Об утверждении квалификационных требований к лицензируемому виду деятельности по разработке, производству и реализации взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2002 года N 763. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2008 года N 243.
Снска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2002 года N 763 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2008 года  N 243  (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности по разработке, производству и реализации взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением.
2. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Министерству внутренних дел, Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего постановления.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 мая 2003 г.  N 467  .
2-1. Лицензиаром вида деятельности по разработке, производству и реализации взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением является Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Дополнено пунктом 2-1 - постановлением Правительства РК от 20 мая 2003 г.  N 467  .
3.  (Пункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 2003 г.   N 467   )
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан и Премьер-Министра Республики Казахстан согласно приложению.
5. Настоящее постановление вступает в силу по истечении двух месяцев со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июля 2002 года N 763
Квалификационные требования к лицензируемому виду
деятельности по разработке, производству и реализации
взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их
применением
Квалификационные требования распространяются на юридические и физические лица (далее - заявитель), претендующие на получение лицензии по следующим видам работ:
разработка взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;
производство и реализация взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;
реализация взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Объектом лицензирования является деятельность, связанная с разработкой, производством и реализацией взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением, за исключением пиротехнических веществ и изделий с их применением гражданского назначения.

Жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды дайындау, өндiру әрі сату жөніндегі лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 11 шілде N 763. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 12 наурыздағы N 243 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2008.03.12.  N 243  (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды дайындау, өндiру әрi сату жөнiндегi лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003 жылғы 20 мамырдағы N 467   қаулысымен.
2-1. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi жарылғыш және пиротехникалық заттарды және олар қолданылатын бұйымдарды дайындау, өндiру әрi сату жөнiндегi қызмет түрiнiң лицензияры болып табылады. <*>
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003 жылғы 20 мамырдағы N 467   қаулысымен.
3. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтың күшi жойылды - ҚР Үкіметінiң 2003.05.20. N 467  қаулысымен .
4. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң және  Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап екi ай өткеннен кейiн күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 11 шілдедегі
N 763 қаулысымен
бекiтiлген
Жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын
бұйымдарды дайындау, өндiру әрi сату жөніндегi лицензияланатын
қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Бiлiктiлiк талаптары мынадай:
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды жасау;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды өндiру әрi сату;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды сату жөнiндегi жұмыс түрлерiне лицензия алуға үмiткер заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрi - өтiнiш берушi) қолданылады.
Азаматтық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды қоспағанда, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды жасауға, өндiруге әрi сатуға байланысты қызмет лицензиялау объектiсi болып табылады.

1. Квалификационные требования к разработке взрывчатых и
пиротехнических веществ и изделий с их применением
(далее - взрывчатые материалы)  <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 июня 2005 г.  N 662  .
Квалификационные требования включают наличие:
1) лаборатории для проведения химических исследований взрывчатых материалов (компонентов);
2) у заявителя соответствующего образования или квалифицированных специалистов с соответствующим образованием;
3) собственного или арендованного специально оборудованной территории (помещения) для проведения контрольных испытаний взрывчатых материалов, специального автотранспорта для перевозки и оборудованных помещений для хранения взрывчатых материалов;
4) инструкций, положений и других нормативно-технических документов по безопасному производству работ;
5) заключения органов внутренних дел об организации учета, обеспечения установленных условий при хранении и перевозке взрывчатых материалов;
6) заключения органов противопожарной службы о соответствии условий осуществления заявляемого вида деятельности требованиям противопожарной безопасности;
7) заключений органов экологического, санитарного и горнотехнического надзора.
2. Квалификационные требования к
производству и реализации взрывчатых материалов  <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 июня 2005 г.  N 662  .
Квалификационные требования включают наличие:
1) для юридического лица - у руководителя (заместителя) заявителя или у руководителя (заместителя) структурного подразделения заявителя высшего или среднего горнотехнического образования, Единой книжки взрывника и права руководства взрывными работами в соответствии с Едиными правилами безопасности при взрывных работах;
для физического лица - высшего или среднего горнотехнического образования, Единой книжки взрывника и права руководства взрывными работами в соответствии с Едиными правилами безопасности при взрывных работах;
2) специалистов, прошедших квалификационную проверку знаний Правил технической эксплуатации и Правил безопасности в органах горнотехнического надзора;
3) инструкций, положений и других нормативно-технических документов по безопасному производству работ;
4) соответствующей производственно-технической базы (специализированные производственные здания, инженерные сооружения, машины, механизмы, оборудование, газопроводы, котлы, сосуды, технологические линии, молниезащита), предназначенной для производства, хранения, уничтожения взрывчатых материалов и отвечающей требованиям, установленным государственными нормативами на правах собственности и аренды;

1. Жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар
қолданылатын бұйымдар (бұдан әрi - жарылғыш материалдар)
жасауға қойылатын бiлiктiлiк талаптары
ЕСКЕРТУ. Өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662  қаулысымен .
Бiлiктiлiк талаптары:
1) жарылғыш материалдарға (компоненттерге) химиялық зерттеулер жүргiзуге арналған зертхананың;
2) өтiнiш берушiде тиiстi бiлiмнiң немесе тиiстi бiлiмi бар білікті мамандардың;
3) жарылғыш материалдарды бақылау сынауларын жүргiзуге арналған арнайы жабдықталған меншiктi немесе жалға алынған аумақтық (үй-жайдың), жарылғыш материалдарды тасымалдау үшiн арнайы автокөлiктiң және сақтау үшiн жабдықталған үй-жайлардың;
4) жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтардың, ережелер мен басқа да нормативтiк-техникалық құжаттардың;
5) ішкi iстер органдарының жарылғыш материалдарды есепке алуды, сақтау және тасымалдау кезiнде белгіленген шарттардың қамтамасыз етiлуiн ұйымдастыру туралы қорытындыларының;
6) өртке қарсы қызмет органдарының мәлiмделген қызмет түрiнiң жүзеге асырылу шарттарының өрт қауiпсiздiгi талаптарына сәйкестiгi туралы қорытындыларының;
7) экологиялық санитарлық және тау-кен-техникалық қадағалау органдары қорытындыларының болуын қамтиды.
2. Жарылғыш заттарды өндіруге әрi сатуға қойылатын
бiлiктiлiк талаптары
ЕСКЕРТУ. Өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662  қаулысымен .
Бiлiктiлiк талаптары:
1) заңды тұлға үшiн - өтiнiш берушiнiң басшысында (орынбасарында) немесе өтiнiш берушiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысында (орынбасарында) жоғары немесе орта тау-кен-техникалық бiлiмiнiң, Жарушының бiрыңғай кiтапшасының және Жару жұмыстары кезiндегi қауiпсiздiктiң бiрыңғай ережесiне сәйкес жару жұмыстарына басшылық жасау құқығының;
жеке тұлға үшiн - жоғары немесе орта тау-кен-техникалық бiлiмiнiң, Жарушының бiрыңғай кiтапшасының және Жару жұмыстары кезiндегi қауiпсiздiктiң бiрыңғай ережесiне сәйкес жару жұмыстарына басшылық жасау құқығының;
2) тау-кен-техникалық қадағалау органдарында Техникалық пайдалану ережесi мен Қауiпсiздiк ережесiн бiлуiне бiлiктiлiк тексеруiнен өткен мамандардың;
3) жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтардың, ережелер мен басқа да нормативтiк-техникалық құжаттардың;
4) жарылғыш материалдарды өндiруге, сақтауға, жоюға арналған және меншiк және жалға алу құқығындағы мемлекеттiк нормативтермен белгiленген талаптарға жауап беретiн тиiстi өндiрiстiк-техникалық базаның (мамандандырылған өндiрiстiк ғимараттар, инженерлiк құрылыстар, машиналар, тетiктер, жабдықтар, газ құбырлары, қазандықтар, ыдыстар, технологиялық желiлер, жайтартқыш);

5) специалистов, обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, приспособлений, оснастки, транспорта, контрольно-измерительных приборов и автоматики;
контроль за безопасностью труда, выполнением технологического регламента, охрану периметра и окружающей среды;
метрологическое обеспечение, входной контроль и качество готовой продукции;
6) технических условий, зарегистрированных в органах стандартизации, метрологии и сертификации, утвержденных регламентом технологического процесса на изготовление взрывчатых материалов (опытной партии) и сертификата качества;
7) заключения органов внутренних дел об организации учета, обеспечения установленных условий при хранении и перевозке взрывчатых материалов;
8) заключения органов противопожарной службы о соответствии условий осуществления заявляемого вида деятельности требованиям противопожарной безопасности;
9) заключения органов экологического, санитарного, горнотехнического надзора.
3. Квалификационные требования к реализации
взрывчатых материалов
Квалификационные требования включают наличие:
1) для юридического лица - специалиста(-ов), прошедшего(-их) квалификационную проверку знаний правил безопасности при обращении с взрывчатыми материалами в органах горнотехнического надзора;
для физического лица - Единой книжки взрывника и права руководства взрывными работами в соответствии с Едиными правилами безопасности при взрывных работах;
2) договоров или протоколов о намерениях, предусматривающих реализацию взрывчатых материалов, между заявителем, поставщиками и покупателями, имеющими соответствующие лицензии;
3) заключения органов внутренних дел об организации учета, обеспечения установленных условий при перевозке взрывчатых материалов;
4) экспертного заключения специализированной организации в области взрывного дела о соответствии взрывчатых материалов, заявленных для ввоза на территорию Республики Казахстан, перечню рекомендуемых к применению в Республике Казахстан промышленных взрывчатых материалов, приборов взрывания и контроля;
5) заключения органов горнотехнического надзора.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 июля 2002 года N 763
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан и Премьер-Министра
Республики Казахстан
1. Пункты 5, 6, 7 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 августа 1992 года N 658  P920658_  "О совершенствовании и координации взрывного дела в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 31, ст. 483).

5) мыналарды:
жабдықтарды, тетiктердi, құрылғыларды, жарақтарды, көлiктi, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетудi;
еңбек қауiпсiздiгiн, технологиялық регламенттiң орындалуын, периметрдiң күзетiлуiн және қоршаған ортаның қорғалуын бақылауды;
метрологиялық қамтамасыз етудi, кiру кезiнде бақылауды және дайын өнiм сапасын қамтамасыз ететiн мамандардың;
6) стандарттау, метрология және сертификаттау органдарында тiркелген, жарылғыш материалдарды (тәжiрибелiк партияны) дайындауға арналған технологиялық процестiң регламентiмен бекiтiлген техникалық шарттардың және сапа сертификатының;
7) iшкi iстер органдарының жарылғыш материалдарды есепке алуды, сақтау және тасымалдау кезiнде белгiленген шарттардың қамтамасыз етілуiн ұйымдастыру туралы қорытындыларының;
8) өртке қарсы қызмет органдарының мәлiмделген қызмет түрiнiң жүзеге асырылу шарттарының өрт қауiпсiздiгi талаптарына сәйкестiгi туралы қорытындыларының;
9) экологиялық, санитарлық және тау-кен-техникалық қадағалау органдары қорытындыларының болуын қамтиды.
3. Жарылғыш материалдарды сатуға қойылатын бiлiктiлiк
талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) заңды тұлға үшiн - тау-кен-техникалық қадағалау органдарында жарылғыш материалдармен жұмыс iстеу кезiнде қауiпсiздiк ережелерiн бiлуiне бiлiктiлiк тексеруден өткен маманның (-дардың);
жеке тұлға үшiн - Жарушының бiрыңғай кiтапшасының және Жару жұмыстары кезiндегi қауiпсiздiктiң бiрыңғай ережесiне сәйкес жару жұмыстарына басшылық жасау құқығының;
2) тиiстi лицензиялары бар өтiнiш берушi, жеткiзушi және сатып алушылар арасында жарылғыш материалдарды сатуды көздейтiн шарттардың немесе ниет туралы хаттамалардың;
3) iшкi iстер органдарының жарылғыш материалдарды есепке алуды, тасымалдау кезiнде белгiленген шарттардың қамтамасыз етiлуiн ұйымдастыру туралы қорытындыларының;
4) жару iсi саласындағы мамандандырылған ұйымның Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшiн мәлiмделген жарылғыш материалдардың Қазақстан Республикасында қолдануға ұсынылатын өнеркәсiптiк жарылғыш материалдардың, жару және бақылау аспаптарының тізбесiне сәйкестігi туралы сараптамалық қорытындыларының;
5) тау-кен-техникалық қадағалау органдары қорытындысының болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 11 шілдедегі
N 763 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң күшi жойылған
кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасында жарылыс iсiн жетiлдiру және үйлестiру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 5 тамыздағы N 658  қаулысының  5, 6, 7-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1992 ж., N 31, 483-құжат).

2. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 августа 1993 года N 691   P930691_   "Об утверждении Положения об экспорте и импорте взрывчатых материалов" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 32, ст. 370).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 1996 года N 1296   P961296_   "Вопросы государственного регулирования в сфере производства и обеспечения промышленными взрывчатыми материалами предприятий Республики Казахстан".
4. Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 10 января 1992 года N 8   R920008_  .

2. "Өнеркәсiптiк қопарғыш материалдардың экспорты мен импорты туралы ереженi бекiту жайында" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 11 тамыздағы N 691  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1993 ж., N 32, 370-құжат).
3. "Өнеркәсiптiк жарылғыш материалдар өндiру және онымен Қазақстан Республикасының кәсiпорындарын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттiк реттеу мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 24 қазандағы N 1296  қаулысы .
4. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 1992 жылғы 10 қаңтардағы N 8 өкiмi.