О рынке вторичных черных и цветных металлов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 1203.
Сноска. Постановление Правительства РК от 13 марта 2000 года N 383 утратило силу постановлением Правительства РК от 14 декабря 2006 года N 1203 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года Z952200_ "О лицензировании", а также в целях рационального использования вторичных ресурсов регулирования рынка вторичных цветных и черных металлов, увеличения налоговых поступлений в государственный бюджет Республики Казахстан, защиты окружающей среды Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила лицензирования деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов (далее - Правила) согласно приложению 1;
2) (подпункт исключен - постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2004 года N 691 ) .
2. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ ; исключен - от 23 июня 2004 года N 691 ) .
2-1. Акимам областей, городов Астаны и Алматы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) до 15 июля 2004 года принять меры по приведению деятельности Лицензиатов в соответствие с требованиями, предусмотренными Правилами;
2) до 15 августа 2004 года разработать и утвердить порядок взаимодействия с Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция);
3) представлять ежеквартально 25 числа последнего месяца квартала центральному уполномоченному органу в сфере промышленности отчет о выданных, приостановленных и отозванных лицензиях, юридических лицах, включенных в перечень специализированных предприятий, а также о проводимой работе по приостановлению и отзыву лицензий. <*>
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 2-1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2004 года N 691 ; с дополнениями - от 24 декабря 2004 года N 1370 .
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить ведение электронного мониторинга по виду деятельности "сбор (заготовка), хранение, переработка и реализация юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов" с ежемесячным предоставлением информации по мониторингу Министерству внутренних дел и Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) и акимам областей, городов Астаны и Алматы. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ ; от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); от 23 июня 2004 года N 691 .

Қайталама қара және түстi металдар рыногы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 13 наурыз N 383. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.12.14. N 1203 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.12.14. N   1203 қаулысымен.
"Лицензиялау туралы"  1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ қайталама ресурстарды ұтымды пайдалану, қайталама қара және түсті металдар рыногын реттеу, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетiне салықтық түсiмдердi арттыру, қоршаған ортаны қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған:
1) 1-қосымшаға сәйкес Заңды тұлғалардың қара және түсті металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметiн лицензиялаудың ережесi (бұдан әрi - Ереже);
2) <*>
Ескерту. 2)-тармақша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.06.23. N  691  қаулысымен.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.06.23. N  691  қаулысымен.
2-1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен:
1) 2004 жылғы 15 шілдеге дейiн Лицензиаттардың қызметін Ережеде көзделген талаптарға сәйкес келтiру жөнiнде шаралар қабылдасын;
2) 2004 жылғы 15 тамызға дейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiмен және Қазақстан Республикасының Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiмен (қаржы полициясы) өзара iс-қимыл тәртiбін әзiрлесiн және бекiтсiн;
3) тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 25-күнi өнеркәсiп саласындағы орталық уәкiлетті органға берiлген, тоқтатыла тұрған және қайтарып алынған лицензиялар, мамандандырылған кәсiпорындардың тiзбесiне енгізiлген заңды тұлғалар туралы, сондай-ақ лицензияларды тоқтата тұру және қайтарып алу жөнiнде жүргiзiлiп жатқан жұмыс туралы есеп берсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.23. N  691 , 2004.12.24. N  1370  қаулыларымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетi
"заңды тұлғалардың түсті және қара металдар сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату" қызметі түрі бойынша электронды мониторингін жүргізуді, мониторинг бойынша ақпаратты ай сайын Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне және Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiне (қаржы полициясы) және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне бере отырып, қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2004.06.23. N  691  қаулыларымен.

4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению 3.
5. Настоящее постановление вступает в силу по истечении двух месяцев со дня его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 марта 2000 года N 383
Правила
лицензирования деятельности по сбору (заготовке),
хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и
отходов цветных и черных металлов <*>
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2004 года N 691 .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952200_ "О лицензировании" (далее - Закон) и определяют порядок и условия выдачи юридическим лицам лицензий на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов.
2. Лицензирование деятельности юридических лиц в области сбора (заготовки), хранения, переработки и реализации лома и отходов цветных и черных металлов осуществляется Акимами областей, городов Астаны и Алматы (далее - Лицензиар). <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ ; от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); от 23 июня 2004 года N 691 .
2-1. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 2 - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.) ; пункт исключен - от 24 декабря 2004 года N 1370 .
2. Основные понятия
3. Сбор (заготовка) лома и отходов цветных и черных металлов - деятельность юридических лиц по закупке (сбор) лома и отходов цветных и черных металлов у физических и/или юридических лиц. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3 ) P010372_ .
4. Переработка лома цветных и черных металлов - подготовка лома в соответствии с требованиями соответствующих стандартов до состояния пригодного в качестве металлошихты в металлургических производствах.
5. Хранение лома цветных и черных металлов - организация и эксплуатация специализированных площадок, складов, по ответхранению лома и отходов.
6. Металлургический передел - разновидность переработки лома и отходов цветных и черных металлов, включающий переплавку в металлургических печах.

4. 3-қосымшаға сәйкес өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілетiн кейбiр Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының және Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап екі ай өткеннен кейін күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 13 наурыздағы
N 383 қаулысына
1-қосымша
Заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сынықтары
мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу
және сату жөнiндегі қызметін лицензиялаудың
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi және заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегі қызметiне лицензиялар берудiң тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату саласындағы қызметiн лицензиялауды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi (бұдан әрi - Лицензиар) жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2004.06.23. N  691  қаулыларымен.
2-1. Осы Ереженiң әрекетi қызметiнiң мәнi қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату болып табылмайтын заңды тұлғаларда жинақталған түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын сатуға қолданылмайды.
Ескерту. 2-1-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.12.24. N  1370  қаулысымен.
2. Негізгі ұғымдар
3. Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау) - заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жеке және/немесе заңды тұлғалардан сатып алу (жинау) жөнiндегі қызметi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372  қаулысымен.
4. Түстi және қара металдардың сынықтарын қайта өңдеу - металл сынықтарын тиiстi стандарттардың талаптарына сәйкес металлургиялық өндiрiстердегi металл шихталар ретiнде жарамды жағдайға дейiн дайындау.
5. Түстi және қара металл сынықтарын сақтау - сынықтар мен қалдықтарды жауапты сақтау жөнiндегi арнайы алаңдарды, қоймаларды ұйымдастыру және пайдалану.
6. Металлургиялық қайта жасау - түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қайта өңдеудің металлургиялық пештерде қайта құюды қамтитын түрлерi.

7. Вторичные цветные сплавы - продукция переработки лома и отходов цветных металлов в виде чушек, слитков и отливок. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.)
8. Приемный пункт лома и отходов цветных и черных металлов - организованная и оборудованная в соответствии с настоящими правилами производственная площадь, предназначенная для закупки лома и отходов цветных и черных металлов у физических и/или юридических лиц при расположении на территории основной производственной базы (головной организации, филиала (представительства) и только у физических лиц при расположении вне нее. <*>
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ .
3. Порядок и условия выдачи лицензий
9. Лицензия на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов выдается юридическому лицу, квалификационный уровень которого соответствует установленным требованиям (далее - Лицензиат).
10. В Лицензии в графе "особые условия лицензии" указывается вид (виды) деятельности, на который (которые) выдана лицензия (включающий и не включающий металлургический передел).
11. Лицензия оформляется в одном экземпляре с указанием месторасположения Лицензиата.
Основная производственная база должна быть расположена по месту территориальной регистрации юридического лица.
Приемные пункты могут открываться лишь в той области, в городах Астаны и Алматы, где расположены основная производственная база или филиал (представительство) Лицензиата. После принятия положительного решения Лицензиара приемные пункты оформляются приложением к Лицензии с указанием их места расположения. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ ; от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.) .
12. Лицензия является документом строгой отчетности и хранится у Лицензиата.
13. Для получения Лицензии Лицензиат предоставляет Лицензиару документы, предусмотренные статьей 16 Закона.
13-1. Представленные документы должны быть сброшюрованы, скреплены печатью, подписаны первым руководителем юридического лица с указанием количества листов (копии документов должны быть заверены нотариально). <*>
Сноска. Дополнено пунктом 13-1 - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.)

7. Қайталама түстi қорытпалар - түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын құйымдар, құймалар және құйындылар түрінде қайта өңдеу өнімі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) қаулысымен.
8. Түсті және қара металдар сынықтары мен қалдықтарын қабылдау пункті - негізгі өндірістік базаның (бас ұйымның, филиалдың (өкілдіктің)) аумағында орналасқан ретте жеке және/немесе заңды тұлғалардан және одан тысқары орналасқан ретте тек жеке тұлғалардан түсті және қара металдар сынықтары мен қалдықтарын сатып алуға арналып, осы ережеге сәйкес ұйымдастырылған және жабдықталған өндіріс алаңы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372  қаулысымен.
3. Лицензия берудің тәртібі мен шарттары
9. Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметке лицензия бiлiктiлiк деңгейi белгiленген талаптарға сәйкес келетiн заңды тұлғаға (бұдан әрi - Лицензиат) берiледi.
10. Лицензияның "лицензияның ерекше шарттары" бағанында лицензия берiлген қызметтің (металлургиялық қайта жасауды қамтитын және қамтымайтын) түрi (түрлерi) көрсетіледi.
11. Лицензия Лицензиаттың орналасқан жерi көрсетiле отырып, бiр данада ресiмделедi.
Негізгі өндірістік база заңды тұлғаның аумақтық тіркелген жері бойынша орналасуға тиіс.
Қабылдау пункттерi тек Лицензиаттың негiзгi өндiрiстiк базасы немесе филиалы (өкiлдiгi) орналасқан облыста, Астана және Алматы қалаларында ғана ашылуы мүмкiн. Лицензиар оң шешiм қабылдағаннан кейiн қабылдау пункттері олардың орналасқан жерi көрсетіліп, Лицензияға қосымшамен ресімделеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) қаулыларымен.
12. Лицензия қатаң есептегі құжат болып табылады және Лицензиатта сақталады.
13. Лицензиат Лицензия алу үшiн Лицензиарға Заңның 16-бабында көзделген құжаттарды ұсынады.
13-1. Ұсынылған құжаттар парақ саны көрсетiлiп тiгiлген, мөрмен бекiтiлген, заңды тұлғаның бiрiншi басшысы қол қойған болуы тиiс (құжаттардың көшiрмелерi нотариалды куәландырылған болуы тиiс).
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) қаулысымен.

14. Заявление на получение Лицензии при его подаче, при наличии всех необходимых документов подлежит обязательной регистрации Лицензиаром. В заявлении о выдаче Лицензии должно быть указано месторасположение заявителя, а также юридический адрес его филиалов и представительств.
15. Заявитель несет ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в документах, представляемых Лицензиару для получения Лицензии.
16. (Пункт исключен - постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2004 года N 691 ).
17. При необходимости проверки сведений, содержащихся в документах, представленных заявителем, решение о выдаче Лицензии принимается после проведения проверки, но не позднее 30 дней со дня регистрации заявления Лицензиаром, а для субъектов малого предпринимательства - не позднее 10 дней.
18. Размер сбора за право занятия отдельными видами предпринимательской деятельности, порядок его уплаты устанавливаются налоговым законодательством Республики Казахстан.
19. При перерегистрации юридического лица, изменении адреса, банковских и других реквизитов, а также при изменении наименования юридического лица Лицензиат обязан сообщить об этом Лицензиару в течение 30 дней. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.)
20. В случае открытия Лицензиатом филиалов (представительств), которые также будут заниматься данным видом деятельности, Лицензиат представляет документы, подтверждающие соответствие филиалов (представительств) квалификационным требованиям, определенным пунктами 21, 22 настоящих Правил. После принятия положительного решения Лицензиара филиалы (представительства) оформляются приложением к Лицензии с указанием их места расположения. <*>
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ .
20-1. (Пункт 20-1 исключен - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.)
20-2. (Пункт 20-2 исключен - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.)
4. Квалификационные требования
21. Юридические лица, претендующие на получение Лицензии на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке лома и отходов цветных и черных металлов (не включающую металлургический передел), должны иметь на правах собственности:
1) специализированную производственную базу, соответствующую санитарным и строительным нормам и правилам, отвечающую требованиям пожарной безопасности, горнотехнического и экологического надзора;

14. Лицензияны алуға арналған өтiнiш оны беру кезiнде, барлық қажеттi құжаттар болған жағдайда Лицензиардың мiндеттi тiркеуiне жатады. Лицензия беру туралы өтiнiште өтiнiш берушiнiң орналасқан жерi, сондай-ақ оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң заңды мекен-жайы көрсетiлуi тиiс.
15. Өтiнiш берушi Лицензия алу үшiн Лицензиарға ұсынылатын құжаттардағы мәлiметтердiң дұрыстығы мен толықтығы үшiн жауаптылықта болады.
16. <*>
Ескерту. 16-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.06.23. N  691  қаулысымен.
17. Өтiнiш берушi ұсынған құжаттардағы мәлiметтердi тексеру қажет болған жағдайда Лицензия беру туралы шешiм тексеру жүргiзiлгеннен кейiн, бiрақ Лицензиар өтiнiштi тiркеген күннен бастап 30 күннен кешiктiрiлмей, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн - 10 күннен кешiктiрiлмей қабылданады.
18. Кәсiпкерлiк қызметтiң жекелеген түрлерiмен шұғылдану құқығына арналған алымның мөлшерi, оны төлеудің тәртiбi Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгiленедi.
19. Заңды тұлғаны қайта тiркеген, мекен-жайы, банктiк және басқа да деректемелерi өзгерген кезде, сондай-ақ заңды тұлғаның атауы өзгерген кезде Лицензиат ол туралы Лицензиарға 30 күннiң iшiнде хабарлауға мiндеттi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.22.  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) қаулысымен.
20. Лицензиат қызметтің осы түрімен айналысатын филиалдар (өкілдіктер) ашқан жағдайда Лицензиат филиалдардың (өкілдіктердің) осы Ереженің 21, 22-тармақтарымен айқындалған біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тапсырады. Лицензиар оң шешiм қабылдағаннан кейiн филиалдар (өкілдiктер) олардың орналасқан жерiн көрсете отырып, Лицензияға қосымшамен ресімделедi. <*>
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , өзгерту енгізілді - 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді)   қаулысымен.
20-1. <*>
Ескерту. 20-1-тармақ алып тасталды  - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді)   қаулысымен.
20-2. <*>
Ескерту. 20-2-тармақ алып тасталды  - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді)   қаулысымен.
4. Біліктілік талаптары
21. Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу жөнiндегi қызметке (металлургиялық қайта жасауды қамтымайтын) Лицензия алуға үміткер заңды тұлғаларда мыналар болуы тиiс меншiк құқығында:
1) өрт қауiпсiздiгi, тау-кен-техникалық және экологиялық қадағалау талаптарына жауап беретiн санитарлық және құрылыс нормалары мен ережелерiне сәйкес келетiн мамандандырылған өндірiстiк база;

2) земельный участок (может использоваться на правах долгосрочной аренды):
Территория должна быть огороженная, охраняемая и следующих размеров:
для работы с ломом и отходам цветных металлов - не менее 400 кв. м;
для работы с ломом и отходами черных металлов - не менее 1000 кв. м.
Территория должна быть обеспечена подъездными путями для автотранспорта и подъездными железнодорожными путями.
Места сбора (заготовки), хранения и переработки лома должны быть заасфальтированы или иметь твердое покрытие;
3) служебные помещения для размещения работающего персонала, отвечающие требованиям санитарной и пожарной безопасности;
4) стационарное или мобильное грузоподъемное оборудование грузоподъемностью не менее 5 тонн, не менее 50% которого должно быть оснащено электромагнитными шайбами либо грейферными захватами, зарегистрированное и имеющее соответствующее разрешение служб уполномоченных органов в области горно-технического надзора, а также наличие государственной лицензии, выданной Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на эксплуатацию грузоподъемных кранов;
5) оборудование для огневой резки лома черных металлов, в том числе сосуды, работающие под давлением (репициенты) при наличии государственной лицензии, выданной Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на эксплуатацию сосудов, работающих под давлением;
6) места для хранения баллонов с кислородом и пропаном;
7) пресса для пакетирования легковесного лома черных металлов, гидроножниц, установки для сортировки и дробления стружки;
8) автотранспорт (КАМАЗы, МАЗы, автокраны и другой автотранспорт) для заготовки металлолома с предприятий и организаций;
9) весовое хозяйство (автомобильные, железнодорожные весы) и другое метрологическое оборудование, внесенное в государственный реестр, поверенное соответствующим органом;
10) контейнера или площадки для раздельного хранения лома и отходов черных металлов и сплавов по группам, видам, маркам и сортам;
11) закрытые помещения либо навесы для хранения лома и отходов цветных металлов;
12) специальные площадки или производственные помещения с оборудованием и инструментами для сортировки, резки и пакетирования лома и отходов;
13) производственные объекты, отвечающие обязательным требованиям пожарной безопасности (ГОСТ 12.1.004-76) и оснащенные средствами пожаротушения;
14) хранилища для взрывоопасного лома цветных и черных металлов, оснащенных средствами пожаротушения;

