О внесении изменений в раздел 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 мая 2019 года № 78
В соответствии c пунктом 2 статьи 57 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 20 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в раздел 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), утвержденных Решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 г. № 299, изменения согласно приложению.
2. Установить, что:
а) обращение дезинфекционных средств на таможенной территории Евразийского экономического союза при наличии свидетельства о государственной регистрации, выданного в отношении их до вступления настоящего Решения в силу, осуществляется до окончания срока его действия;
б) предусмотренные пунктами 1.8.1 и 2.3 приложения к разделу 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), требования к репеллентным средствам, относящимся к дерматологическим средствам индивидуальной защиты от воздействия биологических факторов (насекомых), используемым в условиях промышленного производства, вступают в силу с даты вступления в силу решения Совета Евразийской экономической комиссии, предусматривающего внесение в технический регламент Таможенного союза "О безопасности средств индивидуальной защиты" (ТР ТС 019/2011) изменений в части установления требований к токсичности, безопасности и физико-химическим показателям таких средств.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
омиссии
от 21 мая 2019 г. № 78
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в раздел 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю)
1. Раздел 20 главы II изложить в следующей редакции:
"Раздел 20. Требования к дезинфекционным средствам

Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 21 мамырдағы № 78 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 57-бабының 2-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 20-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне өзгерістер енгізілсін.
2. Мынадай:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында дезинфекциялық құралдардың айналымы оларға қатысты осы Шешім күшіне енгенге дейін берілген мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі бар болған жағдайда, оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жүзеге асырылады;
б) Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне қосымшаның 1.8.1 және 2.3-тармақтарында көзделген өнеркәсіптік өндіріс жағдайында пайдаланылатын, биологиялық факторлардың (жәндіктердің) әсер етуінен дерматологиялық жеке қорғану құралдарына жататын репеллентті құралдарға қойылатын талаптар Кеден одағының "Жеке қорғану құралдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне мұндай құралдардың уыттылығына, қауіпсіздігіне және физикалық-химиялық көрсеткіштеріне қойылатын талаптарды белгілеу бөлігіне өзгерістер енгізуді көздейтін Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің шешімі күшіне енген күннен бастап күшіне енеді деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 21 мамырдағы
№ 78 шешіміне
ҚОСЫМША
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. ІІ тараудың 20-бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бөлім. Дезинфекциялық құралдарға қойылатын талаптар

1. Область применения
1. Настоящий раздел применяется в отношении дезинфекционных средств в виде различных препаративных форм, предназначенных для профессионального применения, розничной продажи (из товарных позиций 2801 2853, 2901 2942, 3307, 3604 и 3808 ТН ВЭД ЕАЭС), за исключением средств, применяемых в ветеринарии и сельском хозяйстве.
2. Определения
2. Для целей настоящего раздела используются понятия, которые означают следующее:
"безопасность дезинфекционного средства" – отсутствие вреда для здоровья человека, животных, окружающей среды при целевом применении дезинфекционного средства и соблюдении рекомендованных мер безопасности;
"дезинсекционное средство" – средство (химическое, биологическое), предназначенное для проведения истребительных мероприятий в отношении членистоногих в целях снижения их численности;
"дезинфектологическая экспертиза" – процедура рассмотрения и оценки материалов, характеризующих дезинфекционное средство (включая результаты лабораторных, инструментальных, биологических, натурных исследований и испытаний химического состава, безопасности, эффективности, а также сопровождающей дезинфекционное средство нормативной, методической и инструктивной документации), осуществляемая с целью защиты жизни или здоровья человека, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей. Результатом дезинфектологической экспертизы является экспертное заключение;
"дезинфекционные средства" – средства, предназначенные для проведения дезинфекции (дезинфицирующие средства), предстерилизационной очистки, стерилизации (стерилизующие средства), дезинсекции (инсектицидные, педикулицидные, акарицидные средства), дератизации (дератизационные средства), а также репеллентные средства;
"дезинфицирующее средство" – средство, применяемое для уничтожения микроорганизмов в объектах (на объектах) окружающей среды;
"действующее вещество" – химическое вещество, входящее в состав дезинфекционного средства и обеспечивающее его эффективность;
"дератизационное средство" – средство, применяемое для снижения численности грызунов до приемлемого уровня или для их уничтожения;
"обращение дезинфекционного средства" – процессы разработки, регистрации, производства, транспортирования, реализации, применения, утилизации и (или) уничтожения дезинфекционного средства;
"педикулицидное средство" средство, применяемое для умерщвления вшей, их яиц и личинок;
"препаративная форма" – готовое к применению по целевому назначению дезинфекционное средство, состоящее из действующего вещества или смеси действующих веществ и функциональных компонентов;
"режим применения" – совокупность факторов, условий, технологий применения дезинфекционного средства, обеспечивающая эффективность и безопасность дезинфекционного средства;
"репеллентное средство" – средство, предназначенное для отпугивания членистоногих (в том числе дерматологическое средство индивидуальной защиты от воздействия биологических факторов (насекомых), используемое в условиях промышленного производства) или грызунов;
"средство предстерилизационной очистки" – средство, предназначенное для удаления с медицинских изделий белковых, жировых и других загрязнений, препятствующих стерилизации или снижающих его эффективность;
"стерилизующее средство" – средство, предназначенное для уничтожения микроорганизмов всех видов (в том числе бактерий, вирусов, грибов) на всех стадиях их развития;
"эффективность дезинфекционного средства" – абсолютный или относительный показатель, характеризующий достигнутый уровень стерилизации, дезинфекции, дезинсекции, дератизации.

1. Қолданылу саласы
1. Осы бөлім ветеринарияда және ауыл шаруашылығында қолданылатын құралдарды қоспағанда, кәсіби қолдануға, бөлшек саудаға арналған әртүрлі препаративті нысандар түріндегі (ЕАЭО СЭҚ ТН 2801 2853, 2901 2942, 3307, 3604 және 3808 тауар позицияларындағы) дезинфекциялық құралдарға қатысты қолданылады.
2. Анықтамалар
2. Осы бөлімнің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"дезинфекциялық құралдың қауіпсіздігі" – дезинфекциялық құралды мақсатты қолдану және ұсынылған қауіпсіздік шараларын сақтау кезінде адамның, жануарлардың денсаулығы, қоршаған орта үшін зиянның болмауы;
"дезинсекциялық құрал" – олардың санын азайту мақсатында буынаяқтыларға қатысты жою іс-шараларын жүргізуге арналған (химиялық, биологиялық) құрал;
"дезинфектологиялық сараптама" – адамның өмірі мен денсаулығын қорғау, тұтынушыларды адастыратын іс-әрекеттердің алдын алу мақсатында жүзеге асырылатын дезинфекциялық құралды сипаттайтын материалдарды (химиялық құрамын, қауіпсіздігін, тиімділігін зертханалық, аспаптық, биологиялық, натуралық зерттеулер мен сынақтардың нәтижелерін, сондай-ақ дезинфекциялық құралға ілеспе нормативтік, әдістемелік және нұсқаулық құжаттаманы қоса алғанда) қарау және бағалау рәсімі. Дезинфектологиялық сараптаманың нәтижесі сараптама қорытындысы болып табылады;
"дезинфекциялық құралдар" – дезинфекциялауды (дезинфекциялау құралдары), стерильдеу алдында тазартуды, стерильдеуді (стерильдеу құралдары), дезинсекциялауды (инсектицидтік, педикулицидтік, акарицидтік құралдар), дератизациялауды (дератизациялық құралдар) жүргізуге арналған құралдар, сондай-ақ репелленттік құралдар;
"дезинфициялау құралы" – қоршаған орта объектілерінде (объектілер ішінде) микроағзаларды жою үшін қолданылатын құрал;
"әсер етуші зат" – дезинфекциялау құралының құрамына енетін және оның тиімділігін қамтамасыз ететін химиялық зат;
"дератизациялық құрал" – кеміргіштердің санын жарамды деңгейге дейін азайту үшін немесе оларды жою үшін қолданылатын құрал;
"дезинфекциялық құралдың айналымы" – дезинфекциялық құралды әзірлеу, тіркеу, өндіру, тасымалдау, өткізу, қолдану, кәдеге жарату және (немесе) жою процестері;
"педикулицидтік құрал" биттерді, олардың жұмыртқалары мен дернәсілдерін жансыздандыру үшін қолданылатын құрал;
"препаративтік нысан" – әсер етуші заттан немесе әсер етуші заттардың қоспасынан және функционалдық компоненттерден тұратын мақсатты тағайындалуы бойынша қолдануға дайын дезинфекциялық құрал;
"қолдану режимі" – дезинфекциялау құралының тиімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін дезинфекциялау құралын қолдану факторларының, талаптарының, технологияларының жиынтығы;
"репелленттік құрал" – буынаяқтыларды (соның ішінде өнеркәсіптік өндіріс жағдайларында пайдаланылатын биологиялық факторлардың (жәндіктердің) ықпал етуінен дерматологиялық жеке қорғану құралы) немесе кеміргіштерді үркітуге арналған құрал;
"стерильдеу алдында тазарту құралы" – медициналық бұйымдарды стерильдеуге кедергі келтіретін немесе оның тиімділігін төмендететін ақуызды, майлы және басқа да ластанудан тазартуға арналған құрал;
"стерильдеу құралы" – микроағзалардың барлық түрлерін (соның ішінде бактерияларды, вирустарды, саңырауқұлақтарды) олардың дамуының барлық сатыларында жоюға арналған құрал;
"дезинфекциялық құралдың тиімділігі" – стерильдеудің, дезинфекциялаудың, дезинсекциялаудың, дератизацияның қол жеткізілген деңгейін сипаттайтын абсолютті немесе салыстырмалы көрсеткіші.

3. Требования безопасности дезинфекционных средств
3. Безопасность дезинфекционных средств обеспечивается путем соблюдения требований к нормативным показателям токсичности и безопасности дезинфекционных средств согласно приложению.
4. Оценка безопасности препаративных форм, рабочих растворов дезинфекционных средств осуществляется на основании сведений:
а) о токсикологической безопасности и эффективности рабочих растворов дезинфекционных средств;
б) о химических и физических свойствах дезинфекционных средств (включая летучесть, стабильность, совместимость с другими соединениями) (сведения представляются изготовителем);
в) об оценке опасности дезинфекционных средств (данные Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций, Всемирной организации здравоохранения
(при наличии), Европейского союза или Агентства по охране окружающей среды США (ЕРА));
г) о токсикологической характеристике компонентов препаративной формы (наполнители, эмульгаторы, стабилизаторы, растворители и др.) с указанием для каждого из них действующего стандарта, либо регистрации в системе REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of CHemicals международный регламент, регулирующий производство и оборот всех химических веществ, в том числе их обязательную регистрацию), либо номера CAS (Chemical Abstracts Service подразделение Американского химического общества, которое занимается сбором информации о химических веществах), а также наименования согласно IUРАС (Международный союз теоретической и прикладной химии);
д) об острой токсичности при введении в желудок;
е) об острой токсичности при нанесении на кожу;
ж) об острой ингаляционной токсичности;
з) об острой токсичности при введении в брюшную полость;
и) о раздражающем действии на кожу и слизистую оболочку глаза;
к) о сенсибилизирующем действии;
л) о кумулятивном действии;
м) о кожно-резорбтивном действии;
н) о подострой ингаляционной токсичности;
о) о подострой токсичности при внутрижелудочном поступлении;
п) о хронической токсичности при внутрижелудочном поступлении;
р) о влиянии на органолептические свойства воды (запах, привкус);
с) о гигиенических нормативах (предельно допустимых концентрациях или ориентировочных безопасных уровнях воздействия) действующих веществ в воздухе рабочей зоны, в атмосферном воздухе населенных мест, в воде водных объектов (не требуется для действующих веществ, которые не классифицируются как опасные по параметрам острой токсичности при внутрижелудочном, накожном, ингаляционном поступлении в организм, по способности обладать раздражающим, кожно-резорбтивным, сенсибилизирующим, репротоксичным, мутагенным, канцерогенным действием);
т) о гигиенических нормативах (предельно допустимых концентрациях) продуктов трансформации действующих веществ, вредных примесей и продуктов трансформации под влиянием действующих веществ в воде водных объектов (для средств обеззараживания вод всех видов);
у) о наличии данных об отдаленных эффектах (мутагенная активность, канцерогенное, эмбриотоксическое, тератогенное и гонадотоксическое действие, влияние на эндокринную систему);
ф) о реальной опасности в рекомендуемых режимах применения;
х) об эффективности препаративных форм дезинфекционных средств.

3. Дезинфекциялық құралдардың қауіпсіздігі талаптары
3. Дезинфекциялық құралдардың қауіпсіздігі қосымшаға сәйкес дезинфекциялық құралдардың уыттылығы мен қауіпсіздігінің нормативтік көрсеткіштеріне қойылатын талаптарды сақтау арқылы қамтамасыз етіледі.
4. Препаративтік нысандардың, дезинфекциялық құралдардың жұмыс ерітінділерінің қауіпсіздігін бағалау:
а) дезинфекциялық құралдардың жұмыс ерітінділерінің токсикологиялық қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы;
б) дезинфекциялық құралдардың химиялық және физикалық қасиеттері туралы (ұшпалылығын, тұрақтылығын, басқа қосылыстармен үйлесімділігін қоса алғанда) (мәліметтерді дайындаушы ұсынады);
в) дезинфекциялық құралдардың қауіптілігін бағалау туралы (Біріккен Ұлттар Ұйымы Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымыың, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бар болған жағдайда), Еуропалық одақтың немесе АҚШ Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі агенттігінің (ЕРА) деректері);
г) олардың әрқайсысы үшін қолданыстағы стандартты, не REACH жүйесінде (Registration, Evaluation and Authorisation of CHemicals барлық химиялық заттардың өндірісі мен айналымын, соның ішінде оларды міндетті тіркеуді реттейтін халықаралық регламент) тіркеуді, не CAS нөмірін (Chemical Abstracts Service Америка химиялық қоғамының химиялық заттар туралы ақпаратты жинаумен шұғылданатын бөлімшесі), сондай-ақ IUРАС (Халықаралық теориялық және қолданбалы химия одағы) сәйкес атауын көрсете отырып, препаративтік нысан компоненттерінің (толтырғыштар, эмульгаторлар, тұрақтандырғыштар, еріткіштер және т.б.) токсикологиялық сипаттамасы туралы;
д) асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы туралы;
е) теріге енгізген кезде күшті уыттылығы туралы;
ж) күшті ингалациялық уыттылығы туралы;
з) құрсақ қуысына енгізген кезде күшті уыттылығы туралы;
и) теріге және көздің шырышты қабығына тітіркендіргіш әсері туралы;
к) денені түршіктіру (сенсибилизация) әсері туралы;
л) кумулятивті әсері туралы;
м) теріге-қанға сіңгеннен кейінгі әсері туралы;
н) күштілігі аз ингаляциялық уыттылығы туралы;
о) асқазанға түскен кездегі күштілігі аз уыттылығы туралы;
п) асқазанға түскен кездегі созылмалы уыттылығы туралы;
р) судың органолептикалық қасиеттеріне (иісі, дәмі) ықпалы туралы;
с) әсер етуші заттардың жұмыс аймағы ауасындағы, елді мекендердің атмосфералық ауасындағы, су объектілері суындағы гигиеналық нормативтері (шекті рұқсат етілетін концентрациялары немесе әсер етудің болжамды қауіпсіз деңгейлері) туралы (ағзаға асқазан, тері, ингаляциялық жолмен түсу кезінде күшті уыттылығы параметрлері бойынша, тітіркендіретін, теріге-қанға сіңгеннен кейінгі, денені түршіктендіру (сенсибилизация), репроуытты, мутагендік, канцерогендік әсер етуі бойынша қауіпті ретінде сыныпталмайтын әсер етуші заттар үшін талап етілмейді);
т) әсер етуші заттардың түрленуі өнімдерінің, зиянды қоспалардың және су объектілері суында (барлық түрдегі суларды зарарсыздандыру құралдары үшін) әсер етуші заттардың ықпалымен түрлену өнімдерінің гигиеналық нормативтері (шекті рұқсат етілетін концентрациялары) туралы;
у) кейіннен болатын әсерлер (мутагендік белсенділік, концерогендік, эмбриоуыттылық, тератогендік және гонадоуыттылық әсер ету, эндокриндік жүйеге ықпал ету) туралы деректердің болуы туралы;
ф) ұсынылған қолдану режимдеріндегі нақты қауіптер туралы;
х) дезинфекциялық құралдардың препаративтік нысандарының тиімділігі туралы мәліметтердің негізінде жүзеге асырылады.

5. Не допускается использовать в качестве действующих веществ химические вещества, в отношении которых применяется Роттердамская конвенция о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле от 10 сентября 1998 года и приложения А и В к Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях от 22 мая 2001 года.
4. Дезинфектологическая экспертиза
6. Порядок организации и проведения дезинфектологической экспертизы определяется в соответствии с законодательством государств-членов.
7. Для проведения дезинфектологической экспертизы изготовителем, или продавцом (импортером), или уполномоченным изготовителем лицом формируется досье, включающее в себя:
а) рецептуру дезинфекционного средства;
б) документы, в соответствии с которыми изготавливается товар (стандарты, технические условия, регламенты, технологические инструкции, спецификации, рецептуры, сведения о составе), заверенные в соответствии с законодательством государства-члена, в котором проводится государственная регистрация (для товара, изготовленного вне таможенной территории Союза), или заверенные изготовителем (для товара, изготовленного на таможенной территории Союза);
в) инструкцию (проект инструкции) по применению дезинфекционного средства, содержащую общие сведения о нем, его назначении, действующих веществах, токсикологической характеристике, приготовлении рабочих растворов, рекомендации по применению, сведения о мерах безопасности и первой помощи в случае отравления дезинфекционным средством, о способах утилизации;
г) документ, содержащий сведения о методах контроля качества дезинфекционного средства (включая метод контроля действующего вещества);
д) справку о стабильности (сроке годности) дезинфекционного средства;
е) образец этикетки;
ж) документ, содержащий токсикологическую характеристику действующего вещества, основных компонентов и препаративной формы, гигиенические нормативы в объектах окружающей среды (вода, воздух, почва) (не требуется для действующих веществ, которые
не классифицируются как опасные по параметрам острой токсичности при внутрижелудочном, накожном, ингаляционном поступлении в организм, по способности обладать раздражающим, кожно-резорбтивным, сенсибилизирующим, репротоксичным, мутагенным, канцерогенным действием);
з) документ, содержащий сведения о методах контроля действующего вещества и (или) продуктов его трансформации в объектах окружающей среды (вода, воздух, почва);
и) паспорт безопасности химической продукции (MSDS) действующего вещества и дезинфекционного средства и (или) лист безопасности (включая сведения об отдаленных эффектах (мутагенная активность, канцерогенное, эмбриотоксическое, тератогенное и гонадотоксическое действие, влияние на эндокринную систему));
к) документ, содержащий сведения о безопасности наноматериалов в случае их наличия в составе дезинфекционного средства;
л) документ, содержащий результаты исследования эффективности и безопасности дезинфекционного средства;
м) документ, содержащий сведения о мерах безопасного обращения с дезинфекционным средством (документ, в соответствии с которым изготавливается товар, или паспорт безопасности химической продукции);
н) образец препаративной формы в упаковке изготовителя с приложением акта отбора образцов (проб) (для товара, изготовленного на таможенной территории Союза);
о) стандартный образец действующего вещества дезинфекционного средства.

5. Оларға қатысты 1998 жылғы 10 қыркүйектегі Халықаралық саудадағы жекелеген қауіпті химиялық заттар мен пестицидтерге қатысты алдын ала негізделген келісім рәсімі туралы Роттердам конвенциясы және 2001 жылғы 22 мамырдағы Орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясына А және В қосымшалары қолданылатын химиялық заттарды әсер етуші заттар ретінде пайдалануға жол берілмейді.
4. Дезинфектологиялық сараптама
6. Дезинфектологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
7. Дайындаушының немесе сатушының (импортердің) немесе дайындаушының уәкілетті тұлғасының дезинфектологиялық сараптама жүргізуі үшін мыналарды:
а) дезинфекциялық құралдың рецептурасын;
б) оларға сәйкес тауар дайындалатын мемлекеттік тіркеу жүргізілетін мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес куәландырылған (Одақтың кедендік аумағынан тыс дайындалған тауар үшін) немесе дайындаушы куәландырған (Одақтың кедендік аумағында дайындалған тауар үшін) құжаттарды (стандарттар, техникалық шарттар, регламенттер, технологиялық нұсқаулықтар, сипаттамалар, рецептуралар, құрамы туралы мәліметтер);
в) ол туралы, оның тағайындалуы, әсер етуші заттар, уыттылық сипаттамасы, жұмыс ерітінділерін дайындау, қолдану жөніндені нұсқаулықты, қауіпсіздік шаралары және дезинфекциялық құралмен улану жағдайында алғашқы көмек туралы мәліметтерді, кәдеге жарату тәсілдері туралы жалпы мәліметтерді қамтитын дезинфекциялық құралды қолдану жөніндегі нұсқаулықты (нұсқаулықтың жобасы);
г) дезинфекциялық құралдың сапасын бақылау әдістері (әсер етуші затты бақылау әдісін қоса алғанда) туралы мәліметтерді қамтитын құжатты;
д) дезинфекциялық құралдың тұрақтылығы (жарамдылық мерзімі) туралы анықтаманы;
е) затбелгінің үлгісін;
ж) әсер етуші заттың, негізгі компоненттердің және препаративтік нысанның уыттылық сипаттамасын қамтитын құжатты, қоршаған орта объектілеріндегі (су, ауа, топырақ) гигиеналық нормативтерді (ағзаға асқазан, тері, ингаляциялық жолмен түсу кезінде күшті уыттылығы параметрлері бойынша, тітіркендіретін, теріге-қанға сіңгеннен кейінгі, денені түршіктендіру (сенсибилизация), репроуытты, мутагендік, канцерогендік әсер етуі бойынша қауіпті ретінде сыныпталмайтын әсер етуші заттар үшін талап етілмейді);
з) әсер етуші затты және (немесе) оның қоршаған орта объектілерінде (су, ауа, топырақ) түрленуі өнімдерін бақылау әдістері туралы мәліметтерді қамтитын құжатты;
и) әсер етуші заттың және дезинфекциялық құралдың химиялық өнімінің қауіпсіздік паспортын (MSDS) және (немесе) қауіпсіздік парағын (кейіннен болатын әсерлер (мутагендік белсенділік, концерогендік, эмбриоуыттылық, тератогендік және гонадоуыттылық әсер ету, эндокриндік жүйеге ықпал ету) туралы мәліметтерді қоса алғанда);
к) олар дезинфекциялық құралдың құрамында болған жағдайда наноматериалдардың қауіпсіздігі туралы мәліметтерді қамтитын құжатты;
л) дезинфекциялық құралдың тиімділігін және қауіпсіздігін зерттеу нәтижелерін қамтитын құжатты;
м) дезинфекциялық құралмен қауіпсіз жұмыс істеу шаралары туралы мәліметтерді қамтитын құжатты (оған сәйкес тауар дайындалатын құжат немесе химиялық өнімнің қауіпсіздік паспорты);
н) үлгілерді (сынамаларды) іріктеу актісін қоса тіркей отырып, дайындаушының қаптамасындағы препаративтік нысанның үлгісін (Одақтың кедендік аумағында дайындалған тауар үшін);
о) дезинфекциялық құралдың әсер етуші затының стандартты үлгісін қамтитын құжаттама қалыптастырылады.

8. По итогам дезинфектологической экспертизы оформляется экспертное заключение о возможности государственной регистрации дезинфекционного средства на таможенной территории Союза, содержащее следующие сведения:
а) наименование дезинфекционного средства (препаративной формы);
б) изготовитель препаративной формы;
в) изготовитель действующих веществ дезинфекционного средства;
г) токсикологическая характеристика дезинфекционного средства, его рабочих растворов и препаративных форм;
д) основные результаты химико-аналитического, биологического контроля, оценки эффективности и безопасности дезинфекционного средства;
е) целевое назначение дезинфекционного средства;
ж) область применения дезинфекционного средства.
9. Обоснованное заключение о невозможности государственной регистрации дезинфекционного средства выдается в следующих случаях:
а) непредставление предусмотренных пунктом 7 настоящего раздела документов или образцов;
б) выявление по результатам проведения исследований:
использования в дезинфекционном средстве в качестве действующих веществ запрещенных химических веществ;
отсутствия эффективности дезинфекционного средства;
несоответствия дезинфекционного средства показателям, предусмотренным приложением к настоящему разделу.
5. Упаковка и маркировка дезинфекционных средств
10. Упаковывание дезинфекционных средств должно осуществляться согласно требованиям документов, в соответствии с которыми они изготовлены, или требованиям изготовителей. Упаковка должна обеспечивать сохранность дезинфекционных средств при хранении и транспортировании их в течение срока годности.
11. Упаковка дезинфекционных средств с рН менее 2,0 ед. и более 11,5 ед. должна быть снабжена специальным устройством для их безопасного розлива.
12. Маркировка фасованных дезинфекционных средств наносится непосредственно на их потребительскую упаковку, этикетки, ярлыки, прикрепляемые к упаковке способом, обеспечивающим ее сохранность.
13. Маркировка фасованного дезинфекционного средства должна содержать следующую информацию:
а) наименование и назначение дезинфекционного средства;
б) наименования и содержание действующих веществ;
в) наименование и местонахождение (адрес юридического лица) изготовителя;
г) обозначение документа, в соответствии с которым дезинфекционное средство изготовлено (при наличии);
д) номинальное количество дезинфекционного средства в потребительской упаковке (масса нетто или объем);
е) рекомендации по применению дезинфекционного средства (для средства, предназначенного для розничной продажи);
ж) условия хранения;
з) дата изготовления (месяц, календарный год) и срок годности (месяцев, лет) или запись "Годен до… (месяц, календарный год)";
и) пиктограммы для правильного обращения с дезинфекционным средством (при необходимости);
к) меры предосторожности при работе с дезинфекционным средством, первая помощь при отравлении (для средства, предназначенного для розничной продажи).

8. Дезинфектологиялық сараптама қорытындысы бойынша мынадай:
а) дезинфекциялық құралдың (препаративтік нысанның) атауы;
б) препаративтік нысанды дайындаушы;
в) дезинфекциялық құралдың әсер етуші заттарын дайындаушы;
г) дезинфекциялық құралдың, оның жұмыс ерітінділерінің және препаративтік нысандардың уыттылық сипаттамасы;
д) химиялық-талдамалық, биологиялық бақылаудың негізгі нәтжелері, дезинфекциялық құралдың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау;
е) дезинфекциялық құралдың мақсаттылығы;
ж) дезинфекциялық құралдың қолданылу саласы туралы мәліметтерді қамтитын дезинфекциялық құралды Одақтың кедендік аумағында мемлекеттік тіркеу мүмкіндігі туралы сараптамалық қорытынды ресімделеді.
9. Дезинфекциялық құралды мемлекеттік тіркеу мүмкін еместігі туралы негізделген қорытынды мынадай жағдайларда беріледі:
а) осы бөлімнің 7-тармағында көзделген құжаттарды немесе үлгілерді ұсынбау;
б) зерттеулер жүргізу нәтижелері бойынша:
дезинфекциялық құралда әсер етуші заттар ретінде тыйым салынған химиялық заттар пайдаланылғанын;
дезинфекциялық құралдың тиімділігінің болмауын;
дезинфекциялық құралдың осы бөлімге қосымшада көзделген көрсеткіштерге сәйкессіздігін анықтау.
5. Дезинфекциялық құралды қаптау және таңбалау
10. Дезинфекциялық құралдарды қаптау оларға сәйкес дайындалған құжаттардың талаптарына немесе дайындаушының талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс. Қаптама дезинфекциялық құралдардың жарамдылық мерзімі ішінде сақтау және тасымалдау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
11. Кемінде 2,0 бірлік және 11,5 бірліктен астам рН бар дезинфекциялық құралдардың қаптамасы оларды қауіпсіз құюға арналған арнайы құрылғымен жабдықталуы тиіс.
12. Өлшеп-оралған дезинфекциялық құралдарды таңбалау олардың тұтынушылық қаптамасына, оның сақталуын қамтамасыз ететін тәсілмен қаптамаға бекітілген затбелгісіне, жазба белгісіне тікелей жасалады.
13. Өлшеп-оралған дезинфекциялық құралды таңбалау мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
а) дезинфекциялық құралдың атауы және тағайындалуы;
б) әсер етуші заттардың атауы және құрамы;
в) дайындаушының атауы және орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы);
г) дезинфекциялық құрал оған сәйкес дайындалған құжаттың белгісі (бар болған кезде);
д) тұтынушы қаптамасындағы дезинфекциялық құралдың атаулы саны (нетто салмағы немесе көлемі);
е) дезинфекциялық құралды қолдану жөніндегі ұсынымдар (бөлшек саудаға арналған құралдар үшін);
ж) сақтау шарттары;
з) дайындалған күні (ай, күнтізбелік жыл) және жарамдылық мерзімі (айлар, жыл) немесе "... (ай, күнтізбелік жыл) дейін жарамды" деген жазба;
и) дезинфекциялық құралды дұрыс қолдануға арналған пиктограммалар (қажет болған кезде);
к) дезинфекциялық құралмен жұмыс кезінде сақтық шаралары, улану кезіндегі алғашқы көмек (бөлшек саудаға арналған құралдар үшін).

14. При обращении дезинфекционных средств на таможенной территории Союза маркировка наносится на русском языке и при наличии соответствующих требований в законодательстве государств-членов на государственном языке (государственных языках) государства-члена, на территории которого реализуются дезинфекционные средства.".
2. Раздел 20 главы II дополнить приложением следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ
к разделу 20 главы II Единых
санитарно-эпидемиологических
и гигиенических требований
к продукции (товарам),
подлежащей санитарно-
эпидемиологическому надзору
(контролю)
Нормативные показатели токсичности и безопасности дезинфекционных средств
Используемые сокращения:
С20 – насыщающая концентрация паров при 20 °С;
DL50 – средне-смертельная доза;
Limac – порог острого действия;
Limsubac – порог подострого действия;
БАУ – беспропеллентная аэрозольная упаковка;
ДВ – действующее вещество;
ДС – дезинфекционное средство;
ЛПУ – лечебно-профилактические учреждения;
МЭОК – минимальная эффективная обеззараживающая концентрация;
ОБУВа.н.м. – ориентировочный безопасный уровень воздействия в атмосферном воздухе населенных мест;
ОБУВр.з. – ориентировочный безопасный уровень воздействия в воздухе рабочей зоны;
ОДУв. – ориентировочный допустимый уровень в воде водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования;
ОДУз.к.п. – ориентировочный допустимый уровень загрязнения кожных покровов;
ПДКа.н.м. – предельно допустимая концентрация в атмосферном воздухе населенных мест;
ПДКбасс. – предельно допустимая концентрация в воде плавательных бассейнов
и аквапарков;
ПДКв. – предельно допустимая концентрация в воде водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования;
ПДУз.к.п. – предельно допустимый уровень загрязнения кожных покровов;
ПДКр.з. – предельно допустимая концентрация в воздухе рабочей зоны;
СИЗ – средства индивидуальной защиты;
ЦТД – цитотоксическое действие.
1. Показатели токсичности и безопасности дезинфекционных средств
1.1. Дезинфицирующие средства
Назначение средства
Исследуемые показатели
Нормативные показатели
Условия применения
Величина показателя
классификационная оценка
1
2
3
4
5
1.1.1. Средства для дезинфекции поверхностей помещений, жесткой мебели, аппаратов и приборов, белья, обуви, посуды столовой, лабораторной и из-под выделений, игрушек (кроме мягких), санитарно-технического оборудования, предметов ухода за больными, выделений, мусоропроводов, мусоросборников (способы обработки: протирание, орошение, замачивание и погружение), отходов
1.1.1.1. Дезинфицирующие средства в форме концентрата, жидкости, порошка, гранул, таблеток, геля и в других готовых формах
Острая токсичность при введении в желудок (DL50, мг/кг)
>150

14. Дезинфекциялық құралдардың Одақтың кедендік аумағында айналымы кезінде таңбалау орыс тілінде және мүше мемлекеттердің заңнамасында тиісті талаптар болған жағдайда аумағында дезинфекциялық құралдар өткізілетін мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде (мемлекеттік тілдерінде) жасалады.".
2. ІІ тараудың 20-бөлімі мынадай мазмұндағы қосымшамен толықтырылсын:
"Санитариялық-эпидемиологиялық
қадағалауға (бақылауға)
жататын өнімдерге (тауарларға)
қойылатын бірыңғай
санитариялық-эпидемиологиялық
және гигиеналық талаптардың
ІІ тарауының 20-бөліміне
ҚОСЫМША
Дезинфекциялық құралдардың уыттылығы мен қауіпсіздігінің нормативтік көрсеткіштері
Пайдаланылатын қысқартулар:
С20 – булардың 20 °С кезінде қаныққан концентрациясы;
DL50 – өлтіретін орташа дозасы;
Limac – күшті әсер ету шегі;
Limsubac – күштілігі аз әсер ету шегі;
ПАҚ – пропеллентсіз аэрозольді қаптама;
ӘЕЗ – әсер етуші зат;
ДҚ – дезинфекциялық құрал;
ЕАМ – емдеу-алдын алу мекемелері;
ТТЗК – тиімділігі ең төмен зарарсыздандыру концентрациясы;
ӘБҚДе.м.а. – елді мекендендің атмосфералық ауасындағы әсер етудің болжамды қауіпсіз деңгейі;
ӘБҚДж.а. – жұмыс аймағы ауасындағы әсер етудің болжамды қауіпсіз деңгейі;
БРДс. – шаруашылық-ауыз су және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану су объектілері суындағы болжамды рұқсат етілген деңгей;
БРДт.ж.л. – тері жабындысының ластануының болжамды рұқсат етілген деңгейі;
ШРКе.м.а. – елді мекендердің атмосфералық ауасында шекті рұқсат етілген концентрация;
ШРКбасс. – жүзу бассейндері мен аквапарктер суындағы шекті рұқсат етілген концентрация;
ШРКс. – шаруашылық-ауыз су және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану су объектілері суындағы шекті рұқсат етілген концентрация;
ШРДт.ж.л. – тері жабындысының ластануының шекті рұқсат етілген деңгейі;
ШРКж.а. – жұмыс аймағы ауасындағы шекті рұқсат етілген концентрация;
ЖҚҚ – жеке қорғану құралдары;
ЦУӘ – цитоуытты әсер ету.
1. Дезинфекциялық құралдардың уыттылығы мен қауіпсіздігінің көрсеткіштері
1.1. Дезинфекциялау құралдары
Құралдың мақсаты
Зерттелетін көрсеткіштер
Нормативтік көрсеткіштер
Қолдану шарттары
көрсеткіштің шамасы
сыныптау бағасы
1
2
3
4
5
1.1.1. Үй-жайлардың беткі қабаттарын, қатты жиһазды, аппараттар мен аспаптарды, киімдерді, аяқ киімдерді, асхана, зертхана және бөлінділер ыдыстарын, ойыншықтарды (жұқсақ ойыншықтардан басқа), санитариялық-техникалық жабдықтарды, науқасты күту заттарын, бөлінділерді, қоқыс құбырларын, қоқыс жинағыштарды (өңдеу тәсілдері: сүрту, себелеу, малу және батыру), қалдықтарды дезинфекциялауға арналған құралдар
1.1.1.1. Концентрат, сұйықтық, ұнтақ, түйіршік, таблеткалар, гель нысанындағы және басқа дайын нысандардағы дезинфекциялау құралдары
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы
(DL50, мг/кг)
>150

(>50-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам с применением СИЗ (респиратор, резиновые перчатки)
>5000
(>2000)
4
(5)
Специалистам и населению в быту
Острая токсичность при нанесении на кожу
(DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам с применением СИЗ (респиратор, резиновые перчатки)
>2000
(>2000)
4
(5)
Специалистам и населению в быту
Острая ингаляционная опасность в насыщающих концентрациях паров
при 20 °С (С20)
С20-клиника
2
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
C20≥Limac
3
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор,
защитные очки, резиновые перчатки)
C20Limac
4
Специалистам
и населению в быту
Острое раздражающее (разъедающее) действие
на кожу, баллы
(эритема, отек)
>4
(≥2,3)
1-2
(1-2)
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
0-2,0
(<1,5)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
более 4
1-3
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
0-3
4-5
Специалистам
и населению в быту
Сенсибилизирующее действие (кожное (респираторное))
умеренное (слабое)
(умеренное (низкое))
3А (3В)
(1В)
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
отсутствие эффекта
(отсутствие эффекта)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
1.1.1.2. Рабочие растворы
дезинфицирующих средств
Ингаляционная опасность
в режимах применения:
Зона острого токсического
действия
менее 1
1
По эпидемическим показаниям специалистам
с применением СИЗ (противогаз респиратор), резиновые перчатки, защитные очки)
1-3
2
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки) в отсутствие пациентов
3,1-10
3
Специалистам в отсутствие пациентов
более 10
4
Специалистам
и населению в быту
Зона подострого токсического действия
менее 10
не классифицируется
Специалистам
в отсутствие пациентов
более 10
не классифицируется
Специалистам
в присутствии пациентов и населению в быту
Острое раздражающее (разъедающее) действие
на кожу, баллы
(эритема, отек)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
0-2,0
(<1,5)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие
на кожу при повторных аппликациях (0,5-1мес.)
умеренное (слабое)
не классифицируется
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Кожно-резорбтивное

(>50-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>5000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы
(DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>2000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Булардың 20 °С кезінде қаныққан концентрациясындағы (С20) жіті ингаляциялық қауіп
С20-клиника
2
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
C20≥Limac
3
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
C20Limac
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріні жіті тітіркендіру (күйдіру) әсері, балл
(эритема, ісіну)
>4
(≥2,3)
1-2
(1-2)
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-2,0
(<1,5)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
4-тен артық
1-3
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-3
4-5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Денені түршіктіру (сенсибилизация) әсері (тері (респираторлық))
бірқалыпты (әлсіз)
(бірқалыпты (төмен))
3А (3В)
(1В)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
әсердің болмауы
(әсердің болмауы)
4
(сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
1.1.1.2. Дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділері
Қолдану режимдеріндегі ингаляциялық қауіп:
Уыттың қатты әсер ету аймағы:
1-ден кем
1
Эпидемиялық көрсеткіштер бойынша мамандарға ЖҚҚ (противогаз респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
1-3
2
Пациенттер жоқ кезде мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
3,1-10
3
Пациенттер жоқ кезде мамандарға
10-нан артық
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Уыттың күштілігі аз әсер ету аймағы
10-нан кем
сыныпталмайды
Пациенттер жоқ кезде мамандарға
10-нан артық
сыныпталмайды
Пациенттер болған кезде мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріні жіті тітіркендіру (күйдіру) әсері, балл
(эритема, ісіну)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-2,0
(<1,5)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Қайталанған аппликациялар кезінде теріге тітіркендіріп әсер етуі (0,5-1 ай)
бірқалыпты (әлсіз)
сыныпталмайды
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріге-қанға сіңгеннен кейінгі әсер етуі

действие (21/28 дн.)
наличие эффекта
не классифицируется
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
4-6
3
Специалистам
с применением СИЗ (защитные очки, резиновые перчатки)
0-3
4-5
Специалистам
и населению в быту
Оценка безопасности остаточных количеств ДС на посуде (по выбору):
- цитотоксичность:
культура клеток
(степень ЦТД)
сперматозоиды быка (индекс токсичности)
не более 1
70-120 %
не классифицируется
не классифицируется
Без ограничений
Без ограничений
- гемолиз эритроцитов
не более 2 %
не классифицируется
Без ограничений
- пирогенность
отсутствие эффекта
не классифицируется
Без ограничений
Оценка соответствия содержания ДВ рабочего раствора (С) в воздухе гигиеническим нормативам (проводится при необходимости)
С/ПДК(ОБУВ)р.з.>1
1-4
Специалистам с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
в отсутствие пациентов
С/ПДК(ОБУВ)р.з.≤1
1-4
Специалистам в отсутствие пациентов
С/ПДК(ОБУВ)а.н.м.≤1
3-4
Специалистам в присутствии пациентов и населению в быту

(21/28 күн)
әсердің болуы
сыныпталмайды
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
4-6
3
Мамандарға ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-3
4-5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Ыдыстағы ДҚ қалдық мөлшерінің қауіпсіздігін бағалау (таңдау бойынша):
- цитоуыттылық:
жасушалар өсіріндісі
(ЦУӘ дәрежесі)
бұқаның шәуеті
(уыттылық индексі)
1 артық емес
70-120 %
сыныпталмайды
сыныпталмайды
Шектеусіз
Шектеусіз
- эритроциттер гемолизі
2 % артық емес
сыныпталмайды
Шектеусіз
- пирогенділік
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Шектеусіз
Ауаның құрамындағы жұмыс ерітіндісі (С) ӘЕЗ-ның гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау (қажет болған жағдайда жүргізіледі)
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.>1
1-4
Пациенттер жоқ кезде мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.≤1
1-4
Пациенттер жоқ кезде мамандарға
С/ШРК(ӘБҚД)е.м.а.≤1
3-4
Пациенттер болған кезде мамандарға және халыққа тұрмыста

1.1.2. Дезинфицирующие средства в аэрозольной форме, предназначенные для обработки воздуха и поверхностей помещений объемным методом, а также поверхностей направленными аэрозолями
1.1.2.1. Средства в аэрозольной форме
Острое раздражающее (разъедающее) действие на кожу, баллы (эритема, отек)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Специалистам с применением СИЗ (респиратор, резиновые перчатки)
0-2,0
(<1,5)
4
(не классифицируется)
Специалистам и населению в быту
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
4-6
3
Специалистам с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
0-3
4-5
Специалистам
Ингаляционная опасность в режиме применения:
Зона острого токсического действия
менее 1
1
По эпидемическим показаниям специалистам с применением СИЗ (противогаз (респиратор), защитные очки, резиновые перчатки)
1-3
2
Специалистам с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
в отсутствие пациентов

1.1.2. Ауаны және үй-жайлардың беткі қабатын көлемді әдіспен, сондай-ақ беткі қабатты бағытталған аэрозольдармен өңдеуге арналған аэрозольды нысандағы дезинфекциялау құралдары
1.1.2.1. Аэрозольды нысандағы құралдар
Теріні жіті тітіркендіру (күйдіру) әсері, балл
(эритема, ісіну)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-2,0
(<1,5)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
4-6
3
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-3
4-5
Мамандарға
Қолдану режимдеріндегі ингаляциялық қауіп:
Уыттың қатты әсер ету аймағы:
1-ден кем
1
Эпидемиялық көрсеткіштер бойынша мамандарға ЖҚҚ (противогаз (респиратор), қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
1-3
2
Пациенттер жоқ кезде мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып

(>50-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам с применением СИЗ (резиновые перчатки)
>5000
(>2000)
4
(5)
Специалистам
и населению в быту
Острая токсичность
при нанесении на кожу
(DL50, мг/кг)
151-2500
>200-≤1000
3
(3)
Специалистам
с применением СИЗ
и населению в быту (резиновые перчатки)
>2500
(>1000)
4
(4-5)
Специалистам
и населению в быту
Острая ингаляционная опасность рабочих растворов в максимальной концентрации
(в насыщающих концентрациях при 20 °С) (С20)
C20=Limac
3
Специалистам
с применением СИЗ (защитные очки, резиновые перчатки)
C20>Limac
4
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие
на кожу рабочих растворов в максимальной концентрации (повторно, 10 аппликаций), баллы

(>50-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>5000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы
(DL50, мг/кг)
151-2500
>200-≤1000
3
(3)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>2500
(>1000)
4
(4-5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жұмыс ерітінділерінің максималды концентрациядағы жіті ингаляциялық қауіптілігі
(20 °С кезінде қанықтырылған концентрацияларда) (С20)
C20=Limac
3
Мамандарға ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
C20>Limac
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жұмыс ерітінділерінің максималды концентрацияда теріге тітіркендіріп әсер етуі (қайталау, 10 аппликация), балл

2,1-4,0
(≥2,3-<4)
3
(2)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
0-2,0
(<1,5)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие средства на слизистые оболочки глаз рабочих растворов в различных концентрациях (однократно), баллы
1-6
3-4
Специалистам
с применением СИЗ (защитные очки, резиновые перчатки)
1-3
4
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (защитные очки, резиновые перчатки)
0
5
Специалистам
и населению в быту
Кожное (респираторное) сенсибилизирующее действие рабочих растворов в максимальной концентрации
(по показаниям)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Отдаленные эффекты: эмбриотоксический, мутагенный, канцерогенный, эмбриотоксический, тератогенный (с учетом данных литературы,
баз данных о ДВ
и сопутствующих компонентах)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Разрешается производство
и применение средства
1.3.2. Питьевая вода (озерная, прудовая, колодезная, речная
и другая природная вода), обработанная дезинфицирующим средством в режиме применения
Соотношение минимальной эффективной обеззараживающей концентрации (МЭОК)
и ПДКв. по ДВ (МЭОК/ПДКв.)
>10
не классифицируется
Запрет или разрешается эпизодическое применение средства
>5-10
не классифицируется
Разрешается применение средства в течение
10-15 дней
>1-5
не классифицируется
Разрешается применение средства в течение
30 дней
≤1
не классифицируется
Разрешается применение средства
без ограничения продолжительности
Определение порога подострого действия обеззараженной децентрализованной воды
по времени наступления эффекта, Limsubac (дни)
1-3
не классифицируется
Эпизодическое применение воды или запрет
30
не классифицируется
Применение воды
в течение 10-15 дней
90
не классифицируется
Применение воды
в течение месяца
Органолептические свойства обеззараженной воды в режиме применения (запах, привкус), баллы
≤допустимых значений
не классифицируется
Разрешается применение средства
Санитарно-химические показатели безопасности
≤допустимых значений
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация ДВ
в обеззараженной воде
≤ПДКв.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация продуктов трансформации ДВ
и продуктов трансформации в воде, образующихся
под влиянием ДВ
≤ПДКв.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация вредных примесей средства обеззараживания в воде
≤0,5ПДКв.
не классифицируется
Разрешается применение средства
1.4. Средства для обеззараживания воды плавательных бассейнов и аквапарков
Назначение средства
Исследуемые показатели
Нормативные показатели
Условия применения
Величина показателя
классификационная оценка
1
2
3
4
5

2,1-4,0
(≥2,3-<4)
3
(2)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-2,0
(<1,5)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жұмыс ерітінділерінің әртүрлі концентрацияларда көздің шырышты қабығына құралдың тітіркендіріп әсер етуі (бір рет), балл
1-6
3-4
Мамандарға ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
1-3
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0
5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жұмыс ерітінділерінің максималды концентрацияда терілік (респираторлық) түршіктіру (сенсибилизация) әсері (көрсеткіштер бойынша)
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Кейіннен болатын әсерлер: эмбриоуыттық, мутагендік, канцерогендік, эмбриоуыттық, тератогендік (ӘЕЗ және ілеспе компонеттер туралы әдебиеттердің деректерін, деректер базасын ескере отырып)
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Құралды өндіруге және қолдануға рұқсат етіледі
1.3.2. Қолдану режимінде дезинфекциялау құралымен өңделген ауыз су (көл, тоған, құдық, өзен суы және басқа табиғи су)
Тиімділігі ең төмен зарарсыздандыру концентрация (ТТЗК) мен ӘЕЗ ШРКс. арақатынасы (ТТЗК/ШРКс.)
>10
сыныпталмайды
Құралды эпизодтық қолдануға тыйым салу немесе рұқсат ету
>5-10
сыныпталмайды
Құралды 10-15 күн ішінде қолдануға рұқсат етіледі
>1-5
сыныпталмайды
Құралды 30 күн ішінде қолдануға рұқсат етіледі
≤1
сыныпталмайды
Құралды шектеусіз мерзімде қолдануға рұқсат етіледі
Зарарсыздандырылған орталықтандырылмаған судың күштілігі аз әсер ету шегін әсердің біліну уақыты бойынша анықтау, Limsubac (күндер)
1-3
сыныпталмайды
Суды эпизодтық қолдану немесе тыйым салу
30
сыныпталмайды
Суды 10-15 күн ішінде қолдану
90
сыныпталмайды
Суды бір ай ішінде қолдану
Зарарсыздандырылған судың қолданылу режиміндегі органолептикалық қасиеттері (иісі, дәмі), балл
≤рұқсат етілген мәндер
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Қауіпсіздіктің санитариялық-химиялық көрсеткіштері
≤рұқсат етілген мәндер
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Зарарсыздандырылған судағы ӘЕЗ концентрациясы
≤ШРКс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
ӘЕЗ түрлену өнімдерінің және ӘЕЗ ықпал етуімен қалыптасатын судағы түрлену өнімдерінің концентрациясы
≤ШРКс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Зарарсыздандыру құралдарының зиянды қоспаларының судағы концентрациясы
≤0,5ШРКс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
1.3. Жүзу бассейндері мен аквапарктер суын зарарасыздандыруға арналған құралдар
Құралдың мақсаты
Зерттелетін көрсеткіштер
Нормативтік көрсеткіштер
Қолдану шарттары
көрсеткіштің шамасы
сыныптау бағасы
1
2
3
4
5

1.4.1. Средства для обеззараживания воды плавательных бассейнов
и аквапарков (таблетки, порошки, жидкости, гранулы)
Острая токсичность при введении в желудок
(DL50, мг/кг)
>151-5000
(>50-≤300)
3
(3)
Специалистам с применением СИЗ (резиновые перчатки)
>2500
(>300)
4
(4-5)
Специалистам
и населению в быту
Острая токсичность
при нанесении на кожу
(DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
>2000
(>2000)
4
(5)
Специалистам
и населению в быту
Ингаляционная опасность средства в насыщающих концентрациях паров (С20)
С20>Limac
2-3
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор)
С20<Limac
4
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие
на кожу рабочих растворов в максимальной концентрации
(15 аппликаций), баллы

1.4.1. Жүзу бассейндері мен аквапарктер суын зарарсындандыруға арналған құралдар
(таблеткалар, ұнтақтар, сұйықтықтар, түйіршіктер)
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы (DL50, мг/кг)
>151-5000
(>50-≤300)
3
(3)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>2500
(>300)
4
(4-5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы (DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>2000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Құралдардың буды қанықтыру концентрацияларындағы (С20) ингаляциялық қаупі
С20>Limac
2-3
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор) қолдана отырып
С20<Limac
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жұмыс ерітінділерінің максималды концентрацияда теріге тітіркендіріп әсер етуі (15 аппликация), балл

2,1-4,0
(≥2,3-<4)
3
(2)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
0-2,0
(<1,5)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие средства на слизистые оболочки глаз рабочих растворов в различных концентрациях (однократно), баллы
4-6
3
Специалистам
с применением СИЗ (защитные очки)
1-3
4
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (защитные очки)
0
5
Специалистам
и населению в быту
Отдаленные эффекты: эмбриотоксический, мутагенный, канцерогенный, эмбриотоксический, тератогенный
(с учетом данных литературы,
баз данных о ДВ
и сопутствующих компонентах)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Разрешается производство
и применение средства
Соотношение минимальной эффективной обеззараживающей концентрации (МЭОК)
и ПДКбасс. ДВ (МЭОК/ПДКбасс.)
>1
не классифицируется
Применение средства
не допускается
≤1
не классифицируется
Разрешается применение средства
Остаточное обеззараживающее (бактериостатическое) действие
Наличие эффекта
Длительность эффекта ≥1суток
при перманганатной окисляемости воды
5 мгО2
не классифицируется
Разрешается применение средства
Сенсибилизирующее действие (кожное (респираторное)) рабочих растворов в максимальной концентрации
(по показаниям)
отсутствие эффекта
(отсутствие эффекта)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
1.4.2. Вода плавательного бассейна или аквапарка, обработанная дезинфицирующим средством в режиме применения
Определение порога подострого действия
(28 дн.) обеззараженной воды бассейнов
при комплексном воздействии (внутрижелудочное, ингаляционное,
кожно-резорбтивное)
в зависимости от норм расхода (N),
Limsubac
=1-5N
не классифицируется
Запрещение применения средства
10N
не классифицируется
Специалистам
и взрослому населению в быту
>10N
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Концентрация ДВ в воде плавательного бассейна
или аквапарка
≤ПДКбасс.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация продуктов трансформации ДВ в воде
≤ПДКбасс.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация продуктов трансформации, образующихся
под влиянием ДВ в воде
≤ПДКв.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация вредных примесей средства обеззараживания в воде
≤0,5ПДКв.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Органолептические свойства обеззараженной воды в режиме применения (запах, привкус, мутность, цветность)
≤ допустимых значений
не классифицируется
Разрешается применение средства
Концентрация ДВ в воздухе в зоне дыхания пловцов
≤ПДКа.н.м.
не классифицируется
Разрешается применение средства
Органолептические свойства обеззараженной воды в режиме применения (пенообразование)
отсутствие
не классифицируется
Разрешается применение средства
Санитарно-химические показатели безопасности воды (рН, перманганатная окисляемость)
≤ допустимых значений
не классифицируется
Разрешается применение средства

2,1-4,0
(≥2,3-<4)
3
(2)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
2,1-4,0
(≥1,5-<2,3)
3
(3)
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
0-2,0
(<1,5)
4
(сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жұмыс ерітінділерінің әртүрлі концентрацияларда көздің шырышты қабығына тітіркендіріп әсер етуі (бір рет), балл
4-6
3
Мамандарға ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
1-3
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
0
5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Кейіннен болатын әсерлер: эмбриоуыттық, мутагендік, канцерогендік, эмбриоуыттық, тератогендік (ӘЕЗ және ілеспе компонеттер туралы әдебиеттердің деректерін, деректер базасын ескере отырып)
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Құралды өндіруге және қолдануға рұқсат етіледі
Тиімділігі ең төмен зарарсыздандыру концентрация (ТТЗК) мен ӘЕЗ ШРКбасс. арақатынасы (ТТЗК/ШРКбасс.)
>1
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етілмейді
≤1
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Қалдық зарарсыздандыру (бактериостатистикалық) әсер етуі
Әсердің болуы
Әсердің ұзақтығы ≥1 тәулік
судың 5 мгО2/л перманганаттық қышқылдануы кезінде
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Жұмыс ерітінділерінің максималды концентрацияда денені түршіктіру (сенсибилизация) әсері (терілік (респираторлық)) (көрсеткіштер бойынша)
әсердің болмауы
(әсердің болмауы)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
1.4.2. Қолдану режимінде дезинфекциялау құралымен өңделген жүзу бассейнінің немесе аквапарктің суы
Шығын нормасына қарай (N) кешенді әсер ету кезіндегі (асқазын ішінде, ингаляциялық, теріге-қанға сіңгеннен кейін) бассейндердің зарарсыздандырылған суының күштілігі аз әсер ету шегін анықтау (28 күн),
Limsubac
=1-5N
сыныпталмайды
Құралды қолдануға тыйым салу
10N
сыныпталмайды
Мамандарға және ересек тұрғындарға тұрмыста
>10N
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жүзу бассейніндегі немесе аквапарктегі судағы ӘЕЗ концентрациясы
≤ШРКбасс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
ӘЕЗ түрленуі өнімдерінің судағы концентрациясы
≤ШРКбасс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Суда ӘЕЗ ықпал етуімен қалыптасатын түрлену өнімдерінің концентрациясы
≤ШРКс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Зарарсыздандыру құралдарының зиянды қоспаларының судағы концентрациясы
≤0,5ШРКс.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Зарарсыздандырылған судың қолдану режиміндегі органолептикалық қасиеттері (иісі, дәмі, лайлылығы, түсі)
≤ рұқсат етілген мәндер
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Жүзгіштердің тыныстау аймағындағы ауадағы ӘЕЗ концентрациясы
≤ШРКе.м.а.
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Зарарсыздандырылған судың қолдану режиміндегі органолептикалық қасиеттері (көбік түзу)
болмауы
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі
Судың қауіпсіздігінің санитариялық-химиялық көрсеткіштері (рН, перманганаттық қышқылдануы)
≤ рұқсат етілген мәндер
сыныпталмайды
Құралды қолдануға рұқсат етіледі

1.5. Средства для обеззараживания воды централизованных систем хозяйственно-питьевого водоснабжения, в том числе в системах горячего водоснабжения
Назначение средства
Исследуемые показатели
Нормативные показатели
Условия применения
Величина показателя
классификационная оценка
1
2
3
4
5
1.5.1. Средства для обеззараживания воды централизованных систем хозяйственно-питьевого водоснабжения, в том числе в системах горячего водоснабжения (жидкости, газообразные, таблетки, порошки, гранулы)
Острая токсичность
при введении в желудок
(DL50, мг/кг)
>150
(>50-≤2000)
3-4

1.5. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйелеріндегі, соның ішінде ыстық сумен жабдықтау жүйелеріндегі суды зарарсыздандыруға арналған құралдар
Құралдың мақсаты
Зерттелетін көрсеткіштер
Нормативтік көрсеткіштер
Қолдану шарттары
көрсеткіштің шамасы
сыныптау бағасы
1
2
3
4
5
1.5.1. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау орталықтандырылған жүйелерінің, соның ішінде ыстыө сумен жабдықтау жүйелеріндегі суды зарарсыздандыруға арналған құралдар
(сұйықтықтар, газ тәрізді, таблеткалар, ұнтақтар, түйіршіктер)
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы (DL50, мг/кг)
>150
(>50-≤2000)
3-4

151-5000
(>50-≤300)
3
(3)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
>5000
(>300)
4
(4-5)
Специалистам
и населению в быту
Зона острого биоцидного
эффекта
<10
1
Специалистам
с применением СИЗ (противогаз (респиратор), герметичные очки, резиновые перчатки, комбинезон)
10-30
2
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, резиновые перчатки, герметичные очки, комбинезон)
31-100
3
Специалистам
и населению в быту
с регламентированными условиями применения (проветривание, влажная уборка, расход препарата)
>100
4
Специалистам
и населению в быту
Зона подострого биоцидного эффекта
<1
1
Запрещены для применения в дезинсекции
1-5
2
Специалистам
для обработки производственных помещений
с регламентированными условиями применения
за исключением детских, ЛПУ и быта
5,1-10
3
Специалистам
и населением в быту
для обработки жилых
и производственных помещений
с регламентированными условиями применения (уборка, проветривание, расход препарата)
>10
4
Специалистам
и населению в быту
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
<10
2-3
Специалистам
с применением СИЗ (защитные очки)
0-3
4-5
Специалистам
и населению в быту
Сенсибилизирующее действие
(кожное (респираторное))
умеренное (слабое)
(умеренное (низкое))
3А (3В)
(1В)
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, комбинезон, герметичные очки, резиновые перчатки)
отсутствие эффекта
(отсутствие эффекта)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
Оценка соответствия содержания ДВ рабочего раствора (С) в воздухе гигиеническим нормативам (проводится
при необходимости)
С/ПДК(ОБУВ)р.з.>1
2-4
Специалистам
с применением СИЗ (респираторы, защитные очки, резиновые перчатки)
С/ПДК(ОБУВ)р.з.≤1
2-4
Специалистам
в отсутствие людей
С/ПДК(ОБУВ)а.н.м.≤1
3-4
Специалистам
и населению в быту
1.7.3. Эмульгирующиеся концентраты, смачивающиеся порошки, микрокапсулированные концентраты, лаки, краски, растворы
1.7.3.1. Средства
в готовых формах
Острая токсичность
при введении в желудок
(DL50, мг/кг)
151-5000
(>50-≤ 300)
3
(3)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
>5000
(>300)
4
(4-5)
Специалистам
и населению в быту
Острая токсичность
при нанесении на кожу
(DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
>2000
(>2000)
4
(5)
Специалистам
и населению в быту
Острая ингаляционная опасность в насыщающих концентрациях (С20)
С20-клиника
2
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор,
защитные очки,
резиновые перчатки)
С20>Limac
3-4
Специалистам
и населению в быту
Острое раздражающее (разъедающее) действие
на кожу, баллы
(эритема, отек)

151-5000
(>50-≤300)
3
(3)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>5000
(>300)
4
(4-5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Жіті биоцидті әсер аймағы
<10
1
Мамандарға ЖҚҚ (противогаз (респиратор), герметикалық көзілдірік, резеңке қолғаптар, комбинезон) қолдана отырып
10-30
2
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, резеңке қолғаптар, герметикалық көзілдірік, комбинезон) қолдана отырып
31-100
3
Регламенттелген қолдану шарттарымен мамандарға және халыққа тұрмыста (желдету, ылғалды тазалау, препаратты тұтыну)
>100
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Күштілігі аз биоцидтік әсер аймағы
<1
1
Дезинсекциялауда қолдануға тыйым салынған
1-5
2
Балалар, ЕАМ және тұрмыстық үй-жайларды қоспағанда, регламенттелген қолдану шарттарымен өндірістік үй-жайларды өңдеу үшін мамандарға
5,1-10
3
Регламенттелген қолдану шарттарымен тұрғын және өндірістік үй-жайларды өңдеу үшін мамандарға және халыққа тұрмыста (тазалау, желдету, препаратты тұтыну)
>10
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
<10
2-3
Мамандарға ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
0-3
4-5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Денені түршіктіру (сенсибилизация) әсері (тері (респираторлық))
бірқалыпты (әлсіз)
(бірқалыпты (төмен))
3А (3В)
(1В)
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, комбинезон, герметикалық көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
әсердің болмауы
(әсердің болмауы)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Ауаның құрамындағы жұмыс ерітіндісі (С) ӘЕЗ-ның гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау (қажет болған жағдайда жүргізіледі)
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.>1
2-4
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.≤1
2-4
Адамдар жоқ кезде мамандарға
С/ШРК(ӘБҚД)е.м.а.≤1
3-4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
1.7.3. Эмульгирленген концентраттар, суға бүркейтін ұнтақтар, микрокапсуладағы концентраттар, лактар, бояулар, ерітінділер
1.7.3.1. Дайын нысандардағы құралдар
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы (DL50, мг/кг)
151-5000
(>50-≤ 300)
3
(3)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>5000
(>300)
4
(4-5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы (DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
>2000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Булардың қаныққан концентрациясындағы (С20) жіті ингаляциялық қауіп
С20-клиника
2
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
С20>Limac
3-4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріні жіті тітіркендіру (күйдіру) әсері, балл
(эритема, ісіну)

5,1-10
3
Специалистам
и населением в быту
для обработки жилых
и производственных помещений
с регламентированными условиями
применения (уборка, проветривание, расход препарата)
>10
4
Специалистам
и населению в быту
Кожно-резорбтивное
действие (21/28 дн.)
наличие эффекта
не классифицируется
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие
на кожу при повторных аппликациях (0,5-1мес.)
умеренное (слабое)
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
с применением СИЗ (резиновые перчатки)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Сенсибилизирующее действие
(кожное (респираторное))
умеренное (слабое)
(умеренное (низкое))
3А (3В)
(1В)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки, респиратор)
отсутствие эффекта
(отсутствие эффекта)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
<10
2-3
Специалистам
с применением СИЗ (защитные очки)
0-3
4-5
Специалистам
и населению в быту
Оценка соответствия содержания ДВ рабочего раствора (С) в воздухе гигиеническим нормативам (при необходимости)
С/ПДК(ОБУВ)р.з.>1
2-4
Специалистам
с применением СИЗ (респиратор, защитные очки, резиновые перчатки)
С/ПДК(ОБУВ)р.з.≤1
2-4
Специалистам
в отсутствие людей
С/ПДК(ОБУВ)а.н.м.≤1
3-4
Специалистам
и населению в быту
1.7.5. Инсектицидные средства для импрегнации и обработки тканей
Анализ токсичности
на сперматозоидах быка (вытяжка из ткани)
(индекс токсичности)
70-120 %
не классифицируется
Персоналу, пациентам
и населению в быту
Кожно-резорбтивное
и раздражающее действие на кожу средства и ткани (0,5-1мес.)
отсутствие эффектов
не классифицируется
Персоналу, пациентам
и населению в быту
1.8. Репеллентные средства, в том числе средства индивидуальной защиты дерматологические от воздействия биологических факторов (насекомых), используемые в условиях промышленного производства
Назначение средства
Исследуемые показатели
Нормативные показатели
Условия применения
Величина показателя
классификационная оценка
1
2
3
4
5
1.8.1. Репеллентные средства для нанесения на кожу, в том числе средства индивидуальной защиты дерматологические от воздействия биологических факторов (насекомых), используемые в условиях промышленного производства
Острая токсичность
при нанесении на кожу,
(DL50, мг/кг)
>2500
(>2000-≤5000)
4
(5)
Работающему персоналу
>2500
(>5000)
4
(не классифицируется)
Работающему персоналу,
взрослому и детскому населению
1.8.1.1. Кремы, эмульсии, лосьоны, карандаши, браслеты, прочие формы
Острая токсичность
при введении в желудок, (DL50, мг/кг)
>150

5,1-10
3
Регламенттелген қолдану шарттарымен тұрғын және өндірістік үй-жайларды өңдеу үшін мамандарға және халыққа тұрмыста (тазалау, желдету, препаратты тұтыну)
>10
4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Теріге-қанға сіңгеннен кейінгі әсер етуі (21/28 күн)
әсердің болуы
сыныпталмайды
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Қайталанған аппликациялар кезінде теріге тітіркендіріп әсер етуі (0,5-1 ай)
бірқалыпты (әлсіз)
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста ЖҚҚ (резеңке қолғаптар) қолдана отырып
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Денені түршіктіру (сенсибилизация) әсері (тері (респираторлық))
бірқалыпты (әлсіз)
(бірқалыпты (төмен))
3А (3В) (1В)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар, респиратор) қолдана отырып
әсердің болмауы
(әсердің болмауы)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
<10
2-3
Мамандарға ЖҚҚ (қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
0-3
4-5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Ауаның құрамындағы жұмыс ерітіндісі (С) ӘЕЗ-ның гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау (қажет болған жағдайда)
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.>1
2-4
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, қорғаныш көзілдірік, резеңке қолғаптар) қолдана отырып
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.≤1
2-4
Адамдар жоқ кезде мамандарға
С/ШРК(ӘБҚД)е.м.а.≤1
3-4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
1.7.5. Тіндерді импрегнациялауға және өңдеуге арналған инсектицидтік құралдар
Бұқа шәуетіндегі уыттылықты талдау (матаның созындысы) (уыттылық индексі)
70-120 %
сыныпталмайды
Персоналға, пациенттерге және халыққа тұрмыста
Теріге-қанға сіңгеннен кейін және құралдың тері мен тінге тітіркендіріп әсер етуі (0,5-1 ай)
әсерлердің болмауы
сыныпталмайды
Персоналға, пациенттерге және халыққа тұрмыста
1.8. Репелленттік құралдар, соның ішінде өнеркәсіптік өндіріс жағдайларында пайдаланылатын биологиялық факторлардың (жәндіктердің) ықпал етуінен дерматологиялық жеке қорғану құралдары
Құралдың мақсаты
Зерттелетін көрсеткіштер
Нормативтік көрсеткіштер
Қолдану шарттары
көрсеткіштің шамасы
сыныптау бағасы
1
2
3
4
5
1.8.1. Теріге жағуға арналған репелленттік құралдар, соның ішінде өнеркәсіптік өндіріс жағдайларында пайдаланылатын биологиялық факторлардың (жәндіктердің) ықпал етуінен дерматологиялық жеке қорғану құралдары
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы, (DL50, мг/кг)
>2500
(>2000-≤5000)
4
(5)
Жұмысшы персоналға
>2500
(>5000)
4
(сыныпталмайды)
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
1.8.1.1. Кремдер, эмульсиялар, лосьондар, қаламдар, браслеттер, өзге де нысандар
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы (DL50, мг/кг)
>150

(>300-≤5000)
3-4
(4-5)
Работающему персоналу
>5000
(>5000)
4
(не классифицируется)
Работающему персоналу,
взрослому и детскому населению
Острая ингаляционная опасность в насыщающих концентрациях паров (С20)
С20=Limac
3
Работающему персоналу
и взрослому населению
в быту
С20<Limac
4
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Раздражающее действие
на кожу при повторных аппликациях (0,5-1 мес.)
слабое
не классифицируется
Работающему персоналу
в регламентированном режиме применения
отсутствие эффекта
не классифицируется
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Кожно-резорбтивное
и раздражающее действие
на кожу (от 1 до 6 мес.)
наличие эффекта
не классифицируется
Запрещено
отсутствие эффекта
не классифицируется
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
4,0-6,0
3
Работающему персоналу
0-2,0
4-5
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Сенсибилизирующее действие
(кожное (респираторное))
отсутствие эффекта
(отсутствие эффекта)
4
(не классифицируется)
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Оценка соответствия содержания ДВ средства (С) на кожу гигиеническим нормативам
С/ПДУ(ОДУ)з.к.п.≤1
3-4
Работающему персоналу
и населению в быту
Клинические испытания опытной партии средства
с использованием нового ДВ
Отсутствие реакций.
Отсутствие изменений
по сравнению
с контролем и фоном
не классифицируется
Рекомендация
на производство
и регистрацию средства
1.8.1.2. Аэрозольные баллоны, БАУ
Острая токсичность
при нанесении на кожу (для БАУ) (DL50, мг/кг)
>2500
(>5000)
4
(не классифицируется)
Работающему персоналу
взрослому и детскому населению
Острая токсичность
при введении в желудок (для БАУ), (DL50, мг/кг)
>150
(>300-≤5000)
3-4
(4-5)
Работающему персоналу
и взрослому населению
в быту с регламентацией условий применения
>5000
(>5000)
4
(не классифицируется)
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Острая ингаляционная опасность в насыщающих концентрациях паров (С20)
С20=Limac
3
Работающему персоналу
и взрослому населению
в быту с регламентацией условий применения
С20<Limac
4
Работающему персоналу, взрослому и детскому населению
Зона острого биоцидного эффекта (для спиртосодержащих средств уменьшается на порядок)
31-100
3
Работающему персоналу
и населению в быту
с регламентацией условий применения
>100
4
Работающему персоналу, взрослому населению
в быту
Раздражающее действие
на кожу при повторных аппликациях (0,5-1мес.)
слабое
не классифицируется
Работающему персоналу
в регламентированном режиме применения
отсутствие эффекта
не классифицируется
Работающему персоналу, взрослому населению,
детскому населению
(для детей использовать средства с содержанием ДВ не более 12 %)
Кожно-резорбтивное

(>300-≤5000)
3-4
(4-5)
Жұмысшы персоналға
>5000
(>5000)
4 (сыныпталмайды)
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Булардың қаныққан концентрациясындағы (С20) жіті ингаляциялық қауіп
С20=Limac
3
Жұмысшы персоналға және ересек тұрғындарға тұрмыста
С20<Limac
4
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Қайталанған аппликациялар кезінде теріге тітіркендіріп әсер етуі (0,5-1 ай)
әлсіз
сыныпталмайды
Регламенттелген қолдану режимінде жұмысшы персоналға
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Теріге-қанға сіңгеннен кейін және теріге тітіркендіріп әсер етуі (1 айдан 6 айға дейін)
әсердің болуы
сыныпталмайды
Тыйым салынған
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
4,0-6,0
3
Жұмысшы персоналға
0-2,0
4-5
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Денені түршіктіру (сенсибилизация) әсері (тері (респираторлық))
әсердің болмауы
(әсердің болмауы)
4 (сыныпталмайды)
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Құралдың ӘЕЗ құрамының (С) теріге гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау
С/ШРД(БРД)т.ж.л.≤1
3-4
Жұмысшы персоналға және халыққа тұрмыста
Құралдың сыналатын партиясын жаңа ӘЕЗ пайдалана отырып клиникалық сынау
Реакцияның болмауы.
Бақылаумен және астармен салыстырғанда өзгерістердің болмауы
сыныпталмайды
Құралды өндіруге және тіркеуге нұсқаулар
1.8.1.2. Аэрозольды баллондар, ПАҚ
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы (ПАҚ үшін) (DL50, мг/кг)
>2500
(>5000)
4 (сыныпталмайды)
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы (ПАҚ үшін), (DL50, мг/кг)
>150
(>300-≤5000)
3-4
(4-5)
Регламенттелген пайдалану шарттарымен жұмысшы персоналға және ересек тұрғындарға тұрмыста
>5000
(>5000)
4 (сыныпталмайды)
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Булардың қаныққан концентрациясындағы (С20) жіті ингаляциялық қауіп
С20=Limac
3
Регламенттелген пайдалану шарттарымен жұмысшы персоналға және ересек тұрғындарға тұрмыста
С20<Limac
4
Жұмысшы персоналға, ересек және бала тұрғындарға
Жіті биоцидті әсер аймағы (құрамында спирті бар құралдар үшін бір деңгейге азаяды)
31-100
3
Регламенттелген пайдалану шарттарымен жұмысшы персоналға және халыққа тұрмыста
>100
4
Жұмысшы персоналға және ересек тұрғындарға тұрмыста
Қайталанған аппликациялар кезінде теріге тітіркендіріп әсер етуі (0,5-1 ай)
әлсіз
сыныпталмайды
Регламенттелген пайдалану шарттарымен жұмысшы персоналға
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Жұмысшы персоналға, ересек тұрғындарға, балаларға (балаларға құрамындағы ӘЕЗ 12 % аспайтын құралды пайдалану қажет)

1.10.1. Дератизационные средства в различных формах (пасты, гели, масляные растворы, тесто)
Острая токсичность
при введении в желудок
(DL50, мг/кг)
>15
(>5-≤2000)
2-4
(2-4)
Специалистам
с применением СИЗ (комбинезон, резиновые перчатки, защитные очки)
>5000
(>2000)
4
(5)
Без ограничений
Острая токсичность
при нанесении на кожу
(DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки, защитные очки, комбинезон)
>2500
(>2000-≤5000)
4
(5)
Без ограничений
Острая ингаляционная опасность в насыщающих концентрациях (С20)
С20≥Limac
2-3
Специалистам
с применением СИЗ (респираторы,
резиновые перчатки, комбинезон,
защитные очки)
С20<Limac
4
Без ограничений
Кожно-резорбтивное
действие (21/28 дн.)
наличие эффекта
не классифицируется
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки, комбинезон)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам
и населению в быту
Раздражающее действие
на кожу при повторных аппликациях (0,5-1мес.)
умеренное (слабое)
не классифицируется
Специалистам с применением СИЗ (резиновые перчатки, комбинезон)
отсутствие эффекта
не классифицируется
Специалистам, населению в быту
Кумулятивный эффект
(по классификации Медведя Л.И.):
- антикоагулянты
≤3
1-2
Без ограничений
- яды острого типа действия
>3
3-4
Без ограничений
1.10.2. Дератизационные средства в виде дустов, порошков, пудры
Острая токсичность
при введении в желудок,
DL50, мг/кг
>15
(>5-≤2000)
2-4
(2-4)
Специалистам
с применением СИЗ (комбинезон, резиновые перчатки, защитные очки)
>5000
(>2000)
4
(5)
Специалистам, населению в быту
Острая токсичность
при нанесении на кожу,
DL50, мг/кг
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Специалистам с применением СИЗ (комбинезон резиновые перчатки, защитные очки)
>5000
(>2000)
4
(5)
Специалистам и населению в быту
Острое раздражающее действие на глаза, баллы
<4,0
3-4
Специалистам и населению в быту с регламентированными условиями применения
0
5
Специалистам и населению в быту
Кумулятивный эффект
(по классификации Медведя Л.И.):
- антикоагулянты
≤3
1-2
Специалистам и населению в быту
- яды острого типа действия
>3
3-4
Специалистам и населению в быту
Оценка соответствия содержания ДВ рабочего раствора (С) в воздухе гигиеническим нормативам (проводится при необходимости)
С/ПДК(ОБУВ)р.з.≤1
2-4
Специалистам
С/ПДК(ОБУВ)а.н.м.≤1
3-4
Населению в быту
1.10.3. Дератизационные приманки (зерновые, гранулированные, блоки восковые, парафинированные, прочие)
Острая токсичность
при введении в желудок
(DL50, мг/кг)
>150
(>300-≤ 5000)
3-4
(4-5)
Специалистам
с применением СИЗ (резиновые перчатки, защитные очки, комбинезон)
>5000
(>5000)
4
(не классифицируется)
Специалистам
и населению в быту
Кумулятивный эффект
(по классификации Медведя Л.И.):
- антикоагулянты
≤ 3
1-2
Специалистам и населению в быту
- яды острого типа действия
> 3
3-4
Специалистам и населению в быту

1.10.1. Әртүрлі нысандардағы дератизациялық құралдар (пасталар, гельдер, майлы ерітінділер, қамыр)
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы
(DL50, мг/кг)
>15
(>5-≤2000)
2-4
(2-4)
Мамандарға ЖҚҚ (комбинезон, резеңке қолғаптар, қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
>5000
(>2000)
4
(5)
Шектеусіз
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы
(DL50, мг/кг)
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар, қорғаныш көзілдірік, комбинезон) қолдана отырып
>2500
(>2000-≤5000)
4
(5)
Шектеусіз
Булардың қаныққан концентрациясындағы (С20) жіті ингаляциялық қауіп
С20≥Limac
2-3
Мамандарға ЖҚҚ (респиратор, резеңке қолғаптар, комбинезон, қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
С20<Limac
4
Шектеусіз
Теріге-қанға сіңгеннен кейінгі әсер етуі (21/28 күн)
әсердің болуы
сыныпталмайды
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар, комбинезон) қолдана отырып
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Қайталанған аппликациялар кезінде теріге тітіркендіріп әсер етуі (0,5-1 ай)
бірқалыпты (әлсіз)
сыныпталмайды
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар, комбинезон) қолдана отырып
әсердің болмауы
сыныпталмайды
Мамандарға, халыққа тұрмыста
Кумулятивтік әсер
(Л.И. Медведьтің сыныптауы бойынша):
- антикоагулянттар
≤3
1-2
Шектеусіз
- әсер ету типі күшті улар
>3
3-4
Шектеусіз
1.10.2. Дусттар, ұнтақтар, опалар түріндегі дератизациялық құралдар
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы,
DL50, мг/кг
>15
(>5-≤2000)
2-4
(2-4)
Мамандарға ЖҚҚ (комбинезон, резеңке қолғаптар, қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
>5000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға, халыққа тұрмыста
Теріге енгізген кезде күшті уыттылығы,
DL50, мг/кг
>500
(>200-≤2000)
3-4
(3-4)
Мамандарға ЖҚҚ (комбинезон, резеңке қолғаптар, қорғаныш көзілдірік) қолдана отырып
>5000
(>2000)
4
(5)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Көзді жіті тітіркендіру әсері, балл
<4,0
3-4
Регламенттелген қолдану шарттарымен мамандарға және халыққа тұрмыста
0
5
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Кумулятивтік әсер
(Л.И. Медведьтің сыныптауы бойынша):
- антикоагулянттар
≤3
1-2
Мамандарға және халыққа тұрмыста
- әсер ету типі күшті улар
>3
3-4
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Ауаның құрамындағы жұмыс ерітіндісі (С) ӘЕЗ-ның гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау (қажет болған жағдайда жүргізіледі)
С/ШРК(ӘБҚД)ж.а.≤1
2-4
Мамандарға
С/ШРК(ӘБҚД)е.м.а.≤1
3-4
Халыққа тұрмыста
1.10.3. Дератизациялық еліктіргіштер (дәндер, түйіршіктелген, балауыз блоктар, парафинделген, өзгелер)
Асқазанға енгізген кезде күшті уыттылығы
(DL50, мг/кг)
>150
(>300-≤ 5000)
3-4
(4-5)
Мамандарға ЖҚҚ (резеңке қолғаптар, қорғаныш көзілдірік, комбинезон) қолдана отырып
>5000
(>5000)
4 (сыныпталмайды)
Мамандарға және халыққа тұрмыста
Кумулятивтік әсер
(Л.И. Медведьтің сыныптауы бойынша):
- антикоагулянттар
≤ 3
1-2
Мамандарға және халыққа тұрмыста
- әсер ету типі күшті улар
> 3
3-4
Мамандарға және халыққа тұрмыста

Примечания: 1. Классы опасности указаны в соответствии с ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности" и с ГОСТ 32419-2013 "Классификация опасности химической продукции. Общие требования", содержащем классификацию вредных веществ по Согласованной на Глобальном уровне Системе классификации и маркировки химических веществ (СГС) (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals – GHS) (в скобках). Нормативы классификационной оценки дезинфекционных средств в соответствии с ГОСТ 12.1.007-76 применяются до вступления в силу технического регламента Союза, устанавливающего соответствующие требования, с учетом даты завершения действия переходных положений, определенных отдельными решениями Комиссии.
2. Под специалистами понимается персонал, обученный в области дезинфекционной деятельности.
3. Для определения порога подострого действия обеззараженной децентрализованной воды по времени наступления эффекта (Limsubac, дни) используется зона подострого биоцидного эффекта средств, рассчитываемая по формуле:
Limsubac (по лимитирующему эффекту)
Zsubac.bioc.eff. = ----------------------------------------------------
Суточная норма расхода
4. ПДКбасс., используемая для определения соотношения минимальной эффективной обеззараживающей концентрации (МЭОК) и ПДКбасс. (МЭОК/ПДКбасс.) рассчитывается по формуле:
ДДэнт. (мг/кг) ∙ М (кг)
ПДКбасс.= -------------------------------- , мг/л,
V (л/час) ∙ t (час)
где:
ДДэнт. – допустимая доза, поступающая в организм при заглатывании воды плавательного бассейна, мг/кг;
М – средняя масса пловцов с учетом детей (45 кг);
V – объем заглатываемой жидкости (0,1 л/час);
t – продолжительность сеанса купания (3 часа).
ДДэнт. = ДСД – ДДкож. – ДДинг.,
где:
ДСД – допустимая суточная доза;
ДДкож. – допустимая доза, поступающая в организм транскутанно при купании, мг/кг;
ДДинг. – допустимая доза, поступающая в организм при вдыхании препарата, испаряющегося из воды, мг/кг.
или:
ДСД (мг/кг) ∙ М (кг)
ПДКбасс.= --------------------------- , мг/л,
V (л/час) ∙ t (час)
где:
ДСД – допустимая суточная доза;
М – средняя масса пловцов с учетом детей (45 кг);
V – объем заглатываемой жидкости (0,1 л/час);
t – продолжительность сеанса купания (3 часа).
5. Под работающим персоналом понимаются лесорубы, геологи, мелиораторы и др.
6. Репеллентные средства для детей младшего возраста (с одного года жизни и старше) должны быть только 4 класса по лимитирующим критериям (при нанесении на кожу, при ингаляции паров в насыщающих концентрациях, коэффициент возрастной чувствительности (КВЧ) более 3), без отдаленных эффектов, при отсутствии раздражающего, резорбтивного, сенсибилизирующего и иммуномодулирующих эффектов, а также с наличием ПДУ для ДВ на кожу и с коэффициентом запаса более 10.

Ескертулер: 1. Қауіптілік сыныптары Ғаламдық деңгейде келісілген Химиялық заттарды сыныптау және таңбалау жүйесі (ҒКЖ) (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals – GHS) бойынша зиянды заттарды сыныптауды қамтитын МЕМСТ 12.1.007-76 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар. Сыныптау және қауіпсіздіктің жалпы талаптары" және "Химиялық өнімдердің қауіптілігін сыныптау. Жалпы талаптар" МЕМСТ 32419-2013 сәйкес көрсетілген (жақша ішінде). МЕМСТ 12.1.007-76 сәйкес дезинфекциялау құралдарын сыныптаушылық бағалау нормативтері Комиссияның жекелеген шешімдерімен белгіленген өтпелі ережелердің қолданылуы аяқталатын күндерді ескере отырып, тиісті талаптарды белгілейтін Одақтың техникалық регламенті күшіне енгенге дейін қолданылады.
2. Мамандар деп дезинфекциялау қызметі саласында оқытылған персонал түсініледі.
3. Әсер ете бастаған уақыт бойынша орталықтандырылмаған зарарсыздандырылған судың күштілігінің шегін (Limsubac, күндер) анықтау үшін мына формула бойынша есептелетін құралдардың күштілігі аз биоцидтік әсерлі аймағы пайдаланылады:
Limsubac (лимиттік әсер бойынша)
Zsubac.bioc.eff. = ----------------------------------------------------
Тұтынудың тәуліктік нормасы
4. Тиімділігі ең төмен зарарсыздандыру концентрациясы (ТТЗК) мен ШРКбасс. (ТТЗК/ШРКбасс.) арақатынасын анықтау үшін пайдаланылатын ШРКбасс. мына формула бойынша есептеледі:
РДэнт. (мг/кг) ∙ М (кг)
ШРКбасс.= -------------------------------- , мг/л,
V (л/сағ) ∙ t (сағ)
мұндағы:
РДэнт. – жүзу бассейні суын жұту кезінде ағзаға түсетін рұқсат етілген доза, мг/кг;
М – балаларды ескере отырып, жүзушілердің орташа салмағы (45 кг);
V – жұтылатын сұйықтықтың көлемі (0,1 л/сағ);
t – шомылу сеансының ұзақтығы (3 сағ).
РДэнт. = РТД – РДтері. – РДинг.,
мұндағы:
РТД – рұқсат етілген тәуліктік доза;
РДтері. – шомылу кезінде ағзаға транскутанттық түсетін рұқсат етілген доза, мг/кг;
РДинг. – судан буланып шығатын препараттың тыныс алған кезде ағзаға түсетін рұқсат етілген дозасы, мг/кг.
Немесе:
РТД (мг/кг) ∙ М (кг)
ШРКбасс.= --------------------------- , мг/л,
V (л/час) ∙ t (сағ)
мұндағы:
РТД – рұқсат етілген тәуліктік доза;
М – балаларды ескере отырып, жүзушілердің орташа салмағы (45 кг);
V – жұтылатын сұйықтықтың көлемі (0,1 л/сағ);
t – шомылу сеансының ұзақтығы (3 сағ).
5. Жұмысшы персонал деп ағаш кесушілер, геологтар, мелиораторлар және т.б. түсініледі.
6. Кішкентай жастағы балаларға (бір жастан бастап және одан жоғары) арналған репелленттік құралдар тітіркендіру, қанға сіңгеннен кейінгі, сенсибилизациялық және иммунды модульдеу әсерлері болмаған, сондай-ақ ӘЕЗ үшін ШРД және жиналған қордың коэффициенті 10 астам болған жағдайда кейіннен болатын әсерлерсіз лимиттеу критерийлері бойынша тек 4 сыныпта (теріге жаққан кезде, қанықтырғыш концентрацияларда будың ингаляциясы кезінде, жас ерекшелігі сезімталдығының коэффициенті (ЖСК) 3-тен астам) болуы тиіс.

2. Физико-химические показатели дезинфекционных средств
2.1. Дезинфицирующие, стерилизующие средства и средства для предстерилизационной очистки
Назначение средства
Исследуемые показатели
Критерии оценки исследуемых показателей
1
2
3
2.1.1. Субстанции для производства дезинфицирующих, стерилизующих средств и средств для предстерилизационной очистки
Внешний вид (агрегатное состояние, цвет), запах, физико-химические показатели (водородный показатель (рН), летучесть, стабильность, совместимость с другими соединениями), массовая доля действующего вещества
Должны соответствовать требованиям, установленным в документе в соответствии с которым изготовлен товар (стандарты, технические условия, регламенты, технологические инструкции, спецификации, рецептуры, сведения о составе)
2.1.2. Дезинфицирующие средства в разных формах применения (жидкости, порошки, таблетки, пасты, аэрозольные баллоны, гели, прочие формы)
Внешний вид (агрегатное состояние, цвет), запах, физико-химические показатели (водородный показатель (рН), летучесть, стабильность, совместимость с другими соединениями), массовая доля действующего вещества
Должны соответствовать требованиям, установленным в документе в соответствии с которым изготовлен товар (стандарты, технические условия, регламенты, технологические инструкции, спецификации, рецептуры, сведения о составе)
2.1.3. Стерилизующие средства в разных формах применения (жидкости, газы, пары, порошки, прочие формы)
Внешний вид (агрегатное состояние, цвет), запах, физико-химические показатели (водородный показатель (рН), летучесть, стабильность, совместимость с другими соединениями), массовая доля действующего вещества
Должны соответствовать требованиям, установленным в документе в соответствии с которым изготовлен товар (стандарты, технические условия, регламенты, технологические инструкции, спецификации, рецептуры, сведения о составе)
2.1.4. Средства для предстерилизационной очистки в разных формах применения (жидкости, порошки, гранулы, прочие формы)
Внешний вид (агрегатное состояние, цвет), запах, физико-химические показатели (водородный показатель (рН), летучесть, стабильность, совместимость с другими соединениями), массовая доля действующего вещества
Должны соответствовать требованиям, установленным в документе в соответствии с которым изготовлен товар (стандарты, технические условия, регламенты, технологические инструкции, спецификации, рецептуры, сведения о составе)
2.2. Дезинсекционные средства
Назначение средства
Исследуемые показатели
Критерии оценки исследуемых показателей
1
2
3

2. Дезинфекциялық құралдардың физикалық-химиялық көрсеткіштері
2.1. Дезинфекциялау, стерильдеу құралдары және стерильдеу алдында тазартуға арналған құралдар
Құралдың мақсаты
Зерттелетін көрсеткіштер
Зерттелетін көрсеткіштерді бағалау критерийлері
1
2
3
2.1.1. Дезинфекциялау, стерильдеу құралдарын және стерильдеу алдында тазартуға арналған құралдарды өндіруге арналған субстанциялар
Сыртқы түрі (агрегаттық күйі, түсі), иісі, физикалық-химиялық көрсеткіштер (сутегі көрсеткіші (рН), ұшпалылығы, тұрақтылығы, басқа қосылыстармен үйлесімділігі), әсер етуші заттың массалық үлесі
Оған сәйкес тауар дайындалған құжатта (стандарттар, техникалық шарттар, регламенттер, технологиялық нұсқаулықтар, сипаттамалар, рецептуралар, құрамы туралы мәліметтер) белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс
2.1.2. Әртүрлі қолдану нысанындағы дезинфекциялау құралдары (сұйықтықтар, ұнтақтар, таблеткалар, пасталар, аэрозольды баллондар, гельдер, өзге де нысандар)
Сыртқы түрі (агрегаттық күйі, түсі), иісі, физикалық-химиялық көрсеткіштер (сутегі көрсеткіші (рН), ұшпалылығы, тұрақтылығы, басқа қосылыстармен үйлесімділігі), әсер етуші заттың массалық үлесі
Оған сәйкес тауар дайындалған құжатта (стандарттар, техникалық шарттар, регламенттер, технологиялық нұсқаулықтар, сипаттамалар, рецептуралар, құрамы туралы мәліметтер) белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс
2.1.3. Әртүрлі қолдану нысанындағы стерильдеу құралдары (сұйықтықтар, газдар, булар, ұнтақтар, өзге де нысандар)
Сыртқы түрі (агрегаттық күйі, түсі), иісі, физикалық-химиялық көрсеткіштер (сутегі көрсеткіші (рН), ұшпалылығы, тұрақтылығы, басқа қосылыстармен үйлесімділігі), әсер етуші заттың массалық үлесі
Оған сәйкес тауар дайындалған құжатта (стандарттар, техникалық шарттар, регламенттер, технологиялық нұсқаулықтар, сипаттамалар, рецептуралар, құрамы туралы мәліметтер) белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс
2.1.4. Әртүрлі қолдану нысанындағы стерильдеу алдында тазартуға арналған құралдар (сұйықтықтар, ұнтақтар, түйіршіктер, өзге де нысандар)
Сыртқы түрі (агрегаттық күйі, түсі), иісі, физикалық-химиялық көрсеткіштер (сутегі көрсеткіші (рН), ұшпалылығы, тұрақтылығы, басқа қосылыстармен үйлесімділігі), әсер етуші заттың массалық үлесі
Оған сәйкес тауар дайындалған құжатта (стандарттар, техникалық шарттар, регламенттер, технологиялық нұсқаулықтар, сипаттамалар, рецептуралар, құрамы туралы мәліметтер) белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс
2.2. Дезинсекциялық құралдар
Құралдың мақсаты
Зерттелетін көрсеткіштер
Зерттелетін көрсеткіштерді бағалау критерийлері
1
2
3