Об утверждении Правил выдачи разрешений на приобретение в собственность, имущественный найм, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2002 года № 1133. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1398
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2013 № 1398 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации", а также в целях дальнейшего совершенствования законодательства в сфере государственного регулирования гражданской авиации Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешений на приобретение в собственность, имущественный найм, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 октября 2002 года N 1133
Правила
выдачи разрешений на приобретение в собственность, имущественный найм, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи разрешений на приобретение в собственность, имущественный найм, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами.
1. Общие положения
1. Основные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган - орган государственного управления, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в сфере гражданской авиации, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности гражданской и экспериментальной авиации и использования воздушного пространства Республики Казахстан;
2) разрешение - документ, выдаваемый уполномоченным органом в установленном настоящими Правилами порядке, подтверждающий право организации гражданской авиации на приобретение в собственность, имущественный найм, лизинг, доверительное управление, а также на иное право пользования авиационной техникой, аэродромами, аэропортами;

Авиация техникасын, әуеайлақтарды, әуежайларды меншікке сатып алуға, мүлiктiк жалға, лизингке, сенiмгерлiк басқаруға, сондай-ақ өзге де пайдалану құқығына рұқсаттар беру ережесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 19 қазан N 1133. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1398 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 25.12.2013 № 1398 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
"Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес, сондай-ақ азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы заңнаманы одан әрi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Авиация техникасын, әуеайлақтарды, әуежайларды меншікке сатып алуға, мүлiктік жалға, лизингке, сенiмгерлiк басқаруға, сондай-ақ өзге де пайдалану құқығына рұқсаттар беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 19 қазандағы
N 1133 қаулысымен
бекiтiлген
Авиация техникасын, әуеайлақтарды, әуежайларды меншiкке
сатып алуға, мүліктік жалға, лизингке, сенiмгерлiк
басқаруға, сондай-ақ өзге де пайдалану құқығына рұқсаттар беру ережесi
Осы Ереже "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрленген және авиация техникасын, әуеайлақтарды, әуежайларды меншiкке сатып алуға, мүлiктiк жалға, лизингке, сенiмгерлiк басқаруға, сондай-ақ өзге де пайдалану құқығына рұқсаттар беру тәртiбiн анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) уәкiлетті орган - өзiнің құзыретi шегiнде азаматтық авиация саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды, азаматтық және эксперименталдық авиация қызметiн және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігін пайдалануды мемлекеттiк бақылау мен қадағалауды, үйлестіру мен pеттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік басқару органы;
2) рұқсат - осы Ережеде белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган
беретiн, азаматтық авиация ұйымының авиация техникасын, әуеайлақтарды, әуежайларды меншiкке сатып алуға, мүлiктiк жалға, лизингке, сенiмгерлiк басқаруға, сондай-ақ өзге де пайдалану құқығын растайтын құжат;

3) заявка - представленное в письменной форме обращение организации гражданской авиации о выдаче разрешения;
4) заявитель - организация гражданской авиации, направившая в уполномоченный орган заявку о выдаче разрешения;
5) заказчик - организация гражданской авиации, осуществляющая заказ на авиационную технику;
6) комиссия - рабочая группа, создаваемая приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в целях рассмотрения документов, представленных для получения разрешения.
2. Комиссия создается из числа специалистов Министерства транспорта и коммуникаций, уполномоченного органа, прочих государственных органов и иных организаций, в том числе негосударственных.
2. Порядок выдачи разрешений
3. Заявитель для получения разрешения обязан подать в уполномоченный орган заявку согласно форме, установленной в приложении к настоящим Правилам, а также представить следующие документы:
1) копии учредительных документов заявителя;
2) нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) заявителя;
3) нотариально заверенную копию соответствующего сертификата;
4) аудиторское заключение о текущем финансовом состоянии заявителя за последний финансовый год.
4. Для получения разрешения в отношении воздушных судов кроме документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, требуются:
1) временное удостоверение о годности воздушного судна к полетам, выданное представителю заказчика заводом-изготовителем;
2) акт проверки технического состояния и определения годности гражданского воздушного судна к полетам;
3) если воздушное судно в процессе эксплуатации было переоборудовано, то необходимо представить документы, на основании которых производилось переоборудование.
5. Для получения разрешения в отношении авиационной техники кроме документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, требуются формуляры, паспорта и другие технические документы на двигатели, агрегаты и комплектующие изделия.
6. Для получения разрешения в отношении аэродромов и аэропортов кроме документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, требуются:
1) копии документов, удостоверяющих право собственности, право пользования и иные права на земельные участки, здания (строения, сооружения);
2) заключение о классе аэродрома и взлетно-посадочных полос с искусственным покрытием, выдаваемое соответствующим научно-исследовательским и проектно-изыскательским институтом;
3) акты летных проверок объектов управления воздушным движением и системы светосигнального обеспечения полетов;
4) таблицы соответствия нормам годности к эксплуатации аэродромов, графический материал по перечню, определенному в соответствии с требованиями норм годности к эксплуатации гражданских аэродромов Республики Казахстан.

3) өтiнiм - рұқсат беру туралы азаматтық авиация ұйымының жазбаша нысанда ұсынған өтiнiшi;
4) өтiніш берушi - рұқсат беру туралы өтінiмдi уәкiлеттi органға жiберген азаматтық авиацияның ұйымы;
5) тапсырыс берушi - авиациялық техникаға тапсырыс берудi жүзеге асыратын азаматтық авиация ұйымы;
6) комиссия - рұқсат алу үшiн ұсынылған құжаттарды қарастыру
мақсатында Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар
министрiнiң бұйрығымен құрылатын жұмыс тобы.
2. Комиссия Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң, уәкiлеттi органның, басқа мемлекеттiк органдардың және өзге де ұйымдардың мамандары қатарынан құрылады.
2. Рұқсаттар беру тәртiбi
3. Өтiнiш бepyшi рұқсат алу үшiн уәкiлеттi органға осы Ереженiң қосымшасында белгiленген нысанға сәйкес өтiнiм бepyгe, сондай-ақ мынадай құжаттарды ұсынуға міндеттi:
1) өтiнiш берушiнiң құрылтай құжаттарының көшiрмелерi;
2) өтiнiш берушінi мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің нотариалды расталған көшiрмесi;
3) тиiстi сертификаттың нотариалды расталған көшiрмесi;
4) өтiнiш берушінiң соңғы қаржы жылы бойынша ағымдағы қаржы жағдайы туралы аудиторлық қорытынды.
4. Әуе кемелерiне қатысты рұқсатты алу үшiн осы Ереженiң 3-тармағында келтiрiлген құжаттардан басқа:
1) жасаушы зауыт тапсырыс берушiнiң өкiліне берген әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы туралы уақытша куәлік;
2) азаматтық әуе кемесiнің техникалық жай-күйiн тексеру және ұшуға жарамдылығын анықтау актiсi;
3) егер әуе кемесi пайдалану процесiнде қайта жабдықталған болса, онда қайта жабдықтау жүргiзуге негiз болған құжаттарды ұсыну талап етiледi.
5. Авиация техникасына қатысты рұқсат алу үшiн осы Ереженiң 3-тармағында атап көрсетiлген құжаттардан басқа двигательдерге, агрегаттарға және қосалқы бөлшектерге формулярлар, паспоpттар және басқа да техникалық құжаттар талап етiледi.
6. Әуеайлақтар мен әуежайларға қатысты рұқсат алу үшiн осы Ереженің 3-тармағында атап көрсетiлген құжаттардан басқа, мынадай құжаттар талап етіледі:
1) жер учаскелерiне, үй-жайларға (құрылыстарға, ғимараттарға) меншiк құқығын, пайдалану құқығын және өзге де құқықтарды куәландыратын құжаттардың көшірмелерi;
2) тиiстi ғылыми-зерттеу және жобалау-iздестiру институты беретiн әуеайлақтың және ұшып-қону жолақтарының сыныбы туралы қорытынды;
3) ұшу қозғалысын басқару объектілерiнiң және ұшуларды жарық-сигналдық қамтамасыз ету жүйесiнің ұшу тексерiстерi актiлерi;
4) әуеайлақтардың пайдалануға жарамдылық, нормаларына сәйкестiгінiң кестелерi, Қазақстан Республикасының азаматтық әуеайлақтарын пайдалануға жарамдылығы нормаларының талаптарына сәйкес анықталған тiзбе бойынша графикалық материал.

7. Заявитель несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан за подлинность сведений в документах, представленных для получения разрешения. В случае представления заявителем документов не в полном объеме уполномоченный орган возвращает их заявителю в течение 7 рабочих дней. При этом заявитель вправе повторно подать в уполномоченный орган заявку для получения разрешения.
8. Уполномоченный орган принимает решение о выдаче или отказе в выдаче разрешения не позднее 30 дней со дня получения всех документов, представленных заявителем, в соответствии с настоящими Правилами.
9. При принятии решения о выдаче или отказе в выдаче разрешения уполномоченный орган основывается на заключении комиссии.
Комиссия рассматривает представленные заявителем документы на предмет их соответствия требованиям законодательства сфере гражданской авиации, государственным стандартам, а также обеспечения безопасности полетов и авиационной безопасности на территории Республики Казахстан.
10. Комиссия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, вправе запрашивать у заявителя иные сведения и информацию, необходимую для подготовки соответствующего заключения.
11. В выдаче разрешения может быть отказано в случаях:
1) несоответствия воздушного судна нормам летной годности;
2) несоответствия авиационной техники, аэродрома или аэропорта государственным стандартам;
3) отсутствия соответствующих сертификатов.
12. Уполномоченный орган отзывает ранее выданное разрешение в случаях обнаружения недостоверных данных в документах, представленных заявителем, если такое обнаружение влечет несоответствие воздушного судна нормам летной годности, несоответствие авиационной техники, аэродрома или аэропорта государственным стандартам, либо означает отсутствие соответствующих сертификатов.
13. Для выдачи разрешений, предусмотренных настоящими Правилами, в случаях, установленных антимонопольным законодательством , дополнительно требуется согласие антимонопольного органа.
Приложение
Руководителю
уполномоченного органа
______________________
______________________
______________________
Заявка
на получение разрешения на приобретение в собственность,
имущественный найм, лизинг, доверительное управление,
а также на иное право пользования авиационной техникой,
аэродромами, аэропортами
1. От _____________________________________________________________
(наименование организации гражданской авиации)
2. На выдачу разрешения на приобретение, принятие (нужное подчеркнуть)
в собственность
в имущественный найм
в лизинг
в доверительное управление
в иное право пользования __________________________________________

7. Өтiніш берушi рұқсат алу үшiн ұсынған құжаттардағы мәлiметтердiң растығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауапкершiлiкте болады. Өтiнiш берушi құжаттарды толық емес көлемде ұсынған жағдайда уәкiлеттi орган оларды 7 жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiге қайтарады. Бұл ретте өтiнiш берушi рұқсат алу үшiн уәкiлетті органға қайта өтiнiш беруге құқылы.
8. Уәкiлеттi орган рұқсат беру немесе беруден бас тарту туралы шешiмді осы Ережеге сәйкес өтiнiш берушi ұсынған барлық құжаттарды алған күннен бастап 30 күннен кешіктірмей қабылдайды.
9. Рұқсат беру немесе рұқсат беруден бас тарту туралы шешiмді қабылдау кезінде уәкілеттi орган комиссияның қорытындысын негiзге алады.
Комиссия өтiнiш берушiнің ұсынған құжаттарының азаматтық авиация саласындағы заңнама талаптарына, мемлекеттiк стандарттарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында ұшу қауiпсiздiгiн және авиациялық қауіпсiздiктi қамтамасыз етуге сай болуын қарастырады.
10. Комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен өтiнiш берушіден тиiстi қорытындыны дайындау үшін қажетті өзге де мәліметтер мен ақпаратты сұратуға құқылы.
11. Рұқсат беруден бас тарту мына жағдайларда болуы мүмкiн:
1) әуе кемесiнің ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес келмеуi;
2) авиация техникасының, әуеайлақтың немесе әуежайдың
мемлекеттік стандарттарға сәйкес келмеуі;
3) тиiсті сертификаттардың болмауы.
12. Өтінiш берушi ұсынған құжаттарда шүбәсiз емес деректер айқындалған жағдайда, егер осындай айқындау әуе кемесiнiң ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес еместiгiне, авиация техникасының, әуеайлақтың немесе әуежайдың мемлекеттiк стандарттарға сәйкес келмеуiне әкеп соқтыратын болса, немесе тиiстi сертификаттардың болмауын бiлдiрсе, уәкiлеттi орган бұрын берген рұқсатын қайтарып алады.
13. Монополияға қарсы заңнамада белгiленген жағдайларда, осы Ережеде көзделген рұқсаттарды беру үшiн монополияға қарсы органның қосымша келiсiмi талап етiледi.
Қосымша
Уәкілетті органның басшысына
____________________________
____________________________
____________________________
Авиация техникасын, әуеайлақтарды, әуежайларды меншікке сатып
алуға, мүліктік жалға, лизингке, сенімгерлік басқаруға,
сондай-ақ өзге де пайдалану құқығына рұқсат алуға
өтінім
1. _____________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының атауы)
2. Меншікке сатып алуға,
мүліктік жалға
лизингке
сенімгерлік басқаруға
өзге пайдалану құқығына қабылдауға
рұқсат беруге (қажетінің астын сыз)

3. Следующего объекта
авиационной техники
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование авиационной техники)
аэродромов
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование имущества или техники)
аэропортов
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование имущества или техники)
4. Цели, для которых будет(-ут) использоваться объект(-ы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
5. Местонахождение организации гражданской авиации
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
6. Дата _______________________
7. Подпись руководителя организации гражданской авиации ___________
8. Печать организации гражданской авиации
М. П.

3. Мына
авиация техникасы объектісін ________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(авиация техникасының атауы)
әуеайлақтарды _______________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(мүліктің немесе техниканың атауы)
әуежайларды _________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(мүліктің немесе техниканың атауы)
4. Объекті (объектілер) пайдаланылатын мақсаттар
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
5. Азаматтық авиация ұйымының орналасқан жері
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
6. Күні _____________________
7. Азаматтық авиация  ұйымы басшысының қолы
______________________________________
8. Азаматтық авиация ұйымының мөрі
М.О.