Об утверждении типовых штатов работников организаций образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года N 1168. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года N 77.
Сноска. Постановление Правительства РК от 4 ноября 2002 года N 1168 утратило силу постановлением Правительства РК от 30 января 2008 года  N 77  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 41  Закона  Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) типовые штаты работников дошкольных организаций;
2) типовые штаты работников организаций среднего общего образования;
3) типовые штаты работников организаций начального профессионального образования;
4) типовые штаты работников организаций среднего профессионального образования;
5) типовые штаты работников специальных коррекционных организаций для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии;
6) типовые штаты работников организаций для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей;
7) типовые штаты работников внешкольных организаций;
8) типовые штаты работников психолого-медико-педагогических консультаций для детей;
9) типовые штаты работников организаций образования по отдельным должностям, общие для всех организаций образования.
1-1. Начиная с 1 сентября 2003 года в течение пяти лет введение дополнительных штатных единиц в общеобразовательных школах осуществляется поэтапно в пределах средств, ежегодно предусмотренных целевыми трансфертами в Законе Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
Министерству образования и науки Республики Казахстан совместно с акимами областей, городов Астаны, Алматы ежегодно при формировании республиканского бюджета представлять соответствующие расчеты и обоснования по введению дополнительных штатных единиц.  <*>
Сноска. Дополнено пунктом 1-1 - постановлением Правительства РК от 13 ноября 2003 г.  N 1136  .
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 сентября 2003 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников дошкольных организаций
--------------------------------------------------------------------
!    Количество штатных единиц (в
Наименование         !  зависимости от количества групп)
должностей          !---------------------------------------
! 1-3  ! 4-5  ! 6-7  ! 8-9  ! 10 и более
--------------------------------------------------------------------

Бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң үлгі штаттарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 4 қараша N 1168. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы N 77 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.30.  N 77  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы  Заңының  41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) мектепке дейiнгi ұйымдар қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
2) жалпы орта бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
3) бастауыш кәсiптiк бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
4) орта кәсіптік бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
5) даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар мен жеткiншектерге арналған арнаулы түзеу ұйымдары қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
6) жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
7) мектептен тыс ұйымдар қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
8) балаларға арналған психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар қызметкерлерiнiң үлгi штаттары;
9) білім беру ұйымдары қызметкерлерiнiң барлық бiлiм беру ұйымдарына ортақ жекелеген лауазымдар бойынша үлгi штаттары бекітілсiн.
1-1. Жалпы білім беру мектептерінде қосымша штат бірліктерін енгізу 2003 жылғы 1 қыркүйектен бастап бес жыл ішінде кезең-кезеңімен тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында жыл сайын мақсатты трансферттермен көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп жыл сайын республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде тиісті есептер мен қосымша штат бірліктерін енгізу жөніндегі негіздемелерді берсін. <*>
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.11.13. N 1136  қаулысымен .
2. Осы қаулы 2003 жылдың 1 қыркүйегiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Мектепке дейiнгi ұйымдар қызметкерлерiнiң үлгi штаттары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы        !    Штат бiрлiктерiнiң саны
!    (топтардың санына қарай)
!---------------------------------
! 1-3 ! 4-5 ! 6-7 ! 8-9 ! 10 және
!     !     !     !     ! одан да
!     !     !     !     ! көп
------------------------------------------------------------------

Заведующий                     1       1      1      1       1
Педагог-психолог              0,5     0,5     1      1       1
Методист                      0,5     0,5     1      1       1
Заместитель заведующего по
хозяйственной части            -       -      -      -       1
Заведующий хозяйством         0,5      1      1      1       -
Медицинская сестра            0,5      1      1     1,5     1,5
Диетическая сестра             -       -     0,5    0,5     0,5
Бухгалтер                     0,5     0,5     1      1      1,5
Секретарь                      -       -     0,5    0,5      1
Шеф-повар                      -       -      -      -       1
Повар                         1,5      2      3      3       2
Подсобный рабочий             0,5     0,5     1      1       2
Кладовщик                      -       -      -      -       1
Кастелянша                    0,5     0,5    0,5     1       1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту
зданий (на каждое здание)      1       1     1,5    1,5      2
Оператор стиральных машин      1       1      1      2       3
Сторож                         3       3      3      3       3
-------------------------------------------------------------------
Штатные единицы воспитателей и помощников воспитателей
дошкольных организаций в расчете на одну группу
-------------------------------------------------------------------
Наименование   ! При 6-дневной рабочей  ! При 5-дневной рабочей
должностей    ! неделе с пребыванием   !  неделе с пребыванием
! детей в течение (час.) ! детей в течение (час.)
!-------------------------------------------------
!  9  !  10  ! 12  !  24 !  9  ! 10,5 !  12 ! 24
-------------------------------------------------------------------
Ясельные группы
Воспитатель       2,25    2,5    3    5,5   2,0   2,25   2,5   4,5
Помощник          1,3     1,5   1,75  2,75  1,1   1,3    1,5   2,5
воспитателя
Дошкольные группы
Воспитатель       2,25    2,5    3    3,5   2,0   2,25   2,5   3,0
Помощник           1      1,25  1,5   1,5    1    1,15   1,25  1,5
воспитателя
-------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Штатные единицы воспитателей и помощников воспитателей санаторных дошкольных организаций интернатного типа (для детей с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, для ослабленных и часто болеющих детей) устанавливаются в соответствии со штатными единицами воспитателей и помощников воспитателей дошкольных организаций с круглосуточным пребыванием детей с учетом работы в выходные и праздничные дни.

Меңгеруші                          1     1     1     1       1
Педагог-психолог                  0,5   0,5    1     1       1
Әдiскер                           0,5   0,5    1     1       1
Меңгерушiнiң шаруашылық бөлiм
жөнiндегi орынбасары               -     -     -     -       1
Шаруашылық меңгерушiсi            0,5    1     1     1       -
Медбике                           0,5    1     1    1,5     1,5
Емдәмбике                          -     -    0,5   0,5     0,5
Бухгалтер                         0,5   0,5    1     1      1,5
Хатшы                              -     -    0,5   0,5      1
Бас аспаз                          -     -     -     -       1
Аспаз                             1,5    2     3     3       2
Көмекшi жұмысшы                   0,5   0,5    1     1       2
Қоймашы                            -     -     -     -       1
Кастелянша                        0,5   0,5   0,5    1       1
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн
жұмысшы (әрбір ғимаратқа)          1     1    1,5   1,5      2
Кiр жуу машиналарының операторы    1     1     1     2       3
Күзетші                            3     3     3     3       3
------------------------------------------------------------------
Мектепке дейiнгi ұйымдардың бiр тобына есептелген
тәрбиешiлер мен тәрбиешiлер көмекшiлерiнiң штат бiрлiктерi
------------------------------------------------------------------
Лауазымның !  6 күндiк жұмыс аптасы  !  5 күндiк жұмыс аптасы
атауы    !кезiнде балалардың болуы ! кезiнде балалардың болуы
!         (сағат)         !         (сағат)
!-------------------------!---------------------------
!   9  !  10  !  12  ! 24 !  9  ! 10,5 !  12  !  24
------------------------------------------------------------------
Бөбекжай топтары
------------------------------------------------------------------
Тәрбиешi       2,25   2,5     3    5,5   2,0   2,25   2,5   4,5
Тәрбиешiнің
көмекшiсi      1,3    1,5    1,75  2,75  1,1   1,3    1,5   2,5
------------------------------------------------------------------
Мектепке дейiнгi топтар
------------------------------------------------------------------
Тәрбиешi       2,25   2,5     3    3,5   2,0   2,25   2,5   3,0
Тәрбиешiнiң
көмекшiсi      1      1,25   1,5   1,5   1     1,15   1,25  1,5
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Интернаттық үлгiдегi санаториялық мектепке дейiнгi ұйымдардың тәрбиешiлерi мен тәрбиешiлер көмекшiлерiнiң штат бiрлiктерi (туберкулез, аллергия ауруымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиi ауыратын балалар үшiн) демалыс және мереке күндерiндегi жұмысын есептегенде балалар тәулiк бойы болатын мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешiлерi мен тәрбиешiлер көмекшілерінің штат бiрлiктерiне сәйкес белгіленедi.

2. В дошкольных организациях с приоритетным направлением развития воспитанников дополнительно устанавливаются штатные единицы должности:
методиста, не более одной единицы;
преподавателей по профильному обучению детей по 0,25 штатной единицы должности на каждую группу детей в возрасте от 4 лет и старше.
3. Штатные единицы должности музыкальных руководителей в дошкольных организациях устанавливаются из расчета 0,25 штатной единицы должности на каждую группу детей в возрасте от 2 лет и старше.
4. Штатные единицы преподавателя казахского языка в дошкольных организациях устанавливаются из расчета 0,25 штатной единицы должности на каждую группу детей в возрасте от 3 лет и старше.
5. В дошкольных организациях для детей с нарушениями слуха и в дошкольных организациях, где созданы специальные группы для таких детей, дополнительно устанавливается по одной штатной единице должности сурдопедагога на каждую группу.
6. В дошкольных организациях для детей с нарушениями речи и в дошкольных организациях, где созданы специальные группы для детей с нарушениями речи, дополнительно устанавливаются штатные единицы должности логопеда и учителя-дефектолога.
7. В дошкольных организациях, работающих в режиме эксперимента параллельно на разных языках обучения и воспитания, штатные единицы должности методистов устанавливаются для каждого вида языкового обучения и воспитания отдельно в зависимости от количества групп, из расчета 0,25 штатной единицы должности на каждую группу, в пределах фонда оплаты труда.
8. При наличии в дошкольных организациях физкультурного зала дополнительно устанавливается штатная единица должности инструктора по физкультуре из расчета по 0,25 единицы должности на каждую группу детей в возрасте от 3 лет и старше.
9. В дошкольных организациях, где созданы специальные группы для детей с косоглазием и амблиопией, устанавливаются штатные единицы должностей учителя-тифлопедагога и техника по ремонту медицинской аппаратуры из расчета 0,5 штатной единицы должности на каждые 3 группы.
10. В дошкольных организациях, выполняющих задачи по охране и укреплению физического и психического здоровья детей и имеющих кабинеты физиотерапии, предусматриваются по 1-ой штатной единице должности врача.
11. В дошкольных организациях при наличии компьютерной и организационной техники дополнительно устанавливается штатная единица должности специалиста по обслуживанию данной техники.
12. В дошкольных организациях, имеющих направления работы гуманитарно-эстетического профиля с учетом современных требований родителей и детей, дополнительно могут предусматриваться штатные единицы должностей хореографа, преподавателей по эстетике, изобразительному искусству и других должностей.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты работников организаций
среднего общего образования
Комплексы "Школа-детский сад"
--------------------------------------------------------------------
!   Количество классов-комплектов и групп
Наименование должностей !-------------------------------------------

2. Тәрбиеленушiлердi дамытудың басым бағыты бар мектепке дейiнгi ұйымдарда мынадай лауазымдар:
әдiскер, бiр бiрлiктен артық емес;
4 жастағы және одан да ересек балалардың әр тобына 0,25 лауазымдық штат бiрлiгi есебiнен балаларды бейiн бойынша оқыту жөнiндегi оқытушылар лауазымдары қосымша енгiзiледi.
3. Мектепке дейiнгi ұйымдардағы музыка жетекшiлерi лауазымдарының штат бiрлiктерi 2 жастағы және одан ересек балалардың әрбiр тобына 0,25 лауазымдық штат бiрлiгi есебiнен белгіленеді.
4. Мектепке дейiнгi ұйымдардағы қазақ тілі оқытушысының штат бiрлiгi 3 жастағы және одан да ересек балалардың әрбiр тобына 0,25 лауазымдық штат бiрлiгi есебiнен белгiленедi.
5. Есту қабiлетi бұзылған балаларға арналған мектепке дейiнгi ұйымдарда және осындай балалар үшiн арнайы топтар құрылған мектепке дейiнгi ұйымдарда әрбiр топқа бiр штат бiрлiгi сурдопедагог лауазымы қосымша белгіленедi.
6. Сөйлеу қабiлетi бұзылған балаларға арналған мектепке дейiнгi ұйымдарда және сөйлеу қабiлетi бұзылған балалар үшiн арнайы топтар құрылған мектепке дейiнгi ұйымдарда логопед және дефектолог мұғалiм лауазымдық штат бiрлiктерi қосымша белгiленедi.
7. Әртүрлi тілде оқыту және тәрбиелеу қатар жүргiзiлетiн эксперименттiк режимде жұмыс iстейтiн мектепке дейiнгi ұйымдарда әдiскерлердiң лауазымдық штат бiрлiктерi топтардың санына қарай, әрбiр топқа 0,25 лауазымдық штат бiрлiгi есебiнен еңбекақы қоры шегiнде тiлдiк оқыту және тәрбие берудiң әрбiр түрi үшiн жеке белгіленедi.
8. Мектепке дейiнгi ұйымдарда дене тәрбиесi залы болған жағдайда 3 және одан ересек жастағы балалардың әрбiр тобы үшiн 0,25 лауазымдық бiрлiк есебiнде дене тәрбиесi жөнiндегi нұсқаушы лауазымдық штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
9. Қыли көздi және амблиопиясы бар балаларға арналған арнаулы топтар құрылған мектепке дейiнгi ұйымдарда тифлопедагог мұғалiмi және әрбiр 3 топқа 0,5 лауазымдық штат бiрлiгi есебiнен медициналық аппаратураны жөндеу жөнiндегi техник лауазымдарының штат бiрлiгi белгiленедi.
10. Балалардың дене мен психикалық денсаулығын сақтау әрi нығайту жөнiндегi мiндеттердi орындайтын және физиотерапия кабинеттерi бар мектепке дейiнгi ұйымдарда дәрiгердiң 1 лауазымдық штат бiрлiгi көзделедi.
11. Компьютерлiк және ұйымдастыру техникасы бар мектепке дейiнгi ұйымдарда осы техникаға қызмет көрсету жөнiндегi маманның лауазымдық штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
12. Гуманитарлық-эстетикалық бейiндегi жұмыс бағыты бар мектепке дейiнгi ұйымдарда ата-аналар мен балалардың қазiргi заманға сай талаптары ескерiле отырып, хореограф, эстетика, бейнелеу өнерi жөнiндегi оқытушылардың және басқа да лауазымдардың лауазымдық штат бiрлiктерi қосымша көзделуі мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Жалпы орта бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң
үлгі штаттары
"Мектеп-бала бақша" кешендерi
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы       !   Сынып жинақтауыштары мен
!        топтардың саны
!---------------------------------

!  2-3  !  4-6  !  7-9  ! 10-14 !15 и более
--------------------------------------------------------------------
1            !   2   !   3   !   4   !   5   !     6
--------------------------------------------------------------------
Директор                    1       1       1       1         1
Заместитель директора
по учебной работе          0,5      0,5     1       1         1
Заместитель директора
по воспитательной работе   0,5      0,5     1       1         1
Заместитель директора
по хозяйственной работе     -        -      -       -         1
Заведующий хозяйством      0,5      0,5     1       1         1
Медицинская сестра         0,5       1      1      1,5        2
Диетическая сестра          -        -     0,5     0,5        1
Младший медицинский        0,5      0,5    0,5     0,5       0,5
персонал
Педагог-психолог           0,5      0,5    0,5      1         1
Методист                   0,5      0,5     1       1         1
Старший вожатый             -       0,5     1       1         1
Библиотекарь               0,5       1      1       1         1
Главный бухгалтер           -        -      -       -         1
Бухгалтер                  0,5      0,5     1       1         1
Делопроизводитель          0,5      0,5     1       1         1
Секретарь                   -        -      1       1         1
Кладовщик                   -        -      -       1         1
Кастелянша                 0,5      0,5    0,5      1         1
Шеф-повар                   -        -      -       1         1
Повар                      1,5       2      2       2         3
Кухонный рабочий           0,5      0,5     1       1         2
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту
зданий (на каждое здание)   1        1      1       2         2
Сторож                      3        3      3       3         3
Вахтер на каждое здание     1        1      1       1         1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Штатные единицы должности воспитателей и помощников воспитателей на одну группу устанавливаются с учетом одновременной работы в группе воспитателя и помощника воспитателя в зависимости от режима работы группы и установленной нормы часов в неделю.
2. Штатные единицы должности помощников воспитателей для ночного дежурства в круглосуточных группах устанавливаются из расчета одной штатной единицы для двух групп. В организациях, имеющих одну или нечетное число круглосуточных групп, а также имеющих изолированные входы в группы, исчисленные штатные единицы помощников воспитателей для двух групп могут применяться на отдельную группу.
Общеобразовательные школы
-------------------------------------------------------------------
! Количество штатных единиц в зависимости
! от числа классов (классов - комплектов),
Наименование должностей !     включая предшкольную подготовку
-------------------------------------------------------------------

! 2-3 ! 4-6 ! 7-9 ! 10-14! 15 және
!     !     !     !      ! одан да
!     !     !     !      !   көп
------------------------------------------------------------------
1                !  2  !  3  !  4  !   5  !    6
------------------------------------------------------------------
Директор                           1     1     1      1       1
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                        0,5   0,5    1      1       1
Директордың тәрбие жұмысы
жөнiндегi орынбасары              0,5   0,5    1      1       1
Директордың шаруашылық жұмысы
жөніндегі орынбасары               -     -     -      -       1
Шаруашылық меңгерушісі            0,5   0,5    1      1       1
Медбике                           0,5    1     1     1,5      2
Емдәмбике                          -     -    0,5    0,5      1
Кiшi медициналық персонал         0,5   0,5   0,5    0,5     0,5
Педагог-психолог                  0,5   0,5   0,5     1       1
Әдiскер                           0,5   0,5    1      1       1
Аға вожатый                        -    0,5    1      1       1
Кiтапханашы                       0,5    1     1      1       1
Бас бухгалтер                      -     -     -      -       1
Бухгалтер                         0,5   0,5    1      1       1
Iс қағаздарын жүргiзуші           0,5   0,5    1      1       1
Хатшы                              -     -     1      1       1
Қоймашы                            -     -     -      1       1
Кастелянша                        0,5   0,5   0,5     1       1
Бас аспаз                          -     -     -      1       1
Аспаз                             1,5    2     2      2       3
Асүй жұмысшысы                    0,5   0,5    1      1       2
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн
жұмысшы (әрбiр ғимаратқа)          1     1     1      2       2
Күзетші                            3     3     3      3       3
Әрбір ғимаратқа вахтер             1     1     1      1       1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Бiр топтың тәрбиешiсi және тәрбиешiнiң көмекшiсi лауазымдық штат бiрлiктерi тәрбиешi мен тәрбиешi көмекшiсiнiң топтағы бiр мезгiлдегi жұмысы ескеріле отырып, топтың жұмыс режимiне және олардың белгiленген апталық сағат нормаларына қарай белгiленедi.
2. Түнгi кезектегi тәрбиешiлер көмекшiлерiнiң лауазымдық штат бiрлiктерi екі топқа бір штат бiрлiгi есебiнен белгiленедi. Тәулiк бойы жұмыс iстейтiн бiр немесе тақ санды, сондай-ақ топтарға оқшауланған есiгi бар ұйымдарда екi топқа бiрдей есептелген тәрбиешiлер көмекшiлерiнiң штат бiрлiктерi жеке топқа да қолданылуы мүмкiн.
Жалпы бiлiм беретiн мектептер
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы   !    Мектеп алдындағы дайындықты қоса
!        алғандағы сыныптар (сынып
!     жинақтауыштарының) санына қарай
!        штат бiрлiктерiнің саны
!-----------------------------------------

!до 6 !6-10!11-13!14-16!17-20!21-29! 30 и
!     !    !     !     !     !     !более
-------------------------------------------------------------------
1            !  2  !  3 !  4  !  5  !  6  !  7  !   8
-------------------------------------------------------------------
Директор                   1     1    1     1     1     1      1
Заместитель директора по
учебной работе             -    0,5   1     1     1    1,5     2
Заместитель директора по
воспитательной работе      -    0,5   1     1     1    1,5     2
Заместитель директора по
хозяйственной работе       -     -    -     -     1     1      1
Заведующий хозяйством      1     1    1     1     -     -      1
Главный бухгалтер          -     -    -     1     1     1      1
Бухгалтер                  1     1    1     1     1     1      2
Педагог-психолог          0,5    1    1     1     1    1,5     2
Старший вожатый           0,5   0,5  0,5    1     1     1      1
Медицинская сестра        0,5   0,5  0,5    1     1    1,5    1,5
Младший медицинский
персонал                   -     -    -    0,5   0,5   0,5    0,5
Заведующий библиотекой     -     -    -     1     1     1      1
Библиотекарь               -    0,5  0,5    -     -     -      1
Делопроизводитель         0,5   0,5  0,5    1     1     1      1
Секретарь                  -     -    -     1     1     1      1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту
зданий (на каждое
здание)                    1     1    1     1    1,5    2      2
Сторож                     3     3    3     3     3     3      3
Вахтер на каждое здание    1     1    2     2     2     2      2
------------------------------------------------------------------
Примечание.
В начальных школах должность директора устанавливается при наличии 8 и более классов-комплектов и не менее 240 учащихся.
Лицеи, гимназии (школы-лицеи, школы-гимназии),
экспериментальные площадки
------------------------------------------------------------------
! Количество штатных единиц в зависимости
!  от числа классов-комплектов, включая
Наименование должностей !        предшкольную подготовку
!-----------------------------------------
! до 6!6-10!11-13!14-16!17-20!21-29!30 и
!     !    !     !     !     !     !более
------------------------------------------------------------------
1            !  2  !  3 !  4  !  5  !  6  !  7  !  8
------------------------------------------------------------------
Директор                   1     1    1     1     1     1     1
Заместитель директора по
учебной работе             -    0,5   1     1     1    1,5    2
Заместитель директора по

!6-ға !6-10!11-13!14-16!17-20!21-29!30 және
!дейін!    !     !     !     !     !одан да
!     !    !     !     !     !     !  көп
------------------------------------------------------------------
1            !  2  !  3 !  4  !  5  !  6  !  7  !  8
------------------------------------------------------------------
Директор                   1     1    1     1     1     1     1
Директордың оқу жұмысы
жөнiндегi орынбасары       -    0,5   1     1     1    1,5    2
Директордың тәрбие
жұмысы жөнiндегi
орынбасары                 -    0,5   1     1     1    1,5    2
Директордың шаруашылық
жұмысы жөнiндегi
орынбасары                 -     -    -     -     1     1     1
Шаруашылық меңгерушiсi     1     1    1     1     -     -     1
Бас бухгалтер              -     -    -     1     1     1     1
Бухгалтер                  1     1    1     1     1     1     2
Педагог-психолог          0,5    1    1     1     1    1,5    2
Аға вожатый               0,5   0,5  0,5    1     1     1     1
Медбике                   0,5   0,5  0,5    1     1    1,5   1,5
Кіші медициналық
қызметшi                   -     -    -    0,5   0,5   0,5   0,5
Kiтапхана меңгерушiсi      -     -    -     1     1     1     1
Кiтапханашы                -    0,5  0,5    -     -     -     1
Іс қағаздарын жүргiзушi   0,5   0,5  0,5    1     1     1     1
Хатшы                      -     -    -     1     1     1     1
Ғимараттарда кешендi
қызмет көрсететiн және
жөндейтiн жұмысшы
(әрбір ғимаратқа)          1     1    1     1    1,5    2     2
Күзетшi                    3     3    3     3     3     3     3
Әрбiр ғимаратқа вахтер     1     1    2     2     2     2     2
------------------------------------------------------------------
Ескерту.
Бастауыш мектептерде директордың лауазымы 8 және одан көп сынып жинақтауыштары әрі оқушылар саны 240-тан кем болмаған жағдайда белгiленедi.
Лицейлер, гимназиялар (мектеп-лицейлер, мектеп-гимназиялар),
эксперименттiк алаңдар
------------------------------------------------------------------
Лауазымдар атауы    !    Мектепке дейінгі дайындықты қоса
!    алғанда сынып жинақтауыш санына
!     қарай штат бiрлiктерiнің саны
!-----------------------------------------
!6-ға !6-10!11-13!14-16!17-20!21-29!30-дан
!дейін!    !     !     !     !     ! аса
------------------------------------------------------------------
1            !  2  !  3 !  4  !  5  !  6  !  7  !  8
------------------------------------------------------------------
Директор                   1     1    1     1     1     1     1
Директордың оқу жұмысы
жөнiндегi орынбасары       -    0,5   1     1     1    1,5    2
Директордың тәрбие
жұмысы жөнiндегi

воспитательной работе      -    0,5   1     1     1     1     2
Заместитель директора по
по профильному обучению    1     1    1     1     1     1     1
Заместитель директора по
хозяйственной работе       -     -    -     -     1     1     1
Заведующий хозяйством      1     1    1     1     -     -     -
Главный бухгалтер          -     -    -     1     1     1     1
Бухгалтер                  1     1    1     1     1     1     2
Менеджер                   1     1    1     1     1     1     1
Педагог-психолог          0,5    1    1     1     1    1,5    2
Старший вожатый           0,5   0,5  0,5    1     1     1     1
Медицинская сестра        0,5   0,5  0,5    1     1    1,5   1,5
Младший медицинский        -    0,5  0,5   0,5   0,5   0,5   0,5
персонал
Заведующий библиотекой     -     -    -     1     1     1     1
Библиотекарь               -    0,5  0,5    -     -     -     1
Делопроизводитель         0,5   0,5  0,5    1     1     1     1
Секретарь                  -     -    -     1     1     1     1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и текущему
ремонту зданий
(на каждое здание)         1     1    1     1     2     2     2
Сторож                     3     3    3     3     3     3     3
Вахтер на каждое
здание                     1     1    2     2     2     2     2
------------------------------------------------------------------
Специализированные школы-интернаты с углубленным
изучением отдельных предметов, школы-интернаты
для одаренных детей и военные школы-интернаты
------------------------------------------------------------------
!    Количество штатных единиц
!     в зависимости от числа
Наименование должностей     !        классов-комплектов
------------------------------------------------------------------
! до 10 ! 10-20 ! 21-30 !31 и более
------------------------------------------------------------------
1               !   2   !   3   !   4   !    5
------------------------------------------------------------------
Директор (начальник)               1       1       1        1
Заместитель директора
(начальника) по учебной работе    0,5      1      1,5       2
Заместитель директора
(начальника) по воспитательной
работе                            0,5      1       1        2
Заместитель директора
(начальника) по профильному
обучению                           1       1       1        1
Заместитель директора
(начальника) по
хозяйственной работе               -       1       1        1
Заведующий интернатом              1       1       1        1
Заведующий хозяйством
(складом)                          1       1       1        1
Главный бухгалтер                  -       1       1        1

орынбасары                 -    0,5   1     1     1     1     2
Директордың бейін бойынша
оқыту жөніндегі орынбасары 1     1    1     1     1     1     1
Директордың шаруашылық
жұмысы жөнiндегi
орынбасары                 -     -    -     -     1     1     1
Шаруашылық меңгерушiсi     1     1    1     1     -     -     1
Бас бухгалтер              -     -    -     1     1     1     1
Бухгалтер                  1     1    1     1     1     1     2
Менеджер                   1     1    1     1     1     1     1
Педагог-психолог          0,5    1    1     1     1    1,5    2
Аға вожатый               0,5   0,5  0,5    1     1     1     1
Медбике                   0,5   0,5  0,5    1     1    1,5   1,5
Кіші медициналық
қызметшi                   -    0,5  0,5   0,5   0,5   0,5   0,5
Kiтапхана меңгерушiсi      -     -    -     1     1     1     1
Кiтапханашы                -    0,5  0,5    -     -     -     1
Іс қағаздарын жүргiзушi   0,5   0,5  0,5    1     1     1     1
Хатшы                      -     -    -     1     1     1     1
Ғимараттарда кешендi
қызмет көрсететiн және
жөндейтiн жұмысшы
(әрбір ғимаратқа)          1     1    1     1     2     2     2
Күзетшi                    3     3    3     3     3     3     3
Вахтер, әрбiр ғимаратқа    1     1    2     2     2     2     2
------------------------------------------------------------------
Жекелеген пәндердi тереңдетiп оқытатын мамандандырылған
мектеп-интернаттар, дарынды балаларға арналған
мектеп-интернаттар және әскери мектеп-интернаттар
------------------------------------------------------------------
Лауазымдар атауы           !   Сынып жинақтауыштың
!    санына қарай штат
!    бiрлiктерiнiң саны
!----------------------------
!10-ға! 10-20! 21-30! 31 және
!дейiн!      !      ! одан да
!     !      !      ! көп
------------------------------------------------------------------
1                  !  2  !   3  !   4  !   5
------------------------------------------------------------------
Директор (бастық)                       1      1      1      1
Директордың (бастықтың) оқу жұмысы
жөнiндегi орынбасары                   0,5     1     1,5     2
Директордың (бастықтың) тәрбие
жұмысы жөніндегi орынбасары            0,5     1      1      2
Директордың (бастықтың) бейін
бойынша оқыту жөнiндегi орынбасары      1      1      1      1
Директордың (бастықтың) шаруашылық
жұмысы жөнiндегi орынбасары             -      1      1      1
Интернат меңгерушісі                    1      1      1      1
Шаруашылық (қойма) меңгерушісі          1      1      1      1
Бас бухгалтер                           -      1      1      1

Бухгалтер                          2       2       3        3
Менеджер                           1       1       1        1
Педагог-психолог                   1       1      1,5       2
Врач-педиатр                       1      1,5     1,5       2
Медицинская сестра                 1       1      1,5      1,5
Диетическая сестра                 1       1       1        1
Младший медицинский персонал       1       1       1        1
Инспектор по кадровым вопросам     1       1       1        1
Заведующий библиотекой             -       1       1        1
Библиотекарь                       1       1       1        1
Делопроизводитель                 0,5      1       1        1
Секретарь учебной части            1       1       1        1
Секретарь                          -       1       1        1
Архивариус                         1       1       1        1
Комендант на каждое здание         1       1       1        1
Кладовщик                          1       1       1        1
Кастелянша                         1       1       1        1
Экспедитор                         1       1       1        1
Шеф-повар                          1       1       1        1
Оператор стиральных машин          1       2       2        3
Обувщик                            1       1       1        1
Швея по ремонту одежды             1       1       1        1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и текущему
ремонту зданий (на каждое
здание)                            1       2       2        2
Парикмахер                         1       1       1       1,5
Сторож на каждое здание            3       3       3        3
Вахтер на каждое здание            2       2       2        2
Грузчик                            1       1       1        1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Количество воспитателей устанавливается из расчета 2 единицы на каждую группу воспитанников 1-7 классов и одной единицы на группу воспитанников 8-11 классов, включая замену воспитателей в ночное время, в выходные, праздничные дни и в период отпуска.
2. Штатные единицы должности дежурного по общежитию (интернату) или помощника воспитателя устанавливаются из расчета на каждый спальный корпус с учетом сменного режима работы.
3. Штатные единицы должности поваров и подсобных рабочих кухни вводятся в зависимости от количества учащихся из расчета одной штатной единицы на каждые 60 детей.
4. В военных школах-интернатах для военно-тренировочных работ дополнительно вводятся штатные единицы заведующего тиром и заведующего оружейным складом.
Школы-интернаты общего и санаторного типа
------------------------------------------------------------------
!  Количество штатных единиц
! в зависимости от количества
Наименование должностей    !     групп воспитанников
!---------------------------------
! до 10 ! 11-15 ! 16 и более
------------------------------------------------------------------
1                !   2   !   3   !        4
------------------------------------------------------------------
Директор                            1       1            1
Заместитель директора по учебной
работе                              1       1            1
Заместитель директора по
воспитательной работе               1       1            1
Заместитель директора по
хозяйственной работе                1       1            1
Педагог-психолог                    1       1            1
Старший вожатый                     1       1            1
Врач                                1       1            1
Медицинская сестра для

Бухгалтер                               2      2      3      3
Менеджер                                1      1      1      1
Педагог-психолог                        1      1     1,5     2
Дәрiгeр-педиатр                         1     1,5    1,5     2
Медициналық бике                        1      1     1,5    1,5
Емдәмбике                               1      1      1      1
Кiшi медициналық персонал               1      1      1      1
Кадр мәселелерi жөнiндегi инспектор     1      1      1      1
Кiтапхана меңгерушісі                   -      1      1      1
Кітапханашы                             1      1      1      1
Іс қағаздарын жүргізуші                0,5     1      1      1
Оқу бөлiмiнiң хатшысы                   1      1      1      1
Хатшы                                   -      1      1      1
Мұрағатшы                               1      1      1      1
Комендант, әрбiр ғимаратқа              1      1      1      1
Қоймашы                                 1      1      1      1
Кастелянша                              1      1      1      1
Экспедитор                              1      1      1      1
Бас аспаз                               1      1      1      1
Кір жуу машиналарының операторы         1      2      2      3
Аяқ киімшi                              1      1      1      1
Киiм бүтiндеу жөнiндегi тiгiншi         1      1      1      1
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн жұмысшы
(әрбiр ғимаратқа)                       1      2      2      2
Шаштараз                                1      1      1     1,5
Күзетшi, әрбiр ғимаратқа                3      3      3      3
Вахтер, әрбiр ғимаратқа                 2      2      2      2
Жүкшi                                   1      1      1      1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Тәрбиеленушiлердiң саны 1-7 сыныптардағы тәрбиеленушiлердiң әрбiр тобына 2 бiрлiктен белгiленедi және 8-11 сыныптардағы тәрбиеленушiлердiң әрбiр тобына түнгi уақыттағы, демалыс, мейрам күндерi мен демалыс кезеңiнде тәрбиешiнi ауыстыруды қоса алғанда, бiр топқа бiр бiрлiктен белгiленедi.
2. Жатақхана (интернат) бойынша кезекшiнiң немесе тәрбиешi көмекшiсiнiң лауазымдық штат бiрлiктерi әрбiр жатын корпусқа жұмыстың ауысымдық режимi ескерiле отырып, белгіленедi.
3. Аспаз бен ас үйдiң көмекшi жұмысшылары лауазымдық штат бiрлiктерi оқушылар санына қарай әрбiр 60 балаға бiр штат бiрлiгi есебiнен енгiзiледi.
4. Әскери мектеп-интернаттарда әскери-жаттығу жұмыстарын жүргiзу үшiн тир меңгерушiсi мен қару қоймасы меңгерушiсiнің штат бiрлiктерi қосымша енгiзiледi.
Жалпы және санаториялық үлгiдегi мектеп-интернаттар
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы          !  Тәрбиеленушілердiң топтар
!     санына қарай штат
!     бірлiктерiнiң саны
!------------------------------
!  8-10  !  11-15  !  16 және
!        !         !одан да көп
------------------------------------------------------------------
Директор                               1         1          1
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                             1         1          1
Директордың тәрбие жұмысы жөнiндегi
орынбасары                             1         1          1
Директордың шаруашылық жұмысы
жөнiндегi орынбасары                   1         1          1
Педагог-психолог                       1         1          1
Аға вожатый                            1         1          1
Дәрiгeр                                1         1          1

круглосуточного дежурства           4       4            4
Младший медицинский персонал       0,5     0,5          0,5
Заведующий библиотекой              -       1            1
Библиотекарь                       0,5     0,5           1
Главный бухгалтер                   1       1            1
Бухгалтер                           1       1            1
Делопроизводитель (секретарь)       1       1            1
Шеф-повар                           1       1            1
Повар                               2       2            2
Кухонный рабочий                    1       2            2
Кладовщик                           1       1            1
Кастелянша                          1       1            1
Экспедитор                          1       1            1
Обувщик                             1       1            1
Швея по ремонту одежды и белья      1       1            1
Оператор стиральных машин           2       2            3
Рабочий по комплексному
обслуживанию и текущему ремонту
зданий (на каждое здание)           1       1            2
Сторож                              3       3            3
Вахтер на каждое здание             1       1            1
Грузчик                             1       1            1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Количество воспитателей устанавливается из расчета 2 единицы на каждую группу воспитанников 1-7 классов и одной единицы на группу воспитанников 8-11 классов, включая замену воспитателей в выходные, праздничные дни и в период отпуска.
В школах-интернатах, имеющих до 100 воспитанников, оставшихся без попечения родителей, дополнительно устанавливается одна штатная единица должности воспитателя, а в школах-интернатах, имеющих более 100 воспитанников дополнительно устанавливается 0,5 штатной единицы должности воспитателя на каждые 50 воспитанников.
2. В туберкулезных школах-интернатах санаторного типа штатные единицы врачей и медицинских сестер устанавливаются из расчета один врач и две медсестры на каждые 100 человек, обучающихся в этих интернатах.
Интернаты при школах, средних профессиональных
учебных заведениях искусства
------------------------------------------------------------------
Наименование      !        Количество воспитанников
должностей       !-----------------------------------------
!до 25 !25-50!50-100!101-120!121-160!160 и
!      !     !      !       !       !более
------------------------------------------------------------------

Tәулiк бойы кезекшi медбике            4         4          4
Кіші медициналық персонал             0,5       0,5        0,5
Кiтапхана меңгерушісі                  -         1          1
Кiтапханашы                           0,5       0,5         1
Бас бухгалтер                          1         1          1
Бухгалтер                              1         1          1
Іс қағаздарын жүргізуші (хатшы)        1         1          1
Бас аспаз                              1         1          1
Аспаз                                  2         2          2
Асүй жұмысшысы                         1         2          2
Қоймашы                                1         1          1
Кастелянша                             1         1          1
Экспедитoр                             1         1          1
Аяқ киiмшi                             1         1          1
Киiм мен iшкиiм жөндейтiн тiгiншi      1         1          1
Кір жуу машиналарының операторы        2         2          3
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн жұмысшы
(әрбiр ғимаратқа)                      1         1          2
Күзетшi                                3         3          3
Вахтер, әрбiр ғимаратқа                1         1          1
Жүкшi                                  1         1          1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Тәрбиешiлердiң саны демалыс, мереке күндерi және демалыс кезеңiнде ауыстырылатын күндерiн қоса есептегенде, 1-7 сыныптардағы тәрбиеленушiлердiң әрбiр тобына 2 бiрлiк және 8-11 сыныптардағы тәрбиеленушiлердiң әрбiр тобына 1 бiрлiк белгiленедi.
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 100-ге дейiн оқушысы бар мектеп-интернаттарда тәрбиешi лауазымының 1 штат бiрлiгi қосымша белгiленедi, ал 100-ден астам тәрбиеленушiлерi бар мектеп-интернаттарда әрбiр 50 оқушы тобына 0,5 штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешi лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
2. Санаториялық үлгідегi туберкулез мектеп-интернаттарында дәрiгерлер мен медбикелердiң штат бiрлiктерi осы интернаттарда оқитын әрбiр 100 оқушыға бiр дәрiгер мен екi медбике бiрлiгi есебiнен белгiленедi.
Мектептердiң, орта кәсiптiк өнер оқу орындарының
жанындағы интернаттар
------------------------------------------------------------------
Лауазымдар атауы    !         Тәрбиеленушiлердiң саны
!------------------------------------------
!25-ке!25-50!50-100!101-120!121-160!160
!дейiн!     !      !       !       !және
!     !     !      !       !       !одан да
!     !     !      !       !       !көп
------------------------------------------------------------------
1          !  2  !  3  !   4  !   5   !   6   !  7
------------------------------------------------------------------

Заведующий интернатом      -      -      1      1       1      1
Шеф-повар                  1     1,5    1,5    1,5      2      2
Повар                     0,5    0,5    0,5     1       1      1
Кухонный рабочий          0,5     1      1      1      1,5     2
Кастелянша                 -      -      -      1       1      1
Оператор стиральных
машин                     0,5     1     1,5    1,5      2      2
Помощник воспитателя       2      2      2      2       2      2
Заведующий хозяйством     0,5     1      1      1       1      1
Медицинская сестра        0,5    0,5    0,5     1       1      1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
Количество воспитателей в интернатах при общеобразовательных школах устанавливается из расчета одной штатной единицы должности воспитателя на группу, состоящую не менее чем из 25 человек, но не менее 1,5 штатной единицы на интернат.
При наличии в интернате 2-х и более спальных корпусов штатные единицы помощников воспитателей устанавливаются на каждый спальный корпус в зависимости от количества воспитанников, проживающих в данном корпусе.
В интернате с числом более 100 воспитанников должность помощника воспитателя устанавливается из расчета двух штатных единиц на каждый этаж спального корпуса.
Штатная единица должности рабочего по обслуживанию и текущему ремонту зданий, сооружений и оборудования в интернатах устанавливается при отсутствии указанной должности в общеобразовательной школе.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников организаций начального
профессионального образования
------------------------------------------------------------------
!   Количество штатных единиц
Наименование должностей     !  в зависимости от количества
!            учащихся
-----------------------------------
! до 280 ! 281-880 ! 881 и более
------------------------------------------------------------------
1               !    2   !    3    !       4
------------------------------------------------------------------
Директор                            1        1            1
Заместитель директора по
учебной работе                      1        1            1
Заместитель директора по
воспитательной работе               1        1            1
Заместитель директора по
учебно-производственной работе      1        1            1
Заместитель директора по
хозяйственной работе                -        1            1
Заведующий отделом кадров           1        1            1
Старший мастер                      1        1            1
Преподаватель-организатор по
начальной военной подготовке        1        1            1
Педагог-психолог                    1        1            1
Методист                            1        1            1
Медицинская сестра                  1        1            1
Главный бухгалтер                   1        1            1

Интернат меңгерушiсi      -     -      1      1       1      1
Бас аспаз                 1    1,5    1,5    1,5      2      2
Аспаз                    0,5   0,5    0,5     1       1      1
Асүй жұмысшысы           0,5    1      1      1      1,5     2
Кастелянша                -     -      -      1       1      1
Кiр жуатын машиналардың
операторы                0,5    1     1,5    1,5      2      2
Тәрбиешiнiң көмекшiсi     2     2      2      2       2      2
Шаруашылық меңгерушісi   0,5    1      1      1       1      1
Медбике                  0,5   0,5    0,5     1       1      1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
Жалпы бiлiм беру мектептерiнiң жанындағы мектеп интернаттарда кемiнде 25 адамнан тұратын топқа бiр тәрбиешi лауазымдық штат бiрлiгi, бiрақ интернатқа кемiнде 1,5 бiрлiк есебiнен белгiленедi.
Интернатта 2 немесе одан да көп жатын корпусы болған жағдайда тәрбиешi көмекшілерiнiң штат бiрлiктерi осы корпуста тұратын тәрбиеленушілердiң санына қарай белгіленедi.
Саны 100-ден астам тәрбиеленушi тұратын интернатта жатын корпустың әр қабатына 2 штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешi көмекшiсінің лауазымы белгiленедi.
Интернаттағы ғимараттарға, құрылыстар мен жабдықтарға кешенді қызмет көрсететiн және жөндейтiн жұмысшы лауазымының штат бiрлiгi жалпы бiлiм беру мектебiнде көрсетiлген лауазым болмаған жағдайда енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Бастауыш кәсiптiк бiлiм беру ұйымдары
қызметкерлерiнiң үлгi штаттары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы          ! Оқушылар санына қарай
! штат бiрлiктерiнiң саны
!------------------------
! 280-гe !281-880!881-ден
! дейiн  !       !жоғары
------------------------------------------------------------------
1                   !    2   !   3   !   4
------------------------------------------------------------------
Директор                                      1       1       1
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                                    1       1       1
Директордың тәрбие жұмысы жөнiндегi
орынбасары                                    1       1       1
Директордың оқу-өндiрiстiк жұмыс
жөнiндегi орынбасары                          1       1       1
Директордың шаруашылық жұмыс жөнiндегi
орынбасары                                    -       1       1
Кадрлар бөлiмiнiң меңгерушісі                 1       1       1
Аға шебер                                     1       1       1
Бастауыш әскери дайындық жөнiндегi
оқытушы-ұйымдастырушы                         1       1       1
Педагог-психолог                              1       1       1
Әдiскер                                       1       1       1
Медициналық бике                              1       1       1
Бас бухгалтер                                 1       1       1

Бухгалтер                           1        2            2
Секретарь учебной части             -        1            1
Секретарь (делопроизводитель)       1        1            1
Заведующий библиотекой              -        1            1
Библиотекарь                        1        1            1
Заведующий общежитием               1        1            1
Паспортист                         0,5      0,5           1
Заведующий хозяйством               1        1            1
Кладовщик                           -        1            1
Комендант на каждое здание          1        1            1
Шеф-повар                           1        1            1
Повар                               2        3            4
Кухонный рабочий                    1        l            1
Экспедитор                          1        1            1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту зданий
(на каждое здание)                  1        1            2
Оператор стиральных машин           1        2            2
Сторож                              3        3            3
Вахтер на каждое здание             1        1            1
Грузчик                             1        1            1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. В профессиональных лицеях, экспериментальных площадках начального профессионального образования дополнительно устанавливается штатная единица должности заместителя директора по профильному обучению независимо от количества учащихся.
2. В организациях начального профессионального образования штатная единица должности мастера производственного обучения устанавливается из расчета одной штатной единицы на группу производственного обучения из 12-15 учащихся, а по профессиям, связанным с обслуживанием сложного оборудования, выполнением опасных и сложных работ - исходя из имеющихся условий.
3. В организациях начального профессионального образования штатная единица должности заведующего филиалом вводится при количестве учащихся в филиалах более 150 учащихся.
4. В организациях начального профессионального образования штатная единица должности воспитателя по общежитию вводится на каждые 75 учащихся и на каждые 25 детей-сирот, проживающих в общежитии.
5. В общежитии организаций начального профессионального образования с количеством проживающих от 75 человек и выше устанавливается штатная единица должности дежурного по общежитию на смену. В общежитиях повышенной этажности, имеющих несколько изолированных входов, численность дежурных устанавливается в индивидуальном порядке.

Бухгалтер                                     1       2       2
Оқу бөлiмiнiң хатшысы                         -       1       1
Хатшы (iс қағаздарын жүргiзушi)               1       1       1
Кiтапхана меңгерушісі                         -       1       1
Кiтапханашы                                   1       1       1
Жатақхана меңгерушісі                         1       1       1
Паспортшы                                    0,5     0,5      1
Шаруашылық меңгерушiсi                        1       1       1
Қоймашы                                       -       1       1
Комендант, әрбiр ғимаратқа                    1       1       1
Бас аспаз                                     1       1       1
Аспаз                                         2       3       4
Асүй жұмысшысы                                1       1       1
Экспедитор                                    1       1       1
Ғимараттарда кешенді қызмет көрсететiн
және жөндейтін жұмысшы (әрбір ғимаратқа)      1       1       2
Кір жуу машиналарының операторы               1       2       2
Күзетшi                                       3       3       3
Вахтер, әрбір ғимаратқа                       1       1       1
Жүкшi                                         1       1       1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Бастауыш кәсiптiк бiлiм беру лицейлерiнде эксперименттiк алаңдарда оқушылардың санына қарамастан, директордың бейiндiк оқыту жөнiндегi орынбасары лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
2. Бастауыш кәсіптiк бiлiм беру ұйымында өндiрiстiк оқыту шеберi лауазымының штат бiрлiгi 12-15 оқушыдан тұратын өндiрiстiк оқу тобына бiр штат бiрлiгi есебiнен, ал күрделi жабдықтарға қызмет көрсетумен, қауiптi әрi күрделi жұмыстар орындаумен байланысты кәсiптер бойынша жергiлiктi жағдайға қарай белгiленедi.
3. Бастауыш кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында филиал меңгерушiсi лауазымының штат бiрлiгi филиалдағы оқушылар саны 150 оқушыдан көп болған жағдайда енгізiледi.
4. Бастауыш кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында жатақхана бойынша тәрбиешi лауазымының штат бiрлiгi жатақханада тұратын әрбiр 75 оқушыға және әрбiр 25 жетiм балаға енгiзiледi.
5. Саны 75 және одан көп адамнан тұратын бастауыш кәсiптiк бiлiм беру ұйымының жатақханаларында әр ауысымның жатақхана бойынша кезекшiсi лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi. Көп қабатты, бiрнеше кiретiн оқшауланған есiктерi бар жатақханаларда кезекшiлер саны жеке тәртiппен белгiленедi.

6. При наличии в организациях начального профессионального образования от 500 или более военнообязанных и призывников устанавливается штатная единица должности инспектора по кадрам и специальной работе.
7. В организациях начального профессионального образования при наличии от 20 и более единиц действующего оборудования (станков, машин, автомобилей, тракторов и др.) устанавливается штатная единица должности механика.
8. При определении штатных единиц в организациях начального профессионального образования за основу берется количество учащихся по списочному составу на 1 января учебного года.
9. Штатные единицы должностей музыкальных руководителей, художественных руководителей, художника, архивариуса вводятся по согласованию с администраторами программ в пределах фонда оплаты труда или за счет средств от представленных платных услуг.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников организаций среднего
профессионального образования
------------------------------------------------------------------
!   Количество штатных единиц в
Наименование должностей    !    зависимости от количества
!              учащихся
!-----------------------------------
! до 280 ! 281-880 ! 881 и более
------------------------------------------------------------------
1               !    2   !    3    !       4
------------------------------------------------------------------
Директор                           1        1            1
Заместитель директора по
учебной работе                     1        1            1
Заместитель директора по
воспитательной работе              1        1            1
Заместитель директора по
учебно-производственной работе     1        1            1
Заместитель директора по
хозяйственной работе               -        1            1
Медицинская сестра                 1        1            1
Преподаватель-организатор
по начальной военной
подготовке                         1        1            1
Педагог-психолог                   1        1            1
Методист                           1        1            1
Заведующий отделом кадров          -        1            1
Инспектор по кадрам (по
специальной работе)               0,5       1            1
Главный бухгалтер                  1        1            1
Бухгалтер                          1        2            2
Секретарь учебной части            -        1            1

6. Бастауыш кәсiптiк бiлiм беретiн ұйымдарда әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушылар саны 500 немесе одан көп болған жағдайда кадрлар және арнайы жұмыс жөніндегі инспектор лауазымының штат бiрлiгi белгіленедi.
7. Бастауыш кәсіптiк бiлiм беру ұйымдарында 20 және одан көп жұмыс iстеп тұрған жабдықтар (станоктар, машиналар, автомобильдер, тракторлар және басқалар) болған жағдайда механик лауазымының штат бiрлiгi енгiзiледi.
8. Бастауыш кәсіптiк бiлiм беру ұйымдарының штат бiрлiктерiн белгілеу кезiнде оқу жылының 1 қаңтарындағы оқушылардың тiзiмдiк құрамы бойынша оқушылар саны негiзге алынады.
9. Музыкалық жетекшi, көркемдiк жетекшi, суретшi, мұрағатшы лауазымдарының штат бiрлiктерi еңбекақы қоры шегінде немесе ұсынылған ақылы қызметiнен түскен қаражат есебiнен бағдарламалар әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдары
қызметкерлерiнiң үлгi штаттары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы          ! Оқушылар санына қарай
! штат бiрлiктерiнiң саны
!------------------------
! 280-гe !281-880!881-ден
! дейiн  !       !жоғары
------------------------------------------------------------------
1                   !    2   !   3   !   4
------------------------------------------------------------------
Директор                                      1       1       1
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                                    1       1       1
Директордың тәрбие жұмысы жөнiндегi
орынбасары                                    1       1       1
Директордың оқу-өндiрiстiк жұмыс
жөнiндегi орынбасары                          1       1       1
Директордың шаруашылық жұмыс жөнiндегi
орынбасары                                    -       1       1
Медициналық бике                              1       1       1
Бастауыш әскери дайындық жөнiндегi
оқытушы-ұйымдастырушы                         1       1       1
Педагог-психолог                              1       1       1
Әдiскер                                       1       1       1
Кадрлар бөлiмiнiң меңгерушісі                 -       1       1
Психолог                                      1       1       1
Кадрлар жөніндегі (арнайы жұмыс бойынша)
инспектор                                    0,5      1       1
Бас бухгалтер                                 1       1       1
Бухгалтер                                     1       2       2
Оқу бөлiмiнiң хатшысы                         -       1       1

Секретарь (делопроизводитель)      1        1            1
Заведующий библиотекой             -        1            1
Библиотекарь                       1        1            2
Заведующий общежитием              1        1            1
Паспортист                        0,5      0,5           1
Заведующий хозяйством              1        1            1
Кладовщик                          -        1            1
Комендант на каждое здание         1        1            1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту зданий
(на каждое здание)                 1        1            2
Оператор стиральных машин          1        2            2
Сторож                             3        3            3
Вахтер на каждое отдельное
здание                             1        1            1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. При подготовке в организациях среднего профессионального образования специалистов по областям применения информационной системы дополнительно устанавливается штатная единица должности заместителя директора по информационным технологиям.
2. При количестве в данных организациях не менее 150 учащихся, обучающихся по одной или нескольким специальностям, устанавливаются штатные единицы должности заведующего отделением по каждой специальности.
3. Штатная единица должности воспитателя по общежитию в организациях среднего профессионального образования устанавливается на каждые 75 учащихся, проживающих в общежитии.
4. В общежитии организации среднего профессионального образования с количеством проживающих от 100 человек и выше устанавливается штатная единица должности дежурного по общежитию на смену. В общежитиях повышенной этажности, имеющих несколько изолированных входов, численность дежурных устанавливается в индивидуальном порядке.
5. При наличии в организациях среднего профессионального образования от 500 или более военнообязанных и призывников устанавливается штатная единица должности инспектора по кадрам и специальной работе.
6. При наличии в организациях среднего профессионального образования от 20 и более единиц действующего оборудования (станков, машин, автомобилей, тракторов и др.) устанавливается штатная единица должности механика.
7. При определении штатных единиц за основу берется количество учащихся по списочному составу на 1 января учебного года.
8. При наличии в организациях среднего профессионального образования учебно-методического объединения дополнительно устанавливаются штатные единицы должности заместителя директора по учебно-методическому объединению, методиста, техника.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников специальных коррекционных организаций
для детей и подростков с ограниченными
возможностями в развитии
------------------------------------------------------------------
!  Количество штатных единиц в
Наименование должностей     ! зависимости от количества групп
!          воспитанников
!--------------------------------

Хатшы (iс қағаздарын жүргiзушi)               1       1       1
Кiтапхана меңгерушісі                         -       1       1
Кiтапханашы                                   1       1       2
Жатақхана меңгерушісі                         1       1       1
Паспортшы                                    0,5     0,5      1
Шаруашылық меңгерушiсi                        1       1       1
Қоймашы                                       -       1       1
Комендант, әрбiр ғимаратқа                    1       1       1
Ғимараттарда кешенді қызмет көрсететiн
және жөндейтін жұмысшы (әрбір ғимаратқа)      1       1       2
Кір жуу машиналарының операторы               1       2       2
Күзетшi                                       3       3       3
Вахтер, әрбір ғимаратқа                       1       1       1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында ақпараттық жүйенi қолдану салалары бойынша мамандар даярлау кезiнде директордың ақпараттық технологиялар жөнiндегi орынбасары лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
2. Осы ұйымдарда бiр немесе бiрнеше мамандық бойынша кемiнде 150 оқушы саны бар болса, әр мамандық бойынша бөлiмше меңгерушiсi лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
3. Орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында жатақхана бойынша тәрбиешi лауазымының штат бiрлiгi жатақханада тұратын әрбiр 75 оқушыға белгiленедi.
4. Орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымының жатақханасында 100 және одан көп адам тұратын болса, әр ауысымға жатақхана кезекшiсi лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi. Көп қабатты, кiретiн бiрнеше бөлек есiктерi бар жатақханаларда кезекшiлер саны жеке тәртiппен белгiленедi.
5. Әскери мiндеттiлер және әскерге шақырылушылар саны 500 немесе одан да көп орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында кадр және арнайы жұмыс жөнiндегi инспектор лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
6. Орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында 20 және одан көп жұмыс iстеп тұрған жабдықтар (станоктар, машиналар, автомобильдер, тракторлар және тағы басқалар) болған жағдайда механик лауазымының штат бiрлiгi енгiзіледi.
7. Штат бiрлiктерiн белгiлеген кезде оқу жылының 1-қаңтарындағы оқушылардың тiзiмдiк құрамдағы саны негiзге алынады.
8. Орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының құрамында оқу-әдiстемелiк бiрлестiк болған жағдайда директордың оқу-әдiстемелiк бiрлестiк жөнiндегi орынбасары, әдiскер, техник лауазымдарының штат бiрлiктерi қосымша белгiленедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар мен
жеткiншектерге арналған арнаулы түзеу ұйымдары
қызметкерлерiнiң үлгi штаттары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдар атауы         !   Тәрбиеленушiлер топтарына
!  қарай штаттық бiрлiктер саны
!---------------------------------

! до 8 ! 9-14 ! 15-30 !31 и более
------------------------------------------------------------------
1                !   2  !   3  !   4   !    5
------------------------------------------------------------------
Директор                             1      1      1        1
Заместитель директора по
учебно-воспитательной работе         1      -      -        -
Заместитель директора по
учебной работе                       -      1      1        1
Заместитель директора по
воспитательной работе                -      1      1        1
Заместитель директора по
хозяйственной работе                 1      1      1        1
Педагог-психолог                     1      1     1,5       2
Старший вожатый                      1      1      1        1
Врач                                 1      1      1        1
Медицинская сестра для
круглосуточного дежурства            4      4      4        4
Младший медицинский персонал        0,5    0,5    0,5       1
Главный бухгалтер                    1      1      1        1
Бухгалтер                            1      1      1        1
Делопроизводитель (секретарь)        1      1      1        1
Заведующий библиотекой               -      1      1        1
Библиотекарь                        0,5     -      -        1
Кладовщик                            1      1      1        1
Кастелянша                           1      1      1        1
Экспедитор                           1      1      1        1
Шеф-повар                            -      1      1        1
Повар                                2      2      2        3
Кухонный рабочий                     1      1      2        3
Оператор стиральных машин            1      2      3        3
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту зданий
(на каждое здание)                   1      1      2        2
Сторож                               3      3      3        3
Вахтер на каждое здание              1      1      1        1
Грузчик                              1      1      1        2
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. В специальных коррекционных организациях для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии количество воспитателей устанавливается из расчета 2 штатной единицы на каждую группу воспитанников.
2. Наполняемость классов и воспитательных групп определяется соответствующим нормативным правовым актом о специальных коррекционных организациях для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии.
3. В специальных коррекционных организациях, имеющих детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также детей, находящихся в данной организации в воскресные и праздничные дни, дополнительно устанавливаются следующие должности:

! 8-ге ! 9-14 ! 15-30 ! 31 және
!дейін !      !       !одан да аса
------------------------------------------------------------------
1               !   2  !   3  !   4   !     5
------------------------------------------------------------------
Директор                            1      1      1         1
Директордың оқу-тәрбие жұмысы
жөнiндегi орынбасары                1      -      -         -
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                          -      1      1         1
Директордың тәрбие жұмысы
жөнiндегі орынбасары                -      1      1         1
Директордың шаруашылық жұмысы
жөнiндегi орынбасары                1      1      1         1
Педагог-психолог                    1      1     1,5        2
Аға вожатый                         1      1      1         1
Дәрiгер                             1      1      1         1
Тәулiк бойы кезекшiлік ететiн
медбике                             4      4      4         4
Кiшi медициналық персонал          0,5    0,5    0,5        1
Бас бухгалтер                       1      1      1         1
Бухгалтер                           1      1      1         1
Iс қағаздарын жүргiзушi (хатшы)     1      1      1         1
Кiтапхана меңгерушісі               -      1      1         1
Кiтапханашы                        0,5     -      -         1
Қоймашы                             1      1      1         1
Кастелянша                          1      1      1         1
Экспедитор                          1      1      1         1
Бас аспаз                           -      1      1         1
Аспаз                               2      2      2         2
Асхана жұмысшысы                    1      1      2         3
Кір жуу машиналарының операторы     1      2      3         3
Ғимараттарда кешенді қызмет
көрсететiн және жөндейтін жұмысшы
(әрбір ғимаратқа)                   1      1      2         2
Күзетшi                             3      3      3         3
Вахтер, әр ғимаратқа                1      1      1         1
Жүкші                               1      1      1         2
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар мен жеткiншектердiң арнаулы түзеу ұйымдарында тәрбиешiлердiң саны тәрбиеленушiлердiң әр тобына 2 штат бiрлiгi есебiнен белгiленедi.
2. Сыныптар және тәрбиелеу топтарының толықтырылуы даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар мен жеткiншектерге арналған арнаулы түзеу ұйымдары туралы нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi.
3. Арнаулы түзеу ұйымдарында жетiм және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, сондай-ақ жексенбi, мереке күндерi осы ұйымдарда қалатын балалар үшiн қосымша мынадай лауазымдар белгiленедi:

0,25 штатной единицы должности воспитателя на каждые 25 таких детей, но не менее 0,25 единицы на организацию;
0,5 штатной единицы должности повара при наличии в организации не менее 25 таких детей.
4. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, с нарушениями речи устанавливаются должности учителя-логопеда и учителя-дефектолога из расчета одной штатной единицы на 12-15 детей, для детей со сложной структурой дефекта из расчета одной штатной единицы на группу из не более чем 6 детей.
5. В специальных коррекционных организациях, имеющих одну или несколько дошкольных групп, на каждую группу устанавливаются следующие должности:
воспитателя - 2 штатные единицы;
учителя-дефектолога в группах для глухих, слабослышащих, позднооглохших детей, для слепых и слабовидящих, для умственно отсталых детей - 1 штатная единица.
6. В дошкольных группах специальных коррекционных организаций для детей с нарушениями зрения, с нарушениями опорно-двигательного аппарата при наличии детей с нарушениями речи устанавливаются 2 штатные единицы помощника воспитателя, одна штатная единица учителя-логопеда на каждые 10 детей с тяжелыми нарушениями речи или на каждые 12 детей с нарушениями фонетического строя речи. Если дошкольные группы размещены в смежных спальных помещениях, то устанавливаются должности: помощника воспитателя из расчета 2,5 штатной единицы и машиниста по стирке белья из расчета 0,5 штатной единицы на каждые две группы.
7. При наличии в специальных коррекционных организациях двух и более дошкольных групп устанавливаются дополнительно по 0,5 штатной единице должностей повара и подсобного рабочего.
8. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями зрения, для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, имеющих от 4 до 9 групп, устанавливаются дополнительно 1 штатная единица должности подсобного рабочего и 2 штатные единицы должности подсобного рабочего - при наличии от 9 и более групп.
9. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата устанавливается должность техника по ремонту ортопедических аппаратов: 0,5 штатной единицы с количеством в данных организациях до 100 воспитанников и 1 штатная единица с количеством более 100 воспитанников.
10. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями зрения с количеством 4-5 групп, в которых учащиеся пользуются учебниками и учебной литературой с рельефным шрифтом, устанавливается 0,5 штатной единицы должности библиотекаря.

осындай әрбiр 25 балаға 0,25 штат бiрлiгi есебiнен, бiрақ әр ұйымда 0,25 штат бiрлiгiнен кем болмайтын тәрбиешi лауазымының штат бiрлiгi;
ұйымда кемiнде осындай 25 бала болған жағдайда 0,5 штат бiрлiгi аспаз лауазымы енгiзiледi.
4. Қозғалыс мүшелерi мен сөйлеу қабiлетi нашар балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында 12-15 балаға 1 штат бiрлiгi есебiнен логопед мұғалiм және дефектолог мұғалiм, кемтарлығы күрделi балаларға арналған балалар саны 6-дан аспайтын топтарға бiр штат бiрлiк есебiнен белгiленедi.
5. Бiр немесе бiрнеше мектепке дейiнгi топтары бар арнаулы түзеу ұйымдарында әрбiр топ үшiн мынадай лауазымдар белгiленедi:
тәрбиешi - 2 штат бiрлiгi;
естiмейтiн, нашар еститiн, кейiн саңырау болған балалар топтары үшiн дефектолог мұғалiм, зағип және нашар көретiн, ойлау қабiлетi нашар балалар тобы үшiн 1 штат бiрлiгi.
6. Арнаулы түзеу ұйымдарының көру және сөйлеу қабiлеттерi нашар, жүрiп-тұру мүшелерi зақымданған мектепке дейінгi балалар топтарында 2 штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешi көмекшiсiнiң штат лауазымы, сөйлеу қабiлетi өте нашар әрбiр 10 балаға және фонетикалық сөйлеу қатары бұзылған әрбiр 12 балаға мұғалiм-логопед лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi. Егер мектепке дейiнгi топтардың жатын бөлмелерi қатар орналасса, әрбiр 2 топқа 2,5 штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешiнiң көмекшiсi, 0,5 штат бiрлiгi есебiнен кiр жуу машинисi лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
7. Арнаулы түзеу ұйымдарында екi немесе одан да көп мектепке дейінгi топтар болған жағдайда 0,5 бiрлiк есебiнен аспаз және көмекші жұмысшы лауазымдарының штат бiрлiктерi қосымша белгiленедi.
8. Көру қабiлетi нашар және жүрiп-тұру мүшелерi зақымданған
4-тен 9-ға дейiнгi топтары бар арнаулы түзету ұйымдарында 1 штат бiрлiгi есебiнен, егер 9 және одан да көп топтар болған жағдайда көмекшi жұмысшы лауазымының 2 штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
9. Жүрiп-тұру мүшелерi зақымданған балаларға арналған арнаулы түзеу мекемелерiнде: 100-гe дейiн тәрбиеленушiсi болса 0,5 штат бiрлiгi, осы ұйымдарда тәрбиеленушi саны 100-ден асатын болса - 1 штат бiрлiгi есебiнен ортопедиялық аппараттарды жөндеу жөніндегi техник лауазымының штат бiрлiгi белгіленедi.
10. Арнаулы түзеу ұйымдарында көру қабiлетi нашар балалардың бедерлi қарiптермен жазылған әдебиет оқулықтарын пайдаланатын 4-5 топтар болса, 0,5 бiрлiгi есебiнен кiтапханашы лауазымы белгiленедi.

11. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушением слуха устанавливается должность техника по обслуживанию звукоусиливающей аппаратуры: 1 штатная единица при наличии 3-8 классов, оборудованных звукоусиливающей аппаратурой, и 1,5 штатной единицы - при наличии 9-16 таких классов. В числе классов учитываются также дошкольные группы, в которых установлена звукоусиливающая аппаратура.
12. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями слуха устанавливается одна штатная единица должности учителя-дефектолога слухового кабинета.
13. Должность помощника воспитателя в специальных коррекционных организациях устанавливается из расчета 2 штатных единиц на каждый спальный корпус, а при размещении в спальном корпусе более 100 воспитанников - 2 штатных единиц на каждый этаж спального корпуса.
14. При наличии в специальной коррекционной организации изолятора, расположенного за пределами спального корпуса, устанавливается дополнительно 2 штатные единицы должности помощника воспитателя.
15. В тех случаях, когда часть белья сдается в стирку в прачечную, в специальных коррекционных организациях с числом до 15 групп устанавливается одна штатная единица должности оператора стиральных машин, а с числом 15 и более групп - 2 штатные единицы должности.
16. В специальных коррекционных организациях для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата на каждую группу устанавливается 0,5 штатной единицы должности медсестры-массажиста.
17. В специальных коррекционных организациях с контингентом свыше 150 детей дополнительно вводится одна штатная единица должности врача-психиатра.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников организаций для детей-сирот,
для детей, оставшихся без попечения родителей
------------------------------------------------------------------
!     Количество штатных единиц в
Наименование должностей   !   зависимости от количества групп
!            воспитанников
!-------------------------------------
!до 5 групп!5-9 групп!10 групп и свыше
------------------------------------------------------------------
1             !     2    !    3    !       4
------------------------------------------------------------------
Директор                          1         1            1
Заместитель директора по
учебной работе                   0,5        1            1
Заместитель директора по
воспитательной работе            0,5        1            1
Заместитель директора по
хозяйственной работе              1         1            1
Методист                         0,5        1            1
Педагог-психолог                  1         1            1
Социальный педагог                1         1            1
Главный бухгалтер                 1         1            1
Бухгалтер                         1         1            1
Инспектор по кадровым

11. Есту қабiлетi нашар балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында дыбысты күшейту аппараттарына қызмет көрсету жөнiндегi техник лауазымы 3-8 сыныптарға 1 бiрлiгi, осындай 9-16 сынып болса - 1,5 бiрлiгi есебiнен белгiленедi. Бұл сыныптардың санында дыбысты күшейту аппаратураларын орнатылған мектепке дейiнгi топтар да есепке алынады.
12. Ecту қабілетi нашар балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарында есту кабинетiнiң дефектолог мұғалiмi лауазымының 1 штат бiрлiгi белгіленедi.
13. Тәрбиешiнiң көмекшiсi лауазымы әрбiр жатын корпусына 2 штат бiрлiгi есебiнен енгiзiледi, егер жатын корпусына 100-ден аса тәрбиеленушi орналастырылса, жатын корпустың әрбiр қабатына 2 штат бiрлiгi енгiзiледi.
14. Арнаулы түзеу ұйымдарында жатын корпусынан тыс орналасқан изолятор болған жағдайда, қосымша 2 штат бiрлiгi тәрбиешiнiң көмекшiсi лауазымы қосымша енгiзiледi.
15. Жуылатын бұйымдардың бiр бөлiгi кiр жуатын орындарға тапсырылатын жағдайда 15-кe дейiн топ саны бар арнаулы түзеу ұйымдарында кiр жуу машиналары операторы лауазымының бiр штат бiрлiгi, ал 15 және одан да аса топтары болса - 2 лауазымдық штат бiрлiгi белгiленедi.
16. Жүрiп-тұру мүшелерi зақымданған балаларға арналған түзеу ұйымдарында әрбiр топқа 0,5 штат бiрлiгi есебiнен массаж жасаушы медбике лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
17. 150-ден астам тәрбиеленушiсi бар арнаулы түзеу ұйымдарында 1 штат бiрлiгi психиатр-дәрiгер лауазымы қосымша енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекітiлген
Жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларға арналған ұйымдар қызметкерлерiнiң
үлгi штаттары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы       !   Тәрбиеленушiлер топтарының
!        санына қарай штат
!       бiрлiктерiнiң саны
!-------------------------------
! 5 топқа !  5-9   ! 10 және
! дейiн   ! топтар ! одан да
!         !        ! көп топтар
------------------------------------------------------------------
1                !    2    !    3   !     4
------------------------------------------------------------------
Директор                               1         1         1
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                            0,5        1         1
Директордың тәрбие жұмысы
жөнiндегi орынбасары                  0,5        1         1
Директордың шаруашылық жұмысы
жөнiндегi орынбасары                   1         1         1
Әдiскер                               0,5        1         1
Педагог-психолог                       1         1         1
Әлеуметтiк педагог                     1         1         1
Бас бухгалтер                          1         1         1
Бухгалтер                              1         1         1
Кадрлар мәселелерi жөнiндегi

вопросам                          -        0,5           1
Секретарь                         1         1            1
Врач-педиатр                      1         1            1
Медицинская сестра для
круглосуточного дежурства         4         4            4
Младший медицинский персонал     0,5       0,5           1
Заведующий библиотекой            -         -            1
Библиотекарь                      1         1            -
Кладовщик                         1         1            1
Кастелянша                        1         1            1
Швея по ремонту одежды и
белья                             1         1            1
Экспедитор                       0,5        1            1
Шеф-повар                         1         1            1
Повар                             2         4            4
Кухонный рабочий                  3         3            3
Мойщик посуды                     1         2            3
Оператор стиральных машин         1         2            3
Обувщик                           1         1            1
Парикмахер                        1         1            1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту зданий
(на каждое здание)                1         2            2
Сторож                            3         3            3
Грузчик                           1         1            1
Вахтер на каждое здание           1         1            1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. В домах детства дополнительно вводятся штатные единицы должности врача-невропатолога, медсестры физиокабинета, патронажной сестры, диетической сестры, старшей медицинской сестры, инструктора по лечебной физической культуре, массажиста, а также при необходимости дополнительные штатные единицы должности медицинской сестры.
2. В организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, должности врача-стоматолога, медицинской сестры по физиотерапии и инструктора по лечебной физкультуре устанавливаются из расчета по 0,5 штатных единиц при наличии в данных организациях до 150 воспитанников и по 1 штатной единице должности при наличии от 150 и свыше воспитанников.
3. В организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, количество штатных единиц должностей воспитателей (в группах для детей дошкольного возраста устанавливается дополнительно штатные единицы должностей помощников воспитателей) устанавливается на каждую группу (семью) воспитанников, с учетом дежурства в ночное время, замены воспитателей в выходные, праздничные дни и в период отпуска, а также недельной нагрузки и режима работы в организации.

инспектор                              -        0,5        1
Хатшы                                  1         1         1
Дәрiгер-педиатр                        1         1         1
Тәулiк бойы кезекшiлiк ететiн медбике  4         4         4
Кiшi медициналық персонал             0,5       0,5        1
Кiтапхана меңгерушісі                  -         -         1
Кiтапханашы                            1         1         -
Қоймашы                                1         1         1
Кастелянша                             1         1         1
Киiм-кешек пен iш киiмдi жөндейтiн
тiгiншi                                1         1         1
Экспедитор                            0,5        1         1
Бас аспаз                              1         1         1
Аспаз                                  2         4         4
Асхана жұмысшысы                       3         3         3
Ыдыс жуушы                             1         2         3
Kiр жуу машиналарының операторы        1         2         3
Аяқ киiмшi                             1         1         1
Шаштараз                               1         1         1
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн жұмысшы
(әрбiр ғимаратқа)                      1         2         2
Күзетшi                                3         3         3
Жүкшi                                  1         1         1
Вахтер, әрбір ғимаратқа                1         1         1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер.
1. Балалық шақ үйлерiнде қосымша невропатолог дәрiгерi, физиокабинет медбикесi, патронаждық бикесi, емдәмбикесi, аға медбике, емдiк дене тәрбиесi жөнiндегi нұсқаушы, массаж жасаушы, сондай-ақ қажет болған жағдайда медбикенiң лауазымдық штат бiрлiктерi қосымша енгiзiледi.
2. Жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда тіс дәрiгерi, физиотерапия жөнiндегi медбике және емдiк дене тәрбиесi жөнiндегi нұсқаушы лауазымдары 150-ге дейiн тәрбиеленушiлер болған жағдайда 0,5 штат бiрлiгi және 150-ден астам тәрбиеленуші болған жағдайда 1 штат бiрлiгi есебiнен белгіленеді.
3. Жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда тәрбиешiлер лауазымының штат бiрлiгiнiң саны (мектепке дейiнгi жастағы балалар топтарында тәрбиешiлердiң көмекшiлерi лауазымдарының штат бiрлiктерi қосымша белгiленедi) тәрбиеленушiлердiң әрбiр тобына (отбасына) олардың демалыс және мереке күндерiндегi ауысымдарын, түнгi уақыттағы кезекшiлiктi қоса, апталық жүктеменi ескере отырып, ұйымның жұмыс режимiне сәйкес белгіленедi.

4. При наличии в данных организациях детей с нарушениями слуха, речи, зрения, интеллекта (кроме детей с ослабленным зрением) устанавливается штатная единица должности учителя-дефектолога на каждую группу детей с нарушениями слуха, речи, зрения, интеллекта, штатная единица должности учителя-логопеда на каждую группу детей с нарушением речи из расчета на каждые 12 детей с тяжелыми нарушениями речи (алалией, дизартией, ринолалией, афазией, заиканием) или на каждые 15 детей с нарушением фонетического строя речи.
5. В организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, штатные единицы должностей музыкального руководителя, педагога дополнительного образования, а также инструкторов по физической культуре и труду устанавливаются в зависимости от проводимых кружковых, трудовых, спортивных и лечебных мероприятий.
6. При наличии в организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, земельного участка и подсобного хозяйства дополнительно вводятся штатные единицы специалистов по профилю (агроном, зоотехник и т.д.).
7. В случае наличия при организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, общеобразовательной школы, собственной зоны отдыха, находящейся за пределами детского дома, дополнительные штатные единицы работников устанавливаются согласно типовым штатам соответствующих организаций образования.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников внешкольных организаций
Спортивные школы
------------------------------------------------------------------
! Количество штатных единиц в
!зависимости от количества групп
Наименование должностей      !--------------------------------
!  свыше   ! от 26 до !  до 25
! 35 групп ! 35 групп !  групп
------------------------------------------------------------------
Директор                               1          1         1
Заместитель директора по учебной
работе                                 1          1         1
Заместитель директора по
хозяйственной работе                   1          -         -
Заведующий хозяйством                  -          1         1
Врач                                   1          1         1
Секретарь (делопроизводитель)          1          1        0,5
Бухгалтер                              1         0,5       0,5
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту зданий          2         1,5        1
Техник по оборудованию                 1          1         1
Сторож                                 3          3         3

4. Аталған ұйымдарда есту, сөйлеу, көру және ойлау қабілеттерi нашар балалар (жанары нашарлаған балалардан басқа) болса, әрбiр топқа дефектолог мұғалiм лауазымы, сөйлеу қабiлетi өте нашар 12 баладан тұратын әрбiр топқа (алалия, дизартия, ринолалия, афазия, тұтығу) сөйлеу немесе фонетикалық сөйлеу құрылымы бұзылған 15 баладан тұратын әрбiр топқа логопед мұғалiм лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
5. Жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда үйiрмелiк, еңбек, спорт және емдеу iс-шаралары өткiзiлуiне қарай музыка жетекшiсi, қосымша бiлiм беру педагогы, сондай-ақ дене шынықтыру мен еңбекке баулу жөнiндегi нұсқаушы лауазымдарының штат бiрлiктерi белгiленедi.
6. Жер телiмдерi мен қосалқы шаруашылықтары бар жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда бейiн бойынша мамандардың лауазымдық штат бiрлiктерi (агроном, зоотехник т.б.) қосымша енгiзiледi.
7. Жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың жанында жалпы бiлiм беретiн мектеп, өзiнiң демалыс аймағы болған жағдайына қосымша штат бiрлiктерi тиiстi бiлiм беру ұйымдарының үлгi штаттарына сәйкес белгiленедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Мектептен тыс ұйымдар қызметкерлерiнiң үлгі штаттары
Спорт мектептерi
------------------------------------------------------------------
!     Топ санына қарай штат
!      бiрлiктерiнiң саны
Лауазымдардың атауы       !--------------------------------
!  35-тен  ! 26-дан  ! 25-ке
! көп болса! 35-ке   ! дейін
!          ! дейiн   ! болса
!          ! болса   !
------------------------------------------------------------------
Директор                               1         1          1
Директордың оқу жұмысы жөнiндегi
орынбасары                             1         1          1
Директордың шаруашылық жұмысы
жөнiндегi орынбасары                   1         1          1
Шаруашылық меңгерушiсi                 -         1          1
Дәрігер                                1         1          1
Хатшы (ic қағаздарын жүргізуші)        1         1         0,5
Бухгалтер                              1        0,5        0,5
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн
жұмысшы                                2        1,5         1
Жабдықтар жөнiндегi техник             1         -          -
Күзетшi                                3         3          3

Вахтер на каждое здание                1          1         1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Количество штатных единиц должности инструктора-методиста в спортивных школах определяется в зависимости от количества отделений по видам спорта.
2. Штатные единицы должности механика по обслуживанию учебно- тренировочного процесса, ремонту спортивного инвентаря и оборудования устанавливаются с учетом категорий спортсооружений и видов спорта.
3. Штатные единицы работников спортивных детско-юношеских школ олимпийского резерва устанавливаются в соответствии со штатными единицами спортивных школ, имеющих свыше 35 групп.
Детские музыкальные, художественные школы, школы искусств
------------------------------------------------------------------
!      Количество штатных единиц в
Наименование должностей !  зависимости от количества учащихся
!---------------------------------------
!до 50 !51-100!101-250!251-500!более 500
------------------------------------------------------------------
Директор                      -      1      1      1         1
Заместитель директора по
учебной работе                -      -      1      1         1
Заместитель директора по
воспитательной работе         -      -      1      1         1
Главный бухгалтер             -      1      1      1         1
Бухгалтер                     1      1      1      1         1
Библиотекарь                 0,5    0,5     1      1         1
Настройщик-ремонтировщик    Одна штатная единица на 25 клавишных
музыкальных инструментов               инструментов
Секретарь
(делопроизводитель)           1      1      1      1         1
Рабочий по комплексному
обслуживанию и ремонту
зданий                       1,5    1,5     2      2         2
Сторож                        3      3      3      3         3
Вахтер на каждое здание       1      1      1      1         1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. В детских музыкальных, художественных школах, школах искусств с количеством учащихся до 50 человек штатная единица должности директора не устанавливается. За руководство школой одному из педагогов повышается должностной оклад за совмещение должности или за расширение зоны должностных обязанностей.
2. При наличии филиалов данных организаций устанавливается должность заведующего филиалом с количеством учащихся от 50 до 200 человек - 0,5 штатной единицы, при количестве свыше 200 учащихся - 1 штатная единица. В филиалах с количеством учащихся до 50 человек должность заведующего филиалом не устанавливается.

Вахтер, әрбiр ғимаратқа                1         1          1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Спорт мектептерiндегi әдiстемешi-нұсқаушылар лауазымдарының штат бiрлiктерiнiң саны спорт түрлерi бойынша бөлiмшелерiнiң санына қарай белгіленедi.
2. Оқу-жаттығу процесiне қызмет көрсету, спорттық мүкәммал мен жабдықтарды жөндеу және жабдықтау жөнiнде қызмет көрсететiн механиктер лауазымдарының штат бiрлiктерi спорт құрылыстары мен спорт мектебiндегi спорт түрлерi ескерiле отырып белгiленедi.
3. Балалар-жасөспiрiмдердiң арнаулы спорт олимпиадалық резервтер мектептерi қызметкерлерiнiң үлгi штаттары топтар саны 35-тен асатын спорт мектептерiнiң штат бiрлiктерiне сәйкес белгiленедi.
Балалардың музыкалық, көркем, өнер мектептерi
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы        !  Оқушылар санына қарай штат
!     бiрлiктерiнің саны
!--------------------------------
!50-ге!51-100!101-250!251-500!500
!дейін!      !       !       !-ден
!     !      !       !       !аса
------------------------------------------------------------------
Директор                            -      1      1       1     1
Директордың оқу жұмысы
жөнiндегi орынбасары                -      -      1       1     1
Директордың тәрбие жұмысы
жөніндегi орынбасары                -      -      1       1     1
Бас бухгалтер                       -      1      1       1     1
Бухгалтер                           1      1      1       1     1
Кiтапханашы                        0,5    0,5     1       1     1
Музыкалық аспаптардың құлақ         25 клавиштік аспапқа бір штат
күйiн келтіріп жөндеуші                        бірлігі
Хатшы (ic қағаздарын жүргізуші)     1      1      1       1     1
Ғимараттарда кешендi қызмет
көрсететiн және жөндейтiн
жұмысшы (әрбiр ғимаратқа)          1,5    1,5     2       2     2
Күзетшi                             3      3      3       3     3
Вахтер, әрбiр ғимаратқа             1      1      1       1     1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Оқушылардың саны 50-ге дейiнгi музыка, көркем, өнер мектептерiнде директор лауазымының штат бiрлiгi белгіленбейдi. Мектептi басқарған педагогтардың бiреуiне оның лауазымды қоса атқарғаны үшiн немесе қызметтік мiндетiнің кеңеюiне байланысты лауазымдық жалақысы арттырылады.
2. Ал, филиалдары болған жағдайда, оқушылар саны 50-ден 200-ге дейiн болса, 0,5 штат бiрлiгi есебiнен филиал меңгерушiсiнің лауазымы, ал, саны 200 оқушыдан acca, 1 штат бiрлiгi белгiленедi. 50-ге жетпейтін оқушысы бар филиалдарда филиал меңгерушiсiнің лауазымы белгiленбейдi.

3. В данных организациях, работающих параллельно по нескольким видам искусства (музыкальному, художественному, хореографическому), штатная единица должности заместителя директора по профилю может устанавливаться для каждого вида обучения отдельно.
4. Штатная единица должности костюмера устанавливается при наличии в указанных организациях хорового, хореографического, театрального или драматического коллектива.
Дворцы, дома, центры, комплексы, студии
детского и юношеского творчества
------------------------------------------------------------------
!      Количество
Наименование должностей          !    штатных единиц
------------------------------------------------------------------
Директор                                               1
Заместитель директора по учебно-
воспитательной работе                                  1
Заведующий хозяйством                                  1
Заведующий массовым отделом                            1
Заведующий методическим отделом                        1
Педагог-психолог                                       1
Бухгалтер                                              1
Секретарь                                              1
Художник-оформитель                                    1
Настройщик музыкальных инструментов - 1 должность на 25
клавишных инструментов
Рабочий по комплексному обслуживанию зданий
(на каждое здание)                                     1
Сторож                                                 3
Вахтер на каждое здание                                1
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. При наличии во дворцах, домах, центрах, комплексах, студиях детского и юношеского творчества ансамбля песни и танца, хореографического коллектива, хорового коллектива с количеством участников не менее 90 человек устанавливаются штатные единицы должности художественного руководителя ансамбля, балетмейстера, хормейстера.
2. Штатная единица должности дирижера оркестра в данных организациях устанавливается при наличии в оркестре не менее 50 человек.
3. При наличии в указанных организациях хорового, хореографического, театрального или драматического коллектива вводится штатная единица должности костюмера.
4. При наличии в данных организациях книжного фонда, содержащего не менее 3 тысяч экземпляров, устанавливается штатная единица должности библиотекаря.
5. При наличии в указанных организациях киноустановки и зрительного зала не менее чем на 250 мест и оборудованной сцены устанавливается 0,5 штатной единицы должности киномеханика, по 0,5 штатной единицы должности осветителя и машиниста сцены.
Станции и базы юных техников, туристов, натуралистов
------------------------------------------------------------------
Наименование должностей        !      Количество
!    штатных единиц
------------------------------------------------------------------
Директор                                                1
Заместитель директора по методической работе            1
Заведующий складом (хозяйством)                         1
Заведующие отделами (при наличии 10 кружков одного профиля - одна
штатная единица)
Бухгалтер                                               1
Секретарь (делопроизводитель)                           1
Рабочий по комплексному обслуживанию и
ремонту зданий (на каждое здание)                       1
Сторож                                                  3
Вахтер на каждое здание                                 1
------------------------------------------------------------------
Примечания:

3. Өнердiң бiрнеше түрiмен (музыкалық, көркем, хореографиялық) қатар жұмыс iстейтiн өнер мектептерiнде директордың бейiн бойынша орынбасары лауазымының штат бiрлiгi оқытудың әр түрi бойынша жеке белгiленуi мүмкiн.
4. Костюмер лауазымының штат бiрлiгi көрсетілген ұйымдарда хор, хореография, театр немесе драма ұжымдары болған жағдайда енгiзіледi.
Балалар мен жасөспiрiмдер шығармашылығының сарайлары,
кешендерi, студиялары, үйлерi, орталықтары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы                !  Штаттық
! бiрлiктер
!   саны
------------------------------------------------------------------
Директор                                                   1
Директордың оқу-тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары         1
Шаруашылық меңгерушiсi                                     1
Бұқаралық бөлiмнiң меңгерушiсi                             1
Әдiстемелiк бөлiмнiң меңгерушісі                           1
Педагог-психолог                                           1
Бухгалтер                                                  1
Хатшы                                                      1
Безендiруші-суретші                                        1
Музыкалық аспаптардың құлақ күйiн келтiрушi - 25 клавиштiк аспапқа
1 лауазым
Ғимараттарда кешендi қызмет көрсететiн және
жөндейтiн жұмысшы (әрбiр ғимаратқа)                        1
Күзетшi                                                    3
Вахтер, әрбiр ғимаратқа                                    1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Балалар мен жасөспiрiмдер шығармашылығының сарайлары, үйлерi, орталықтары, кешендерi, студияларында қатысушылардың саны 90 адамнан кем емес ән және би ансамблi, хореографиялық ұжым, хор ұжымы болған жағдайда, ансамбльдiң көркемдiк жетекшiсi, балетмейстер, хормейстер лауазымдарының штат бiрлiктерi белгіленедi.
2. Осы ұйымдарда оркестрдiң дирижерi лауазымының штат бiрлiгi оркестрде кемiнде 50 адам болған жағдайда белгiленедi.
3. Осы ұйымдарда хор, хореография, театр немесе драма ұжымы болған жағдайда костюмер лауазымының штат бiрлiгi енгiзiледi.
4. Осы ұйымдарда кемiнде 3 мың дана кiтап қоры бар болған жағдайда кiтапханашы лауазымының штат бірлігі енгiзiледі.
5. Осы ұйымдарда киноқондырғысы және кемiнде 250 орындық көрермен залы, жабдықталған сахнасы болған жағдайда 0,5 штат бiрлiгi киномеханик, 0,5 штат бiрлiгi жарық түсiрушi мен сахна машинисі лауазымдары белгiленедi.
Жас техниктер, натуралистер, туристер стансалары мен базалары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы                !     Штат
! бiрлiктеpінің
!     саны
------------------------------------------------------------------
Директор                                                  1
Директордың әдiстемелiк жұмыс жөнiндегi орынбасары        1
Қойма (шаруашылық) меңгерушiсi                            1
Бөлiм меңгерушiлерi (бip бейiндегi 10 үйiрме болған жағдайда -
1 штат бiрлiгi)
Бухгалтер                                                 1
Хатшы (іс қағаздарын жүргiзуші)                           1
Ғимараттарда кешендi қызмет көрсететiн және
жөндейтiн жұмысшы (әрбiр ғимаратқа)                       1
Күзетшi                                                   3
Вахтер, әрбiр ғимаратқа                                   1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:

1. Данные внешкольные организации могут привлекать педагогов дополнительного образования, педагогов-организаторов, методистов, фонд заработной платы которых утверждается администраторами программ в пределах бюджетных ассигнований.
2. При наличии в указанных организациях насосной станции вводится штатная единица должности техника по обслуживанию насосной техники.
3. При наличии в данных организациях одной или нескольких мастерских вводится штатная единица должности мастера.
Спортивные и оздоровительные лагеря
------------------------------------------------------------------
!Количество штатных единиц в
Наименование должностей      ! зависимости от количества
!       детей в смену
!-----------------------------
!до 160!от 161!от 281! свыше
!      !до 280!до 400!  400
------------------------------------------------------------------
1                  !   2  !   3  !   4  !   5
------------------------------------------------------------------
Директор (начальник)                    1      1      1      1
Старший вожатый                         1      1      1      1
Заведующий хозяйством                   1      1      1      1
Бухгалтер                               1      1      1      1
Врач                                    1      1      1      1
Медицинская сестра                      1      1      2      2
Инструктор по физкультуре               1      1      1      1
Аккомпаниатор                           1      1      1      1
Шеф-повар                               1      1      1      1
Повар                                   3      3      4      4
Кухонный рабочий                        2      3      4      5
Мойщик посуды                           1      1      1      1
Кладовщик                               -      1      1      1
Кастелянша                              1      1      1      1
Оператор стиральных машин               1     1,5     2      2
Сторож                                  3      3      3      3
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. В спортивных лагерях (кроме лагерей детско-юношеских спортивных школ) устанавливаются штатные единицы должности тренеров-преподавателей из расчета одной штатной единицы на группу в 15-20 человек.
2. В спортивных и оздоровительных лагерях устанавливаются должности воспитателей из расчета одной штатной единицы на каждые 35 человек.
3. При наличии водоема в лагере (за исключением спортивных лагерей со специализацией по плаванию) устанавливается штатная единица должности инструктора-методиста по плаванию.
Туристические лагеря
------------------------------------------------------------------
!  Количество штатных единиц в
!   зависимости от количества
Наименование должностей     !         детей в смену
!--------------------------------
!  до 150 ! от 150 ! свыше 250
!         ! до 250 !
------------------------------------------------------------------
1                 !     2   !    3   !      4
------------------------------------------------------------------
Директор (начальник)                   1        1          1
Старший воспитатель                    1        1          1
Заведующий хозяйством                  1        1          1
Бухгалтер                              1        1          1

1. Осы мектептен тыс ұйымдар жалақы қорын бағдарламалар әкiмшiлерi бекiтетiн бюджеттiк қаржы шегiнде қосымша бiлiм беру педагогтарын, ұйымдастырушы педагогтарды, әдiскерлердi жұмысқа тарта алады.
2. Осы ұйымдарда сорғы стансасы болған жағдайда сорғы техникасына қызмет көрсету технигі лауазымының штат бiрлiгi енгiзiледi.
3. Осы ұйымдарда бiр немесе бiрнеше шеберхана болған жағдайда шебер лауазымының штат бiрлiгi енгiзiледi.
Спорт және сауықтыру лагерьлерi
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы         !  Ауысымдағы балалар санына
!   қарай штаттық бiрлiктер
!------------------------------
!160-қa!161-ден!281-ден!400-ден
!дейiн !280-ге !400-ге ! аса
!      ! дейiн ! дейiн !
------------------------------------------------------------------
Директор (бастық)                      1      1       1       1
Аға вожатый                            1      1       1       1
Шаруашылық меңгерушісі                 1      1       1       1
Бухгалтер                              1      1       1       1
Дәрiгер                                1      1       1       1
Медбике                                1      1       2       2
Дене тәрбиесi жөніндегі нұсқаушы       1      1       1       1
Сүйемелдеуші                           1      1       1       1
Бас аспаз                              1      1       1       1
Аспаз                                  3      3       4       4
Асүй жұмысшысы                         2      3       4       5
Ыдыс жуушы                             1      1       1       1
Қоймашы                                -      1       1       1
Кастелянша                             1      1       1       1
Кiр жуатын машиналардың оперaтoры      1     1,5      2       2
Күзетші                                3      3       3       3
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Спорт лагерьлерiнде (балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерiнiң лагерлерiнен басқа) 15-20 адамнан тұратын топқа бір бiрлiгi есебiнен жаттықтырушы-оқытушы лауазымдарының штат бiрлiгi белгiленедi.
2. Спорттық және сауықтыру лагерьлерiнде әрбiр 35 адамға бір штат бiрлiгi есебiнен тәрбиешi лауазымының штат бiрлiгi белгіленеді.
3. Лагерьде су айдыны болған жағдайда (жүзуден мамандандырылған спорт лагерьлерiн қоспағанда) жүзуден нұсқаушы-әдiскер лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
Туристiк лагерьлер
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы         !   Ауысымдағы оқушылардың
!    санына қарай штаттық
!          бiрлiктер
!-----------------------------
!150-ге!150-ден 250-ге!250-ден
!дейiн !    дейін     !  аса
------------------------------------------------------------------
Директор (бастық)                      1          1           1
Аға тәрбиешi                           1          1           1
Шаруашылық меңгерушiсi                 1          1           1
Бухгалтер                              1          1           1

Врач                                   -        1          1
Медицинская сестра                     1        1          1
Аккомпаниатор                          1        1          1
Шеф-повар                              1        1          1
Повар                                  1        2          2
Кухонный рабочий                       1        1          2
Оператор стиральных машин              1        2          2
Сторож                                 3        3          3
------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. При проведении категорийных и некатегорийных туристических путешествий устанавливаются штатные единицы должностей руководителя и заместителя руководителя (при одно-, двух-, трехдневных походах - помощника руководителя) на группу из 15 человек, а при проведении путешествий по технически сложным видам туризма (велосипедный, водный, горный, лыжный и др.) - на группу из 12 человек.
2. При проведении экскурсионных поездок, когда участники принимаются на экскурсионных туристских базах, штатные единицы должности руководителя и заместителя руководителя устанавливаются на группу из 15-25 человек.
3. В туристических лагерях устанавливается по одной штатной единицы должности воспитателя и вожатого (а в лагерях для старшеклассников - по две штатной единицы должности воспитателя) на группу из 35-40 детей.
4. В туристических лагерях устанавливаются штатные единицы должности инструкторов-методистов по туризму из расчета одной штатной единицы на каждые 45 человек и должности воспитателей - из расчета одной штатной единицы на группу из 15-20 человек.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты
работников психолого-медико-педагогических
консультаций для детей
------------------------------------------------------------------
!   Количество
Наименование должностей              ! штатных единиц
------------------------------------------------------------------
Заведующий психолого-медико-педагогической
консультации                                              1
Врач-психиатр                                             1
Врач-невропатолог                                         1
Врач-сурдолог                                             1
Врач-офтальмолог                                          1
Педагог-психолог                                          1
Учитель-логопед                                           1
Учитель-дефектолог                                        1
Сурдопедагог                                              1
Тифлопедагог                                              1
Медицинский статист                                       1
Бухгалтер                                                 1
------------------------------------------------------------------
Примечание.
Другие специалисты медицинского профиля привлекаются для работы в психолого-медико-педагогических консультациях на 0,5 ставки или на условиях почасовой оплаты труда.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1168
Типовые штаты работников организаций
образования по отдельным должностям,
общие для всех организаций образования

Дәрiгер                                -          1           1
Медбике                                1          1           1
Сүйемелдеушi                           1          1           1
Бас аспаз                              1          1           1
Аспаз                                  1          2           2
Асүй жұмысшысы                         1          1           2
Кiр жуатын машиналардың оперaтoры      1          2           2
Күзетші                                3          3           3
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Санаттық және санаттан тыс туристiк саяхаттар өткiзген кезде жетекшi және жетекшi орынбасары (бip, екi, үш күндiк жорықтарда-жетекшi орынбасарының) лауазымдарының штат бiрлiктерi 15 адамнан тұратын топқа, ал туризмнiң техникалық күрделi түрлерiнен саяхаттар өткiзген кезде (велосипедпен, суда, тауда, шаңғымен және т.б.) 12 адамнан тұратын топқа белгiленедi.
2. Қатысушылар экскурсиялық туристiк базаларда қабылданатын экскурсиялық сапарлар өткiзу кезiнде 15-25 адамнан тұратын топқа жетекшi және жетекшi орынбасары лауазымдарының штат бiрлiктерi белгiленедi.
3. Туристiк лагерьлерде 35-40 баладан тұратын топтарға бiр тәрбиешi және вожатый лауазымдарының штат бiрлiктерi (ал жоғары сыныптар оқушыларына арналған лагерьлерде екi тәрбиешi лауазымының штат бiрлiгi) белгiленедi.
4. Туристiк лагерьлерде әрбiр 45 адамға бiр бiрлiгi есебiнен және 15-20 адамнан тұратын топқа бiр штат бiрлiгi есебiнен туризм жөнiндегi нұсқаушы-әдiскер лауазымдарының штат бiрлiктерi белгіленедi.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Балаларға арналған психологиялық-медициналық-педагогикалық
консультациялар қызметкерлерiнiң үлгi штаттары
------------------------------------------------------------------
Лауазымдардың атауы               !     Штат
! бiрлiктерінің
!     саны
------------------------------------------------------------------
Психологиялық-медициналық-педагогикалық
консультацияның меңгерушiсi                               1
Психиатр-дәрiгер                                          1
Невропатолог-дәрiгер                                      1
Сурдолог-дәрiгер                                          1
Офтальмолог-дәрiгер                                       1
Педагог-психолог                                          1
Логопед-мұғалiм                                           1
Дефектолог-мұғалiм                                        1
Сурдопедагог                                              1
Тифлопедагог                                              1
Медициналық статист                                       1
Бухгалтер                                                 1
------------------------------------------------------------------
Ескертулер:
1. Медицина саласының басқа мамандары психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың жұмысына 0,5 ставка немесе еңбекке сағаттық ақы төлеу шартымен тартылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1168 қаулысымен
бекiтiлген
Барлық бiлiм беру ұйымдарына ортақ жекелеген
лауазымдар бойынша бiлiм беру ұйымдары
қызметкерлерiнiң үлгi штаттары

1. В организациях образования с негосударственным языком обучения дополнительно вводится штатная единица должности переводчика по казахскому языку.
2. Штатные единицы должности инженера по оборудованию, специалиста по программному обеспечению и лаборанта устанавливаются при наличии в организациях образования специально оборудованных кабинетов, мастерских, лабораторий, учебно-лабораторного оборудования, кабинетов учебно-вычислительной техники, аудио-видео, лингвистических кабинетов, средств связи и другой сложной аппаратуры.
3. Штатная единица должности гардеробщика устанавливается при наличии оборудованных гардеробов на сезон работы. В организациях образования, где занятия с учащимися проводятся в две или три смены, или при наличии в организациях образования групп продленного дня дополнительно устанавливаются должности гардеробщика из расчета 0,5 штатной единицы должности на гардероб.
4. В организациях образования, в которых должности кочегаров и машинистов не переданы в систему жилищно-коммунального хозяйства, устанавливаются:
при наличии центрального отопления - 1 штатная единица должности кочегара в смену в каждой котельной, а в котельных, применяющих твердые виды топлива (торф, каменный уголь), с поверхностью нагрева котлов более 75 квадратных метров - 2 штатные единицы должности кочегара в смену в каждой котельной;
при газовом отоплении - 1 штатная единица должности машиниста в смену, а в котельных, не имеющих автоматики безопасности - 2 штатные единицы должности машиниста в смену;
при централизованном теплоснабжении (ТЭЦ) в организациях образования, имеющих тепловой пункт или элеватор - 1 штатная единица должности рабочего по обслуживанию и ремонту зданий, сооружений и оборудования, а при наличии бойлеров, насосов - 1 штатная единица должности такого рабочего в смену;
при наличии печного отопления - 1 штатная единица должности истопника на каждые 5 печей, но не менее одной единицы на организацию образования.
Штатные единицы должностей кочегара или машиниста, предусмотренные настоящим пунктом, устанавливаются на отопительный сезон. Из общего количества указанных должностей одна штатная единица должности кочегара или машиниста устанавливается на круглый год.
5. Штатная единица должности уборщика служебных помещений устанавливается из расчета 0,5 штатной единицы должности на каждые 250 квадратных метров убираемой площади, но не менее одной штатной единицы должности на организацию образования.
В организациях образования, где занятия с учащимися проводятся в 2 или 3 смены, а также имеются группы продленного дня дополнительно устанавливаются штатные единицы должности уборщика служебных помещений из расчета: в организациях образования, работающих в 2 или 3 смены, - 0,5 единицы должности на каждые 250 квадратных метров, а в организациях, имеющих группы продленного дня, - 0,5 единицы должности на каждые 250 квадратных метров убираемой площади, используемой группами продленного дня.

1. Мемлекеттiк емес тiлде оқытылатын бiлiм беру ұйымдарында қазақ тiлiнiң аудармашысы лауазымының штат бiрлiгi қосымша енгiзiледi.
2. Жабдықтау жөнiндегi инженердiң, бағдарламалық қамтамасыз ету жөнiндегi маманның және зертханашы лауазымдарының штат бiрлiктерi бiлiм беру ұйымдарында арнайы жабдықталған кабинеттер, шеберханалар, зертханалар, оқу-зертханалық жабдықтар, оқу-есептеу техникасының кабинеттерi, аудио-бейне, лингвистикалық кабинеттер, байланыс құралдары және басқа да күрделi аппаратуралар болған жағдайда енгiзiледi.
3. Киiм iлушi лауазымының штат бiрлiгi, жабдықталған киiм iлгiш болған жағдайда, жұмыс маусымына белгiленедi. Оқушыларға сабақ беру екiншi, үшiншi ауысымдарда өткiзiлетiн бiлiм беру ұйымдарында және ұзартылған күн топтары болған жағдайда әр киiм iлгiшке 0,5 штат бiрлiгi есебiнен киiм iлушi лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
4. От жағушылар мен машинистердiң лауазымы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық жүйесiне берiлмеген ұйымдарда:
- орталықтандырылған жылу болған жағдайда әр қазандыққа ауысымына 1 от жағушы, ал сыртқы жылытқышы 75 шаршы метрден асатын қатты отынмен (шымтезекпен, көмiрмен) жылытылатын қазандықтарда әр ауысымға от жағушы лауазымының 2 штат бiрлiгi енгiзiледi;
- газбен жылытылған кезде ауысымға 1 машинист, ал қауiпсiздiк автоматикасы жоқ қазандықтарда ауысымына 2 машинист лауазымының штат бiрлiгi енгiзiледi;
- орталықтандырылған жылумен (ЖЭО) қамтамасыз етiлетiн, жылу пунктi немесе элеваторы бар мекемелерде - ғимараттар мен құрылыстарда қызмет көрсететiн және жөндеу жұмыстарын жүргiзетiн 1 жұмысшы, ал бойлерi, сорғылары болған жағдайда ауысымға осындай бiр жұмысшы лауазымының штат бiрлiгi енгiзіледi;
- егер пешпен жылытылатын болса онда әрбiр 5 пешке от жағушы лауазымының 1 штат бiрлiгi, бiрақ әрбiр бiлiм беру ұйымдарына кемiнде бiр бiрлiктен белгіленедi.
Осы тармақта көзделген от жағушылар немесе машинистер лауазымдары жылыту маусымына белгiленедi. Көрсетiлген қызметтердiң жалпы санынан лауазымның бiр штат бiрлiгi жыл бойына белгіленедi.
5. Қызмет үй-жайларын тазалаушы лауазымының штат бiрлiгi 250 шаршы метрге 0,5 штат бiрлiгi есебiнен, бiрақ әрбiр бiлiм беру ұйымында кемiнде бiр бiрлiктен белгiленедi.
Оқушылар сабағы екiншi, үшiншi ауысымда өткiзiлетiн, сондай-ақ ұзартылған күн бойынша оқытылатын топтары бар бiлiм беру ұйымдарында мынадай есептен қызмет үй-жайларын тазалаушы лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгiленедi: 2 және 3 ауысымда жұмыс iстейтiн мектептерде әрбiр 250 шаршы метрге 0,5 бiрлiк лауазым, ұзартылған күнмен жұмыс iстейтiн мектептерде ұзартылған күн топтары пайдаланатын алаңының әрбiр 250 шаршы метріне 0,5 бiрлiк лауазым белгiленедi.

6. При наличии в организациях образования соответствующих (паркетных и др.) половых покрытий дополнительно вводится штатная единица должности полотера.
7. Количество штатных единиц должности дворника устанавливается в организациях образования в зависимости от площади убираемого участка. В малокомплектных организациях образования штатная единица должности дворника устанавливается из расчета одной штатной единицы на организацию независимо от площади убираемого участка.
8. В организациях образования, которые имеют фруктовый сад или земельный участок с декоративными насаждениями площадью не менее 1,5 гектара, вместо штатной единицы должности дворника может быть установлена штатная единица должности садовника.
9. При наличии в организациях образования автомобильного транспорта, мототранспортного средства или гужевого транспорта устанавливается штатная единица должности водителя на каждый вид транспорта.
10. Штатная единица должности электромонтера в организациях образования устанавливается на каждые 500 осветительных и электрических точек.
11. Штатные единицы должностей слесаря-сантехника и плотника в организациях образования устанавливаются на каждое отдельное здание.
12. В организациях среднего общего образования в зависимости от типа организаций и согласно типовому учебному плану устанавливается штатная единица должности преподавателя-организатора по начальной военной подготовке.
13. При наличии подсобного хозяйства, посевной площади в организациях образования дополнительно вводится штатная единица должности заместителя директора по производственной работе.
14. В организациях образования с продленным днем устанавливаются дополнительные штатные единицы должностей:
медицинской сестры;
кладовщика, повара, подсобного рабочего - при условии приготовления пищи непосредственно в организациях образования;
две штатные единицы должности повара - при наличии более девяти классов;
воспитателя - из расчета одной штатной единицы на группу продленного дня.
15. При наличии в организациях образования оборудованных учебных мастерских устанавливаются штатные единицы должностей заведующего учебными мастерскими и мастера.
16. В организациях образования штатная единица должности лаборанта устанавливается при наличии оборудованных кабинетов из расчета: с количеством 9-18 классов-комплектов - одна штатная единица должности, 19-28 классов-комплектов - 1,5 штатной единицы должности, 29-39 классов-комплектов - 2 штатной единицы должности, 40 и более - 2,5 штатной единицы должности лаборанта на каждый кабинет.

6. Бiлiм беру ұйымдарында тиiстi еден (паркет және т.б.) жабындылары төселген жағдайда еден сүртушi лауазымының штат бiрлiгi енгiзiледi.
7. Аула сыпырушы лауазымының штат бiрлiктерi сыпырылатын учаске алаңына қарай белгiленедi. Шағын жинақталған бiлiм беру ұйымдарында аула сыпырушы лауазымының штат бiрлiгi сыпыру учаскесiнiң алаңына қарамастан ұйымға бiр штат бiрлiгi есебiнен белгiленедi.
8. Жемiс бау-бақшасы бар немесе 1,5 гектардан кем емес сәндiк екпелер отырғызылған жер телiмдерi бар бiлiм беру ұйымдарында аула сыпырушының орнына бағбан лауазымының штат бiрлiгi енгiзiлуi мүмкiн.
9. Бiлiм беру ұйымдарында автомобиль көлiгi, мотокөлiк құралы немесе мал көлiгi болған жағдайда көлiктiң әрбiр түрiне жүргiзушi лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
10. Бiлiм беру ұйымдарында әрбiр 500 жарықтандыру және электрлiк нүктелерге электромонтер лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
11. Слесарь-сантехник және балташы лауазымдарының штат бiрлiктерi бiлiм беру ұйымдарының бөлек тұрған әрбiр ғимараттарына енгiзіледi.
12. Жалпы орта бiлiм беретiн ұйымдарда ұйымдардың үлгiсiне қарай және үлгi оқу жоспарына сәйкес бастауыш әскери дайындық жөнiндегi оқытушы-ұйымдастырушысы лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
13. Бiлiм беру ұйымдарында қосалқы шаруашылық, егiстiк алаңы болған жағдайда директордың өндiрiстiк жұмыс жөнiндегi орынбасары лауазымының штат бiрлiгi қосымша енгiзiледi.
14. Ұзартылған күнмен бiлiм беру ұйымдарында қосымша мынадай лауазымдық штат бiрлiктерi белгiленедi:
медициналық бике;
қоймашы, аспаз, көмекшi жұмысшы лауазымдары тамақ тiкелей бiлiм беру ұйымында даярланған жағдайда ғана енгiзiледi;
сыныптардың саны тоғыздан асқан жағдайда білiм беру ұйымында аспаз лауазымының 2 штат бiрлiгi енгiзiледi;
тәрбиешi лауазымы ұзартылған күн тобына бір штат бiрлiгi есебiнен белгіленедi.
15. Жабдықталған оқу шеберханалары бар бiлiм беру ұйымдарында шеберхана меңгерушiсi мен шебер лауазымының штат бiрлiктерi белгiленедi.
16. Бiлiм беру ұйымдарында зертханашы лауазымының штат бiрлiгi әрбiр кабинетке мынадай есептен: 9-18 сынып-жинақтауыш санына лауазымның 1 штат бiрлiгi, 19-28 сынып болса 1,5 лауазым бiрлiгi, 29-39 болса 2 лауазым, 40 және одан көп болса 2,5 лауазым белгiленедi.

При наличии компьютерных классов и других специальных оборудованных кабинетов дополнительно устанавливается по 0,5 единицы должности лаборанта на каждый кабинет.
17. В организациях образования, где введено обучение учащихся вождению транспортных средств, работе на сельскохозяйственных машинах, работе на пишущих машинах и другой организационной технике, устанавливаются штатные единицы должности мастеров производственного обучения.
18. В организациях образования при наличии плавательного бассейна дополнительно устанавливается штатная единица должности инструктора по плаванию из расчета по 0,25 штатной единицы должности на каждые 2 группы, с которыми проводятся занятия по обучению плаванию.
При наличии хлораторной установки устанавливается штатная единица должности оператора хлораторной установки из расчета 0,5 штатной единицы должности при наличии от 4 до 8 групп, а при наличии от 9 и более групп - 1 штатная единица должности.
19. В организациях образования с преподаванием ряда предметов на иностранном языке устанавливается дополнительно штатная единица должности заместителя директора по иностранному языку.
20. В организациях образования, где организована работа по предшкольной подготовке, устанавливается штатная единица должности воспитателя для классов дошкольного возраста.
21. При наличии в организациях образования спортивного комплекса дополнительно устанавливаются штатные единицы должностей заведующего спортивным комплексом, заведующего бассейном, инструктора по плаванию, медицинской сестры плавательного бассейна, младшего медицинского персонала, гардеробщика, оператора по хлораторной установке.
22. При наличии в организациях образования музыкальных инструментов дополнительно устанавливается штатная единица должности заведующего складом музыкальных инструментов.
23. В организациях образования, работающих в режиме эксперимента параллельно на разных языках обучения, штатные единицы должностей заместителей директоров по воспитательной работе устанавливаются для каждого вида языкового обучения отдельно.
24. В организациях образования, имеющих в своем составе классы или заочные группы работающей молодежи, штатные единицы работников данной организации устанавливаются с учетом количества классов (групп), укомплектованных работающей молодежью.
При установлении в организациях образования с очной и заочной или только заочной формами обучения должностей обслуживающего персонала и рабочих учитывается количество учащихся, обучающихся в помещении данной школы, а при установлении руководящего и учебно-вспомогательного персонала учитывается также количество учащихся отдельных классов, групп заочников и учебно-консультационных пунктов, занимающихся в других зданиях и помещениях, предоставляемых другими организациями.

Компьютер сыныптары мен басқа да арнайы жабдықталған кабинеттер болған жағдайда әрбiр кабинетке зертханашы лауазымының 0,5 штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
17. Оқушыларға көлiк құралдарын жүргiзудi, ауыл шаруашылығы машиналарымен жұмыс iстеудi, жазу машинасымен және басқа да ұйымдастыру техникасымен жұмыс iстеудi үйрететiн бiлiм беру ұйымдарында өндiрiстiк оқыту шеберi лауазымының штат бiрлiгi белгіленедi.
18. Бiлiм беру ұйымдарында жүзу бассейнi болған кезде жүзуге үйрету жөнiндегi сабақтар өткiзiлетiн әрбiр 2 топқа лауазымның 0,25 штат бiрлiгi есебiнен жүзудi үйрету жөнiндегi нұсқаушы лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгіленедi.
Хлорлау қондырғысы болған жағдайда 4-тен 8-ге дейiнгi топтарға лауазымның 0,5 штат бiрлiгi, ал 9 және одан көп топтарға 1 штат бiрлiгi есебiнен хлорлау операторы лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
19. Бiрқатар пәндер шет тiлде оқытылатын бiлiм беру ұйымдарында директордың шет тiлi жөнiндегi орынбасары лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгіленедi.
20. Мектепке дейiнгi дайындық жөнiндегi жұмыс ұйымдастырылған бiлiм беру ұйымдарында мектеп жасына дейiнгi балалар сыныбының тәрбиешiсi лауазымының штат бiрлiктерi белгіленедi.
21. Бiлiм беру ұйымдарында спорт кешенi болған жағдайда спорт кешенiнiң меңгерушiсi, бассейн меңгерушiсi, жүзу жөнiндегi нұсқаушы, жүзу бассейнiнiң медбикесі, кiшi медициналық персонал, киiм iлушi, хлорлау қондырғысының операторы лауазымдарының штат бiрлiктерi қосымша белгіленедi.
22. Бiлiм беру ұйымдарында музыкалық аспаптар болған жағдайда музыкалық аспаптар қоймасының меңгерушiсi лауазымының штат бiрлiгi қосымша белгiленедi.
23. Әр түрлi тiлдерде қатар оқытатын эксперимент режимiмен жұмыс iстейтiн бiлiм беру ұйымдарында директордың тәрбие ісі жөнiндегi орынбасарлары лауазымдарының штат бiрлiктерi әрбiр тілдi оқытуға жеке белгіленедi.
24. Құрамында сырттай оқитын жұмысшы жастар сыныптары немесе топтары бар жалпы білім беретiн ұйымдарда жұмысшы жастардан жинақталған сыныптардың (топтардың) саны есепке алынып, осы ұйым қызметкерлерiнiң штат бiрлiктерi белгiленедi.
Күндiзгi және сырттай немесе тек қана сырттай оқу нысандары бар бiлiм беру ұйымдарында қызмет көрсетушi персонал мен жұмысшылардың лауазымдарын белгiлеген кезде осы мектептiң үй-жайларында оқитын оқушылар саны есепке алынады, ал басшы және оқу-көмекшi персоналы лауазымдарын белгiлеген кезде басқа ұйымдар беретiн үй-жайларда оқитын жекелеген сыныптар оқушыларының, сырттай оқитын оқушылар топтарының және оқу-консультациялық пункттерiнiң оқушылар саны ескеріледi.

25. В организациях образования с очной и заочной или только заочной формами обучения, где обучаются от 100 и более учащихся-заочников и имеющих не менее двух учебно-консультационных пунктов, устанавливается 0,5 штатной единицы должности методиста, а в организациях образования с числом от 200 и более учащихся-заочников - одна штатная единица должности методиста. В учебно-консультационных пунктах с количеством от 100 до 200 учащихся-заочников устанавливается 0,5 штатной единицы должности методиста, а в учебно-консультационных пунктах с количеством свыше 200 учащихся-заочников - одна штатная единица должности заведующего консультационным пунктом.
26. В организациях образования с количеством свыше 2000 учащихся устанавливается 1,5 штатной единицы должности медицинской сестры и 1 штатная единица должности младшего медицинского персонала (санитара), в организациях образования с контингентом свыше 3000 учащихся устанавливаются 2 штатные единицы должности медицинской сестры и 1,5 штатной единицы должности младшего медицинского персонала (санитара).
27. В организациях образования с количеством детей от 100 и выше, проживающих при организации, устанавливается одна штатная единица должности диетической сестры, с количеством детей от 450 и выше устанавливаются 3 штатные единицы должности подсобного рабочего.
28. При наличии в организации образования более 150 учащихся, проживающих в общежитии, устанавливается штатная единица должности кастелянши.
29. В организациях образования при необходимости дополнительно устанавливаются штатные единицы должностей, соответствующие профильному обучению детей, а также в зависимости от проводимых кружковых, спортивных и лечебных мероприятий (заместителя директора по профильному обучению, социальный педагог, педагог-организатор, социолог-аналитик, аккомпаниатор, художественный руководитель, костюмер, художник, киномеханик, работник сцены, настройщик музыкальных инструментов, мастер производственного обучения, инструктор по физической культуре и труду, педагог дополнительного образования, музыкальный руководитель, архивариус, экономист и другие).
30. Штатная единица должности заместителя директора по учебной работе в организациях образования с количеством от 40 до 49 классов-комплектов устанавливается в количестве 2,5 штатной единицы, с количеством от 50 до 59 классов-комплектов - 3 штатные единицы, с количеством от 60 и более классов-комплектов - 3,5 штатные единицы.
31. Штатная единица должности инструктора по физической культуре в организациях образования устанавливается в соответствии с требованиями мероприятий по оздоровлению и закаливанию детей из расчета 0,25 штатной единицы должности на каждые 2 группы детей дошкольного возраста.

25. 100 және одан да көп сырттай оқитын оқушысы және кемiнде екi оқу-консультациялық пунктi бар күндiзгi және сырттай немесе тек қана сырттай оқыту нысанындағы білім беру ұйымдарында 0,5 штат бiрлiгi есебiнен әдiскер, ал 200 немесе одан да көп сырттай оқитын оқушылары бар ұйымдарда әдiскер лауазымының 1 штат бiрлiгi белгiленедi. 100-ден 200-ге дейiн сырттай оқитын оқушылары бар оқу-консультациялық пункттерде лауазымның 0,5 штат бiрлiгi есебiнен әдiскер, ал 200-ден астам сырттай оқитын оқушылары болғанда - консультациялық пункттiң меңгерушiсi лауазымының 1 штат бiрлiгi белгiленедi.
26. Оқушылардың саны 2000-нан асатын бiлiм беру ұйымдарында 1,5 штат бiрлiгi медбике және 1 штат бiрлiгi кiшi медициналық персонал (санитар), оқушыларының саны 3000-нан асатын ұйымдарда 2 бiрлiк медбике және 1,5 штат бiрлiгi кiшi медициналық персонал (санитар) лауазымдарының штат бiрлiктерi белгiленедi.
27. Ұйымдарда тұратын балалар саны 100 және одан көп бiлiм беру ұйымдарында емдәмбике лауазымының 1 штат бiрлiгi белгiленедi, балалар саны 450 және одан көп ұйымдарда көмекшi жұмысшы лауазымының 3 штат бiрлiгi белгiленедi.
28. 150-ден астам оқушы жатақханада тұратын бiлiм беру ұйымында кастелянша лауазымының штат бiрлiгi белгiленедi.
29. Бiлiм беру ұйымдарында қажет болған жағдайда балаларды бейiндiк оқытуға сәйкес және өткiзiлетiн үйiрмелiк, спорт, емдеу iс-шараларына қарай лауазымдардың (директордың бейiн бойынша оқыту жөнiндегi орынбасары, әлеуметтік педагог, ұйымдастырушы педагог, әлеуметтік талдаушы, сүйемелдеушi, көркемдiк жетекшi, костюмер, суретшi, киномеханик, сахна жұмысшысы, музыкалық аспаптардың күйiн келтiрушi, өндiрiстiк оқыту шеберi, дене шынықтыру және еңбекке баулу жөнiндегi нұсқаушы, қосымша бiлiм беру педагогы, музыкалық жетекшi, мұрағатшы, экономист және басқалар) штат бiрлiктерi қосымша белгiленедi.
30. Директордың оқу iсi жөнiндегi орынбасары лауазымының штат бiрлiгi сыныптар саны 40-49 бiлiм беру ұйымдарында - 2,5 штат бiрлiгi, 50-59 болса - 3 штат бiрлiгi, 60 және одан көп болса - 3,5 штат бiрлiк санында белгiленедi.
31. Дене шынықтыру жөнiндегi нұсқаушы лауазымының штат бiрлiгi бiлiм беру ұйымдарында мектеп жасына дейiнгi балалардың әрбiр 2 тобына лауазымның 0,25 штат бiрлiгi есебiнен балаларды сауықтыру және шынықтыру жөнiндегi iс-шаралар талаптарына сәйкес белгіленедi.

32. При необходимости в организациях образования устанавливается 0,5 штатной единицы должности швеи при наличии в этих организациях не менее 8 групп детей.

32. Бiлiм беру ұйымдарында балалар тобы 8-ден кем болмаған жағдайда қажеттiлiгiне қарай тiгiншi лауазымының 0,5 штат бiрлiгi белгіленедi.