2) жер учаскесi (ұзақ мерзiмдi жалға алу құқығында пайдаланылуы мүмкiн).
Аумақ қоршалған, күзетiлетін және мынадай мөлшерлерде болуы тиiс:
түстi металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемiнде 400 шаршы метр;
қара металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемінде 1000 шаршы метр.
Аумақ автокөлiк үшiн кiрме жолдармен және кiрме темiр жолдармен қамтамасыз eтілуi тиiс.
Сынықты жинау (дайындау), сақтау және қайта өңдеу орны асфальтталуы немесе онда қатты жабынды болуы тиiс;
3) санитарлық және өрт қауiпсiздiгi талаптарына жауап беретiн жұмыс iстейтiн қызметкердi орналастыру үшiн қызметтiк үй-жай;
4) кемiнде 50%-i тiркелген және тау-кен-техникалық қадағалау саласындағы уәкілеттi органдар қызметтерiнің тиiстi рұқсаты бар электромагниттiк шайбамен не грейферлiк қапсырулармен жарақталуы тиiс кемінде жүк көтергiштiгi 5 тонна стационарлық немесе ұтқыр жүк көтергiш жабдық, сондай-ақ жүк көтергiш крандарды пайдалануға Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi берген мемлекеттiк лицензияның болуы;
5) қара металдар сынығын отпен кесуге арналған жабдық, оның iшiнде қысыммен жұмыс iстейтiн сосудтарды пайдалануға Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi берген мемлекеттiк лицензия болған кезде қысыммен жұмыс iстейтiн сосудтар (репициенттер);
6) оттегі және пропан бар баллондарды сақтауға арналған орын;
7) қара металдардың салмағы жеңiл сынығын, су пышақтарды пакеттеуге арналған прес, жоңқаны сорттауға және ұсақтауға арналған қондырғы;
8) кәсiпорындардан және ұйымдардан металл сынықтарын дайындау үшiн автокөлiк (КАМАЗ-дар, МАЗ-дар, автокрандар мен басқа да автокөлік);
9) таразы шаруашылығы (автомобиль, темiр жол таразылары) және мемлекеттiк тiркелiмге енгiзiлген, тиiстi орган тексерген басқа да метрологиялық жабдық;
10) қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын және қорытпаларды топтары, түрлерi, маркалары мен сорттары бойынша бөлек сақтауға арналған контейнерлер немесе алаңдар;
11) түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын сақтауға арналған жабық үй-жайлар не қалқалар;
12) сынықтар мен қалдықтарды сорттауға, кесуге және пакеттеуге арналған жабдықтар мен құрал-саймандар бар арнайы алаңдар немесе өндiрiстiк үй-жайлар;
13) өрт қауiпсiздігінің мiндеттi талаптарына жауап беретiн (МЕМСТ 12.1.004-76) және өрт сөндiру құралдарымен жарақталған өндiрiстiк объектiлер;
14) өрт cөндipу құралдарымен жарақталған түстi және қара металдардың жарылыс қаупi бар сынықтарына арналған қойма;

15) дозиметрическое оборудование для измерения уровня радиации лома и отходов черных и цветных металлов, внесенное в государственный реестр и поверенное соответствующим органом;
16) квалифицированный персонал для работы с используемым оборудованием, обеспечивающий выполнение требований ГОСТов и инструкций, касающихся вопросов сбора (заготовки), хранения, переработки и реализации лома и отходов металлов;
17) краткосрочные активы в размере не менее 80 000 (восемьдесят тысяч) месячных расчетных показателей, подтвержденных аудиторской организацией;
18) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица и филиалов;
19) Инструкцию по сбору (заготовке), хранению и переработке лома и отходов цветных и черных металлов, утвержденную Лицензиатом;
20) компьютерную технику и соответствующее программное обеспечение для подключения к сети электронного мониторинга и его ведения для головной организации;
21) акт обследования по условиям сбора (заготовки), хранения, переработки лома и отходов цветных и черных металлов уполномоченного органа в области стандартизации, метрологии и сертификации;
22) согласование центрального уполномоченного органа в сфере промышленности. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ . Новая редакция - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); с изменениями - от 23 июня 2004 года N 691 ; с изменениями - от 24 декабря 2004 года N 1370 ; от 28 апреля 2006 года N 340 .
22. Юридические лица, претендующие на получение Лицензии на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке лома и отходов цветных металлов (включающую металлургический передел), должны дополнительно иметь:
1) производственно-техническую базу, на правах собственности, включающую специализированные производственные здания, сооружения, оборудование, обеспечивающую металлургический передел;
2) технологический регламент, обеспечивающий изготовление продукции, соответствующий требованиям ГОСТов, технических условий;
3) согласованный и утвержденный в установленном порядке рабочий проект цеха по переработке вторичных металлов, техническую документацию на плавильную печь, акт обследования Госстандарта;
4) службы, подразделения или ответственных лиц, обеспечивающих контроль безопасности труда и качества выпускаемой продукции;
5) измерительные приборы по контролю за качеством выпускаемой продукции;
6) систему учета, позволяющую документировать готовую продукцию, ее отгрузку, реализацию, включающую журналы плавок, систему маркировки изделий, порядок оформления упаковочных листов на отгружаемые партии продукции (автомобиль, контейнер, вагон). Документы, подтверждающие качество (сертификат качества, паспорт качества, упаковочный ярлык), товарный знак на выпускаемую продукцию.

15) мемлекеттiк тiркелiмге енгiзiлген және тиiстi орган тексерген қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтары радиациясының деңгейiн өлшеуге арналған дозиметрлiк жабдық;
16) МЕМС-тардың талаптарын орындауды қамтамасыз ететiн пайдаланатын жабдықпен жұмыс iстеуге арналған бiлiктi қызметкер және металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату мәселелерiне қатысты нұсқаулықтар;
17) аудиторлық ұйым растаған кемiнде 80 000 (сексен мың) айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi қысқа мерзімдi активтер;
18) заңды тұлға мен филиалдарды мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктің көшiрмесi;
19) Лицензиат бекiткен Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау және қайта өңдеу жөнiндегi нұсқаулық;
20) электронды мониторинг желiсiне қосуға және оны бас ұйым үшiн жүргiзуге арналған компьютерлiк техника мен тиiстi бағдарламалық қамтамасыз ету;
21) стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы уәкiлеттi органның түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау және қайта өңдеу шарттары бойынша тексеру актiсiж
22) өнеркәсiп саласындағы орталық уәкiлетті органның келiсуi.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда  - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), өзгеріс енгізілді - 2004.06.23. N  691 , 2004.12.24. N  1370 ,  2006.04.28. N  340  қаулыларымен.
22. Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу (металлургиялық қайта жасауды қамтитын) жөніндегі қызметке Лицензия алуға үмiткер заңды тұлғаларда:
1) меншiк құқығындағы металлургиялық қайта жасауды қамтамасыз ететiн мамандандырылған өндiрiстiк ғимараты, құрылысты, жабдықтарды қамтитын өндiрiстік-техникалық базасы;
2) Мемстандарттың талаптарына сәйкес келетiн өнiмдердi дайындауды қамтамасыз ететiн технологиялық регламентi, техникалық жағдайлары;
3) келiсiлген және белгiленген тәртiппен бекiтiлген қайталама металдарды ұқсату жөнiндегi цехтың жұмыс жобасы, балқыту пешiне арналған техникалық құжаттамалары, мемстандарттың тексеру актiсi;
4) еңбектің қауiпсiздiгi мен шығарылатын өнiмнің сапасын бақылауды қамтамасыз ететiн қызметтерi, бөлiмшелерi немесе жауапты адамдары;
5) шығарылатын өнiмнiң сапасын бақылау жөнiндегi өлшеу аспаптары;
6) балқымалар журналын, бұйымдарды таңбалау жүйесiн, өнiмдердің тиелетiн (автомобиль, контейнер, вагон) партияларына орау парақтарын ресiмдеу тәртiбiн қамтитын дайын өнiмдi, оны тиеудi, сатуды құжаттауға мүмкiндiк беретiн есепке алу жүйесi. Шығарылған өнiмнiң сапасын (сапа сертификаты, сапа төлқұжаты, орау жапсырмасы), тауарлық таңбасын растайтын құжаттары болуы тиiс.

22-1. Юридические лица при открытии приемного пункта лома и отходов цветного и черного металла должны иметь:
1) помещение, приспособленное для работы с наличными деньгами (сейф или специально оборудованная касса, средства связи, контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью);
2) весовое хозяйство, внесенное в государственный реестр, поверенное соответствующим органом;
3) документы, подтверждающие принадлежность приемного пункта Лицензиату (нотариально заверенную копию лицензии);
4) вывеску с указанием принадлежности приемного пункта юридическому лицу, номера лицензии, режима работы;
5) площадь не менее 200 кв.м, но не более 500 кв.м.
Приемный пункт не должен располагаться на территории заселенных жилых домов. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 22-1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2004 года N 691 .
5. Обязанность лицензиата
23. Лицензиат предоставляет Лицензиару ежегодно отчеты о деятельности по итогам года не позднее 15 марта года, следующего за отчетным, по форме, утвержденный Лицензиаром.
Лицензиат предоставляет Лицензиару ежегодно отчеты о деятельности по итогам года не позднее 15 марта года, следующего за отчетным по форме, утвержденной Лицензиаром. Ежеквартально, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, Лицензиат предоставляет отчеты в Налоговый комитет Министерства финансов для ведения электронного мониторинга по формам, утвержденным Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
Ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, Лицензиат предоставляет отчет в налоговый комитет по месту регистрации о заготовке лома и отходов цветных и черных металлов с указанием фамилии, имени и отчества ломосдатчиков, РНН ломосдатчиков, количества сданного лома, суммы к выдаче и суммы удержанного подоходного налога и оплаты других налогов согласно Налоговому кодексу Республики Казахстан (на электронном носителе). <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ ; от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); от 23 июня 2004 года N 691 .
24. Лицензиат обязан обеспечить хранение документов и отчетов, регистрирующих движение лома и отходов в течение 5 лет.
25. Лицензиат имеет право осуществлять прием лома черных и цветных металлов от физических лиц в соответствии с порядком согласно приложению к настоящим правилам.
Лицензиат обязан осуществлять отгрузку лома и отходов цветных и черных металлов на экспорт только с территории основной производственной базы или филиалов (представительств), указанных в Лицензии. Отгрузку вторичных цветных сплавов осуществлять на основе Лицензии с записью в особых условиях: "включающая металлургический передел". <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ .

22-1. Түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын қабылдау пункттерiн ашқан кезде заңды тұлғаларда мыналар болуы тиiс:
1) қолма-қол ақшамен жұмыс iстеу үшiн ыңғайластырылған үй-жай (сейф немесе арнайы жабдықталған касса, байланыс құралдары, фискальды жады бар бақылау-кассалық аппараты);
2) мемлекеттік тiзiлiмге енгiзiлген, тиiстi орган тексерген таразы шаруашылығы;
3) қабылдау пунктiнiң Лицензиатқа тиесiлi екендiгiн растайтын құжаттар (лицензияның нотариалды расталған көшiрмесi);
4) қабылдау пунктiнiң заңды тұлғаға тиесiлiгi, лицензияның номерi, жұмыс режимi көрсетiлген маңдайшасы;
5) кемiнде 200 шаршы метр, бiрақ 500 шаршы метрден аспайтын алаңы.
Қабылдау пункті адамдар тұратын тұрғын үйлердiң аумағына орналаспауы тиic.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.23. N  691  қаулысымен.
5. Лицензиаттың міндеті
23. Лицензиат Лицензиарға жыл сайын есептiден кейiнгi жылдың 15 наурызынан кешiктiрмей жыл қорытындысы бойынша Лицензиар бекiткен нысан бойынша есеп бередi.
Лицензиат Лицензиарға жыл сайын Лицензиар бекiткен нысан бойынша есептіден кейінгi жылдың 15 наурызынан кешіктiрмей жылдың қорытындылары бойынша қызметi туралы есептi ұсынады. Тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күннен кешiктiрмей Лицензиат Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетi бекiткен нысандар бойынша электронды мониторинг жүргiзу үшiн есептi Қаржы министрлiгiнің Салық комитетiне ұсынады.
Ай сайын, есептiден кейiнгi айдың 15-күнiнен кешiктiрмей Лицензиат тiркеу орны бойынша салық комитетiне сынық тапсырушының тегiн, атын және әкесiнiң атын, сынық тапсырушының СТН-ін, тапсырылған сынықтың санын, беруге арналған соманы және Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес ұсталған табыс салығының сомасы мен басқа да салықтарды төлеудi көрсете отырып, түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын дайындау туралы есептi ұсынады (электронды тасымалдаушыда).
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2004.06.23. N  691  қаулыларымен.
24. Лицензиат сынықтар мен қалдықтардың қозғалысын тiркейтiн құжаттар мен есептердi 5 жыл бойы сақтауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
25. Лицензиаттың осы Ережеге қосымшаға сәйкес, тәртiпке сәйкес жеке адамдардан қара және түстi металдардың сынықтарын қабылдауды жүзеге асыруға құқығы бар.
Лицензиат түсті және қара металдар сынықтары мен қалдықтарын экспортқа тиеуді тек Лицензияда көрсетілген негізгі өндірістік базаның немесе филиалдардың (өкілдіктердің) аумағынан ғана жүзеге асыруға міндетті. Қайталама түсті қорытпаларды ерекше жағдайларда: "металлургиялық бөліністі қоса алғанда" деген жазуы бар Лицензия негізінде тең жүзеге асырылсын.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372  қаулысымен.

6. Отзыв и приостановление действия лицензии
26. Приостановление и прекращение действия, отзыв, признание недействительным, а также отказ в выдаче Лицензии осуществляется в соответствии с Законом.
27. Причины приостановления Лицензии должны быть изложены в акте проверки, составленном Лицензиаром и другими компетентными государственными органами.
28. Со дня получения письменного уведомления о приостановлении действия лицензии Лицензиат прекращает сбор (заготовку), переработку и реализацию лома и отходов цветных и черных металлов, совместно с представителями налогового органа и Лицензиара в течение трех дней составляет акт инвентаризации остатков лома и отходов. <*>
Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1294 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); с изменениями - от 23 июня 2004 года N 691 .
29. Устранение причин приостановления действия Лицензии должно быть подтверждено комиссией с участием Лицензиара и других компетентных органов.
30. Действие Лицензии возобновляется после письменного уведомления Лицензиара об устранении причин приостановления Лицензии. К письменному уведомлению прилагается акт проверки.
Приложение N 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 марта 2000 г. N 383
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.03.2001 № 372 (порядок вступления в силу см. п. 3); от 22.12.2003 № 1294 (вступает в силу с 01.01.2004).
Лицензируемый вид деятельности осуществляется по адресам:
Лицензионные требования
При открытии приемного пункта лома и отходов цветного и черного металла Лицензиат обязан уведомить об этом предварительно Лицензиара, сообщив ему юридический адрес приемного пункта и получив приложение к лицензии.
Приемный пункт должен:
- иметь помещение, приспособленное для работы с наличными деньгами (сейф или специально оборудованная касса, средства связи, контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью);
- быть оборудованным весами, прошедшими поверку;
- иметь документы, подтверждающие принадлежность приемного пункта Лицензиату (нотариально заверенную копию лицензии);
- иметь вывеску с указанием принадлежности приемного пункта юридическому лицу, номера лицензии, режима работы;
- не располагаться на территории заселенных жилых домов и иметь площадь не менее 200 кв.м, но не более 500 кв.м.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 марта 2000 года N 383
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан и постановлений Правительства
Республики Казахстан, в которые вносятся
изменения и дополнения

6. Лицензияның қолданылуын қайтарып алу және
тоқтата тұру
26. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, тоқтату, қайтып алу, жарамсыз деп тану, сондай-ақ беруден бас тарту Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
27. Лицензияны тоқтата тұрудың себептерi Лицензиар мен басқа да құзiреттi мемлекеттiк органдар жасаған тексеру актiсiнде жазылуы тиiс.
28. Лицензиат лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алған күннен бастап түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинауды (дайындауды), қайта өңдеуді және сатуды тоқтатады, салық органының және Лицензиардың өкілдерiмен бiрлесiп үш күн iшінде сынықтар мен қалдықтардың қалдығын түгендеу актісiн жасайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), өзгерту енгізілді - 2004.06.23. N  691  қаулыларымен.
29. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру себептерінің жойылғанын Лицензиар мен басқа да құзіретті мемлекеттік органдардың қатысуымен комиссия растауы тиіс.
30. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру себептерінің жойылғаны туралы Лицензиардың жазбаша хабарлауынан кейін Лицензияның қолданылуы жаңартылады. Жазбаша хабарламаға тексеру актісі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 13 наурыздағы
N 383 қаулысына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , 2003.12.22. N  1294  (өзгеріс 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) қаулыларымен.
Қызметтiң лицензияланатын түрi мына мекен-жайда жүзеге асырылады:
Лицензиялық талаптар
Түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын қабылдау пункттерiн ашқан кезде Лицензиат бұл туралы Лицензиарды қабылдау пунктiнiң заңды мекен-жайын хабарлай және лицензияға қосымша ала отырып, алдын ала құлақтандыруға мiндеттi.
Қабылдау пунктiнiң:
- қолма-қол ақшамен жұмыс iстеу үшiн ыңғайластырылған үй-жайы (сейф немесе арнайы жабдықталған касса, байланыс құралдары, фискальды зердесi бар бақылау-кассалық аппараты) болуы;
- тексеруден өткiзген таразылармен жабдықталуы;
- қабылдау пунктiнiң Лицензиатқа тиесiлi екендiгiн растайтын
құжаттары (лицензияның нотариалдық расталған көшiрмесi) болуы;
- қабылдау пунктiнiң заңды тұлғаға тиесiлiгi, лицензияның нөмiрi, жұмыс режимi көрсетiлген маңдайшасы болуы;
- адамдар тұратын тұрғын үйлердiң аумағына орналаспауы және кемiнде 200 шаршы метр, бірақ 500 шаршы метрден көп емес алаңы болуы тиiс.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 жылғы 13 наурыздағы
N 383 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметінiң кейбiр күшi жойылған
шешiмдерi мен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзiлетiн қаулыларының тiзбесi

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1998 года N 969 P980969_ "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 34, ст. 313).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 1999 года N 98 P990098_ "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1998 года N 969" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 3, ст. 25).
3. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 июля 1999 года N 924 P990924_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 P951894_ и от 29 сентября 1998 года N 969 P980969_ " (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 32-33, ст. 294).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 1999 года N 1500 P991500_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1998 года N 969" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 48, ст. 458).
5. Внести изменения в следующие решения Правительства Республики Казахстан:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1997 года N 1037 P971037_ "О лицензировании экспорта и импорта товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 29, ст. 266):
в приложении 4 к указанному постановлению:
строки:
"Сплавы алюминиевые 760120910,760120990,
необработанные вторичные: 7603-7616 (только из
в слитках, прочие и изделия вторичных сплавов)
из них "
исключить;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 января 2000 года N 23 P000023_ "О мерах по усилению контроля за деятельностью хозяйствующих субъектов, занятых сбором (заготовкой), хранением, переработкой и реализацией лома и отходов цветных и черных металлов":
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Таможенному комитету Министерства государственных доходов Республики Казахстан в целях пресечения контрабандного вывоза лома и отходов цветных металлов и изделий из них по кодам ТН ВЭД СНГ 7601 20 910, 7601 20 990, 7606 11 990, 7606 12 500, 7606 12 990, 7606 91 000, 7606 92 000, 7616 99 100, а также рельсов, элементов железнодорожного полотна и подвижного состава, бывших в употреблении, с таможенной территории Республики Казахстан разрешить экспорт только железнодорожным транспортом. При транзитном провозе лома и отходов цветных металлов, а также рельсов, элементов железнодорожного полотна и подвижного состава, бывших в употреблении, на таможенных декларациях отмечать фактический вес ввезенного груза и при вывозе усилить контроль за соответствием сопроводительных документов фактическому наличию груза.";
пункт 4 исключить.
Приложение к Правилам
Порядок приема лицензиатом лома цветных и
черных металлов от физических лиц

1. "Заңды тұлғалардың қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, өңдеу және сату жөнiндегi қызметiн лицензиялау тәртiбiн бекiту туралы" ҚР Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 қыркүйектегі N 969  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1998 ж., N 34, 313-құжат;).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 қыркүйектегi N 969 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 5 ақпандағы N 98  қаулысы
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 және 1998 жылғы 29 қыркүйектегi N 969 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 1999 жылғы 5 шiлдедегi N  924  қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 қыркүйектегi N 969 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 30 қыркүйектегi N 1500  қаулысы
5. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мынадай шешiмдеріне өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасында тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) экспорты мен импортын лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 30 маусымдағы N 1037  қаулысына
(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 29, 266-құжат;)     аталған қаулыға 4-қосымшада:
"Өңделмеген қайталама               760120910, 760120990,
алюминий қорытпалар:                7603-7616 (тек қайталама
кесек түрiнде,                      қорытпалар)
басқалар және
олардан жасалған бұйымдар
деген жолдар алынып тасталсын;"
2) "Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинаумен (дайындаумен), сақтаумен, өңдеумен және сатумен айналысатын шаруашылық субъектiлерiнiң қызметін бақылауды күшейту жөніндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 2000 жылғы 6 қаңтардағы N 23  қаулысында
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi ТМД СЭҚ ТН кодтары бойынша: 7601 20 910, 7601 20 990, 7606 11 990, 7606 12 500, 7606 12 990, 7606 91 000, 7606 92 000, 7616 99 100 түсті металдардың сынықтары мен қалдықтарын, сондай-ақ қолданыста болған рельстердi, темiр жол төсеніші мен жылжымалы құрамның элементтерiн Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан контрабандалық әкетудiң жолын кесу мақсатында тек қана темiр жол көлiгімен экспортқа рұқсат етiлсiн. Түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын, сондай-ақ қолданыста болған рельстердi темiр жол төсенiшi мен жылжымалы құрамның элементтерiн транзиттік өткiзу кезiнде кеден декларацияларында әкелiнген жүктің нақты салмағы белгіленсiн және әкету кезiнде iлеспе құжаттардың жүктiң нақты мөлшерiне сәйкестігін бақылау күшейтiлсiн.";
4-тармақ алынып тасталсын.
Ережеге қосымша
Лицензиаттың жеке адамдардан түсті және қара металдардың
сынықтарын қабылдау тәртібі

1. Лицензиат может принимать от физического лица лом и отходы цветных и черных металлов только бытового назначения или принадлежащие данному физическому лицу на правах собственности. Закупка лома у физических лиц документально оформляется Актом закупки. Форма Акта утверждается Лицензиаром.
Акт закупки должен содержать следующую информацию:
- место и дату оформления Акта;
- Фамилию, Имя, Отчество и адрес ломосдатчика;
- документ, удостоверяющий личность;
- регистрационный номер налогоплательщика;
- количество лома и его описание в соответствии с типовой номенклатурой, утвержденной Лицензиаром для всех Лицензиатов;
- описание источника происхождения лома со слов ломосдатчика;
- ответственное лицо, оформлявшее Акт закупки;
- ответственное лицо, производившее взвешивание лома и отходов и описание лома.
Акт закупки составляется в трех экземплярах, один из которых отдается на руки ломосдатчику, второй хранится в бухгалтерии Лицензиата, третий хранится на приемном пункте.
Акт закупки регистрируется в Журнале учета лома, заготовленного от физических лиц.
Журнал учета должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью Лицензиата. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ .
2. При закупе лома у физических лиц Лицензиат обязан согласно налоговому законодательству Республики Казахстан удержать соответствующие налоги.
3. Физические лица имеют право сдавать лом и отходы цветных и черных металлов, кроме лома электротехнического, промышленного, военного и ракетно-космического происхождения, кабелей линий связи, а также рельсов, элементов железнодорожного полотна и подвижного состава, бывших в употреблении. <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ .
4. Сдачу цветного (электротехнического происхождения), черного (рельсов, элементов железнодорожного полотна и подвижного состава, бывших в употреблении) лома осуществляют организации со специализированной деятельностью, имеющие лицензии на вид деятельности "сбор (заготовка), хранение, переработка и реализация лома и отходов цветных и черных металлов, перечень которых утверждается Лицензиаром по представлению соответствующих министерств. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ ; от 23 июня 2004 года N 691 ; с дополнениями - от 24 декабря 2004 года N 1370 .

1. Лицензиат жеке адамдардың тек тұрмыстық мақсаттағы немесе осы жеке адамға меншік құқығында тиесілі түсті және қара металдар сынықтары мен қалдықтарын ғана қабылдай алады. Жеке адамдардан сынықтарды сатып алу Сатып алу актiсiмен құжаттамалық ресiмделедi. Актiнiң нысанын Лицензиар бекiтедi.
Сатып алу актiсi мынадай ақпаратты:
- актiнi ресiмдеу орны мен күнiн;
- сынықты тапсырушының Тегiн, атын, мекен-жайын;
- жеке басын куәландыратын құжатты;
- салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн;
- сынығының көлемi мен Лицензиар барлық Лицензиаттар үшiн бекiткен үлгілік номенклатураға сәйкес оның сипаттамасы;
- сынықты тапсырушының сөзiнен сынық тегiнiң сипаттамасын;
- Сатып алу актiсiн ресiмдеген жауапты адамды;
- Сынықтары мен қалдықтарын өлшеудi, сынығының сипаттамасын жүргізген жауапты адамды қамтуы тиiс.
Сатып алу актiсi, бiреуi сынық тапсырушыға берiлетiн, екiншiсi Лицензиаттың бухгалтериясында сақталатын, үшіншiсi қабылдау пунктiнде сақталатын үш данада жасалады.
Сатып алу актiсi жеке адамдардан дайындалған сынықтардың есебiн жүргізу журналында тiркеледi.
Есеп жүргізу журналы нөмiрленген, тiгiлген және Лицензиаттың мөрiмен бекiтiлген болуы тиiс.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372  қаулысымен.
2. Лицензиат жеке адамдардан сынықтарды сатып алу кезiнде Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес тиiстi салықтарды ұстап қалуға міндетті.
3. Жеке адамдардың электротехникалық, өнеркәсіптік, әскери және зымырандық-ғарыштық тектегі сынықтардан, байланысты желілері кабельдерінен, сондай-ақ қолдануда болған рельстерден, темір жол төсеніштері және жылжымалы құрам бөліктерінен басқа түсті және қара металдар сынықтары мен қалдықтарын өткізуге құқығы бары.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372  қаулысымен.
4. Түсті (электротехникалық тектi), қара (рельстер, темiр жол  төсенiштерi мен жылжымалы құрамның қолданыстан шыққан элементтерi)  металдардың сынықтарын тапсыруды, тiзбесiн тиiсті министрлiктердiң ұсынуы бойынша Лицензиар бекiтетiн, "түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату" қызметi түрiне лицензиясы бap қызметi мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372 , 2004.06.23. N  691 , 2004.12.24. N  1370  қаулыларымен.

5. (Пункт 5 исключен - постановлением Правительства РК от 20 марта 2001 г. N 372 (порядок вступления в силу см. п. 3) P010372_ )

5. <*>
Ескерту. 5-тармақ алып тасталды- ҚР Үкіметінің 2001.03.20. N  372  қаулысымен.