О внесении изменений в Единые карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 5 октября 2021 года № 98
В соответствии с пунктом 3 статьи 59 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 55 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Единые карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденные Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г. № 157, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Жапаров А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии|
от 5 октября 2021 г. № 98
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Единые карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза
1. В пункте 19 слова "образцов клубней" и "клубней" исключить.
2. В таблице 1:
а) в графе второй:
пункт 7 после слов "ягодных культур" дополнить словами ", кроме настоящих семян картофеля (Solanum tuberosum)";
в пункте 9 слова "из 0904," исключить;
в пункте 20 слова ", черешни обыкновенной (Prunus avium), вишни обыкновенной (Cerasus vulgaris, Prunus cerasus)" исключить;
в пункте 35 слова "Thuja, Taxus, Pinus" заменить словами "туя Thuja и тис Taxus";
б) в графе третьей:
пункт 15 после слов "(Malacosoma americanum)," дополнить словами "американской белой бабочки (Hyphantria cunea),", после слов "(Xylella fastidiosa)," дополнить словами "бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola),";
в пункте 16:
слова "грушевой огневки (Numonia pyrivorella)," исключить;
предложение третье после слов "(Quadraspidiotus perniciosus)," дополнить словами "коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii),";
в пункте 17 слова "бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola)," исключить;
предложение второе пункта 18 изложить в следующей редакции: "Должны происходить из зон, свободных от потивируса шарки (оспы) сливы (Plum pox potyvirus)";
в пункте 19 слова "бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola)," исключить;
в пункте 24:
слова "американского клеверного минера (Liriomyza trifolii),", "восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata),", "овощного листового минера (Liriomyza sativae),", "южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis)," исключить;
после слов "(Cydia prunivora)," дополнить словами "белокаемчатого жука (Naupactus leucoloma),", после слов "(Frankliniella occidentalis)," дополнить словами "земляничного почкоеда (Anthonomus signatus),", после слов "(Aleurocanthus woglumi)," дополнить словами "черничной пестрокрылки (Rhagoletis mendax),";
в пункте 25:
слова "американского клеверного минера (Liriomyza trifolii),", "восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata),", "овощного листового минера (Liriomyza sativae)," и "южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis)," исключить;
после слов "(Cydia prunivora)," дополнить словами "белокаемчатого жука (Naupactus leucoloma),", после слов "(Frankliniella occidentalis)," дополнить словами "земляничного почкоеда (Anthonomus signatus),", после слов "(Aleurocanthus woglumi)," дополнить словами "черничной пестрокрылки (Rhagoletis mendax),";
в пункте 26 слова "земляничного почкоеда (Anthonomus signatus)," исключить;
в пункте 27 слова "земляничного почкоеда (Anthonomus signatus)" заменить словами "тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)";
пункт 29 изложить в следующей редакции: "должны происходить из зон, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), южноамериканского виноградного червеца (Margarodes vitis), мест и (или) участков производства, свободных от бактериального увядания винограда (Xylophilus ampelinus), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), неповируса розеточной мозаики персика (Peach rosette mosaic nepovirus), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), филлоксеры (Viteus vitifoliae), фитоплазмы золотистого пожелтения винограда (Candidatus Phytoplasma vitis). Ввоз из зон, мест и (или) участков распространения червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате";
в пункте 30:
после слов "(Tomato spotted wilt virus)," дополнить словами "вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вироида карликовости хризантем (Chrysanthemum stunt pospoviroid),";
слова "зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum)," исключить;
пункт 31 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis) и трипса Пальма (Thrips palmi). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyneenterolobii), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)";
предложение второе пункта 34 изложить в следующей редакции: "Должны быть свободны от бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), земляничного почкоеда (Anthonomus signatus), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus) и черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi)";
пункт 35 изложить в следующей редакции: "с соблюдением пункта 45 настоящих Требований. Должны происходить из зон, свободных от американской еловой листовертки (Choristoneura fumiferana), белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточной черноголовой листовертки (Acleris variana), горного соснового лубоеда (Dendroctonus ponderosae), елового лубоеда (Dendroctonus rufipennis), западной еловой листовертки (Choristoneura occidentalis), западного соснового лубоеда (Dendroctonus brevicomis), западной черноголовой листовертки (Acleris gloverana), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella deamessii), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), можжевельникового паутинного клеща (Oligonychus perditus), орегонского соснового короеда (Ips ріnі), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphilla), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), рыжего соснового лубоеда (Dendroctonus valens), северовосточного усача (Monochamus notatus), септориоза хвои японской лиственницы (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), соснового семенного клопа (Leptoglossus occidentalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и cоевой нематоды (Heterodera glycines)";
в пункте 38 слова "техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora) и" и ", мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)" исключить;

