О Государственных холдинговых компаниях
Постановление Президента Республики Казахстана от 5 марта 1993 года N 1138. Утратило силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратило силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В целях ускорения формирования новых рыночных структур в экономике Республики Казахстан, обеспечения национальных интересов в процессе приватизации, дальнейшего совершенствования государственного регулирования экономики ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Положение о государственных холдинговых компаниях.
Установить, что государственные холдинговые компании создаются в качестве образований, действующих в переходный период, для осуществления эффективного государственного регулирования экономики.
2. Кабинету Министров Республики Казахстан определить необходимое на переходный период количество холдинговых компаний и принять организационные меры по их учреждению. 3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу: - утвердить перечни предприятий, государственные пакеты акций которых будут внесены в уставные фонды холдинговых компаний, и обеспечить формирование этих фондов; - разработать и утвердить пакет нормативных документов, регулирующих деятельность холдинговых компаний. Президент Республики Казахстан ПОЛОЖЕНИЕ о Государственных холдинговых компаниях 1. Общие положения
1.1. Настоящее Положение распространяется на государственные холдинговые компании или холдинговые компании с участием государства (далее - холдинг), государственная доля капитала которых на момент создания превышала 25 процентов.
Под государственными холдингами понимаются холдинговые компании, государственный пакет акций которых составляет 51 и более процентов.
1.2. Холдинг является акционерной компанией, создаваемой путем приобретения контрольных пакетов акций акционерных обществ в целях достижения высокого уровня централизации финансовых ресурсов и максимальной прибыльности их использования, повышения эффективности управления предприятиями холдинга и осуществления государственного регулирования их деятельности.
Акционерами холдинга могут быть любые юридические и физические лица, действующие на территории Республики Казахстан или за ее пределами, транснациональные компании, объединенные на добровольных началах или по решению органов государственного управления.
1.3. Акционерные общества и предприятия, контрольные пакеты акций или государственная доля в имуществе которых входят в состав активов холдинга, далее именуются дочерними.
Контрольный пакет акций или государственная доля в имуществе дочерних акционерных обществ или предприятий должны быть такими, чтобы обеспечить холдингу безусловное право принятия или отклонения определенных решений во всех органах управления этих обществ или предприятий (в том числе наличие права вето и "золотой акции").

Мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 5 наурыздағы N 1138 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының экономикасында жаңа нарықтық құрылымдардың қалыптасуын жеделдету, жекешелендiру барысында ұлттық мүдделердi қамтамасыз ету, экономиканы мемлекеттiк реттеудi одан әрi жетiлдiру мақсатында қаулы етемiн:
1. Мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы Ереже бекiтiлсiн.
Мемлекеттiк холдинг компаниялары өтпелi кезеңде экономиканы мемлекеттiк ұтымды реттеуiн жүзеге асыру үшiн жұмыс iстейтiн құрамдар ретiнде жасақталатын болып белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi холдинг компанияларының өтпелi кезеңге қажет санын анықтасын және оларды құру жөнiнде ұйымдастыру шараларын қолдансын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегiмемлекеттiк комитетi:
- акцияларының мемлекеттiк пакеттерi холдинг компанияларының қорына кiргiзiлетiн кәсiпорындардың тiзбесiн бекiтсiн, әрi осы қорлардың құралуын қамтамасыз етсiн;
- холдинг компанияларының қызметiн реттейтiн нормативтi құжаттардың пакетiн әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
МЕМЛЕКЕТТIК ХОЛДИНГ КОМПАНИЯЛАРЫ ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Ереже құрылған кезiнде қаржысының мемлекеттiк үлесi 25 проценттен астам болған мемлекеттiк холдинг компанияларына немесе мемлекет қатысатын холдинг компанияларына /бұдан әрi - холдинг/ қолданылады.
Мемлекеттiк холдинг компаниялары деп акцияларының мемлекеттiк пакетi 51 және одан да астам процент болатын холдинг компанияларын атайды.
1.2. Холдинг-қаржы ресурстарын орталықтандырудың жоғары деңгейiн және оларды пайдаланудың мейлiнше табысты болуына жету, холдинг кәсiпорындарын басқару тиiмдiлiгiн арттыру және олардың қызметiн мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру мақсатында акционерлiк қоғамдар акцияларының бақылау пакеттерiн сатып алу жолымен құрылған акционерлiк қоғам болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тысқары жерлерде әрекет жасайтын кез-келген заңды ұйым мен жеке адамдар, ерiктi негiзде немесе мемлекеттiк басқару органдарының шешiмiмен бiрiккен ұлтаралық компаниялар холдингтiң акционерлерi бола алады.
1.3. Акциялардың бақылау пакеттерi немесе мүлiктегi мемлекеттiк үлесi холдинг активтерiнiң құрамына кiретiн акционерлiк қоғамдар мен кәсiпорындар бұдан әрi еншiлес кәсiпорындар деп аталады.
Акциялардың бақылау пакетi немесе еншiлес акционерлiк қоғамдардың немесе кәсiпорындардың мүлкiндегi мемлекеттiк үлесi холдингке осы қоғамдар мен кәсiпорындар басқармасының барлық органдарында /оның iшiнде вето салу құқының және "алтын акциялардың" бары/ белгiлi бiр шешiмдер қабылдау немесе одан бас тарту құқын сөзсiз қамтамасыз ететiндей болуы керек.

1.4. Холдинг может создаваться в форме акционерного общества открытого или закрытого типов, что отражается в уставе. При этом для государственных холдингов преимущественной является закрытая форма.
1.5. В зависимости от деятельности и выполняемых функций могут различаться следующие виды холдингов:
- чистые холдинги, являющие только держателями акций и совершающие операции с ценными бумагами;
- смешанные холдинги, осуществляющие кроме функций держателей акций предпринимательскую деятельность.
1.6. Холдинги создаются в качестве конкурирующих компаний, с диверсифицированным капиталом. Не допускается создание государственных холдингов на основе объединения, если это приводит к монополизации производства тех или иных видов продукции, работ и услуг на внутреннем рынке.
В каждой отрасли создаются несколько конкурирующих холдингов.
Не допускается создание холдингов в следующих отраслях: торговле товарами производственно-технического назначения, материально-технического снабжения, торговле потребительскими товарами и общественном питании, сельскохозяйственном производстве, переработке сельскохозяйственной продукции и производственно-техническом обеспечении сельского хозяйства, бытовом обслуживании и коммунальном хозяйстве, транспорте (кроме железнодорожного, авиационного, трубопроводного и предприятий, осуществляющих исключительно международные перевозки).
1.7. Холдинги создаются по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике. Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу вправе, на основе рекомендаций Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике, устанавливать в уставе государственного холдинга ограничения на характер предпринимательской деятельности и пределы полномочий по принятию решений, влияющих на деятельность дочерних предприятий.
1.8. На государственные холдинги возлагается:
- контроль за соблюдением государственных интересов в деятельности акционерных обществ и предприятий, входящих в холдинг;
- проведение реконструкции предприятий, с целью сокращения государственных дотаций, увеличения их производственно-экономической эффективности;
- назначение руководителей предприятий, входящих в государственный холдинг;
- осуществление поиска зарубежных и отечественных инвесторов для финансирования дочерних обществ и предприятий;
- обеспечение мер по приватизации государственных предприятий.
1.9. Основными видами деятельности холдинга могут быть финансовая, производственная, учредительская, инвестиционная, коммерческая, а также иные, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.

1.4. Холдинг ашық немесе жабық тұрпаттағы акционерлiк қоғамдар түрiнде құрыла алады, бұл жарғыда көрсетiледi. Бұл орайда мемлекеттiк холдингтер үшiн жабық түрi дұрысырақ болады.
1.5. Қызметiне және орындайтын функцияларына қарай холдингтердiң мынадай түрлерi болады:
- тек қана акциялар ұстайтын және құнды қағаздармен операция жасайтын таза холдингтер;
- акция ұстау функциясынан басқа кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын аралас холдингтер.
1.6. Холдингтер бәсекелесушi компаниялар түрiнде, диверсифицияланған қаржымен құрылады. Егер iшкi нарықта қандай да бiр өнiм түрлерiн, жұмыс пен қызмет өндiру монополияландыруға әкелiп соғатын болса, бiрлестiк негiзiнде мемлекеттiк холдингтер құруға тыйым салынады.
Әрбiр салада бiрiншi бәсекелесушi холдинг құрылады.
Мына салаларда холдингтер құруға тиым салынады: өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы тауарлар саудасында, материалдық-техникалық жабдықтауда, тұтыну тауарлары саудасында және қоғамдық тамақтануда, ауыл шаруашылық өндiрiсiнде, ауыл шаруашылық өнiмiн ұқсатуға және ауыл шаруашылығын өндiрiстiк-техникалық қамтамасыз етуде, тұрмыстық қызмет көрсету мен коммуналдық шаруашылықта, көлiкте /темiр жол авиация, труба құбыры және тек қана халықаралық тасымал жасайтын кәсiпорындарынан басқалары/.
1.7. Холдингтер Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң келiсiмiмен құрылады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң ұсыныстары негiзiнде мемлекеттiк холдинг жарғысында кәсiпкерлiк қызметтiң сипатына және еншiлес кәсiпорындардың қызметiне әсер ететiн шешiмдер қабылдау жөнiндегi өкiлеттiктер шегiнде шек қоюға хақылы.
1.8. Мемлекеттiк холдингтерге:
- холдингке кiретiн акционерлiк қоғамдар мен кәсiпорындардың қызметiнде мемлекеттiк мүдденiң сақталуына бақылау жасау;
- мемлекеттiк дотацияларды қысқарту, олардың өндiрiстiк-экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру мақсатымен кәсiпорындарды жаңғырту;
- мемлекеттiк холдингке кiретiн кәсiпорындардың басшыларын тағайындау;
- еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындарды қаржыландыру үшiн шетелдiк және отандық инвесторлар iздеп табу;
- мемлекеттiк кәсiпорындарды жекешелендiру жөнiндегi шараларды қамтамасыз ету жүктеледi.
1.9. Холдинг қызметiнiң негiзгi түрлерi қаржылық, өндiрiстiк, құрылтайшы, инвестициялық, коммерциялық болуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған өзге түрлерi болуы мүмкiн.

1.10. В зависимости от вида деятельности холдинг осуществляет следующие функции:
- ускоряет смену собственников предприятий и иных имущественных комплексов;
- облегчает перелив капитала из одних отраслей в другие;
- создает условия по обеспечению устойчивой доходности производства его участников;
- концентрирует финансовые ресурсы участников в размерах их взносов в уставной фонд, определяет стратегию и оптимальные условия их эффективного использования;
- оказывает услуги при изменении производственных программ, диверсификации рынков и проведении инвестиционной политики;
- учреждает акционерные общества различных видов, выпускает акции и другие ценные бумаги, реализует их на внутреннем и внешнем рынках;
- обменивает, совершает куплю-продажу акций и иных ценных бумаг других акционерных обществ и холдингов;
- выступает посредником или доверенным лицом государственных органов в управлении государственным пакетом акций акционерных обществ;
- производит инвестирование в производственную, коммерческую и научно-техническую деятельность;
- предоставляет финансовую помощь при необходимости санирования предприятий-участников;
- изучает и анализирует сбалансированность производственных программ предприятий холдинга, рыночную конъюнктуру, осуществляет маркетинговую деятельность;
- формирует стратегию и тактику в области научно-технических разработок, стандартизации, унификации продукции, экологии производства и социальных программ трудовых коллективов участников холдинга;
- обеспечивает повышение рентабельности производства, конкурентоспособности продукции и услуг на внутреннем и внешнем рынках;
- формирует новые производственные, товарные, инжиниринговые, финансово-кредитные организационные структуры;
- осуществляет операции с движимым и недвижимым имуществом, коммерческую, кредитную и иную деятельность гарантирует платежи, поручительства, оплату векселей и обеспечивает другие гарантии, в том числе имущественные (в соответствии с действующим законодательством);
- предоставляет гарантии по техническому развитию предприятий, выбору направлений диверсификации производства;
- ведет обязательное страхование имущества холдинга и дочерних обществ и предприятий;
- осуществляет внешнеэкономическую деятельность;
- выполняет иные виды деятельности, не противоречащие действующему законодательству.
2. Порядок формирования и учреждения холдинга
2.1. Холдинги могут создаваться при объединении пакетов акций юридически самостоятельных предприятий и при учреждении новых акционерных обществ.

1.10. Холдинг қызмет түрлерiне байланысты мынадай функцияларды атқарады:
- кәсiпорындар меншiк иелерiнiң және басқа мүлiктiк кешендердiң ауысуымен тездетедi;
- қаржының бiр саладан екiншiлерiне құйылуын оңайлатады;
- оған қатысушылар өндiрiсiнiң тұрақты табыстылығының қамтамасыз ету жөнiнде жағдай жасайды;
- қатысушылардың жарғы қорына төлеген жарнасының мөлшерiнде қаржы ресурстарын шоғырландырады, оларды тиiмдi пайдаланудың стратегиясы мен тиiмдi шарттарын анықтайды;
- өндiрiстiк бағдарламаларды өзгерту, нарықтарды диверсификациялау және инвестициялық саясат жүргiзу кезiнде қызмет көрсетедi;
- әртүрлi акционерлiк қоғамдар құрады, акциялар және басқа бағалы қағаздар шығарады, оларды iшкi және сыртқы нарықтарда сатады;
- басқа акционерлiк қоғамдар мен холдингтердiң акцияларын және басқа бағалы қағаздарын айырбастайды, оларды сатып алады және сатады;
- акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакетiн басқару iсiнде мемлекеттiк органдардың делдалы немесе сенiмдi өкiлi болады;
- өндiрiстiк, коммерциялық және ғылыми-техникалық қызметке инвестициялау жүргiзедi;
- қатысушы кәсiпорындарды жақсарту қажет болған кезде қаржылай көмек көрсетедi;
- холдинг кәсiпорындарының өндiрiстiк бағдарламаларының теңдестiрiлуiн, нарықтық конъюнктураны зерделейдi және талдайды, маркетинг қызметiн жүзеге асырады;
- ғылыми-техникалық талдамалар, стандарттар, өнiмдi бiрегейлендiру, өндiрiс экологиясы саласының және холдингке қатысушы еңбек ұжымының әлеуметтiк бағдарламаларының стратегиясы мен тактикасын қалыптастырады;
- iшкi және сыртқы нарықтарды өндiрiстiң рентабельдiгiн, өнiм мен қызметтiң бәсекелестiк қабiлетiн арттыруды қамтамасыз етедi;
- жаңа өндiрiстiк, тауарлық, инжинирингтiк, қаржы-кредиттiк ұйымдық құрылымдарды қалыптастырады;
- қозғалатын және қозғалмайтын мүлiкпен алыс-берiс жасайды, коммерциялық, кредит және өзге де қызметтi жүзеге асырады, төлемдерге, тапсырыстарға, вексельдердi төлеуге кепiлдiк бередi және басқа кепiлдiктердi, оның iшiнде мүлiктiк кепiлдiктi /қолданылып жүрген заңдарға сәйкес/ қамтамасыз етедi;
- кәсiпорындарды техникалық дамыту, өндiрiстi көп салалы етудiң бағыттарын таңдап алу жөнiнде кепiлдiктер бередi;
- холдингтiң және еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың мүлкiн мiндеттi сақтандыруды жүргiзедi;
- сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асырады;
- қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмейтiн өзге де қызмет түрлерiн орындайды.
2. Холдингтi қалыптастыру және құру тәртiбi
2.1. Холдингтер дербес заңды кәсiпорындардың акция пакеттерiн бiрiктiрген және жаңа акционерлiк қоғамдар құрған кезде құрылуы мүмкiн.

2.2. При образовании новых холдингов им может быть делегировано право управления государственными предприятиями, не прошедшими процесса акционирования или не подлежащими приватизации.
2.3. Преобразование собственности предприятий, подлежащих в дальнейшем акционированию, осуществляется при содействии холдинга в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II-ой этап).
2.4. По мере акционирования входящих в холдинг государственных предприятий пакеты акций, принадлежащие государству, передаются во владение, пользование и управление государственному холдингу.
2.5. Вопросы передачи указанных пакетов акций в тот или иной холдинг решаются Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
2.6. Государство имеет право привлекать инвесторов в качестве акционеров государственных холдингов. При этом во всех случаях государственный пакет акций холдинга не может составлять менее 51 процента от уставного капитала.
2.7. Решения об учреждении холдингов принимаются Президентом Республики Казахстан или по его поручению Кабинетом Министров Республики Казахстан в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (второй этап).
2.8. Учредителем холдинга со стороны государства выступает Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу.
2.9. Учредителями дочерних обществ являются холдинги и (или) Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальные комитеты.
2.10. Число участников (акционеров) холдинга не ограничивается. В число участников холдинга и его дочерних обществ при их создании могут входить юридические и физические лица.
2.11. При учреждении государственного холдинга доля государства составляет не менее 51 процента от уставного капитала.
При учреждении холдинга с государственным участием учредитель в лице представителя собственника государственного имущества во всех случаях должен быть держателем акций на сумму не менее 25 процентов уставного капитала холдинга.
2.12. Для всех участников, кроме Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу, для участия в холдинге обязательным является внесение собственных финансовых или имущественных ресурсов в уставной капитал.
2.13. При создании холдинга в порядке объединения пакетов акций самостоятельных обществ Госкомимущество Республики Казахстан:
- определяет перечни предприятий, включаемых в холдинг;
- рассматривает возможные способы привлечения дополнительных инвестиций, при необходимости проводит конкурсы среди потенциальных инвесторов (в том числе иностранных) для включения их в число участников холдинговой компании;
- при преобразовании в холдинг крупного предприятия с выделением из его состава подразделений в качестве самостоятельных предприятий оценивает целесообразность увеличения уставного фонда всего предприятия или выделяемых подразделений.

2.2. Жаңа холдингтер құрған кезде оларға акционерлендiру процесiнен өтпеген немесе жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк кәсiпорындарды басқару құқығы берiлуi мүмкiн.
2.3. Келешекте акционерлендiруге жататын кәсiпорындардың меншiгiн өзгерту холдингтiң жәрдемдесуiмен Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алудың және жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға /II кезең/ арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
2.4. Холдингке кiретiн мемлекеттiк кәсiпорындарды акционерлендiру дәрежесiне қарай мемлекетке тиесiлi акциялар пакетi мемлекеттiк холдингтiң иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiледi.
2.5. Аталған акциялар пакеттерiн нендей бiр холдингке беру мәселесiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi шешедi.
2.6. Мемлекеттiң инвесторларды мемлекеттiк холдингтердiң акционерлерi ретiнде тартуға құқығы бар. Соның өзiнде барлық жағдайда холдинг акцияларының мемлекеттiк пакетi жарғылық капиталдың 51 процентiнен кем бола алмайды.
2.7. Холдингтердi құру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Президентi немесе оның тапсыруы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алудың және жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға /екiншi кезең/ арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес қабылдайды.
2.8. Мемлекет тарапынан холдингтiң құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi болады.
2.9. Еншiлес қоғамдардың құрылтайшылары холдингтер және /немесе/ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның аумақтық комитеттерi болып табылады.
2.10. Холдингке қатысушылардың /акционерлердiң/ саны шектелмейдi. Холдингтiң және оның еншiлес қоғамдарын құрған кезде оларға қатысушылар санына заңды ұйымдар мен жеке адамдар кiруi мүмкiн.
2.11. Мемлекеттiк холдингтi құрған кезде мемлекеттiң үлесi жарғылық капиталдың кемiнде 51 процентiн құрайды.
Мемлекет қатысатын холдингтi құрған кезде мемлекеттiк мүлiк иесiнiң атынан өкiлдiк ететiн құрылтайшы барлық жағдайларда да холдингтiң жарғылық капиталының кемiнде 25 процентi сомасындағы акцияларды ұстаушы болуға тиiс.
2.12. Барлық қатысушыларға, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнен басқасына, холдингке қатысу үшiн жарғылық капиталға өзiнiң қаржы немесе мүлiктiк ресурстарын қосу мiндеттi болып табылады.
2.13. Дербес қоғамдардың акциялар пакетiн бiрiктiру тәртiбiмен холдингтi құрған кезде Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы:
- холдингке енгiзiлетiн кәсiпорындардың тiзбесiн анықтайды;
- қосымша инвестициялар тартудың ықтимал тәсiлдерiн қарастырады, қажет болған жағдайда әлеуеттi инвесторларды /оның iшiнде шетелдiк инвесторларды/ холдинг компаниясының қатысушылары санына енгiзу үшiн олардың арасында конкурс өткiзедi;
- iрi кәсiпорынның құрамынан оның бөлiмшелерiн дербес кәсiпорындар ретiнде бөле отырып, оны холдинг етiп қайта құрған кезде бүкiл кәсiпорынның немесе бөлiнетiн бөлiмшелердiң жарғылық қорын ұлғайту орынды болатын - болмайтынын бағамдайды.

2.14. Госкомимущество Республики Казахстан, в случае принятия решения о создании холдинга, создает комиссию, разрабатывающую учредительные документы холдинга, отражающие следующие вопросы:
- размеры, порядок формирования и оплаты уставного капитала холдинга; - величину, состав и способ внесения вклада государства в уставной фонд; - предельные размеры отчислений от дивидендов, получаемых холдингом по принадлежащим ему акциям, направляемых на содержание его аппарата; - порядок финансирования затрат, связанных с учреждением холдинга. 3. Органы управления холдинга 3.1. Органами управления холдинга являются: - наблюдательный совет в составе: Президента холдинга, представителей Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу, министерств экономики, финансов, представителей отраслевых министерств Республики Казахстан, представителей акционеров холдинга;
- правление (исполнительная дирекция) холдинга, члены которого работают на контрактной основе.
Не допускается представительство одного лица более чем в двух наблюдательных советах холдингов.
3.2. Правление действует от имени холдинга и решает все вопросы текущей деятельности холдинга кроме тех, которые в соответствии с уставом входят в исключительную компетенцию общего собрания акционеров или наблюдательного совета.
3.3. Президент холдинга осуществляет руководство деятельностью холдинга в соответствии с уставом и настоящим положением.
Президент холдинга возглавляет правление и входит по должности в состав наблюдательного совета.
Президент государственного холдинга, утверждается Правительством Республики Казахстан.
3.4. Наблюдательный совет холдинга заключает контракты с Президентом и членами правления холдинга, а также может назначать своих представителей в наблюдательные советы дочерних обществ и предприятий.
3.5. Наблюдательные советы и руководство дочерних обществ и предприятий формируются правлением холдинга.
Наблюдательные советы дочерних обществ и предприятий заключают контракты с президентами и членами правления (исполнительной дирекции) дочернего предприятия или общества.
3.6. Президенты дочерних акционерных обществ и руководители дочерних предприятий утверждаются наблюдательным советом холдинга, по представлению наблюдательных советов этих обществ или предприятий.
3.7. Контрольным органом холдинга является ревизионная комиссия, создаваемая и функционирующая в соответствии с Законом Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах".
4. Прекращение деятельности холдинга

2.14. Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы, холдинг құру туралы шешiм қабылдаған жағдайда, холдингтiң мына мәселелердi:
- холдингтiң жарғылық капиталының мөлшерiн, қалыптастыру мен ақы төлеу тәртiбiн;
- мемлекеттiк жарғылық қорға қосатын үлесiнiң мөлшерiн, құрамын және оны енгiзу тәсiлдерiн;
- холдингке тиесiлi, оның аппаратын ұстауға жұмсалатын акциялар бойынша холдинг алатын дивидендтерден жасалатын аударымдардың шектi мөлшерлерiн;
- холдингтi құруға байланысты шығындарды қаржыландыру тәртiбiн бейнелейтiн құрылтай құжаттарын әзiрлейдi.
3. Холдингтi басқару органдары
3.1. Холдингтi басқару органдары мыналар:
- холдингтiң Президентi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының экономика, қаржы министрлiктерi өкiлдерiнiң, салалық министрлiктерi өкiлдерiнiң, холдинг акционерлерi өкiлдерiнiң құрамындағы байқаушылар кеңесi;
- холдинг басқармасы /атқарушы дирекциясы/, оның мүшелерi контракт негiзiнде жұмыс iстейдi.
