Вопросы Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1116. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.09.2014 № 1011 (порядок введения в действие см. п. 8).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2013 № 126.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 29 сентября 2004 года N 1449 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2013 № 126.
2. Исключен постановлением Правительства РК от 11.10.2007 N 926.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года N 970 "Некоторые вопросы Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 29, ст. 323);
2) подпункт 5) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2003 года N 837 "Некоторые вопросы Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 34, ст. 342);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2004 года N 167 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года N 970" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 7, ст. 96).
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2004 года № 1116
Положение
о Министерстве экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
Сноска. Положение в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2013 № 126.
1. Общие положения
1. Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее - Министерство) – является государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах стратегического и бюджетного планирования, налоговой и бюджетной политики, а также политики в области таможенного дела, государственного и гарантированного государством заимствования и долга, государственной инвестиционной политики и политики поддержки инвестиций, создания благоприятного инвестиционного климата, государственно-частного партнерства, защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, естественных монополий и регулируемых рынков, международных экономических и финансовых отношений, в том числе регулирования международной экономической интеграции, регулирования и развития внешнеторговой деятельности, регулирования и развития внутренней торговли, управления государственными активами, в том числе повышения качества корпоративного управления, развития системы государственного управления, развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг, мобилизационной подготовки и мобилизации, миграции населения, развития "зеленой экономики".

Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1116 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.09.2014 № 1011 қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2013 № 126 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары жүйесiн одан әрi жетiлдiру жөнiндегі шаралар туралы" 2004 жылғы 29 қыркүйектегi N 1449 Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2013 № 126 қаулысымен.
2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.10.11. N 926 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігінiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 4 қыркүйектегi N 970 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 29, 323-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 20 тамыздағы N 837 қаулысының 1-тармағы 5) тармақшасының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 34, 342-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 4 қыркүйектегi N 970 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 11 ақпандағы N 167 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 7, 96-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 28 қазандағы
N 1116 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрлігі туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2013 № 126 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) – стратегиялық және бюджеттік жоспарлау, салық және бюджет саясаты, сондай-ақ кеден ісі саласындағы саясат, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу және борыш, мемлекеттік инвестициялық саясат және инвестицияларды қолдау саясаты, қолайлы инвестициялық ахуалды жасау, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу, табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар, халықаралық экономикалық және қаржы қатынастары, оның ішінде халықаралық экономикалық интеграцияны реттеу, сыртқы сауда қызметін реттеу және дамыту, ішкі сауданы реттеу және дамыту, мемлекеттік активтерді басқару, оның ішінде корпоративтік басқару сапасын арттыру, мемлекеттік басқару жүйесін дамыту, мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, халықтың көші-қоны, «жасыл экономиканы» дамыту салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы болып табылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 14.05.2013 № 484.
2. Министерство имеет ведомство - Комитет торговли Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательном порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Юридический адрес Министерства: 010000, город Астана, левый берег, улица Орынбор, дом № 8, подъезд 7, административное здание "Дом министерств".
10. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
12. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета.
13. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
государственного органа
14. Миссия Министерства:
формирование целостной и эффективной системы государственного планирования, ориентированной на достижение стратегических целей и реализацию приоритетных задач социально-экономического развития страны, а также развитие торговой деятельности.
15. Задачи:
1. Выработка предложений по формированию государственной политики в сферах:

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.05.2013 № 484 қаулысымен.
2. Министрліктің ведомствосы - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің Сауда комитеті бар.
3. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Егер Министрлікке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Министрліктің заңды мекенжайы: 010000, Астана қаласы, сол жақ жағалау, Орынбор көшесі, № 8 үй, 7 кіреберіс, «Министрліктер үйі» әкімшілік ғимараты.
10. Министрліктің толық атауы - «Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі» мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Министрліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен  жүзеге асырылады.
13. Министрліктің кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің
функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық
қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Министрліктің миссиясы:
стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым міндеттерін іске асыруға бағдарланған мемлекеттік жоспарлаудың біртұтас және тиімді жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ сауда қызметін дамыту.
15. Міндеттері:
1. Мынадай:

1) стратегического планирования;
2) налоговой и бюджетной политики, а также политики в области таможенного дела;
3) бюджетного планирования;
4) государственного и гарантированного государством заимствования и долга;
5) государственной инвестиционной политики;
6) поддержки инвестиций;
7) создания благоприятного инвестиционного климата;
8) миграции населения;
9) государственно-частного партнерства;
10) защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
11) естественных монополий и регулируемых рынков;
12) международных экономических и финансовых отношений, в том числе регулирования международной экономической интеграции;
13) регулирования и развития внешнеторговой деятельности;
14) регулирования и развития внутренней торговли;
15) управления государственными активами, в том числе повышения качества корпоративного управления;
16) развития системы государственного управления;
17) мобилизационной подготовки и мобилизации;
18) развития "зеленой экономики";
19) оказания государственных услуг.
2. Реализация государственной политики в области развития торговли.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.05.2013 № 484.
16. Функции:
Функции центрального аппарата:
1) разработка, корректировка, мониторинг и оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан;
1-1) разработка и оценка Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны;
2) разработка, корректировка, мониторинг и оценка реализации Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан;
3) формирование, корректировка перечня государственных программ;
4) согласование проектов документов Системы государственного планирования;
5) мониторинг и оценка реализации документов Системы государственного планирования;
6) согласование проектов стратегических планов (проекты изменений и дополнений в стратегические планы) центральных государственных органов;
7) согласование проектов стратегических планов (проекты изменений и дополнений в стратегические планы) исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах своей компетенции;
8) координация деятельности государственных органов по повышению уровня конкурентоспособности Казахстана;
9) выработка предложений по совершенствованию системы государственного планирования;
10) методологическое руководство по государственному планированию, а также выработка предложений по совершенствованию системы государственного планирования;
11) разработка и мониторинг общенациональных планов мероприятий, разрабатываемых в целях реализации положений ежегодных посланий Президента Республики Казахстан;

1) стратегиялық жоспарлау;
2) салық және бюджет саясаты, сондай-ақ кеден ісі саласындағы саясат;
3) бюджеттік жоспарлау;
4) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу және борыш;
5) мемлекеттік инвестициялық саясат;
6) инвестицияларды қолдау;
7) қолайлы инвестициялық ахуал жасау;
8) халықтың көші-қоны;
9) мемлекеттік-жеке меншік әріптестік;
10) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу;
11) табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар;
12) халықаралық экономикалық және қаржы қатынастары, оның ішінде халықаралық экономикалық интеграцияны реттеу;
13) сыртқы сауда қызметін реттеу және дамыту;
14) ішкі сауданы реттеу және дамыту;
15) мемлекеттік активтерді басқару, оның ішінде корпоративтік басқару сапасын арттыру;
16) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту;
17) жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру;
18) «жасыл экономиканы» дамыту;
19) мемлекеттік қызметтер көрсету салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар әзірлеу.
2. Сауданы дамыту саласында мемлекеттік саясатты іске асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.05.2013 № 484 қаулысымен.
16. Функциялары:
Орталық аппараттың функциялары:
1) Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын әзірлеу, түзету, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау;
1-1) Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын әзірлеу және бағалау;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын әзірлеу, реттеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау;
3) мемлекеттік бағдарламалар тізбесін қалыптастыру, түзету;
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын келісу;
5) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын мониторингілеу және бағалау;
6) орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының жобаларын (стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларын) келісу;
7) өз құзыреті шегінде облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың стратегиялық жоспарларының жобаларын (стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларын) келісу;
8) мемлекеттік органдардың Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігінің деңгейін арттыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
9) мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
10) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі әдіснамалық басшылық, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
11) Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы жолдауларының ережелерін іске асыру мақсатында әзірленетін жалпыұлттық іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және мониторингілеу;

12) координация деятельности государственных органов по формированию и реализации экономической политики страны;
13) разработка прогноза социально-экономического развития республики;
14) совершенствование методологии и инструментария макроэкономического прогнозирования;
15) оценка влияния мер экономической политики на основные макроэкономические показатели;
16) анализ ситуации в мировой экономике, оценка потенциальных внешних рисков и их влияния на социально-экономическое развитие страны;
17) методологическое обеспечение разработки Прогноза социально-экономического развития;
18) мониторинг и анализ макроэкономических показателей республики;
19) формирование налоговой и бюджетной политики, а также политики в области таможенного дела;
20) прогнозирование поступлений в государственный и республиканский бюджет, в Национальный фонд по категориям, классам и подклассам Единой бюджетной классификации с учетом прогноза социально-экономического развития;
21) руководство и межотраслевая координация в области бюджетного планирования;
22) выработка предложений по совершенствованию налогового и бюджетного законодательства, а также законодательства в области таможенного дела;
23) разработка проектов законов о республиканском бюджете на соответствующий плановый период, внесение изменений и дополнений в бюджет и представление их на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан;
24) осуществление согласования государственных и отраслевых программ, программ развития территорий в части обеспеченности объемам бюджетного финансирования;
25) выработка предложений по совершенствованию системы бюджетного планирования;
26) осуществление методологического обеспечения функционирования системы бюджетного планирования;
27) разработка и утверждение Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, порядок ее составления, структуры специфик экономической классификации расходов бюджета;
28) разработка и утверждение порядка составления и представления бюджетной заявки;
29) организация и обеспечение деятельности Республиканской бюджетной комиссии;
30) разработка и утверждение методики прогнозирования поступлений бюджета;
31) составление прогнозов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан;
32) рассмотрение бюджетных заявок администраторов бюджетных программ и подготовка заключения по ним;
33) рассмотрение показателей бюджетных программ, представленных администраторами республиканских бюджетных программ в составе проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы на предмет их взаимосвязи со стратегическими целями, задачами стратегических направлений;

12) мемлекеттік органдардың елдің экономикалық саясатын қалыптастыру және іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
13) республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу;
14) макроэкономикалық болжамның әдіснамасы мен құралдарын жетілдіру;
15) экономикалық саясат шараларының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерге әсерін бағалау;
16) әлемдік экономикадағы ахуалды талдау, әлеуетті сыртқы тәуекелдерді және олардың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін бағалау;
17) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді әдіснамалық қамтамасыз ету;
18) республиканың макроэкономикалық көрсеткіштерін мониторингілеу және талдау;
19) салық және бюджет саясатын, сондай-ақ кеден ісі саласындағы саясатты қалыптастыру;
20) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, мемлекеттік және республикалық бюджетке, Ұлттық қорға Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары мен кіші сыныптары бойынша түсетін түсімдерді болжау;
21) бюджеттік жоспарлау саласындағы басшылық және салааралық үйлестіру;
22) салық және бюджет заңнамасын, сондай-ақ кеден ісі саласындағы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
23) тиісті жоспарлы кезеңге республикалық бюджет, бюджетке өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдар жобаларын әзірлеу және оларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсыну;
24) бюджеттік қаржыландыру көлемімен қамтамасыз етілу бөлігінде мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын келісуді жүзеге асыру;
25) бюджеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
26) бюджеттік жоспарлау жүйесінің жұмыс істеуін әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
27) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын, оның жасалу тәртібін, бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын әзірлеу және бекіту;
28) бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну тәртібін әзірлеу және бекіту;
29) Республикалық бюджет комиссиясының қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
30) бюджет түсімдерін болжау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
31) шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдарын жасау;
32) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарау және оларға қорытындылар дайындау;
33) стратегиялық жоспарлар жобаларының немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларының құрамында республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ұсынған бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерін олардың стратегиялық мақсаттармен, стратегиялық бағыттар міндеттерімен өзара байланысы мәніне қарау;

34) рассмотрение показателей результативности и эффективности, представленных в проектах бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы, на предмет их соответствия функциям, полномочиям, направлениям деятельности администратора республиканских бюджетных программ;
35) разработка проектов постановлений Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете, внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующие годы;
36) разработка чрезвычайного государственного бюджета;
37) внесение предложений по уточнению (корректировке) и секвестированию республиканского бюджета;
38) разработка и утверждение таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов и контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан;
39) прогнозирование доходов местного бюджета к проекту Закона Республики Казахстан об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами на 3-х летний период;
40) исключен постановлением Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
41) исключен постановлением Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
42) исключен постановлением Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
43) исключен постановлением Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
44) методологическое обеспечение планирования республиканского и местных бюджетов, а также методологическое обеспечение мониторинга бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц и бюджетных инвестиционных проектов;
45) осуществление оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
46) прогнозирование бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицит бюджета;
47) определение новых инициатив расходов, направленных на реализацию приоритетов социально-экономического развития;
48) выработка предложений по формированию политики государственного и гарантированного государством заимствования и долга, долга по поручительствам государства;

34) стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар жобаларында ұсынылған нәтижелілік пен тиімділік көрсеткіштерін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қызметінің функцияларына, өкілеттіліктеріне, бағыттарына сәйкестігі мәніне қарау;
35) Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті жылдарға арналған республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулыларының жобаларын әзірлеу;
36) төтенше мемлекеттік бюджетті әзірлеу;
37) республикалық бюджетті нақтылау (түзету) және секвестрлеу бойынша ұсыныстар енгізу;
38) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшасының бақылау шоты мен бюджеттер деңгейлері арасындағы бюджет түсімдерін бөлу кестесін әзірлеу және бекіту;
39) үш жылдық кезеңге арналған республикалық және облыстық бюджеттер арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы Қазақстан Республикасы Заңы жобасына жергілікті бюджет кірістерін болжамдау;
40) алынып тасталды - 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
41) алынып тасталды - 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
42) алынып тасталды - 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
43) алынып тасталды - 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
44) республикалық және жергілікті бюджеттерді жоспарлауды әдіснамалық қамтамасыз ету, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар мен бюджеттік инвестициялық жобалардың мониторингін әдіснамалық қамтамасыз ету;
45) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды жүзеге асыру;
46) шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің түсімдері мен шығыстарының болжамын, бюджеттің тапшылығын қамтитын үш жылдық кезеңге арналған бюджет параметрлерінің болжамы;
47) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын айқындау;
48) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу және борыш, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыш саясатын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;

49) определение лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства;
50) выработка предложений по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых по низкорентабельным контрактам;
51) проведение экономической экспертизы проектов контрактов на проведение разведки, добычи, совмещенной разведки и добычи полезных ископаемых либо строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, а также дополнений к ним;
52) проведение экономической экспертизы технико-экономического обоснования к проектным документам на проведение работ по добыче полезных ископаемых;
53) выработка предложений по формированию и реализации государственной инвестиционной политики;
54) выработка предложений по формированию государственной политики в сфере поддержки инвестиций и созданию благоприятного инвестиционного климата;
55) формирование политики республиканских бюджетных инвестиций;
56) формирование перечня приоритетных республиканских бюджетных инвестиций в составе прогноза социально-экономического развития;
57) формирование политики привлечения государственных и частных инвестиций в экономику;
57-1) формирование лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
58) методологическое обеспечение планирования бюджетных инвестиций;
59) разработка и утверждение методики определения потребности в объектах образования, здравоохранения, социальной защиты и формирования перечня инвестиционных проектов по согласованию с уполномоченными государственными органами в области образования, здравоохранения, социальной защиты;
60) организация подготовки экономических заключений по бюджетным инвестициям, а также по инвестиционным предложениям администраторов бюджетных программ;
61) формирование заключений на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов для вынесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;
62) осуществление отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
63) осуществление отбора концессионных проектов для предоставления поручительств государства;
64) внесение предложений по софинансированию концессионного проекта из бюджета на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;

49) үкіметтік борыш пен жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін ұсыну лимиттерін айқындау;
50) рентабельдігі төмен келісімшарттар бойынша пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерлері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
51) пайдалы қазбаларды барлауды, өндіруді, бірлесіп барлау мен өндіруді жүргізуге не барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттардың, сондай-ақ оларға толықтырулардың жобаларына экономикалық сараптама жүргізу;
52) пайдалы қазбаларды өндіру бойынша жұмыстар жүргізуге арналған жобалау құжаттарына техникалық-экономикалық негіздемеге экономикалық сараптама жүргізу;
53) мемлекеттік инвестициялық саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
54) инвестицияларды қолдау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және қолайлы инвестициялық ахуалды жасау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
55) республикалық бюджеттік инвестициялар саясатын қалыптастыру;
56) әлеуметтік-экономикалық даму болжамы құрамындағы басым республикалық бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастыру;
57) экономикаға мемлекеттік және жеке инвестицияларды тарту саясатын қалыптастыру;
57-1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін қалыптастыру;
58) бюджеттік инвестицияларды жоспарлауды әдіснамалық қамтамасыз ету;
59) білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісім бойынша білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау объектілеріне қажеттілікті айқындау және инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру әдістемесін әзірлеу және бекіту;
60) бюджеттік инвестициялар бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің инвестициялық ұсыныстары бойынша экономикалық қорытындыларды дайындауды ұйымдастыру;
61) Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар өткізуге, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауға қорытындылар қалыптастыру;
62) мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобаларды іріктеуді жүзеге асыру;
63) мемлекет кепілгерлігін беру үшін концессиялық жобаларды іріктеуді жүзеге асыру;
64) бюджеттен концессиялық жобаны бірлесіп қаржыландыру бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қарауына ұсыныстар енгізу;

65) рассмотрение и отбор в проект бюджета концессионных проектов на условии софинансирования;
65-1) утверждение методики определения стоимости объекта концессии и суммарной стоимости государственной поддержки деятельности концессионеров и источников возмещения затрат;
66) привлечение специализированной организации по вопросам концессии для проведения экспертизы документов в области концессий;
67) направление документов для проведения экономической экспертизы республиканских бюджетных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий, бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, требующих разработки технико-экономического обоснования, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета юридическому лицу, определяемому Правительством Республики Казахстан;
68) формирование перечня услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов;
69) формирование перечня республиканских бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, разработка или корректировка, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов, которые осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы;
70) формирование и утверждение перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период;
71) оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов, концессионных проектов на условии софинансирования из бюджета и определение методики проведения их оценки;
71-1) направление результатов оценки реализации концессионных проектов в уполномоченный государственный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью для внесения данных в реестр договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности;
71-2) осуществление межотраслевой координации и методологического руководства в области организации концессионных проектов;
71-3) ведение реестра договоров концессии;
72) утверждение методики определения стоимости проведения экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций, концессий и бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, требующих разработки технико-экономического обоснования, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета;

65) бірлесіп қаржыландыру шартында концессиялық жобаларды қарау және бюджет жобасына іріктеу;
65-1) концессия объектісінің құнын және концессионерлердің қызметіне мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын және шығындарды өтеу көздерін айқындау әдістемесін бекіту;
66) концессиялар саласындағы құжаттарға сараптама жүргізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымды тарту;
67) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаға республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың, іске асырылуы республикалық бюджет қаражаты есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың, мемлекеттік кепілдіктер беруге арналған инвестициялық жобалардың, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді және мемлекеттік инвестициялық саясатты қаржы агенттіктерінің іске асыруын талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларды республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредиттеудің экономикалық сараптамасын жүргізу үшін құжаттарды жіберу;
68) концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша қызметтердің тізбесін қалыптастыру;
69) республикалық бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық қолдау;
70) орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылатын объектілер тізбесін қалыптастыру және бекіту;
71) бюджеттен бірлесіп қаржыландыру шартында бюджеттік инвестициялық жобалардың, концессиялық жобалардың іске асырылуын бағалау және оларға бағалау жүргізу әдістемесін айқындау;
71-1) деректерді республикалық меншікке жататын концессия объектілері жөніндегі концессия шарттарының тізіліміне енгізу үшін республикалық меншiкке билiк ету құқығын жүзеге асыру жөнiндегi уәкiлеттi органға концессиялық жобалардың іске асырылуын бағалау нәтижелерін жіберу;
71-2) концессиялық жобаларды ұйымдастыру саласында салааралық үйлестіруді және әдіснамалық басшылықты жүзеге асыру;
71-3) концессия шарттарының тізілімін жүргізу;
72) бюджеттік инвестициялар, концессиялар және техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларды республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредиттеу мәселелері бойынша сараптама жүргізу және құжаттаманы бағалау құнын айқындау әдістемесін бекіту;

72-1) утверждение методики определения стоимости услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов;
73) выработка предложений по совершенствованию механизмов формирования, использования и управления Национальным фондом Республики Казахстан;
74) разработка проекта Закона Республики Казахстан "О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан";
75) выработка предложений по совершенствованию механизмов функционирования местного государственного управления;
76) формирование перечня заявок на привлечение связанных грантов и представление в Правительство Республики Казахстан сводного отчета об использовании связанных грантов, основанного на результатах их оценки;
77) выработка предложений по созданию институциональной и законодательной основы применения механизмов государственно-частного партнерства в отраслях экономики;
78) выработка предложений по определению политики по межбюджетным отношениям;
79) выработка предложений по распределению целевых трансфертов из республиканского бюджета на развитие регионов;
80) разработка методики расчетов трансфертов общего характера;
81) разработка проекта Закона Республики Казахстан об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы на трехлетний период;
82) выработка предложений по формированию государственной политики в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
83) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2013 № 556;
84) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2013 № 556;
85) согласование методик и нормативных правовых актов в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
86) согласование разработанных государственным органом, осуществляющим руководство в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, и (или) уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, предложений по отнесению товарного рынка к регулируемым рынкам, в том числе номенклатуре продукции, товаров и услуг, на которые целесообразно введение регулируемых государством цен;
87) выработка предложений по вопросам формирования политики в сфере регулирования естественных монополий и на регулируемых рынках;
88) согласование разработанных уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, недискриминационных методик расчета тарифов (цен, ставок, сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий и нормативных правовых актов, обязательных для исполнения государственными органами и субъектами естественных монополий;

72-1) концессиялық жобаларды консультациялық қолдау жөнінде қызметтер көрсету құнын айқындау әдістемесін бекіту;
73) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру, пайдалану және басқару тетіктерін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
74) «Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу;
75) жергілікті мемлекеттік басқарудың жұмыс істеу тетіктерін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
76) байланысты гранттарды тартуға өтінімдер тізбесін қалыптастыру және Қазақстан Республикасының Үкіметіне оларды бағалауға негізделген байланысты гранттарды пайдалану туралы жиынтық есепті ұсыну;
77) экономика салаларында мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің тетіктерін қолданудың институционалдық және заңнамалық негізін құру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
78) бюджетаралық қатынастар бойынша саясатты айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
79) республикалық бюджеттен өңірлерді дамытуға арналған нысаналы трансферттерді бөлу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
80) жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін әзірлеу;
81) республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық кезеңге арналған көлемі туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу;
82) бәсекелестікті қорғау және монополиялық қызметті шектеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
83) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 556 қаулысымен;
84) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 556 қаулысымен;
85) бәсекелестікті қорғау және монополиялық қызметті шектеу саласындағы әдістемелер мен нормативтік құқықтық актілерді келісу;
86) бәсекелестікті қорғау және монополиялық қызметті шектеу саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган әзірлеген тауар нарығын реттелетін нарықтарға жатқызу, оның ішінде мемлекет реттейтін бағалар енгізу орынды болатын өнімдер, тауарлар және қызметтер номенклатурасы бойынша ұсыныстарды келісу;
87) табиғи монополияны реттеу саласында және реттелетін нарықтарда саясатты қалыптастыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
88) табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган әзірлеген табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін есептеудің кемсітпейтін әдістемелерін және мемлекеттік органдар мен табиғи монополиялар субъектілерінің орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді келісу;

89) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2013 № 556;
90) согласование разработанного уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, особого порядка формирования затрат, применяемого при утверждении тарифов (цен, ставок, сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии;
91) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2013 № 556;
92) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2013 № 556;
93) согласование разработанного уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, перечня регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий;
94) международное сотрудничество в пределах компетенции Министерства;
95) координация работы государственных органов по международному экономическому сотрудничеству, взаимодействие с международными финансовыми и экономическими организациями, странами-донорами по вопросам координации внешней помощи и их деятельности, рейтинговыми агентствами;
96) выступление от имени Правительства Республики Казахстан на переговорах с международными торговыми и экономическими организациями, а также в рамках двусторонних инициатив;
97) разработка предложений и координация деятельности государственных органов по развитию торгово-экономического сотрудничества в рамках международных и региональных организаций, в том числе в Таможенном союзе в рамках ЕврАзЭС, Всемирной торговой организации, а также разработке международных договоров Единого экономического пространства;
98) мониторинг выполнения международных договоров в торгово-экономической сфере, участником которых является Республика Казахстан, и осуществление подготовки предложений по определению приоритетных направлений экономического сотрудничества Республики Казахстан;
99) разработка предложений и подготовка заключений по применению мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности;
100) подготовка заключений о целесообразности применения тарифных квот;
101) разработка предложений по применению защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, в том числе временных;
102) разработка и утверждение критериев оценки степени риска, форм обязательной ведомственной отчетности и проверочных листов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
103) подготовка и направление уведомлений о действующих и планируемых субсидиях в страны Единого экономического пространства;

89) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 556 қаулысымен;
90) табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган әзірлеген табиғи монополиялар субъектісінің реттелетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн бекіту кезіндегі қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін келісу;
91) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 556 қаулысымен;
92) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 556 қаулысымен;
93) табиғи монополиялар саласында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган әзірлеген табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тізбесін келісу;
94) Министрліктің құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастық;
95) мемлекеттік органдардың халықаралық экономикалық ынтымақтастық жөніндегі жұмысын үйлестіру, халықаралық қаржы және экономикалық ұйымдармен, сыртқы көмекті үйлестіру және олардың қызметі мәселелері бойынша донор елдермен, рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимыл жасау;
96) халықаралық сауда және экономикалық ұйымдармен келіссөздерде, сондай-ақ екіжақты бастамалар шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан өкілдік ету;
97) халықаралық және өңірлік ұйымдар, оның ішінде ЕурАзЭҚ шеңберіндегі Кеден одағы, Дүниежүзілік сауда ұйымы шеңберіндегі сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту жөніндегі, сондай-ақ Бірыңғай экономикалық кеңістіктің халықаралық шарттарын әзірлеу жөнінде ұсыныстар әзірлеу және мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру;
98) Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын сауда-экономикалық салада халықаралық шарттарды орындаудың мониторингін, Қазақстан Республикасы экономикалық ынтымақтастығының басым бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар дайындауды жүзеге асыру;
99) сыртқы сауда қызметін кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану жөнінде ұсыныстар әзірлеу және қорытындылар дайындау;
100) тарифтік квоталарды қолданудың орындылығы туралы қорытындылар дайындау;
101) қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын, оның ішінде уақытша шараларды қолдану жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
102) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін міндетті ведомстволық есептіліктің және тексеру парақтарының нысандарын әзірлеу және бекіту;
103) қолданыстағы және жоспарланатын субсидиялар туралы хабарламалар дайындау және Бірыңғай экономикалық кеңістік елдеріне жіберу;

104) проведение расследований о соответствии субсидий, предоставляемых и планируемых к предоставлению в Республике Казахстан, а также странах Единого экономического пространства, положениям Соглашения о единых правилах предоставления промышленных субсидий;
105) выработка государственной политики в сфере управления государственными активами, в том числе повышения качества корпоративного управления;
106) выработка предложений, а также оценка корпоративного управления в акционерных обществах с государственным участием в уставном капитале;
107) анализ и оценка управления государственным имуществом;
108) согласование стратегий и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, единственным акционером которых является государство;
109) оценка реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;
110) разработка совместно с центральным уполномоченным органом по государственному имуществу порядка разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации;
111) разработка совместно с центральным уполномоченным органом по государственному имуществу порядка разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинг и оценка их реализации;
112) разработка совместно с центральным уполномоченным органом по государственному имуществу порядка разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;
113) разработка совместно с центральным уполномоченным органом по государственному имуществу порядка разработки и представления отчетов по исполнению планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью и государственных предприятий;
114) выработка предложений по совершенствованию системы государственного управления;
115) функциональный анализ деятельности органов государственного управления;
116) выработка предложений по совершенствованию системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан;

104) Қазақстан Республикасына, сондай-ақ Бірыңғай экономикалық кеңістік елдеріне берілетін және беруге жоспарланатын субсидиялардың өнеркәсіптік субсидиялар берудің бірыңғай қағидалары туралы келісімге сәйкестігі туралы тексеру жүргізу;
105) мемлекеттік активтерді басқару, оның ішінде корпоративтік басқару сапасын арттыру саласында мемлекеттік саясатты әзірлеу;
106) жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарда ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ корпоративтік басқаруды бағалау;
107) мемлекеттік мүлікті басқаруды талдау және бағалау;
108) мемлекет жалғыз акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың стратегиялары мен даму жоспарларын келісу;
109) мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыруды бағалау;
110) мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын және даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін әзірлеу;
111) мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін әзірлеу;
112) мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының және даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу мен ұсыну тәртібін әзірлеу;
113) мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу мен ұсыну тәртібін әзірлеу;
114) мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
115) мемлекеттік басқару органдарының қызметін функционалдық талдау;
116) мемлекеттік бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;

117) разработка проекта Указа Президента Республики Казахстан по утверждению единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан;
118) разработка правил ведения реестра государственных услуг;
119) осуществление разработки и ведения реестра государственных услуг;
120) разработка и утверждение правил по разработке стандартов и регламентов государственных услуг по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
121) осуществление согласования проектов стандартов государственных услуг;
122) проведение мониторинга деятельности центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы по разработке стандартов и (или) регламентов государственных услуг;
122-1) разработка и утверждение методики определения стоимости государственной услуги;
122-2) разработка и утверждение порядка формирования, сроки представления и типовой формы отчета деятельности центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по вопросам оказания государственных услуг;
122-3) разработка предложений по совершенствованию стандартов государственных услуг;
123) методологическое обеспечение функционирования системы оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы;
124) оценка эффективности деятельности центральных исполнительных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, по достижению стратегических целей и задач в курируемых отрасли/сфере/регионе;
125) общая оценка эффективности деятельности центральных государственных органов;
126) разработка с участием государственных органов мобилизационного плана Республики Казахстан и плана производства товаров, выполнения работ и оказания услуг на соответствующий период, согласование мобилизационных планов государственных органов, акиматов областей, города республиканского значения и столицы;
127) участие в формировании предложений по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва;

117) мемлекеттік бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту жөніндегі Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу;
118) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу;
119) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін әзірлеуді және жүргізуді жүзеге асыру;
120) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
121) мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының жобаларын келісуді жүзеге асыру;
122) орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын және (немесе) регламенттерін әзірлеу жөніндегі қызметіне мониторинг жүргізу;
122-1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
122-2) орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі қызметі есебінің қалыптастырылу тәртібін, ұсынылу мерзімдерін және үлгі нысанын әзірлеу және бекіту;
122-3) мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
123) орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалау жүйесінің жұмыс істеуін әдіснамалық қамтамасыз ету;
124) қадағаланатын саладағы/аядағы/өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалау;
125) орталық мемлекеттік органдары қызметінің тиімділігін жалпы бағалау;
126) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын және тауарларды өндірудің, жұмыстарды орындаудың және қызметтер көрсетудің тиісті кезеңге арналған жоспарын мемлекеттік органдардың қатысуымен әзірлеу, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана әкімдіктерінің жұмылдыру жоспарларын келісу;
127) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау номенклатурасы мен көлемі бойынша ұсыныстар қалыптастыруға қатысу;

128) координация деятельности государственных органов в области мобилизационной подготовки;
129) организация научных исследований и методического обеспечения в области мобилизационной подготовки и мобилизации, а также повышение квалификации специалистов мобилизационных органов;
130) внесение предложений в Правительство Республики Казахстан о снятии и передаче установленных мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы, по представлениям государственных органов;
131) согласование перечня пунктов хранения материальных ценностей государственного резерва;
132) осуществление оценки мобилизационной готовности Республики Казахстан в порядке, установленном в правилах мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан, и представление ежегодного доклада в Правительство Республики Казахстан;
133) координация работы государственных органов и организаций по бронированию военнообязанных;
134) обеспечение деятельности Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, Совета по экономической политике при Правительстве Республики Казахстан, Межведомственной комиссии по проведению административной реформы, Межведомственной комиссии по вопросам торговой политики и участие в международных экономических организациях и других консультативно-совещательных органах в пределах компетенции Министерства;
135) осуществление реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности и координация работ по проведению научных исследований в соответствующей отрасли в пределах компетенции Министерства;
136) развитие государственных электронных информационных ресурсов и государственных информационных систем, информационно-коммуникационных сетей государственных органов, обеспечение их совместимости и взаимодействия в едином информационном пространстве Республики Казахстан в пределах компетенции Министерства;
137) разработка нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
138) согласование проектов нормативных правовых актов и дача заключения по ним в пределах компетенции Министерства;
139) организация проведения научной экономической экспертизы законопроектов;
140) мониторинг посредством анализа информации по выданным сертификатам о происхождении товара, представляемой ежеквартально территориальными торгово-промышленными палатами, а также мониторинг выдачи сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, определения статуса товара Таможенного союза и (или) иностранного товара уполномоченным органом (организацией);

128) жұмылдыру даярлығы саласында мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру;
129) жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру саласында ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және әдістемелік қамтамасыз ету, сондай-ақ жұмылдыру органдары мамандарының біліктілігін арттыру;
130) мемлекеттік органдардың ұсынымдары бойынша жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, қайта ұйымдастырылған, таратылған, жұмысының бейіні өзгерген кезде белгіленген жұмылдыру тапсырыстарын алу және беру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізу;
131) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің тізбесін келісу;
132) Қазақстан Республикасында жұмылдыру даярлығы және жұмылдыру қағидаларында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының жұмылдыру әзірлігін бағалауды жүзеге асыру және ол туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайын баяндау;
133) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың әскери міндеттілерді брондау бойынша жұмысын үйлестіру;
134) Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның, Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Экономикалық саясат жөніндегі кеңестің, Әкімшілік реформаны жүргізу жөніндегі ведомствоаралық комиссияның, Сауда саясатының мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қызметін қамтамасыз ету және Министрліктің құзыреті шегінде халықаралық экономикалық ұйымдарға және басқа да консультативтік-кеңесші органдарға қатысуы;
135) Министрліктің құзыреті шегінде ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыру және тиісті салада ғылыми зерттеулер жүргізу бойынша жұмыстарды үйлестіру;
136) Министрліктің құзыреті шегінде мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар мен мемлекеттік ақпараттық жүйелерді, мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық желілерін дамыту, олардың Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық кеңістігіндегі үйлесімділігі мен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
137) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
138) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісу және олар бойынша қорытындылар беру;
139) заң жобаларының ғылыми-экономикалық сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;
140) тоқсан сайын аумақтық сауда-өнеркәсіп палаталары ұсынатын тауардың шығарылуы туралы берілген сертификаттар бойынша ақпаратты талдау арқылы мониторингілеу, сондай-ақ ішкі айналым, Кеден одағы тауарының және (немесе) шетел тауарына уәкілетті органның (ұйымның) мәртебесін айқындау үшін тауардың шығарылуы туралы сертификат беруді мониторингілеу;

141) разработка предложений по развитию торговой деятельности;
142) разработка минимальных нормативов обеспеченности населения торговой площадью;
143) разработка предложений по установлению размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары и определению на ежегодной основе пороговых значений цен на них;
144) разработка порядка установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них;
145) исключен постановлением Правительства РК от 30.05.2013 № 556;
146) государственное регулирование деятельности товарных бирж;
147) исключен постановлением Правительства РК от 03.10.2013 № 1051;
148) разработка, утверждение нормативных правовых актов в сфере регулирования деятельности товарных бирж;
149) разработка предложений по формированию и утверждению перечня биржевых товаров и минимального размера представляемых партий, которые реализуются через товарные биржи, а также внесению в него изменений и (или) дополнений;
149-1) выработка предложений по созданию условий для развития международных биржевых торгов на товарной бирже;
150) выработка предложений о мерах по регулированию миграции населения;
151) разработка проектов нормативных правовых актов в сфере миграции населения в пределах компетенции Министерства;
152) исключен постановлением Правительства РК от 03.10.2013 № 1051;
153) выработка предложений по формированию государственной политики развития "зеленой экономики".
Функции ведомства:
1) инициирование, участие и организация проведения республиканских и международных выставок, ярмарок;
2) координация деятельности центральных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения в области торговой деятельности;
2-1) мониторинг торговой деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2-2) анализ и изучение предложений физических и юридических лиц с целью совершенствования торговых отношений;
3) лицензирование импорта товаров, являющихся объектами разбирательства, на территорию Республики Казахстан без применения количественных ограничений;
4) лицензирование экспорта и импорта отдельных товаров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) выдача разрешений на импорт отдельных видов товаров в пределах компетенции;
6) лицензионный контроль;
7) ведение реестра лицензий;
8) осуществление лицензирования деятельности в сфере товарных бирж;
9) публикация информации по вопросам деятельности товарных бирж и биржевой торговли, за исключением сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом Республики Казахстан тайну;

141) сауда қызметін дамыту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу;
142) халықтың сауда алаңымен қамтамасыз етілуінің ең төменгі нормативтерін әзірлеу;
143) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілетін шекті бөлшек сауда бағаларын белгілеу және оларға жыл сайынғы шекті мәндер негізінде бағаларды айқындау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
144) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының және оларға шекті жол берілетін бөлшек сауда бағалары мөлшерінің шекті мәндерін белгілеу тәртібін әзірлеу;
145) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 № 556 қаулысымен;
146) тауар биржаларының қызметін мемлекеттік реттеу;
147) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.10.2013 № 1051 қаулысымен;
148) тауар биржаларының қызметін реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, бекіту;
149) тауар биржалары арқылы өткізілетін биржалық тауарлардың тізбесін және ұсынылатын партиялардың ең аз мөлшерін қалыптастыру және бекіту жөнінде, сондай-ақ оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
149-1) тауар биржасында халықаралық биржалық сауда-саттықты дамыту үшін жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
150) халықтың көші-қонын реттеу жөніндегі шаралар туралы ұсыныстар әзірлеу;
151) Министрліктің құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу;
152) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.10.2013 № 1051 қаулысымен;
153) «жасыл экономиканы» дамытудың мемлекеттік саясатын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Ведомствоның функциялары:
1) республикалық және халықаралық көрмелерді, жәрмеңкелерді өткізуге бастамашылық жасау, оларға қатысу және ұйымдастыру;
2) сауда қызметі саласында орталық және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіру;
2-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сауда қызметін мониторингілеу;
2-2) сауда қатынастарын жетілдіру мақсатында жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын талдау және зерделеу;
3) Қазақстан Республикасының аумағында сандық шектеулерді қолданбай талқылау объектісі болып табылатын тауарлар импортын лицензиялау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жекелеген тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау;
5) құзыреті шегінде жекелеген тауарлар түрлерінің импортына рұқсаттар беру;
6) лицензиялық бақылау;
7) лицензиялардың тізілімін жүргізу;
8) тауар биржалары саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
9) коммерциялық немесе Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тауар биржаларының қызметі және биржалық сауда мәселелері жөніндегі ақпаратты жариялау;

10) анализ и мониторинг деятельности товарных бирж;
11) разработка предложений по развитию торговой деятельности, а также созданию благоприятных условий для производства и продажи товаров;
12) государственный контроль в сфере товарных бирж в соответствии с Законом Республики Казахстан "О товарных биржах";
12-1) официальное делегирование своего представителя на присутствие в работе товарной биржи, в том числе на биржевых торгах;
13) исключен постановлением Правительства РК от 03.10.2013 № 1051;
14) координация деятельности и контроль за финансовым и кадровым обеспечением торговых представительств Республики Казахстан за рубежом.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2013 № 484; от 30.05.2013 № 556; от 03.10.2013 № 1051; от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 02.04.2014 № 303; от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство Министерства осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель Министерства назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
20. Первый руководитель Министерства имеет заместителей (вице-министров), которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, решает вопросы трудовых отношений, которые отнесены к его компетенции;
3) определяет компетенцию и порядок взаимодействия ведомств с иными государственными органами;
4) назначает на должности и освобождает от должности руководителей ведомств, которые подконтрольны ему в своей деятельности;
Примечание РЦПИ!
Подпункт 5) действует до 26.03.2013 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.02.2013 № 126.

10) тауар биржаларының қызметін талдау және оған мониторинг жүргізу;
11) сауда қызметін дамыту, сондай-ақ тауарларды өндіру және сату үшін қолайлы жағдайлар жасау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
12) «Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауар биржалары саласындағы мемлекеттік бақылау;
12-1) өз өкілін тауар биржасының жұмысына, оның ішінде биржалық сауда-саттыққа қатысуға ресми түрде жіберу;
13) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.10.2013 № 1051 қаулысымен;
14) Қазақстан Республикасының шетелдегі сауда өкілдіктерінің қызметін үйлестіру мен қаржылық және кадрлық қамтамасыз етуді бақылау.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.05.2013 № 484, 30.05.2013 № 556; 03.10.2013 № 1051; 04.12.2013 N 1305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.04.2014 N 303; 30.04.2014 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілер қабылдау;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпаратты және материалдарды сұрату және алу;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Министрлікке басшылықты Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Министрліктің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Министрліктің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары (вице-министрлері) болады.
21. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) өз орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес Министрлік қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, өз құзыретіне жататын еңбек қатынастарының мәселелерін шешеді;
3) ведомстволардың құзыретін және өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайды;
4) қызметінде өзінің бақылауындағы ведомстволардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
РҚАО-ның ескертпесі!
5) тармақша ҚР Үкіметінің 12.02.2013 N 126 қаулысына сәйкес 26.03.2013 дейін қолданыста болады.

5) по согласованию с ответственным секретарем назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей ведомств;
6) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на сотрудников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
7) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов ведомств;
8) подписывает приказы Министра.
Исполнение полномочий первого руководителя Министерства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
23. Аппарат Министерства возглавляется ответственным секретарем, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
24. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
26. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
27. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении
Министерства и его ведомств
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2013 № 1475; от 02.04.2014 № 303.
1. Акционерное общество "Институт экономических исследований".
2. Акционерное общество "Казахстанский центр государственно-частного партнерства".
3. Акционерное общество "Центр развития торговой политики".
4. Исключен постановлением Правительства РК от 02.04.2014 № 303.
5. Акционерное общество "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017".
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении
Министерства и его ведомств
1. Государственное учреждение "Торговое представительство Республики Казахстан в Российской Федерации".

5) жауапты хатшының келісімі бойынша ведомстволар басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен еңбек қатынастарының мәселелері өз құзыретіне жататын Министрліктің қызметкерлеріне тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
7) ведомстволардың актілерінің әрекетін толық немесе бір бөлігін тоқтатады немесе тоқтата тұрады;
8) Министрдің бұйрықтарына қол қояды.
Министрліктің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын жауапты хатшы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
24. Министрлікте заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Министрлік мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Министрлікте бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрлік, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы
ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1475; 02.04.2014 N 303 қаулыларымен.
1. «Экономикалық зерттеулер институты» акционерлік қоғамы.
2. «Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы» акционерлік қоғамы.
3. «Сауда саясатын дамыту орталығы» акционерлік қоғамы.
4. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 N 303 қаулысымен.
5. «Астана ЭКСПО-2017» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы
мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. «Ресей Федерациясындағы Қазақстан Республикасының Сауда өкілдігі» мемлекеттік мекемесі.