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және кедендік аумағында карантинге жатқызылған өнімге және карантинге жатқызылған объектілерге қойылатын карантиндік фитосанитариялық бірыңғай талаптарға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 5 қазандағы № 98 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 59-бабының 3-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 55-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 157 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және кедендік аумағында карантинге жатқызылған өнімге және карантинге жатқызылған объектілерге қойылатын карантиндік фитосанитариялық бірыңғай талаптарға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
М. Григорян
Беларусь Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан Республикасынан
А. Смайылов
Қырғыз Республикасынан
А. Жапаров
Ресей Федерациясынан
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2021 жылғы 5 қазандағы
№ 98 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және кедендік аумағында карантинге жатқызылған өнімге және карантинге жатқызылған объектілерге қойылатын карантиндік фитосанитариялық бірыңғай талаптарға енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1.      19-тармақтағы "түйнектік үлгілерінен" және "түйнектерден" деген сөздер алып тасталсын.
2. 1-кестеде:
а) екінші бағанда:
7-тармақ "Итжидек" деген сөз "Нақты картоп тұқымдарынан басқа (Solanum tuberosum), итжидек" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "0904-тен," деген сөздер алып тасталсын;
20-тармақтағы ", қарапайым қызыл шие (Prunus avium), қарапайым шие (Cerasus vulgaris, Prunus cerasus)" деген сөздер алып тасталсын;
35-тармақтағы "Thuja, Taxus, Pinus" деген сөздер
"туя Thuja және тис Taxus" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) үшінші бағандағы:
15-тармақ "(Malacosoma americanum)," деген сөздерден кейін "американдық ақ көбелектен (Hyphantria cunea)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Xylella fastidiosa)," деген сөздерден кейін "қоңыр монилиозды шірігінен (Monilinia fructicola)," деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақта:
"алмұрт откөбелегінен (Numonia pyrivorella)," деген сөздер алып тасталсын;
үшінші сөйлем "(Quadraspidiotus perniciosus)," деген сөздерден кейін "қоңыр сымыр (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл померандық сымырдан (Aonidiella aurantii)" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақтағы "Сұрғылт монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola)," деген сөздер алып тасталсын;
18-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шарка (шешек) қара өрік (Plum pox potyvirus) потивирусынан азат жерлерден шығуы тиіс";
19-тармақтағы "жүзім бактериозы (Пирс ауруы) (Xylella fastidiosa), сұрғылт монилиоздік шіріктен (Monilinia fructicola)," деген сөздер алып тасталсын;
24-тармақта:
"американдық жоңышқа минерінен (Liriomyza trifolii),", "шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata),", "көкөніс жапырағы минерінен (Liriomyza sativae),", "Оңтүстік Американың жапырақты минерінен (Liriomyza huidobrensis)," деген сөздер алып тасталсын;
"(Cydia prunivora)," деген сөздерден кейін "ақжиекті қоңыздан (Naupactus leucoloma)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Frankliniella occidentalis)," деген сөздерден кейін "құлпынай бүршік жегіші (Anthonomus signatus)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Aleurocanthus woglumi)," деген сөздерден кейін "қаражидек алақанат көбелегінен (Rhagoletis mendax)," деген сөздермен толықтырылсын;
25-тармақта:
"американдық жоңышқа минерінен (Liriomyza trifolii),", "шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata),", "көкөніс жапырағы минерінен (Liriomyza sativae),", "Оңтүстік Американың жапырақты минерінен (Liriomyza huidobrensis)," деген сөздер алып тасталсын;
"(Cydia prunivora)," деген сөздерден кейін "ақжиекті қоңыздан (Naupactus leucoloma)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Frankliniella occidentalis)," деген сөздерден кейін "құлпынай бүршік жегішінен (Anthonomus signatus)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Aleurocanthus woglumi)," деген сөздерден кейін "қаражидек алақанат көбелегінен (Rhagoletis mendax)," деген сөздермен толықтырылсын;
26-тармақтағы "құлпынай бүршік жегішінен (Anthonomus signatus)," деген сөздер алып тасталсын;
27-тармақтағы "құлпынай бүршік жегішінен (Anthonomus signatus)," деген сөздер "некротикалық теңбілді қынагүл тосповирусвнан (Impatiens necrotic spot tospovirus)" деген сөздермен ауыстырылсын;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "жүзім бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), оңтүстік америкалық жүзім құртынан (Margarodes vitis) азат аймақтардан, жүзімнің бактериялық солуынан (Xylophilus ampelinus), шығыс ұн құртынан (Pseudococcus citriculus), қатты шашты құрттан (Maconellicoccus hirsutus) інжір балауызды жалған қалқандар (Сeroplastes Rusci), қызыл померанецті сымырдан (Аonidiella aurantii), қоңыр сымырдан (Сhrysomphalus dictyospermi), нематод-қанжардан (Xiphinema rivesi), сақиналы теңбілді таңқурайдың неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), сақиналы теңбілді темекі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), сақиналы теңбілді қызанақтың неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), шабдалы розеткалы мозаикасы неповирусынан (шабдалы rosette mosaic nepovirus), техас тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora), филлоксерадан (Viteus vitifoliae), жүзімнің алтын түсті сарғаюы фитоплазмасынан (Сandidatus Phytoplasma vitis) азат өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс. Комсток құртының (Pseudococcus comstocki), жапондық балауызды жалған қалқаншаның (Ceroplastes japonicus) таралу аймақтарынан, орындарынан және (немесе) учаскелерінен әкелуге фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойылып, карантинге жатқызылған өнім партиясы залалсыздандырылған жағдайда жол беріледі";
30-тармақта:
"(Tomato spotted wilt virus)," деген сөздерден кейін ", картоп түйнектерінің шыбық тәрізді вироидінен (Potato spindle tuber viroid), хризантемалардың ергежейлі вироидінен (Chrysanthemum stunt pospoviroid)," деген сөздермен толықтырылсын;
"зебра чип (Candidatus Liberibacter solanacearum)," деген сөздер алып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "батыс гүл трипсінен (Frankliniella occidentalis) және Пальма трипсінен (Thrips palmi) азат болуы тиіс. Томаттың теңбілді солу вирусынан (Tomato spotted wilt virus), бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), алтын картоп нематодынан (Globodera rostochiensis), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр өт нематодынан (Meloidogyneenterolobii), пияз жапырағының күйігінен (Meloidogyneenterolobii), (Xanthomonas axonopodis рv. allii), жалған өт нематодынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne fallax), қанжар нематодынан (Xiphinema rivesi), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техас тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) азат өндіріс аймақтарынан, орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс";
34-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), батыс гүл трипсінен (Frankliniella occidentalis), бүлдірген бүйрек жегішінен (Anthonomus signatus), индокытай гүл трипсінен (Scirtothrips dorsalis), тікенекті тау аққанатынан (Aleurocanthus spiniferus) және қара цитрустан азат болуы тиіс ақ шыбындар (aleurocanthus woglumi)";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "осы Талаптардың
45-тармағының сақталуымен. Американдық шырша жапырақтарынан (Choristoneura fumiferana), ақ дақты мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), қарағайдың шпиндель тәрізді тотынан (Cronartium fusiforme), апикальды шайырдан (Pissodes terminalis), шығыс алты тісті қабық қоңызынан (Ips calligraphus), шығыс бес тісті қабық қоңызынан (Ips grandicollis), шығыс қара жапырақты құрттан (acleris variana), таулы қарағай қоңызынан (dendroctonus ponderosae), шырша қоңызынан (dendroctonus Rufipennis), батыс шырша құрттарынан (choristoneura occidentalis), батыс қарағай қоңызынан (Dendroctonus brevicomis), батыс қара жапырақты құрттан (Acleris gloverana), Калифорния қабығы қоңызынан (Ips plastographus), каролин мұртты қоңызынан (Monochamus carolinensis), қарағай инелерінің қоңыр дақтарынан (Mycosphaerella deamessii), қарағай инелерінің қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), арша өрмекшісі кенесінен (oligonychus Perditus), Орегон қарағайының қабығы қоңызынан (IPS ріпі), дақтары бар қарағай қоңызынан (Monochamus clamator), қарағай бұтақтары мен бұтақтарының қатерлі ісігінен (күйігі) (Аtropellis рinicola), қарағай бұтақтары мен бұтақтарының қатерлі ісігінен (күйігі) (Аtropellis рiniphilla), алма және арша тоттарынан (Gymnosporangium yamadae), қызыл қарағай қоңызынан (Dendroctonus valens), солтүстік-шығыс мұртты қоңызынан (Monochamus notatus), жапон балқарағай инелерінің септориясынан (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), Веймут қарағайының шайырларынан (Pissodes strobi), қарағай тұқымының қатесінен (Leptoglossus occidentalis), қарағай сабағының нематодынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), мұртты марморатордан (Monochamus marmorator), мұртты мутатордан (Monochamus mutator), қарағайдың оңтүстік мұртты қоңызынан (Monochamus titillator) және жапон қарағайлы мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus), бозғылт картоп нематодынан (globodera pallida), алтын картоп нематодынан (globodera Rostochiensis) нематодтар-қанжар (Xiphinema rivesi) және соя нематодынан (Heterodera glycines) азат өндіріс орындарынан және (немесе)учаскелерінен шығарылуға тиіс";
38-тармақтағы "техас тамырлы шірігінен (Phymatotrichopsis omnivore)" және "жемісті дақылдардың бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) азат өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен" деген сөздер алып тасталсын;

пункт 39 изложить в следующей редакции: "с соблюдением пункта 46 настоящих Требований. Должны происходить из зон, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), американского коконопряда (Malacosoma americanum), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), дубовой кружевницы (Corythucha arcuata), китайского усача (Anoplophora chinensis), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красношейного усача (Aromia bungii), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum) и сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), cоевой нематоды (Heterodera glycines), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kemoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)";
предложение второе пункта 41 изложить в следующей редакции: "Должны происходить из зон, свободных от американского коконопряда (Malacosoma americanum), азиатского усача (Anoplophora glabripennis), бронзовой березовой златки (Agrilus anxius), китайского усача (Anoplophora chinensis) и лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и cоевой нематоды (Heterodera glycines)";
предложение первое пункта 42 изложить в следующей редакции: "с соблюдением пункта 46 настоящих Требований и пункта 32 настоящей таблицы.";
пункт 47 изложить в следующей редакции: "должна быть свободна от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), повилики (Cuscuta spp.), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta), южной совки (Spodoptera eridania) и японского жука (Popillia japonica). Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)";
пункт 48 после слов "(Anthonomus signatus)" дополнить словами ", неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus)";

39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "осы Талаптардың 46-тармағының сақталуымен. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), американдық кокон құртынан (Malacosoma americanum), шығыс каштан жаңғағы қоңызынан (Dryocosmus kuriphilus), емен шілтершісінен (Corythucha arcuata), қытай мұртты қоңызынан (Anoplophora chinensis), қоңыр масштабты жәндіктерден (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл мойынды қоңыздан (Dryocosmus kuriphilus), aromia Bungii), орман сақиналы жібек құртынан (malacosoma disstria), мүйізтұмсықтан (Cronartium quercuum) және тамырлы емен микозынан (Ceratocystis fagacearum), бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), алтын картоп нематодынан (Globodera rostochiensis), соя нематодынан (Heterodera glycines), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), тамырлы өт нематодынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne fallax), қанжар нематодынан (meloidogyne fallax), xiphinema rivesi), картоп қатерлі ісігінен (synchytrium endobioticum), сәндік және ағаш дақылдарының кеш ауруынан (Phytophthora kemoviae) және ағаш және бұта дақылдарының кеш ауруынан (Phytophthora ramorum) азат өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс";
41-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "Американдық кокон құртынан (Malacosoma americanum), азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қола қайың зерқоңызынан (Agrilus anxius), қытай мұртты қоңызынан (Anoplophora chinensis) және орман сақиналы жібек құртынан (Malacosoma disstria) азат аймақтардан, бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), алтын картоп нематодынан (Globodera Rostochiensis), колумбиялық өт нематодынан (Мeloidogyne Chitwoodi), тамырлы өт нематодынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne fallax), қанжар нематодынан (Xiphinema rivesi), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және соя нематодынан (Heterodera glycines) азат өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс";
42-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "осы Талаптардың 46-тармағын және осы кестенің 32-тармағының сақталуымен";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), американдық жоңышқа минерінен (Liriomyza trifolii), американдық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), томаттың дақты солып қалу вирусынан (Tomato spotted wilt virus), египет мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл трипсінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелегінен (Сhrysodeixis Eriosoma), алтын екі дақты көбелектен (Chrysodeixis chalcites), картоп бүрге қоңызынан (Epitrix cucumeris), картоп бүрге қоңызынан (Epitrix tuberis), тікенді таулы ақ шыбыннан (Aleurocanthus spiniferus), жүгері жапырағы көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс жапырағы минерінен (Liriomyza sativae), арамсояуынан (Cuscuta spp.), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма трипсынан (Thrips palmi), қара цитрус аққанатынан (Aleurocanthus woglumi), Оңтүстік Американың жапырақты минерінен (Liriomyza huidobrensis), Оңтүстік Американың қызанақ көбелегінен (Tuta absoluta), оңтүстік көбелегінен (Spodoptera eridania) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) азат болуға тиіс. Бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоптың алтын нематодынан (Globodera rostochiensis), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), тамырлы өт нематодынан (Meloidogyne enterolobii), жалған өт нематодынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық өт нематодынан (Мeloidogyne Fallax), қанжар нематодынан (Хiphinema rivesi), теңбілді темекі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), теңбілді сақиналы томаттан (Tomato ringspot nepovirus), бальзамин некротикалық теңбілді тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) және картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) азат аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс";
48-тармақ "(Anthonomus signatus)" деген сөздерден кейін ", сақиналы теңбілді таңқурай неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus)" деген сөздермен толықтырылсын;

в) пункты 13, 14, 32, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"13
Настоящие семена картофеля (Solanum tuberosum) (из 1209)
с соблюдением пунктов 18 и 19 настоящих Требований. Должны быть свободны от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса мозаики пепино (Pepino mosaic virus), вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black
ringspot nepovirus) и вируса Т картофеля (Potato virus Т)
14
Клубни картофеля (Solanum tuberosum) на семенные цели (кроме микроклубней и мини- клубней) (из 1209)
с соблюдением пунктов 18 и 19 настоящих Требований. Должны происходить из зон, свободных от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), американского многоядного щелкуна (Melanotus communis), андийских картофельных долгоносиков (Premnotrypes spp.), андийского комовируса крапчатости картофеля (Potato Andean mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Potato Andean latent tymovirus), бегомовируса желтой курчавости листьев томата (Tomato yellow leaf curl begomovirus), белокаемчатого жука (Pantomorus leucoloma), вируса Т картофеля (Potato virus Т), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis) и черного ожога (фомозной пятнистости) листьев картофеля (Phoma andigena), мест производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus), соевой нематоды (Heterodera glycines), рабдовируса желтой карликовости картофеля (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot virus). Семенной картофель должен быть свободен от растительных остатков. Допускается наличие почвы не более 1% от фактического веса продукции. В случае выявления в партиях семенного картофеля карантинных

в) 13, 14, 32, 36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13
Нағыз картоп тұқымы (Solanum tuberosum) (1209-дан)
осы Талаптардың 18 және 19-тармақтарының сақталуымен. Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), андиялық жасырын картоп тимовирусынан (Andean potato latent tymovirus), картоп түйнектерінің ұршық тәрізді вироидынан (Potato spindle tuber viroid), пепино мозаикалық вирусынан (Pepino mosaic virus), қызанақтың дақты солу вирусынан (Tomato spotted wilt virus), картоп тамырларының сарғаю кринивирусынан (Potato Yellow vein crinivirus), картоптың қара сақиналы дақтарынан (Potato Black Ringspot nepovirus) және картоп вирусынан (Potato virus t) азат болуға тиіс.
14
Тұқымдық мақсаттарға арналған картоп түйнектері (Solanum tuberosum) (микро түйнектер мен шағын түйнектерден басқа) (1209-дан)
осы Талаптардың 18 және 19-тармақтарының сақталуымен. Картоптың сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), американдық көп қоректі шыртылдақтан (Melanotus communis), андиялық картоп арамшөптерінен (Premnotrypes spp.), андиялық картоп комовирусынан (Potato Andean mottle comovirus), андиялық жасырын картоп тимовирусынан (Potato Andean latent tymovirus), қызанақ жапырақтарының сары бұйра бегомовирусынан (Tomato Yellow leaf curl begomovirus), ақжиекті қоңыздан (Pantomorus leucoloma), картоп Т вирусыНАН (Potato virus T), Гватемала картоп көбелегінен (Tecia Solanivora), картоп бастарынан (Thecaphora solani), картоп бүрге қоңызынан (Epitrix cucumeris), түйнек картоп қоңызынан (Epitrix tuberis) және картоп жапырақтарының қара күйігінен (фомалық дақ) (Phoma andigena) азат аймақтардан, бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), шыбық вироиді картоп түйнегінен (Potato Spindle tuber viroid), зебра чипінен (Сandidatus liberibacter solanacearum), алтын картоп нематодынан (Globodera Rostochiensis), картоп көбелегінен (Рhthorimaea Operculella), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), картоп тамырларының сарғаю кринивирусынан (Potato yellow vein crinivirus), жалған колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne fallax), жалған өт нематодынан (Nacobbus aberrans), қанжар нематодынан (Xiphinema rivesi), картоптың қара сақиналы дақтарынан (Potato black ringspot nepovirus), соя нематоды (Нeterodera glycines), картоптың сары ергежейлі рабдовирусынан (Potato Yellow dwarf nucleorhabdovirus), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және некротикалық бальзамдық тосповирустан (Impatiens necrotic spot virus) өндіріс орнынан шығарылуға тиіс. Тұқымдық картоп өсімдік қалдықтарынан азат болуы тиіс. Өнімнің нақты салмағының 1%-нан аспайтын топырақтың болуына жол беріледі. Тұқымдық картоп партияларында карантиндік тұқымдық картоп анықталған жағдайда

объектов, распространяющихся с почвой, при последующих поставках допуск по наличию почвы устанавливается не более 0,1% от фактического веса продукции";
"32
Саженцы всех лиственных пород (включая декоративные культуры), кроме бука европейского (Fagus sylvatica), ясеня (Fraxinus spp.), березы (Betula spp.), дуба (Quercus spp.), каштана (Castanea spp.), каштана гигантского (Castanopsis chrysophylla), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), ольхи (Alnus spp.), тополя (Populus spp), а также представителей семейства розоцветных (Rosaceae) (из 0602
(кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 46 настоящих Требований.
Должны происходить из зон, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской белой бабочки (Hyphantria cunea), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora glabripennis), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), ржавчины тополя (Melampsora medusae), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза ольхи (Phytophthora alni), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda Candida), язвенного заболевания ореха (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum), японского жука (Popillia japonica) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica), мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и cоевой нематоды (Heterodera glycines)";
"36
Саженцы (включая бонсай) родов туя (Thuja) и тис (Taxus) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон, свободных от можжевельникового паутинного клеща (Oligonychus perditus) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), мест производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), cоевой нематоды (Heterodera glycines) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
37
Саженцы тополя (Populus spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 46 настоящих Требований. Должны происходить из зон, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), большой осиновой листовертки (Choristoneura conflictana) и китайского усача (Anoplophora chinensis), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), ржавчины тополя (Melampsora medusae) и cоевой нематоды (Heterodera glycines)";

топырақпен таралатын объектілерді кейіннен жеткізу кезінде топырақтың болуы бойынша рұқсат өнімнің нақты салмағының 0,1%-нан аспайтын мөлшерде белгіленеді.";
"32
Еуропалық шамшаттан (Fagus sylvatica), шағаннан (Fraxinus spp), қайыңнан (Betula spp.), еменнен (Quercus spp.), каштаннан (Castanea spp.), алып каштаннан (Castanopsis chrysophylla), тығыз гүлді литокарпустан (Lithocarpus densiflorus), қандыағаштан (Alnus spp.), теректен (Populus spp), сондай-ақ тұқымдасының өкілдерінен (Rosaceae) (0602-ден ((0602 90 100 0-ден басқа))
барлық қатты ағаштардың көшеттері (сәндік дақылдарды қоса алғанда)
осы Талаптардың 46-тармағының сақталуымен.
Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), американдық беде кеншісінен (Liriomyza trifolii), американдық кокон көбелегінен (Malacosoma americanum), американдық ақ көбелектен (Hyphantria cunea), американдық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), американдық қара өрік көбелегінен (Cydia prunivora), қоңыр монилиозды шірігінен (monilinia Fructicola), шие көбелегінен (Cydia packardi), шығыс ұн құртшаларынан (Рseudococcus сitriculus), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis сCingulata), шығыс каштан жаңғағынан (Dryocosmus kuriphilus), Египет мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), қатты шашты құрттан (Maconellicoccus hirsutus), інжір балауызы жалған қалқандарынан (Ceroplastes rusci), калифорния сымырынан (Quadraspidiotus perniciosus), қытай мұртты қоңызынан (Anoplophora glabripennis), қоңыр сымырдан (Сhrysomphalus dictyospermi), қызыл померандық сымырдан (Aonidiella aurantii), қызыл мойынды мұртты қоңыздан (Аromia Bungii), жүгері жапырақты қалақайынан (Spodoptera frugiperda), орман сақиналы жібек құртынан (Мalacosoma disstria), сақиналы теңбілді таңқурайдың неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), сақиналы теңбілді темекі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), көкөніс жапырағы кеніші (Liriomyza sativae), кесілген жапырақты құрт (Choristoneura rosaceana), терек даты (Melampsora medusae), Техас тамыр шірігі (tobacco ringspot nepovirus) phymatotrichopsis omnivora), тұт қалқаны (pseudaulacaspis Pentagona), құрт Комсток (pseudococcus comstocki), ағаш және бұта дақылдарының кеш ауруы (Phytophthora ramorum), сәндік және ағаш дақылдарының кеш ауруы (Phytophthora kernoviae), alni фитофторозы (Phytophthora alni), Оңтүстік Американың жапырақты минерінен (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік көбелегінен (Spodoptera eridania), алма дөңгелек бас мұртты-шиқылдақтан (Saperda Candida), жаңғақ жарасы ауруынан (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum), жапон қоңызынан (Popillia japonica) және жапон таяқша тәрізді масштабты жәндіктерден (Lopholeucaspis japonica), жеміс дақылдарының бактериялық күйіп қалуынан (Erwinia amylovora) азат аймақтардан, бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), алтын картоп нематодынан (Globodera Rostochiensis), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), тамырлы өт нематодынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық өт нематодтан (Meloidogyne fallax), қанжар нематодынан (Xiphinema rivesi), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және соя нематодынан (Heterodera glycines) азат орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы";
"36
Туя (Thuja) және тис (Taxus) тұқымдарының көшеттері (бонсайды қоса алғанда) (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
олар арша паук кенелерінен (Oligonychus perditus) және ағаш және бұта дақылдарының кеш зақымдануынан (Phytophthora ramorum), бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), картоп нематодынан (Globodera rostochiensis), соя нематодынан (Heterodera glycines) және қанжар нематодынан (Xiphinema rivesi)бос жерлерден шығарылуға тиіс
37
Терек көшеттері (Populus spp.) (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
осы Талаптардың 46-тармағының сақталуымен. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), үлкен көктерек жапырақты құрттан (Choristoneura conflictana) және қытайлық мұртты құрттан (Anoplophora chinensis), бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), картоптың алтын нематодынан (Globodera rostochiensis), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), тамырлы өт нематодынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық өт нематодынан (meloidogyne fallax), қанжар нематодынан (xiphinema rivesi), картоп қатерлі ісігінен (synchytrium endobioticum), терек тотынан (Melampsora medusae) және соя нематодынан (Heterodera glycines) азат аймақтардан шығарылуға тиіс;

г) дополнить пунктами 122, 123, 131, 132, 201, 202, 311, 524 – 527 следующего содержания:
"122
Семена моркови (Daucus carota) (из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящей таблицы.
Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum)
123
Необработанные семена сахарной свеклы для посева (из 1209 10 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящей таблицы. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus)";
"131
Микрорастения картофеля (Solanum tuberosum) в пробирках, включая микроклубни (из 0602, из 0701)
с соблюдением пунктов 18 и 19 настоящих Требований. Должны быть свободны от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса мозаики пепино (Pepino mosaic virus), вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), вируса Т картофеля (Potato virus Т), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus), рабдовируса желтой карликовости картофеля (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot virus), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum) и зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum)
132
Мини-клубни картофеля (Solanum tuberosum) (из 0701)
с соблюдением пунктов 18 и 19 настоящих Требований. Должны быть свободны от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийских картофельных долгоносиков (Premnotrypes spp.), андийского комовируса крапчатости картофеля (Potato Andean mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Potato Andean latent tymovirus), вируса мозаики пепино (Pepino mosaic virus), вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), вируса Т картофеля (Potato
virus Т), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus), рабдовируса желтой карликовости картофеля (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), соевой нематоды (Heterodera glycines) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot virus). Мини-клубни картофеля должны быть свободны от растительных остатков. Допускается наличие почвы не более 1% от фактического веса продукции. В случае выявления в партиях мини-клубней картофеля карантинных объектов, распространяющихся с почвой, при последующих поставках допуск по наличию почвы устанавливается не более 0,1% от фактического веса продукции";
"201

г) мынадай мазмұндағы 122, 123, 131, 132, 201, 202, 311, 524 – 527 –тармақтармен толықтырылсын:
"122
Сәбіз тұқымы (Daucus carota) (1209-дан)
осы кестенің 1-тармағының сақталуымен.
Зебра чипінен (Candidatus Liberibacter solanacearum) азат өндіріс аймақтарынан, орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс осы кестенің 1-тармағының сақталуымен. Қызылша веналарының некротикалық сарғаюының бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus) азат аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс";
123
Егуге арналған қант қызылшасының өңделмеген тұқымдары (1209 10 000 0-ден)
осы кестенің 1-тармағының сақталуымен. Қызылша веналарының некротикалық сарғаюының бенивирусынан (қызылша венасының сары некротикалық бенивирусы) азат өндіріс аймақтарынан, орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс";
"131
Микроклубнилерді қоса алғанда, пробиркалардағы картоптың микрорастениясы (Solanum tuberosum)
(0602-ден, 0701-ден)
осы Талаптардың 18 және 19-тармақтарының сақталуымен. Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), андиялық жасырын картоп тимовирусынан (Andean potato latent tymovirus), андиялық картоп дақтары комовирусынан (Andean potato mottle comovirus), картоп түйнектерінің шыбық тәрізді вироидынан (Potato spindle Tuber viroid), пепино мозаикалық вирусынан (Pepino mosaic virus), қызанақтың дақты солу вирусынан (Tomato spotted wilt virus), Т картоп вирусынан (Potato virus T), картоп тамырларының сарғаю кринивирусынан (Potato Yellow vein crinivirus), картоптың қара сақиналы дақтарынан (Potato black ringspot nepovirus), картоптың сары ергежейлі рабдовирусынан (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), бальзамның некротикалық дақтары бар тосповирусынан (Impatiens necrotic spot virus), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) және зебра чиптен (Candidatus Liberibacter solanacearum) азат болуға тиіс
132
Картоптың шағын түйнектері (Solanum tuberosum) (0701-ден)
осы Талаптардың 18 және 19-тармақтарының сақталуымен. Картоптың сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), Анди картопының арамшөптерінен (premnotrypes spp.), андиялық картоп комовирусынан (Potato Andean mottle comovirus), андиялық жасырын картоп тимовирусынан (Potato Andean latent tymovirus), пепино мозаикалық вирусы (Pepino mosaic virus), қызанақтың дақталған вирусынан (Tomato spotted wilt virus), Т картоп вирусынан (Potato virus T), Гватемала картоп көбелегінен (Tecia solanivora), картоп қоқысынан (Thecaphora Solani), картоп бүргесі (Epitrix cucumeris), картоп қоңызы-түйнек бүргелерінен (Epitrix tuberis), бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоп түйнектерінің шыбық тәрізді вироидінен (Potato spindle tuber viroid), зебра чиптерінен (Candidatus Liberibacter solanacearum), алтын картоп нематодынан (Globodera rostochiensis), картоп көбелегінен (phthorimaea operculella), колумбиялық өт нематодынан (meloidogyne Chitwoodi), картоп тамырларының сарғаю кринивирусынан (Potato yellow vein crinivirus), жалған колумбиялық өт нематодынан (meloidogyne fallax), жалған өт нематодынан (Nacobbus aberrans), картоптың қара сақиналы дақтарынан (Potato black ringspot nepovirus), картоптың сары ергежейлі рабдовирусынан (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum), соя нематодынан (Heterodera glycines) және некротикалық дақтары бар тосповирус бальзамынан (Impatiens necrotic spot virus)азат болуға тиіс. Картоптың шағын түйнектері өсімдік қалдықтарынан азат болуға тиіс. Өнімнің нақты салмағының 1%-нан аспайтын топырақтың болуына жол беріледі. Картоптың шағын түйнектерінің партияларында топырақпен таралатын карантиндік объектілер анықталған жағдайда, кейінгі жеткізулер кезінде топырақтың болуы бойынша рұқсат өнімнің нақты салмағының 0,1%-нан аспайтын мөлшерде белгіленеді";
"201

Саженцы, подвои и черенки вишни (Prunus mahaleb), персика (Prunus persica) и черешни (Prunus avium) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пунктов 15, 18 и 19 настоящей таблицы. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от черавируса рашпилевидности листьев черешни (Cherry rasp leaf chera virus)
202
Саженцы оливы (Olea europaea) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 16 настоящих Требований. Должны быть свободны от инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii) и тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona). Разрешается ввоз из зон распространения инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii)
и тутовой щитовки (Pseudaulacapsis pentagona) только после обеззараживания растений в стране-экспортере с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от антракноза земляники (Colletotrichum acutatum), бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)";
"311
Саженцы (корневища) спаржи (Asparagus spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus) и японского жука (Popillia japonica)";
"524
Рассада фуксии (Fuchsia) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящей таблицы. Должна быть свободна от галлового клеща фуксии (Aculops fuchsiae)
525
Рассада гвоздики (Dianthus) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящей таблицы. Должна происходить из мест производства, свободных от фиалофорового увядания гвоздики (Phialophora cinerescens)
526
Рассада тыквенных культур (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящей таблицы. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli)

Шие (Prunus mahaleb), шабдалы (Prunus persica) және шие (Prunus avium) көшеттері, тамырлары мен шламдары (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
осы кестенің 15, 18 және 19-тармақтарының сақталуымен. Шие жапырағының рушпилевидтілігі черавирусынан (Chera шие рушпилі вирусы) азат аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуға тиіс.
202
Зәйтүн көшеттері (Olea europaea) (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
осы Талаптардың 16-тармағының сақталуымен. Інжір балауызының жалған қалқанынан (Ceroplastes rusci), қоңыр қалқаншадан (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл померандық қалқаншадан (Aonidiella aurantii), қызыл мойынды мұртшадан (Aromia bungii) және тұт қалқаншасынан (Pseudaulacaspis pentagona) азат болуға тиіс. Тарату аймақтарынан інжір балауызының жалған қалқаншасын (Ceroplastes rusci), қоңыр қалқаншаны (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл померандық қалқаншаны (Aonidiella aurantii) және тұт қалқаншасын (Pseudaulacapsis pentagona) фитосанитариялық сертификатта зарарсыздандыру туралы тиісті жазбаны қоя отырып, экспорттаушы елдегі өсімдіктерді залалсыздандырғаннан кейін ғана әкелуге рұқсат етіледі. Құлпынай антракнозынан (Colletotrichum acutatum), жүзім бактериозынан (Пирс ауруы) (Xylella fastidiosa), бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), алтын картоп нематодынан (Globodera rostochiensis), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық өт нематодынан (Chitwoodi) алынуы керек meloidogyne fallax), қанжар нематодынан (xiphinema Rivesi), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium Endobioticum) және Техас тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) азат болуға тиіс";
"311
Қасқыржем (Asparagus spp.) көшеттері (тамырлары) (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
бозғылт картоп нематодтары (Globodera pallida), алтын картоп нематодтары (Globodera rostochiensis), жалған колумбиялық өт нематодтары (Meloidogyne fallax), сақиналы темекі дақтары (Tobacco ringspot nepovirus) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) азат аймақтарда шығарылуға тиіс";
"524
Фуксия көшеттері (Fuchsia) (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
осы кестенің 47-тармағының сақталуымен. Фуксияның өт кенесінен (Аculops uchsia) азат болуға тиіс
525
Қалампыр көшеттері (Dianthus)
(0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
осы кестенің 47-тармағының сақталуымен. Филлофор қалампырларынан (Phialophora cinerescens) азат өндіріс орындарынан шығарылуға тиіс
526
Асқабақ дақылдарының көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0-ден басқа))
осы кестенің 47-тармағының сақталуымен. Асқабақ дақылдарының бактериялық дақтарынан (Acidovorax citrulli) азат өндіріс аймақтарынан, орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс

527
Рассада видов лука (Allium spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящей таблицы. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii)".
3. В таблице 2:
а) в графе третьей:
пункт 1 изложить в следующей редакции: "с соблюдением пункта 22 настоящих Требований. Должен происходить из зон, свободных от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), американского многоядного щелкуна (Melanotus communis), андийских картофельных долгоносиков (Premnotrypes spp.), андийского комовируса крапчатости картофеля (Potato Andean mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Potato Andean latent tymovirus), бегомовируса желтой курчавости листьев томата (Tomato yellow leaf curl begomovirus), белокаемчатого жука (Pantomorus leucoloma), вируса Т картофеля (Potato virus Т), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis) и черного ожога (фомозной пятнистости) листьев картофеля (Phoma andigena), мест и (или) участков производства, свободных от вируса мозаики пепино (Pepino mosaic virus), вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельной коровки (Epilachna vigintioctomaculata), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus), соевой нематоды (Heterodera glycines), рабдовируса желтой карликовости картофеля (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot virus)";
пункт 2 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), вируса коричневой морщинистости плодов томата (Tomato brown rugose fruit virus), вируса мозаики пепино (Pepino mosaic virus), вируса пятнистого увядания томата (Tomato spotted wilt virus), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), повилики (Cuscuta spp.), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta) и южной совки (Spodoptera eridania). Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi)";
пункт 3 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii), лукового минера (Liriomyza nietzkei), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и южной совки (Spodoptera eridania)";
пункт 4 после слов "(Spodoptera litura)," дополнить словами "американского клеверного минера (Liriomyza trifolii),", после слов "(Helicoverpa zea)," дополнить словами "гавайского трипса (Thrips hawaiiensis),", после слов "(Spodoptera frugiperda)," дополнить словами "овощного листового минера (Liriomyza sativae),";
в пункте 5 слова "и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)" заменить словами ", нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и хризантемового листового минера (Nemorimyza maculosa)";
пункт 7 после слов "(Liriomyza trifolii)," дополнить словами "африканской дынной мухи (Bactrocera cucurbitae),";
в пункте 10 слова ", бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfasciatus)" исключить;
в пункте 13:
после слов "(Diabrotica undecimpunctata)" дополнить словами ", повилики (Cuscuta spp.)";
знак "." и предложение второе исключить;
б) дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16

527
Пияз түрлерінің көшеттері (Allium spp.) (0602-ден
(0602 90 100 0-ден басқа))
осы кестенің 47-тармағының сақталуымен. Пияз жапырағынан (Xanthomonas axonopodis pv. allii)) азат өндіріс аймақтарынан, орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуға тиіс".
3. 2-кестеде:
а) үшінші бағанда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "осы Талаптардың
22-тармағының сақталуымен. Картоптың сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), американдық көп қоректі шыртылдақтан (Melanotus communis), андиялық картоп арамшөптерінен (Premnotrypes spp.), андиялық картоп комовирусынан (Potato Andean mottle comovirus), андиялық жасырын картоп тимовирусынан (Potato Andean latent tymovirus), қызанақ жапырақтарының сары бұйра бегомовирусынан (Tomato Yellow leaf curl begomovirus), ақжиекті қоңыздан (Pantomorus leucoloma), картоп Т вирусынан (Potato virus T), Гватемала картоп көбелегінен (Tecia Solanivora), картоп бастарынан (Thecaphora solani), картоп бүрге қоңызынан (Epitrix cucumeris), түйнек картоп қоңызынан (Epitrix tuberis) және картоп жапырақтарының қара күйігінен (фомалық дақ) (Phoma andigena) азат аймақтардан, бозғылт картоп нематодынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), шыбық вироиді картоп түйнегінен (Potato Spindle tuber viroid), зебра чипінен (Сandidatus liberibacter solanacearum), алтын картоп нематодынан (Globodera Rostochiensis), картоп көбелегінен (Рhthorimaea Operculella), колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne chitwoodi), картоп тамырларының сарғаю кринивирусынан (Potato yellow vein crinivirus), жалған колумбиялық өт нематодынан (Meloidogyne fallax), жалған өт нематодынан (Nacobbus aberrans), қанжар нематодынан (Xiphinema rivesi), картоптың қара сақиналы дақтарынан (Potato black ringspot nepovirus), соя нематоды (Нeterodera glycines), картоптың сары ергежейлі рабдовирусынан (Potato Yellow dwarf nucleorhabdovirus), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және некротикалық бальзамдық тосповирустан (Impatiens necrotic spot virus) өндіріс орнынан шығарылуға тиіс.;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), американдық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), қызанақ жемістерінің қоңыр мыжылған вирусынан (Tomato brown rugose fruit virus), пепино мозаикалық вирусынан (Pepino mosaic virus), томаттың дақты солып қалу вирусынан (Tomato spotted wilt virus), шығыс жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), египеттік мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл трипсінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелегінен (chrysodeixis eriosoma), алтын қостеңбілді көбелегінен (chrysodeixis chalcites), жүгері жапырақты көбелегінен (Spodoptera frugiperda), арамсояудан (Cuscuta spp.), оңтүстік американдық қызанақ көбелегінен (Tuta absoluta) және оңтүстік көбелегінен (Spodoptera eridania) азат болуға тиіс. Қызыл қызанақ өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi) азат жерлерде және (немесе) өндіріс учаскелерінде шығарылуға тиіс";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), американдық жоңышқа минерінен (Liriomyza trifolii), египет мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл трипсінен (Frankliniella occidentalis), үндіқытайлық гүл трипсінен (Scirtothrips dorsalis), жүгері жапырақты көбелегінен (Spodoptera frugiperda), пияздың жапырақ күйігінен (Xanthomonas Axonopodis pv. allii), пияз минерінен (Liriomyza nietzkei), картоп қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және оңтүстік көбелегінен (Spodoptera eridania) азат болуға тиіс;
4-тармақ "(Spodoptera litura)," деген сөздерден кейін "американдық жоңышқа минерінен (liriomyza trifolii)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Helicoverpa zea)," деген сөздерден кейін "гавай трипсінен (Thrips hawaiiensis)," деген сөздермен толықтырылсын, "(Spodoptera frugiperda)," деген сөздерден кейін "көкөніс жапырағы минерінен (Liriomyza sativae)," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "және нематод-қанжардан (Xiphinema rivesi)" деген сөздер ", нематод-қанжардан (Xiphinema rivesi) және хризантема жапырақ минерінен (Nemorimyza maculosa)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ "(Liriomyza trifolii)," деген сөздерден кейін "африка қауын шыбынынан (Bactrocera cucurbitae)," деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтағы ", бразилиялық бұршақ дәнінен (Zabrotes subfasciatus)" деген сөздер алып тасталсын;
13-тармақта:
"(Diabrotica undecimpunctata)" деген сөздерден кейін ", арамсояудан (Cuscuta spp.)" деген сөздермен толықтырылсын;
"." белгісі мен екінші сөйлем алып тасталсын;
б) мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16

Спаржа свежая или охлажденная (0709 20 000 0)
должна быть свободна от восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), табачной белокрылки (Bemisia tabaci) и южной совки (Spodoptera eridania)".
4. В пункте 36 слова "вируса шарки (оспы) слив (Plum Pox Potyvirus), карантинных видов ложнощитовок и щитовок," заменить словами "карантинных видов ложнощитовок, щитовок, бактерий, вирусов, вироидов, нематод и фитоплазм,".
5. В таблице 4 в графе третьей:
а) пункт 1 после слов "свободны от" дополнить словами "африканской дынной мухи (Bactrocera cucurbitae),";
б) пункт 2 изложить в следующей редакции: "должен быть свободен от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda) и трипса Пальма (Thrips palmi)";
в) предложение первое пункта 4 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной плодожорки (Grapholita molesta), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), грушевой огневки (Numonia pyrivorella), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и яблонной мухи (Rhagoletis pomonella).";
г) предложение первое пункта 5 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), белокаемчатого жука (Pantomorus leucoloma), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной плодожорки (Grapholita molesta), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и яблонной мухи (Rhagoletis pomonella).";
д) пункт 7 после слов "свободны от" дополнить словами "азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), вишневой плодожорки (Cydia packardi), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar),";
е) пункт 10 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata), цитрусового трипса (Scirtothrips citri) и черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi)";
ж) пункт 11 изложить в следующей редакции: "должны быть свободны от восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis) и черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi)".

Жас немесе тоңазытылған қасқыржем (0709 20 000 0)
шығыс гүл трипсінен (Frankliniella tritici), египеттік мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл трипсінен (Frankliniella occidentalis), үндіқытай гүл трипсінен (Scirtothrips dorsalis), жүгері жапырақты көбелегінен (Spodoptera frugiperda), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci) және оңтүстік көбелегінен (Spodoptera eridania) азат болуға тиіс".
4. 36-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа редакцияда жазылсын: "Жалған қалқаншалылар мен қалқаншалылардың бактериялардың, вирустардың, вироидтердің, нематодтардың және фитоплазмалардың карантиндік түрлерін қоспағанда, бірыңғай тізбеге енгізілген карантиндік объектілермен бүлінген жемістер мен жидектерді Одақтың кедендік аумағына әкелуге және Одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалдауға тыйым салынады.".
5. 4-кестедегі үшінші бағанда:
а) 1-тармақ "жерорта" деген сөздің алдынан "африка қауын шыбынынан (Bactrocera cucurbitae)" деген сөздермен толықтырылсын";
б) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), азиялық жидек дрозофиласынан (Drosophila suzukii), шығыс жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), египеттік мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), қатты шашты құрттан (Maconellicoccus hirsutus), үндіқытайлық гүл трипсінен (Scirtothrips dorsalis), жүгері жапырақты көбелектен (Spodoptera frugiperda) және Пальма трипсінен (Thrips palmi)" азат болуға тиіс";
в) 4-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "азиялық жидек дрозофиласынан (Drosophila suzukii), американдық өрік жеміс көбелегінен (Cydia prunivora), шие жеміс көбелегінен (Cydia packardi), шығыс жеміс көбелегінен (Grapholita molesta), шығыс жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), алмұрт көбелегінен (Numonia pyrivorella), шабдалы жеміс көбелегінен (Numonia pyrivorella), шабдалы жеміс көбелегінен (Carposina sasakii), жеміс бізтұмсығынан (Conotrachelus nenuphar), шабылған жапырақты құрттан (Choristoneura rosaceana), жерорта теңізі жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata), Комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki) және алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) азат болуға тиіс.";
г) 5-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "азиялық жидек дрозофиласынан (Drosophila suzukii), америкалық өрік жеміс көбелегінен (Cydia prunivora), ақ жиекті қоңыздан (Pantomorus leucoloma), шие жеміс көбелегінен (Cydia packardi), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс жеміс көбелегінен (Grapholita molesta), шығыс жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), қатты шашты құрттан (Мaconellicoccus Hirsutus), шабдалы көбелегінен (Сarposina Sasakii), жеміс бізтұмсық қоңызынан (Сonotrachelus nenuphar), жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata), Комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki) және алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) азат болуға тиіс.";
д) 7-тармақ "жерорта" деген сөздің алдынан "азиялық жидек дрозофиласынан (Drosophila suzukii), шие жеміс көбелегінен (Cydia packardi), жеміс бізтұмсық қоңызынан (Conotrachelus nenuphar)," деген сөздермен толықтырылсын;
е) 10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "шығыс жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), гавай трипсінен (Thrips hawaiiensis), жерорта теңізі жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata), цитрус трипсінен (Scirtothrips citri) және қара цитрус ақ шыбынынан (Aleurocanthus woglumi) азат болуға тиіс";
ж) 11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "шығыс жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), гавай трипсінен (Thrips hawaiiensis), египет мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis) және қара цитрус ақ шыбынынан (Aleurocanthus woglumi) азат болуға тиіс".

6. В наименовании раздела VII слово "предьявляемые" заменить словом "предъявляемые".
7. В пункте 45 слова "большой осиновой листовертки (Choristoneura conflictana)," исключить.
8. В таблице 6 в пункте 11 в графе третьей слово "piniphilla" заменить словом "piniphila".
9. В пункте 46 после слов "(Anoplophora glabripennis)," дополнить словами "большой осиновой листовертки (Choristoneura conflictana),".
10. Пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. К древесным упаковочным материалам и крепежной древесине предъявляются следующие карантинные фитосанитарные требования:
древесные упаковочные и крепежные материалы (коды из 4415, 4416 00 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС) должны быть изготовлены из окоренной древесины. Допускается сохранение небольших участков коры, если они имеют ширину менее 3 см (вне зависимости от их длины) или более 3 см при общей площади поверхности отдельного участка коры менее 50 кв. см;
древесные упаковочные и крепежные материалы должны быть подвергнуты обработке прогреванием по всей толще древесины (включая сердцевину) как минимум до плюс 56 °С в течение как минимум 30 минут или диэлектрическим нагреванием при достижении минимальной температуры плюс 60 °С в течение 1 минуты без перерыва по всей толще древесины (включая поверхность) или подвергнуты фумигации.
Подтверждением проведенной обработки является маркировка на упаковочных и крепежных материалах, выполненная в соответствии с пунктом 471 настоящих Требований. Маркировка должна быть разборчивой, должна быть нанесена выжиганием или несмываемой краской (за исключением красного и оранжевого цветов) и должна располагаться в месте, видимом при использовании деревянной тары (как минимум на 2 противоположных сторонах единицы древесного упаковочного материала);
при перемещении лесоматериалов допускается использование неокоренных и не подвергнутых обработке древесных крепежных материалов при условии, что эти древесные упаковочные и крепежные материалы изготовлены из древесины такого же типа и качества и свободны от карантинных объектов.
Требования настоящего пункта не распространяются:
на древесный упаковочный материал, полностью изготовленный из тонкого дерева (толщиной не более 6 мм);
на древесную упаковку, полностью изготовленную из переработанного древесного материала, такого как многослойная клееная фанера, древесно-стружечные плиты, структурно-ориентированные доски или фанера, который был произведен с использованием клея, тепла, давления или комбинации этих способов;
на бочонки для вина и алкогольных напитков, которые подвергались нагреванию в процессе изготовления;
на подарочные коробки для вина, сигар и других товаров, изготовленные из переработанного дерева и (или) способом, исключающим заражение карантинными объектами;
на древесные составляющие, постоянно прикрепленные к грузовым автомобилям и (или) контейнерам.".

6. VII бөлімнің атауы мемлекеттік тілдегі мәтінінде өзгеріссіз қалдырылсын.
7. 45-тармақтағы "үлкен көктерек жапырақ ширатпасынан (Choristoneura conflictana)" деген сөздер алып тасталсын.
8. 6-кестедегі 11-тармақтағы үшінші бағандағы "piniphilla" деген сөз "piniphila"деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 46-тармақтағы "(Anoplophora glabripennis)," деген сөздерден кейін "үлкен көктерек жапырақ ширатпасынан (Choristoneura conflictana)," деген сөздермен толықтырылсын.
10. 47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Ағашбуып-түю материалдарына және бекіту ағашына мынадай карантиндік фитосанитариялық талаптар қойылады:
сүректі буып-түю және бекіту материалдары (ЕАЭО СЭҚ ТН 4415, 4416 00 000 0 кодтары) қабықталған сүректен дайындалуы тиіс. Егер қабығының жеке учаскесінің жалпы ауданы 50 шаршы см-ден кем болса, олардың ені 3 см-ден кем (олардың ұзындығына қарамастан) немесе 3 см-ден артық болса, қабығының шағын учаскелерін сақтауға жол беріледі;
сүректі буып-түю және бекіту материалдары ағаштың барлық қалыңдығы бойынша (өзегін қоса алғанда) кемінде 30 минут бойы кемінде плюс 56 °С дейін қыздыру арқылы немесе ағаштың барлық қалыңдығы бойынша (бетін қоса алғанда) 1 минут бойы ең аз плюс 60 °С температураға жеткен кезде диэлектрлік қыздыру арқылы өңделуі немесе фумигациялануы тиіс.
Осы Талаптардың 471-тармағына сәйкес орындалған буып-түю және бекіту материалдарына таңбалау жүргізілген өңдеуді растау болып табылады. Таңбалау анық болуы тиіс, күйдіру немесе жуылмайтын бояумен (қызыл және қызғылт сары түстерді қоспағанда) жазылуы тиіс және ағаш ыдысты пайдалану кезінде көрінетін жерде орналасуы тиіс (ағаш буып-түю материалы бірлігінің кемінде қарама-қарсы 2 жағында);
ағаш материалдарын ауыстыру кезінде сүректі буып-түю және бекіту материалдары нақ сондай үлгідегі және сападағы сүректен жасалған және карантиндік объектілерден азат болған жағдайда кесілмеген және өңдеуге ұшырамаған сүректі бекіту материалдарын пайдалануға жол беріледі.
Осы тармақтың талаптары мыналарға:
толығымен жұқа ағаштан жасалған (қалыңдығы 6 мм-ден аспайтын) сүрек буып-түю материалына;
көп қабатты желімделген фанера, бөлшектер тақтасы, құрылымдық бағдарланған тақталар немесе желім, жылу, қысым немесе осы әдістердің комбинациясы арқылы өндірілген фанера сияқты қайта өңделген ағаш материалынан жасалған ағаш қаптамасына;
өндіріс кезінде қыздырылған шарап пен алкогольді ішімдіктерге арналған бөшкелерге;
қайта өңделген ағаштан және (немесе) карантиндік объектілермен залалдануды болдырмайтын тәсілмен дайындалған шарапқа, сигараларға және басқа да тауарларға арналған сыйлық қораптарына;
жүк автомобильдеріне және (немесе) контейнерлерге тұрақты бекітілген ағаш құрамдастарына қолданылмайды.".

11. В таблице 8 пункт 9 в графе третьей дополнить словами "Должны происходить из зон, свободных от многоядной мухи-горбатки (Megaselia scalaris)".

11. 8-кестеде үшінші бағандағы 9-тармақ "Көп жейтін шыбын-шіркейден (Megaselia scalaris) азат аймақтардан шығарылуға тиіс" деген сөздермен толықтырылсын.