О премиях в области науки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года № 685. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2011 года № 830
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.07.2011 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях поддержки ученых, внесших существенный вклад в развитие науки и техники, а также талантливых молодых ученых, и упорядочения нормативных правовых актов по вопросам премий и стипендий в области науки Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства образования и науки Республики Казахстан об учреждении ежегодных, начиная с 2000 года:
двух премий имени К.И. Сатпаева за лучшие научные исследования в области естественных наук (первая - в размере 200 месячных расчетных показателей, вторая - 150 месячных расчетных показателей);
двух премий имени Ч. Валиханова за лучшие научные исследования в области гуманитарных наук (первая - в размере 200 месячных расчетных показателей, вторая - 150 месячных расчетных показателей);
трех премий имени Д.А. Кунаева для молодых ученых за лучшие работы в области естественных наук в размере 50 месячных расчетных показателей;
трех премий имени М. Ауэзова для молодых ученых за лучшие работы в области гуманитарных наук в размере 50 месячных расчетных показателей;
трех премий имени А.И.Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки (первая - в размере 200 месячных расчетных показателей, вторая - 150 месячных расчетных показателей, третья - 100 месячных расчетных показателей);
трех премий имени И.Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики (первая - в размере 200 месячных расчетных показателей, вторая - 150 месячных расчетных показателей, третья - 100 месячных расчетных показателей);
начиная с 2002 года:
одной премии имени Кюль-тегина за выдающиеся достижения в области тюркологии в размере 200 месячных расчетных показателей.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 5 февраля 2001 г. N 188 P010188_ ; от 30 марта 2002 г. N 383 P020383_ .
2. Присуждение премий, указанных в пункте 1 настоящего постановления, возложить на:
Министерство образования и науки Республики Казахстан - премий, перечисленных в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом, седьмом, девятом;
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан - премий, перечисленных в абзаце шестом с 2003 года.
Расходы на выплату премий в области науки производить в пределах бюджетных средств, предусматриваемых Министерству образования и науки Республики Казахстан на выплату государственных премий и стипендий в области науки, техники и образования;
Бюджетные средства, предусмотренные Министерству образования и науки Республики Казахстан на выплату премий имени А.И. Бараева, начиная с 2004 года, передать Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 декабря 2002 г. N 1344 ; от 6 октября 2003 г. N 1031 ; от 27 ноября 2003 г. N 1191 .

Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 10 мамыр N 685. Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 шілдедегі № 830 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 шілдедегі № 830 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ғылым мен техниканы дамытуға елеулi үлес қосқан ғалымдарды, сондай-ақ талантты жас ғалымдарды қолдау және ғылым саласындағы сыйлықтар мен стипендиялар мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық кесімдерді тәртіпке келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2000 жылдан бастап жыл сайынғы, мынадай:
жаратылыстану ғылымдары саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Қ.И. Сәтбаев атындағы екi сыйлық (бiрiншiсi - 200 айлық есептiк көрсеткiш, екiншiсi - 150 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде);
гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Ш. Уәлиханов атындағы екi сыйлық (бiрiншiсi - 200 айлық есептiк көрсеткiш, екiншiсi - 150 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде);
жаратылыстану ғылымдары саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға арналған Д.А. Қонаев атындағы 50 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi үш сыйлық;
гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға арналған М. Әуезов атындағы 50 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi үш сыйлық;
аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулерi мен жұмыстары үшiн А.И. Бараев атындағы үш сыйлық (бiрiншiсi - 200 айлық есептiк көрсеткiш, екiншiсi - 150 айлық есептiк көрсеткiш, үшiншiсi - 100 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде);
педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулерi мен жұмыстары үшiн Ы. Алтынсарин атындағы үш сыйлық (бiрiншiсi - 200 айлық есептiк көрсеткiш, екiншiсi - 150 айлық есептiк көрсеткiш, үшiншiсi - 100 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде);
2002 жылдан бастап:
түркология саласындағы аса зор жетістіктері үшін Күлтегін атындағы 200 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі бір сыйлық тағайындау туралы ұсынысы қабылдансын.
Ескерту. 1-тармақ 6,7 абзацтармен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.02.05. N 188  қаулысымен .
Ескерту. 1-тармақ 8 абзацпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.03.30. N 383  қаулысымен .
2. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген сыйлықтарды тағайындау:
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлігiне - екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi, жетiншi, тоғызыншы абзацтарда көрсетiлген сыйлықтар; <*>
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне -  2003 жылдан бастап алтыншы абзацта көрсетiлген сыйлықтар; <*>
Ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне ғылым, техника және білім саласындағы мемлекеттік сыйлықтар мен стипендияларды төлеуге көзделген бюджет қаражаты шегінде жүргізілсін.
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне А.И.Бараев атындағы сыйлықтарды төлеуге көзделген бюджет қаражаты 2004 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiлсiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.12.23. N 1344  қаулысымен.
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.06. N 1031
қаулысымен .
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.11.27. N 1191
қаулысымен .

3. Министерству образования и науки Республики Казахстан утвердить Правила о порядке присуждения премий за лучшие научные исследования по естественным и гуманитарным наукам (за исключением аграрной науки) и Правила о порядке присуждения премий молодым ученым за лучшие работы в области естественных и гуманитарных наук, Правила о порядке присуждения премии имени Кюль-тегина за выдающиеся достижения в области тюркологии. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 марта 2002 г. N 383 P020383_ ; от 25 января 2005 г. N 55 .
3-1. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан утвердить Правила о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (три премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 3-1 - постановлением Правительства РК от 25 января 2005 г. N 55 .
4. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 1996 года N 1501 P961501_ "Об утверждении Положения о государственных научных стипендиях" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 50, ст. 488) следующие изменения и дополнения:
в Положении о государственных научных стипендиях, утвержденном указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Государственные научные стипендии назначаются сроком до двух лет приказом Министерства образования науки Республики Казахстан (далее - Министерство), изданным на основании решения коллегии Министерства.";
в пункте 6:
слово "учреждений" заменить словом "организаций";
слова "и Казахской академии сельскохозяйственных наук" исключить;
слова "науки - Академию наук Республики Казахстан" исключить;
в пункте 7 слова "науки - Академией наук Республики Казахстан" исключить;
пункт 8 исключить;
в пункте 9 слова "коллегии Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан" исключить;
в пункте 10:
слова "в конце каждого года" исключить;
второе предложение исключить;
в пункте 11 слова "науки - Академии наук Республики Казахстан" исключить;
в пункте 13 слова "и Казахской академии сельскохозяйственных наук" исключить;
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:

3. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар бойынша (аграрлық ғылымды қоспағанда) үздік ғылыми зерттеулер үшін сыйлықтар берудің тәртібі туралы ережені және Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздік жұмыстары үшін жас ғалымдарға сыйлықтар берудің тәртібі туралы ережені, Түркология саласындағы аса зор жетістіктері үшін Күлтегін атындағы сыйлықты берудің тәртібі туралы ережені бекітсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.03.30.  N 383 , 2005.01.25.  N 55 қаулыларымен.
3-1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстар үшiн А.И. Бараев атындағы сыйлық (үш сыйлық) беру тәртiбi туралы ереженi бекiтсін.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің
2005.01.25.  N 55 қаулысымен.
4. "Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар жөнiндегi Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 9 желтоқсандағы N 1501  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1996 ж., N 50, 488-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген, Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар туралы ережедегi:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттiк ғылыми стипендиялар Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң (бұдан әрi - Министрлiк) Министрлiк алқасының шешiмi негiзiнде шыққан бұйрығымен екi жылға дейiнгi мерзiмге тағайындалады.";
6-тармақтағы:
"мекемелерiнiң" деген сөз "ұйымдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"мен Қазақ ауыл шаруашылығы ғылым академиясы" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына" деген сөздер "Министрлiкке" деген сөзбен ауыстырылсын.
7-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы" деген сөздер "Министрлiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақ алынып тасталсын;
9-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi Ғылым академиясының мемлекеттiк ғылыми стипендияларды тағайындау конкурсын өткiзу туралы шешiмi және" деген сөздер "Мемлекеттік ғылыми стипендияларды тағайындау конкурсын өткізу туралы шешім мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтағы:
"әр жылдың аяғында" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi сөйлем алынып тасталсын;
11-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына" деген сөздер "Министрлiкке" деген сөзбен ауыстырылсын;
13-тармақтағы "мен Қазақ ауыл шаруашылығы ғылым академиясы" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:

"13-1. Досрочное прекращение выплаты государственной научной стипендии производится в случаях:
1) прекращения стипендиатом научной деятельности;
2) выезда стипендиата на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
3) в случае смерти стипендиата;
4) иных случаях.
Решение о досрочном прекращении выплаты государственной научной стипендии принимается коллегией Министерства на основании представления соответствующего ученого (научного, научно-технического) совета.".
5. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 мая 2000 года N 685
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Пункт 4 постановления Центрального Комитета КП Казахстана и Совета Министров Казахской ССР от 10 февраля 1965 года N 108 "О проведении 100-летия со дня смерти Ч.Ч. Валиханова".
2. Абзацы третий, четвертый и пятый пункта 1 постановления Совета Министров Казахской ССР от 14 августа 1987 года N 380 "О дополнительных мероприятиях по увековечению памяти академика К.И. Сатпаева" (СП Каз. ССР, 1987 г., N 21, ст. 84).
3. Пункты 10 и 11 постановления Совета Министров Казахской ССР от 24 июля 1990 года N 295 P900295_ "О мерах по повышению эффективности научных исследований, укреплению материально-технической базы Академии наук Казахской ССР и подготовке резерва научных кадров в республике".
4. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 августа 1994 года N 957 P940957_ "Об учреждении премии имени академика Д.А. Кунаева в области науки о Земле для молодых ученых" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 36, ст. 396).

"13-1. Мемлекеттiк ғылыми стипендияларды төлеу мерзiмiнен бұрын:
1) стипендиаттың ғылыми қызметiн тоқтатуы;
2) стипендиаттың Қазақстан Республикасының шегінен тысқары тұрақты тұрғылықты жерге кетуі;
3) стипендиаттың қайтыс болуы;
4) өзге де жағдайларында тоқтатылады.
Мемлекеттік ғылыми стипендияны төлеуді мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімді Министрліктің алқасы тиiстi ғалымдар (ғылыми, ғылыми-техникалық) кеңесiнiң ұсынысы негiзiнде қабылдайды."
5. Қоса берiлiп отырған қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 10 мамырдағы
N 685 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күшін жойған кейбір шешімдерінің Тізбесі
1. "Ш.Ш. Уәлихановтың қайтыс болуының 100-жылдығын өткiзу туралы" Қазақстан КП Орталық Комитетi мен Қазақ ССР Министрлер Кеңесiнiң 1965 жылғы 10 ақпандағы N 108 қаулысының 4-тармағы.
2. "Академик Қ.И. Сәтбаевты мәңгiлiк есте қалдыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақ ССР Министрлер Кеңесiнiң 1987 жылғы 14 тамыздағы N 380 қаулысының 1-тармағының үшiншi, төртiншi және бесiншi абзацтары (Қаз. ССР ҮЖ., 1987 ж., N 21, 84-құжат).
3. "Қазақ ССР Ғылым академиясының ғылыми зерттеулердің тиімділігін арттыру, материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi шаралар және республикадағы ғылыми кадрлар резервін дайындау туралы" Қазақ ССР Министрлер Кеңесiнiң 1990 жылғы 24 шiлдедегi N 295 қаулысының 10 және 11-тармақтары.
4. "Жер туралы ғылым саласындағы жас ғалымдарға арналған академик Д.А. Қонаев атындағы сыйлық тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 24 тамыздағы N 957  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1994 ж., N 36, 396-құжат).