О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнения и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия и охранной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года N 1464
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнения и изменений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия и охранной
деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнения и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственного контроля за оборотом отдельных видов
оружия и охранной деятельности
Статья 1. Внести дополнение и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 года U952337_ "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 2001 г., N 8, ст. 50; 2001 г., N 8, ст. 54):
статью 6 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Иностранные граждане не вправе осуществлять все виды охранной деятельности, учреждать или быть учредителями (участниками) частных охранных организаций, иметь в доверительном управлении частную охранную организацию, создавать охранные подразделения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц.".
2. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года Z980339_ "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448):
1) в статье 6:
в абзаце четвертом слова ", за исключением оружия, используемого юридическими лицами с особыми уставными задачами, определяемыми Правительством Республики Казахстан" исключить;
2) в статье 14:
в пункте 1 слова "гражданское и" исключить;
3) в статье 15:
в пункте 2 во втором абзаце слова "Продление срока действия разрешения осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим Законом" заменить словами "Форма разрешения и порядок продления срока его действия определяется уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия".
3. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года Z000085_ "Об охранной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 14-15, ст. 281):

"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау және күзет қызметі мәселелері бойынша толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 қарашадағы N 1464 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау және күзет қызметі мәселелері бойынша толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау және күзет қызметі мәселелері бойынша толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне толықтыру мен өзгерістер енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы заң күші бар N 2337 U952337_ Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 2001 ж., N 8, 50-құжат; 2001 ж., N 8, 54-құжат):
6-бап мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Шетел азаматтары күзет қызметінің барлық түрін жүзеге асыруға, жеке күзет ұйымдарын құруға немесе олардың құрылтайшылары (қатысушылары) болуға, сенімгерлік басқарудағы жеке күзет ұйымын ұстауға, жеке кәсіпкердің және заңды тұлғаның күзет бөлімшесін құруға құқығы жоқ.".
2. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы N 339-І Z980339_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 448-құжат):
1) 6-бапта:
төртінші абзацтағы "Ерекше жарғылық міндеттері бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғалар пайдаланатын қаруды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
2) 14-бапта:
1-тармақтағы "азаматтық және" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 15-бапта:
2-тармақтың екінші абзацындағы "Рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту осы заңда көзделген тәртіппен жүргізіледі." деген сөйлем "Рұқсаттың нысаны мен оның қолданылу мерзімін ұзарту тәртібін қарудың айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайды." деген сөйлеммен ауыстырылсын.
3. "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Z000085_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 14-15, 281-құжат):

1) в статье 5:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Подготовка и переподготовка (специальный курс обучения) частного охранника, работников частной охранной организации, охранного подразделения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ведомственного охранного подразделения государственных органов, занимающих должности охранника производятся в специализированных учебных центрах специализированных охранных подразделений органов внутренних дел
Республики Казахстан";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным
участием, иностранцы, а также лица без гражданства не вправе:
1) осуществлять все виды охранной деятельности;
2) учреждать или быть учредителями (участниками) частных охранных
организаций;
3) иметь в доверительном управлении частную охранную организацию;
4) создавать охранные подразделения индивидуальных предпринимателей и
юридических лиц.";
2) в статье 9:
в пункте 1 слова "в соответствии с законодательством" исключить;
в пункте 3 слова "специализированными охранными подразделениями
органов внутренних дел могут оказываться" заменить словами
"специализированные охранные подразделения органов внутренних дел имеют
право оказывать";
3) в статье 10:
в пункте 4 слова ", достигшие совершеннолетия и прошедшие" заменить
словами "не моложе 21 года, прошедшие военную службу или службу в органах
внутренних дел, или иных специальных органах и";
4) в статье 14:
в подпункте 3) слова ", обучения" исключить;
подпункт 4) исключить;
5) в статье 21:
слова "и негосударственных учебных заведений" заменить словами
"организаций образования".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)

1) 5-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке күзетшілерді, жеке күзет ұйымдарының, жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың күзет бөлімшелерінің, мемлекеттік органдардың ведомстволық күзет бөлімшелерінің күзетші қызметін атқаратын қызметкерлерін даярлау мен қайта даярлау (арнайы оқыту курсы) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелерінің мамандандырылған оқу орталықтарында жүргізіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шетелдік заңды тұлғалардың, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың, шетелдіктердің, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдардың:
1) күзет қызметінің барлық түрін жүзеге асыруға;
2) жеке күзет ұйымдарын құруға немесе олардың құрылтайшылары (қатысушылары) болуға;
3) сенімгерлік басқарудағы жеке күзет ұйымын ұстауға;
4) жеке кәсіпкердің және заңды тұлғаның күзет бөлімшесін құруға құқығы жоқ.";
2) 9-бапта:
1-тармақтағы "Заңдарға сәйкес" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақтағы сөйлемнің қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
3) 10-бапта:
4-тармақтағы "кәмелетке толған" деген сөздер "әскери қызмет немесе ішкі істер органдарында немесе өзге де арнаулы органдарда қызмет өткерген, жасы 21-ден төмен емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-бапта:
3) тармақшадағы ", оқыту" деген сөз алынып тасталсын;
4) тармақша алынып тасталсын;
5) 21-бапта:
"және мемлекеттік емес оқу орындарын" деген сөздер "білім беру ұйымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті