозяйствах Кайрактинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2383 голов, мелкого рогатого скота 3820 голов, 3655 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 111572 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кайрактинскому сельскому округу имеются всего 143448 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 99743 гектар пастбищ.
В Кайрактинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Талдык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4656 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.

Қайрақты ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2383 бас, ұсаққара 3820 бас, 3655 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 111572 гектарды құрайды.
Қайрақты ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 143448 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 99743 гектар жайылым бар.
Қайрақты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Талдық а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4656 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 907 бас * 0,8 га * 10 га = 7256 га;
Для МРС-1423 бас * 0,1 га * 2 га =284,6 га;
Для лошадей- 251 бас * 1,0 га * 12 га =3012 га;
7256 га +284,6 га + 3012 га = 10552,6 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кайрактинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кайрактинского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы (га)
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Абжан" КХ

Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы - 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 907 бас * 0,8 га * 10 га = 7256 га;
ұсақ мал үшін-1423 бас * 0,1 га * 2 га =284,6 га;
жылқы үшін- 251 бас * 1,0 га * 12 га =3012 га;
7256 га +284,6 га + 3012 га = 10552,6 га.
Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Қайрақты ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қайрақты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Абжан" ШҚ

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кайрактинского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кайрактинского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Кайрактинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 10 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Қайрақты ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қайрақты ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қайрақты ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылдағы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Қайрақты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
10-қосымша
Қарабұтақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Қарабұтақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде№ 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Карабутакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Карабутакском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Карабутакского сельского округа 262794 гектаров, из них пастбищные земли – 251550 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 145221 га;
земли населенных пунктов – 65558 га;
земли промышленности – 2798 га;
земли запаса – 49217 га.
По природным условиям территория Карабутакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Карабутакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2915 голов, из них маточное поголовье 1231 голов, мелкого рогатого скота 4584 голов, 487 голов лошадей. Из них:
в селе Карабутак:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қарабұтақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарабұтақ ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Қарабұтақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 262794 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –251550 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 145221 га;
елді мекендердің жері – 65558 га;
өнеркәсіп жерлері – 2798 га;
қордағы жерлер- 49217 га.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарабұтақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Қарабұтақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2915 бас, оның ішінде аналық мал басы 1231 бас, 4584 бас ұсақ мал, 487 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қарабұтақ ауылында:

крупного рогатого скота 1659 голов, из них маточное поголовье 711 голов, мелкого рогатого скота 2971 голов, 283 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 37441 гектар.
в селе Енбекту:
крупного рогатого скота 400 головы, из них маточное поголовье 120 голов, мелкого рогатого скота 397 головы, 28 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8029 га.
в селе Белкопа:
крупного рогатого скота 574 головы, из них маточное поголовье 275 голов, мелкого рогатого скота 861 головы, 108 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10015 гектар.
в селе Жароткел:
крупного рогатого скота 282 головы, из них маточное поголовье 125 голов, мелкого рогатого скота 355 головы, 68 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9043 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Карабутакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 4144 головы, мелкого рогатого скота 12057 головы, 3725 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 127647 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карабутакскому сельскому округу имеются всего 144459 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 64528 гектар пастбищ.
В Карабутакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Карабутак, с.Белкопа, с.Енбекту, с.Жароткел) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9848 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.

ірі қара мал 1659 бас, оның ішінде аналық мал 711 бас, ұсақ мал 2971 бас, жылқы 283 бас.
Жайылым көлемі 37441 гектар.
Еңбекту ауылында:
ірі қара мал 400 бас, оның ішінде аналық мал 120 бас, ұсақ мал 397 бас, жылқы 28 бас.
Жайылым көлемі 8029 гектар.
Белқопа ауылында:
ірі қара мал 574 бас, оның ішінде аналық мал 275 бас, ұсақ мал 861 бас, жылқы 108 бас.
Жайылым көлемі 10015 гектар.
Жарөткел ауылында:
ірі қара мал 282 бас, оның ішінде аналық мал 125 бас, ұсақ мал 355 бас, жылқы 68 бас.
Жайылым көлемі 9043 гектар.
Қарабұтақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 4144 бас, ұсақ қара 12057 бас, 3725 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 127647 гектарды құрайды.
Қарабұтақ ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 144459 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 64528 гектар жайылым бар.
Қарабұтақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарабұтақ а., Белқопа а., Еңбекту а., Жарөткел а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 9848 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

916,8
5844
30080,8
приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Карабутакского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2024—2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Карабутакского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Карабутакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 11 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

916,8
5844
30080,8
Қарабұтақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Қарабұатақ ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Қарабұатақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қарабұтақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қарабұтақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қарабұтақ ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Қарабұтақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
11-қосымша
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кумкудукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кумкудукском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кумкудукского сельского округа 185966 гектар, из них пастбищные земли –140495 га., прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –115427 гектар;
земли населенных пунктов –24656 гектар;
земли промышленности – 817 гектар;
земли запаса - 45066 гектар.
По природным условиям территория Кумкудукского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Кумкудукском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1563 голов, из них маточное поголовье 978 голов, мелкого рогатого скота 3594 голов, 324 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 24208 гектаров.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Құмқұдық ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Құмқұдық ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Құмқұдық ауылдық округінің жалпы көлемі 185966 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –140495 га, 0 га - басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 115427 гектар;
елді мекендердің жері – 24656 гектар;
өнеркәсіп жерлері –817 гектар;
қордағы жерлер – 45066 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Құмқұдық ауылдық округінің агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Құмқұдық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1563 бас, оның ішінде аналық мал басы 978 бас, 3594 бас ұсақ мал, 324 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 24208 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Кумкудукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2560 голов, мелкого рогатого скота 340 головы, 1055 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 24761 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кумкудуксому сельскому округу имеются всего 73407 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 24208 гектар пастбищ.
В Кумкудукском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Кумкудук) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7824 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

Құмқұдық ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2560 бас, ұсаққара 340 бас, 1055 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 24761 гектарды құрайды.
Құмқұдық ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 73407 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 24208 гектар жайылым бар.
Құмқұдық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құмқұдық а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 7824 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 - га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС-1563 гол * 0,8 га * 10 га = 12504 га;
Для МРС - 3594 гол * 0,1 га * 2 га = 718,8 га;
Для лошадей-324 гол * 1,0 га * 12 га = 3888 га;
12504 га + 718,8 га + 3888 га = 17110,8 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кумкудукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кумкудукского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Айсултан" КХ

ІҚМ үшін-1563 бас * 0,8 га * 10 га = 12504 га;
ұсақ мал үшін- 3594 бас * 0,1 га * 2 га = 718,8 га;
жылқы үшін-324 бас * 1,0 га * 12 га = 3888 га;
12504 га + 718,8 га + 3888 га =17110,8 га.
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құмқұдық ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Құмқұдық ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы/
түйе
1
"Айсултан" ШҚ

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кумкудукского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кумкудукского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов
1
2
3
4
1
Кумкудукский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 12 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года"О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Құмқұдық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
демалушы қоршау
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Құмқұдық ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 5 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылдарғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Құмқұдық
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
12-қосымша
Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылжулдузского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылжулдузском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кызылжулдузского сельского округа составляет 130864 гектаров, из них пастбищные земли –122713 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –60751 гектар;
земли населенных пунктов –28555 гектар;
земли промышленности – 1609 гектар;
земли запаса- 39949 гектаров.
По природным условиям территория Кызылжулдузского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Кызылжулдузском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 819 голов, из них маточное поголовье 362 голов, мелкого рогатого скота 1597 голов, 259 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 28174 гектар.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжұлдыз ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Қызылжұлдыз ауылдық округінің жалпы көлемі 130864 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –122713 га, 0 га. - басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 60751 гектар;
елді мекендердің жері – 28555 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1609 гектар;
қордағы жерлер–39949 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Қызылжұлдыз ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 819 бас, оның ішінде аналық мал басы 362 бас, 1597 бас ұсақ мал, 259 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 28174 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Кызылжулдузского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2837 голов, мелкого рогатого скота 2363 голов, 1531 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 58951 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжулдузском сельском округе имеются всего 59783 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 28174 гектар пастбищ.
В Кызылжулдузском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аралтобе) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2896 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.

Қызылжұлдыз ауылдық округінде шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2837 бас, ұсақ қара 2363 бас, 1531 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 58951 гектарды құрайды.
Қызылжұлдыз ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 59783 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 28174 гектар жайылым бар.
Қызылжұлдыз ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аралтөбе а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2896 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-819 гол. * 0,8 га/гол * 10 га=6552 га;
Для МРС-1597 гол. * 0,1 га/гол * 2 га =319,4 га;
Для лошадей- 259 гол. * 1,0 га/гол * 12 га= 3108 га;
6552 га + 319,4 га + 3108 га =9979,4 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылжулдузского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кызылжулдузского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Азамат" КХ

Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы - 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-819 бас. * 0,8 га/бас * 10 га=6552 га;
ұсақ мал үшін-1597 бас. * 0,1 га/бас * 2 га =319,4 га;
жылқы үшін-259 бас. * 1,0 га/бас * 12 га= 3108 га;
6552 га + 319,4 га + 3108 га =9979,4 га.
Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Азамат" ШҚ

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кызылжулдузского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кызылжулдузского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Кызылжулдузский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 13 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Қызылжұлдыз ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қызылжұлдыз ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Қызылжұлдыз
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
13-қосымша
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде№ 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Саратского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Саратском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Саратского сельского округа 243204 гектар, из них пастбищные земли –142948 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 76271 гектар;
земли населенных пунктов –71018 гектар;
земли промышленности – 1603 гектар;
земли запаса- 94312 гектар.
По природным условиям территория Саратского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Саратском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 804 голов, из них маточное поголовье 405 голов, мелкого рогатого скота 1552 голов, 134 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 70197 гектаров.
Поголовье крестьянских хозяйствах Саратского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1901 голов, мелкого рогатого скота 2825 голов, 1385 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 26429 гектаров.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сарат ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сарат ауылдық округі аумағында 1 ауылдық елді мекен бар.
Сарат ауылдық округінің жалпы көлемі 243204 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –142948, 0 га - басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 76271 гектар;
елді мекендердің жері – 71018 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1603 гектар;
қордағы жерлер–94312 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сарат ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Сарат ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 804 бас, оның ішінде аналық мал басы 405 бас, 1552 бас ұсақ мал, 134 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 70197 гектар.
Сарат ауылдық округінде шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1901 бас, ұсақ қара 2825 бас, 1386 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 26429 гектарды құрайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Саратскому сельскому округу имеются всего 72751 гектаров пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 70197 гектар пастбищ.
В Саратском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сарат) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3240 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

Сарат ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 72751 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 70197 гектар жайылым бар.
Сарат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарат а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3240 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда, ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС- 804 бас * 0,8 га * 10 га = 6432 га;
Для МРС -1552 бас * 0,1 га * 2 га =310,4 га;
Для лошадей-134 бас * 1,0 га * 12 га =1608 га;
6432 га + 310,4 га + 1608 га = 8350,4 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Саратского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Саратского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Азамат" КХ

ІҚМ үшін-804 бас * 0,8 га * 10 га = 6432 га;
ұсақ мал үшін-1552 бас * 0,1 га * 2 га =310,4 га;
жылқы үшін- 134 бас * 1,0 га * 12 га =1608 га;
6432 га + 310,4 га + 1608 га =8350,4 га.
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Сарат ауылдық округінде аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарат ауылдық округінде аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаң, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Азамат" ШҚ

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Саратского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Саратского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 году
1
2
3
4
1
Саратский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 14 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Сарат ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Сарат ауылдық округінде аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 5 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Сарат
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
14-қосымша
Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сулукольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Сулукольском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Сулукольского сельского округа 96960 гектар, из них пастбищные земли – 50953 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –46718 гектар;
земли населенных пунктов –15443 гектар;
земли промышленности – 2846 гектар;
земли запаса- 31953 гектар.
По природным условиям территория Сулукольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Сулукольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 535 голов, из них маточное поголовье 365 голов, мелкого рогатого скота 900 голов, 95 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 14673 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сұлукөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сұлукөл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Сұлукөл ауылдық округінің жалпы көлемі 96960 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –50953га, 0 - га. басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 46718 гектар;
елді мекендердің жері – 15443 гектар;
өнеркәсіп жерлері –2846 гектар;
қордағы жерлер–31953 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сұлукөл ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Сұлукөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 535 бас, оның ішінде аналық мал басы 365 бас, 900 бас ұсақ мал, 95 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 14673 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Сулукольского сельскога округа составляет: крупного рогатого скота 148 голов, мелкого рогатого скота 123 голов, 60 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 8640 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сулукольскому сельскому округу имеются всего 10045 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 14673 гектар пастбищ.
В Сулукольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сулуколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2920 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.

Сұлукөл ауылының шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 148 бас, ұсақ қара 123 бас, 60 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 8640 гектарды құрайды.
Сұлукөл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 10045 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекеншегінде 14673 гектар жайылым бар.
Сұлукөл ауылдық округі мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сұлукөл а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2920 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС -535 бас. * 0,8 га * 10 га = 4280 га;
Для МРС -900 бас * 0,1 га * 2 га =180 га;
Для лошадей -95 бас * 1,0 * 12 га= 1140 га;
4280 га + 180 га + 1140 га =5600 га.
приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округуна 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сулукольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Сулукольского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, га
Наличие скота по видам, (гол)
В пересчете на условные головы
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
1
"Азамат" КХ

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 535 бас. * 0,8 га * 10 га = 4280 га;
ұсақ мал үшін - 900 бас * 0,1 га * 2 га =180 га;
жылқы үшін - 95 бас * 1,0 * 12 га= 1140 га;
4280 га +180 га + 1140 га =5600 га.
Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Сұлукөл ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сұлукөл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Шартты мал басы нормасы, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Азамат" ш/қ

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Сулукольского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округуна 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округуна 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Сулукольского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024-2025 годах
1
2
3
4
1
Сулуколький
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 15 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от 27 марта 2024 года
№ 177
План по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года"О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Сұлукөл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Сұлукөл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Сұлукөл ауылдық округінде 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2024-2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Сұлукөл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
27 наурыздағы № 177 шешіміне
15-қосымша
Үшқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Үшқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ушкаттинскому сельскому округув разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ушкаттинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Ушкаттинского сельского округа 3293 гектар, из них пастбищные земли – 0 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –0 гектар;
земли населенных пунктов –3290 гектар;
земли промышленности – 3 гектар;
земли запаса- 0 гектар.
По природным условиям территория Ушкаттинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в селе Ушкаттинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 82 голов, из них маточное поголовье 58 голов, мелкого рогатого скота 350 голов, 10 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 3151 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Ушкаттинскому сельскому округу не имеются пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3151 гектар пастбищ.
В селе Ушкатты сервитуты для прогона скота не установлены.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Үшқатты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Үшқатты ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Үшқатты ауылдық округінің жалпы көлемі 3293 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 0 га, 0 га.- басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 0 гектар;
елді мекендердің жері – 3290 гектар;
өнеркәсіп жерлері –3 гектар;
қордағы жерлер–0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Үшқатты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Үшқатты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 82 бас, оның ішінде аналық мал басы 58 бас, 350 бас ұсақ мал, 10 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 3151 гектар.
Үшқатты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін жайылымдық жерлер жоқ. Елді мекен шегінде 3151 гектар жайылым бар.
Үшқатты ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Ушкатты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 464 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Үшқатты а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 464 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы - 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:

приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Ушкаттинского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024-2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округуна 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Ушкаттинского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов

Үшқатты ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Үшқатты ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2024-2025
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Үшқатты ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Үшқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Үшқатты ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Үшқатты ауылында 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы