О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2002 года N 217
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнения в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
Статья 1. Внести изменения и дополнение в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 1991 года Z911900_ "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 26, ст. 345; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 9-10, ст. 158; N 15, ст. 208; 1995 г., N 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 17-18, ст. 219; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; 2001 г., N 1, ст. 4; N 13-14, ст. 173):
1) в части четвертой статьи 22 слова "медико-социальных экспертных комиссий" заменить словами "территориальных органов центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
2) в части второй статьи 29 слова "медико-социальной экспертизы" заменить словами "территориального органа центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
3) в части первой статьи 46 слова "медико-социальной экспертизы (врачебно-трудовых экспертных комиссий) заменить словами "территориального органа центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения".
2. В Закон Республики Казахстан от 19 января 1993 года Z939000_ "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 28; 1995 г., N 8, ст. 56; N 22, ст. 135; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 2001 г., N 8, ст. 56; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2001 г. Z010207_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 15 июня 2001 г. и "Казахстанская правда" 13 июня 2001 г.; 2001 г., N 17-18, ст. 245):
в пункте 5 статьи 28 слова "Врачебно-трудовые экспертные комиссии" заменить словами "Территориальные органы центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения".

"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 14 ақпан N 217
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 26, 345-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 9-10, 158-құжат; N 15, 208-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 17-18, 219-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 2001 ж., N 1, 4-құжат; N 13-14, 173-құжат):
1) 22-баптың төртiншi абзацындағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиялары" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 29-баптың екiншi абзацындағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 46-баптың бiрiнші абзацындағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау (дәрiгерлiк-еңбек сараптау комиссиялары)" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттілік және әскери қызмет туралы" 1993 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Z939000 0 Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 28-құжат; 1995 ж., N 8, 56-құжат, N 22, 135-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 2001 ж., N 8, 56-құжат; 2001 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 13 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бiлiм беру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2001 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Z010207_ Заңы; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат):
28-баптың 5-тармағындағы "Дәрiгерлiк-еңбек сараптама комиссиялары" деген сөздер "Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года Z970094_ "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228):
1) в подпункте 7) пункта 1 статьи 118 слова "Медико-социальной экспертной комиссии (МСЭК)" заменить словами "территориального органа центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
2) в подпункте 4) статьи 120 слова "Медико-социальной экспертной комиссии (МСЭК)" заменить словами "территориального органа центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения".
4. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 1997 года Z970111_ "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 109; 1998 г., N 14, ст. 201; 1998 г., N 24, ст. 434; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 927):
1) в абзаце одиннадцатом статьи 39 слова "медико-социальными экспертными комиссиями" исключить;
2) в статье 71:
в пункте 1 слова "медико-социальными экспертными комиссиями (МСЭК)" заменить словами "территориальными органами центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
в пункте 3 слова "медико-социальной экспертной комиссии" заменить словами "территориального органа центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения".
5. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года Z970126_ "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925):
1) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Группы инвалидности.
В зависимости от степени ограничения жизнедеятельности и трудоспособности устанавливается три группы инвалидности.
Причины, группы инвалидности, степень утраты трудоспособности, а также время наступления инвалидности устанавливаются территориальными органами центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения.
Порядок освидетельствования, установление причин, групп инвалидности и степени утраты трудоспособности определяется центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения по согласованию с уполномоченным центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан";

3. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Z970094_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат; N 23, 921-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228-құжат):
1) 118-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясы (МӘСК)" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 120-баптың 4) тармақшасындағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясы (МӘСК)" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Z970111_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 109-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 24, 434-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 927-құжат):
1) 39-баптың он бiрiншi абзацындағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиялары" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 71-бапта:
1-тармақтағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиялары (МӘСК)" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясы" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Z970126_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат):
1) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Мүгедектiк топтары
Тiршiлiк ету әрекетiнiң шектелуi және еңбек ету қабiлетiн жоғалту дәрежесiне қарай мүгедектiк үш топқа бөлiнедi.
Мүгедектiктiң себептерiн, топтарын, еңбек ету қабiлетiн жоғалту дәрежесiн, сондай-ақ мүгедектiкке душар болған уақытты халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы белгiлейдi.
Мүгедектiктi куәландыру, оның себептерiн, топтарын және еңбек ету қабiлетiн жоғалту дәрежесiн белгiлеу тәртiбiн халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi орталық атқарушы органмен келiсiп белгiлейдi.";

2) в статье 10:
в пункте 1 слово "МСЭК" заменить словами "территориальным органом
центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
в пункте 3:
в части первой слова "на МСЭК" заменить словами "в территориальный
орган центрального исполнительного органа в области социальной защиты
населения";
в части второй слово "МСЭК" заменить словами "территориальный орган
центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
3) в статье 11:
в подпункте 1) слова "с детства, в том числе" исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) инвалиды с детства";
4) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Размеры пособий по инвалидности
1. Инвалидам, указанным в подпунктах 1), 1-1) и 3) статьи 11
настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в
следующих размерах:
инвалидам I группы - 7 месячных расчетных показателей,
устанавливаемых законодательным актом (далее - месячных расчетных
показателей);
инвалидам II группы - 4,5 месячных расчетных показателей;
инвалидам III группы - 3 месячных расчетных показателей;
детям-инвалидам до 16 лет - 4 месячных расчетных показателей;
инвалидам с детства I группы - 7 месячных расчетных показателей;
инвалидам с детства II группы - 5 месячных расчетных показателей;
инвалидам с детства III группы - 4 месячных расчетных показателей.
2. Инвалидам, указанным в подпунктах 2) и 5) статьи 11 настоящего
Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
инвалидам I группы - 9 месячных расчетных показателей;
инвалидам II группы - 6,5 месячных расчетных показателей;
инвалидам III группы - 5 месячных расчетных показателей.
3. Инвалидам, указанным в подпункте 4) статьи 11 настоящего Закона, месячные пособия по инвалидности назначаются в следующих размерах:
инвалидам I группы - 16 месячных расчетных показателей;
инвалидам II группы - 10,5 месячных расчетных показателей;
инвалидам III группы - 7 месячных расчетных показателей.
4. Пособие по инвалидности работающим получателям пособий выплачивается в полном размере.
5. Если размер совокупных пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий и накопительных пенсионных фондов меньше размера месячного пособия по инвалидности, установленного для соответствующей категории инвалидов, выплата пособия производится в виде соответствующих доплат к пенсионным выплатам до размера пособия, установленного для этой категории инвалидов.".
6. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года Z990365_ "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14):
в пункте 4 статьи 6:
в части первой слова "уполномоченный орган по вопросам медико-социальной экспертизы (далее - МСЭК)" заменить словами "территориальный орган центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения";
в части второй слово "МСЭК" заменить словами "территориальный орган
центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения".

2) 10-бапта:
1-тармақтағы "МӘСК" деген сөз "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "МӘСК-ке" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "МӘСК" деген сөз "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын";
3) 11-бапта:
1) тармақшада ", бала кезiнен, оның iшiнде" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бала кезiнен мүгедектер";
4) 12-бап мынадай мазмұнда жазылсын:
"12-бап. Мүгедектiгi бойынша жәрдемақының мөлшерi
1. Осы Заңның 11-бабының 1), 1-1) және 3) тармақшаларында көрсетiлген мүгедектерге мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы мынадай мөлшерде тағайындалады:
I топтағы мүгедектерге - заң актiлерiнде белгiленген 7 айлық есептiк көрсеткiш (бұдан әрi - айлық есептiк көрсеткiш);
II топтағы мүгедектерге - 4,5 айлық есептiк көрсеткiш;
III топтағы мүгедектерге - 3 айлық есептiк көрсеткiш;
16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға - 4 айлық есептiк көрсеткiш;
бала кезiнен I топтағы мүгедектерге - 7 айлық есептiк көрсеткiш;
бала кезiнен II топтағы мүгедектерге - 5 айлық есептiк көрсеткiш;
бала кезiнен III топтағы мүгедектерге - 4 айлық есептiк көрсеткiш.
2. Осы Заңның 11-бабының 2) және 5) тармақшаларында көрсетiлген мүгедектерге мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы мынадай мөлшерде тағайындалады:
I топтағы мүгедектерге - 9 айлық есептiк көрсеткiш;
II топтағы мүгедектерге - 6,5 айлық есептiк көрсеткiш;
III топтағы мүгедектерге - 5 айлық есептiк көрсеткiш.
3. Осы Заңның 11-бабының 4) тармақшасында көрсетiлген мүгедектерге мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы мынадай мөлшерде тағайындалады:
I топтағы мүгедектерге - 16 айлық есептiк көрсеткiш;
II топтағы мүгедектерге - 10,5 айлық есептiк көрсеткiш;
III топтағы мүгедектерге - 7 айлық есептiк көрсеткiш.
4. Жұмыс iстейтiн жәрдемақы алушыларға мүгедектiгi бойынша жәрдемақы толық мөлшерiнде төленедi.
5. Егер Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан және жинақтаушы зейнетақы қорларынан берiлетiн зейнетақы төлемдерiнiң Жиынтықты мөлшерi мүгедектердiң тиiстi санаттары үшiн белгiленген мүгедектiгi бойынша айлық жәрдемақы мөлшерiнен кем болса, жәрдемақы төлеу мүгедектердiң осы санаттары үшiн белгiленген жәрдемақы мөлшерiне дейiн зейнетақы төлемдерiне тиiстi қосымша төлем ретiнде жүргiзiледi.".
6. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Z990365_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат):
6-баптың 4-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "медициналық-әлеуметтiк сараптама (бұдан әрi - МӘСК) мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органға" деген сөздер "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы "МӘСК" деген сөз "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Горяева В.В.)

2-бап. Осы Заң 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті