О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2001 года N 1382
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z914800_ "О гражданстве Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики
Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан"
Внести в Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 г. Z914800_ "О гражданстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 636; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 19, ст. 117) следующие изменения и дополнения:
часть первую статьи 3 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"родились на территории Республики Казахстан и не состоят в
гражданстве иностранного государства";
в статье 4 слова "детей", "их свидетельствами" заменить словами
"ребенка", "его свидетельством";
статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Правовое положение иностранцев и лиц без гражданства
Иностранцы и лица без гражданства пользуются в Республике Казахстан
правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан,
если иное не предусмотрено
K951000_
Конституцией, законами и
международными договорами.";
в статье 11:
слово "детей", "которых" заменить словами "ребенка", "которого";
часть вторую исключить;
в заголовке статьи 12 слово "детей" заменить словом "ребенка";
в заголовке статьи 13 слова "детей", "которых" заменить словами
"ребенка", "которого";
в заголовке статьи 14 слово "детьми" заменить словом "ребенком";
в статье 16:
в подпункте 1) части первой:
абзац первый дополнить словами "не менее трех лет";
в абзаце втором:
слово "пункта" заменить словом "подпункта";
слова "вынужденно", "по политическим мотивам" исключить;
в подпункте 2) после слова "республик" дополнить словами "прибывшие с целью постоянного проживания в Республике Казахстан,";
статью 17 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 31 қазан N 1382
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер
мен толықтырулар енгізу туралы
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Z914800_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 52, 636-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 19, 117-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
3-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен
толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында туған және шет мемлекеттiң
азаматтығында тұрмайтын адамдар;";
4-бапта "балалардың", "олардың", "куәлiктерiмен" деген сөздер
"баланың", "оның", "куәлiгімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Шетелдiктердiң және азаматтығы жоқ адамдардың құқықтық жағдайы
Конституцияда, заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе,
шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасында азаматтар
үшiн белгіленген құқықтар мен бостандықтарды пайдаланады, сондай-ақ
мiндеттердi атқарады.";
11-бапта:
"балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
12-баптың тақырыбында "балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
13-баптың тақырыбында "балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
14-баптың тақырыбында "балаларының" деген сөз "баласының" деген
сөзбен ауыстырылсын;
16-бапта:
бiрiншi бөлiктің 1) тармақшасында:
"Қазақстан Республикасы азаматтарымен" деген сөздерден кейiн "кемiнде
үш жыл" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацта:
"саяси себептермен", "мәжбүр болған" деген сөздер алынып тасталсын, "кетуге" деген сөз "кеткен" деген сөзбен ауыстырылсын;
қазақ тiлiндегі мәтiнде "тармақшаның" деген сөз өзгерiссiз қалдырылсын;
2) тармақшасында "бұрынғы одақтас" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасында тұрақты тұру мақсатымен келген" деген сөздермен толықтырылсын;
17-бап мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:

"Положения подпункта 7) настоящей статьи не распространяются на лиц, указанных в абзаце втором подпункта 1) части первой статьи 16 настоящего Закона и обратившихся в органы внутренних дел с письменным обращением об отказе от иностранного гражданства.
В порядке, установленном законодательством, информация о факте такого обращения и в случае принятия обратившихся лиц в гражданство Республики Казахстан, их иностранный паспорт направляются в иностранное государство.";
статью 18 дополнить частью следующего содержания:
"Требования подпункта 1) части первой статьи 16 настоящего Закона к
такому лицу не применяются.";
статью 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Ребенок, являющийся гражданином Республики Казахстан, может, по
ходатайству родителей, выйти из гражданства Республики Казахстан, если оба
родителя или один из родителей, с которым живет ребенок, выходят из
гражданства Республики Казахстан и выезжают за пределы республики";
в статье 21:
в подпункте 4) слово "пяти" заменить словом "трех";
часть вторую исключить;
в заголовке Главы 4 слово "детей" заменить словом "ребенка";
в статье 22:
в заголовке слово "детей" заменить словом "ребенка";
в части первой слова "детей, не достигших" заменить словами "ребенка,
не достигшего";
в заголовках статей 23, 24, 25 слово "детьми" заменить словом
"ребенком";
второе предложение статьи 24 исключить;
в статье 25 слова "в возрасте до 14 лет" исключить;
статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Сохранение ребенком гражданства Республики Казахстан в
случае усыновления
Ребенок, являющийся гражданином Республики Казахстан, усыновленный иностранцами, лицами без гражданства, сохраняет гражданство Республики Казахстан до своего совершеннолетия.
Ребенок, усыновленный гражданами Республики Казахстан, в случае выхода обоих усыновителей или одного из усыновителей из гражданства Республики Казахстан, сохраняет гражданство Республики Казахстан до своего совершеннолетия.
Выход из гражданства Республики Казахстан названного в настоящей
статье ребенка допускается только после достижения им совершеннолетия и по
его желанию.";
в тексте статьи 28 слова "детей", "их" заменить словами "ребенка",
"его";
в абзаце втором части второй статьи 29 слова "граждан других
государств" заменить словом "иностранцев";
в части второй статьи 33 слова "детей", "их" заменить словами
"ребенка", "его";
в статье 38 слова "п. 1" заменить словами "подпункте 1)";
в части второй статьи 39 слова "детей, не достигших", "их" заменить
словами "ребенка, не достигшего", "его";
главу 9 и статью 42 изложить в следующей редакции:

"Осы баптың 7) тармақшасының ережелерi осы Заңның 16-бабының бiрiншi бөлiгінiң 1) тармақшасының екiншi абзацында көрсетiлген және шетелдік азаматтықтан бас тарту туралы жазбаша өтiнiшпен iшкi iстер органдарына жүгiнген адамдарға қолданылмайды.
Мұндай жүгіну фактiсi туралы ақпарат және жүгiнген адамдар Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған жағдайда олардың шетелдiк паспорты заңдармен белгіленген тәртiппен шет мемлекетке жiберiледі.";
18-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 16-бабының бiрiншi бөлiгі 1) тармақшасының талаптары
мұндай адамға қолданылмайды.";
20-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егер баланың бiрге тұратын ата-анасының екеуi де немесе ата-анасының
бiреуi Қазақстан Республикасының азаматтығынан шықса және республикадан
тыс жерге кететiн болса, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын
бала ата-анасының өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан
шыға алады.";
21-бапта:
4) тармақшада "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
4-тараудың тақырыбында "балалардың" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
22-бапта:
тақырыпта "балалар" деген сөз "бала" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте "балаларының" деген сөз "баланың" деген сөзбен
ауыстырылсын;
23, 24, 25-баптардың тақырыптарында "балалардың" деген сөз "баланың"
деген сөзбен ауыстырылсын;
24-баптың екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
25-бапта "14 жасқа дейiнгi" деген сөздер алынып тасталсын;
27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Асырап алу жағдайында баланың Қазақстан Республикасы
азаматтығының сақталуы
Шетелдiктер, азаматтығы жоқ адамдар асырап алған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланың Қазақстан Республикасының азаматтығы өзінің кәмелетке толғанына дейiн сақталады.
Қазақстан Республикасының азаматтары асырап алып, асырап алушылардың екеуi де немесе асырап алушылардың бiреуi Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан жағдайда баланың Қазақстан Республикасының азаматтығы өзiнiң кәмелетке толғанына дейiн сақталады.
Осы бапта аталған баланың Қазақстан Республикасының азаматтығынан
шығуына ол кәмелетке толғаннан кейiн және оның еркiмен ғана жол берiледi.";
28-баптың мәтiнiнде "Балалардың", "балалардың", "олармен", "олардың"
деген сөздер "Баланың", "баланың", "онымен" "оның" деген сөздермен
ауыстырылсын;
29-баптың екiншi бөлiгінiң екiншi абзацында "басқа мемлекеттердiң
азаматтарын" деген сөздер "шетелдiктердi" деген сөзбен ауыстырылсын;
33-баптың екiншi бөлiгінде "балаларды", "олардың" деген сөздер
"баланы", "оның" деген сөздермен ауыстырылсын;
38-бапта "1-тармағында" деген сөздер "1) тармақшасында" деген
сөздермен ауыстырылсын;
39-баптың екінші бөлігінде "балалар", "олардың" деген сөздер "бала",
"оның" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тарау және 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 9. Международные договоры
Статья 42. Применение международных договоров
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан,
установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе,
применяются правила международного договора.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

"9-тарау. Халықаралық шарттар
42-бап. Халықаралық шарттардың қолданылуы
Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттар осы Заңда
қамтылғандардан өзге ережелер белгіленген болса, халықаралық шарттың
ережелері қолданылады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.