Об утверждении Правил погашения обязательств по зерновым распискам хлебоприемных предприятий - участников акционерного общества "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2003 года N 624. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2008 года N 318 .
Сноска. Постановление Правительства РК от 27 июня 2003 года N 624 утратило силу постановлением Правительства РК от 04.04.2008  N 318  .
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне",  Указа  Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889 "О Государственной агропродовольственной программе Республики Казахстан на 2003-2005 годы",  постановления  Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2003 года N 239 "О некоторых вопросах реализации Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила погашения обязательств по зерновым распискам хлебоприемных предприятий - участников акционерного общества "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Есимова А.С.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2003 года N 624
Правила погашения обязательств по зерновым распискам
хлебоприемных предприятий - участников акционерного
общества "Фонд гарантирования исполнения обязательств
по зерновым распискам"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок погашения обязательств по зерновым распискам хлебоприемных предприятий - участников акционерного общества "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) гарантийный случай - факт невыполнения обязательств Участником, выражающийся в отсутствии достаточного количества зерна и (или) зерна нужного качества в его зернохранилищах (хлебоприемных пунктах, элеваторах), подтвержденный территориальным управлением уполномоченного органа;
2) дата наступления гарантийного случая - дата выдачи территориальным управлением уполномоченного органа документа, подтверждающего факт невыполнения обязательств Участником;
3) договор участия - договор, заключаемый между Фондом и хлебоприемным предприятием, на основе которого последний участвует в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам;

"Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдік беру қоры" акционерлiк қоғамына қатысушы астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн өтеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 27 маусымдағы N 624 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 сәуірдегі N 318 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.04  N 318  Қаулысымен.
"Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Заңын , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасы туралы" 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889  Жарлығын , "Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасын iске асырудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 12 наурыздағы N 239  қаулысын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдік беру қоры" акционерлiк қоғамына қатысушы астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн өтеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi А.С. Есiмовке жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 27 маусымдағы
N 624 қаулысымен
бекiтiлген
"Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамына қатысушы астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн өтеу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамына қатысушы астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн өтеу тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) кепiлдiк жағдайы - уәкiлеттi органның аумақтық басқармасы растаған Қатысушының астық сақтау қоймаларында (астық қабылдау пункттерiнде, элеваторларда) жеткiлiктi көлемдегi астықтың және (немесе) қажеттi сападағы астықтың жоқтығын бiлдiретiн Қатысушының мiндеттемелердi орындамау фактiсi;
2) кепiлдiк жағдайының туындаған күнi - Қатысушының мiндеттемелердi орындамау фактiсiн растайтын құжатты уәкiлеттi органның аумақтық басқармасының берген күнi;
3) қатысу шарты - Қор мен астық қабылдау кәсiпорнының арасында жасалатын шарт, оның негiзiнде соңғысы астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жүйесiне қатысады;

4) квота - устанавливаемый Фондом лимит зерна по каждому Участнику, ответственность по возврату которого гарантируется Фондом;
5) недобросовестные действия сторон - умышленные неправомерные действия держателей зерновых расписок и Участников, направленные на возникновение гарантийного случая либо способствующие его наступлению, в том числе посредством сговора, предоставления несоответствующей действительности информации;
6) система гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам - комплекс организационно-правовых норм, направленных на защиту прав и законных интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выданным ими зерновым распискам;
7) таблица цен - документ, необходимый для определения размеров гарантийных выплат и содержащий установленную Фондом стоимость зерна на определенный период в соответствии с его качеством;
8) уполномоченный орган - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
9) Участник - хлебоприемное предприятие, имеющее лицензию на право осуществления деятельности по хранению зерна, с которым Фондом заключен и действует договор участия;
10) Фонд - акционерное общество "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам", являющееся некоммерческой организацией.
2. Порядок погашения обязательств Участников
3. При наступлении гарантийного случая Фонд выплачивает держателю зерновой расписки деньгами стоимость зерна, недостача которого выявлена у Участника в порядке, на условиях и в размерах, установленных  Законом  Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (далее - Закон) и настоящими Правилами.
4. Срок действия гарантий Фонда составляет период времени, равный двенадцати месяцам (либо иному сроку, указанному при выдаче гарантии) с даты совершения Фондом надписи. Гарантия Фонда также прекращает действие в случае погашения зерновой расписки в установленном законодательством порядке.
5. Фонд не гарантирует исполнение обязательств по зерновым распискам хлебоприемных предприятий, не являющихся Участниками.
6. Погашение обязательств по зерновым распискам хлебоприемных предприятий - Участников Фондом осуществляется при условии, что получение гарантии осуществлялось с соблюдением следующих условий:
1) при получении гарантии Фонда держатель зерновой расписки, выданной Участником, представил в Фонд:
зерновую расписку, с неразделенными залоговым и складским свидетельствами;
копии товарно-транспортных накладных с отметкой Участника о поступлении зерна на хлебоприемное предприятие, в случае, если данный держатель зерновой расписки является владельцем зерна в соответствии с Законом;
копию договора хранения, соответствующего типовой форме публичного договора на хранение зерна, утвержденного соответствующим решением Правительства Республики Казахстан;
сопроводительное письмо Участника с ходатайством о включении данной зерновой расписки в квоту;

4) квота - қайтару жөнiндегi жауапкершiлiкке Қор кепiлдiк беретiн әрбiр Қатысушы бойынша Қор белгiлейтiн астық лимитi;
5) тараптардың әдiлетсiз iс-әрекеттерi - кепiлдiк жағдайының туындауына бағытталған не оның туындауына ықпал ететiн, оның iшiнде ымыраласу шындыққа сай келмейтiн ақпараттарды ұсыну арқылы астық қолхаттарын ұстаушылардың және Қатысушылардың қасақана жасаған заңсыз iс-әрекеттерi;
6) астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жүйесi - астық қабылдау кәсiпорындарының өздерi берген астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындамауынан астық қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға бағытталған ұйымдастыру-құқықтық нормаларының кешенi;
7) бағалар кестесi - кепiлдiк төлемдердiң мөлшерiн анықтау үшiн қажеттi және астықтың сапасына сәйкес белгiлi бiр кезеңге Қор белгiлеген астықтың құны көрсетiлген құжат;
8) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгі;
9) Қатысушы - астық сақтау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, онымен Қор қатысу шартын жасаған және қатысу шарты қолданылатын астық қабылдау кәсiпорны;
10) Қор - коммерциялық емес ұйым болып табылатын "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамы.
2. Қатысушылардың мiндеттемелерiн өтеу тәртiбi
3. Кепiлдiк жағдай туындаған кезде Қор астық қолхатын ұстаушыға "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Заңында  (бұдан әрi - Заң) және осы Ережеде белгiленген тәртiппен, шартпен және мөлшерде Қатысушыда анықталған жетiспейтiн астық құнын ақшалай төлейдi.
4. Қор кепiлдiктерiнiң қолданылу мерзiмi Қор жазу жазған күннен бастап он екі айға (не кепiлдiктi берген кезде көрсетiлген өзге мерзiмге) тең уақыт кезеңiн құрайды. Қор кепiлдiгi сол сияқты заңнамада белгiленген тәртiппен астық қолхатын өтеген жағдайда қолданылуын тоқтатады.
5. Қор Қатысушы болып табылмайтын астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн орындауға кепiлдiк бермейдi.
6. Қатысушы астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн өтеудi Қор кепiлдiк алу мынадай жағдайларды сақтай отырып iске асырылған кезде жүзеге асырылады:
1) Қордың кепiлдiгiн алған кезде Қатысушы берген астық қолхатын ұстаушы Қорға:
кепiл және қойма куәлiктерi бөлiнбеген астық қолхатын;
егер осы астық қолхатын ұстаушы Заңға сәйкес астықтың иесi болған жағдайда, астық қабылдау кәсiпорнына астықтың түскенi туралы Қатысушының белгiсi бар тауар-көлiктiк жүк құжатының көшiрмесiн;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмiмен бекiтiлген астықты сақтауға көпшiлiк шарттың үлгiлi нысанына сәйкес келетiн сақтау шартының көшiрмесiн;
Қатысушының аталған астық қолхатын квoтaғa енгiзуi туралы өтiнiшпен iлеспе хатын бергенде;

2) выдача гарантии Фонда была осуществлена:
в пределах квоты, установленной для Участника;
лицу, являющемуся законным держателем зерновой расписки;
с представлением документов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
7. При наступлении гарантийного случая, держатель зерновой расписки, гарантированной Фондом, в течение 10 дней с даты его наступления, обращается в Фонд для получения гарантийной выплаты.
8. Для получения гарантийной выплаты в Фонд представляются:
1) заявление с требованием о получении гарантийной выплаты;
2) документ (справка, акт) уполномоченного государственного органа (зернового инспектора) об отсутствии достаточного количества зерна и (или) зерна установленного качества в зернохранилищах (хлебоприемных пунктах, элеваторах) Участника;
3) нотариально заверенные копии зерновой расписки (залогового либо складского свидетельства); копии договора хранения - в случае, если обращается держатель зерновой расписки или складского свидетельства; договора займа и договора залога - в случае обращения лица, в пользу которого заложено зерно. В случае принятия решения об удовлетворении требования представляются оригиналы вышеуказанных документов;
4) если держатель зерновой расписки является физическим лицом - копия удостоверения личности (паспорта), а если юридическим лицом - копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) заявителя.
9. Фонд в течение 10 рабочих дней рассматривает требование держателя зерновой расписки и выносит решение об его удовлетворении либо об отказе. К рассмотрению требований привлекается Участник, допустивший наступление гарантийного случая.
10. Фонд отказывает в удовлетворении требования об осуществлении гарантийной выплаты в случаях:
1) отсутствия гарантийного случая;
2) выявления недобросовестных действий сторон;
3) наличия события форс-мажора;
4) подтверждения фактов обращения держателей зерновых расписок в суд (третейский суд) с целью взыскания задолженности с Участника;
5) истечения установленных настоящими Правилами сроков обращения в Фонд;
6) истечения срока действия обязательств Фонда по гарантированию исполнения обязательств по зерновой расписке;
7) если в течение срока рассмотрения требования Участник выполнил свои обязательства по зерновой расписке (залоговому или складскому свидетельствам);
8) отсутствия на обеих частях зерновой расписки надписи следующего содержания: "Гарантировано АО "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам" с указанием даты совершения надписи, подписью должностного лица и оттиском печати Фонда.

2) Қордың кепiлдiк беруi:
Қатысушы үшiн белгiленген квотаның шегiнде;
астық қолхатын заңды ұстаушы болып табылатын тұлғаға;
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды бере отырып жүзеге асырылғанда.
7. Кепiлдiк жағдайы туындаған кезде Қор кепiлдiк берген астық қолхатын ұстаушы ол туындаған күннен бастап 10 күн iшiнде кепiлдiк төлемiн алу үшiн Қорға жүгiнедi.
8. Кепілдiк төлемiн алу үшiн Қорға:
1) кепiлдiк төлемiн алу туралы талапты бiлдiрген өтiнiш;
2) Қатысушының астық қоймаларында (астық қабылдау пункттерінде, элеваторларда) жеткiлiктi мөлшердегi астықтың және (немесе) белгiленген сападағы астықтың болмауы туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органның (астық инспекторының) құжаты (анықтама, акт);
3) астық қолхатының (кепiл не қойма куәлiктерiнiң) нотариалды расталған көшiрмесi; сақтау шартының көшiрмесi - егер астық қолхатын немесе қойма куәлiгiн ұстаушы жүгiнсе; заем шарты мен кепiл шарты - пайдасына астық кепiлденген тұлға жүгiнген жағдайда. Талаптарды қанағаттандыру туралы шешiм қабылданған жағдайда жоғарыда көрсетiлген құжаттардың түпнұсқалары берiледi;
4) егер астық қолхатын ұстаушы жеке тұлға болса - жеке басы куәлігінiң (төлқұжатының) көшірмесі, ал егер заңды тұлға болса - өтiнiш иесiнiң мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiгiнiң көшiрмесi ұсынылады.
9. Қор астық қолхатын ұстаушының талабын 10 жұмыс күнi ішiнде қарайды және оны қанағаттандыру туралы не орындаудан бас тарту туралы шешiм шығарады. Талаптарды қарауға кепiлдiк жағдайының туындауына жол берген Қатысушы тартылады.
10. Қор:
1) кепiлдiк жағдайы болмаған;
2) тараптардың әдiлетсiз iс-әрекеттерi анықталған;
3) форс-мажор оқиғасы болған;
4) астық қолхатын ұстаушылардың Қатысушыдан берешекті өндiрiп алу мақсатымен сотқа (төрелiк сотқа) жүгiну фактiлерi расталған;
5) осы Ережеде белгiленген Қорға жүгiну мерзімдерi аяқталған;
6) астық қолхаты бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жөнiндегi Қор мiндеттемелерiнiң қолданылу мерзiмi аяқталған;
7) егер талаптарды қарау мерзiмiнiң iшiнде Қатысушы астық қолхаты (кепiл немесе қойма куәлiктерi) бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн орындаған;
8) астық қолхатының екi бөлiгiнде де лауазымды тұлғаның қолымен және Қордың мөрi басылған, жазудың жазылған күнiн көрсетіп, мынадай мазмұндағы: "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" АҚ кепiлдiк бердi" деген жазу болмаған жағдайларда кепiлдiк төлемдi жүзеге асыру туралы талапты қанағаттандырудан бac тартады.

11. По мотивированному заявлению держателя зерновой расписки Фонд вправе восстановить срок обращения в Фонд.
12. Не является основанием для отказа в удовлетворении требований держателей зерновой расписки введение временного управления Участником, допустившим неисполнение обязательств, реорганизация Участника, исключение Участника из системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам.
13. В случае принятия решения об удовлетворении требования держателя зерновой расписки Фонд производит держателю зерновой расписки гарантийную выплату в течение 10 рабочих дней со дня вынесения решения.
14. Держателю зерновой расписки возмещается стоимость только того зерна, которое не было выдано Участником против предъявления зерновой расписки (складского или залогового свидетельств).
15. Фонд ежегодно на весь период действия своих гарантий утверждает таблицу цен на зерно, по которой производятся гарантийные выплаты. Фонд может вносить изменения в таблицу цен, но к ранее выданным гарантиям применяется учетная цена по таблице цен, действовавшей на момент выдачи гарантии Фонда. Таблица цен утверждается Фондом с учетом цен, сложившихся на рынке зерна.
16. Гарантийная выплата определяется как произведение трех показателей:
1) объем зерна, указанный в зерновой расписке;
2) стоимость одной тонны зерна по таблице цен, по качественным показателям аналогичного качеству зерна, указанному в зерновой расписке (залоговом или складском свидетельствах);
3) коэффициент выплаты, который устанавливается Фондом в размере не более 0,8.
17. В случаях, когда имеется задолженность держателя зерновой расписки перед Участником по хранению зерна, из гарантийной выплаты вычитается сумма задолженности по хранению зерна.
18. Если возмещение превышает фактический размер задолженности заемщика, указанной в зерновой расписке с учетом пени и штрафов, то кредитор обязан в течение трех банковских дней с момента ее получения перечислить разницу заемщику против передачи Фонду складского свидетельства.
19. В случае, если Участник частично выполнил свои обязательства по зерновой расписке (залоговому и (или) складскому свидетельству) Фонд выдает возмещение на ту часть зерна, которая не выдана Участником.
20. Гарантийная выплата осуществляется в тенге. Гарантийная выплата по взаимному согласию Фонда и держателя зерновой расписки может быть осуществлена зерном.
21. Незамедлительно после исполнения обязательств Фондом по осуществлению гарантийной выплаты держателю зерновой расписки, последний уступает ее Фонду посредством совершения на ней передаточной надписи в пользу Фонда и Фонд вступает в права кредитора Участника.

11. Қор астық қолхатын ұстаушының дәлелді өтiнiшi бойынша Қорға жүгiну мерзiмiн қалпына келтiруге құқылы.
12. Мiндеттемелердiң орындалмауына жол берген Қатысушыға уақытша басқаруды енгізу, Қатысушыны қайта құру Қатысушыны астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жүйесiнен шығару астық қолхатын ұстаушылардың талаптарын қанағаттандырудан бас тартуға негiз болып табылмайды.
13. Астық қолхатын ұстаушының талаптарын қанағаттандыру туралы шешiм қабылданған жағдайда Қор шешiм шығарылған күннен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде астық қолхатын ұстаушыға кепiлдiк төлемiн жүргiзедi.
14. Астық қолхатын ұстаушыға Қатысушы астық қолхаты (қойма немесе кепiл куәлiктерi) бойынша бермеген астықтың ғана құны өтеледi.
15. Қор жыл сайын өзiнiң кепiлдiктерiнiң барлық қолданылу кезеңiне кепiлдiк төлемдерi жүргiзiлетiн астық бағасының кестесiн бекiтедi. Қор баға кестесiне өзгерiс енгiзе алады, бiрақ бұрын берiлген кепiлдiктерге Қор кепiлдiк берген сәтте қолданылған баға кестесi бойынша есептiк баға қолданылады. Баға кестесiн астық рыногындағы қалыптасқан бағаны ескере отырып, Қор бекiтедi.
16. Кепiлдiк төлем үш көрсеткiш туындысы ретiнде анықталады:
1) астық қолхатында көрсетiлген астық көлемi;
2) баға кестесi бойынша астық қолхатында (кепiл немесе қойма куәлiктерiнде) көрсетiлген астықтың сапасына ұқсас сапа көрсеткiштерi бойынша бiр тонна астықтың құны;
3) 0,8 аспайтын мөлшерде Қор белгiлеген төлем коэффициентi.
17. Астық қолхатын ұстаушының Қатысушының алдында астықты сақтау бойынша берешегi болған жағдайда кепiлдiк төлемiнен астықты сақтау бойынша берешек сомасы шегерiледi.
18. Егер өтеу айыппұл мен өсiмақыны ескере отырып, астық қолхатында көрсетiлген қарыз алушының берешегiнiң нақты мөлшерiнен артық болса, онда кредит берушi оны алған сәттен бастап үш банктiк күн iшiнде қарыз алушыға Қорға қойма куәлiгiн беруге қарсы айырманы аударуға мiндеттi.
19. Егер Қатысушы астық қолхаты (кепiл және (немесе) қойма куәлiгi) бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн iшiнара орындаған жағдайда Қор астықтың Қатысушы бермеген бөлiгiн ғана өтейдi.
20. Кепiлдiк төлем теңгемен жүзеге асырылады. Кепiлдiк төлем Қор мен астық қолхатын ұстаушының өзара келiсiмi бойынша астықпен жүзеге асырылуы мүмкін.
21. Қор астық қолхатын ұстаушыға кепiлдiк төлемiн жүзеге асыру бойынша мiндеттемелерiн орындағаннан кейiн тез арада соңғысы оған тапсыру жазуын жазу арқылы оны Қордың пайдасына бередi және Қор Қатысушыға кредит берушi құқығына ие болады.

22. Держатели залогового свидетельства зерновой расписки, которые не получили удовлетворение своих требований из стоимости заложенного зерна, вследствие невыдачи его Участником, также вправе обратиться в Фонд для получения гарантийной выплаты.
23. В случае, если зерно, стоимость которого возмещена Фондом согласно настоящим Правилам, являлось предметом залога посредством передачи зерновой расписки, либо залогового свидетельства, держатель зерновой расписки также передает Фонду права требования по договору займа, исполнение обязательств по которому обеспечивалось зерном, в части суммы денег, возмещенных Фондом по гарантийной выплате.

22. Қатысушының бермеуi салдарынан кепiлденген астық құнынан өзiнiң талаптары қанағаттандырылмаған астық қолхатының кепiл куәлiгiн ұстаушылар, сондай-ақ кепiлдiк төлемiн алу үшiн Қорға жүгінуге құқылы.
23. Егер құнын Қор өтеген астық осы Ережеге сәйкес астық қолхатын не кепiл куәлiгiн беру арқылы кепiлзаты болып табылған жағдайда астық қолхатын ұстаушы, сондай-ақ заем шарты бойынша Қорға талап ету, Қор кепiлдік төлемi бойынша өтеген ақша сомасы бөлiгiнде астықпен қамтамасыз етiлген мiндеттемелердiң орындалу құқығын бередi.