О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2005 года N 268
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
мобилизационной подготовки и мобилизации
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 г. "О Гражданской обороне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 9, ст. 93; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 142):
1) в тексте слова "всех форм собственности" заменить словами "независимо от форм собственности";
2) в пункте 2 статьи 2 слова "органы местного самоуправления," исключить;
3) в статье 4:
в части второй:
слова "органами местного самоуправления" исключить;
после слова "организациями," дополнить словами "независимо от форм собственности,";
часть четвертую исключить;
4) в части первой статьи 5 слова "органов местного самоуправления," исключить;
5) в статье 10:
часть вторую исключить;
в части четвертой слова "с органами управления Гражданской обороны" заменить словами "с территориальными органами по чрезвычайным ситуациям";
6) абзац четвертый части первой пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"в организациях, независимо от форм собственности - структурные подразделения (отдельные работники), специально уполномоченные на решение задач в области гражданской обороны, непосредственно подчиненные первому руководителю";
7) часть первую статьи 19 дополнить абзацем следующего содержания:
"утверждает объем и содержание инженерно-технических мероприятий Гражданской обороны в зависимости от степени категорирования городов и объектов хозяйствования.";
8) в абзаце втором статьи 20 слова "военные комиссариаты" заменить словами "местные органы военного управления";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 наурыздағы N 268 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының
Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру
мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы"
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілерiне өзгерістер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Азаматтық қорғаныс туралы" 1997 ж. 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 9, 93-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат):
1) мәтiн бойынша "барлық меншік нысанындағы" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 2-тармағындағы "жергiлiкті өзін-өзі басқару органдарына," деген сөздер алынып тасталсын;
3) 4-бапта:
екiншi бөлік "жергілiктi өзiн-өзi басқару органдарына," деген сөздер алынып тасталсын, "өзін-өзі басқару органдары," деген сөздерден кейін "меншік нысанына қарамастан" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiк алынып тасталсын;
4) 5-баптың бiрiншi бөлігінде "жергілiктi өзiн-өзi басқару органдарына," деген сөздер алынып тасталсын;
5) 10-бапта:
екiншi бөлік алынып тасталсын;
төртінші бөліктегі "Азаматтық қорғаныстың басқару органдарымен" деген сөздер "төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 16-баптың 1-тармағы біріншi бөлiгiнiң төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"меншік нысанына қарамастан ұйымдарда - азаматтық қорғаныс саласындағы мiндеттердi шешуге арнайы уәкілеттік берiлген, бiрiншi басшыға тікелей бағынатын құрылымдық бөлiмшелер (жеке қызметкерлер).";
7) 19-баптың бiрiншi бөлiгін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қалалар мен шаруашылық объектiлерiнiң санаттандырылу дәрежесiне қарай Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемi мен мазмұнын бекітеді;";
8) 20-баптың екiнші абзацындағы "әскери комиссариаттар" деген сөздер "жергiлiктi әскери басқару органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в абзаце девятом статьи 21 слова "в установленном Правительством Республики Казахстан порядке" исключить.
2. В  Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 155):
1) в заголовке слова "в Республике Казахстан" исключить;
2) в преамбуле слова "органов государственной власти, центральных, местных представительных и исполнительных органов" заменить словами "государственных органов";
3) по тексту:
слова "военным комиссариатам", "военные комиссариаты", "военного комиссариата", "военного комиссара" заменить словами "местным органам военного управления", "местные органы военного управления", "местного органа военного управления", "руководителя местного органа военного управления";
слова "в период мобилизации и в военное время", "в военное время", "на период мобилизационной подготовки и мобилизации", "на период мобилизации и в военное время", "по мобилизации и на военное время", "на период мобилизации и на военное время", "по мобилизации и в военное время", "с объявлением мобилизации и в военное время" заменить словами "в период мобилизации, военного положения и в военное время", "в период мобилизации, военного положения и в военное время", "на период мобилизационной подготовки и мобилизации, военного положения и в военное время", "по мобилизации, военному положению и на военное время", "на период мобилизационной подготовки и мобилизации, военного положения и в военное время", "по мобилизации, военному положению и на военное время", "при мобилизации, военном положении и в военное время", "с объявлением мобилизации, военного положения и в военное время";
4) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие понятия:
мобилизационная подготовка - комплекс мероприятий, проводимых в мирное время и направленных на устойчивое управление государством в военное время, организованный перевод экономики страны на обеспечение потребностей Вооруженных Сил и населения Республики Казахстан, вооруженную защиту и оборону страны, обеспечение функционирования административно-территориальных единиц в период мобилизации, военного положения и в военное время;
мобилизация - комплекс общегосударственных мероприятий, связанных с переходом государственных органов, организаций, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, населения, территории и экономики Республики Казахстан на режим военного положения (общая мобилизация) или какой-либо их части (частичная мобилизация);
мобилизационное задание - задание государственным органам на выполнение мероприятий, направленных на решение задач по обеспечению устойчивого функционирования государства в период мобилизации, военного положения и в военное время;
мобилизационный заказ - государственный заказ организациям на производство товаров (работ, услуг) определенной номенклатуры, количества и качества, создание специальных формирований в период мобилизации, военного положения и в военное время;
мобилизационные мощности - производственные площади, технологическое оборудование, инженерно-техническая и иная документация, предназначенные для выполнения мобилизационных заказов;
мобилизационный план Республики Казахстан - утверждаемый Президентом Республики Казахстан план мероприятий, направленный на реализацию мер по мобилизационному развертыванию Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, переводу экономики, государственных органов, организаций, административно-территориальных единиц и населения Республики Казахстан на режим деятельности в период мобилизации, военного положения и в военное время путем выполнения мобилизационных заданий и заказов, а также иных мероприятий мобилизационной подготовки;
мобилизационный резерв - запас материальных ценностей по ограниченной номенклатуре, являющийся составной частью государственного материального резерва, необходимый для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности, а также материально-технические средства специальных формирований;
уполномоченный орган по мобилизационной подготовке и мобилизации - государственный орган, осуществляющий формирование государственной политики в области мобилизационной подготовки и мобилизации.";

9) 21-баптың тоғызыншы абзацындағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен" деген сөздер алынып тасталсын.
2. "Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 ж. 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 155-құжат):
1) тақырыбындағы "Қазақстан Республикасындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
2) кiріспедегi "мемлекеттік өкімет органдарының, орталық, жергiлiктi өкілді және атқарушы органдардың" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мәтiн бойынша:
"әскери комиссариаттарға", "әскери комиссариаттар", "әскери комиссариаттың", "әскери комиссардың" деген сөздер тиісінше "жергілiктi әскери басқару органдарына", "жергiлiктi әскери басқару органдары", "жергiлiктi әскери басқару органдарының", "жергілікті әскери басқару органы басшысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жұмылдыру кезеңі мен соғыс уақытында", "соғыс уақытында", "жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру кезеңінде", "жұмылдыру кезеңі мен соғыс уақытында", "жұмылдыру бойынша және соғыс уақытына", "жұмылдыру кезеңi мен соғыс уақытында", "жұмылдыру бойынша және соғыс уақытында", "жұмылдырудың жариялануына байланысты және соғыс уақытында", "жұмылдыруға" деген сөздер тиiсiнше "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңі мен соғыс уақытында", "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытына", "жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңіне және соғыс уақытына", "жұмылдыру, соғыс жағдайы бойынша және соғыс уақытында", "жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiне және соғыс уақытына", "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында", "жұмылдырудың, соғыс жағдайының жариялануына байланысты және соғыс уақытында", "жұмылдыруға, соғыс жағдайына және соғыс уақытына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жұмылдыру дайындығы - бейбіт уақытта жүргiзiлетiн және соғыс уақытында мемлекеттi тұрақты басқаруға бағытталған iс-шаралар кешенi, ел экономикасының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және халқының қажеттілiктерін қамтамасыз етуге, елді қарулы қорғауға және оның қорғанысына, әкімшілік-аумақтық бiрлiктердiң жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге ұйымдастырылған көшуi;
жұмылдыру - Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын, ұйымдарын, Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскер құрамаларын, халқын, аумағы мен экономикасын (жалпы жұмылдыру) немесе олардың қайсы бiр бөлiгiн (iшiнара жұмылдыру) соғыс жағдайы режимiне көшiрумен байланысты жалпы мемлекеттiк шаралар кешенi;
жұмылдыру тапсырмасы - мемлекеттiк органдарға жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында мемлекеттiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi шешуге бағытталған iс-шараларды орындауға берiлетiн тапсырма;
жұмылдыру тапсырысы - ұйымдарға жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында белгiлi бiр номенклатурасы, саны және сапасы бар тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өндiруге, арнаулы құрамаларды құруға мемлекеттiк тапсырыс;
жұмылдыру қуаттары - жұмылдыру тапсырыстарын ғана орындауға арналған өндiрiстiк алаңдар, технологиялық жабдық, инженерлiк-техникалық және өзге де құжаттама;
Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспары - Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн, Қарулы Күштердi, басқа да әскерлер мен әскер құрамаларды жұмылдыра өрiстету, жұмылдыру тапсырмалары мен тапсырыстарын орындау жолымен Қазақстан Республикасының экономикасын, мемлекеттiк органдарын, ұйымдарын, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерi мен халқын жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында жұмыс iстеу режимiне көшiру жөнiндегi шараларды, сондай-ақ жұмылдыру дайындығының өзге де iс-шараларын iске асыруға бағытталған iс-шаралар жоспары;
жұмылдыру резервi - мемлекеттiк материалдық резервтiң құрамдас бөлiгi болып табылатын, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау үшiн қажет және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстік қызметiнде пайдаланбайтын шектеулi номенклатура бойынша материалдық құндылықтар қоры, сондай-ақ арнайы құрамалардың материалдық-техникалық құралдары;
жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi уәкiлеттi орган - жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыруды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.";

5) в подпункте 1) статьи 3 слово "и мобилизации" исключить;
6) в статье 4:
подпункт 3) дополнить словами ", военному положению и военному времени";
в подпункте 5) после слова "бронирование" дополнить словом "военнообязанных";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разработку мобилизационных планов Республики Казахстан, государственных органов, административно-территориальных единиц, организаций;";
в подпункте 9) слова "мобилизационных планов экономики Республики Казахстан и Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" заменить словами "мобилизационного плана Республики Казахстан, мобилизационных планов государственных органов, административно-территориальных единиц и организаций";
в подпункте 10) слова "мобилизационного и неснижаемого запаса государственного резерва" заменить словами "государственного материального резерва";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) перевод государственных органов и организаций на военное положение и военное время;";
дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21) и 22) следующего содержания:
"18) создание и содержание мобилизационных органов;
19) планирование мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
20) организацию территориальной обороны;
21) проведение мероприятий Гражданской обороны;
22) финансовое обеспечение мобилизационных мероприятий.";
7) в статье 5:
в подпункте 4):
после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
слова "органов государственной власти, местных исполнительных органов" заменить словами "государственных органов";
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-1) утверждает мобилизационный план Республики Казахстан;
4-2) утверждает правила мобилизации в Республике Казахстан;
4-3) утверждает правила оценки мобилизационной готовности государственных органов, организаций, имеющих мобилизационные задания и заказы;
4-4) утверждает порядок оповещения о мобилизации;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивает функционирование государства в военное время;";
подпункт 7) дополнить словами "в соответствии с законами Республики Казахстан";
8) в статье 7:
подпункты 1), 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет общее руководство по организации деятельности государственных органов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
2) представляет Президенту Республики Казахстан на утверждение мобилизационный план Республики Казахстан;

5) 3-баптың 1) тармақшасындағы "дайындығы мен жұмылдыруды" деген сөздер "дайындығын" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 4-бапта:
3) тармақша "жұмылдыруға" деген сөзден кейiн ", соғыс жағдайына және соғыс уақытына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "тұрған" деген сөзден кейiн "әскери мiндеттi" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының, мемлекеттiк органдардың, әкiмшiлiк-аумақтық бірліктердiң, ұйымдардың жұмылдыру жоспарларын әзірлеу;";
9) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлері мен әскер құрамаларының жұмылдыру жоспарларын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерiнiң және ұйымдарының жұмылдыру жоспарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "жұмылдырудың және мемлекеттiк резервтің азаймайтын запасының" деген сөздер "мемлекеттiк материалдық резервтiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттік органдар мен ұйымдарды соғыс жағдайына және соғыс уақытына көшiру;";
мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) жұмылдыру органдарын құру және ұстау;
19) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөніндегі iс-шараларды жоспарлау;
20) аумақтық қорғанысты ұйымдастыру;
21) Азаматтық қорғаныс iс-шараларын жүргiзу;
22) жұмылдыру iс-шараларын қаржылық қамтамасыз ету.";
7) 5-бапта:
4) тармақшада:
"нормативтік" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
"мемлекеттік өкiмет органдарының, жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын бекiтедi;
4-2) Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру тәртiбiн айқындайды;
4-3) жұмылдыру тапсырмалары мен тапсырыстары бар мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың жұмылдыру әзiрлiгiн бағалау тәртiбiн белгiлейдi;
4-4) жұмылдыру туралы жариялау ережесiн бекiтедi;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) соғыс уақытында мемлекеттiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етеді;";
7) тармақша "бойынша" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 7-бапта:
1), 2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк органдардың жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы қызметiн ұйымдастыру бойынша жалпы басшылық жасауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуiне Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын ұсынады;

3) организует разработку и выполнение мобилизационного плана Республики Казахстан;
4) устанавливает порядок выполнения организациями мобилизационных заказов, установленных мобилизационным планом;";
в подпункте 7) после слова "актов," дополнить словами "в области мобилизационной подготовки, а также";
дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3), 7-4) следующего содержания:
"7-1) определяет порядок снятия, передачи мобилизационных заданий, заказов при банкротстве, ликвидации, реорганизации и изменении профиля работы организаций;
7-2) утверждает правила о таможенном контроле в военное время;
7-3) утверждает нормы снабжения населения Республики Казахстан в военное время;
7-4) утверждает порядок организации питания и торговли в военное время;";
подпункты 10) и 11) исключить;
подпункт 14) дополнить словами "оперативному оборудованию территорий и проведению мероприятий по гражданской обороне;";
в подпункте 17):
слова "мобилизационном и" исключить;
слово "резервах" заменить словами "материальном резерве";
подпункт 19) исключить;
9) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Полномочия уполномоченного органа в области
мобилизационной подготовки и мобилизации
Уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации:
1) разрабатывает с участием центральных и местных исполнительных органов мобилизационный план Республики Казахстан, согласовывает мобилизационные планы государственных органов, административно-территориальных единиц;
2) участвует в формировании предложений по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
3) координирует деятельность государственных органов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
4) организует научные исследования и методическое обеспечение в области мобилизационной подготовки и мобилизации, а также повышение квалификации специалистов мобилизационных органов;
5) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан о снятии установленных мобилизационных заказов и мобилизационных мощностей при банкротстве, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы, по представлениям государственных органов;
6) участвует в развитии международного сотрудничества в области мобилизационной подготовки и мобилизации.";
10) в статье 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вносят предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке;";
в подпункте 3) слово "мероприятий" заменить словом "заказов";

3) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын әзірлеудi және орындауды ұйымдастырады;
4) ұйымдардың Жұмылдыру жоспарында белгiленген жұмылдыру тапсырыстарын орындау тәртiбiн белгiлейдi;";
7) тармақша "жұмылдырудың" деген сөздiң алдынан "жұмылдыру дайындығы саласындағы, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 7-3), 7-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) ұйымдар банкрот болған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, жұмыс бейiнiн өзгерткен жағдайда жұмылдыру тапсырмаларын, тапсырыстарын тоқтату, беру тәртiбін айқындайды;
7-2) соғыс уақытындағы кедендік бақылау туралы ережені бекітедi;
7-3) соғыс уақытында Қазақстан Республикасының халқын жабдықтау нормаларын бекiтедi;
7-4) соғыс уақытында тамақтандыруды және сауда-саттықты ұйымдастыру тәртiбiн бекітедi;";
10) және 11) тармақшалар алынып тасталсын;
14) тармақша ", аумақтарды жедел жабдықтау және азаматтық қорғаныс жөнiндегі іс-шараларды жүргiзу" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшада:
"жұмылдыру резервi мен" деген сөздер алынып тасталсын;
"мемлекеттiк" деген сөзден кейiн "материалдық" деген сөзбен толықтырылсын;
19) тармақшасы алынып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы
уәкiлеттi органның өкiлеттігі
Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қатысуымен әзірлейдi, мемлекеттік органдардың, әкiмшiлiк-аумақтық бiрліктердің жұмылдыру жоспарларын келiседi;
2) мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау номенклатурасы мен көлемi жөнiндегі ұсыныстарды қалыптастыруға қатысады;
3) мемлекеттiк органдардың жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы қызметiн үйлестiредi;
4) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласында ғылыми зерттеулер мен әдiстемелiк қамтамасыз етудi, сондай-ақ жұмылдыру органдары мамандарының бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
5) банкрот болған, таратылған, жұмыс бейiнi өзгертiлген жағдайда мемлекеттік органдар мен ұйымдарды жұмылдыру тапсырмалары мен тапсырыстарынан, сондай-ақ жұмылдыру қуаттарынан босату туралы ұсыныстарды Үкiметке енгiзедi;
6) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қатысады.";
10) 8-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы жөнiндегі iс-шараларды қаржыландыру көлемі жөнiнде ұсыныстар енгізедi;";
3) тармақшадағы "шараларын" деген сөз "тапсырыстарын" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) заключают договоры с организациями на выполнение мобилизационных заказов, вносят предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации о снятии мобилизационных заказов и мобилизационных мощностей в случае банкротства, ликвидации, изменения профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы;";
в подпункте 4) слово "экономики" исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) участвуют, в пределах своей компетенции, в разработке нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) вносят в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации предложения по совершенствованию мобилизованной подготовки и мобилизации;";
11) в статье 9:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают реализацию комплекса мероприятий по переводу органов управления и организаций, в пределах соответствующих административно-территориальных единиц, на функционирование в период мобилизации, военного положения и в военное время;";
в подпункте 6) пункта 3 после слова "время" дополнить словом "военнообязанных";
12) в статье 10:
в пункте 1:
в подпункте 6):
слова "по мобилизации" заменить словами "в период мобилизации, военного положения и в военное время";
слово "затрат" заменить словами "их стоимости в порядке, определенном законодательными актами";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) содержат специальные формирования для выполнения задач по мобилизационной подготовке;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) обязаны представлять уполномоченному органу по мобилизационной подготовке и мобилизации, мобилизационным органам центральных исполнительных органов информацию, необходимую для обеспечения обороноспособности государства.";
13) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Граждане, призванные по мобилизации, пользуются правами военнослужащего Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в подпункте 3) пункта 2 слова "понесенного ими ущерба" заменить словами "их стоимости, в порядке,";
14) в статье 13:
в пункте 1 слова "аппаратах органов государственной власти, центральных и местных исполнительных органов", "отдельные работники)" заменить словами "государственных органах", "отдельных работников)";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Первые руководители государственных органов и организаций, имеющих мобилизационные задания (заказы), создают работникам мобилизационных органов (подразделениям или отдельным работникам) необходимые условия для выполнения ими возложенных обязанностей по мобилизационной подготовке и мобилизации;";

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ұйымдармен жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттар жасасады, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, таратылған, жұмыс бейiнiн өзгерткен жағдайда жұмылдыру тапсырыстары мен жұмылдыру қуаттарынан босату туралы ұсыныстар енгiзедi;";
4) тармақшадағы "экономиканы" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) өз құзыретi шегiнде жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзірлеуге қатысады;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдырылған дайындық жүйесi мен жұмылдыруды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгізедi;";
11) 9-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер шегінде басқару органдары мен ұйымдарды жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында жұмыс істеуге көшiру жөнiндегi iс-шаралар кешенін іске асыруды қамтамасыз етеді;";
3-тармақтың 6) тармақшасы "тұрған" деген сөзден кейiн "әскери мiндеттi" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 10-бапта:
1-тармақта:
6) тармақшада:
"жұмсалған шығындарды кейiн өндiре отырып," деген сөздер "олардың құнын заңнамалық актілерде белгiленген тәртiппен кейiн өндiре отырып, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңі мен соғыс уақытында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жұмылдыру жөніндегі" деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жұмылдыру дайындығы жөнiндегi мiндеттердi орындау үшiн арнаулы құрамалар ұстайды;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi уәкiлеттi органға, орталық атқарушы органдардың жұмылдыру органдарына мемлекеттің қорғанысқа қабілетін қамтамасыз ету үшiн қажеттi ақпаратты табыс етуге мiндеттi.";
13) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмылдыру бойынша шақырылған азаматтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы әскери қызметшiсiнiң құқықтарын пайдаланады.";
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "оларға келтiрілген залалды" деген сөздер ", олардың құнын" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 13-бапта:
1-тармақта "мемлекеттiк өкімет органдары, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар аппараттарында" деген сөздер "мемлекеттік органдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жұмылдыру тапсырмалары (тапсырыстары) бар мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың бірiншi басшылары жұмылдыру органдарының қызметкерлерiне (бөлімшелерiне немесе жекелеген қызметкерлеріне) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру бойынша өздерiне жүктелген міндеттердi орындауы үшiн қажетті жағдайлар жасайды.";

15) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Мобилизационный резерв
Материальные ценности мобилизационного резерва используются только при мобилизации и в военное время для обеспечения потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, удовлетворения мобилизационных нужд экономики";
16) в заголовке и в пунктах 1 и 2 статьи 17 слова после слов "бронирования", и "Бронирование" дополнить словом "военнообязанных";
17) в статье 18:
в заголовке и в тексте после слов "бронирования", "бронированию" дополнить словом "военнообязанных";
в пункте 4 после слова "призывов" дополнить словами "при введении военного положения и";
18) в статье 20:
слово "по военным вопросам" исключить;
слово "хозяйственных" заменить словом "экономических".
3. В  Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 г. "О государственном материальном резерве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 378; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 139):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слово "замены" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) государственный материальный резерв (далее - государственный резерв) - запас материальных ценностей, предназначенный для мобилизационных нужд, для принятия первоочередных мер по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказания гуманитарной помощи и для регулирующего воздействия на рынок;";
подпункт 5) исключить;
в подпункте 6):
слова "продукция, необходимая" заменить словами "товары, необходимые";
после слова "перечень" дополнить словами "и объемы";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) мобилизационный резерв - запас материальных ценностей по ограниченной номенклатуре, являющийся составной частью государственного материального резерва, необходимый для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности, а также материально-технические средства специальных формирований;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) нормативы хранения - технические нормативы и требования по содержанию и условиям хранения материальных ценностей государственного материального резерва;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) оперирование - поставка, хранение и выпуск материальных ценностей государственного резерва;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:

15) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Жұмылдыру резервін пайдалану
Жұмылдыру резервiнiң материалдық құндылықтары Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құрамаларының қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету, экономиканың жұмылдыру мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн жұмылдыру кезеңі мен соғыс уақытында ғана пайдаланылады.";
16) 17-бапта тақырыбы мен 1 және 2-тармақтардағы "Азаматтарды" деген сөздiң алдынан "Әскери мiндеттi" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 18-бапта:
тақырыбы мен мәтіні "Азаматтарды" деген сөздiң алдынан "Әскери мiндеттi" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "кейіннен" деген сөзден кейiн "соғыс жағдайы енгiзiлген кездегі және" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 20-бапта:
"әскери мекемелер жөнiнде" деген сөздер алынып тасталсын;
"шаруашылық" деген сөз "экономикалық" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. "Мемлекеттік материалдық резерв туралы" 2000 ж. 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 20, 378-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 139-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "ауыстыру," деген сөз алынып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік материалдық резерв (бұдан әрi - мемлекеттiк резерв) - жұмылдыру мұқтаждарына, төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөнiндегi бiрiншi кезектегi шараларды қабылдауға, iзгiлiк көмек көрсетуге және рынокқа реттеушiлiк ықпал жасауға арналған материалдық құндылықтар қоры;";
5) тармақша алынып тасталсын;
6) тармақшада:
"қажет өнiм" деген сөздер "қажет тауарлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тiзбесiн" деген сөзден кейiн "және көлемiн" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жұмылдыру резервi - мемлекеттiк материалдық резервтiң құрамдас бөлiгi болып табылатын, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау үшiн қажет және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметiнде пайдаланбайтын шектеулі номенклатура бойынша материалдық құндылықтар қоры, сондай-ақ арнайы құралымдардың материалдық-техникалық құралдары;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) сақтау нормативтерi - мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын ұстау және сақтау шарттары жөнiндегi техникалық нормативтер мен талаптар;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) операция жасау - мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын жеткiзiп бepу, қайта орналастыру, сақтау және шығару;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:

"10-1) перемещение материальных ценностей - транспортировка материальных ценностей из одного пункта хранения материальных ценностей в другой пункт, включая погрузку и разгрузку материальных ценностей;";
подпункты 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"12) пункты хранения материальных ценностей государственного резерва - юридические лица, независимо от форм собственности, осуществляющие на договорной основе хранение материальных ценностей государственного резерва и оказание услуг, связанных с хранением;
13) разбронирование - выпуск материальных ценностей из государственного резерва без последующей закладки, либо с целью утилизации (уничтожения);";
в подпункте 14) слова "или средств, полученных от реализации материальных ценностей" и "или на тендерной основе в порядке, определенном уполномоченным органом" исключить;
2) в статье 3:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечения мобилизационных нужд;";
3) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Система государственного резерва
Единую систему государственного резерва образуют уполномоченный орган и подведомственные ему организации.";
4) в статье 5:
в подпункте 3) слово "органов" исключить;
подпункты 7), 9) и 10) исключить;
в подпункте 11) слово "мобилизационного" заменить словом "государственного";
5) абзац первый статьи 6 дополнить словами "в пределах своей компетенции";
6) в статье 7:
в подпункте 1) слово "замене" заменить словом "перемещении";
в подпункте 3) слово "нормам" заменить словом "нормативам";
в подпункте 4) слово "приобретению" заменить словом "формированию";
в подпункте 6) слова "и замены" исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) принимает решение о перемещении материальных ценностей государственного резерва в случаях изменения профиля, реорганизации либо ликвидации пунктов хранения материальных ценностей государственного резерва;";
подпункты 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"7) по согласованию с уполномоченным органом по мобилизационной подготовке и мобилизации и уполномоченным органом в области обороны формирует и утверждает перечень пунктов хранения материальных ценностей государственного резерва;

"10-1) материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру - материалдық құндылықтарды тиеудi және түсiрудi қоса алғанда, материалдық құндылықтарды сақтаудың бiр пунктiнен екiншi пунктiне материалдық құндылықтарды тасымалдау;";
12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерi - меншiк нысанына қарамастан, шарт негiзiнде мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтауды және сақтаумен байланысты қызметтер көрсетудi жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
13) броньнан шығару - материалдық құндылықтарды кейіннен қайта салмай мемлекеттік резервтен шығару немесе оларды кәдеге жарату (жою);";
14) тармақшадағы "республикалық бюджет қаражаты немесе Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған рәсiмдер негізінде немесе уәкiлеттi орган айқындаған тәртіппен тендерлiк негiзде материалдық құндылықтарды сатудан алынған қаражат" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған рәсімдер негiзiнде республикалық бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
бірінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік резервi" деген сөздер "Мемлекеттік резерв" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмылдыру мұқтаждарын қамтамасыз ету;";
3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Мемлекеттік резерв жүйесi
Бiрiңғай мемлекеттiк резерв жүйесiн уәкiлеттi орган және оған бағынысты ұйымдар жасайды.";
4) 5-бапта:
3) тармақшадағы "органдарының" деген сөз алынып тасталсын;
7), 9) және 10) тармақшалар алынып тасталсын;
11) тармақшадағы "жұмылдыру резервін" деген сөздер "мемлекеттiк резервті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-баптың бiрiншi абзацы "өз құзыретi шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 7-бапта:
1) тармақшадағы "алмастыру" деген сөз "қайта орналастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "нормалары" деген сөз "нормативтері" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "сатып алу" деген сөздер "қалыптастыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "және алмастыру" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттiк резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері бейінін өзгерткен, қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын қайта орналастыру туралы шешім қабылдайды;";
7), 8) және 9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi уәкiлеттi органмен және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша мемлекеттiк резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерiнiң тiзбесiн қалыптастырады және бекiтеді;

8) осуществляет хранение и освежение материальных ценностей государственного резерва;
9) обеспечивает размещение, учет и контроль за качественной и количественной сохранностью материальных ценностей государственного резерва; принимает решения о проведении проверок (ревизий) сохранности материальных ценностей, хранящихся в пунктах хранения; в установленном законодательством порядке привлекает к проведению проверок (ревизий) должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов; направляет материалы проверок (ревизий) в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к ответственности лиц, виновных в нарушении порядка хранения и использования материальных ценностей государственного резерва.";
7) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Финансирование расходов на содержание и развитие системы государственного резерва, проведение операций с материальными ценностями государственного резерва осуществляются за счет средств республиканского бюджета.";
8) в пункте 1 статьи 9 слово "размещения" заменить словом "хранения";
9) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Неснижаемый запас государственного резерва
В составе государственного резерва образуется неснижаемый запас материальных ценностей. При оперировании материальными ценностями государственного резерва допускается превышение объема неснижаемого запаса государственного резерва с целью освежения.";
10) пункты 1 и 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. Заказы на поставку материальных ценностей в государственный резерв размещаются среди поставщиков за счет средств республиканского бюджета в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
2. Заказчиком на поставку материальных ценностей в государственный резерв выступает уполномоченный орган.";
11) в статье 12:
в пункте 1:
слова "размещаются и" исключить;
после слова "организациях" дополнить словами "уполномоченного органа";
пункты 3 и 4 исключить;
12) в статье 13:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "и заменой" исключить;
в подпункте 2) слово "временного" исключить;
подпункты 4), 5), 6) исключить;
пункты 3 и 4 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Выпуск материальных ценностей государственного резерва в порядке освежения, разбронирования осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Средства, полученные от реализации материальных ценностей при их выпуске из государственного материального резерва, направляются в доход республиканского бюджета.";

8) мемлекеттік резервтiң материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды жүзеге асырады;
9) орналастыруды, оларды сан және сапа жағынан сақталуын есепке алуды және бақылауды; сақтау пункттерiнде сақталатын материалдық құндылықтардың сақталуына тексеру (ревизия) жүргiзу туралы шешiмдер қабылдайды; тиiстi мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғалары мен мамандарын заңнамада белгiленген тәртiппен тексеру (ревизия) жүргiзуге тартады; мемлекеттік резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау және пайдалану тәртiбiнiң бұзылуына кiнәлi адамдарды жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн тексерудiң (ревизияның) материалдарын құқық қорғау органдарына жiбереді.";
7) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк резерв жүйесiн ұстауға және дамытуға, мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарымен операция жасауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.";
8) 9-баптың 1-тармағындағы "орналасқан" деген сөз "сақталған" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Мемлекеттiк резервтiң азайтылмайтын қоры
Мемлекеттiк резерв құрамында материалдық құндылықтардың азайтылмайтын қоры жасалады. Мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарымен операция жасаған кезде жаңарту мақсатында мемлекеттiк резервтiң азайтылмайтын қорының көлемiн ұлғайтуға жол берiледi.";
10) 11-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Материалдық құндылықтарды мемлекеттiк резервке жеткiзiп беруге тапсырыстар оларды жеткiзiп берушiлер арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен республикалық бюджет қаражаты есебiнен орналастырылады.
2. Мемлекеттiк резервке материалдық құндылықтарды жеткiзiп беруге уәкiлетті орган тапсырыс берушi болады.";
11) 12-бапта:
1-тармақта:
"ведомстволық бағыныстағы ұйымдарда" деген сөздер "уәкiлеттi органның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орналастырылады және" деген сөздер алынып тасталсын;
3 және 4-тармақтар алынып тасталсын;
12) 13-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "және ауыстыруға" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшадағы "уақытша" деген сөз алынып тасталсын;
4), 5) және 6) тармақшалар алынып тасталсын;
3 және 4-тармақтар алынып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды жаңарту, броньнан шығару тәртiбiмен шығару Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртiппен жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Материалдық құндылықтарды мемлекеттiк материалдық резервтен шығарған кезде оларды сатудан алынған қаражат республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледі.";

в пункте 11 слова "не позднее шестимесячного срока за счет средств государственного" заменить словами "в течение 90 дней за счет средств республиканского".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

11-тармақтағы "алты ай мерзiмнен кешiктiрiлмей мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiн қоса алғанда, республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен 90 күн iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi