Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 қазандағы N 1082 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының заңнамасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 1, 17-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
кiрiспеде "Заңының" деген сөз "Заңын" деген сөзбен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеудiң ережесiнде:
мәтiндегi "Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде", "Мемлекеттік кеме тiзiлiмiне", "Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен", "Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнiң", "Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiндегі", "Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiн", "Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi" деген сөздер тиiсiнше "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде", "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне", "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен", "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнiң", "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзілімiндегі", "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiн", "Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
жетiншi абзацта:
"аралас (өзен-теңiз)" деген сөздер алынып тасталсын;
"жүзетiн кеме" деген сөздiң алдынан "өзен-теңiз суларында" деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өзен-теңiз" суларында жүзетiн кеме - өзiнiң техникалық сипаттамалары бойынша жарамды әрi белгiленген тәртiппен теңiз және iшкi су жолдарында кеме қатынасы мақсатында пайдалануға рұқсат етiлген кеме;";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"кеме ипотекасы - мемлекеттік тiркелуге жататын теңiз кемесiнiң, iшкi суда жүзетiн кеменiң, "өзен-теңiз" суларында жүзетiн кеменiң, сондай-ақ жасалынып жатқан кеменiң тиiстi тiзiлiмде тiркелген шарт негiзiнде туындайтын ипотекасы;
қазақстандық жалдаушы - жолаушыларды, багаж бен жүктi тасымалдау немесе сауда мақсатында теңiзде жүзудiң өзге де мақсаттары үшiн белгiлi бiр мерзiмге кеме немесе бiрнеше кеме берiлетiн және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  11-бабының  3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетiн жалдау шартының тарабы.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 49
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2005 года N 1082. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49 "Об утверждении Правил государственной регистрации судов и прав на них" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 1, ст. 17), следующие изменения и дополнения:
в преамбуле слово "Законом" заменить словом "Закона";
в Правилах государственной регистрации судов и прав на них, утвержденных указанным постановлением:
в тексте слова "Государственном судовом реестре", "Государственный судовой реестр", "Государственного судового реестра" заменить соответственно словами "Государственном судовом реестре морских судов", "Государственный судовой реестр морских судов", "Государственного судового реестра морских судов";
в пункте 3:
в абзаце седьмом:
слова "смешанного (река-море)" исключить;
после слова "плавания" дополнить словами "река-море";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"судно плавания "река-море" - судно, которое по своим техническим характеристикам пригодно и в установленном порядке допущено к эксплуатации в целях судоходства по морским и внутренним водным путям;";
дополнить абзацами следующего содержания:
"ипотека судна - ипотека подлежащего государственной регистрации морского судна, судна внутреннего водного плавания, судна плавания "река-море", а также строящегося судна, возникающая на основании договора, зарегистрированного в соответствующем реестре;
казахстанский фрахтователь - сторона договора фрахтования, которой предоставляется судно или несколько судов на определенный срок для перевозки пассажиров, багажа и грузов или иных целей торгового мореплавания, и которая соответствует требованиям, предусмотренным пунктом 3-1  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Кеменi мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) үшiн, сондай-ақ кеменiң мемлекеттік тiркелгенiн куәландыратын құжаттың телнұсқасын алу кезiнде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен алым алынады.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының салық  заңнамасында  белгiленген тәртiппен алым алынады.";
7-тармақтағы "органнан" деген сөз "органның" деген сөзбен, "рұқсат" деген сөз "шешiмiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
12-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеменi бербоут-чартерлiк шарттарда пайдаланатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелген кез келген азамат немесе заңды тұлға мұндай кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешiм қабылданған күннен бастап отыз күннiң iшiнде оны бербоут-чартерлiк тiзiлiмде тiркейдi.";
алтыншы абзацтағы "кеменi" деген сөз "теңiз, өзен және шағын өлшемдi кемелердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi абзацтағы "растайтын" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ кеменiң ипотека ауыртпалығы туралы мәлiметтерден тұратын" деген сөздермен толықтырылсын;
19-тармақтағы "кеменiң" деген сөз "теңiз, өзен және шағын өлшемдi кемелердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтағы "уәкiлеттi органның шешiмi негізiнде" деген сөздерден кейiн "әр екi жыл сайын одан әрi ұзарту құқығымен екi жылдан аспайтын, бiрақ бербоут-чартердiң қолданылу мерзiмiнен артық емес мерзiмге" деген сөздермен толықтырылсын;
27-тармақтағы "рұқсатында" деген сөз "шешiмiнде" деген сөзбен ауыстырылсын;
29-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кемеге меншік құқығын растайтын құжат;";
2) тармақшадағы "бұл мемлекеттің тiзілімiнен шығарылғанын" деген сөздерден кейiн "және ипотека ауыртпалығы жоқтығын" деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақ алынып тасталсын;
35-тармақтағы "18" деген сандар "18-1" деген сандармен ауыстырылсын;
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Кеменi мемлекеттік қайта тiркеудi ресiмдеу үшiн порттың теңiз әкiмшiлігіне мынадай құжаттарды қоса бере отырып, кеме тiзiлiмiнiң сауалнамасын қамтитын кеменi мемлекеттiк қайта тiркеу туралы өтiнiштi ұсыну қажет:
кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
өлшем куәлiгi;
қайта тiркеу кезiнде теңiз, өзен және шағын өлшемдi кемелердiң мемлекеттік тiркелгенi үшiн бюджетке алым сомасының төленгендiгiн растайтын құжат;
бiлiктiлiк куәлiгi;
жолаушы куәлiгi (жолаушылар кемесi үшiн);
жүзуге жарамдылығы туралы куәлiк.
Кеменi мемлекеттік қайта тiркеуге ұсынылған құжаттар осы Ереженiң 13-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.

"4. За государственную регистрацию (перерегистрацию) судна, а также при получении дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.
За государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 7 слово "разрешение" заменить словом "решение";
в пункте 12:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Любой гражданин или юридическое лицо, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, пользующееся судном на условиях бербоут-чартера, регистрирует его в бербоут-чартерном реестре в течение тридцати дней со дня принятия решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.";
в абзаце шестом слово "судна" заменить словами "морских, речных и маломерных судов";
в абзаце тринадцатом после слова "Казахстан" дополнить словами ", а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой";
в пункте 19 слова "регистрацию судна" заменить словами "регистрацию морских, речных и маломерных судов";
в пункте 20 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "на срок, не превышающий двух лет, с правом последующего продления через каждые два года, но не свыше срока действия бербоут-чартера";
в пункте 27 слово "разрешении" заменить словом "решении";
в пункте 29:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) документ, подтверждающий право собственности на судно;";
в подпункте 2) после слов "этого государства" дополнить словами "и не обременено ипотекой";
пункт 30 исключить;
в пункте 35 цифры "18" заменить цифрами "18-1";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Для оформления государственной перерегистрации судна необходимо представить в морскую администрацию порта заявление о государственной перерегистрации судна, содержащее анкету судового реестра, с приложением следующих документов:
документ, подтверждающий право собственности на судно;
мерительное свидетельство;
документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов при перерегистрации;
классификационное свидетельство;
пассажирское свидетельство (для пассажирского судна);
свидетельство о годности к плаванию.
Документы, представленные на государственную перерегистрацию судов, должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 13 настоящих Правил.

37. Кемелердi мемлекеттiк қайта тiркеу осы Ереженiң 14-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 37-1, 37-2, 37-3, 37-4, 37-5, 37-6, 37-7, 37-8, 37-9, 37-10, 37-11, 37-12, 37-13-тармақтармен толықтырылсын:
"37-1. Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 211 және 212-баптарына сәйкес порттың теңiз әкiмшiлiгi тiркейдi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеуге ұсынылған құжаттар осы Ереженiң 13-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
37-2. Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу туралы мәлiметтер кiрiс құжаттарын есепке алу кiтабына және осы кеме тiркелген тиiсті тiзiлiмге енгiзiледi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлiк (7-1-қосымша) берумен расталады және осы Ереженiң 14-тармағында белгiленген мерзiмде жүзеге асырылады.
37-3. Кеменiң мемлекеттiк тіркелгенін куәландыратын құжатты жоғалтқан жағдайда порттың теңiз әкімшілiгi кеме иесiнiң өтiнiшi бойынша оған кеменiң мемлекеттiк тіркелгенiн куәландыратын құжаттың телнұсқасын бередi.
Кеменiң мемлекеттiк тіркелгенiн куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру туралы өтiнiшпен бiрге порттың теңiз әкiмшiлігіне кеменiң мемлекеттiк тiркелгенiн куәландыратын құжаттың телнұсқасын берген кезде теңiз, өзен және шағын өлшемдi кемелердiң мемлекеттік тіркелгенi үшiн алым сомасының бюджетке төленгендiгiн растайтын құжат ұсынылады.
37-4. Кеменiң мемлекеттiк тіркелгенiн куәландыратын құжаттың телнұсқасының берiлгендiгi туралы мәлiметтер кiрiс құжаттарын есепке алу кiтабына және осы кеме тiркелген тиiстi тiзiлiмге енгiзiледi.
Кеменiң мемлекеттiк тіркелгенiн куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру осы Ереженiң 14-тармағында белгiленген мерзiмде жүзеге асырылады.
37-5. Порттың теңiз әкiмшiлiгi Теңiз кемелерiнiң мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан мынадай кеменi шығарады:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған.
37-6. Зақымдалған кеме, егер:
1) кеменi тұрған жерiнде не кеме жеткiзiлуi мүмкiн кез келген басқа жерде қалпына келтiру мүмкiн болмаса;

37. Государственная перерегистрация судов осуществляется в сроки, установленные пунктом 14 настоящих Правил.";
дополнить пунктами 37-1, 37-2, 37-3, 37-4, 37-5, 37-6, 37-7, 37-8, 37-9, 37-10, 37-11, 37-12, 37-13 следующего содержания:
"37-1. Ипотека судна или строящегося судна регистрируется морской администрацией порта в соответствии со статьями  211  и  212  Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
Документы, представленные на государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна, должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 13 настоящих Правил.
37-2. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
Государственная регистрация ипотеки судна или строящегося судна удостоверяется выдачей свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна (приложение 7-1) и осуществляется в сроки, установленные пунктом 14 настоящих Правил.
37-3. В случае утраты документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, морская администрация порта по заявлению судовладельца судна выдает ему дубликат документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна.
Вместе с заявлением о выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, морской администрации порта предъявляется документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов, при выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна.
37-4. Сведения о выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
Выдача дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, осуществляется в сроки, установленные пунктом 14 настоящих Правил.
37-5. Морская администрация порта исключает из Государственного судового реестра морских судов или судовой книги судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
37-6. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим, если:
1) судно не может быть восстановлено ни в том месте, в котором судно находится, ни в любом другом месте, в которое судно может быть доставлено;

2) кеменi жөндеу экономикалық тұрғыдан орынсыз болса конструкциялық жағынан күйреген деп саналады.
37-7. Осы Ереженiң 37-5-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетiлген жағдайларда Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан шығаруды порттың теңiз әкiмшiлiгi кеме иесiнiң өтiнiшi негiзiнде жүргiзедi. Өтінiшке онда баяндалған фактілердi растайтын құжаттар, сондай-ақ кеменi мемлекеттiк тiркеу кезiнде берiлген куәлiктер қоса берiледi.
37-8. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған кеменi Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен немесе кеменiң кеме кiтабынан шығаруды порттың теңiз әкiмшiлiгi кеме иесiнiң (шарттың тараптары) құқық белгiлейтiн құжаттарды қоса берген өтiнiшi негiзiнде жүргiзедi.
37-9. Теңiз кемелерiнiң мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде, кеме кiтабында немесе жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнде кеме немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығы тиiсiнше тiркелген порттың теңiз әкiмшiлігі кепiл ұстаушылар өз мүдделерiн қорғау үшiн тиiстi шаралар қолдануы үшiн кепiл ұстаушыға кеменiң немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығының тиiстi тiзiлiмнен шығарылатыны туралы хабарлама жiбередi. Олардың келiсiмi алынбаған кезде кеме немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығы кепiл ұстаушыларға хабарланғаннан кейiн үш ай өткен соң тиiстi тiзiлiмнен шығарылады.
37-10. Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен, кеме кiтабынан немесе жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнен шығару, егер кеменiң барлық тiркелген ипотекалары алдын ала қанағаттандырылған немесе барлық кепiлге ұстаушылардың жазбаша келiсiмi алынған жағдайда ғана жүргiзiледi.
37-11. Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi органы кеменi шетел азаматына немесе шетелдiк заңды тұлғаға мәжбүрлеп сатқан кезде Теңiз кемелерiнiң мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен, кеме кiтабынан немесе жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнен шығару көрсетiлген орган кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң сатылғанын және сатып алушының өзi қабылдағандарын қоспағанда, ешқандай ипотекалар ауыртпалығы болмағанын куәландыратын құжатты ұсынған кезде жүргiзiледi.
37-12. Осы Ереженiң 37-5, 37-6, 37-7-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеменi немесе жасалынып жатқан кемеге құқықтарды тиiстi тiзiлiмнен шығару өтiнiш берiлген күннен бастап жетi күн iшiнде жүргiзiледi. Порттың теңіз әкiмшiлiгi тиiсті тiзiлiмге шығару туралы жазба енгiзедi және кеменiң Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен, кеме кітабынан немесе жасалынып жатқан кемелер тiзілiмiнен шығарылғаны туралы куәлiк (7-2-қосымша) бередi.

2) ремонт судна экономически нецелесообразен.
37-7. Исключение из Государственного судового реестра морских судов или судовой книги в случаях, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 37-5 настоящих Правил, производится морской администраций порта на основании заявления собственника судна. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты, а также свидетельства, выданные при государственной регистрации судна.
37-8. Исключение из Государственного судового реестра морских судов или судовой книги судна, переставшего соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании", производится морской администрацией порта на основании заявления собственника судна (стороны договора) с приложением правоустанавливающих документов.
37-9. Морская администрация порта, в Государственном судовом реестре морских судов, судовой книге или реестре строящихся судов которого соответственно зарегистрировано судно или право собственности на строящееся судно, направляет залогодержателю уведомление о предстоящем исключении судна или права собственности на строящееся судно из соответствующего реестра, чтобы залогодержатели приняли надлежащие меры для защиты своих интересов. При неполучении их согласия судно или право собственности на строящееся судно исключается из соответствующего реестра по истечении трех месяцев после уведомления залогодержателей.
37-10. Исключение из Государственного судового реестра морских судов, судовой книги или реестра строящихся судов производится только в том случае, если все зарегистрированные ипотеки судна предварительно удовлетворены, или получено письменное согласие всех залогодержателей.
37-11. При принудительной продаже судна соответствующим уполномоченным органом Республики Казахстан иностранному гражданину или иностранному юридическому лицу исключение из Государственного судового реестра морских судов, судовой книги или реестра строящихся судов производится при представлении указанным органом документа, удостоверяющего, что судно или строящееся судно продано и не обременено никакими ипотеками, за исключением тех, которые были приняты на себя покупателем.
37-12. За исключением случаев, предусмотренных в пунктах 37-5, 37-6, 37-7 настоящих Правил, исключение судна или прав на строящееся судно из соответствующего реестра производится в течение семи дней с даты подачи заявления. Морская администрация порта вносит в соответствующий реестр запись об исключении и выдает свидетельство об исключении судна из Государственного судового реестра морских судов, судовой книги или реестра строящихся судов (приложение 7-2).

37-13. Кеменi экипажсыз (бербоут-чартер) жалдау шарты бойынша қазақстандық жалдаушыға пайдалануға және иелiк етуге берiлген шетел кемесi мынадай жағдайда бербоут-чартерлiк тiзiлiмнен шығарылады:
1) бербоут-чартерлiк шарттың қолданылуы тоқтаған;
2) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру мерзiмi аяқталған;
3) уәкiлеттi органның кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы шешiмінiң күшi жойылған.
Бербоут-чартерлiк тiзiлiмде тiркелген шетел кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзуге уақытша құқық бepу мерзімі өткенге дейiнгi бiр айдың iшiнде порттың теңiз әкiмшiлiгi қазақстандық жалдаушыға тиiсті хабарлама жiбередi.
Қазақстандық жалдаушы кеме бербоут-чартерлік тiзiлiмге енгiзiлген порттың теңiз әкiмшiлiгiне тиiстi куәлiктi қайтарады.";
мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
"40-1. Жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығы кильдiң салынуы немесе сарапшының қорытындысымен расталған тең бағалы құрылыс жұмыстарының жүргiзiлуi шартымен жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнде тiркелуi мүмкiн.";
41-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кеменi жасалынып жатқан кемелердiң тiзiлiмiне енгізу жасалынып жатқан кемеге құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк (9-1-қосымша) берумен куәландырылады.";
43-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шет мемлекеттің кеме тiзiлiмiнде тiркелген кеме "Iшкi су көлiгі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  24-бабының  11-тармағына сәйкес мұндай кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы шешiм қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде жалға алынған шетел кемелерi тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жатады.";
алтыншы абзацта:
"аралас (теңiз-өзен) жүзген" деген сөздер алынып тасталсын;
"кемелер" деген сөздiң алдынан "өзен-теңiз" суларында жүзетін" деген сөздермен толықтырылсын;
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жасалынып жатқан кемеге құқықтарды мемлекеттiк тiркеу құқық иеленушінің немесе онда кеменiң жасалынуы фактiсiн растайтын құжаттар, атап айтқанда:
кеменi жасауға арналған шарт;
киль салынғаны туралы кеме жасаушы ұйымның жазбаша растауы немесе тең бағалы құрылыс жұмыстары жүргiзiлгенiн растайтын сарапшының қорытындысы қоса беріле отырып, тиiстi үлгiде ресiмделген сенiмхаттың болуы шартымен ол (олар) өкiлеттiк берген тұлғаның өтiнiші негізiнде жүргiзiледi.
Кемелерді және оған құқықтарды Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде, жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнде, жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнде мемлекеттік тiркеу кезiнде осы Ереженiң 41-тармағында көрсетілген құжаттар оларға тиiстi тiркеу нөмiрлерi қойыла отырып берiледi.";
45-тармақтың үшiншi абзацы алынып тасталсын;

37-13. Из бербоут-чартерного реестра исключается иностранное судно, переданное в пользование и во владение казахстанскому фрахтователю по договору фрахтования судна без экипажа (бербоут-чартер), в случае:
1) прекращения действия договора бербоут-чартера;
2) истечения срока предоставления судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) аннулирования решения уполномоченного органа о предоставлении судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
За месяц до истечения срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в бербоут-чартерном реестре, морская администрация порта направляет казахстанскому фрахтователю соответствующее уведомление.
Казахстанский фрахтователь возвращает морской администрации порта, в котором судно было внесено в бербоут-чартерный реестр, соответствующее свидетельство.";
дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
"40-1. Право собственности на строящееся судно может быть зарегистрировано в реестре строящихся судов при условии закладки киля или проведения подтвержденных заключением эксперта равноценных строительных работ.";
пункт 41 дополнить абзацем следующего содержания:
"Внесение судна в реестр строящихся судов удостоверяется выдачей свидетельства о государственной регистрации прав на строящееся судно (приложение 9-1).";
в пункте 43:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Судно, зарегистрированное в судовом реестре иностранного государства, подлежит государственной регистрации в реестре арендованных иностранных судов в течение месяца со дня принятия решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 11  статьи 24  Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".";
в абзаце шестом:
слова "смешанного (река-море)" исключить;
после слова "плавания" дополнить словами "река-море";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация прав на строящееся судно производится на основании заявления правообладателя или уполномоченного им (ими) лица при наличии у него надлежащим образом оформленной доверенности с приложением документов, подтверждающих факт строительства судна, в частности:
договор на постройку судна;
письменное подтверждение судостроительной организации о закладке киля или заключение эксперта, подтверждающее проведение равноценных строительных работ.
При государственной регистрации судов и прав на них в Государственном судовом реестре, реестре арендованных иностранных судов и реестре строящихся судов выдаются документы, указанные в пункте 41 настоящих Правил, с присвоением им соответствующих регистрационных номеров.";
абзац третий пункта 45 исключить;

мынадай мазмұндағы 45-1, 45-2, 45-3, 45-4, 45-5, 45-6, 45-7, 45-8, 45-9, 45-10, 45-11-тармақтармен толықтырылсын:
"45-1. Кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеуден, егер:
1) мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiшпен тиiстi емес тұлға жүгiнген;
2) осы Ережеде көзделген талаптар сақталмаған;
3) мемлекеттiк тiркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда бас тартылуы мүмкiн.
Бас тартылғаны туралы кеменi мемлекеттiк тiркеуге ұсынған кеме иесiне бас тартудың негiздемесi көрсетiле отырып, жазбаша түрде хабарланады.
45-2. Кеменi мемлекеттiк тiркеу орны кеменiң меншiк иесiнiң кеме мемлекеттiк тiркеуде тұрған аумақтық уәкілетті органға және кеме жаңадан мемлекеттiк тiркелген орынның аумақтық уәкiлетті органына жiберетiн өтiнiшi (еркiн нысандағы) негiзiнде өзгертiлуi мүмкiн.
45-3. Кеменiң мемлекеттiк тiркеу орны өзгерген жағдайда кеменiң бұрын мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкiлетті органы кеме жаңадан мемлекеттiк тіркелген орнының аумақтық уәкiлеттi органына кеме ісiн жiбередi, бұл туралы Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнiң "Ескертпе" деген бағанына тиiсті жазба енгізіледi.
Кеменiң мемлекеттiк тiркеу орнын алдағы уақытта өзгерту туралы кеменiң меншiк иесi тiркелген ипотеканың немесе кеменiң осындай сипаттағы өзге ауыртпалықтарының кепiл ұстаушысына хабарлайды.
45-4. Кеме iсiн алған аумақтық уәкiлетті орган кемеге жаңа реттiк тiркеу нөмiрiн бередi және кеме бұрынғы мемлекеттiк тiркелген орында жүргiзiлген Мемлекеттiк кеме тізілімiнде қамтылған барлық мәлiметтердi осы Ережеге сәйкес кеменiң жаңадан мемлекеттiк тiркеген орнында жүргiзiлетiн Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне енгiзедi.
Кеменің жаңадан мемлекеттік тiркелген орнының аумақтық уәкілеттi органы бұрынғы мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкілетті органына кеменi тiркеу рәсiмінің аяқталғаны туралы хабарлайды. Кеменiң бұрынғы мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкiлетті органы осы хабарды алысымен кеменiң жаңадан мемлекеттiк тiркелген орнын және жаңа реттiк тiркеу нөмiрiн көрсете отырып, Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне жазба енгізедi.
45-5. Кеменің мемлекеттiк тiркелген орнын өзгерту туралы өтiнiшпен бiрге кеменiң жаңадан мемлекеттiк тiркелген аумақтық уәкiлетті органына теңiз, өзен және шағын өлшемдi кемелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн бюджетке алым сомасының төленгендiгiн растайтын құжат ұсынылады.

дополнить пунктами 45-1, 45-2, 45-3, 45-4, 45-5, 45-6, 45-7, 45-8, 45-9, 45-10, 45-11 следующего содержания:
"45-1. В государственной регистрации судна и прав на него может быть отказано в случаях, если:
1) с заявлением о государственной регистрации обратилось ненадлежащее лицо;
2) не соблюдены требования, предусмотренные настоящими Правилами;
3) документы, представленные для государственной регистрации, не соответствуют требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
Об отказе письменно сообщается судовладельцу, представившему судно на государственную регистрацию, с указанием основания отказа.
45-2. Место государственной регистрации судна может быть изменено на основании заявления собственника судна (произвольной формы), направляемого в территориальный уполномоченный орган государственной регистрации судна и территориальный уполномоченный орган нового места государственной регистрации судна.
45-3. При изменении места государственной регистрации судна территориальный уполномоченный орган прежнего места государственной регистрации судна передает территориальному уполномоченному органу нового места государственной регистрации судна судовое дело, о чем вносится соответствующая запись в графу "Примечание" Государственного судового реестра. О предстоящем изменении места государственной регистрации судна собственник судна информирует залогодержателя зарегистрированной ипотеки или иного обременения судна такого же характера.
45-4. Территориальный уполномоченный орган, получивший судовое дело, присваивает судну новый порядковый регистрационный номер и вносит все сведения, содержащиеся в Государственном судовом реестре, который велся в прежнем месте государственной регистрации судна, в Государственный судовой реестр, ведущийся в новом месте государственной регистрации судна, в соответствии с настоящими Правилами.
Территориальный уполномоченный орган нового места государственной регистрации судна сообщает территориальному уполномоченному органу прежнего места государственной регистрации о завершении процедуры регистрации судна. С получением данного сообщения территориальный уполномоченный орган прежнего места государственной регистрации судна вносит запись в Государственный судовой реестр с указанием нового места государственной регистрации и нового порядкового регистрационного номера судна.
45-5. Вместе с заявлением об изменении места государственной регистрации судна в территориальный уполномоченный орган нового места государственной регистрации судна предъявляется документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов.

45-6. Егер кеме оқиға немесе кез келген басқа себеп салдарынан Мемлекеттiк кеме тiзілiмiне бұрын енгiзiлген мәлiметтерге сәйкес келмей қалса, кеменi мемлекеттiк қайта тiркеу жүзуге жарамдылығы куәландырылғаннан және ол туралы куәлiк алынғаннан кейiн жүргiзiлуi мүмкін.
45-7. Кеменi мемлекеттiк қайта тiркеудi ресiмдеу үшiн аумақтық уәкілетті органға "Iшкi су көлiгі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  28-бабының  1-тармағында көрсетiлген құжаттарды қоса бере отырып, кеме тiзілiмi сауалнамасын қамтитын кеменi мемлекеттік қайта тiркеу туралы өтiнiш беру қажет.
Кемелердi мемлекеттік қайта тiркеуге ұсынылған құжаттар осы Ереженiң 44-тармағының талаптарына сәйкес болуы тиiс.
45-8. Кемелердi мемлекеттiк қайта тiркеу осы Ереженiң 45-тармағында көрсетiлген мерзiмде жүзеге асырылады.
45-9. Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын аумақтық уәкiлеттi орган сол кеме тiркелген тiзiлiмге тiркейдi.
Жасалынып жатқан кеменің ипотекасы жасалынып жатқан кемеге меншік құқығы тiркелген жасалынып жатқан кемелердің тiзiлiмiнде тiркеледi.
"Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 7 және 11-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзуге уақытша құқық берiлген шетел кемесiнiң ипотекасы, сондай-ақ шетел алушысы үшін жасалынып жатқан кеменің ипотекасы Қазақстан Республикасында тiркелмейдi.
45-10. Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасы кемеге немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығы мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн кепiлге берушiнiң өтiнiшi негiзiнде тiркеледi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiште мыналар көрсетiледi:
1) кеменiң (кеменiң атауы, тiркеу нөмiрi, тiркелген орны, тiркелiм нөмiрi, үлгiсi және сыныбы, кеменiң тоннажы) немесе жасалынып жатқан кеменiң (кеменi жасау жүзеге асырылып жатқан орын, жасау нөмiрi, кеменiң үлгiсi, килiнiң ұзындығы және басқа негiзгі өлшемдерi, тіркелiм нөмiрi) сәйкестендiру деректерi;
2) ипотекаға кепiл берушiнiң аты мен мекен-жайы;
3) ипотекаға кепiл ұстаушының аты мен мекен-жайы немесе оның ұсынушыға белгіленгенi туралы мәлiметтер;
4) екi немесе одан да көп кемелерге не жасалынып жатқан кемелерге ипотека белгiлегенде ипотекамен қамтамасыз етілген мiндеттеменiң ең жоғары мөлшерi - тараптардың ол туралы келiсiмi болған жағдайда, мiндеттеменi жеке алғанда әрбір кеме қамтамасыз ететін мөлшер;
5) кеменiң немесе жасалынып жатқан кеме ипотекасының аяқталу күнi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiшке кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасы туралы шарт мұндай шартта көрсетiлген құжаттармен қоса берiледi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасы мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiш алынған күнге тiркеледi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеуге ұсынылған құжаттар осы Ереженiң 44-тармағының талаптарына сәйкес келуi тиiс.

45-6. Государственная перерегистрация судна может быть произведена в случае, если в результате происшествия или любой другой причины судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр, после освидетельствования и получения свидетельства о годности к плаванию.
45-7. Для оформления государственной перерегистрации судна необходимо представить в территориальный уполномоченный орган заявление о государственной перерегистрации судна, содержащее анкету судового реестра, с приложением документов, указанных в  пункте 1  статьи 28 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
Документы, представленные на государственную перерегистрацию судов, должны соответствовать требованиям пункта 44 настоящих Правил.
45-8. Государственная перерегистрация судов осуществляется в сроки, указанные в пункте 45 настоящих Правил.
45-9. Ипотека судна или строящегося судна регистрируется территориальным уполномоченным органом в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
Ипотека строящегося судна регистрируется в реестре строящихся судов, в котором зарегистрировано право собственности на строящееся судно.
Ипотека иностранного судна, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктами  7__  и  11_  статьи 24 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", а также ипотека судна, строящегося для иностранного получателя, не могут быть зарегистрированы в Республике Казахстан.
45-10. Ипотека судна или строящегося судна регистрируется на основании заявления залогодателя после государственной регистрации права собственности на судно или строящееся судно.
В заявлении о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна указываются:
1) данные, идентифицирующие судно (название судна, регистрационный номер, место регистрации, регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна) или строящееся судно (место, в котором осуществляется постройка судна, построечный номер, тип судна, длина киля и другие основные измерения, регистровый номер);
2) имя и адрес залогодателя ипотеки;
3) имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя;
4) максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два или более судов либо строящихся судов размер, в котором обязательство обеспечивается каждым судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом;
5) дата окончания ипотеки судна или строящегося судна.
К заявлению о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна прилагается договор об ипотеке судна или строящегося судна с указанными в таком договоре документами.
Ипотека судна или строящегося судна регистрируется на день получения заявления о государственной регистрации.
Документы, представленные на государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна, должны соответствовать требованиям пункта 44 настоящих Правил.

45-11. Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу туралы мәлiметтер кiрiс құжаттарын есепке алу кiтабына және осы кеме тiркелген тиiстi тiзiлiмге енгiзiледi.
Кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеген кезде бұл туралы кеме құжаттарына қандай да бiр жазбалар енгізу талап етiлмейдi.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тіркеу туралы куәлiк (10-1-қосымша) берумен куәландырылады және осы Ереженiң 45-тармағында көрсетiлген мерзiмде жүзеге асырылады.";
46-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 56-1, 56-2, 56-3, 56-4, 56-5, 56-6-тармақтармен толықтырылсын:
"56-1. Аумақтық уәкiлеттi орган Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен мынадай кеменi шығарады:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған.
56-2. Зақымдалған кеме осы Ереженiң 37-6-тармағының талаптарына сәйкес келгенде конструкциялық жағынан күйреген деп саналады.
56-3. Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен шығару кеменiң меншiк иесiнiң өтiнiшi негiзiнде жүргiзiледi. Өтiнiшке онда баяндалған фактiлердi растайтын құжаттар, сондай-ақ құқық белгілейтiн құжаттармен бiрге өзен кемесiн мемлекеттiк тiркеу кезiнде берiлген куәлiктер қоса берiледi.
56-4. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнде кеме немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығы тиiсiнше тiркелген аумақтық уәкiлеттi орган кепiл ұстаушылар өз мүдделерiн қорғауға тиiстi шаралар қолдануы үшiн кепiл ұстаушыға кеменiң немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығының тиiсті тiзiлiмнен алдағы уақытта шығарылатыны туралы хабарлама жiбередi. Олардың келiсiмi алынбаған жағдайда кеме немесе жасалынып жатқан кемеге меншiк құқығы кепiл ұстаушыларға хабарланғаннан кейiн үш ай өткен соң тиiстi тiзiлiмнен шығарылады.
56-5. Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен немесе жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнен шығару, егер кеменiң барлық тiркелген ипотекалары алдын ала қанағаттандырылған немесе барлық кепiл ұстаушылардың жазбаша келiсiмi алынған жағдайда ғана жүргiзiледi.
Аумақтық уәкiлеттi орган тиiстi тiзiлiмге шығару туралы жазба енгiзедi және Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен немесе жасалынып жатқан кемелер тiзiлiмiнен шығарылғандығы туралы куәлiк (11-1-қосымша) бередi.

45-11. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
При государственной регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
Государственная регистрация ипотеки судна или строящегося судна удостоверяется выдачей свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна (приложение 10-1) и осуществляется в сроки, указанные в пункте 45 настоящих Правил.";
пункт 46 исключить;
дополнить пунктами 56-1, 56-2, 56-3, 56-4, 56-5, 56-6 следующего содержания:
"56-1. Территориальный уполномоченный орган исключает из Государственного судового реестра судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным  пунктом 3  статьи 24 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
56-2. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим при его соответствии требованиям пункта 37-6 настоящих Правил.
56-3. Исключение из Государственного судового реестра производится на основании заявления собственника судна. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты, а также свидетельства, выданные при государственной регистрации речного судна, с приложением правоустанавливающих документов.
56-4. Территориальный уполномоченный орган, в Государственном судовом реестре или реестре строящихся судов которого соответственно зарегистрировано судно или право собственности на строящееся судно, направляет залогодержателю уведомление о предстоящем исключении судна или права собственности на строящееся судно из соответствующего реестра, чтобы залогодержатели приняли надлежащие меры для защиты своих интересов. При неполучении их согласия судно или право собственности на строящееся судно исключается из соответствующего реестра по истечении трех месяцев после уведомления залогодержателей.
56-5. Исключение из Государственного судового реестра или реестра строящихся судов производится только в том случае, если все зарегистрированные ипотеки судна предварительно удовлетворены, или получено письменное согласие всех залогодержателей.
Территориальный уполномоченный орган вносит в соответствующий реестр запись об исключении и выдает свидетельство об исключении из Государственного судового реестра или реестра строящихся судов (приложение 11-1).

56-6. Кеменi экипажсыз (бербоут-чартер) жалдау шартымен қазақстандық жалға алушыға пайдалануға және иелiк етуге берiлген шетел кемесi мынадай жағдайда жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнен шығарылады:
1) кеменi жалға алу шартының (бербоут-чартердiң) қолданылуы тоқтаған;
2) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру мерзiмi аяқталған;
3) уәкiлеттi органның кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы шешiмiнiң күшi жойылған.
Жалға алынған шетелдiк кемелер тiзілiмiнде тiркелген шетел кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру мерзiмi өткенге дейiнгi бiр айдың iшiнде аумақтық уәкiлеттi орган қазақстандық жалға алушыға тиiсті хабарлама жiбередi.
Қазақстандық жалға алушы кеме жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiне енгiзiлген аумақтық уәкiлеттi органға тиiсті куәлiкті қайтарады.";
мынадай мазмұндағы 63-1, 63-2, 63-3, 63-4, 63-5, 63-6, 63-7, 63-8-тармақтармен толықтырылсын:
"63-1. "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  26-бабының  7-тармағында көзделген жағдайларда шағын өлшемдi кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеуден бас тартылуы мүмкін.
Бас тарту туралы шағын өлшемдi кеменi мемлекеттiк тiркеуге ұсынған кеме иесiне бас тартудың негiздемесi көрсетiле отырып жазбаша түрде хабарланады.
63-2. Шағын өлшемдi кеменi мемлекеттiк тiркеу орны шағын өлшемдi кеменiң меншік иесінің шағын өлшемдi кеме мемлекеттiк тiркеуде тұрған аумақтық уәкілеттi органға және шағын өлшемдi кеме жаңадан мемлекеттiк тiркелген орынның аумақтық уәкілетті органына жiберілетін өтініші (еркiн нысандағы) негiзінде өзгертілуi мүмкiн. Бұл ретте шағын өлшемдi кеменің жаңадан мемлекеттік тiркелген орнының аумақтық уәкілетті органына жiберiлетiн өтiнiште шағын өлшемдi кеменің ауыртпалығы туралы мәлiметтер көрсетіледi.
Шағын өлшемдi кеменің мемлекеттік тiркеу орны өзгерген кезде шағын өлшемдi кеме бұрын мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкілеттi органы шағын өлшемдi кеменің жаңадан мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкілетті органына шағын өлшемдi кеменің ауыртпалығы туралы ақпаратты көрсете отырып, тiркеу карточкасын бередi. Шағын өлшемдi кеменiң мемлекеттiк тiркеу орнын алдағы уақытта өзгерту туралы шағын өлшемдi кеменің меншiк иесi тiркелген ипотеканың немесе шағын өлшемдi кеменiң осындай сипаттағы өзге де ауыртпалықтарының кепiл ұстаушысына хабарлайды.

56-6. Из реестра арендованных иностранных судов исключается иностранное судно, переданное в пользование и во владение казахстанскому арендатору по договору аренды судна без экипажа (бербоут-чартер), в случае:
1) прекращения действия договора аренды судна (бербоут-чартера);
2) истечения срока предоставления судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) аннулирования решения уполномоченного органа о предоставлении судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
За месяц до истечения срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в реестре арендованных иностранных судов, территориальный уполномоченный орган направляет казахстанскому арендатору соответствующее уведомление.
Казахстанский арендатор возвращает территориальному уполномоченному органу, в котором судно было внесено в реестр арендованных иностранных судов, соответствующее свидетельство.";
дополнить пунктами 63-1, 63-2, 63-3, 63-4, 63-5, 63-6, 63-7, 63-8 следующего содержания:
"63-1. В государственной регистрации маломерного судна и прав на него может быть отказано в случаях, предусмотренных  пунктом 7  статьи 26 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
Об отказе письменно сообщается судовладельцу, представившему маломерное судно на государственную регистрацию, с указанием основания отказа.
63-2. Место государственной регистрации маломерного судна может быть изменено на основании заявления собственника маломерного судна (произвольной формы), направляемого в территориальный уполномоченный орган государственной регистрации маломерного судна и территориальный уполномоченный орган нового места государственной регистрации маломерного судна. При этом в заявлении, направляемом в территориальный уполномоченный орган нового места государственной регистрации маломерного судна, указываются сведения об обременении маломерного судна.
При изменении места государственной регистрации маломерного судна территориальный уполномоченный орган прежнего места государственной регистрации маломерного судна передает территориальному уполномоченному органу нового места государственной регистрации маломерного судна регистрационную карточку с указанием информации об обременении маломерного судна. О предстоящем изменении места государственной регистрации маломерного судна собственник маломерного судна информирует залогодержателя зарегистрированной ипотеки или иного обременения маломерного судна такого же характера.

63-3. Кеме iсiн алған аумақтық уәкілетті орган шағын өлшемдi кемеге жаңа реттік тiркеу нөмiрiн бередi және шағын өлшемдi кеме бұрын мемлекеттік тiркелген орында жүргiзiлген кеме кiтабында қамтылған барлық мәлiметтердi осы Ережеге сәйкес шағын өлшемдi кеменің жаңадан мемлекеттiк тiркелген орнында жүргiзiлетiн кеме кiтабына енгiзедi.
63-4. Шағын өлшемдi кеменiң мемлекеттік тiркелген орнын өзгерту туралы өтiнiшпен бiрге шағын өлшемдi кеменiң жаңадан мемлекеттiк тiркелген орнының аумақтық уәкілетті органын теңiз, өзен және шағын өлшемді кемелердi мемлекеттiк тіркегенi үшiн алым сомасының бюджетке төленгенiн растайтын құжат ұсынылады.
63-5. Егер кеме оқиғаның немесе кез келген басқа себептің салдарынан шағын өлшемдi кеме кеме кiтабына бұрын енгiзiлген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда шағын өлшемдi кеменi мемлекеттiк қайта тiркеу жүргiзiлуi мүмкiн.
63-6. Шағын өлшемдi кеменi мемлекеттiк қайта тiркеу үшiн аумақтық уәкілеттi органға осы Ереженiң 66-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шағын өлшемдi кеменi мемлекеттiк қайта тiркеу туралы өтiнiш беру қажет.
63-7. Шағын өлшемдi кемелердi мемлекеттiк қайта тiркеу осы Ереженiң 63-тармағында көрсетілген мерзiмде жүзеге асырылады.
63-8. Шағын өлшемді кеменің ипотекасын аумақтық уәкiлеттi орган шағын өлшемді кемеге меншiк құқығы мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн кепiл берушiнiң өтiнiшi негiзінде шағын өлшемді кеме тіркелген кеме кiтабында тiркейдi.
Шағын өлшемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiште мыналар көрсетiлуі тиіс:
1) ипотекаға кепiл берушінің аты мен мекен-жайы;
2) ипотекаға кепiл ұстаушының аты мен мекен-жайы немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәлiметтер;
3) екі немесе одан да көп шағын өлшемдi кемелерге ипотека белгiлегенде ипотекамен қамтамасыз етілген мiндеттеменiң ең жоғары мөлшері - тараптардың ол туралы келiсiмi болған жағдайда, мiндеттеменi жеке алғанда әрбір шағын өлшемді кеме қамтамасыз ететін мөлшер;
4) шағын өлшемдi кеме ипотекасының аяқталу күнi.
Шағын өлшемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiшке шағын өлшемді кеменiң ипотекасы туралы шарт осындай шартта көрсетiлген құжаттармен қоса беріледі.
Шағын өлшемдi кеменiң ипотекасы мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiш алынған күні тiркеледi.
Шағын өлшемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу кезiнде бұл туралы кеме құжаттарына қандай да бір жазбалар енгізу талап етілмейді.
Шағын өлшемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу шағын өлшемдi кеменің ипотекасын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк (10-2-қосымша) берумен куәландырылады.
Шағын өлшемдi кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен алым өндiрiп алынады.";
64-тармақтағы "Кемелер" деген сөздер "Шағын өлшемдi кемелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
66-тармақтың төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"теңiз, өзен және шағын өлшемдi кемелердi мемлекеттiк тіркегені үшiн бюджетке алым сомасы төленгенін растайтын құжатты;";

63-3. Территориальный уполномоченный орган, получивший судовое дело, присваивает маломерному судну новый порядковый регистрационный номер и вносит все сведения, содержащиеся в судовой книге, которая велась в прежнем месте государственной регистрации маломерного судна, в судовую книгу, ведущуюся в новом месте государственной регистрации маломерного судна, в соответствии с настоящими Правилами.
63-4. Вместе с заявлением об изменении места государственной регистрации маломерного судна в территориальный уполномоченный орган нового места государственной регистрации маломерного судна предъявляется документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов.
63-5. Государственная перерегистрация маломерного судна может быть произведена в случае, если в результате происшествия или любой другой причины маломерное судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в судовую книгу.
63-6. Для оформления государственной перерегистрации маломерного судна необходимо представить в территориальный уполномоченный орган заявление о государственной перерегистрации маломерного судна с приложением документов, указанных в пункте 66 настоящих Правил.
63-7. Государственная перерегистрация маломерных судов осуществляется в сроки, указанные в пункте 63 настоящих Правил.
63-8. Ипотека маломерного судна регистрируется территориальным уполномоченным органом в той же судовой книге, в которой зарегистрировано маломерное судно, на основании заявления залогодателя после государственной регистрации права собственности на маломерное судно.
В заявлении о государственной регистрации ипотеки маломерного судна должны быть указаны:
1) имя и адрес залогодателя ипотеки;
2) имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя;
3) максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два или более маломерных судов размер, в котором обязательство обеспечивается каждым маломерным судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом;
4) дата окончания ипотеки маломерного судна.
К заявлению о государственной регистрации ипотеки маломерного судна прилагается договор об ипотеке маломерного судна с указанными в таком договоре документами.
Ипотека маломерного судна регистрируется на день получения заявления о государственной регистрации.
При государственной регистрации ипотеки маломерного судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
Государственная регистрация ипотеки маломерного судна удостоверяется выдачей свидетельства о государственной регистрации ипотеки маломерного судна (приложение 10-2).
За государственную регистрацию ипотеки маломерного судна взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 64 слова "Суда" заменить словами "Маломерные суда";
абзац четвертый пункта 66 изложить в следующей редакции:
"документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов;";

68-тармақтың 10) тармақшасында мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалады;
70-тармақтағы "Тiркеу нөмiрi" деген сөздерден кейiн "шағын өлшемдi" деген сөздермен толықтырылсын;
71-тармақтағы "кемелердi", "кеменi" деген сөздер тиiсiнше "шағын өлшемдi кемелердi", "шағын өлшемді кеменi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 және 2-қосымшалардың мәтiнiнде "Мемлекеттiк кеме тізiлiмiне" деген сөздер "Теңiз кемелерінің мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес 7-1, 7-2, 9-1, 10-1, 10-2 және 11-1-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы                        Приложение 1
Yкiметiнiң                        к постановлению Правительства
2005 жылғы 28 қазандағы                    Республики Казахстан
N 1082 қаулысына                    от 28 октября 2005 года N 1082
1-қосымша
Қазақстан Республикасы                       Приложение 7-1
Yкiметiнiң                        к Правилам государственной
2003 жылғы 17 қаңтардағы            регистрации судов и прав на них,
N 49 қаулысымен бекiтілген             утвержденным постановлением
Кемелер мен оларға құқықтарды     Правительства Республики Казахстан
мемлекеттік тіркеу ережесіне           от 17 января 2003 года N 49
7-1-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНIҢ НЕМЕСЕ ЖАСАЛЫНЫП ЖАТКАН КЕМЕНIҢ ИПОТЕКАСЫН
МЕМЛЕКЕТТIК ТIРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛIК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА ИЛИ
СТРОЯЩЕГОСЯ СУДНА
2___ жылғы "___"________ N______
от "___"________2_____года N____
2___ жылғы "___"________ N______ Теңiз кемелерiнің
мемлекеттiк кеме тiзілімiне, Кеме кiтабына немесе Жасалынып
жатқан кемелер тiзiлiмiне (керегінің астын сызу) енгізiлген
деректердiң негiзiнде осымен кеме немесе жасалынып жатқан
кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу куәландырылады
На основании данных, внесенных в Государственный судовой
реестр морских судов, Судовую книгу или Реестр строящихся судов
(нужное подчеркнуть) под N_от "___"________ 2__ г., настоящим
удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна
________________________________________________________________
(кеменің атауы) (наименование судна)
или строящегося судна.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы затының
сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна или строящегося судна
________________________________________________________________
(кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы шартының
деректемелерi)
(реквизиты договора ипотеки судна или строящегося судна)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кепіл беруші ___________________________________________________
Залогодатель   (басқару органының атауы, орналасқан жері,
(наименование, место нахождения, адрес органа
________________________________________________________________
мекен-жайы (заңды тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесiнiң аты,
управления (для юридических лиц); фамилия, имя, отчество,
________________________________________________________________
азаматтығы, толық мекен-жайы (жеке тұлғалар үшiн),
гражданство, полный адрес (для физических лиц),
________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
а также телефон, факс, телекс, электронная почта)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы __________________________________________________
Залогодержатель  (басқару органының атауы, орналасқан жері,
(наименование, место нахождения, адрес органа
________________________________________________________________
мекен-жайы (заңды тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесiнiң аты,
управления (для юридических лиц); фамилия, имя, отчество,
________________________________________________________________
азаматтығы, толық мекен-жайы (жеке тұлғалар үшiн),
гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также
________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
телефон,  факс, телекс, электронная почта)
________________________________________________________________
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасымен
қамтамасыз етілген мiндеттеменің ең көп мөлшерi
Максимальный размер обязательства обеспеченный ипотекой
судна или строящегося судна_____________________________________
________________________________________________________________
Кеме немесе жасалынып жатқан кеме ипотекасының
аяқталу күні                                     _________
Дата окончания ипотеки судна или строящегося судна _______
Ерекше белгiлер __________________________________________
Особые отметки ___________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кеме туралы мәлiметтер
Сведения о судне

в подпункте 10) пункта 68 слово "Кзылординская" заменить словом "Кызылординская";
в пункте 70 после слова "борта" дополнить словом "маломерного";
в пункте 71 слова "судов", "судна" заменить соответственно словами "маломерных судов", "маломерного судна";
в тексте приложений 1 и 2 слова "Государственный судовой реестр" заменить словами "Государственный судовой реестр морских судов";
дополнить приложениями 7-1, 7-2, 9-1, 10-1, 10-2 и 11-1 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы                        Приложение 1
Yкiметiнiң                        к постановлению Правительства
2005 жылғы 28 қазандағы                    Республики Казахстан
N 1082 қаулысына                    от 28 октября 2005 года N 1082
1-қосымша
Қазақстан Республикасы                       Приложение 7-1
Yкiметiнiң                        к Правилам государственной
2003 жылғы 17 қаңтардағы            регистрации судов и прав на них,
N 49 қаулысымен бекiтілген             утвержденным постановлением
Кемелер мен оларға құқықтарды     Правительства Республики Казахстан
мемлекеттік тіркеу ережесіне           от 17 января 2003 года N 49
7-1-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КЕМЕНIҢ НЕМЕСЕ ЖАСАЛЫНЫП ЖАТКАН КЕМЕНIҢ ИПОТЕКАСЫН
МЕМЛЕКЕТТIК ТIРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛIК
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ИПОТЕКИ СУДНА ИЛИ
СТРОЯЩЕГОСЯ СУДНА
2___ жылғы "___"________ N______
от "___"________2_____года N____
2___ жылғы "___"________ N______ Теңiз кемелерiнің
мемлекеттiк кеме тiзілімiне, Кеме кiтабына немесе Жасалынып
жатқан кемелер тiзiлiмiне (керегінің астын сызу) енгізiлген
деректердiң негiзiнде осымен кеме немесе жасалынып жатқан
кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу куәландырылады
На основании данных, внесенных в Государственный судовой
реестр морских судов, Судовую книгу или Реестр строящихся судов
(нужное подчеркнуть) под N_от "___"________ 2__ г., настоящим
удостоверяется государственная регистрация ипотеки судна
________________________________________________________________
(кеменің атауы) (наименование судна)
или строящегося судна.
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы затының
сипаттамасы
Описание предмета ипотеки судна или строящегося судна
________________________________________________________________
(кеменің немесе жасалынып жатқан кеменің ипотекасы шартының
деректемелерi)
(реквизиты договора ипотеки судна или строящегося судна)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кепіл беруші ___________________________________________________
Залогодатель   (басқару органының атауы, орналасқан жері,
(наименование, место нахождения, адрес органа
________________________________________________________________
мекен-жайы (заңды тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесiнiң аты,
управления (для юридических лиц); фамилия, имя, отчество,
________________________________________________________________
азаматтығы, толық мекен-жайы (жеке тұлғалар үшiн),
гражданство, полный адрес (для физических лиц),
________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
а также телефон, факс, телекс, электронная почта)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы __________________________________________________
Залогодержатель  (басқару органының атауы, орналасқан жері,
(наименование, место нахождения, адрес органа
________________________________________________________________
мекен-жайы (заңды тұлғалар үшін); тегі, аты, әкесiнiң аты,
управления (для юридических лиц); фамилия, имя, отчество,
________________________________________________________________
азаматтығы, толық мекен-жайы (жеке тұлғалар үшiн),
гражданство, полный адрес (для физических лиц), а также
________________________________________________________________
сондай-ақ телефон, факс, телекс, электрондық почта)
телефон,  факс, телекс, электронная почта)
________________________________________________________________
Кеменiң немесе жасалынып жатқан кеменiң ипотекасымен
қамтамасыз етілген мiндеттеменің ең көп мөлшерi
Максимальный размер обязательства обеспеченный ипотекой
судна или строящегося судна_____________________________________
________________________________________________________________
Кеме немесе жасалынып жатқан кеме ипотекасының
аяқталу күні                                     _________
Дата окончания ипотеки судна или строящегося судна _______
Ерекше белгiлер __________________________________________
Особые отметки ___________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кеме туралы мәлiметтер
Сведения о судне