Бiр адамның екiден астам холдингтердiң бақылаушылар кеңесiнде өкiлдiк етуiне жол берiлмейдi.
3.2. Басқарма холдинг атынан iс-әрекет жасайды және холдингтiң ағымдағы қызметiнiң, жарғыға сәйкес тек қана акционерлердiң жалпы жиналысының немесе байқаушылар кеңесiнiң құзырына кiретiнінен басқа барлық мәселелерiн шешедi.
3.3. Холдинг Президентi жарғыға және осы ережеге сәйкес холдинг қызметiне басшылықты жүзеге асырады.
Холдинг Президентi басқарманың басшысы болып табылады және лауазымы бойынша байқаушылар кеңесiнiң құрамына кiредi.
Мемлекеттiк холдинг Президентiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
3.4. Холдингтiң байқаушылар кеңесi холдингтiң Президентiмен және басқарма мүшелерiмен контракт жасасады, сондай-ақ еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың байқаушылар кеңесiне өз өкiлдерiн тағайындай алады.
3.5. Байқаушылар кеңесiн және еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың басшылығын холдингтiң басқармасы қалыптастырады.
Еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың байқаушылар кеңестерi еншiлес кәсiпорынның немесе қоғамның Президенттерiмен және басқарма /атқарушы дирекция/ мүшелерiмен контракт жасасады.
3.6. Еншiлес акционерлiк қоғамдардың президенттерiн және еншiлес кәсiпорындардың басшыларын холдингтiң байқаушы кеңесi осы қоғамдардың немесе кәсiпорындардың байқаушылар кеңесiнiң ұсынуы бойынша бекiтедi.
3.7. Холдингтiң бақылаушы органы "Шаруашылық серiктiктерi және акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын және жұмыс iстейтiн тексеру комиссиясы болып табылады.
4. Холдингтiң қызметiн тоқтату

4.1. Прекращение деятельности, ликвидация и реорганизация государственного холдинга осуществляется по решению Правительства в соответствии с действующим законодательством.
4.2. Прекращение деятельности, ликвидация и реорганизация холдинга с участием государства осуществляется в соответствии со статьями 23 и 77 Закона Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах".
5. Заключительные положения
5.1. Холдинги обязаны ежеквартально публиковать свои балансы, счета прибылей и убытков, а также полные сведения о принадлежащих им акциях (долях участия в капитале) других предприятий в форме, устанавливаемой Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
5.2. Сведения о купле-продаже холдингом более 10 процентов акций любого предприятия (в том числе дочернего) подлежат опубликованию в недельный срок с момента совершения сделки.
5.3. Установление дочерним обществом или предприятием каких бы то ни было ограничений на допуск холдинга к любой информации о своей деятельности, включая отнесенную к коммерческой тайне, не допускается.

4.1. Мемлекеттiк холдингтiң қызметiн тоқтату, оны тарату және қайта ұйымдастыру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Үкiмет шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
4.2. Мемлекет қатысатын холдингтiң қызметiн тоқтату, оны тарату және қайта ұйымдастыру "Шаруашылық серiктестiктерi және акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23 және 27 -баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Қорытынды ережелер
5.1. Холдингтер өзiнiң баланстарын, пайдасы мен шығындарының есепшотын, сондай-ақ басқа кәсiпорындардың өздерiне тиесiлi акциялары /капиталға қатысу үлестерi/ туралы толық мәлiметтердi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiлейтiн нысанда тоқсан сайын жариялап тұруға мiндеттi.
5.2. Холдингтiң кез келген кәсiпорын /оның iшiнде еншiлес кәсiпорын/ акцияларының 10 проценттен астамын сатып алуы-сатуы туралы мәлiмет мәмiле жасалған сәттен бастап бiр апталық мерзiмде жариялануға тиiс.
5.3. Еншiлес қоғамның немесе кәсiпорынның өз қызметi, оның iшiнде коммерциялық құпияға жатқызылған қызметi туралы кез келген ақпараттың холдингке ашық болуын ешқандай шектеуге жол берiлмейдi.